SuperTux - en to la translation catalogue (598 entries)

en: You found a secret area!
la: Latebram invenisti!

en: Secret area
la: Latebra

en: Name
la: Nomen

en: Width
la: Longitudo

en: Height
la: Altitudo

en: Fade tilemap
la: Schema quadratorum disapparendum

en: Message
la: Nuntius

en: Script
la: Programma

en: Script trigger
la: Programma inindi

en: Button
la: Quadratum

en: Oneshot
la: Una Missio

en: Climbable
la: Tux ascendere potest

en: Sector
la: Ager

en: Spawn point
la: Punctum apparendi

en: Switch
la: Initium actionis

en: Sprite
la: Programma imaginum

en: Turn on script
la: Programma inire

en: Turn off script
la: Programma finire

en: Sequence trigger
la: Initium rationis imaginum

en: Sequence
la: Ratio imaginum

en: end sequence
la: ratio imaginum finis

en: stop Tux
la: Tux stet

en: fireworks
la: luces effecti

en: New worldmap spawnpoint
la: Punctum initii novum schematae mundi

en: Worldmap fade tilemap
la: Schema quadratorum disapparendum schematae mundi

en: Fade
la: Transire

en: Fade in
la: Inire

en: Fade out
la: Exire

en: Thunderstorm
la: Tempestas

en: Path
la: Via

en: Action
la: Factum

en: Solid
la: Solidus

en: Z-pos
la: Positio Z

en: Weak block
la: Quadratum defectum

en: Gradient
la: Mutatio lucis

en: Tilemap
la: Schema quadratorum

en: Breakable
la: Delere potest

en: Portable
la: Portare potest

en: Angle
la: Angulus

en: Colour
la: Color

en: Speed
la: Velocitas

en: Counter-clockwise
la: Contra motionem horae

en: Physics enabled
la: Physica adest

en: Visible
la: Visibilis

en: Hit script
la: Programma tactionis

en: Count
la: Ratio

en: Content
la: Index

en: Coin
la: Nummus

en: Growth (fire flower)
la: Crescentia (flos ignis)

en: Growth (ice flower)
la: Crescentia (flos glaciei)

en: Growth (air flower)
la: Crescentia (flos aeris)

en: Growth (earth flower)
la: Crescentia (flos terrae)

