SuperTuxKart - en to bg translation catalogue (1085 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
bg: Извличане на данните на играта…

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
bg: Грешка при извличането на данните на играта

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
bg: Проверете свободното място на устройството или преинсталирайте Супер Тъкс Карт

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
bg: Изход

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
bg: Христофел Колумб

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
bg: Изиграй всяка официална писта поне по веднъж.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
bg: Удар!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
bg: Удари общо 10 колички с топка за боулинг.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
bg: Смъртен враг

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
bg: Удари една и съща количка поне 5 пъти в едно състезание.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
bg: Маратонец

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
bg: Завърши състезание с поне два пъти повече обиколки от стандартния брой за пистата.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
bg: Серийно поднасяне

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
bg: Направете 5 поднасяния за една обиколка.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
bg: Златен медалист

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
bg: Спечели срещу поне 3 компютърно-управлявани колички в нормално състезание, състезание за време и състезание за следване на водача.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
bg: Любов към предметите

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
bg: Използвай 10 или повече предмета в състезание.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
bg: Неудържим

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
bg: Спечели 5 последователни единични състезания срещу поне 3 компютърно-управлявани колички. Внимавай, тъй като ако рестартираш състезание, то ще се брои за загубено.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
bg: Любител на бананите

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
bg: Събери поне 5 банана в едно състезание.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
bg: Тайна е

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
bg: Наистина… е тайна.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
bg: Ловец на комари

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
bg: Представи си, че противниците ти за комари! Смачкай ги поне 5 пъти с мухобойката в едно състезание.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
bg: Отвъд късмета

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
bg: Спечели 10 последователни единични състезания срещу поне 5 компютърно-управлявани колички на трудност „Трудно“ или „Супер Тъкс“. Внимавай, тъй като ако рестартираш състезание, то ще се брои за загубено.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
bg: Игрище за пингвини

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
bg: Вън от отъпканата писта

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
bg: До Луната и обратно

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
bg: На края на света

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
bg: Инсталиране

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
bg: Деинсталиране

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
bg: Назад

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
bg: Избери предпочитан вид управление

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
bg: Акселерометър

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
bg: Жироскоп

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
bg: Волан

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
bg: Автоматично ускорение

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
bg: Това може да бъде променено и по-късно в настройките на сензорното устройство.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
bg: Прилагане

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
bg: Настройки на сензорно устройство

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
bg: Общи

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
bg: Устройството е включено

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
bg: Разменени бутони

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
bg: Мащабиране на бутоните

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
bg: Разширени

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
bg: Мъртва зона

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
bg: Чувствителност по X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
bg: Чувствителност по Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
bg: Връщане на настройките по подразбиране

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
bg: Да

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
bg: Отказ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
bg: Приемане

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
bg: Връщане

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
bg: Настройки на камерата

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
bg: Камера на играча

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
bg: Полезрение

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
bg: Разстояние

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
bg: Ъгъл

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
bg: Гъвкава камера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
bg: Задна камера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
bg: Следене на топката във футболния режим

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
bg: Възстановяване на стандартните настройки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
bg: Графични настройки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
bg: Разширено изчертаване (светлини и т.н.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
bg: Сенки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
bg: Проникване на светлината

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
bg: Светлинни снопи

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
bg: Околно затъмнение

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
bg: Дълбочина на полето

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
bg: Греене (контури)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
bg: Заглаждане на ръбовете

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
bg: Размазване на движението

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
bg: Осветяване чрез изображения

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
bg: Разсейване на светлината

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
bg: Анимирани персонажи

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
bg: Компресия на текстурите

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
bg: Ефекти с частици

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
bg: Качество на изчертаните изображения

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
bg: Детайли на формите

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
bg: * Рестартирай, за да се приложат новите настройки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
bg: Затваряне

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
bg: Добре

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
bg: Записване на състезанието за призрачно преиграване

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
bg: Само гледане на записа

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
bg: Сравнение с друг призрак

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
bg: Начало на състезанието

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
bg: Сравнение с призрак

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
bg: Премахване

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
bg: Цел

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
bg: Напредък

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
bg: Промяна на паролата

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
bg: Текуща парола

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
bg: Нова парола

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
bg: Потвърждаване

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
bg: Готово

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
bg: Към състезанието

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
bg: Обратно към стаята.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
bg: Рестартиране

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
bg: Отказване

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
bg: Настройки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
bg: Помощ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
bg: Напускане на сървъра

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
bg: Преглед

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
bg: Най-добрите 10 играчи

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
bg: Опресняване

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
bg: Възстановяване на профила

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
bg: Ще получиш е-писмо с инструкции за това как да подновиш паролата си. Моля, бъди търпелив и при нужда провери папката си за нежелана поща.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
bg: Въведи потребителското име и е-пощата, които си използвал/а при регистрацията, за да можеш да подровиш паролата си.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
bg: Потребителско име

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
bg: Е-поща

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
bg: Условия и споразумение

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
bg: Съгласен/а съм с горните условия и съм поне на 13 години.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
bg: Настройка на сървъра

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
bg: Трудност

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
bg: За начинаещи

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
bg: Средно

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
bg: Трудно

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: SuperTux
bg: Супер Тъкс

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
bg: Режим на игра

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
bg: Обикновено състезание

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
bg: Състезание за време

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
bg: Битка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
bg: Футбол

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
bg: Парола

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
bg: Присъединяване

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
bg: Запазване на този сървър

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
bg: Добавяне на играч

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
bg: Име

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
bg: Затруднение

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
bg: След като списъкът от играчи стане готов, натисни „Всички играчи са готови“.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
bg: Всички играчи са готови

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
bg: Изчистване на играчите

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
bg: Инф. за потребителя

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
bg: Добавяне на приятел

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
bg: Отказ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
bg: Гласуване

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
bg: На пауза

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
bg: Обратно към играта

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
bg: Избор на количка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
bg: Назад към менюто

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
bg: Натисни изцяло и пусни…

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
bg: Задаване на клавиша ЕСК

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
bg: Премахване

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
bg: Настройка на състезанието

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
bg: Напред

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
bg: Добавки за Супер Тъкс Карт

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
bg: Обновени

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
bg: С оценка >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
bg: Колички

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
bg: Писти

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
bg: Арени

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
bg: Инсталирано

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
bg: Стандартни

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
bg: Добавки

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
bg: Всички

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
bg: Заслуги

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
bg: Всички писти

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
bg: Редактиране на Голяма награда

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
bg: Преместване нагоре

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
bg: Преместване надолу

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
bg: Добавяне

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
bg: Редактиране

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
bg: Запазване

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
bg: Брой обиколки:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
bg: Наобратно:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
bg: Избор на призрачен запис

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
bg: Лов на яйца

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
bg: Показване само на най-добрите времена

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
bg: Сравнение на записа

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
bg: Показване само на записите със същата трудност като текущата

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
bg: Показване само на записите със същата версия като текущата

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
bg: Скриване на повторенията на мрежови игри

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
bg: Записване на призрачен запис

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
bg: Колички, управлявани от ИИ

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
bg: Наобратно

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
bg: Време (минути)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
bg: Група от писти

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
bg: Продължаване на запазена ГН

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
bg: Редактор на Голяма награда

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
bg: Нова

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
bg: Копиране

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
bg: Преименуване

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
bg: Запазване на Голямата награда

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
bg: Помощ за Супер Тъкс Карт

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
bg: Режими на игра

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
bg: Предмети

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
bg: Банани

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
bg: История

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
bg: Класове колички

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
bg: В мрежа

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
bg: Начало на обучението

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
bg: Събирай сините подаръци. В тях има различни предмети.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
bg: Избягвай бананите!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
bg: Събирайки азот, ще можеш да получаваш ускорение когато пожелаеш, чрез натискане на съответния клавиш или бутон. Можеш да видиш текущото ниво на азота на лентата в дясната част на екрана.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
bg: Ако видиш бутон с катинар, като този, трябва да изпълниш някакво предизвикателство, за да го отключиш.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
bg: Можеш да караш количката да поднася, използвайки специалния клавиш или бутон.. Кратките последователни поднасяния може да ти помогнат при вземането на остри завои. Средно дългите поднасяния ще ти дадат ускорение, а дългите – още по-голямо такова. Количката не може да завива докато поднася, така че я насочи правилно предварително!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
bg: Можеш да получиш допълнително ускорение в началото на състезанието, като натиснеш бутона за газта при командата „Приготви се!“.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
bg: * Действията на бутоните могат да бъдат прегледани/променени в менюто с настройките

