SuperTux - en to it translation catalogue (484 entries)

en: You found a secret area!
it: Hai trovato un'area segreta!

en: Name
it: Nome

en: Fade tilemap
it: Sbiadisci tilemap

en: Message
it: Messaggio

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: Y
it: S

en: Button
it: Tasto

en: Sector
it: Settore

en: Spawn point
it: Punto di apparizione

en: Turn on script
it: Attiva script

en: Turn off script
it: Disattiva script

en: Sequence
it: Sequenza

en: end sequence
it: fine sequenza

en: stop Tux
it: ferma Tux

en: fireworks
it: fuochi artificiali

en: New worldmap spawnpoint
it: Nuovo punto di rinascita nella mappa del mondo

en: Worldmap fade tilemap
it: Sbiadisci tilemap nella mappa del mondo

en: Fade
it: Sbiadisci

en: Fade in
it: Dissolvenza in apertura

en: Fade out
it: Dissolvenza in chiusura

en: Climbable
it: Arrampicabile

en: Door
it: Porta

en: Switch
it: Interruttore

en: Thunderstorm
it: Tempesta di fulmini

en: Direction
it: Direzione

en: Path
it: Percorso

en: Solid
it: Solido

en: Action
it: Azione

en: Gradient
it: Gradiente

en: Breakable
it: Rompibile

en: Portable
it: Portatile

en: Angle
it: Angolo

en: Color
it: Colore

en: Speed
it: Velocità

en: Counter-clockwise
it: Anti-orario

en: Physics enabled
it: Fisica attivata

en: Visible
it: Visibile

en: Hit script
it: Script di collisione

en: Count
it: Conteggio

en: Content
it: Contenuto

en: Coin
it: Moneta

en: Growth (fire flower)
it: Crescita (fiore di fuoco)

en: Growth (ice flower)
it: Crescita (fiore di ghiaccio)

en: Growth (air flower)
it: Crescita (fiore d'aria)

en: Growth (earth flower)
it: Crescita (fiore di terra)

