SuperTux - en to sv translation catalogue (636 entries)

en: You found a secret area!
sv: Du har hittat ett hemligt område!

en: Name
sv: Namn

en: Fade tilemap
sv: Tona ut plattkarta

en: Message
sv: Meddelande

en: Script
sv: Skript

en: Script Trigger
sv: Skriptutlösare

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: Y
sv: J

en: Button
sv: Knapp

en: Oneshot
sv: Ett försök

en: Sequence Trigger
sv: Sekvensutlösare

en: Sector
sv: Sektor

en: Spawn point
sv: Återuppståndspunkt

en: Sprite
sv: Objekt

en: Turn on script
sv: Slå på skript

en: Turn off script
sv: Slå av skript

en: Sequence
sv: Sekvens

en: end sequence
sv: slutsekvens

en: stop Tux
sv: stoppa Tux

en: fireworks
sv: fyrverkeri

en: New worldmap spawnpoint
sv: Ny återuppståndspunkt för världskarta

en: Worldmap fade tilemap
sv: Toningsplattkarta för världskarta

en: Fade
sv: Tona

en: Fade in
sv: Tona in

en: Fade out
sv: Tona ut

en: Climbable
sv: Klättringsbar

en: Door
sv: Dörr

en: Switch
sv: Spak

en: Secret Area
sv: Hemligt område

en: Thunderstorm
sv: Åskväder

en: Facing Down
sv: Riktat nedåt

en: Direction
sv: Riktning

en: Path
sv: Genväg

en: Action
sv: Handling

en: Weak Tile
sv: Tunn platta

en: Tilemap
sv: Plattkarta

en: Breakable
sv: Bräcklig

en: Portable
sv: Portabel

en: Angle
sv: Vinkel

en: Color
sv: Färg

en: Speed
sv: Hastighet

en: Counter-clockwise
sv: Moturs

en: Layer
sv: Lager

en: Physics enabled
sv: Fysik aktiverad

en: Visible
sv: Synlig

en: Hit script
sv: Träffskript

en: Count
sv: Räkna

en: Content
sv: Innehåll

en: Coin
sv: Mynt

en: Growth (fire flower)
sv: Storleksökning (eldblomma)

en: Growth (ice flower)
sv: Storleksökning (isblomma)

en: Growth (air flower)
sv: Storleksökning (luftblomma)

en: Growth (earth flower)
sv: Storleksökning (jordblomma)

