SuperTux - en to cs translation catalogue (865 entries)

en: You found a secret area!
cs: Našel jsi tajnou skrýš!

en: Name
cs: Jméno

en: Fade tilemap
cs: Skrýt mapu dlaždic

en: Message
cs: Zpráva

en: Script
cs: Skript

en: Button
cs: Tlačítko

en: Oneshot
cs: Jednorázový

en: Sequence Trigger
cs: Spouštěč sekvence

en: Sector
cs: Sektor

en: Spawn point
cs: Zrodiště

en: Sprite
cs: Vzhled

en: Turn on script
cs: Skript při zapnutí

en: Turn off script
cs: Skript při vypnutí

en: Script Trigger
cs: Spouštěč skriptu

en: Sequence
cs: Sekvence

en: end sequence
cs: cílová sekvence

en: stop Tux
cs: zastavit Tuxe

en: fireworks
cs: ohňostroj

en: New worldmap spawnpoint
cs: Nové zrodiště mapy světa

en: Worldmap fade tilemap
cs: Skrýt mapu dlaždic v mapě světa

en: Fade
cs: Skrýt/Odkrýt

en: Fade in
cs: Odkrýt

en: Fade out
cs: Skrýt

en: Climbable
cs: Šplhací zóna

en: Door
cs: Dveře

en: Switch
cs: Páčka

en: Secret Area
cs: Tajná oblast

en: Thunderstorm
cs: Bouřka

en: Intensity
cs: Intenzita

en: Custom Particles
cs: Vlastní částice

en: Facing Down
cs: Směřující dolů

en: Direction
cs: Směr

en: Particle zone
cs: Částicová zóna

en: Path
cs: Cesta

en: Z-pos
cs: Vrstva

en: Solid
cs: Pevný

en: Action
cs: Akce

en: Weak Tile
cs: Slabá dlaždice

en: Facing Left
cs: Směřující doleva

en: Gradient
cs: Barevný přechod

en: Tilemap
cs: Mapa dlaždic

en: Circular Platform
cs: Kroužící plošina

en: Breakable
cs: Rozbitná

en: Portable
cs: Přenosná

en: Angle
cs: Úhel

en: Color
cs: Barva

en: Speed
cs: Rychlost

en: Clockwise
cs: Po směru hodinových ručiček

en: Counter-clockwise
cs: Proti směru hodinových ručiček

en: Stopped
cs: Zastavený

en: Layer
cs: Vrstva

en: Physics enabled
cs: Povolit fyziku

en: Visible
cs: Viditelný

en: Hit script
cs: Skript při zásahu

en: File
cs: Soubor

en: Count
cs: Počet

en: Content
cs: Obsah

en: Coin
cs: Mince

en: Growth (fire flower)
cs: Růst (ohnivá květina)

en: Growth (ice flower)
cs: Růst (ledová květina)

en: Growth (air flower)
cs: Růst (vzdušná květina)

en: Growth (earth flower)
cs: Růst (zemní květina)

en: Star
cs: Hvězda

en: Tux doll
cs: Tučňáčí stokoruna

en: Custom
cs: Vlastní

en: Light
cs: Světlo

en: Light (On)
cs: Světlo (zapnuto)