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
bg: В Супер Тъкс Карт има няколко режима на игра:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
bg: Обикновено състезание: Всичко е позволено, така че събирай предмети и ги използвай умно!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
bg: Състезание за време: Няма предмети за вземане, така че само шофьорските умения имат значение!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
bg: Следвай водача: Стреми се към второто място, тъй като всеки път, когато броячът стигне нула, последната количка ще отпадне от състезанието. Внимавай: ако изпревариш водача, също ще бъдеш отстранен/а!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
bg: Има 3 вида режими на битката: В „3 удара“ трябва да удряш другите с оръжия, докато не изгубят всичките си животи. В „Свободна битка“ играчът, който удари най-много пъти останалите, ще спечели, като се играе до определен брой удари или време. В „Плени знамето“ отборът ти трябва да грабне и донесе знамето на другия отбор в базата си, като в същото време собственият ви флаг не трябва да е в ръцете на другия отбор.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
bg: Футбол: Използвай количката си, за да избуташ топката във вратата.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
bg: Лов на яйца: Изследвай пистите, за да откриеш скритите яйца.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
bg: Призрачно преиграване: Състезавай се срещу призрачни повторения в режим „Състезание за време“ или „Лов на яйца“, и направи своя най-добър резултат!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
bg: * Много от тези режими могат да бъдат играни и във вариант на Голяма награда: вместо едно състезание, се играят няколко подред. Колкото по-добре се класираш, толкова повече точки получаваш. Накрая играчът с най-много точки печели купата.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
bg: За да ти е по-лесно, можеш да събираш различни видове предмети:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
bg: Дъвка – използвай я като щит или остави лепкаво розово петно след себе си като я използваш докато гледаш назад.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
bg: Ускорител – увеличава скоростта. Но внимавай да не изгубиш контрол над количката си!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
bg: Кексче – може да бъде хвърлено по най-близкия съперник, като върши най-добра работа на близки разстояния или на дълги прави участъци. Засяга и количките, които се намират близо до експлозията.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
bg: Бутало – хвърлено напред може да дръпне противник назад, а хвърлено назад, може да попречи на някого да вижда.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
bg: Топка за боулинг – търкаля с в права линия, докато не удари нещо. Може да отскача от стените. Ако гледаш назад, ще бъде хвърлена назад.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
bg: Парашут – забавя всички колички на по-предно място.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
bg: Размяна – за кратко време подаръците се превръщат в банани, бутилките с азот – в дъвки и обратно.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
bg: Топка за баскетбол – подскача след водача и може да смачка или забави количките на пътя си.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
bg: Мухобойка – смачква и забавя близките колички. Може да се използва и за премахване на парашути и бомби.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
bg: Ако минеш през банан, едно от следните неща ще бъде прикачено към количката ти:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
bg: Котва – рязко забавя количката.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
bg: Парашут – забавя количката, но по-постепенно от котвата. Колкото по-бързо се движиш, толкова по-силно е забавянето.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
bg: Бомба – след малко се взривява и подхвърля количката във въздуха. Блъсни количката си в друга количка, за да ѝ прехвърлиш бомбата.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
bg: Злият Нолок е пленил Гну! Ето няколко съвета, които ще са ти от помощ:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
bg: Тази иконка на малката карта показва достъпните неизпълнени предизвикателства. В горната дясна част на екрана можеш да видиш колко точки имаш в момента. Завърши колкото можеш повече предизвикателства, и Нолок ще се съгласи да се състезава с теб. Спечели състезанието, за да освободиш Гну!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
bg: Когато завършиш предизвикателство, получаваш купа. Всяка купа ти носи няколко точки. На колкото по-висока трудност изпълниш предизвикателството, толкова по-добра е купата и толкова повече точки носи.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
bg: Когато достигнеш точките под тази иконка, ще получиш награда. Има няколко такива за събиране.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
bg: Не всички колички се карат по един и същ начин! Те са разделени на няколко класа с различни характеристики:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
bg: Тегло – има три класа колички според теглото: леки, средни и тежки. По-тежките колички се влияят по-малко от парашутите и са по-издръжливи на експлозии.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
bg: Ускорение – това е особено полезно на старта, след инцидент и на писти с много остри завои. Колкото по-лека е количката, толкова по-бързо ускорява, особено на ниска скорост.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
bg: Максимална скорост – колкото по-висока е, толкова по-бързо може да се движи количката. Особено полезно на писти с прави отсечки и леки завои. По-тежките колички имат по-висока максимална скорост.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
bg: Ефективност на азота – колкото по-висока е, толкова повече скорост може да се извлече от една бутилка с азот. Колкото е по-лека количката, толкова по-висока е и ефективността ѝ при ползване на азот.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
bg: Ако караш много близо зад друга количка в продължение на няколко секунди, ще получиш допълнителна скорост, когато я изпревариш. Колкото по-лека е количката, толкова по-лесно е това.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
bg: Супер Тъкс Карт може да се играе в режим на мрежова игра по Интернет…

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
bg: Първо, избери иконката за игра в Интернет от главното меню. Избери локална или глобална мрежа (това изисква в настройките да бъде включена възможността за игра по Интернет). След това можеш да създадеш свой собствен сървър с персонализирани настройки, или да прегледаш списъка от налични сървъри и да избереш някой, с който да се свържеш. Някои от тях са препоръчани сървъри, в които може да се състезаваш за ранг.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
bg: След като се свържеш със сървъра, състезанието ще започне, когато собственикът на сървъра (този с коронката) реши. На официалните сървъри състезанието може да започне, когато се съберат достатъчно играчи. След това можеш да си избереш количка и да гласуваш за следващата писта, на която да се играе. Пистите от добавки са позволени само ако сървърът и всички играчи разполагат с тях.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
bg: …или на едно устройство:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
bg: Първо, ще трябват няколко входящи устройства. Използвай екрана за настройка на входа, за да ги настроите. Най-добре е да се използват няколко контролера. На клавиатурата всеки от играчите ще трябва да разполага с различен набор от клавиши, а и имайте предвид, че повечето клавиатури не са подходящи за целта, тъй като на тях не може да бъдат натиснати твърде много клавиши едновременно.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
bg: След като входящите устройства бъдат настроени, избери иконката „Разделен екран“ от главното меню. Всеки играч трябва да натисне своя бутон „огън“ на контролера или клавиатурата си, за да се присъедини към играта, и да използва своето входящо устройство, за да избере количката си. Играта продължава след като всички изберат количките си. Имайте предвид, че тук мишката не може да бъде използвана.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
bg: Избор на най-добри резултати

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
bg: Състезание за обиколки

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
bg: Голяма награда

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
bg: Избери количка

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
bg: Самостоятелно

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
bg: Разделен екран

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
bg: На линия

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
bg: Добавки

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
bg: Обучение

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
bg: Най-добри резултати

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
bg: Постижения

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
bg: Редактор на Голяма награда

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
bg: Относно

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
bg: Създаване на сървър

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
bg: Име на сървъра

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
bg: Макс. брой играчи

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
bg: Парола за частен сървър (незадължително)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
bg: Създаване

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
bg: Локална мрежа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
bg: Търсене на сървър

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
bg: Създаване на сървър

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
bg: Стая

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
bg: Начало на състезанието

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
bg: Настройка

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
bg: Включване на разделен екран или затруднения за играчите

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
bg: Локална мрежа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
bg: Глобална мрежа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
bg: Въведи адрес на сървъра

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
bg: Твоят профил

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: ...
bg: …

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
bg: Рангове на играчите

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
bg: Приятели

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
bg: Търсене на още приятели:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
bg: Търсене

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
bg: Глобална мрежа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
bg: Бърза игра

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
bg: Настройки на профила

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
bg: Парола:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
bg: Промяна

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
bg: Е-поща:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
bg: Създаване на потребител

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
bg: Нов Интернет-акаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
bg: Съществуващ Интернет профил

