SuperTux - en to es_AR translation catalogue (651 entries)

en: You found a secret area!
es_AR: ¡Encontraste un área secreta!

en: Name
es_AR: Nombre

en: Fade tilemap
es_AR: Desvanecer mapa de mosaico

en: Message
es_AR: Mensaje

en: Button
es_AR: Botón

en: Sequence Trigger
es_AR: Activador de secuencia

en: Spawn point
es_AR: Punto de aparición

en: Turn on script
es_AR: Encender script

en: Turn off script
es_AR: Apagar script

en: Script Trigger
es_AR: Activador de secuencia de comandos

en: Sequence
es_AR: Secuencia

en: end sequence
es_AR: Finalizar secuencia

en: stop Tux
es_AR: Detener a Tux

en: fireworks
es_AR: Fuegos artificiales

en: New worldmap spawnpoint
es_AR: Nuevo punto de aparición del mapa de mundos

en: Worldmap fade tilemap
es_AR: Desvanecer mapa de mosaicos de los mapas de mundo

en: Fade
es_AR: Desvanecer

en: Fade in
es_AR: Aparecer

en: Fade out
es_AR: Desaparecer

en: Climbable
es_AR: Escalar

en: Door
es_AR: Puerta

en: Switch
es_AR: Interruptor

en: Secret Area
es_AR: Área secreta

en: Thunderstorm
es_AR: Tormenta

en: Intensity
es_AR: Intensidad

en: Custom Particles
es_AR: Partículas Customizadas

en: Facing Down
es_AR: Mirar abajo

en: Direction
es_AR: Dirección

en: Particle zone
es_AR: Zona de partículas

en: Path
es_AR: Camino

en: Solid
es_AR: Solido

en: Action
es_AR: Acción

en: Weak Tile
es_AR: Bloque débil

en: Facing Left
es_AR: Mirar a la izquierda

en: Gradient
es_AR: Degradado

en: Circular Platform
es_AR: Plataforma circular

en: Breakable
es_AR: Rompible

en: Portable
es_AR: Portátil

en: Angle
es_AR: Ángulo

en: Speed
es_AR: Velocidad

en: Clockwise
es_AR: Sentido de agujas del reloj

en: Counter-clockwise
es_AR: Sentido de agujas del reloj contrariamente

en: Stopped
es_AR: Parable

en: Layer
es_AR: Capa

en: Physics enabled
es_AR: Física habilitada

en: Hit script
es_AR: Script hit

en: File
es_AR: Archivo

en: Count
es_AR: Cuenta

en: Content
es_AR: Contenido

en: Coin
es_AR: Moneda

en: Growth (fire flower)
es_AR: Crecimiento (Flor de fuego)

en: Growth (ice flower)
es_AR: Crecimiento (Flor de hielo)

en: Growth (air flower)
es_AR: Crecimiento (Flor de aire)

en: Growth (earth flower)
es_AR: Crecimiento (Flor de tierra)

