SuperTux - en to da translation catalogue (631 entries)

en: You found a secret area!
da: Du har fundet et hemmeligt område

en: Name
da: Navn

en: Fade tilemap
da: Zoom feltkort

en: Message
da: Besked

en: Script
da: Skript

en: Script Trigger
da: Skriptudløser

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Button
da: Knap

en: Oneshot
da: Et skud

en: Sequence Trigger
da: Sekvensudløser

en: Sector
da: Sektor

en: Spawn point
da: Opstartspunkt

en: Sprite
da: Computergrafik

en: Turn on script
da: Tænd skript

en: Turn off script
da: Slut skript

en: Sequence
da: Sekvens

en: end sequence
da: slutsekvens

en: fireworks
da: fyrværkeri

en: New worldmap spawnpoint
da: Nyt startpunkt på verdenskort

en: Worldmap fade tilemap
da: Zoom feltkort på verdenskort

en: Fade
da: Zoom

en: Fade in
da: Zoom ind

en: Fade out
da: Zoom ud

en: Climbable
da: Kravle tilladt

en: Door
da: Dør

en: Switch
da: Kontakt

en: Secret Area
da: Hemmeligt område

en: Thunderstorm
da: Tordenvejr

en: Facing Down
da: Vender nedad

en: Direction
da: Retning

en: Path
da: Sti

en: Z-pos
da: Z-pos.

en: Solid
da: Fast

en: Action
da: Handling

en: Weak Tile
da: Svag blok

en: Gradient
da: Overgang

en: Tilemap
da: Feltkort

en: Breakable
da: Kan ødelægges

en: Portable
da: Flytbar

en: Angle
da: Vinkel

en: Color
da: Farve

en: Speed
da: Hastighed

en: Counter-clockwise
da: Mod uret

en: Layer
da: Lag

en: Physics enabled
da: Fysik aktiveret

en: Visible
da: Synlig

en: Hit script
da: Ram-skript

en: Count
da: Antal

en: Content
da: Indhold

en: Coin
da: Mønt

en: Growth (fire flower)
da: Vækst (ildblomst)

en: Growth (ice flower)
da: Vækst (isblomst)

en: Growth (air flower)
da: Vækst (luftblomst)

en: Growth (earth flower)
da: Vækst (jordblomst)

en: Star
da: Stjerne

en: Tux doll
da: Tuxdukke

en: Custom
da: Tilpasset

en: Light
da: Lys

en: Trampoline
da: Springbræt

en: Coin rain
da: Møntregn

en: Coin explosion
da: Mønteksplosion

en: Custom Content
da: Tilpasset indhold

en: Pneumatic Platform
da: Pneumatisk platform

en: Following path
da: Følgesti

en: Path Mode
da: Stitilstand

en: Collect script
da: Indsaml-skript

en: Ghost Particles
da: Spøgelsespartikler

en: Mode
da: Tilstand

en: autoscroll
da: automatisk rulning

en: File
da: Fil

en: Spawnpoint
da: Startpunkt

en: Counter
da: Tæller

en: Candle
da: Lys

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Invisible Block
da: Usynlig blok

