SuperTuxKart - en to da translation catalogue (1032 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
da: Udpakker spildata ...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
da: Fejl ved udpakning af spildata

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
da: Tjek tilbageværende plads på enhed eller geninstaller SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
da: Afslut

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
da: Spil alle de officielle baner mindst en gang.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
da: Ram 10 karts med en bowlingkugle.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
da: Ærkefjende

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
da: Ram den samme kart mindst 5 gange i samme løb.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
da: Maratonkører

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
da: Fuldfør et løb med mindst dobbelt så mange omgange som banens standard.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
da: Drifter

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
da: Drift 5 gange i samme omgang.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
da: Guldfører

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
da: Vind mod mindst 3 computerstyrede i normalt løb, tidskørsel og følg lederen.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
da: Vild med powerup

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
da: Brug 10 eller flere powerups i samme løb.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
da: Ustoppelig

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
da: Vind 5 enkeltløb i træk mod mindst 3 computerstyrede. Bemærk at når et løb genstartes, så tæller det som et tab.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
da: Bananelsker

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
da: Kør ind i mindst 5 bananer i samme løb.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
da: Det er en hemmelighed

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
da: Ja ... en hemmelighed.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
da: Myggejæger

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
da: Behandl dine modstandere som myg! Smask dem mindst 5 gange med fluesmækkeren i et løb.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
da: Mere end heldig

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
da: Vind 10 enkeltløb i træk i ekspert eller SuperTux mod mindst 5 computerstyrede. Bemærk at når et løb genstartes, så tæller det som et tab.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
da: Pingvinernes legeplads

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
da: Offroadkørsel

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
da: Til månen og tilbage

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
da: Verdens ende

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
da: Installer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
da: Afinstaller

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
da: Tilbage

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
da: Vælg den type af styring du foretrækker

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
da: Gyroskop

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
da: Rat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
da: Automatisk acceleration

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
da: Du kan ændre det senere i indstillinger for berøringsenhed.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
da: Anvend

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
da: Indstillinger for berøringsenhed

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
da: Generelt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
da: Inputenhed aktiveret

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
da: Omvendte knapper

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
da: Skalering af knapper

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
da: Avanceret

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
da: Dødzone

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
da: X-følsomhed

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
da: Y-følsomhed

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
da: Gendan standarder

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
da: Ja

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
da: Annuller

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
da: Acceptér

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
da: Tilbagefør

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
da: Kameraindstillinger

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
da: Spillerkamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
da: Synsfelt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
da: Afstand

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
da: Vinkel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
da: Blød kamerabevægelse

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
da: Bagudkamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
da: Følg bolden i fodboldtilstand

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
da: Nulstil

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
da: Grafikindstillinger

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
da: Avanceret pipeline (lys, osv.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
da: Skygger

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
da: Lysstråler

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
da: Ambient okklusion

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
da: Skarphedsdybde

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
da: Glød (omrids)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
da: Antialias

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
da: Bevægelsessløring

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
da: Billedbaseret belysning

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
da: Lysspredning

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
da: Animerede karakterer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
da: Strukturkomprimering

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
da: Partikeleffekter

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
da: Gengivet billedkvalitet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
da: Geometridetaljer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
da: * Genstart STK for at tage de nye indstillinger i brug

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
da: Luk

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
da: Optag løbet til spøgelsesgengivelse

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
da: Vis kun gengivelse

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
da: Sammenlign med andet spøgelse

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
da: Start løb

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
da: Sammenlign spøgelse

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
da: Fjern

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
da: Mål

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
da: Forløb

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
da: Skift adgangskode

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
da: Nuværende adgangskode

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
da: Ny adgangskode

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
da: Bekræft

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
da: Indsend

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
da: Tilbage til løbet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
da: Tilbage til lobbyen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
da: Kør løbet igen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
da: Giv op

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
da: Indstillinger

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
da: Hjælp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
da: Afslut server

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
da: Visning

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
da: Top 10 spillere

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
da: Opdater

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
da: Kontogenskabelse

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
da: Du vil modtage en e-mail med instruktioner til at nulstille din adgangskode. Vær tålmodig og husk at tjekke din spam-mappe.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
da: Indtast brugernavnet og e-mailadressen, du oplyste ved registreringen, for at nulstille din adgangskode.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
da: Brugernavn

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
da: E-mail

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
da: Vilkår og aftale

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
da: Jeg accepterer de ovenstående vilkår, samt at jeg er mindst 13 år gammel.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
da: Serverkonfiguration

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
da: Sværhedsgrad

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
da: Nybegynder

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
da: Øvet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
da: Ekspert

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
da: Spiltilstand

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
da: Normalt løb

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
da: Tidskørsel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
da: Kamp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
da: Fodbold

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
da: Adgangskode

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
da: Deltag

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
da: Bogmærk serveren

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
da: Tilføj spiller

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
da: Navn

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
da: Handikap

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
da: Tryk på 'Alle spillere er klar'-knappen når spillerlisten er klar.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
da: Alle spillere er klar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
da: Ryd spillere

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
da: Brugerinformation

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
da: Tilføj ven

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
da: Afvis

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
da: Stem

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
da: Sat på pause

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
da: Tilbage til løbet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
da: Vælg kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
da: Tilbage til menuen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
da: Tryk helt ned og slip ...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
da: Indstil til ESC-tasten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
da: Fjern tildelt tast

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
da: Opsætning af løb

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
da: Fortsæt

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
da: SuperTuxKart-udvidelser

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
da: Opdateret

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
da: Bedømmelse >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
da: Baner

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
da: Arenaer

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
da: Installeret

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
da: Udvidelser

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
da: Alle

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
da: Anerkendelser

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
da: Alle baner

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
da: Rediger grandprix

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
da: Flyt op

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
da: Flyt ned

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
da: Tilføj

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
da: Rediger

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
da: Gem

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
da: Antal omgange:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
da: Modsat retning:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
da: Valg af spøgelsesgengivelse

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
da: Æggejagt

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
da: Vis kun de bedste tider

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
da: Sammenlign gengivelse

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
da: Vis kun gengivelser med den nuværende sværhedsgrad

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
da: Vis kun gengivelser med den nuværende version

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
da: Skjul flere spillere-gengivelser

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
da: Optag en spøgelsesgengivelse

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
da: Computerstyrede karts

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
da: Modsat retning

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
da: Maksimal tid (min.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
da: Banegruppe

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
da: Fortsæt et gemt grandprix

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
da: Grandprix-redigeringsværktøj

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
da: Nyt

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
da: Kopiér

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
da: Omdøb

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
da: Gem grandprix

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
da: Hjælp til SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
da: Spiltilstande

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
da: Bananaer

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
da: Fortælletilstand

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
da: Kartklasser

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
da: Flere spillere

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
da: Start introduktionen

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
da: Saml blå gaveæsker, de giver dig powerups.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
da: Undgå bananskræller!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
da: Indsamling af nitro giver dig mulighed for fartboosts, som du selv aktiverer ved at trykke på en passende tast eller knap. Du kan se din nitrobeholdning i måleren nederst til højre på løbsskærmen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
da: Hvis du ser en knap med en hængelås som denne, skal du gennemføre en udfordring for at låse den op.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
da: Du kan drifte ved at trykke på en speciel tast eller knap. Korte drift hjælper dig med at tage skarpe sving, mens medium drift booster din fart. Lange drift booster farten mere. Du kan ikke stoppe med at dreje, mens du drifter, så peg først din kart den rigtige vej!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
da: Du kan få et startboost ved at trykke på accelerér-knappen ved 'Parat!', inden løbet begynder.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
da: * Nuværende tastebindinger kan ses/ændres i indstillingsmenuen

