SuperTux - en to tt translation catalogue (599 entries)

en: You found a secret area!
tt: Сез яшерен җирне таптыгыз!

en: Secret area
tt: Яшерен урын

en: Name
tt: Исем

en: Width
tt: Киңлек

en: Height
tt: Биеклек

en: Fade tilemap
tt: Плитәне яшерергә

en: Message
tt: Хат

en: Script
tt: Сценарий

en: Script trigger
tt: Сценарий триггеры

en: Button
tt: Төймә

en: Oneshot
tt: Бер ату

en: Climbable
tt: Үрмәләргә

en: Sector
tt: Өлкә

en: Spawn point
tt: Спавн ноктасы

en: Switch
tt: Өзгеч

en: Sprite
tt: Спрайт

en: Turn on script
tt: Сценарийны кабызырга

en: Turn off script
tt: Сценарийны сүндерергә

en: Sequence trigger
tt: Эзлекле җибәрү

en: Sequence
tt: Эзлеклелек

en: end sequence
tt: Эзлеклелек ахыры

en: stop Tux
tt: Туксны туктатырга

en: fireworks
tt: фейерверк

en: New worldmap spawnpoint
tt: Картада яңа чыгу ноктасы

en: Worldmap fade tilemap
tt: Картада плитәне яшерергә

en: Fade
tt: Яшерергә

en: Fade in
tt: Эчкә яшерелү

en: Fade out
tt: Тышка яшерелү

en: Thunderstorm
tt: Яшен

en: Path
tt: Юл

en: Action
tt: Гамәл

en: Solid
tt: Ныклы

en: Z-pos
tt: Z-позиция

en: Weak block
tt: Тотрыксыз блок

en: Gradient
tt: Градиент

en: Tilemap
tt: Плитә

en: Breakable
tt: Ватылучан

en: Portable
tt: Күчерелмәле

en: Angle
tt: Почмак

en: Colour
tt: Төс

en: Speed
tt: Тизлек

en: Counter-clockwise
tt: Сәгать теленә каршы

en: Physics enabled
tt: Физика кабызылган

en: Visible
tt: Күренә

en: Hit script
tt: Бәрелеш сценарие

en: Count
tt: Исәп

en: Content
tt: Эче

en: Coin
tt: Тәңкә

en: Growth (fire flower)
tt: Үсү (ут чәчәге)

en: Growth (ice flower)
tt: Үсү (боз чәчәге)

en: Growth (air flower)
tt: Үсү (һава чәчәге)

en: Growth (earth flower)
tt: Үсү (җир чәчәге)

