SuperTux - en to nn translation catalogue (493 entries)

en: You found a secret area!
nn: Du fann ein hemmeleg plass!

en: Name
nn: Namn

en: Fade tilemap
nn: Uttonings-fliskart

en: Message
nn: Melding

en: Script
nn: Skript

en: Width
nn: Breidd

en: Height
nn: Høgd

en: Button
nn: Knapp

en: Oneshot
nn: Eittskot

en: Sector
nn: Sektor

en: Spawn point
nn: Startposisjon

en: Sprite
nn: Figur

en: Turn on script
nn: Slå på skript

en: Turn off script
nn: Slå av skript

en: Sequence
nn: Følgje

en: end sequence
nn: sluttfølgje

en: stop Tux
nn: stopp Tux

en: fireworks
nn: fyrverkeri

en: New worldmap spawnpoint
nn: Ny startposisisjon på verdskart

en: Worldmap fade tilemap
nn: Uttonings-fliskart for verdskart

en: Fade
nn: Uttoning

en: Fade in
nn: Ton inn

en: Fade out
nn: Ton ut

en: Climbable
nn: Klatrbar

en: Door
nn: Dør

en: Switch
nn: Brytar

en: Thunderstorm
nn: Torevêr

en: Direction
nn: Retning

en: Path
nn: Sti

en: Z-pos
nn: Z-posisjon

en: Solid
nn: Massivt

en: Action
nn: Handling

en: Tilemap
nn: Fliskart

en: Breakable
nn: Knusbar

en: Portable
nn: Berbar

en: Angle
nn: Vinkel

en: Color
nn: Farge

en: Speed
nn: Fart

en: Counter-clockwise
nn: Mot klokka

en: Physics enabled
nn: Fysikk påslått

en: Visible
nn: Synleg

en: Hit script
nn: Treffskript

en: Count
nn: Tal

en: Content
nn: Innhald

en: Coin
nn: Mynt

en: Growth (fire flower)
nn: Veks (eldblome)

en: Growth (ice flower)
nn: Veks (isblome)

en: Growth (air flower)
nn: Veks (luftblome)

en: Growth (earth flower)
nn: Veks (jordblome)

en: Star
nn: Stjerne

en: Tux doll
nn: Tux-dokke

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Light
nn: Lys

en: Coin rain
nn: Myntregn

en: Coin explosion
nn: Mynteksplosjon

en: Following path
nn: Følgjer sti

en: Path Mode
nn: Stimodus

en: Collect script
nn: Samla skript

en: Mode
nn: Modus

en: manual
nn: manuell

en: File
nn: Fil

en: Spawnpoint
nn: Startposisjon

en: Candle
nn: Lysestake

en: Enabled
nn: På

en: Sound
nn: Lyd

en: Distance factor
nn: Avstandsfaktor

en: Distance bias
nn: Avstandsbias

en: Volume
nn: Lydstyrke

en: Torch
nn: Fakkel

en: Background
nn: Bakgrunn

en: Lantern
nn: Lykt

en: Wind
nn: Vind

en: Momentum change rate
nn: Endringsrate rørslemengd

en: Platform
nn: Plattform

en: Music
nn: Musikk

en: Particle system
nn: Partikkelsystem

en: Burning
nn: Brenning

en: Flicker
nn: Blafring

en: Text array
nn: Teksttabell

en: Disable gravity
nn: Slå av tyngdekrafta

en: Time
nn: Tid

en: Alignment
nn: Justering

en: none
nn: ingen

en: left
nn: venstre

en: right
nn: høgre

en: top
nn: oppe

en: bottom
nn: nede

en: Scroll offset x
nn: Rulleforskyving x

en: Scroll offset y
nn: Rulleforskyving y

en: Scroll speed x
nn: Rullefart x

en: Scroll speed y
nn: Rullefart y

en: Top image
nn: Toppbilete

en: Image
nn: Bilete

en: Bottom image
nn: Botnbilete

en: Draw target
nn: Teikn mål

en: Lightmap
nn: Lyskart

en: Speed X
nn: Fart X

en: Speed Y
nn: Fart Y

en: Acceleration
nn: Akselerasjon

en: Blowing
nn: Blåser

en: Running
nn: Spring

en: On-grab script
nn: Ved grabbe-skript

en: On-ungrab script
nn: Ved avgrabbe-skript

en: Interactive particle system
nn: Interaktivt partikkelsystem

en: Interval
nn: Intervall

en: Ispy
nn: Spionauge

en: Linked
nn: Kopla

en: Resize offset x
nn: Storleiksendring x-forskyving

en: Resize offset y
nn: Storleiksendring y-forskyving

en: Alpha
nn: Alfa

en: Speed x
nn: Fart x

en: Speed y
nn: Fart y

en: Tint
nn: Farge

en: Left Colour
nn: Venstre farge

en: Right Colour
nn: Høgre farge

en: Top Colour
nn: Toppfarge

en: Bottom Colour
nn: Botnfarge

en: Vertical
nn: Loddrett

en: Horizontal
nn: Vassrett

en: Vertical (whole sector)
nn: Loddrett (heil sektor)