en: Snow Particles
da: Snepartikler

en: Powerup
da: Opgradering

en: Time Limit
da: Tidsbegrænsning

en: Sound
da: Lyd

en: Distance factor
da: Afstandsfaktor

en: Distance bias
da: Afstandsbias

en: Volume
da: Lydstyrke

en: Torch
da: Fakkel

en: Icecrusher
da: Isbryder

en: Background
da: Baggrund

en: Checkpoint
da: Kontrolpunkt

en: Ambient Light
da: Omgivende lys

en: Lantern
da: Lanterne

en: Wind
da: Vind

en: Platforms
da: Platforme

en: Momentum change rate
da: Ændringshastighed for momentum

en: Rain Particles
da: Regnpartikler

en: Rock
da: Sten

en: Music
da: Musik

en: Rusty Trampoline
da: Rusten springbræt

en: Particle system
da: Partikelsystem

en: Burning
da: Brændende

en: Flicker
da: Flimmer

en: Text array
da: Teksttabel

en: Info Block
da: Infoblok

en: Disable gravity
da: Deaktiver tyngekraft

en: Ambient Sound
da: Omgivende lyd

en: Time
da: Tid

en: Hurting Platform
da: Skadende platform

en: Fill
da: Fyld

en: Alignment
da: Justering

en: none
da: ingen

en: left
da: venstre

en: right
da: højre

en: top
da: Top

en: bottom
da: Bund

en: Scroll offset x
da: Rulleforskydning x

en: Scroll offset y
da: Rulleforskydning y

en: Scroll speed x
da: Rullehastighed x

en: Scroll speed y
da: Rullehastighed y

en: Parallax Speed x
da: Parallaksehastighed x

en: Parallax Speed y
da: Parallaksehastighed y

en: Top image
da: Top billede

en: Image
da: Billede

en: Bottom image
da: Bundbillede

en: Draw target
da: Tegn mål

en: Lightmap
da: Lyskort

en: Speed X
da: Hastighed X

en: Speed Y
da: Hastighed Y

en: Blowing
da: Blæsende

en: Bicycle Platform
da: Cykelplatform

en: Running
da: Løbende

en: On-grab script
da: On grab-skript

en: On-ungrab script
da: On-ungrab-skript

en: Interactive particle system
da: Interaktivt partikelsystem

en: Strike Script
da: Angrebsskript

en: Cloud Particles
da: Skypartikler

en: Skull Tile
da: Kraniumblok

en: Linked
da: Forbundet

en: Decal
da: Mærkat

en: Resize offset x
da: Ændr forskydning x

en: Resize offset y
da: Ændr forskydning y

en: Alpha
da: Alfa

en: Speed x
da: Hastighed x

en: Speed y
da: Hastighed y

en: Tint
da: Toning

en: Tiles
da: Felter

en: Left Colour
da: Venstre farve

en: Right Colour
da: Højre farve

en: Top Colour
da: Topfarve

en: Bottom Colour
da: Bundfarve

en: Vertical
da: Lodret

en: Horizontal
da: Vandret

en: Vertical (whole sector)
da: Lodret (hel sektor)

en: Horizontal (whole sector)
da: Vandret (hel sektor)

en: Blend mode
da: Blandingstilstand

en: Blend
da: Blanding

en: Additive
da: Tilsætningsstof

en: Modulate
da: Modulere

en: None
da: Ingen

en: Unstable Tile
da: Ustabil blok

en: Brick
da: Mursten

en: Invisible Wall
da: Usynlig væg

en: Spotlight
da: Spotlys

en: Scripted Object
da: Skriptopbygget objekt

en: Heavy Coin
da: Tung mønt

en: Bonus Block
da: Bonusblok

en: Magic Tile
da: Magisk blok

en: Camera
da: Kamera

en: TextScroller
da: Tekstruller

en: List of enemies
da: Liste over fjender

en: Enemy
da: Fjende

en: Add
da: Tilføj

en: OK
da: O.k.

en: Do you want to delete this badguy from the list?
da: Ønsker du at slette denne fjende fra listen?

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Mix the colour
da: Bland farven

en: Cancel
da: Annuller

en: Edit script
da: Rediger skript

en: Toad
da: Tudse

en: Walking Tree
da: Vandrende træ

en: Plant
da: Plante

en: Stalactite
da: Stalaktit

en: Haywire
da: Skuddermudder

en: Dispenser
da: Affaldskværn

en: Short Fuse
da: Kort lunte

en: Iceblock
da: Isblok

en: Jumpy
da: Nervøs

en: Captain Snowball
da: Kaptajn Snebold

en: Ghost Tree
da: Spøgelsestræ

en: Track range
da: Baneinterval

en: Vanish range
da: Ude af syne-interval

en: Fly speed
da: Flyvehastighed

en: Kugelblitz
da: Lyskoncentration

en: Mole's rock
da: Muldvarps sten

en: Death script
da: Dødt skript

en: Sleeping Spiky
da: Sovende spiky

en: Yeti's Stalactite
da: Yetis stalaktit

en: Walking Flame
da: Vandrende flamme

en: Sleeping Flame
da: Sovende flamme

en: Dormant Flame
da: Hvilende flamme

en: Owl
da: Ugle

en: Initial delay
da: Opstartsforsinkelse

en: Fire delay
da: Ildforsinkelse

en: Ammo
da: Ammu.

