SuperTuxKart - en to be translation catalogue (1056 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
be: Выманне дадзеных гульні...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
be: Памылка пры выманні дадзеных гульні

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
be: Праверце свабоднае месца на прыладзе або пераўсталюйце SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
be: Выйсці

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
be: Хрыстафор Калумб

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
be: Згуляйце на кожнай афіцыйнай трасе па меншай меры адзін раз.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
be: Страйк!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
be: Стукніце 10 картаў шаром для боўлінга.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
be: Закляты вораг

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
be: Стукніце адзін і той жа карт як мінімум 5 разоў за гонку.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
be: Марафонец

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
be: Скончыце гонку з хоць бы ў два разы большай колькасцю кругоў, чым агаданая для трэка.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
be: Дрыфтэр

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
be: Слізганіце 5 разоў у адным крузе.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
be: Залаты кіроўца

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
be: Выйграйце супраць хаця б 3 ботаў у рэжымах звычайнай гонкі, гонкі на час і руха за лідарам.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
be: Аматар бонусаў

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
be: Выкарыстайце 10 ці больш бонусаў за гонку.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
be: Нястрымны

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
be: Выйграйце 5 адзіночных гонак запар супраць 3 ботаў. Сцеражыцеся, перазапуск гонкі лічыцца стратай.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
be: Аматар бананаў

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
be: Назбірайце па меншай меры 5 бананаў за гонку.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
be: Гэта сакрэт

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
be: Насамрэч … сакрэт.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
be: Паляўнічы на камароў

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
be: Прыміце сваіх супернікаў за камароў! Прыцісніце іх мухабойкай хаця б 5 разоў за гонку.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
be: Нешанцаванне

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
be: Выйграйце 10 адзіночных гонак запар на складанасцях Эксперт ці Супер Тукс супраць хаця б 5 ботаў. Сцеражыцеся, перазапуск гонкі лічыцца стратай.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
be: Гульнявая пляцоўка Пінгвіна

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
be: У глушы

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
be: На месяц і назад

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
be: На краі свету

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
be: Усталяваць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
be: Высталяваць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
be: Назад

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
be: Абярыце пераважны тып кіравання

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
be: Паскарэнне

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
be: Гіраскоп

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
be: Стрыно

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
be: Аўтапаскарэнне

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
be: Гэта можна змяніць пазней у наладах сэнсарнай прылады.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
be: Ужыць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
be: Налады сэнсарнай прылады

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
be: Асноўнае

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
be: Прылада ўключана

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
be: Інвертаваныя кнопкі

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
be: Маштаб кнопак

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
be: Дадатковыя

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
be: Мёртвая зона

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
be: Адчувальнасць X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
be: Адчувальнасць Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
be: Аднавіць прадвызначаныя

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
be: Так

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
be: Скасаваць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
be: Ухваліць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
be: Вярнуць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
be: Налады камеры

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
be: Камера гульца

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
be: Поле зроку

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
be: Адлегласць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
be: Вугал

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
be: Плаўная камера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
be: Задняя камера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
be: Сачыць за мячом у футбольным рэжыме

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
be: Скінуць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
be: Налады графікі

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
be: Свой ланцужок (святло і г.д.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
be: Цені

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
be: Зіхаценне

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
be: Промні святла (гала)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
be: Аклюзія наваколля

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
be: Глыбіня рэзкасці

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
be: Свячэнне (контуры)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
be: Згладжванне

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
be: Размыццё руху

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
be: Асвятленне на аснове выявы

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
be: Рассеянне святла

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
be: Анімаваныя персанажы

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
be: Сцісканне тэкстур

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
be: Эфекты часціц

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
be: Якасць адмаляванай выявы

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
be: Падрабязнасці геаметрыі

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
be: * Перазапусціце STK, каб ужыць новыя налады

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
be: Закрыць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
be: Добра

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
be: Запісаць гонку для паўтору з прывідам

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
be: Глядзець толькі паўтор

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
be: Параўнаць з іншым прывідам

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
be: Пачаць гонку

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
be: Параўнаць прывідаў

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
be: Выдаліць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
be: Мэта

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
be: Прагрэс

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
be: Змена пароля

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
be: Бягучы пароль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
be: Новы пароль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
be: Пацвердзіць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
be: Адправіць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
be: Назад да гонкі

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
be: Назад у лобі

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
be: Перазапусціць гонку

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
be: Адмовіцца ад гонкі

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
be: Параметры

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
be: Даведка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
be: Выйсці з сервера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
be: Выгляд

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
be: 10 найлепшых гульцоў

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
be: Абнавіць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
be: Аднаўленне рахунка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
be: Вы атрымаеце электронны ліст з далейшымі інструкцыямі для аднаўлення пароля. Калі ласка, будзьце церпялівымі і не забудзьцеся праверыць каталог са спамам.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
be: Запоўніце імя карыстальніка ды адрас электроннай пошты, які вы ўказвалі пры рэгістрацыі, каб аднавіць пароль.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
be: Імя карыстальніка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
be: Электронная пошта