en: Trampoline
cs: Trampolína

en: Coin rain
cs: Déšť mincí

en: Coin explosion
cs: Výbuch mincí

en: Custom Content
cs: Vlastní obsah

en: Pneumatic Platform
cs: Pneumatická plošina

en: Following path
cs: Následuje cestu

en: Path Mode
cs: Režim cesty

en: Adapt Speed
cs: Přizpůsobit rychlost

en: Starting Node
cs: Počáteční uzel

en: Collect script
cs: Skript při sebrání

en: Ghost Particles
cs: Duchové

en: Mode
cs: Režim

en: normal
cs: normální

en: manual
cs: manuální

en: autoscroll
cs: automatický posun

en: Finish Script
cs: Dokončovací skript

en: X-offset
cs: Vodorovný offset

en: Controllable
cs: Ovladatelný

en: Anchor
cs: Ukotvení

en: Left
cs: Vlevo

en: Center
cs: Na střed

en: Right
cs: Vpravo

en: Text Alignment
cs: Zarovnání textu

en: Spawnpoint
cs: Zrodiště

en: Counter
cs: Výdrž

en: Candle
cs: Svíčka

en: Enabled
cs: Zapnuto

en: Invisible Block
cs: Neviditelný blok

en: Snow Particles
cs: Sníh

en: Powerup
cs: Vylepšovák

en: Falling Platform
cs: Padací plošina

en: Time Limit
cs: Časový limit

en: Sound
cs: Zvuk

en: Distance factor
cs: Faktor vzdálenosti

en: Distance bias
cs: Sklon vzdálenosti

en: Volume
cs: Hlasitost

en: Torch
cs: Louč

en: Icecrusher
cs: Ledový drtič

en: Rublight
cs: Nášlapné světlo

en: Background
cs: Pozadí

en: Checkpoint
cs: Uložovák

en: Ambient Light
cs: Osvětlení

en: Lantern
cs: Lucerna

en: Wind
cs: Vítr

en: Platforms
cs: Plošiny

en: Radius
cs: Rozsah

en: Momentum change rate
cs: Změna rychlosti

en: Rain Particles
cs: Déšť

en: Platform
cs: Plošina

en: Rock
cs: Přenosný blok

en: Music
cs: Hudba

en: Rusty Trampoline
cs: Zrezlá trampolína

en: Particle system
cs: Systém částic

en: Burning
cs: Hořící

en: Flicker
cs: Blikání

en: Text array
cs: Textové pole

en: Info Block
cs: Infoblok

en: Disable gravity
cs: Vypnout gravitaci

en: Ambient Sound
cs: Ozvučení

en: Time
cs: Čas

en: Hurting Platform
cs: Nebezpečná plošina

en: Sideways
cs: Do strany

en: Fill
cs: Vyplnit

en: Alignment
cs: Zarovnání

en: none
cs: nic

en: left
cs: vlevo

en: right
cs: vpravo

en: top
cs: nahoru

en: bottom
cs: dolů

en: Scroll offset x
cs: Vodorovný offset posouvání

en: Scroll offset y
cs: Svislý offset posouvání

en: Scroll speed x
cs: Vodorovná rychlost posouvání

en: Scroll speed y
cs: Svislá rychlost posouvání

en: Parallax Speed x
cs: Vodorovná paralaxní rychlost

en: Parallax Speed y
cs: Svislá paralaxní rychlost

en: Top image
cs: Horní obrázek

en: Image
cs: Obrázek

en: Bottom image
cs: Spodní obrázek

en: Colour
cs: Barva

en: Draw target
cs: Druh vykreslování

en: Normal
cs: Normální

en: Lightmap
cs: Mapa světla

en: Shard
cs: Střep

en: Fading Speed
cs: Rychlost mizení

en: Glowing Strength
cs: Intenzita světla

en: Speed X
cs: Vodorovná rychlost

en: Speed Y
cs: Svislá rychlost

en: Acceleration
cs: Zrychlení

en: Blowing
cs: Vanoucí

en: Affects Badguys
cs: Působí na zlejšky

en: Affects Objects
cs: Působí na objekty

en: Affects Player
cs: Působí na hráče

en: Fancy Particles
cs: Částicové efekty

en: Bicycle Platform
cs: Šlapací plošina

en: Running
cs: Aktivní

en: On-grab script
cs: Skript při zvednutí

en: On-ungrab script
cs: Skript při upuštění

en: Interactive particle system
cs: Interaktivní systém částic

en: Strike Script
cs: Skript při zásahu

en: Cloud Particles
cs: Mraky

en: Texture
cs: Textura

en: Amount
cs: Množství

en: Delay
cs: Zpoždění

en: Lifetime
cs: Životnost

en: Lifetime variation
cs: Variace životnosti

en: Birth mode
cs: Režim vzniku

en: None
cs: Žádný

en: Shrink
cs: Zmenšit

en: Birth easing
cs: Zvolnění při vzniku

en: No easing
cs: Žádné zvolnění

en: Quad in
cs: Čtyřnásobné do

en: Quad out
cs: Čtyřnásobné z

en: Quad in/out
cs: Čtyřnásobné do/z

en: Cubic in
cs: Kubické do

en: Cubic out
cs: Kubické z

en: Cubic in/out
cs: Kubické do/z

en: Quart in
cs: Kvartové do

en: Quart out
cs: Kvartové z

en: Quart in/out
cs: Kvartové do/z

en: Quint in
cs: Kvintové do

en: Quint out
cs: Kvintové z

en: Quint in/out
cs: Kvintové do/z

en: Sine in
cs: Sinové do

en: Sine out
cs: Sinové z

en: Sine in/out
cs: Sinové do/z

en: Circular in
cs: Cirkulární do

en: Circular out
cs: Cirkulární z

en: Circular in/out
cs: Cirkulární do/z

en: Exponential in
cs: Exponencionální do

en: Exponential out
cs: Exponencionální z

en: Exponential in/out
cs: Exponencionální do/z

en: Elastic in
cs: Elastické do

en: Elastic out
cs: Elastické z

en: Elastic in/out
cs: Elastické do/z

en: Back in
cs: Zpětné do

en: Back out
cs: Zpětné z

en: Back in/out
cs: Zpětné do/z

en: Bounce in
cs: Odrazové do

en: Bounce out
cs: Odrazové z

en: Bounce in/out
cs: Odrazové do/z

en: Birth time
cs: Doba vzniku

en: Birth time variation
cs: Variace doby vzniku

en: Death mode
cs: Režim zániku

en: Death easing
cs: Zvolnění při zániku

en: Death time
cs: Doba zániku

en: Death time variation
cs: Variace doby zániku

en: Speed X (variation)
cs: Variace vodorovné rychlosti

en: Speed Y (variation)
cs: Variace svislé rychlosti

en: Acceleration X
cs: Vodorovné zrychlení

en: Acceleration Y
cs: Svislé zrychlení

en: Friction X
cs: Vodorovné tření

en: Friction Y
cs: Svislé tření

en: Feather factor
cs: Pírkový faktor

en: Rotation
cs: Rotace

en: Rotation (variation)
cs: Variace rotace

en: Rotation speed
cs: Rychlost rotace

en: Rotation speed (variation)
cs: Variace rychlosti rotace

en: Rotation acceleration
cs: Zrychlení rotace

en: Rotation friction
cs: Tření při rotaci

en: Rotation mode
cs: Režim rotace

en: Fixed
cs: Pevný

en: Facing
cs: Směřující

en: Wiggling
cs: Pohupující

en: Collision mode
cs: Režim kolize

en: None (pass through)
cs: Žádná (projít skrz)

en: Stick
cs: Přilepit

en: Stick Forever
cs: Přilepit navždy

en: Bounce (heavy)
cs: Odrazit (těžce)

en: Bounce (light)
cs: Odrazit (lehce)

en: Kill particle
cs: Zničit částici

en: Fade out particle
cs: Nechat částici zmizet

en: Delete if off-screen
cs: Odstranit mimo obrazovku

en: Never
cs: Nikdy

en: Only on exit
cs: Jen na konci

en: Always
cs: Vždy

en: Cover screen
cs: Zaplnit obrazovku

en: Ispy
cs: Čidlo

en: Skull Tile
cs: Lebka (dlaždice)

en: Particle Name
cs: Název částice

en: Zone Type
cs: Typ zóny

en: Spawn
cs: Vznik

en: Life zone
cs: Oblast existence

en: Life zone (clear)
cs: Oblast existence (vyčistit)

en: Kill particles
cs: Zničit částice

en: Clear particles
cs: Vyčistit částice

en: Linked
cs: Řetězový efekt

en: Decal
cs: Obtisk

en: Resize offset x
cs: Offset změny šířky

en: Resize offset y
cs: Offset změny výšky

en: Width
cs: Šířka

en: Height
cs: Výška

en: Alpha
cs: Neprůhlednost

en: Speed x
cs: Vodorovná rychlost

en: Speed y
cs: Svislá rychlost

en: Tint
cs: Zbarvení

en: Tiles
cs: Dlaždice

en: Left Colour
cs: Levá barva

en: Right Colour
cs: Pravá barva

en: Top Colour
cs: Vrchní barva

en: Bottom Colour
cs: Spodní barva

en: Vertical
cs: Svislý

en: Horizontal
cs: Vodorovný

en: Vertical (whole sector)
cs: Svislý (přes celý sektor)

en: Horizontal (whole sector)
cs: Vodorovný (přes celý sektor)

