SuperTux - en to sv translation catalogue (64 entries)

en: 23rd Airborne
sv: 23:e luftburna

en: You found a secret area!
sv: Du har hittat ett hemligt område!

en: Above the Arctic Skies
sv: Över de arktiska skyarna

en: -Air Flower
    !images/powerups/airflower/air_flower-0.png
    #The Air Flower gives Tux the ability to glide in the air for a few seconds, while holding the JUMP Key.
sv: -Luftblomma
    !images/powerups/airflower/air_flower-0.png
    #Luftblomman ger Tux förmågan att glida i luften under ett par sekunde medan du håller HOPP-knappen nedtryck.

en: Between Two Glaciers
sv: Mellan två glaciärer

en: -Crystals
    #This level contains four coloured crystals. Can you find them?
    #
    #Note: These crystals do not serve any purpose at the moment but they might will in a future release of the game.
sv: -Kristaller
    #Denna nivå innehåller fyra färgsatta kristaller. Kan du hitta dem?
    #
    #Notera: Dessa kristaller tjänar för tillfället inget syfte, men det kan de komma att göra i en framtida version av spelet.

en: Empty Throne Room
sv: Tomt tronrum

en: The Castle of Nolok
sv: Noloks slott

en: The Crystal Mine
sv: Kristallgruvan

en: #You have to activate two switches to open this door.
sv: #Du måste aktivera två brytare för att öppna denna dörr.

en: End of the Tunnel
sv: Slutet på tunneln

en: Entrance to the Cave
sv: Ingången till grottan

en: A Fork in the Road
sv: En delning i vägen

en: -Switches
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/pushbutton/pushbutton-0.png
    #Switches can be used to do all manner of things. Press the UP key to use a switch.
    #There are also buttons that you can press by jumping on them.
sv: -Brytare
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/pushbutton/pushbutton-0.png
    #Brytare kan användas för att göra allt möjligt. Tryck på UPP-knappen för att använda en brytare.
    #Det finns också knappar som du kan trycka på genom att hoppa på dem.

en: -Trampolines
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Trampolines allow Tux to jump to new heights. Hold down the JUMP key while bouncing on the trampoline to launch extra high.
sv: -Trampoliner
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Trampoliner låter Tux hoppa mot nya höjder. Håll ner HOPP-knappen medan du studsar på trampolinen för att slungas upp extra högt.

en: -Climbing
    #Tux can climb! Press the UP key to start climbing. Press the ACTION key or jump to let go.
sv: -Klättra
    #Tux kan klättra! Tryck på UPP-knappen för att börja klättra. Tryck på ÅTGÄRDS-knappen eller hoppa för att släppa taget.

en: -Secret Exits
    #Some level can have multiple exits. They are mostly hidden, so keep an eye out for them.
    #Maybe they lead you to something special.
sv: -Hemliga utgångar
    #Vissa nivåer kan ha flera utgångar. De är mestadels gömda så håll utkik efter dem.
    #De kanske kan leda dig till något speciellt.

en: The Frosted Fields
sv: De frostiga fälten

en: Over the Frozen Bridge
sv: Över den frusna bron

en: Ice in the Hole
sv: Is i hålet

en: Icy Valley
sv: Isig dal

en: Into the Stars
sv: Sikta mot stjärnorna

en: Picnic With Penny
sv: Utflykt med Penny

en: The Journey Begins
sv: Resan börjar

en: Living in a Fridge
sv: Livet i en frys

en: Miyamoto Monument
sv: Miyamoto-monumentet

en: Oh No! More Snowballs!
sv: Åh, nej! Mer snöbollar!

en: Night Chill
sv: Nattkyla

en: ...Or Is It Just Me?
sv: …eller är det bara jag?

en: A Path in the Clouds
sv: En väg genom molnen

en: Tux had reached the end of the castle.
sv: Tux hade nått slutet av slottet.

en: But to his surprise all he could find was a letter.
sv: Men till hans förvåning var allt han kunde hitta ett brev.

en: A letter from Penny telling Tux that Nolok has taken her to a far forest.
sv: Ett brev från Penny som berättar för Tux att Nolok har tagit henne till en skog i fjärran.

en: Unsure about what Nolok was doing to her, Tux became worried about his beloved Penny.
sv: Osäker på vad Nolok gör med henne blev Tux ängslig för sin älskade Penny.

en: Until suddenly...
sv: Tills plötsligt…

en: Somewhere at the shores of Antarctica...
sv: Någonstans längs Antarktis stränder…

en: Tux the penguin was going to meet his friend, Penny, for a picnic.
sv: Pingvinen Tux skulle träffa sin kompis Penny för att gå på picknick.