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
da: SuperTuxKart har flere spiltilstande:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
da: Normalt løb: Alt er tilladt. Så saml powerups og brug dem klogt!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
da: Tidskørsel: Indeholder ingen powerups. Så kun dine køreegenskaber tæller!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
da: Følg lederen: kør efter andenpladsen da den sidste kart bliver diskvalificeret, hver gang tælleren når nul. Pas på: Du bliver også elimineret, hvis du kører foran lederen!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
da: Der er 3 typer kamptilstande: I 3-slags-kamp skal du ramme andre med våben indtil de mister alle deres liv. I alle mod alle vinder spilleren som rammer andre flest gange indenfor en given ram- eller tidsgrænse. I fang flaget skal dit hold bringe det andet holds flag til basen af dit eget flag, så længe dit flag ikke er fanget af det andet hold.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
da: Fodbold: Brug din kart til at skubbe bolden i mål.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
da: Æggejagt: Udforsk baner for at finde alle de gemte æg.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
da: Spøgelsesgengivelse: Kør mod spøgelsesgengivelser i tidskørsel eller æggejagt-tilstand, og optag dine egne!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
da: * Mange af spiltilstandene kan også spilles som grandprix: I stedet for at spille et enkelt løb, spiller du mange i træk. Jo bedre rangering du får, des flere point modtager du. Til slut vinder spilleren med de fleste point pokalen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
da: Du kan samle powerups for at hjælpe dig med at vinde:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
da: Tyggegummi - beskyt dig selv med et skjold, eller efterlad en klistrende klat bag dig, hvis du bruger den, når du kigger bagud.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
da: Zipper - giver dig et kraftigt fartboost. Men pas på du ikke mister kontrollen over din kart!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
da: Kage - flyver automatisk mod nærmeste fjende. Bedst til korte distancer eller lige veje. Det påvirker også andre karts tæt på eksplosionen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
da: Svupper - kast fremad for at trække an modstander tilbage, eller kast den bagud så en modspiller mister synet.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
da: Bowlingkugle - går ligeud indtil den rammer. Den kan hoppe tilbage fra vægge. Hvis du kigger tilbage, vil den blive kastet bagud.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
da: Faldskærm - bremser alle karts foran dig.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
da: Bytter - gaveæsker bliver kortvarigt lavet om til bananer, nitroflasker til tyggegummi og omvendt.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
da: Basketball - hopper efter den førende spiller og smasker måske andre karts undervejs, så de kører langsommere.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
da: Fluesmækker - smasker karts i nærheden, så de kører langsommere. Kan også bruges til at fjerne faldskærme og bomber.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
da: Rammes en banan, kan det medføre, at en af følgende vedhæftes karten:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
da: Anker - bremser karten pludseligt.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
da: Faldskærm - bremser karten mere gradvist end ankeret. Jo hurtigere du kører, des kraftigere bremser den dig.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
da: Bombe - detonerer efter kort tid og kaster karten op i luften. Kør ind i en anden kart for at overføre bomben til en anden spiller.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
da: Den onde Nolok har fanget Gnu! Her er nogle tips til at hjælpe dig:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
da: Dette ikon på minikortet viser tilgængelige udfordringer, som du ikke har gennemført. Øverst til højre på skærmen vises også, hvor mange point du har. Gennemfør så mange udfordringer som muligt. Så vil Nolok acceptere at køre mod dig. Vind for at befri Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
da: Når du gennemfører en udfordring, får du en pokal. Hver pokal er flere point værd. Jo højere sværhedsgrad du gennemførte udfordringen i, des bedre vil pokalen være, og des flere point er den værd.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
da: Når du når det antal point, der er vist under ikonet, får du en overraskelse. Du kan samle mange overraskelser.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
da: Ikke alle karts kører på samme måde! De tilhører klasser med flere forskelle:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
da: Vægt - der er tre klasser karts, afhængig af deres vægt: lette, medium og tunge. Tungere karts påvirkes mindre af faldskærme og modstår bedre eksplosioner.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
da: Acceleration - særlig nyttig ved start, efter et uheld eller på baner med mange skarpe sving. Jo lettere karten er, des hurtigere accelererer den. Specielt ved lave hastigheder.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
da: Topfart - jo højere den er, des hurtigere er karten. Særlig nyttig på baner med lige veje og lette sving. Tunge karts har højere topfart.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
da: Nitroeffektivitet - Jo højere den er, des mere fart kan du få fra en nitroflaske. En let kart har højere nitroeffektivitet.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
da: Hvis du følger en anden kart tæt på i nogle få sekunder, så får du en fartbonus i slipstrømmen, når du overhaler den. Jo lettere din kart er, des nemmere er det.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
da: SuperTuxKart kan spilles online i flere spillere-tilstand ...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
da: Vælg først 'online'-ikonet i hovedmenuen. Vælg enten lokale netværk eller globale netværk (kræver at internet er aktiveret i indstillingerne). Herefter kan du enten oprette din egen server med tilpassede indstillinger eller søge i en liste over eksisterende servere, som du kan deltage i. Nogle af dem er anbefalede servere med mulighed for rangeret løb.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
da: Når du er på en server, starter løbet, når ejeren (vist med kronen) vælger det. Officielle servere kan starte løb automatisk, når der er nok spillere. Herefter kan du vælge din kart og stemme på den bane, der skal køres på næste gang. En udvidelsesbane er kun tilladt, hvis den findes hos alle deltagende spillere og på serveren.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
da: ... eller på den samme enhed:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
da: Først har du brug for flere inputenheder. Brug inputkonfigurationsskærmen til at opsætte dem. Flere gamepads eller joysticks er at foretrække: På tastatur(er) skal hver spille have et sæt forskellige taster. De fleste tastaturer er ikke egnede til flere spillere, fordi  samtidige tryk på flere taster ikke virker.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
da: Efter konfiguration af inputenheder vælg 'Skærmopdeling flere spillere'-ikonet i hovedmenuen. Spillere skal trykke på 'skyd'-knappen på deres gamepad eller tastatur og vælge kart med deres inputenhed for at deltage i løbet. Løbet går i gang, når alle deltagere har valgt kart. Bemærk at musen ikke kan bruges til det.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
da: Valg af topresultater

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
da: Omgangskørsel

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
da: Grandprix

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
da: Vælg kart

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
da: Enkeltspiller

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
da: Skærmopdeling flere spillere

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
da: Udvidelser

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
da: Introduktion

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
da: Topresultater

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
da: Præstationer

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
da: Grandprix-redigeringsværktøj

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
da: Om

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
da: Serveroprettelse

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
da: Servernavn

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
da: Maks. antal spillere

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
da: Adgangskode til privat server (valgfrit)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
da: Opret

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
da: Lokale netværk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
da: Find server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
da: Opret server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
da: Start løb

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
da: Konfiguration

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
da: Aktivér skærmopdeling eller spillerhandikap

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
da: Lokale netværk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
da: Globale netværk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
da: Indtast serveradresse

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
da: Din profil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: ...
da:  …

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
da: Spillerrangeringer

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
da: Venner

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
da: Søg efter flere venner:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
da: Søg