en: Blend mode
cs: Režim splývání

en: Blend
cs: Splynout

en: Additive
cs: Aditivní

en: Modulate
cs: Modulativní

en: Bumper
cs: Odrážedlo

en: Unstable Tile
cs: Nestabilní dlaždice

en: Brick
cs: Bedna

en: Invisible Wall
cs: Neviditelná zeď

en: Spotlight
cs: Reflektor

en: Scripted Object
cs: Naskriptovaný objekt

en: Custom Particles from file
cs: Vlastní částice ze souboru

en: Heavy Coin
cs: Těžká mince

en: Bonus Block
cs: Bonusový blok

en: Magic Tile
cs: Kouzelný blok

en: Camera
cs: Kamera

en: Text Scroller
cs: Běžící text

en: List of enemies
cs: Seznam zlejšků

en: Select enemy
cs: Vybrat zlejška

en: Add
cs: Přidat

en: OK
cs: Potvrdit

en: Do you want to delete this badguy from the list?
cs: Chceš smazat tohoto zlejška ze seznamu?

en: Yes
cs: Ano

en: No
cs: Ne

en: Mix the colour
cs: Namíchej barvu

en: Cancel
cs: Zrušit

en: Edit script
cs: Upravit skript

en: Clone
cs: Vytvořit kopii

en: An error occured and the game could
    not clone the path. Please contact
    the developers for support.
cs: Nastala chyba a SuperTux nemohl vytvořit kopii cesty. Kontaktujte, prosím, vývojáře pro podporu.

en: Bind
cs: Propojit

en: Back
cs: Zpět

en: Toad
cs: Ropucha

en: Walking Tree
cs: Chodící strom

en: Plant
cs: Rostlina

en: Crystallo
cs: Krystaloun

en: Stalactite
cs: Rampouch

en: Haywire
cs: Šílená bomba

en: Dispenser
cs: Dávkovač

en: Short Fuse
cs: Minibomba

en: Zeekling
cs: Zeklík

en: Iceblock
cs: Ledová krychle

en: Walk Radius
cs: Rozsah

en: Awakening Radius
cs: Vzdálenost probuzení

en: Jumpy
cs: Skokan

en: Captain Snowball
cs: Kapitán Sněhová koule

en: Ghost Tree
cs: Strom duchů

en: Track range
cs: Oblast sledování

en: Vanish range
cs: Oblast zmizení

en: Fly speed
cs: Rychlost letu

en: Kugelblitz
cs: Kulový blesk

en: Mole's rock
cs: Kus hlíny

en: Death script
cs: Skript po úmrtí

en: Sleeping Spiky
cs: Spící ježoun

en: Yeti's Stalactite
cs: Yetiho rampouch

en: Walking Flame
cs: Chodící plamen

en: Sleeping Flame
cs: Spící plamen

en: Dormant Flame
cs: Nehybný plamen

en: Owl
cs: Sova

en: Igel
cs: Ježek

en: Initial delay
cs: Zpoždění

en: Fire delay
cs: Perioda palby

en: Ammo
cs: Munice

en: Snowball
cs: Sněhová koule

en: Smartblock
cs: Chytrá krychle

en: Fixed position
cs: Pevná pozice

en: Lives
cs: Počet životů

en: Gold Bomb
cs: Zlatá bomba

en: Flying Snowball
cs: Létající sněhová koule

en: Skullyhop
cs: Skákající lebkoun

en: Snowshot
cs: Sněhová střela

en: Leafshot
cs: Listová střela

en: Flame
cs: Světluška

en: Sleeping Crystallo
cs: Spící krystaloun

en: Spring Leaf
cs: Jarní list

en: Will o' Wisp
cs: Bludička

en: Badguy
cs: Zlejšek

en: Ghost Flame
cs: Světluška duchů

en: Roof Crystallo
cs: Stropní krystaloun

en: Spiky
cs: Ježoun

en: Autumn Leaf
cs: Podzimní list

en: Carry
cs: Nést

en: Dart Trap
cs: Stříleč šipek

en: Skydive
cs: Padající bomba

en: Mole
cs: Krtek

en: Bomb
cs: Bomba

en: Walking Candle
cs: Chodící svíčka

en: Angry Stone
cs: Zuřící kámen

en: Spider
cs: Pavouk

en: Ghoul
cs: Démon

en: Snowman
cs: Sněhulák

en: Walking Stump
cs: Chodící pařez

en: Fish
cs: Ryba

en: Interval (seconds)
cs: Interval (sekundy)

en: Random
cs: Náhodný

en: Enemies
cs: Zlejšci

en: Limit dispensed badguys
cs: Omezit počet zlejšků

en: Obey Gravity
cs: Poslouchat gravitaci

en: Max concurrent badguys
cs: Limit současně zrozených zlejšků

en: Type
cs: Typ

en: dropper
cs: trousič

en: rocket launcher
cs: raketomet

en: cannon
cs: kanón

en: invisible
cs: neviditelný

en: Snail
cs: Šnek

en: Smartball
cs: Chytrá sněhová koule

en: Bouncing Snowball
cs: Skákající sněhová koule

en: Ice Flame
cs: Ledová světluška

en: Dart
cs: Šipka

en: Max coins collected:
cs: Nejvíce sebraných mincí:

en: Max fragging:
cs: Nejvíce zabitých zlejšků:

en: Max secrets found:
cs: Nejvíce nalezených skrýší:

en: Best time completed:
cs: Nejlepší čas:

en: Level target time:
cs: Časová výzva:

en: Best Level Statistics
cs: Statistika nejlepších výsledků

en: You
cs: Ty

en: Best
cs: Nejlepší

en: Coins
cs: Mince

en: Badguys
cs: Zlejšci

en: Secrets
cs: Skrýše

en: Unknown object
cs: Neznámý objekt

en: Press escape to skip
cs: Přeskoč stiskem ESC

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
cs: Použití: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]

en: General Options:
cs: Obecné nastavení:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
cs:   -h, --help Zobrazit tuto zprávu nápovědy a ukončit

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
cs:   -v, --version Zobrazit verzi SuperTuxe a ukončit

en:   --verbose                    Print verbose messages
cs:   --verbose Zobrazovat detailní zprávy

en:   --debug                      Print extra verbose messages
cs:   --debug Zobrazovat velmi detailní zprávy

