SuperTuxKart - en to id translation catalogue (1016 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
id: Mengekstrak data permainan...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
id: Terjadi kesalahan saat mengekstrak data permainan

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
id: Periksa sisa ruang pada perangkat atau pasang ulang SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
id: Keluar

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
id: Mainkan semua sirkuit resmi setidaknya sekali.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
id: Serang!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
id: Serang 10 kart dengan bola bowling.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
id: Musuh Besar

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
id: Serang kart yang sama 5 kali dalam satu balapan.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
id: Pelari Maraton

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
id: Selesaikan satu balapan minimal dua kali lap dari jumlah tetap.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
id: Selip-gaji

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
id: Selip 5 kali dalam satu lap.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
id: Pembalap emas

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
id: Menang melawan minimal 3 AI di balapan normal, uji waktu, dan ikuti pemimpin.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
id: Kekuatan Cinta

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
id: Gunakan 10 kekuatan atau lebih di balapan.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
id: Tak Terhentikan

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
id: Menangkan 5 balapan secara berturut-turut melawan minimal 3 AI. Ingat, memulai ulang balapan dihitung sebagai kekalahan.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
id: Pecinta Pisang

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
id: Kumpulkan minimal 5 pisang dalam satu balapan.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
id: Rahasia

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
id: Benar-benar ... rahasia.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
id: Pemburu Nyamuk

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
id: Hajar lawanmu seperti nyamuk! Gunakan raket nyamuk, lumat mereka setidaknya 5 kali dalam satu balapan.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
id: Melampaui Keberuntungan

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
id: Menangkan 10 balapan secara berturut-turut dalam mode Ahli atau SuperTux melawan minimal 5 AI. Ingat, memulai ulang balapan dihitung sebagai kekalahan.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
id: Taman Bermain Pinguin

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
id: Terpencil

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
id: Ke Bulan dan Kembali

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
id: Di Ujung Dunia

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
id: Pasang

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
id: Lepas Pemasangan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
id: Kembali

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
id: Pilih tipe kontroler yang kamu inginkan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
id: Akselerometer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
id: Giroskop

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
id: Roda kemudi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
id: Akselerasi otomatis

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
id: Kamu bisa mengubahnya nanti di pengaturan perangkat sentuh.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
id: Terapkan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
id: Opsi Perangkat Sentuh

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
id: Umum

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
id: Perangkat diaktifkan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
id: Tombol terbalik

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
id: Skala tombol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
id: Tingkat lanjut

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
id: Zona mati

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
id: Sensitivitas X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
id: Sensitivitas Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
id: Kembalikan ke pengaturan bawaan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
id: Ya

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
id: Batalkan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
id: Terima

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
id: Terbalik

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
id: Pengaturan kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
id: Kamera pemain

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
id: Tampilan Lapangan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
id: Jangkauan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
id: Sudut

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
id: Kemulusan gerak kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
id: Belakang kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
id: Ikuti bola di mode sepak bola

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
id: Set ulang

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
id: Pengaturan Grafis

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
id: Saluran lanjutan (cahaya, dsb)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
id: Bayangan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
id: Mekar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
id: Oklusi ambien

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
id: Kedalaman

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
id: Buramkan gerakan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
id: Pencahayaan berdasarkan gambar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
id: Penyebaran Cahaya

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
id: Karakter animasi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
id: Kompresi tekstur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
id: Efek partikel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
id: Kualitas render gambar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
id: Detail geometri

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
id: * Mulai ulang STK untuk menerapkan pengaturan baru

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
id: Tutup

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
id: Rekam balapan untuk membuat ulangan bayangan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
id: Tonton ulangan saja

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
id: Bandingkan dengan bayangan lainnya

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
id: Mulai Balapan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
id: Bandingkan bayangan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
id: Hapus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
id: Gol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
id: Kemajuan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
id: Ubah Kata Kunci

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
id: Kata Kunci Sekarang

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
id: Kata Kunci Baru

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
id: Konfirmasi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
id: Kumpulkan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
id: Lanjutkan Balapan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
id: Kembali ke lobi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
id: Mulai Ulang Balapan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
id: Menyerah

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
id: Pengaturan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
id: Panduan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
id: Keluar Server

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
id: Lihat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
id: Pemain 10 besar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
id: Muat ulang

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
id: Pemulihan Akun

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
id: Anda akan menerima surel dengan instruksi lebih lanjut untuk mereset kata kunci. Mohon tunggu dan periksa juga arsip sampah/spam di kotak masuk anda.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
id: Masukkan nama pengguna dan alamat surel yang anda berikan saat mendaftar untuk bisa mereset kata kunci anda.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
id: Nama Pengguna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
id: Surel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
id: Persyaratan dan Persetujuan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
id: Saya setuju pada persyaratan di atas dan saya berusia 13 tahun atau lebih.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
id: Konfigurasi Server

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
id: Tingkat kesulitan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
id: Pemula

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
id: Menengah

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
id: Ahli

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
id: Mode permainan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
id: Balapan Biasa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
id: Uji Waktu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
id: Perang

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
id: Sepak Bola

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
id: Kata Kunci

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
id: Gabung

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
id: Tandai server ini

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
id: Tambahkan pemain

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
id: Nama

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
id: Tak imbang

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
id: Tekan tombol 'Semua pemain siap' setelah daftar pemain siap.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
id: Semua pemain siap

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
id: Bersihkan pemain

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
id: Info Pengguna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
id: Tambahkan Teman

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
id: Tolak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
id: Pilih

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
id: Dijeda

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
id: Kembali ke Permainan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
id: Pilih kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
id: Kembali ke menu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
id: Tekan penuh dan lepas...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
id: Set dengan tombol ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
id: Kosongkan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
id: Pilihan Balapan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
id: Lanjut

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
id: Add-on SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
id: Diperbarui

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
id: Kart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
id: Lintasan

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
id: Arena

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
id: Terpasang

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
id: Standar

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
id: Add-On

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
id: Semua

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
id: Para Kontributor

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
id: Semua Lintasan

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
id: Sunting Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
id: Pindahkan ke atas

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
id: Pindahkan ke bawah

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
id: Tambah

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
id: Sunting

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
id: Simpan

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
id: Jumlah putaran:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
id: Balik:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
id: Pilihan Ulangan Berbayang

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
id: Berburu Telur

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
id: Hanya tampilkan waktu terbaik

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
id: Bandingkan ulangan

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
id: Hanya tampilkan ulangan yang sesuai dengan tingkat kesulitan sekarang

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
id: Hanya tampilkan ulangan yang sesuai dengan versi sekarang

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
id: Sembunyikan ulangan multi-pemain

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
id: Rekam ulangan berbayang

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
id: Kart AI

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
id: Balik

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
id: Waktu maksimum (m.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
id: Kelompok sirkuit

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
id: Lanjutkan GP yang tersimpan

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
id: Penyunting Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
id: Baru

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
id: Salin

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
id: Ubah Nama

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
id: Simpan Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
id: Panduan SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
id: Mode Permainan

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
id: Kekuatan

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
id: Pisang

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
id: Mode Cerita

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
id: Kelas kart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
id: Multi pemain

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
id: Mulai tutorial

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
id: Kumpulkan kotak hadiah biru, kotak itu akan memberimu kekuatan.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
id: Hindari pisangnya!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
id: Nitro akan memberimu tambahan kecepatan kapanpun yang kamu mau dengan menekan tombol yang sesuai. Kamu bisa melihat jumlah nitro yang kamu miliki pada sisi kanan bawah layar balapan.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
id: Jika kamu melihat tombol dengan gembok seperti ini, maka kamu harus menyelesaikan tantangan untuk membukanya.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
id: Kamu bisa melakukan selip dengan menekan sebuah tombol khusus. Selip jarak pendek akan membantu kamu melakukan belokan tajam, sedangkan selip jarak menengah akan memberimu tambahan kecepatan, dan selip jarak jauh akan memberimu lebih banyak kecepatan. Kamu tidak bisa berhenti berbelok sambil menyelip, jadi arahkan kart-mu dengan hati-hati sebelum melakukan selip!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
id: Kamu bisa mendapatkan kecepatan tambahan saat memulai balapan dengan menancap gas pada saat 'Siap!' sebelum balapan dimulai.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
id: * Pengaturan tombol dapat dilihat/diubah di menu Pengaturan

