SuperTuxKart - en to ru translation catalogue (1055 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
ru: Извлечение игровых данных…

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
ru: Ошибка извлечения игровых данных

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
ru: Проверьте оставшееся место на устройстве или переустановите SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
ru: Выход

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
ru: Христофель Колумб

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
ru: Сыграйте на всех официальных трассах хотя бы один раз.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
ru: Страйк!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
ru: Подбейте 10 картов шаром для боулинга.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
ru: Заклятый враг

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
ru: Подбейте один и тот же карт не менее 5 раз за гонку.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
ru: Марафонец

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
ru: Закончите гонку с хотя бы в два раза большим, чем стандартное, числом кругов на трассе.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
ru: Серия заносов

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
ru: Сделайте 5 заносов в течение одного круга.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
ru: Золотой пилот

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
ru: Победите хотя бы 3 виртуальных карта в нормальной гонке, гонке на время и преследовании лидера.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
ru: Любитель усилителей

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
ru: Используйте 10 и более усилителей за гонку.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
ru: Неудержимый

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
ru: Победите в 5 гонках против хотя бы 3 виртуальных картов подряд. Перезапуск игры считается поражением.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
ru: Любитель бананов

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
ru: Соберите не меньше 5 бананов за гонку.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
ru: Это секрет

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
ru: Действительно… секрет.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
ru: Охотник на комаров

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
ru: Представьте, что ваши оппоненты — комары! Расплющьте мухобойкой хотя бы 5 оппонентов за гонку.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
ru: Никакого везения

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
ru: Победите в 10 гонках против хотя бы 5 виртуальных картов на сложности Эксперт или СуперТакс подряд. Перезапуск игры считается поражением.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
ru: Игровая площадка пингвинов

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
ru: По бездорожью

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
ru: На Луну и обратно

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
ru: На краю света

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
ru: Установить

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
ru: Удалить

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
ru: Назад

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
ru: Выберите предпочтительный тип управления

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
ru: Акселерометр

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
ru: Гироскоп

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
ru: Руль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
ru: Автоматическое ускорение

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
ru: Вы можете поменять его позже в настройках сенсорного устройства.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
ru: Применить

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
ru: Настройки сенсорного устройства

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
ru: Основные

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
ru: Устройство включено

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
ru: Инвертированные кнопки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
ru: Масштаб кнопок

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
ru: Дополнительно

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
ru: Мёртвая зона

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
ru: Чувствительность оси X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
ru: Чувствительность оси Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
ru: Сбросить настройки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
ru: Да

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
ru: Отмена

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
ru: Принять

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
ru: Вернуть

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
ru: Настройки камеры

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
ru: Камера игрока

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
ru: Угол обзора

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
ru: Дистанция

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
ru: Угол

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
ru: Плавная камера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
ru: Задняя камера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
ru: Следовать за мячом в режиме футбола

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
ru: Сбросить

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
ru: Настройки графики

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
ru: Дополнительные эффекты

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
ru: Тени

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
ru: Свечение

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
ru: Сумеречные лучи

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
ru: Глобальное затенение

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
ru: Глубина резкости

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
ru: Контурное свечение

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
ru: Сглаживание

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
ru: Размытие в движении

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
ru: Динамическое освещение

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
ru: Рассеяние света

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
ru: Анимированные персонажи

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
ru: Сжатие текстур

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
ru: Эффекты частиц

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
ru: Качество изображения

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
ru: Детализация геометрии

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
ru: * Перезапустите игру для применения изменений

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
ru: Закрыть

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
ru: ОК

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
ru: Записать гонку для повтора с призраком

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
ru: Смотреть только повтор

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
ru: Сравнить с другим призраком

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
ru: Начать гонку

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
ru: Сравнить с призраком

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
ru: Удалить

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
ru: Цель

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
ru: Прогресс

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
ru: Изменить пароль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
ru: Текущий пароль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
ru: Новый пароль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
ru: Повтор пароля

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
ru: Подтвердить

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
ru: Вернуться в гонку

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
ru: Вернуться в лобби

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
ru: Начать заново

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
ru: Отказ от гонки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
ru: Настройки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
ru: Справка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
ru: Покинуть сервер

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
ru: Вид

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
ru: Топ-10 игроков

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
ru: Обновить

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
ru: Восстановление аккаунта

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
ru: Вы получите письмо с дальнейшими инструкциями по сбросу пароля. Пожалуйста, будьте терпеливы и проверьте папку «Спам».

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
ru: Введите имя пользователя и электронную почту, указанные вами при регистрации, для сброса вашего пароля.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
ru: Имя пользователя

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
ru: Электронная почта

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
ru: Условия и соглашение

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
ru: Я согласен с условиями и мне есть 13 лет или больше.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
ru: Настройка сервера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
ru: Сложность

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
ru: Новичок

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
ru: Любитель

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
ru: Эксперт

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: SuperTux
ru: СуперТакс

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
ru: Режим игры

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
ru: Обычная гонка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
ru: Гонка на время

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
ru: Битва

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
ru: Футбол

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
ru: Пароль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
ru: Присоединиться

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
ru: Добавить сервер в избранное

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
ru: Добавить игрока

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
ru: Имя

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
ru: Гандикап

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
ru: Нажмите кнопку «Все игроки готовы» после того, как игроки из списка будут готовы.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
ru: Все игроки готовы

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
ru: Очистить игроков

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
ru: Сведения о пользователе

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
ru: Добавить друга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
ru: Отклонить

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
ru: Голосовать

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
ru: Пауза

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
ru: Вернуться к игре

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
ru: Выбрать карт

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
ru: Вернуться в меню

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
ru: Нажмите до конца и отпустите…

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
ru: Назначить кнопке ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
ru: Ничего не назначать

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
ru: Настройки гонки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
ru: Продолжить

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
ru: Дополнения SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
ru: Обновлено

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
ru: Оценка >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
ru: Карты

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
ru: Трассы

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
ru: Арены

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
ru: Установлено

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
ru: Стандартные

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
ru: Дополнения

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
ru: Все

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
ru: Участники проекта

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
ru: Все трассы

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
ru: Изменить Гран-при

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
ru: Вверх

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
ru: Вниз

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
ru: Добавить

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
ru: Изменить

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
ru: Сохранить

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
ru: Число кругов:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
ru: Обратное направление:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
ru: Выбор повтора с призраком

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
ru: Охота за яйцами

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
ru: Показывать только лучшее время

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
ru: Сравнить повтор

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
ru: Показывать только повторы, соответствующие текущей сложности

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
ru: Показывать только повторы, соответствующие текущей версии

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
ru: Скрыть многопользовательские повторы

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
ru: Запись повтора с призраком

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
ru: Виртуальные карты

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
ru: В обратном направлении

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
ru: Максимальное время (мин.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
ru: Группа трассы

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
ru: Продолжить сохранённое Гран-при

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
ru: Редактор Гран-при

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
ru: Новый

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
ru: Копировать

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
ru: Переименовать

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
ru: Сохранить Гран-при

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
ru: Справка SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
ru: Режимы игры

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
ru: Усилители

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
ru: Бананы

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
ru: Режим истории

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
ru: Классы картов

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
ru: Совместная игра

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
ru: Пройти обучение

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
ru: Собирайте голубые коробки, они подарят вам усилители.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
ru: Избегайте бананов!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
ru: Собрав нитро-заряды, вы можете получить временный прирост скорости по нажатию соответствующей кнопки в нужный момент. Текущий уровень нитро показан в виде шкалы в правом нижнем углу экрана.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
ru: Изображение замка означает, что вам необходимо завершить испытание для разблокировки.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
ru: Вы можете выполнить занос нажатием специальной клавиши. Удачные короткие скольжения помогут в прохождении резких поворотов. Средние и продолжительные заносы наградят приростом скорости. Поворот нельзя прекратить во время скольжения, так что старайтесь правильно ориентировать карт перед прохождением!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
ru: Вы можете получить стартовое ускорение, нажав кнопку газа на слове «Внимание!» в начале гонки.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
ru: * Текущие привязки клавиш можно посмотреть и изменить в меню «Настроек»