en: Star
it: Stella

en: Tux doll
it: Bambola Tux

en: Custom
it: Personalizzato

en: Light
it: Luce

en: Trampoline
it: Trampolino

en: Coin rain
it: Pioggia di monete

en: Coin explosion
it: Esplosione di monete

en: Following path
it: Segue sentiero

en: Path Mode
it: Modalità sentiero

en: Collect script
it: Raccogli script

en: Mode
it: Modalità

en: normal
it: normale

en: manual
it: manuale

en: Spawnpoint
it: Punto di apparizione

en: Candle
it: Candela

en: Enabled
it: Abilitato

en: Sound
it: Suono

en: Distance factor
it: Fattore distanza

en: Distance bias
it: Influenza della distanza

en: Torch
it: Torcia

en: Background
it: Sfondo

en: Lantern
it: Lanterna

en: Wind
it: Vento

en: Radius
it: Raggio

en: Momentum change rate
it: Cambia il tasso di moto

en: Platform
it: Piattaforma

en: Rock
it: Roccia

en: Music
it: Musica

en: Particle system
it: Sistema di particelle

en: Burning
it: Bruciante

en: Flicker
it: Tremolio

en: Text array
it: Array di testo

en: Disable gravity
it: Disabilita gravità

en: Time
it: Tempo

en: Alignment
it: Allineamento

en: none
it: nessuno

en: left
it: sinistra

en: right
it: destra

en: top
it: cima

en: bottom
it: fondo

en: Scroll offset x
it: Compensazione di scorrimento x

en: Scroll offset y
it: Compensazione di scorrimento y

en: Scroll speed x
it: Velocità di scorrimento x

en: Scroll speed y
it: Velocità di scorrimento y

en: Top image
it: Immagine superiore

en: Image
it: Immagine

en: Bottom image
it: Immagine inferiore

en: Draw target
it: Disegna obiettivo

en: Normal
it: Normale

en: Lightmap
it: Mappa luci

en: Speed X
it: Velocità X

en: Speed Y
it: Velocità Y

en: Acceleration
it: Accelerazione

en: Blowing
it: Soffio

en: Running
it: Correre

en: On-grab script
it: Script di presa

en: On-ungrab script
it: Script di rilascio

en: Interactive particle system
it: Sistema di particelle interattivo

en: Interval
it: Intervallo

en: Ispy
it: Spione

en: Linked
it: Collegato

en: Decal
it: Ricalca

en: Resize offset x
it: Ridimensiona offset X

en: Resize offset y
it: Ridimensiona offset Y

en: Alpha
it: Alfa

en: Speed x
it: Velocità x

en: Speed y
it: Velocità y

en: Tint
it: Tinta

en: Left Colour
it: Colore sinistro

en: Right Colour
it: Colore destro

en: Top Colour
it: Colore superiore

en: Bottom Colour
it: Colore inferiore

en: Vertical
it: Verticale

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical (whole sector)
it: Verticale (intero settore)

en: Horizontal (whole sector)
it: Orizzontale (intero settore)

en: None
it: Nessuno

en: Brick
it: Mattone

en: Spotlight
it: Riflettore

en: List of enemies
it: Lista dei nemici

en: Enemy
it: Nemico

en: Add
it: Aggiungi

en: Do you want to delete this badguy from the list?
it: Vuoi togliere questo cattivo dalla lista?

en: Yes
it: Si

en: Mix the colour
it: Mescola il colore

en: Cancel
it: Cancella

en: Edit script
it: Modifica script

en: Toad
it: Rospo

en: Plant
it: Pianta

en: Stalactite
it: Stalattite

en: Haywire
it: Caotibomba

en: Dispenser
it: Distributore

en: Jumpy
it: Saltellino

en: Track range
it: Gittata d'inseguimento

en: Vanish range
it: Gittata di scomparsa

en: Fly speed
it: Velocità di volo

en: Mole's rock
it: Roccia di Talpa

en: Death script
it: Script di morte

en: Owl
it: Gufo

en: Initial delay
it: Ritardo iniziale

en: Fire delay
it: Ritardo fuoco

en: Ammo
it: Munizioni

en: Snowball
it: Palla di neve

en: Fixed position
it: Posizione fissata

en: Lives
it: Vite

en: Flame
it: Fiamma

en: Badguy
it: Cattivo

en: Mole
it: Talpa

en: Snowman
it: Pupazzo di neve

en: Fish
it: Pesce

en: Interval (seconds)
it: Intervallo (secondi)

en: Random
it: Casuale

en: Enemies
it: Nemici

en: Limit dispensed badguys
it: Limita la distribuzione dei cattivi

en: Max concurrent badguys
it: Numero massimo di cattivi simultanei

en: Type
it: Tipo

en: dropper
it: contagocce

en: rocket launcher
it: lanciarazzi

en: cannon
it: cannone

en: invisible
it: invisibile

en: Snail
it: Lumaca

en: Bouncing Snowball
it: Palla di neve rimbalzante

en: Dart
it: Dardo

en: Max coins collected:
it: N. massimo di monete raccolte:

en: Max fragging:
it: N. massimo di uccisioni:

en: Max secrets found:
it: N. massimo di segreti trovati:

en: Best time completed:
it: Miglior tempo di completamento:

en: Level target time:
it: Obiettivo tempo per il livello:

en: Best Level Statistics
it: Statistiche dei migliori risultati dei livelli

en: You
it: Tu

en: Best
it: Migliore

en: Coins
it: Monete

en: Badguys
it: Cattivi

en: Secrets
it: Segreti

en: Unknown object
it: Oggetto sconosciuto

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
it: Uso: %s [OPZIONI] [LIVELLO]

en: General Options:
it: Opzioni Generali:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
it: -h, --help Mostra questo messaggio di aiuto e chiude

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
it:   -v, --version  Mostra la versione di SuperTux e chiude

en:   --verbose                    Print verbose messages
it: --verbose Stampa messaggi prolissi

en:   --debug                      Print extra verbose messages
it: -debug Stampa messaggi prolissi extra

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
it:   --print-datadir              Mostra la cartella di dati principale di SuperTux.

en: Video Options:
it: Opzioni Video:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
it: -f, --fullscreen Esegui in modalità a schermo intero

en:   -w, --window                 Run in window mode
it: -w, --window Esegui in modalità finestra

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
it: -g, --geometry WIDTHxHEIGHT Esegui SuperTux alla risoluzione data

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
it: -a, --aspect WIDTH:HEIGHT Esegui SuperTux con le proporzioni fornite

