SuperTux - en to cmn translation catalogue (94 entries)

en: Time
cmn: 時間

en: Level
cmn: 關卡

en: Sound
cmn: 聲音

en: Action
cmn: 動作

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
cmn: 用法：%s [選項] [關卡檔]

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
cmn: -f, --fullscreen：在全螢幕模式下執行

en:   -w, --window                 Run in window mode
cmn: -w, --window：在視窗模式下執行

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
cmn: -g, --geometry 寬 x 高：在指定的解析度下執行

en: auto
cmn: 自動

en: contributed by %s
cmn: 貢獻者：%s

en: Best Level Statistics
cmn: 最佳關卡統計

en: Coins
cmn: 金幣

en: Badguys killed
cmn: 壞蛋已解決

en: Secrets
cmn: 不明區域

en: Best time
cmn: 最佳時間

en: Level target time
cmn: 關卡目標時間

en: Levelset
cmn: 關卡集

en: Worldmap
cmn: 世界地圖

en: World
cmn: 世界

en: %s "%s" by "%s"
cmn: %s「%s」由「%s」設計

en: Add-ons
cmn: 附加元件

en: Check Online (disabled)
cmn: 上線查看（已關閉）

en: Check Online
cmn: 上線查看

en: Back
cmn: 返回

en: Contrib Levels
cmn: 自編關卡

en: Music
cmn: 音樂

en: Continue
cmn: 繼續

en: Options
cmn: 選項

en: Abort Level
cmn: 中止本關

en: Setup Joystick
cmn: 設定搖桿

en: Up
cmn: 上

en: Down
cmn: 下

en: Left
cmn: 左

en: Right
cmn: 右

en: Jump
cmn: 跳

en: Pause/Menu
cmn: 暫停/選單

en: Peek Left
cmn: 查看左方

en: Peek Right
cmn: 查看右方

en: Peek Up
cmn: 查看上方

en: Peek Down
cmn: 查看下方

en: Console
cmn: 主控臺

en: Jump with Up
cmn: 向上跳

en: No Joysticks found
cmn: 找不到搖桿裝置

en: Scan for Joysticks
cmn: 掃描搖桿…

en: None
cmn: 無

en: Press Button
cmn: 按下按鈕

en: Setup Keyboard
cmn: 鍵盤設置

en: Up cursor
cmn: 游標向上

en: Down cursor
cmn: 游標向下

en: Left cursor
cmn: 游標向左

en: Right cursor
cmn: 游標向右

en: Return
cmn: Enter 鍵

en: Space
cmn: 空白鍵

en: Right Shift
cmn: 右方 Shift

en: Left Shift
cmn: 左方 Shift

en: Right Control
cmn: 右方 Control

en: Left Control
cmn: 左方 Control

en: Right Alt
cmn: 右邊 Alt

en: Left Alt
cmn: 左邊 Alt

en: Press Key
cmn: 按下按鈕

en: Language
cmn: 語言

en: <auto-detect>
cmn: <自動偵測>

en: Start Game
cmn: 遊戲開始

en: Credits
cmn: 謝誌

en: Quit
cmn: 離開

en: Select Language
cmn: 挑選你的語言

en: Select a different language to display text in
cmn: 挑選不同的語言顯示內文

en: Select Profile
cmn: 選擇設定檔

en: Select a profile to play with
cmn: 選擇一種遊戲設定檔

en: Fullscreen
cmn: 全螢幕

en: Fill the entire screen
cmn: 填滿整個螢幕

en: Resolution
cmn: 解析度

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
cmn: 決定全螢幕解析度模式（必須轉換為全螢幕才能完成變更）

en: Magnification
cmn: 放大比率

en: Change the magnification of the game area
cmn: 變更遊戲區域的比率

en: Aspect Ratio
cmn: 長寬比

en: Adjust the aspect ratio
cmn: 調整長寬比

en: Disable all sound effects
cmn: 關閉所有音效

en: Disable all music
cmn: 關閉所有音樂

en: Sound (disabled)
cmn: 音效 (已關閉)

en: Music (disabled)
cmn: 音樂 (已關閉)

en: Configure key-action mappings
cmn: 設定按鍵與動作的對應

en: Configure joystick control-action mappings
cmn: 設定搖桿控制與動作的對應

en: Pause
cmn: 暫停

en: Max coins collected:
cmn: 最多取得錢幣數：

en: Max fragging:
cmn: 最高挑戰失敗次數：

en: Max secrets found:
cmn: 最多找到的祕密區域：

en: Best time completed:
cmn: 最佳完成時間：

en: Level target time:
cmn: 關卡目標時間：

en: You
cmn: 你

en: Best
cmn: 最佳成績

en: Badguys
cmn: 壞蛋

en: Copyright
cmn: 著作權宣告

en: You found a secret area!
cmn: 你發現了一個祕密區域！