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
ru: SuperTuxKart предоставляет несколько режимов игры:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
ru: Обычная гонка: все возможности доступны, так что собирайте усилители и используйте их с умом!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
ru: Гонка на время: никаких усилителей, так что всё зависит от ваших навыков вождения!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
ru: Следуйте за лидером: будьте на втором месте, так как после того, как время заканчивается, каждый последний карт выбывает. Будьте осторожны, если вы обгоните лидера, то тоже будете дисквалифицированы!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
ru: Есть 3 режима сражений: в «Битве трёх ударов» вам нужно поразить других оружием, пока они не потеряют все свои жизни. В «Свободном заезде» побеждает игрок, который поразит других больше всего по достижению нужного количества очков или по истечению времени. В «Захвате флага» ваша команда должна доставить флаг вражеской команды на собственную базу и не дать захватить свой флаг.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
ru: Футбол: используйте свой карт, чтобы затолкнуть мяч в ворота соперника.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
ru: Охота за яйцами: исследуйте трассы и найдите все спрятанные яйца.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
ru: Повтор с призраком: сразитесь против призрака из повтора в режимах гонки на время или охоты за яйцами и запишите свой собственный повтор!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
ru: * В бо́льшую часть этих режимов игры можно сыграть в Гран-при: вместо одной трассы, вы можете проехать сразу несколько. Чем лучше ваш ранг, тем больше очков вы получите. По окончании игрок с бо́льшим количеством очков выигрывает кубок.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
ru: Для победы в гонке вам может помочь подбор усилителей:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
ru: Жвачка — защитите себя с помощью щита, или используйте её, обернувшись назад, чтобы оставить за собой липкую розовую жижу.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
ru: Молния — даст вам сильное ускорение. Остерегайтесь потери контроля над вашим картом!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
ru: Пирог — бросается в ближайшего соперника, действует лучше всего на коротких расстояниях и длинных прямых. Он также поражает другие карты рядом с местом взрыва.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
ru: Вантуз — бросается прямо вперёд, чтобы зацепиться за спину оппонента, либо назад, чтобы ослепить его.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
ru: Шар для боулинга — катится прямо до столкновения, может отскакивать от стен. Если в момент броска вы оглянётесь, то он будет брошен назад.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
ru: Парашют — замедляет все карты, имеющие лучшую позицию.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
ru: Заменитель — на небольшое время коробки с бонусами превращаются в бананы, нитро — в жевательную резинку, и наоборот.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
ru: Баскетбольный мяч — прыгает за лидером гонки, может раздавить и замедлить карты на своём пути.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
ru: Мухобойка — расплющивает проезжающие мимо карты, тем самым замедляя их. Также может быть использована для удаления парашютов и бомб.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
ru: Если наехать на банан, к вашему карту может прицепиться одна из следующих вещей:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
ru: Якорь — резко замедляет карт.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
ru: Парашют — замедляет карт более мягко, чем якорь. Чем выше ваша скорость, тем сильнее замедление.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
ru: Бомба — взрывается через некоторое время, подбрасывая карт в воздух. Коснитесь другого карта для передачи бомбы к нему.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
ru: Злой Нолок захватил Гну! Вот несколько советов в помощь вам:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
ru: Иконка на мини-карте показывает доступные для прохождения испытания. Она также показывает количество ваших очков в верхнем правом углу экрана. Завершите как можно больше испытаний, и Нолок сразится с вами на трассе. Победите его, чтобы освободить Гну!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
ru: По завершению испытания вы получите кубок. Каждый кубок стоит несколько очков. Чем выше сложность в которой вы выполнили испытание, тем лучше кубок и тем больше очков он стоит.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
ru: Когда вы получите количество очков, указанное под этим значком, вы будете награждены сюрпризом. Всего есть несколько сюрпризов.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
ru: Не все карты едут одинаково! Они разделяются на классы, отличающиеся характеристиками:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
ru: Вес — существуют три класса картов в зависимости от их массы: лёгкие, средние и тяжёлые. Более тяжёлые карты менее подвержены парашютам и более устойчивы к взрывам.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
ru: Ускорение — особенно полезно на старте, после аварии или на трассах со множеством резких поворотов. Чем легче карт, тем быстрее он ускоряется, особенно на низких скоростях.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
ru: Максимальная скорость — чем она выше , тем быстрее карт может ехать. Особенно полезно на трассах с прямыми линиями и плавными кривыми. У более тяжёлых картов более высокая максимальная скорость.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
ru: Эффективность нитро — чём оно выше, тем больше скорости вы можете получить от нитро. Чем легче карт, тем выше эта эффективность.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
ru: Если вы проедете в скользящем потоке идущего впереди карта несколько секунд, то получите бонус к скорости и сможете совершить обгон. Чем легче ваш карт, тем проще это осуществить.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
ru: В SuperTuxKart можно играть в многопользовательском режиме по сети:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
ru: Сначала выберите в главном меню иконку «В сети». Выберите локальную сеть или интернет (последний должен быть активирован в «Настройках»). Затем вы можете создать свой сервер с нужными настройками или найти подходящий среди существующих. Некоторые из них являются рекомендованными с возможностью рейтинговых гонок.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
ru: На сервере старт гонки управляется его хозяином (он отмечен значком «короны»). Официальные серверы могут стартовать гонки автоматически после набора необходимого количества игроков. Затем вы можете выбрать карт и проголосовать за трассу. Трассы из дополнений разрешены только в том случае, если они есть у всех игроков на сервере.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
ru: …или на одном и том же устройстве:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
ru: Прежде всего, вам нужно несколько устройств ввода. Откройте окно «Управление», чтобы настроить их. Лучше всего использовать несколько контроллеров: на клавиатуре каждому игроку нужен различный набор клавиш, но большинство клавиатур не подходят для многопользовательской игры, так как не поддерживают одновременного нажатия большого количества клавиш.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
ru: После настройки устройств ввода выберите «Игру с разделением экрана» в главном меню. Каждый игрок может нажать клавишу «огонь» на своей клавиатуре или своём контроллере, чтобы присоединиться к игре. Каждый игрок должен использовать своё устройство ввода для выбора карта. Игра продолжится, как только все игроки выберут себе карт. Примечание: мышка не может быть использована в этом случае.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
ru: Выбор лучшего результата

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
ru: Гонка на число кругов

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
ru: Гран-при

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
ru: Выберите карт

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
ru: Одиночная игра

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
ru: Игра с разделением экрана

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
ru: В сети

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
ru: Дополнения

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
ru: Обучение

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
ru: Лучшие результаты

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
ru: Достижения

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
ru: Редактор Гран-при

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
ru: Об игре

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
ru: Создание сервера

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
ru: Имя сервера

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
ru: Максимальное число игроков

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
ru: Пароль приватного сервера (по желанию)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
ru: Создать

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
ru: Локальная сеть

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
ru: Найти сервер

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
ru: Создать сервер

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
ru: Лобби

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
ru: Начать гонку

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
ru: Схема

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
ru: Включить разделённый экран и гандикап для игроков

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
ru: Локальная сеть

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
ru: Интернет

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
ru: Ввести адрес сервера

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
ru: Ваш профиль

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: ...
ru: …

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
ru: Таблица лидеров

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
ru: Друзья

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
ru: Поиск друзей:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
ru: Поиск

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
ru: Интернет

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
ru: Быстрая гонка

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
ru: Параметры аккаунта

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
ru: Пароль:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
ru: Изменить

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
ru: Эл. почта:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
ru: Создать пользователя

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
ru: Новый аккаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
ru: Существующий аккаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
ru: Автономный аккаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
ru: Локальное имя

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
ru: Сетевое имя пользователя

