SuperTuxKart - en to oc translation catalogue (367 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
oc: Extraccion de las donadas de jòc...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
oc: Error d’extraccion de las donadas de jòc

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
oc: Verificatz l’espaci liure disponible o tornatz installar SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
oc: Quitar

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
oc: Conductor en aur

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
oc: Bananamador

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
oc: Trapar almens 5 bananas pendent una corsa.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
oc: Es secrèt

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
oc: Vertadièrament ... un secrèt.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
oc: Caçador de moscas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
oc: Installar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
oc: Desinstallar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
oc: Tornar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
oc: Aplicar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
oc: Periferic activat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
oc: Botons inversats

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
oc: Avançats

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
oc: Sensibilitat X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
oc: Sensibilitat Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
oc: Restablir per defaut

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
oc: Òc

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
oc: Anullar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
oc: Acceptar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
oc: Reglatges de la camèra

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
oc: Camèra jogaire

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
oc: Distància

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
oc: Camèra dolça

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
oc: Camèra arrièra

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
oc: Reïnicializar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
oc: Paramètres grafics

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
oc: Ombras

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
oc: Prigondor de camp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
oc: Personatges animats

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
oc: Compression textura

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
oc: Tampar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
oc: D’acordi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
oc: Començar la corsa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
oc: Suprimir

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
oc: Objectiu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
oc: En tractament

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
oc: Cambiament de senhal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
oc: Senhal actual

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
oc: Senhal novèl

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
oc: Confirmar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
oc: Validar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
oc: Tornar a la corsa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
oc: Tornar a la sala d’espèra

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
oc: Recomençar la corsa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
oc: Abandonar la corsa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
oc: Opcions

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
oc: Ajuda

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
oc: Sortir del servidor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
oc: Afichatge

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
oc: 10 melhors jogaires

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
oc: Actualizar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
oc: Recuperacion de compte

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
oc: Nom d’utilizaire

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
oc: Corrièl

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
oc: Accèpti las condicion e ai 13 o mai.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
oc: Configuracion servidor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
oc: Dificultat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
oc: Debutant

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
oc: Intermediari

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
oc: Expèrt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
oc: Mòde de jòc

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
oc: Corsa normala

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
oc: Batalha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
oc: Fotbal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
oc: Senhal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
oc: Jónher

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
oc: Marcar aqueste servidor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
oc: Ajustar un jogaire

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
oc: Nom

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
oc: Desavantatge

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
oc: Totes los jogaires son prèstes

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
oc: Escafar los jogaires

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
oc: Info jogaire

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
oc: Ajustar amic

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
oc: Refusar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
oc: Votar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
oc: En pausa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
oc: Tornar al jòc

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
oc: Causir kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
oc: Tornar al menú

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
oc: Configuracion de la corsa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
oc: Contunhar

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
oc: Suplements SuperTubKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
oc: Mes a jorn

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
oc: Classament >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
oc: Pistas

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
oc: Installadas

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
oc: Estandard

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
oc: Moduls complementaris

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
oc: Crèdits

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
oc: Totas las pistas

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
oc: Desplaçar cap amont

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
oc: Desplaça cap aval

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
oc: Ajustar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
oc: Modificar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
oc: Salvagardar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
oc: Nombre de torns :

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
oc: Cèrca d’uòus

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
oc: Sens invèrse

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
oc: Nòu

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
oc: Copiar

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
oc: Renomenar

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
oc: Ajuda de SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
oc: Mòdes de jòcs

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
oc: Mòde istòria

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
oc: Multijogaire

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
oc: Començar lo tutorial

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
oc: Evitatz las bananas !

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
oc: Grand premi

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
oc: Causir un kart

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
oc: Un jogaire

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
oc: Ecran partit multijogaire

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
oc: En linha

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
oc: Moduls suplementaris

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
oc: Tutorials

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
oc: Melhoras marcas

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
oc: Reüssidas

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
oc: Editor de grand premi

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
oc: A prepaus

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
oc: Creacion d’un servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
oc: Nom del servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
oc: Maximum de jogaires

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
oc: Senhal per un servidor privat (opcional)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
oc: Crear

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
oc: Ret local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
oc: Trobar un servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
oc: Crear un servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
oc: Començar la corsa

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
oc: Configuracion

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
oc: Ret local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
oc: Ret mondial

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
oc: Picatz l’adreça del servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
oc: Vòstre perfil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
oc: Amics