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
it: -d, --default Ripristina le impostazioni video ai valori originali

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
it: --renderer RENDERER Usa sdl, opengl, o auto per la visualizzazione

en: Audio Options:
it: Opzioni Audio:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
it: --disable-sound Disabilita gli effetti sonori

en:   --disable-music              Disable music
it: --disable-music Disabilita la musica

en: Game Options:
it: Opzioni Gioco:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
it:   --edit-level                 Apri nell'editor il livello dato

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
it: --show-fps Mostra il framerate nei livelli

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
it: --no-show-fps Non mostrare il framerate nei livelli

en:   --show-pos                   Display player's current position
it:   --show-pos                   Mostra l'attuale posizione del giocatore

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
it:   --no-show-pos                Non mostra la posizione del giocatore

en:   --developer                  Switch on developer feature
it: --developer Attiva le funzionalità da sviluppatore

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
it: -s, --debug-scripts Abilita lo script debugger.

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
it: --spawn-pos X,Y Dove far apparire Tux nel livello. Utilizzato solo se il livello è specificato.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
it:   --sector SETTORE              Metti Tux al SETTORE

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
it:   --spawnpoint PUNTO DI RINASCITA      Metti Tux al PUNTO DI RINASCITA

en: Demo Recording Options:
it: Opzioni di registrazione demo:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
it: --record-demo FILE LEVEL Registra una demo su FILE

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
it: --play-demo FILE LEVEL Esegui una demo registrata

en: Directory Options:
it: Opzioni cartella:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
it: --datadir DIR Setta la cartella per i file del gioco

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
it: --userdir DIR Setta la cartella per i dati utente (salvataggi, ecc.)

en: Add-On Options:
it: Opzioni componenti aggiuntivi

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
it:   --repository-url URL         Imposta l'URL dell'archivio dei componenti aggiuntivi

en: Environment variables:
it: Variabili d'ambiente:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
it: SUPERTUX2_USER_DIR Cartella per i dati (salvataggi, ecc.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
it: SUPERTUX2_DATA_DIR Cartella per i dati del gioco

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
it: Il gioco viene fornito SENZA NESSUNA GARANZIA. Questo è software libero e sei libero di 
    redistribuirlo sotto alcune condizioni; vedi il file di licenza per i dettagli.

en: Contrib Levels
it: Livelli aggiuntivi

en: *NEW*
it: *NUOVO*

en: Back
it: Indietro

en: Game Speed
it: Velocità del gioco

en: Adjust Game Speed
it: Aggiuta velocità del gioco

en: Show Collision Rects
it: Mostra i rettangoli di collisione

en: Show Worldmap Path
it: Mostra il percorso della mappa del mondo

en: Use Bitmap Fonts
it: Usa font bitmap

en: Each level must have at least one sector.
it: Ogni livello deve avere almeno un settore.

en: Do you really want to delete this sector?
it: Vuoi davvero eliminare questo settore?

en: Delete sector
it: Elimina settore

en: Objects
it: Oggetti

en: Create Level
it: Crea livello

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
it: Condividi questa mappa con licenza CC-BY-SA 4.0 Internazionale (consigliato).
    Questo permette la modifica e la redistribuzione da terze parti.
    Se non sei d'accordo con questa licenza, cambiala nelle proprietà del livello.
    DICHIARAZIONE LIBERATORIA: Gli autori di SuperTux non si assumono alcuna responsabilità per la licenza scelta.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
it: Condividi questo livello con licenza CC-BY-SA 4.0 Internazionale (consigliato).
    Questo permette la modifica e la redistribuzione da terze parti.
    Se non sei d'accordo con questa licenza, cambiala nelle proprietà del livello.
    DICHIARAZIONE LIBERATORIA: Gli autori di SuperTux non si assumono alcuna responsabilità per la licenza scelta.

