SuperTux - en to pt_BR translation catalogue (841 entries)

en: You found a secret area!
pt_BR: Você achou uma área secreta!

en: Name
pt_BR: Nome

en: Fade tilemap
pt_BR: Esmaecer mapa de telas

en: Message
pt_BR: Mensagem

en: Button
pt_BR: Botão

en: Oneshot
pt_BR: Um tiro

en: Sequence Trigger
pt_BR: Gatilho de Sequência

en: Sector
pt_BR: Setor

en: Spawn point
pt_BR: Ponto de partida

en: Sprite
pt_BR: Imagem

en: Turn on script
pt_BR: Script quando ligado

en: Turn off script
pt_BR: Script quando desligado

en: Script Trigger
pt_BR: Gatilho de Script

en: Sequence
pt_BR: Sequência

en: end sequence
pt_BR: sequência final

en: stop Tux
pt_BR: parar o Tux

en: fireworks
pt_BR: fogo de artifício

en: New worldmap spawnpoint
pt_BR: Novo ponto de partida do mapa mundi

en: Worldmap fade tilemap
pt_BR: Esmaecer mapa de telas do mapa-múndi

en: Fade
pt_BR: Esmaecer

en: Fade in
pt_BR: Esmaecer na entrada

en: Fade out
pt_BR: Esmaecer na saída

en: Climbable
pt_BR: Escalável

en: Door
pt_BR: Porta

en: Switch
pt_BR: Interruptor

en: Secret Area
pt_BR: Área Secreta

en: Thunderstorm
pt_BR: Tempestade

en: Intensity
pt_BR: Intensidade

en: Custom Particles
pt_BR: Partículas Customizadas

en: Facing Down
pt_BR: Olhando Para Baixo

en: Direction
pt_BR: Direção

en: Particle zone
pt_BR: Zona de Partículas

en: Path
pt_BR: Caminho

en: Z-pos
pt_BR: Profundidade

en: Solid
pt_BR: Sólido

en: Action
pt_BR: Ação

en: Weak Tile
pt_BR: Bloco frágil

en: Facing Left
pt_BR: Olhando Para Esquerda

en: Gradient
pt_BR: Gradiente

en: Tilemap
pt_BR: Mapa de telas

en: Circular Platform
pt_BR: Plataforma Circular

en: Breakable
pt_BR: Quebrável

en: Portable
pt_BR: Portátil

en: Angle
pt_BR: Ângulo

en: Color
pt_BR: Cor

en: Speed
pt_BR: Velocidade

en: Clockwise
pt_BR: Sentido Horário

en: Counter-clockwise
pt_BR: Anti-horário

en: Stopped
pt_BR: Parado

en: Layer
pt_BR: Camada

en: Physics enabled
pt_BR: Física habilitada

en: Visible
pt_BR: Visível

en: Hit script
pt_BR: Script ao tocar

en: File
pt_BR: Arquivo

en: Count
pt_BR: Quantidade de bônus

en: Content
pt_BR: Bónus

en: Coin
pt_BR: Moeda

en: Growth (fire flower)
pt_BR: Crescer (flor-de-fogo)

en: Growth (ice flower)
pt_BR: Crescer (flor-de-gelo)

en: Growth (air flower)
pt_BR: Crescer (flor-de-ar)

en: Growth (earth flower)
pt_BR: Crescer (flor-de-terra)

en: Star
pt_BR: Estrela

en: Tux doll
pt_BR: Boneca Tux

en: Custom
pt_BR: Personalizado

en: Light
pt_BR: Luz

en: Light (On)
pt_BR: Luz (Ligado)

