SuperTux - en to fi translation catalogue (697 entries)

en: You found a secret area!
fi: Löysit salaisen paikan!

en: Name
fi: Nimi

en: Fade tilemap
fi: Häivyttyvät ruudut

en: Message
fi: Viesti

en: Script
fi: Scripti

en: Button
fi: Nappi

en: Oneshot
fi: Yksittäinen

en: Sequence Trigger
fi: Kohtauksen aktivoija

en: Sector
fi: Sektori

en: Spawn point
fi: Syntymäpaikka

en: Sprite
fi: Ulkonäkö

en: Turn on script
fi: Käynnistä scripti

en: Turn off script
fi: Sammuta scripti

en: Script Trigger
fi: Scriptin aktivoija

en: Sequence
fi: Kohtaus

en: end sequence
fi: Lopeta kohtaus

en: stop Tux
fi: pysäytä Tux

en: fireworks
fi: ilotulitteet

en: New worldmap spawnpoint
fi: Uusi maailmankartan syntymäpiste

en: Worldmap fade tilemap
fi: Maailmankartan häivyttyvät ruudut

en: Fade
fi: Haihtuminen

en: Fade in
fi: Ilmaantuminen

en: Fade out
fi: Pois haihtuminen

en: Climbable
fi: Kiivettävä

en: Door
fi: Ovi

en: Switch
fi: Kytkin

en: Secret Area
fi: Salainen paikka

en: Thunderstorm
fi: Ukkosmyrsky

en: Intensity
fi: Voimakkuus

en: Custom Particles
fi: Omat partikkelit

en: Facing Down
fi: Alaspäin katsominen

en: Direction
fi: Suunta

en: Particle zone
fi: Partikkelialue

en: Path
fi: Polku

en: Z-pos
fi: Z-sijainti

en: Solid
fi: Umpinainen

en: Action
fi: Toiminta

en: Weak Tile
fi: Heikko ruutu

en: Facing Left
fi: Vasemmalle katsominen

en: Gradient
fi: Nousu

en: Tilemap
fi: Ruutukartta

en: Circular Platform
fi: Pyöreä alusta

en: Breakable
fi: Rikottava

en: Portable
fi: Kannettava

en: Angle
fi: Kulma

en: Color
fi: Väri

en: Speed
fi: Nopeus

en: Clockwise
fi: Myötäpäivään

en: Counter-clockwise
fi: Vastapäivä

en: Stopped
fi: Pysähdyksissä

en: Layer
fi: Kerros

en: Physics enabled
fi: Fysiikat päällä

en: Visible
fi: Näkyvä

en: Hit script
fi: Osumisscripti

en: File
fi: Tiedosto

en: Count
fi: Lasku

en: Content
fi: Sisältö

en: Coin
fi: Kolikko

en: Growth (fire flower)
fi: Kasvaminen (tulikukka)

en: Growth (ice flower)
fi: Kasvaminen (jääkukka)

en: Growth (air flower)
fi: Kasvaminen (ilmakukka)

en: Growth (earth flower)
fi: Kasvaminen (maakukka)

en: Star
fi: Tähti

en: Tux doll
fi: Tux-nukke

en: Custom
fi: Muokattava

en: Light
fi: Valo

en: Light (On)
fi: Valo (päällä)

en: Trampoline
fi: Trampoliini

en: Coin rain
fi: Kolikkosade

en: Coin explosion
fi: Kolikkoräjähdys

en: Custom Content
fi: Custom-sisältö

en: Pneumatic Platform
fi: Ilmanpaineella toimiva alusta

en: Following path
fi: Seuraava polku

en: Path Mode
fi: Polkutila

en: Adapt Speed
fi: Sovita nopeus

en: Starting Node
fi: Aloitusnivel

en: Collect script
fi: Keräämisscripti

en: Ghost Particles
fi: Haamupartikkelit

en: Mode
fi: Tila

en: normal
fi: tavallinen

en: manual
fi: käyttöohje

en: autoscroll
fi: Ruudun automaattinen liikkuminen

en: Finish Script
fi: Viimeistele scripti

en: Controllable
fi: Ohjattavissa

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Left
fi: Vasen

en: Right
fi: Oikea

en: Text Alignment
fi: Tekstin ryhmittäminen

en: Spawnpoint
fi: Syntymispaikka

en: Counter
fi: Laskuri

en: Candle
fi: Kynttilä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Invisible Block
fi: Näkymätön palikka