en: Snowball
da: Snebold

en: Smartblock
da: Smartblok

en: Fixed position
da: Fast position

en: Lives
da: Liv

en: Gold Bomb
da: Gylden bombe

en: Flying Snowball
da: Flyvende snebold

en: Snowshot
da: Sneskud

en: Leafshot
da: Bladskud

en: Flame
da: Flamme

en: Spring Leaf
da: Forårsblad

en: Badguy
da: Slem fyr

en: Ghost Flame
da: Spøgelsesflamme

en: Autumn Leaf
da: Forårsblad

en: Carry
da: Bær mig

en: Dart Trap
da: Dartfælde

en: Skydive
da: Faldskærmsudspring

en: Mole
da: Muldvarp

en: Bomb
da: Bombe

en: Walking Candle
da: Vandrende lys

en: Angry Stone
da: Vred sten

en: Spider
da: Edderkop

en: Ghoul
da: Ond ånd

en: Snowman
da: Snemand

en: Walking Stump
da: Vandrende stump

en: Fish
da: Fisk

en: Interval (seconds)
da: Interval (sekunder)

en: Random
da: Vilkårlig

en: Enemies
da: Fjender

en: Limit dispensed badguys
da: Begræns antallet af onde folk

en: Max concurrent badguys
da: Maks samtidige onde folk

en: rocket launcher
da: raketstyr

en: cannon
da: kanon

en: invisible
da: usynlig

en: Snail
da: Snegl

en: Smartball
da: Smartbold

en: Bouncing Snowball
da: Hoppende snebold

en: Ice Flame
da: Isflamme

en: Max coins collected:
da: Flest mønter indsamlet:

en: Max fragging:
da: Flest fjender nedlagt:

en: Max secrets found:
da: Flest hemmeligheder fundet:

en: Best time completed:
da: Bedste tid:

en: Level target time:
da: Banens måltid:

en: Best Level Statistics
da: Bedste bane-statistikker

en: You
da: Din

en: Best
da: Bedste

en: Coins
da: Mønter

en: Badguys
da: Slemme fyre

en: Secrets
da: Hemmeligheder

en: Unknown object
da: Ukendt objekt

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
da: Brug: %s [TILVALG] [BANEFIL]

en: General Options:
da: Generelle tilvalg:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
da:   -h, --help                   Vis denne hjælpetekst og afslut

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
da:   -v, --version                Vis SuperTux-version og afslut

en:   --verbose                    Print verbose messages
da:   --verbose                    Vis uddybende beskeder

en:   --debug                      Print extra verbose messages
da:   --debug                      Vis ekstra uddybende beskeder

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
da:   --print-datadir              Vis SuperTux's primære datamappe.

en: Video Options:
da: Videotilvalg:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
da:   -f, --fullscreen             Kør i fuldskærmtilstand

en:   -w, --window                 Run in window mode
da:   -w, --window                 Kør i vinduestilstand

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
da:   -g, --geometry BREDDExHØJDE  Kør SuperTux i angiven opløsning

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
da:   -a, --aspect BREDDE:HØJDE    Kør SuperTux med angivne størrelsesforhold

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
da:   -d, --default                Nulstil videotilvalg til standardværdierne

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
da:   --renderer OPTEGNER Brug sdl, opengl eller auto til at optegne

en: Audio Options:
da: Lydtilvalg:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
da:   --disable-sound              Deaktiver lydeffekter

en:   --disable-music              Disable music
da:   --disable-music              Deaktiver musik

en: Game Options:
da: Spiltilvalg:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
da:   --edit-level                 Åbn angivet bane i redigeringsprogrammet

en:   --resave                     Loads given level and saves it
da:   --resave                     Indlæser bane og gemmer den

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
da:   --show-fps                   Vis billedhastighed i baner

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
da:   --no-show-fps                Vis ikke billedhastighed i baner

en:   --show-pos                   Display player's current position
da:   --show-pos                   Vis spillerens nuværende postion

