SuperTux - en to el translation catalogue (478 entries)

en: You found a secret area!
el: Βρήκες μια μυστική περιοχή!

en: Name
el: Όνομα

en: Fade tilemap
el: Αχνό-χαρτοπλακίδιο

en: Message
el: Μήνυμα

en: Script
el: Σενάριο

en: Width
el: Πλάτος

en: Height
el: Ύψος

en: Button
el: Κουμπί

en: Sector
el: Τομέας

en: Spawn point
el: Σημείο ωοτοκίας

en: Sprite
el: Σπράιτ

en: Turn on script
el: Έναρξη σεναρίου

en: Turn off script
el: Διακοπή σεναρίου

en: Sequence
el: Αλληλουχία

en: end sequence
el: τέλος αλληλουχίας

en: stop Tux
el: σταμάτημα Tux

en: fireworks
el: πυροτεχνήματα

en: Climbable
el: Αναρριχώμενο

en: Door
el: Πόρτα

en: Switch
el: Διακόπτης

en: Thunderstorm
el: Καταιγίδα

en: Direction
el: Κατεύθυνση

en: Solid
el: Στερεό

en: Action
el: Δράση

en: Gradient
el: Διαβάθμιση

en: Breakable
el: Εύθραυστο

en: Portable
el: Φορητό

en: Angle
el: Γωνία

en: Color
el: Χρώμα

en: Speed
el: Ταχύτητα

en: Counter-clockwise
el: Αριστερόστροφα

en: Physics enabled
el: Ενεργοποιημένη φυσική

en: Visible
el: Ορατό

en: Hit script
el: Σενάριο επιτυχίας

en: Count
el: Μέτρηση

en: Content
el: Περιεχόμενο

en: Coin
el: Νόμισμα

en: Growth (fire flower)
el: Ανάπτυξη (λουλούδι φωτιάς)

en: Growth (ice flower)
el: Ανάπτυξη (λουλούδι πάγου)

en: Growth (air flower)
el: Ανάπτυξη (λουλούδι αέρα)

en: Growth (earth flower)
el: Ανάπτυξη (λουλούδι γης)