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
id: SuperTuxKart mempersembahkan beberapa mode permainan:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
id: Balapan Reguler: Semua serangan diizinkan, jadi ambil semua senjata dan gunakan dengan bijak!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
id: Ujian Waktu: Tidak ada senjata, jadi kemampuan menyetirmu yang terpenting!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
id: Ikuti Pemimpin: Melajulah ke posisi dua, karena kart terakhir akan didiskualifikasi setiap waktu menunjukkan angka 0. Hati-hati: berada di depan pemimpin juga akan membuatmu di diskualifikasi!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
id: Ada 3 tipe mode pertempuran: Pada Pertempuran 3 Serangan, kamu harus menyerang pemain lain dengan senjata sampai mereka kehilangan semua nyawa. Pada Permainan Bebas, pemain yang paling banyak menyerang pemain lain akan menjadi pemenang dalam batasan waktu atau pukulan yang diberikan. Pada Rebut Bendera, tim kamu harus membawa bendera tim lain ke pangkalan bendera kamu sendiri, dan jaga supaya benderamu tidak direbut oleh tim lain.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
id: Sepakbola: Gunakan kart untuk mendorong bola ke gawang.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
id: Berburu Telur: Selidiki seluruh jalur untuk menemukan semua telur yang tersembunyi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
id: Ulangan berbayang: Balap melawan bayangan dalam mode uji waktu atau berburu telur, dan capai rekormu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
id: * Beberapa mode permainan ini juga bisa dimainkan dengan gaya Grand Prix: Kamu tidak bermain balapan tunggal, melainkan memainkan beberapa balapan berurutan. Semakin baik peringkatmu, semakin banyak poin yang kamu dapatkan. Di akhir permainan, pemain dengan poin terbanyak memenangkan piala.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
id: Untuk membantumu menang, ada beberapa tambahan tenaga yang bisa kau kumpulkan:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
id: Permen Karet - lindungi dirimu sendiri dengan perisai, atau gunakan saat melihat ke belakang untuk meninggalkan kubangan merah muda yang lengket di belakangmu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
id: Ritsleting - akan memberimu kecepatan tambahan yang kuat. Tapi berhati-hatilah agar kart tidak lepas kendali!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
id: Kue - lemparkan pada lawan terdekat, paling baik digunakan pada jarak pendek dan lurus. Kue juga berpengaruh pada kart lain yang dekat pada area ledakan.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
id: Tongkat Penyedot - lemparkan ke depan untuk menarik lawan ke belakang, atau saat menengok ke belakang agar lawan tidak bisa melihat.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
id: Bola Bowling - gelindingkan bola dengan lurus sampai menabrak, ia bisa memantul di dinding. Jika kamu menengok ke belakang, maka bola bowling akan digelindingkan ke belakang.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
id: Parasut - menghambat semua kart di depanmu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
id: Penukar - kado hadiah akan ditukar menjadi pisang, kaleng nitro menjadi permen karet, dan sebaliknya dalam waktu singkat.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
id: Bola Basket - lompat-lompat mengejar pimpinan balapan, dan mungkin melumat serta memperlambat kart lainnya disepanjang jalurnya.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
id: Raket Nyamuk - akan menggepengkan kart yang dekat, sehingga memperlambat mereka. Juga bisa digunakan untuk membuang parasut dan bom.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
id: Menabrak pisang akan menyebabkan salah satu benda ini menempel pada kart:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
id: Jangkar - memperlambat kart secara mendadak.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
id: Parasut - memperlambat kart, lebih parah daripada jangkar. Semakin tinggi kecepatanmu, semakin kuat parasut memperlambatmu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
id: TNT - akan meledak dan melayangkan kart ke udara setelah beberapa detik. Tabrak ke kart lain untuk memindahkan TNT-nya.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
id: Nolok yang jahat telah menangkap Gnu! Berikut beberapa tips untuk membantumu:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
id: Ikon di peta mini ini menampilkan tantangan yang tersedia yang belum kamu selesaikan. Di kanan atas layar juga menampilkan berapa jumlah poin yang kamu miliki. Selesaikan sebanyak mungkin tantangan yang kamu bisa, dan Nolok akan mengabulkan permintaanmu untuk balapan dengannya. Menangkan balapan untuk membebaskan Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
id: Ketika kamu menyelesaikan sebuah tantangan, kamu akan mendapatkan sebuah piala. Setiap piala bernilai poin tertentu. Semakin tinggi tingkat kesulitan yang kamu selesaikan pada tantangan itu, semakin bagus pialanya dan nilai poinnya semakin tinggi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
id: Ketika kamu mendapatkan jumlah poin yang ditampilkan di bawah ikon ini, kamu akan diberi hadiah berupa sebuah kejutan. Ada beberapa untuk dikoleksi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
id: Tidak semua kart sama! Kart tersedia untuk golongan tertentu dengan beberapa perbedaan:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
id: Berat - ada tiga golongan kart, tergantung beratnya: ringan, sedang dan berat. Kart yang lebih berat akan semakin kurang terpengaruh oleh parasut, dan lebih tahan terhadap ledakan.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
id: Akselerasi - khususnya berguna saat mulai, setelah kecelakaan, atau di jalur dengan banyak tikungan tajam. Semakin ringan kart-nya, semakin cepat akselerasi-nya, khususnya pada kecepatan rendah.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
id: Kecepatan maksimum - semakin tinggi, semakin cepat kart-nya. Berguna pada jalur lurus dan sedikit belokan. Kart yang lebih berat memiliki kecepatan maksimum yang lebih tinggi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
id: Efisiensi nitro - Semakin tinggi, semakin tinggi pula kecepatan yang bisa kamu dapatkan dari sekaleng nitro. Kart yang lebih ringan akan memiliki efisiensi nitro yang lebih tinggi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
id: Jika kamu mengikuti kart lain dalam jarak dekat untuk beberapa detik, kamu akan mendapatkan tambahan kecepatan ketika kamu menyalipnya. Semakin ringan kart yang kamu gunakan, semakin mudah dalam menyalip-nya.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
id: SuperTuxKart bisa dimainkan dengan mode multi-pemain secara daring...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
id: Pertama, pilih ikon 'daring' pada menu utama. Pilih jaringan lokal atau jaringan global (membutuhkan aktivasi Internet pada pengaturan). Lalu, kamu bisa membuat server sendiri dengan opsi kustom, atau bergabung pada salah satu server di antara daftar server yang ada. Beberapa server pada daftar tersebut adalah server yang direkomendasikan dengan balapan berperingkat.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
id: Begitu masuk ke jaringan, balapan akan dimulai setelah pemilik (dilambangkan dengan mahkota) memutuskannya. Jaringan resmi bisa saja oto-mulai balapan jika ada cukup pemain. Lalu, kamu bisa memilih kart dan mem-voting putaran untuk balapan berikut. Putaran Add-on diizinkan hanya jika pemain dan server memilikinya.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
id: ... atau pada piranti yang sama:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
id: Pertama, kamu perlu beberapa piranti masukan. Gunakan layar konfigurasi masukan untuk melakukan pengaturan. Idealnya, gunakan beberapa gamepad atau joystick. Pada papan ketik, setiap pemain akan membutuhkan pengaturan tombol yang berbeda. Pada umumnya papan ketik tidak cocok digunakan untuk multi-pemain karena tidak memiliki dukungan multi tombol secara bersamaan.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
id: Jika perangkat masukan telah dikonfigurasi, pilih ikon 'Multi-pemain Bagi-layar' pada menu utama. Setiap pemain bisa menekan tombol 'tembak' di gamepad atau papan tik untuk bergabung ke permainan, dan menggunakan perangkat masukan mereka untuk memilih kart. Permainan akan dilanjutkan ketika semua pemain telah memilih kart. Pada langkah ini, mouse tidak dapat digunakan.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
id: Pemilihan Skor Tinggi