en: Star
la: Stella

en: Tux doll
la: Tux ludibrium

en: Light
la: Lux

en: Trampoline
la: Axis saliendi

en: Coin rain
la: Pluvia nummorum

en: Coin explosion
la: Explosio nummorum

en: Pneumatic platform
la: Axis aeris

en: Following path
la: Viam insequitur

en: Ghost particles
la: Partes larvarum

en: Mode
la: Modus

en: normal
la: in norma

en: manual
la: manibus

en: Candle
la: Lampa

en: Invisible block
la: Quadratum non visibilis

en: Snow particles
la: Partes nivis

en: Power-up
la: Additio

en: Level time
la: Tempus levelis

en: Sound
la: Soni

en: Distance factor
la: Numerus mutandus distantiae

en: Distance bias
la: Mutatio distantia

en: Volume
la: Magnitudo

en: Torch
la: Lampa

en: Ice crusher
la: Deletor glaciei

en: Background
la: Imago retro

en: Reset point
la: Punctum reinindi

en: Ambient light
la: Lux levelis

en: Lantern
la: Lampa

en: Wind
la: Ventus

en: Radius
la: Medium diametrou

en: Rain particles
la: Partis pluvii

en: Platform
la: Axis

en: Rock
la: Saxum

en: Music
la: Musica

en: Rusty trampoline
la: Axis saliendi malus

en: Particle system
la: Systema partium volandarum

en: Burning
la: Ardet

en: Flicker
la: Luce mutabile ardet

en: Info block
la: Quadratum informationis

en: Disable gravity
la: Adiunctionem pellere

en: Ambient sound
la: Sonus levelis

en: Time
la: Tempus

en: Hurting platform
la: Axis deficiens

en: Alignment
la: Positio linearum

en: none
la: nihil

en: left
la: in latus sinistrum

en: right
la: in latus dextrum

en: top
la: infre

en: bottom
la: supere

en: Scroll offset x
la: Motio falsa movendi x

en: Scroll offset y
la: Motio falsa movendi y

en: Scroll speed x
la: Celeritudo movendi x

en: Scroll speed y
la: Celeritudo movendi y

en: Speed x
la: Celeritudo x

en: Speed y
la: Celeritudo y

en: Top image
la: Imago supera

en: Image
la: Imago

en: Bottom image
la: Imago infra

en: Speed X
la: Celeritudo X

en: Speed Y
la: Celeritudo Y

en: Acceleration
la: Acceleratio

en: Blowing
la: Ventus adest

en: Bicycle platform
la: Axis in cyclo

en: Path Mode
la: Modus viarum

en: One shot
la: Una missio

en: Circular
la: In circulo

en: Interactive particle system
la: Systema partium volandarum actionibus

en: Running
la: Currens

en: Interval
la: Duratio interruptionis

en: Cloud particles
la: Partes nubium

en: Ispy
la: Egovideo

en: Linked
la: Coniunctus

en: Decal
la: Imago inanis

en: Tint
la: Coloratio

en: Normal
la: Normā

en: Lightmap
la: Schema lucis

en: Left Colour
la: Color sinister

en: Right Colour
la: Color dexter

en: Top Colour
la: Color superus

en: Bottom Colour
la: Color infrus

en: Direction
la: Directio

en: Unstable tile
la: Quadratum non stabile

en: Brick
la: Quadratum

en: Invisible wall
la: Murus non visibilis

en: Spotlight
la: Lux puncti

en: Scripted object
la: Res programmate

en: Heavy coin
la: Nummus gravis

en: Bonus block
la: Quadratum additionis

en: Magic block
la: Quadratum magicum

en: List of enemies
la: Ratio hostium

en: Enemy
la: Hostis

en: Add
la: Addere

en: OK
la: Intellexi

en: Do you want to delete this badguy from the list?
la: Visne eum hostem de scripto ordinis delere?

