SuperTux - en to hu translation catalogue (642 entries)

en: You found a secret area!
hu: Találtál egy titkos helyet!

en: Name
hu: Név

en: Fade tilemap
hu: Elhalványuló csempetérkép

en: Message
hu: Üzenet

en: Script
hu: Szkript

en: Script Trigger
hu: Szkript Trigger

en: Width
hu: Szélesség

en: Height
hu: Magasság

en: Button
hu: Gomb

en: Oneshot
hu: Egylövetű

en: Sequence Trigger
hu: Eseményfolyam Trigger

en: Sector
hu: Szektor

en: Spawn point
hu: Kiindulási pont

en: Turn on script
hu: Szkript bekapcsolása

en: Turn off script
hu: Szkript kikapcsolása

en: Sequence
hu: Eseményfolyam

en: end sequence
hu: Lezáró eseményfolyam

en: stop Tux
hu: Tux megállítása

en: fireworks
hu: tűzijátékok

en: New worldmap spawnpoint
hu: Új világtérkép-kiindulási pont

en: Worldmap fade tilemap
hu: Világtérkép elhalványuló csempetérkép

en: Fade
hu: Halványulás

en: Fade in
hu: Előtűnés

en: Fade out
hu: Elhalványulás

en: Climbable
hu: Mászható

en: Door
hu: Ajtó

en: Switch
hu: Kapcsoló

en: Secret Area
hu: Titkos Terület

en: Thunderstorm
hu: Zivatar

en: Facing Down
hu: Lefele Néző

en: Direction
hu: Irány

en: Path
hu: Útvonal

en: Z-pos
hu: Z-pozíció

en: Solid
hu: Szilárd

en: Action
hu: Akció

en: Weak Tile
hu: Gyenge Csempe

en: Gradient
hu: Gradiens

en: Tilemap
hu: Csempetérkép

en: Breakable
hu: Széttörhető

en: Portable
hu: Hordozható

en: Angle
hu: Szög

en: Color
hu: Szín

en: Speed
hu: Sebesség

en: Counter-clockwise
hu: Óra járásával ellentétes

en: Layer
hu: Réteg

en: Physics enabled
hu: Fizika engedélyezve

en: Visible
hu: Látható

en: Hit script
hu: Találat szkript

en: Count
hu: Darabszám

en: Content
hu: Tartalom

en: Coin
hu: Érme

en: Growth (fire flower)
hu: Növekedés (tűzvirág)

en: Growth (ice flower)
hu: Növekedés (jégvirág)

en: Growth (air flower)
hu: Növekedés (légvirág)

en: Growth (earth flower)
hu: Növekedés (földvirág)