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
be: Умовы і пагадненне

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
be: Я згодны з дадзенымі ўмовамі і мне споўнілася 13 гадоў.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
be: Канфігурацыя сервера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
be: Складанасць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
be: Пачатковец

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
be: Сярэднячок

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
be: Эксперт

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: SuperTux
be: Супер Тукс

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
be: Рэжым гульні

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
be: Звычайная гонка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
be: Гонка на час

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
be: Бітва

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
be: Футбол

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
be: Пароль

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
be: Далучыцца

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
be: Дадаць гэты сервер у закладкі

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
be: Дадаць гульца

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
be: Назва

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
be: Гандыкап

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
be: Націсніце на кнопку "Усе гульцы гатовыя" пасля таго, як спіс гульцоў сфарміруецца.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
be: Усе гульцы гатовыя

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
be: Выдаліць гульцоў

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
be: Інфармацыя аб карыстальніку

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
be: Дадаць сябра

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
be: Адхіліць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
be: Галасаваць

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
be: Прыпынена

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
be: Назад да гульні

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
be: Абраць карт

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
be: Назад да меню

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
be: Моцна націсніце і адпусціце

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
be: Прызначыць да кнопкі ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
be: Нічога не прызначана

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
be: Налады гонкі

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
be: Далей

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
be: Дадаткі SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
be: Абноўленыя

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
be: Рэйтынг >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
be: Карты

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
be: Трасы

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
be: Арэны

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
be: Усталявана

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
be: Стандартныя

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
be: Дадаткі

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
be: Усе

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
be: Стваральнікі

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
be: Усе трасы

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
be: Рэдагаваць Гран-пры

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
be: Перамясціць вышэй

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
be: Перамясціць ніжэй

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
be: Дадаць

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
be: Рэдагаваць

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
be: Захаваць

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
be: Колькасць кругоў:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
be: Адвернута:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
be: Выбар паўтору з прывідам

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
be: Паляванне на яйкі

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
be: Паказваць толькі лепшы час

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
be: Параўнаць паўторы

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
be: Паказваць толькі паўторы, што адпавядаюць бягучаму ўзроўню складанасці

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
be: Паказваць толькі паўторы, што адпавядаюць бягучай версіі

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
be: Схаваць шматкарыстальніцкія прайграванні

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
be: Запісваць паўторы з прывідам

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
be: Карты са штучным інтэлектам

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
be: У адваротным напрамку

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
be: Максімальны час (хв.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
be: Група трас

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
be: Працягнуць захаваны Гран-пры

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
be: Рэдактар Гран-пры

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
be: Новы

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
be: Капіраваць

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
be: Змяніць назву

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
be: Захаваць Гран-пры

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
be: Даведка SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
be: Рэжымы гульні

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
be: Бонусы

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
be: Бананы

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
be: Рэжым гісторыі

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
be: Класы картаў

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
be: Сумесная гульня

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
be: Пачаць навучанне

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
be: Збірайце сінія скрыні — яны даюць бонусы.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
be: Абмінайце бананы!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
be: Збіранне нітра дазваляе вам павялічыць хуткасць у любы пажаданы момант, націснуўшы адпаведную кнопку. Вы можаце бачыць ваш бягучы ўзровень нітра на панэлі ў ніжнім правым куце экрана гонкі.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
be: Калі вы бачыце замок, то гэта азначае, што трэба закончыць спаборніцтва, каб разблакаваць яго.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
be: Вы можаце слізгаць націскаючы адмысловую клавішу ці кнопку. Паспяховыя кароткія слізганні дапамагаюць рабіць рэзкія павароты; у той час як сярэднія слізганні дададуць хуткасці, а працяглыя — яшчэ больш. Падчас слізгання вы не можаце спаніць паварот, так што выбірайце арыентацыю вашага карта загадзя!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
be: Вы можаце атрымаць стартавае паскарэнне, калі націсніце кнопку газу пасля сігналу 'Увага!' да старту гонкі.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
be: * Бягучыя прызначэнні кнопак можна ўбачыць/змяніць у меню параметраў