en: Horizontal (whole sector)
nn: Vassrett (heil sektor)

en: None
nn: Ingen

en: Brick
nn: Murstein

en: Spotlight
nn: Punktlys

en: Camera
nn: Kamera

en: List of enemies
nn: Slemmingliste

en: Enemy
nn: Fiende

en: Add
nn: Legg til

en: Do you want to delete this badguy from the list?
nn: Vil du sletta denne slemmingen frå lista?

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Mix the colour
nn: Bland farge

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Edit script
nn: Rediger skript

en: Toad
nn: Padde

en: Plant
nn: Plante

en: Stalactite
nn: Stalaktitt

en: Dispenser
nn: Utsendar

en: Zeekling
nn: Stupefisk

en: Jumpy
nn: Sprettulf

en: Track range
nn: Sporingsavstand

en: Vanish range
nn: Forsvinningsavstand

en: Fly speed
nn: Flygefart

en: Kugelblitz
nn: Kulelyn

en: Mole's rock
nn: Moldvarpstein

en: Death script
nn: Dødsskript

en: Owl
nn: Ugle

en: Initial delay
nn: Startpause

en: Fire delay
nn: Eldpause

en: Snowball
nn: Snøball

en: Fixed position
nn: Fast posisjon

en: Lives
nn: Liv

en: Flame
nn: Flamme

en: Badguy
nn: Slemming

en: Spiky
nn: Piggleif

en: Mole
nn: Moldvarp

en: Snowman
nn: Snømann

en: Fish
nn: Fisk

en: Interval (seconds)
nn: Intervall (sekund)

en: Random
nn: Tilfeldig

en: Enemies
nn: Fiendar

en: Limit dispensed badguys
nn: Avgrens utsette slemmingar

en: Max concurrent badguys
nn: Makstal samtidige slemmingar

en: dropper
nn: droppar

en: rocket launcher
nn: rakettrampe

en: cannon
nn: kanon

en: invisible
nn: usynleg

en: Snail
nn: Snigel

en: Bouncing Snowball
nn: Sprettande snøball

en: Max coins collected:
nn: Flest myntar:

en: Max fragging:
nn: Mest knusing:

en: Max secrets found:
nn: Flest hemmelegheitar funne:

en: Best time completed:
nn: Beste tid:

en: Level target time:
nn: Tidsmål:

en: Best Level Statistics
nn: Brettrekordar

en: You
nn: Du

en: Coins
nn: Myntar

en: Badguys
nn: Slemmingar

en: Secrets
nn: Hemmelegheitar

en: Unknown object
nn: Ukjent objekt

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
nn: Bruk: %s [VAL] [BRETTFIL]

en: General Options:
nn: Generelle val:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
nn:   -h, --help                   Vis denne hjelpemeldinga og avslutt.

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
nn:   -v, --version                Vis versjonsinfo og avslutt.

en:   --verbose                    Print verbose messages
nn:   --verbose                    Vis utvida meldingar.

en:   --debug                      Print extra verbose messages
nn:   --debug                      Vis endå fleire utvida meldingar.

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
nn:   --print-datadir              Vis hovudmappa for speldata.

en: Video Options:
nn: Grafikkval:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
nn:   -f, --fullscreen             Køyr i fullskjermsmodus.

en:   -w, --window                 Run in window mode
nn:   -w, --window                 Køyr i vindaugsmodus.

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
nn:   -g, --geometry BREIDDxHØGD   Køyr spelet med vald skjermoppløysing.

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
nn:   -a, --aspect BREIDD:HØGD     Køyr spelet med valt breidd/høgd-forhold.

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
nn:   -d, --default                Tilbakestill grafikkinnstillingane til standardverdiar.

