SuperTuxKart - en to tt translation catalogue (595 entries)

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
tt: Чыгу

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
tt: Кристоффель Колумбус

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
tt: Рәсми узыш юлларын бер тапкыр булса да үт.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
tt: Мәргән!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
tt: Боулинг шары белән 10 картны бәреп төшерегез.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
tt: Җитез төр

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
tt: Узыш вакытында бер үк картны кимендә 5 тапкыр бәреп төшерегез.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
tt: Марафончы

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
tt: Дрифтчы

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
tt: Алтын куллы йөртүче

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
tt: Ташламалар яратучы

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
tt: Узыш вакытында кимендә 10 ташламаны кулланыгыз.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
tt: Тыелгысыз

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
tt: Бананнар яратучы

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
tt: Узыш вакытында кимендә 5 банан җыегыз.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
tt: Бу сер

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
tt: Чыннан да... сер.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
tt: Чебеннәр аучысы

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
tt: Пингвиннарның уен мәйданчыгы

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
tt: Җиһан кырыенда

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
tt: Урнаштырырга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
tt: Бетерергә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
tt: Артка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
tt: Акселерометр

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
tt: Гироскоп

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
tt: Кабул итәргә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
tt: Баш

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
tt: Өстәмә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
tt: Сизүчәнлек X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
tt: Сизүчәнлек Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
tt: Әйе

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
tt: Баш тарту

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
tt: Кабул итәргә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
tt: Үзгәрешләрдән баш тарту

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
tt: Камера көйләүләре

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
tt: Ара

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
tt: Почмак

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
tt: Ташлату

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
tt: Графика көйләүләре

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
tt: Өстәмә эффектлар (Утлар, һ.б.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
tt: Шәүләләр

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
tt: Яктырту

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
tt: Эңгер-меңгер нурлары

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
tt: Кискенлек тирәнлеге

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
tt: Тигезләү

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
tt: Хәрәкәттә рәсем шууы

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
tt: Рәсем нигезендә яктырту

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
tt: Текстураларны кысу

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
tt: * Үзгәрешләрне кабул итү өчен, уенны яңабаштан җибәрегез

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
tt: Ябарга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
tt: Әйе

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
tt: Узышны шәүлә белән кабатлау өчен язарга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
tt: Уйнатуны гына карарга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
tt: Узышны башларга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
tt: Бетерергә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
tt: Максат

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
tt: Прогресс

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
tt: Серсүзне үзгәртергә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
tt: Хәзерге серсүз

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
tt: Яңа серсүз

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
tt: Расларга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
tt: Расларга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
tt: Узышка кайтырга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
tt: Узышны яңабаштан җибәрергә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
tt: Узыштан китәргә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
tt: Көйләүләр

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
tt: Ярдәм

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
tt: Сервердан чыгу

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
tt: Шәкел

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
tt: Яңарту

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
tt: Аккаунтны торгызу

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
tt: Сез серсүзне алып ташлау буенча алдагы күрсәтмәләр белән хат алачаксыз. Зинһар, түземле булыгыз һәм спам папкасын тикшерегез.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
tt: Серсүзегезне алып ташлау өчен, теркәлгәндә күрсәтелгән кулланучы исемен һәм электрон почтагызны кертегез.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
tt: Кулланучы исеме

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
tt: Электрон почта

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
tt: Шартлар һәм Килешү

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
tt: Мин шартлар белән риза, һәм миңа 13 яшьтән күбрәк.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
tt: Авырлык

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
tt: Укучы

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
tt: Һәвәскәр

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
tt: Эксперт

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: SuperTux
tt: Супер-Тукс

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
tt: Уен төре

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
tt: Гади узыш

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
tt: Вакытка узыш

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
tt: Сугыш

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
tt: Футбол

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
tt: Серсүз

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
tt: Керергә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
tt: Исем

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
tt: Гандикап

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
tt: Кулланучы турында мәгълүматлар

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
tt: Дусны өстәргә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
tt: Кире кагырга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
tt: Тавыш бирергә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
tt: Пауза

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
tt: Уенга кайтырга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
tt: Картны сайлагыз

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
tt: Менюга кайтырга

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
tt: 'ESC' төймәсенә билгеләргә