en: Star
hu: Csillag

en: Tux doll
hu: Tux baba

en: Custom
hu: Egyéni

en: Light
hu: Fény

en: Trampoline
hu: Ugródeszka

en: Coin rain
hu: Érme eső

en: Coin explosion
hu: Érme robbanás

en: Custom Content
hu: Egyedi Tartalom

en: Pneumatic Platform
hu: Pneumatikus platform

en: Following path
hu: Követési út

en: Path Mode
hu: Útvonalmód

en: Collect script
hu: Begyűjtő parancsfájl

en: Ghost Particles
hu: Szellem Részecskék

en: Mode
hu: Mód

en: normal
hu: normál

en: manual
hu: manuális

en: autoscroll
hu: automatikus görgetés

en: File
hu: Fájl

en: Spawnpoint
hu: Kiindulási pont

en: Counter
hu: Számláló

en: Candle
hu: Gyertya

en: Enabled
hu: Engedélyezve

en: Invisible Block
hu: Láthatatlan Blokk

en: Snow Particles
hu: Hó Részecskék

en: Powerup
hu: Erősítő

en: Time Limit
hu: Időkorlát

en: Sound
hu: Hang

en: Distance factor
hu: Távolságfaktor

en: Distance bias
hu: Távolság eltolódás

en: Volume
hu: Hangerő

en: Torch
hu: Fáklya

en: Icecrusher
hu: Jégtörő

en: Background
hu: Háttér

en: Checkpoint
hu: Ellenőrzőpont

en: Ambient Light
hu: Hangulatfény

en: Lantern
hu: Lámpás

en: Wind
hu: Szél

en: Platforms
hu: Platformok

en: Radius
hu: Sugár

en: Momentum change rate
hu: Lendületváltozás mértéke

en: Rain Particles
hu: Eső Részecskék

en: Rock
hu: Kő

en: Music
hu: Zene

en: Rusty Trampoline
hu: Rozsdás Ugródeszka

en: Particle system
hu: Részecskerendszer

en: Burning
hu: Égő

en: Flicker
hu: Vibrálás

en: Text array
hu: Szövegtömb

en: Info Block
hu: Infó Blokk

en: Disable gravity
hu: Gravitáció kikapcsolása

en: Ambient Sound
hu: Atmoszférahang

en: Time
hu: Idő

en: Hurting Platform
hu: Sebző Platform

en: Fill
hu: Kitöltés

en: Alignment
hu: Igazítás

en: none
hu: semmi

en: left
hu: bal

en: right
hu: jobb

en: top
hu: teteje

en: bottom
hu: alja

en: Scroll offset x
hu: Görgetés eltolódás x

en: Scroll offset y
hu: Görgetés eltolódás y

en: Scroll speed x
hu: Görgetési sebesség x

en: Scroll speed y
hu: Görgetési sebesség y

en: Parallax Speed x
hu: Parallax Sebesség x

en: Parallax Speed y
hu: Parallax Sebesség y

en: Top image
hu: Felső kép

en: Image
hu: Kép

en: Bottom image
hu: Alsó kép

en: Draw target
hu: Rajzolási cél

en: Normal
hu: Normál

en: Lightmap
hu: Könnyű pálya

en: Speed X
hu: Sebesség x

en: Speed Y
hu: Sebesség y

en: Acceleration
hu: Gyorsulás

en: Blowing
hu: Fúj

en: Bicycle Platform
hu: Bicikli Platform

en: Running
hu: Futó

en: On-grab script
hu: On-grab szkript

en: On-ungrab script
hu: On-ungrab szkript

en: Interactive particle system
hu: Interaktív részecskerendszer

en: Interval
hu: Időköz

en: Strike Script
hu: Strike Szkript

en: Cloud Particles
hu: Felhő Részecskék

en: Ispy
hu: Kémszem

en: Skull Tile
hu: Skull Csempe

en: Linked
hu: Összekapcsolva

en: Decal
hu: Matrica

en: Resize offset x
hu: Az x offset átméretezése

en: Resize offset y
hu: Az y offset átméretezése

en: Speed x
hu: Sebesség x

en: Speed y
hu: Sebesség y

en: Left Colour
hu: Baloldali szín

en: Right Colour
hu: Jobboldali szín

en: Top Colour
hu: Fenti szín

en: Bottom Colour
hu: Alsó szín

en: Vertical
hu: Függőleges

en: Horizontal
hu: Vízszintes

en: Vertical (whole sector)
hu: Függőleges (teljes szektor)

en: Horizontal (whole sector)
hu: Vízszintes (teljes szektor)

en: Additive
hu: Összegző

en: Modulate
hu: Szorzás

en: None
hu: Nincs

en: Unstable Tile
hu: Ingatag Csempe

en: Brick
hu: Tégla

en: Invisible Wall
hu: Láthatatlan Fal

en: Spotlight
hu: Fényszóró

en: Scripted Object
hu: Szkriptelt Elem

en: Heavy Coin
hu: Nehéz Érme

en: Bonus Block
hu: Bónusz Blokk

en: Magic Tile
hu: Varázscsempe

en: Camera
hu: Kamera

en: List of enemies
hu: Ellenségek listája

en: Enemy
hu: Ellenség

en: Add
hu: Hozzáadás

en: OK
hu: Rendben

en: Do you want to delete this badguy from the list?
hu: Törölni szeretnéd ezt a rosszfiút a listáról?