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
nn:   --renderer RENDERER          Bruk «sdl», «opengl» eller «auto» for grafikk.

en: Audio Options:
nn: Lydval:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
nn:   --disable-sound              Slå av alle lydeffektar.

en:   --disable-music              Disable music
nn:   --disable-music              Slå av all musikk.

en: Game Options:
nn: Spelval:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
nn:   --edit-level                 Opna valt brett i redigeringsprogram.

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
nn:   --show-fps                   Vis bilete per sekund i spelet.

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
nn:   --no-show-fps                Ikkje vis bilete per sekund i spelet.

en:   --show-pos                   Display player's current position
nn:   --show-pos                   Vis gjeldande spelarposisjon.

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
nn:   --no-show-pos                Ikkje vis spelarposisjon.

en:   --developer                  Switch on developer feature
nn:   --developer                  Slå på utviklarfunksjonar.

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
nn:   -s, --debug-scripts          Slå på skriptfeilsøkjar.

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
nn:   --spawn-pos X,Y              Kor på brettet Tux skal starta. Vert berre brukt om brett vert spesifisert.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
nn:   --sector SEKTOR              Start med Tux i SEKTOR.

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
nn:   --spawnpoint POSISJON        Start med Tux ved POSISJON.

en: Demo Recording Options:
nn: Val for demoopptak:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
nn:   --record-demo FIL BRETT      Lagra spelopptak til fila «FIL».

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
nn:   --play-demo FIL BRETT        Spel av spelopptaket «FIL».

en: Directory Options:
nn: Mappeval:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
nn:   --datadir MAPPE              Vel mappe for datafiler.

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
nn:   --userdir MAPPE              Vel mappe for brukardata (lagra spel og liknande).

en: Add-On Options:
nn: Val for tilleggskart:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
nn:   --repository-url URL         Adressa til tilleggskart-samlinga.

en: Environment variables:
nn: Miljøvariablar:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
nn:   SUPERTUX2_USER_DIR           Mappe for brukardata (lagra spel og liknande).

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
nn:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Mappe for datafiler.

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
nn: Dette spelet kjem heilt utan nokon garantiar. Det er fri programvare, og du må gjerne
     gje det vidare til andre, under visse vilkår. Sjå lisensfila for meir informasjon.

en: Contrib Levels
nn: Andre brett

en: *NEW*
nn: *NY*

en: Back
nn: Tilbake

en: Debug
nn: Feilsøking

en: Game Speed
nn: Spelfart

en: Adjust Game Speed
nn: Juster spelfart

en: Show Collision Rects
nn: Vis kollisjonsrektangel

en: Show Worldmap Path
nn: Vis verdskart-sti

en: Use Bitmap Fonts
nn: Bruk punktbiletskrifter

en: Each level must have at least one sector.
nn: Kvart brett må ha minst éin sektor.

en: Do you really want to delete this sector?
nn: Er du sikker på at du vil sletta denne sektoren?

en: Delete sector
nn: Slett sektor

en: Objects
nn: Objekt

en: Create Level
nn: Lag brett

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
nn: Del dette verdskartet under lisensen CC-BY-SA 4.0 International (tilrådd).
    Lisensen tillèt at andre gjer endringar i verdskartet og vidareformidlar det.
    Viss du ikkje likar vilkåra i lisensen, kan du endra han i verdskarteigenskapane.
    MERK: SuperTux-utviklarane tek ikkje ansvar for kva lisens du vel.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
nn: Del dette brettet under lisensen CC-BY-SA 4.0 International (tilrådd).
    Lisensen tillèt at andre gjer endringar i brettet og vidareformidlar det.
    Viss du ikkje likar vilkåra i lisensen, kan du endra han i bretteigenskapane.
    MERK: SuperTux-utviklarane tek ikkje ansvar for kva lisens du vel.

en: Cheats
nn: Fusking

en: Bonus: Grow
nn: Bonus: veks

en: Bonus: Fire
nn: Bonus: eld

en: Bonus: Ice
nn: Bonus: is

en: Bonus: Air
nn: Bonus: luft

en: Bonus: Earth
nn: Bonus: jord

en: Bonus: None
nn: Bonus: ingen

en: Leave Ghost Mode
nn: Slå av spøkjelsesmodus

en: Activate Ghost Mode
nn: Slå på spøkjelsesmodus

en: Finish Level
nn: Fullfør brett

en: Reset Level
nn: Tilbakestill brett

en: Finish Worldmap
nn: Fullfør verdskart

en: Reset Worldmap
nn: Tilbakestill verdskart

en: %d level | %d levels
nn[0]: %d brett
nn[1]: %d brett

en: Options
nn: Oppsett

en: Desktop
nn: Skrivebord

en: Select Language
nn: Vel språk

en: Select a different language to display text in
nn: Vel kva språk du vil sjå spelet på