en: Star
es_AR: Estrella

en: Tux doll
es_AR: Muñeco de Tux

en: Custom
es_AR: Personalizado

en: Light
es_AR: Luz

en: Trampoline
es_AR: Trampolín

en: Coin rain
es_AR: Lluvia de monedas

en: Coin explosion
es_AR: Explosión de monedas

en: Custom Content
es_AR: Contenido personalizado

en: Pneumatic Platform
es_AR: Plataforma neumática

en: Following path
es_AR: Siguiendo el camino

en: Path Mode
es_AR: Modo camino

en: Adapt Speed
es_AR: Velocidad adaptada

en: Starting Node
es_AR: Empezar nodo

en: Collect script
es_AR: Recolectar script

en: Ghost Particles
es_AR: Partículas de fantasma

en: Mode
es_AR: Modo

en: normal
es_AR: Normal

en: manual
es_AR: Manual

en: autoscroll
es_AR: Autoscroll

en: Finish Script
es_AR: Finalizar secuencia de comando

en: X-offset
es_AR: Desplazar en X

en: Controllable
es_AR: Controlable

en: Left
es_AR: Izquierda

en: Center
es_AR: Centro

en: Right
es_AR: Derecha

en: Text Alignment
es_AR: Alineación de Texto

en: Spawnpoint
es_AR: Punto de aparición

en: Counter
es_AR: Contador

en: Candle
es_AR: Vela

en: Enabled
es_AR: Encendido

en: Invisible Block
es_AR: Bloque invisible

en: Snow Particles
es_AR: Partículas de nieve

en: Falling Platform
es_AR: Plataforma que se cae

en: Time Limit
es_AR: Límite de tiempo

en: Sound
es_AR: Sonido

en: Distance factor
es_AR: Factor de distancia

en: Distance bias
es_AR: Sesgo de distancia

en: Volume
es_AR: Volumen

en: Torch
es_AR: Antorcha

en: Icecrusher
es_AR: Rompe-hielos

en: Rublight
es_AR: Luces de cercanía

en: Background
es_AR: Fondo

en: Checkpoint
es_AR: Punto de guardado

en: Ambient Light
es_AR: Luz ambiental

en: Lantern
es_AR: Linterna

en: Wind
es_AR: Viento

en: Platforms
es_AR: Plataformas

en: Radius
es_AR: Radio

en: Momentum change rate
es_AR: Tasa de cambio de momento

en: Rain Particles
es_AR: Partículas de lluvia

en: Platform
es_AR: Plataforma

en: Rock
es_AR: Roca

en: Music
es_AR: Música

en: Rusty Trampoline
es_AR: Trampolín oxidado

en: Particle system
es_AR: Sistema de partículas

en: Burning
es_AR: Quemado

en: Flicker
es_AR: Parpadeo

en: Text array
es_AR: Matriz del texto

en: Info Block
es_AR: Bloque de información

en: Disable gravity
es_AR: Desactivar la gravedad

en: Ambient Sound
es_AR: Sonido del ambiente

en: Time
es_AR: Tiempo

en: Hurting Platform
es_AR: Plataforma perjudicial

en: Fill
es_AR: Llenado

en: Alignment
es_AR: Alineación

en: none
es_AR: Nada

en: left
es_AR: Izquierda

en: right
es_AR: Derecha

en: top
es_AR: Arriba

en: bottom
es_AR: Abajo

en: Scroll offset x
es_AR: Desplazamiento de x

en: Scroll offset y
es_AR: Desplazamiento de y

en: Scroll speed x
es_AR: Velocidad de desplazamiento x

en: Scroll speed y
es_AR: Velocidad de desplazamiento y

en: Parallax Speed x
es_AR: Velocidad de paralaje x

en: Parallax Speed y
es_AR: Velocidad de paraje y

en: Top image
es_AR: Imagen de la parte superior

en: Image
es_AR: Imagen

en: Bottom image
es_AR: Imagen del fondo

en: Colour
es_AR: Color

en: Draw target
es_AR: Dibujar objetivo

en: Speed X
es_AR: Velocidad X

en: Speed Y
es_AR: Velocidad Y

en: Acceleration
es_AR: Aceleración

en: Blowing
es_AR: Soplado

en: Affects Badguys
es_AR: Afecta a los enemigos

en: Affects Objects
es_AR: Afecta a los objetos

en: Affects Player
es_AR: Afecta al jugador

en: Fancy Particles
es_AR: Partículas buenas

en: Bicycle Platform
es_AR: Plataforma de bicicleta

en: Running
es_AR: Correr

en: On-grab script
es_AR: Script instantáneo

en: On-ungrab script
es_AR: Secuencia de comandos del script

en: Interactive particle system
es_AR: Sistema de partículas interactivo

en: Interval
es_AR: Intervalo

en: Cloud Particles
es_AR: Partículas de nube

en: Amount
es_AR: Cantidad

en: Delay
es_AR: Retraso

en: Lifetime
es_AR: Tiempo de vida

en: Lifetime variation
es_AR: Variación de tiempo de vida

en: Birth mode
es_AR: Modo nacimiento

en: None
es_AR: Nada

en: Skull Tile
es_AR: Tile de calavera

en: Linked
es_AR: Vinculación

en: Decal
es_AR: Calcomanías

en: Resize offset x
es_AR: Cambiar el tamaño de la compensación x

en: Resize offset y
es_AR: Cambiar el tamaño de la compensación Y

en: Width
es_AR: Ancho

en: Height
es_AR: Altura

en: Alpha
es_AR: Opacidad

en: Speed x
es_AR: Velocidad x

en: Speed y
es_AR: Velocidad y

en: Tint
es_AR: Tinte

en: Left Colour
es_AR: Color de la izquierda

en: Right Colour
es_AR: Color de la derecha

en: Top Colour
es_AR: Color de arriba

en: Bottom Colour
es_AR: Color de abajo

en: Vertical (whole sector)
es_AR: Vertical (todo el sector)

en: Horizontal (whole sector)
es_AR: Horizontal (todo el sector)

en: Blend mode
es_AR: Modo de mezcla

en: Blend
es_AR: Mezcla

en: Additive
es_AR: Aditivo

en: Modulate
es_AR: Modular

en: Unstable Tile
es_AR: Tile inestable

en: Brick
es_AR: Ladrillos

en: Invisible Wall
es_AR: Pared invisible

en: Spotlight
es_AR: Destacado

en: Scripted Object
es_AR: Objeto Scripteado

en: Heavy Coin
es_AR: Moneda pesada

en: Bonus Block
es_AR: Bloque de bonus

en: Magic Tile
es_AR: Tile mágica

en: Camera
es_AR: Cámara

en: List of enemies
es_AR: Lista de enemigos

en: Add
es_AR: Añadir

en: OK
es_AR: Dale

en: Do you want to delete this badguy from the list?
es_AR: ¿Querés eliminar a este chico malo de la lista?