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
da: Globale netværk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
da: Hurtigspil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
da: Kontoindstillinger

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
da: Adgangskode:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
da: Skift

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
da: Opret bruger

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
da: Ny onlinekonto

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
da: Eksisterende onlinekonto

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
da: Offlinekonto

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
da: Lokale navn

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
da: Online-brugernavn

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
da: Nulstil adgangskode

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
da: Du kan spille uden at oprette en onlinekonto ved at vælge offlinekonto. En offlinekonto kan ikke forbindes til venner og kan ikke stemme på udvidelser osv. Læs venligst vores privatlivserklæring på http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
da: Valg af server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
da: Vis private servere

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
da: Brug IPv6-forbindelse

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
da: Brugersøgning

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
da: SuperTuxKart-indstillinger

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
da: Grafik

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
da: Lyd

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
da: Brugerflade

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
da: Spillere

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
da: Styring

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
da: Sprog

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
da: Musik

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
da: Aktiveret

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
da: Lydstyrke

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
da: Lydeffekter

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
da: Fjern konfiguration

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
da: Deaktivér konfiguration

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
da: Tilbage til enhedslisten

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
da: Omdøb konfiguration

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
da: Aktivér haptisk feedback (hvis det understøttes)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
da: Internetindstillinger

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
da: Vis altid indlogningsskærm

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
da: Opret forbindelse til internettet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
da: Aktivér chat online

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
da: Aktivér chat i onlinespil

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
da: Diverse indstillinger

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
da: Aktivér per-spiller handikap

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
da: Afinstaller alle spilmaterialer

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
da: Tryk på <enter> eller dobbeltklik på en enhed for at konfigurere den

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
da: Tilføj en enhed

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
da: * Konfigurationen bestemmes ud fra den 'Vælg'-tast, der bliver trykket på, for at deltage i løbet.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
da: Tema

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
da: Minikort

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
da: Layout for skærmopdeling flere spillere

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
da: Skriftstørrelse

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
da: Kamera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
da: Tilpas ...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
da: Vis FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
da: Vis hvilke powerups de andre karts har

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
da: Aktivér timeren i fortælling

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
da: Aktivér timeren i speedrun

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
da: Gengivelsesopløsning

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
da: Niveau for grafikeffekter

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
da: Niveau for sløringseffekter

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
da: Lodret synk.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
da: Tilpassede indstillinger ...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
da: Opløsning

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
da: Fuldskærm

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
da: Husk vinduets placering

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
da: Anvend ny opløsning

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
da: Vælg sværhedsgrad

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
da: Vælg en spiltilstand

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
da: Brug venstre/højre til at vælge dit hold og tryk på skyd

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
da: Rødt hold

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
da: Blåt hold

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
da: Antal omgange

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
da: Antal computerstyrede karts

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
da: Antal computerstyrede karts på blåt hold

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
da: Tilfældigt grandprix

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
da: Husk adgangskode

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
da: Slet

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
da: Kartfarve

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
da: Brugerfladens tema kan ændres i brugerfladeindstillingerne.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
da: Du kan se hvilke powerups de andre karts har ved at aktivere det i brugerfladeindstillingerne.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
da: Skrifttypens størrelse kan ændres i brugerfladeindstillingerne.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
da: Hjælpemenuen har massere af nyttige informationer.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
da: I enkeltspiller kan du se og udfordre optagede tidskørsler.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
da: Du kan besøge https://supertuxkart.net/ for mere information om spillet.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
da: Korte nitroboosts er mere effektive.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
da: Brug kun zippere når det er sikkert. Lange lige linjer er ideelt.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
da: Brug ikke flere zippere hurtigt i træk. Vent i stedet til hastighedsboostet fortaber sig.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
da: Drifting gør dig meget hurtigere. Gør det når det er sikkert.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
da: Fluesmækkeren kan bruges til at fjerne bomber og faldskærme.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
da: Du kan ikke stoppe med at dreje, mens du drifter. God placering ved begyndelsen af drift er altafgørende.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
da: Du får et startboost, hvis du begynder at accelerere under "Parat".

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
da: Du kan slippe af med faldskærme hurtigere ved at bremse.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
da: Vær først og fremmest opmærksom på hvor din kart er på vej hen.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
da: Red-tasten (knap) er meget nyttig.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
da: Vær forsigtig når du er tæt på andre karts. De vil måske angribe dig!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
da: En basketball kan ødelægges med præcise skud bagud med en bowlingkugle, kage eller svupper.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
da: Prøv og lad være med at køre ind i røven på de andre karts, det gør dig langsommere.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
da: Du kan bruge bowlingkuglen til at skubbe og blokere bolden.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
da: I fodbold skal i altid arbejde sammen som et hold for at få et godt resultat.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
da: Hvis du misser bolden og en modstander nærmer sig, så prøv og ram dem med en powerup eller blokér dem.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
da: Godt skifte mellem positioner (angreb og forsvar) er essentielt.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
da: Sørg for at gemme nitro der svarer til mindst 2 store flasker.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
da: Brug aldrig de tre bowlingkugler på samme tid.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
da: Kom ikke i vejen for en holdkammerat som har bolden, men du kan prøve og ramme de modstandere som forsøger at stoppe den i at score.

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
da: Antediluviansk afgrund

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
da: Fremmede signal

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
da: Labyrinten i det antikke Colosseum

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
da: Lysets by

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
da: Kampøen

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
da: Den sorte skov

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
da: X-grotten

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
da: Kakaotemplet

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
da: Kornmarksoverfart

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
da: Magmafortet

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
da: Gran Paradiso-øen

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
da: Frossen fodboldbane

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
da: Hvad er der galt, små hippier? Er jeres store gnu-leder blevet væk?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
da: Åh ja, se, han er nu i min borg, og vil blive serveret til middagsmad ...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
da: Men jeg er en retfærdig skabning, så jeg vil slå en handel af med jer.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
da: Hvis I kan slå mig i racerløb, vil jeg befri den gamle knark.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
da:  Men I patetiske små skvatmikler vil aldrig være i stand til at slå mig; Kong Kart!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
da: Las Dunas-arenaen

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
da: Las Dunas-fodboldstadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
da: Rundt om fyrtårnet

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
da: Den gamle mine

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
da: Olivers matematiktime

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
da: Græskarparken

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
da: Ravnebros palæ

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
da: Sanddyner

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
da: Nessies sø

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
da: Nordligt feriested

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
da: Sneklædt bjergtop

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
da: Fodboldbane

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
da: Stadiet

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
da: Templet

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
da: Vulkanøen

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
da: Zenhaven

en: Completed achievement "%s".
da: Gennemførte præstation "%s".

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
da: Kunne ikke oprette forbindelse til SuperTuxKart-udvidelsesserveren.

en: Error downloading news: '%s'.
da: Fejl ved download af nyheder: "%s".

en: Normal Race (Grand Prix)
da: Normalt løb (grandprix)

en: Time-Trial (Grand Prix)
da: Tidskørsel (grandprix)

en: Time-Trial - beat the replay
da: Tidskørsel - vind over gengivelsen

en: Time-Trial - nitro challenge
da: Tidskørsel - nitroudfordring

en: Normal Race (single race)
da: Normalt løb (enkelt løb)

en: Time-Trial (single race)
da: Tidskørsel (enkelt løb)

en: Follow the Leader (single race)
da: Følg lederen (enkelt løb)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
da: Tilstand: Modsat retning

en: New track '%s' now available
da: Ny bane "%s" er nu tilgængelig

en: New game mode '%s' now available
da: Ny spiltilstand "%s" er nu tilgængelig

en: New Grand Prix '%s' now available
da: Nyt grandprix "%s" er nu tilgængelig

en: New difficulty '%s' now available
da: Ny sværhedsgrad "%s" er nu tilgængelig

en: New kart '%s' now available
da: Ny kart "%s" er nu tilgængelig

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
da: Speedrun-tilstand er deaktiveret. Speedrun kan kun aktiveres, hvis løbet ikke er blevet lukket efter opstart af fortælletilstand.
    
