SuperTux - en to fr translation catalogue (789 entries)

en: You found a secret area!
fr: Vous avez trouvé un passage secret

en: Name
fr: Nom

en: Fade tilemap
fr: Fond en carte de tuile

en: Button
fr: Bouton

en: Oneshot
fr: Coup Solitaire

en: Sequence Trigger
fr: Déclencheur de séquence

en: Sector
fr: Secteur

en: Spawn point
fr: Point de départ

en: Turn on script
fr: Script d'activation

en: Turn off script
fr: Script de désactivation

en: Script Trigger
fr: Déclencheur de script

en: Sequence
fr: Séquence

en: end sequence
fr: fin séquence

en: stop Tux
fr: arrête Tux

en: fireworks
fr: feux d'artifice

en: New worldmap spawnpoint
fr: Nouveau point de départ de la carte

en: Worldmap fade tilemap
fr: Carte mondiale fond en carte de tuile

en: Fade
fr: Fondu

en: Fade in
fr: Fondu d'entrée

en: Fade out
fr: Fondu de sortie

en: Climbable
fr: Escaladables

en: Door
fr: Porte

en: Switch
fr: Interrupteur

en: Secret Area
fr: Passage secret

en: Thunderstorm
fr: Orage

en: Intensity
fr: Intensité

en: Custom Particles
fr: Particules personnalisées

en: Facing Down
fr: Orienté vers le bas

en: Particle zone
fr: Zone de particules

en: Path
fr: Repertoire

en: Solid
fr: Solide

en: Weak Tile
fr: Tuile fragile

en: Facing Left
fr: Orienté vers la gauche

en: Gradient
fr: Dégradé

en: Tilemap
fr: Carte de tuile

en: Circular Platform
fr: Plateforme circulaire

en: Breakable
fr: Cassable

en: Color
fr: Couleur

en: Speed
fr: Vitesse

en: Clockwise
fr: Horaire

en: Counter-clockwise
fr: Dans le sens inverse des aiguilles d'une montre

en: Stopped
fr: Arrêté

en: Layer
fr: Couche

en: Physics enabled
fr: Physique activée

en: Hit script
fr: Script de collision

en: File
fr: Fichier

en: Count
fr: Nombre

en: Content
fr: Contenu

en: Coin
fr: Pièce

en: Growth (fire flower)
fr: Croissance (fleur de feu)

en: Growth (ice flower)
fr: Croissance (fleur gelée)

en: Growth (air flower)
fr: Croissance (fleur d'air)

en: Growth (earth flower)
fr: Croissance (fleur terrestre)

en: Star
fr: Étoile

en: Tux doll
fr: poupée Tux

en: Custom
fr: Personnalisé

en: Light
fr: Lumière

en: Light (On)
fr: Lumière (activé)

en: Coin rain
fr: Pluie de pièces

en: Coin explosion
fr: Explosion de pièces

en: Custom Content
fr: Contenu personnalisé

en: Pneumatic Platform
fr: Plateforme pneumatique

en: Following path
fr: Suit un chemin

en: Path Mode
fr: Mode de chemin

en: Adapt Speed
fr: Adapter la vitesse

en: Starting Node
fr: Point de départ

en: Collect script
fr: Script de collection

en: Ghost Particles
fr: Particules de fantômes

en: manual
fr: manuel

en: autoscroll
fr: Défilement automatique

en: Finish Script
fr: Terminer le script

en: X-offset
fr: Décalage en X

en: Controllable
fr: Contrôlable

en: Anchor
fr: Point

en: Left
fr: Gauche

en: Center
fr: Centre

en: Right
fr: Droite

en: Text Alignment
fr: Alignement du texte

en: Spawnpoint
fr: Point de départ

en: Counter
fr: Compteur

en: Candle
fr: Bougie

en: Enabled
fr: Activé

en: Invisible Block
fr: Cube invisible

en: Snow Particles
fr: Particules de neige

en: Powerup
fr: Pouvoir

en: Falling Platform
fr: Plateforme tombante

en: Time Limit
fr: Limite de temps

en: Sound
fr: Son

en: Distance factor
fr: Facteur de distance

en: Distance bias
fr: Biais de distance

en: Torch
fr: Torche

en: Icecrusher
fr: Écraseur glacé

en: Rublight
fr: Lampe à frottement

en: Background
fr: Arrière-plan

en: Checkpoint
fr: Point de sauvegarde

en: Ambient Light
fr: Lumière ambiante

en: Lantern
fr: Lanterne

en: Wind
fr: Vent

en: Platforms
fr: Plateformes

en: Radius
fr: Rayon

en: Momentum change rate
fr: Taux de variation du momentum

en: Rain Particles
fr: Particules de pluie

en: Platform
fr: Plateforme

en: Rock
fr: Pierre

en: Music
fr: Musique

en: Rusty Trampoline
fr: Trampoline rouillé

en: Particle system
fr: Système de particules

en: Burning
fr: Allumée

en: Flicker
fr: Vacillante

en: Text array
fr: Grille de texte

en: Info Block
fr: Cube d’information

en: Disable gravity
fr: Désactiver la gravité

en: Ambient Sound
fr: Son d'ambiance

en: Time
fr: Temps

en: Hurting Platform
fr: Plateforme blessante

en: Sideways
fr: Vers le côté

en: Fill
fr: Remplir

en: Alignment
fr: Alignement

en: none
fr: aucun(e)