en: Star
tt: Йолдыз

en: Tux doll
tt: Курчак Тукс

en: Custom
tt: Башка

en: Light
tt: Җиңел

en: Trampoline
tt: Сикерткеч

en: Coin rain
tt: Тәңкәләр яңгыры

en: Coin explosion
tt: Тәңкәләр шартлавы

en: Pneumatic platform
tt: Пневматик платформа

en: Following path
tt: Юл буенча

en: Collect script
tt: Сценарий ясарга

en: Ghost particles
tt: Өрәк кисәкләре

en: Mode
tt: Режим

en: normal
tt: гади

en: manual
tt: кулдан

en: Candle
tt: Шәм

en: Invisible block
tt: Күренмәс блок

en: Snow particles
tt: Кар кисәкләре

en: Level time
tt: Дәрәҗә вакыты

en: Sound
tt: Тавышлар

en: Distance factor
tt: Ераклык факторы

en: Distance bias
tt: Кимү ераклыгы

en: Volume
tt: Тавыш көче

en: Torch
tt: Факел

en: Ice crusher
tt: Боз ваклагыч

en: Background
tt: Фон

en: Reset point
tt: Ташлану ноктасы

en: Ambient light
tt: Тышкы яктырту

en: Lantern
tt: Яктырткыч

en: Wind
tt: Җил

en: Radius
tt: Радиус

en: Rain particles
tt: Яңгыр кисәкләре

en: Platform
tt: Платформа

en: Rock
tt: Таш

en: Music
tt: Көйләр

en: Rusty trampoline
tt: Күгәрек сикерткеч

en: Particle system
tt: Кисәкләр системасы

en: Burning
tt: Яну

en: Flicker
tt: Җемелдәү

en: Info block
tt: Мәгълүмат блогы

en: Disable gravity
tt: Гравитацияне сүндерергә

en: Ambient sound
tt: Фон көе

en: Time
tt: Вакыт

en: Hurting platform
tt: Авырттыручы платформа

en: Alignment
tt: Тигезләү

en: none
tt: юк

en: left
tt: сул

en: right
tt: уң

en: top
tt: өс

en: bottom
tt: ас

en: Scroll offset x
tt: Горизонталь әйләндерү адымы

en: Scroll offset y
tt: Вертикаль әйләндерү адымы

en: Scroll speed x
tt: Горизонталь әйләндерү тизлеге

en: Scroll speed y
tt: Вертикаль әйләндерү тизлеге

en: Speed x
tt: Вертикаль тизлек

en: Speed y
tt: Горизонталь тизлек

en: Top image
tt: Өске рәсем

en: Image
tt: Рәсем

en: Bottom image
tt: Аскы рәсем

en: Speed X
tt: X буенча тизлек

en: Speed Y
tt: Y буенча тизлек

en: Acceleration
tt: Тизләнеш

en: Blowing
tt: Өрә торган

en: Bicycle platform
tt: Вело- платформа

en: Path Mode
tt: Юл режимы

en: Interactive particle system
tt: Интерактив кисәкләр системасы

en: Running
tt: Йөгерү

en: Interval
tt: Интервал

en: Cloud particles
tt: Болыт кисәкләре

en: Ispy
tt: Перископ

en: Linked
tt: Бәйләнгән

en: Decal
tt: Декаль

en: Lightmap
tt: Якты карта

en: Left Colour
tt: Сул төс

en: Right Colour
tt: Уң төс

en: Top Colour
tt: Өс төс

en: Bottom Colour
tt: Ас төс

en: Direction
tt: Юнәлеш

en: Unstable tile
tt: Тотрыксыз плитка

en: Brick
tt: Кирпеч

en: Invisible wall
tt: Күренмәс дивар

en: Spotlight
tt: Прожектор

en: Scripted object
tt: Сценарий өлкәсе

en: Bonus block
tt: Ташлама блогы

en: Magic block
tt: Тылсымлы блок

en: Camera
tt: Камера

en: List of enemies
tt: Дошманнар исемлеге

en: Enemy
tt: Дошман

en: Add
tt: Өстәргә

en: OK
tt: ӘЙЕ

en: Do you want to delete this badguy from the list?
tt: Бу дошманны исемлектән бетерергәме?