en: Snow Particles
fi: Lumipartikkelit

en: Powerup
fi: Lisävoima

en: Time Limit
fi: Aikarajoitus

en: Sound
fi: Äänet

en: Distance factor
fi: Etäisyystekijä

en: Distance bias
fi: Etäisyyden taipumus

en: Volume
fi: Äänenvoimakkuus

en: Torch
fi: Soihtu

en: Icecrusher
fi: Jäämurskain

en: Background
fi: Taustakuva

en: Checkpoint
fi: Välietappi

en: Ambient Light
fi: Ympäristövalo

en: Lantern
fi: Lyhty

en: Wind
fi: Tuuli

en: Platforms
fi: Alustat

en: Radius
fi: Alue

en: Momentum change rate
fi: Vauhdin muutosnopeus

en: Rain Particles
fi: Sadepartikkelit

en: Platform
fi: Alusta

en: Rock
fi: Kivi

en: Music
fi: Musiikki

en: Rusty Trampoline
fi: Ruosteinen trampoliini

en: Particle system
fi: Partikkelijärjestelmä

en: Burning
fi: Palava

en: Flicker
fi: Välkyntä

en: Text array
fi: Tekstiryhmä

en: Info Block
fi: Infopalikka

en: Disable gravity
fi: Poista painovoima

en: Ambient Sound
fi: Ympäristöäänet

en: Time
fi: Aika

en: Hurting Platform
fi: Satuttava alusta

en: Sideways
fi: Sivuttain

en: Fill
fi: Täyttö

en: Alignment
fi: Ryhmittyminen

en: none
fi: tyhjä

en: left
fi: vasemmalle

en: right
fi: oikealle

en: top
fi: huippu

en: bottom
fi: pohja

en: Scroll offset x
fi: Vierimisen vastapaino x

en: Scroll offset y
fi: Vierimisen vastapaino y

en: Scroll speed x
fi: Vierimisen nopeus x

en: Scroll speed y
fi: Vierimisen nopeus y

en: Parallax Speed x
fi: Parallaksinopeus x

en: Parallax Speed y
fi: Parallaksinopeus y

en: Top image
fi: Yläkuva

en: Image
fi: Kuva

en: Bottom image
fi: Alakuva

en: Colour
fi: Väri

en: Draw target
fi: Piirrä kohde

en: Normal
fi: Tavallinen

en: Lightmap
fi: Valaistuskartta

en: Speed X
fi: Nopeus X

en: Speed Y
fi: Nopeus Y

en: Acceleration
fi: Kiihtyvyys

en: Blowing
fi: Puhallus

en: Bicycle Platform
fi: Polkupyöräalusta

en: Running
fi: Liikkuva

en: On-grab script
fi: Päällä-tarttumisen scripti

en: On-ungrab script
fi: Päällä-irrottamisen scripti

en: Interactive particle system
fi: Interaktiivinen partikkelijärjestelmä

en: Interval
fi: Aikaväli

en: Strike Script
fi: Iskuscripti

en: Cloud Particles
fi: Pilvipartikkelit

en: Texture
fi: Tekstuuri

en: Amount
fi: Määrä

en: Delay
fi: Viive

en: None
fi: Tyhjä

en: Never
fi: Ei ikinä

en: Always
fi: Aina

en: Ispy
fi: Silmäilijä

en: Skull Tile
fi: Pääkalloruutu

en: Linked
fi: Yhdistetty

en: Decal
fi: Siirrettävä kuva

en: Resize offset x
fi: Muuta korvikkeen x kokoa

en: Resize offset y
fi: Muuta korvikkeen y kokoa

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: Alpha
fi: Alfa

en: Speed x
fi: Nopeus x

en: Speed y
fi: Nopeus y

en: Tint
fi: Sävy

en: Tiles
fi: Ruudut

en: Left Colour
fi: Vasen Väri

en: Right Colour
fi: Oikea Väri

en: Top Colour
fi: Yläväri

en: Bottom Colour
fi: Alaväri

en: Vertical
fi: Sivusuuntainen

en: Horizontal
fi: Pystysuuntainen

en: Vertical (whole sector)
fi: Sivusuuntainen (koko sektori)

en: Horizontal (whole sector)
fi: Pystysuuntainen (koko sektori)

en: Blend mode
fi: Sekoitustila

en: Blend
fi: Sekoitus

en: Additive
fi: Lisä

en: Modulate
fi: Moduloi

en: Unstable Tile
fi: Epävakaa ruutu

en: Brick
fi: Tiili

en: Invisible Wall
fi: Näkymätön seinä

en: Spotlight
fi: Kohdevalaisin

en: Scripted Object
fi: Scriptattu objekti

en: Heavy Coin
fi: Raskas kolikko

en: Bonus Block
fi: Bonuslaatikko

en: Magic Tile
fi: Taikaruutu

en: Camera
fi: Kamera

en: List of enemies
fi: Vihollislista

en: Select enemy
fi: Valitse vihollinen

en: Add
fi: Lisää

en: Do you want to delete this badguy from the list?
fi: Haluatko poistaa tämän pahiksen listasta?

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Mix the colour
fi: Sekoita väri

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Edit script
fi: Muokkaa scriptia

