SuperTux - en to fi translation catalogue (64 entries)

en: 23rd Airborne
fi: Lento 23

en: You found a secret area!
fi: Löysit salaisen paikan!

en: Above the Arctic Skies
fi: Arktisten taivaiden yllä

en: -Air Flower
    !images/powerups/airflower/air_flower-0.png
    #The Air Flower gives Tux the ability to glide in the air for a few seconds, while holding the JUMP Key.
fi: -Ilmakukka
    !images/powerups/airflower/air_flower-0.png
    #Ilmakukka antaa Tuxille muutamaksi sekunniksi kyvyn liitää ilmojen halki, jos hyppynappi on painettu pohjaan.

en: Between Two Glaciers
fi: Kahden jäätikön välissä

en: -Crystals
    #This level contains four coloured crystals. Can you find them?
    #
    #Note: These crystals do not serve any purpose at the moment but they might will in a future release of the game.
fi: -Kristallit
    #Tässä tasossa on neljä värillistä kristallia. Pystytkö löytämään ne?
    #
    #Huom: Nämä kristallit eivät tee mitään tällä hetkellä, mutta ne saattavat pelin myöhemmissä versioissa.

en: Empty Throne Room
fi: Tyhjä valtaistuinsali

en: The Castle of Nolok
fi: Nolokin linna

en: The Crystal Mine
fi: Kristallikaivos

en: #You have to activate two switches to open this door.
fi: #Tämän oven avaamiseen täytyy aktivoida kaksi vipua.

en: End of the Tunnel
fi: Tunnelin pää

en: Entrance to the Cave
fi: Luolan suu

en: A Fork in the Road
fi: Tienhaara

en: -Switches
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/pushbutton/pushbutton-0.png
    #Switches can be used to do all manner of things. Press the UP key to use a switch.
    #There are also buttons that you can press by jumping on them.
fi: -Vivut
    !images/objects/switch/switch-0.png
    !images/objects/pushbutton/pushbutton-0.png
    #Vipuja voidaan käyttää kaikenlaisten asioiden tekemiseen. Paina YLÖS-näppäintä vääntääksesi vipua.
    #On myös nappeja, joita voidaan painaa niiden päälle hyppäämällä.

en: -Trampolines
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Trampolines allow Tux to jump to new heights. Hold down the JUMP key while bouncing on the trampoline to launch extra high.
fi: -Trampoliinit
    !images/objects/trampoline/trampoline2-0.png
    #Trampoliinit mahdollistavat hypyt uusiin korkeuksiin. Pidä hyppynäppäintä pohjassa hypätäksesi vielä korkeammalle.

en: -Climbing
    #Tux can climb! Press the UP key to start climbing. Press the ACTION key or jump to let go.
fi: -Kiipeäminen
    # Tux osaa kiivetä! Paina YLÖS-nuolta kiivetäksesi. Paina toimintanäppäintä tai hyppää pudottautuaksesi.

en: -Secret Exits
    #Some level can have multiple exits. They are mostly hidden, so keep an eye out for them.
    #Maybe they lead you to something special.
fi: -Salaiset maalit
    #Joissain tasoissa voi olla useampi maali. Ne ovat enimmäkseen piilossa, joten etsi niitä tarkasti.
    #Ehkä ne voivat johtaa jonnekin erityiseen.

en: The Frosted Fields
fi: Jäiset kentät

en: Over the Frozen Bridge
fi: Jäätynyt silta

en: Ice in the Hole
fi: Jäävelat

en: Icy Valley
fi: Jäinen laakso

en: Into the Stars
fi: Tähtiin

en: Picnic With Penny
fi: Eväsretki Pennyn kanssa

en: The Journey Begins
fi: Matka alkaa

en: Living in a Fridge
fi: Elämää jääkaapissa

en: Miyamoto Monument
fi: Muistomerkki Miyamotolle

en: Oh No! More Snowballs!
fi: Voi ei! Lisää lumipalloja!

en: Night Chill
fi: Pakkasyö

en: ...Or Is It Just Me?
fi: '... vai olenko se vain minä?'

en: A Path in the Clouds
fi: Polku pilvissä

en: Tux had reached the end of the castle.
fi: Tux oli saavuttanut linnan pään.

en: But to his surprise all he could find was a letter.
fi: Mutta yllätyksekseen, hän löysi ainoastaan kirjeen.

en: A letter from Penny telling Tux that Nolok has taken her to a far forest.
fi: Kirje Pennyltä Tuxille, jossa hän kertoi Nolokin siirtäneen hänet kaukaiseen metsään.

en: Unsure about what Nolok was doing to her, Tux became worried about his beloved Penny.
fi: Epävarmana siitä, mitä Nolok tekisi hänelle, Tux huolestui rakkaasta Pennystään.

en: Until suddenly...
fi: Kunnes yhtäkkiä...

en: Somewhere at the shores of Antarctica...
fi: Jossain Etelämantereen rannikolla...

en: Tux the penguin was going to meet his friend, Penny, for a picnic.
fi: Tux-pingviini oli menossa eväsretkelle tapaamaan ystäväänsä Pennyä.