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
bg: Профил за извън линия

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
bg: Местно име

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
bg: Интернет име

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
bg: Нулиране на паролата

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
bg: Можеш да играеш без да си създаваш профил в Интернет, като избереш обикновен профил. Но така няма да можеш да се свързваш с приятели, да гласуваш за добавки и т.н. Моля, прочети нашата декларация за поверителност тук: http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
bg: Избор на сървър

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
bg: Показване на частните сървъри

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
bg: Използване на връзка чрез IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
bg: Търсене на потребител

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
bg: Настройки на Супер Тъкс Карт

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
bg: Графика

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
bg: Звук

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
bg: Интерфейс

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
bg: Играчи

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
bg: Управление

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
bg: Език

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
bg: Музика

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
bg: Включено

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
bg: Сила на звука

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
bg: Звукови ефекти

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
bg: Изтриване на настройката

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
bg: Изключване на настройката

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
bg: Назад към списъка с устройства

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
bg: Преименуване на конфигурацията

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
bg: Включване на осезаемото противодействие (ако се поддържа)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
bg: Настройки за Интернет

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
bg: Показване на екрана за вход всеки път

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
bg: Свързване с Интернет

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
bg: Разрешаване на писането на съобщения в игри по Интернет

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
bg: Разрешаване на писането на съобщения в игри по Интернет

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
bg: Други настройки

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
bg: Затруднения за отделни играчи

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
bg: Деинсталиране на големите файлове на играта

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
bg: Натисни Ентер или щракни два пъти върху устройство, за да го настроиш

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
bg: Добавяне на устройство

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
bg: * Коя конфигурация ще се използва се определя от това кой бутон „Избиране“ е натиснат за присъединяване към играта.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
bg: Облик

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
bg: Малка карта

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
bg: Разделяне на екрана

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
bg: Размер на шрифта

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
bg: Камера

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
bg: Персонализиране…

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
bg: Показване на кадрите в секунда

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
bg: Показване на предметите, държани от другите колички

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
bg: Следене на времето в режима на историята

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
bg: Следене на времето при скоростно изиграване

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
bg: Разделителна способност на изчертаването

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
bg: Ниво на графичните ефекти

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
bg: Ниво на ефектите на замъгляване

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
bg: Вертикална синхронизация

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
bg: Доп. настройки…

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
bg: Разделителна способност

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
bg: На цял екран

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
bg: Запомняне на местоположението на прозореца

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
bg: Прилагане на новата разделителна способност

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
bg: Избери трудност

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
bg: Избери режим на игра

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
bg: Избери отбора си с наляво/надясно и натисни „огън“

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
bg: Червен отбор

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
bg: Син отбор

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
bg: Брой обиколки

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
bg: Брой колички, управлявани от ИИ

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
bg: Брой колички от синия отбор, управлявани от ИИ

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
bg: Случайна Голяма награда

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
bg: Вход

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
bg: Запомняне на паролата

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
bg: Изтриване

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
bg: Цвят на количката

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
bg: Обликът на интерфейса може да бъде променен от настройките на интерфейса.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
bg: Можеш да видиш предметите на другите колички като включиш това в настройките на интерфайса.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
bg: Размерът на шрифта може да бъде променен от настройките на интерфейса.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
bg: Помощното меню съдържа много полезна информация.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
bg: При самостоятелна игра можеш да гледаш и да се състезаваш срещу записани опити за време.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
bg: Можеш да прегледаш https://supertuxkart.net/ за повече информация относно играта.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
bg: Кратките ускорения с азот са по-ефективни.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
bg: Използвай ускорителите само, когато е безопасно. Най-подходящи са дългите прави отсечки.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
bg: Не използвай много ускорители бързо един след друг. Вместо това изчакай първо да премине ефектът от ускорението.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
bg: Поднасянето те прави много по-бърз. Прави го винаги, когато е безопасно.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
bg: Мухобойката може да бъде използвана за премахване на бомби или парашути.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
bg: Не можеш да спреш завиването, докато поднасяш. Доброто насочване на количката в началото на поднасянето е особено важно.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
bg: Ще получиш стартово ускорение, ако започнеш да натискаш газта по време на „Приготви се“.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
bg: Натискането на спирачката помага за по-бързо отърваване от парашутите.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
bg: Първо, и най-важно, е да си концентриран върху това накъде отива количката.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
bg: Клавишът (бутонът) за спасяване е много полезен.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
bg: Внимавай, когато си близо до други колички. Те може да те атакуват!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
bg: Баскетболните топки могат да бъдат унищожени с точно изстреляна назад топка за боулинг, кексче или бутало.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
bg: Избягвай да се блъскаш в задниците на другите колички, тъй като това ще те забави.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
bg: Можеш да използваш топките за боулинг, за да буташ и блокираш топката.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
bg: Във футбола играчите трябва да работят като екип, за да постигнат най-добър резултат.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
bg: Ако пропуснеш топката, а приближава противник, опитай да го удариш с нещо или да блокираш пътя му.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
bg: Добрата промяна на позициите (нападение и защита) е от първостепенно значение.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
bg: Постарай се да имаш поне 2 големи бутилки азот.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
bg: Никога не използвай и трите топки за боулинг едновременно.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
bg: Не се пречкай на съотборника, у когото е топката, но можеш да се опитваш да удряш противниците, които се опитват да го спрат да отбележи.

note: I18N: ../stk-assets/karts/adiumy/kart.xml
en: Adiumy
bg: Адиуми

note: I18N: ../stk-assets/karts/amanda/kart.xml
en: Amanda
bg: Аманда

note: I18N: ../stk-assets/karts/beastie/kart.xml
en: Godette
bg: Годет

note: I18N: ../stk-assets/karts/emule/kart.xml
en: Emule
bg: Емуле

note: I18N: ../stk-assets/karts/gavroche/kart.xml
en: Gavroche
bg: Гаврош

note: I18N: ../stk-assets/karts/gnu/kart.xml
en: Gnu
bg: Гну

note: I18N: ../stk-assets/karts/hexley/kart.xml
en: Hexley
bg: Хексли

note: I18N: ../stk-assets/karts/kiki/kart.xml
en: Kiki
bg: Кики

note: I18N: ../stk-assets/karts/konqi/kart.xml
en: Konqi
bg: Конки

note: I18N: ../stk-assets/karts/nolok/kart.xml
en: Nolok
bg: Нолок

note: I18N: ../stk-assets/karts/pidgin/kart.xml
en: Pidgin
bg: Пидгин

note: I18N: ../stk-assets/karts/puffy/kart.xml
en: Puffy
bg: Пъфи

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Pepper
bg: Пепър

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_wizard/kart.xml
en: Sara
bg: Сара

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
bg: Сузане

note: I18N: ../stk-assets/karts/tux/kart.xml
en: Tux
bg: Тъкс

note: I18N: ../stk-assets/karts/wilber/kart.xml
en: Wilber
bg: Уилбър

note: I18N: ../stk-assets/karts/xue/kart.xml
en: Xue
bg: Ксю

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
bg: Допотопна бездна

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
bg: Извънземен сигнал

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
bg: Лабиринт в древния Колизей

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
bg: Град Кандела

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
bg: Боен остров

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
bg: Черна гора

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
bg: Пещера Х

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
bg: Какаов храм

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
bg: Царевична нива

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
bg: Магмена крепост

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
bg: о-в Голям Рай

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
bg: Имения

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
bg: Заледено игрище за футбол

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
bg: Какво има, малки хипита? Да не би великият ви водач гну да го няма?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
bg: О, да, виждате ли, той е в замъка ми и ще бъде сервиран за вечеря…

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
bg: Но аз съм честно създание, така че ви предлагам сделка.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
bg: Ако ме победите в състезание, ще освободя стария чудак.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
bg: Но вие, жалки нищожества, никога няма да победите мен –царя на количките!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
bg: Арена лас Дунас

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
bg: Футболен стадион Лас Дунас

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
bg: Около фара

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
bg: Стара мина

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
bg: Мини-голф

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
bg: Час по математика

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
bg: Тиквен парк

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
bg: Имението Рейвънбридж

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
bg: Плаващи пясъци

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
bg: Езерото на Неси

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
bg: Северен курорт

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
bg: Снежен връх

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
bg: Игрище за футбол

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
bg: Стадионът

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
bg: СТК Ентърпрайз

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
bg: Храм

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
bg: Остров с вулкан

note: I18N: ../stk-assets/tracks/xr591/track.xml
en: XR591
bg: ХР591

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
bg: Дзен градина

en: Completed achievement "%s".
bg: Изпълнено е постижението „%s“.