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
id: Uji Waktu

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
id: Pilih Kart Anda

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
id: Pemain tunggal

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
id: Multi-pemain Bagi-layar

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
id: Daring

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
id: Add-On

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
id: Skor Tinggi

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
id: Penghargaan

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
id: Penyunting Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
id: Tentang game ini

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
id: Pembuatan Server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
id: Nama server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
id: Jumlah pemain maksimum

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
id: Kata sandi untuk server privat (opsional)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
id: Buat

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
id: Jaringan Lokal

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
id: Cari Server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
id: Buat Server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
id: Lobi

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
id: Mulai balapan

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
id: Konfigurasi

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
id: Aktifkan bagi-layar atau pemain tak imbang

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
id: Jaringan lokal

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
id: Jaringan global

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
id: Masukkan alamat server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
id: Profilmu

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
id: Rangking pemain

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
id: Teman

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
id: Cari teman lebih banyak:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
id: Cari

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
id: Jaringan Global

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
id: Main Cepat

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
id: Pengaturan Akun

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
id: Kata Kunci:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
id: Ubah

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
id: Surel:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
id: Buat Pengguna

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
id: Akun Daring Baru

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
id: Akun Daring yang Ada

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
id: Akun Luring

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
id: Nama Lokal

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
id: Nama Pengguna Daring

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
id: Reset kata sandi

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
id: Anda dapat bermain tanpa akun daring dengan memilih akun luring. Meski dengan begitu, anda tidak dapat terhubung dengan teman, memilih add-on, dll. Mohon baca privasi di http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
id: Pilihan Server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
id: Perlihatkan server privat

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
id: Gunakan koneksi IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
id: Cari pengguna

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
id: Pengaturan SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
id: Grafis

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
id: Suara

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
id: Antarmuka

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
id: Pemain

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
id: Kendali

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
id: Bahasa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
id: Musik

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
id: Diaktifkan

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
id: Efek Suara

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
id: Hapus Konfigurasi

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
id: Matikan Konfigurasi

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
id: Kembali ke daftar perangkat

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
id: Ganti Nama Konfigurasi

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
id: Aktifkan force feedback (jika didukung)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
id: Pengaturan Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
id: Selalu tampilkan kotak masuk

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
id: Sambungkan ke Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
id: Aktifkan chatting daring

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
id: Aktifkan chatting di permainan daring

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
id: Pengaturan lainnya

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
id: Aktifkan tak imbang untuk masing-masing pemain

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
id: Lepas semua aset permainan

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
id: Tekan enter atau klik-ganda pada salah satu piranti untuk mengkonfigurasi piranti tersebut

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
id: Tambah Piranti

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
id: * Konfigurasi yang dipakai akan ditentukan dari tombol 'Pilih' yang ditekan untuk memulai permainan.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
id: Tampilan

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
id: Peta mini

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
id: Tata letak Multi-pemain Bagi-layar

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
id: Ukuran huruf

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
id: Kamera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
id: Kustom...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
id: Tampilkan FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
id: Tampilkan kekuatan yang disimpan kart lain

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
id: Aktifkan pewaktu mode cerita

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
id: Aktifkan pewaktu lari-cepat

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
id: Resolusi Render

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
id: Tingkat Efek Grafis

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
id: Tingkat Efek Buram

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
id: Sinkronisasi Vertikal

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
id: Pengaturan kustom...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
id: Resolusi

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
id: Layar Penuh

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
id: Ingat lokasi jendela

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
id: Terapkan resolusi baru

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
id: Pilih kesulitan

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
id: Pilih mode Permainan

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
id: Tekan kiri/kanan untuk memilih dan tekan tembak

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
id: Tim Merah

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
id: Tim Biru

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
id: Jumlah putaran

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
id: Jumlah kart AI

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
id: Jumlah kart AI tim biru

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
id: Grand Prix Acak

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
id: Log Masuk

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
id: Ingat kata sandi

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
id: Hapus

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
id: Warna kart

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
id: Tampilan UI dapat diubah di pengaturan UI.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
id: Kamu bisa melihat kekuatan kart lain dengan mengaktifkannya di pengaturan UI.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
id: Ukuran fonta bisa diubah di pengaturan UI.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
id: Menu bantuan memiliki banyak informasi berguna.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
id: Pada mode pemain-tunggal, kamu bisa melihat dan melawan rekaman uji-waktu.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
id: Kamu bisa mengunjungi https://supertuxkart.net/ untuk informasi lebih tentang permainan ini.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
id: Kecepatan nitro pendek lebih efisien.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
id: Gunakan ritsleting saat situasi aman. Idealnya pada jalur yang lurus dan panjang.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
id: Jangan menggunakan banyak ritsleting berurutan secara cepat. Sebaiknya tunggu hingga dorongan kecepatan sudah habis.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
id: Selip membuatmu semakin cepat, lakukan ini saat situasi aman.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
id: Raket nyamuk bisa digunakan untuk membuang bom atau parasut.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
id: Kamu tidak bisa berhenti berbelok saat selip. Arahkan kart dengan baik sebelum memulai selip.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
id: Kamu akan mendapatkan tambahan kecepatan saat memulai balapan jika kamu mulai akselerasi saat "Siap!".

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
id: Mengerem akan membantu membuang parasut lebih cepat.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
id: Pertama-tama yang paling penting, fokus ke arah kart melaju.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
id: Tombol penyelamat sangat berguna.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
id: Berhati-hatilah saat dekat dengan kart lain, mereka bisa menyerangmu!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
id: Bola basket dapat dihancurkan dengan tembakan ke belakang menggunakan bola bowling, kue, atau tongkat penyedot.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
id: Hindari menabrak bagian belakang kart lain, karena akan memperlambatmu.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
id: Kamu bisa menggunakan bola bowling untuk mendorong dan menghalangi bola.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
id: Dalam sepak bola, selalu bekerja sebagai tim untuk mendapat hasil yang bagus.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
id: Jika kamu gagal mendapat bola dan musuh mendekat, cobalah menyerang mereka dengan kekuatan yang kamu dapatkan, atau halangi jalan mereka.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
id: Rotasi yang baik dari posisi (menyerang dan bertahan) sangat penting.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
id: Pastikan memiliki simpanan setidaknya 2 kaleng besar nitro.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
id: Jangan gunakan tiga bola bowling dalam waktu bersamaan.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
id: Jangan menghalangi rekan satu tim yang membawa bola, meskipun kamu bisa mencoba menyerang musuh yang berusaha menghentikannya untuk mendapatkan skor.

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
id: Lubang Antediluvian

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
id: Sinyal Alien

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
id: Labirin Koloseum Kuno

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
id: Kota Candela

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
id: Pulau Pertempuran

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
id: Hutan Gelap

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
id: Gua X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
id: Kuil Cocoa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
id: Penyebrangan Ladang Jagung

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
id: Benteng Magma

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
id: Pulau Gran Paradiso

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
id: Lapangan Sepak Bola Es

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
id: Ada apa, makhluk rendahan? Pemimpinmu Gnu menghilang?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
id: Oh ya, lihat, dia di kastilku sekarang dan akan disajikan untuk makan malam ...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
id: Tetapi aku adalah makhluk adil. Jadi, aku beri kau sebuah kesepakatan.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
id: Kalau kau bisa mengalahkanku dalam balapan, aku akan membebaskan si tua bangka itu.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
id:  Tetapi kau, makhluk kecil yang menyedihkan tidak akan pernah bisa mengalahkanku - sang Raja Pembalap ini!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
id: Arena Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
id: Stadion Sepak Bola Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
id: Wilayah Mercusuar

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
id: Tambang Tua

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
id: Golf mini

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
id: Kelas Matematika Oliver

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
id: Taman Labu

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
id: Istana Ravenbridge

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
id: Padang Pasir

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
id: Danau Nessie

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
id: Area Wisata Utara

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
id: Puncak Salju

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
id: Lapangan Sepak Bola

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
id: Stadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
id: Kuil

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
id: Pulau Volcan

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
id: Taman Zen

en: Completed achievement "%s".
id: Prestasi Tercapai "%s".