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
ru: Сбросить пароль

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
ru: Вы можете играть без создания сетевого аккаунта, просто выберите «Автономный аккаунт». Но тогда вы не сможете связываться с друзьями, голосовать за дополнения и т. д. Пожалуйста, прочтите наше заявление о конфиденциальности на http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
ru: Выбор сервера

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
ru: Показать приватные серверы

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
ru: Использовать протокол IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
ru: Поиск пользователя

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
ru: Настройки SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
ru: Графика

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
ru: Звук

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
ru: Интерфейс

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
ru: Игроки

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
ru: Управление

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
ru: Язык

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
ru: Музыка

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
ru: Включено

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
ru: Громкость

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
ru: Звуковые эффекты

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
ru: Удалить схему

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
ru: Отключить схему

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
ru: Вернуться к списку устройств

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
ru: Переименовать схему

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
ru: Включить тактильную обратную связь (если поддерживается)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
ru: Параметры интернета

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
ru: Всегда показывать экран входа

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
ru: Подключаться к интернету

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
ru: Включить сетевой чат

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
ru: Включить чат в сетевых играх

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
ru: Прочие параметры

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
ru: Разрешить профили гандикапа для игроков

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
ru: Удалить ресурсы полной игры

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
ru: Нажмите «Enter» или дважды щёлкните по устройству, чтобы настроить его

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
ru: Добавить устройство

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
ru: * Выбор схемы будет зависеть от того, с какого устройства нажата кнопка «Выбрать» для присоединения к игре.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
ru: Тема

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
ru: Мини-карта

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
ru: Схема разделения экрана в совместной игре

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
ru: Размер шрифта

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
ru: Камера

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
ru: Пользовательская…

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
ru: Показывать счётчик кадров в секунду

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
ru: Показывать другие карты с усилителями

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
ru: Включить таймер в режиме истории

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
ru: Включить таймер скоростного прохождения

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
ru: Разрешение рендеринга

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
ru: Уровень графических эффектов

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
ru: Уровень эффектов размытия

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
ru: Вертикальная синхронизация

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
ru: Пользовательские настройки…

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
ru: Разрешение монитора

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
ru: Полноэкранный режим

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
ru: Запоминать расположение окна

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
ru: Применить новое разрешение монитора

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
ru: Выберите уровень сложности

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
ru: Выберите режим игры

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
ru: Используйте вправо/влево для выбора команды и нажмите огонь

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
ru: Красная команда

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
ru: Синяя команда

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
ru: Число кругов

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
ru: Число виртуальных картов

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
ru: Число виртуальных картов синей команды

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
ru: Случайное Гран-при

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
ru: Вход

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
ru: Запомнить пароль

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
ru: Удалить

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
ru: Цвет карта

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
ru: Обложку интерфейса можно поменять в настройках Интерфейса.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
ru: Вы можете включить отображение усилителей других картов в параметрах интерфейса.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
ru: Размер шрифта можно поменять в настройках Интерфейса.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
ru: В разделе справки содержится много полезной информации.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
ru: В режиме одиночной игры вы можете просматривать записанные гонки на время или соревноваться с ними.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
ru: Вы можете посетить https://supertuxkart.net/ для получения большей информации об игре.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
ru: Короткие нитро-ускорения наиболее эффективны.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
ru: Используйте молнии только тогда, когда это безопасно. Длинные прямые участки идеально подходят.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
ru: Не используйте несколько молний подряд сразу, а лучше дождитесь пока сильное ускорение закончится.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
ru: Заносы позволяют двигаться быстрее, используйте их, когда это безопасно.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
ru: С помощью мухобойки можно убрать бомбы и парашюты.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
ru: Поворот нельзя прекратить во время скольжения. Старайтесь правильно ориентировать карт перед началом заноса!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
ru: Вы получите стартовое ускорение, если нажмёте кнопку газа на слове «Внимание».

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
ru: Торможение позволяет быстрее избавиться от парашютов.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
ru: Прежде всего, сосредоточьтесь на том, куда едет ваш карт.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
ru: Кнопка возврата на трассу очень полезна.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
ru: Будьте осторожны, когда находитесь рядом с другими картами, они могут вас атаковать!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
ru: Баскетбольные мячи могут быть уничтожены с помощью точных выстрелов назад шаром для боулинга, тортом или вантузом.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
ru: Постарайтесь не врезаться в другие карты сзади, чтобы не потерять скорость.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
ru: Вы можете использовать шары для боулинга, чтобы толкать или блокировать мяч.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
ru: В футболе важно работать в команде для достижения хороших результатов.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
ru: Если вы пропустили мяч, а противник приближается, попробуйте ударить его усилителем или преградить ему путь.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
ru: Крайне важна своевременная смена позиций (атака и оборона).

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
ru: Убедитесь, что вы сохранили не менее 2 больших банок нитро.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
ru: Никогда не используйте все три шара для боулинга одновременно.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
ru: Не становитесь на пути товарища по команде, несущего мяч, но вы можете попытаться ударить соперника и тем самым помешать ему забить.

note: I18N: ../stk-assets/karts/adiumy/kart.xml
en: Adiumy
ru: Адиуми

note: I18N: ../stk-assets/karts/amanda/kart.xml
en: Amanda
ru: Аманда

note: I18N: ../stk-assets/karts/beastie/kart.xml
en: Godette
ru: Годетта

note: I18N: ../stk-assets/karts/emule/kart.xml
en: Emule
ru: Эмуль

note: I18N: ../stk-assets/karts/gavroche/kart.xml
en: Gavroche
ru: Гаврош

note: I18N: ../stk-assets/karts/gnu/kart.xml
en: Gnu
ru: Гну

note: I18N: ../stk-assets/karts/hexley/kart.xml
en: Hexley
ru: Хексли

note: I18N: ../stk-assets/karts/kiki/kart.xml
en: Kiki
ru: Кики

note: I18N: ../stk-assets/karts/konqi/kart.xml
en: Konqi
ru: Конки

note: I18N: ../stk-assets/karts/nolok/kart.xml
en: Nolok
ru: Нолок

note: I18N: ../stk-assets/karts/pidgin/kart.xml
en: Pidgin
ru: Пиджин

note: I18N: ../stk-assets/karts/puffy/kart.xml
en: Puffy
ru: Паффи

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Pepper
ru: Перчинка

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_wizard/kart.xml
en: Sara
ru: Сара

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
ru: Сюзанна

note: I18N: ../stk-assets/karts/tux/kart.xml
en: Tux
ru: Такс

note: I18N: ../stk-assets/karts/wilber/kart.xml
en: Wilber
ru: Вильбер

note: I18N: ../stk-assets/karts/xue/kart.xml
en: Xue
ru: Ксю

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
ru: Допотопная пропасть

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
ru: Инопланетный сигнал

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
ru: Древний лабиринт Колизея

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
ru: Город Кандела

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
ru: Остров баталий

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
ru: Чёрный лес

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
ru: Впадина Икс

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
ru: Храм Какао

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
ru: Кукурузное поле

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
ru: Форт Магма

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
ru: Остров Гран-Парадизо

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
ru: Асьенда

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
ru: Ледяное футбольное поле

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
ru: Что не так, маленькие пухляши? Ваш великий вождь Гну пропал?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
ru: Ах да, видите ли, он у меня сейчас в замке и будет подан на ужин…

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
ru: Но я благородный, и потому у меня есть предложение.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
ru: Если ты победишь меня в гонке, то я освобожу старикашку.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
ru: Но вы, жалкие дурачки, никогда не сможете победить меня — Короля Картов!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
ru: Арена Лас-Дюнас

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
ru: Футбольный Стадион Лас-Дюнас

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
ru: Вокруг маяка

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
ru: Старая шахта

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
ru: Мини-гольф

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
ru: Кабинет математики Оливера

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
ru: Тыквенный парк

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
ru: Особняк Рейвенбридж

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
ru: Ползучие пески

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
ru: Пруд Несси

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
ru: Северный курорт

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
ru: Снежная вершина

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
ru: Футбольное поле

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
ru: Стадион

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
ru: Корпорация STK

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
ru: Храм

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
ru: Вулканический остров

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
ru: Сад Дзэн

en: Completed achievement "%s".
ru: Получено достижение «%s».