en: Tux woke up, dizzy, to find that Penny was missing!
fi: Tux heräsi pääkipuisena, eikä löytänyt Pennyä mistään!

en: Tux was starting to become worried. He then saw a letter, and it read:
fi: Tux alkoi huolestua. Sitten hän näki kirjeen, jossa luki:

en: "Tux, I have kidnapped your beloved Penny and have taken her to my fortress."
fi: "Tux, olen kaapannut rakkaan Pennysi ja vienyt hänet linnoitukseeni."

en: "The path to my fortress is littered with my minions."
fi: "Reitti linnoitukselleni on täynnä kätyreitäni."

en: "You don't have a chance of saving her! Signed, Nolok."
fi: "Hänen pelastamistaan ei edes kannata yrittää! Terveisin, Nolok."

en: Realizing the trouble Penny could be in, Tux became determined to save her.
fi: Tajutessaan sen, kuinka pahasti Penny voi olla pulassa, Tux tiesi, että hänen täytyisi pelastaa hänet.

en: Then, Tux saw Nolok's castle in the distance and set off to rescue Penny!
fi: Tux suuntasi katseensa kohti Nolokin linnaa horisontissa, ja lähti matkalle pelastamaan Pennyn!

en: Exhausted from his long walk, Tux decided to take a little break.
fi: Väsyneenä pitkästä kävelymatkasta, Tux päätti pitää lyhyen tauon.

en: But then, all of a sudden he heard a loud roar from a distance.
fi: Mutta sitten hän yhtäkkiä kuuli kovan karjaisun kaukaa.

en: A yeti seems to have observed him from afar.
fi: Eräs lumimies oli näköjään tarkkaillut häntä lyhyen etäisyyden päästä.

en: Concerned by the yeti's sudden retreat, Tux decided to continue his journey, ...
fi: Huolestuneena lumimiehen äkillisestä perääntymisestä, Tux päätti jatkaa matkaansa...

en: ...while secretly hoping not to run into the yeti again, by any means.
fi: ...salaa toivoen, ettei hän törmäisi lumimieheen uudelleen.

en: The Shattered Bridge
fi: Tuhottu silta

en: The Somewhat Smaller Bath
fi: Hieman pienempi kylpy

en: Stone Cold
fi: Kylmä kuin kivi

en: Under the Ice
fi: Jään alla

en: Welcome to Antarctica
fi: Tervetuloa Etelämantereelle

en: -Bonus Blocks
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Bonus blocks can contain coins, power-ups or special items to help you in your quest.
    #
    #Hit them from below to get at their contents.
fi: -Bonuslaatikot
    !images/objects/bonus_block/full-0.png
    #Bonuslaatikoissa voi olla kolikoita, lisävoimia tai erikoisesineitä, jotka voivat auttaa sinua.
    #
    #Saadaksesi niiden sisällön, iske niitä alapuolelta.

en: -Eggs
    !images/powerups/egg/egg-shade.png
    #The egg makes Tux grow larger. Tux can then smash wooden blocks with his head.
fi: -Munat
    !images/powerups/egg/egg-shade.png
    #Muna tekee Tuxista suuremman, jolloin hän voi rikkoa puulaatikoita päällään.

en: -Checkpoints
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Activate the checkpoint. If you die, you can retry the level from here. Every time you retry from a checkpoint, you will lose 10 percent of your coins (at least 25 coins).
fi: -Välietapit
    !images/objects/resetpoints/bell-m.png
    #Aktivoi välietappi. Jos kuolet, voit jatkaa kenttää tästä. Joka kerta kun jatkat välietapilta, menetät 10% kolikoistasi (ainakin 25 kolikkoa).

en: -Running
    !images/tiles/signs/run.png
    #The path in front of you is blocked. Gain some speed before jumping to pass over the blocks.
fi: -Juokseminen
    !images/tiles/signs/run.png
    #Tie edessäsi on tukossa. Kerää vauhtia ennen kuin hyppäät, niin pääset esteen yli.

en: -Fire Flower
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #The fire flower gives Tux the ability to shoot fireballs.
fi: -Tulikukka
    !images/powerups/fireflower/fire_flower-0.png
    #Tulikukka antaa Tuxille kyvyn ampua tulipalloja toimintanäppäimestä.

en: -Tux Doll
    !images/powerups/1up/1up.png
    #The Tux doll gives Tux 100 coins.
fi: -Pingviininukke
    !images/powerups/1up/1up.png
    #Pingviininukke antaa Tuxille 100 kolikkoa.

en: -Secret Areas
    #Many levels contain secret areas behind what seems to be plain walls. Look for clues to find them.
fi: -Salaiset paikat
    #Monissa kentissä on salaisia alueita näennäisten seinien takana. Etsi vihjeitä niiden löytämiseen.

en: Icy Island
fi: Jääsaari

en: No More Mr. Ice Guy
fi: Pakkasukon päätepysäkki

en: A Yeti in the Distance
fi: Lumimies näkyvissä