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
id: Gagal tersambung ke server add-on SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
id: Kesalahan mengunduh berita: '%s'.

en: Normal Race (Grand Prix)
id: Balapan Normal (Grand Prix)

en: Time-Trial (Grand Prix)
id: Ujian Waktu (Grand Prix)

en: Time-Trial - beat the replay
id: Ujian Waktu - melawan ulangan

en: Time-Trial - nitro challenge
id: Ujian Waktu - tantangan nitro

en: Normal Race (single race)
id: Balapan Normal (balapan tunggal)

en: Time-Trial (single race)
id: Ujian Waktu (balapan tunggal)

en: Follow the Leader (single race)
id: Ikuti Sang Pemimpin (balapan tunggal)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
id: Mode: Balik

en: New track '%s' now available
id: Lintasan baru '%s' sekarang tersedia

en: New game mode '%s' now available
id: Mode permainan baru '%s' sekarang tersedia

en: New Grand Prix '%s' now available
id: Grand Prix baru '%s' sekarang tersedia

en: New difficulty '%s' now available
id: Tingkat kesulitan baru '%s' sekarang tersedia

en: New kart '%s' now available
id: Kart baru '%s' sekarang tersedia

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
id: Mode lari cepat dinonaktifkan. Mode ini hanya dapat diaktifkan jika permainan belum ditutup sejak menjalankan mode cerita.
    
    Menutup permainan sebelum menyelesaikan mode cerita akan membatalkan pewaktu.
    
    Untuk menggunakan mode lari cepat, silakan membuat profil baru.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
id: Tamu

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
id: Tamu %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
id: Berkas konfigurasi anda tidak beraturan, jadi berkas tersebut dihapus dan akan dibuat lagi yang baru.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
id: Berkas konfigurasi sudah terlalu lama, jadi berkas tersebut dihapus dan akan dibuat lagi yang baru.

en: Video recording started.
id: Rekaman video dimulai.

en: Video saved in "%s".
id: Video tersimpan dalam "%s".

en: Encoding progress:
id: Kemajuan pengkodean:

en: Loading
id: Memuat

en: Mass
id: Massa

en: Maximum speed
id: Kecepatan maksimum

en: Acceleration
id: Akselerasi

en: Nitro efficiency
id: Efisiensi nitro

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
id: %s (tak imbang)

en: %s is ready
id: %s telah siap

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
id: [tidak ada]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
id: Tombol Kiri Mouse

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
id: Tombol Kanan Mouse

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
id: Batal

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
id: Tombol Tengah Tetikus

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
id: Tombol Mouse X1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
id: Tombol Mouse X2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
id: Jeda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
id: Setuju

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
id: Ubah mode

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
id: Spasi

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
id: Kiri

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
id: Atas

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
id: Kanan

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
id: Bawah

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
id: Bantuan

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
id: Logo Kiri

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
id: Logo Kanan

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
id: Pemisah

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
id: - (Pengurang)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
id: Desimal

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
id: / (Pembagi)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
id: Shift Kiri

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
id: Shift Kanan

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
id: Control Kiri

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
id: Control Kanan

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
id: Menu Kiri

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
id: Menu Kanan

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
id: Mainkan

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
id: Sumbu %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
id: Sumbu %d dibalik

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
id: Sumbu %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
id: Tombol gamepad %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
id: Tombol mouse %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
id: Sumbu mouse %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
id: Mohon konfigurasi ulang setelan tombol.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
id: Berkas konfigurasi anda tidak cocok dengan STK versi ini.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
id: Panduan

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
id: Mulai

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
id: Tekan stik kiri

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
id: Tekan stik kanan

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
id: Bahu kiri

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
id: Bahu kanan

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
id: DPad atas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
id: DPad bawah

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
id: DPad kiri

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
id: DPad kanan

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
id: Stik kiri arah kanan

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
id: Stik kiri arah kiri

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
id: Stik kiri arah bawah

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
id: Stik kiri arah atas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
id: Stik kanan arah kanan

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
id: Stik kanan arah kiri

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
id: Stik kanan arah bawah

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
id: Stik kanan arah atas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
id: Pemicu kiri

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
id: Pemicu kanan

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
id: Mengabaikan '%s'. Kamu harus bergabung lebih awal untuk ikut main!

en: Only the Game Master may act at this point!
id: Hanya Master Permainan yang boleh melakukan ini!

en: %s has low battery level.
id: Baterai %s melemah.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
id: Hubungkan wiimote kamu ke manajer Bluetooth, lalu klik Ok. Instruksi detail di https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
id: Tekan tombol 1+2 secara bersamaan pada wiimote kamu untuk mengaktifkan mode pendeteksian, lalu klik Ok. Instruksi detail pada https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
id[0]: Menemukan %d wiimote

en: Could not detect any wiimote :/
id: Tidak dapat mendeteksi wiimote :/

en: Getting ready to race
id: Mempersiapkan untuk membalap

en: Penalty time!!
id: Hukuman waktu!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
id: Jangan tancap gas sebelum 'Siap!'

en: You can have at most 3 lives!
id: Kamu bisa memiliki maksimal 3 nyawa!

en: +1 life.
id: Kehidupan +1.

en: You were too slow!
id: Kamu terlalu pelan!

en: You won the race!
id: Anda berhasil memenangkan balapan!

en: You finished the race in rank %d!
id: Anda telah menyelesaikan balapan pada peringkat %d!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
id: %s meninggalkan permainan.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
id: SuperTuxKart bisa terhubung ke sebuah server untuk mengunduh add-on dan menginformasikan pembaruan. Silakan membaca ketentuan privasi kami di https://supertuxkart.net/Privacy. Apakah kamu ingin mengaktifkan fitur ini? (Untuk mengubah pengaturan ini, buka menu Pengaturan, pilih tab 'Umum', dan ubah "Hubungkan ke Internet").

en: Your screen resolution is too low to run STK.
id: Resolusi layarmu terlalu kecil untuk menjalankan STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
id: Versi drivermu sudah terlalu lama. Silahkan pasang driver video terbaru.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
id: Versi driver grafik yang kamu gunakan sudah sangat tua. Silakan periksa apakah ada pembaruan yang tersedia. SuperTuxKart merekomendasikan driver yang mendukung %s atau lebih baik. Aplikasi ini akan tetap bisa dijalankan, tetapi dalam mode grafis yang minimal.

en: Server connection timed out.
id: Waktu habis saat menghubungi server.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
id: %s punya bendera merah!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
id: Bendera merah sudah kembali!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
id: %s punya bendera biru!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
id: Bendera biru sudah kembali!

en: %s captured the blue flag!
id: %s mengambil bendera biru!

en: %s captured the red flag!
id: %s mengambil bendera merah!

en: Eggs: %d / %d
id: Telur: %d/ %d

en: Leader
id: Pemimpin

en: Final lap!
id: Putaran terakhir!

en: Lap %i
id: Putaran ke-%i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
id: %s oleh %s

en: New fastest lap
id: Putaran tercepat yang baru

en: WRONG WAY!
id: SALAH JALAN!

en: %s scored a goal!
id: %s berhasil mencetak gol!

en: Oops, %s made an own goal!
id: Ups, %s melakukan gol bunuh diri!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
id[0]: %i ban cadangan telah dikeluarkan!

en: You have been eliminated!
id: Anda telah tereliminasi!

en: '%s' has been eliminated.
id: '%s' telah tereliminasi.

en: Server has been shut down.
id: Server telah dimatikan.

en: You were kicked from the server.
id: Kamu ditendang dari server.

en: You were kicked: Ping too high.
id: Kamu ditendang: Ping terlalu tinggi.

en: Bad network connection is detected.
id: Koneksi jaringan jelek terdeteksi.

en: %s disconnected.
id: Koneksi %s  terputus.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
id: Tekan nama pemain di daftar untuk mengatur pemain dan informasi peringkat.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
id: Tingkat kesulitan: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
id: Pemain maks: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
id: Mode permainan: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
id: Batas waktu