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
oc: Recercar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
oc: Ret mondial

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
oc: Partida rapida

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
oc: Paramètres del compte

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
oc: Senhal :

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
oc: Cambiar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
oc: Crear un utilizaire

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
oc: Compte en linha novèl

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
oc: Compte en linha existent

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
oc: Compte fòra linha

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
oc: Nom local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
oc: Reïnicializar lo senhal

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
oc: Seleccion del servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
oc: Utilizaire una connexion IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
oc: Opcions de SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
oc: Grafisme

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
oc: Àudio

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
oc: Interfàcia

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
oc: Jogaires

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
oc: Contraròtles

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
oc: Lenga

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
oc: Musica

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
oc: Activat

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
oc: Volum

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
oc: Efièches sonòrs

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
oc: Suprimir la configuracion

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
oc: Desactivar la configuracion

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
oc: Renomenar la configuracion

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
oc: Opcions Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
oc: Se connectar a Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
oc: Opcions divèrsas

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
oc: Ajustar un periferic

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
oc: Tèma

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
oc: Talha de la poliça

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
oc: Camèra

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
oc: Paramètres personalizats...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
oc: Resolucion

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
oc: Ecran complet

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
oc: Causir la dificultat

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
oc: Causir un mòde de jòc

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
oc: Equipa roja

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
oc: Equipa blava

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
oc: Nombre de torns

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
oc: Grand premi aleatòri

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
oc: Connexion

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
oc: Se remembrar del senhal

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
oc: Suprimir

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
oc: Color del kart

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
oc: Visitatz https://supertuxkart.net/ per mai d’informacions sul jòc.

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
oc: Ciutat de Candela

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
oc: Forèst negra

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
oc: Cròta X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
oc: Temple Cacau

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
oc: Alentorn del far

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
oc: Mina anciana

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
oc: Classa de matematicas d’Olivièr

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
oc: Pargue de cojas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
oc: L’estadi

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
oc: Òrt tranquil

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
oc: Convidat

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
oc: Convidat %d

en: Video recording started.
oc: Debuta de l’enregistrament vidèo.

en: Video saved in "%s".
oc: Vidèo enregistrada dins «%s».

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
oc: Astúcia : %s

en: Loading
oc: Cargament

en: Maximum speed
oc: Velocitat maximum

en: Acceleration
oc: Acceleracion

en: %s is ready
oc: %s es prèst

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
oc: [pas cap]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
oc: Anullar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
oc: Retorn enrèire

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
oc: Onglet

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
oc: Escafar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
oc: Retorn

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Shift
oc: Maj

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
oc: Contraròtle

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
oc: Pausa

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Caps Lock
oc: Verrolhatge numeric

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Final
oc: Definitiu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
oc: Escap.

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
oc: Convertir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
oc: Acceptar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
oc: Espaci

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: End
oc: Fin

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
oc: Acuèlh

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
oc: Esquèrra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
oc: Aval

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
oc: Drecha

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
oc: Bas

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
oc: Seleccionar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
oc: Imprimir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print Screen
oc: Captura d’ecran

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
oc: Inserir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
oc: Suprimir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
oc: Ajuda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
oc: Aplicacions

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
oc: Mesa en velha

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
oc: Separador

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Scroll Lock
oc: Arrèst desfil.

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
oc: Maj esquèrra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
oc: Maj Drecha

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
oc: Lectura

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
oc: Aviar

en: +1 life.
oc: +1 vida.

en: You were too slow!
oc: Èretz tròp lent !

en: You won the race!
oc: Avètz ganhat la corsa !

en: Eggs: %d / %d
oc: Uòus : %d/%d

en: Final lap!
oc: Darrièr torn !

en: Lap %i
oc: Torn %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
oc: %s per %s

en: You were kicked: Ping too high.
oc: Vos an fach sortir : laténcia tròp granda.

en: Bot
oc: Robòt

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
oc: Dificultat : %s

en: Connection refused: Server is full.
oc: Connexion refusada : lo servidor es complet.

en: %s is now online.
oc: %s es ara en linha.

en: %s and %s are now online.
oc: %s e %s son ara en linha.

en: Default
oc: Per defaut

en: None
oc: Pas cap

en: Random
oc: Aleatòri

en: 1 week
oc: 1 setmana

en: 2 weeks
oc: 2 setmanas

en: 1 month
oc: 1 mes

en: 3 months
oc: 3 meses

en: 6 months
oc: 6 meses

en: 9 months
oc: 9 meses

en: 1 year
oc: 1 an

en: 2 years
oc: 2 ans

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
oc: %s per %s

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
oc: estandard

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
oc: Verrolhat : resolvètz de desfises actius per i aver accès !