en: Yes
es_AR: Sí

en: Mix the colour
es_AR: Mezclar el color

en: Cancel
es_AR: Cancelar

en: Edit script
es_AR: Editar script

en: Back
es_AR: Atras

en: Toad
es_AR: Rana

en: Walking Tree
es_AR: Árbol caminante

en: Plant
es_AR: Planta

en: Crystallo
es_AR: Cristalo

en: Totem
es_AR: Tótem

en: Stalactite
es_AR: Estalactita

en: Haywire
es_AR: El loco

en: Dispenser
es_AR: Dispensador

en: Short Fuse
es_AR: Mecha cortita

en: Zeekling
es_AR: Dragonzuelo

en: Iceblock
es_AR: Bloquecito de hielo

en: Jumpy
es_AR: Salti-dor

en: Captain Snowball
es_AR: Bola de nieve capitana

en: Ghost Tree
es_AR: Árbol fantasma

en: Track range
es_AR: Rango de seguimiento

en: Vanish range
es_AR: Rango de desaparición

en: Fly speed
es_AR: Velocidad de vuelo

en: Kugelblitz
es_AR: Rayo de bola

en: Mole's rock
es_AR: Roca del topo

en: Death script
es_AR: Script muerto

en: Sleeping Spiky
es_AR: Pueño dormidor

en: Yeti's Stalactite
es_AR: Estalactita del Yeti

en: Walking Flame
es_AR: Llama caminante

en: Sleeping Flame
es_AR: Llama dormidora

en: Dormant Flame
es_AR: Llama dormida

en: Owl
es_AR: Búho

en: Igel
es_AR: Puercoespincito

en: Initial delay
es_AR: Retraso inicial

en: Fire delay
es_AR: Retraso del fuego

en: Ammo
es_AR: Municiones

en: Snowball
es_AR: Bola de nieve

en: Smartblock
es_AR: Bloque-inteligente

en: Fixed position
es_AR: Posición fija

en: Lives
es_AR: Vidas

en: Gold Bomb
es_AR: Bomba de oro

en: Flying Snowball
es_AR: Bola de nieve voladora

en: Skullyhop
es_AR: Calaverona

en: Snowshot
es_AR: Bola de nieve Kamikaze

en: Leafshot
es_AR: Tiro de hoja

en: Flame
es_AR: Flama

en: Spring Leaf
es_AR: Hoja primaveral

en: Will o' Wisp
es_AR: Imposíble de vencer

en: Badguy
es_AR: Chico malo

en: Ghost Flame
es_AR: Llama fantasma

en: Spiky
es_AR: Puaeño

en: Autumn Leaf
es_AR: Hoja otoñal

en: Dart Trap
es_AR: Trampa de dardos

en: Skydive
es_AR: Clavado del cielo

en: Mole
es_AR: Topo

en: Bomb
es_AR: Bomba

en: Walking Candle
es_AR: Vela caminante

en: Angry Stone
es_AR: Piedra enojona

en: Spider
es_AR: Araña

en: Ghoul
es_AR: Galma

en: Snowman
es_AR: Hombre de nieve

en: Walking Stump
es_AR: Tocón caminante

en: Fish
es_AR: Pez

en: Interval (seconds)
es_AR: Intervalo (Segundos)

en: Random
es_AR: Aleatorio

en: Enemies
es_AR: Enemigos

en: Limit dispensed badguys
es_AR: Límite de chicos malos dispensados

en: Max concurrent badguys
es_AR: Máximo de chicos malos concurrentes

en: Type
es_AR: Tipo

en: dropper
es_AR: cuentagotas

en: rocket launcher
es_AR: lanzacohetes

en: cannon
es_AR: Cañón

en: invisible
es_AR: Invisible

en: Snail
es_AR: Caracol

en: Smartball
es_AR: Bola inteligente

en: Bouncing Snowball
es_AR: Bola de nieve que rebota

en: Ice Flame
es_AR: Flama de hielo

en: Dart
es_AR: Dardo

en: Max coins collected:
es_AR: Monedas máximas agarradas:

en: Max fragging:
es_AR: Matanzas máximas:

en: Max secrets found:
es_AR: Máximo de secretos encontrados:

en: Best time completed:
es_AR: Mejor tiempo completado

en: Level target time:
es_AR: Tiempo objetivo de nivel:

en: Best Level Statistics
es_AR: Mejores estadísticas de niveles

en: You
es_AR: Vos

en: Best
es_AR: Mejor

en: Coins
es_AR: Monedas

en: Badguys
es_AR: Chicos malos

en: Secrets
es_AR: Secretos

en: Unknown object
es_AR: Objeto desconocido

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
es_AR: Uso:%s[OPCIONES] [ARCHIVODENIVEL]

en: General Options:
es_AR: Opciones generales

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
es_AR: -a, --ayuda                    Muestra este mensaje de ayuda y sale

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
es_AR: -v, --versión                                         Muestra la versión de SuperTux y sale

en:   --verbose                    Print verbose messages
es_AR: --verbose messages                         Imprime mensajes detallados

en:   --debug                      Print extra verbose messages
es_AR: --debug                     Imprime mensajes extra detallados

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
es_AR: --print-datadir                                    Imprime el directorio de datos principal de SuperTux.