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
id: Batas gol

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
id: Tipe permainan sepak bola:%s

en: Grand prix progress: %d / %d
id: Perkembangan grand prix: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
id: Semua pemain bergabung ke tim merah atau tim biru.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
id: Kamu sekarang menjadi pemilik server.

en: Connection refused: Server is busy.
id: Koneksi ditolak: Server sibuk.

en: Connection refused: You are banned from the server.
id: Koneksi ditolak: Kamu di-ban dari server.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
id: Koneksi ditolak: Kata sandi server salah.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
id: Koneksi ditolak: Data permainan tidak kompatibel.

en: Connection refused: Server is full.
id: Koneksi ditolak: Server penuh.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
id: Koneksi ditolak: Pemain tidak valid.

en: Failed to start the network game.
id: Gagal memulai permainan jaringan.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
id: Permainan telah selesai, kamu tidak bisa lagi bergabung atau menonton.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
id: Tidak ada tempat yang tersisa di arena - fasilitas bergabung dinonaktifkan.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
id: Hanya tersisa 1 pemain, kembali ke lobi.

en: Server owner quit the game.
id: Pemilik server keluar dari permainan.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
id: Kamu akan menonton permainan berikutnya.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
id: %s bergabung dengan tim merah.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
id: %s bergabung dengan tim biru.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
id: %s bergabung dalam permainan.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
id: Tekan <%s> atau <%s> untuk mengubah pemain yang dituju, <%s> atau <%s> untuk posisi kamera.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
id: Berhasil melaporkan %s.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
id: Gagal mengunduh aset, periksa ruang penyimpanan atau koneksi Internetmu, dan coba lagi nanti.

en: No quick play server available.
id: Tidak ada server bermain cepat yang tersedia.

en: Cannot connect to server %s.
id: Tidak dapat terhubung ke server %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
id: Gagal mendeteksi nomor port untuk server %s.

en: Network grand prix has been finished.
id: Grand prix jaringan telah selesai.

en: Time Trial (Grand Prix)
id: Uji Waktu (Grand Prix)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
id: Permainan Bebas

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
id: Rebut Bendera

en: %s is now online.
id: %s sekarang daring.

en: %s and %s are now online.
id: %s dan %s sekarang daring.

en: %s, %s and %s are now online.
id: %s, %s dan %s sekarang daring.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
id[0]: %d teman sekarang daring.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
id: %s sekarang di server "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
id[0]: Kamu memiliki %d permintaan teman baru!

en: You have a new friend request!
id: Kamu memiliki satu permintaan teman baru!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
id: Tidak bisa terhubung ke server. Periksa koneksi Internetmu atau coba lagi nanti.

en: Default
id: Bawaan

en: None
id: Tidak ada

en: Random
id: Acak

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
id: Berkas skor tertinggi sudah terlalu lama.
    semua skor tertinggi telah dihapus.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
id: Ikuti Sang Pemimpin

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
id: Pertempuran 3 serangan

en: Incomplete replay file will not be saved.
id: Berkas ulangan yang tidak lengkap tidak akan disimpan.

en: Replay saved in "%s".
id: Ulangan disimpan di "%s".

en: 1 week
id: 1 minggu

en: 2 weeks
id: 2 minggu

en: 1 month
id: 1 bulan

en: 3 months
id: 3 bulan

en: 6 months
id: 6 bulan

en: 9 months
id: 9 bulan

en: 1 year
id: 1 tahun

en: 2 years
id: 2 tahun

en: Add-on name
id: Nama Add-on

en: Updated date
id: Tanggal perbaruan

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
id: Tidak terpasang

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
id: %s oleh %s

en: Please wait while addons are updated
id: Mohon tunggu selagi addons diperbarui

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
id: Maaf, terjadi kesalahan saat mencoba menghubungi situs web add-ons. Pastikan Anda terhubung ke Internet dan juga SuperTuxKart tidak terhalang firewall

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
id: standar

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
id: Dikunci : selesaikan tantangan yang masih aktif untuk mendapatkan akses lebih!

en: Random Arena
id: Arena Acak

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
id[0]: Arena %d tidak tersedia untuk mode pemain tunggal.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
id: Sub-tujuan

[ctx: achievement_info]
en: Progress
id: Perkembangan

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
id: Selesaikan semua sub-tujuan

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
id: Selesaikan semua sub-tujuan dalam satu waktu

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
id: Selesaikan setidaknya satu sub-tujuan

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
id: Jumlah sub-tujuan harus mencapai nilai yang ditentukan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
id: Balapan yang dimenangkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
id: Balapan normal yang dimenangkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
id: Balapan ujian-waktu yang dimenangkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
id: Balapan Ikuti Sang Pemenang yang dimenangkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
id: Kemenangan berurutan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
id: Kemenangan berurutan dalam mode Ahli atau SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
id: Balapan pemula yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
id: Balapan pemula yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
id: Balapan tingkat menengah yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
id: Balapan tingkat menengah yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
id: Balapan tingkat ahli yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
id: Balapan tingkat ahli yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
id: Balapan SuperTux yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
id: Balapan SuperTux yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
id: Balapan normal yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
id: Balapan normal yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
id: Balapan uji-waktu yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
id: Balapan uji-waktu yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
id: Balapan Ikuti Sang Pemenang yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
id: Balapan Ikuti Sang Pemenang yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
id: Pertempuran 3 Serangan yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
id: Pertempuran 3 Serangan yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
id: Pertandingan sepak bola yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
id: Pertandingan sepak bola yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
id: Berburu Telur yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
id: Berburu Telur yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
id: Balapan yang dimulai dengan ulangan bayangan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
id: Balapan yang diakhiri dengan ulangan bayangan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
id: Pertandingan Rebut Bendera yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
id: Pertandingan Rebut Bendera yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
id: Permainan Bebas dimulai

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
id: Permainan Bebas selesai

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
id: Kekuatan yang digunakan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
id:  (1 balapan)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
id: Bola bowling yang mengenai sasaran

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
id: Raket nyamuk yang mengenai sasaran

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
id: Semua yang mengenai sasaran

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
id: Tabrakan dengan kart yang sama

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
id: Pisang yang dikumpulkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
id: Selipan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
id: Balapan yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
id:  (maksimum di satu lintasan resmi)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
id: Balapan yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
id: Balapan arah balik yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
id: Balapan yang diselesaikan sendiri

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
id: Balapan dengan kurang dari jumlah lap bawaan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
id: Balapan dengan lebih dari jumlah lap bawaan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
id: Balapan dengan setidaknya dua kali jumlah lap bawaan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
id: Berburu telur yang dimainkan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
id: Berburu telur yang diselesaikan

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
id:  (jalur resmi yang sesuai dengan tujuan)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
id: Gamepad dan joystick akan muncul pada daftar secara otomatis saat kamu menghubungkannya ke komputer.
    