en: left
fr: gauche

en: right
fr: droite

en: top
fr: haut

en: bottom
fr: bas

en: Scroll offset x
fr: Décalage de défilement en x

en: Scroll offset y
fr: Décalage de défilement en y

en: Scroll speed x
fr: Vitesse de défilement en x

en: Scroll speed y
fr: Vitesse de défilement en y

en: Parallax Speed x
fr: Vitesse parallaxe X

en: Parallax Speed y
fr: Vitesse parallaxe Y

en: Top image
fr: Image du haut

en: Bottom image
fr: Image du bas

en: Colour
fr: Couleur

en: Draw target
fr: Dessiner cible

en: Lightmap
fr: Carte lumineuse

en: Shard
fr: Tesson

en: Fading Speed
fr: Vitesse d'alignement

en: Glowing Strength
fr: Brillance

en: Speed X
fr: Vitesse en X

en: Speed Y
fr: Vitesse en Y

en: Acceleration
fr: Accélération

en: Blowing
fr: Soufflerie

en: Affects Badguys
fr: Affecte les méchants

en: Affects Objects
fr: Affecte les objets

en: Affects Player
fr: Affecte le joueur

en: Fancy Particles
fr: Belles particules

en: Bicycle Platform
fr: Plateforme Bicyclette

en: Running
fr: Actif

en: On-grab script
fr: Script de saisie

en: On-ungrab script
fr: Script de relâchement

en: Interactive particle system
fr: Système de particules interactives

en: Interval
fr: Intervalle

en: Strike Script
fr: Script de frappe

en: Cloud Particles
fr: Particules de nuage

en: Amount
fr: Quantité

en: Delay
fr: Délai

en: Lifetime
fr: Durée de vie

en: Lifetime variation
fr: Variation de la durée de vie

en: Birth mode
fr: Mode d'apparition

en: None
fr: Aucune

en: Shrink
fr: Réduire

en: Birth easing
fr: Souplesse d'apparition

en: No easing
fr: Pas d'assouplissement

en: Birth time
fr: Temps d'apparition

en: Birth time variation
fr: Variation du temps d'apparition

en: Death mode
fr: Mode de disparition

en: Death easing
fr: Souplesse de disparition

en: Death time
fr: Temps de disparition

en: Death time variation
fr: Variation de temps de disparition

en: Speed X (variation)
fr: Vitesse en X (variation)

en: Speed Y (variation)
fr: Vitesse en Y (variation)

en: Acceleration X
fr: Accélération en X

en: Acceleration Y
fr: Accélération en Y

en: Friction X
fr: Friction en X

en: Friction Y
fr: Friction en Y

en: Feather factor
fr: Facteur plume

en: Rotation speed
fr: Vitesse de rotation

en: Rotation speed (variation)
fr: Vitesse de rotation (variation)

en: Rotation acceleration
fr: Accélération rotationnelle

en: Rotation friction
fr: Friction rotationnelle

en: Rotation mode
fr: Mode de rotation

en: Fixed
fr: Fixe

en: Facing
fr: Aligné

en: Wiggling
fr: Vibrant

en: Collision mode
fr: Mode de collision

en: None (pass through)
fr: Aucune (passe au travers)

en: Stick
fr: Coller

en: Stick Forever
fr: Coller permanent

en: Bounce (heavy)
fr: Rebondir (Lourd)

en: Bounce (light)
fr: Rebondir (Léger)

en: Kill particle
fr: Détruire la particule

en: Fade out particle
fr: Effacer la particule

en: Delete if off-screen
fr: Détruire si hors de l'écran

en: Never
fr: Jamais

en: Only on exit
fr: Seulement en cas de sortie

en: Always
fr: Toujours

en: Cover screen
fr: Couvrir l'écran

en: Skull Tile
fr: Tuile de crâne

en: Particle Name
fr: Nom de la particule

en: Zone Type
fr: Type de zone

en: Spawn
fr: Apparaître

en: Life zone
fr: Zone de vie

en: Life zone (clear)
fr: Zone de vie (effacer)

en: Kill particles
fr: Détruire les particules

en: Clear particles
fr: Effacer les particules

en: Linked
fr: Lié

en: Decal
fr: Décal

en: Resize offset x
fr: Redimensionner l'offset x

en: Resize offset y
fr: Redimensionner l'offset y

en: Width
fr: Largeur

en: Height
fr: Hauteur

en: Speed x
fr: Vitesse en x

en: Speed y
fr: Vitesse en y

en: Tint
fr: Nuance

en: Tiles
fr: Tuiles

en: Left Colour
fr: Couleur gauche

en: Right Colour
fr: Couleur droite

en: Top Colour
fr: Couleur du haut

en: Bottom Colour
fr: Couleur du bas

en: Vertical (whole sector)
fr: Vertical (secteur entier)

en: Horizontal (whole sector)
fr: Horizontal (secteur entier)

en: Blend mode
fr: Mode de fusion

en: Blend
fr: Mixé

en: Additive
fr: Additif

en: Modulate
fr: Modulé

en: Bumper
fr: Cogneur

en: Unstable Tile
fr: Tuile instable

en: Brick
fr: Brique

en: Invisible Wall
fr: Mur invisible

en: Spotlight
fr: Diriger le projecteur sur

en: Scripted Object
fr: Objet scripté

en: Custom Particles from file
fr: Particules personnalisées depuis un fichier

en: Heavy Coin
fr: Pièce lourde

en: Bonus Block
fr: Cube bonus

en: Magic Tile
fr: Tuile magique

en: Camera
fr: Caméra

en: Text Scroller
fr: Défileur de texte

en: List of enemies
fr: Liste des ennemis

en: Select enemy
fr: Choisir méchant

en: Add
fr: Ajouter

en: Do you want to delete this badguy from the list?
fr: Voulez-vous supprimer ce méchant de la liste ?