en: Yes
la: Sic

en: No
la: Non

en: Mix the colour
la: Colorem perturbare

en: Cancel
la: Claudere

en: Toad
la: Rana

en: Mr. Tree
la: Mr. Arbor

en: Plant
la: Planta

en: Stalactite
la: Stiria

en: Haywire
la: Explosium currens

en: Dispenser
la: Causa casus

en: Short fuse
la: Expectatio brevis

en: Zeekling
la: Avis Zeekling

en: Mr. Ice Block
la: Mr. Cubus glaciei

en: Jumpy
la: Saliens

en: Captain snowball
la: Globus nivis navearchus

en: Ghost tree
la: Arbor larvalis

en: Spawnpoint
la: Punctum apparendi

en: Track range
la: Circulus insecutionis

en: Vanish range
la: Circulus de-apparere

en: Fly speed
la: Celeritudo volandi

en: Mole's rock
la: Saxum talpae

en: Sleeping spiky
la: Globus nivis acutus dormens

en: Yeti's stalactite
la: Stiria ursi glaciei

en: Live fire
la: Ignis vivus

en: Sleeping live fire
la: Ignis vivus dormens

en: Dormant live fire
la: Ignis vivus sine actionibus

en: Owl
la: Noctua

en: Enabled
la: Adest

en: Initial delay
la: Interruptio initialis

en: Fire delay
la: Interruptio ignis

en: Ammo
la: Missilia

en: Snowball
la: Globus nivis

en: Smart Block
la: Cubus acutus

en: Fixed position
la: Positio fixa

en: Lives
la: Vitae

en: Golden bomb
la: Explosium aureum

en: Flying snowball
la: Globus nivis volans

en: Skully hop
la: Larva saliens

en: Kamikaze snowball
la: Globus nivis "Kamikaze" volans

en: Leaf Shot
la: Folium volans

en: Flame
la: Flamma

en: Poisonous ivy
la: Folium venenosum

en: Badguy
la: Hostis

en: Death script
la: Programma mortis

en: Ghost flame
la: Flamma larvalis

en: Spiky
la: Globus nivis acutus

en: Walking leaf
la: Folium ambulans

en: Dart trap
la: Catapulta vectorum

en: Sky dive
la: Casus in caelum

en: Yeti
la: Ursus glaciei

en: Mole
la: Talpa

en: Mr. Bomb
la: Mr. Explosium

en: Mr. Candle
la: Mr. Lampa

en: Angry stone
la: Saxum furiosum

en: Spider mite
la: Aranella

en: Snowman
la: Vir nivis

en: Stumpy
la: Arborinfrus

en: Fish
la: Piscis

en: Interval (seconds)
la: Duratio interruptionis (tempora parvissima)

en: Random
la: Fortiuto

en: Enemies
la: Hostes

en: Max concurrent badguys
la: Maximum hostum simul

en: Type
la: Rubrica

en: dropper
la: Causa casus hostium

en: rocket launcher
la: Initiator missilium

en: cannon
la: catapulta

en: invisible
la: non visibilis

en: Snail
la: Cochlea

en: Smart Ball
la: Globus nivis acutus

en: Bouncing Snowball
la: Globus nivis saltandus

en: Ice flame
la: Flamma glaciei

en: Dart
la: Vector

en: Max coins collected:
la: Nummos cepisti:

en: Max fragging:
la: Hostes occidisti:

en: Max secrets found:
la: Latebras invenisti:

en: Best time completed:
la: Tempus melior, quando finivisti:

en: Level target time:
la: Tempus bonus in levele:

en: Best Level Statistics
la: Optimus in levele

en: You
la: Tu

en: Best
la: Optimus

en: Coins
la: Nummi

en: Badguys
la: Hostes

en: Secrets
la: Latebrae

en: Unknown object
la: Res nescita

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
la: Utilitas: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]

en: General Options:
la: Possibilitates maiores:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
la:  -h, --help                    Eum nuntium auxilii indicare et finire

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
la:  -v, --version                    Versionem SuperTuxis nuntiare et finire

en:   --verbose                    Print verbose messages
la:  --verbose                    Sententias mage verbis scribere

en:   --debug                      Print extra verbose messages
la:  --debug                    Sententias magibus verbis quam --verbose scribere

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
la:  --print-datadir                Ordinem primum Supertuxis edare

en: Video Options:
la: Possibilitates imaginum:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
la:  -f, --fullscreen               In toto aecrane inire

en:   -w, --window                 Run in window mode
la:  -w, --window                  In quadrato aecranis inire

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
la:  -g, --geometry LONGITUDAxALTITUDA SuperTuxem in ea solvatione inire

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
la:  -a, --aspect LONGITUDA:ALTITUDA Supertuxem in eo quadrato

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
la:  -d, --default                 Possibilitates imaginum reset

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
la:  --renderer RENDERER           Sdl vel opengl vel auto renderer usare

en: Audio Options:
la: Possibilitates sonorum:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
la:  --disable-sound               Sonos pellere

en:   --disable-music              Disable music
la:  --disable-music              Musicam pellere

en: Game Options:
la: Possibilitates ludi:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
la: --edit-level Levelem datum in mutatore levelum aperire

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
la:  --show-fps                    Frameratem in levelebus indicare

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
la:  --no-show-fps

en:   --show-pos                   Display player's current position
la: --show-pos Positionem temporariam ludatoris ostendere

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
la: --no-show-pos Positionem temporariam ludatoris non ostendere

en:   --developer                  Switch on developer feature
la:  --developer                   Switch on developer feature

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
la:  -s, --debug-scripts           Scriptdeguggerem aperire

