SuperTux - en to ja translation catalogue (41 entries)

en: Ancient Ruins
ja: さびれた廃墟

en: You found a secret area!
ja: 秘密の場所を見つけました！

en: Beside the Bushes
ja: 茂みのそば

en: Bouncy Coils
ja: 弾むコイル

en: Bye Bye Forest
ja: さようなら、森

en: Crumbling Path
ja: 崩れ落ちる道

en: Darkness Awaits
ja: 待ち受ける闇

en: Find the Bigger Fish!
ja: もっとでかい魚を見つけて！

en: -A big fish... for you.
ja: -大きい魚…あなたへのプレゼント。

en: A New Location
ja: 新しい場所

en: What is Happening?
ja: 何が起きているのか？

en: Ghostly Misery
ja: 幽霊の苦しみ

en: Ghosttree's Challenges
ja: Ghosttreeの挑戦

en: Ghouls' Lair
ja: グールの巣窟

en: #Lanterns are used to make magic blocks solid, so you're able to walk atop of them.
ja: #ランタンを使うと、マジックブロックを実体化でき、ブロックの上を歩けるようになります。

en: Going Underground
ja: 地下に向かって

en: I Spy With My Little Eye
ja: 小さな目で探検する

en: -Ispy
    #Ispys will activate things like platforms whenever Tux is in their sight.
ja: -Ispy
    #Ispyは、Tuxが範囲内に入るとプラットフォームなどの物体を有効化します。

en: Hint: Use snails to break blocks!
ja: ヒント：蝸牛を使ってブロックを壊す！

en: Like a leaf in the Wind
ja: 風の中の葉のように

en: Lost Village
ja: 失われた村

en: #Don't forget to hit the switch!
ja: #スイッチを切り替えるのをお忘れなく！

en: A Mouldy Grotto
ja: かび臭い洞窟

en: The Owls again...
ja: フクロウ、再び…

en: Owls' Skydive Commando
ja: フクロウの空中特別奇襲隊

en: Penguins don't grow on Trees
ja: ペンギンは木の上で成長しません

en: Shocking
ja: ショック

en: The Forest Is Rotting
ja: 腐敗した森

en: Through the Dark
ja: 闇の中で

en: -Earth Flower
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #The earth flower gives Tux the ability to turn into stone by pressing the ACTION Key and the DOWN Key at the same time.
    #This does not work while jumping or falling!
ja: -アースフラワー
    !images/powerups/earthflower/earth_flower-1.png
    #アースフラワーをとると、アクションキーと下キーを同時に押した際に、Tuxが石に変身します。
    #ただし、ジャンプ中や落下中は使えません。

en: Tower Cutscene
ja: 塔のカットシーン

en: Tower Of Ghosts
ja: 幽霊の城

en: Tux the Builder
ja: Tuxは大工さん

en: -Portable Objects:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tux can pick up certain objects and carry them around.
    #Press the ACTION key to grab an object and hold it pressed as long as you want to carry the object. Release the ACTION key to drop the object.
ja: -運べる物体:
    !images/objects/rock/rock.png
    #Tuxはある特定の物体を持ち運べます。
    #物体を持つにはアクションキーを押してください。キーを押し続けている限り、Tuxは物体を持ち続けます。物体を離すにはアクションキーを離してください。

en: Tux' Own Horror Show
ja: Tuxのホラーショー

en: #Will o' Wisps are small, annoying ghosts, which transport you to different, often dangerous places.
ja: #Will o' Wispsは、小さくてやっかいな幽霊です。Tuxを別の、多くの場合は危険な場所にワープさせます。

en: Walking Leaves
ja: 歩いている葉っぱ

en: Welcome to the Forest
ja: 森へようこそ

en: -Doors
    !images/objects/door/door-0.png
    #Tux can go through a door by pressing the UP key.
ja: -ドア
    !images/objects/door/door-0.png
    #上キーを押すと、Tuxはドアの中に入れます。

en: Wooden Roots
ja: 木の根っこ

en: To be continued...
ja: 続く…