en: Yes
hu: Igen

en: No
hu: Nem

en: Mix the colour
hu: Színkeverés

en: Cancel
hu: Mégsem

en: Edit script
hu: Szkript szerkesztése

en: Toad
hu: Varangy

en: Walking Tree
hu: Sétáló Fa

en: Plant
hu: Növény

en: Crystallo
hu: Kristály

en: Stalactite
hu: Jégcsap

en: Haywire
hu: Kerge

en: Dispenser
hu: Adagoló

en: Short Fuse
hu: Gyorskioldó

en: Zeekling
hu: Zeeklény

en: Iceblock
hu: Jégkocka

en: Jumpy
hu: Ugráló

en: Captain Snowball
hu: Hógolyó Kapitány

en: Ghost Tree
hu: Szellemfa

en: Track range
hu: Pályatartomány

en: Vanish range
hu: Eltűnési tartomány

en: Fly speed
hu: Repülési sebesség

en: Kugelblitz
hu: Gömbvillám

en: Mole's rock
hu: Vakondkő

en: Death script
hu: Halál szkript

en: Sleeping Spiky
hu: Alvó Tüskés

en: Yeti's Stalactite
hu: A Jeti Jégcsapja

en: Walking Flame
hu: Sétáló Láng

en: Sleeping Flame
hu: Alvó Láng

en: Dormant Flame
hu: Nyugvó Láng

en: Owl
hu: Bagoly

en: Igel
hu: Sündisznó

en: Initial delay
hu: Kezdeti késleltetés

en: Fire delay
hu: Tűz késleltetés

en: Ammo
hu: Lőszer

en: Snowball
hu: Hógolyó

en: Smartblock
hu: Okoskocka

en: Fixed position
hu: Fix pozíció

en: Lives
hu: Életek

en: Gold Bomb
hu: Arany Bomba

en: Flying Snowball
hu: Repülő Hógolyó

en: Skullyhop
hu: Koponyka

en: Snowshot
hu: Hólövés

en: Leafshot
hu: Levéllövés

en: Flame
hu: Láng

en: Spring Leaf
hu: Tavaszi Levél

en: Will o' Wisp
hu: A Lidérc Akarata

en: Badguy
hu: Rosszfiú

en: Ghost Flame
hu: Szellem Láng

en: Spiky
hu: Tüskés

en: Autumn Leaf
hu: Őszi Levél

en: Carry
hu: Felvesz

en: Dart Trap
hu: Nyílcsapda

en: Skydive
hu: Ejtőernyőzés

en: Yeti
hu: Jeti

en: Mole
hu: Vakond

en: Bomb
hu: Bomba

en: Walking Candle
hu: Sétáló Gyertya

en: Angry Stone
hu: Mérges Kő

en: Spider
hu: Pók

en: Ghoul
hu: Hullarabló

en: Snowman
hu: Hóember

en: Walking Stump
hu: Sétáló Rönk

en: Fish
hu: Hal

en: Interval (seconds)
hu: Időköz (másodperc)

en: Random
hu: Véletlen

en: Enemies
hu: Ellenségek

en: Limit dispensed badguys
hu: Kibocsátott rosszfiúk korlátozása

en: Max concurrent badguys
hu: Maximum egyidejű rosszfiúk

en: Type
hu: Típus

en: dropper
hu: ejtő

en: rocket launcher
hu: rakéta kilövő

en: cannon
hu: ágyú

en: invisible
hu: láthatatlan

en: Snail
hu: Csiga

en: Smartball
hu: Okosgolyó

en: Bouncing Snowball
hu: Pattogó hógolyó

en: Ice Flame
hu: Jég Láng

en: Dart
hu: Dárda

en: Max coins collected:
hu: Legtöbb összegyűjtött érme:

en: Max fragging:
hu: Legtöbb legyőzött ellenség:

en: Max secrets found:
hu: Legtöbb megtalált titok:

en: Best time completed:
hu: Legjobb befejezett idő:

en: Level target time:
hu: Pálya szintidő:

en: Best Level Statistics
hu: Legjobb eredmények a pályán

en: You
hu: Most

en: Best
hu: Legjobb

en: Coins
hu: Érmék

en: Badguys
hu: Rosszfiúk

en: Secrets
hu: Titkok

en: Unknown object
hu: Ismeretlen elem

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
hu: Használat: %s [BEÁLLÍTÁSOK] [PÁLYAFÁJL]

en: General Options:
hu: Általános beállítások:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
hu:   -h, --help                   Ennek a segítségnek a megjelenítése és kilépés

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
hu:   -v, --version                SuperTux verzió megjelenítése és kilépés

en:   --verbose                    Print verbose messages
hu:   --verbose                    Részletes üzenetek kiírása

en:   --debug                      Print extra verbose messages
hu:   --debug                      Extra részletes üzenetek kiírása

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
hu:   --print-datadir              A SuperTux's elsődleges adatmappájának kiírása.

en: Video Options:
hu: Videó beállítások:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
hu:   -f, --fullscreen             Futtatás teljes képernyős módban

en:   -w, --window                 Run in window mode
hu:   -w, --window                 Futtatás ablak módban

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
hu:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  SuperTux futtatása a megadott felbontással

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
hu:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    SuperTux futtatása a megadott képaránnyal

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
hu:   -d, --default                Videó beállítások visszaállítása az alapértelmezett értékekre

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
hu:   --renderer RENDERER          sdl, opengl vagy auto használata rendereléshez

en: Audio Options:
hu: Audió beállítások:

en:   --disable-sound              Disable sound effects
hu:   --disable-sound              Hangeffektek letiltása

en:   --disable-music              Disable music
hu:   --disable-music              Zene letiltása

en: Game Options:
hu: Játék beállítások:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
hu:   --edit-level                 Adott pálya megnyitása a szerkesztőben

en:   --resave                     Loads given level and saves it
hu: --resave Betölti a megadott pályát és elmenti

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
hu:   --show-fps                   Képfrissítési arány megjelenítése a pályákon