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
bg: Не може да бъде установена връзка със сървъра за добавки.

en: Error downloading news: '%s'.
bg: Грешка при изтеглянето на новините: „%s“.

en: Normal Race (Grand Prix)
bg: Обикновено състезание (Голяма награда)

en: Time-Trial (Grand Prix)
bg: Състезание за време (Голяма награда)

en: Time-Trial - beat the replay
bg: Състезание за време – срещу повторение

en: Time-Trial - nitro challenge
bg: Състезание за време – азотно предизвикателство

en: Normal Race (single race)
bg: Обикновено състезание (единично състезание)

en: Time-Trial (single race)
bg: Състезание за време (единично състезание)

en: Follow the Leader (single race)
bg: Следвай водача (единично състезание)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
bg: Режим: наобратно

en: New track '%s' now available
bg: Налична е нова писта: „%s“

en: New game mode '%s' now available
bg: Наличен е нов режим на игра: „%s“

en: New Grand Prix '%s' now available
bg: Налична е нова Голяма награда: „%s“

en: New difficulty '%s' now available
bg: Налична е нова степен на трудност: „%s“

en: New kart '%s' now available
bg: Налична е нова количка: „%s“

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
bg: Режимът на скоростно изиграване е изключен. Той може да бъде включен, само ако играта не е била затваряне след стартирането на режима на историята.
    
    Затварянето на играта преди завършване на режима на историята нулира времето.
    
    Ако искате да използвате режима на скоростно изиграване, трябва да си създадете нов профил.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
bg: Гост

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
bg: Гост %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
bg: Файлът с настройките беше грешен, затова беше изтрит и ще бъде създаден нов.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
bg: Файлът с настройките беше твърде стар, затова беше изтрит и ще бъде създаден нов.

en: Video recording started.
bg: Записът на видео започна.

en: Video saved in "%s".
bg: Видеото е запазено в „%s“.

en: Encoding progress:
bg: Напредък по кодирането:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
bg: кадри/сек: %d/%d/%d – %d хил. триъгълника, закъснение: %d мсек

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
bg: Съвет: %s

en: Loading
bg: Зареждане

en: Mass
bg: Тегло

en: Maximum speed
bg: Максимална скорост

en: Acceleration
bg: Ускорение

en: Nitro efficiency
bg: Ефективност на азота

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
bg: %s (затруднен)

en: %s is ready
bg: %s е готов

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
bg: [няма]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
bg: Ляв бутон на мишката

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
bg: Десен бутон на мишката

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
bg: Отказ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
bg: Среден бутон на мишката

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
bg: Бутон Х1 на мишката

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
bg: Бутон Х2 на мишката

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
bg: Таб

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
bg: Изчистване

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
bg: Ентер

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Shift
bg: Шифт

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
bg: Контрол

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Alt/Menu
bg: Алт/Меню

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
bg: Пауза

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Kana
bg: Кана

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Junja
bg: Джунджа

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Final
bg: Финал

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
bg: Ескейп

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
bg: Приемане

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
bg: Смяна на режима

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
bg: Интервал

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
bg: Наляво

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
bg: Нагоре

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
bg: Надясно

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
bg: Надолу

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
bg: Помощ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
bg: Ляво лого

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
bg: Дясно лого

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
bg: Приложения

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
bg: Заспиване

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
bg: Цифр. клавиатура 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
bg: Цифр. клавиатура 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
bg: Цифр. клавиатура 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
bg: Цифр. клавиатура 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
bg: Цифр. клавиатура 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
bg: Цифр. клавиатура 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
bg: Цифр. клавиатура 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
bg: Цифр. клавиатура 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
bg: Цифр. клавиатура 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
bg: Цифр. клавиатура 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
bg: Разделител

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
bg: - (минус)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
bg: Десетична точка

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
bg: / (деление)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
bg: Ляв шифт

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
bg: Десен шифт

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
bg: Ляв контрол

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
bg: Десен контрол

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
bg: Ляво меню

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
bg: Дясно меню

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
bg: Пускане

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Zoom
bg: Приближение

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Oem Clear
bg: Oem Изчистване

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
bg: Шапка %d на контролера

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
bg: Ос %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
bg: Ос %d – обърната

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
bg: Ос %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
bg: Бутон %d на контролера

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
bg: Бутон %d на мишката

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
bg: Ос %d %s на мишката

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
bg: Моля, настройте отново бутоните за управление.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
bg: Файлът с настройките на бутоните не е съвместим с тази версия на СТК.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
bg: Ръководство

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
bg: Старт

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
bg: Натискане на лявата гъбка

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
bg: Натискане на дясната гъбка

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
bg: Ляв бутон отгоре

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
bg: Десен бутон отгоре

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
bg: Кръстче нагоре

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
bg: Кръстче надолу

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
bg: Кръстче наляво

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
bg: Кръстче надясно

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
bg: Лява гъбка надясно

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
bg: Лява гъбка наляво

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
bg: Лява гъбка надолу

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
bg: Лява гъбка нагоре

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
bg: Дясна гъбка надясно

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
bg: Дясна гъбка наляво

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
bg: Дясна гъбка надолу

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
bg: Дясна гъбка нагоре

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
bg: Ляв спусък

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
bg: Десен спусък

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
bg: Отхвърляне на „%s“. Трябваше да се присъединиш по-рано, за да играеш!

en: Only the Game Master may act at this point!
bg: Само организаторът на играта може да извършва действия сега!

en: %s has low battery level.
bg: Батерията на %sе почти изтощена.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
bg: Свържи устройството „wiimote“ чрез блутут и натисни „Добре“. Подробни инструкции могат да бъдат намерени тук: https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
bg: Натисни бутоните 1 и 2 на своя „wiimote“ едновременно, за да влезе в режим на откриване, а след това натисни „Добре“. Подробни инструкции могат да бъдат намерени тук: https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
bg[0]: Открито е %d устройство „wiimote“
bg[1]: Открити са %d устройства „wiimote“

en: Could not detect any wiimote :/
bg: Не може да бъде открито нито едно устройство „wiimote“ :/

en: Getting ready to race
bg: Подготовка за състезание

en: Penalty time!!
bg: Наказателно време!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
bg: Не давай газ преди „Приготви се!“

en: You can have at most 3 lives!
bg: Можеш да имаш най-много 3 живота!

en: +1 life.
bg: +1 живот.

en: You were too slow!
bg: Ти беше много бавен!

en: You won the race!
bg: Ти спечели състезанието!

en: You finished the race in rank %d!
bg: Ти завърши състезанието на ранг %d!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
bg: %s напусна играта.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
bg: Супер Тъкс Карт може да се свързва със сървър, за да сваля добавки и да те известява за обновления. Моля, прочети нашата декларация за поверителност тук: https://supertuxkart.net/Privacy. Би ли искал тази функционалност да бъде включена? (За да промениш тази настройка по-късно, отиди в настройките, избери раздела „Общи“ и промени „Свързване с Интернет“).

en: Your screen resolution is too low to run STK.
bg: Разделителната способност на екрана е твърде малка.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
bg: Версията на драйвера е твърде стара. Моля, инсталирай най-новия драйвер за видео картата.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
bg: Драйверът за графичната карта изглежда е много стар. Моля, провери дали има по-нов. Супер Тъкс Карт препоръчва драйвер, който поддържа %s или по-нова версия. Играта най-вероятно пак ще работи, но в ограничен графичен режим.

en: Server connection timed out.
bg: Времето за изчакване на сървъра изтече.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
bg: Червеният флаг е в %s!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
bg: Червеният флаг бе върнат!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
bg: Синият флаг е в %s!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
bg: Синият флаг бе върнат!

en: %s captured the blue flag!
bg: %s плени синьото знаме!

en: %s captured the red flag!
bg: %s плени червеното знаме!

en: Eggs: %d / %d
bg: Яйца: %d / %d

en: Leader
bg: Водач

en: Final lap!
bg: Последна обиколка

en: Lap %i
bg: Обиколка %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
bg: %s от %s

en: New fastest lap
bg: Нова най-бърза обиколка

en: WRONG WAY!
bg: ГРЕШНА ПОСОКА!