en: Star
el: Αστέρι

en: Tux doll
el: Κούκλα Tux

en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

en: Light
el: Φως

en: Trampoline
el: Τραμπολίνο

en: Coin rain
el: Βροχή νομίσματος

en: Coin explosion
el: Έκρηξη νομίσματος

en: Following path
el: Ακολουθούμενο μονοπάτι

en: Path Mode
el: Κατάσταση μονοπατιού

en: Collect script
el: Σενάριο συλλογής

en: Mode
el: Κατάσταση

en: normal
el: φυσιολογικό

en: manual
el: χειροκίνητο

en: File
el: Αρχείο

en: Spawnpoint
el: Εκκολαπτήριο

en: Candle
el: Κερί

en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

en: Sound
el: Ήχος

en: Distance factor
el: Συντελεστής απόστασης

en: Distance bias
el: Προκατάληψη απόστασης

en: Volume
el: Ένταση

en: Torch
el: Φακός

en: Background
el: Υπόβαθρο

en: Lantern
el: Φανάρι

en: Wind
el: Άνεμος

en: Radius
el: Ακτίνα

en: Momentum change rate
el: Ρυθμός αλλαγής αδράνειας

en: Platform
el: Πλατφόρμα

en: Rock
el: Βράχος

en: Music
el: Μουσική

en: Particle system
el: Σύστημα σωματιδίων

en: Burning
el: Κάψιμο

en: Flicker
el: Τρεμούλιασμα

en: Text array
el: Πίνακας κειμένου

en: Disable gravity
el: Απενεργοποίηση βαρύτητας

en: Time
el: Χρόνος

en: Alignment
el: Στοίχιση

en: none
el: τίποτα

en: left
el: αριστερά

en: right
el: δεξιά

en: top
el: κορυφή

en: bottom
el: πάτος

en: Scroll offset x
el: Μετατόπιση κύλισης x

en: Scroll offset y
el: Μετατόπιση κύλισης y

en: Scroll speed x
el: Ταχύτητα κύλισης x

en: Scroll speed y
el: Ταχύτητα κύλισης y

en: Top image
el: Κορυφαία εικόνα

en: Image
el: Εικόνα

en: Bottom image
el: Εικόνα πυθμένα

en: Draw target
el: Σχεδίαση στόχου

en: Normal
el: Φυσιολογικό

en: Lightmap
el: Φωτεινός χάρτης

en: Speed X
el: Ταχύτητα Χ

en: Speed Y
el: Ταχύτητα Υ

en: Acceleration
el: Επιτάχυνση

en: Blowing
el: Έκρηξη

en: Running
el: Τρέχοντας

en: Interactive particle system
el: Διαδραστικό σύστημα σωματιδίων

en: Interval
el: Μεσοδιάστημα

en: Linked
el: Συνδεδεμένο

en: Resize offset x
el: Αλλαγή μεγέθους μετατόπιση x

en: Resize offset y
el: Αλλαγή μεγέθους μετατόπιση y

en: Alpha
el: Άλφα

en: Speed x
el: Ταχύτητα x

en: Speed y
el: Ταχύτητα y

en: Tint
el: Απόχρωση

en: Left Colour
el: Αριστερό χρώμα

en: Right Colour
el: Δεξί χρώμα

en: Top Colour
el: Επάνω χρώμα

en: Bottom Colour
el: Κάτω χρώμα

en: Vertical
el: Κάθετα

en: Horizontal
el: Οριζόντια

en: None
el: Κανένας

en: Brick
el: Τούβλο

en: Spotlight
el: Προβολέας

en: Camera
el: Κάμερα

en: List of enemies
el: Λίστα εχθρών

en: Enemy
el: Εχθρός

en: Add
el: Προσθήκη

en: OK
el: Εντάξει

en: Do you want to delete this badguy from the list?
el: Θέλεις να διαγράψεις αυτό τον κακό από την λίστα;

en: Yes
el: Ναι

en: No
el: Όχι

en: Mix the colour
el: Ανακάτεμα του χρώματος

en: Cancel
el: Ακύρωση

en: Edit script
el: Επεξεργασία σεναρίου

en: Toad
el: Φρύνος

en: Plant
el: Φυτό

en: Crystallo
el: Κρύσταλλο

en: Totem
el: Τοτέμ

en: Stalactite
el: Σταλακτίτης

en: Haywire
el: Αχυρόσυρμα

en: Dispenser
el: Σκορπιστής

en: Track range
el: Έκταση πίστας

en: Vanish range
el: Εκταση εξαφάνισης

en: Fly speed
el: Ταχύτητα μύγας

en: Mole's rock
el: Βράχος τυφλοπόντικα

en: Death script
el: Σενάριο θανάτου

en: Owl
el: Κουκουβάγια

en: Igel
el: Σκατζόχοιρος

en: Initial delay
el: Αρχική καθυστέρηση

en: Fire delay
el: Καθυστέρηση πυρός

en: Ammo
el: Πυρομαχικά

en: Snowball
el: Χιονόμπαλα

en: Fixed position
el: Σταθερή θέση

en: Lives
el: Ζωές

en: Flame
el: Φλόγα

en: Badguy
el: Κακός

en: Spiky
el: Ακιδωτός

en: Yeti
el: Γιέτι

en: Mole
el: Τυφλοπόντικας

en: Snowman
el: Χιονάνθρωπος

en: Fish
el: Ψάρι

en: Interval (seconds)
el: Μεσοδιάστημα (δευτερόλεπτα)

en: Random
el: Τυχαίο

en: Enemies
el: Εχθροί

en: Type
el: Μορφή

en: dropper
el: σταγονόμετρο

en: rocket launcher
el: εκτοξευτής ρουκέτας

en: cannon
el: κανόνι

en: invisible
el: αόρατο

en: Snail
el: Σαλιγκάρι

en: Bouncing Snowball
el: Χοροπηδηχτή χιονόμπαλα

en: Dart
el: Βελάκι

en: Max coins collected:
el: Μέγιστος αριθμός νομισμάτων που συγκεντρώθηκαν:

en: Max fragging:
el: Μέγιστο fragging:

en: Max secrets found:
el: Μέγιστα μυστικά που βρέθηκαν:

en: Best time completed:
el: Καλύτερος χρόνος ολοκλήρωσης:

en: Level target time:
el: Χρόνος στόχος επιπέδου:

en: Best Level Statistics
el: Καλύτερα Στατιστικά Επιπέδου

en: You
el: Εσύ

en: Best
el: Καλύτερος

en: Coins
el: Νομίσματα

en: Badguys
el: Κακοί

en: Secrets
el: Μυστικά

en: Unknown object
el: Άγνωστο αντικείμενο

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
el: Χρήση: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]

en: General Options:
el: Γενικές Επιλογές:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
el: -h, --help Εμφάνισε αυτό το μήνυμα βοήθειας και έξοδος

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
el: -v, --version Εμφάνισε την έκδοση του SuperTux και έξοδος

en:   --verbose                    Print verbose messages
el: --verbose Εκτύπωσε λεπτομερή μηνύματα

en:   --debug                      Print extra verbose messages
el: --debug Εκτύπωσε επιπλέον λεπτομερή μηνύματα

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
el: --print-datadir Εκτύπωση του κύριου καταλόγου δεδομένων του SuperTux

en: Video Options:
el: Επιλογές Βίντεο:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
el: -f, --fullscreen Εκτέλεση σε λειτουργία πλήρους οθόνης

en:   -w, --window                 Run in window mode
el: -w, --window Εκτέλεση σε λειτουργία παραθύρου

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
el: -g, --geometry WIDTHxHEIGHT Εκτέλεση SuperTux σε δεδομένη ανάλυση

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
el: -a, --aspect WIDTH:HEIGHT Εκτέλεση SuperTux με δεδομένη αναλογία εικόνας

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
el: -d, --default Επαναφορά ρυθμίσεων βίντεο στις προεπιλεγμένες τιμές

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
el: --renderer RENDERER Χρήση sdl, opengl, ή auto για αποτύπωση

en: Audio Options:
el: Επιλογές Ήχου:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
el: --disable-sound Απενεργοποίηση ηχητικών εφέ

en:   --disable-music              Disable music
el: --disable-music Απενεργοποίηση μουσικής

en: Game Options:
el: Επιλογές Παιχνιδιού:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
el:   --edit-level Άνοιγμα επιπέδου στον επεξεργαστή

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
el: --show-fps Εμφάνιση framerate σε επίπεδα

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
el: --no-show-fps Μη εμφάνιση framerate σε επίπεδα

en:   --show-pos                   Display player's current position
el:   --show-pos                   Εμφάνιση τρέχουσας θέσης παίκτη

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
el:   --no-show-pos                Μη εμφάνιση τρέχουσας θέσης παίκτη

en:   --developer                  Switch on developer feature
el: --developer Ενεργοποίηση χαρακτηριστικού προγραμματιστή

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
el: -s, --debug-scripts Ενεργοποίηση αποσφαλματωτή σεναρίου

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
el:   --spawn-pos X,Y Σε ποιο σημείο του επιπέδου να              γεννηθεί ο Tux. Χρησιμοποιείται μόνο αν καθοριστεί το επίπεδο.

en: Demo Recording Options:
el: Demo Επιλογή Εγγραφής:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
el: --record-demo FILE LEVEL Καταγραφή ενός demo στο FILE

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
el: --play-demo FILE LEVEL Εκτέλεση ενός ηχογραφημένου demo

en: Directory Options:
el: Επιλογές Καταλόγου:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
el: --datadir DIR Ορισμός του καταλόγου για τα αρχεία δεδομένων των παιχνιδιών