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Mix the colour
fr: Mélanger les couleurs

en: Cancel
fr: Annuler

en: Edit script
fr: Modifier le script

en: Clone
fr: Cloner

en: An error occured and the game could
    not clone the path. Please contact
    the developers for support.
fr: Une erreur est survenue et le jeu ne
    peut pas cloner le chemin. Veuillez
    contacter les développeurs.

en: Bind
fr: Attacher

en: Back
fr: Retour

en: Toad
fr: Crapaud

en: Walking Tree
fr: Arbre qui marche

en: Plant
fr: Plante

en: Dispenser
fr: Distributeur

en: Short Fuse
fr: Mèche courte

en: Iceblock
fr: Cube de glace

en: Walk Radius
fr: Rayon de marche

en: Awakening Radius
fr: Rayon d'éveil

en: Captain Snowball
fr: Capitaine Boule de Neige

en: Ghost Tree
fr: Arbre fantôme

en: Track range
fr: Distance de repérage

en: Vanish range
fr: Distance de disparition

en: Fly speed
fr: Vitesse de vol

en: Mole's rock
fr: Taupe en roche

en: Death script
fr: Script mortuaire

en: Sleeping Spiky
fr: Épineux endormi

en: Yeti's Stalactite
fr: Stalactite du Yéti

en: Walking Flame
fr: Flamme marchante

en: Sleeping Flame
fr: Flamme endormie

en: Dormant Flame
fr: Flamme endormie

en: Owl
fr: Chouette

en: Initial delay
fr: Délai initial

en: Fire delay
fr: Délai feu

en: Ammo
fr: Munition

en: Snowball
fr: Boule de Neige

en: Smartblock
fr: Bloc intelligent

en: Fixed position
fr: Position fixe

en: Lives
fr: Vies

en: Gold Bomb
fr: Bombe dorée

en: Flying Snowball
fr: Boule de neige volante

en: Skullyhop
fr: Crâne sauteur

en: Snowshot
fr: Balle de neige

en: Leafshot
fr: Balle de feuille

en: Flame
fr: Flamme

en: Sleeping Crystallo
fr: Crystallo dormant

en: Spring Leaf
fr: Feuille de printemps

en: Will o' Wisp
fr: Feu follet

en: Badguy
fr: Méchant

en: Ghost Flame
fr: Flamme fantôme

en: Roof Crystallo
fr: Crystallo au plafond

en: Spiky
fr: Épineux

en: Autumn Leaf
fr: Feuille d'automne

en: Carry
fr: Transporte

en: Dart Trap
fr: Piège à fléchettes

en: Skydive
fr: Missile

en: Yeti
fr: Yéti

en: Mole
fr: Taupe

en: Bomb
fr: Bombe

en: Walking Candle
fr: Bougie marchante

en: Angry Stone
fr: Pierre énervée

en: Spider
fr: Araignée

en: Ghoul
fr: Goule

en: Snowman
fr: Bonhomme de Neige

en: Walking Stump
fr: Tronc marchant

en: Fish
fr: Poisson

en: Interval (seconds)
fr: Intervalle (secondes)

en: Random
fr: Aléatoire

en: Enemies
fr: Ennemis

en: Limit dispensed badguys
fr: Limiter les méchants dispensés

en: Obey Gravity
fr: Subir la gravité

en: Max concurrent badguys
fr: Maximum méchants simultanés

en: dropper
fr: compte-goutte

en: rocket launcher
fr: lance-roquettes

en: cannon
fr: canon

en: Snail
fr: Escargot

en: Smartball
fr: Boule intelligente

en: Bouncing Snowball
fr: Boule de Neige Rebondissante

en: Ice Flame
fr: Flamme de glace

en: Dart
fr: Fléchette

en: Max coins collected:
fr: Pièces max :

en: Max fragging:
fr: Dégâts max :

en: Max secrets found:
fr: Secrets trouvés max :

en: Best time completed:
fr: Meilleur temps réalisé :

en: Level target time:
fr: Temps visé pour le niveau :

en: Best Level Statistics
fr: Meilleurs Statistiques du Niveau

en: You
fr: Vous

en: Best
fr: Meilleur

en: Coins
fr: Pièces

en: Badguys
fr: Méchants

en: Unknown object
fr: Objet inconnu

en: Press escape to skip
fr: Appuyer sur Échapper/Escape pour passer

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
fr: Utilisation : %s [OPTIONS] [FICHIER_NIVEAU]

en: General Options:
fr: Options Générales :

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
fr:   -h, --help Afficher ce menu et quitter

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
fr:   -v, --version Afficher la version de SuperTux et quitter

en:   --verbose                    Print verbose messages
fr:   --verbose Afficher en console plus de détails

en:   --debug                      Print extra verbose messages
fr:   --debug Afficher en console encore plus de détails

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
fr: --print-datadir Afficher le dossier de données principal de SuperTux.

en:   --acknowledgements           Print the licenses of libraries used by SuperTux.
fr:   --acknowledgements Imprimer les licenses des librairies utilisées par SuperTux.

en: Video Options:
fr: Options Vidéo :

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
fr:   -f, --fullscreen  Lancer en mode plein écran

en:   -w, --window                 Run in window mode
fr:   -w, --window Lancer en mode fenêtre

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
fr:   -g, --geometry LARGEURxHAUTEUR  Lancer SuperTux avec la résolution donnée

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
fr:   -a, --aspect LARGEUR:HAUTEUR    Lancer SuperTux avec le ratio donné

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
fr:   -d, --default Remettre à zéro des réglages vidéo

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
fr:   --renderer RENDERER          Utiliser sdl, opengl ou auto pour le rendu

en: Audio Options:
fr: Options Audio :

en:   --disable-sound              Disable sound effects
fr:   --disable-sound              Désactiver les effets sonores

en:   --disable-music              Disable music
fr:   --disable-music             Désactiver la musique

en: Game Options:
fr: Options de Jeu :

en:   --edit-level                 Open given level in editor
fr: --edit-level Ouvrir le niveau indiqué dans l’éditeur

en:   --resave                     Loads given level and saves it
fr:   --resave                     Charger le niveau indiqué et l'enregistrer à nouveau

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
fr:   --show-fps                   Afficher le nombre d'images par seconde dans le jeu

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
fr:   --no-show-fps                   Ne pas afficher le nombre d'images par seconde dans le jeu

en:   --show-pos                   Display player's current position
fr: --show-pos Montrer la position actuelle du joueur