en: Back
fi: Takaisin

en: Toad
fi: Konna

en: Walking Tree
fi: Kävelevä puu

en: Plant
fi: Kasvi

en: Crystallo
fi: Kristallo

en: Totem
fi: Toteemi

en: Stalactite
fi: Jääpuikko

en: Haywire
fi: Raivopää

en: Dispenser
fi: Syöttäjä

en: Short Fuse
fi: Räjähde

en: Zeekling
fi: Syöksyjä

en: Iceblock
fi: Jääpalikka

en: Jumpy
fi: Pomppija

en: Captain Snowball
fi: Kapteeni Lumipallo

en: Ghost Tree
fi: Kummituspuu

en: Track range
fi: Jäljittämisen etäisyys

en: Vanish range
fi: Häipymisen etäisyys

en: Fly speed
fi: Lentonopeus

en: Kugelblitz
fi: Pallosalama

en: Mole's rock
fi: Myyrän kivi

en: Death script
fi: Kuolemisscripti

en: Sleeping Spiky
fi: Nukkuva Piikkijä

en: Yeti's Stalactite
fi: Lumiehen jääpuikko

en: Walking Flame
fi: Kävelevä liekki

en: Sleeping Flame
fi: Nukkuva liekki

en: Dormant Flame
fi: Uinuva liekki

en: Owl
fi: Pöllö

en: Initial delay
fi: Aloitusviive

en: Fire delay
fi: Tuliviive

en: Ammo
fi: Ammukset

en: Snowball
fi: Lumipallo

en: Smartblock
fi: Älykäs palikka

en: Fixed position
fi: Muuttumaton sijainti

en: Lives
fi: Elämiä

en: Gold Bomb
fi: Kultapommi

en: Flying Snowball
fi: Lentävä Lumipallo

en: Skullyhop
fi: Pääkallopomppija

en: Snowshot
fi: Lumitykki

en: Leafshot
fi: Lehtipuhallin

en: Flame
fi: Liekki

en: Spring Leaf
fi: Kevätlehti

en: Will o' Wisp
fi: Virvatuli

en: Badguy
fi: Vihollinen

en: Ghost Flame
fi: Kummitusliekki

en: Spiky
fi: Piikkijä

en: Autumn Leaf
fi: Syyslehti

en: Carry
fi: Kanna

en: Dart Trap
fi: Nuoliansa

en: Skydive
fi: Taivassukellus

en: Yeti
fi: Lumimies

en: Mole
fi: Myyrä

en: Bomb
fi: Pommi

en: Walking Candle
fi: Kävelevä Kynttilä

en: Angry Stone
fi: Vihainen Kivi

en: Spider
fi: Hämähäkki

en: Ghoul
fi: Haamu

en: Snowman
fi: Lumiukko

en: Walking Stump
fi: Kävelevä Kanto

en: Fish
fi: Kala

en: Interval (seconds)
fi: Aikaväli (sekunteina)

en: Random
fi: Satunnainen

en: Enemies
fi: Viholliset

en: Limit dispensed badguys
fi: Rajoita syötettyjä pahiksia

en: Max concurrent badguys
fi: Samanaikaisten pahisten korkein määrä

en: Type
fi: Tyyppi

en: dropper
fi: pudottaja

en: rocket launcher
fi: rakettisinko

en: cannon
fi: tykki

en: invisible
fi: näkymätön

en: Snail
fi: Etana

en: Smartball
fi: Älykäs Pallo

en: Bouncing Snowball
fi: Pomppiva Lumipallo

en: Ice Flame
fi: Jääliekki

en: Dart
fi: Nuoli

en: Max coins collected:
fi: Kerätyt kolikot:

en: Max fragging:
fi: Tapetut viholliset:

en: Max secrets found:
fi: Löydetyt salaisuudet:

en: Best time completed:
fi: Paras aika:

en: Level target time:
fi: Kentän tavoiteaika:

en: Best Level Statistics
fi: Tason ennätykset

en: You
fi: Nyt

en: Best
fi: Ennätys

en: Coins
fi: Kolikot

en: Badguys
fi: Pahikset

en: Secrets
fi: Salaisuudet

en: Unknown object
fi: Tuntematon objekti

en: Press escape to skip
fi: Paina ESC ohittaaksesi

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
fi: Käyttö: %s [ASETUKSET] [KENTTÄTIEDOSTO]

en: General Options:
fi: Yleiset asetukset:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
fi: -h, --help Näytä tämä ohjeviesti ja lopeta

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
fi: -v, --version Näytä SuperTuxin versio ja lopeta

en:   --verbose                    Print verbose messages
fi: --verbose Näytä monisanaisemmat viestit

en:   --debug                      Print extra verbose messages
fi: --debug Näytä erittäin monisanaiset viestit

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
fi: Tulosta SuperTuxin pääosainen datakansio

en: Video Options:
fi: Videoasetukset:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
fi: -f, --fullscreen Aja kokoruudulla

en:   -w, --window                 Run in window mode
fi: -w, --window Aja ikkunatilassa

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
fi: -g, --geometry LEVEYSxKORKEUS Aja SuperTux annetulla resoluutiolla

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
fi: -a, --aspect LEVEYS:KORKEUS Aja SuperTux annetulla kuvasuhteella

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
fi: -d, --default Nollaa videoasetukset oletusarvoihin

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
fi: --renderer RENDERÖIJÄ Käytä sdl, opengl, tai auto renderöijää

en: Audio Options:
fi: Ääniasetukset:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
fi: --disable-sound Poista käytöstä ääniefektit

en:   --disable-music              Disable music
fi: --disable-music Poista käytöstä musiikki

en: Game Options:
fi: Peliasetukset:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
fi: --edit-level Avaa annettu kenttä editorissa

en:   --resave                     Loads given level and saves it
fi:  --resave Lataa annetun kentän ja tallentaa sen

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
fi: --show-fps Näytä ruudunpäivitysnopeus kentissä