    Untuk menambahkan konfigurasi papan ketik, kamu bisa menggunakan tombol di bawah ini, TETAPI harap dicatat bahwa sebagian besar papan tik memiliki dukungan yang terbatas untuk penekanan tombol secara simultan, oleh karena itu tidak cocok digunakan untuk permainan multi-pemain. (Tapi kamu bisa menghubungkan beberapa papan ketik ke komputer. Ingat bahwa setiap pemain akan membutuhkan pengaturan tombol yang berbeda.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
id: Tambahkan Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
id: Tambah Konfigurasi Papan Ketik

en: Update
id: Perbarui

en: Version: %d
id: Versi: %d

en: featured
id: unggulan

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
id: Ukuran: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
id: Maaf, pengunduhan add-on gagal

en: Problems installing the addon '%s'.
id: Ada masalah saat menginstal addon '%s'.

en: Try again
id: Coba lagi

en: Problems removing the addon '%s'.
id: Ada masalah saat menghapus addon '%s'.

en: Background download completed.
id: Unduhan di latar belakang selesai.

en: Background download
id: Unduhan di latar belakang

en: Background download has already started.
id: Unduhan di latar belakang sudah dimulai.

en: Current password invalid.
id: Kata sandi tidak valid.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
id: Panjang kata sandi harus antara 8 sampai 30 karakter!

en: Passwords don't match!
id: Kata sandi tidak sama!

en: Password successfully changed.
id: Kata sandi berhasil diubah.

en: Validating info
id: Melakukan validasi info

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
id[0]: Konfirmasikan resolusi dalam %i detik

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
id: Resolusi lebih kecil dari 1024x768 atau 1280x720 tidak didukung. Beberapa bagian dari UI mungkin tidak bekerja dengan benar.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
id: Kejar drone

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
id: Kustomisasi

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
id: Tidak diaktifkan

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
id: Hanya yang penting

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
id: Rendah

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
id: Tinggi

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
id: Sangat Rendah

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
id: SuperTuxKart akan mengunduh aset lengkap (termasuk tekstur dan musik berkualitas tinggi) untuk memberikan pengalaman bermain yang lebih baik. Data seluler akan digunakan, jika kamu tidak memiliki koneksi wifi.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
id: SuperTuxKart akan mengunduh aset lengkap (termasuk tekstur dan musik berkualitas tinggi) untuk pengalaman bermain yang lebih baik.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
id: Masukkan alamat server opsional yang diikuti dengan: kemudian port-nya atau pilih alamat pada daftarnya.

en: Invalid server address: %s.
id: Alamat server tidak valid: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
id: Balik

[ctx: column_name]
en: Difficulty
id: Kesulitan

[ctx: column_name]
en: Laps
id: Lap

[ctx: column_name]
en: Time
id: Waktu

[ctx: column_name]
en: User
id: Pengguna

[ctx: column_name]
en: Version
id: Versi

en: No
id: Tidak

en: Track
id: Lintasan

en: Top %d High Scores
id: %d skor terbaik

en: %s: %s
id: %s:%s

en: Number of karts: %d
id: Jumlah kart: %d

en: Time target: %s
id: Sasaram Waktu: 1%s

en: Laps: %d
id: Putaran: %d

en: Reverse: %s
id: Balik: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
id: (Kosong)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
id: Gunakan warna asli

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
id: Pilih warna dari slider

en: Don't show again
id: Jangan tunjukkan lagi

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
id: Info pemain

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
id: Nama pemain: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
id: Lokasi pemain: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
id: Tendang

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
id: Ubah tim

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
id: Aktifkan tak imbang

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
id: Nonaktifkan tak imbang

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
id: Laporkan pemain

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
id: Mengambil info peringkat untuk %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
id: Laporkan ke administrator server tentang pemain ini (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
id: Tekan apapun...
    (Tekan ESC atau batal)

en: Press any key...
id: Tekan sembarang tombol...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
id: Obrolan dinonaktifkan, aktifkan di menu pengaturan.

en: Back to Battle
id: Kembali ke peperangan

en: Setup New Game
id: Siapkan permainan baru

en: Restart Battle
id: Ulangi peperangan

en: Exit Battle
id: Keluar dari peperangan

en: Setup New Race
id: Mulai Balapan Baru

en: Exit Race
id: Keluar dari Balapan

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
id: %s belum memiliki peringkat.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
id: %s berada pada peringkat %d dengan skor %f.

en: Username and/or email address invalid.
id: Nama dan/atau alamat surel pengguna tidak valid.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
id: Silakan membaca syarat dan ketentuan SuperTuxKart di '%s'. Kamu harus menyetujui syarat dan ketentuan tersebut untuk dapat melakukan registrasi akun STK. Jika kamu memiliki pertanyaan atau komentar mengenai syarat-syarat tersebut, salah satu anggota tim pengembang akan membantumu dengan senang hati.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
id: Tantangan nitro

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
id: Balapan ulangan bayangan

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
id: Putaran: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
id: Tipe: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
id: Peringkat Dibutuhkan: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
id: Waktu Dibutuhkan: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
id: Poin Nitro Dibutuhkan: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
id: Jumlah Kart AI: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
id: Mode pertempuran

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
id: Tipe permainan sepak bola

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
id: Lokasi server: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
id: Lintasan saat ini: %s

en: Rank
id: Peringkat

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
id: Pemain

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
id: Skor

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
id: Waktu bermain

en: Remove from bookmarks
id: Hapuskan dari tanda buku

en: Input device already exists.
id: Perangkat masukan telah ada.

en: No player available for connecting to server.
id: Tidak ada pemain yang tersedia untuk terhubung ke server.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
id: Nama pengguna: %s

en: Cancel Request
id: Batalkan Permintaan

en: Today
id: Hari Ini

en: Friend request sent!
id: Permintaan pertemanan terkirim!

en: Friend request accepted!
id: Permintaan pertemanan diterima!

en: Friend request declined!
id: Permintaan pertemanan ditolak!

en: Friend removed!
id: Teman dihapus!

en: Friend request cancelled!
id: Permintaan pertemanan dibatalkan!

en: Processing
id: Memproses

en: Fetching last vote
id: Mengambil peringkat terakhir

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
id: Kamu bisa menggunakan peringkat sebelumnya dengan klik bintang di bawah.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
id: Kamu belum memberi peringkat untuk addon ini. Pilih peringkat yang kamu inginkan dengan menekan bintang di bawah

en: Vote successful! You can now close the window.
id: Berhasil memberi peringkat! Kamu bisa menutup jendela.

en: Performing vote
id: Memberi peringkat

en: Random Track
id: Pilih Lintasan dengan Acak

en: Are you sure you want to remove '%s'?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus '%s'?

en: Do you want to save your changes?
id: Apakah kamu ingin menyimpan perubahan?

en: Laps
id: Lap

en: Reversed
id: Dibalikkan

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
id: Terjadi kesalahan saat menyimpan grand prix.

en: Select a track
id: Pilih lintasan

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
id: Kamu telah menyelesaikan tantangan mudah! Poin yang didapatkan pada tingkat ini: %i / %i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
id: Kamu telah menyelesaikan tantangan menengah! Poin yang didapatkan pada tingkat ini: %i / %i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
id: Kamu telah menyelesaikan tantangan sulit! Poin yang didapatkan pada tingkat ini: %i / %i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
id: Kamu telah menyelesaikan tantangan SuperTux! Poin yang didapatkan pada tingkat ini: %i / %i

en: You unlocked %s!
id: Kamu membuka kunci %s!

en: Challenge Completed
id: Tantangan Selesai

en: You unlocked track %0
id: Anda membuka sirkuit %0

en: You unlocked grand prix %0
id: Anda membuka grand prix %0

[ctx: column_name]
en: Track
id: Lintasan

[ctx: column_name]
en: Players
id: Pemain

en: Reload
id: Muat ulang

en: Please enter the name of the grand prix
id: Mohon masukkan nama dari grand prix

en: Please select a Grand Prix
id: Silakan pilih sebuah Grand Prix

en: User defined
id: Ditentukan pengguna

en: Name is empty.
id: Nama kosong.

en: Another grand prix with this name already exists.
id: Grand prix lain dengan nama ini sudah ada.

en: Name is too long.
id: Nama terlalu panjang.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
id: Semoga beruntung lain waktu!

en: You completed a challenge!
id: Kau menyelesaikan tantangan!

en: You won the Grand Prix!
id: Kamu memenangkan Grand Prix!

en: You completed the Grand Prix!
id: Anda menyelesaikan Grand Prix ini!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
id: Jumlah kart

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus daftar skor tinggi ini?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
id: Apakah kamu yakin menghapus semua Skor tinggimu?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
id: Hubungkan papan tik atau gamepad untuk memainkan multi-pemain bagi-layar

en: Random Kart
id: Pilih Kart dengan Acak

en: Locked
id: Dikunci

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
id: Semua orang:
    Tekan tombol 'Pilih' untuk bergabung ke permainan

en: Would you like to play the tutorial of the game?
id: Apakah kamu ingin memainkan tutorial permainan?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
id: Kamu tidak bisa bermain daring tanpa akses Internet. Jika kamu ingin bermain daring, pergi ke menu pengaturan, dan centang "Hubungkan ke Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
id: Kamu tidak bisa mengunduh add-on tanpa akses Internet. Jika kamu ingin mengunduh add-on, pergi ke menu pengaturan, dan centang "Hubungkan ke Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
id: Kamu tidak bisa mengunduh add-on tanpa akses Internet. Jika kamu ingin mengunduh add-on, pergi ke menu pengaturan, dan centang "Hubungkan ke Internet".
    