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
tt: Билгеләнмәгән

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
tt: Узыш көйләүләре

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
tt: Дәвам итәргә

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
tt: SuperTuxKart кушымталары

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
tt: Яңартылды

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
tt: Рейтинг >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
tt: Картлар

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
tt: Узыш юллары

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
tt: Кырлар

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
tt: Урнаштырылды

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
tt: Стандарт

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
tt: Кушымталар

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
tt: Бөтенесе

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
tt: Ясаучылар

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
tt: Бөтен юллар

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
tt: Гран-Прины үзгәртергә

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
tt: Өскә

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
tt: Аска

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
tt: Өстәргә

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
tt: Үзгәртергә

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
tt: Сакларга

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
tt: Әйләнешләр саны:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
tt: Кире якка юнәлеш:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
tt: Шәүлә Сайлауны яңадан башлады

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
tt: Күкәй аулау

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
tt: Хәзерге авырлыкка туры килгән уйнатуларны күрсәтергә

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
tt: Виртуаль картлар

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
tt: Кире юнәлештә

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
tt: Максималь вакыт (мин.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
tt: Юл төркеме

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
tt: Сакланган узышны дәвам итәргә

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
tt: Гран-Мри мөхәррире

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
tt: Яңа

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
tt: Күчермәләргә

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
tt: Исемен үзгәртергә

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
tt: Гран-Прины сакларга

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
tt: SuperTuxKart Ярдәм

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
tt: Уен төре

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
tt: Бананнар

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
tt: Тарихи вакыйга

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
tt: Күп уенчылар

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
tt: Бананнардан качыгыз!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
tt: Йозак рәсеме, аны ачу өчен, сезгә сынауны тәмамларга кирәклеген белдерә.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
tt: Җитәкче артыннан бару: икенче урында булып барыгыз, чөнки, вакыт беткәч, һәр ахыргы карт уеннан чыга. Сак булыгыз - әгәр җитәкчене узсагыз да уеннан чыгасыз!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
tt: Футбол: Тупны карт ярдәмендә каршы капкага кертергә тырыш.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
tt: Күкәй артыннан ау: бөтен яшерелгән күкәйләрне табу өчен, һәр җирне тикшереп чыгыгыз.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
tt: Узышта җиңү өчен сезгә ташламалар җыю ярдәм итә ала:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
tt: Сагыз - үзегезне калкан ярдәмендә саклагыз, яки, артка борылып, артыгызда ал ябышкаклы 'бүләк' калдырыгыз.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
tt: Вантуз - Ярышташыңның аркасына ябышу өчен алга җибәрелә, яки аның күзен чагылдыру өчен артка таба җибәрелә.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
tt: Парашют - Сездән алдарак булган бөтен картларны әкеренәйтә.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
tt: Баскетбол тубы - узышта беренче булып баручыга таба сикереп бара, үз юлында булган башка узышучыларны да чәпәп үтә ала.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
tt: Гран-При

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
tt: Картны сайлагыз

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
tt: Ялгыз уйнау

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
tt: Челтәрдә

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
tt: Кушымталар

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
tt: Өйрәтү

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
tt: Казанышлар

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
tt: Гран-При мөхәррире

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
tt: Уен турында

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
tt: Серверны ясау

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
tt: Сервер исеме

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
tt: Уенчыларның максималь саны

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
tt: Ясарга

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
tt: Локаль Челтәр

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
tt: Сервер табарга

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
tt: Сервер ясарга

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
tt: Лобби

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
tt: Узышны башлау

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
tt: Сезнең профилегез

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
tt: Дуслар

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
tt: Дусларны эзләү:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
tt: Эзләү

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
tt: Глобаль Челтәр

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
tt: Тиз узыш

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
tt: Аккаунт көйләүләре

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
tt: Серсүз:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
tt: Үзгәртергә

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
tt: Кулланучыны ясарга

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
tt: Яңа аккаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
tt: Миндә аккаунт инде бар

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
tt: Челтәрдә булмаган аккаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
tt: Локаль исем

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
tt: Челтәр исеме

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
tt: Син челтәрдә аккаунт ясамыйча да уйный аласың, аның өчен 'челтәрдә булмаган аккаунт'ны сайла. Әмма ул вакытта син дусларың белән элемтәгә керә, кушымталар өчен тавыш бирә, һәм башка мөмкинлекләрне эшли алмаячксың. Зинһар, безнең яшеренлек турында гаризабызны монда укыгыз: http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
tt: Серверны сайлау