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
hu:   --no-show-fps                Képfrissítési arány elrejtése a pályákon

en:   --show-pos                   Display player's current position
hu:   --show-pos                   Játékos pozíciójának mutatása

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
hu:   --no-show-pos                Ne mutassa a játékos pozícióját

en:   --developer                  Switch on developer feature
hu:   --developer                  Fejlesztői funkciók bekapcsolása

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
hu:   -s, --debug-scripts          Szkript hibakereső engedélyezése

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
hu:   --spawn-pos X,Y              Hol jelenjen meg Tux a pálya kezdésénél. Csak akkor használatos, ha meg van adva a pálya.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
hu:   --sector SECTOR              Tux indítása SECTOR-ban

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
hu:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Tux indítása SPAWNPOINT-ról

en: Demo Recording Options:
hu: Demó felvételi beállítások:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
hu:   --record-demo FÁJL PÁLYA     Demó felvétele FÁJL-ba

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
hu:   --play-demo FÁJL PÁLYA       Felvett demó lejátszása

en: Directory Options:
hu: Mappa beállítások:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
hu:   --datadir MAPPA              A játék adatfájlok mappájának beállítása

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
hu:   --userdir MAPPA              A felhasználói adatok (játékmentések stb.) mappájának beállítása

en: Add-On Options:
hu: Kiegészítők beállításai:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
hu: --repository-url URL Megadja a kiegészítő-tároló webcímét

en: Environment variables:
hu: Környezeti változók:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
hu:   SUPERTUX2_USER_DIR            A felhasználói adatok (játékmentések stb.) mappája

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
hu:   SUPERTUX2_DATA_DIR           A játék adatfájlainak mappája

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
hu: A játék abszolút nem tartalmaz semmilyen jótállást. A játék ingyenes, te is terjesztheted bizonyos
    feltételek mellett. Lásd a licenc fájlt a részletekért.

en: Contrib Levels
hu: Rajongói pályák

en: *NEW*
hu: *ÚJ*

en: Back
hu: Vissza

en: Debug
hu: Hibakereső

en: Game Speed
hu: Játéksebesség

en: Adjust Game Speed
hu: Játéksebesség Beállítása

en: Show Collision Rects
hu: Az Ütközés Négyzetek Mutatása

en: Show Worldmap Path
hu: Világtérkép Útvonalak Mutatása

en: Show Controller
hu: Kontroller Mutatása

en: Show Framerate
hu: Képkockasebesség Mutatása

en: Draw Redundant Frames
hu: Nélkülözhető Képkockák Rajzolása

en: Show Player Position
hu: Játékos Pozíciójának Mutatása

en: Use Bitmap Fonts
hu: Bitmap Fontok Használata

en: Dump Texture Cache
hu: Textúra Cache Exportálása

en: Choose Sector
hu: Szektor Kiválasztása

en: Sector Settings
hu: Szektor Beállítások

en: Create Sector
hu: Szektor Létrehozása

en: Delete Sector
hu: Szektor Törlése

en: Each level must have at least one sector.
hu: Minden pályának legalább egy szektorral kell rendelkeznie.

en: Do you really want to delete this sector?
hu: Biztosan törlöd ezt a szektort?

en: Delete sector
hu: Szektor törlése

en: Objects
hu: Elemek

en: Empty World
hu: Üres Világ

en: Create Level
hu: Új pálya készítése

en: Edit Worldmap
hu: Világtérkép Szerkesztése

en: Create Worldmap
hu: Világtérkép Létrehozása

en: World Settings
hu: Világ Beállítások

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
hu: Oszd meg ezt a világtérképet a (tanácsolt) CC-BY-SA 4.0 International licensz alatt.
    Ez feljogosít harmadik fél által való módosításra és terjesztésre.
    Ha nem értesz egyet a licensz feltételeivel, változtasd meg a világtérkép tulajdonságaiban.
    NYILATKOZAT: A SuperTux szerzői nem vállalnak felelősséget az általad választott licenszt illetően.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
hu: Oszd meg ezt a pályát a (tanácsolt) CC-BY-SA 4.0 International licenc alatt.
    Ez megengedi a harmadik fél általi módosítást és terjesztést.
    Ha nem értesz egyet a licenc feltételeivel, változtasd meg a pálya tulajdonságaiban.
    NYILATKOZAT: A SuperTux szerzői nem vállalnak felelősséget az általad választott licencet illetően.