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
la: --spawn-pos X,Y Ubi in levele Tux apparet. Solum usatur, si level constat.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
la: --sector AGER        Tux in AGRO apparebit

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
la: --spawnpoint PUNCTUM_INITII    Tux in PUNCTO_INITII apparebit

en: Demo Recording Options:
la: Possibilitates scribendi ostendationum:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
la:  --record-demo FILE LEVEL     Ostendationem in FlLE scribere

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
la:  --play-demo FILE LEVEL        Ostendationem scriptum ostendere

en: Directory Options:
la: Possibilitates directoriorum:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
la:  --datadir DIR                  Directorium informationis ludi designare

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
la:  --userdir DIR       Directorium informationum usatoris designare (savegame et cetera)

en: Add-On Options:
la: Possibilitates additionum:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
la: --repository-url URL Sententiam URL ad depositionem additionum mutare

en: Environment variables:
la: Variablebus in circulo:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
la:   SUPERTUX2_USER_DIR      Directorium pro informatione usatoris(savegames et cetera)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
la:   SUPERTUX2_DATA_DIR          Directorium pro informatione ludi

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
la: Is ludus SINE CERTITUDINIS est. Programma liberum est, condicionibus reedare licet,
    vide sententiam licentiae reedationis pro magibus sententiis.

en: Contrib Levels
la: Alia leveles

en: *NEW*
la: *NOVUS*

en: Back
la: Abire

en: Game Speed
la: Velocitas ludi

en: Adjust Game Speed
la: Velocitatem ludi mutare

en: Show Collision Rects
la: Quadrata collisionis ostendere

en: Show Worldmap Path
la: Viam schematae mundi ostendere

en: Use Bitmap Fonts
la: Bitmap signas usare

en: Choose sector to edit:
la: Elige agrem mutandum:

en: Sector settings...
la: Praeferentiae agri...

en: Create new sector
la: Agrum novum facere

en: Delete this sector
la: Eum agrum delere

en: Each level must have at least one sector.
la: In omne levele minime unum ager esse debet.

en: Do you really want to delete this sector?
la: Verene eum agrum delere vis?

en: Delete sector
la: Agrum delere

en: Objects
la: Res

en: Tilegroups
la: Coniunctiones quadratorum

en: Empty levelset
la: Leveles delere

en: Edit worldmap
la: Mundum mutare

en: Create worldmap
la: Mundum creare

en: Create Level
la: Levelem creare

en: Level subset properties
la: Praeferentiae coniunctionis levelum

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
la: Eum mundum CC-BY-SA 4.0 Internationl licentia ostendere (comendatur).
    Mutationes reostendationesque partis tertiae sic licent.
    Si eam licentiam usare non vis, muta in praeferentias mundi.
    NOTA: Auctores SuperTuxis electionem licentiae tuam non respondent.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
la: Eum levelem CC-BY-SA 4.0 Internationl licentia ostendere (comendatur).
    Mutationes reostendationesque partis tertiae sic licent.
    Si eam licentiam usare non vis, muta in praeferentias levelis.
    NOTA: Auctores SuperTuxis electionem licentiae tuam non respondent.

en: Bonus: Grow
la: Additio: crescere

en: Bonus: Fire
la: Additio: ignis

en: Bonus: Ice
la: Additio: glacies

en: Bonus: Air
la: Additio: aer

en: Bonus: Earth
la: Additio: terra

en: Bonus: None
la: Additio: Nihil

en: Leave Ghost Mode
la: Modum larvae relinquere

en: Activate Ghost Mode
la: Modum larvalem inire

en: Finish Level
la: Levelem finire

en: Reset Level
la: Levelem reinire

en: Finish Worldmap
la: Mundum finire

en: Reset Worldmap
la: Mundum reinire

en: Move to main spawnpoint
la: Ad magnum punctum initii movere

en: Choose level subset
la: Elige coniunctionem levelum

en: %d level | %d levels
la[0]: %d level
la[1]: %d leveles

en: New level subset
la: Coniunctio levelum nova

en: Options
la: Praeferentiae

en: auto
la: per ipsum

en: Desktop
la: Mensa

en: Select Language
la: Linguam eligere

en: Select a different language to display text in
la: Aliam linguam ut sententias ostendare eligere