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
ru: Не удалось подключиться к серверу дополнений SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
ru: Ошибка при получении новостей: «%s».

en: Normal Race (Grand Prix)
ru: Обычная гонка (Гран-при)

en: Time-Trial (Grand Prix)
ru: Гонка на время (Гран-при)

en: Time-Trial - beat the replay
ru: Гонка на время — побейте рекорд повтора

en: Time-Trial - nitro challenge
ru: Гонка на время — испытание нитро

en: Normal Race (single race)
ru: Обычная гонка (один раз)

en: Time-Trial (single race)
ru: Гонка на время (один раз)

en: Follow the Leader (single race)
ru: Преследование лидера (один раз)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
ru: Режим: обратное направление

en: New track '%s' now available
ru: Доступна новая трасса «%s»

en: New game mode '%s' now available
ru: Доступен новый режим игры «%s»

en: New Grand Prix '%s' now available
ru: Доступно новое Гран-при «%s»

en: New difficulty '%s' now available
ru: Доступен новый уровень сложности «%s»

en: New kart '%s' now available
ru: Доступен новый карт «%s»

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
ru: Режим скоростного прохождения отключён. Его можно задействовать только в случае, если игра не была закрыта после начала режима истории.
    
    Закрытие игры до завершения режима истории аннулирует таймер.
    
    Чтобы задействовать режим скоростного прохождения, пожалуйста, используйте новый профиль.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
ru: Гость

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
ru: Гость %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
ru: Ваш файл настроек оказался повреждён, поэтому он был удалён и заменён новым.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
ru: Ваш файл с настройками устарел, поэтому он был удалён и заменён новым.

en: Video recording started.
ru: Началась запись видео.

en: Video saved in "%s".
ru: Видео сохранено в «%s».

en: Encoding progress:
ru: Прогресс кодирования:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
ru: FPS: %d/%d/%d - %d КПол, Пинг: %d мс

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
ru: Совет: %s

en: Loading
ru: Загрузка

en: Mass
ru: Вес

en: Maximum speed
ru: Максимальная скорость

en: Acceleration
ru: Ускорение

en: Nitro efficiency
ru: Эффективность нитро

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
ru: %s (с гандикапом)

en: %s is ready
ru: %s готов(a)

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
ru: [отсутствует]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
ru: Левая кнопка мыши

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
ru: Правая кнопка мыши

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
ru: Средняя кнопка мыши

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
ru: Кнопка мыши X1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
ru: Кнопка мыши X2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
ru: Enter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
ru: Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
ru: Esc

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
ru: Пробел

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
ru: Влево

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
ru: Вверх

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
ru: Вправо

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
ru: Вниз

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
ru: Левый Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
ru: Правый Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
ru: - (Минус)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
ru: / (Деление)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
ru: Левый Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
ru: Правый Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
ru: Левый Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
ru: Правый Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
ru: Левый Menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
ru: Правый Menu

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
ru: Крестовина %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
ru: Ось %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
ru: Ось %d инвертирована

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
ru: Ось %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
ru: Кнопка контроллера %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
ru: Кнопка мыши %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
ru: Ось мыши %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
ru: Пожалуйста, перенастройте клавиатуру.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
ru: Ваш файл настроек несовместим с этой версией игры.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
ru: Старт

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
ru: Нажатие левого стика

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
ru: Нажатие правого стика

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
ru: Левый бампер

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
ru: Правый бампер

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
ru: Крестовина вверх

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
ru: Крестовина вниз

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
ru: Крестовина влево

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
ru: Крестовина вправо

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
ru: Левый стик вправо

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
ru: Левый стик влево

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
ru: Левый стик вниз

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
ru: Левый стик вверх

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
ru: Правый стик вправо

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
ru: Правый стик влево

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
ru: Правый стик вниз

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
ru: Правый стик вверх

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
ru: Левый курок

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
ru: Правый курок

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
ru: «%s» игнорируется, нужно было войти в игру раньше!

en: Only the Game Master may act at this point!
ru: Это может делать только хозяин игры!

en: %s has low battery level.
ru: %s имеет низкий заряд аккумулятора.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
ru: Подсоедините контроллер Wii к менеджеру Bluetooth, затем нажмите ОК. Подробную инструкцию смотрите на https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
ru: Чтобы попасть в меню поиска, одновременно нажмите кнопки 1 и 2 на своём контроллере Wii, затем нажмите ОК. Подробную инструкцию смотрите на https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
ru[0]: Найден %d контроллер Wii
ru[1]: Найдено %d контроллера Wii
ru[2]: Найдено %d контроллеров Wii
ru[3]: Найдено %d контроллеров Wii

en: Could not detect any wiimote :/
ru: Не удаётся распознать контроллер Wii :/

en: Getting ready to race
ru: Подготовка к гонке

en: Penalty time!!
ru: Штрафное время!!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
ru: Не жмите газ до слова «Внимание!»

en: You can have at most 3 lives!
ru: У вас может быть не больше 3 жизней!

en: +1 life.
ru: +1 жизнь.

en: You were too slow!
ru: Вы были слишком медленным!

en: You won the race!
ru: Вы выиграли гонку!

en: You finished the race in rank %d!
ru: Вы финишировали на %d месте!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
ru: %s покинул(а) игру.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
ru: SuperTuxKart может подключаться к серверу для загрузки дополнений и уведомлять вас об обновлениях.  Пожалуйста, прочтите нашу политику конфиденциальности на https://supertuxkart.net/Privacy. Вам нужна такая возможность? (Для изменения этой настройки перейдите в «Настройки» > «Основные» > «Подключаться к интернету»).

en: Your screen resolution is too low to run STK.
ru: Разрешение вашего монитора слишком низкое для запуска игры.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
ru: У вас старый видеодрайвер. Пожалуйста, обновите его.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
ru: У вас устаревший драйвер видео. Пожалуйста, проверьте доступные обновления. SuperTuxKart рекомендует драйвер поддерживающий %s и выше. Игра скорее всего запустится, но в режиме упрощённой графики.

en: Server connection timed out.
ru: Истекло время ожидания соединения с сервером.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
ru: %s захватил(а) красный флаг!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
ru: Красный флаг был возвращён!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
ru: %s захватил(а) синий флаг!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
ru: Синий флаг был возвращён!

en: %s captured the blue flag!
ru: %s захватил(а) синий флаг!

en: %s captured the red flag!
ru: %s захватил(а) красный флаг!

en: Eggs: %d / %d
ru: Яйца: %d / %d

en: Leader
ru: Лидер

en: Final lap!
ru: Последний круг!

en: Lap %i
ru: Круг %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
ru: лучший круг: %s, %s

en: New fastest lap
ru: Новый рекорд круга

en: WRONG WAY!
ru: В ОБРАТНУЮ СТОРОНУ!

en: %s scored a goal!
ru: %s забил гол!

en: Oops, %s made an own goal!
ru: Ой, %s забил гол сам себе!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
ru[0]: %i карт с запасными колёсами появился!
ru[1]: %i карта с запасными колёсами появилось!
ru[2]: %i картов с запасными колёсами появилось!
ru[3]: %i карта с запасными колёсами появилось!

en: You have been eliminated!
ru: Вы выбыли из гонки!

en: '%s' has been eliminated.
ru: «%s» выбыл(а) из гонки.

en: Server has been shut down.
ru: Сервер был отключён.

en: You were kicked from the server.
ru: Вы были выкинуты с сервера.

en: You were kicked: Ping too high.
ru: Вас выкинуло: слишком высокий пинг.

en: Bad network connection is detected.
ru: Обнаружено нестабильное соединение с сетью.

en: Bot
ru: Бот

en: %s disconnected.
ru: %s покинул(а) сервер.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
ru: Нажмите на имя игрока в списке для управления и получения информации по рейтингу.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
ru: Сложность: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
ru: Максимальное число игроков: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
ru: Режим игры: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
ru: Ограничение по времени