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
tt: Кулланучыны эзләү

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
tt: SuperTuxKart Көйләүләре

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
tt: Графика

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
tt: Тавыш

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
tt: Уенчылар

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
tt: Идарә итү

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
tt: Көй

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
tt: Кабызылган

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
tt: Тавыш көче

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
tt: Тавыш эффектлары

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
tt: Җайланманы бетерергә

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
tt: Җайланмалар исемлегенә кайтырга

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
tt: Керү экранын гел күрсәтергә

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
tt: Интернетка тоташу

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
tt: Һәр уенчыны тигезләргә

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
tt: Җайланманы көйләү өчен, 'Enter'га басыгыз яки ике тапкыр чиртегез

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
tt: Җайланма өстәргә

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
tt: * Конфигурация сайланылу уенга ялганганда нинди җайланма ярдәмендә 'Сайларга' төймәсе басылуга бәйле.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
tt: Тема

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
tt: Кадрлар ешлыгын күрсәтергә

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
tt: График эффектлар дәрәҗәсе

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
tt: Кулланучы көйләүләре

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
tt: Экран ачыклыгы

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
tt: Тулы экран режимы

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
tt: Тәрәзә урнашуын истә калдырырга

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
tt: Яңа экран ачыклыгын кабул итәргә

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
tt: Авырлык дәрәҗәсен сайлагыз

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
tt: Уен режимын сайлагыз

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
tt: Төркемне сайлау өчен уңга/сулга төймәләрен куллан һәм 'ут'ка бас

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
tt: Кызыл Төркем

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
tt: Зәңгәр Төркем

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
tt: Әйләнешләр саны

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
tt: Виртуаль картлар саны

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
tt: Очраклы Гран-При

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
tt: Челтәргә керү

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
tt: Серсүзне истә калдырырга

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
tt: Бетерергә

note: I18N: ../stk-assets/karts/adiumy/kart.xml
en: Adiumy
tt: Адимай

note: I18N: ../stk-assets/karts/amanda/kart.xml
en: Amanda
tt: Аманда

note: I18N: ../stk-assets/karts/emule/kart.xml
en: Emule
tt: Эмуль

note: I18N: ../stk-assets/karts/gavroche/kart.xml
en: Gavroche
tt: Гаврош

note: I18N: ../stk-assets/karts/hexley/kart.xml
en: Hexley
tt: Хекслей

note: I18N: ../stk-assets/karts/konqi/kart.xml
en: Konqi
tt: Конки

note: I18N: ../stk-assets/karts/nolok/kart.xml
en: Nolok
tt: Нолок

note: I18N: ../stk-assets/karts/pidgin/kart.xml
en: Pidgin
tt: Пиджин

note: I18N: ../stk-assets/karts/puffy/kart.xml
en: Puffy
tt: Пуфи

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
tt: Сузанни

note: I18N: ../stk-assets/karts/tux/kart.xml
en: Tux
tt: Тукс

note: I18N: ../stk-assets/karts/wilber/kart.xml
en: Wilber
tt: Вилбер

note: I18N: ../stk-assets/karts/xue/kart.xml
en: Xue
tt: Сюэ

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
tt: Борынгы Чоңгыл

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
tt: Сугыш утравы

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
tt: Иңкүлек Х

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
tt: Какао Гыйбадәтханәсе

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
tt: Магма форты

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
tt: Җәннәт утраучыгы

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
tt: Алпавыт җире

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
tt: Бозлы футбол кыры

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
tt: Нәрсә булды, бәләкәчләр? Сезнең бөек юлбашчыгыз Гну юкка чыктымы?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
tt: Ә, әйе, беләсезме, ул хәзер минем сараемда, һәм бераздан ул табынга куелачак...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
tt: Әмма мин гадел, шуңа күрә мин сезгә мөмкинлек бирәм.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
tt: Әгәр дә син мине узышта җиңсәң, мин картлачны азат итәм.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
tt: Әмма сез, мескен ахмаклар, мине - Картлар патшасын - беркайчан да җиңә алмаячаксыз!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
tt: Иске шахта