en: Trampoline
pt_BR: Trampolim

en: Coin rain
pt_BR: Chuva de moedas

en: Coin explosion
pt_BR: Explosão de moedas

en: Custom Content
pt_BR: Conteúdo Personalizado

en: Pneumatic Platform
pt_BR: Plataforma Balança

en: Following path
pt_BR: Caminho a seguir

en: Path Mode
pt_BR: Modo de Caminho

en: Adapt Speed
pt_BR: Adaptar Velocidade

en: Starting Node
pt_BR: Posição Inicial

en: Collect script
pt_BR: Script ao coletar

en: Ghost Particles
pt_BR: Partículas Fantasma

en: Mode
pt_BR: Modo

en: autoscroll
pt_BR: autorolagem

en: Finish Script
pt_BR: Terminar Script

en: X-offset
pt_BR: offset-X

en: Controllable
pt_BR: Controlável

en: Anchor
pt_BR: Âncora

en: Left
pt_BR: Esquerda

en: Center
pt_BR: Centro

en: Right
pt_BR: Direita

en: Text Alignment
pt_BR: Alinhamento de Texto

en: Spawnpoint
pt_BR: Ponto de partida

en: Counter
pt_BR: Contador

en: Candle
pt_BR: Vela

en: Enabled
pt_BR: Ativado

en: Invisible Block
pt_BR: Bloco Invisível

en: Snow Particles
pt_BR: Partículas de Neve

en: Powerup
pt_BR: Melhoria

en: Falling Platform
pt_BR: Plataforma Instável

en: Time Limit
pt_BR: Limite de Tempo

en: Sound
pt_BR: Som

en: Distance factor
pt_BR: Fator de distância

en: Distance bias
pt_BR: Margem de distância

en: Torch
pt_BR: Tocha

en: Icecrusher
pt_BR: Quebra-gelo

en: Rublight
pt_BR: Contato de Luz

en: Background
pt_BR: Fundo

en: Ambient Light
pt_BR: Luz Ambiente

en: Lantern
pt_BR: Lanterna

en: Wind
pt_BR: Vento

en: Y
pt_BR: S

en: Platforms
pt_BR: Plataformas

en: Radius
pt_BR: Raio

en: Momentum change rate
pt_BR: Taxa de mudança de momentum

en: Rain Particles
pt_BR: Partículas de Chuva

en: Platform
pt_BR: Plataforma

en: Rock
pt_BR: Pedra transportável

en: Music
pt_BR: Música

en: Rusty Trampoline
pt_BR: Trampolim Enferrujado

en: Particle system
pt_BR: Sistema de partículas

en: Burning
pt_BR: A arder

en: Flicker
pt_BR: A piscar

en: Text array
pt_BR: Coleção de texto

en: Info Block
pt_BR: Bloco de Informação

en: Disable gravity
pt_BR: Desativa a gravidade

en: Ambient Sound
pt_BR: Som Ambiente

en: Time
pt_BR: Tempo

en: Hurting Platform
pt_BR: Plataforma Mortífera

en: Sideways
pt_BR: Laterais

en: Fill
pt_BR: Preencher

en: Alignment
pt_BR: Alinhamento

en: none
pt_BR: nenhum

en: left
pt_BR: esquerda

en: right
pt_BR: direita

en: top
pt_BR: cima

en: bottom
pt_BR: baixo

en: Scroll offset x
pt_BR: Compensação de deslocamento em x

en: Scroll offset y
pt_BR: Compensação de deslocamento em y

en: Scroll speed x
pt_BR: Velocidade de deslocamento em x

en: Scroll speed y
pt_BR: Velocidade de deslocamento em y

en: Parallax Speed x
pt_BR: Velocidade Paralaxe em x

en: Parallax Speed y
pt_BR: Velocidade Paralaxe em y

en: Top image
pt_BR: Imagem de cima

en: Image
pt_BR: Imagem

en: Bottom image
pt_BR: Imagem de baixo

en: Colour
pt_BR: Cor

en: Draw target
pt_BR: Desenhar alvo

en: Lightmap
pt_BR: Mapa de luz

en: Shard
pt_BR: Fragmento

en: Fading Speed
pt_BR: Velocidade para Apagar

en: Glowing Strength
pt_BR: Força do Brilho

en: Speed X
pt_BR: Velocidade X

en: Speed Y
pt_BR: Velocidade Y

en: Acceleration
pt_BR: Aceleração

en: Blowing
pt_BR: Ativar força do vento

en: Affects Badguys
pt_BR: Afetar Inimigos

en: Affects Objects
pt_BR: Afetar Objetos

en: Affects Player
pt_BR: Afetar Jogador

en: Fancy Particles
pt_BR: Partículas Chiques

en: Bicycle Platform
pt_BR: Plataforma Giratória

en: Running
pt_BR: Ativado

en: On-grab script
pt_BR: Script ao Agarrar

en: On-ungrab script
pt_BR: Script ao Largar

en: Interactive particle system
pt_BR: Sistema de partículas interativo

en: Interval
pt_BR: Intervalo

en: Strike Script
pt_BR: Script ao Atingir

en: Cloud Particles
pt_BR: Partículas de Nuvens

en: Texture
pt_BR: Textura

en: Amount
pt_BR: Quantia

en: Delay
pt_BR: Atraso

en: Lifetime
pt_BR: Duração

en: Lifetime variation
pt_BR: Variação de Duração

en: Birth mode
pt_BR: Modo de Nascimento

en: None
pt_BR: Nada

en: Shrink
pt_BR: Encolher

en: Birth easing
pt_BR: Suavização no Nascimento

en: No easing
pt_BR: Sem Suavização

en: Cubic in
pt_BR: Cúbico in

en: Cubic out
pt_BR: Cúbico out

en: Cubic in/out
pt_BR: Cúbico in/out

en: Sine in
pt_BR: Seno in

en: Sine out
pt_BR: Seno out

en: Sine in/out
pt_BR: Seno in/out

en: Exponential in
pt_BR: Exponencial in

en: Exponential out
pt_BR: Exponencial out

en: Exponential in/out
pt_BR: Exponencial in/out

en: Elastic in
pt_BR: Elástico in

en: Elastic out
pt_BR: Elástico out

en: Elastic in/out
pt_BR: Elástico in/out

en: Back in
pt_BR: Voltar in

en: Back out
pt_BR: Voltar out

en: Back in/out
pt_BR: Voltar in/out

en: Bounce in
pt_BR: Pular in

en: Bounce out
pt_BR: Pular out

en: Bounce in/out
pt_BR: Pular in/out

en: Birth time
pt_BR: Tempo de nascimento

en: Birth time variation
pt_BR: Variação de tempo de nascimento

en: Death mode
pt_BR: Modo de morte

en: Death easing
pt_BR: Suavização na morte

en: Death time
pt_BR: Tempo de morte

en: Death time variation
pt_BR: Variação do tempo de morte

en: Speed X (variation)
pt_BR: Velocidade Horizontal (var)

en: Speed Y (variation)
pt_BR: Velocidade Vertical (var)

en: Acceleration X
pt_BR: Aceleração Horizontal

en: Acceleration Y
pt_BR: Aceleração Vertical

en: Friction X
pt_BR: Fricção Horizontal

en: Friction Y
pt_BR: Fricção Vertical

en: Feather factor
pt_BR: Atrito com Ar

en: Rotation
pt_BR: Rotação

en: Rotation (variation)
pt_BR: Rotação (var)

en: Rotation speed
pt_BR: Velocidade de rotação

en: Rotation speed (variation)
pt_BR: Velocidade de rotação (var)

en: Rotation acceleration
pt_BR: Aceleração de rotação

en: Rotation friction
pt_BR: Fricção de rotação

en: Rotation mode
pt_BR: Modo de rotação

en: Fixed
pt_BR: Fixo

en: Facing
pt_BR: Alinhado

en: Wiggling
pt_BR: Agitação

en: Collision mode
pt_BR: Modo de colisão

en: None (pass through)
pt_BR: Nenhum (passar por)

en: Stick
pt_BR: Grudar

en: Stick Forever
pt_BR: Grudar para Sempre

en: Bounce (heavy)
pt_BR: Pular (pesado)

en: Bounce (light)
pt_BR: Pular (leve)

en: Kill particle
pt_BR: Matar partícula

en: Fade out particle
pt_BR: Desvanecer partícula

en: Delete if off-screen
pt_BR: Removê-la fora de tela

en: Never
pt_BR: Nunca

en: Only on exit
pt_BR: Apenas na saída

en: Always
pt_BR: Sempre

en: Cover screen
pt_BR: Cobrir a tela

en: Ispy
pt_BR: Olho Espião

en: Skull Tile
pt_BR: Piso de Caveira

en: Particle Name
pt_BR: Nome da Partícula

en: Zone Type
pt_BR: Tipo de Zona

en: Spawn
pt_BR: Criar

en: Life zone
pt_BR: Zona de vida

en: Life zone (clear)
pt_BR: Zona de vida (limpo)

en: Kill particles
pt_BR: Matar partículas

en: Clear particles
pt_BR: Limpar partículas

en: Linked
pt_BR: Ligado a outros

en: Decal
pt_BR: Placard de informação

en: Resize offset x
pt_BR: Redimensionar offset x

en: Resize offset y
pt_BR: Redimensionar offset y

en: Width
pt_BR: Largura

en: Height
pt_BR: Altura

en: Speed x
pt_BR: Velocidade x

en: Speed y
pt_BR: Velocidade y

en: Tint
pt_BR: Matiz

en: Tiles
pt_BR: Pisos

en: Left Colour
pt_BR: Cor Esquerda

en: Right Colour
pt_BR: Cor Direita

en: Top Colour
pt_BR: Cor de Cima

en: Bottom Colour
pt_BR: Cor de Baixo

en: Vertical (whole sector)
pt_BR: Vertical (todo o setor)

en: Horizontal (whole sector)
pt_BR: Horizontal (todo o setor)

en: Blend mode
pt_BR: Modo de Combinação

en: Blend
pt_BR: Combinar

en: Additive
pt_BR: Aditivo

en: Modulate
pt_BR: Modular

en: Bumper
pt_BR: Bate-Bate

en: Unstable Tile
pt_BR: Bloco Instável

en: Brick
pt_BR: Caixa de madeira

en: Invisible Wall
pt_BR: Parede Invisível

en: Spotlight
pt_BR: Foco de luz

en: Scripted Object
pt_BR: Objeto com Script

en: Custom Particles from file
pt_BR: Partículas Customizadas de arquivo

en: Heavy Coin
pt_BR: Moeda Pesada

en: Bonus Block
pt_BR: Bloco de Bônus

en: Magic Tile
pt_BR: Piso Mágico

en: Camera
pt_BR: Câmera

en: Text Scroller
pt_BR: Rolagem de Texto

en: List of enemies
pt_BR: Lista de inimigos

en: Select enemy
pt_BR: Selecionar inimigo

en: Add
pt_BR: Adicionar

en: Do you want to delete this badguy from the list?
pt_BR: Você quer eliminar este inimigo da lista?