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
ru: Ограничение по голам

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
ru: Режим футбола: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
ru: Прохождение Гран-при: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
ru: Все игроки присоединились к красной или синей командам.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
ru: Вы теперь владелец сервера.

en: Connection refused: Server is busy.
ru: Соединение отклонено: сервер занят.

en: Connection refused: You are banned from the server.
ru: Соединение отклонено: вы заблокированы на сервере.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
ru: Соединение отклонено: неверный пароль сервера.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
ru: Соединение отклонено: несовместимые игровые данные.

en: Connection refused: Server is full.
ru: Соединение отклонено: сервер переполнен.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
ru: Соединение отклонено: подключение недопустимого игрока.

en: Failed to start the network game.
ru: Не удалось начать сетевую игру.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
ru: Игра закончилась, вы больше не можете подключиться или наблюдать.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
ru: Не осталось места в арене — подключение отклонено.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
ru: Всего 1 игрок остался, возврат в лобби

en: Server owner quit the game.
ru: Владелец сервера покинул игру.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
ru: Вы будете наблюдать в следующей игре.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
ru: %s присоединился к красной команде.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
ru: %s присоединился к синей команде.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
ru: %s присоединился к игре.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
ru: Нажмите «%s» или «%s» для смены наблюдаемого игрока, «%s» или «%s» — для смены позиции камеры.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
ru: Жалоба на %s успешно отправлена.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
ru: Не удалось скачать игровые ресурсы, проверьте свободное место на хранилище или интернет-соединение и попробуйте потом заново.

en: No quick play server available.
ru: Нет доступных серверов для быстрой игры.

en: Cannot connect to server %s.
ru: Не удалось подключиться к серверу «%s».

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
ru: Не удалось определить номер порта для сервера %s.

en: Network grand prix has been finished.
ru: Сетевое Гран-при закончено.

en: Time Trial (Grand Prix)
ru: Гонка на время (Гран-при)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
ru: Свободный заезд

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
ru: Захват флага

en: %s is now online.
ru: %s сейчас в сети.

en: %s and %s are now online.
ru: %s и %s сейчас в сети.

en: %s, %s and %s are now online.
ru: %s, %s и %s сейчас в сети.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
ru[0]: %d друг в сети.
ru[1]: %d друга в сети.
ru[2]: %d друзей в сети.
ru[3]: %d друзей в сети.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
ru: %s сейчас на сервере «%s».

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
ru[0]: У вас %d новый запрос в друзья!
ru[1]: У вас %d новых запроса в друзья!
ru[2]: У вас %d новых запросов в друзья!
ru[3]: У вас %d новых запросов в друзья!

en: You have a new friend request!
ru: У вас новый запрос в друзья!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
ru: Невозможно подключиться к серверу. Проверьте ваше сетевое подключение или попробуйте позже.

en: Default
ru: По умолчанию

en: None
ru: Ничего

en: Random
ru: Случайно

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
ru: Таблица результатов устарела,
    все результаты были удалены.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
ru: Преследование лидера

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
ru: Битва трёх ударов

en: Incomplete replay file will not be saved.
ru: Незаконченный повтор не будет сохранён.

en: Replay saved in "%s".
ru: Повтор сохранён в «%s».

en: 1 week
ru: 1 неделя

en: 2 weeks
ru: 2 недели

en: 1 month
ru: 1 месяц

en: 3 months
ru: 3 месяца

en: 6 months
ru: 6 месяцев

en: 9 months
ru: 9 месяцев

en: 1 year
ru: 1 год

en: 2 years
ru: 2 года

en: Add-on name
ru: Название дополнения

en: Updated date
ru: Дата обновления

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
ru: Не установлено

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
ru: %s, автор: %s

en: Please wait while addons are updated
ru: Пожалуйста, подождите, пока дополнения обновятся

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
ru: Извините, произошла ошибка при обращении к сайту дополнений. Убедитесь в том, что соединение с интернетом активно и SuperTuxKart не заблокирован межсетевым экраном

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
ru: стандартные

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
ru: Заблокировано: пройдите активные испытания для получения доступа!

en: Random Arena
ru: Случайная арена

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
ru[0]: %d арена недоступна в одиночном режиме.
ru[1]: %d арен недоступно в одиночном режиме.
ru[2]: %d арен недоступно в одиночном режиме.
ru[3]: %d арены недоступны в одиночном режиме.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
ru: Подцели

[ctx: achievement_info]
en: Progress
ru: Прогресс

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
ru: Выполните все подцели

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
ru: Выполните все подцели сразу

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
ru: Выполните хотя бы одну подцель

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
ru: Сумма подцелей должна достигнуть указанного значения

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
ru: Гонок выиграно

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
ru: Обычных гонок выиграно

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
ru: Гонок на время выиграно

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
ru: Гонок преследования лидера выиграно

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
ru: Гонок выиграно последовательно

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
ru: Гонок выиграно последовательно в режиме Эксперт или СуперТакс

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
ru: Гонок новичков начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
ru: Гонок новичков закончено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
ru: Гонок любителей начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
ru: Гонок любителей закончено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
ru: Гонок экспертов начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
ru: Гонок экспертов закончено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
ru: Гонок СуперТаксов начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
ru: Гонок СуперТаксов закончено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
ru: Обычных гонок начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
ru: Обычных гонок завершено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
ru: Начато гонок на время

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
ru: Закончено гонок на время

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
ru: Гонок преследования лидера начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
ru: Гонок преследования лидера закончено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
ru: Битв трёх ударов начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
ru: Битв трёх ударов закончено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
ru: Футбольных матчей начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
ru: Футбольных матчей закончено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
ru: Охот за яйцами начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
ru: Охот за яйцами завершено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
ru: Гонок начато с призраком из повтора

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
ru: Гонок завершено с призраком из повтора

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
ru: Матчей Захвата флага начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
ru: Матчей Захвата флага закончено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
ru: Матчей Свободного заезда начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
ru: Матчей Свободного заезда закончено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
ru: Использовано усилителей

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
ru:  (1 гонка)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
ru: Удары шаром для боулинга

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
ru: Удары мухобойкой

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
ru: Все удары

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
ru: Удары против такого же карта

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
ru: Собрано бананов

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
ru: Занос

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
ru:  (1 круг)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
ru: Гонок начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
ru:  (максимум на одной официальной трассе)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
ru: Гонок закончено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
ru: Гонок в обратном направлении начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
ru: Гонок закончено в одиночку

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
ru: Гонок с числом кругов меньше стандартного

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
ru: Гонок с числом кругов больше стандартного

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
ru: Гонок с числом кругов больше стандартного в два и более раз

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
ru: Охот за яйцами начато

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
ru: Охот за яйцами завершено

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
ru:  (официальные трассы, подходящие под цель)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
ru: Новые контроллеры автоматически появятся в списке после того, как вы подключите их к этому устройству.
    