en: %s scored a goal!
bg: %s отбеляза гол!

en: Oops, %s made an own goal!
bg: Опа, %s си вкара автогол!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
bg[0]: Създадена е %i резервна количка!
bg[1]: Създадени са %i резервни колички!

en: You have been eliminated!
bg: Те беше отстранен!

en: '%s' has been eliminated.
bg: „%s“ беше отстранен.

en: Server has been shut down.
bg: Сървърът беше изключен.

en: You were kicked from the server.
bg: Изритаха те от сървъра.

en: You were kicked: Ping too high.
bg: Изритаха те от сървъра: има твърде много забавяне във връзката със сървъра

en: Bad network connection is detected.
bg: Засечена е лоша връзка с мрежата.

en: Bot
bg: Бот

en: %s disconnected.
bg: %s се разкачи.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
bg: Щракни името на играч в списъка за управление и информация за ранга.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
bg: Трудност: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
bg: Макс. брой играчи: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
bg: Режим на игра: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
bg: Времево ограничение

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
bg: Ограничение на головете

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
bg: Вид футболна игра: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
bg: Напредък в Голямата награда: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
bg: Всички играчи са в червения или синия отбор.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
bg: Вече ти си собственик на сървъра.

en: Connection refused: Server is busy.
bg: Връзката е отказана: сървърът е зает.

en: Connection refused: You are banned from the server.
bg: Връзката е отказана: достъпът ти до сървъра е забранен.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
bg: Връзката е отказана: паролата за сървъра е грешна.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
bg: Връзката е отказана: данните на играта са несъвместими.

en: Connection refused: Server is full.
bg: Връзката е отказана: сървърът е пълен.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
bg: Връзката е отказана: свързващият се играч е неразпознаваем.

en: Failed to start the network game.
bg: Мрежовата игра не успя да се стартира.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
bg: Играта приключи. Вече не можеш да се присъединиш или да наблюдаваш.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
bg: Няма свободни места в арената – присъединяването е невъзможно.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
bg: Остава само 1 играч, връщане към стаята…

en: Server owner quit the game.
bg: Създателят на сървъра напусна играта.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
bg: По време на следващата игра ще си наблюдател.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
bg: %s се присъедини към червения отбор.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
bg: %s се присъедини към синия отбор.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
bg: %s се присъедини към играта.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
bg: Натисни <%s> или <%s>, за да промениш това кой играч следиш, <%s> или <%s> за позицията на камерата.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
bg: %s беше докладван успешно.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
bg: Файловете не могат да се свалят. Моля, провери дали има достатъчно място за съхранение и дали има връзка с Интернет, и опитай отново по-късно.

en: No quick play server available.
bg: Няма налични сървъри за бърза игра.

en: Cannot connect to server %s.
bg: Връзката със сървъра е невъзможна: %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
bg: Портът на сървъра „%s“ не може да бъде установен.

en: Network grand prix has been finished.
bg: Мрежовата Голяма награда приключи.

en: Time Trial (Grand Prix)
bg: Състезание за време (Голяма награда)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
bg: Свободна битка

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
bg: Плени знамето

en: %s is now online.
bg: %s е на линия.

en: %s and %s are now online.
bg: %s и %s са на линия.

en: %s, %s and %s are now online.
bg: %s, %s и %s са на линия.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
bg[0]: %d приятел е на линия.
bg[1]: %d приятели са на линия.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
bg: %s вече е на сървъра „%s“.

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
bg[0]: Имаш %d нова покана за приятелство!
bg[1]: Имаш %d нови покани за приятелство!

en: You have a new friend request!
bg: Имаш нова покана за приятелство!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
bg: Неуспешна връзка със сървъра. Провери връзката си към Интернет и опитай отново по-късно.

en: Default
bg: По подразбиране

en: None
bg: Никакви

en: Random
bg: Случайно

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
bg: Файлът с най-добри резултати беше твърде стар.
    Всички резултати бяха изтрити.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
bg: Следвай водача

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
bg: 3 удара

en: Incomplete replay file will not be saved.
bg: Не може да бъде запазен файл с непълен запис.

en: Replay saved in "%s".
bg: Записът е запазен в „%s“.

en: 1 week
bg: 1 седмица

en: 2 weeks
bg: 2 седмици

en: 1 month
bg: 1 месец

en: 3 months
bg: 3 месеца

en: 6 months
bg: 6 месеца

en: 9 months
bg: 9 месеца

en: 1 year
bg: 1 година

en: 2 years
bg: 2 години

en: Add-on name
bg: Име на добавката

en: Updated date
bg: Дата на обновяване

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
bg: Не инсталирано

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
bg: %s от %s

en: Please wait while addons are updated
bg: Моля, изчакай докато добавките бъдат обновени

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
bg: Съжаляваме, но възникна грешка при свързването със сървъра за добавките. Увери се, че си свързан към Интернет и че Супер Тъкс Карт не е блокиран от защитна стена.

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
bg: стандартна

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
bg: Заключено: завърши повече предизвикателства, за да получиш достъп!

en: Random Arena
bg: Случайна арена

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
bg[0]: %d арена е недостъпна в самостоятелен режим на игра.
bg[1]: %d арени са недостъпни в самостоятелен режим на игра.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
bg: Под-цели

[ctx: achievement_info]
en: Progress
bg: Напредък

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
bg: Изпълни всички под-цели

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
bg: Изпълни всички под-цели едновременно

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
bg: Изпълни поне една под-цел

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
bg: Сбора на под-целите трябва да достига посочената стойност

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
bg: Спечелени състезания

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
bg: Спечелени обикновени състезания

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
bg: Спечелени състезания за време

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
bg: Спечелени състезания за следване на водача

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
bg: Последователно спечелени състезания

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
bg: Последователно спечелени състезания на трудност „Трудно“ или „Супер Тъкс“

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
bg: Започнати състезания на трудност за начинаещи

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
bg: Завършени състезания на трудност за начинаещи

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
bg: Започнати състезания на средна трудност

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
bg: Завършени състезания на средна трудност

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
bg: Започнати състезания на трудна трудност

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
bg: Завършени състезания на трудна трудност

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
bg: Започнати състезания на трудност „Супер Тъкс“

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
bg: Завършени състезания на трудност „Супер Тъкс“

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
bg: Започнати обикновени състезания

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
bg: Завършени обикновени състезания

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
bg: Започнати състезания за време

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
bg: Завършени състезания за време

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
bg: Започнати състезания за следване на водача

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
bg: Завършени състезания за следване на водача

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
bg: Започнати състезания от тип „3 удара“

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
bg: Завършени състезания от тип „3 удара“

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
bg: Започнати състезания от тип „Футбол“

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
bg: Завършени състезания от тип „Футбол“

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
bg: Започнати състезания за лов на яйца

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
bg: Завършени състезания за лов на яйца

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
bg: Започнати състезания с призрачен запис

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
bg: Завършени състезания с призрачен запис

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
bg: Започнати състезания за пленяване на знамена

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
bg: Завършени състезания за пленяване на знамена

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
bg: Започнати състезания от тип „Свободна битка“

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
bg: Завършени състезания от тип „Свободна битка“

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
bg: Използвани предмети

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
bg: (1 състезание)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
bg: Удари с топка за боулинг

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
bg: Удар с мухобойка

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
bg: Всички удари

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
bg: Удари по една и съща количка

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
bg: Събрани банани

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
bg: Поднасяне

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
bg: (1 обиколка)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
bg: Започнати състезания

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
bg: (най-много на една официална писта)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
bg: Завършени състезания

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
bg: Завършени състезания в обратна посока

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
bg: Завършени самостоятелни състезания

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
bg: Състезания с по-малко обиколки от стандартния брой

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
bg: Състезания с повече обиколки от стандартния брой

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
bg: Състезания с поне два пъти повече обиколки от стандартния брой

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
bg: Започнати ловувания на яйца

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
bg: Завършени ловувания на яйца

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
bg: (официални писти, отговарящи на целта)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
bg: Новите контролери ще се появят автоматично в списъка, когато ги включите към това устройство.
    
