SuperTux - en to nn translation catalogue (40 entries)

en: Ancient Ruins
nn: Eldgamle ruinar

en: You found a secret area!
nn: Du fann ein hemmeleg plass!

en: Beside the Bushes
nn: I busk og kratt

en: Bouncy Coils
nn: Kveilkrattet

en: Bye Bye Forest
nn: Farvel, skogen min

en: Crumbling Path
nn: Vaklande veg

en: Darkness Awaits
nn: Mørket ventar

en: Find the Bigger Fish!
nn: Den største fisken

en: -A big fish... for you.
nn: -Ein stor fisk … til deg.

en: A New Location
nn: Ein ny stad

en: What is Happening?
nn: Kva er det som skjer?

en: Ghostly Misery
nn: Skremd av skrømt

en: Ghosttree's Challenges
nn: Spøkjelsestreets utfordringar

en: Ghouls' Lair
nn: Leiren til liketarane

en: #Lanterns are used to make magic blocks solid, so you're able to walk atop of them.
nn: #Du kan bruka lykter til å gjera magiblokker faste, slik at du kan gå på dei.

en: Going Underground
nn: Til underverda

en: I Spy With My Little Eye
nn: Spionauget ser deg

en: -Ispy
    #Ispys will activate things like platforms whenever Tux is in their sight.
nn: -Spionauga
    #Spionauga startar ulike ting, som plattformer, når dei kan sjå Tux.

en: Hint: Use snails to break blocks!
nn: Hint: Bruk sniglar for å knusa blokker!

en: Like a leaf in the Wind
nn: Som lauv i vinden

en: Lost Village
nn: Den fortapte landsbyen

en: #Don't forget to hit the switch!
nn: #Gløym ikkje å slå på brytaren!

en: A Mouldy Grotto
nn: Mugg-grotta

en: The Owls again...
nn: Uglene vender tilbake …

en: Owls' Skydive Commando
nn: Uglepatruljen slår til

en: Penguins don't grow on Trees
nn: Pingvinar veks ikkje på tre

en: Shocking
nn: Sjokkerande

en: The Forest Is Rotting
nn: Treròte

en: Through the Dark
nn: Gjennom mørket

en: -Earth Flower
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #The earth flower gives Tux the ability to turn into stone by pressing the ACTION Key and the DOWN Key at the same time.
    #This does not work while jumping or falling!
nn: -Jordblome
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #Med jordblomen kan du gjera deg til stein ved å halda inne handlings- og nedtasten samtidig.
    #Dette verkar ikkje når du hoppar eller fell!

en: Tower Cutscene
nn: Tårnscene

en: Tower Of Ghosts
nn: Spøkjelsestårnet

en: Tux the Builder
nn: Byggmeister Tux

en: -Portable Objects:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux can pick up certain objects and carry them around.
    #Press the ACTION key to grab an object and hold it pressed as long as you want to carry the object. Release the ACTION key to drop the object.
nn: -Flyttbare gjenstandar:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Nokre gjenstandar kan du bera med deg.
    #Trykk på handlingstasten for å løfta ein gjenstand, og hald han inne så lenge du vil bera på gjenstanden. Slepp tasten for å setja gjenstanden frå deg.

en: Tux' Own Horror Show
nn: Tux sitt skrekkabinett

en: Walking Leaves
nn: Haustgule blader

en: Welcome to the Forest
nn: Velkommen til skogen

en: -Doors
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux can go through a door by pressing the UP key.
nn: -Dører
    !images/objects/door/door-0.png
    #Trykk på opptasten for å gå gjennom dører.

en: Wooden Roots
nn: Trerøter

en: To be continued...
nn: Framhald følgjer …