en: Video Options:
es_AR: Opciones de video

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
es_AR: -p, --pantalla completa                                  Corre en pantalla completa

en:   -w, --window                 Run in window mode
es_AR: -w, --window                          Corre en modo ventana

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
es_AR: -g, --geometry WIDTHxHeight                      Corre SuperTux en la resolución dada

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
es_AR: -a, --aspect WIDTH:HEIGHT                        Corre SuperTux en el la relación del aspecto dada

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
es_AR: -d --default                      Resetea la configuración de video a los valores predeterminados

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
es_AR: --renderer RENDERER                           Usa sdl, opengl o auto to render

en: Audio Options:
es_AR: Opciones de audio

en:   --disable-sound              Disable sound effects
es_AR: --disable-sound                         Desactiva los efectos de sonido

en:   --disable-music              Disable music
es_AR: --disable.music                        Desactiva la música

en: Game Options:
es_AR: Opciones de juego:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
es_AR: --edit-level                             Abre el nivel dado en el editor de niveles

en:   --resave                     Loads given level and saves it
es_AR: --resave                            Carga el nivel y lo guarda

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
es_AR: --show.fps                                               Muestra los FPS en los niveles

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
es_AR: --no-show- fps                                No muestra los FPS en los niveles

en:   --show-pos                   Display player's current position
es_AR: --show-pos                                          Muestra la posición actual del juagdor

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
es_AR: -- No-show.pos                             No muestra la posición del jugador

en:   --developer                  Switch on developer feature
es_AR: --developer                                    Cambia en el modo de desarrollador

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
es_AR: -s, --debig.scripts                              Activa el modo de desarrollador de scripts

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
es_AR: --spawn-pos X,Y                             Dónde en el nivel para desovar a Tux. Sólo se usa si se especifica el nivel.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
es_AR: --sector SECTOR              Spawnea a Tux en el SECTOR

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
es_AR: --spawnpoint SPAWNPOINT            Spawnea a Tux en el SPAWNPOINT

en: Demo Recording Options:
es_AR: Opciones de grabación de demostración:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
es_AR: --record-demo FILE LEVEL                                       Graba una demo a FILE

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
es_AR: --play-demo FILE LEVEL                           Juega una demo grabada

en: Directory Options:
es_AR: Opciones de directorio:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
es_AR: --datadir DIR                         Establece el directorio para los archivos de datos de los juegos

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
es_AR: --userdir DIR                               Configura el directorio para los datos del usuario (partidas guardadas, etc.)

en: Add-On Options:
es_AR: Opciones complementarias;

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
es_AR: --respository-url URL                                  Establece la URL para el repositorio de complementos

en: Environment variables:
es_AR: Variables de entorno:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
es_AR: SUPERTUX2_USER_DIR                                       Directorio de datos de usuario (partidas guardadas, etc.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
es_AR: SUPERTUX2_DATA_DIR                               Directorio para los archivos de datos de los juegos

en: Copyright
es_AR: Derechos de autor

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
es_AR: Este juego viene SIN ABSOLUTAMENTE NINGUNA GARANTÍA. Este es un software gratuito y podés distribuirlo bajo ciertas condiciones; consultá el archivo de licencia para obtener más detalles.

en: Contrib Levels
es_AR: Niveles contribuidos

en: Debug
es_AR: Depuración

en: Game Speed
es_AR: Velocidad del juego

en: Adjust Game Speed
es_AR: Ajustar la velocidad del juego

en: Show Collision Rects
es_AR: Mostrar direcciones de colisión

en: Show Worldmap Path
es_AR: Mostrar ruta de mapa mundial

en: Show Controller
es_AR: Mostrar controlador

en: Show Framerate
es_AR: Mostrar velocidad de fotogramas

en: Draw Redundant Frames
es_AR: Dibujar marcos redundantes

en: Show Player Position
es_AR: Mostrar posición del jugaor

en: Use Bitmap Fonts
es_AR: Usar fuentes de mapa de bits

en: Dump Texture Cache
es_AR: Volcar caché de textura

en: Choose Sector
es_AR: Elegir Sector

en: Sector Settings
es_AR: Configuración del sector

en: Create Sector
es_AR: Crear sector

en: Delete Sector
es_AR: Eliminar sector

en: Each level must have at least one sector.
es_AR: Cada nivel debe tener al menos un sector.

en: Do you really want to delete this sector?
es_AR: ¿Realmente querés eliminar este sector?

en: Delete sector
es_AR: Eliminar sector

en: Objects
es_AR: Objetos

en: Empty World
es_AR: Mundo Vacío

en: Create Level
es_AR: Crear nivel

en: Edit Worldmap
es_AR: Editar mapa del mundo

en: Create Worldmap
es_AR: Crear mapa de mundo

en: World Settings
es_AR: Configuración del mundo

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
es_AR: Compartí este mapa de mundo bajo la licencia CC-BY-SA 4.0 Internacional (Recomendado).
    Permite modificaciones y redistribución a terceros.
    Si no estás de acuerdo con esta licencia, cambiála en las propiedades del mapa mundial.
    DESCARGO DE RESPONSABILIDAD: Los autores de SuperTux no se hacen responsables de tu elección de licencia.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
es_AR: Compartí este mapa de mundo bajo la licencia CC-BY-SA 4.0 Internacional (Recomendado).
    Permite modificaciones y redistribución a terceros.
    Si no estás de acuerdo con esta licencia, cambiála en las propiedades del mapa mundial.
    DESCARGO DE RESPONSABILIDAD: Los autores de SuperTux no se hacen responsables de tu elección de licencia.