en: Star
sv: Stjärna

en: Tux doll
sv: Tux-docka

en: Custom
sv: Anpassa

en: Light
sv: Ljus

en: Trampoline
sv: Trampolin

en: Coin rain
sv: Myntregn

en: Coin explosion
sv: Myntexplosion

en: Custom Content
sv: Anpassat innehåll

en: Pneumatic Platform
sv: Pneumatisk plattform

en: Following path
sv: Följer väg

en: Path Mode
sv: Vägläge

en: Collect script
sv: Samla ihop skript

en: Ghost Particles
sv: Spökpartiklar

en: Mode
sv: Läge

en: manual
sv: manuell

en: autoscroll
sv: autorullning

en: File
sv: Fil

en: Spawnpoint
sv: Återuppståndspunkt

en: Counter
sv: Räknare

en: Candle
sv: Ljus

en: Enabled
sv: Aktiverat

en: Invisible Block
sv: Osynligt block

en: Snow Particles
sv: Snöpartiklar

en: Powerup
sv: Uppgradering

en: Time Limit
sv: Tidsgräns

en: Sound
sv: Ljud

en: Distance factor
sv: Avståndsfaktor

en: Distance bias
sv: Avståndsnivå

en: Volume
sv: Volym

en: Torch
sv: Fackla

en: Icecrusher
sv: Iskrossare

en: Background
sv: Bakgrund

en: Checkpoint
sv: Kontrollstation

en: Ambient Light
sv: Bakgrundsljus

en: Lantern
sv: Lanterna

en: Wind
sv: Vind

en: Platforms
sv: Plattformar

en: Radius
sv: Radie

en: Momentum change rate
sv: Ändringshastighet för rörelsemängd

en: Rain Particles
sv: Regnpartiklar

en: Platform
sv: Plattform

en: Rock
sv: Sten

en: Music
sv: Musik

en: Rusty Trampoline
sv: Rostig trampolin

en: Particle system
sv: Partikelsystem

en: Burning
sv: Brinnande

en: Flicker
sv: flämtande

en: Text array
sv: Textarray

en: Info Block
sv: Infoblock

en: Disable gravity
sv: Inaktivera gravitation

en: Ambient Sound
sv: Bakgrundsljud

en: Time
sv: Tid

en: Hurting Platform
sv: Skadeplattform

en: Fill
sv: Fyll

en: Alignment
sv: Inriktning

en: none
sv: inget

en: left
sv: vänster

en: right
sv: höger

en: top
sv: topp

en: bottom
sv: botten

en: Scroll offset x
sv: Rullningsposition x

en: Scroll offset y
sv: Rullningsposition y

en: Scroll speed x
sv: Rullningshastighet x

en: Scroll speed y
sv: Rullningshastighet y

en: Parallax Speed x
sv: Parallaxhastighet x

en: Parallax Speed y
sv: Parallaxhastighet y

en: Top image
sv: Toppbild

en: Image
sv: Bild

en: Bottom image
sv: Bottenbild

en: Draw target
sv: Rita mål

en: Speed X
sv: Hastighet X

en: Speed Y
sv: Hastighet Y

en: Blowing
sv: Blåsande

en: Bicycle Platform
sv: Cykelplattform

en: Running
sv: Kör

en: On-grab script
sv: Upplockningsskript

en: On-ungrab script
sv: Släppningsskript

en: Interactive particle system
sv: Interaktivt partikelsystem

en: Interval
sv: Intervall

en: Strike Script
sv: Slagskript

en: Cloud Particles
sv: Molnpartiklar

en: Skull Tile
sv: Skalleplatta

en: Linked
sv: Länkad

en: Decal
sv: Dekal

en: Resize offset x
sv: Storleksändringsavstånd x

en: Resize offset y
sv: Storleksändringsavstånd y

en: Alpha
sv: Alfa

en: Speed x
sv: Hastighet x

en: Speed y
sv: Hastighet y

en: Tint
sv: Färgton

en: Tiles
sv: Plattor

en: Left Colour
sv: Vänsterfärg

en: Right Colour
sv: Högerfärg

en: Top Colour
sv: Toppfärg

en: Bottom Colour
sv: Bottenfärg

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical (whole sector)
sv: Vertikal (hela sektorn)

en: Horizontal (whole sector)
sv: Horisontell (hela sektorn)

en: Blend mode
sv: Blandningsläge

en: Blend
sv: Blanda

en: Additive
sv: Additivt

en: Modulate
sv: Modulerat

en: None
sv: Ingen

en: Unstable Tile
sv: Instabil platta

en: Brick
sv: Bricka

en: Invisible Wall
sv: Osynlig vägg

en: Scripted Object
sv: Skriptat objekt

en: Heavy Coin
sv: Tungt mynt

en: Bonus Block
sv: Bonusblock

en: Magic Tile
sv: Magisk platta

en: Camera
sv: Kamera

en: TextScroller
sv: Textrullare

en: List of enemies
sv: Lista över fiender

en: Enemy
sv: Fiende

en: Add
sv: Lägg till

en: Do you want to delete this badguy from the list?
sv: Vill du ta bort denna onda typ från listan?

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Mix the colour
sv: Blanda färgen

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Edit script
sv: Redigera skript