en: Yes
tt: Әйе

en: No
tt: Юк

en: Mix the colour
tt: Төсләрне бутарга

en: Cancel
tt: Баш тарту

en: Toad
tt: Гөберле Бака

en: Mr. Tree
tt: Агач Әфәнде

en: Plant
tt: Үсемлек

en: Crystallo
tt: Кристалл

en: Totem
tt: Тотем

en: Stalactite
tt: Сталактит

en: Haywire
tt: Бозык

en: Dispenser
tt: Бирүче

en: Short fuse
tt: Кыска филтә

en: Zeekling
tt: Зиклинг

en: Mr. Ice Block
tt: Боз Кисәге Әфәндесе

en: Jumpy
tt: Сикерүче

en: Captain snowball
tt: Кармалай Капитаны

en: Ghost tree
tt: Агач өрәге

en: Spawnpoint
tt: Чыгу ноктасы

en: Track range
tt: Юл арасы

en: Vanish range
tt: Юкка чыгу арасы

en: Fly speed
tt: Очу тизлеге

en: Kugelblitz
tt: Кугелблиз

en: Mole's rock
tt: Сукыр тычкан кыясы

en: Sleeping spiky
tt: Йоклаучы чәнечке

en: Yeti's stalactite
tt: Сталактит Йети

en: Live fire
tt: Исән ут

en: Sleeping live fire
tt: Йоклаучы Исән ут

en: Dormant live fire
tt: Ялкау Исән ут

en: Owl
tt: Ябалак

en: Igel
tt: Игель

en: Initial delay
tt: Беренче тоткарлану

en: Fire delay
tt: Утны тоткарлау

en: Ammo
tt: Кораллар

en: Snowball
tt: Кар малае

en: Smart Block
tt: Акыллы Блок

en: Fixed position
tt: Беркетелгән позиция

en: Lives
tt: Гомерләр

en: Golden bomb
tt: Алтын бомба

en: Flying snowball
tt: Очучы Кармалай

en: Skully hop
tt: Скулли хоп

en: Kamikaze snowball
tt: Кармалай - Камикадзе

en: Leaf Shot
tt: Яфрак-Пуля

en: Flame
tt: Ялкын

en: Poisonous ivy
tt: Агулы чормавык

en: Will 'o' wisp
tt: Йөрүче ут

en: Badguy
tt: Дошман

en: Death script
tt: Үлү сценарие

en: Ghost flame
tt: Ут өрәге

en: Spiky
tt: Керпе

en: Walking leaf
tt: Йөрүче яфрак

en: Dart trap
tt: Уклы капкын

en: Sky dive
tt: Парашютта төшү

en: Yeti
tt: Йети

en: Mole
tt: Сукыр тычкан

en: Mr. Bomb
tt: Бомба әфәнде

en: Mr. Candle
tt: Шәм әфәнде

en: Angry stone
tt: Усал Таш

en: Spider mite
tt: Үрмәкүч

en: Snowman
tt: Кар кешесе

en: Stumpy
tt: Карсак

en: Fish
tt: Балык

en: Interval (seconds)
tt: Интервал (секундларда)

en: Random
tt: Очраклы

en: Enemies
tt: Дошманнар

en: Type
tt: Төр

en: dropper
tt: капкын

en: rocket launcher
tt: ракета җибәрүче

en: cannon
tt: туп

en: invisible
tt: күренмәүче

en: Snail
tt: Әкәм-төкәм

en: Smart Ball
tt: Акыллы Кар малае

en: Bouncing Snowball
tt: Сикерүче Кармалай

en: Ice flame
tt: Боз ялкыны

en: Dart
tt: Ук

en: Max coins collected:
tt: Җыелган тәңкәләр:

en: Max fragging:
tt: Юк ителгән:

en: Max secrets found:
tt: Табылган яшерен җирләр:

en: Best time completed:
tt: Иң яхшы вакыт:

en: Level target time:
tt: Дәрәҗә таләп иткән вакыт:

en: Best Level Statistics
tt: Дәрәҗәнең иң яхшы күрсәткече

en: You
tt: Сезнеке

en: Best
tt: Иң яхшысы

en: Coins
tt: Тәңкәләр җыелган

en: Badguys
tt: Дошманнар

en: Secrets
tt: Яшерен урыннар табылган

en: Unknown object
tt: Билгесез объект

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
tt: Куллану: %s [КӨЙЛӘҮЛӘР] [ДӘРӘҖӘ_ФАЙЛЫ]

en: General Options:
tt: Төп көйләүләр:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
tt: -h, --help Бу белешмәне күрсәтергә һәм чыгарга

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
tt: -v, --version SuperTux версиясен күрсәтергә һәм чыгарга

en:   --verbose                    Print verbose messages
tt: --verbose Тулы мәгълүматларны чыгарырга

en:   --debug                      Print extra verbose messages
tt: --debug Өстәмә тулы мәгълүматларны чыгарырга

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
tt: --print-datadir SuperTux -ның төп юлын күрсәтергә.

en: Video Options:
tt: Графика көйләүләре:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
tt: -f, --fullscreen Тулы экранда җибәрергә

en:   -w, --window                 Run in window mode
tt: -w, --window Тәрәзәдә җибәрергә

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
tt: -g, --geometry КИҢЛЕКxБИЕКЛЕК SuperTux-ны бу ачыклыкта җибәрергә

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
tt: -a, --aspect КИҢЛЕК:БИЕКЛЕК SuperTux -ны бу яклар бәйләнешендә җибәрергә

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
tt: -d, --default График көйләүләрне гадәттәгечәгә кайтарырга

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
tt: --renderer ЧЫГАРУ Чыгару өчен sdl, opengl яки auto кулланырга

en: Audio Options:
tt: Тавыш көйләүләре:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
tt: --disable-sound Тавыш эффектларын сүндерергә

en:   --disable-music              Disable music
tt: --disable-music Көйләрне сүндерергә

en: Game Options:
tt: Уен көйләүләре:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
tt:   --edit-level                 Бу дәрәҗәне мөхәррирдә ачарга

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
tt: --show-fps Кадрлар ешлыгын күрсәтергә

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
tt: --no-show-fps Кадрлар ешлыгын күрсәтмәскә

en:   --show-pos                   Display player's current position
tt:   --show-pos                   Уенчының хәзерге урынын күрсәтергә

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
tt:   --no-show-pos                Уенчының урынын күрсәтмәскә

en:   --developer                  Switch on developer feature
tt: --developer Ясаучы үзенчәлекләрен кабызырга

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
tt: -s, --debug-scripts Сценарийлар тикшерүчесен кабызырга.