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
tt: Минигольф

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
tt: Оливерның математика бүлмәсе

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
tt: Шуучан Комнар

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
tt: Төньяк ял җире

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
tt: Карлы тау түбәләре

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
tt: Стадион

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
tt: STK эшханәсе

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
tt: Гыйбадәтханә

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
tt: Вулкан Утравы

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
tt: Дзен бакчасы

en: Completed achievement "%s".
tt: Сез "%s" казанышын алдыгыз.

en: Error downloading news: '%s'.
tt: Яңалыклар алуда хата: '%s'.

en: New track '%s' now available
tt: Яңа трасса ачылды: '%s'

en: New game mode '%s' now available
tt: Яңа уен төре '%s' ачылды

en: New Grand Prix '%s' now available
tt: Яңа Гран-При '%s' ачылды

en: New difficulty '%s' now available
tt: Яңа авырлык дәрәҗәсе '%s' ачылды

en: New kart '%s' now available
tt: Яңа карт '%s' ачылды

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
tt: Кунак

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
tt: Кунак %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
tt: Сезнең көйләүләр файлыгыз бозылган. Ул бетереләчәк һәм яңасы белән алыштырылачак.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
tt: Сезнең көйләүләрегез искергәнгә күрә бетерелде, хәзер яңа файл ясалачак.

en: Loading
tt: Йөкләнү

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
tt: %s (тигезләштерелгән)

en: %s is ready
tt: %s әзер

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
tt: [юк]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
tt: Тычканның сул төймәсе

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
tt: Тычканның уң төймәсе

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
tt: Артка

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
tt: Тычканның уртанчы төймәсе

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
tt: Тычканның X1 төймәсе

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
tt: Тычканның X2 төймәсе

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
tt: Enter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
tt: Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
tt: Esc

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
tt: Сулга

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
tt: Өскә

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
tt: Уңга

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
tt: Аска

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
tt: Сул Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
tt: Уң Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
tt: - (Минус)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
tt: / (Бүлем)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
tt: Сул Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
tt: Уң Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
tt: Сул Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
tt: Уң Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
tt: Сул Menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
tt: Уң Menu

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
tt: Джойстикның D-pad %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
tt: Джойстикның күчәрләре %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
tt: %d күчәре инвертлаштырылган

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
tt: %d күчәре

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
tt: Джойстик төймәсе %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
tt: Тычкан төймәсе %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
tt: Тычкан күчәре %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
tt: Зинһар, төймәсарны яңадан көйләгез.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
tt: Сезнең көйләүләр файлы уенның бу версиясы белән туры килми.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
tt: Старт

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
tt: DPad өскә

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
tt: DPad аска

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
tt: DPad сулга

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
tt: DPad уңга

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
tt: Сул тәте

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
tt: Уң тәте

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
tt: '%s' төшеп кала, уенга иртәрәк керәсе иде!

en: Only the Game Master may act at this point!
tt: Бу гамәлне уен хуҗасы гына эшли ала!

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
tt[0]: %d Wiimote табылды

en: Could not detect any wiimote :/
tt: Wiimote-ны табып булмый

en: Penalty time!!
tt: Җаза вакыты!!

en: You won the race!
tt: Сез узышны җиңдегез!

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
tt: Синдә иске видео драйверы. Зинһар, яңасын урнаштыр.

en: Eggs: %d / %d
tt: Күкәйләр: %d / %d

en: Leader
tt: Җитәкче

en: Final lap!
tt: Соңгы әйләнеш!

en: Lap %i
tt: Әйләнеш %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
tt: Яхшы әйләнеш: %s, %s

en: New fastest lap
tt: Әйләнешнең яңа рекорды

en: WRONG WAY!
tt: ДӨРЕС ЮНӘЛЕШ ТҮГЕЛ!

en: You have been eliminated!
tt: Сез узыштан чыктыгыз!

en: '%s' has been eliminated.
tt: '%s' узыштан чыкты.

en: Bot
tt: Бот

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
tt: Авырлык: %s

en: %s is now online.
tt: %s хәзер челтәрдә.

en: %s and %s are now online.
tt: %s һәм %s хәзер челтәрдә.

en: %s, %s and %s are now online.
tt: %s, %s һәм %s хәзер челтәрдә.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
tt[0]: %d дус челтәрдә.