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
da:   --no-show-pos                Vis ikke spillerens position

en:   --developer                  Switch on developer feature
da:   --developer                  Aktiver udviklerfunktion

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
da:   -s, --debug-scripts          Aktiver skriptfejlsøger

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
da:   --spawn-pos X,Y              Hvor på banen Tux skal dukke op. Kun anvendt hvis banen er angivet.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
da:   --sector SEKTOR              Start med Tux i SEKTOR

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
da:   --spawnpoint STARTPUNKT      Start med Tux ved STARTPUNKT

en: Demo Recording Options:
da: Tilvalg for demooptagelse:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
da:   --record-demo FIL BANE     Optage en demo til FIL

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
da:   --play-demo FIL BANE       Afspil en optaget demo

en: Directory Options:
da: Mappetilvalg:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
da:   --datadir MAPPE                Angiv mappen for spildatafilerne

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
da:   --userdir MAPPE                Angiv mappen for brugerdata (gemte spil etc.)

en: Add-On Options:
da: Indstillinger for udvidelse:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
da:   --repository-url URL         Angiv adressen for udvidelsens arkiv

en: Environment variables:
da: Miljøvariabler

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
da:   SUPERTUX2_USER_DIR           Mappe for brugerdata (gemte spil etc.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
da:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Mappe for spillenes datafiler

en: Copyright
da: Ophavsret

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
da: Dette spil kommer UDEN NOGET GARANTI. Det er et frit program, og du er velkommen til
    at videredistribuere det under visse forhold; se licensfilen for detaljer.

en: Contrib Levels
da: Andre baner

en: *NEW*
da: *NY*

en: Back
da: Tilbage

en: Debug
da: Fejlsøg

en: Game Speed
da: Spilhastighed

en: Adjust Game Speed
da: Juster spilhastighed

en: Show Collision Rects
da: Vis kollisionsrects

en: Show Worldmap Path
da: Vis stier på verdenskort

en: Show Controller
da: Vis controller

en: Show Framerate
da: Vis billedhastighed

en: Draw Redundant Frames
da: Tegn redundante billeder

en: Show Player Position
da: Vis spillerposition

en: Use Bitmap Fonts
da: Brug bitmap-skrifttyper

en: Dump Texture Cache
da: Dump teksturmellemlager

en: Choose Sector
da: Vælg sektor

en: Sector Settings
da: Sektorindstillinger

en: Create Sector
da: Opret sektor

en: Delete Sector
da: Slet sektor

en: Each level must have at least one sector.
da: Hver bane skal have mindst en sektor.

en: Do you really want to delete this sector?
da: Ønsker du virkelig at slette denne sektor?

en: Delete sector
da: Slet sektor

en: Objects
da: Objekter

en: Empty World
da: Tom verden

en: Create Level
da: Opret bane

en: Edit Worldmap
da: Rediger verdenskort

en: Create Worldmap
da: Opret verdenskort

en: World Settings
da: Verdenindstillinger

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
da: Del dette kort under licensen CC-BY-SA 4.0 International (anbefalet).
    Den tillader ændringer og videredistribution af tredjepart.
    Hvis du ikke er enig med denne licens, så ændr den under egenskaber for verdenskort.
    ANSVARSFRASKRIVELSE: Forfatterne af SuperTux påtager sig intet ansvar for dit valg af licens.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
da: Del denne bane under licensen CC-BY-SA 4.0 International (anbefalet).
    Den tillader ændringer og videredistribution af tredjepart.
    Hvis du ikke er enig med denne licens, så ændr den under baneegenskaber.
    ANSVARSFRASKRIVELSE: Forfatterne af SuperTux påtager sig intet ansvar for dit valg af licens.