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
tt: --spawn-pos X,Y Дәрәҗәдә кайсы җирдә Туксны куярга. Дәрәҗә билгеләнелгән вакытта гына кулланыла.

en: Demo Recording Options:
tt: Демо Яздыру Көйләүләре

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
tt: --record-demo ФАЙЛ ДӘРӘҖӘ Демоны ФАЙЛГА яза

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
tt: --play-demo ФАЙЛ ДӘРӘҖӘ Язылган демоны уйната

en: Directory Options:
tt: Директорияләрне көйләү:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
tt: --datadir ЮЛ Уен мәгълүматлары өчен юлны урнаштыра

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
tt: --userdir ЮЛ Кулланучы мәгълүматлары өчен юлны урнаштыра (сакланулар һ. б.)

en: Add-On Options:
tt: Кушымталар көйләүләре:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
tt:   --repository-url URL         Кушымталар саклау урынын билгеләргә

en: Environment variables:
tt: Мохит үзгәрмәләре:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
tt: SUPERTUX2_USER_DIR Кулланучы мәгълүматлары өчен юл (сакланулар һ. б.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
tt: SUPERTUX2_DATA_DIR Уен мәгълүматлары өчен юл

en: Copyright
tt: Автор хокукы

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
tt: Бу уен БЕРНИНДИ ДӘ ГАРАНТИЯСЫЗ бирелә. Бу азат программа тәэминаты, һәм сез аны билгеле
    бер шартларда тарата аласыз; өстәмә мәгълүмат өчен лицензия файлын карагыз.

en: Contrib Levels
tt: Өстәмә биремнәр

en: *NEW*
tt: *ЯҢА*

en: Back
tt: Артка

en: Choose sector to edit:
tt: Үзгәртү өчен өлкәне сайлагыз:

en: Sector settings...
tt: Өлкә көйләүләре

en: Create new sector
tt: Яңа өлкә ясарга

en: Delete this sector
tt: Бу өлкәне бетерергә

en: Each level must have at least one sector.
tt: Һәм дәрәҗә кимендә бер өлкәдән торырга тиеш.

en: Do you really want to delete this sector?
tt: Чыннан да бу өлкәне бетерергәме?

en: Delete sector
tt: Өлкәне бетерергә

en: Objects
tt: Объектлар

en: Tilegroups
tt: Плитка төркеме

en: Empty levelset
tt: Буш дәрәҗә

en: Edit worldmap
tt: Картаны үзгәртергә

en: Create worldmap
tt: Дөнья картасын ясарга

en: Create Level
tt: Дәрәҗә ясарга

en: Level subset properties
tt: Дәрәҗә эче үзлекләре

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
tt: Бу дөнья картасын CC-BY-SA 4.0 International лицензиясенә бәйләргә (тәкъдим ителә).
    Бу өченче як белән үзгәртелешләр кертүне мөмкин итә.
    Әгәр сез бу лицензия белән риза булмасагыз, аны көйләүләрдә үзгәртегез.
    ҖАВАПЛЫЛЫКТАН БАШ ТАРТУ: SuperTux авторлары сезнең сйлаган лицензиягез өчен бернинди дә җавап бирми.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
tt: Бу дәрәҗәне CC-BY-SA 4.0 International лицензиясенә бәйләргә (тәкъдим ителә).
    Бу өченче як белән үзгәртелешләр кертүне мөмкин итә.
    Әгәр сез бу лицензия белән риза булмасагыз, аны көйләүләрдә үзгәртегез.
    ҖАВАПЛЫЛЫКТАН БАШ ТАРТУ: SuperTux авторлары сезнең сйлаган лицензиягез өчен бернинди дә җавап бирми.

en: Cheats
tt: Читлар

en: Bonus: Grow
tt: Ташлама: Үсү

en: Bonus: Fire
tt: Ташлама: Ут

en: Bonus: Ice
tt: Ташлама: Боз

en: Bonus: Air
tt: Ташлама: Һава

en: Bonus: Earth
tt: Ташлама: Җир

en: Bonus: None
tt: Ташлама: Юк

en: Activate Ghost Mode
tt: Шәүлә режмын кабызырга

en: Finish Level
tt: Дәрәҗәне тәмамларга

en: Reset Level
tt: Дәрәҗә яңабаштан

en: Finish Worldmap
tt: Дөнья картасын тәмамларга

en: Reset Worldmap
tt: Дөнья картасын яңадан башларга

en: Move to main spawnpoint
tt: Төп чыгу ноктасына күчәргә

en: Choose level subset
tt: Дәрәҗә эчен сайларга

en: New level subset
tt: Яңа дәрәҗә эче

en: Options
tt: Көйләүләр

en: auto
tt: автоматик

en: Desktop
tt: Эш өстәле

en: Select Language
tt: Телне сайлагыз

en: Select a different language to display text in
tt: Текст күрсәтелү өчен башка телне сайларга