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
fi: --now-show-fpm Älä näytä ruudunpäivitysnopeutta kentissä

en:   --show-pos                   Display player's current position
fi: --show-pos Näytä pelaajan nykyinen sijainti

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
fi: --no-show-pos Älä näytä pelaajan nykyistä sijaintia

en:   --developer                  Switch on developer feature
fi: --developer Kytke päälle kehittäjäominaisuudet

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
fi: -s, --debug-scripts Ota käyttöön scriptin debuggeri

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
fi: --spawn-pos X.Y Paikka, jonne asetat Tuxin. Käytetty ainoastaan, jos kenttä on määritetty.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
fi: --sektori SEKTORI              Synnytä Tux sektorissa SEKTORI

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
fi: --syntymäpiste SYNTYMÄPISTE      Synnytä Tux pisteessä SYNTYMÄPISTE

en: Demo Recording Options:
fi: Demoäänistysasetukset:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
fi: --record-demo TIEDOSTO KENTTÄ Nauhoita demo TIEDOSTOON.

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
fi: --play-demo TIEDOSTO KENTTÄ Näytä nauhoitettu demo

en: Directory Options:
fi: Hakemistoasetukset:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
fi: --datadir HAKEMISTO Aseta hakemisto pelin datatiedostoille

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
fi: --userdir HAKEMISTO Aseta hakemisto käyttäjän datalle (pelitallennukset, jne.)

en: Add-On Options:
fi: Lisäosien asetukset:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
fi: --repository-url URL Aseta URL lisäosien säilytyskansioon

en: Environment variables:
fi: Ympäristömuuttojat:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
fi: SUPERTUX2_USER_DIR Hakemisto käyttäjän datalle (pelitallennukset, jne.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
fi: SUPERTUX2_DATA_DIR Hakemisto pelin datatiedostoille

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
fi: Tämä peli toimitetaan ILMAN MINKÄÄNLAISTA TAKUUTA. Tämä on vapaa ohjelmisto, ja voit
    jakaa sitä tiettyjen ehtojen mukaisesti; katso lisätietoja lisenssitiedostosta.

en: Integrations
fi: Integraatio

en: Enable Discord integration
fi: Salli Discordin integraatio

en: Contrib Levels
fi: Lisäkentät

en: Debug
fi: Buginpoisto

en: Game Speed
fi: Pelinopeus

en: Adjust Game Speed
fi: Säädä pelinopeutta

en: Show Collision Rects
fi: Näytä törmäyssuunnat

en: Show Worldmap Path
fi: Näytä maailmankartan polku

en: Show Controller
fi: Näytä ohjain

en: Show Framerate
fi: Näytä ruudunpäivitysnopeus

en: Draw Redundant Frames
fi: Näytä ylimääräiset framet

en: Show Player Position
fi: Näytä pelaajan sijainti

en: Use Bitmap Fonts
fi: Käytä Bittikarttafontteja

en: Dump Texture Cache
fi: Dumppaa tekstuurien välimuisti

en: Save particle as
fi: Tallenna partikkeli nimellä

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: Save
fi: Tallenna

en: Choose Sector
fi: Valitse sektori

en: Sector Settings
fi: Sektoriasetukset

en: Create Sector
fi: Luo sektori

en: Delete Sector
fi: Poista sektori

en: Each level must have at least one sector.
fi: Joka kentässä pitää olla vähintään yksi sektori.

en: Do you really want to delete this sector?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän sektorin?

en: Delete sector
fi: Poista sektori

en: Objects
fi: Objektit

en: Empty World
fi: Tyhjä maailma

en: Create Level
fi: Luo kenttä

en: Edit Worldmap
fi: Muokkaa maailmankarttaa

en: Create Worldmap
fi: Luo maailmankartta

en: Delete level
fi: Poista kenttä

en: World Settings
fi: Maailma-asetukset

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
fi: Jaa tämä maailmankartta CC-BY-SA 4.0 International -lisenssin alla (suositeltu).
    Se antaa kolmansille osapuolille luvan muokata ja uudelleenjakaa sitä.
    Jos et halua hyväksyä tätä lisenssiä, muuta se maailmankartan ominaisuuksissa.
    HUOMIO: SuperTuxin kehittäjät eivät ota vastuuta valitsemastasi lisenssistä.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
fi: Jaa tämä kenttä CC-BY-SA 4.0 International -lisenssin alla (suositeltu).
    Se antaa kolmansille osapuolille luvan muokata ja uudelleenjakaa sitä.
    Jos et halua hyväksyä tätä lisenssiä, muuta se kentän ominaisuuksissa.
    HUOMIO: SuperTuxin kehittäjät eivät ota vastuuta valitsemastasi lisenssistä.

