SuperTux - en to la translation catalogue (50 entries)

en: Welcome to Antarctica
la: Salve in Antarctica!

en: -Bonus Blocks
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Bonus blocks can contain coins, power-ups or special items to help you in your quest.
    #
    #Hit them from below to get at their contents.
la: -Cubi pleni
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #In cubis plenis nummi aut apparatus sunt, Tuxi adesse possunt.
    #
    #Cape eos de infra!.

en: -Eggs
    !images/powerups/egg/egg.png
    #The egg makes Tux grow larger. Tux can then smash wooden blocks with his head.
la: -Ova
    !images/powerups/egg/egg.png
    #Tux crescit, cum ovum comedit. Tum cubos inanes capite delere potest.

en: -Checkpoints
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Activate the checkpoint. If you die, you can retry the level from here. Every time you retry from a checkpoint, you will lose 10 percent of your coins (at least 25 coins).
la: -Punctum reinindi
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Tempta punctum reinindi! Si occicidis, levelem ibi reinis. Cum in puncto reinindi reinis, 10 pro cento nummorum tuorum delebitur (minime 25 nummos).

en: -Running
    !images/tiles/signs/run.png
    #The path in front of you is blocked. Gain some speed before jumping to pass over the blocks.
la: -Properare
    !images/tiles/signs/run.png
    #In via ire non potes! Properare, tum trans quadrata salere debes.

en: -Fire Flower
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #The fire flower gives Tux the ability to shoot fireballs.
la: -Flos ignis
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #Flore ignis Tux globos ignis mittere potest.

en: -Tux Doll
    !images/powerups/1up/1up.png
    #The Tux doll gives Tux 100 coins.
la: -Tux ludibrium
    !images/powerups/1up/1up.png
    #Tux ludibrium te 100 nummos dat.

en: -Secret Areas
    #Many levels contain secret areas behind what seems to be plain walls. Look for clues to find them.
la: -Latebrae
    #In multos levelibus post nonnullos muros latebrae sunt. Quaere consilia.

en: The Journey Begins
la: Iter initur

en: Tobgle Road
la: Via Tobgle

en: The Somewhat Smaller Bath
la: Balneum parviore

en: The Frosted Fields
la: Agri nevadi

en: Oh no! More Snowballs!
la: Magis globi de nive adsunt!

en: Stone Cold
la: Frigidum ut saxum

en: Grumbel's Sense of Snow
la: Scientia Grumbelis nivis

en: 23rd Airborne
la: Vicesimus et tertius aeroport

en: Night Chill
la: Nox

en: Into the Stars
la: In stellas venimus

en: Above the Arctic Skies
la: Super caelo Arcticae

en: Entrance to the Cave
la: Initium cavernae

en: Under the Ice
la: Sub glacie

en: Living in a Fridge
la: Vita in frigo

en: '...or is it just me?'
la: '...An id ego sum?'

en: Ice in the Hole
la: Glacies in caverna

en: Miyamoto Monument
la: Monumentum Miyamotonis

en: End of the Tunnel
la: Finis cavernae

en: A Path in the Clouds
la: Via per nubes

en: A Mysterious House of Ice
la: Villa mira glaciei

en: The Escape
la: Fuga

en: The Shattered Bridge
la: Pons deletus

en: Arctic Ruins
la: Ruinae in Arcticam

en: The Castle of Nolok
la: Aedificium Nolokis

en: No More Mr Ice Guy
la: Vir de glacie non iam existet...

en: A Fork in the Road
la: Duo possibilitates iendi

en: -Switches
    !images/objects/switch/left-0.png
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/switch/right-0.png
    #Switches can be used to do all manner of things. Press the UP key to use switches.  This one activates the lift to your right.
la: -Commutatores
    !images/objects/switch/left-0.png
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/switch/right-0.png
    #Commutatoribus multos res facere potes. Comprehende SUPERNE quadratum ut eos uses. Is commutator avtomobilem a dextra init.

en: -Trampolines
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Trampolines allow Tux to jump to new heights. Hold down the jump key while bouncing on the trampoline to launch extra high.
la:  -Axis salindi
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Axibus salindi Tux altior salere potest. Dum salis, 'Salere' quadratum longior comprenhende ut altior saliat.

en: - Climbing
    # Tux can climb!  Press the UP key to start climbing.  Press the ACTION key or jump to let go.
la: - Conscendere
    # Tux conscendere potest! Comprehende SUPERNE quadratum ut iniet, comprehende FACTUM quadratum vel sale ut finiet.

en: Bonus Level
la: Level additionalis

en: Picnic With Penny
la: Cena cum Pennye

en: Somewhere at the shores
    of Antarctica...
la: Alibi in litos
    Antarcticae

en: Tux: Hello Penny
la: Tux: Salve, Penny

en: Penny: Hey Tux
la: Penny: Salve, Tux

en: Tux: Check out my dance moves.
la: Tux: Specta me.

en: Tux: Oww... my head...
la: Tux: O... caput meus...

en: Tux: Wait!
la: Tux: Expecta!

en: Tux: Where are you, Penny?!
la: Tux: Ubi es, Penny?!

en: Tux: Oh no...
la: Tux: O, responsum deest

en: Tux: Don't worry, Penny, I'll rescue you!
la: Tux: Penny, te servaverim!

en: Icyisland
la: Insula glacei

en: You Found a Secret Area!
la: Latebram invenisti!