en: Toad
sv: Groda

en: Walking Tree
sv: Vandrande träd

en: Plant
sv: Planta

en: Stalactite
sv: Stalaktit

en: Haywire
sv: Oberäknelig

en: Dispenser
sv: Utdelare

en: Short Fuse
sv: Kort stubin

en: Iceblock
sv: Isblock

en: Jumpy
sv: Hoppig

en: Captain Snowball
sv: Kapten Snöboll

en: Ghost Tree
sv: Spökträd

en: Track range
sv: Spåra intervall

en: Vanish range
sv: Intervall för försvinnande

en: Fly speed
sv: Flyghastighet

en: Kugelblitz
sv: Kulblixtkrig

en: Mole's rock
sv: Mullvadens sten

en: Death script
sv: Dödsskript

en: Sleeping Spiky
sv: Sovande tagge

en: Yeti's Stalactite
sv: Yetins stalaktit

en: Walking Flame
sv: Vandrande flamma

en: Sleeping Flame
sv: Sovande flamma

en: Dormant Flame
sv: Vilande flamma

en: Owl
sv: Uggla

en: Initial delay
sv: Inledande fördröjning

en: Fire delay
sv: Avskjutningsfördröjning

en: Ammo
sv: Ammunition

en: Snowball
sv: Snöboll

en: Smartblock
sv: Smart block

en: Fixed position
sv: Fixposition

en: Lives
sv: Liv

en: Gold Bomb
sv: Gyllene bomb

en: Flying Snowball
sv: Flygande snöboll

en: Skullyhop
sv: Skallhopp

en: Snowshot
sv: Snöskjut

en: Leafshot
sv: Lövskjut

en: Flame
sv: Flamma

en: Spring Leaf
sv: Vårlöv

en: Will o' Wisp
sv: Irrbloss

en: Badguy
sv: Ond typ

en: Ghost Flame
sv: Spökflamma

en: Spiky
sv: Tagge

en: Autumn Leaf
sv: Höstlöv

en: Carry
sv: Bära

en: Dart Trap
sv: Pilfälla

en: Skydive
sv: Fallskärmshopp

en: Mole
sv: Mullvad

en: Walking Candle
sv: Vandrande ljus

en: Angry Stone
sv: Arg sten

en: Spider
sv: Spindel

en: Ghoul
sv: Ond ande

en: Snowman
sv: Snöman

en: Walking Stump
sv: Vandrande stubbe

en: Fish
sv: Fisk

en: Interval (seconds)
sv: Intervall (sekunder)

en: Random
sv: Slumpmässig

en: Enemies
sv: Fiender

en: Limit dispensed badguys
sv: Begränsa födelade fiender

en: Max concurrent badguys
sv: Maximalt antal samtidiga fiender

en: Type
sv: Typ

en: dropper
sv: fallare

en: rocket launcher
sv: raketavfyrare

en: cannon
sv: kanon

en: invisible
sv: osynlig

en: Snail
sv: Snigel

en: Smartball
sv: Smart boll

en: Bouncing Snowball
sv: Studsande snöboll

en: Ice Flame
sv: Isflamma

en: Dart
sv: Pil

en: Max coins collected:
sv: Flest samlade mynt:

en: Max fragging:
sv: Flest dödade fiender:

en: Max secrets found:
sv: Flest funna hemligheter:

en: Best time completed:
sv: Bästa avslutade tid:

en: Level target time:
sv: Referenstid för bana:

en: Best Level Statistics
sv: Bästa resultat för bana

en: You
sv: Du

en: Best
sv: Bästa

en: Coins
sv: Mynt

en: Badguys
sv: Onda typer

en: Secrets
sv: Hemligheter

en: Unknown object
sv: Okänt objekt

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
sv: Användning: %s [FLAGGOR] [BANFIL]

en: General Options:
sv: Allmänna flaggor:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
sv:   -h, --help                   Visa detta hjälpmeddelande och avsluta

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
sv:   -v, --version                Visa SuperTux-version och avsluta

en:   --verbose                    Print verbose messages
sv:   --verbose                    Skriv ut detaljerade meddelanden

en:   --debug                      Print extra verbose messages
sv:   --debug                      Skriv ut extra detaljerade meddelanden

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
sv:   --print-datadir              Skriv ut supertux primära datakatalog.

en: Video Options:
sv: Videoflaggor:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
sv:   -f, --fullscreen             Kör i helskärmsläge

en:   -w, --window                 Run in window mode
sv:   -w, --window                 Kör i fönsterläge

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
sv:   -g, --geometry BREDDxHÖJD    Kör SuperTux i angiven upplösning

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
sv:   -a, --aspect BREDD:HÖJD      Kör SuperTux med angivet bildförhållande

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
sv:   -d, --default                Återställ video-inställningar till standardvärden

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
sv:   --renderer RENDERARE         Använd sdl, opengl, eller auto för att rendera

en: Audio Options:
sv: Ljudflaggor:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
sv:   --disable-sound              Stäng av ljudeffekter

en:   --disable-music              Disable music
sv:   --disable-music              Stäng av musik

en: Game Options:
sv: Spelflaggor:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
sv: --edit-level Öppna angiven bana i redigeringsverktyget.

en:   --resave                     Loads given level and saves it
sv:   --resave                     Läser in angiven nivå och sparar den

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
sv:   --show-fps                   Visa bildhastighet i banor

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
sv:   --no-show-fps                Visa inte bildhastighet i banor

en:   --show-pos                   Display player's current position
sv: --show-pos Visa spelarens aktuella position

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
sv: --no-show-pos Visa inte spelarens position

en:   --developer                  Switch on developer feature
sv:   --developer                  Aktivera utvecklarfunktion

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
sv:   -s, --debug-scripts          Aktivera skriptfelsökare.