en: Cheats
es_AR: Truco

en: Bonus: Grow
es_AR: Bonus: crecer

en: Bonus: Fire
es_AR: Bonus:Fuego

en: Bonus: Ice
es_AR: Bonus:Hielo

en: Bonus: Air
es_AR: Bonus:Aire

en: Bonus: Earth
es_AR: Bonus:Tierra

en: Bonus: None
es_AR: Bonus:Nada

en: Leave Ghost Mode
es_AR: Salir del modo fantasma

en: Activate Ghost Mode
es_AR: Activar el modo fantasma

en: Finish Level
es_AR: Terminar nivel

en: Reset Level
es_AR: Resetar nivel

en: Finish Worldmap
es_AR: Terminar mapa de mundo

en: Reset Worldmap
es_AR: Resetear mapa de mundo

en: Go to level
es_AR: Ir al nivel

en: Go to main spawnpoint
es_AR: Ir al punto de generación principal

en: Select level
es_AR: Seleccionr nivel

en: Choose World
es_AR: Seleccionar mundo

en: %d level | %d levels
es_AR[0]: %d Nivel
es_AR[1]: %d Niveles

en: Create World
es_AR: Crear mundo

en: Options
es_AR: Opciones

en: auto
es_AR: Automático

en: Desktop
es_AR: Escritorio

en: Select Language
es_AR: Seleccionar idioma

en: Select a different language to display text in
es_AR: Seleccionar un idioma diferente para mostrar el texto

en: Language Packs
es_AR: Paquetes de idiomas

en: Language packs contain up-to-date translations
es_AR: Los paquetes de idiomas contienen traducciones actualizadas

en: Select Profile
es_AR: Seleccionar perfil

en: Select a profile to play with
es_AR: Seleccioná un perfil para jugar

en: Window Resizable
es_AR: Ventana de tamaño variable

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
es_AR: Permitir el cambio de tamaño de la ventana, es posible que sea necesario reiniciar para que surta el efecto

en: Window Resolution
es_AR: Resolución de ventana

en: Resize the window to the given size
es_AR: Cambiar el tamaño de la ventana al tamaño dado

en: Fullscreen
es_AR: Pantalla completa

en: Fill the entire screen
es_AR: Llenar toda la pantalla

en: Fullscreen Resolution
es_AR: Resolución de pantalla completa

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
es_AR: Determiná la resolución utilizada en el modo de pantalla completa (debe alternar la pantalla completa para completar el cambio)

en: Magnification
es_AR: Aumento

en: Change the magnification of the game area
es_AR: Cambiar la ampliación del área de juego

en: Set the VSync mode
es_AR: Establecer el modo VSync

en: Aspect Ratio
es_AR: Relación de aspecto

en: Adjust the aspect ratio
es_AR: Ajustar la relación de aspecto

en: Disable all sound effects
es_AR: Desactivar todos los efectos de sonido

en: Disable all music
es_AR: Desactivar toda la música

en: Sound Volume
es_AR: Sonido del volumen

en: Adjust sound volume
es_AR: Ajustar el volumen del sonido

en: Music Volume
es_AR: Volumen de la música

en: Adjust music volume
es_AR: Ajustar el volumen de la música

en: Sound (disabled)
es_AR: Sonido (deshabilitado)

en: Music (disabled)
es_AR: Música (Deshabilitada)

en: Setup Keyboard
es_AR: Configurar teclado

en: Configure key-action mappings
es_AR: Configurar asignaciones de acción clave

en: Setup Joystick
es_AR: Configuración del Joystick

en: Configure joystick control-action mappings
es_AR: Configurar asignaciones de control-acción del Joystick

en: Enable transitions
es_AR: Habilitar transiciones

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
es_AR: Habilitar las transiciones de pantalla y la animación suave del menú

en: Developer Mode
es_AR: Modo desarrollador

en: Christmas Mode
es_AR: Modo Navidad

en: Confirmation Dialog
es_AR: Diálogo de confirmación

en: Confirm aborting level
es_AR: Confirmar salida del nivel

en: Pause on focus loss
es_AR: Pausa en la pérdida de enfoque

en: Start Game
es_AR: Comenzar a jugar

en: Add-ons
es_AR: Complementos

en: Level Editor
es_AR: Editor de niveles

en: Credits
es_AR: Créditos

en: Donate
es_AR: Donar

en: Quit
es_AR: Salir del juego

en: Initialization script
es_AR: Script de inicialización

en: Gravity
es_AR: Gravedad

en: Resize offset X
es_AR: Cambiar el tamaño de la compensación X

en: Resize offset Y
es_AR: Cambiar el tamaño de la compensación Y

en: Resize
es_AR: Redimensionar

en: [Profile %s]
es_AR: [Perfil %s]