en: Language Packs
tt: Тел пакетлары

en: Language packs contain up-to-date translations
tt: Тел пакетлары яңартылган тәрҗемәләр бирә

en: Select Profile
tt: Профильны сайлагыз

en: Select a profile to play with
tt: Уен өчен профиль сайларга

en: Fullscreen
tt: Тулы экран

en: Fill the entire screen
tt: Бөтен экранны алырга

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
tt: Тулы экран өчен ачыклыкны билгеләргә (сезгә тулы экран режимын сайларга кирәк)

en: Magnification
tt: Масштаб

en: Change the magnification of the game area
tt: Уен җиренең масштабын үзгәртергә

en: Aspect Ratio
tt: Экран форматы

en: Adjust the aspect ratio
tt: Экран яклары бәйләнешен дөресләргә

en: Disable all sound effects
tt: Бөтен тавыш эффектларын сүндерергә

en: Disable all music
tt: Төймәләр гамәлләрен билгеләргә

en: Sound (disabled)
tt: Тавышлар (сүндерелгән)

en: Music (disabled)
tt: Көйләр (сүндерелгән)

en: Setup Keyboard
tt: Төймәсар

en: Configure key-action mappings
tt: Төймәләр гамәлләрен билгеләргә

en: Setup Joystick
tt: Джойстик

en: Configure joystick control-action mappings
tt: Джойстик көйләүләрен билгеләргә

en: Enable transitions
tt: Күчүне кабызырга

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
tt: Күчүне һәм менюда салмак анимацияне кабызырга

en: Developer Mode
tt: Ясаучы Режимы

en: Christmas Mode
tt: Яңа ел Режимы

en: Start Game
tt: Уенны башларга

en: Add-ons
tt: Кушымталар

en: Level Editor
tt: Дәрәҗә мөхәррире

en: Credits
tt: Ясаучылар

en: Quit
tt: Чыгарга

en: Initialization script
tt: Инициализация сценарие

en: Gravity
tt: Гравитация

en: Resize
tt: Зурлыгын үзгәртергә

en: [Profile %s]
tt: [Профиль %s]

en: Profile %s
tt: Профиль %s

en: Description
tt: Тасвирлама

en: Worldmap
tt: Дөнья картасы

en: Levelset
tt: Дәрәҗәләр

en: World
tt: Дөнья

en: Unknown
tt: Билгесез

en: %s "%s" by "%s"
tt: %s %s авторы %s

en: No Add-ons installed
tt: Урнаштырылган кушымталар юк

en: No Add-ons found
tt: Кушымталар табылмады

en: Install %s *NEW*
tt: Урнаштырырга: %s *ЯҢА*

en: Install %s
tt: Урнаштырырга: %s

en: No new Add-ons found
tt: Яңа кушымталар табылмады

en: Check Online (disabled)
tt: Челтәрдә карарга (сүндерелгән)

en: Check Online
tt: Челтәрдә карарга

en: Downloading Add-On Repository Index
tt: Кушымталар саклагычы индексын йөкләү

en: Downloading %s
tt: Йөкләнә %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
tt: Үзгәрешләрне кабул итү өчен,
    SuperTux-ны яңабаштан җибәрегез.

en: Please enter a name for this level subset.
tt: Бу дәрәҗә эченең исемен кертегез.