en: Language Packs
la: Ordo linguae

en: Language packs contain up-to-date translations
la: In ordinibus linguae transferrationes novissimae sunt

en: Select Profile
la: Ordinem seliga

en: Select a profile to play with
la: Ordinem pro ludo seliga

en: Fullscreen
la: Tabula tota

en: Fill the entire screen
la: Tabulam totam complere

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
la: Designa solutionem, quod in modo in tabula tota usatur (Ut commutationem finiare, i in tabulam totam)

en: Magnification
la: Augmentum

en: Change the magnification of the game area
la: Augmentum mutare

en: Framerate
la: Frequentia imaginum

en: Aspect Ratio
la: Altiduda et longituda fenestrae

en: Adjust the aspect ratio
la: Altitudam et longitudam fenestrae temperare

en: Disable all sound effects
la: Sonos pellere

en: Disable all music
la: Musicam pellere

en: Sound Volume
la: Magnitudo sonorum

en: Adjust sound volume
la: Magnitudinem soni mutare

en: Music Volume
la: Magnitudo musicae

en: Adjust music volume
la: Magnitudinem musicae mutare

en: Sound (disabled)
la: Soni (desunt)

en: Music (disabled)
la: Musica (deest)

en: Setup Keyboard
la: Quadrata designare

en: Configure key-action mappings
la: Quadratum-Factum configurare

en: Setup Joystick
la: Joystickem designare

en: Configure joystick control-action mappings
la: Quadratum-Factum Ioystickis configrare

en: Enable transitions
la: Transitia licent

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
la: Transitia et animatio menuei licet

en: Developer Mode
la: Modus creatoris

en: Christmas Mode
la: Modus de Christmas

en: Confirmation Dialog
la: Fenestra confirmationis

en: Start Game
la: Ludum inire

en: Add-ons
la: Additiones

en: Level Editor
la: Mutator levelum

en: Donate
la: Donare

en: Quit
la: Finire

en: Initialization script
la: Programma initii

en: Gravity
la: Adiunctio

en: Resize
la: Magnitudinem mutare

en: Description
la: Descriptio

en: Worldmap
la: Schema mundi

en: Levelset
la: Leveles

en: World
la: Mundus

en: Unknown
la: Nescitus

en: %s "%s" by "%s"
la: %s "%s" de "%s"

en: No Add-ons installed
la: Additiones desunt

en: No Add-ons found
la: Additiones invenitae non sunt

en: Install %s *NEW*
la: Acquirere %s *NOVUM*

en: Install %s
la: Acquirere %s

en: No new Add-ons found
la: Additiones novae invenitae non sunt

en: Check Online (disabled)
la: In linea probare non potest

en: Check Online
la: In linea probare

en: Downloading Add-On Repository Index
la: Ratio depositionum additionum acquiritur

en: Downloading %s
la: Acquirtur %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
la: Reini SuperTuxem
    ut ei commutati adsit.

en: Please enter a name for this level subset.
la: Inda nomen coniunctionis levelum.

en: Story Mode
la: Modus historiae

en: Are you sure?
la: Esne certus?