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
cs: --print-datadir Vypsat primární datový adresář SuperTuxe

en:   --acknowledgements           Print the licenses of libraries used by SuperTux.
cs:   --poděkování            Zobrazit licence knihoven použitých v SuperTuxovi.

en: Video Options:
cs: Nastavení videa:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
cs:   -f, --fullscreen Spustit v režimu celé obrazovky

en:   -w, --window                 Run in window mode
cs:   -w, --window Spustit v okně

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
cs:   -g, --geometry ŠÍŘKAxVÝŠKA Spustit SuperTux v daném rozlišení

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
cs:   -a, --aspect ŠÍŘKA:VÝŠKA Spustit SuperTux v daném poměru stran

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
cs:   -d, --default Navrátit nastavení videa k výchozím hodnotám

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
cs:   --renderer VYKRESLOVAČ Použít SDL, OpenGL nebo auto k vykreslování

en: Audio Options:
cs: Nastavení zvuku:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
cs:   --disable-sound Vypnout zvukové efekty

en:   --disable-music              Disable music
cs:   --disable-music Vypnout hudbu

en: Game Options:
cs: Nastavení hry:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
cs: --edit-level Otevřít danou úroveň v editoru

en:   --resave                     Loads given level and saves it
cs: --resave                    Načte danou úroveň a uloží jí

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
cs:   --show-fps Zobrazovat vykreslovací rychlost v úrovních

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
cs:   --no-show-fps Nezobrazovat vykreslovací rychlost v úrovních

en:   --show-pos                   Display player's current position
cs: --show-pos Zobrazit aktuální pozici hráče

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
cs: --no-show-pos Nezobrazovat pozici hráče

en:   --developer                  Switch on developer feature
cs:   --developer Zapnout vývojářské funkce

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
cs:   -s, --debug-scripts Zapnout ladění skriptů.

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
cs: --spawn-pos X,Y Kde v úrovni se Tux zrodí, když je úroveň zadána.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
cs: --sector SEKTOR              Zrodit Tuxe v sektoru SEKTOR

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
cs: --spawnpoint ZRODIŠTĚ     Zrodit Tuxe ve zrodišti ZRODIŠTĚ

en: Demo Recording Options:
cs: Nastavení nahrávání ukázek:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
cs:   --record-demo SOUBOR ÚROVNĚ Nahrát ukázku do SOUBORU

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
cs:   --play-demo SOUBOR ÚROVNĚ Přehrát nahranou ukázku

en: Directory Options:
cs: Nastavení adresářů:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
cs:   --datadir ADRESÁŘ Nastavit adresář dat hry

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
cs:   --userdir ADRESÁŘ Nastavit adresář uživatelských dat (uložené hry atd.)

en: Add-On Options:
cs: Nastavení doplňků:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
cs: --repository-url Nastavit URL repozitáře doplňků

en: Environment variables:
cs: Proměnné prostředí:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
cs:   SUPERTUX2_USER_DIR Adresář uživatelských dat (uložené hry, etc.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
cs:   SUPERTUX2_DATA_DIR Adresář dat hry

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
cs: Tato hra přichází BEZ JAKÉKOLIV ZÁRUKY. Je to volně šiřitelný software a jeho šíření
    bude za určitých podmínek uvítáno; podívejte se do souboru s licencí pro více
    podrobností.

en: Integrations
cs: Integrace

en: Do not share level names when editing
cs: Při editaci nesdílet název úrovně

en: Enable Discord integration
cs: Zapnout integraci s Discordem

en: Discord (disabled; not compiled)
cs: Discord (vypnut; nezkompilován)

en: Contrib Levels
cs: Přispěné úrovně

en: Debug
cs: Ladění

en: Game Speed
cs: Rychlost hry

en: Adjust Game Speed
cs: Upravit rychlost hry

en: Show Collision Rects
cs: Ukázat hitboxy

en: Show Worldmap Path
cs: Ukázat cestu v mapě světa

en: Show Controller
cs: Zobrazit ovladač

en: Show Framerate
cs: Zobrazit FPS

en: Draw Redundant Frames
cs: Vykreslit nadbytečné snímky

en: Show Player Position
cs: Zobrazit pozici hráče

en: Use Bitmap Fonts
cs: Použít rastrová písma

en: Dump Texture Cache
cs: Zahodit vyrovnávací paměť textur

en: Save particle as
cs: Uložit částici jako

en: File name
cs: Název souboru

en: Save
cs: Uložit

en: Choose Sector
cs: Zvolit sektor

en: Sector Settings
cs: Nastavení sektoru

en: Create Sector
cs: Vytvořit sektor

en: Delete Sector
cs: Smazat sektor

en: Each level must have at least one sector.
cs: Každá úroveň musí mít alespoň jeden sektor.

en: Do you really want to delete this sector?
cs: Opravdu chceš smazat tento sektor?

en: Delete sector
cs: Smazat sektor

en: Objects
cs: Objekty

en: Empty World
cs: Prázdný svět

en: Create Level
cs: Vytvořit úroveň

en: Edit Worldmap
cs: Upravit mapu světa

en: Create Worldmap
cs: Vytvořit mapu světa

en: Delete level
cs: Odstranit úroveň

en: World Settings
cs: Nastavení světa

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
cs: Sdílejte tuto mapu pod licencí CC-BY-SA 4.0 International (doporučujeme).
    Tato licence umožňuje modifikace a redistribuci třetími stranami.
    Pokud s touto licencí nesouhlasíte, změňte jí ve vlastnostech mapy.
    ODVOLÁNÍ: Autoři SuperTuxe nejsou zodpovědní za volbu licence.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
cs: Sdílejte tuto úroveň pod licencí CC-BY-SA 4.0 International (doporučujeme).
    Tato licence umožňuje modifikace a redistribuci třetími stranami.
    Pokud s touto licencí nesouhlasíte, změňte jí ve vlastnostech úrovně.
    ODVOLÁNÍ: Autoři SuperTuxe nejsou zodpovědní za volbu licence.

en: An auto-save recovery file was found. Would you like to restore the recovery
    file and resume where you were before the editor crashed?
cs: Byl nalezen automaticky uložený soubor pro zotavení. Chceš obnovit data z tohoto souboru
    a pokračovat tam, kde jsi byl/a předtím, než editor spadl?

en: This will delete the auto-save file. Are you sure?
cs: Tato akce soubor pro zotavení smaže. Jsi si jist/a?