en: Cheats
it: Trucchi

en: Bonus: Grow
it: Bonus: Crescita

en: Bonus: Fire
it: Bonus: Fuoco

en: Bonus: Ice
it: Bonus: Ghiaccio

en: Bonus: Air
it: Bonus: Aria

en: Bonus: Earth
it: Bonus: Terra

en: Bonus: None
it: Bonus: Nessuno

en: Leave Ghost Mode
it: Lascia la modalità Fantasma

en: Activate Ghost Mode
it: Attiva modalità fantasma

en: Finish Level
it: Completa livello

en: Reset Level
it: Resetta livello

en: Finish Worldmap
it: Fine Mondo mappa

en: Reset Worldmap
it: Resetta mondo mappa

en: %d level | %d levels
it[0]: %d livello
it[1]: %d livelli

en: Options
it: Opzioni

en: Desktop
it: Scrivania

en: Select Language
it: Seleziona la lingua

en: Select a different language to display text in
it: Seleziona una lingua diversa in cui mostrare il testo

en: Language Packs
it: Pacchetti lingua

en: Language packs contain up-to-date translations
it: I pacchetti lingua contengono aggiornamenti alle traduzioni

en: Select Profile
it: Seleziona il profilo

en: Select a profile to play with
it: Seleziona il profilo con cui giocare

en: Window Resizable
it: Finestra ridimensionabile

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
it: Permetti il ridimensionamento della finestra. Potrebbe essere necessario riavvare il gioco affinché le modifiche abbiano effetto.

en: Window Resolution
it: Risoluzione della finestra

en: Resize the window to the given size
it: Ridimensiona la finestra data la dimensione

en: Fullscreen
it: Modalità schermo intero

en: Fill the entire screen
it: Gioca a tutto schermo

en: Fullscreen Resolution
it: Risoluzione a schermo intero

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
it: Determina la risoluzione usata a schermo intero (devi selezionare Schermo Intero per completare le modifiche)

en: Magnification
it: Ingrandimento

en: Change the magnification of the game area
it: Imposta l'ingrandimento dell'area di gioco

en: Set the VSync mode
it: Imposta la modalità VSync

en: Aspect Ratio
it: Rapporto larghezza/altezza

en: Adjust the aspect ratio
it: Imposta il rapporto larghezza/altezza

en: Disable all sound effects
it: Disattiva tutti gli effetti sonori

en: Disable all music
it: Disattiva la musica

en: Sound Volume
it: Volume del sonoro

en: Adjust sound volume
it: Modifica il volume del sonoro

en: Music Volume
it: Volume della musica

en: Adjust music volume
it: Modifica il volume della musica

en: Sound (disabled)
it: Suono (disattivato)

en: Music (disabled)
it: Musica (disattivata)

en: Setup Keyboard
it: Configurazione controlli

en: Configure key-action mappings
it: Configura i tasti

en: Setup Joystick
it: Configura joystick

en: Configure joystick control-action mappings
it: Configura il joystick

en: Enable transitions
it: Abilita le transizioni

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
it: Abilita le transizioni e le animazioni nei menù

en: Developer Mode
it: Modalità Sviluppatore

en: Christmas Mode
it: Modalità Natale

en: Confirmation Dialog
it: Dialogo di conferma

en: Pause on focus loss
it: Pausa alla perdita del focus

en: Start Game
it: Inizia a giocare

en: Level Editor
it: Editor dei livelli

en: Credits
it: Crediti

en: Donate
it: Dona

en: Quit
it: Esci

en: Initialization script
it: Script d'inizializzazione

en: Gravity
it: Gravità

en: Resize offset X
it: Ridimensiona offset X

en: Resize offset Y
it: Ridimensiona offset Y

en: Resize
it: Ridimensiona

en: [Profile %s]
it: [Profilo %s]

en: Profile %s
it: Profilo %s

en: Description
it: Descrizione

en: Worldmap
it: Mappa del mondo

en: Levelset
it: Set di livelli

en: World
it: Mondo

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: %s "%s" by "%s"
it: %s "%s" di "%s"

en: No Add-ons installed
it: Nessun componente aggiuntivo installato

en: No Add-ons found
it: Nessun componente aggiuntivo trovato

en: Install %s *NEW*
it: Installa %s *NUOVO*

en: Install %s
it: Installa %s

en: No new Add-ons found
it: Nessun nuovo componente aggiuntivo trovato

en: Check Online (disabled)
it: Controlla sul Web (disattivato)

en: Check Online
it: Controlla sul Web

en: Downloading Add-On Repository Index
it: Scaricamento dell'indice dei componenti aggiuntivi

en: Downloading %s
it: Scaricamento di %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
it: Riavviare SuperTux
    affinché le modifiche abbiano effetto

en: Please enter a name for this level subset.
it: Inserisci un nome per questo gruppo di livelli

en: Story Mode
it: Storia

en: Are you sure?
it: Sei sicuro?