en: Cheats
fi: Huijaukset

en: Bonus: Grow
fi: Bonus: Kasva

en: Bonus: Fire
fi: Bonus: Tuli

en: Bonus: Ice
fi: Bonus: Jää

en: Bonus: Air
fi: Bonus: Ilma

en: Bonus: Earth
fi: Bonus: Maa

en: Bonus: None
fi: Bonus: Ei mitään

en: Leave Ghost Mode
fi: Sammuta Haamutila

en: Activate Ghost Mode
fi: Aktivoi Haamutila

en: Finish Level
fi: Lopeta kenttä

en: Reset Level
fi: Nollaa kenttä

en: Finish Worldmap
fi: Viimeistele maailmankartta

en: Reset Worldmap
fi: Nollaa maailmankartta

en: Go to level
fi: Siirry kenttään

en: Go to main spawnpoint
fi: Siirry pääsyntymäpisteeseen

en: Select level
fi: Valitse kenttä

en: Save Level as
fi: Tallenna kenttä nimellä

en: Save Copy
fi: Tallenna kopio

en: Choose World
fi: Valitse maailma

en: %d level | %d levels
fi[0]: %d kenttä
fi[1]: %d kentät

en: Create World
fi: Luo maailma

en: Options
fi: Asetukset

en: auto
fi: automaattinen

en: Desktop
fi: Työpöytä

en: Select Language
fi: Valitse kieli

en: Select a different language to display text in
fi: Valitse käyttöliittymälle toinen kieli

en: Language Packs
fi: Kielipaketit

en: Language packs contain up-to-date translations
fi: Kielipaketit sisältävät päivitettyjä käännöksiä

en: Select Profile
fi: Valitse profiili

en: Select a profile to play with
fi: Valitse profiili jolla aiot pelata

en: Window Resizable
fi: Ikkunan koko muutettavissa

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
fi: Salli ikkunan koon muuttaminen, saattaa tarvita uudelleenkäynnistämisen vaikuttamiseen

en: Window Resolution
fi: Ikkunan resoluutio

en: Resize the window to the given size
fi: Muuta ikkunan koko tiettyyn kokoon

en: Fullscreen
fi: Koko näyttö

en: Fill the entire screen
fi: Käytä koko näyttöä

en: Fullscreen Resolution
fi: Koko ruudun resoluutio

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
fi: Määrittele resoluutiota koko näytön tilassa (sinun tulee lisäksi valita koko näytön tila, jotta asetus tulee voimaan).

en: Magnification
fi: Suurennus

en: Change the magnification of the game area
fi: Muuta pelialueen suurennusta

en: Set the VSync mode
fi: Aseta VSync-tila

en: Aspect Ratio
fi: Kuvasuhde

en: Adjust the aspect ratio
fi: Säädä kuvasuhdetta

en: Disable all sound effects
fi: Poista kaikki ääniefektit

en: Disable all music
fi: Poista kaikki musiikki

en: Sound Volume
fi: Äänien voimakkuus

en: Adjust sound volume
fi: Säädä äänien voimakkuutta

en: Music Volume
fi: Musiikin voimakkuus

en: Adjust music volume
fi: Säädä musiikin voimakkuutta

en: Sound (disabled)
fi: Äänet (Ei käytössä)

en: Music (disabled)
fi: Musiikki (Ei käytössä)

en: Setup Keyboard
fi: Määritä näppäimet

en: Configure key-action mappings
fi: Määritä toiminnot näppäimille

en: Setup Joystick
fi: Määritä peliohjain

en: Configure joystick control-action mappings
fi: Määritä peliohjaimen toiminnot

en: On-screen controls
fi: Ohjaimet ruudulla

en: Toggle on-screen controls for mobile devices
fi: Päätä, näkyykö mobiililaitteen ruudulla ohjaimet

en: Enable transitions
fi: Aktivoi muutokset

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
fi: Salli näytön siirtymät ja pehmeät valikkoanimaatiot

en: Developer Mode
fi: Kehittäjätila

en: Christmas Mode
fi: Joulutila

en: Confirmation Dialog
fi: Vahvistusdialogi

en: Confirm aborting level
fi: Vahvista kentän hylkääminen

en: Pause on focus loss
fi: Pysäytä keskittymisen menetykseen

en: Automatically pause the game when the window loses focus
fi: Keskeytä peli automaattisesti, jos ikkuna menettää keskityksen

en: Use custom mouse cursor
fi: Käytä omaa hiiren kohdistinta

en: Whether the game renders its own cursor or uses the system's cursor
fi: Käyttääkö peli omaansa vai järjestelmän määräämää kohdistinta

en: Integrations and presence
fi: Integraatiot ja läsnäolo

en: Manage whether SuperTux should display the levels you play on your social media profiles (Discord)
fi: Päätä, saako SuperTux näyttää pelaamiasi kenttiä sosiaalisen median profiileissasi (esim. Discord)

en: Start Game
fi: Aloita peli

en: Add-ons
fi: Lisäosat

en: Level Editor
fi: Kenttäeditori

en: Credits
fi: Tekijät

en: Donate
fi: Lahjoita

en: Quit
fi: Lopeta

en: Initialization script
fi: Alustusscripti

en: Gravity
fi: Painovoima

en: Resize offset X
fi: Muuta korvikkeen X kokoa

en: Resize offset Y
fi: Muuta korvikkeen Y kokoa

en: Resize
fi: Määrittele koko uudelleen

en: [Profile %s]
fi: [Profiili %s]

en: Profile %s
fi: Profiili %s

en: Reset profile
fi: Nollaa profiili

en: Reset all profiles
fi: Nollaa kaikki profiilit

en: Deleting your profile will reset your game progress. Are you sure?
fi: Profiilin poistaminen nollaa edistyksesi pelissä. Oletko varma?