en: Cheats
cs: Podvádění

en: Bonus: Grow
cs: Bonus: růst

en: Bonus: Fire
cs: Bonus: oheň

en: Bonus: Ice
cs: Bonus: led

en: Bonus: Air
cs: Bonus: Vzduch

en: Bonus: Earth
cs: Bonus: Země

en: Bonus: None
cs: Bonus: žádný

en: Leave Ghost Mode
cs: Opustit režim Duch

en: Activate Ghost Mode
cs: Aktivovat režim Duch

en: Finish Level
cs: Dokončit úroveň

en: Reset Level
cs: Resetovat úroveň

en: Finish Worldmap
cs: Dokončit mapu

en: Reset Worldmap
cs: Resetovat mapu

en: Go to level
cs: Jít do úrovně

en: Go to main spawnpoint
cs: Jít na hlavní zrodiště

en: Select level
cs: Vybrat úroveň

en: Save Level as
cs: Uložit úroveň jako

en: Save Copy
cs: Uložit kopii

en: Choose World
cs: Vybrat svět

en: %d level | %d levels
cs[0]: %d úroveň
cs[1]: %d úrovně
cs[2]: %d úrovní
cs[3]: %d úrovní

en: Create World
cs: Vytvořit svět

en: Options
cs: Nastavení

en: auto
cs: Automaticky

en: Desktop
cs: Plocha

en: on
cs: zapnuto

en: off
cs: vypnuto

en: adaptive
cs: přizpůsobivá

en: Select Language
cs: Zvolit jazyk

en: Select a different language to display text in
cs: Vybrat jiný jazyk pro zobrazení textu

en: Language Packs
cs: Balíky jazyků

en: Language packs contain up-to-date translations
cs: Balíky jazyků obsahující aktuální překlady

en: Select Profile
cs: Zvolit profil

en: Select a profile to play with
cs: Vyber si profil, za který chceš hrát

en: Window Resizable
cs: Měnitelná velikost okna

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
cs: Povolit změnu velikosti okna, může vyžadovat restart hry

en: Window Resolution
cs: Rozlišení okna

en: Resize the window to the given size
cs: Změnit velikost okna na zadanou velikost

en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

en: Fill the entire screen
cs: Vyplnit celou obrazovku

en: Fullscreen Resolution
cs: Rozlišení na celou obrazovku

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
cs: Určit rozlišení použíté v režimu celé obrazovky (musíš přepnout zobrazení na celou obrazovku, aby se změna projevila)

en: Fit to browser
cs: Podle prohlížeče

en: Fit the resolution to the size of your browser
cs: Upravit rozlišení podle velikosti okna Tvého prohlížeče

en: Magnification
cs: Zvětšení

en: Change the magnification of the game area
cs: Zvětšit či zmenšit obraz

en: VSync
cs: Vertikální synchronizace

en: Set the VSync mode
cs: Nastavit režim vertikální synchronizace

en: Aspect Ratio
cs: Poměr stran

en: Adjust the aspect ratio
cs: Upravit poměr stran

en: Disable all sound effects
cs: Zakázat všechny zvukové efekty

en: Disable all music
cs: Vypnout hudbu

en: Sound Volume
cs: Hlasitost zvuku

en: Adjust sound volume
cs: Upravit hlasitost zvuku

en: Music Volume
cs: Hlasitost hudby

en: Adjust music volume
cs: Upravit hlasitost hudby

en: Sound (disabled)
cs: Zvuk (vypnut)

en: Music (disabled)
cs: Hudba (vypnutá)

en: Setup Keyboard
cs: Nastavit klávesnici

en: Configure key-action mappings
cs: Nastavit přiřazení kláves

en: Setup Joystick
cs: Nastavit joystick

en: Configure joystick control-action mappings
cs: Nastavit přiřazení tlačítek joysticku

en: On-screen controls
cs: Ovládač na obrazovce

en: Toggle on-screen controls for mobile devices
cs: Zapnout/vypnout ovládací klávesy na obrazovce pro mobilní zařízení

en: Enable transitions
cs: Povolit přechody

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
cs: Povolit přechody obrazovek a hladké animace nabídky

en: Developer Mode
cs: Vývojářský režim

en: Christmas Mode
cs: Vánoční režim

en: Confirmation Dialog
cs: Potvrzovací dialog

en: Confirm aborting level
cs: Potvrdit ukončení úrovně

en: Pause on focus loss
cs: Pozastavit při ztrátě zaměření

en: Automatically pause the game when the window loses focus
cs: Automaticky pozastavit hru, když je okno neaktivní

en: Use custom mouse cursor
cs: Použít herní kurzor myši

en: Whether the game renders its own cursor or uses the system's cursor
cs: Určuje, zda hra vykreslí svůj vlastní kurzor nebo použije systémový kurzor

en: Integrations and presence
cs: Integrace a prezence

en: Manage whether SuperTux should display the levels you play on your social media profiles (Discord)
cs: Nastav, zda by měl SuperTux zobrazovat jaké úrovně právě hraješ na Tvém profilu na Discordu

en: The game couldn't detect your browser resolution.
    This most likely happens because it is not embedded
    in the SuperTux custom HTML template.
cs: SuperTux nemohl zjistit rozlišení Tvého prohlížeče.
    To je pravděpodobně způsobené tím, že okno není
    vnořené v SuperTuxovské HTML šabloně.

en: Start Game
cs: Spustit hru

en: Add-ons
cs: Doplňky

en: Manage Assets
cs: Správa zdrojových souborů

en: Level Editor
cs: Editor úrovní

en: Credits
cs: Autoři

en: Donate
cs: Darovat

en: Quit
cs: Ukončit hru

en: Initialization script
cs: Skript na začátku

en: Gravity
cs: Gravitace

en: Resize offset X
cs: Offset změny šířky

en: Resize offset Y
cs: Offset změny výšky

en: Resize
cs: Změnit velikost

en: [Profile %s]
cs: [Profil %s]

en: Profile %s
cs: Profil %s

en: Reset profile
cs: Resetovat profil

en: Reset all profiles
cs: Resetovat všechny profily

en: Deleting your profile will reset your game progress. Are you sure?
cs: Smazáním svého profilu resetuješ svůj postup ve hře. Jsi si jist/a?

en: This will reset your game progress on all profiles. Are you sure?
cs: Tato akce smaže postup ve všech profilech. Jsi si jist/a?