en: Cheats
da: Snyd

en: Bonus: Grow
da: Bonus: Voks

en: Bonus: Fire
da: Bonus: Ild

en: Bonus: Ice
da: Bonus: Is

en: Bonus: Air
da: Bonus: Luft

en: Bonus: Earth
da: Bonus: Jord

en: Bonus: None
da: Bonus: Ingen

en: Leave Ghost Mode
da: Forlag spøgelsestilstand

en: Activate Ghost Mode
da: Aktiver spøgelsestilstand

en: Finish Level
da: Afslut bane

en: Reset Level
da: Nulstil bane

en: Finish Worldmap
da: Afslut verdenskort

en: Reset Worldmap
da: Nulstil verdenskort

en: Go to level
da: Gå til bane

en: Go to main spawnpoint
da: Gå til hovedspawnpunktet

en: Select level
da: Vælg bane

en: Choose World
da: Vælg verden

en: %d level | %d levels
da[0]: %d bane
da[1]: %d baner

en: Create World
da: Opret verden

en: Options
da: Indstillinger

en: Desktop
da: Skrivebord

en: Select Language
da: Vælg sprog

en: Select a different language to display text in
da: Vælg et andet sprog at vise teksten på

en: Language Packs
da: Sprogpakker

en: Language packs contain up-to-date translations
da: Sprogpakker indeholder opdaterede oversættelser

en: Select Profile
da: Vælg profil

en: Select a profile to play with
da: Vælg hvilken profil du vil spille på

en: Window Resizable
da: Ændr størrelse på vindue

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
da: Tillad at ændre størrelse på vinduet, kan kræve en genstart for at træde i kraft

en: Window Resolution
da: Vinduesopløsning

en: Resize the window to the given size
da: Ændr størrelse på vinduet til den angivne størrelse

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Fill the entire screen
da: Udfyld hele skærmen

en: Fullscreen Resolution
da: Opløsning for fuldskærm

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
da: Vælg den opløsning der skal bruges i fuldskærm (du skal også slå fuldskærm til)

en: Magnification
da: Forstørrelse

en: Change the magnification of the game area
da: Vælg hvor meget spillet skal forstørres

en: Set the VSync mode
da: Angiv VSync-tilstanden

en: Aspect Ratio
da: Højde-bredde-forhold

en: Adjust the aspect ratio
da: Indstil højde-bredde-forhold

en: Disable all sound effects
da: Slå alle lydeffekter fra

en: Disable all music
da: Slå musikken fra

en: Sound Volume
da: Lydstyrke

en: Adjust sound volume
da: Juster lydstyrke

en: Music Volume
da: Musiklydstyrke

en: Adjust music volume
da: Juster musiklydstyrke

en: Sound (disabled)
da: Lyd (slået fra)

en: Music (disabled)
da: Musik (slået fra)

en: Setup Keyboard
da: Indstil tastatur

en: Configure key-action mappings
da: Indstil taster

en: Setup Joystick
da: Indstil joystick

en: Configure joystick control-action mappings
da: Indstil joystick-knapperne

en: Enable transitions
da: Aktiver transitioner

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
da: Aktiver skærmtransitioner og blød menuanimation

en: Developer Mode
da: Udviklertilstand

en: Christmas Mode
da: Juletilstand

en: Confirmation Dialog
da: Bekræftelsedialog

en: Confirm aborting level
da: Bekræft afbryd bane

en: Pause on focus loss
da: Pause ved tab af fokus

en: Start Game
da: Start spil

en: Add-ons
da: Tilføjelser

en: Level Editor
da: Baneredigeringsprogram

en: Credits
da: Rulletekst

en: Donate
da: Doner

en: Quit
da: Afslut spil

en: Initialization script
da: Opstartsskript

en: Gravity
da: Tyngdekraft

en: Resize offset X
da: Ændr forskydning X

en: Resize offset Y
da: Ændr forskydning Y

en: Resize
da: Ændr str.

en: [Profile %s]
da: [Profil %s]

en: Profile %s
da: Profil %s

en: Description
da: Beskrivelse

en: Worldmap
da: Verdenskort

en: Levelset
da: Banesæt

en: World
da: Verden

en: Add-on
da: Tilføjelse

en: Unknown
da: Ukendt

en: %s "%s" by "%s"
da: %s »%s« af »%s«

en: No Add-ons installed
da: Ingen udvidelser installeret

en: No Add-ons found
da: Der blev ikke fundet udvidelser

en: Install %s *NEW*
da: Installer %s *NY*

en: Install %s
da: Installer %s

en: No new Add-ons found
da: Der blev ikke fundet nye udvidelser

en: Check Online (disabled)
da: Tjek online (slået fra)

en: Check Online
da: Tjek online

en: Downloading Add-On Repository Index
da: Henter arkivindeks for udvidelser

en: Downloading %s
da: Henter %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
da: Genstart venligst SuperTux
    for at disse ændringer kan træde i kraft.