    За да добавите клавиатурна настройка, може да използвате бутона отдолу, НО имайте предвид, че повечето клавиатури поддържат ограничен брой натиснати едновременно клавиши, така че не са подходящи за игра с повече хора. (Но можете да свържете повече от една клавиатура към това устройство. Запомнете, че дори и по този начин, всеки играч трябва да използва различни клавиши.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
bg: Добавяне на Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
bg: Добавяне на клавиатурна конфигурация

en: Update
bg: Обновяване

en: Version: %d
bg: Версия: %d

en: featured
bg: отличена

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
bg: Размер: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
bg: Съжаляваме, свалянето на добавката беше неуспешно

en: Problems installing the addon '%s'.
bg: Имаше проблем при инсталирането на добавката „%s“.

en: Try again
bg: Нов опит

en: Problems removing the addon '%s'.
bg: Имаше проблем при премахването на добавката „%s“.

en: Background download completed.
bg: Свалянето на фона приключи.

en: Background download
bg: Сваляне на фона

en: Background download has already started.
bg: Свалянето на фона вече е започнало.

en: Current password invalid.
bg: Текущата парола е грешна.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
bg: Дължината на паролата трябва да бъде между 8 и 30 знака!

en: Passwords don't match!
bg: Паролите не съвпадат!

en: Password successfully changed.
bg: Паролата бе сменена успешно.

en: Validating info
bg: Проверка на информацията

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
bg[0]: Потвърждаване на разделителната способност след %i секунда
bg[1]: Потвърждаване на разделителната способност след %i секунди

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
bg: Не се поддържат резолюции, по-малки от 1024x768 или 1280x720. Някои части от потребителския интерфейс може да не работят правилно.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
bg: Следване с дрон

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
bg: Персонализирани

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
bg: Изключено

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
bg: Само на важните

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
bg: Ниско

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
bg: Високо

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
bg: Много ниско

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
bg: Супер Тъкс Карт ще свали целите големи файлове (включително текстури с високо качество и музика). Ако нямаш безжична връзка с Интернет, ще се използват мобилните данни.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
bg: Супер Тъкс Карт ще свали целите големи файлове (включително текстури с високо качество и музика).

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
bg: Въведи адреса на сървъра и (ако е нужно) : и порт. Или избери адрес от списъка.

en: Invalid server address: %s.
bg: Неправилен адрес на сървър: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
bg: Наобратно

[ctx: column_name]
en: Difficulty
bg: Трудност

[ctx: column_name]
en: Laps
bg: Обиколки

[ctx: column_name]
en: Time
bg: Време

[ctx: column_name]
en: Kart
bg: Количка

[ctx: column_name]
en: User
bg: Потребител

[ctx: column_name]
en: Version
bg: Версия

en: No
bg: Не

en: Track
bg: Писта

en: Top %d High Scores
bg: Най-добрите %d резултата

en: Number of karts: %d
bg: Брой колички: %d

en: Time target: %s
bg: Целево време: %s

en: Laps: %d
bg: Обиколки: %d

en: Reverse: %s
bg: Наобратно: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
bg: (Празно)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
bg: Използване на оригиналния цвят

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
bg: Избери цвята с плъзгача

en: Don't show again
bg: Да не се показва повече

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
bg: Информация за играча

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
bg: Име на играча: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
bg: Местонахождение на играча: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
bg: Изритване

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
bg: Смяна на отбора

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
bg: Включване на затруднението

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
bg: Изключване на затруднението

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
bg: Докладване на играча

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
bg: Получаване на инф. за ранга на %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
bg: Уведомете администратора на сървъра за този играч (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
bg: Натисни произволен клавиш…
    (Или натисни ЕСК за отказ)

en: Press any key...
bg: Натисни произволен клавиш…

en: Chat is disabled, enable in options menu.
bg: Писането на съобщения е изключено. Може да бъде включено от настройките.

en: Back to Battle
bg: Обратно към битката

en: Setup New Game
bg: Нова игра

en: Restart Battle
bg: Рестартиране на битката

en: Exit Battle
bg: Изход от битката

en: Setup New Race
bg: Ново състезание

en: Exit Race
bg: Изход от състезанието

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
bg: %s все още няма ранг.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
bg: %s е номер %d в класацията, с резултат %f.

en: Username and/or email address invalid.
bg: Потребителското име и/или е-пощата е грешна.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
bg: Моля, прочети правилата и условията на Супер Тъкс Карт в „%s“. Трябва да се съгласиш с тези условия, за да си регистрираш профил за СТК. Ако имаш въпроси или коментари относно тези условия, някой от членовете на нашия екип от разработчици ще ти помогне с удоволствие.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
bg: Азотно предизвикателство

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
bg: Преиграване с призрак

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
bg: Обиколки: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
bg: Вид: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
bg: Нужен ранг: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
bg: Нужно време: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
bg: Нежни точки азот: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
bg: Брой колички, управлявани от ИИ: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
bg: Режим на битка

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
bg: Вид футболна игра

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
bg: Местонахождение на играча: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
bg: Текуща писта: %s

en: Rank
bg: Ранг

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
bg: Играч

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
bg: Резултати

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
bg: Изиграно време

en: Remove from bookmarks
bg: Премахване от запазените

en: Input device already exists.
bg: Вече съществува такова входящо устройство.

en: No player available for connecting to server.
bg: Няма наличен играч за свързване със сървъра.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
bg: Потребителско име: %s

en: Cancel Request
bg: Отказ от заявката

en: Today
bg: Днес

en: Friend request sent!
bg: Поканата за приятелство беше изпратена!

en: Friend request accepted!
bg: Поканата за приятелство беше приета!

en: Friend request declined!
bg: Поканата за приятелство беше отказана!

en: Friend removed!
bg: Приятелят е премахнат!

en: Friend request cancelled!
bg: Поканата за приятелство беше отменена!

en: Processing
bg: Обработване

en: Fetching last vote
bg: Получаване на последния глас

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
bg: Можеш да промениш предишната си оценка като щракнеш върху звездите по-долу.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
bg: Все още не си гласувал(а) за тази добавка. Избери оценката си като щракнеш върху звездите по-долу

en: Vote successful! You can now close the window.
bg: Гласуването беше успешно! Вече може да затвориш прозореца.

en: Performing vote
bg: Изпращане на гласа

en: Random Track
bg: Случайна писта

en: Are you sure you want to remove '%s'?
bg: Наистина ли искаш да премахнеш „%s“?

en: Do you want to save your changes?
bg: Искаш ли да запазиш промените си?

en: Laps
bg: Обиколки

en: Reversed
bg: Наобратно

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
bg: Възникна грешка при опита за запазване на Голямата награда.

en: Select a track
bg: Избери писта

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
bg: Ти завърши лесното предизвикателство! Спечелени точки на това ниво: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
bg: Ти завърши средно трудното предизвикателство! Спечелени точки на това ниво: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
bg: Ти завърши трудното предизвикателство! Спечелени точки на това ниво: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
bg: Ти завърши предизвикателството на Супер Тъкс! Спечелени точки на това ниво: %i/%i

en: You unlocked %s!
bg: Ти отключи %s!

en: Challenge Completed
bg: Завършено предизвикателство

en: You unlocked track %0
bg: Ти отключи пистата %0

en: You unlocked grand prix %0
bg: Ти отключи Голямата награда %0

[ctx: column_name]
en: Track
bg: Писта

[ctx: column_name]
en: Players
bg: Играчи

en: Reload
bg: Презареждане

en: Please enter the name of the grand prix
bg: Моля, въведи името на Голямата награда

en: Please select a Grand Prix
bg: Моля, избери Голяма награда

en: User defined
bg: Потребителско

en: Name is empty.
bg: Името е празно.

en: Another grand prix with this name already exists.
bg: Вече съществува Голяма награда с това име.

en: Name is too long.
bg: Името е твърде дълго.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
bg: Повече късмет следващия път!

en: You completed a challenge!
bg: Ти завърши предизвикателство!

en: You won the Grand Prix!
bg: Ти спечели Голямата награда!

en: You completed the Grand Prix!
bg: Ти завърши Голямата награда!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
bg: Брой колички

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
bg: Наистина ли искаш да премахнеш този запис от най-добрите резултати?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
bg: Наистина ли искаш да премахнеш всички свои най-добри резултати?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
bg: Свържи клавиатура или контролер, за да играете на разделен екран

en: Random Kart
bg: Случайна количка

en: Locked
bg: Заключена

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
bg: Всички играчи:
    Натиснете бутона „Избиране“, за да се присъедините към играта

en: Would you like to play the tutorial of the game?
bg: Искаш ли да изиграеш обучението на играта?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
bg: Не може да играеш по Интернет без достъп до него. Ако искаш да играеш по Интернет, отиди в настройките и включи „Свързване с Интернет“.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
bg: Не може да сваляш добавки без достъп до Интернет. Ако искаш да сваляш добавки, отиди в настройките и включи „Свързване с Интернет“.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
bg: Не може да сваляш добавки без достъп до Интернет. Ако искаш да сваляш добавки, отиди в настройките и включи „Свързване с Интернет“.
    