    Чтобы добавить настройки клавиатуры, вы можете нажать на кнопку, находящуюся ниже. Но учтите, что большинство клавиатур поддерживают ограниченное количество одновременных нажатий клавиш и поэтому не подходят для многопользовательской игры. (Однако вы можете решить эту проблему подключением нескольких клавиатур к компьютеру. Но даже в этом случае нужно назначать различные сочетания клавиш для разных игроков.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
ru: Добавить контроллер Wii

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
ru: Добавить схему клавиатуры

en: Update
ru: Обновить

en: Version: %d
ru: Версия: %d

en: featured
ru: избранное

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
ru: Размер: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
ru: Извините, загрузка дополнения не удалась

en: Problems installing the addon '%s'.
ru: Проблемы с установкой дополнения «%s».

en: Try again
ru: Попробуйте снова

en: Problems removing the addon '%s'.
ru: Проблемы с удалением дополнения «%s».

en: Background download completed.
ru: Фоновая загрузка завершена.

en: Background download
ru: Фоновая загрузка

en: Background download has already started.
ru: Фоновая загрузка уже началась.

en: Current password invalid.
ru: Текущий пароль неверен.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
ru: Пароль должен содержать от 8 до 30 символов!

en: Passwords don't match!
ru: Пароли не совпадают!

en: Password successfully changed.
ru: Пароль успешно изменён.

en: Validating info
ru: Подтверждение информации

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
ru[0]: Подтвердите сохранение разрешения в течение %i секунды
ru[1]: Подтвердите сохранение разрешения в течение %i секунд
ru[2]: Подтвердите сохранение разрешения в течение %i секунд
ru[3]: Подтвердите сохранение разрешения в течение %i секунды

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
ru: Разрешения меньше 1024×768 или 1280×720 не поддерживаются. Некоторые части интерфейса могут работать некорректно.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
ru: Следование за дроном

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
ru: Свои

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
ru: Откл.

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
ru: Только важные

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
ru: Низко

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
ru: Высоко

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
ru: Очень низко

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
ru: SuperTuxKart скачает все ресурсы, необходимые для полноценной игры, включая текстуры высокого разрешения и музыку. Если у вас нет подключения Wi-Fi, то будет использован мобильный трафик.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
ru: SuperTuxKart скачает все ресурсы, необходимые для полноценной игры, включая текстуры высокого разрешения и музыку.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
ru: Введите адрес сервера, по желанию допишите «:» и порт или выберите адрес из списка.

en: Invalid server address: %s.
ru: Недействительный адрес сервера: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
ru: Обратное направление

[ctx: column_name]
en: Difficulty
ru: Сложность

[ctx: column_name]
en: Laps
ru: Круги

[ctx: column_name]
en: Time
ru: Время

[ctx: column_name]
en: Kart
ru: Карт

[ctx: column_name]
en: User
ru: Пользователь

[ctx: column_name]
en: Version
ru: Версия

en: No
ru: Нет

en: Track
ru: Трасса

en: Top %d High Scores
ru: Лучшие %d результатов

en: Number of karts: %d
ru: Число картов: %d

en: Time target: %s
ru: Цель по времени: %s

en: Laps: %d
ru: Число кругов: %d

en: Reverse: %s
ru: Обратное направление: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
ru: (Пусто)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
ru: Использовать оригинальный цвет

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
ru: Выбрать цвет из палитры

en: Don't show again
ru: Не показывать снова

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
ru: Сведения об игроке

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
ru: Имя игрока: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
ru: Расположение игрока: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
ru: Выкинуть

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
ru: Сменить команду

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
ru: Включить гандикап

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
ru: Отключить гандикап

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
ru: Пожаловаться на игрока

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
ru: Получение информации о рейтинге %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
ru: Скажите администратору об этом игроке (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
ru: Нажмите любую клавишу...
    (ESC для отмены)

en: Press any key...
ru: Нажмите любую кнопку…

en: Chat is disabled, enable in options menu.
ru: Чат отключён, включите его в меню настроек.

en: Back to Battle
ru: Вернуться в битву

en: Setup New Game
ru: Настроить новую игру

en: Restart Battle
ru: Начать битву заново

en: Exit Battle
ru: Покинуть битву

en: Setup New Race
ru: Новая гонка

en: Exit Race
ru: Выйти из гонки

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
ru: %s не имеет ранга.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
ru: %s занимает %d-е место в рейтинге и имеет %f очков.

en: Username and/or email address invalid.
ru: Имя пользователя или электронная почта неверны.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
ru: Пожалуйста, прочтите условия использования SuperTuxKart на «%s». Вам необходимо согласиться с данными условиями перед тем, как создать аккаунт STK. Если у вас есть вопросы или идеи по поводу данных условий, наши разработчики с радостью готовы вам помочь.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
ru: Испытание нитро

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
ru: Гонка с призраком из повтора

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
ru: Число кругов: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
ru: Тип: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
ru: Требуемый ранг: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
ru: Необходимое время: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
ru: Необходимое количество нитро: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
ru: Число виртуальных картов: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
ru: Режим битвы

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
ru: Режим футбола

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
ru: Расположение сервера: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
ru: Текущая трасса: %s

en: Rank
ru: Ранг

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
ru: Игрок

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
ru: Очки

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
ru: Время в игре

en: Remove from bookmarks
ru: Удалить сервер из избранного

en: Input device already exists.
ru: Устройство ввода уже существует.

en: No player available for connecting to server.
ru: Нет доступных игроков для подключения к серверу.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
ru: Имя пользователя: %s

en: Cancel Request
ru: Отменить запрос

en: Today
ru: Сегодня

en: Friend request sent!
ru: Заявка в друзья отправлена!

en: Friend request accepted!
ru: Заявка в друзья принята!

en: Friend request declined!
ru: Заявка в друзья отклонена!

en: Friend removed!
ru: Друг удалён!

en: Friend request cancelled!
ru: Заявка в друзья отменена!

en: Processing
ru: Обработка

en: Fetching last vote
ru: Получение последнего голосования

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
ru: Вы можете изменить оценку нажатием на звёзды ниже.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
ru: Вы ещё не голосовали за это дополнение. Выберите желаемую оценку нажатием на звёзды ниже.

en: Vote successful! You can now close the window.
ru: Голос засчитан! Теперь вы можете закрыть окно.

en: Performing vote
ru: Выполнение голосования

en: Random Track
ru: Случайная трасса

en: Are you sure you want to remove '%s'?
ru: Вы действительно хотите удалить «%s»?

en: Do you want to save your changes?
ru: Хотите сохранить изменения?

en: Laps
ru: Круги

en: Reversed
ru: В обратном направлении

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
ru: При сохранении вашего Гран-при возникла ошибка.

en: Select a track
ru: Выберите трассу

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
ru: Вы закончили лёгкое испытание! Полученные очки на данном уровне: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
ru: Вы закончили обычное испытание! Полученные очки на данном уровне: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
ru: Вы закончили сложное испытание! Полученные очки на данном уровне: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
ru: Вы закончили SuperTux-испытание! Полученные очки на данном уровне: %i/%i

en: You unlocked %s!
ru: Вы открыли «%s»!

en: Challenge Completed
ru: Испытание пройдено

en: You unlocked track %0
ru: Вы открыли трассу «%0»

en: You unlocked grand prix %0
ru: Вы открыли Гран-при «%0»

[ctx: column_name]
en: Track
ru: Трасса

[ctx: column_name]
en: Players
ru: Игроки

en: Reload
ru: Перезагрузить

en: Please enter the name of the grand prix
ru: Пожалуйста, введите название Гран-при

en: Please select a Grand Prix
ru: Пожалуйста, выберите Гран-при

en: User defined
ru: Пользовательские

en: Name is empty.
ru: Название не задано.

en: Another grand prix with this name already exists.
ru: Гран-при с таким же названием уже существует.

en: Name is too long.
ru: Слишком длинное название.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
ru: Удачи в следующий раз!

en: You completed a challenge!
ru: Вы прошли испытание!

en: You won the Grand Prix!
ru: Вы выиграли Гран-при!

en: You completed the Grand Prix!
ru: Вы завершили Гран-при!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
ru: Число картов

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
ru: Вы действительно хотите удалить эту запись лучшего результата?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
ru: Вы действительно хотите удалить все ваши лучшие результаты?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
ru: Подключите клавиатуру или контроллер для совместной игры с разделённым экраном

en: Random Kart
ru: Случайный карт

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
ru: Всем:
    Для присоединения к игре нажмите клавишу «Выбрать»

en: Would you like to play the tutorial of the game?
ru: Хотите начать обучение по игре?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
ru: Вы не сможете играть по сети без интернет-соединения. Если хочется поиграть по сети, то откройте «Настройки» и включите «Подключаться к интернету».

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
ru: Вы не сможете загружать дополнения без доступа к интернету. Если вы хотите загружать дополнения, то откройте «Настройки» и включите «Подключаться к интернету».