en: New World
da: Ny verden

en: Please enter a name for this level subset.
da: Indtast venligst et navn for dette baneundersæt.

en: Story Mode
da: Historietilstand

en: Are you sure?
da: Er du sikker?

en: Continue
da: Fortsæt

en: Restart Level
da: Genstart bane

en: Restart from Checkpoint
da: Genstart fra kontrolpunkt

en: Abort Level
da: Forlad bane

en: Up
da: Op

en: Down
da: Ned

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Jump
da: Hop

en: Peek Left
da: Kig højre

en: Peek Right
da: Kig venstre

en: Peek Up
da: Kig op

en: Peek Down
da: Kig ned

en: Console
da: Konsol

en: Cheat Menu
da: Snydemenu

en: Debug Menu
da: Fejlsøgningsmenu

en: Jump with Up
da: Hop med op-tasten

en: Up cursor
da: Pil op

en: Down cursor
da: Pil ned

en: Left cursor
da: Pil til venstre

en: Right cursor
da: Pil til højre

en: Return
da: Retur

en: Space
da: Mellemrum

en: Right Shift
da: Højre skift

en: Left Shift
da: Venstre skift

en: Right Control
da: Højre ctrl

en: Left Control
da: Venstre ctrl

en: Right Alt
da: Højre alt

en: Left Alt
da: Venstre alt

en: Right Command
da: Højre kommando

en: Left Command
da: Venstre kommando

en: Press Key
da: Tryk på en tast

en: Language
da: Sprog

en: <auto-detect>
da: <automatisk genkendelse>

en: Manual Configuration
da: Manuel konfiguration

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
da: Brug manuel konfiguration i stedet for SDL2's automatiske GameController-understøttelse

en: No Joysticks found
da: Intet joystick fundet

en: Scan for Joysticks
da: Skan efter joysticks

en: Press Button
da: Tryk på en knap

en: Axis
da: Akse

en: Hat Up
da: Hat op

en: Hat Down
da: Hat ned

en: Hat Left
da: Hat venstre

en: Hat Right
da: Hat højre

en: Leave World
da: Forlad verden

en: Abort Download
da: Afbryd overførsel

en: Error:
da: Fejl:

en: Close
da: Luk

en: Bonus: Star
da: Bonus: Stjerne

en: Shrink Tux
da: Formindsk Tux

en: Kill Tux
da: Dræb Tux

en: Worldmap Settings
da: Indstillinger for verdenskortet

en: Level Settings
da: Baneindstillinger

en: Author
da: Forfatter

en: Contact
da: Kontakt

en: License
da: Licens

en: Tileset
da: Feltsæt

en: Target Time
da: Måltid

en: Please enter a name for this level.
da: Indtast venligst et navn for denne bane.

en: Please enter a level author for this level.
da: Indtast venligst et forfatternavn for denne bane.

en: Please enter a license for this level.
da: Indtast venligst en licens for denne bane.

en: 1/8 tile (4px)
da: 1/8 felt (4px)

en: 1/4 tile (8px)
da: 1/4 felt (8px)

en: 1/2 tile (16px)
da: 1/2 felt (16px)

en: 1 tile (32px)
da: 1 felt (32px)

en: Return to Editor
da: Returner til redigeringsprogram

en: Save Worldmap
da: Gem verdenskort

en: Save Level
da: Gem bane

en: Test Level
da: Test bane

en: Test Worldmap
da: Test verdenskort

en: Share Level
da: Del bane

en: Open Level Directory
da: Åbn banemappe

en: Edit Another Level
da: Rediger en anden bane

en: Edit Another World
da: Rediger en anden verden

en: Grid Size
da: Gitterstørrelse

en: Show Grid
da: Vis gitter

en: Grid Snapping
da: Gittertilpasning

en: Render Background
da: Optegn baggrund

en: Render Light
da: Optegn lys

en: Keyboard Shortcuts
da: Genvejstaster

en: Exit Level Editor
da: Forlad baneredigeringsprogrammet

en: We encourage you to share your levels in the SuperTux forum.
    To find your level, click the
    "Open Level directory" menu item.
    Do you want to go to the forum now?
da: Vi opfordrer til at du deler dine baner i SuperTux-forummet.
    For at finde din bane, klik på
    menuelementet »Åbn banemappe«.
    Ønsker du at gå til forummet nu?