en: Description
cs: Popis

en: Worldmap
cs: Svět

en: Levelset
cs: Sada úrovní

en: World
cs: Svět

en: Add-on
cs: Doplněk

en: Unknown
cs: Neznámý

en: %s "%s" by "%s"
cs: %s "%s" od autora "%s"

en: No Add-ons installed
cs: Nejsou nainstalovány žádné doplňky

en: No Add-ons found
cs: Nebyly nalezeny žádné doplňky

en: Install %s *NEW*
cs: Instalovat %s *NOVÝ*

en: Install %s
cs: Instalovat %s

en: No new Add-ons found
cs: Nebyly nalezeny žádné nové doplňky

en: Check Online (disabled)
cs: Zkontrolovat dostupnost doplňků online (vypnuto)

en: Check Online
cs: Zkontrolovat dostupnost doplňků online

en: Downloading Add-On Repository Index
cs: Stahuji informace o doplňcích

en: Downloading %s
cs: Stahuji %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
cs: Prosím, restartuj SuperTux,
    aby se tyto změny uplatnily.

en: New World
cs: Nový svět

en: Please enter a name for this level subset.
cs: Pojmenuj, prosím, sadu úrovní.

en: Story Mode
cs: Příběh

en: New files location
cs: Umístění nových souborů

en: Add Files
cs: Přidat soubory

en: Download Files
cs: Stáhnout soubory

en: Load particle file
cs: Načíst částice ze souboru

en: Open
cs: Otevřít

en: Are you sure?
cs: Jsi si jist/a?

en: Continue
cs: Pokračovat

en: Restart Level
cs: Restartovat úroveň

en: Restart from Checkpoint
cs: Vrátit se na uložovák

en: Abort Level
cs: Opustit úroveň

en: Up
cs: Nahoru

en: Down
cs: Dolů

en: Jump
cs: Skok

en: Peek Left
cs: Nahlédnout doleva

en: Peek Right
cs: Nahlédnout doprava

en: Peek Up
cs: Nahlédnout nahoru

en: Peek Down
cs: Nahlédnout dolů

en: Console
cs: Konzole

en: Cheat Menu
cs: Nabídka podvodů

en: Debug Menu
cs: Ladicí nabídka

en: Jump with Up
cs: Skočit stiskem klávesy nahoru

en: Up cursor
cs: Šipka nahoru

en: Down cursor
cs: Šipka dolů

en: Left cursor
cs: Šipka vlevo

en: Right cursor
cs: Šipka vpravo

en: Return
cs: Enter

en: Space
cs: Mezerník

en: Right Shift
cs: Pravý shift

en: Left Shift
cs: Levý shift

en: Right Control
cs: Pravý Ctrl

en: Left Control
cs: Levý Ctrl

en: Right Alt
cs: Alt Gr

en: Left Alt
cs: Alt

en: Right Command
cs: Pravý Cmd

en: Left Command
cs: Levý Cmd

en: Press Key
cs: Stiskni klávesu

en: Language
cs: Jazyk

en: <auto-detect>
cs: <automaticky rozpoznat>

en: Manual Configuration
cs: Ruční konfigurace

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
cs: Použít ruční konfiguraci místo automatické podpory SDL2 GameController

en: Pause/Menu
cs: Pauza/Menu

en: No Joysticks found
cs: Nenalezen žádný joystick

en: Scan for Joysticks
cs: Vyhledat joysticky

en: Press Button
cs: Stiskni tlačítko

en: Axis
cs: Osa

en: Hat Up
cs: Nahoru/joystick

en: Hat Down
cs: Dolů/joystick

en: Hat Left
cs: Vlevo/joystick

en: Hat Right
cs: Vpravo/joystick

en: Pause
cs: Pauza

en: Leave World
cs: Opustit svět

en: Abort Download
cs: Přerušit stahování

en: Error:
cs: Chyba:

en: Close
cs: Zavřít

en: Bonus: Fire x 64
cs: Bonus: 64 x oheň

en: Bonus: Ice x 64
cs: Bonus: 64 x led

en: Bonus: Air x 64
cs: Bonus: 64 x vzduch

en: Bonus: Earth x 64
cs: Bonus: 64 x země

en: Bonus: Star
cs: Bonus: hvězda

en: Shrink Tux
cs: Zmenšit Tuxe

en: Kill Tux
cs: Zabít Tuxe

en: Particle Editor
cs: Editor částic

en: Return to Editor
cs: Návrat do editoru

en: New Particle Config
cs: Nová konfigurace částic

en: Save Particle Config
cs: Uložit konfiguraci částic

en: Save Particle Config as...
cs: Uložit konfiguraci částic jako

en: Load Another Particle Config
cs: Načíst jinou konfiguraci částic

en: Open Particle Directory
cs: Otevřít adresář s částicemi

en: Keyboard Shortcuts
cs: Klávesové zkratky

en: Exit Particle Editor
cs: Opustit editor částic

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+Shift+S = Save as
    Ctrl+O = Open
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
cs: Klávesové zkratky:
    ---------------------
    ESC = otevřít menu
    Ctrl+S = uložit
    Ctrl+Shift+S = uložit jako
    Ctrl+O = otevřít
    Ctrl+Z = od-udělat
    Ctrl+Y = udělat znovu

en: Got it!
cs: Rozumím!

en: Worldmap Settings
cs: Nastavení mapy světa

en: Level Settings
cs: Nastavení úrovně

en: Author
cs: Autor

en: Contact
cs: Kontakt

en: License
cs: Licence

en: Level Note
cs: Poznámka úrovně

en: Tileset
cs: Sada dlaždic

en: Target Time
cs: Časová výzva

en: Please enter a name for this level.
cs: Pojmenujte prosím tuto úroveň.

en: Please enter a level author for this level.
cs: Pojmenujte prosím autora této úrovně.