en: This will reset your game progress on all profiles. Are you sure?
fi: Tämä nollaa pelin edistyksen kaikilla profiileilla. Oletko varma?

en: Description
fi: Kuvaus

en: Worldmap
fi: Maailmankartta

en: Levelset
fi: Kenttäsetti

en: World
fi: Maa

en: Add-on
fi: Lisäosa

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: %s "%s" by "%s"
fi: %s "%s", tehnyt "%s"

en: No Add-ons installed
fi: Ei lisäosia asennettuna

en: No Add-ons found
fi: Ei löytynyt uusia lisäosia

en: Install %s *NEW*
fi: Asenna %s *UUSI*

en: Install %s
fi: Asenna %s

en: No new Add-ons found
fi: Ei löytynyt uusia lisäosia

en: Check Online (disabled)
fi: Päivitä lista (Ei käytössä)

en: Check Online
fi: Päivitä lista

en: Downloading Add-On Repository Index
fi: Ladataan lisäosien Säilytysindeksiä

en: Downloading %s
fi: Ladataan %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
fi: Käynnistä SuperTux uudelleen
    valintojen aktivoimiseksi.

en: New World
fi: Uusi maailma

en: Please enter a name for this level subset.
fi: Anna tälle kentän alasetille nimi.

en: Story Mode
fi: Tarinapeli

en: New files location
fi: Uusi tiedostosijainti

en: Add Files
fi: Lisää tiedostoja

en: Download Files
fi: Posta tiedostoja

en: Open
fi: Avaa

en: Are you sure?
fi: Oletko varma?

en: Continue
fi: Jatka

en: Restart Level
fi: Aloita kenttä alusta

en: Restart from Checkpoint
fi: Aloita kenttä viime Välietapilta

en: Abort Level
fi: Keskeytä taso

en: Up
fi: Ylös

en: Down
fi: Alas

en: Jump
fi: Hyppy

en: Peek Left
fi: Katso vasemmalle

en: Peek Right
fi: Katso oikealle

en: Peek Up
fi: Katso ylös

en: Peek Down
fi: Katso alas

en: Console
fi: Konsoli

en: Cheat Menu
fi: Huijausvalikko

en: Debug Menu
fi: Buginpoistovalikko

en: Jump with Up
fi: Hyppy ylänuolesta

en: Up cursor
fi: Ylös

en: Down cursor
fi: Alas

en: Left cursor
fi: Vasen

en: Right cursor
fi: Oikea

en: Return
fi: Enter

en: Space
fi: Välilyönti

en: Right Shift
fi: Oikea Shift

en: Left Shift
fi: Vasen Shift

en: Right Control
fi: Oikea Ctrl

en: Left Control
fi: Vasen Ctrl

en: Right Alt
fi: Alt Gr

en: Left Alt
fi: Alt (vasen)

en: Right Command
fi: Oikea Command/Windows

en: Left Command
fi: Vasen Command/Windows

en: Press Key
fi: Paina näppäintä

en: Language
fi: Kieli

en: <auto-detect>
fi: <tunnista automaattisesti>

en: Manual Configuration
fi: Manuaaliset asetukset

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
fi: Käytä manuaalisia asetuksia SDL2:n automaattisen peliohjaintuen sijaan

en: Pause/Menu
fi: Tauko/Valikko

en: No Joysticks found
fi: Peliohjaimia ei löydetty

en: Scan for Joysticks
fi: Etsi peliohjaimia

en: Press Button
fi: Paina nappia

en: Axis
fi: Akseli

en: Hat Up
fi: Ristiohjain Ylös

en: Hat Down
fi: Ristiohjain Alas

en: Hat Left
fi: Ristiohjain Vasen

en: Hat Right
fi: Ristiohjain Oikea

en: Pause
fi: Tauko

en: Leave World
fi: Lähde maailmasta

en: Abort Download
fi: Peru lataus

en: Error:
fi: Virhe:

en: Close
fi: Sulje

en: Bonus: Star
fi: Bonus: Tähti

en: Shrink Tux
fi: Kutista Tux

en: Kill Tux
fi: Tapa Tux

en: Return to Editor
fi: Palaa editoriin

en: Keyboard Shortcuts
fi: Pikanäppäimet

en: Got it!
fi: Selvä!

en: Worldmap Settings
fi: Maailmankartta-asetukset

en: Level Settings
fi: Kenttäasetukset

en: Author
fi: Tekijä

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: License
fi: Lisenssi

en: Tileset
fi: Ruutusetti

en: Target Time
fi: Tavoiteaika

en: Please enter a name for this level.
fi: Anna tälle kentälle nimi.

en: Please enter a level author for this level.
fi: Merkitse tämän kentän luoja.

en: Please enter a license for this level.
fi: Merkitse tämän kentän lisenssi.

