SuperTux - en to ro translation catalogue (51 entries)

en: Welcome to Antarctica
ro: Bun venit în Antarctica

en: -Bonus Blocks
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Bonus blocks can contain coins, power-ups or special items to help you in your quest.
    #
    #Hit them from below to get at their contents.
ro: -Blocuri bonus
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Blocurile bonus pot conține monede, potențiatoare sau obiecte speciale care te ajută în aventura ta.
    #
    #Lovește-le de dedesupt ca să le obții conținutul.

en: -Eggs
    !images/powerups/egg/egg.png
    #The egg makes Tux grow larger. Tux can then smash wooden blocks with his head.
ro: -Ouă
    !images/powerups/egg/egg.png
    #Oul îl face pe Tux să crească. Astfel, Tux poate sparge blocurile de lemn cu capul.

en: -Checkpoints
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Activate the checkpoint. If you die, you can retry the level from here. Every time you retry from a checkpoint, you will lose 10 percent of your coins (at least 25 coins).
ro: -Puncte intermediare
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Activează punctul intermediar. Dacă mori, poți reîncerca nivelul de aici. La fiecare reîncercare vei pierde 10 procente din monedele tale (cel puțin 25 de monede).

en: -Running
    !images/tiles/signs/run.png
    #The path in front of you is blocked. Gain some speed before jumping to pass over the blocks.
ro: -Alergare
    !images/tiles/signs/run.png
    #Calea din fața ta este blocată. Ia viteză înainte să sari, ca să treci peste blocuri.

en: -Fire Flower
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #The fire flower gives Tux the ability to shoot fireballs.
ro: -Floare de foc
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #Floarea de foc îi dă lui Tux abilitatea să arunce mingi de foc.

en: -Tux Doll
    !images/powerups/1up/1up.png
    #The Tux doll gives Tux 100 coins.
ro: -Păpușa Tux
    !images/powerups/1up/1up.png
    #Păpușa Tux îi dă lui Tux 100 de monede.

en: -Secret Areas
    #Many levels contain secret areas behind what seems to be plain walls. Look for clues to find them.
ro: -Zone secrete
    #Multe nivele conțin zone secrete în spatele unor aparente ziduri. Fii atent la indicii ca să le găsești.

en: The Journey Begins
ro: Călătoria începe

en: Via Nostalgica
ro: Via nostalgica

en: Tobgle Road
ro: Drumul Tobgle

en: The Somewhat Smaller Bath
ro: Baia oarecum mai mică

en: The Frosted Fields
ro: Câmpurile înghețate

en: Oh no! More Snowballs!
ro: O, nu! Alți bulgări de zăpadă!

en: Stone Cold
ro: Rece ca gheața

en: Grumbel's Sense of Snow
ro: Cum simte Grumbel zăpada

en: 23rd Airborne
ro: A 23-a companie de zbor

en: Night Chill
ro: Frigul nopții

en: Into the Stars
ro: În stele

en: Above the Arctic Skies
ro: Deasupra cerului arctic

en: Entrance to the Cave
ro: Intrarea în peșteră

en: Under the Ice
ro: Sub gheață

en: Living in a Fridge
ro: Viața în frigider

en: '...or is it just me?'
ro: '...sau mi se pare doar mie?'

en: Ice in the Hole
ro: Gheață în gaură

en: Miyamoto Monument
ro: Monumentul Miyamoto

en: End of the Tunnel
ro: Capătul tunelului

en: A Path in the Clouds
ro: O cale în nori

en: A Mysterious House of Ice
ro: O misterioasă casă de gheață

en: The Escape
ro: Escapada

en: The Shattered Bridge
ro: Podul distrus

en: Arctic Ruins
ro: Ruine arctice

en: The Castle of Nolok
ro: Castelul lui Nolok

en: No More Mr Ice Guy
ro: Gata cu joaca

en: A Fork in the Road
ro: O bifurcație în drum

en: -Switches
    !images/objects/switch/left-0.png
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/switch/right-0.png
    #Switches can be used to do all manner of things. Press the UP key to use switches.  This one activates the lift to your right.
ro: -Comutatoare
    !images/objects/switch/left-0.png
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/switch/right-0.png
    #Comutatoarele se pot folosi în mai multe feluri. Apasă tasta SUS pentru folosirea lor.  Acesta activează liftul din dreapta ta.

en: -Trampolines
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Trampolines allow Tux to jump to new heights. Hold down the jump key while bouncing on the trampoline to launch extra high.
ro: -Trambuline
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Trambulinele în ajută pe Tux să sară mai sus. Ține apăsată tasta de salt în timpul aterizării pe trambulină ca să sari și mai sus.

en: - Climbing
    # Tux can climb!  Press the UP key to start climbing.  Press the ACTION key or jump to let go.
ro: - Cățărare
    # Tux se poate cățăra!  Apasă tasta SUS ca să te cațeri. Apasă tasta ACȚIUNE sau sari ca să te desprinzi.

en: Bonus Level
ro: Nivel bonus

en: Picnic With Penny
ro: Picnic cu Penny

en: Somewhere at the shores
    of Antarctica...
ro: Undeva pe malurile
    Antarcticii...

en: Tux: Hello Penny
ro: Tux: Salut, Penny

en: Penny: Hey Tux
ro: Penny: Salut, Tux

en: Tux: Check out my dance moves.
ro: Tux: Ia uite cum dansez.

en: Tux: Oww... my head...
ro: Tux: Au... capul meu...

en: Tux: Wait!
ro: Tux: Stai!

en: Tux: Where are you, Penny?!
ro: Tux: Unde ești, Penny?!

en: Tux: Oh no...
ro: Tux: O, nu...

en: Tux: Don't worry, Penny, I'll rescue you!
ro: Tux: Nu te îngrijora, Penny. Te voi salva eu!

en: Icyisland
ro: Insula înghețată

en: You Found a Secret Area!
ro: Ai găsit o zonă secretă!