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
ru: Вы не сможете загружать дополнения без доступа к интернету. Если вы хотите загружать дополнения, , то откройте «Настройки» и включите «Подключаться к интернету».
    
    Однако, вы можете удалить уже загруженные дополнения.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
ru: Модуль дополнений отключён в «Настройках»

en: Please wait while the add-ons are loading
ru: Пожалуйста, подождите, пока дополнения будут загружены

en: Are you sure you want to quit STK?
ru: Вы действительно хотите покинуть STK?

en: Create LAN Server
ru: Создать локальный сервер

en: %s's server
ru: Сервер %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
ru: Число трасс Гран-при

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
ru: Имя должно содержать от 4 до 30 символов!

en: Incorrect characters in password!
ru: Недопустимые символы в пароле!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
ru: Готов

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
ru: Подключиться

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
ru: Наблюдать

en: Install addon
ru: Установить дополнение

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
ru: Пожалуйста, дождитесь конца текущей игры на «%s», осталось примерно: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
ru: Пожалуйста, дождитесь конца текущей игры, осталось примерно: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
ru: Пожалуйста, дождитесь конца текущей игры (%s), примерный прогресс: %s %.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
ru: Пожалуйста, дождитесь конца текущей игры, примерный прогресс: %d %.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
ru: Пожалуйста, дождитесь конца текущей игры.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
ru[0]: Игра начнётся, если наберётся больше %d игрока.
ru[1]: Игра начнётся, если наберётся больше %d игроков.
ru[2]: Игра начнётся, если наберётся больше %d игроков.
ru[3]: Игра начнётся, если наберётся больше %d игроков.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
ru[0]: Начало через %d секунду или как только все участники нажмут кнопку «Готов».
ru[1]: Начало через %d секунды или как только все участники нажмут кнопку «Готов».
ru[2]: Начало через %d секунд или как только все участники нажмут кнопку «Готов».
ru[3]: Начало через %d секунды или как только все участники нажмут кнопку «Готов».

en: Connecting to server %s
ru: Подключение к серверу «%s»

en: Finding a quick play server
ru: Поиск сервера для быстрой игры

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
ru: Осталось времени: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
ru: Цели

en: Fetching achievements
ru: Получение достижений

en: %s's profile
ru: Профиль %s

en: Since
ru: Дата

en: Status
ru: Статус

en: Fetching friends
ru: Получение списка друзей

en: New Request
ru: Новый запрос

en: Pending
ru: Ожидание

en: Offline
ru: Не в сети

en: Enter new E-mail below
ru: Введите новую электронную почту ниже

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
ru: Адрес новой почты должен быть в пределах от 5 до 254 символов!

en: New Email is invalid!
ru: Новая почта является недопустимой!

en: E-mail changed!
ru: Электронная почта изменена!

en: Failed to change E-mail: %s
ru: Не удалось сменить почту: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
ru: Вам нужно войти, чтобы играть по интернету. Выберите ваше имя пользователя выше.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
ru: Вы не сможете играть по сети без интернет-соединения. Если хочется поиграть по сети, то перейдите в «Настройки», откройте вкладку «Интерфейс» и выберите «Подключаться к интернету».

en: Searching
ru: Производится поиск

en: Exit game
ru: Выйти из игры

en: Could not create player '%s'.
ru: Невозможно создать игрока «%s».

en: User name cannot be empty.
ru: Имя пользователя не может быть пустым.

en: Online username and password must not be the same!
ru: Имя пользователя и пароль не должны совпадать!

en: Emails don't match!
ru: Электронные почты не совпадают!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
ru: Сетевое имя пользователя должно содержать только буквенно-цифровые символы (ASCII), точки, тире и подчёркивания!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
ru: Сетевое имя пользователя должно содержать от 3 до 30 символов!

en: Online username must not start with a number!
ru: Сетевое имя пользователя не должно начинаться с числа!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
ru: Электронная почта должна содержать от 5 до 254 символов!

en: Email is invalid!
ru: Недействительная электронная почта!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
ru: Вы получите письмо с дальнейшими инструкциями для активации аккаунта. Пожалуйста, будьте терпеливы и проверьте папку «Спам».

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
ru: Доступ в интернет отключён, пожалуйста, включите его в настройках

[ctx: column_name]
en: Name
ru: Имя

[ctx: column_name]
en: Game mode
ru: Режим игры

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
ru: Владелец

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
ru: Дистанция (км)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
ru: Неизвестно

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
ru: Не удалось распознать IPv4, скорее всего вы не сможете подключаться к серверам.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
ru: Не удалось распознать IPv6, скорее всего вы не сможете подключаться к серверам.

en: No server is available.
ru: Нет доступных серверов.

en: Fetching servers
ru: Получение серверов

en: Server Bookmarks
ru: Избранные серверы

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
ru: Если большинство игроков выберет одни и те же настройки и трассу гонки, голосование закончится быстрее.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
ru: Случайное расположение предметов

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
ru: Количество голов для победы

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
ru: Гонка в обратном направлении

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
ru: Заблокировано: пройдите активные испытания для получения доступа!

en: Action
ru: Действие

en: Key binding
ru: Привязка клавиш

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
ru: Отключить устройство

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
ru: Включить устройство

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
ru: Включить схему

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
ru: Игровые клавиши

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
ru: Клавиши меню

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
ru: Поворот налево

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
ru: Поворот направо

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
ru: Газ

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
ru: Тормоз / задний ход

note: I18N: Key binding name
en: Fire
ru: Огонь

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
ru: Нитро

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
ru: Оглянуться назад

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
ru: Возврат на трассу

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
ru: Поставить на паузу

note: I18N: Key binding name
en: Up
ru: Вверх

note: I18N: Key binding name
en: Down
ru: Вниз

note: I18N: Key binding name
en: Left
ru: Влево

note: I18N: Key binding name
en: Right
ru: Вправо

note: I18N: Key binding name
en: Select
ru: Выбрать

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
ru: Отмена / назад

en: * A blue item means a conflict with another configuration
ru: * Синий цвет означает конфликт с другой схемой

en: * A red item means a conflict in the current configuration
ru: * Красный цвет означает конфликт в текущей схеме

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
ru: Внимание! Не рекомендуется использовать клавишу «Shift», так как при её нажатии все клавиши нижнего регистра могут не работать.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
ru: Вы действительно хотите удалить эту схему?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
ru: Введите название новой схемы или оставьте его пустым, чтобы вернуть стандартное значение.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
ru: В режиме совместной игры игроки могут выбрать профили
    с гандикапом (усложнённые) на экране выбора карта

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
ru: Установить ресурсы полной игры

en: Are you sure to uninstall full game assets?
ru: Вы действительно хотите удалить ресурсы полной игры?

en: Keyboard %i
ru: Клавиатура %i

en: Touch Device
ru: Сенсорное устройство

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
ru: Коснитесь устройства для его настройки

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
ru: Язык системы

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
ru: В левом нижнем углу

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
ru: С правой стороны

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
ru: Скрыто

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
ru: По центру

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
ru: Вертикальное

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
ru: Горизонтальное

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
ru: Самый малый

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
ru: Малый

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
ru: Средний

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
ru: Большой

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
ru: Самый большой

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
ru: Режим скоростного прохождения можно задействовать только в случае, если игра не была закрыта после начала режима истории.
    
    Закрытие игры до завершения режима истории аннулирует таймер.
    