en: Profile %s
es_AR: Perfil %s

en: Description
es_AR: Descripción

en: Worldmap
es_AR: Mapa de mundo

en: Levelset
es_AR: Ajuste de nivel

en: World
es_AR: Mundo

en: Add-on
es_AR: Complementos

en: Unknown
es_AR: Desconocido

en: %s "%s" by "%s"
es_AR: %s "%s "por"%s "

en: No Add-ons installed
es_AR: No hay complementos instalados

en: No Add-ons found
es_AR: No se encontraron complementos

en: Install %s *NEW*
es_AR: Instalar %s *Nuevo*

en: Install %s
es_AR: Instalar %s

en: No new Add-ons found
es_AR: No se han encontrado nuevos complementos

en: Check Online (disabled)
es_AR: Chequear en línea (deshabilitado)

en: Check Online
es_AR: Chequear en línea

en: Downloading Add-On Repository Index
es_AR: Descarga del índice del repositorio de complementos

en: Downloading %s
es_AR: Descargando %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
es_AR: Por favor, reiniciá SuperTux
    para que estos cambios hagan efecto.

en: New World
es_AR: Nuevo Mundo

en: Please enter a name for this level subset.
es_AR: Introducí un nombre para este subconjunto de niveles.

en: Story Mode
es_AR: Modo Historia

en: Are you sure?
es_AR: ¿Estás seguro?

en: Continue
es_AR: Continuar

en: Restart Level
es_AR: Resetear nivel

en: Restart from Checkpoint
es_AR: Resetear desde el Checkpoint

en: Abort Level
es_AR: Salir del nivel

en: Up
es_AR: Arriba

en: Down
es_AR: Abajo

en: Jump
es_AR: Saltar

en: Peek Left
es_AR: Asomarse a la izquierda

en: Peek Right
es_AR: Asomarse a la derecha

en: Peek Up
es_AR: Mirar hacia arriba

en: Peek Down
es_AR: Mirar hacia abajo

en: Console
es_AR: Consola

en: Cheat Menu
es_AR: Menú de trucos

en: Debug Menu
es_AR: menú de desarrollaodores

en: Jump with Up
es_AR: Saltar con arriba

en: Up cursor
es_AR: Cursor arriba

en: Down cursor
es_AR: Cursor abajo

en: Left cursor
es_AR: Cursor izquierda

en: Right cursor
es_AR: Cursor derecha

en: Return
es_AR: Volver

en: Space
es_AR: Espacio

en: Right Shift
es_AR: Shift derecha

en: Left Shift
es_AR: Shift izquierda

en: Right Control
es_AR: Control derecha

en: Left Control
es_AR: control izquierdo

en: Right Alt
es_AR: Alt derecha

en: Left Alt
es_AR: Alt izquierda

en: Right Command
es_AR: Comando derecha

en: Left Command
es_AR: Comando izquierda

en: Press Key
es_AR: Presioná la tecla

en: Language
es_AR: Idioma

en: Manual Configuration
es_AR: Configuración manual

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
es_AR: Utilizar la configuración manual en lugar de la compatibilidad con GameController automática de SDL2

en: Pause/Menu
es_AR: Pausa/Menú

en: No Joysticks found
es_AR: No se encontraron Joysticks

en: Scan for Joysticks
es_AR: Buscar Joysticks

en: Press Button
es_AR: Presioná el botón

en: Axis
es_AR: Eje

en: Hat Up
es_AR: Hacia arriba

en: Hat Down
es_AR: Hacia abajo

en: Hat Left
es_AR: Hacia la izquierda

en: Hat Right
es_AR: Hacia la derecha

en: Pause
es_AR: Pausar

en: Leave World
es_AR: Abandonar mundo

en: Abort Download
es_AR: Detener descarga

en: Close
es_AR: Cerrar

en: Bonus: Star
es_AR: Bonus:Estrella

en: Shrink Tux
es_AR: Enpequeñecer a Tux

en: Kill Tux
es_AR: Matar a Tux

en: Return to Editor
es_AR: Volver al editor

en: Keyboard Shortcuts
es_AR: Atajos de teclado

en: Got it!
es_AR: ¡Entendido!

en: Worldmap Settings
es_AR: Configuración del mapa de mundo

en: Level Settings
es_AR: Configuración del nivel

en: Author
es_AR: Autor

en: Contact
es_AR: Contacto

en: License
es_AR: Licencia

en: Target Time
es_AR: Tiempo objetivo

en: Please enter a name for this level.
es_AR: Porfavor, ponéle un nombre a este nivel

en: Please enter a level author for this level.
es_AR: Ingresá un autor de nivel para este nivel.

en: Please enter a license for this level.
es_AR: Ingresá una licencia para este nivel.