    Lukkes løbet inden fortællingen er afsluttet, bliver timeren uanvendelig.
    
    Brug venligst en ny profil til at komme i speedrun-tilstand.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
da: Gæst

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
da: Gæst %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
da: Din konfigurationsfil var udformet forkert, så den blev slettet og en ny oprettet.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
da: Din konfigurationsfil var for gammel, så den blev slettet og en ny oprettet.

en: Video recording started.
da: Startede videooptagelse.

en: Video saved in "%s".
da: Video gemt i "%s".

en: Encoding progress:
da: Kodningsforløb:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
da: FPS: %d/%d/%d - %d ktris, ping: %dms

en: Loading
da: Indlæser

en: Mass
da: Vægt

en: Maximum speed
da: Topfart

en: Nitro efficiency
da: Nitroeffektivitet

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
da: %s (handikappet)

en: %s is ready
da: %s er klar

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
da: [ingen]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
da: Venstre museknap

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
da: Højre museknap

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
da: Annuller

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
da: Midterste museknap

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
da: X1-museknap

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
da: X2-museknap

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
da: Tabulator

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
da: Ryd

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
da: Retur

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Shift
da: Skift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Alt/Menu
da: Alt/menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Final
da: Sidste

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
da: Konverter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Nonconvert
da: Ikke-konverter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
da: Acceptér

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
da: Tilstandsændring

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
da: Mellemrum

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
da: Hjem

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
da: Venstre

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
da: Op

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
da: Højre

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
da: Ned

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
da: Vælg

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
da: Udskriv

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Exec
da: Kør

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
da: Indsæt

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
da: Slet

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
da: Hjælp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
da: Venstre logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
da: Højre logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
da: Prog.

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
da: Dvale

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
da: Numerisk tastatur 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
da: Numerisk tastatur 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
da: Numerisk tastatur 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
da: Numerisk tastatur 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
da: Numerisk tastatur 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
da: Numerisk tastatur 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
da: Numerisk tastatur 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
da: Numerisk tastatur 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
da: Numerisk tastatur 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
da: Numerisk tastatur 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
da: Adskillelsestegn

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
da: - (minus)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
da: / (divider)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
da: Venstre skift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
da: Højre skift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
da: Venstre control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
da: Højre control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
da: Venstre menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
da: Højre menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
da: Afspil

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Oem Clear
da: OEM-rydning

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
da: Gamepadhat %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
da: Akse %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
da: Omvendt %d-akse

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
da: Akse %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
da: Gamepadknap %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
da: Museknap %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
da: Museakse %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
da: Konfigurer dine tastebindinger igen.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
da: Din input-konfigurationsfil er ikke kompatibel med denne STK-version.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
da: Venstre tommelfingerstick tryk

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
da: Højre tommelfingerstick tryk

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
da: Venstre skulder

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
da: Højre skulder

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
da: DPad op

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
da: DPad ned

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
da: DPad venstre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
da: DPad højre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
da: Venstre tommelfingerstick højre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
da: Venstre tommelfingerstick venstre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
da: Venstre tommelfingerstick ned

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
da: Venstre tommelfingerstick op

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
da: Højre tommelfingerstick højre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
da: Højre tommelfingerstick venstre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
da: Højre tommelfingerstick ned

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
da: Højre tommelfingerstick op

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
da: Venstre skydeknap

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
da: Højre skydeknap

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
da: Ignorerer "%s". Du skulle have tilmeldt dig tidligere for at spille!

en: Only the Game Master may act at this point!
da: Kun spilmesteren kan gøre noget nu!

en: %s has low battery level.
da: %s har lavt batteriniveau.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
da: Forbind din wiimote med Bluetooth-manageren og klik på OK. Detaljerede instruktioner findes på https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
da: Tryk på knapperne 1+2 samtidigt på din wiimote for at sætte den i opdagelsestilstand og klik herefter på OK. Detaljerede instruktioner findes på https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
da[0]: Fandt %d wiimote
da[1]: Fandt %d wiimoter

en: Could not detect any wiimote :/
da: Kunne ikke registrere nogen wiimote :/

en: Getting ready to race
da: Gør klar til løb

en: Penalty time!!
da: Straftid!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
da: Accellerér ikke inden 'Parat!'

en: You can have at most 3 lives!
da: Du kan højst have 3 liv!

en: +1 life.
da: +1 liv.

en: You were too slow!
da: Du var for langsom!

en: You won the race!
da: Du vandt løbet!

en: You finished the race in rank %d!
da: Du gennemførte løbet på %d. pladsen!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
da: %s forlod spillet.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
da: SuperTuxKart kan åbne en forbindelse til en server for at downloade tilføjelser og give dig besked om opdateringer. Læs venligst vores privatlivspolitik på https://supertuxkart.net/Privacy. Skal funktionaliteten aktiveres? (gå til fanebladet 'Generelt' og rediger "Opret forbindelse til internettet" for at ændre det senere).

en: Your screen resolution is too low to run STK.
da: Din skærmopløsning er for lav til STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
da: Din driverversion er for gammel. Installer venligst de seneste videodrivere.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
da: Din grafikkortdriver ser ud til at være meget gammel. Tjek venligst om der findes en opdatering. SuperTuxKart anbefaler en driver, som understøtter %s eller bedre. Spillet kan sandsynligvis køre - men med en dårligere grafiktilstand.

en: Server connection timed out.
da: Serverforbindelsen fik timeout.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
da: %s har det røde flag!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
da: Det røde flag er tilbage!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
da: %s har det blå flag!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
da: Det blå flag er tilbage!

en: %s captured the blue flag!
da: %s fangede det blå flag!

en: %s captured the red flag!
da: %s fangede det røde flag!

en: Eggs: %d / %d
da: Æg: %d / %d

en: Leader
da: Leder

en: Final lap!
da: Sidste omgang!

en: Lap %i
da: %i. omgang

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
da: %s af %s

en: New fastest lap
da: Ny hurtigste omgang

en: WRONG WAY!
da: FORKERTE VEJ!

en: %s scored a goal!
da: %s scorede et mål!

en: Oops, %s made an own goal!
da: Ups, %s lavede selvmål!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
da[0]: %i kart med reservedæk er blevet spawned!
da[1]: %i karts med reservedæk er dukket frem!

en: You have been eliminated!
da: Du blev elimineret!

en: '%s' has been eliminated.
da: "%s" er blevet elimineret.

en: Server has been shut down.
da: Serveren blev lukket.

en: You were kicked from the server.
da: Du blev sparket fra serveren.

en: You were kicked: Ping too high.
da: Du blev sparket: Ping for høj.

en: Bad network connection is detected.
da: Dårlig netforbindelse registreret.