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
    F6 = Render Light
    F7 = Grid Snapping
    F8 = Show Grid
da: Genvejstaster:
    ---------------------
    Esc = Åbn menu
    Ctrl+S = Gem
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Genskab
    Ctrl+Y = Omgør
    F6 = Optegn lys
    F7 = Gittertilpasning
    F8 = Vis gitter

en: Got it!
da: Forstod det!

en: contributed by %s
da: lavet af  %s

en: Badguys killed
da: Antal dræbte slemme fyre

en: Best time
da: Bedste tid

en: Level target time
da: Banens måltid

en: Others
da: Andre

en: Joystick Mappings
da: Kortlægning af joystick

en: <no title>
da: <ingen titel>

en: Path Node
da: Stiknude

en: up
da: op

en: down
da: ned

en: West
da: Vest

en: East
da: Øst

en: North
da: Nord

en: South
da: Syd

en: One shot
da: Et skud

en: Ping-pong
da: Ping pong

en: Circular
da: Cirkulær

en: Unordered
da: Ikke ordnet

en: true
da: sand

en: false
da: falsk

en: invalid
da: Ugyldig

en: Remove
da: Fjern

en: Level
da: Bane

en: Teleporter
da: Teleport

en: Sprite Change
da: Ændring af computergrafik

en: Special tile
da: Specielt felt

en: This level contains unsaved changes, do you want to save?
da: Denne bane indeholder ændringer, der ikke er gemt. Ønsker du at gemme?

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
da: Nogle forældede udvidelser er stadig aktive og 
    kan medføre kollision med standardstrukturen for Super Tux.
    Du kan stadig aktivere disse udvidelser i menuen.
    Deaktiver af disse udvidelser vil ikke slette status for dit spil.

en: Disable add-ons
da: Deaktivere udvidelser

en: Ignore (not advised)
da: Ignorer (anbefales ikke)

en: Leave editor
da: Forlad redigeringsprogrammet

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
da: Kunne ikke finde en »hovedsektor«.
    Ændr venligst navnet på sektoren, hvor
    du ønsker at spillere skal starte, til »main«

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
da: Kunne ikke finde et »hovedstartpunkt«.
    Ændr venligst navnet på startpunktet, hvor
    du ønsker at spillere skal starte, til »main«

en: Outro script
da: Outro-skript

en: Auto play
da: Automatisk spil

en: Title colour
da: Titelfarve

en: Automatic
da: Automatisk

en: Target worldmap
da: Målret verdenskort

en: Stay action
da: Holdhandling

en: Initial stay action
da: Holdhandling for opstart

en: Stay group
da: Holdgruppe

en: Change on touch
da: Ændr ved berøring

en: Show message
da: Vis besked

en: Invisible
da: Usynlig

en: Current SuperTux Team
da: Nuværende SuperTux-hold

en: Programming, project lead ad interim
da: Programmering, midlertidig projektledelse

en: Graphics, Level Design, Story
da: Grafik, banedesign, historie

en: Graphics, Story, Optimisation
da: Grafik, historie, optimering

en: Graphics
da: Grafik

en: Graphics, Programming, Level Design
da: Grafik, programmering, banedesign

en: Graphics, Programming
da: Grafik, programmering

en: Programming
da: Programmering

en: Original Developers
da: Oprindelige udviklere

en: Original Developer
da: Oprindelig udvikler

en: Music, Level Design
da: Musik, banedesign

en: Programming, Graphics, Level Design
da: Programmering, grafik, banedesign

en: Programming, Level Design
da: Programmering, banedesign

en: Graphics, Story
da: Grafik, historie

en: Programming, Documentation
da: Programmering, dokumentation

en: Coordination
da: Koordinering

en: Programming, "Flexlay" Level editor
da: Programmering, »Flexlay«-baneredigeringsprogram

