SuperTux - en to cs translation catalogue (42 entries)

en: Ancient Ruins
cs: Prastaré ruiny

en: You found a secret area!
cs: Našel jsi tajnou skrýš!

en: Beside the Bushes
cs: Mezi keři

en: Bouncy Coils
cs: Trampolíny

en: Bye Bye Forest
cs: Lesu na shledanou

en: Crumbling Path
cs: Drolící se pěšina

en: Darkness Awaits
cs: Temnota čeká

en: Find the Bigger Fish!
cs: Najdi větší rybu!

en: -A big fish... for you.
cs: -Velká ryba... pro tebe.

en: A New Location
cs: Nové místo

en: What is Happening?
cs: Co se to děje?

en: Ghostly Misery
cs: Bída a duchové

en: Ghosttree's Challenges
cs: Výzvy stromu duchů

en: Ghouls' Lair
cs: Doupě démonů

en: #Lanterns are used to make magic blocks solid, so you're able to walk atop of them.
cs: #Lucerny dokáží zpevnit kouzelné bloky, aby se po nich dalo projít.

en: Going Underground
cs: Jde se do podzemí

en: I Spy With My Little Eye
cs: Před pikolou za pikolou

en: -Ispy
    #Ispys will activate things like platforms whenever Tux is in their sight.
cs: -Čidlo
    #Čidla aktivují věci (jako třeba plošiny), kdykoliv spatří Tuxe.

en: Hint: Use snails to break blocks!
cs: Tip: Použij šneky pro rozbití bloků!

en: Like a leaf in the Wind
cs: Jako list ve větru

en: Lost Village
cs: Ztracená vesnice

en: #Don't forget to hit the switch!
cs: #Nezapomeň zatáhnout za páčku!

en: A Mouldy Grotto
cs: Prohnilá sluj

en: The Owls again...
cs: A zase sovy...

en: Owls' Skydive Commando
cs: Komando sov

en: Penguins don't grow on Trees
cs: Tučňáci nerostou na stromech

en: Shocking
cs: Blýskání

en: The Forest Is Rotting
cs: Les hnije

en: Through the Dark
cs: Temnotou

en: -Earth Flower
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #The earth flower gives Tux the ability to turn into stone by pressing the ACTION Key and the DOWN Key at the same time.
    #This does not work while jumping or falling!
cs: -Zemní květina
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #Zemní květina umožní Tuxovi zkamenět stisknutím kláves AKCE a DOLŮ současně, pokud je zrovna na zemi.

en: Tower Cutscene
cs: Věžní předělová scéna

en: Tower Of Ghosts
cs: Věž duchů

en: Tux the Builder
cs: Tux stavitel

en: -Portable Objects:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux can pick up certain objects and carry them around.
    #Press the ACTION key to grab an object and hold it pressed as long as you want to carry the object. Release the ACTION key to drop the object.
cs: -Přenosné objekty:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux umí zvednout některé objekty a nosit je.
    #Stiskni klávesu AKCE pro zvednutí objektu a drž jí, dokud ho nechceš pustit. Pusť klávesu AKCE pro upuštění objektu.

en: Tux' Own Horror Show
cs: Tuxova vlastní hororová show

en: #Will o' Wisps are small, annoying ghosts, which transport you to different, often dangerous places.
cs: #Bludičky jsou malí, otravní duchové, kteří dokáží přenést Tuxe do jiných, často nebezpečných míst.

en: Walking Leaves
cs: Chodící listí

en: Welcome to the Forest
cs: Vítej v lese

en: -Doors
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux can go through a door by pressing the UP key.
cs: -Dveře
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux může projít dveřmi stisknutím klávesy NAHORU.

en: Wooden Roots
cs: Dřevěné kořeny

en: Rooted Forest
cs: Vzrostlý les

en: To be continued...
cs: Pokračování příště...