en: Continue
la: Continuare

en: Restart Level
la: Levelem reinire

en: Abort Level
la: Levelem interrumpere

en: Up
la: Superne

en: Down
la: Infra

en: Left
la: in latus sinistrum

en: Right
la: in latus dextrum

en: Jump
la: salere

en: Peek Left
la: in sinistrum videre

en: Peek Right
la: in latus dextrum videre

en: Peek Up
la: in altum videre

en: Peek Down
la: in altitudine videre

en: Jump with Up
la: quadrato superiore salere

en: None
la: Nihil

en: Up cursor
la: Triangulum superior

en: Down cursor
la: Triangulum inferior

en: Left cursor
la: Triangulum sinistrum

en: Right cursor
la: Triangulum dextrum

en: Return
la: Enter quadratum

en: Space
la: Quadratum inane

en: Right Shift
la: Shift dextra

en: Left Shift
la: Shift sinistra

en: Right Control
la: Control sinistra

en: Left Control
la: Control dextra

en: Right Alt
la: Alt dextra

en: Left Alt
la: Alt sinistra

en: Right Command
la: Command dextra

en: Left Command
la: Command sinistra

en: Press Key
la: Preme quadratum

en: Language
la: Lingua

en: <auto-detect>
la: <per-ipsum-detegatio>

en: Manual Configuration
la: Configuratio manuale

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
la: Configurationem manualem usare, non SDL2is GameControllerem automaticum

en: Pause/Menu
la: Interruptio/Menu

en: No Joysticks found
la: Ioystickes inveniti non sunt

en: Scan for Joysticks
la: Ioystickes quaerere

en: Press Button
la: Preme quadratum

en: Hat Up
la: Axis directionis supere

en: Hat Down
la: Axis directionis infre

en: Hat Left
la: Axis directionis sinistre

en: Hat Right
la: Axis directionis dextre

en: Pause
la: Interrumptio

en: Leave World
la: Mundum relinquere

en: Abort Download
la: Acquirationem interrumpare

en: Error:
la: Vitum:\n

en: Close
la: Claudere

en: Bonus: Star
la: Additio: stella

en: Shrink Tux
la: Tuxem minuere

en: Kill Tux
la: Tuxem occidere

en: Worldmap properties
la: Praeferentiae mundi

en: Level properties
la: Praeferentiae levelis

en: Author
la: Auctor

en: Contact
la: Acceptio nuntiorum

en: License
la: Licentia ostendationis

en: Tileset
la: Collectio quadratorum

en: Target time
la: Tempus bonus

en: Please enter a name for this level.
la: Inda nomen levelis.

en: Please enter a level author for this level.
la: Inda auctorem levelis.

en: Please enter a license for this level.
la: Inda licentiam ostendationis.

en: 1/8 tile (4px)
la: 1/8 quadrati (4px)

en: 1/4 tile (8px)
la: 1/4 quadrati (8px)

en: 1/2 tile (16px)
la: 1/2 quadrati (16px)

en: 1 tile (32px)
la: 1 quadratum (32px)

en: Return to editor
la: Ad mutatorem reire

en: Save current worldmap
la: Mundum temporarium memorare

en: Save current level
la: Levelem temporarium memorare

en: Test the level
la: Levelem probare

en: Test the worldmap
la: Schema mundi probare

en: Edit another level
la: Levelem alium mutare

en: Choose another level subset
la: Coniunctionem levelum aliam eligere

en: Grid size
la: Magnitudo cassium

en: Render lighting (F6)
la: Lucem ostendere (F6)

en: Snap objects to grid (F7)
la: Res ad cassem adiungere (F7)

en: Show grid (F8)
la: Casses ostendere (F8)

en: Show scroller (F9)
la: Possibilitates movendi ostendationis ostendere (F9)

en: Exit level editor
la: Mutatorem levelum relinquere

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
la: "main" agrem invenire non potui.
    Quaeso, muta nominem agri, ubi
    ludatorem inire vis, ad "main".