en: Save Worldmap
es_AR: Guardar mapa de mundo

en: Save Level
es_AR: Guardar nivel

en: Test Level
es_AR: Testear nivel

en: Test Worldmap
es_AR: Testear mapa de mundo

en: Share Level
es_AR: Compartir nivel

en: Open Level Directory
es_AR: Directorio de nivel abierto

en: Edit Another Level
es_AR: Editar otro nivel

en: Edit Another World
es_AR: Editar otro mundo

en: Grid Size
es_AR: Tamaño de la cuadrícula

en: Show Grid
es_AR: Mostrar cuadrícula

en: Grid Snapping
es_AR: Ajuste de cuadrícula

en: Render Background
es_AR: Renderizar fondo

en: Render Light
es_AR: Renderizar luz

en: Exit Level Editor
es_AR: Salir del editor de niveles

en: We encourage you to share your levels in the SuperTux forum.
    To find your level, click the
    "Open Level directory" menu item.
    Do you want to go to the forum now?
es_AR: Te animamos a compartir tus niveles en el foro de SuperTux.
    Para encontrar tu nivel, cliqueá en
    el ellemento de menú "Abrir directorio de nivel".
    ¿Querpes ir al foro ahora?

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
    F6 = Render Light
    F7 = Grid Snapping
    F8 = Show Grid
es_AR: Atajos de teclado:
    ---------------------
    Esc= Abrir menú
    Ctrl+S= Guardar
    Ctrl+T= Testear
    Ctrl+Z=Deshacer
    Ctrl+Y= Rehacer
    F6= Renderizar Luz
    F7= Ajuste de cuadrícula
    F8= Mostrar cuadrícula

en: contributed by %s
es_AR: Contribuido por%s

en: Badguys killed
es_AR: Chicos malos asesinados

en: Best time
es_AR: Mejor tiempo

en: Level target time
es_AR: Nivel de tiempo objetivo

en: Others
es_AR: Otros

en: Region
es_AR: Región

en: Joystick Mappings
es_AR: Mapeo del Joystick

en: Path Node
es_AR: Nodo de ruta

en: up
es_AR: Arriba

en: down
es_AR: Abajo

en: West
es_AR: Oeste

en: East
es_AR: Este

en: North
es_AR: Norte

en: South
es_AR: Sur

en: Unordered
es_AR: Desordenado

en: true
es_AR: Verdadero

en: false
es_AR: Falso

en: invalid
es_AR: Inválido

en: Remove
es_AR: Remover

en: Level
es_AR: Nivel

en: Teleporter
es_AR: Teletransportador

en: Sprite Change
es_AR: Cambio de Sprite

en: Special tile
es_AR: Tile especial

en: This level contains unsaved changes, do you want to save?
es_AR: Este nivel contiene cambios sin guardar, ¿Querés guardar?

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
es_AR: Algunos completos obsoletos siguen activos
    y podría causar colisiones con la estructura por defecto de SuperTux.
    Podés seguir habilitando estos complementos en el menú.
    Deshabilitar estos complementos no borrará el progreso de tu juego.

en: Disable add-ons
es_AR: Deshabilitar complementos

en: Ignore (not advised)
es_AR: Ignorar (No recomendado)

en: Leave editor
es_AR: Abandonar editor

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
es_AR: No se pudo encontrar un sector "principal".
    Cambiá el nombre del sector donde
    querés que el reproductor comience a "principal"

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
es_AR: No se pudo encontrar un spawnpoint "principal".
    Cambiá el nombre del punto de generación donde
    querés que el reproductor comience a "principal"

en: Outro script
es_AR: Script de outro

en: Auto play
es_AR: Jugar automáticamente

en: Title colour
es_AR: Color de la tile

en: Automatic
es_AR: Automático

en: Target worldmap
es_AR: Mapa de mundo de destino

en: Stay action
es_AR: Mantener en acción

en: Initial stay action
es_AR: Acción de suspensión inicial

en: Stay group
es_AR: Estar en el grupo

en: Change on touch
es_AR: Cambiar al tacto

en: Show message
es_AR: Mostrar mensaje

en: Autotile mode is on
es_AR: Modo auto-mosaicos encendido

en: Hold Ctrl to enable autotile
es_AR: Manten CONTROL para encender auto-mosaicos

en: Current SuperTux Team
es_AR: Equipo de SuperTux actual

en: Programming, project lead ad interim
es_AR: Programación, proyecto dirigido ad interim

en: Graphics, Level Design, Story
es_AR: Gráficosm diseño de niveles, historia

en: Graphics
es_AR: Gráficos

en: Graphics, Programming, Level Design
es_AR: Gráficos, programación, diseño de niveles

en: Features and Programming
es_AR: Retoques y Programación

en: Programming, Level Updates
es_AR: Programación y Re-diseño de niveles

en: Graphics, Programming
es_AR: Gráficos, programación

en: Programming
es_AR: Programación

en: Original Developers
es_AR: Desarrolladores originales

en: Original Developer
es_AR: Desarolllador original

en: Music, Level Design
es_AR: Música, diseño de niveles

en: Programming, Graphics, Level Design
es_AR: Programación, gráficos, diseño de niveles