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
fr: --no-show-pos Ne pas montrer la position actuelle du joueur

en:   --developer                  Switch on developer feature
fr:   --developer passer en mode développeur

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
fr:   -s, --debug-scripts Activer le script de débogage

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
fr: --spawn-pos X,Y Où faire apparaitre Tux en début de niveau. Utilisé seulement si le niveau est spécifié.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
fr:   --secteur SECTEUR              Spawn Tux dans le SECTEUR

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
fr:  --spawnpoint SPAWNPOINT Spawn Tux at SPAWNPOINT

en: Demo Recording Options:
fr: Option d'enregistrement de démo :

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
fr:   --record-demo FILE LEVEL     Enregistrer une démo dans un fichier

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
fr:   --play-demo FILE LEVEL   Jouer une démo enregistrée

en: Directory Options:
fr: Options de Dossiers :

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
fr:   --datadir DIR                Définir le dossier pour les fichiers de jeu

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
fr:   --userdir DIR                 Définir le dossier pour les données utilisateur (sauvegardes, etc.)

en: Add-On Options:
fr: Options des Extensions :

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
fr: --repository-url URL Définir l’URL du dépôt des extensions

en: Environment variables:
fr: Variables d'environnement :

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
fr:   SUPERTUX2_USER_DIR           Dossier pour les données de l'utilisateur (sauvegardes, etc.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
fr:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Dossier pour les fichiers de jeu

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
fr: Ce jeu vous est proposé SANS AUCUNE GARANTIE. C'est un programme libre, et vous êtes encouragé
    à le redistribuer sous certaines conditions ; regardez le fichier "licence" pour plus de détails.

en: Integrations
fr: Intégrations

en: Do not share level names when editing
fr: Ne pas partager le nom des niveaux dans l'éditeur

en: Enable Discord integration
fr: Activer l'intégration Discord

en: Discord (disabled; not compiled)
fr: Discord (désactivé; pas compilé)

en: Contrib Levels
fr: Contributions

en: Debug
fr: Débogue

en: Game Speed
fr: Vitesse de la Partie

en: Adjust Game Speed
fr: Ajuster vitesse de la partie

en: Show Collision Rects
fr: Affichage les collisions

en: Show Worldmap Path
fr: Affichage du chemin de la carte du monde

en: Show Controller
fr: Afficher le contrôleur

en: Show Framerate
fr: Afficher le taux de rafraîchissement

en: Draw Redundant Frames
fr: Dessiner les images redondantes

en: Show Player Position
fr: Afficher la position du joueur

en: Use Bitmap Fonts
fr: Utiliser une Police Bitmap

en: Dump Texture Cache
fr: Décharger le cache de textures

en: Save particle as
fr: Sauvegarder la particule en tant que

en: File name
fr: Nom de fichier

en: Save
fr: Sauvegarder

en: Choose Sector
fr: Choisir le secteur

en: Sector Settings
fr: Paramètres du secteur

en: Create Sector
fr: Créer un secteur

en: Delete Sector
fr: Supprimer secteur

en: Each level must have at least one sector.
fr: Chaque niveau doit contenir au moins un secteur.

en: Do you really want to delete this sector?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer ce secteur ?

en: Delete sector
fr: Effacer ce secteur

en: Objects
fr: Objets

en: Empty World
fr: Monde vide

en: Create Level
fr: Créer un Niveau

en: Edit Worldmap
fr: Éditer la carte du monde

en: Create Worldmap
fr: Créer une mapmonde

en: Delete level
fr: Effacer le niveau

en: World Settings
fr: Paramètres du monde

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
fr: Partager cette carte du monde sous licence CC-BY-SA 4.0 International (conseillé).
    Les modifications et la redistribution par des tierces parties sont autorisées.
    Si vous n'êtes pas d'accord avec cette licence, modifiez-la dans les propriétés de la carte du monde.
    AVERTISSEMENT : Les auteurs de SuperTux ne sont pas responsables de votre choix de licence.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
fr: Partager ce niveau sous licence CC-BY-SA 4.0 International (conseillé).
    Les modifications et la redistribution par des tierces parties sont autorisées.
    Si vous n'êtes pas d'accord avec cette licence, modifiez les propriétés du niveau.
    AVERTISSEMENT : Les auteurs de SuperTux ne sont pas responsables de votre choix de licence.

en: An auto-save recovery file was found. Would you like to restore the recovery
    file and resume where you were before the editor crashed?
fr: Un ficher d'auto-sauvegarde a été trouvé. Voulez-vous ouvrir le ficher
    d'auto-sauvegarde et reprendre là où vous étiez?

en: This will delete the auto-save file. Are you sure?
fr: Ceci va effacer le fichier d'auto-sauvegarde. Êtes-vous sûr?

en: Cheats
fr: Triche

en: Bonus: Grow
fr: Bonus: Grandir

en: Bonus: Fire
fr: Bonus: Feu

en: Bonus: Ice
fr: Bonus: Glace

en: Bonus: Earth
fr: Bonus: Terre

en: Bonus: None
fr: Bonus: Aucun

en: Leave Ghost Mode
fr: Quitter le Mode Fantôme

en: Activate Ghost Mode
fr: Activer le Mode Fantôme

en: Finish Level
fr: Finir le Niveau

en: Reset Level
fr: Redémarrer le Niveau

en: Finish Worldmap
fr: Terminer la carte de monde

en: Reset Worldmap
fr: Réinitialiser la carte de monde

en: Go to level
fr: Aller au niveau

en: Go to main spawnpoint
fr: Aller au point de départ

en: Select level
fr: Sélectionner le niveau

en: Save Level as
fr: Enregistrer sous

en: Save Copy
fr: Sauvegarder une copie

en: Choose World
fr: Choisir un monde

en: %d level | %d levels
fr[0]: %d Niveau
fr[1]: %d niveaux

en: Create World
fr: Créer un monde

en: auto
fr: automatique

en: Desktop
fr: Bureau

en: on
fr: activé

en: off
fr: désactivé

en: adaptive
fr: adaptif

en: Select Language
fr: Choisir la Langue

en: Select a different language to display text in
fr: Choisissez la langue à utiliser