en: Language Packs
nn: Språkpakkar

en: Language packs contain up-to-date translations
nn: Språkpakkar inneheld oppdaterte omsetjingar

en: Select Profile
nn: Vel profil

en: Select a profile to play with
nn: Vel kva profil du vil spela med

en: Window Resizable
nn: Vindauge kan endra storleik

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
nn: Tillat endring av vindaugsstorleik – omstart kan vera nødvendig

en: Window Resolution
nn: Vindaugsstorleik

en: Resize the window to the given size
nn: Endra storleiken på vindauget til valt storleik

en: Fullscreen
nn: Fullskjerm

en: Fill the entire screen
nn: Fyll heile skjermen

en: Fullscreen Resolution
nn: Oppløysing for fullskjerm

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
nn: Vel oppløysinga for fullskjermmodus (du må byta mellom vindauge og fullskjerm for å sjå endringa)

en: Magnification
nn: Forstørring

en: Change the magnification of the game area
nn: Vel kor mykje spelområdet skal forstørrast

en: VSync
nn: Vsync

en: Set the VSync mode
nn: Vel «vsync»-modus

en: Aspect Ratio
nn: Breidd/høgd

en: Adjust the aspect ratio
nn: Endra breidd/høgd-forholdet

en: Disable all sound effects
nn: Slå av alle lydeffektane

en: Disable all music
nn: Slå av all musikken

en: Sound Volume
nn: Lydstyrke lydeffektar

en: Adjust sound volume
nn: Juster lydstyrken for lydeffektar

en: Music Volume
nn: Lydstyrke musikk

en: Adjust music volume
nn: Juster lydstyrken for musikk

en: Sound (disabled)
nn: Lyd (av)

en: Music (disabled)
nn: Musikk (av)

en: Setup Keyboard
nn: Speltastar

en: Configure key-action mappings
nn: Set opp speltastane

en: Setup Joystick
nn: Styrespak

en: Configure joystick control-action mappings
nn: Set opp styrespaken

en: Enable transitions
nn: Bruk skjermovergangar

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
nn: Bruk skjermovergangar og jamne menyanimasjonar

en: Developer Mode
nn: Utviklarmodus

en: Christmas Mode
nn: Julemodus

en: Confirmation Dialog
nn: Stadfestingsvindauge

en: Pause on focus loss
nn: Pause ved tap av fokus

en: Start Game
nn: Start spelet

en: Add-ons
nn: Tilleggskart

en: Level Editor
nn: Brettredigering

en: Credits
nn: Bidragsytarar

en: Donate
nn: Gje pengegåve

en: Quit
nn: Avslutt

en: Initialization script
nn: Startskript

en: Gravity
nn: Tyngdekraft

en: Resize offset X
nn: Storleiksendring x-forskyving

en: Resize offset Y
nn: Storleiksendring y-forskyving

en: Resize
nn: Endra storleik

en: [Profile %s]
nn: [Profil %s]

en: Profile %s
nn: Profil %s

en: Description
nn: Skildring

en: Worldmap
nn: Verdskart

en: Levelset
nn: Brettsamling

en: World
nn: Verd

en: Unknown
nn: Ukjend

en: %s "%s" by "%s"
nn: %s «%s» av «%s»

en: No Add-ons installed
nn: Ingen tilleggskart installerte

en: No Add-ons found
nn: Fann ingen tilleggskart

en: Install %s *NEW*
nn: Installer %s *NY*

en: Install %s
nn: Installer %s

en: No new Add-ons found
nn: Fann ingen nye tilleggskart

en: Check Online (disabled)
nn: Sjå etter på nettet (slått av)

en: Check Online
nn: Sjå etter på nettet

en: Downloading Add-On Repository Index
nn: Lastar ned indeks over tilleggskart

en: Downloading %s
nn: Lastar ned %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
nn: Start SuperTux på nytt for
    at endringane skal tre i kraft.

en: Please enter a name for this level subset.
nn: Vel eit anna namn på dette brettutvalet.

en: Story Mode
nn: Forteljingsmodus

en: Are you sure?
nn: Er du sikker?