en: Yes
pt_BR: Sim

en: No
pt_BR: Não

en: Mix the colour
pt_BR: Misturar a cor

en: Cancel
pt_BR: Cancelar

en: Edit script
pt_BR: Editar script

en: Clone
pt_BR: Clonar

en: An error occured and the game could
    not clone the path. Please contact
    the developers for support.
pt_BR: Um erro aconteceu e o jogo não
    conseguiu clonar o caminho.
    Por favor contate os desenvolvedores
    para suporte.

en: Bind
pt_BR: Vincular

en: Back
pt_BR: Voltar

en: Toad
pt_BR: Sapo

en: Walking Tree
pt_BR: Árvore Andante

en: Plant
pt_BR: Planta

en: Crystallo
pt_BR: Cristal

en: Stalactite
pt_BR: Estalactite

en: Haywire
pt_BR: Bomba

en: Dispenser
pt_BR: Dispensador

en: Short Fuse
pt_BR: Fusível Curto

en: Zeekling
pt_BR: Dragão-Falcão

en: Iceblock
pt_BR: Bloco de Gelo

en: Walk Radius
pt_BR: Raio de Movimento

en: Awakening Radius
pt_BR: Raio de Despertar

en: Jumpy
pt_BR: Saltador

en: Captain Snowball
pt_BR: Capitão Bola de Neve

en: Ghost Tree
pt_BR: Árvore Fantasma

en: Track range
pt_BR: Distância de perseguição

en: Vanish range
pt_BR: Distância de desaparecer

en: Fly speed
pt_BR: Velocidade a voar

en: Kugelblitz
pt_BR: Meteorito

en: Mole's rock
pt_BR: Pedra da Toupeira

en: Death script
pt_BR: Script da Morte

en: Sleeping Spiky
pt_BR: Espinhoso a Dormir

en: Yeti's Stalactite
pt_BR: Estalactite do Yeti

en: Walking Flame
pt_BR: Chama Andante

en: Sleeping Flame
pt_BR: Chama a Dormir

en: Dormant Flame
pt_BR: Chama Presa

en: Owl
pt_BR: Coruja

en: Igel
pt_BR: Porco-espinho

en: Initial delay
pt_BR: Atraso inicial (seg)

en: Fire delay
pt_BR: Cadência de tiro (seg)

en: Ammo
pt_BR: Quantidade de munições

en: Snowball
pt_BR: Bola de neve

en: Smartblock
pt_BR: Bloco Inteligente

en: Fixed position
pt_BR: Posição fixa

en: Lives
pt_BR: Vidas

en: Gold Bomb
pt_BR: Bomba Dourada

en: Flying Snowball
pt_BR: Bola de Neve Voadora

en: Skullyhop
pt_BR: Caveira Saltitante

en: Snowshot
pt_BR: Neve Bala

en: Leafshot
pt_BR: Folha-Bala

en: Flame
pt_BR: Chama

en: Sleeping Crystallo
pt_BR: Crystallo Adormecido

en: Spring Leaf
pt_BR: Folha Trampolim

en: Will o' Wisp
pt_BR: Chama Perseguidora

en: Badguy
pt_BR: Inimigo

en: Ghost Flame
pt_BR: Chama Fantasma

en: Roof Crystallo
pt_BR: Crystallo de Teto

en: Spiky
pt_BR: Espinhoso

en: Autumn Leaf
pt_BR: Folha de Outono

en: Carry
pt_BR: Carregar

en: Dart Trap
pt_BR: Armadilha de Dardos

en: Skydive
pt_BR: Pára-quedas

en: Mole
pt_BR: Toupeira

en: Bomb
pt_BR: Bomba

en: Walking Candle
pt_BR: Vela Andante

en: Angry Stone
pt_BR: Pedra Irritada

en: Spider
pt_BR: Aranha

en: Ghoul
pt_BR: Carniçal

en: Snowman
pt_BR: Homem neve

en: Walking Stump
pt_BR: Toco Andante

en: Fish
pt_BR: Peixe

en: Interval (seconds)
pt_BR: Intervalo (segundos)

en: Random
pt_BR: Aleatório

en: Enemies
pt_BR: Inimigos

en: Limit dispensed badguys
pt_BR: Limitar badguys dispensados

en: Obey Gravity
pt_BR: Obedecer Gravidade

en: Max concurrent badguys
pt_BR: Máximo de badguys simultâneos

en: Type
pt_BR: Tipo

en: dropper
pt_BR: conta-gotas

en: rocket launcher
pt_BR: lançador de foguetes

en: cannon
pt_BR: canhão

en: invisible
pt_BR: invisível

en: Snail
pt_BR: Caracol

en: Smartball
pt_BR: Bola Esperta

en: Bouncing Snowball
pt_BR: Bola de Neve Pulante

en: Ice Flame
pt_BR: Chama Gelada

en: Dart
pt_BR: Dardo

en: Max coins collected:
pt_BR: Máx moedas coletadas:

en: Max fragging:
pt_BR: Máx inimigos abatidos:

en: Max secrets found:
pt_BR: Máx segredos achados:

en: Best time completed:
pt_BR: Melhor tempo concluído:

en: Level target time:
pt_BR: Objetivo de tempo do nível:

en: Best Level Statistics
pt_BR: Melhores Estatísticas do Nível

en: You
pt_BR: Você

en: Best
pt_BR: Melhor

en: Coins
pt_BR: Moedas

en: Badguys
pt_BR: Inimigos

en: Secrets
pt_BR: Segredos

en: Unknown object
pt_BR: Objeto desconhecido

en: Press escape to skip
pt_BR: Pressione escape para pular

en: Usage: %s [OPTIONS] [LEVELFILE]
pt_BR: Uso: %s [OPÇÕES] [ARQUIVOdoNÍVEL]

en: General Options:
pt_BR: Opções Gerais:

en:   -h, --help                   Show this help message and quit
pt_BR:   -h, --help                   Mostra essa mensagem e sai

en:   -v, --version                Show SuperTux version and quit
pt_BR:   -v, --version                Mostra a versão do SuperTux e sai

en:   --verbose                    Print verbose messages
pt_BR:   --verbose                    Mostra mensagens detalhadas de depuração

en:   --debug                      Print extra verbose messages
pt_BR:   --debug                      Mostra mais mensagens detalhadas de depuração

en:   --print-datadir              Print SuperTux's primary data directory.
pt_BR:   --print-datadir               Mostra a diretoria dos dados principais do SuperTux.

en:   --acknowledgements           Print the licenses of libraries used by SuperTux.
pt_BR:   --acknowledgements           Imprime a licença das bibliotecas usadas pelo SuperTux.