en: Language Packs
fr: Paquets de langue

en: Language packs contain up-to-date translations
fr: Les paquets de langue contiennent des traductions à jour

en: Select Profile
fr: Choisir un profil

en: Select a profile to play with
fr: Choisir le profil à utiliser

en: Window Resizable
fr: Fenêtre redimensionnable

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
fr: Autoriser le redimensionnement de la fenêtre, peut nécessiter un redémarrage pour prendre effet

en: Window Resolution
fr: Résolution de la fenêtre

en: Resize the window to the given size
fr: Redimensionner la fenêtre à la taille donnée

en: Fullscreen
fr: Plein écran

en: Fill the entire screen
fr: Remplir tout l'écran

en: Fullscreen Resolution
fr: Résolution plein écran

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
fr: Détermine la résolution à utiliser en plein écran (vous devez passer en mode plein écran pour que cela prenne effet)

en: Fit to browser
fr: Ajuster au navigateur

en: Fit the resolution to the size of your browser
fr: Ajuster la résolution à celle de votre navigateur

en: Magnification
fr: Grossissement

en: Change the magnification of the game area
fr: Changer le Grossissement de la zone de jeu

en: VSync
fr: Synchronisation Verticale

en: Set the VSync mode
fr: Configure le mode VSync

en: Aspect Ratio
fr: Ratio d'affichage

en: Adjust the aspect ratio
fr: Ajuster le ratio d'affichage

en: Disable all sound effects
fr: Désactiver tous les effets sonores

en: Disable all music
fr: Désactiver toutes les musiques

en: Sound Volume
fr: Volume du son

en: Adjust sound volume
fr: Ajuster le volume du son

en: Music Volume
fr: Volume de la musique

en: Adjust music volume
fr: Ajuster le volume de la musique

en: Sound (disabled)
fr: Son (désactivé)

en: Music (disabled)
fr: Musique (désactivée)

en: Setup Keyboard
fr: Configuration du Clavier

en: Configure key-action mappings
fr: Configurer les touches du clavier

en: Setup Joystick
fr: Configuration de la Manette

en: Configure joystick control-action mappings
fr: Configurer les actions de la manette

en: On-screen controls
fr: Contrôles sur l'écran

en: Toggle on-screen controls for mobile devices
fr: Afficher des contrôles sur l'écran pour appareil mobiles

en: Enable transitions
fr: Activer les transitions

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
fr: Activer les transitions d'écran et l'animation fluide du menu

en: Developer Mode
fr: Mode Développeur

en: Christmas Mode
fr: Mode Noël

en: Confirmation Dialog
fr: Dialogue de confirmation

en: Confirm aborting level
fr: Confirmer l'abandon du niveau

en: Pause on focus loss
fr: Pause en cas de perte de focus

en: Automatically pause the game when the window loses focus
fr: Met le jeu en pause automatiquement lorsque la fenêtre perd le focus

en: Use custom mouse cursor
fr: Utiliser la souris personnalisée

en: Whether the game renders its own cursor or uses the system's cursor
fr: Si le jeu devrait afficher sa propre souris ou utiliser celle par défaut

en: Integrations and presence
fr: Intégrations et présence

en: Manage whether SuperTux should display the levels you play on your social media profiles (Discord)
fr: Gère si SuperTux devrait afficher votre activité sur vos profils sur les réseaux sociaux (Discord)

en: The game couldn't detect your browser resolution.
    This most likely happens because it is not embedded
    in the SuperTux custom HTML template.
fr: Le jeu ne peut pas détecter votre résolution. Cela
    est probablement dû au fait qu'il ne se trouve
    pas dans la page HTML adaptée à SuperTux.

en: Start Game
fr: Jouer

en: Add-ons
fr: Extensions

en: Manage Assets
fr: Gérer les fichers

en: Level Editor
fr: Éditeur de Niveau

en: Credits
fr: Crédits

en: Donate
fr: Faire un don

en: Quit
fr: Quitter

en: Initialization script
fr: Script d'initialisation

en: Gravity
fr: Gravité

en: Resize offset X
fr: Redimensionner l'offset X

en: Resize offset Y
fr: Redimensionner l'offset Y

en: Resize
fr: Redimensionner

en: [Profile %s]
fr: [Profil %s]

en: Profile %s
fr: Profil %s

en: Reset profile
fr: Effacer le profil

en: Reset all profiles
fr: Effacer tous les profils

en: Deleting your profile will reset your game progress. Are you sure?
fr: Effacer le profil va effacer tout votre progrès. Êtes-vous sûr?

en: This will reset your game progress on all profiles. Are you sure?
fr: Ceci va effacer votre progrès pour tous les profils. Êtes-vous sûr?

en: Worldmap
fr: Carte du monde

en: Levelset
fr: Ensemble de niveaux

en: World
fr: Monde

en: Add-on
fr: Extension

en: Unknown
fr: Inconnu

en: %s "%s" by "%s"
fr: %s "%s" par "%s"

en: No Add-ons installed
fr: Pas d'Extensions installées

en: No Add-ons found
fr: Pas d'Extensions trouvées

en: Install %s *NEW*
fr: Installer %s *NOUVEAU*

en: Install %s
fr: Installer le %s

en: No new Add-ons found
fr: Pas de nouvelle extension trouvée

en: Check Online (disabled)
fr: Chercher en ligne (indisponible)

en: Check Online
fr: Chercher en ligne

en: Downloading Add-On Repository Index
fr: Téléchargement du Répertoire des Extensions

en: Downloading %s
fr: Téléchargement %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
fr: Veuillez relancer SuperTux
    pour que les changements prennent effet.