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
la: Punctum initii "main" invenire non potui.
    Quaeso, muta nominem puncti initii, ubi
    ludatorem inire vis, ad "main".

en: contributed by %s
la: de %s

en: Badguys killed
la: Hostes occidisti

en: Best time
la: Tempus melior

en: Level target time
la: Tempus bonus in levele

en: Others
la: Alii

en: up
la: super

en: down
la: infra

en: Joystick Mappings
la: Loci Ioystickis

en: <no title>
la: <sine nomine>

en: West
la: Vesper

en: East
la: Oriens

en: North
la: Boreas

en: South
la: Meridies

en: Path Node
la: Punctum viae

en: true
la: vere

en: invalid
la: non validus

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
la: Nonnullae additiones non temporariae adhuc adsunt
    et conflictiones architectura SuperTuxis facere possunt.
    Adhuc eas in electione pellere potes.
    Pulsus eius additionum progressionem ludi non delebit.

en: Disable add-ons
la: Additiones pellere

en: Ignore (not advised)
la: Ignorare (non commendatur)

en: Leave editor
la: Mutatorem relinquere

en: Outro script
la: Programma exindi

en: Auto play
la: Ludatio per se

en: Title colour
la: Color peristasis

en: Teleporter
la: Portator in remoto

en: Automatic
la: Per se

en: Change worldmap
la: Mundum mutare

en: Target worldmap
la: Mundus voluntarius

en: Stay action
la: Actio stationis

en: Initial stay action
la: Actio stationis initio

en: Stay group
la: Rubrica stationis

en: Change on touch
la: Mutatio tactione

en: Special tile
la: Quadratum levele extra

en: Show message
la: Nuntium ostendere

en: Invisible
la: Non visibilis

en: Remove
la: Delere

en: Original Developer
la: Auctor in initio

en: Graphics, Programming, Level Design
la: Imagines, programma, architectura levelum

en: Music, Level Design
la: Musica, architectura levelum

en: Graphics
la: Imagines

en: Programming, Graphics, Level Design
la: Programma, imagines, architectura levelum

en: Programming, Level Design
la: Programma, architectura levelum

en: Graphics, Story
la: Imagines, historia

en: Programming, Documentation
la: Programma, explanatio

en: Programming
la: Programma

en: Programming, project lead ad interim
la: Programma, ductio voluntatis in temporibus

en: Coordination
la: Ordines

en: Programming, "Flexlay" Level editor
la: Programma, mutator levelum "Flexlay"

en: Windows build fixes
la: Correctiones in programmate pro Windowse

en: Level Design, Graphics
la: Architectura levelum, imagines

en: Packaging, Nightly builds
la: Congregare, constructiones nocturnae

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
la: Consilia transferendi dedit (et multa minutalia aliquis alius facere potuit)

en: Level Design
la: Architectura levelum

en: Additional contributors
la: Inportatores additionales

en: Bug fixes
la: Correctiones

en: Explosion sprites
la: Imagines explosionis

en: Scripting functions, Level fixes
la: Possibilitates scribendi programmatis, correctiones levelum

en: Code quality fixes
la: Correctiones bonitatis sententiarum programmatis

en: Various contributions
la: Inportationes variae

en: Build issue fix
la: Correctio problematis constructionis

en: Code contributions
la: Inportationes programmatis

en: Level improvements
la: Meliorationes levelum

en: Code contribution, AppData file
la: Inportationes programmatis, sententiae AppData

en: Bug fix
la: Correctio

en: Menu reorganization
la: Mutatio electionis

en: Fixing tile bugs
la: Correctio vitorum quadratorum

en: Build error fix
la: Correctio viti constructionis

en: Scripting function fix
la: Correctio possibilitatis scribendi programmatis

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
la: Possibilitas de "glbinding" ut coniunctio OpenGLe optione

en: New menu code
la: Programma novum electionis

en: Big Tux Walking Sprites improvements
la: Melioratio Imaginum Tuxis Magni Iendi

en: Milestone 1 contributions by...
la: Inportationes in Milestone 1 de...