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
el: --userdir DIR Ορισμός του καταλόγου για τα δεδομένα χρήστη (savegames, κτλ.)

en: Add-On Options:
el: Επιλογές πρόσθετου:

en: Environment variables:
el: Μεταβλητές περιβάλλοντος:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
el: SUPERTUX2_USER_DIR Κατάλογος για δεδομένα χρήστη (savegames, κτλ.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
el: SUPERTUX2_DATA_DIR Κατάλογος για αρχεία δεδομένων παιχνιδιών

en: Copyright
el: Πνευματικά Δικαιώματα

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
el: Το παιχνίδι αυτό δεν έχει ΚΑΜΙΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΕΓΓΥΗΣΗ. Είναι ελεύθερο λογισμικό και μπορείτε να το
    αναδιανείμετε κάτω από συγκεκριμένους όρους. Δείτε το αρχείο αδειοδότησης για λεπτομέρειες.

en: Contrib Levels
el: Επίπεδα συνεισφοράς

en: *NEW*
el: *ΝΕΟ*

en: Back
el: Πίσω

en: Debug
el: Αποσφαλμάτωση

en: Game Speed
el: Ταχύτητα παιχνιδιού

en: Adjust Game Speed
el: Προσαρμογή ταχύτητας παιχνιδιού

en: Each level must have at least one sector.
el: Κάθε επίπεδο πρέπει να έχει τουλάχιστον ένα τομέα.

en: Do you really want to delete this sector?
el: Θέλεις σίγουρα να διαγράψεις αυτό τον τομέα;

en: Delete sector
el: Διαγραφή τομέα

en: Objects
el: Αντικείμενα

en: Create Level
el: Δημιουργία επιπέδου

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
el: Διανομή αυτού του επιπέδου υπό την άδεια CC-BY-SA 4.0 International (συνιστάται).
    Επιτρέπει τροποποιήσεις και αναδιανομή από τρίτα-μέρη.
    Αν διαφωνείτε με αυτή την άδεια, αλλάξτε την στις ιδιότητες του επιπέδου.
    ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ: Οι συγγραφείς του SuperTux δεν έχουν καμία ευθύνη για την επιλογή σας.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
el: Διανομή αυτού του επιπέδου υπό την άδεια CC-BY-SA 4.0 International (συνιστάται).
    Επιτρέπει μετατροπές και αναδιανομή από τρίτα-μέρη.
    Αν διαφωνείτε με αυτή την άδεια, αλλάξτε την στις ιδιότητες του επιπέδου.
    ΑΠΟΠΟΙΗΣΗ: Οι συγγραφείς του SuperTux δεν έχουν καμία ευθύνη για την επιλογή σας.

en: Cheats
el: Εξαπατήσεις

en: Bonus: Grow
el: Μπόνους: Μεγάλωμα

en: Bonus: Fire
el: Μπόνους: Φωτιά

en: Bonus: Ice
el: Μπόνους: Πάγος

en: Bonus: Air
el: Μπόνους: Αέρας

en: Bonus: Earth
el: Μπόνους: Γη

en: Bonus: None
el: Μπόνους: Κανένα

en: Leave Ghost Mode
el: Εγκατάλειψη κατάστασης φαντάσματος

en: Activate Ghost Mode
el: Ενεργοποίηση κατάσταση φαντάσματος

en: Finish Level
el: Τελείωσε Επίπεδο

en: Reset Level
el: Επανάφερε Επίπεδο

en: Finish Worldmap
el: Ολοκλήρωση χάρτη κόσμου

en: Reset Worldmap
el: Επαναφορά χάρτη κόσμου

en: %d level | %d levels
el[0]: %d επίπεδο
el[1]: %d επίπεδα

en: Options
el: Επιλογές

en: auto
el: αυτόματο

en: Desktop
el: Επιφάνεια εργασίας

en: Select Language
el: Επιλογή γλώσσας

en: Select a different language to display text in
el: Επέλεξε διαφορετική γλώσσα για την εμφάνιση κειμένου στην