en: New World
fr: Nouveau monde

en: Please enter a name for this level subset.
fr: Veuillez saisir un nom pour ce sous-groupe de niveaux

en: Story Mode
fr: Mode Histoire

en: New files location
fr: Chemin pour les nouveaux fichiers

en: Add Files
fr: Ajouter un fichier

en: Download Files
fr: Télécharger des fichiers

en: Load particle file
fr: Charger un fichier de particules

en: Open
fr: Ouvrir

en: Are you sure?
fr: C'est sûr ?

en: Continue
fr: Continuer

en: Restart Level
fr: Recommencer le Niveau

en: Restart from Checkpoint
fr: Reprendre depuis le point de sauvegarde

en: Abort Level
fr: Abandonner le niveau

en: Up
fr: Haut

en: Down
fr: Bas

en: Jump
fr: Sauter

en: Peek Left
fr: Regarder à gauche

en: Peek Right
fr: Regarder à droite

en: Peek Up
fr: Regarder en haut

en: Peek Down
fr: Regarder en bas

en: Cheat Menu
fr: Menu de triche

en: Debug Menu
fr: Menu de débogage

en: Jump with Up
fr: Sauter avec « Haut »

en: Up cursor
fr: Monter

en: Down cursor
fr: Descendre

en: Left cursor
fr: Gauche

en: Right cursor
fr: Droite

en: Return
fr: Entrée

en: Space
fr: Espace

en: Right Shift
fr: Maj Droite

en: Left Shift
fr: Maj Gauche

en: Right Control
fr: Contrôle Droit

en: Left Control
fr: Contrôle Gauche

en: Right Alt
fr: Alt Droit

en: Left Alt
fr: Alt Gauche

en: Right Command
fr: Commande Droite

en: Left Command
fr: Commande Gauche

en: Press Key
fr: Appuyez sur une touche

en: Language
fr: Langue

en: <auto-detect>
fr: <autodétection>

en: Manual Configuration
fr: Configuration Manuelle

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
fr: Utiliser la configuration manuelle à la place du support automatique de SDL2

en: No Joysticks found
fr: Pas de Manette trouvée

en: Scan for Joysticks
fr: Rechercher les manettes

en: Press Button
fr: Appuyez sur un bouton

en: Axis
fr: Axe

en: Hat Up
fr: Bouton Manette Haut

en: Hat Down
fr: Bouton Manette Bas

en: Hat Left
fr: Bouton Manette Gauche

en: Hat Right
fr: Bouton Manette Droite

en: Leave World
fr: Quitter le Monde

en: Abort Download
fr: Interrompre le Téléchargement

en: Error:
fr: Erreur :

en: Close
fr: Fermer

en: Bonus: Fire x 64
fr: Bonus : Feu x 64

en: Bonus: Ice x 64
fr: Bonus : Glace x 64

en: Bonus: Air x 64
fr: Bonus : Air x 64

en: Bonus: Earth x 64
fr: Bonus : Terre x 64

en: Bonus: Star
fr: Bonus: Étoile

en: Shrink Tux
fr: Rétrécir Tux

en: Kill Tux
fr: Tuer Tux

en: Particle Editor
fr: Éditeur de particules

en: Return to Editor
fr: Retour à l'éditeur

en: New Particle Config
fr: Nouvelle configuration de particules

en: Save Particle Config
fr: Sauvegarder la configuration de particules

en: Save Particle Config as...
fr: Sauvegarder la configuration de particules en tant que...

en: Load Another Particle Config
fr: Charger une autre configuration de particules

en: Open Particle Directory
fr: Ouvrir le dossier de particules

en: Keyboard Shortcuts
fr: Raccourcis clavier

en: Exit Particle Editor
fr: Quitter l'éditeur de particules

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+Shift+S = Save as
    Ctrl+O = Open
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
fr: Raccourcis clavier :
    ---------------------
    Éch = Ouvrir le menu
    Ctrl+S = Sauvegarder
    Ctrl+O = Ouvrir
    Ctrl+Z = Annuler
    Ctrl+Y = Rétablir

en: Got it!
fr: Compris !

en: Worldmap Settings
fr: Paramètres de la mapmonde

en: Level Settings
fr: Paramètres du niveau

en: Author
fr: Auteur

en: License
fr: Licence

en: Level Note
fr: Note de niveau

en: Tileset
fr: Tuiles

en: Target Time
fr: Temps cible

en: Please enter a name for this level.
fr: Veuillez saisir un nom pour ce niveau.

en: Please enter a level author for this level.
fr: Veuillez saisir un auteur pour ce niveau.

en: Please enter a license for this level.
fr: Veuillez indiquer une licence pour ce niveau.

en: tiny tile (4px)
fr: très petit (4px)

en: small tile (8px)
fr: petit (8px)

en: medium tile (16px)
fr: moyen (16px)

en: big tile (32px)
fr: grand (32px)

en: Save Worldmap
fr: Sauvegarder la mapmonde

en: Save Level
fr: Enregistrer le niveau

en: Test Level
fr: Tester le niveau

en: Test Worldmap
fr: Tester la mapmonde

en: Share Level
fr: Partager le niveau

en: Package Add-On
fr: Convertir en extension

en: Open Level Directory
fr: Ouvrir le répertoire des niveaux

en: Edit Another Level
fr: Éditer un autre niveau

en: Edit Another World
fr: Éditer un autre monde

en: Grid Size
fr: Taille de la grille

en: Show Grid
fr: Afficher la grille

en: Grid Snapping
fr: Alignement à la grille

en: Render Background
fr: Rendu de l'arrière-plan

en: Render Light
fr: Rendu de l'éclairage

en: Autotile Mode
fr: Mode autotuile

en: Enable Autotile Help
fr: Activer l'aide pour les autotuiles

en: Autosave Frequency
fr: Fréquence d'auto-sauvegarde

en: Exit Level Editor
fr: Quitter de l'éditeur de niveaux

en: Do you want to package this world as an add-on?
fr: Voulez-vous créer une extension à partir de ce monde?

en: We encourage you to share your levels in the SuperTux forum.
    To find your level, click the
    "Open Level directory" menu item.
    Do you want to go to the forum now?
fr: Nous vous encourageons à partager vos niveaux dans le forum de SuperTux.
    Pour trouver votre niveau, cliquez
    l'article de menu nommé "Ouvrir répertoire niveau".
    Voulez-vous aller dans le forum maintenant ?

