SuperTux - en to pt translation catalogue (42 entries)

en: Ancient Ruins
pt: Velhas Ruínas

en: You found a secret area!
pt: Descobriu uma área secreta!

en: Beside the Bushes
pt: Junto aos Arbustos

en: Bouncy Coils
pt: Molas Saltitantes

en: Bye Bye Forest
pt: Floresta Bye Bye

en: Crumbling Path
pt: Caminho Destruído

en: Darkness Awaits
pt: A Escuridão Espera

en: Find the Bigger Fish!
pt: Encontra o Grande Peixe!

en: -A big fish... for you.
pt: -Um grande peixe... para ti.

en: A New Location
pt: Um Novo Sítio

en: What is Happening?
pt: O Que Acontece?

en: Ghostly Misery
pt: Miséria Fantasmagórica

en: Ghosttree's Challenges
pt: Os Desafios de Ghosttree

en: Ghouls' Lair
pt: Covil de Ghouls

en: #Lanterns are used to make magic blocks solid, so you're able to walk atop of them.
pt: #Lanternas são usadas para fazer blocos mágicos sólidos, para que consigas andar sobre eles.

en: Going Underground
pt: Pelo Subterrâneo

en: I Spy With My Little Eye
pt: Eu Espio Com o Meu Pequeno Olho

en: -Ispy
    #Ispys will activate things like platforms whenever Tux is in their sight.
pt: -Ispy
    #Ispys vão ativar coisas, como por exemplo, plataformas, sempre que Tux estiver no seu campo de visão.

en: Hint: Use snails to break blocks!
pt: Dica: Usa caracóis para partir blocos!

en: Like a leaf in the Wind
pt: Como uma folha no Vento

en: Lost Village
pt: Vila Perdida

en: #Don't forget to hit the switch!
pt: #Não te esqueças de carregar no interruptor!

en: A Mouldy Grotto
pt: Uma Caverna Fedorenta

en: The Owls again...
pt: As Corujas novamente...

en: Owls' Skydive Commando
pt: O Commando de Skydive das Corujas

en: Penguins don't grow on Trees
pt: Os pinguins não crescem nas Árvores

en: Shocking
pt: Chocante

en: The Forest Is Rotting
pt: A Floresta Está a Apodrecer

en: Through the Dark
pt: Através da Escuridão

en: -Earth Flower
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #The earth flower gives Tux the ability to turn into stone by pressing the ACTION Key and the DOWN Key at the same time.
    #This does not work while jumping or falling!
pt: -Flor-de-Terra
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #A  flor-de-Terra dá ao Tux o poder de virar em pedra ao pressionar a tecla de AÇÃO e de SETA PARA BAIXO ao mesmo tempo.
    #Isto não funciona quando pulas ou saltas!

en: Tower Cutscene
pt: Cutscene da Torre

en: Tower Of Ghosts
pt: Torre de Fantasmas

en: Tux the Builder
pt: Tux o Construtor

en: -Portable Objects:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux can pick up certain objects and carry them around.
    #Press the ACTION key to grab an object and hold it pressed as long as you want to carry the object. Release the ACTION key to drop the object.
pt: -Objetos Portáteis:
    !images/objects/rock/rock.png
    #O Tux pode segurar em certos objectos e transportá-los
    #Pressione a tecla de AÇÃO para agarrar um objeto e mantê-lo premido durante o tempo que desejar transportar o objeto. Solte a tecla de AÇÃO para largar o objeto.

en: Tux' Own Horror Show
pt: O Espétaculo de Terror do Tux

en: #Will o' Wisps are small, annoying ghosts, which transport you to different, often dangerous places.
pt: #Will o'Wisps são fantasmas pequenos e irritantes que te transportam para sítios diferentes, normalmente sítios perigosos.

en: Walking Leaves
pt: Folhas Andantes

en: Welcome to the Forest
pt: Bem-vindo à Floresta

en: -Doors
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux can go through a door by pressing the UP key.
pt: -Portas
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux pode passar por uma porta premindo a tecla SETA PARA CIMA.

en: Wooden Roots
pt: Raízes de Madeira

en: Rooted Forest
pt: Floresta Enraizada

en: To be continued...
pt: Continua...