[ctx: achievement_info]
en: Progress
oc: En tractament

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
oc: Corsas començadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
oc: Corsas terminadas

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
oc: Ajustar una Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
oc: Ajustar una configuracion clavièr

en: Update
oc: Metre a jorn

en: Version: %d
oc: Version : %d

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
oc: Talha : %s

en: Try again
oc: Tornar ensajar

en: Current password invalid.
oc: Lo senhal actual es invalid.

en: Passwords don't match!
oc: Los senhals correspondon pas !

en: Password successfully changed.
oc: Senhal modificat amb succès.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
oc: Personalizats

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
oc: Desactivat

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
oc: Bassa

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
oc: Elevada

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
oc: Fòrça bassa

[ctx: column_name]
en: Reverse
oc: Sens invèrse

[ctx: column_name]
en: Difficulty
oc: Dificultat

[ctx: column_name]
en: Laps
oc: Torns

[ctx: column_name]
en: Time
oc: Temps

[ctx: column_name]
en: User
oc: Utilizaire

en: No
oc: Non

en: Track
oc: Pista

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
oc: (Void)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
oc: Utilizar la color originala

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
oc: Info jogaire

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
oc: Nom del jogaire : %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
oc: Emplaçament del jogaire  : %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
oc: Forabandir

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
oc: Senhalar lo jogaire

en: Exit Race
oc: Sortir de la corsa

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
oc: Torns : %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
oc: Tipe : %s

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
oc: Emplaçament del servidor : %s

en: Rank
oc: Classament

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
oc: Jogaire

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
oc: Nom d’utilizaire : %s

en: Cancel Request
oc: Anullar la demanda

en: Today
oc: Uèi

en: Friend request cancelled!
oc: Demanda d’amistat anullada !

en: Processing
oc: Tractament

en: Random Track
oc: Pista aleatòria

en: Laps
oc: Torns

en: Select a track
oc: Seleccionar una pista

en: You unlocked %s!
oc: Avètz desblocat %s !

en: You unlocked track %0
oc: Avètz desblocat la pista %0

[ctx: column_name]
en: Track
oc: Pista

[ctx: column_name]
en: Players
oc: Jogaires

en: Reload
oc: Recargar

en: User defined
oc: Definit per l'utilizaire

en: Name is empty.
oc: Lo nom es void.

en: Name is too long.
oc: Lo nom del fichièr tròp long.

en: Random Kart
oc: Kart aleatòri

en: Locked
oc: Verrolhat

en: Create LAN Server
oc: Crear servidor LAN

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
oc: Prèst

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
oc: Objectius

en: %s's profile
oc: Perfil de %s

en: Since
oc: Dempuèi

en: Status
oc: Estat

en: New Request
oc: Novèla demanda

en: Pending
oc: En espèra

en: Offline
oc: Fòra linha

en: Searching
oc: Recèrca

en: Exit game
oc: Sortir del jòc

[ctx: column_name]
en: Name
oc: Nom

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
oc: Proprietari

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
oc: Distància (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
oc: desconeguda

en: No server is available.
oc: Cap de servidor pas disponible.

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
oc: Verrolhat : resolvètz de desfises actius per i aver accès !

en: Action
oc: Accion

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
oc: Pausa

note: I18N: Key binding name
en: Up
oc: Aval

note: I18N: Key binding name
en: Down
oc: Bas

note: I18N: Key binding name
en: Left
oc: Esquèrra

note: I18N: Key binding name
en: Right
oc: Drecha

note: I18N: Key binding name
en: Select
oc: Seleccionar

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
oc: Anullar/Tornar

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
oc: Lenga del sistèma

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
oc: Amagada

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
oc: Centrat

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
oc: Orizontal

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
oc: Pichona

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
oc: Mejana

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
oc: Granda

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
oc: Complet

en: You can't delete the only player.
oc: Podètz pas suprimir l’unic jogaire

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
oc: Prèst !

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
oc: Fuòc !

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
oc: Zo !

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
oc: per

en: Restart
oc: Reaviar

en: Highscores
oc: Melhoras marcas

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
oc: per %s

en: Locked!
oc: Verrolhat !

en: %s MB
oc: %s Mo

en: %s KB
oc: %s ko