en: Contrib Programming
la: Programma inportationibus

en: Programming, Previous Maintainer
la: Programma, antea nutritor

en: Additional Music
la: Musica additionalis

en: "Mortimers Chipdisko" by
la: "Mortimers Chipdisko" de

en: "Salsa Con Carne" by
la: "Salsa Con Carne" de

en: remixed by
la: mutata de

en: "voc songs" by
la: "voc songs" de

en: "clavelian_march" by
la: "clavelian_march" de

en: Excerpts from the Giana Sisters
la: Partes musicae de Sororibus Giana

en: Soundtrack used with kind permission
la: Musica usata est licentia molle

en: from
la: de

en: "Airship song" (orchestral remix) by
la: "Airship song" (mutatio chori) de

en: "Battle Theme" by
la: "Battle Theme" de

en: original by
la: initium de

en: arranged by
la: in positionibus de

en: "halloween_1.ogg" by
la: "halloween_1.ogg" de

en: "Forest Prophecy reEducated" (forest_theme.ogg) by
la: "Forest Prophecy reEducated" (forest_theme.ogg) de

en: Voice Acting
la: Actiones vocis

en: Localization
la: Transferatio

en: Italian
la: lingua Italica

en: German
la: lingua Germanica

en: Spanish
la: lingua Hispanica

en: Castilian Spanish
la: lingua Hispanica in Castilia

en: Greek
la: lingua Graeca

en: Latin
la: Lingua latina

en: Thanks to
la: Gratias ad

en: Creator of Tux, the Linux penguin
la: Auctor Tuxis, pinguinis Linuxis

en: SDL, OpenAL and OpenGL
la: SDL et OpenAL et OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
la: Pro faciendo experientiae ludandi tantae bonae
    possibilem in Linuxe

en: Visit our webpage at
la: Adi paginam in coniunctione computatorum nostram in

en: Or visit us directly at IRC:
la: Aut visita nos in IRC:

en: #supertux at webchat.freenode.net
la: #supertux apud webchat.freenode.net

en: Or at our Forum:
la: Aut in foro nostro:

en: Comments, ideas and suggestions
la: Commentarii, invenitiones, consilia

en: go to our mailing list
la: adi scriptum litterarum nostrum

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
la: Errores typographici possunt

note: l10n: typo contact
en: reported to
la: nuntiati esse ad

en: Want to help…
la: Visne adesse...

en: …with localization?
la: ...in transferatione?

en: …with something else?
la: ...in aliquo alio?

en: Thank you for
la: Tibi gratiam habemus de

en: playing
la: ludatione

en: Penny awaits you in Milestone 3!
la: Penny te in grado 3 expectat!

en: Hostile
la: Hostilis

en: Projectiles
la: Missibiles

en: Bosses
la: Hostes magni

en: Interactive
la: Actionibus

en: Ambient
la: Levelis

en: Worldmap markers
la: Positiones mundi

en: Ice Cave & Crystal
la: Caverna glaciei et lapes

en: Embellishments
la: Additio pulcheritudinum

en: Ice
la: Glacies

en: Castle
la: Castellum

en: Pathing
la: Viae

en: Water
la: Aqua

en: Pipes
la: Viae aquae

en: Test
la: Probatio

en: Snow Mountain
la: Mons nivis

en: Snow
la: Nix

en: Snow (Paralax Background)
la: Nix (Imago retro parallaxe)

en: Forest
la: Silva

en: Forest (Background)
la: Silva (Imago retro)

en: Forest (Underground)
la: Silva (sub terra)

en: Block
la: Quadratum

en: Points
la: Puncti

en: Misc
la: Mixtio

en: Pole
la: Puncti lineae

en: Stone Brick Walls
la: Murus quadratorum lapillum

en: Signs
la: Signa

en: Jungle
la: Silva densa

en: Industrial
la: Industriae

en: Icebridge
la: Pons glaciei

en: LavaFlow
la: Fluctus pumicis

en: Exits
la: Exitia

en: Cave background
la: Imago retro cavernae

en: Unisolid
la: Solidus in uno latere

en: Water paths
la: Viae in aqua

en: Castle paths
la: Viae castelli

en: Darker Forest
la: Silva tenebrosus