en: Language Packs
el: Πακέτα γλωσσών

en: Language packs contain up-to-date translations
el: Τα πακέτα γλωσσών διαθέτουν ενημερωμένες μεταφράσεις

en: Select Profile
el: Επιλογή προφίλ

en: Select a profile to play with
el: Επέλεξε ένα προφίλ για να παίξεις

en: Window Resizable
el: Παράθυρο με δυνατότητα αλλαγής μεγέθους

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
el: Να επιτρέπεται η αλλαγή μεγέθους παραθύρου, μπορεί να απαιτηθεί επανεκκίνηση για να επιδράσει

en: Window Resolution
el: Ανάλυση παραθύρου

en: Resize the window to the given size
el: Αλλαγή μεγέθους του παραθύρου στο δοθέν μέγεθος

en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

en: Fill the entire screen
el: Γέμισε ολόκληρη την οθόνη

en: Fullscreen Resolution
el: Ανάλυση πλήρους οθόνης

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
el: Καθόρισε την ανάλυση για λειτουργία πλήρης οθόνης (θα πρέπει να κάνεις εναλλαγή σε πλήρη οθόνη για να ολοκληρώσεις την αλλαγή)

en: Magnification
el: Μεγέθυνση

en: Change the magnification of the game area
el: Άλλαξε τη μεγέθυνση της περιοχής παιχνιδιού

en: Set the VSync mode
el: Ορισμός της κατάστασης VSync

en: Aspect Ratio
el: Αναλογία διαστάσεων

en: Adjust the aspect ratio
el: Προσάρμοσε το λόγο διαστάσεων

en: Disable all sound effects
el: Απενεργοποίησε όλα τα ηχητικά εφέ

en: Disable all music
el: Απενεργοποίησε όλα τα αρχεία μουσικής

en: Sound Volume
el: Ένταση ήχου

en: Adjust sound volume
el: Προσαρμογή έντασης ήχου

en: Music Volume
el: Ένταση μουσικής

en: Adjust music volume
el: Προσαρμογή έντασης μουσικής

en: Sound (disabled)
el: Ήχος (απενεργοποιημένος)

en: Music (disabled)
el: Μουσική (απενεργοποιημένη)

en: Setup Keyboard
el: Εγκατάσταση Πληκτρολογίου

en: Configure key-action mappings
el: Ρύθμισε τις αντιστοιχίσεις των πλήκτρων

en: Setup Joystick
el: Εγκατάσταση Χειριστηρίου

en: Configure joystick control-action mappings
el: Ρύθμισε τις αντιστοιχίσεις ελέγχου του χειριστηρίου

en: Enable transitions
el: Ενεργοποίηση μεταβάσεων

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
el: Ενεργοποίησε τις μεταβάσεις οθόνης και ομαλοποίηση της κίνησης του μενού

en: Developer Mode
el: Λειτουργία Προγραμματιστή

en: Christmas Mode
el: Κατάσταση Χριστουγέννων

en: Confirmation Dialog
el: Διάλογος επιβεβαίωσης

en: Pause on focus loss
el: Παύση όταν χάνεται η εστίαση

en: Start Game
el: Έναρξη παιχνιδιού

en: Add-ons
el: Πρόσθετα

en: Level Editor
el: Επεξεργαστής επιπέδων

en: Credits
el: Αναγνώριση Προσφοράς

en: Donate
el: Κάντε δωρεά

en: Quit
el: Έξοδος

en: Initialization script
el: Σενάριο αρχικοποίησης

en: Gravity
el: Βαρύτητα

en: Resize offset X
el: Αλλαγή μεγέθους μετατόπιση Χ

en: Resize offset Y
el: Αλλαγή μεγέθους μετατόπιση Υ

en: Resize
el: Αλλαγή μεγέθους

en: [Profile %s]
el: [Προφίλ %s]