en: Programming, Level Design
es_AR: Programación, diseño de niveles

en: Graphics, Story
es_AR: Gráficos, historia

en: Programming, Documentation
es_AR: Programación, documentación

en: Coordination
es_AR: Coordinación

en: Programming, "Flexlay" Level editor
es_AR: Programación, Editor de niveles "Flexlay"

en: Windows build fixes
es_AR: Correcciones de la compilación de Windows

en: Packaging, Nightly builds
es_AR: Packaging, versiones Nieghtly

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
es_AR: Gurú de traducción (y muchos detalles que cualquier otra persona podría haber hecho)

en: Level Design
es_AR: Diseño de niveles

en: Additional contributors
es_AR: Contribuyentes adicionales

en: Bug fixes
es_AR: Arreglo de bugs (Errores)

en: Scripting functions, Level fixes
es_AR: Funciones de "scripting", correcciones de nivel

en: Code quality fixes
es_AR: Arreglos de calidad del códígo

en: Various contributions
es_AR: Varias contribuciones

en: Build issue fix
es_AR: Arreglos del error de compilaciones

en: Code contributions
es_AR: Contribuciones en el código

en: Code contribution, AppData file
es_AR: Contribuciones de código, Archivos AppData

en: Bug fix
es_AR: Correcciones de bugs

en: Menu reorganization
es_AR: Reorganización del menú

en: Fixing tile bugs
es_AR: Arreglos de errores en el mosaico

en: Build error fix
es_AR: Arreglos de errores en la compilación

en: Scripting function fix
es_AR: Arreglos en la función de funciones de Scripting

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
es_AR: Apoyo para "glbinding" como unión opcional de OpenGL

en: New menu code
es_AR: Nuevo menú de código

en: Big Tux Walking Sprites improvements
es_AR: Mejoras en los sprites de caminar de Tux grande

en: Contrib Programming
es_AR: Programación de contribuciones

en: Programming, Previous Maintainer
es_AR: Programación, Mantenedor anterior

en: Various Contributions
es_AR: Varias contribuciones

en: Minor features and programming
es_AR: Pequeños retoques y programación

en: Contributions
es_AR: Contribuciones

en: Localization
es_AR: Localización

en:  Special Thanks to
es_AR: Agradecimientos especiales a

en: Creator of Tux, the Linux penguin
es_AR: Creador de Tux, el pingüino de Linux

en: SDL, OpenAL and OpenGL
es_AR: SDL, OpenAL y OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
es_AR: Por hacer una experiencia de juego tan genial
    posible en Linux

en: and you, the player
es_AR: Y a vos, el jugador

en: for giving this game a chance and playing it
es_AR: Por darle a este juego la chance de jugarlo

en: Visit our webpage at
es_AR: Visitá nuestra página en

en: Or visit us directly at IRC:
es_AR: O visitános directamente en IRC:

en: #supertux at web.libera.chat
es_AR: #supertux en web.libera.chat

en: Or at our Forum:
es_AR: O en nuestro foro:

en: Comments, ideas and suggestions
es_AR: Comentarios, ideas y sugerencias

en: go to our mailing list
es_AR: andá a nuestra lista de correo

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
es_AR: Errores tipográficos pueden ser

note: l10n: typo contact
en: reported to
es_AR: reportados a

en: Want to help…
es_AR: Querés ayudar...

en: …with localization?
es_AR: ...¿con la localización?

en: …with something else?
es_AR: ...¿Con algo más?

en: Thank you for
es_AR: Gracias a vos por

en: playing
es_AR: jugar

en: Penny awaits you in warmer temperatures!
es_AR: Penny te espera en las altas temperaturas

en: Bosses
es_AR: Jefes

en: Projectiles
es_AR: Proyectiles

en: Environment
es_AR: Ambiente

en: Snow
es_AR: Nieve

en: Ice Cave & Crystal
es_AR: Cueva de hielo y cristal

en: Embellishments
es_AR: Adornos

en: Forest
es_AR: Bosque

en: Underground Forest
es_AR: Bosque bajo tierra

en: Trees & Bushes
es_AR: Arboles y arbustos

en: Seasonal
es_AR: Estacionales

en: Structure
es_AR: Estructuras

en: Pathing
es_AR: Camino

en: Water
es_AR: Agua

en: Snow Background
es_AR: Fondo de nieve

en: Snow Mountain
es_AR: Montaña de nieve

en: Crystal
es_AR: Cristal

en: Forest Background
es_AR: Fondo del bosque

en: Block + Bonus
es_AR: Bloque + Bonus

en: Pole + Signs
es_AR: Poste + Señales

en: Liquid
es_AR: Líquido

en: Castle
es_AR: Castillo

en: Miscellaneous
es_AR: Miselena

en: Retro Snow
es_AR: Nieve Retro

en: Water paths
es_AR: Caminos de agua

en: Castle paths
es_AR: Caminos del castillo

en: Darker Forest
es_AR: Bosque más oscuro