en: %s disconnected.
da: %s afbrød forbindelsen.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
da: Tryk på spillernavnet i listen for spillerhåndtering og rangeringsinformation.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
da: Sværhedsgrad: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
da: Maks. spillere: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
da: Spiltilstand: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
da: Tidsbegrænsning

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
da: Målbegrænsning

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
da: Fodboldsspiltype: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
da: Grandprixforløb: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
da: Alle spillere deltager på rødt eller blåt hold.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
da: Du er nu ejer af serveren.

en: Connection refused: Server is busy.
da: Forbindelse nægtet: Serveren er optaget.

en: Connection refused: You are banned from the server.
da: Forbindelse nægtet: Du er udelukket fra serveren.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
da: Forbindelse nægtet: Adgangskoden til serveren er forkert.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
da: Forbindelse nægtet: Spildata er ikke kompatible.

en: Connection refused: Server is full.
da: Forbindelse nægtet: Serveren er fuld.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
da: Forbindelse nægtet: Ugyldig spiller opretter forbindelse.

en: Failed to start the network game.
da: Kunne ikke starte netværksspillet.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
da: Løbet er slut. Du kan ikke længere livedeltage eller se med.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
da: Ingen tilbageværende plads i arenaen - livedeltag er deaktiveret.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
da: Kun 1 spiller tilbage. Vender tilbage til lobbyen.

en: Server owner quit the game.
da: Serverens ejer forlod spillet.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
da: Du ser med i det næste spil.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
da: %s deltager på det røde hold.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
da: %s deltager på det blå hold.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
da: %s deltager i løbet.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
da: Tryk på <%s> eller <%s> for at skifte den valgte spiller, <%s> eller  <%s> for at skifte kameraets placering.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
da: %s blev rapporteret.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
da: Kunne ikke downloade materialer. Tjek din lagerplads og internetforbindelse og prøv igen senere.

en: No quick play server available.
da: Ingen tilgængelige servere med hurtigspil.

en: Cannot connect to server %s.
da: Kan ikke oprette forbindelse til serveren %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
da: Kunne ikke registrere portnummer for serveren %s.

en: Network grand prix has been finished.
da: Netgrandprix er afsluttet.

en: Time Trial (Grand Prix)
da: Tidskørsel (grandprix)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
da: Alle mod alle

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
da: Fang flaget

en: %s is now online.
da: %s er nu online.

en: %s and %s are now online.
da: %s og %s er nu online.

en: %s, %s and %s are now online.
da: %s, %s og %s er nu online.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
da[0]: %d ven er nu online.
da[1]: %d venner er nu online.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
da: %s er nu på serveren "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
da[0]: Du har %d ny venneanmodning!
da[1]: Du har %d nye venneanmodninger!

en: You have a new friend request!
da: Du har en ny venneanmodning!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
da: Kan ikke oprette forbindelse til serveren. Tjek din internetforbindelse eller prøv igen senere.

en: Default
da: Standard

en: None
da: Ingen

en: Random
da: Tilfældig

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
da: Filen over topresultater var for gammel.
    Alle topresultater er blevet slettet.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
da: Følg lederen

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
da: 3-slags-kamp

en: Incomplete replay file will not be saved.
da: Ufuldstændig gengivelsesfil vil ikke blive gemt.

en: Replay saved in "%s".
da: Gengivelse gemt i "%s".

en: 1 week
da: 1 uge

en: 2 weeks
da: 2 uger

en: 1 month
da: 1 måned

en: 3 months
da: 3 måneder

en: 6 months
da: 6 måneder

en: 9 months
da: 9 måneder

en: 1 year
da: 1 år

en: 2 years
da: 2 år

en: Add-on name
da: Navn på udvidelse

en: Updated date
da: Opdateret

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
da: Ikke installeret

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
da: %s af %s

en: Please wait while addons are updated
da: Vent venligst mens udvidelserne opdateres

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
da: Beklager, der opstod en fejl i forsøget på at kontakte webstedet med udvidelser. Sørg for, at du har forbindelse til internettet, og at SuperTuxKart ikke blokeres af en firewall

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
da: Låst: Gennemfør udfordringerne for at få adgang til flere!

en: Random Arena
da: Tilfældig arena

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
da[0]: %d utilgængelig arena i enkeltspiller.
da[1]: %d utilgængelige arenaer i enkeltspiller.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
da: Undermål

[ctx: achievement_info]
en: Progress
da: Forløb

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
da: Fuldfør alle undermålene

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
da: Fuldfør alle undermålene på samme tid

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
da: Fuldfør mindst ét undermål

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
da: Summen af undermålene skal nå den indikerede værdi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
da: Vundne løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
da: Vundne normalt-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
da: Vundne tidskørsel-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
da: Vundne følg lederen-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
da: Fortløbende vundne løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
da: Fortløbende vundne løb i ekspert eller SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
da: Startede nybegynder-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
da: Fuldførte nybegynder-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
da: Startede øvet-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
da: Fuldførte øvet-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
da: Startede ekspert-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
da: Fuldførte ekspert-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
da: Startede SuperTux-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
da: Fuldførte SuperTux-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
da: Startede normalt-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
da: Fuldførte normalt-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
da: Startede tidskørsel-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
da: Fuldførte tidskørsel-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
da: Startede følg lederen-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
da: Fuldførte følg lederen-løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
da: Startede 3-slags-kampe

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
da: Fuldførte 3-slags-kampe

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
da: Startede fodboldsspil-kampe

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
da: Fuldførte fodboldsspil-kampe

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
da: Startede æggejagt

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
da: Fuldførte æggejagt

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
da: Startede løb med en spøgelsesgengivelse

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
da: Fuldførte løb med en spøgelsesgengivelse

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
da: Startede fang flaget-kampe

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
da: Fuldførte fang flaget-kampe

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
da: Startede alle mod alle-kampe

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
da: Fuldførte alle mod alle-kampe

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
da: Powerups brugt

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
da:  (1 løb)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
da: Bowlingkugleslag

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
da: Fluesmækkerslag

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
da: Alle slag

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
da: Slag mod den samme kart

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
da: Bananer indsamlet

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
da: Drift

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
da:  (1 omgang)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
da: Startede løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
da:  (maksimum på en officiel bane)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
da: Fuldførte løb

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
da: Fuldførte løb i modsat retning

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
da: Fuldførte løb alene

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
da: Løb med færre omgange end standard

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
da: Løb med flere omgange end standard

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
da: Løb med mindst dobbelt så mange omgange som standard

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
da: Startede æggejagt

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
da: Fuldførte æggejagt

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
da:  (officielle baner som passer til målet)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
da: Nye gamepads og joysticks vises automatisk i listen når du forbinder dem til enheden.
    
    For at tilføje en tastaturkonfiguration kan du bruge knappen herunder, men vær opmærksom på at mange tastaturer kun understøtter et begrænset antal samtidige tastetryk. Derfor er de upraktiske til spil med flere spillere. (Du kan dog forbinde flere tastaturer til enheden. Husk blot at alle spillere her har brug for unikke genvejstaster).