en: Tux woke up, dizzy, to find that Penny was missing!
sv: Tux vaknade upp yr, och fann att Penny saknades!

en: Tux was starting to become worried. He then saw a letter, and it read:
sv: Tux började bli orolig. Han såg sedan ett brev och i det stod:

en: "Tux, I have kidnapped your beloved Penny and have taken her to my fortress."
sv: "Tux, jag har kidnappat din älskade Penny och har tagit henne till min borg."

en: "The path to my fortress is littered with my minions."
sv: "Vägen till min borg kantas av mina undersåtar."

en: "You don't have a chance of saving her! Signed, Nolok."
sv: "Så du har inte en chans att rädda henne! Signerat, Nolok."

en: Realizing the trouble Penny could be in, Tux became determined to save her.
sv: När Tux insåg vilket trassel Penny kunde vara i, bestämde Tux sig för att rädda henne.

en: Then, Tux saw Nolok's castle in the distance and set off to rescue Penny!
sv: Tux såg sedan Noloks slott på avstånd och sprang iväg för att rädda Penny!

en: Exhausted from his long walk, Tux decided to take a little break.
sv: Utmattad från sin långa vandring bestämde Tux sig för att ta en liten paus.

en: But then, all of a sudden he heard a loud roar from a distance.
sv: Men sen hörde han plötsligt ett högt vrål i fjärran.

en: A yeti seems to have observed him from afar.
sv: En yeti verkar ha observerat honom på avstånd.

en: Concerned by the yeti's sudden retreat, Tux decided to continue his journey, ...
sv: Bekymrad över yetins plötsliga reträtt bestämde sig Tux för att fortsätta sin resa, …

en: ...while secretly hoping not to run into the yeti again, by any means.
sv: …medan han i hemlighet hoppas att han, oavsett vad som händer, slipper träffa på yetin igen.

en: The Shattered Bridge
sv: Den trasiga bron

en: The Somewhat Smaller Bath
sv: Det något mindre badkaret

en: Stone Cold
sv: Iskallt

en: Under the Ice
sv: Under isen

en: Welcome to Antarctica
sv: Välkommen till Antarktis

en: -Bonus Blocks
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Bonus blocks can contain coins, power-ups or special items to help you in your quest.
    #
    #Hit them from below to get at their contents.
sv: -Bonusblock
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Bonusblock kan innehålla mynt, power-ups eller speciella föremål som hjälper dig i ditt uppdrag.
    #
    #Träffa dem från undersidan för att nå deras innehåll.

en: -Eggs
    !images/powerups/egg/egg-shade.png
    #The egg makes Tux grow larger. Tux can then smash wooden blocks with his head.
sv: -Ägg
    !images/powerups/egg/egg-shade.png
    #Ägget gör att Tux växer sig större. Tux kan därefter slå sönder träblock med sitt huvud.

en: -Checkpoints
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Activate the checkpoint. If you die, you can retry the level from here. Every time you retry from a checkpoint, you will lose 10 percent of your coins (at least 25 coins).
sv: -Kontrollstationer
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Aktivera kontrollstationen. Om du dör kan du börja om banan härifrån. Varje gång du börjar om från en kontrollstation kommer du att förlora 10 procent av dina mynt (åtminstone 25 mynt).

en: -Running
    !images/tiles/signs/run.png
    #The path in front of you is blocked. Gain some speed before jumping to pass over the blocks.
sv: -Springa
    !images/tiles/signs/run.png
    #Vägen framför dig är blockerad. Ta sats och få upp farten innan du hoppar över blocken.

en: -Fire Flower
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #The fire flower gives Tux the ability to shoot fireballs.
sv: -Eldblomma
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #Eldblomman ger Tux egenskapen att kunna skjuta eldbollar.

en: -Tux Doll
    !images/powerups/1up/1up.png
    #The Tux doll gives Tux 100 coins.
sv: -Tux-docka
    !images/powerups/1up/1up.png
    #Tux-dockan ger Tux 100 mynt.

en: -Secret Areas
    #Many levels contain secret areas behind what seems to be plain walls. Look for clues to find them.
sv: -Hemliga områden
    #Många banor innehåller hemliga områden bakom vad som ser ut som vanliga väggar. Leta efter ledtrådar för att hitta dem.

en: Icy Island
sv: Isig ö

en: No More Mr. Ice Guy
sv: Inte längre Herr Is

en: A Yeti in the Distance
sv: En Yeti på avstånd