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
sv:   --spawn-pos X,Y              Var på nivån Tux återuppstår. Används bara om nivån anges.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
sv:   --sector SEKTOR              Tux återuppstår i SEKTOR

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
sv:   --spawnpoint STARTPUNKT      Tux återuppstår vid STARTPUNKT

en: Demo Recording Options:
sv: Flaggor för demoinspelning:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
sv:   --record-demo FIL BANA       Spela in en demonstration till FIL

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
sv:   --play-demo FIL BANA         Spela upp en inspelad demonstration

en: Directory Options:
sv: Katalogflaggor:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
sv:   --datadir KAT                Ställ in katalogen för spelets datafiler

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
sv:   --userdir KAT                Ställ in katalogen för användardata (sparade spel, osv.)

en: Add-On Options:
sv: Tilläggsalternativ:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
sv: --repository-url URL Ställ in URL:en till tilläggsarkivet

en: Environment variables:
sv: Miljövariabler:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
sv:   SUPERTUX2_USER_DIR           Katalog för användardata (sparade spel, osv.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
sv:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Katalog för spelets datafiler

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
sv: Detta spelet kommer ABSOLUT INTE UNDER GARANTI. Detta är fri programvara och du är välkommen
    att återdistributera det på vissa villkor; se licensfilen för vidare information.

en: Contrib Levels
sv: Bidragna banor

en: *NEW*
sv: *NY*

en: Back
sv: Tillbaka

en: Debug
sv: Felsökning

en: Game Speed
sv: Spelhastighet

en: Adjust Game Speed
sv: Justera spelets hastighet

en: Show Collision Rects
sv: Visa kollisionsrektanglar

en: Show Worldmap Path
sv: Visa sökväg till världskarta

en: Show Controller
sv: Visa kontroller

en: Show Framerate
sv: Visa bildhastighet

en: Draw Redundant Frames
sv: Rita redundanta bildrutor

en: Show Player Position
sv: Visa spelarposition

en: Use Bitmap Fonts
sv: Använd bitmappstypsnitt

en: Dump Texture Cache
sv: Dumpa texturcache

en: Choose Sector
sv: Välj sektor

en: Sector Settings
sv: Sektorinställningar

en: Create Sector
sv: Skapa sektor

en: Delete Sector
sv: Ta bort sektor

en: Each level must have at least one sector.
sv: Varje nivå måste ha åtminstone en sektor.

en: Do you really want to delete this sector?
sv: Vill du verkligen ta bort denna sektor?

en: Delete sector
sv: Ta bort sektor

en: Objects
sv: Objekt

en: Empty World
sv: Töm världen

en: Create Level
sv: Skapa nivå

en: Edit Worldmap
sv: Redigera världskarta

en: Create Worldmap
sv: Skapa världskarta

en: World Settings
sv: Världsinställningar

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
sv: Dela denna världskarta under licensen CC-BY-SA 4.0 Internationell (rekommenderad).
    Licensen tillåter modifiering och vidaredistribution av tredje part.
    Om du har invändningar mot licensen, ändra licens under Inställningar.
    ANSVARSFRISKRIVNING: Skaparna av SuperTux tar inget ansvar för ditt val av licens.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
sv: Dela denna bana under licensen CC-BY-SA 4.0 Internationell (rekommenderad).
    Licensen tillåter modifiering och vidaredistribution av tredje part.
    Om du har invändningar mot licensen, ändra licens under Inställningar.
    ANSVARSFRISKRIVNING: Skaparna av SuperTux tar inget ansvar för ditt val av licens.