en: Story Mode
tt: Тарих режимы

en: Continue
tt: Дәвам итәргә

en: Restart Level
tt: Дәрәҗә яңабаштан

en: Abort Level
tt: Дәрәҗәне туктатырга

en: Up
tt: Өскә

en: Down
tt: Аска

en: Left
tt: Сулга

en: Right
tt: Уңга

en: Jump
tt: Сикерү

en: Peek Left
tt: Сулга карау

en: Peek Right
tt: Уңга карау

en: Peek Up
tt: Өскә карау

en: Peek Down
tt: Аска карау

en: Console
tt: Консоль

en: Cheat Menu
tt: Читлар менюсы

en: Jump with Up
tt: Сикерү = Өскә

en: None
tt: Бирелмәгән

en: Up cursor
tt: Ук өскә

en: Down cursor
tt: Ук аска

en: Left cursor
tt: Ук сулга

en: Right cursor
tt: Ук уңга

en: Return
tt: Enter

en: Right Shift
tt: Уң Shift

en: Left Shift
tt: Сул Shift

en: Right Control
tt: Уң Control

en: Left Control
tt: Сул Control

en: Right Alt
tt: Уң Alt

en: Left Alt
tt: Сул Alt

en: Right Command
tt: Уң төймә

en: Left Command
tt: Сул төймә

en: Press Key
tt: Төймәгә басыгыз

en: Language
tt: Тел

en: <auto-detect>
tt: <авто-билгеләү>

en: Manual Configuration
tt: Кулдан көйләү

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
tt: Автоматик SDL2 көйләве урынына үземнекен кулланырга

en: Pause/Menu
tt: Пауза/Меню

en: No Joysticks found
tt: Джойстик табылмады

en: Scan for Joysticks
tt: Джойстикларны табарга

en: Press Button
tt: Төймәгә басыгыз

en: Axis
tt: Үзәкләр

en: Hat Up
tt: Төймә Өскә

en: Hat Down
tt: Төймә Аска

en: Hat Left
tt: Төймә Сулга

en: Hat Right
tt: Төймә Уңга

en: Pause
tt: Пауза

en: Leave World
tt: Тукс Дөньясыннан китәргә

en: Abort Download
tt: Йөкләүне туктатырга

en: Error:
tt: Хата:

en: Close
tt: Ябарга

en: Bonus: Star
tt: Ташлама: Йолдыз

en: Shrink Tux
tt: Туксны кечерәйтергә

en: Kill Tux
tt: Туксны үтерергә

en: Worldmap properties
tt: Дөнья картасы үзлекләре

en: Level properties
tt: Дәрәҗә үзлекләре

en: Author
tt: Автор

en: Contact
tt: Элемтә

en: License
tt: Лицензия

en: Target time
tt: Таләп ителгән вакыт

en: Please enter a name for this level.
tt: Бу дәрәҗәнең исемен кертегез.

en: Please enter a level author for this level.
tt: Бу дәрәҗәнең авторын кертегез.

en: Please enter a license for this level.
tt: Бу дәрәҗәнең лицензия шартларын кертегез.

en: Return to editor
tt: Мөхәрриргә кайтырга

en: Save current worldmap
tt: Хәзерге картаны сакларга

en: Save current level
tt: Хәзерге дәрәҗәне сакларга

en: Test the level
tt: Дәрәҗәне тикшерү

en: Edit another level
tt: Башка дәрәҗәне үзгәртергә

en: Choose another level subset
tt: Башка дәрәҗә эчен сайларга

en: Show grid (F8)
tt: Челтәрне күрсәтергә (F8)

en: Show scroller (F9)
tt: Әйләндерү юлын күрсәтергә (F9)

en: Exit level editor
tt: Дәрәҗә мөхәрриреннән чыгарга

en: contributed by %s
tt: кертем ясады: %s

en: Badguys killed
tt: Дошманнар юк ителгән

en: Best time
tt: Иң яхшы вакыт

en: Level target time
tt: Дәрәҗә таләп иткән вакыт

en: up
tt: өскә

en: down
tt: аска

en: Joystick Mappings
tt: Джойстик көйләүләре

en: <no title>
tt: <исем юк>

en: Path Node
tt: Юл Чаты

en: true
tt: хакыйкать

en: false
tt: ялган

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
tt: Кайбер искергән кушымталар әле дә
    эшлиләр һәм хәзерге уен төзелешенә зарар китерә алалар.
    Сез әле дә аларны менюдан кабыза аласыз.
    Бу кушымталарны сүндерү уен барышына тәэсир итми.