en: Video Options:
pt_BR: Opções de Vídeo:

en:   -f, --fullscreen             Run in fullscreen mode
pt_BR:   -f, --fullscreen             Roda em modo de tela cheia

en:   -w, --window                 Run in window mode
pt_BR:   -w, --window                 Roda em modo de janela

en:   -g, --geometry WIDTHxHEIGHT  Run SuperTux in given resolution
pt_BR:   -g, --geometry LARGURAxALTURA  Roda o SuperTux em uma dada resolução

en:   -a, --aspect WIDTH:HEIGHT    Run SuperTux with given aspect ratio
pt_BR:   -a, --aspect LARGURA:ALTURA    Roda o Supertux com uma dada razão de aspecto como 4:3

en:   -d, --default                Reset video settings to default values
pt_BR:   -d, --default                Reseta opções de vídeo para o padrão

en:   --renderer RENDERER          Use sdl, opengl, or auto to render
pt_BR:   --renderer RENDERIZADOR          Usa sdl, opengl ou automático como renderizador

en: Audio Options:
pt_BR: Opções de Áudio:

en:   --disable-music              Disable music
pt_BR:   --disable-music              Desabilita música

en: Game Options:
pt_BR: Opções de Jogo:

en:   --edit-level                 Open given level in editor
pt_BR:   --edit-level                 Abre no editor o nível indicado

en:   --resave                     Loads given level and saves it
pt_BR:   --resave                     Carrega um nível especificado e o salva

en:   --show-fps                   Display framerate in levels
pt_BR:   --show-fps                   Mostra a taxa de quadros por segundo nos níveis

en:   --no-show-fps                Do not display framerate in levels
pt_BR:   --no-show-fps                Não exibe a taxa de quadros por segundo nos níveis

en:   --show-pos                   Display player's current position
pt_BR:   --show-pos                   Mostra posição atual do jogador

en:   --no-show-pos                Do not display player's position
pt_BR:   --no-show-pos                 Não mostra a posição do jogador

en:   --developer                  Switch on developer feature
pt_BR:   --developer                  Habilita modo de desenvolvedor

en:   -s, --debug-scripts          Enable script debugger.
pt_BR:   -s, --debug-scripts          Habilita o depurador de scripts.

en:   --spawn-pos X,Y              Where in the level to spawn Tux. Only used if level is specified.
pt_BR:   --spawn-pos X,Y              Local do nível onde Tux começa. Usado no nível apenas se este for especificado.

en:   --sector SECTOR              Spawn Tux in SECTOR
pt_BR:   --setor SETOR              Tux Começa no SETOR

en:   --spawnpoint SPAWNPOINT      Spawn Tux at SPAWNPOINT
pt_BR:   --spawnpoint PONTOCOMEÇO      Tux Inicia no SPAWNPOINT

en: Demo Recording Options:
pt_BR: Opções de Gravação Demo:

en:   --record-demo FILE LEVEL     Record a demo to FILE
pt_BR:   --record-demo ARQUIVO NÍVEL     Grava um demo para ARQUIVO

en:   --play-demo FILE LEVEL       Play a recorded demo
pt_BR:   --play-demo ARQUIVO NÍVEL       Roda um demo gravado

en: Directory Options:
pt_BR: Opções de Diretórios:

en:   --datadir DIR                Set the directory for the games datafiles
pt_BR:   --datadir DIRETORIA                Define o diretório para os arquivos de dados do jogo

en:   --userdir DIR                Set the directory for user data (savegames, etc.)
pt_BR:   --userdir DIRETORIA                Define o diretório de dados do usuário (jogos salvos, etc.)

en: Add-On Options:
pt_BR: Opções dos Complementos:

en:   --repository-url URL         Set the URL to the Add-On repository
pt_BR:   --repository-url URL         Define o URL do repositório dos Complementos

en: Environment variables:
pt_BR: Variáveis de Ambiente:

en:   SUPERTUX2_USER_DIR           Directory for user data (savegames, etc.)
pt_BR:   DIRETORIOdoUSUÁRIO_SUPERTUX2           Diretório para informação do usuário (jogos salvos, etc.)

en:   SUPERTUX2_DATA_DIR           Directory for the games datafiles
pt_BR:   DIRETÓRIOdosDADOSdoSUPERTUX2           Diretório para os arquivos do jogo

en: Copyright
pt_BR: Direitos autorais

en: This game comes with ABSOLUTELY NO WARRANTY. This is free software, and you are welcome to
    redistribute it under certain conditions; see the license file for details.
pt_BR: Este jogo não acompanha ABSOLUTAMENTE NENHUMA GARANTIA. É um software livre e você é livre para
    redistribuí-lo sob certas condições; veja o arquivo LICENSE para detalhes.

en: Integrations
pt_BR: Integrações

en: Do not share level names when editing
pt_BR: Não compartilhar o nome dos níveis enquanto edita

en: Enable Discord integration
pt_BR: Ativar integração com o Discord

en: Discord (disabled; not compiled)
pt_BR: Discord (desativado, não compilado)

en: Contrib Levels
pt_BR: Níveis Extras

en: Debug
pt_BR: Debugar

en: Game Speed
pt_BR: Velocidade do Jogo

en: Adjust Game Speed
pt_BR: Ajustar Velocidade do Jogo

en: Show Collision Rects
pt_BR: Mostrar Retângulos de Colisão

en: Show Worldmap Path
pt_BR: Mostrar o Caminho do Worldmap

en: Show Controller
pt_BR: Mostrar Controlador

en: Show Framerate
pt_BR: Mostrar Taxa de Quadros

en: Draw Redundant Frames
pt_BR: Desenhar Quadros Redundantes

en: Show Player Position
pt_BR: Mostrar Posição do Jogador

en: Use Bitmap Fonts
pt_BR: Usar Fontes Bitmap

en: Dump Texture Cache
pt_BR: Despejar Cache de Texturas

en: Save particle as
pt_BR: Salvar partícula como

en: File name
pt_BR: Nome do arquivo

en: Save
pt_BR: Salvar

en: Choose Sector
pt_BR: Escolher Setor

en: Sector Settings
pt_BR: Configurações do Setor

en: Create Sector
pt_BR: Criar Setor

en: Delete Sector
pt_BR: Excluir Setor

en: Each level must have at least one sector.
pt_BR: Cada nível tem de ter pelo menos um setor.

en: Do you really want to delete this sector?
pt_BR: Você realmente quer deletar este setor?

en: Delete sector
pt_BR: Deletar setor

en: Objects
pt_BR: Objetos

en: Empty World
pt_BR: Mundo Vazio

en: Create Level
pt_BR: Criar Nível

en: Edit Worldmap
pt_BR: Editar Mapa do Mundo

en: Create Worldmap
pt_BR: Criar Mapa do Mundo

en: Delete level
pt_BR: Deletar nível

en: World Settings
pt_BR: Configurações do Mundo

en: Share this worldmap under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in worldmap properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
pt_BR: Recomendamos que partilhe este mapa-múndi sob a licença CC-BY-SA 4.0 International.
    Esta permite alterações e a redistribuição por terceiros.
    Se não concordar com esta licença, altere-a nas propriedades do mapa-múndi.
    ADVERTÊNCIA: Os autores do SuperTux não assumem
    qualquer responsabilidade pela escolha que fizer da licença.

en: Share this level under license CC-BY-SA 4.0 International (advised).
    It allows modifications and redistribution by third-parties.
    If you don't agree with this license, change it in level properties.
    DISCLAIMER: The SuperTux authors take no responsibility for your choice of license.
pt_BR: Recomendamos que partilhe este nível sob a licença CC-BY-SA 4.0 International.
    Esta permite alterações e a redistribuição por terceiros.
    Se não concordar com esta licença, altere-a nas propriedades do nível.
    ADVERTÊNCIA: Os autores do SuperTux não assumem
    qualquer responsabilidade pela escolha que fizer da licença.