en: Cheats
sv: Fusk

en: Bonus: Grow
sv: Bonus: Väx

en: Bonus: Fire
sv: Bonus: Eld

en: Bonus: Ice
sv: Bonus: Is

en: Bonus: Air
sv: Bonus: Luft

en: Bonus: Earth
sv: Bonus: Jord

en: Bonus: None
sv: Bonus: Ingen

en: Leave Ghost Mode
sv: Lämna spökläge

en: Activate Ghost Mode
sv: Aktivera spökläge

en: Finish Level
sv: Slutför bana

en: Reset Level
sv: Återställ bana

en: Finish Worldmap
sv: Slutför världskartan

en: Reset Worldmap
sv: Återställ världskartan

en: Go to level
sv: Gå till nivå

en: Go to main spawnpoint
sv: Gå till återuppståndspunkten "main"

en: Select level
sv: Välj nivå

en: Choose World
sv: Välj värld

en: %d level | %d levels
sv[0]: %d nivå
sv[1]: %d nivåer

en: Create World
sv: Skapa värld

en: Options
sv: Inställningar

en: Desktop
sv: Skrivbord

en: Select Language
sv: Välj språk

en: Select a different language to display text in
sv: Välj språk som texten ska visas på

en: Language Packs
sv: Språkpaket

en: Language packs contain up-to-date translations
sv: Språkpaket innehåller uppdaterade översättningar

en: Select Profile
sv: Välj profil

en: Select a profile to play with
sv: Välj en profil att spela med

en: Window Resizable
sv: Fönster kan ändra storlek

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
sv: Tillåt storleksändring av fönster, kan kräva en omstart för att  bli verksamt

en: Window Resolution
sv: Fönsterupplösning

en: Resize the window to the given size
sv: Ändra storlek på fönstret till den angivna storleken

en: Fullscreen
sv: Helskärm

en: Fill the entire screen
sv: Fyll hela skärmen

en: Fullscreen Resolution
sv: Helskärmsupplösning

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
sv: Ställer in upplösningen som ska användas i helskärmsläge (du måste växla helskärm för att slutföra ändringen)

en: Magnification
sv: Förstoring

en: Change the magnification of the game area
sv: Ändra förstoringen av spelytan

en: VSync
sv: V-synk

en: Set the VSync mode
sv: Ställ in V-synk-läge

en: Aspect Ratio
sv: Bildformat

en: Adjust the aspect ratio
sv: Ändra bildformatet

en: Disable all sound effects
sv: Inaktivera alla ljudeffekter

en: Disable all music
sv: Inaktivera all musik

en: Sound Volume
sv: Ljudvolym

en: Adjust sound volume
sv: Justera ljudvolym

en: Music Volume
sv: Volym för musik

en: Adjust music volume
sv: Justera volym för musik

en: Sound (disabled)
sv: Ljud (inaktiverat)

en: Music (disabled)
sv: Musik (inaktiverad)

en: Setup Keyboard
sv: Ställ in tangenter

en: Configure key-action mappings
sv: Ställ in funktioner för tangenterna

en: Setup Joystick
sv: Ställ in styrspak

en: Configure joystick control-action mappings
sv: Ställ in funktioner för styrspakskontrollerna

en: Enable transitions
sv: Aktivera övergångar

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
sv: Aktivera skärmövergångar och mjuk menyanimering

en: Developer Mode
sv: Utvecklarläge

en: Christmas Mode
sv: Julläge

en: Confirmation Dialog
sv: Bekräftelsedialog

en: Confirm aborting level
sv: Bekräfta avbrytning av nivå

en: Pause on focus loss
sv: Pausa vid förlust av fokus

en: Start Game
sv: Starta spel

en: Add-ons
sv: Tillägg

en: Level Editor
sv: Kartredigerare

en: Credits
sv: Författare

en: Donate
sv: Donera

en: Quit
sv: Avsluta

en: Initialization script
sv: Initieringsskript

en: Gravity
sv: Gravitation

en: Resize offset X
sv: Ändra storlek på X-position

en: Resize offset Y
sv: Ändra storlek på Y-position

en: Resize
sv: Ändra storlek

en: [Profile %s]
sv: [Profil %s]

en: Profile %s
sv: Profil %s

en: Description
sv: Beskrivning

en: Worldmap
sv: Världskarta

en: Levelset
sv: Banuppsättning

en: World
sv: Värld

en: Add-on
sv: Tillägg

en: Unknown
sv: Okänd

en: %s "%s" by "%s"
sv: %s "%s" av "%s"

en: No Add-ons installed
sv: Inga tillägg installerade

en: No Add-ons found
sv: Inga tillägg funna

en: Install %s *NEW*
sv: Installera %s *NY*

en: Install %s
sv: Installera %s

en: No new Add-ons found
sv: Inga nya tillägg funna

en: Check Online (disabled)
sv: Sök på nätet (inaktiverad)

en: Check Online
sv: Sök på nätet

en: Downloading Add-On Repository Index
sv: Hämtar ner arkivindex för tillägg

en: Downloading %s
sv: Hämtar ner %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
sv: Starta om SuperTux
    för att dessa ändringar ska få effekt.