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
    F6 = Render Light
    F7 = Grid Snapping
    F8 = Show Grid
fr: Raccourcis clavier :
    ---------------------
    Échap = Ouvrir menu
    Ctrl+S = Enregistrer
    Ctrl+T = Tester
    Ctrl+Z = Annuler
    Ctrl+Y = Rétablir
    F6 = Simuler l'éclairage
    F7 = Aligner à la grille
    F8 = Afficher la grille

en: You cannot delete level that you are editing!
fr: Vous ne pouvez pas effacer le niveau que vous êtes en train de modifier!

en: contributed by %s
fr: contribué par %s

en: Badguys killed
fr: Méchants tués

en: Best time
fr: Meilleur temps

en: Level target time
fr: Temps visé pour le niveau

en: Others
fr: Autres

en: Region
fr: Zone

en: The UBports version is under heavy development!
    If you encounter issues, PLEASE contact the maintainter
    at https://github.com/supertux/supertux/issues or on the
    Open Store's Telegram at https://open-store.io/telegram
fr: La version UBports en encore en développement!
    Si vous trouvez des problèmes, veuillez les signaler à
    https://github.com/supertux/supertux/issues ou sur
    Telegram à https://open-store.io/telegram

en: Joystick Mappings
fr: Options de la Manette

en: <no title>
fr: <sans titre>

en: Path Node
fr: Point du chemin

en: Press CTRL to move Bezier handles
fr: Appuyer sur CTRL pour déplacer les poignées de Bézier

en: Easing
fr: Souplesse

en: up
fr: haut

en: down
fr: bas

en: West
fr: Ouest

en: East
fr: Est

en: North
fr: Nord

en: South
fr: Sud

en: One shot
fr: Un tir

en: Circular
fr: Circulaire

en: Unordered
fr: Non ordonné

en: true
fr: vrai

en: false
fr: faux

en: invalid
fr: Invalide

en: Remove
fr: Retirer

en: Test from here
fr: Tester à partir d'ici

en: Open Particle Editor
fr: Ouvrir l'éditeur de particules

en: Level
fr: Niveau

en: Teleporter
fr: Téléporteur

en: Sprite Change
fr: Changement de Sprite

en: Special tile
fr: Tuile spéciale

en: Max amount
fr: Quantité maximale

en: Spawn anywhere
fr: Apparaître n'importe où

en: Life duration
fr: Durée de vie

en: Birth duration
fr: Durée d'apparition

en: Death duration
fr: Durée de disparition

en: Grow
fr: Grandir

en: Horizontal speed
fr: Vitesse horizontale

en: Vertical speed
fr: Vitesse verticale

en: Horizontal acceleration
fr: Accélération horizontale

en: Vertical acceleration
fr: Accélération verticale

en: Horizontal friction
fr: Friction horizontale

en: Vertical friction
fr: Friction verticale

en: Initial rotation
fr: Rotation initiale

en: Rotation friction/decceleration
fr: Friction/décélération rotationnelle

en: Destroy
fr: Détruire

en: Stick to surface
fr: Coller à la surface

en: Stick and stay
fr: Coller et rester collé

en: No collision
fr: Pas de collision

en: Always destroy
fr: Toujours détruire

en: Offscreen mode
fr: Mode hors écran

en: This particle configuration contains unsaved changes,
    do you want to save?
fr: Cette configuration de particules contient des modifications
    non sauvegardées, voulez-vous sauvegarder?

en: Save as
fr: Sauvegarder en tant que

en: Don't forget that your levels and assets
    aren't saved between sessions!
    If you want to keep your levels, download them
    from the "Manage Assets" menu.
fr: N'oubliez pas que vos niveaux ne sont
    pas sauvegardées entre les sessions! Si vous
    voulez garder vos niveaux, téléchargez-les
    depuis le menu "Gérer les fichers".

en: This level contains unsaved changes, do you want to save?
fr: Ce niveau contient des modifications non enregistrées, voulez-vous sauvegarder ?

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
fr: Certaines extensions obsolètes sont encore activées
    et pourraient causer des conflits avec la structure de SuperTux.
    Vous pourrez toujours activer ces extensions dans le menu.
    Désactiver ces extensions ne supprimera pas votre progression dans le jeu.

en: Disable add-ons
fr: Désactiver les extensions

en: Ignore (not advised)
fr: Ignorer (non recommandé)

en: Leave editor
fr: Quitter l’éditeur

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
fr: Impossible de trouver un secteur principal.
    Veuillez changer le nom du secteur où
    vous voulez que le joueur commence à "main"