    Kamu bisa menghapus add-on yang telah terunduh.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
id: Modul add-ons sedang tidak diaktifkan dalam layar Pengaturan

en: Please wait while the add-ons are loading
id: Mohon bersabar selagi add-ons dimuat

en: Are you sure you want to quit STK?
id: Apakah kamu yakin ingin keluar dari STK?

en: Create LAN Server
id: Membuat Server LAN

en: %s's server
id: Server %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
id: Jumlah lintasan grand prix

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
id: Nama harus di antara 4 sampai 30 huruf!

en: Incorrect characters in password!
id: Ada huruf yang tidak benar di kata sandi!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
id: Siap

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
id: Bergabung

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
id: Menonton

en: Install addon
id: Pasang add-on

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
id: Harap tunggu (%s) setelah permainan ini selesai, perkiraan sisa waktu: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
id: Harap tunggu permainan ini selesai, perkiraan sisa waktu: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
id: Harap tunggu (%s) setelah permainan ini selesai, perkiraan perkembangan: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
id: Harap tunggu permainan ini selesai, perkiraan kemajuan: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
id: Harap tunggu permainan ini sampai selesai.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
id[0]: Permainan akan dimulai jika ada pemain lebih dari %d.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
id[0]: Permainan dimulai dalam %d detik, atau jika semua pemain telah menekan tombol 'Siap'.

en: Connecting to server %s
id: Menghubungi server %s

en: Finding a quick play server
id: Menemukan server bermain cepat

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
id: Sisa waktu: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
id: Gol

en: Fetching achievements
id: Mengambil data prestasi

en: %s's profile
id: Profil %s

en: Since
id: Sejak

en: Fetching friends
id: Mengambil data teman

en: New Request
id: Permintaan Baru

en: Pending
id: Ditunda

en: Offline
id: Luring

en: Enter new E-mail below
id: Masukan E-mail baru di bawah

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
id: E-mail baru harus memiliki 5 sampai 254 huruf karakter!

en: New Email is invalid!
id: E-mail tidak valid!

en: E-mail changed!
id: E-mail telah dirubah!

en: Failed to change E-mail: %s
id: Gagal mengubah E-mail: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
id: Kamu harus log masuk untuk bermain jaringan Global. Periksa nama pengguna di atas.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
id: Kamu tidak bisa bermain daring tanpa akses Internet. Jika kamu ingin bermain daring, pergi ke pengaturan, pilih tab 'Antarmuka Pengguna', dan sunting "Hubungkan ke Internet".

en: Searching
id: Mencari

en: Exit game
id: Keluar permainan

en: Could not create player '%s'.
id: Tidak bisa membuat pemain '%s'.

en: User name cannot be empty.
id: Nama pengguna tidak bisa kosong.

en: Online username and password must not be the same!
id: Nama pengguna dan kata sandi untuk online tidak boleh sama!

en: Emails don't match!
id: Surel tidak cocok!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
id: Nama pengguna untuk online hanya boleh menggunakan alpha numerik (ASCII) huruf, titik, tanda hubung, dan garis bawah.

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
id: Nama pengguna daring harus di antara 3 sampai 30 huruf!

en: Online username must not start with a number!
id: Nama pengguna daring tidak boleh dimulai dengan angka!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
id: Panjang surel harus di antara 5 sampai 254 karakter!

en: Email is invalid!
id: Surel tidak valid!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
id: Kamu akan menerima sebuah surel dengan instruksi untuk mengaktifkan akun. Silakan bersabar dan pastikan memeriksa folder spam.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
id: Akses Internet dinonaktifkan, aktifkan di pengaturan

[ctx: column_name]
en: Name
id: Nama

[ctx: column_name]
en: Game mode
id: Mode permainan

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
id: Pemilik

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
id: Jarak (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
id: Tidak diketahui

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
id: IPv4 tidak terdeteksi, kamu mungkin tidak dapat bergabung ke server manapun.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
id: IPv6 tidak terdeteksi, kamu mungkin tidak dapat bergabung ke server manapun.

en: No server is available.
id: Tidak ada server yang tersedia.

en: Fetching servers
id: Mengambil data server

en: Server Bookmarks
id: Tanda Buku Server

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
id: Jika sebagian besar pemain memilih lintasan dan pengaturan balapan yang sama, undian akan segera diakhiri.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
id: Acak lokasi benda

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
id: Jumlah gol untuk menang

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
id: Berkendara mundur

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
id: Dikunci: selesaikan tantangan yang ada untuk akses lintasan yang lain!

en: Action
id: Aksi

en: Key binding
id: Pengaturan tombol

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
id: Nonaktifkan Piranti

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
id: Aktifkan Piranti

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
id: Aktifkan Konfigurasi

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
id: Tombol Permainan

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
id: Tombol Menu

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
id: Belok Kiri

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
id: Belok Kanan

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
id: Tancap gas

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
id: Rem / Mundur

note: I18N: Key binding name
en: Fire
id: Tembak

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
id: Tengok ke Belakang

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
id: Penyelamatan

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
id: Jeda Permainan

note: I18N: Key binding name
en: Up
id: Atas

note: I18N: Key binding name
en: Down
id: Bawah

note: I18N: Key binding name
en: Left
id: Kiri

note: I18N: Key binding name
en: Right
id: Kanan

note: I18N: Key binding name
en: Select
id: Pilih

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
id: Batalkan/Kembali

en: * A blue item means a conflict with another configuration
id: * Obyek yang berwarna biru berarti terdapat konflik dengan konfigurasi lain

en: * A red item means a conflict in the current configuration
id: * Item berwarna merah artinya terdapat konflik pada konfigurasi

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
id: Peringatan: Tombol 'Shift' tidak direkomendasikan. Saat 'Shift' ditekan, semua tombol yang menggunakan karakter yang berbeda dengan huruf besar tidak dapat digunakan.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
id: Apakah anda yakin ingin menghapus konfigurasi ini secara permanen?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
id: Masukkan nama konfigurasi baru, biarkan kosong untuk kembali ke nilai bawaan.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
id: Pada mode multi-pemain, para pemain bisa memilih profil
    tak imbang (lebih sulit) pada layar pemilih kart

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
id: Pasang aset permainan lengkap

en: Are you sure to uninstall full game assets?
id: Apakah kamu yakin untuk mencopot aset permainan lengkap?

en: Keyboard %i
id: Papan Ketik %i

en: Touch Device
id: Perangkat Sentuh

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
id: Tap pada sebuah perangkat untuk mengkonfigurasi

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
id: Bahasa yang Digunakan

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
id: Pada kiri bawah

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
id: Pada bagian kanan

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
id: Tersembunyi

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
id: Ditengahkan

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
id: Vertikal

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
id: Horisontal

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
id: Sangat kecil

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
id: Kecil

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
id: Sedang

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
id: Besar

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
id: Sangat besar

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
id: Mode lari cepat hanya dapat diaktifkan jika permainan belum ditutup sejak menjalankan mode cerita.
    
    Menutup permainan sebelum menyelesaikan mode cerita akan membatalkan pewaktu.
    