en: New World
sv: Ny värld

en: Please enter a name for this level subset.
sv: Ange ett namn för banans delmängd.

en: Story Mode
sv: Berättelseläge

en: Are you sure?
sv: Säker?

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Restart Level
sv: Starta om bana

en: Restart from Checkpoint
sv: Börja om från kontrollpunkt

en: Abort Level
sv: Avbryt bana

en: Up
sv: Upp

en: Down
sv: Ner

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Jump
sv: Hoppa

en: Peek Left
sv: Titta åt vänster

en: Peek Right
sv: Titta åt höger

en: Peek Up
sv: Titta upp

en: Peek Down
sv: Titta ner

en: Console
sv: Konsol

en: Cheat Menu
sv: Fuskmeny

en: Debug Menu
sv: Felsökningsmeny

en: Jump with Up
sv: Hoppa med uppåtpil

en: Up cursor
sv: Uppåtpil

en: Down cursor
sv: Nedåtpil

en: Left cursor
sv: Vänsterpil

en: Right cursor
sv: Högerpil

en: Return
sv: Retur

en: Space
sv: Mellanslag

en: Right Shift
sv: Höger skift

en: Left Shift
sv: Vänster skift

en: Right Control
sv: Höger kontroll

en: Left Control
sv: Vänster kontroll

en: Right Alt
sv: Höger Alt

en: Left Alt
sv: Vänster Alt

en: Right Command
sv: Höger kommando

en: Left Command
sv: Vänster kommando

en: Press Key
sv: Tryck ner en tangent

en: Language
sv: Språk

en: <auto-detect>
sv: <autodetektera>

en: Manual Configuration
sv: Manuell konfiguration

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
sv: Använd manuell konfiguration istället för SDL2:s automatiska stöd för GameController

en: Pause/Menu
sv: Paus/Meny

en: No Joysticks found
sv: Ingen Joystick hittades

en: Scan for Joysticks
sv: Sök efter styrspakar

en: Press Button
sv: Tryck ner en knapp

en: Axis
sv: Axel

en: Hat Up
sv: Spak upp

en: Hat Down
sv: Spak ned

en: Hat Left
sv: Spak vänster

en: Hat Right
sv: Spak höger

en: Pause
sv: Paus

en: Leave World
sv: Lämna värld

en: Abort Download
sv: Avbryt nerladdning

en: Error:
sv: Fel:

en: Close
sv: Stäng

en: Bonus: Star
sv: Bonus: Stjärna

en: Shrink Tux
sv: Krymp Tux

en: Kill Tux
sv: Döda Tux

en: Worldmap Settings
sv: Inställningar för världskarta

en: Level Settings
sv: Inställningar för nivå

en: Author
sv: Upphovsman

en: Contact
sv: Kontakt

en: License
sv: Licens

en: Tileset
sv: Plattuppsättning

en: Target Time
sv: Måltid

en: Please enter a name for this level.
sv: Ange ett namn för denna bana.

en: Please enter a level author for this level.
sv: Ange en skapare för denna bana.

en: Please enter a license for this level.
sv: Ange en licens för denna bana.

en: 1/8 tile (4px)
sv: 1/8 platta (4bp)

en: 1/4 tile (8px)
sv: 1/4 platta (8bp)

en: 1/2 tile (16px)
sv: 1/2 platta (16bp)

en: 1 tile (32px)
sv: 1 platta (32bp)