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
da: Tilføj wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
da: Tilføj tastaturkonfiguration

en: Update
da: Opdatér

en: featured
da: fremhævet

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
da: Størrelse: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
da: Beklager. Download af udvidelsen slog fejl.

en: Problems installing the addon '%s'.
da: Problemer under installationen af udvidelsen "%s".

en: Try again
da: Prøv igen

en: Problems removing the addon '%s'.
da: Problemer under afinstallation af udvidelsen "%s".

en: Background download completed.
da: Download i baggrunden er gennemført.

en: Background download
da: Download i baggrunden

en: Background download has already started.
da: Download i baggrunden kører allerede.

en: Current password invalid.
da: Nuværende adgangskode er ugyldig.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
da: Adgangskoden skal være mellem 8 og 30 tegn lang!

en: Passwords don't match!
da: Adgangskoderne er ikke ens!

en: Password successfully changed.
da: Adgangskoden blev ændret.

en: Validating info
da: Validerer information

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
da[0]: Bekræft opløsningen indenfor %i sekund
da[1]: Bekræft opløsningen indenfor %i sekunder

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
da: Opløsninger mindre end 1024x768 eller 1280x720 understøttes ikke. Dele af brugerfladen virker måske ikke korrekt.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
da: Droneforfølgelse

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
da: Tilpasset

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
da: Deaktiveret

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
da: Kun vigtige

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
da: Lav

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
da: Høj

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
da: Meget lav

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
da: SuperTuxKart downloader alle spilmaterialer (herunder højkvalitets strukturer og musik) for en bedre spiloplevelse. Mobildataforbindelsen vil blive brugt, hvis du ikke har wifi-forbindelse.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
da: SuperTuxKart downloader alle spilmaterialer (højkvalitets strukturer og musik) for en bedre spiloplevelse.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
da: Indtast serveradressen valgfrit efterfulgt af : og portnummer eller vælg en adresse i listen.

en: Invalid server address: %s.
da: Ugyldig serveradresse: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
da: Modsat retning

[ctx: column_name]
en: Difficulty
da: Sværhedsgrad

[ctx: column_name]
en: Laps
da: Omgange

[ctx: column_name]
en: Time
da: Tid

[ctx: column_name]
en: User
da: Bruger

en: No
da: Nej

en: Track
da: Bane

en: Top %d High Scores
da: De %d bedste topresultater

en: Number of karts: %d
da: Antal karts: %d

en: Time target: %s
da: Tidsmål: %s

en: Laps: %d
da: Omgange: %d

en: Reverse: %s
da: Modsat retning: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
da: (Tom)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
da: Brug original farve

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
da: Vælg en farve fra skyderen

en: Don't show again
da: Vis det ikke igen

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
da: Spillerinformation

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
da: Spillernavn: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
da: Spillerplacering: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
da: Spark

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
da: Skift hold

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
da: Aktivér handikap

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
da: Deaktivér handikap

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
da: Rapportér spiller

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
da: Henter rangeringsinformation til %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
da: Fortæl serveradministratoren om spilleren (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
da: Tryk på en tast ...
    (tryk på ESC for at annullere)

en: Press any key...
da: Tryk på en tast ...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
da: Chat er deaktiveret. Aktivér i indstillingsmenuen.

en: Back to Battle
da: Tilbage til kampen

en: Setup New Game
da: Opsætning af nyt spil

en: Restart Battle
da: Genstart kampen

en: Exit Battle
da: Forlad kampen

en: Setup New Race
da: Nyt løb

en: Exit Race
da: Afslut løbet

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
da: %s har endnu ingen rangering.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
da: %s er nummer %d i rangeringen med et resultat på %f.

en: Username and/or email address invalid.
da: Brugernavn og/eller e-mailadresse er ugyldig.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
da: Læs venligst vilkår og betingelser for SuperTuxKart på '%s'. Du skal acceptere vilkårene for at oprette en konto for STK. Hvis du har spørgsmål eller kommentarer angående vilkårene, hjælper et af udviklingsholdets medlemmer dig med glæde.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
da: Nitroudfordring

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
da: Løb med spøgelsesgengivelse

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
da: Omgange: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
da: Krævet rang: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
da: Krævet tid: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
da: Krævet nitropoint: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
da: Antal computerstyrede karts: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
da: Kamptilstand

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
da: Fodboldsspiltype

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
da: Serverplacering: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
da: Nuværende bane: %s

en: Rank
da: Rang

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
da: Spiller

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
da: Resultater

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
da: Spilletid

en: Remove from bookmarks
da: Fjern fra bogmærker

en: Input device already exists.
da: Inputenheden findes allerede.

en: No player available for connecting to server.
da: Ingen tilgængelige spillere som kan oprette forbindelse til serveren.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
da: Brugernavn: %s

en: Cancel Request
da: Annuller anmodning

en: Today
da: I dag

en: Friend request sent!
da: Venneanmodning afsendt!

en: Friend request accepted!
da: Venneanmodning accepteret!

en: Friend request declined!
da: Venneanmodning afvist!

en: Friend removed!
da: Ven fjernet!

en: Friend request cancelled!
da: Venneanmodning annulleret!

en: Processing
da: Arbejder

en: Fetching last vote
da: Henter sidste stemme

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
da: Du kan ændre din tidligere bedømmelse ved at klikke på stjernerne.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
da: Du har endnu ikke stemt på udvidelsen. Vælg den ønskede bedømmelse ved at klikke på de nedenstående stjerner

en: Vote successful! You can now close the window.
da: Afstemningen lykkedes! Du kan nu lukke vinduet.

en: Performing vote
da: Udfører stemme

en: Random Track
da: Tilfældig bane

en: Are you sure you want to remove '%s'?
da: Er du sikker på, at du vil fjerne "%s"?

en: Do you want to save your changes?
da: Ønsker du at gemme dine ændringer?

en: Laps
da: Omgange

en: Reversed
da: Modsat retning

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at gemme dit grandprix.

en: Select a track
da: Vælg bane

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
da: Du gennemførte den nemme udfordring! Point som blev indtjent på dette niveau: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
da: Du gennemførte den middelsvære udfordring! Point som blev indtjent på dette niveau: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
da: Du gennemførte den svære udfordring! Point som blev indtjent på dette niveau: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
da: Du gennemførte SuperTux-udfordringen! Point som blev indtjent på dette niveau: %i/%i

en: You unlocked %s!
da: Du låste op for %s!

en: Challenge Completed
da: Udfordring gennemført

en: You unlocked track %0
da: Du låste op for banen %0

en: You unlocked grand prix %0
da: Du låste op for grandprixet %0

[ctx: column_name]
en: Track
da: Bane

[ctx: column_name]
en: Players
da: Spillere

en: Reload
da: Genindlæs

en: Please enter the name of the grand prix
da: Indtast navnet på grandprixet

en: Please select a Grand Prix
da: Vælg venligst et grandprix

en: User defined
da: Brugerdefineret

en: Name is empty.
da: Navnet er tomt.

en: Another grand prix with this name already exists.
da: Der findes allerede et grandprix med samme navn.

en: Name is too long.
da: Navnet er for langt.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
da: Bedre held næste gang!

en: You completed a challenge!
da: Du gennemførte en udfordring!

en: You won the Grand Prix!
da: Du vandt grandprixet!

en: You completed the Grand Prix!
da: Du gennemførte grandprixet!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
da: Antal karts

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
da: Er du sikker på, du vil fjerne topresultatet?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
da: Er du sikker på, du vil fjerne alle dine topresultater?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
da: Forbind et tastatur eller gamepad for at spille skærmopdeling flere spillere

en: Random Kart
da: Tilfældig kart

en: Locked
da: Låst

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
da: Alle:
    Tryk på 'Vælg'-knappen for at deltage i løbet

en: Would you like to play the tutorial of the game?
da: Vil du spille introduktionen til spillet?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
da: Du kan ikke spille online uden internetadgang. Hvis du vil spille online så gå ind i indstillingsmenuen og tilvælg "Opret forbindelse til internettet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
da: Du kan ikke downloade udvidelser uden internetadgang. Hvis du vil downloade udvidelser så gå ind i indstillingsmenuen og tilvælg "Opret forbindelse til internettet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
da: Du kan ikke downloade udvidelser uden internetadgang. Hvis du vil downloade udvidelser så gå ind i indstillingsmenuen og tilvælg "Opret forbindelse til Internettet".
    