en: Save Worldmap
fi: Tallenna maailmankartta

en: Save Level
fi: Tallenna kenttä

en: Test Level
fi: Testaa kenttää

en: Test Worldmap
fi: Testaa maailmankarttaa

en: Share Level
fi: Jaa kenttä

en: Open Level Directory
fi: Avaa kenttäkansio

en: Edit Another Level
fi: Muokkaa toista kenttää

en: Edit Another World
fi: Muokkaa toista maailmaa

en: Grid Size
fi: Ruudukon koko

en: Show Grid
fi: Näytä ruudukko

en: Grid Snapping
fi: Ruudukkoon lukitus

en: Render Background
fi: Renderöi tausta

en: Render Light
fi: Renderöi valo

en: Exit Level Editor
fi: Sulje kenttäeditori

en: We encourage you to share your levels in the SuperTux forum.
    To find your level, click the
    "Open Level directory" menu item.
    Do you want to go to the forum now?
fi: Rohkaisemme teitä jakamaan kenttiänne SuperTux-foorumilla.
    Löytääksesi kenttäsi, klikkaa
    "Open Level Directory" valikkopainiketta.
    Haluatko siirtyä foorumille nyt?

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
    F6 = Render Light
    F7 = Grid Snapping
    F8 = Show Grid
fi: Pikanäppäimet:
    ---------------------
    Esc = Avaa valikko
    Ctrl+S = Tallenna
    Ctrl+T = Testaa
    Ctrl+Z = Peru teko
    Ctrl+Y = Palauta teko
    F6 = Renderöi valo
    F7 = Ruudukkoon lukitus
    F8 = Näytä ruudukko

en: contributed by %s
fi: Tehnyt %s

en: Badguys killed
fi: Tapettuja pahiksia

en: Best time
fi: Paras aika

en: Level target time
fi: Kentän tavoiteaika

en: Others
fi: Muut

en: Region
fi: Alue

en: Joystick Mappings
fi: Määritä peliohjain

en: <no title>
fi: <ei nimeä>

en: Path Node
fi: Polun nivel

en: up
fi: ylös

en: down
fi: alas

en: West
fi: Länsi

en: East
fi: Itä

en: North
fi: Pohjoinen

en: South
fi: Etelä

en: One shot
fi: Yksittäinen

en: Circular
fi: Pyöreä

en: Unordered
fi: Järjestämätön

en: true
fi: totta

en: false
fi: ei totta

en: invalid
fi: pätemätön

en: Remove
fi: Poista

en: Level
fi: Taso

en: Teleporter
fi: Teleportti

en: Sprite Change
fi: Ulkonäön muutos

en: Special tile
fi: Erikoisruutu

en: Save as
fi: Tallenna nimellä

en: This level contains unsaved changes, do you want to save?
fi: Tässä kentässä on tallentamattomia muutoksia, haluatko tallentaa?

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
fi: Jotkut vanhentuneet lisäosat ovat vielä aktiivisia ja ne
    saattavat aiheuttaa ristiriitoja SuperTuxin perusrakenteen kanssa.
    Voit silti ottaa nämä lisäosat käyttöön valikosta.
    Näiden lisäosien sammuttaminen ei poista edistystäsi pelissä.

en: Disable add-ons
fi: Poista lisäosat käytöstä

en: Ignore (not advised)
fi: Sivuuta (ei suositella)

en: Leave editor
fi: Sulje editori

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
fi: "pääsektoria" ei voitu löytää.
    Muuta sen sektorin nimeä, minkä haluat olevan
    pelaajan aloittamisen "pääsektori"

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
fi: "pääsyntymäpistettä" ei voitu löytää.
    Muuta sen syntymäpisteen nimeä, minkä haluat olevan
    pelaajan aloittamisen "pääsyntymäpiste"

en: Outro script
fi: Loppukohtauksen scripti

en: Auto play
fi: Pyöritä automaattisesti

en: Title colour
fi: Otsikon väri

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Target worldmap
fi: Kohdista maailmankarttaan

en: Stay action
fi: Pysy toiminnassa

en: Initial stay action
fi: Pysy toiminnassa heti

en: Stay group
fi: Pysymisryhmä

en: Change on touch
fi: Vaihda kosketuksesta

en: Show message
fi: Näytä viesti

en: Invisible
fi: Näkymätön

en: Current SuperTux Team
fi: Nykyinen SuperTux-tiimi

en: Programming, project lead ad interim
fi: Ohjelmointi, projektin väliaikainen johtaminen

en: Graphics, Level Design, Story
fi: Grafiikka, kenttäsuunnittelu, tarina

en: Level Design, Story, Optimisation, Coordination
fi: Kenttäsuunnittelu, tarina, optimointi, koordinaatio

en: Graphics
fi: Grafiikka

en: Graphics, Programming, Level Design
fi: Grafiikka, ohjelmointi, kenttäsuunnittelu

en: Features and Programming
fi: Ominaisuudet ja ohjelmointi

en: Programming, Level Updates
fi: Ohjelmointi, kenttien päivittäminen

en: Graphics, Programming
fi: Grafiikka, ohjelmointi

en: Programming
fi: Ohjelmointi

en: Original Developers
fi: Alkuperäiset kehittäjät

en: Original Developer
fi: Alkuperäinen kehittäjä

en: Music, Level Design
fi: Musiikki, kenttäsuunnittelu

en: Programming, Graphics, Level Design
fi: Ohjelmointi, grafiikat, kenttäsuunnittelu

en: Programming, Level Design
fi: Ohjelmointi, kenttäsuunnittelu

en: Graphics, Story
fi: Grafiikka, tarina

en: Programming, Documentation
fi: Ohjelmointi, dokumentointi

en: Coordination
fi: Koordinaatio

en: Programming, "Flexlay" Level editor
fi: Ohjelmointi, "Flexlay"-kenttäeditori

en: Windows build fixes
fi: Windows-version korjaaminen

en: Packaging, Nightly builds
fi: Pakkaaminen, Nightly-versiot.