en: Return to Editor
sv: Återgå till Redigeraren

en: Save Worldmap
sv: Spara världskarta

en: Save Level
sv: Spara nivå

en: Test Level
sv: Testa nivå

en: Test Worldmap
sv: Testa världskarta

en: Share Level
sv: Dela nivå

en: Open Level Directory
sv: Öppna nivåkatalog

en: Edit Another Level
sv: Redigera en annan nivå

en: Edit Another World
sv: Redigera en annan värld

en: Grid Size
sv: Rutnätsstorlek

en: Show Grid
sv: Visa rutnät

en: Grid Snapping
sv: Fäst vid rutnät

en: Render Background
sv: Rendera bakgrund

en: Render Light
sv: Rendera ljus

en: Keyboard Shortcuts
sv: Tagentbordsgenvägar

en: Exit Level Editor
sv: Avsluta nivåredigerare

en: We encourage you to share your levels in the SuperTux forum.
    To find your level, click the
    "Open Level directory" menu item.
    Do you want to go to the forum now?
sv: Vi vill uppmuntra dig att dela dina nivår i SuperTux-forumet.
    För att hitta din nivå, klicka på
    menyobjektet "Öppna nivåkatalog".
    Vill du gå till forumet nu?

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
    F6 = Render Light
    F7 = Grid Snapping
    F8 = Show Grid
sv: Tangenbordsgenvägar:
    ---------------------
    Esc = Öppna meny
    Ctrl+S = Spara
    Ctrl+T = Testa
    Ctrl+Z = Ångra
    Ctrl+Y = Gör om
    F6 = Render Ljus
    F7 = Fäst vid rutnät
    F8 = Visa rutnät

en: Got it!
sv: Jag fattar!

en: contributed by %s
sv: bidrag från %s

en: Badguys killed
sv: Antal onda dödade

en: Best time
sv: Bästa tid

en: Level target time
sv: Referenstid för bana

en: Others
sv: Andra

en: Joystick Mappings
sv: Styrspaksmappningar

en: <no title>
sv: <ingen titel>

en: Path Node
sv: Vägnod

en: up
sv: upp

en: down
sv: ned

en: West
sv: Väster

en: East
sv: Öster

en: North
sv: Norr

en: South
sv: Söder

en: One shot
sv: Engångs

en: Circular
sv: Rund

en: Unordered
sv: Oordnad

en: true
sv: sant

en: false
sv: falskt

en: invalid
sv: ogiltig

en: Remove
sv: Ta bort

en: Level
sv: Nivå

en: Teleporter
sv: Teleportör

en: Sprite Change
sv: Spriteändring

en: Special tile
sv: Speciell platta

en: This level contains unsaved changes, do you want to save?
sv: Denna nivå innehåller osparade ändringar, vill du spara?

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
sv: Vissa föråldrade tillägg är fortfarande aktiva
    och kan förorsaka kollisioner med standardstrukturen i SuperTux.
    Du kan fortfarande aktivera dessa tillägg i menyn.
    Att inaktivera dessa tillägg kommer inte att ta bort dina spelframgångar.

en: Disable add-ons
sv: Inaktivera tillägg

en: Ignore (not advised)
sv: Hoppa över (rekommenderas inte)

en: Leave editor
sv: Lämna redigerare

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
sv: Kunde inte hitta en sektor med namnet "main".
    Byt namn på sektorn där du vill att
    spelaren ska börja till "main"

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
sv: Kunde inte hitta återuppståndspunkten "main".
     Ändra namnet på återuppståndspunkten där
    du vill att spelaren ska börja på till "main"

en: Outro script
sv: Avslutningsskript

en: Auto play
sv: Spela automatiskt

en: Title colour
sv: Titelfärg

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Target worldmap
sv: Målvärldskarta

en: Stay action
sv: Åtgärd för att stanna

en: Initial stay action
sv: Inledande åtgärd för att stanna

en: Stay group
sv: Grupp för att stanna

en: Change on touch
sv: Ändra vid beröring

en: Show message
sv: Visa meddelande

en: Invisible
sv: Osynlig

en: Current SuperTux Team
sv: Aktuell SuperTux-grupp

en: Programming, project lead ad interim
sv: Programmering, tillfällig projektledare

en: Graphics, Level Design, Story
sv: Grafik, nivådesign, berättelse

en: Graphics, Story, Optimisation
sv: Grafik, berättelse, optimering

en: Graphics
sv: Grafik

en: Graphics, Programming, Level Design
sv: Grafik, programmering, bandesign

en: Graphics, Programming
sv: Grafik, programmering

en: Programming
sv: Programmering

en: Original Developers
sv: Ursprungsutvecklare

en: Original Developer
sv: Originalutvecklare

en: Music, Level Design
sv: Musik, bandesign

en: Programming, Graphics, Level Design
sv: Programmering, grafik, bandesign

en: Programming, Level Design
sv: Programmering, bandesign

en: Graphics, Story
sv: Grafik, berättelse

en: Programming, Documentation
sv: Programmering, dokumentation

en: Coordination
sv: Koordinering

en: Programming, "Flexlay" Level editor
sv: Programmering, banredigeraren ”Flexlay”