en: Cheats
hu: Csalások

en: Bonus: Grow
hu: Bónusz: növekedés

en: Bonus: Fire
hu: Bónusz: tűz

en: Bonus: Ice
hu: Bónusz: jég

en: Bonus: Air
hu: Bónusz: levegő

en: Bonus: Earth
hu: Bónusz: föld

en: Bonus: None
hu: Bónusz: nincs

en: Leave Ghost Mode
hu: Szellem mód elhagyása

en: Activate Ghost Mode
hu: Szellem mód aktiválása

en: Finish Level
hu: Pálya befejezése

en: Reset Level
hu: Pálya visszaállítása

en: Finish Worldmap
hu: Világtérkép befejezése

en: Reset Worldmap
hu: Világtérkép visszaállítása

en: Go to level
hu: Menj pályához

en: Go to main spawnpoint
hu: Menj a fő kiindulás ponthoz

en: Select level
hu: Pálya Kiválasztása

en: Choose World
hu: Világ Kiválasztása

en: %d level | %d levels
hu[0]: %d pálya
hu[1]: %d pálya

en: Create World
hu: Világ Létrehozása

en: Options
hu: Beállítások

en: auto
hu: automatikus

en: Desktop
hu: Asztal

en: Select Language
hu: Nyelv kiválasztása

en: Select a different language to display text in
hu: Válassz egy másik nyelvet a feliratoknak

en: Language Packs
hu: Nyelvi csomagok

en: Language packs contain up-to-date translations
hu: A nyelvi csomagok a legfrissebb fordításokat tartalmazzák.

en: Select Profile
hu: Profil kiválasztása

en: Select a profile to play with
hu: Válassz egy profilt a játékhoz

en: Window Resizable
hu: Átméretezhető Ablak

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
hu: Ahhoz, hogy az ablak átméretezés működjön, lehet, hogy újra kell indítanod a játékot

en: Window Resolution
hu: Ablakfelbontás

en: Resize the window to the given size
hu: Az ablak átméretezése a megadott méretre

en: Fullscreen
hu: Teljes képernyős mód

en: Fill the entire screen
hu: A teljes képernyő betöltése

en: Fullscreen Resolution
hu: Teljesképernyős Felbontás

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
hu: Állítsd be a teljes képernyős mód felbontását (a véglegesítéséhez át kell kapcsolnod teljes képernyős módba)

en: Magnification
hu: Nagyítás

en: Change the magnification of the game area
hu: Játéktér nagyításának beállítása

en: Set the VSync mode
hu: VSync mód beállítása

en: Aspect Ratio
hu: Képarány

en: Adjust the aspect ratio
hu: Képarány beállítása

en: Disable all sound effects
hu: Minden hangeffekt tiltása

en: Disable all music
hu: Minden zene tiltása

en: Sound Volume
hu: Hangok Hangereje

en: Adjust sound volume
hu: Hangok hangerejének módosítása

en: Music Volume
hu: Zene Hangereje

en: Adjust music volume
hu: Zene hangerejének módosítása

en: Sound (disabled)
hu: Hang (letiltva)

en: Music (disabled)
hu: Zene (letiltva)

en: Setup Keyboard
hu: Billentyűzet beállítása

en: Configure key-action mappings
hu: A billentyűzet kiosztásának beállítása

en: Setup Joystick
hu: Botkormány beállítása

en: Configure joystick control-action mappings
hu: A botkormány kiosztásának beállítása

en: Enable transitions
hu: Átmenetek engedélyezése

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
hu: Képi átmenetek és finom menüanimáció engedélyezése

en: Developer Mode
hu: Fejlesztői mód

en: Christmas Mode
hu: Karácsonyi mód

en: Confirmation Dialog
hu: Megerősítés Dialógus

en: Confirm aborting level
hu: Pálya megszakításának megerősítése

en: Pause on focus loss
hu: Szüneteltetés a fókusz elvesztésekor

en: Start Game
hu: Játék indítása

en: Add-ons
hu: Kiegészítők

en: Level Editor
hu: Pályaszerkesztő

en: Credits
hu: Készítők

en: Donate
hu: Adományozás

en: Quit
hu: Kilépés

en: Initialization script
hu: Inicializáló szkript

en: Gravity
hu: Gravitáció

en: Resize offset X
hu: Az X offset átméretezése

en: Resize offset Y
hu: Az Y offset átméretezése

en: Resize
hu: Átméretezés

en: [Profile %s]
hu: [Profil %s]

en: Profile %s
hu: Profil %s

en: Description
hu: Leírás

en: Worldmap
hu: Világtérkép

en: Levelset
hu: Pályaszett

en: World
hu: Világ

en: Add-on
hu: Bővítmény

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: %s "%s" by "%s"
hu: %s "%s", "%s" által

en: No Add-ons installed
hu: Nincsenek kiegészítők telepítve

en: No Add-ons found
hu: Nem találhatóak kiegészítők

en: Install %s *NEW*
hu: %s telepítése *ÚJ*

en: Install %s
hu: %s telepítése

en: No new Add-ons found
hu: Nem találhatóak új kiegészítők

en: Check Online (disabled)
hu: Online keresés (letiltva)

en: Check Online
hu: Online keresés

en: Downloading Add-On Repository Index
hu: Kiegészítő-gyűjtemény jegyzékének letöltése

en: Downloading %s
hu: %s letöltése

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
hu: Kérlek, indítsd újra a SuperTux-ot ezen változtatások érvénybe léptetéséhez.