    Du kan dog slette udvidelser, som allerede er downloadet.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
da: Udvidelsesmodulet er deaktiveret i indstillinger

en: Please wait while the add-ons are loading
da: Vent venligst mens udvidelserne indlæses

en: Are you sure you want to quit STK?
da: Er du sikker på, at du vil afslutte STK?

en: Create LAN Server
da: Opret LAN-server

en: %s's server
da: %ss server

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
da: Antal baner i grandprix

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
da: Navnet skal være imellem 4 og 30 tegn langt!

en: Incorrect characters in password!
da: Ugyldige tegn i adgangskode!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
da: Klar

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
da: Livedeltag

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
da: Se med

en: Install addon
da: Installer tilføjelse

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
da: Vent venligst på at løbet (%s) slutter. Anslået tilbageværende tid: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
da: Vent venligst på at løbet slutter. Anslået tilbageværende tid: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
da: Vent venligst på at løbet (%s) slutter. Anslået forløb: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
da: Vent venligst på at løbet slutter. Anslået forløb: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
da: Vent venligst på at løbet slutter.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
da[0]: Spillet starter, hvis der er mere end %d spiller.
da[1]: Spillet starter, hvis der er mere end %d spillere.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
da[0]: Starter om %d sekund, eller når alle har trykket på 'Klar'-knappen.
da[1]: Starter om %d sekunder, eller når alle har trykket på 'Klar'-knappen.

en: Connecting to server %s
da: Opretter forbindelse til %s

en: Finding a quick play server
da: Finder en server med hurtigspil

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
da: Tilbageværende tid: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
da: Mål

en: Fetching achievements
da: Henter præstationer

en: %s's profile
da: %ss profil

en: Since
da: Siden

en: Fetching friends
da: Henter venner

en: New Request
da: Ny forespørgsel

en: Pending
da: Afventer

en: Enter new E-mail below
da: Indtast ny e-mail herunder

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
da: Ny e-mail skal være fra 5 til 254 tegn lang!

en: New Email is invalid!
da: Ny e-mail er ugyldig!

en: E-mail changed!
da: E-mail ændret!

en: Failed to change E-mail: %s
da: Kunne ikke ændre e-mail: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
da: Du skal være logget ind for at kunne spille på det globale netværk. Klik på dit brugernavn ovenfor.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
da: Du kan ikke spille online uden internetadgang. Hvis du vil spille online, skal du gå til indstillinger, vælge fanebladet "Brugerflade" og tilvælge "Opret forbindelse til internettet".

en: Searching
da: Søger

en: Exit game
da: Afslut spillet

en: Could not create player '%s'.
da: Kunne ikke oprette spilleren "%s".

en: User name cannot be empty.
da: Brugernavn må ikke være tomt.

en: Online username and password must not be the same!
da: Online brugernavn og kodeord må ikke være ens!

en: Emails don't match!
da: E-mailene er ikke ens!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
da: Online brugernavn må kun indeholde bogstaver a-z (ASCII), punktummer, bindestreger og understregningstegn _!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
da: Online-brugernavn skal være mellem 3 og 30 tegn langt!

en: Online username must not start with a number!
da: Online-brugernavn må ikke starte med et tal!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
da: E-mail skal være mellem 5 og 254 tegn lang!

en: Email is invalid!
da: E-mail er ugyldig!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
da: Du vil få en e-mail med videre instruktioner til kontoaktivering. Vær tålmodig og husk at tjekke din spam-mappe.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
da: Internetadgang er deaktiveret. Du kan aktivere det i indstillingerne

[ctx: column_name]
en: Name
da: Navn

[ctx: column_name]
en: Game mode
da: Spiltilstand

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
da: Ejer

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
da: Afstand (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
da: Ukendt

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
da: Ingen IPv4 registreret — du vil måske ikke være i stand til at deltage på nogen servere.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
da: Ingen IPv6 registreret — du vil måske ikke være i stand til at deltage på nogen servere.

en: No server is available.
da: Ingen tilgængelige servere.

en: Fetching servers
da: Henter servere

en: Server Bookmarks
da: Serverbogmærker

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
da: Hvis en stor del af spillerne vælger samme bane og løbsindstillinger, så afsluttes afstemningen tidligt.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
da: Tilfældig placering af ting

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
da: Antal mål for at vinde

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
da: Kør i modsat retning

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
da: Låst: Gennemfør udfordringerne for at få adgang til flere!

en: Action
da: Handling

en: Key binding
da: Tastebinding

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
da: Deaktivér enhed

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
da: Aktivér enhed

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
da: Aktivér konfiguration

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
da: Spiltaster

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
da: Menutaster

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
da: Drej til venstre

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
da: Drej til højre

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
da: Accelerér

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
da: Brems/baglæns

note: I18N: Key binding name
en: Fire
da: Skyd

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
da: Kig tilbage

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
da: Red

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
da: Pause

note: I18N: Key binding name
en: Up
da: Op

note: I18N: Key binding name
en: Down
da: Ned

note: I18N: Key binding name
en: Left
da: Venstre

note: I18N: Key binding name
en: Right
da: Højre

note: I18N: Key binding name
en: Select
da: Vælg

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
da: Annuller/tilbage

en: * A blue item means a conflict with another configuration
da: * Et blåt element viser en konflikt med en anden konfiguration

en: * A red item means a conflict in the current configuration
da: * Et rødt element viser en konflikt i den nuværende konfiguration

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
da: Advarsel: Tasten "Skift" anbefales ikke. Når "Skift" holdes nede, vil taster med bogstaver der ændres til et stort bogstav holde op med at virke.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
da: Er du sikker på, at du vil slette konfigurationen permanent?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
da: Indtast nyt konfigurationsnavn, lad den være tomt for at vende tilbage til standardværdien.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
da: I flere spillere-tilstand kan spillere vælge profiler med handikap (sværere) på skærmen hvor der vælges kart

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
da: Installer alle spilmaterialer

en: Are you sure to uninstall full game assets?
da: Er du sikker på, at du vil afinstallere alle spilmaterialer?

en: Keyboard %i
da: Tastatur %i

en: Touch Device
da: Berøringsenhed

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
da: Tryk på en enhed for at konfigurere den

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
da: Systemets sprog

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
da: Nederst til venstre

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
da: I højre side

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
da: Skjult

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
da: Centreret

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
da: Lodret

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
da: Vandret

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
da: Meget lille

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
da: Lille

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
da: Stor

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
da: Meget stor

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
da: Speedrun-tilstand kan kun aktiveres, hvis løbet ikke er blevet lukket efter opstart af fortælletilstand.
    
    Lukkes løbet inden fortællingen er afsluttet, bliver timeren uanvendelig.
    