en: An auto-save recovery file was found. Would you like to restore the recovery
    file and resume where you were before the editor crashed?
pt_BR: Um arquivo de recuperação automático foi encontrado. Você gostaria de restaurar
    esse arquivo e continuar de onde parou antes do editor fechar?

en: This will delete the auto-save file. Are you sure?
pt_BR: Isso irá deletar o arquivo de recuperação. Você tem certeza?

en: Cheats
pt_BR: Trapaças

en: Bonus: Grow
pt_BR: Bônus: Crescer

en: Bonus: Fire
pt_BR: Bônus: Fogo

en: Bonus: Ice
pt_BR: Bônus: Gelo

en: Bonus: Air
pt_BR: Bônus: Ar

en: Bonus: Earth
pt_BR: Bônus: Terra

en: Bonus: None
pt_BR: Bônus: Nenhum

en: Leave Ghost Mode
pt_BR: Sair do Modo Fantasma

en: Activate Ghost Mode
pt_BR: Ativar Modo Fantasma

en: Finish Level
pt_BR: Terminar Nível

en: Reset Level
pt_BR: Reiniciar Nível

en: Finish Worldmap
pt_BR: Terminar Mapa-Múndi

en: Reset Worldmap
pt_BR: Resetar Mapa-Múndi

en: Go to level
pt_BR: Ir para o nível

en: Go to main spawnpoint
pt_BR: Ir para o ponto de partida

en: Select level
pt_BR: Selecionar nível

en: Save Level as
pt_BR: Salvar nível como

en: Save Copy
pt_BR: Salvar Cópia

en: Choose World
pt_BR: Escolher Mundo

en: %d level | %d levels
pt_BR[0]: %d nível
pt_BR[1]: %d níveis

en: Create World
pt_BR: Criar Mundo

en: Options
pt_BR: Opções

en: auto
pt_BR: automático

en: Desktop
pt_BR: Ambiente de Trabalho

en: on
pt_BR: ativo

en: off
pt_BR: inativo

en: adaptive
pt_BR: adaptativo

en: Select Language
pt_BR: Selecionar Idioma

en: Select a different language to display text in
pt_BR: Selecione um idioma diferente para exibir o texto

en: Language Packs
pt_BR: Pacotes de Idiomas

en: Language packs contain up-to-date translations
pt_BR: Os Pacotes de Idiomas contêm traduções atualizadas

en: Select Profile
pt_BR: Escolher Perfil

en: Select a profile to play with
pt_BR: Selecione um perfil para jogar

en: Window Resizable
pt_BR: Janela Redimensionável

en: Allow window resizing, might require a restart to take effect
pt_BR: Permitir redimensionamento de janela, pode exigir uma reinicialização para entrar em vigor

en: Window Resolution
pt_BR: Resolução da Janela

en: Resize the window to the given size
pt_BR: Redimensione a janela para o tamanho especificado

en: Fullscreen
pt_BR: Tela Cheia

en: Fill the entire screen
pt_BR: Preencher a tela toda

en: Fullscreen Resolution
pt_BR: Tela Cheia

en: Determine the resolution used in fullscreen mode (you must toggle fullscreen to complete the change)
pt_BR: Determinar a resolução usada no modo de tela cheia (você deve ativar a opção tela cheia para funcionar)

en: Fit to browser
pt_BR: Ajustar ao navegador

en: Fit the resolution to the size of your browser
pt_BR: Ajustar a resolução ao tamanho do seu navegador

en: Magnification
pt_BR: Ampliação

en: Change the magnification of the game area
pt_BR: Alterar a ampliação da área de jogo

en: Set the VSync mode
pt_BR: Definir o modo VSync

en: Aspect Ratio
pt_BR: Proporção de tela

en: Adjust the aspect ratio
pt_BR: Ajustar a proporção de tela

en: Disable all sound effects
pt_BR: Desativar todos os efeitos sonoros

en: Disable all music
pt_BR: Desativar a música

en: Sound Volume
pt_BR: Volume do Som

en: Adjust sound volume
pt_BR: Ajustar volume de som

en: Music Volume
pt_BR: Volume da Música

en: Adjust music volume
pt_BR: Ajustar volume de música

en: Sound (disabled)
pt_BR: Som (desligado)

en: Music (disabled)
pt_BR: Música (desligada)

en: Setup Keyboard
pt_BR: Configurar Teclado

en: Configure key-action mappings
pt_BR: Configurar as teclas usadas

en: Setup Joystick
pt_BR: Configurar Joystick

en: Configure joystick control-action mappings
pt_BR: Configurar os controles do joystick

en: On-screen controls
pt_BR: Controles na Tela

en: Toggle on-screen controls for mobile devices
pt_BR: Ativar controles na tela para dispositivos móveis

en: Enable transitions
pt_BR: Habilitar transições

en: Enable screen transitions and smooth menu animation
pt_BR: Habilita transições de tela e animação suavizada de menus

en: Developer Mode
pt_BR: Modo Desenvolvedor

en: Christmas Mode
pt_BR: Modo Natal

en: Confirmation Dialog
pt_BR: Diálogo de Confirmação

en: Confirm aborting level
pt_BR: Confirmar o abortamento do nível

en: Pause on focus loss
pt_BR: Pausar ao perder foco

en: Automatically pause the game when the window loses focus
pt_BR: Automaticamente pausar o jogo quando a janela perder o foco

en: Use custom mouse cursor
pt_BR: Usar cursor de mouse customizado

en: Whether the game renders its own cursor or uses the system's cursor
pt_BR: Se o jogo desenha seu próprio cursor ou usa o cursor do sistema

en: Integrations and presence
pt_BR: Integrações e presença

en: Manage whether SuperTux should display the levels you play on your social media profiles (Discord)
pt_BR: Gerencia se o SuperTux deveria exibir os níveis que você joga nos perfis de suas mídias sociais (Discord)

en: The game couldn't detect your browser resolution.
    This most likely happens because it is not embedded
    in the SuperTux custom HTML template.
pt_BR: O jogo não conseguiu detectar a resolução do seu navegador.
    Isso provavelmente aconteceu porque ele não está embutido
    no modelo de HTML customizado do SuperTux.

en: Start Game
pt_BR: Começar Jogo

en: Add-ons
pt_BR: Complementos

en: Manage Assets
pt_BR: Gerenciar Recursos

en: Level Editor
pt_BR: Editor de Níveis

en: Credits
pt_BR: Créditos

en: Donate
pt_BR: Doação

en: Quit
pt_BR: Sair

en: Initialization script
pt_BR: Script de inicialização

en: Gravity
pt_BR: Gravidade

en: Resize offset X
pt_BR: Redimensionar offset X

en: Resize offset Y
pt_BR: Redimensionar offset Y

en: Resize
pt_BR: Redimensionar

en: [Profile %s]
pt_BR: [Perfil %s]

en: Profile %s
pt_BR: Perfil %s

en: Reset profile
pt_BR: Reiniciar o perfil

en: Reset all profiles
pt_BR: Reiniciar todos os perfis

en: Deleting your profile will reset your game progress. Are you sure?
pt_BR: Apagar seu perfil irá reiniciar seu progresso de jogo. Você tem certeza?

