SuperTux - en to ar translation catalogue (143 entries)

en: Angry stone
ar: حجر غاضب

en: Badguy
ar: الشرير

en: Death script
ar: سكربت الموت

en: Bouncing Snowball
ar: كرثة الثلج المرتدة

en: Radius
ar: نصف القطر

en: Random
ar: عشوائي

en: Enemies
ar: الأعداء

en: Type
ar: النوع

en: dropper
ar: المسقط

en: rocket launcher
ar: مطلق الصواريخ

en: cannon
ar: مدفع

en: invisible
ar: غير مرئي

en: Fish
ar: سمك

en: Speed
ar: السرعة

en: Flame
ar: لهب

en: Flying snowball
ar: كرة ثلج طائرة

en: Owl
ar: بومة

en: Plant
ar: نبتة

en: Snail
ar: حلزونة

en: Snowball
ar: كرة الثلج

en: Snowman
ar: رجل الثلج

en: Colour
ar: لون

en: Mr. Candle
ar: السيد شمعة

en: Name
ar: الاسم

en: Ignore (not advised)
ar: تجاهل (لا ينصح به)

en: Leave editor
ar: غادر المحرر

en: Time
ar: وقت

en: Remove
ar: إزالة

en: OK
ar: موافق

en: true
ar: صحيح

en: false
ar: خطأ

en: Unknown
ar: غير معروف

en: Level
ar: مستوى

en: Auto play
ar: تشغيل تلقائي

en: Title colour
ar: لون العنوان

en: Message
ar: الرسالة

en: Automatic
ar: آلي

en: Change worldmap
ar: تغيير خريطة العالم

en: Target worldmap
ar: خريطة العالم المستهدفة

en: Special tile
ar: عنوان خاص

en: Show message
ar: أظهر رسالة

en: Script
ar: النص

en: Invisible
ar: غير مرئي

en: List of enemies
ar: قائمة الأعداء

en: Enemy
ar: عدو

en: Add
ar: إضافة

en: Do you want to delete this badguy from the list?
ar: هل ترغب بحذف هذه الشخصية الشريرة من القائمة؟

en: Yes
ar: نعم

en: No
ar: لا

en: Mix the colour
ar: مزج الألوان

en: Cancel
ar: إلغاء

en: Edit the script
ar: تحرير السكربت

en: Sound
ar: الصوت

en: Width
ar: العرض

en: Height
ar: الارتفاع

en: Distance factor
ar: عامل البعد

en: Volume
ar: الحجم

en: Speed x
ar: سرعة س

en: Speed y
ar: سرعة ص

en: Top image
ar: الصورة العلوية

en: Image
ar: الصورة

en: Bottom image
ar: الصورة السفلية

en: Background
ar: الخلفية

en: Count
ar: عدد

en: Content
ar: محتوى

en: coin
ar: قطعة نقدية

en: star
ar: نجمة

en: tux doll
ar: دمية البطريق

en: custom
ar: مخصص

en: script
ar: النص

en: light
ar: ضوء

en: coin rain
ar: مطر العملات النقدية

en: coin explosion
ar: انفجار العملات النقدية

en: Breakable
ar: قابل للكسر

en: Brick
ar: طوبة

en: Mode
ar: نمط

en: normal
ar: عادي

en: auto scrolling
ar: تمرير تلقائي

en: manual
ar: يدوي

en: Camera
ar: كاميرا

en: Burning
ar: الاحتراق

en: Candle
ar: شمعة

en: Action
ar: حركة

en: Left Colour
ar: لون اليسار

en: Right Colour
ar: لون اليمين

en: Bottom Colour
ar: لون الأسفل

en: Direction
ar: الاتجاه

en: vertical
ar: رأسي

en: horizontal
ar: أفقي

en: Info block
ar: كتلة معلومات

en: Invisible block
ar: كتلة مخفية

en: Invisible wall
ar: جدار مخفي

en: Level time
ar: وقت المستوى

en: Magic block
ar: كتلة سحرية

en: Path Mode
ar: نمط المسار

en: Visible
ar: مرئي

en: auto
ar: تلقائي

en: Coins
ar: قطع نقدية

en: Back
ar: رجوع

en: Contrib Levels
ar: مستويات مشاركة

en: Music
ar: موسيقى

en: Continue
ar: استمرار

en: Options
ar: خيارات

en: Abort Level
ar: أحبط المستوى

en: Setup Joystick
ar: إعداد عصى التحكم

en: Up
ar: أعلى

en: Down
ar: تحت

en: Left
ar: يسار

en: Right
ar: يمين

en: Jump
ar: قفز

en: Return
ar: رجوع

en: Space
ar: مسافة

en: Right Shift
ar: يمين Shift

en: Left Shift
ar: يسار Shift

en: Language
ar: اللغة

en: Start Game
ar: ابدأ اللعبة

en: Credits
ar: مؤلفون

en: Quit
ar: خروج

en: Select Language
ar: اختر اللغة

en: Select a different language to display text in
ar: اختر لغة أخرى لعرض النصوص

en: Select Profile
ar: اختر هيئة

en: Select a profile to play with
ar: اختر هيئة للعبة بها

en: Fullscreen
ar: ملء الشاشة

en: Fill the entire screen
ar: ملء كامل الشاشة

en: Resolution
ar: دقة

en: Disable all sound effects
ar: عطل كل أصوات المؤثرات

en: Disable all music
ar: عطل كل الموسيقى

en: Sound (disabled)
ar: الصوت( معطل)

en: Music (disabled)
ar: الموسيقى ( معطلة)

en: Original Developer
ar: المطور الرئيسي

en: Graphics, Programming, Level Design
ar: الجرافيكس، البرمجة ، تصميم المستويات

en: Music, Level Design
ar: الموسيقى، و تصميم المستوى

en: Graphics
ar: الجرافيكس

en: Programming, Graphics, Level Design
ar: البرمجة، الجرافيكس ، تصميم المستويات

en: Programming, Level Design
ar: البرمجة ،  تصميم المستوى

en: Graphics, Story
ar: الجرافيكس، القصة

en: Programming, Documentation
ar: البرمجة، التوثيق

en: Programming
ar: البرمجة

en: Coordination
ar: التنسيق

en: Programming, "Flexlay" Level editor
ar: البرمجة، محرر المستويات "Flexlay"

en: Windows build fixes
ar: إصلاحات البناء لمنصة ويندوز

en: Level Design, Graphics
ar: تصميم المستوى، الجرافيكس

en: Packaging, Nightly builds
ar: التحزيم، والبناء الليلي