    Brug venligst en ny profil til at komme i speedrun-tilstanden.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
da: Maksimal FPS

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
da: Fuld

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
da: Vsync tvinger grafikkortet til kun at vise et nyt billede
    når skærmen er klar til at vise det.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
da: Fuld: ét billede pr. skærmopdatering

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
da: Vsync virker kun hvis dine drivere understøtter det.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
da: Partikeleffekter: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
da: Animerede karakterer: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
da: Dynamiske lys: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
da: Lysspredning: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
da: Antialias: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
da: Ambient okklusion: %s

en: Shadows: %s
da: Skygger: %s

en: Shadows: %i
da: Skygger: %i

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
da: Glød (omrids): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
da: Tusmørkestråler: %s

en: Rendered image quality: %s
da: Gengivet billedkvalitet: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
da: Bevægelsessløring: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
da: Skarphedsdybde: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
da: Internetadgang er deaktiveret. Vil du aktivere den?

en: You need to enter a password.
da: Du skal indtaste en adgangskode.

en: Logging out '%s'
da: Logger ud som "%s"

en: Logging in '%s'
da: Logger ind som "%s"

en: You can't delete the only player.
da: Du kan ikke slette den eneste spiller.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
da: Vil du virkelig slette spilleren '%s'?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
da: Klar!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
da: Parat!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
da: Start!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
da: MÅL!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
da: Venter på de andre

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
da: Venter på serveren

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
da: af

en: Collect nitro!
da: Saml nitro!

en: Follow the leader!
da: Følg lederen!

en: Challenge Failed
da: Udfordring mislykket

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
da: Tryk på podiumikonet for at starte introduktionen

en: Press fire to start the tutorial
da: Tryk på skyd for at starte introduktionen

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
da: Tryk på podiumikonet for at starte udfordringen

en: Press fire to start the challenge
da: Tryk på skyd for at starte udfordringen

en: Quit the server
da: Forlad serveren

en: You completed challenges!
da: Du gennemførte udfordringer!

en: Abort Grand Prix
da: Afbryd grandprix

en: Restart
da: Kør igen

en: Back to challenge selection
da: Valg af tilbage til udfordringer

en: Race against the new ghost replay
da: Kør mod den nye spøgelsesgengivelse

en: Back to the menu
da: Tilbage til menuen

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
da: Vil du virkelig afbryde grandprixet?

en: Red Team Wins
da: Rødt hold vinder

en: Blue Team Wins
da: Blåt hold vinder

en: It's a draw
da: Uafgjort

en: Eliminated after %s
da: Elimineret efter %s

en: Eliminated
da: Elemineret

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
da: (eget mål)

en: Track %i/%i
da: Bane %i/%i

en: Grand Prix progress:
da: Grandprixforløb:

en: Highscores
da: Topresultater

en: Best lap time: %s
da: Bedste omgangstid: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
da: af %s

en: You completed the challenge!
da: Du gennemførte udfordringen!

en: You failed the challenge!
da: Udfordringen mislykkedes for dig!

en: Reached Requirements of SuperTux
da: Opnåede forudsætninger for at køre SuperTux

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
da: Alt er tilladt så grib nogle våben og brug dem klogt!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
da: Ingen powerups. Så det er kun dine kørefærdigheder, der har betydning!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
da: Følg med den førende kart men undlad at overhale den!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
da: Ram andre med våben indtil de mister alle deres liv.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
da: Skub bolden ind i modsatte bur for at score mål.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
da: Udforsk baner for at finde alle de gemte æg

en: Race against ghost karts and try to beat them!
da: Kør mod spøgelseskarts og prøv at slå dem!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
da: Fuldfør så mange omgange som muligt i et givet tidsrum.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
da: Tryk på det røde eller blå fodboldsikon for at skifte hold

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
da: Banen er fremstillet af %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
da: Maks. spillere understøttet: %d

en: Number of red team AI karts
da: Antal computerstyrede karts på rødt hold

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
da: Du kan ikke deltage i grandprixet, fordi det indeholder baner, som ikke er låst op!

note: I18N: track group name
en: all
da: alle

en: Locked!
da: Låst!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
da: Gennemfør alle udfordringer for at låse den store port op!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
da: Du skal have flere point 
    for at spille udfordringen!
    Se tilgængelige udfordringer 
    på minikortet.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
da: Accelerér med <%s> og drej med <%s> og <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
da: Accelerér ved at røre øverste del af rattet og styr ved at flytte til venstre eller højre.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
da: Accelerér ved at flytte acceleratoren opad og styr ved at vippe din enhed.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
da: Accelerér ved at flytte acceleratoren opad og styr ved at rotere din enhed.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
da: Saml gaveæsker og affyr våbnet med <%s> så kasserne skydes væk!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
da: Saml gaveæsker og affyr ved at trykke på bowling-ikonet så kasserne skydes væk!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
da: Tryk på <%s> for at kigge bagud.
    Affyr våbnet med <%s> mens der trykkes på <%s> for at skyde bagud!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
da: Tryk på spejl-ikonet for at se bagud.
    Affyr våbnet bagud ved at holde på spejl-ikonet og stryge mod bowling-ikonet!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
da: Brug den indsamlet nitro ved at trykke på <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
da: Brug den indsamlet nitro ved at trykke på nitro-ikonet

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
da: Saml nitroflasker (vi bruger dem efter svinget).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
da: Ups! Når du er i problemer, kan du trykke på <%s> for at blive reddet.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
da: Ups! Når du er i problemer, kan du trykke på fugl-ikonet for at blive reddet.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
da: Accelerér og tryk på <%s>-tasten mens du drejer for at drifte.
    Drifting i kort tid kan hjælpe dig med at dreje hurtigere i skarpe sving.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
da: Accelerér og tryk på drift-ikonet mens du drejer for at drifte.
    Drifting i kort tid kan hjælpe dig med at dreje hurtigere i skarpe sving.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
da: Hvis du kan drifte i flere sekunder, så får du en fartbonus som belønning!

en: You are now ready to race. Good luck!
da: Du er nu klar til at køre løb. Held og lykke!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
da: Et 3D-kartracerspil i open source

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
da: tux;spil;racerløb;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
da: Karts. nitro. action! SuperTuxKart er en 3D-arkaderacer i open source med et udvalg af karakterer, spor og tilstande som kan spilles. Vores mål er at skabe et spil som er mere sjovt end det er realistisk og give alle aldersgrupper en god oplevelse.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
da: Vi har baner med diverse temaer, som spillere kan fornøje sig med fra kørsel under vandet, landbrug, jungler og endda i rummet! Gør dit bedste, mens du undviger andre karts, der overhaler dig, men spis ikke bananerne! Pas på bowlingkugler, svuppere, tyggegummi og kager som kastes af dine modstandere.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
da: Du kan tage et enkelt race mod andre karts, dyste i en af mange grandprixer, prøve at slå highscore i tidskørsel på egen hånd, spille i kamptilstand mod computeren eller dine venner og mere! For en større udfordring kan du tilslutte dig online, møde og bevise dine køreevner med og for spillere fra hele verden!

en: This game has no ads.
da: Spillet har ingen reklamer.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
da: Dette er den ustabile version af SuperTuxKart som indeholder de seneste forbedringer. Den udgives primært til testning, for at gøre den stabile STK så god som muligt.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
da: Denne version kan installeres på enheden, parallelt med den stabile version.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
da: Hvis du har brug for mere stabilitet, så overvej at bruge den stabile version: %s

en: SuperTuxKart Team
da: SuperTuxKart-teamet