en: New World
hu: Új Világ

en: Please enter a name for this level subset.
hu: Kérlek, írd be a pályacsomag nevét.

en: Story Mode
hu: Történet mód

en: Are you sure?
hu: Biztos vagy benne?

en: Continue
hu: Folytatás

en: Restart Level
hu: Pálya újraindítása

en: Restart from Checkpoint
hu: Újrakezdés az Ellenőrzőponttól

en: Abort Level
hu: Pálya félbehagyása

en: Up
hu: Fel

en: Down
hu: Le

en: Left
hu: Balra

en: Right
hu: Jobbra

en: Jump
hu: Ugrás

en: Peek Left
hu: Balra néz

en: Peek Right
hu: Jobbra néz

en: Peek Up
hu: Felfelé néz

en: Peek Down
hu: Lefelé néz

en: Console
hu: Konzol

en: Cheat Menu
hu: Csalás menü

en: Debug Menu
hu: Hibakereső Menü

en: Jump with Up
hu: Fel gombbal ugrik

en: Up cursor
hu: Felfelé nyíl

en: Down cursor
hu: Lefelé nyíl

en: Left cursor
hu: Balra nyíl

en: Right cursor
hu: Jobbra nyíl

en: Return
hu: Enter

en: Space
hu: Szóköz

en: Right Shift
hu: Jobb Shift

en: Left Shift
hu: Bal Shift

en: Right Control
hu: Jobb Control

en: Left Control
hu: Bal Control

en: Right Alt
hu: Jobb Alt

en: Left Alt
hu: Bal Alt

en: Right Command
hu: Jobb parancsbillentyű

en: Left Command
hu: Bal parancsbillentyű

en: Press Key
hu: Nyomj meg egy Billentyűt

en: Language
hu: Nyelv

en: <auto-detect>
hu: <automatikus felismerés>

en: Manual Configuration
hu: Kézi konfiguráció

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
hu: Kézi konfiguráció használata az SDL2 automatikus játékvezérlő támogatása helyett

en: Pause/Menu
hu: Szünet/Menü

en: No Joysticks found
hu: Nem található botkormány

en: Scan for Joysticks
hu: Botkormány keresése

en: Press Button
hu: Nyomj meg egy gombot

en: Axis
hu: Tengely

en: Hat Up
hu: Nézőpont fel

en: Hat Down
hu: Nézőpont le

en: Hat Left
hu: Nézőpont balra

en: Hat Right
hu: Nézőpont jobbra

en: Pause
hu: Szünet

en: Leave World
hu: Világ elhagyása

en: Abort Download
hu: Letöltés megszakítása

en: Error:
hu: Hiba:

en: Close
hu: Bezárás

en: Bonus: Star
hu: Bónusz: csillag

en: Shrink Tux
hu: Tux összezsugorítása

en: Kill Tux
hu: Tux megölése

en: Worldmap Settings
hu: Világtérkép Beállítások

en: Level Settings
hu: Pályabeállítások

en: Author
hu: Szerző

en: Contact
hu: Kapcsolatfelvétel

en: License
hu: Licenc

en: Tileset
hu: Csempekészlet

en: Target Time
hu: Célidő

en: Please enter a name for this level.
hu: Kérlek, írd be a pálya nevét.

en: Please enter a level author for this level.
hu: Kérlek, írd be a pálya szerzőjét.

en: Please enter a license for this level.
hu: Kérlek, írd be a pálya licencét.

en: 1/8 tile (4px)
hu: 1/8 csempe (4px)

en: 1/4 tile (8px)
hu: 1/4 csempe (8px)

en: 1/2 tile (16px)
hu: 1/2 csempe (16px)

en: 1 tile (32px)
hu: 1 csempe (32px)