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
tt[0]: Сезгә дуслыкка %d яңа гариза!

en: You have a new friend request!
tt: Сезгә дуслыкка яңа гариза!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
tt: Серверга ялганып булмый. Үзегезнең челтәргә тоташуыгызны тикшерегез яки соңрак ялганып карагыз.

en: Default
tt: Гадәттәгечә

en: None
tt: Берни дә

en: Random
tt: Очраклы

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
tt: Нәтиҗәләр җәдвәле искерде,
     бөтен нәтиҗәләр бетерелде.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
tt: Җитәкче артыннан бару

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
tt: Өч Һөҗүм Сугышы

en: Incomplete replay file will not be saved.
tt: Тулы булмаган язу файллары сакланылмый.

en: Replay saved in "%s".
tt: Язма монда "%s" сакланылды.

en: 1 week
tt: 1 атна

en: 2 weeks
tt: 2 атна

en: 1 month
tt: 1 ай

en: 3 months
tt: 3 ай

en: 6 months
tt: 6 ай

en: 9 months
tt: 9 ай

en: 1 year
tt: 1 ел

en: 2 years
tt: 2 ел

en: Add-on name
tt: Кушымта исеме

en: Updated date
tt: Йөкләнү вакыты

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
tt: Урнаштырылмаган

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
tt: %s, авторы %s

en: Please wait while addons are updated
tt: Зинһар, кушымталар яңартылганын көтегез

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
tt: Гафу итегез, кушымталар сайты белән тоташуда хата чыкты. Интернетка тоташу булуын һәм SuperTuxKart брандмауэр белән бикләнмәвен тикшерегез

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
tt: стандарт

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
tt: Бикләнгән: мөмкинлек алу өчен, мөмкин булган сынауларны үтегез!

en: Random Arena
tt: Очраклы Арена

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
tt[0]: %d аренасын ялгыз уенда сайлап булмый.

[ctx: achievement_info]
en: Progress
tt: Прогресс

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
tt: (1 узыш)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
tt: Дрифт

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
tt: (1 әйләнә)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
tt: Wiimote өстәргә

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
tt: Төймәсар рәвешен өстәргә

en: Update
tt: Яңартырга

en: Version: %d
tt: Версия: %d

en: featured
tt: Тәкъдим ителә

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
tt: Үлчәме: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
tt: Гафу итегез, кушымталарны йөкләп булмады

en: Problems installing the addon '%s'.
tt: '%s' кушымтасын урнаштыруда проблема.

en: Try again
tt: Кабатлап карагыз

en: Problems removing the addon '%s'.
tt: '%s' кушымтасын бетерүдә проблема.

en: Current password invalid.
tt: Хәзерге серсүз дөрес түгел.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
tt: Серсүз кимендә 8, ә иң күбе 30 билгелән торырга тиеш!

en: Passwords don't match!
tt: Серсүзләр туры килмиләр!

en: Password successfully changed.
tt: Серсүз уңышлы үзгәртелде.

en: Validating info
tt: Мәрълүматны раслау

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
tt[0]: Ачыклыкны %i секунд эчендә раслагыз

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
tt: Кулланучы сайлаган

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
tt: Сүндерелгән

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
tt: Түбән

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
tt: Югары

[ctx: column_name]
en: Reverse
tt: Кире юнәлештә

[ctx: column_name]
en: Difficulty
tt: Авырлык

[ctx: column_name]
en: Laps
tt: Әйләнешләр

[ctx: column_name]
en: Time
tt: Вакыт

[ctx: column_name]
en: Kart
tt: Карт

[ctx: column_name]
en: User
tt: Кулланучы

[ctx: column_name]
en: Version
tt: Версия

en: No
tt: Юк

en: Track
tt: Узыш юлы

en: Laps: %d
tt: Әйләнешләр: %d

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
tt: (Буш)

en: Setup New Game
tt: Яңа уен урнаштыру

en: Setup New Race
tt: Яңа узышны сайларга

en: Exit Race
tt: Узыштан чыгарга

en: Username and/or email address invalid.
tt: Кулланучы исеме яки электрон почка дөрес түгел.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
tt: Нитро җыегыз