en: Profile %s
el: Προφίλ %s

en: Description
el: Περιγραφή

en: Worldmap
el: Χάρτης του κόσμου

en: Levelset
el: Σύνολο επιπέδων

en: World
el: Κόσμος

en: Unknown
el: Άγνωστο

en: %s "%s" by "%s"
el: %s "%s" από "%s"

en: No Add-ons installed
el: Δεν έχουν εγκατασταθεί Πρόσθετα

en: No Add-ons found
el: Δεν βρέθηκαν Πρόσθετα

en: Install %s *NEW*
el: Εγκατάσταση %s *ΝΕΟ*

en: Install %s
el: Εγκατάσταση %s

en: No new Add-ons found
el: Δεν βρέθηκαν νέα Πρόσθετα

en: Check Online (disabled)
el: Online έλεγχος (απενεργοποιημένος)

en: Check Online
el: Online έλεγχος

en: Downloading Add-On Repository Index
el: Κατέβασμα λίστας αποθετηρίου Πρόσθετων

en: Downloading %s
el: Λήψη %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
el: Παρακαλώ επανεκινήστε το SuperTux
    για να ενεργοποιηθούν αυτές οι αλλαγές.

en: Please enter a name for this level subset.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα για αυτό το υποσύνολο επιπέδου.

en: Story Mode
el: Κατάσταση αφήγησης

en: Are you sure?
el: Είστε σίγουροι;

en: Continue
el: Συνέχεια

en: Restart Level
el: Επανεκκίνηση Επιπέδου

en: Abort Level
el: Εγκατάλειψη Επιπέδου

en: Up
el: Πάνω

en: Down
el: Κάτω

en: Left
el: Αριστερά

en: Right
el: Δεξιά

en: Jump
el: Άλμα

en: Peek Left
el: Κρυφοκοίταγμα Αριστερά

en: Peek Right
el: Κρυφοκοίταγμα Δεξιά

en: Peek Up
el: Κρυφοκοίταγμα Πάνω

en: Peek Down
el: Κρυφοκοίταγμα Κάτω

en: Console
el: Κονσόλα

en: Cheat Menu
el: Μενού κλεψίματος

en: Debug Menu
el: Μενού αποσφαλμάτωσης

en: Jump with Up
el: Πήδα με Ανοδικό Βέλος

en: Up cursor
el: Πάνω δρόμεας

en: Down cursor
el: Κάτω δρομέας

en: Left cursor
el: Αριστερός δρομέας

en: Right cursor
el: Δεξιός δρομέας

en: Return
el: Επιστροφή

en: Space
el: Διάστημα

en: Right Shift
el: Δεξί Shift

en: Left Shift
el: Αριστερό Shift

en: Right Control
el: Δεξί Control

en: Left Control
el: Αριστερό Control

en: Right Alt
el: Δεξί Alt

en: Left Alt
el: Αριστερό Alt

en: Right Command
el: Δεξιά Εντολή

en: Left Command
el: Αριστερή Εντολή

en: Press Key
el: Πάτησε Πλήκτρο

en: Language
el: Γλώσσα

en: <auto-detect>
el: <αυτόματη-ανίχνευση>

en: Manual Configuration
el: Χειροκίνητη Ρύθμιση

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
el: Χρήση χειροκίνητης ρύθμισης αντί της SDL2 αυτόματης υποστήριξης του GameController

en: Pause/Menu
el: Παύση/Μενού

en: No Joysticks found
el: Δε βρέθηκαν χειριστήρια

en: Scan for Joysticks
el: Σάρωση για χειριστήρια

en: Press Button
el: Πίεσε το Πλήκτρο

en: Axis
el: Άξονας

en: Hat Up
el: Κοίταφμα επάνω

en: Hat Down
el: Κοίταγμα κάτω

en: Hat Left
el: Κοίταγμα αριστερά

en: Hat Right
el: Κοίταγμα δεξιά

en: Pause
el: Παύση

en: Leave World
el: Εγκατάλειψη κόσμου

en: Abort Download
el: Ματαίωση Λήψης

en: Error:
el: Σφάλμα:

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Bonus: Star
el: Μπόνους: Αστέρι

en: Shrink Tux
el: Συρρίκνωσε τον Tux

en: Kill Tux
el: Σκότωσε τον Tux

en: Author
el: Συγγραφέας

en: Contact
el: Επικοινωνία

en: License
el: Άδεια

en: Please enter a name for this level.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα όνομα για αυτό το επίπεδο.

en: Please enter a level author for this level.
el: Παρακαλώ εισάγετε ένα συγγραφέα επιπέδου γι' αυτό το επίπεδο.

en: Please enter a license for this level.
el: Παρακαλώ εισάγετε μία άδεια για αυτό το επίπεδο.

en: 1/8 tile (4px)
el: 1/8 πλακιδίου (4px)

en: 1/4 tile (8px)
el: 1/4 πλακιδίου (8px)

en: 1/2 tile (16px)
el: 1/2 πλακιδίου (16px)

en: 1 tile (32px)
el: 1 πλακίδιο (32px)

en: contributed by %s
el: συμβολή από %s

en: Badguys killed
el: Κακοί σκοτώθηκαν

en: Best time
el: Καλύτερος χρόνος

en: Level target time
el: Χρόνος στόχος επιπέδου

en: Others
el: Άλλοι

en: Joystick Mappings
el: Αντιστοιχίσεις Χειριστηρίου

en: <no title>
el: <δεν υπάρχει τίτλος>

en: Path Node
el: Κόμβος μονοπατιού

en: up
el: επάνω

en: down
el: κάτω

en: West
el: Δύση

en: East
el: Ανατολή

en: North
el: Βορράς

en: South
el: Νότος

en: Ping-pong
el: Πινγκ πονγκ

en: Circular
el: Κυκλικό

en: Unordered
el: Αταξινόμητο

en: true
el: αληθές

en: false
el: ψευδές

en: invalid
el: άκυρο

en: Remove
el: Αφαίρεση

en: Level
el: Επίπεδο

en: Teleporter
el: Τηλεμεταφορά

en: Special tile
el: Ειδικό πλακίδιο

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
el: Μερικά παρωχημένα πρόσθετα είναι ακόμη ενεργά
    και μπορεί να δημιουργήσουν συγκρούσεις με την
    προκαθορισμένη δομή του Super Tux.
    Μπορείτε ακόμη να τα ενεργοποιήσετε από το μενού.
    Η απενεργοποίηση τους δεν θα διαγράψει την πρόοδο σας.

en: Disable add-ons
el: Απενεργοποίηση πρόσθετων

en: Ignore (not advised)
el: Αγνόηση (δεν συνιστάται)

en: Leave editor
el: Εγκατάλειψη διορθωτή

en: Auto play
el: Αυτόματο παίξιμο

en: Title colour
el: Χρώμα τίτλου

en: Automatic
el: Αυτόματο

en: Target worldmap
el: Στόχος χάρτη κόσμου

en: Stay action
el: Αναβολή δράσης

en: Initial stay action
el: Αρχική αναβολή δράσης

en: Stay group
el: Ομάδα αναβολής

en: Change on touch
el: Αλλαγή στο άγγιγμα

en: Show message
el: Εμφάνιση μηνύματος

en: Invisible
el: Αόρατο

en: Programming, project lead ad interim
el: Προγραμματισμός, προσωρινή ηγεσία έργου

en: Graphics
el: Γραφικά

en: Graphics, Programming, Level Design
el: Γραφικά, Προγραμματισμός, Σχεδίαση επιπέδων

en: Programming
el: Προγραμματισμός

en: Original Developer
el: Αρχικός προγραμματιστής

en: Music, Level Design
el: Μουσική, Σχεδίαση επιπέδων

en: Programming, Graphics, Level Design
el: Προγραμματισμός, Γραφικά, Σχεδίαση επιπέδων