en: Continue
nn: Hald fram

en: Restart Level
nn: Start brettet på nytt

en: Abort Level
nn: Avbryt brettet

en: Up
nn: Opp

en: Down
nn: Ned

en: Left
nn: Venstre

en: Right
nn: Høgre

en: Jump
nn: Hopp

en: Peek Left
nn: Kikk til venstre

en: Peek Right
nn: Kikk til høgre

en: Peek Up
nn: Kikk opp

en: Peek Down
nn: Kikk ned

en: Console
nn: Konsoll

en: Cheat Menu
nn: Fuskemeny

en: Debug Menu
nn: Feilsøkingsmeny

en: Jump with Up
nn: Hopp med opp

en: Up cursor
nn: Pil opp

en: Down cursor
nn: Pil ned

en: Left cursor
nn: Pil venstre

en: Right cursor
nn: Pil høgre

en: Return
nn: Enter

en: Space
nn: Mellomrom

en: Right Shift
nn: Høgre-Shift

en: Left Shift
nn: Venstre-Shift

en: Right Control
nn: Høgre-Ctrl

en: Left Control
nn: Venstre-Ctrl

en: Right Alt
nn: Høgre-Alt

en: Left Alt
nn: Venstre-Alt

en: Right Command
nn: Høgre-Kommando

en: Left Command
nn: Venstre-Kommando

en: Press Key
nn: Trykk på knapp

en: Language
nn: Språk

en: <auto-detect>
nn: <vel automatisk>

en: Manual Configuration
nn: Manuelt oppsett

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
nn: Bruk manuelt oppsett i staden for SDL2s automatiske spelkontrollstøtte

en: Pause/Menu
nn: Pause/meny

en: No Joysticks found
nn: Fann ingen styrespakar

en: Scan for Joysticks
nn: Søk etter styrespakar

en: Press Button
nn: Trykk på knapp

en: Axis
nn: Akse

en: Hat Up
nn: Hatt opp

en: Hat Down
nn: Hatt ned

en: Hat Left
nn: Hatt venstre

en: Hat Right
nn: Hatt høgre

en: Leave World
nn: Forlat verd

en: Abort Download
nn: Avbryt nedlasting

en: Error:
nn: Feil:

en: Close
nn: Lukk

en: Bonus: Star
nn: Bonus: stjerne

en: Shrink Tux
nn: Krymp Tux

en: Kill Tux
nn: Drep Tux

en: Author
nn: Opphavsperson

en: Contact
nn: Kontakt

en: License
nn: Lisens

en: Tileset
nn: Flissamling

en: Please enter a name for this level.
nn: Skriv inn namnet på brettet.

en: Please enter a level author for this level.
nn: Skriv inn opphavspersonen til brettet.

en: Please enter a license for this level.
nn: Skriv inn lisensen for brettet.

en: 1/8 tile (4px)
nn: 1/8 flis (4 pk.)

en: 1/4 tile (8px)
nn: 1/4 flis (8 pk.)

en: 1/2 tile (16px)
nn: 1/2 flis (16 pk.)

en: 1 tile (32px)
nn: 1 flis (32 pk.)

en: contributed by %s
nn: Laga av %s

en: Badguys killed
nn: Slemmingar drepne

en: Best time
nn: Beste tid

en: Level target time
nn: Tidsmål

en: Others
nn: Andre

en: Joystick Mappings
nn: Styrespakoppsett

en: <no title>
nn: <namnlaus>

en: Path Node
nn: Stinode

en: up
nn: opp

en: down
nn: ned

en: West
nn: Vest

en: East
nn: Aust

en: North
nn: Nord

en: South
nn: Sør

en: One shot
nn: Eitt skot

en: Ping-pong
nn: Pingpong

en: Circular
nn: Sirkulær

en: Unordered
nn: Uordna

en: true
nn: ja

en: false
nn: nei

en: invalid
nn: ugyldig

en: Remove
nn: Fjern

en: Level
nn: Brett

en: Teleporter
nn: Teleportør

en: Special tile
nn: Spesialflis

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
nn: Nokre utdaterte tilleggskart er framleis i bruk og
    kan føra til krasj med standard SuperTux-strukturar.
    Du kan framleis slå på desse tilleggskarta i menyen.
    Slår du dei av, vil spelet framleis hugsa kor langt du er kommen.

en: Disable add-ons
nn: Slå av tilleggskart

en: Ignore (not advised)
nn: Ignorer (ikkje tilrådd)

en: Leave editor
nn: Forlat redigeringsprogram

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
nn: Fann ikkje nokon hovudsektor («main»).Byt namn på sektoren som du vil at
    spelaren skal starta i til «main».