en: Return to Editor
hu: Visszatérés a szerkesztőbe

en: Save Worldmap
hu: Világtérkép Mentése

en: Save Level
hu: Pálya Mentése

en: Test Level
hu: Pálya Tesztelése

en: Test Worldmap
hu: Világtérkép Tesztelése

en: Share Level
hu: Pálya Megosztása

en: Open Level Directory
hu: Pálya Mappájának Megnyitása

en: Edit Another Level
hu: Másik Pálya Szerkesztése

en: Edit Another World
hu: Másik Világ Szerkesztése

en: Grid Size
hu: Rácsméret

en: Show Grid
hu: Rács Mutatása

en: Grid Snapping
hu: Rácshoz Rögzítés

en: Render Background
hu: Háttér Renderelése

en: Render Light
hu: Fény Renderelése

en: Keyboard Shortcuts
hu: Gyorsbillentyűk

en: Exit Level Editor
hu: Kilépés a Pályaszerkesztőből

en: We encourage you to share your levels in the SuperTux forum.
    To find your level, click the
    "Open Level directory" menu item.
    Do you want to go to the forum now?
hu: Arra biztatunk, hogy oszd meg a pályáidat a SuperTux fórumon.
    Hogy megtaláld a pályát, kattints a
    "Pálya Mappájának Megnyitása" gombra.
    Szeretnéd meglátogatni a fórumot?

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
    F6 = Render Light
    F7 = Grid Snapping
    F8 = Show Grid
hu: Gyorsbillentyűk:
    ---------------------
    Esc = Menü Megnyitása
    Ctrl+S = Mentés
    Ctrl+T = Teszt
    Ctrl+Z = Visszavonás
    Ctrl+Y = Újra Végrehajtás
    F6 = Fény Renderelése
    F7 = Rácshoz Rögzítés
    F8 = Rács Mutatása

en: Got it!
hu: Értem!

en: contributed by %s
hu: %s hozzájárulása

en: Badguys killed
hu: Megölt rosszfiúk

en: Best time
hu: Legjobb idő

en: Level target time
hu: Pálya szintidő

en: Others
hu: Egyebek

en: Region
hu: Régió

en: Joystick Mappings
hu: Botkormány kiosztása

en: <no title>
hu: <nincs cím>

en: Path Node
hu: Útvonal csomópont

en: up
hu: fel

en: down
hu: le

en: West
hu: Nyugat

en: East
hu: Kelet

en: North
hu: Észak

en: South
hu: Dél

en: One shot
hu: Egyszeri

en: Circular
hu: Körkörös

en: Unordered
hu: Rendezetlen

en: true
hu: igaz

en: false
hu: hamis

en: invalid
hu: érvénytelen

en: Remove
hu: Eltávolítás

en: Level
hu: Pálya

en: Teleporter
hu: Teleportáló

en: Sprite Change
hu: Sprite Változtatás

en: Special tile
hu: Speciális csempe

en: This level contains unsaved changes, do you want to save?
hu: Ez a pálya nem mentett változtatásokat tartalmaz. Szeretnéd menteni?

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
hu: Néhány elavult kiegészítő még mindig aktiválva van
    és ütközhet a SuperTux alapértelmezett felépítésével.
    Ezeket a kiegészítőket még engedélyezheted a menüben.
    Ezen kiegészítők letiltása nem törli a mentésedet.

en: Disable add-ons
hu: Kiegészítők letiltása

en: Ignore (not advised)
hu: Figyelmen kívül hagyás (nem ajánlott)

en: Leave editor
hu: Kilépés a szerkesztőből

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
hu: Nem található a "main" szektor.
    Változtasd meg annak a szektornak a nevét,
    ahol szeretnéd, hogy a játékos kezdjen, "main"-re

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
hu: Nem található a "main" kiindulási pont.
    Változtasd meg annak a kiindulási pontnak a nevét,
    ahol szeretnéd, hogy a játékos kezdjen, "main"-re

en: Outro script
hu: Lezáró szkript

en: Auto play
hu: Automatikus lejátszás

en: Title colour
hu: Cím színe

en: Automatic
hu: Automatikus

en: Target worldmap
hu: Cél világtérkép

en: Stay action
hu: Tartózkodási akció

en: Initial stay action
hu: Kezdeti tartózkodási akció

en: Stay group
hu: Tartózkodási csoport

en: Change on touch
hu: Megváltoztatás érintésre

en: Show message
hu: Üzenet mutatása

en: Invisible
hu: Láthatatlan

en: Current SuperTux Team
hu: A jelenlegi SuperTux Csapat

en: Programming, project lead ad interim
hu: Programozás, ideiglenes projektvezető