en: This will reset your game progress on all profiles. Are you sure?
pt_BR: Isso irá reiniciar o seu progresso no jogo em todos os perfis. Você tem certeza?

en: Description
pt_BR: Descrição

en: Worldmap
pt_BR: Mapa-múndi

en: Levelset
pt_BR: Conjunto de níveis

en: World
pt_BR: Mundo

en: Add-on
pt_BR: Complemento

en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

en: %s "%s" by "%s"
pt_BR: %s "%s" por "%s"

en: No Add-ons installed
pt_BR: Não há Complementos instalados

en: No Add-ons found
pt_BR: Não foram encontrados Complementos

en: Install %s *NEW*
pt_BR: Instalar %s *NOVO*

en: Install %s
pt_BR: Instalar %s

en: No new Add-ons found
pt_BR: Não foram encontrados novos Complementos

en: Check Online (disabled)
pt_BR: Verificar Online (desabilitado)

en: Check Online
pt_BR: Verificar Online

en: Downloading Add-On Repository Index
pt_BR: Baixando o Índice de Complementos do Repositório

en: Downloading %s
pt_BR: Baixando %s

en: Please restart SuperTux
    for these changes to take effect.
pt_BR: Por favor, reinicie o SuperTux
    para que as alterações tenham efeito.

en: New World
pt_BR: Novo Mundo

en: Please enter a name for this level subset.
pt_BR: Por favor entre com um nome para o subconjunto deste nível.

en: Story Mode
pt_BR: Modo de História

en: New files location
pt_BR: Localização de novos arquivos

en: Add Files
pt_BR: Adicionar Arquivos

en: Download Files
pt_BR: Baixar Arquivos

en: Load particle file
pt_BR: Carregar arquivo de partículas

en: Open
pt_BR: Abrir

en: Are you sure?
pt_BR: Tem certeza?

en: Continue
pt_BR: Continuar

en: Restart Level
pt_BR: Reiniciar Nível

en: Restart from Checkpoint
pt_BR: Reiniciar do Checkpoint

en: Abort Level
pt_BR: Desistir desse Nível

en: Up
pt_BR: Cima

en: Down
pt_BR: Baixo

en: Jump
pt_BR: Pular

en: Peek Left
pt_BR: Espiar à Esquerda

en: Peek Right
pt_BR: Espiar à Direita

en: Peek Up
pt_BR: Espiar Acima

en: Peek Down
pt_BR: Espiar Abaixo

en: Console
pt_BR: Consola

en: Cheat Menu
pt_BR: Menu de Trapaças

en: Debug Menu
pt_BR: Debugar Menu

en: Jump with Up
pt_BR: Pula com Tecla para Cima

en: Up cursor
pt_BR: Seta para Cima

en: Down cursor
pt_BR: Seta para Baixo

en: Left cursor
pt_BR: Seta para a Esquerda

en: Right cursor
pt_BR: Seta para a Direita

en: Return
pt_BR: Enter

en: Space
pt_BR: Espaço

en: Right Shift
pt_BR: Shift Direito

en: Left Shift
pt_BR: Shift Esquerdo

en: Right Control
pt_BR: Control Direito

en: Left Control
pt_BR: Control Esquerdo

en: Right Alt
pt_BR: Alt Direito

en: Left Alt
pt_BR: Alt Esquerdo

en: Right Command
pt_BR: Comando Direito

en: Left Command
pt_BR: Comando Esquerdo

en: Press Key
pt_BR: Pressione uma Tecla

en: Language
pt_BR: Idioma

en: <auto-detect>
pt_BR: <detetar automaticamente>

en: Manual Configuration
pt_BR: Configuração Manual

en: Use manual configuration instead of SDL2's automatic GameController support
pt_BR: Use a configuração manual ao invés do suporte automatico GameController do SDL2.

en: Pause/Menu
pt_BR: Pausa/Menu

en: No Joysticks found
pt_BR: Nenhum Joystick encontrado

en: Scan for Joysticks
pt_BR: Procurar Joysticks

en: Press Button
pt_BR: Pressione um Botão

en: Axis
pt_BR: Eixo

en: Hat Up
pt_BR: Inclinar para Cima

en: Hat Down
pt_BR: Inclinar para Baixo

en: Hat Left
pt_BR: Inclinar para Esquerda

en: Hat Right
pt_BR: Inclinar para Direita

en: Pause
pt_BR: Pausar

en: Leave World
pt_BR: Sair do Mapa-Múndi

en: Abort Download
pt_BR: Abortar Download

en: Error:
pt_BR: Erro:

en: Close
pt_BR: Fechar

en: Bonus: Fire x 64
pt_BR: Bônus: Fogo x 64

en: Bonus: Ice x 64
pt_BR: Bônus: Gelo x 64

en: Bonus: Air x 64
pt_BR: Bônus: Ar x 64

en: Bonus: Earth x 64
pt_BR: Bônus: Terra x 64

en: Bonus: Star
pt_BR: Bônus: Estrela

en: Shrink Tux
pt_BR: Encolher Tux

en: Kill Tux
pt_BR: Matar Tux

en: Particle Editor
pt_BR: Editor de Partículas

en: Return to Editor
pt_BR: Retornar ao Editor

en: New Particle Config
pt_BR: Nova Configuração de Partículas

en: Save Particle Config
pt_BR: Salvar Configuração de Partículas

en: Save Particle Config as...
pt_BR: Salvar Configuração de Partículas como...

en: Load Another Particle Config
pt_BR: Carregar Outra Configuração de Partículas

en: Open Particle Directory
pt_BR: Abrir Diretório de Partículas

en: Keyboard Shortcuts
pt_BR: Atalhos do Teclado

en: Exit Particle Editor
pt_BR: Sair do Editor de Partículas

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+Shift+S = Save as
    Ctrl+O = Open
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
pt_BR: Atalhos de Teclado:
    ---------------------
    Esc = Abrir Menu
    Ctrl+S = Salvar
    Ctrl+Shift+S = Salvar como
    Ctrl+O = Abrir
    Ctrl+Z = Desfazer
    Ctrl+Y = Refazer

en: Got it!
pt_BR: Entendi!

en: Worldmap Settings
pt_BR: Configurações de Mapa do Mundo

en: Level Settings
pt_BR: Configurações do Nível

en: Author
pt_BR: Autor

en: Contact
pt_BR: Contato

en: License
pt_BR: Licença

en: Level Note
pt_BR: Nota do Nível

en: Tileset
pt_BR: Blocos

en: Target Time
pt_BR: Tempo Alvo

en: Please enter a name for this level.
pt_BR: Por favor entre com um nome para esse nível

en: Please enter a level author for this level.
pt_BR: Por favor entre com o nome do autor para este nível

en: Please enter a license for this level.
pt_BR: Por favor digite uma licença para este nível.