en: Please enter a license for this level.
cs: Určete prosím licenci této úrovně

en: tiny tile (4px)
cs: osmina dlaždice (4px)

en: small tile (8px)
cs: čtvrtina dlaždice (8 px)

en: medium tile (16px)
cs: polovina dlaždice (16px)

en: big tile (32px)
cs: celá dlaždice (32px)

en: Save Worldmap
cs: Uložit mapu světa

en: Save Level
cs: Uložit úroveň

en: Test Level
cs: Vyzkoušet úroveň

en: Test Worldmap
cs: Vyzkoušet mapu světa

en: Share Level
cs: Sdílet úroveň

en: Package Add-On
cs: Zabalit jako doplněk

en: Open Level Directory
cs: Otevřít adresář s úrovní

en: Edit Another Level
cs: Upravit jinou úroveň

en: Edit Another World
cs: Upravit jiný svět

en: Grid Size
cs: Velikost mřížky

en: Show Grid
cs: Zobrazit mřížku

en: Grid Snapping
cs: Zarovnávat k mřížce

en: Render Background
cs: Vykreslit pozadí

en: Render Light
cs: Vykreslit osvětlení

en: Autotile Mode
cs: Automatické vyhlazování

en: Enable Autotile Help
cs: Nápověda k automatickému vyhlazování

en: Autosave Frequency
cs: Frekvence automatického ukládání

en: Exit Level Editor
cs: Ukončit editor

en: Do you want to package this world as an add-on?
cs: Chcete zabalit tento svět jako doplněk?

en: We encourage you to share your levels in the SuperTux forum.
    To find your level, click the
    "Open Level directory" menu item.
    Do you want to go to the forum now?
cs: Doporučujeme sdílet Tvé úrovně na fóru SuperTuxe.
    Pro nalezení své úrovně klepni
    na položku "Otevřít adresář s úrovní".
    Chceš navštívit fórum nyní?

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
    F6 = Render Light
    F7 = Grid Snapping
    F8 = Show Grid
cs: Klávesové zkratky:
    ---------------------
    Esc = otevřít menu
    Ctrl+S = uložit
    Ctrl+T = vyzkoušet
    Ctrl+Z = vrátit změnu
    Ctrl+Y = vrátit vrácení změny
    F6 = vykreslit světlo
    F7 = zarovnání k mřížce
    F8 = zobrazit mřížku

en: You cannot delete level that you are editing!
cs: Nemůžete odstranit úroveň, která je právě otevřena!

en: contributed by %s
cs: příspěl/a %s

en: Badguys killed
cs: Zabitých zlejšků

en: Best time
cs: Nejlepší čas

en: Level target time
cs: Čas

en: Others
cs: Nezařazené

en: Region
cs: Oblast

en: The UBports version is under heavy development!
    If you encounter issues, PLEASE contact the maintainter
    at https://github.com/supertux/supertux/issues or on the
    Open Store's Telegram at https://open-store.io/telegram
cs: Verze pro UBports je v aktivním vývoji!
    Pokud narazíš na problémy, PROSÍM, kontaktuj
    vývojáře na https://github.com/supertux/supertux/issues
    nebo na telegramu Open Store: https://open-store.io/telegram

en: Joystick Mappings
cs: Mapování joysticku

en: <no title>
cs: <úroveň chybí>

en: Path Node
cs: Uzel cesty

en: Press CTRL to move Bezier handles
cs: Stiskni CTRL pro pohyb Bezierovými křivkami

en: Easing
cs: Zvolnění

en: up
cs: nahoru

en: down
cs: dolů

en: West
cs: Západ

en: East
cs: Východ

en: North
cs: Sever

en: South
cs: Jih

en: One shot
cs: Jednosměrný

en: Ping-pong
cs: Tam a zpět

en: Circular
cs: Dokola

en: Unordered
cs: Neřízený

en: true
cs: ano

en: false
cs: ne

en: invalid
cs: neplatné

en: Remove
cs: Smazat

en: Test from here
cs: Otestovat odsud

en: Open Particle Editor
cs: Otevřít editor částic

en: Level
cs: Úroveň

en: Teleporter
cs: Teleport

en: Sprite Change
cs: Změna vzhledu

en: Special tile
cs: Speciální objekt

en: Max amount
cs: Maximální množství

en: Spawn anywhere
cs: Vytvářet kdekoliv

en: Life duration
cs: Doba existence

en: Birth duration
cs: Doba vzniku

en: Death duration
cs: Doba zániku

en: Grow
cs: Růst

en: Horizontal speed
cs: Vodorovná rychlost

en: Vertical speed
cs: Svislá rychlost

en: Horizontal acceleration
cs: Vodorovné zrychlení

en: Vertical acceleration
cs: Svislé zrychlení

en: Horizontal friction
cs: Vodorovné tření

en: Vertical friction
cs: Svislé tření

en: Initial rotation
cs: Výchozí rotace

en: Rotation friction/decceleration
cs: Tření/zpomalení rotace

en: Destroy
cs: Zánik

en: Stick to surface
cs: Přilepit k povrchu

en: Stick and stay
cs: Přilepit a zůstat

en: No collision
cs: Bez kolize

en: Always destroy
cs: Vždy zničit

en: Offscreen mode
cs: Mimo obrazovku

en: This particle configuration contains unsaved changes,
    do you want to save?
cs: Tato konfigurace částic obsahuje neuložené změny,
    chceš je uložit?

en: Save as
cs: Uložit jako

en: Don't forget that your levels and assets
    aren't saved between sessions!
    If you want to keep your levels, download them
    from the "Manage Assets" menu.
cs: Nezapomeň, že Tvoje úrovně a zdrojové soubory
    se automaticky mezi sezeními neuloží!
    Pokud chceš uložit své úrovně, stáhni si je
    z nabídky "Správa zdrojových souborů".

en: This level contains unsaved changes, do you want to save?
cs: Tato úroveň obsahuje neuložené změny, chceš je uložit?

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
cs: Některé doplňky jsou stále aktivní
    a mohou se křížit se strukturou SuperTuxe.
    I po té si je můžeš znovu aktivovat v nabídce.
    Jejich deaktivace ti nesmaže uloženou hru.

en: Disable add-ons
cs: Deaktivovat doplňky

en: Ignore (not advised)
cs: Ignorovat (nedoporučujeme)

en: Leave editor
cs: Opustit editor

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
cs: Nelze nalézt sektor "main".
    Prosím, změň jméno sektoru,
    kde se má začít, na "main"