en: Graphics, Level Design, Story
hu: Grafika, Pályatervezés, Történet

en: Graphics, Story, Optimisation
hu: Grafika, Történet, Optimalizálás

en: Graphics
hu: Grafika

en: Graphics, Programming, Level Design
hu: Grafika, programozás, pályatervezés

en: Graphics, Programming
hu: Grafika, Programozás

en: Programming
hu: Programozás

en: Original Developers
hu: Eredeti Fejlesztők

en: Original Developer
hu: Eredeti fejlesztő

en: Music, Level Design
hu: Zene, pályatervezés

en: Programming, Graphics, Level Design
hu: Programozás, grafika, pályatervezés

en: Programming, Level Design
hu: Programozás, pályatervezés

en: Graphics, Story
hu: Grafika, történet

en: Programming, Documentation
hu: Programozás, dokumentáció

en: Coordination
hu: Koordináció

en: Programming, "Flexlay" Level editor
hu: Programozás, "Flexlay" pályaszerkesztő

en: Windows build fixes
hu: Windows-os fordítási javítások

en: Packaging, Nightly builds
hu: Csomagolás, félkész kiadások

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
hu: Fordítási guru (és sok minden más, amit bárki meg tudott volna csinálni)

en: Level Design
hu: Pályatervezés

en: Additional contributors
hu: További közreműködők

en: Bug fixes
hu: Hibajavítások

en: Scripting functions, Level fixes
hu: Szkript funkciók és pálya javítások

en: Code quality fixes
hu: Kód minőségét felügyelte

en: Various contributions
hu: Különféle hozzájárulások

en: Build issue fix
hu: Telepítőcsomag javítása

en: Code contributions
hu: Kód hozzájárulás

en: Code contribution, AppData file
hu: Kód hozzájárulás, AppData fájl

en: Bug fix
hu: Hibajavítás

en: Menu reorganization
hu: Menü átrendezése

en: Fixing tile bugs
hu: Csempe hibajavítás

en: Build error fix
hu: Telepítőcsomag hibajavítás

en: Scripting function fix
hu: Szkript funkció javítás

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
hu: "glbinding" támogatása, opcionállis OpenGL kapocs

en: New menu code
hu: Új menü kód

en: Big Tux Walking Sprites improvements
hu: Nagy Tux sétálás sprite-jának fejlesztése

en: Contrib Programming
hu: Hozzájáruló programozás

en: Programming, Previous Maintainer
hu: Programozás, előző karbantartó

en: Various Contributions
hu: További Közreműködők

en: Contributions
hu: Közreműködések

en: Localization
hu: Lokalizáció

en:  Special Thanks to
hu: Külön Köszönet

en: Creator of Tux, the Linux penguin
hu: Tux, a Linux pingvin megalkotója

en: SDL, OpenAL and OpenGL
hu: SDL, OpenAL és OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
hu: Lehetővé tette a nagyszerű játékélményt
    Linuxon

en: and you, the player
hu: és neked, a játékosnak

en: for giving this game a chance and playing it
hu: amiért esélyt adtál ennek a játéknak, és amiért játszottál vele

en: Visit our webpage at
hu: Látogasd meg honlapunkat

en: Or visit us directly at IRC:
hu: Keress meg minket közvetlen az IRC-n:

en: #supertux at webchat.freenode.net
hu: #supertux a webchat.freenode.net -en

en: Or at our Forum:
hu: Vagy a fórumunkon

en: Comments, ideas and suggestions
hu: Megjegyzések, ötletek, javaslatok

en: go to our mailing list
hu: Látogasd meg a levelezési listánkat

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
hu: Tipográfiai hibák lehetnek

note: l10n: typo contact
en: reported to
hu: jelentve ide

en: Want to help…
hu: Akarsz segíteni...

en: …with localization?
hu: ...fordításban?

en: …with something else?
hu: ...valami mással?

en: Thank you for
hu: Köszönjük, hogy

en: playing
hu: játszottál

en: Penny awaits you in warmer temperatures!
hu: Penny egy melegebb helyen vár rád!

en: Bosses
hu: Főellenségek

en: Projectiles
hu: Lövedékek

en: Environment
hu: Környezet

en: Forest
hu: Erdő

en: Ice Cave & Crystal
hu: Jégbarlang és Kristály

en: Embellishments
hu: Díszítmények

en: Ice
hu: Jég

en: Castle
hu: Kastély

en: Pathing
hu: Útvonal-terv

en: Water
hu: Víz

en: Snow
hu: Hó

en: Snow Background
hu: Havas Háttér

en: Snow Mountain
hu: Havas hegy

en: Crystal
hu: Kristály

en: Forest Background
hu: Erdő Háttér

en: Block + Bonus
hu: Blokk + Bónusz

en: Pole + Signs
hu: Pózna + Táblák

en: Liquid
hu: Folyadék

en: Industrial
hu: Ipari

en: Miscellaneous
hu: Vegyes

en: Old/Unused
hu: Régi/Nem használt

en: Water paths
hu: Vízi útvonalak

en: Castle paths
hu: Kastély útvonalak

en: Darker Forest
hu: Sötét erdő