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
tt: Үз шәүләң белән узыш

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
tt: Әйләнешләр: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
tt: Төре: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
tt: Кирәкле урын: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
tt: Кирәк вакыт: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
tt: Кирәкле нитро күләме: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
tt: Ботлар саны: %i

en: Rank
tt: Урын

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
tt: Кулланучы исеме: %s

en: Cancel Request
tt: Гаризадан баш тартырга

en: Today
tt: Бүген

en: Friend request sent!
tt: Дуслыкка гариза җибәрелде!

en: Friend request accepted!
tt: Дуслыкка гариза кабул ителде!

en: Friend request declined!
tt: Дуслыкка гариза кире кагылды!

en: Friend removed!
tt: Дус бетерелде!

en: Friend request cancelled!
tt: Дуслыкка гаризадан баш тартылды!

en: Processing
tt: Эшкәртү

en: Fetching last vote
tt: Соңгы тавыш бирүне кабул итү

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
tt: Сез рейтингны астагы йолдызларга басып үзгәртә аласыз.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
tt: Сез әле бу кушымта өчен тавыш бирмәдегез. Теләгән рейтингны астагы йолдызларга басып билгеләгез.

en: Vote successful! You can now close the window.
tt: Тавышыгыз саналды! Хәзер тәрәзәне яба аласыз.

en: Performing vote
tt: Тавыш бирүне башкару

en: Random Track
tt: Очраклы узыш юлы

en: Are you sure you want to remove '%s'?
tt: Чыннан да моны '%s' бетерергәме?

en: Do you want to save your changes?
tt: Үзгәрешләрне сакларгамы?

en: Laps
tt: Әйләнешләр

en: Reversed
tt: Кире юнәлештә

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
tt: Сезнең узышыгызны саклауда хата чыкты.

en: Select a track
tt: Узыш юлын сайлагыз

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
tt: Сез җиңел сынауны үттегез! Бу дәрәҗәдә җыелган казаныш: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
tt: Сез уртача сынауны үттегез! Бу дәрәҗәдә җыелган казаныш: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
tt: Сез авыр сынауны үттегез! Бу дәрәҗәдә җыелган казаныш: %i/%i

en: Challenge Completed
tt: Ярыш үтелде

en: You unlocked track %0
tt: Сез '%0' узыш юлын ачтыгыз

en: You unlocked grand prix %0
tt: Сез '%0' Гран-Прины ачтыгыз

[ctx: column_name]
en: Track
tt: Узыш юлы

[ctx: column_name]
en: Players
tt: Уенчылар

en: Reload
tt: Яңабаштан җибәрергә

en: Please enter the name of the grand prix
tt: Гран-При исемен кертегез

en: Please select a Grand Prix
tt: Зинһар, Гран-Прины сайлагыз

en: User defined
tt: Кулланучы биргән

en: Name is empty.
tt: Исем бирелмәгән.

en: Another grand prix with this name already exists.
tt: Инде мондый исемле узыш бар.

en: Name is too long.
tt: Артык озын исем.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
tt: Киләсе вакытка уңышлар!

en: You completed a challenge!
tt: Сез ярышта җиңдегез!

en: You completed the Grand Prix!
tt: Сез Гран-Прины тәмамладыгыз!

en: Random Kart
tt: Очраклы карт

en: Locked
tt: Бикләнгән

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
tt: Бөтенегез:
    Уенга керү өчен, 'Сайларга' төймәсенә басыгыз

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
tt: Кушымталар модуле Көйләүләрдә сүндерелгән

en: Please wait while the add-ons are loading
tt: Зинһар, кушымталар йөкләнгәнен көтегез

en: Create LAN Server
tt: LAN серверны ясарга

en: %s's server
tt: %s серверы

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
tt: Исем кимендә 4, ә иң күбе 30 билгедән тоа ала!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
tt: Әзерлән

en: Fetching achievements
tt: Казанышларны алу

en: %s's profile
tt: %s профиле

en: Since
tt: Вакыттан

en: Status
tt: Халәт

en: Fetching friends
tt: Дуслар исемлеген алу

en: New Request
tt: Яңа сорау

en: Pending
tt: Көтү

en: Offline
tt: Челтәрдә түгел

en: New Email is invalid!
tt: Яңа эл. почта дөрес түгел!

en: E-mail changed!
tt: Эл. почта үзгәрде!

