SuperTux - en to sv translation catalogue (40 entries)

en: Ancient Ruins
sv: Uråldriga ruiner

en: You found a secret area!
sv: Du har hittat ett hemligt område!

en: Beside the Bushes
sv: Bredvid buskarna

en: Bouncy Coils
sv: Studsande spolar

en: Bye Bye Forest
sv: Farvälskogen

en: Crumbling Path
sv: Sönderfallande väg

en: Darkness Awaits
sv: Mörkret väntar

en: Find the Bigger Fish!
sv: Hitta den större fisken!

en: -A big fish... for you.
sv: -En stor fisk...för dig.

en: A New Location
sv: En ny plats

en: What is Happening?
sv: Vad händer?

en: Ghostly Misery
sv: Spökligt elände

en: Ghosttree's Challenges
sv: Spökträdets utmaningar

en: Ghouls' Lair
sv: Den onde andens lya

en: #Lanterns are used to make magic blocks solid, so you're able to walk atop of them.
sv: #Lanternor används för att göra magiska block solida, så att du kan gå ovanpå dem.

en: Going Underground
sv: Gå ner i underjorden

en: I Spy With My Little Eye
sv: Jag ser med mitt lilla öga

en: -Ispy
    #Ispys will activate things like platforms whenever Tux is in their sight.
sv: -Ispy
    #Ispys kommer att aktivera saker så som plattformar närhelst Tux är inom deras sikte.

en: Hint: Use snails to break blocks!
sv: Tips: Använd sniglar för att bryta söner block!

en: Like a leaf in the Wind
sv: Som ett löv i vinden

en: Lost Village
sv: Den förlorade byn

en: #Don't forget to hit the switch!
sv: #Glöm inte att slå på brytaren!

en: A Mouldy Grotto
sv: En möglig grotta

en: The Owls again...
sv: Ugglorna igen…

en: Owls' Skydive Commando
sv: Ugglornas fallskärmskommando

en: Penguins don't grow on Trees
sv: Pingviner växer inte på träd

en: Shocking
sv: Chockerande

en: The Forest Is Rotting
sv: Skogen ruttnar

en: Through the Dark
sv: Genom mörkret

en: -Earth Flower
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #The earth flower gives Tux the ability to turn into stone by pressing the ACTION Key and the DOWN Key at the same time.
    #This does not work while jumping or falling!
sv: -Jordblomma
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #Jordblomman ger Tux förmågan att förvandras till tenom att samidigt trycka på ÅTGÄRDS-knappen och NER-knappen.
    #Detta fungerar inte under hopp eller då Tux faller!

en: Tower Cutscene
sv: Filmsekvensen i tornet

en: Tower Of Ghosts
sv: Spökenas torn

en: Tux the Builder
sv: Byggare Tux

en: -Portable Objects:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux can pick up certain objects and carry them around.
    #Press the ACTION key to grab an object and hold it pressed as long as you want to carry the object. Release the ACTION key to drop the object.
sv: -Portabla objekt:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux kan plocka upp vissa objekt och bära runt på dem.
    #Tryck på ÅTGÄRDS-knappen för att plocka upp ett objekt och håll den nedtryckt så länge som du vill bära objektet. Släpp ÅTGÄRDS-knappen för att släppa objektet.

en: Tux' Own Horror Show
sv: Tux egna skräckshow

en: Walking Leaves
sv: Gående löv

en: Welcome to the Forest
sv: Välkommen till skogen

en: -Doors
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux can go through a door by pressing the UP key.
sv: -Dörrar
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux kan gå genom en dörr genom att trycka på UPP-knappen.

en: Wooden Roots
sv: Träiga rötter

en: To be continued...
sv: Fortsättning följer...