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
cs: Nelze nalézt zrodiště "main".
    Prosím, změň jméno zrodiště,
    kde se má začít, na "main"

en: Outro script
cs: Cílový skript

en: Auto play
cs: Hned spustit

en: Title colour
cs: Barva titulu

en: Automatic
cs: Automatický

en: Target worldmap
cs: Cílová mapa

en: Stay action
cs: Akce při stání

en: Initial stay action
cs: Počáteční akce při stání

en: Stay group
cs: Skupina

en: Change on touch
cs: Změnit při doteku

en: Show message
cs: Ukázat zprávu

en: Invisible
cs: Neviditelnost

en: Autotile mode is on
cs: Automaticé vyhlazování je zapnuté

en: Hold Ctrl to enable autotile
cs: Podrž Ctrl pro použití automatického vyhlazování

en: Autotile erasing mode is on
cs: Automatické vyhlazování při mazání je zapnuté

en: Selected tile isn't autotileable
cs: Vybranou dlaždici nelze automaticky vyhlazovat

en: Hold Ctrl to enable autotile erasing
cs: Podrž Ctrl pro použití automatického vyhlazování při mazání

en: Current SuperTux Team
cs: Aktuální vývojový tým SuperTuxe

en: Programming, project lead ad interim
cs: Programování, vůdce týmu

en: Graphics, Level Design, Story
cs: Grafika, design úrovní, příběh

en: Level Design, Story, Optimisation, Coordination
cs: Tvorba úrovní, příběh, optimalizace, koordinace

en: Graphics
cs: Grafika

en: Graphics, Programming, Level Design
cs: Grafika, programování, tvorba úrovní

en: Features and Programming
cs: Fíčury a programování

en: Programming, Level Updates
cs: Programování, obnova úrovní

en: Graphics, Programming
cs: Grafika, programování

en: Programming
cs: Programování

en: Original Developers
cs: Původní vývojáři

en: Original Developer
cs: Původní vývojář

en: Music, Level Design
cs: Hudba, tvorba úrovní

en: Programming, Graphics, Level Design
cs: Programování, grafika, tvorba úrovní

en: Programming, Level Design
cs: Programování, tvorba úrovní

en: Graphics, Story
cs: Grafika, příběh

en: Programming, Documentation
cs: Programování, dokumentace

en: Coordination
cs: Koordinace

en: Programming, "Flexlay" Level editor
cs: Programování, editor úrovní "Flexlay"

en: Windows build fixes
cs: Oprava portu pro Windows

en: Packaging, Nightly builds
cs: Balíčkování, kompilace vývojových verzí

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
cs: Překladový vzor (a detaily, které mohl udělat kdokoliv jiný)

en: Level Design
cs: Tvorba úrovní

en: Additional contributors
cs: Další přispěvatelé

en: Bug fixes
cs: Oprava chyb

en: Scripting functions, Level fixes
cs: Funkce skriptů, oprava chyb v úrovních

en: Code quality fixes
cs: Oprava kvality kódu

en: Various contributions
cs: Mnohé příspěvky

en: Build issue fix
cs: Oprava kompilačních chyb

en: Code contributions
cs: Příspěvky do kódu

en: Code contribution, AppData file
cs: Příspěvky do kódu, soubor AppData

en: Bug fix
cs: Oprava chyb

en: Menu reorganization
cs: Přeuspořádání nabídky

en: Fixing tile bugs
cs: Oprava chyb s dlaždicemi

en: Build error fix
cs: Oprava kompilačních chyb

en: Scripting function fix
cs: Oprava skriptovacích chyb

en: New features and notable updates
cs: Nové fíčury a důležité novinky

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
cs: Podpora pro "glbinding" jako volitelné rozšíření OpenGLu

en: New menu code
cs: Nový kód nabídky

en: Big Tux Walking Sprites improvements
cs: Velká zlepšení textur chodícího Tuxe

en: Contrib Programming
cs: Příspěvky do kódu

en: Programming, Previous Maintainer
cs: Programování, předchozí údržbář

en: Various Contributions
cs: Mnohé příspěvky

en: Minor features and programming
cs: Ostatní fíčury a programování

en: Contributions
cs: Příspěvky

en: Localization
cs: Překlady

en:  Special Thanks to
cs: Speciální poděkování si zaslouží

en: Creator of Tux, the Linux penguin
cs: Tvůrce Tuxe, tučňáka systému Linux

en: SDL, OpenAL and OpenGL
cs: SDL, OpenAL a OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
cs: Za tvorbu skvělého herního prostředí
    na Linuxu

en: and you, the player
cs: a samozřejmě tobě, hráči

en: for giving this game a chance and playing it
cs: že jsi této hře dal šanci a hrál ji

en: Visit our webpage at
cs: Navštiv náš web:

en: Or visit us directly at IRC:
cs: ...nebo si s námi promluv na IRC:

en: #supertux at web.libera.chat
cs: #supertux na web.libera.chat

en: Or at our Forum:
cs: ...nebo na našem fóru:

en: Comments, ideas and suggestions
cs: Komentáře, nápady a připomínky

en: go to our mailing list
cs: směřuj na náš e-mail:

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
cs: Překlepy můžeš

note: l10n: typo contact
en: reported to
cs: oznamovat na

en: Want to help…
cs: Chceš pomoci...

en: …with localization?
cs: ...s překlady?

en: …with something else?
cs: ...s něčím jiným?

en: Thank you for
cs: Děkujeme Ti za

en: playing
cs: hraní hry

en: Penny awaits you in warmer temperatures!
cs: Penny tě čeká ve větším teple!

en: Bosses
cs: Šéfové

en: Projectiles
cs: Střely

en: Environment
cs: Prostředí

en: Snow
cs: Sníh

en: Ice Cave & Crystal
cs: Ledová jeskyně a krystaly

en: Embellishments
cs: Ozdobné

en: Forest
cs: Les

en: Underground Forest
cs: Podzemní les

en: Trees & Bushes
cs: Stromy a keře

en: Seasonal
cs: Sezónní

en: Structure
cs: Struktura

en: Pathing
cs: Cesty

en: Water
cs: Voda

en: Snow Background
cs: Sněžné pozadí

en: Snow Mountain
cs: Sněžná hora

en: Crystal
cs: Krystaly

en: Forest Background
cs: Lesní pozadí

en: Block + Bonus
cs: Bloky a bonusy

en: Pole + Signs
cs: Tyče a cedule

en: Liquid
cs: Kapaliny

en: Castle
cs: Hradní

en: Industrial
cs: Průmyslové

en: Unisolid + Lightmap
cs: Unisolidní a světelné

en: Miscellaneous
cs: Ostatní

en: Retro Snow
cs: Retro sníh

en: Water paths
cs: Vodní cesty

en: Castle paths
cs: Hradní cesty

en: Darker Forest
cs: Temný les