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
fr: Impossible de trouver un point principal de réapparition.
    S'il vous plaît changer le nom du point d'apparition où
    vous voulez que le joueur commence à "main"

en: Outro script
fr: Script de sortie

en: Auto play
fr: Partie Automatique

en: Title colour
fr: Couleur du titre

en: Automatic
fr: Automatique

en: Target worldmap
fr: Carte du mode visée

en: Stay action
fr: Action de rester

en: Initial stay action
fr: Action initiale de rester

en: Stay group
fr: Reste groupé

en: Change on touch
fr: Changement au toucher

en: Show message
fr: Montrer le message

en: Autotile mode is on
fr: Le mode autotuiles est activé

en: Hold Ctrl to enable autotile
fr: Appuyez sur CTRL pour activer le mode autotuiles

en: Autotile erasing mode is on
fr: L'effaceur autotuiles est activé

en: Selected tile isn't autotileable
fr: La tuile sélectionnée n'est pas autotuilable

en: Hold Ctrl to enable autotile erasing
fr: Appuyez sur CTRL pour activer l'effaceur autotuiles

en: Current SuperTux Team
fr: Équipe SuperTux actuelle

en: Programming, project lead ad interim
fr: Programmation, chef de projet par intérim

en: Graphics, Level Design, Story
fr: Graphismes, Conception de Niveaux, Scénario

en: Level Design, Story, Optimisation, Coordination
fr: Design de niveaux, histoire, optimisation, coordination

en: Graphics
fr: Graphiques

en: Graphics, Programming, Level Design
fr: Graphisme, Programation et Conception de Niveau

en: Features and Programming
fr: Fonctionnalités et programmation

en: Programming, Level Updates
fr: Programmation, mise à jour de niveaux

en: Graphics, Programming
fr: Graphismes, Programmation

en: Programming
fr: Programmation

en: Original Developers
fr: Développeurs Originels

en: Original Developer
fr: Développeur Originel

en: Music, Level Design
fr: Musique, conception des niveaux

en: Programming, Graphics, Level Design
fr: Programmation, graphisme, conception des niveaux

en: Programming, Level Design
fr: Programmation, conception des niveaux

en: Graphics, Story
fr: Graphisme, scénario

en: Programming, Documentation
fr: Programmation, documentation

en: Programming, "Flexlay" Level editor
fr: Programmation, Editeur de niveau "Flexlay"

en: Windows build fixes
fr: Maintien des versions Windows®

en: Packaging, Nightly builds
fr: Emballage, Nightly builds

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
fr: Gourou des Traduction (et beaucoup d'autres choses que n'importe qui d'autre aurait pu faire)

en: Level Design
fr: Conception de niveaux

en: Additional contributors
fr: Contributeurs additionnels

en: Bug fixes
fr: Résolution de bugs

en: Scripting functions, Level fixes
fr: Fonction Scriptages, Résolution de niveaux

en: Code quality fixes
fr: Amélioration de la qualité du code

en: Various contributions
fr: Contributions variées

en: Build issue fix
fr: Résolution de problème de compilation

en: Code contributions
fr: Contributions au code

en: Code contribution, AppData file
fr: Contribution code, fichier AppData

en: Bug fix
fr: Résolution de bugs

en: Menu reorganization
fr: Réorganisation des menus

en: Fixing tile bugs
fr: Correction de bugs dans tuiles

en: Build error fix
fr: Réparation d'erreur de compilation

en: Scripting function fix
fr: Résolution fonction scriptage

en: New features and notable updates
fr: Nouvelles fonctionnalités et mises à jour notables

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
fr: Support pour "glbinding" comme OpenGL binding optionnel

en: New menu code
fr: Nouveau code de menu

en: Big Tux Walking Sprites improvements
fr: Amélioration de la marche du sprites de Big Tux

en: Contrib Programming
fr: Contributions Programmation

en: Programming, Previous Maintainer
fr: Programmation, Mainteneur Précédent

en: Various Contributions
fr: Contributions diverses

en: Minor features and programming
fr: Fonctionnalités mineures et programmation

en: Localization
fr: Localisation

en:  Special Thanks to
fr: Remerciements spéciaux à

en: Creator of Tux, the Linux penguin
fr: au créateur de Tux, le manchot de Linux

en: SDL, OpenAL and OpenGL
fr: à SDL, OpenAL et OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
fr: Pour avoir rendu une telle expérience de
    jeu possible sur Linux

en: and you, the player
fr: et vous, le joueur

en: for giving this game a chance and playing it
fr: pour avoir donné sa chance et joué à ce jeu

en: Visit our webpage at
fr: Visitez notre page web à

en: Or visit us directly at IRC:
fr: Ou directement sur IRC :

en: #supertux at web.libera.chat
fr: #supertux sur web.libera.chat

en: Or at our Forum:
fr: Ou notre forum :

en: Comments, ideas and suggestions
fr: Commentaires, idées et suggestions

en: go to our mailing list
fr: allez sur notre liste de distribution

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
fr: Les erreurs typographiques peuvent être

note: l10n: typo contact
en: reported to
fr: rapporté à

en: Want to help…
fr: Envie d'aider ...

en: …with localization?
fr: ...avec la localisation ?

en: …with something else?
fr: ...avec autre chose ?

en: Thank you for
fr: Merci pour

en: playing
fr: avoir joué

en: Penny awaits you in warmer temperatures!
fr: Penny vous attend dans des températures plus chaudes !

en: Environment
fr: Environnement

en: Snow
fr: Neige

en: Ice Cave & Crystal
fr: Caverne de Glace & Cristal

en: Embellishments
fr: Embellissements

en: Forest
fr: Forêt

en: Underground Forest
fr: Forêt souterraine

en: Trees & Bushes
fr: Arbres et buissons

en: Seasonal
fr: Saisonier

en: Water
fr: Eau

en: Snow Background
fr: Arrière-plan de neige

en: Snow Mountain
fr: Montagne enneigée

en: Crystal
fr: Cristal

en: Forest Background
fr: Arrière-plan de forêt

en: Block + Bonus
fr: Bloc + Bonus

en: Pole + Signs
fr: Poteaux + Panneaux

en: Liquid
fr: Liquide

en: Castle
fr: Château

en: Industrial
fr: Industriel

en: Unisolid + Lightmap
fr: Unisolide + Carte lumineuse

en: Miscellaneous
fr: Divers

en: Retro Snow
fr: Neige rétro

en: Water paths
fr: Des chemins d'eau

en: Castle paths
fr: Des chemins du château

en: Darker Forest
fr: Forêt Sombre
