SuperTux - en to da translation catalogue (40 entries)

en: Ancient Ruins
da: Historiske ruiner

en: You found a secret area!
da: Du har fundet et hemmeligt område

en: Beside the Bushes
da: Ved siden af buskene

en: Bouncy Coils
da: God affjedring

en: Bye Bye Forest
da: Farvel skov

en: Crumbling Path
da: Stien braser sammen

en: Darkness Awaits
da: Mørket venter

en: Find the Bigger Fish!
da: Find en større fisk!

en: -A big fish... for you.
da: -En stor fisk ... til dig.

en: A New Location
da: Et nyt sted

en: What is Happening?
da: Hvad sker der?

en: Ghostly Misery
da: Spøgende elendighed

en: Ghosttree's Challenges
da: Ghostrees udfordringer

en: Ghouls' Lair
da: Den onde ånds hule

en: #Lanterns are used to make magic blocks solid, so you're able to walk atop of them.
da: #Lanterner bruges til at gøre magiske blokke faste, så du kan gå oven på dem.

en: Going Underground
da: At gå under jorden

en: I Spy With My Little Eye
da: Jeg spionerer med mit lille øje

en: -Ispy
    #Ispys will activate things like platforms whenever Tux is in their sight.
da: -Ispy
    #Ispy'er vil aktivere ting såsom platforme når Tux er i syne.

en: Hint: Use snails to break blocks!
da: Tip: Brug snegle til at bryde blokke!

en: Like a leaf in the Wind
da: Som et blad i vinden

en: Lost Village
da: Forladt landsby

en: #Don't forget to hit the switch!
da: #Glem ikke at trykke på kontakten!

en: A Mouldy Grotto
da: En forældet grotte

en: The Owls again...
da: Uglerne igen ...

en: Owls' Skydive Commando
da: Owls' faldskærmsudspring

en: Penguins don't grow on Trees
da: Pingviner vokser ikke på træerne

en: Shocking
da: Chokerende

en: The Forest Is Rotting
da: Skoven rådner

en: Through the Dark
da: Igennem mørket

en: -Earth Flower
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #The earth flower gives Tux the ability to turn into stone by pressing the ACTION Key and the DOWN Key at the same time.
    #This does not work while jumping or falling!
da: -Jordblomst
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #Jordblomsten giver Tux mulighed for at blive til sten ved at holde tasten ACTION og DOWN nede på samme tid.
    #Dette fungerer ikke samtidig med hop eller fald!

en: Tower Cutscene
da: Tårnmellemscene

en: Tower Of Ghosts
da: Spøgelsernes tårn

en: Tux the Builder
da: Byggemand Tux

en: -Portable Objects:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux can pick up certain objects and carry them around.
    #Press the ACTION key to grab an object and hold it pressed as long as you want to carry the object. Release the ACTION key to drop the object.
da: -Flytbare objekter:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux kan samle bestemte objekter op og flytte rundt på dem.
    #Tryk på HANDLINGS-tasten for at samle et objekt op og hold den trykket ned mens du bærer objektet. Frigiv HANDLINGS-tasten for at slippe objektet.

en: Tux' Own Horror Show
da: Tux' eget gysershow

en: Walking Leaves
da: Vandrende blade

en: Welcome to the Forest
da: Velkommen til skoven

en: -Doors
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux can go through a door by pressing the UP key.
da: -Døre
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux kan gå igennem en dør ved at trykke på tasten OP.

en: Wooden Roots
da: Trærødder

en: To be continued...
da: Fortsættes ...