    Untuk menggunakan mode lari cepat silakan membuat profil baru.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
id: FPS maksimum

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
id: Penuh

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
id: Vsync memaksa kartu grafis untuk menyediakan bingkai baru
    hanya ketika monitor siap untuk menampilkannya.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
id: Penuh: satu bingkai tiap penyegaran monitor

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
id: Vsync tidak akan bekerja jika driver tidak mendukungnya.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
id: Efek Partikel: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
id: Karakter Animasi: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
id: Cahaya dinamik: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
id: Penyebaran cahaya: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
id: Anti-alias: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
id: Oklusi ambien: %s

en: Shadows: %s
id: Bayangan: %s

en: Shadows: %i
id: Bayangan: %i

en: Rendered image quality: %s
id: Kualitas gambar render: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
id: Buramkan gerakan: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
id: Kedalaman lapangan: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
id: Akses Internet dinonaktifkan. Apakah kamu ingin mengaktifkannya?

en: You need to enter a password.
id: Kamu harus memasukkan kata sandi.

en: Logging out '%s'
id: Log keluar '%s'

en: Logging in '%s'
id: Log masuk '%s'

en: You can't delete the only player.
id: Kamu tidak bisa menghapus pemain satu-satunya.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
id: Apakah kamu yakin ingin menghapus pemain '%s'?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
id: Bersedia!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
id: Siap!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
id: Mulai!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
id: GOL!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
id: Menunggu pemain lain

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
id: Menunggu server

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
id: oleh

en: Collect nitro!
id: Kumpulkan nitro!

en: Follow the leader!
id: Ikuti pemimpin!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
id: %i besar

en: Challenge Failed
id: Tantangan Gagal

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
id: Tekan ikon podium untuk memulai tutorial

en: Press fire to start the tutorial
id: Tekan tombol tembak untuk mulai latihan

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
id: Tekan ikon podium untuk memulai tantangan

en: Press fire to start the challenge
id: Tekan tembak untuk memulai tantangan

en: Quit the server
id: Keluar server

en: You completed challenges!
id: Kau menyelesaikan semua tantangan!

en: Abort Grand Prix
id: Batalkan Grand Prix

en: Restart
id: Mulai Ulang

en: Back to challenge selection
id: Kembali ke pilihan tantangan

en: Race against the new ghost replay
id: Balapan melawan ulangan bayangan yang baru

en: Back to the menu
id: Kembali ke menu

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
id: Apakah anda yakin untuk membatalkan Gand prix?

en: Red Team Wins
id: Tim Merah Menang

en: Blue Team Wins
id: Tim Biru Menang

en: It's a draw
id: Seri

en: Eliminated after %s
id: Tereleminasi setelah %s

en: Eliminated
id: Tereliminasi

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
id: (Gol Bunuh Diri)

en: Track %i/%i
id: Putaran %i/%i

en: Grand Prix progress:
id: Pencapaian Gran Prix:

en: Highscores
id: Skor tertinggi

en: Best lap time: %s
id: Waktu lintasan terbaik: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
id: oleh %s

en: You completed the challenge!
id: Kamu telah menyelesaikan tantangan!

en: You failed the challenge!
id: Kamu gagal menyelasikan tantangan!

en: Reached Requirements of SuperTux
id: Persyaratan mode SuperTux terpenuhi

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
id: Segala serangan diperbolehkan, jadi dapatkan senjata dan pergunakan sebaik mungkin!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
id: Tidak ada tambahan tenaga, jadi semua tergantung kemampuan menyetirmu!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
id: Selalu buntuti sang pemimpin tapi jangan didahului!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
id: Serang yang lain dengan senjata sampai mereka kehabisan nyawa.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
id: Dorong bola ke dalam gawang lawan untuk membuat gol.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
id: Eksplorasi jalur untuk menemukan semua telur tersembunyi

en: Race against ghost karts and try to beat them!
id: Balapan melawan kart bayangan dan coba mengalahkannya!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
id: Selesaikan putaran sebanyak mungkin dalam waktu yang diberikan.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
id: Tekan ikon sepak bola merah atau biru untuk mengubah tim

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
id: Lintasan oleh %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
id: Maksimal pemain: %d

en: Number of red team AI karts
id: Jumlah kart AI tim merah

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
id: Kamu tidak dapat memainkan Grand Prix ini karena berisi jalur yang masih terkunci!

note: I18N: track group name
en: all
id: semua

en: Locked!
id: Dikunci!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
id: Selesaikan semua tantangan untuk membuka pintu besar!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
id: Butuh lebih banyak poin 
    untuk mengambil tantangan ini!
    Periksa peta mini untuk lihat
    tantangan yang ada.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
id: Maju dengan <%s>, dan menyetir dengan <%s> dan <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
id: Tancap gas dengan menyentuh bagian atas kemudi, dan kemudikan dengan menggerakkan ke kiri atau kanan.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
id: Tancap gas dengan menggerakkan akselerator ke atas, dan kemudikan dengan memiringkan perangkat.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
id: Tancap gas dengan menggerakkan akselerator ke atas, dan kemudikan dengan memutar perangkat.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
id: Ambil kotak hadiah, dan tembak senjata dengan <%s> untuk menghancurkan peti-peti ini!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
id: Kumpulkan kotak hadiah, dan tembak dengan menekan ikon bowling untuk menghancurkan kotak tersebut!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
id: Tekan <%s> untuk melihat ke belakang.
    Tembak senjata dengan <%s>, dan tekan <%s> untuk menembak ke belakang!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
id: Tekan ikon cermin untuk melihat ke belakang.
    Tembak senjata ke belakang dengan menahan ikon cermin dan geser ikon bowling!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
id: Gunakan nitro yang anda kumpulkan dengan menekan <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
id: Gunakan nitro yang kamu kumpulkan dengan menekan ikon nitro

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
id: Kumpulkan botol nitro (akan kita pakai setelah tikungan).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
id: Oops! Saat dalam masalah, tekan <%s> supaya diselamatkan.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
id: Ups! Saat kamu berada dalam masalah, tekan ikon burung untuk menyelamatkan diri.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
id: Tancap gas dan tekan tombol <%s> saat berbelok untuk melakukan selip.
    Selip dalam waktu singkat dapat membantumu berbelok tajam dengan lebih cepat.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
id: Tancap gas dan tekan ikon selip saat berbelok untuk melakukan selip.
    Selip dalam waktu singkat dapat membantumu berbelok tajam dengan lebih cepat.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
id: Kalau kamu berhasil menyelip untuk beberapa detik, kamu akan mendapat tambahan kecepatan sebagai hadiah!

en: You are now ready to race. Good luck!
id: Kini anda siap untuk balapan. Semoga beruntung!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
id: Sebuah permainan balap kart 3D sumber-terbuka

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
id: tux;permainan;balapan;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
id: Kart. Nitro. Mulai! SuperTuxKart adalah sebuah permainan balap 3D sumber-terbuka dengan sejumlah karakter, lintasan, dan mode untuk dimainkan. Target kami adalah membuat sebuah permainan yang lebih mengarah ke kesenangan daripada realistis, dan memberikan pengalaman yang mengasyikkan untuk semua umur.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
id: Kami memiliki beberapa sirkuit dengan beragam tema untuk dinikmati para pemain, dari menyetir di bawah air, tanah pertanian di pedesaan, hutan belantara atau bahkan di luar angkasa! Cobalah sebaik mungkin sembari menghindari kart lain atau mereka akan menyalipmu, tetapi jangan makan pisangnya! Perhatikan bola bowling, tongkat penyedot, permen karet dan kue yang dilemparkan oleh lawan-lawanmu.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
id: Kamu dapat bermain balapan tunggal melawan kart lain, bertanding di salah satu Grand Prix, mencoba mengalahkan skor tinggi di uji waktu sendirian, bermain mode pertempuran melawan komputer atau teman-temanmu dan banyak lagi! Untuk permainan yang lebih menantang, bergabunglah di pemainan daring dan bertemu dengan pemain dari seluruh dunia dan buktikan kemampuan menyetirmu!

en: This game has no ads.
id: Permainan ini tidak memiliki iklan.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
id: Ini adalah SuperTuxKart dengan versi tidak stabil yang berisi pengembangan baru. Versi ini dirilis untuk pengujian agar membuat STK menjadi lebih baik di versi stabil-nya.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
id: Versi ini dapat dipasang secara paralel dengan versi stabil di perangkat ini.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
id: Jika kamu membutuhkan stabilitas, sebaiknya gunakan versi stabil: %s

en: SuperTuxKart Team
id: Tim SuperTuxKart