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
tt: Сез челтәргә тоташмыйча челтәр аша уйный алмыйсыз. Челтәр аша уйныйсыгыз килсә, Көйләүләргә керегез, 'Шәкел'не сайлагыз һәм "Интернетка тоташу" көйләвен билгеләгез.

en: Searching
tt: Эзләү

en: Exit game
tt: Уеннан чыгарга

en: Could not create player '%s'.
tt: '%s' уенчысын ясап булмый.

en: Emails don't match!
tt: Электрон почталар тәңгәл килмиләр!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
tt: Кулланучының челтәр исеме кимендә 3, ә иң күбе 30 билгедән торырга тиеш!

en: Online username must not start with a number!
tt: Кулланучының челтәр исеме саннан башланырга тиеш түгел!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
tt: Электрон почта кимендә 4, ә иң күбе 254 билгедән торырга тиеш!

en: Email is invalid!
tt: Мөмкин булмаган электрон почта!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
tt: Сез аккаунтны активлаштыру буенча алдагы күрсәтмәләр белән хат алачаксыз. Зинһар, түземле булыгыз һәм спам папкасын тикшерегез.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
tt: Интернетка керү мөмкинлеге сүндерелгән, зинһар, аны көйләүләрдә кабызыгыз

[ctx: column_name]
en: Name
tt: Исем

[ctx: column_name]
en: Game mode
tt: Уен төре

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
tt: Хуҗа

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
tt: Ара (км)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
tt: Билгесез

en: Fetching servers
tt: Серверларны җыю

en: Server Bookmarks
tt: Сервер кыстыргычлары

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
tt: Ташламалар төрле урында

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
tt: Җиңү өчен голлар саны

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
tt: Кире юнәлештә узышу

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
tt: Бикләнгән: мөмкинлек алу өчен, мөмкин булган сынауларны үтегез!

en: Action
tt: Гамәл

en: Key binding
tt: Төймәләр бәйләнеше

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
tt: Геймпадны өзәргә

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
tt: Геймпадны ялгарга

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
tt: Уен төймәләре

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
tt: Меню төймәләре

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
tt: Сулга борылырга

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
tt: Уңга борылырга

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
tt: Газ

note: I18N: Key binding name
en: Fire
tt: Ут

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
tt: Нитро

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
tt: Артка карарга

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
tt: Юлга кайтару

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
tt: Туктатып торырга

note: I18N: Key binding name
en: Up
tt: Өскә

note: I18N: Key binding name
en: Down
tt: Аска

note: I18N: Key binding name
en: Left
tt: Сулга

note: I18N: Key binding name
en: Right
tt: Уңга

note: I18N: Key binding name
en: Select
tt: Сайларга

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
tt: Баш тарту/Артка

en: * A blue item means a conflict with another configuration
tt: * Зәңгәр билге башка конфигурация белән бәхәс булуын күрсәтә

en: * A red item means a conflict in the current configuration
tt: * Кызыл билге хәзерге конфигурациядә бәхәс барлыгын күрсәтә

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
tt: Игътибар! 'Shift' төймәсен кулланмаска тәкъдим ителә, чөнки ул басылган вакытта, астагы регистрның бөтен төймәләре эшләми алалар.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
tt: Чыннан да бу конфигурацияне бетерергәме?

en: Keyboard %i
tt: Төймәсар %i

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
tt: Система теле

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
tt: Яшерен

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
tt: Үзәккә тигезләнгән

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
tt: Вертикаль

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
tt: Горизонталь

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
tt: Бик кечкенә

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
tt: Кечкенә

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
tt: Уртача

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
tt: Зур

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
tt: Бик зур

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
tt: Максималь FPS

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
tt: Анимацияләнгән ярышташлар: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
tt: Динамик яктырту: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
tt: Тигезләү: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
tt: Глобаль шәүләләнү: %s

en: Shadows: %s
tt: Шәүләләр: %s

en: Shadows: %i
tt: Шәүләләр: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
tt: Яктырту: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
tt: Тышкы сызым яктыртуы: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
tt: Эңгер-меңгер нурлары: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
tt: Хәрәкәттә рәсем шууы: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
tt: Кискенлек тирәнлеге: %s

en: You need to enter a password.
tt: Сезгә серсүз кертергә кирәк.

en: Logging out '%s'
tt: Чыгу '%s'

en: Logging in '%s'
tt: Керү '%s'

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
tt: Әзерлән!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
tt: Игътибар!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
tt: Алга!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
tt: ГОЛ!