    Но може да изтриеш вече свалените добавки.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
bg: Функционалността за добавките в момента е изключена от настройките

en: Please wait while the add-ons are loading
bg: Моля, изчакай докато се заредят добавките

en: Are you sure you want to quit STK?
bg: Наистина ли искаш да излезеш от играта?

en: Create LAN Server
bg: Създаване на локален сървър

en: %s's server
bg: Сървърът на %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
bg: Брой писти в Голямата награда

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
bg: Дължината на името трябва да бъде между 4 и 30 знака!

en: Incorrect characters in password!
bg: В паролата има непозволени знаци!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
bg: Готов

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
bg: Присъединяване веднага

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
bg: Наблюдаване

en: Install addon
bg: Инсталиране на добавката

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
bg: Моля, изчакай края на текущата игра (%s) Предполагаемо оставащо време: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
bg: Моля, изчакай да завърши текущата игра. Очаквано оставащо време: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
bg: Моля, изчакай края на текущата игра (%s). Предполагаем напредък: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
bg: Моля, изчакай да завърши текущата игра. Предполагаем напредък: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
bg: Моля, изчакай да завърши текущата игра.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
bg[0]: Играта ще започне, ако има повече от %d играч.
bg[1]: Играта ще започне, ако има повече от %d играчи.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
bg[0]: Започва след %d секунда, или когато всички натиснат бутона, че са готови.
bg[1]: Започва след %d секунди, или когато всички натиснат бутона, че са готови.

en: Connecting to server %s
bg: Свързване със сървъра %s

en: Finding a quick play server
bg: Търсене на сървър за бърза игра

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
bg: Оставащо време: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
bg: Цели

en: Fetching achievements
bg: Получаване на постиженията

en: %s's profile
bg: Профилът на %s

en: Since
bg: От

en: Status
bg: Състояние

en: Fetching friends
bg: Получаване на приятелите

en: New Request
bg: Нова покана

en: Pending
bg: В изчакване

en: Offline
bg: Извън линия

en: Enter new E-mail below
bg: Въведи новата е-поща по-долу

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
bg: Дължината на новата е-поща трябва да бъде между 5 и 254 знака!

en: New Email is invalid!
bg: Новата е-поща е грешна!

en: E-mail changed!
bg: Е-пощата е променена!

en: Failed to change E-mail: %s
bg: Е-пощата не може да бъде променена: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
bg: Трябва да си вписан(а), за да играеш в глобалната мрежа. Щракни върху потребителското си име по-горе.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
bg: Не може да играеш по Интернет без достъп до него. Ако искаш да играеш по Интернет, отиди в настройките, избери раздела „Потребителски интерфейс“ и включи „Свързване с Интернет“.

en: Searching
bg: Търсене

en: Exit game
bg: Изход от играта

en: Could not create player '%s'.
bg: Играчът „%s“ не може да бъде създаден.

en: User name cannot be empty.
bg: Потребителското име не може да бъде празно.

en: Online username and password must not be the same!
bg: Потребителското име за Интернет и паролата не могат да бъдат еднакви!

en: Emails don't match!
bg: Е-пощите не съвпадат!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
bg: Потребителското име за Интернет може да съдържа само букви (от английската азбука, ASCII), цифри, точки, тирета и долни черти!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
bg: Дължината на потребителското име трябва да бъде между 3 и 30 знака!

en: Online username must not start with a number!
bg: Потребителското име не може да започва с цифра!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
bg: Дължината на е-пощата трябва да бъде между 5 и 254 знака!

en: Email is invalid!
bg: Е-пощата е грешна!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
bg: Ще получиш е-писмо с инструкции за това как да активираш профила си. Моля, бъди търпелив и при нужда провери папката си за нежелана поща.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
bg: Достъпът до Интернет е забранен. Моля, разреши го от настройките

[ctx: column_name]
en: Name
bg: Име

[ctx: column_name]
en: Game mode
bg: Режим на игра

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
bg: Собственик

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
bg: Разстояние (км)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
bg: Неизвестно

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
bg: Няма засечена поддръжка на IPv4. Възможно е да не можеш да се свържеш с нито един сървър.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
bg: Няма засечена поддръжка на IPv6. Възможно е да не можеш да се свържеш с нито един сървър.

en: No server is available.
bg: Няма налични сървъри.

en: Fetching servers
bg: Получаване на сървърите

en: Server Bookmarks
bg: Запазени сървъри

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
bg: Ако по-голямата част от играчите изберат една и съща карта и настройки, гласуването ще приключи преждевременно.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
bg: Случайни места на предметите

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
bg: Брой голове за победа

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
bg: Каране наобратно

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
bg: Заключена: завърши повече предизвикателства, за да получиш достъп!

en: Action
bg: Действие

en: Key binding
bg: Бутон

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
bg: Забраняване на устройството

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
bg: Разрешаване на устройството

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
bg: Включване на настройката

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
bg: Бутони за игра

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
bg: Бутони за менюто

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
bg: Завиване наляво

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
bg: Завиване надясно

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
bg: Ускоряване

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
bg: Спирачка / Назад

note: I18N: Key binding name
en: Fire
bg: Стрелба

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
bg: Азот

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
bg: Поглеждане назад

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
bg: Освобождаване

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
bg: Пауза

note: I18N: Key binding name
en: Up
bg: Нагоре

note: I18N: Key binding name
en: Down
bg: Надолу

note: I18N: Key binding name
en: Left
bg: Наляво

note: I18N: Key binding name
en: Right
bg: Надясно

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
bg: Отказ/Назад

en: * A blue item means a conflict with another configuration
bg: * Синият цвят означава, че бутонът вече се използва в друга конфигурация

en: * A red item means a conflict in the current configuration
bg: * Червеният цвят означава, че бутонът вече се използва в тази конфигурация

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
bg: Внимание: Не е препоръчително да се използва клавишът Шифт, тъй като когато той е натиснат, повечето клавиши извеждат друг символ, така че те няма да работят.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
bg: Наистина ли искаш да изтриеш завинаги тази конфигурация?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
bg: Въведи име за конфигурацията или го остави празно, при което ще се върне стойността по подразбиране.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
bg: В режима на мрежова игра, играчите могат да избират
    затрудняващи (по-трудни) профили на екрана за избор на количка

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
bg: Инсталиране на големите файлове на играта

en: Are you sure to uninstall full game assets?
bg: Настина ли искаш да се деинсталират големите файлове на играта?

en: Keyboard %i
bg: Клавиатура %i

en: Touch Device
bg: Сензорно устройство

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
bg: Докосни устройство, за да го настроиш

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
bg: Системен език

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
bg: Долу вляво

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
bg: Отдясно

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
bg: Скрита

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
bg: Центрирана

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
bg: Вертикално

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
bg: Хоризонтално

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
bg: Много малък

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
bg: Малък

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
bg: Среден

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
bg: Голям

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
bg: Много голям

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
bg: Режимът на скоростно изиграване може да бъде включен, само ако играта не е била затваряне след стартирането на режима на историята.
    
    Затварянето на играта преди завършване на режима на историята нулира времето.
    