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
nn: Fann ikkje nokon hovud-startposisjon («main»).Byt namn på startposisjonen som du vil at
    spelaren skal starta ved til «main».

en: Outro script
nn: Utannonseringsskript

en: Auto play
nn: Autospel

en: Title colour
nn: Tittelfarge

en: Automatic
nn: Automatisk

en: Target worldmap
nn: Mål-verdskart

en: Stay action
nn: Ståhandling

en: Initial stay action
nn: Start-ståhandling

en: Stay group
nn: Stågruppe

en: Change on touch
nn: Endra ved kontakt

en: Show message
nn: Vis melding

en: Invisible
nn: Usynleg

en: Programming, project lead ad interim
nn: Programming, mellombels prosjektleiar

en: Graphics
nn: Grafikk

en: Graphics, Programming, Level Design
nn: Grafikk, programmering og brettdesign

en: Programming
nn: Programmering

en: Original Developer
nn: Opphavleg utviklar

en: Music, Level Design
nn: Musikk, brettdesign

en: Programming, Graphics, Level Design
nn: Programmering, grafikk, brettdesign

en: Programming, Level Design
nn: Programmering, brettdesign

en: Graphics, Story
nn: Grafikk, forteljing

en: Programming, Documentation
nn: Programmering, dokumentasjon

en: Coordination
nn: Koordinator

en: Programming, "Flexlay" Level editor
nn: Programmering, brettredigeraren «Flexlay»

en: Windows build fixes
nn: Rettingar for Windows-bygging

en: Packaging, Nightly builds
nn: Pakking, nattlege byggingar

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
nn: Omsetjingsguru (og mykje anna som kven som helst kunne gjort)

en: Level Design
nn: Brettdesign

en: Additional contributors
nn: Fleire bidragsytarar

en: Bug fixes
nn: Feilrettingar

en: Scripting functions, Level fixes
nn: Skriptfunksjonar, brettrettingar

en: Code quality fixes
nn: Kodekvalitetsrettingar

en: Various contributions
nn: Ymse bidragsytarar

en: Build issue fix
nn: Retta byggjefeil

en: Code contributions
nn: Kodebidragsytarar

en: Code contribution, AppData file
nn: Kodebidrag, AppData-fil

en: Bug fix
nn: Feilretting

en: Menu reorganization
nn: Reorganisering av menyen

en: Fixing tile bugs
nn: Retting av flisfeil

en: Build error fix
nn: Retta byggjefeil

en: Scripting function fix
nn: Retta skriptfunksjon

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
nn: Støtte for «glbinding» som valfri OpenGL-binding

en: New menu code
nn: Ny menykode

en: Big Tux Walking Sprites improvements
nn: Forbetringar i gå-animasjonen for store-Tux

en: Contrib Programming
nn: Programmeringsbidrag

en: Programming, Previous Maintainer
nn: Programmering, tidlegare vedlikehaldar

en: Localization
nn: Omsetjing

en: Creator of Tux, the Linux penguin
nn: Laga Tux – Linux-pingvinen

en: SDL, OpenAL and OpenGL
nn: SDL, OpenAL og OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
nn: For å ha gjort det mogleg å laga
            så gode spel på Linux

en: Visit our webpage at
nn: Besøk heimesida vår:

en: Or visit us directly at IRC:
nn: Eller snakk med oss på IRC:

en: #supertux at webchat.freenode.net
nn: #supertux på webchat.freenode.net

en: Or at our Forum:
nn: Eller på forumet vårt:

en: Comments, ideas and suggestions
nn: Kommentarar, idéar og forslag

en: go to our mailing list
nn: gå til e-postlista vår

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
nn: Meld frå om typografiske

note: l10n: typo contact
en: reported to
nn: feil til

en: Want to help…
nn: Vil du hjelpa til …

en: …with localization?
nn: … med omsetjing?

en: …with something else?
nn: … med noko anna?

en: Thank you for
nn: Takk for at du

en: playing
nn: spelte

en: Bosses
nn: Sjefar

en: Projectiles
nn: Prosjektil

en: Forest
nn: Skog

en: Ice Cave & Crystal
nn: Ishòle og iskrystall

en: Embellishments
nn: Pynt

en: Ice
nn: Is

en: Castle
nn: Slott

en: Pathing
nn: Stiar

en: Water
nn: Vatn

en: Snow
nn: Snø

en: Snow Mountain
nn: Snøfjell

en: Halloween
nn: Allehelgensaftan

en: Industrial
nn: Industriell

en: Water paths
nn: Vass-stiar

en: Castle paths
nn: Slottsstiar

en: Darker Forest
nn: Mørkare skog