en: Continue
it: Continua

en: Restart Level
it: Ricomincia livello

en: Abort Level
it: Abbandona il livello

en: Up
it: Su

en: Down
it: Giù/Abbassati

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Jump
it: Salta

en: Peek Left
it: Guarda a sinistra

en: Peek Right
it: Guarda a destra

en: Peek Up
it: Guarda su

en: Peek Down
it: Guarda giù

en: Cheat Menu
it: Menù Trucchi

en: Debug Menu
it: Menù di Debug

en: Jump with Up
it: Salta con il tasto Su

en: Up cursor
it: Freccia su

en: Down cursor
it: Freccia giù

en: Left cursor
it: Freccia sinistra

en: Right cursor
it: Freccia destra

en: Return
it: Invio

en: Space
it: Spazio

en: Right Shift
it: Shift destro

en: Left Shift
it: Shift sinistro

en: Right Control
it: Ctrl destro

en: Left Control
it: Ctrl sinistro

en: Right Alt
it: Alt destro

en: Left Alt
it: Alt sinistro

en: Right Command
it: comando destro

en: Left Command
it: comando sinistra

en: Press Key
it: Premi un tasto

en: Language
it: Lingua

en: <auto-detect>
it: <riconosci automaticamente>

en: Manual Configuration
it: Configurazione Manuale

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
it: Utilizza la configurazione manuale anziché usare il supporto automatico per il GameController di SDL2

en: Pause/Menu
it: Pausa/Menu

en: No Joysticks found
it: Nessun joystick trovato

en: Scan for Joysticks
it: Cerca joystick

en: Press Button
it: Premi il pulsante

en: Axis
it: Asse

en: Hat Up
it: Levetta su

en: Hat Down
it: Levetta giù

en: Hat Left
it: Levetta sinistra

en: Hat Right
it: Levetta destra

en: Pause
it: Pausa

en: Leave World
it: Esci dal mondo

en: Abort Download
it: Interrompi Download

en: Error:
it: Errore:

en: Close
it: Chiudi

en: Bonus: Star
it: Bonus: Stella

en: Shrink Tux
it: Strizzacervelli Tux

en: Kill Tux
it: Uccidi Tux

en: Author
it: Autore

en: Contact
it: Contatti

en: License
it: Licenza

en: Please enter a name for this level.
it: Inserisci un nome per questo livello

en: Please enter a level author for this level.
it: Inserisci un nome d'autore per questo livello

en: Please enter a license for this level.
it: Inserisci una licenza per questo livello

en: Return to Editor
it: Tornare all'Editor

en: contributed by %s
it: con il contributo di  %s

en: Badguys killed
it: Cattivoni uccisi

en: Best time
it: Miglior tempo

en: Level target time
it: Obiettivo tempo per il livello

en: Others
it: Altri

en: Joystick Mappings
it: Configurazione Joystick

en: <no title>
it: <nessun titolo>

en: Path Node
it: Snodo del sentiero

en: up
it: su

en: down
it: giù

en: West
it: Ovest

en: East
it: Est

en: North
it: Nord

en: South
it: Sud

en: Circular
it: Circolare

en: Unordered
it: Non ordinato

en: true
it: vero

en: false
it: falso

en: invalid
it: non valido

en: Remove
it: Rimuovi

en: Level
it: Livello

en: Teleporter
it: Teletrasportatore

en: Special tile
it: Casella speciale

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
it: Alcuni componenti aggiuntivi obsoleti sono ancora attivi
    e possono creare conflitti con la struttura di base di Super Tux.
    Si possono ancora abilitare questi componenti nel menu.
    Disabilitare questi componenti aggiuntivi non cancellerà i progressi di gioco.

en: Disable add-ons
it: Disabilita componenti aggiuntivi

en: Ignore (not advised)
it: Ignora (sconsigliato)

en: Leave editor
it: Esci dall'editor dei livelli

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
it: Impossibile trovare il settore "main".
    Cambiare il nome del settore dove
    vorresti che il giocatore cominci su "main"