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
fi: Kääntäjäguru (ja monta yksityiskohtaa kuka tahansa olisi voinut tehdä)

en: Level Design
fi: Kenttäsuunnittelu

en: Additional contributors
fi: Lisäavustajat

en: Bug fixes
fi: Bugien korjaus

en: Scripting functions, Level fixes
fi: Scriptin toiminnot, kenttien korjaukset

en: Code quality fixes
fi: Koodin laadun korjaus

en: Various contributions
fi: Useita avustuksia

en: Build issue fix
fi: Versio-onglmien korjaus

en: Code contributions
fi: Koodin lahjoitukset

en: Code contribution, AppData file
fi: Koodin lahjoitus, AppData-tiedosto

en: Bug fix
fi: Bugien korjaaminen

en: Menu reorganization
fi: Valikon uudelleenjärjesteleminen

en: Fixing tile bugs
fi: Ruutubugien korjaus

en: Build error fix
fi: Versioiden virheiden korjaus

en: Scripting function fix
fi: Scriptin toimintojen korjaus

en: New features and notable updates
fi: Uudet ominaisuudet ja merkittävät päivitykset

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
fi: Tuki "glbindingille" vaihtoehtoisena OpenGL-näppäintukena

en: New menu code
fi: Uusi valikkokoodi

en: Big Tux Walking Sprites improvements
fi: Ison Tuxin kävelemisen ulkonäön parannukset

en: Contrib Programming
fi: Lahjoitettu ohjelmointi

en: Programming, Previous Maintainer
fi: Ohjelmointi, edellinen ylläpitäjä

en: Various Contributions
fi: Useat avustukset

en: Minor features and programming
fi: Pienet ominaisuudet ja ohjelmointi

en: Contributions
fi: Avustaminen

en: Localization
fi: Kansainvälistäminen

en:  Special Thanks to
fi: Erityiset kiitokset

en: Creator of Tux, the Linux penguin
fi: Linux-pingviini Tuxin luoja

en: SDL, OpenAL and OpenGL
fi: SDL, OpenAL ja OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
fi: Loistavan pelikokemuksen saatavaksi Linuxille

en: and you, the player
fi: Ja sinulle, pelaajalle

en: for giving this game a chance and playing it
fi: kun annoit tälle pelille mahdollisuuden ja pelasit sitä

en: Visit our webpage at
fi: Vieraile nettisivullamme osoitteessa

en: Or visit us directly at IRC:
fi: Tai vieraile meillä surorana IRC:ssä:

en: #supertux at web.libera.chat
fi: #supertux sivustolla web.libera.chat

en: Or at our Forum:
fi: Tai foorumillamme:

en: Comments, ideas and suggestions
fi: Kommentit, ideat ja ehdotukset

en: go to our mailing list
fi: mene postituslistaamme

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
fi: Typografiset virheet voi ilmoittaa

note: l10n: typo contact
en: reported to
fi: ositteeseen

en: Want to help…
fi: Haluatko auttaa...

en: …with localization?
fi: ...kansainvälistämisessä?

en: …with something else?
fi: ...jossain muussa?

en: Thank you for
fi: Kiitos kun

en: playing
fi: pelasit peliämme

en: Penny awaits you in warmer temperatures!
fi: Penny odottaa sinua lämpimämmissä säissä!

en: Bosses
fi: Pomovastukset

en: Projectiles
fi: Ammukset

en: Environment
fi: Ympäristö

en: Snow
fi: Lumi

en: Ice Cave & Crystal
fi: Jääluola & Kristalli

en: Embellishments
fi: Koristeet

en: Forest
fi: Metsä

en: Underground Forest
fi: Maanalainen metsä

en: Trees & Bushes
fi: Puut & pensaat

en: Seasonal
fi: Sesongit

en: Structure
fi: Rakenne

en: Pathing
fi: Polut

en: Water
fi: Vesi

en: Snow Background
fi: Lumitausta

en: Snow Mountain
fi: Lumivuori

en: Crystal
fi: Kristalli

en: Forest Background
fi: Metsätausta

en: Block + Bonus
fi: Palikka + Bonus

en: Pole + Signs
fi: Tanko + Kyltit

en: Liquid
fi: Neste

en: Castle
fi: Linna

en: Industrial
fi: Teollinen

en: Unisolid + Lightmap
fi: Unisolid + Valaistuskartta

en: Miscellaneous
fi: Satunnaiset

en: Retro Snow
fi: Retrolumi

en: Water paths
fi: Vesipolut

en: Castle paths
fi: Linnapolut

en: Darker Forest
fi: Synkempi metsä
