SuperTux - en to fr translation catalogue (42 entries)

en: Ancient Ruins
fr: Ruines Oubliées

en: You found a secret area!
fr: Vous avez trouvé un passage secret

en: Beside the Bushes
fr: À côté des Buissons

en: Bouncy Coils
fr: Du ressort !

en: Bye Bye Forest
fr: Bye Bye forêt

en: Crumbling Path
fr: Le Chemin Fragile

en: Darkness Awaits
fr: Les Ténèbres Attendent

en: Find the Bigger Fish!
fr: Trouvez le plus gros Poisson !

en: -A big fish... for you.
fr: -Un gros poisson… Pour toi.

en: A New Location
fr: Un Nouvel Endroit

en: What is Happening?
fr: Que se Passe-t-il ?

en: Ghostly Misery
fr: Misère Fantômatique

en: Ghosttree's Challenges
fr: Les Défis des Fantômes

en: Ghouls' Lair
fr: Chez la Goule

en: #Lanterns are used to make magic blocks solid, so you're able to walk atop of them.
fr: #Les lanternes permettent de solidifier les blocs magiques, pour marcher dessus.

en: Going Underground
fr: Lâcher la Proie pour l'Ombre

en: I Spy With My Little Eye
fr: J'Espionne Avec Mon Petit Œil

en: -Ispy
    #Ispys will activate things like platforms whenever Tux is in their sight.
fr: -Espion
    #Les Espions activent des objets tels que les plateformes quand ils voient Tux.

en: Hint: Use snails to break blocks!
fr: Conseil : Utilise les escargots pour casser les blocs!

en: Like a leaf in the Wind
fr: Comme une feuille au Vent

en: Lost Village
fr: Village Perdu

en: #Don't forget to hit the switch!
fr: #N'oublie pas de frapper l'interrupteur!

en: A Mouldy Grotto
fr: Grotto Modo

en: The Owls again...
fr: Les Hiboux à nouveau...

en: Owls' Skydive Commando
fr: Commando Aérien de Hiboux

en: Penguins don't grow on Trees
fr: Les Manchots ne Poussent pas dans les Arbres

en: Shocking
fr: Foudroyant

en: The Forest Is Rotting
fr: La Forêt Se Décompose

en: Through the Dark
fr: À travers le Noir

en: -Earth Flower
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #The earth flower gives Tux the ability to turn into stone by pressing the ACTION Key and the DOWN Key at the same time.
    #This does not work while jumping or falling!
fr: -Fleur de Terre
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-0.png
    #La Fleur de Terre donne à Tux le pouvoir de se trasformer en pierre en maintenant ACTION et BAS appuyées simultanément.

en: Tower Cutscene
fr: Cinématique de la Tour

en: Tower Of Ghosts
fr: Tour Des Fantômes

en: Tux the Builder
fr: Tux le Bricoleur

en: -Portable Objects:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux can pick up certain objects and carry them around.
    #Press the ACTION key to grab an object and hold it pressed as long as you want to carry the object. Release the ACTION key to drop the object.
fr: -Objets Portables:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux peut prendre certains objets et les porter.
    #Appuie sur ACTION pour prendre un objet et maintiens-la appuyée aussi longtemps que tu veux le porter. Lâche la touche ACTION pour lâcher l'objet.

en: Tux' Own Horror Show
fr: Le Spectacle d'Horreur de Tux

en: #Will o' Wisps are small, annoying ghosts, which transport you to different, often dangerous places.
fr: #Les feux follets sont de petits fantômes qui vous transportent à des endroits souvent dangereux.

en: Walking Leaves
fr: La Marche des Feuilles

en: Welcome to the Forest
fr: Bienvenue dans la Forêt

en: -Doors
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux can go through a door by pressing the UP key.
fr: -Portes
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux peut traverser une porte en appuyant sur la touche HAUT..

en: Wooden Roots
fr: Racines Boisées

en: Rooted Forest
fr: Forêt des racines

en: To be continued...
fr: À suivre...