    Чтобы задействовать режим скоростного прохождения, пожалуйста, используйте новый профиль.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
ru: Максимум FPS

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
ru: Полная

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
ru: Вертикальная синхронизация заставляет видеокарту передавать
    новый кадр только тогда, когда монитор готов его отобразить.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
ru: Полная: один кадр за одно обновление монитора

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
ru: Не будет работать без поддержки вашим драйвером.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
ru: Эффекты частиц: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
ru: Анимированные персонажи: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
ru: Динамическое освещение: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
ru: Рассеяние света: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
ru: Сглаживание: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
ru: Глобальное затенение: %s

en: Shadows: %s
ru: Тени: %s

en: Shadows: %i
ru: Тени: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
ru: Свечение: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
ru: Контурное свечение: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
ru: Сумеречные лучи: %s

en: Rendered image quality: %s
ru: Качество изображения: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
ru: Размытие в движении: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
ru: Глубина резкости: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
ru: Доступ в интернет отключён. Вы хотите включить его?

en: You need to enter a password.
ru: Вам нужно ввести пароль.

en: Logging out '%s'
ru: Выход из «%s»

en: Logging in '%s'
ru: Вход как «%s»

en: You can't delete the only player.
ru: Вы не можете удалить единственного игрока.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
ru: Вы действительно хотите удалить игрока «%s»?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
ru: На старт!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
ru: Внимание!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
ru: Газ!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
ru: ГОЛ!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
ru: Ожидание других игроков

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
ru: Ожидание сервера

note: I18N: string used to show the song title (e.g. "Sunny Song")
en: "%s"
ru: «%s»

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
ru: автор:

en: Collect nitro!
ru: Соберите нитро-заряды!

en: Follow the leader!
ru: Следуйте за лидером!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
ru: Топ-%i

en: Challenge Failed
ru: Испытание провалено

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
ru: Нажмите на значок подиума для старта обучения

en: Press fire to start the tutorial
ru: Нажмите «Огонь» для старта обучения

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
ru: Нажмите на значок подиума для старта испытания

en: Press fire to start the challenge
ru: Нажмите «Огонь» для старта испытания

en: Quit the server
ru: Покинуть сервер

en: You completed challenges!
ru: Вы прошли испытания!

en: Abort Grand Prix
ru: Прервать Гран-при

en: Restart
ru: Начать заново

en: Back to challenge selection
ru: Назад к выбору испытаний

en: Race against the new ghost replay
ru: Гонка против нового повтора с призраком

en: Back to the menu
ru: Вернуться в меню

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
ru: Вы действительно хотите прервать Гран-при?

en: Red Team Wins
ru: Красная команда победила

en: Blue Team Wins
ru: Синяя команда победила

en: It's a draw
ru: Ничья

en: Eliminated after %s
ru: Выбыл после %s

en: Eliminated
ru: Выбыл(а) из гонки

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
ru: (автогол)

en: Track %i/%i
ru: Трасса %i/%i

en: Grand Prix progress:
ru: Прогресс Гран-при:

en: Highscores
ru: Результаты

en: Best lap time: %s
ru: Лучшее время круга: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
ru: от %s

en: You completed the challenge!
ru: Вы прошли испытание!

en: You failed the challenge!
ru: Вы провалили испытание!

en: Reached Requirements of SuperTux
ru: Достигнуты нормативы SuperTux

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
ru: Все возможности доступны, так что собирайте оружие и используйте его с умом!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
ru: Никаких усилителей, так что всё зависит от ваших навыков вождения!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
ru: Следуйте за лидером, но не обгоняйте его!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
ru: Подбивайте других игроков с помощью оружия, до тех пор пока они не потеряют все свои жизни.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
ru: Забивайте мяч в противоположные ворота, чтобы засчитывались голы.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
ru: Исследуйте трассы и найдите все спрятанные яйца

en: Race against ghost karts and try to beat them!
ru: Гонка против призрачных картов, попробуйте обогнать их!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
ru: Пройдите как можно больше кругов за отведённое времени.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
ru: Нажмите на красный или синий футбольный значок для смены команды

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
ru: Автор трассы: %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
ru: Максимальное число игроков: %d

en: Number of red team AI karts
ru: Число виртуальных картов красной команды

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
ru: Вы не можете участвовать в этом Гран-при, потому что часть его треков не разблокирована!

note: I18N: track group name
en: all
ru: все

en: Locked!
ru: Заблокировано!

en: %s MB
ru: %s МБ

en: %s KB
ru: %s КБ

note: I18N: Format for dates (%d = day, %m = month, %Y = year). See http://www.cplusplus.com/reference/ctime/strftime/ for more info about date formats.
en: %d/%m/%Y
ru: %d.%m.%Y

en: Complete all challenges to unlock the big door!
ru: Закончите все испытания, чтобы открыть огромную дверь!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
ru: Вам нужно больше очков
    для доступа к этому испытанию!
    Активные испытания
    указаны на мини-карте.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
ru: Разгоняйтесь при помощи «%s», поворачивайте нажатием «%s» и «%s».

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
ru: Разгоняйтесь, касаясь верхней части колеса, и управляйте движением влево или вправо.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
ru: Разгоняйтесь, перемещая ускоритель вверх, и управляйте голосовыми командами вашего устройства.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
ru: Разгоняйтесь, перемещая ускоритель вверх, и управляйте, наклоняя ваше устройство.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
ru: Собирайте голубые коробки и используйте оружие с помощью кнопки «%s», чтобы убрать эти ящики с пути!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
ru: Собирайте голубые коробки и используйте оружие нажатием иконки с боулингом, чтобы убрать эти ящики с пути!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
ru: Нажмите «%s», чтобы обернуться.
    Нажмите кнопку огня «%s» с удерживанием «%s» для стрельбы назад!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
ru: Нажмите иконку зеркала, чтобы посмотреть назад.
    Чтобы выстрелить назад, зажмите иконку с зеркалом и проведите не отрываясь до иконки с  боулингом!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
ru: Используйте собранные вами нитро-заряды нажатием «%s»!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
ru: Используйте собранные вами нитро-заряды нажатием иконки с нитро

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
ru: Подберите нитро-заряды (мы будем использовать их после поворота).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
ru: Ой! Если вы в беде, нажмите «%s», чтобы вас спасли!

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
ru: Ой! Если вы в беде, нажмите иконку с птицей, чтобы вас спасли!

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
ru: Ускорьтесь и во время поворота нажмите кнопку «%s» для выполнения заноса.
    Немного проскользив, вы сможете быстрее преодолеть крутой поворот.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
ru: Ускорьтесь и во время поворота нажмите на иконку скольжения для выполнения заноса.
    Немного проскользив, вы сможете быстрее преодолеть крутой поворот.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
ru: Учтите, что если вам удастся проскользить в течение нескольких секунд, вы получите дополнительное ускорение в качестве награды.

en: You are now ready to race. Good luck!
ru: Теперь вы готовы к гонкам. Успехов!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
ru: Свободная трёхмерная гоночная игра на картах

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
ru: такс;игра;гонка;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
ru: Карты. Нитро. Скорость! SuperTuxKart — это свободная трёхмерная аркадная гоночная игра с множеством персонажей, трасс и режимов. Прежде всего мы стремимся создать весёлую и приятную игру, подходящую для всех возрастов.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
ru: У нас для игроков есть несколько треков с различными темами — гонки под водой, по сельской местности, по джунглям и даже в космосе! Испытайте себя в соревновании с другими картами, но ни в коем случае не ешьте бананы! Следите за шарами для боулинга, поршнями, жевательной резинкой и пирожными, брошенными вашими противниками.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
ru: Вы можете создать гонку против других картов, посоревноваться в одном из нескольких Гран-При, попытаться побить лучшее время, устроить битву против друзей или ботов, или попробовать другие режимы! Если же вы хотите усложнить игру и показать свои навыки, то попробуйте сыграть вместе с игроками со всего мира посредством онлайн-гонок!

en: This game has no ads.
ru: В этой игре нет рекламы.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
ru: Данная версия SuperTuxKart является нестабильной и содержит последние улучшения. Она выпущена в основном для тестирования, что поможет сделать финальную версию как можно лучше.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
ru: Эта версия может быть установлена на одном устройстве вместе со стабильной версией.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
ru: Если вам нужна большая надёжность, воспользуйтесь стабильной версией: %s

en: SuperTuxKart Team
ru: Команда SuperTuxKart