    Ако искате да използвате режима на скоростно изиграване, трябва да си създадете нов профил.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
bg: Макс. кадри/сек

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
bg: Пълна

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
bg: Вертикалната синхронизация кара графичната карта да
    праща нов кадър към монитора едва когато той е готов
    да го покаже.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
bg: Пълна: един кадър на всяко опресняване на монитора

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
bg: Вертикалната синхронизация няма да работи, ако драйверите не я поддържат.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
bg: Ефекти с частици: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
bg: Анимирани персонажи: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
bg: Динамично осветление: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
bg: Разсейване на светлината: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
bg: Заглаждане на ръбовете: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
bg: Околно затъмнение: %s

en: Shadows: %s
bg: Сенки: %s

en: Shadows: %i
bg: Сенки: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
bg: Проникване на светлината: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
bg: Греене (контури): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
bg: Светлинни снопи: %s

en: Rendered image quality: %s
bg: Качество на изчертаните изображения %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
bg: Размазване на движението: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
bg: Дълбочина на полето: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
bg: Достъпът до Интернет е забранен. Искаш ли да го включиш?

en: You need to enter a password.
bg: Трябва да въведеш парола.

en: Logging out '%s'
bg: Излизане от „%s“

en: Logging in '%s'
bg: Влизане като „%s“

en: You can't delete the only player.
bg: Единственият играч не може да бъде изтрит.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
bg: Наистина ли искаш да изтриеш играча „%s“ ?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
bg: Готови!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
bg: Приготви се!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
bg: Старт!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
bg: ГОЛ!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
bg: Изчакване на останалите

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
bg: Изчакване на сървъра

note: I18N: string used to show the song title (e.g. "Sunny Song")
en: "%s"
bg: „%s“

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
bg: от

en: Collect nitro!
bg: Събирай азот!

en: Follow the leader!
bg: Следвай водача!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
bg: Най-добрите %i

en: Challenge Failed
bg: Предизвикателството не беше изпълнено

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
bg: Натисни иконката с подиума, за да започнеш обучението

en: Press fire to start the tutorial
bg: Натисни ОГЪН, за да започнеш обучението

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
bg: Натисни иконката с подиума, за да започнеш предизвикателството

en: Press fire to start the challenge
bg: Натисни ОГЪН, за да започнеш предизвикателството

en: Quit the server
bg: Напускане на сървъра

en: You completed challenges!
bg: Ти завърши някои предизвикателства!

en: Abort Grand Prix
bg: Напускане на Голямата награда

en: Restart
bg: Рестартиране

en: Back to challenge selection
bg: Назад към избора на предизвикателство

en: Race against the new ghost replay
bg: Състезаване срещу новия призрачен запис

en: Back to the menu
bg: Назад към менюто

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
bg: Наистина ли искаш да напуснеш Голямата награда?

en: Red Team Wins
bg: Червеният отбор печели

en: Blue Team Wins
bg: Синият отбор печели

en: It's a draw
bg: Равен резултат

en: Eliminated after %s
bg: Отстранен/а след %s

en: Eliminated
bg: Отстранен/а

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
bg: (автогол)

en: Track %i/%i
bg: Писта %i/%i

en: Grand Prix progress:
bg: Напредък в Голямата награда:

en: Highscores
bg: Класиране

en: Best lap time: %s
bg: Най-добра обиколка: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
bg: от %s

en: You completed the challenge!
bg: Ти завърши предизвикателството!

en: You failed the challenge!
bg: Ти не успя да завършиш предизвикателството!

en: Reached Requirements of SuperTux
bg: Изпълнени изисквания на Супер Тъкс

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
bg: Всичко е позволено, така че събирай предмети и ги използвай умно!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
bg: Няма предмети за вземане, така че само шофьорските умения имат значение!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
bg: Следвай водача, но не го изпреварвай!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
bg: Цели другите с оръжията, докато загубят всичките си животи.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
bg: Избутай топката в отсрещната клетка, за да отбележиш гол.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
bg: Изследвай пистите, за да откриеш скритите яйца.

en: Race against ghost karts and try to beat them!
bg: Състезавай се срещу призрачни колички и се опитай да ги победиш!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
bg: Завърши колкото може повече обиколки за определено време.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
bg: Натисни иконката с червена или синя футболна топка, за да смениш отбора

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
bg: Пистата е създадена от %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
bg: Максимален брой играчи: %d

en: Number of red team AI karts
bg: Брой колички от червения отбор, управлявани от ИИ

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
bg: Не можеш да играеш състезанията за тази Голяма награда, защото тя включва писти, които са заключени!

note: I18N: track group name
en: all
bg: всички

en: Locked!
bg: Заключена!

en: %s MB
bg: %s МБ

en: %s KB
bg: %s КБ

note: I18N: Format for dates (%d = day, %m = month, %Y = year). See http://www.cplusplus.com/reference/ctime/strftime/ for more info about date formats.
en: %d/%m/%Y
bg: %d.%m.%Y

en: Complete all challenges to unlock the big door!
bg: Завърши още предизвикателства, за да отключиш голямата врата!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
bg: Трябват ти повече точки, за да
    влезеш в това предизвикателство!
    Провери малката карта за
    наличните предизвикателства.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
bg: Давай газ с <%s> и завивай с <%s> и <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
bg: Давай газ като докоснеш горната част на волана, и завивай с плъзгане наляво и надясно.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
bg: Давай газ като движиш елемента за ускорение нагоре, и завивай с накланяне на устройството.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
bg: Давай газ като движиш елемента за ускорение нагоре, и завивай със завъртане на устройството.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
bg: Събирай подаръци и стреляй с оръжието с <%s>, за да отнесеш тези кутии!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
bg: Събирай подаръци и стреляй като натиснеш иконката с топка за боулинг, за да отнесеш тези кутии!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
bg: Натисни <%s>, за да погледнеш назад.
    Стреляй с оръжието с <%s>, докато натискаш <%s>, за да стреляш назад!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
bg: Натисни иконката с огледало, за да погледнеш назад.
    Стреляй с оръжието назад, като задържиш иконката с огледалото и след това плъзнеш към иконката с топка за боулинг!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
bg: Използвай събрания азот с <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
bg: Използвай събрания азот като натиснеш иконката с азота

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
bg: Събирай бутилки с азот (ще ги използваме след завоя).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
bg: Опа! Когато си загазил, натисни <%s>, за да се спасиш.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
bg: Опа! Когато си загазил, натисни иконката с птица, за да се спасиш.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
bg: Дай газ и натисни <%s>, докато завиваш, за да поднесеш.
    Едно кратко поднасяне може да ти помогне да завиеш по-бързо на някой остър завой.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
bg: Дай газ и натисни иконката за поднасяне, докато завиваш, за да поднесеш.
    Едно кратко поднасяне може да ти помогне да завиеш по-бързо на някой остър завой.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
bg: Ако успееш да поднесете за няколко секунди, ще получиш допълнително ускорение!

en: You are now ready to race. Good luck!
bg: Вече си готов да се състезаваш. Успех!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
bg: 3-измерна състезателна игра с колички, с отворен код

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
bg: тъкс;кола;коли;количка;колички;състезание;състезания

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
bg: Колички. Азот. Екшън! Супер Тъкс Карт е 3-измерна състезателна игра с отворен код, която включва множество персонажи, писти и режими на игра. Целта ни е да създадем игра, която е повече забавна, отколкото реалистична – такава, която предоставя приятно изживяване за хора от всички възрасти.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
bg: Разполагаме с разнообразни писти с най-различни тематики – карай под водата, из полята, джунглите и дори в космоса! Дай най-доброто от себе си, избягвай другите колички и в никакъв случай не яж бананите! Пази се от топките за боулинг, буталата, дъвките и кексчетата, които противниците ти ще се опитат да хвърлят по теб.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
bg: Можеш да изиграеш единично състезание срещу други колички, да се съревноваваш в някой от турнирите за Голямата награда, да се опиташ да победиш най-доброто време сам, да играеш бойния режим срещу компютъра или приятелите си, и още! Ако имаш нужда от по-голямо предизвикателство, можеш да се състезаваш по Интернет срещу други играчи от целия свят и да им докажеш, че си най-добрият!

en: This game has no ads.
bg: В тази игра няма реклами.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
bg: Това е нестабилна версия на Супер Тъкс Карт, която съдържа последните подобрения. Тя се използва основно за тестване, с цел да направим стабилната версия на СТК колкото е възможно по-добра.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
bg: Тази версия може да бъде инсталирана на устройството едновременно със стабилната.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
bg: Ако се притеснявате за стабилността на приложението, използвайте стабилната версия: %s

en: SuperTuxKart Team
bg: Екипът на Супар Тъкс Карт