en: tiny tile (4px)
pt_BR: bloco minúsculo (4px)

en: small tile (8px)
pt_BR: bloco pequeno (8px)

en: medium tile (16px)
pt_BR: bloco médio (16px)

en: big tile (32px)
pt_BR: bloco grande (32px)

en: Save Worldmap
pt_BR: Salvar Mapa do Mundo

en: Save Level
pt_BR: Salvar Nível

en: Test Level
pt_BR: Testar Nível

en: Test Worldmap
pt_BR: Testar Mapa do Mundo

en: Share Level
pt_BR: Compartilhar Nível

en: Package Add-On
pt_BR: Empacotar Complemento

en: Open Level Directory
pt_BR: Abrir Diretório do Nível

en: Edit Another Level
pt_BR: Editar Outro Nível

en: Edit Another World
pt_BR: Editar Outro Mundo

en: Grid Size
pt_BR: Tamanho da Grelha

en: Show Grid
pt_BR: Mostrar Grelha

en: Grid Snapping
pt_BR: Encaixar na Grelha

en: Render Background
pt_BR: Renderizar Fundo

en: Render Light
pt_BR: Renderizar Luz

en: Autotile Mode
pt_BR: Modo de Piso Automático

en: Enable Autotile Help
pt_BR: Ativar Ajuda do Piso Automático

en: Autosave Frequency
pt_BR: Frequência de Salvamento Automático

en: Exit Level Editor
pt_BR: Sair do Editor de Níveis

en: Do you want to package this world as an add-on?
pt_BR: Você quer empacotar esse mundo como um complemento?

en: We encourage you to share your levels in the SuperTux forum.
    To find your level, click the
    "Open Level directory" menu item.
    Do you want to go to the forum now?
pt_BR: Nós encorajamos a você compartilhar seus níveis no fórum do SuperTux.
    Para encontrar seu nível, clique no
    item do menu "Abrir diretório do nível".
    Você quer ir para o fórum agora?

en: Keyboard Shortcuts:
    ---------------------
    Esc = Open Menu
    Ctrl+S = Save
    Ctrl+T = Test
    Ctrl+Z = Undo
    Ctrl+Y = Redo
    F6 = Render Light
    F7 = Grid Snapping
    F8 = Show Grid
pt_BR: Atalhos de Teclado:
    ---------------------
    Esc = Abrir Menu
    Ctrl+S = Salvar
    Ctrl+T = Testar
    Ctrl+Z = Desfazer
    Ctrl+Y = Refazer
    F6 = Renderizar Luz
    F7 = Encaixar na Grelha
    F8 = Mostrar Grelha

en: You cannot delete level that you are editing!
pt_BR: Você não pode deletar o nível que você está editando!

en: contributed by %s
pt_BR: contribuído por %s

en: Badguys killed
pt_BR: Inimigos vencidos

en: Best time
pt_BR: Melhor tempo

en: Level target time
pt_BR: Objetivo de tempo do nível

en: Others
pt_BR: Outros

en: Region
pt_BR: Região

en: The UBports version is under heavy development!
    If you encounter issues, PLEASE contact the maintainter
    at https://github.com/supertux/supertux/issues or on the
    Open Store's Telegram at https://open-store.io/telegram
pt_BR: A versão UBports está sob desenvolvimento pesado!
    Se você encontrar problemas, POR FAVOR contate o mantenedor
    em https://github.com/supertux/supertux/issues ou no
    Telegram da Open Store em https://open-store.io/telegram

en: Joystick Mappings
pt_BR: Mapeamentos de Joystick

en: <no title>
pt_BR: <sem título>

en: Path Node
pt_BR: Nó do Caminho

en: Press CTRL to move Bezier handles
pt_BR: Pressione CTRL para mover as alças de Bézier

en: Easing
pt_BR: Suavização

en: up
pt_BR: cima

en: down
pt_BR: baixo

en: West
pt_BR: Oeste

en: East
pt_BR: Leste

en: North
pt_BR: Norte

en: South
pt_BR: Sul

en: One shot
pt_BR: Um tiro

en: Unordered
pt_BR: Não ordenado

en: true
pt_BR: sim

en: false
pt_BR: não

en: invalid
pt_BR: inválido

en: Remove
pt_BR: Remover

en: Test from here
pt_BR: Testar daqui

en: Open Particle Editor
pt_BR: Abrir Editor de Partículas

en: Level
pt_BR: Nível

en: Teleporter
pt_BR: Tele-transportador

en: Sprite Change
pt_BR: Alteração de Imagem

en: Special tile
pt_BR: Piso Especial

en: Max amount
pt_BR: Quantia máxima

en: Spawn anywhere
pt_BR: Começar em qualquer lugar

en: Life duration
pt_BR: Duração de vida

en: Birth duration
pt_BR: Duração de nascimento

en: Death duration
pt_BR: Duração da morte

en: Grow
pt_BR: Crescer

en: Horizontal speed
pt_BR: Velocidade horizontal

en: Vertical speed
pt_BR: Velocidade vertical

en: Horizontal acceleration
pt_BR: Aceleração horizontal

en: Vertical acceleration
pt_BR: Aceleração vertical

en: Horizontal friction
pt_BR: Fricção horizontal

en: Vertical friction
pt_BR: Fricção vertical

en: Initial rotation
pt_BR: Rotação inicial

en: Rotation friction/decceleration
pt_BR: Fricção/Desaceleração da rotação

en: Destroy
pt_BR: Destruir

en: Stick to surface
pt_BR: Grudar na superfície

en: Stick and stay
pt_BR: Grudar e ficar

en: No collision
pt_BR: Sem colisão

en: Always destroy
pt_BR: Sempre destruir

en: Offscreen mode
pt_BR: Modo fora da tela

en: This particle configuration contains unsaved changes,
    do you want to save?
pt_BR: As configurações dessa partícula contém mudanças não salvas,
    você quer salvar?

en: Save as
pt_BR: Salvar como

en: Don't forget that your levels and assets
    aren't saved between sessions!
    If you want to keep your levels, download them
    from the "Manage Assets" menu.
pt_BR: Não se esqueça que seus níveis e recursos
    não são salvos entre sessões!
    Se você quiser manter seus níveis, baixe eles
    do menu de "Gerenciar Recursos".

en: This level contains unsaved changes, do you want to save?
pt_BR: Este nível contém alterações não salvas. Gostaria de salvá-las?

en: Some obsolete add-ons are still active
    and might cause collisions with default Super Tux structure.
    You can still enable these add-ons in the menu.
    Disabling these add-ons will not delete your game progress.
pt_BR: Ainda estão disponíveis alguns complementos antigos
    que podem causar colisões com a estrutura padrão do SuperTux.
    Você ainda pode ativar estes complementos no menu.
    Se você desativar estes complementos, não perderá o progresso no jogo.