en: Windows build fixes
sv: Byggfixar för Windows

en: Packaging, Nightly builds
sv: Paketering, nattliga byggen

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
sv: Översättningsguru (och många andra detaljer som vem som helst kunde ha gjort)

en: Level Design
sv: Bandesign

en: Additional contributors
sv: Ytterligare personer som bidragit

en: Bug fixes
sv: Programfixar

en: Scripting functions, Level fixes
sv: Skriptningsfunktioner, banfixar

en: Code quality fixes
sv: Kodkvalitetsfixar

en: Various contributions
sv: Diverse bidrag

en: Build issue fix
sv: Fix för byggproblem

en: Code contributions
sv: Kodbidrag

en: Code contribution, AppData file
sv: Kodbidrag, AppData-fil

en: Bug fix
sv: Programfix

en: Menu reorganization
sv: Omarrangering av meny

en: Fixing tile bugs
sv: Fix för brickfel

en: Build error fix
sv: Fix för byggfel

en: Scripting function fix
sv: Fix för skriptningsfunktion

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
sv: Stöd för ”glbinding” som valfri OpenGL-bindning

en: New menu code
sv: Ny menykod

en: Big Tux Walking Sprites improvements
sv: Stora förbättringar av gånganimation av Tux

en: Contrib Programming
sv: Bidragande programmering

en: Programming, Previous Maintainer
sv: Programmering, föregående upphovsman

en: Various Contributions
sv: Diverse bidrag

en: Contributions
sv: Bidragsgivare

en: Localization
sv: Lokalisering

en:  Special Thanks to
sv: Ett speciellt tack till

en: Creator of Tux, the Linux penguin
sv: Skaparen av Tux, Linux-pingvinen

en: SDL, OpenAL and OpenGL
sv: SDL, OpenAL och OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
sv: För att de gör en så bra spelupplevelse
    möjlig under Linux

en: and you, the player
sv: och till dig, spelaren

en: for giving this game a chance and playing it
sv: för att ha gett detta spelet en chans och spelat det

en: Visit our webpage at
sv: Besök vår webbplats på

en: Or visit us directly at IRC:
sv: Eller besök oss direkt på IRC:

en: #supertux at webchat.freenode.net
sv: #supertux på webchat.freenode.net

en: Or at our Forum:
sv: Eller i vårt forum:

en: Comments, ideas and suggestions
sv: Kommentarer, idéer och föreslag

en: go to our mailing list
sv: gå till vår sändlista

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
sv: Typografiska fel kan

note: l10n: typo contact
en: reported to
sv: rapporteras till

en: Want to help…
sv: Vill du hjälpa till…

en: …with localization?
sv: …med lokalisering?

en: …with something else?
sv: …med något annat?

en: Thank you for
sv: Tack för att du

en: playing
sv: spelat

en: Penny awaits you in warmer temperatures!
sv: Penny väntar på dig vid varmare breddgrader!

en: Bosses
sv: Bossar

en: Projectiles
sv: Projektiler

en: Environment
sv: Miljö

en: Forest
sv: Skog

en: Ice Cave & Crystal
sv: Isgrotta & Kristall

en: Embellishments
sv: Utsmyckningar

en: Ice
sv: Is

en: Castle
sv: Slott

en: Pathing
sv: Väg

en: Water
sv: Vatten

en: Snow
sv: Snö

en: Snow Background
sv: Snöbakgrund

en: Snow Mountain
sv: Snöberget

en: Crystal
sv: Kristall

en: Forest Background
sv: Skogsbakgrund

en: Block + Bonus
sv: Block + bonus

en: Pole + Signs
sv: Pol + skyltar

en: Liquid
sv: Vätska

en: Industrial
sv: Industriell

en: Unisolid + Lightmap
sv: Enhetligt solid + ljuskarta

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Old/Unused
sv: Gammal/oanvänd

en: Water paths
sv: Vattenvägar

en: Castle paths
sv: Slottsvägar

en: Darker Forest
sv: Mörkare skog