en: Windows build fixes
da: Byggerettelser for Windows

en: Packaging, Nightly builds
da: Pakning, natlige bygninger

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
da: Oversættelsesguru (og mange detaljer andre kunne have udført)

en: Level Design
da: Banedesign

en: Additional contributors
da: Yderligere bidragydere

en: Bug fixes
da: Fejlrettelser

en: Scripting functions, Level fixes
da: Skriptfunktioner, banerettelser

en: Code quality fixes
da: Rettelser til kodekvaliteten

en: Various contributions
da: Diverse bidrag

en: Build issue fix
da: Rettelse til byggeproblemer

en: Code contributions
da: Kodebidrag

en: Code contribution, AppData file
da: Kodebidrag, AppData-fil

en: Bug fix
da: Fejlrettelse

en: Menu reorganization
da: Ny organisering af menu

en: Fixing tile bugs
da: Rettelse af feltfejl

en: Build error fix
da: Rettelse af byggefejl

en: Scripting function fix
da: Rettelse af skriptfunktion

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
da: Understøttelse for »glbinding« som valgfri OpenGL-binding

en: New menu code
da: Ny menukode

en: Big Tux Walking Sprites improvements
da: Forbedringer af computergrafik for den store gående Tux

en: Contrib Programming
da: Contrib-programmering

en: Programming, Previous Maintainer
da: Programmering, tidligere vedligeholder

en: Various Contributions
da: Diverse bidrag

en: Contributions
da: Bidrag

en: Localization
da: Oversættelse

en:  Special Thanks to
da: Specielt tak til

en: Creator of Tux, the Linux penguin
da: Opretter af Tux, Linuxpingvinen

en: SDL, OpenAL and OpenGL
da: SDL, OpenAL og OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
da: For at gøre en så vidunderlig spiloplevelse
    mulig på Linux

en: and you, the player
da: og dig, spilleren

en: for giving this game a chance and playing it
da: for at give dette spil en chance

en: Visit our webpage at
da: Besøg vores hjemmeside på

en: Or visit us directly at IRC:
da: Eller besøg os direkte på IRC:

en: #supertux at webchat.freenode.net
da: #supertux på webchat.freenode.net

en: Or at our Forum:
da: Eller i vores fora:

en: Comments, ideas and suggestions
da: Kommentarer, ideer og forslag

en: go to our mailing list
da: gå til postlisten

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
da: Typografiske fejl kan være

note: l10n: typo contact
en: reported to
da: rapporteret til

en: Want to help…
da: Ønsker du at hjælpe ...

en: …with localization?
da: ... med oversættelse?

en: …with something else?
da: ... med noget andet?

en: Thank you for
da: Tak fordi du

en: playing
da: spillede

en: Penny awaits you in warmer temperatures!
da: Penny venter på dig under varmere temperaturer!

en: Bosses
da: Bosser

en: Projectiles
da: Projektiler

en: Environment
da: Miljø

en: Forest
da: Skov

en: Ice Cave & Crystal
da: Ishule og krystal

en: Embellishments
da: Dekorationer

en: Ice
da: Is

en: Castle
da: Borg

en: Pathing
da: Stier

en: Water
da: Vand

en: Snow
da: Sne

en: Snow Background
da: Snebaggrund

en: Snow Mountain
da: Snebjerg

en: Crystal
da: Krystal

en: Forest Background
da: Skovbaggrund

en: Block + Bonus
da: Blok + bonus

en: Pole + Signs
da: Pæle + skilte

en: Liquid
da: Væske

en: Halloween
da: Allehelgensaften

en: Industrial
da: Industri

en: Unisolid + Lightmap
da: Unisolid + lyskort

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Old/Unused
da: Gammel/ubrugt

en: Water paths
da: Vandstier

en: Castle paths
da: Borgstier

en: Darker Forest
da: Mørkere skov