en: Disable add-ons
tt: Кушымталарны сүндерергә

en: Ignore (not advised)
tt: Игътибар итмәскә (тәкъдим ителми)

en: Leave editor
tt: Мөхәррирдән Чыгарга

en: Level
tt: Дәрәҗә

en: Outro script
tt: Азак скрипт

en: Auto play
tt: Авто- уйнату

en: Title colour
tt: Исем төсе

en: Teleporter
tt: Телепорт

en: Automatic
tt: Автоматик

en: Change worldmap
tt: Дөнья картасын үзгәртергә

en: Target worldmap
tt: Картаның максаты

en: Stay action
tt: Басып тору халәте

en: Initial stay action
tt: Башлангыч басып тору халәте

en: Stay group
tt: Басып торучы төркемнәр

en: Change on touch
tt: Басу белән күчү

en: Special tile
tt: Махсус плитка

en: Show message
tt: Хатны күрсәтергә

en: Invisible
tt: Күренмәү

en: Remove
tt: Бетерергә

en: Original Developer
tt: Оригиналь ясаучы

en: Graphics, Programming, Level Design
tt: Сурәт, Программалау, Дәрәҗәләр Дизайны

en: Music, Level Design
tt: Көйләр, Дәрәҗәләр Дизайны

en: Graphics
tt: Сурәт

en: Programming, Graphics, Level Design
tt: Программалау, Сурәт, Дәрәҗәләр Дизайны

en: Programming, Level Design
tt: Программалау, Дәрәҗәләр Дизайны

en: Graphics, Story
tt: Сурәт, Тарих

en: Programming, Documentation
tt: Программалау, Документлар эше

en: Programming
tt: Программалау

en: Programming, project lead ad interim
tt: Программалау, Вакытлыча проект җитәкчесе

en: Coordination
tt: Координация

en: Programming, "Flexlay" Level editor
tt: Программалау, "Зирәк" Дәрәҗәләр Мөхәррире

en: Windows build fixes
tt: Windows-та хаталар төзәтү

en: Level Design, Graphics
tt: Дәрәҗәләр Дизайны, Сурәт

en: Packaging, Nightly builds
tt: Җыю, Төнге җыелмалар

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
tt: Тәрҗемәләр җитәкчесе (күп эшне башкалар да эшләгән)

en: Level Design
tt: Дәрәҗәләр Дизайны

en: Additional contributors
tt: Өстәмә ярдәмчеләр

en: Bug fixes
tt: Хаталар табу

en: Scripting functions, Level fixes
tt: Скрипт функцияләре, Дәрәҗәләрне тикшерү

en: Code quality fixes
tt: Код сыйфатын яхшырту

en: Various contributions
tt: Төрле ярдәмнәр

en: Build issue fix
tt: Җыелмада хаталар табу

en: Code contributions
tt: Программалауда ярдәм

en: Level improvements
tt: Дәрәҗәләрне яхшырту

en: Code contribution, AppData file
tt: Программалау, AppData файлы

en: Bug fix
tt: Хаталар табу

en: Menu reorganization
tt: Менюны яңарту

en: Fixing tile bugs
tt: Хаталар табу

en: Build error fix
tt: Хаталар табу һәм төзәтү

en: Scripting function fix
tt: Скриптларда хаталарны төзәтү

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
tt: OpenGL бәйләнешенә өстәмә буларак "glbinding" куллану

en: New menu code
tt: Яңа меню коды

en: Milestone 1 contributions by...
tt: Беренче чор буенча ярдәм иттеләр...

en: Contrib Programming
tt: Программалауда ярдәм

en: Programming, Previous Maintainer
tt: Программалау, Элекке Җитәкче

en: Additional Music
tt: Өстәмә көйләр

en: "Mortimers Chipdisko" by
tt: "Mortimers Chipdisko" язучы

en: "Salsa Con Carne" by
tt: "Salsa Con Carne" язучы

en: remixed by
tt: ремикс ясады

en: "voc songs" by
tt: "вокаль тавышлар" яздырды

en: "clavelian_march" by
tt: "clavelian_march" язды

en: Excerpts from the Giana Sisters
tt: Giana Sisters -тан өзекләр

en: Soundtrack used with kind permission
tt: Кинофильмнан көй рөхсәт белән кулланыла

en: from
tt: моннан

en: "Airship song" (orchestral remix) by
tt: "Һава корабы көе" (оркестр ярдәмендә):

en: "Battle Theme" by
tt: "Сугыш Темасы" язучысы

en: "SuperTux christmas theme"
tt: "SuperTux яңа ел темасы"

en: original by
tt: оригинальләштерде

en: arranged by
tt: оештырды

en: "halloween_1.ogg" by
tt: "halloween_1.ogg" язучысы

en: "Forest Prophecy reEducated" (forest_theme.ogg) by
tt: "Forest Prophecy reEducated" (forest_theme.ogg) язучысы