en: Programming, Level Design
el: Προγραμματισμός, Σχεδίαση επιπέδων

en: Graphics, Story
el: Γραφικά, Ιστορία

en: Programming, Documentation
el: Προγραμματισμός, Τεκμηρίωση

en: Coordination
el: Συντονισμός

en: Programming, "Flexlay" Level editor
el: Προγραμματισμός, Επεξεργαστής επιπέδων "Flexlay"

en: Windows build fixes
el: Διορθώσεις χτισίματος για Windows

en: Packaging, Nightly builds
el: Πακετάρισμα, Νυχτερινά χτισίματα

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
el: Γκουρού μετάφρασης (και πολλές λεπτομέρειες που οποιοσδήποτε άλλος θα μπορούσε νε έχει κάνει)

en: Level Design
el: Σχεδίαση επιπέδων

en: Additional contributors
el: Πρόσθετοι συντονιστές

en: Bug fixes
el: Διόρθωση σφαλμάτων

en: Scripting functions, Level fixes
el: Λειτουργίες σεναρίων, Διορθώσεις επιπέδων

en: Code quality fixes
el: Διορθώσεις ποιότητας κώδικα

en: Various contributions
el: Διάφορες συνεισφορές

en: Build issue fix
el: Διόρθωση θέματος χτισίματος

en: Code contributions
el: Συνεισφορές κώδικα

en: Code contribution, AppData file
el: Συνεισφορά κώδικα, Αρχείο AppData

en: Bug fix
el: Διόρθωση σφάλματος

en: Menu reorganization
el: Αναδιοργάνωση μενού

en: Fixing tile bugs
el: Διόρθωση σφαλμάτων πλακιδίων

en: Build error fix
el: Διόρθωση σφάλματος χτισίματος

en: Scripting function fix
el: Διόρθωση λειτουργίας σεναρίου

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
el: Υποστήριξη του "glbinding" ως προαιρετικού OpenGL binding

en: New menu code
el: Νέος κώδικας μενού

en: Contrib Programming
el: Συνεισφ προγραμματισμός

en: Programming, Previous Maintainer
el: Προγραμματισμός, Πρώην συντηρητής

en: Localization
el: Τοπικοποίηση

en: Creator of Tux, the Linux penguin
el: Δημιουργό του Tux, του πιγκουίνου του Linux

en: SDL, OpenAL and OpenGL
el: SDL, OpenAL και OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
el: Για το ότι έκαναν δυνατή την υπέροχη
    εμπειρία παιχνιδιού στο Linux

en: Visit our webpage at
el: Επισκευτείτε την ιστοσελίδα μας  στο

en: Or visit us directly at IRC:
el: ή επισκεφτείτε μας άμεσα στο IRC:

en: Or at our Forum:
el: ή στο φόρουμ μας:

en: Comments, ideas and suggestions
el: Σχόλια, ιδέες και προτάσεις

en: go to our mailing list
el: πηγαίνετε στην λίστα αλληλογραφίας μας

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
el: Τυπογραφικά σφάλματα μπορούν να

note: l10n: typo contact
en: reported to
el: αναφέρονται σε

en: Want to help…
el: Θέλετε να βοηθήσετε...

en: …with localization?
el: ...με την τοπικοποίηση;

en: …with something else?
el: ...με κάτι άλλο;

en: Thank you for
el: Σας ευχαριστούμε που

en: playing
el: παίξατε

en: Bosses
el: Όγκοι

en: Projectiles
el: Βλήματα

en: Forest
el: Δάσος

en: Ice Cave & Crystal
el: Σπήλαιο πάγου και κρύσταλλοι

en: Embellishments
el: Καλωπισμοί

en: Ice
el: Πάγος

en: Castle
el: Κάστρο

en: Pathing
el: Μονοπάτια

en: Water
el: Νερό

en: Snow
el: Χιόνι

en: Snow Mountain
el: Χιονισμένο βουνό

en: Industrial
el: Βιομηχανικό

en: Water paths
el: Υδάτινα μονοπάτια

en: Castle paths
el: Μονοπάτια κάστρου

en: Darker Forest
el: Σκοτεινότερο δάσος