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
it: Impossibile trovare il punto di rinascita "main".
    Cambiare il nome del punto di rinascita dove
    vorresti che il giocatore cominci su "main"

en: Outro script
it: Script di epilogo

en: Auto play
it: Riproduzione automatica

en: Title colour
it: Colore titolo

en: Automatic
it: Automatico

en: Target worldmap
it: Specifica mappa del mondo

en: Stay action
it: Azione di stasi

en: Initial stay action
it: Azione iniziale di stasi

en: Stay group
it: Ferma gruppo

en: Change on touch
it: Cambia al tocco

en: Show message
it: Mostra messaggio

en: Invisible
it: Invisibile

en: Programming, project lead ad interim
it: Programmazione, capo progetto ad interim

en: Graphics
it: Grafica

en: Graphics, Programming, Level Design
it: Grafica, programmazione, creazione livelli

en: Programming
it: Programmazione

en: Original Developer
it: Sviluppatore originale

en: Music, Level Design
it: Musica, creazione livelli

en: Programming, Graphics, Level Design
it: Programmazione, grafica, creazione livelli

en: Programming, Level Design
it: Programmazione, creazione livelli

en: Graphics, Story
it: Grafica, storia

en: Programming, Documentation
it: Programmazione, documentazione

en: Coordination
it: Coordinamento

en: Programming, "Flexlay" Level editor
it: Programmazione, editor di livello "Flexlay"

en: Windows build fixes
it: Correzioni alla versione Windows

en: Packaging, Nightly builds
it: Paccheto, NIghtly build

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
it: Guru della traduzione (e molte altre minuzie che poteva fare chiunque altro)

en: Level Design
it: Creazione livelli

en: Additional contributors
it: Altri contributori

en: Bug fixes
it: Correzione bug

en: Scripting functions, Level fixes
it: Funzioni scripting, correzioni ai livelli

en: Code quality fixes
it: Correzioni di qualità al codice

en: Various contributions
it: Contributi vari

en: Build issue fix
it: Riparazioni ai problemi di compilazione

en: Code contributions
it: Contributi al codice

en: Code contribution, AppData file
it: Contributi al codice, file AppData

en: Bug fix
it: Correzione bug

en: Menu reorganization
it: Riorganizzazione menu

en: Fixing tile bugs
it: Correzione bug caselle

en: Build error fix
it: Correzione errori di compilazione

en: Scripting function fix
it: Correzione funzione di scripting

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
it: Supporto per "glbinding" come binding OpenGL opzionale

en: New menu code
it: Nuovo codice menu

en: Big Tux Walking Sprites improvements
it: Miglioramenti agli sprite di camminata di Big Tux

en: Contrib Programming
it: Contributi a Programmazione

en: Programming, Previous Maintainer
it: Programmazione, manutentore precedente

en: Localization
it: Traduzione

en: Creator of Tux, the Linux penguin
it: Creatore di Tux, il pinguino di Linux

en: SDL, OpenAL and OpenGL
it: SDL, OpenAL e OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
it: Per aver reso possibile una tale esperienza
    di gioco su Linux

en: Visit our webpage at
it: Visita la nostra pagina a

en: Or visit us directly at IRC:
it: Oppure facci visita direttamente su IRC:

en: #supertux at webchat.freenode.net
it: #supertux su webchat.freenode.net

en: Or at our Forum:
it: O sul nostro Forum:

en: Comments, ideas and suggestions
it: Commenti, idee e suggerimenti

en: go to our mailing list
it: vai alla nostra mailing list

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
it: Gli errori tipografici possono essere

note: l10n: typo contact
en: reported to
it: riportato a

en: Want to help…
it: Vuoi aiutare...

en: …with localization?
it: ...con la traduzione?

en: …with something else?
it: ...con qualcos'altro?

en: Thank you for
it: Grazie per

en: playing
it: aver giocato

en: Bosses
it: Boss

en: Projectiles
it: Proiettili

en: Forest
it: Foresta

en: Ice Cave & Crystal
it: Grotta di ghiaccio e cristallo

en: Embellishments
it: Decorazioni

en: Ice
it: Ghiaccio

en: Castle
it: Castello

en: Pathing
it: Instradamento

en: Water
it: Acqua

en: Snow
it: Neve

en: Snow Mountain
it: Montagna Nevosa

en: Industrial
it: Industriale

en: Water paths
it: Percorsi acquatici

en: Castle paths
it: Percorsi del castello

en: Darker Forest
it: Foresta più oscura