en: Voice Acting
tt: Тавыш Авторлары

en: Localization
tt: Тәрҗемәләр

en: Serbian
tt: Сербча

en: Italian
tt: Итальянча

en: Danish
tt: Датчан теле

en: Vietnamese
tt: Вьетнамча

en: Russian
tt: Урысча

en: French
tt: Французча

en: German
tt: Германча

en: Spanish
tt: Испанча

en: Albanese
tt: Албанча

en: Castilian Spanish
tt: Кастильча-Испанча

en: Hungarian
tt: Венгрча

en: European Portuguese
tt: Европа/Португальча

en: Catalan
tt: Каталонча

en: Slovenian
tt: Словенча

en: Norwegian Bokmål
tt: Норвегиялеләр теле

en: Mandarin
tt: Мандаринча

en: Romanian
tt: Румынча

en: Nepali
tt: Непалча

en: Dutch
tt: Голландча

en: Turkish
tt: Төрекчә

en: European/Brazilian Portuguese
tt: Европа/Бразильча Португалча

en: Czech
tt: Чехча

en: Brazilian Portuguese
tt: Бразильча Португалча

en: Swedish
tt: Шведча

en: Finnish
tt: Финча

en: Polish
tt: Полякча

en: Bulgarian
tt: Болгарча

en: Estonian
tt: Эстонча

en: Lithuanian
tt: Литвалылар теле

en: French/Esperanto
tt: Французча/Эсперанто

en: Ukrainian
tt: Украинча

en: Japanese
tt: Японча

en: Breton
tt: Бретонча

en: Greek
tt: Грекча

en: Simplified Chinese
tt: Кытайча җиңеләйтелгән

en: Belarusian
tt: Беларусча

en: Thanks to
tt: Аерым рәхмәтләр

en: Creator of Tux, the Linux penguin
tt: Tux ясаучы, Linux пингвины

en: SDL, OpenAL and OpenGL
tt: SDL, OpenAL һәм OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
tt: Линукста зур уен тәҗрибәсе өчен.

en: Visit our webpage at
tt: Безнең веб-сайтыбызга керегез

en: Or visit us directly at IRC:
tt: Яки турыдан-туры IRC аркылы:

en: #supertux at webchat.freenode.net
tt: #supertux монда webchat.freenode.net

en: Or at our Forum:
tt: Яки безнең Форумыбызда:

en: Comments, ideas and suggestions
tt: Аңлатмалар, фикерләр һәм тәкъдимнәр

en: go to our mailing list
tt: безнең хат җибәрү исемлегенә күчәргә

en: Want to help…
tt: Булышасыгыз килсә...

en: …with localization?
tt: ...тәрҗемә белән?

en: …with something else?
tt: ...башка нәрсә белән?

en: Thank you for
tt: Уйнавыгыз өчен

en: playing
tt: Рәхмәт

en: Penny awaits you in Milestone 3!
tt: Пенни сезне 3-нче Чорда көтә!

en: Hostile
tt: Дошман

en: Projectiles
tt: Ядрәләр

en: Bosses
tt: Хуҗалар

en: Interactive
tt: Интерактив

en: Ambient
tt: Тышкы мохит

en: Worldmap markers
tt: Карта билгеләре

en: Ice Cave & Crystal
tt: Бозлы Мәгарә һәм Кристалл

en: Embellishments
tt: Бизәүләр

en: Ice
tt: Боз

en: Castle
tt: Кальга

en: Pathing
tt: Юл салу

en: Water
tt: Су

en: Pipes
tt: Торбалар

en: Halloween
tt: Хэллоуин

en: Test
tt: Тест

en: Snow
tt: Кар

en: Snow (Paralax Background)
tt: Кар (Фондагы Параллакс)

en: Forest
tt: Урман

en: Forest (Background)
tt: Урман (Фон)

en: Block
tt: Блок

en: Points
tt: Баллар

en: Misc
tt: Төрле

en: Pole
tt: Багана

en: Stone Brick Walls
tt: Таш Кирпеч Диварлар

en: Signs
tt: Билгеләр

en: Jungle
tt: Джунгли

en: Industrial
tt: Сәнәгый

en: Icebridge
tt: Боз Күпер

en: LavaFlow
tt: Лава Агымы

en: Exits
tt: Чыгулар

en: Cave background
tt: Мәгарә фоны

en: Unisolid
tt: Яртылаш-каты матдә

en: Water paths
tt: Су юллары

en: Castle paths
tt: Кальга юллары

en: Darker Forest
tt: Кара Урман