en: Disable add-ons
pt_BR: Desativar complementos

en: Ignore (not advised)
pt_BR: Ignorar (não recomendável)

en: Leave editor
pt_BR: Sair do editor

en: Couldn't find a "main" sector.
    Please change the name of the sector where
    you'd like the player to start to "main"
pt_BR: Não foi possível encontrar um setor "principal".
    Por favor altera o nome do setor onde gostaria que o jogador comece

en: Couldn't find a "main" spawnpoint.
     Please change the name of the spawnpoint where
    you'd like the player to start to "main"
pt_BR: Não foi possível encontrar um ponto de começo "principal".
    Por favor altera o ponto de começo onde gostaria que o jogador comece

en: Auto play
pt_BR: Iniciar automaticamente o nível

en: Title colour
pt_BR: Cor do título do mapa

en: Automatic
pt_BR: Automático

en: Target worldmap
pt_BR: Mapa-múndi alvo

en: Stay action
pt_BR: Ação imóvel

en: Initial stay action
pt_BR: Ação imóvel inicial

en: Stay group
pt_BR: Grupo imóvel

en: Change on touch
pt_BR: Alterar ao tocar

en: Show message
pt_BR: Mostrar Mensagem

en: Invisible
pt_BR: Invisível

en: Autotile mode is on
pt_BR: Modo de Piso Automático ativo

en: Hold Ctrl to enable autotile
pt_BR: Segure Ctrl para ativar o Piso Automático

en: Autotile erasing mode is on
pt_BR: Modo de apagar (Piso Automático) ativo

en: Selected tile isn't autotileable
pt_BR: Piso selecionado não é compatível com o Piso Automático

en: Hold Ctrl to enable autotile erasing
pt_BR: Segure Ctrl para ativar a borracha (Piso Automático)

en: Current SuperTux Team
pt_BR: Equipe Atual do SuperTux

en: Programming, project lead ad interim
pt_BR: Programação, Líder Interino de Projeto

en: Graphics, Level Design, Story
pt_BR: Gráficos, Design de Níveis, História

en: Level Design, Story, Optimisation, Coordination
pt_BR: Design de Níveis, História, Otimização, Coordenação

en: Graphics
pt_BR: Gráficos

en: Graphics, Programming, Level Design
pt_BR: Gráficos, Programação, Design de Níveis

en: Features and Programming
pt_BR: Recursos e Programação

en: Programming, Level Updates
pt_BR: Programação, Atualização de Níveis

en: Graphics, Programming
pt_BR: Gráficos, Programação

en: Programming
pt_BR: Programação

en: Original Developers
pt_BR: Desenvolvedores Originais

en: Original Developer
pt_BR: Desenvolvedor Original

en: Music, Level Design
pt_BR: Música, Design de Níveis

en: Programming, Graphics, Level Design
pt_BR: Programação, Gráficos, Design de Níveis

en: Programming, Level Design
pt_BR: Programação, Design de Níveis

en: Graphics, Story
pt_BR: Gráficos, Estória

en: Programming, Documentation
pt_BR: Programação, Documentação

en: Coordination
pt_BR: Coordenação

en: Programming, "Flexlay" Level editor
pt_BR: Programação, Editor do Nível "Flexlay"

en: Windows build fixes
pt_BR: Correções no Build Windows

en: Packaging, Nightly builds
pt_BR: Empacotamento, Builds Noturnas

en: Translation Guru (and many details anyone else could have done)
pt_BR: Guro de Tradução (e muitos detalhes que qualquer outro poderia ter feito)

en: Level Design
pt_BR: Design de Níveis

en: Additional contributors
pt_BR: Contribuidores Adicionais

en: Bug fixes
pt_BR: Correção de Bugs

en: Scripting functions, Level fixes
pt_BR: Funções de scripts, Correções em níveis

en: Code quality fixes
pt_BR: Correções de qualidade do código

en: Various contributions
pt_BR: Várias contribuições

en: Build issue fix
pt_BR: Correção em problema de build

en: Code contributions
pt_BR: Contribuições de Código

en: Code contribution, AppData file
pt_BR: Contribuições de Código, Ficheiro AppData

en: Bug fix
pt_BR: Correção de Bug

en: Menu reorganization
pt_BR: Reorganização de menu

en: Fixing tile bugs
pt_BR: Correção de bugs de tela

en: Build error fix
pt_BR: Correção de erro no build

en: Scripting function fix
pt_BR: Correção de funções de scripts

en: New features and notable updates
pt_BR: Novos recursos e atualizações notórias

en: Support for "glbinding" as optional OpenGL binding
pt_BR: Suporte para "glbinding" como anexação opcional OpenGL

en: New menu code
pt_BR: Código novo de menu

en: Big Tux Walking Sprites improvements
pt_BR: Aprimoramentos nos Sprites do Tux ao Andar

en: Contrib Programming
pt_BR: Contribuição de Programação

en: Programming, Previous Maintainer
pt_BR: Programação, Mantenedor Anterior

en: Various Contributions
pt_BR: Vários Contribuidores

en: Minor features and programming
pt_BR: Recursos menores e programação

en: Contributions
pt_BR: Contribuidores

en: Localization
pt_BR: Tradução

en:  Special Thanks to
pt_BR:  Agradecimento Especial a

en: Creator of Tux, the Linux penguin
pt_BR: Criador de Tux, o Pinguim do Linux

en: SDL, OpenAL and OpenGL
pt_BR: SDL, OpenAL e OpenGL

en: For making such a great gaming experience
            possible on Linux
pt_BR: Por fazer uma experiência de jogo tão boa
    possível no Linux

en: and you, the player
pt_BR: e a você, o jogador

en: for giving this game a chance and playing it
pt_BR: por dar uma chance a este jogo e jogá-lo

en: Visit our webpage at
pt_BR: Visite nossa página da web em

en: Or visit us directly at IRC:
pt_BR: Ou nos visite diretamente no IRC:

en: #supertux at web.libera.chat
pt_BR: #supertux em web.libera.chat

en: Or at our Forum:
pt_BR: Ou em nosso Fórum:

en: Comments, ideas and suggestions
pt_BR: Comentários, ideias e sugestões

en: go to our mailing list
pt_BR: consulte nossa lista de discussão

note: l10n: typo contact
en: Typographical errors can be
pt_BR: Erros tipográficos podem ser

note: l10n: typo contact
en: reported to
pt_BR: reportados para

en: Want to help…
pt_BR: Deseja ajudar...

en: …with localization?
pt_BR: ...com tradução?

en: …with something else?
pt_BR: ...com alguma outra coisa?

en: Thank you for
pt_BR: Obrigado por

en: playing
pt_BR: jogar

en: Penny awaits you in warmer temperatures!
pt_BR: Penny espera por você em temperaturas mais amenas!

en: Bosses
pt_BR: Chefões

en: Projectiles
pt_BR: Projéteis

en: Environment
pt_BR: Ambiente

en: Snow
pt_BR: Neve

en: Ice Cave & Crystal
pt_BR: Caverna de Gelo e Cristal

en: Embellishments
pt_BR: Embelezamentos

en: Forest
pt_BR: Floresta

en: Underground Forest
pt_BR: Floresta Subterrânea

en: Trees & Bushes
pt_BR: Árvores & Arbustos

en: Seasonal
pt_BR: Sazonal

en: Structure
pt_BR: Estrutura

en: Pathing
pt_BR: Caminho

en: Water
pt_BR: Água

en: Snow Background
pt_BR: Fundo de Neve

en: Snow Mountain
pt_BR: Montanha Nevada

en: Crystal
pt_BR: Cristal

en: Forest Background
pt_BR: Fundo de Floresta

en: Block + Bonus
pt_BR: Bloco + Bônus

en: Pole + Signs
pt_BR: Mastros + Sinais

en: Liquid
pt_BR: Líquido

en: Castle
pt_BR: Castelo

en: Halloween
pt_BR: Dia das Bruxas

en: Unisolid + Lightmap
pt_BR: Semi-sólidos + Mapa de luz

en: Miscellaneous
pt_BR: Miscelânea

en: Retro Snow
pt_BR: Neve Retrô

en: Water paths
pt_BR: Caminhos de água

en: Castle paths
pt_BR: Caminhos de castelo

en: Darker Forest
pt_BR: Floresta Escura