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
tt: башкаручысы

en: Collect nitro!
tt: Нитро баллоннарын җыегыз!

en: Follow the leader!
tt: Җитәкче артыннан барыгыз!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
tt: Топ %i

en: Challenge Failed
tt: Ярыш уңышсыз тәмамланды

en: Press fire to start the challenge
tt: Ярышны башлар өчен, 'Ут'ка басыгыз

en: Quit the server
tt: Сервердан чыгу

en: You completed challenges!
tt: Сез ярышларны җиңдегез!

en: Abort Grand Prix
tt: Гран-Придан китәргә

en: Restart
tt: Яңабаштан

en: Back to challenge selection
tt: Артка, ярышлар сайлауга

en: Back to the menu
tt: Менюга кайтырга

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
tt: Чыннан да Гран-Прины туктатыргамы?

en: Red Team Wins
tt: Кызыл төркем җиңде

en: Blue Team Wins
tt: Зәңгәр төркем җиңде

en: It's a draw
tt: Бу уртак нәтиҗә

en: Eliminated
tt: Узыштан чыкты

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
tt: (Үзеңнең Гол)

en: Track %i/%i
tt: Юл %i/%i

en: Grand Prix progress:
tt: Гран-Прины үтү:

en: Highscores
tt: Нәтиҗәләр

en: Best lap time: %s
tt: Иң кыска вакыт: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
tt: %s тарафыннан

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
tt: Бөтен мөмкинлекләр бар, шуңа күрә коралларны җый һәм акыл белән куллан!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
tt: Ташламалар юк, сезнең йөртү осталыгыгыз гына әһәмият бирә!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
tt: Җитәкче артыннан бар, әмма аны узма!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
tt: Кораллар белән, ярышташларыгызның чыдамлыклары беткәнче, аларны бәреп төшерегез.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
tt: Гол кертү өчен, тупны тиңдәшегезнең капкасына этеп кертегез.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
tt: Юлларны тикшерегез һәм бөтен яшерелгән күкәйләрне табыгыз

en: Race against ghost karts and try to beat them!
tt: Шәүләләр белән узышыгыз һәм аларны җиңәргә тырышыгыз!

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
tt: Юл авторы %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
tt: Макс. уенчылар саны: %d

note: I18N: track group name
en: all
tt: бөтенесе

en: Locked!
tt: Бикләнгән!

en: %s MB
tt: %s Мбайт

en: %s KB
tt: %s Кбайт

note: I18N: Format for dates (%d = day, %m = month, %Y = year). See http://www.cplusplus.com/reference/ctime/strftime/ for more info about date formats.
en: %d/%m/%Y
tt: %к/%а/%Е

en: Complete all challenges to unlock the big door!
tt: Зур ишекне ачу өчен, бөтен сынауларны да үтегез!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
tt: Бу сынауны үтәргә мөмкинлек алу өчен,
    сезгә күбрәк казаныш кирәк!
    Мөмкин булган сынаулар
    мини-картада күрсәтелгән.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
tt: <%s> ярдәмендә тизләнегез һәм и <%s>, <%s> ярдәмендә борылыгыз.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
tt: Зәңгәр тартмаларны җыегыз һәм бу тартмаларны юлдан алып кую өчен, <%s> төймәсе ярдәмендә табылган коралны кулланыгыз!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
tt: Җыйган нитро баллоннарыгызны <%s> төймәсенә басып кулланыгыз!

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
tt: Нитро баллоннарын җыегыз (без аларны борылыштан соң кулланырбыз).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
tt: Әгәр дә бәлага эләксәгез, сезне коткарсыннар өчен, <%s> төймәсенә басыгыз.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
tt: Исегездә тотыгыз, әгәр дә берничә секунд бертоташ шуа алсагыз, сез бүләк буларак өстәмә тизләнеш алачаксыз.

en: You are now ready to race. Good luck!
tt: Хәзер сез узышка әзер. Уңышлар!

en: This game has no ads.
tt: Бу уенда реклама юк.

en: SuperTuxKart Team
tt: SuperTuxKart Такымы