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
be: SuperTuxKart мае некалькі рэжымаў гульні:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
be: Звычайная гонка: усё дазваляецца, так што збірайце зброю і з розумам ужывайце яе!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
be: Гонка на час: няма бонусаў, так што толькі навыкі кіравання маюць значэнне!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
be: Трымайся за лідарам: будзьце на другім месцы, бо апошні карт будзе дыскваліфікаваны як толькі лічыльнік абнуліцца. Сцеражыцеся абганяць лідара — гэта прывядзе да вашай дыскваліфікацыі!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
be: Ёсць тры тыпы рэжымаў бітвы. У Бітве трох удараў вам неабходна выкарыстоўваць зброю супраць іншых гульцоў, пакуль яны не страцяць усе свае жыцці. У рэжыме свабоднай гульні той гулец, які стукне іншых больш разоў, пераможа, калі набярэ некаторую колькасць удараў або скончыцца час гульні. У гульні "Захоп сцяга" вашай камандзе трэба прынесці сцяг іншай каманды на сваю базу, пры гэтым ваш сцяг павінны быць на вашай базе.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
be: Футбол: з дапамогай свайго карта штурхайце мяч у вароты.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
be: Паляванне на яйкі: даследуйце трасы ў пошуках усіх схаваных яек.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
be: Паўтор з прывідам: Гуляйце супраць паўтораў з прывідам у рэжыме гонкі на час або палявання на яйкі, або запісвайце свой паўтор!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
be: * Большасць гэтых рэжымаў гульні можа гуляцца ў стылі Гран-Пры: замест адной гульні, вы гуляеце некалькі запар. Чым лепш ваша месца, тым больш балаў вы атрымліваеце. У канцы Гран-Пры той гулец, што набраў больш балаў, атрымлівае кубак.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
be: Для таго, каб перамагчы, збірайце наступныя бонусы:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
be: Жуйка — абароніць з дапамогай шчыта або, калі глядзець назад, пакіне ліпкую ружовую пляму.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
be: Паскаральнік - дае вам вялікую прыбаўку ў хуткасці. Але будзьце асцярожнымі і не губляйце кантроль над сваім картам!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
be: Піражок - ляціць у бліжэйшага суперніка. Лепш за ўсё ўжываць яго на кароткіх дыстанцыях і доўгіх прамых. Таксама ўплывае на іншыя карты побач з выбухам.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
be: Вантуз — кідаецца проста, каб зачапіцца за суперніка, ці назад, каб закрыць яму агляд.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
be: Шар для боўлінга - рушыць прама, пакуль не стукне, можа адскокваць ад сцен. Калі глядзець назад, ён будзе кінуты ў адваротным напрамку.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
be: Парашут — стрымлівае ўсе карты, што маюць лепшую пазіцыю.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
be: Заменнік - скрынкі з бонусамі ператвараюцца ў бананы, а бутэлькі з нітра - ў жуйкі, і наадварот на кароткі час.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
be: Баскетбольны мяч — скача за лідарам гонкі і можа распляскаць і запаволіць карты на сваім шляху.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
be: Мухабойка — расплюшчвае і запавольвае карты, што знаходзяцца побач. Можа таксама выкарыстоўвацца, каб пазбавіцца ад парашутаў і бомб.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
be: Калі наехаць на банан, то карт можа атрымаць нешта з наступнага:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
be: Якар - нечакана запавольвае карт.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
be: Парашут - запавольвае карт больш паступова, чым якар. Чым хутчэй вы спрабуеце рухацца, тым больш ваш карт запавольваецца.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
be: Бомба - ўзрываецца пасля кароткага прамежку часу і падкідвае карт у паветра. Ударце іншы карт, каб перадаць бомбу іншаму гульцу.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
be: Злы Нолак захапіў Гну! Вось некалькі парадаў, якія могуць вам дапамагчы:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
be: Гэтая іконка на міні-мапе паказвае даступныя выклікі, якія вы яшчэ не скончылі. У правым верхнім куце экрана вы можаце бачыць, колькі пунктаў вы ўжо маеце. Скончыце як мага больш выклікаў, і Нолак згадзіцца на спаборніцтва з вамі. Будзьце хутчэй за яго, каб вызваліць Гну!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
be: Калі вы скончыце выклік, вы атрымаеце кубак. Кожны кубак каштуе некалькі пунктаў. Чым вышэйшая складанасць скончанага вамі выкліка, тым лепш кубак і тым больш пунктаў ён каштуе.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
be: Калі вы атрымаеце столькі пунктаў, колькі пазначана ўнізе гэтай іконкі, вы атрымаеце сюрпрыз. Усяго ёсць некалькі сюрпрызаў, якія вы можаце сабраць.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
be: Не ўсе карты аднолькавыя! Яны належаць да некалькіх класаў, што маюць адрозненні:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
be: Вага - ёсць тры класы картаў у залежнасці ад іх вагі: лёгкія, сярэднія і цяжкія. Цяжэйшыя карты больш устойлівыя да выбухаў, і на іх менш уплываюць парашуты.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
be: Паскарэнне - асабліва важнае на старце, пасля сутыкнення або на трасах з вялікай колькасцю вострых паваротаў. Чым лягчэйшы карт, тым хутчэйшым будзе яго паскарэнне, асабліва пры нізкай хуткасці.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
be: Максімальная хуткасць - чым яна больш, тым хутчэй карт можа рухацца. Яна асабліва патрэбная на трасах з прамымі і плаўнымі паваротамі. Цяжэйшыя карты маюць большую максімальную хуткасць.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
be: Эфектыўнасць нітра - чым яна большая, тым большую хуткасць вы можаце атрымаць ад аднаго нітра-зарада. Чым лягчэйшы карт, тым большую эфектыўнасць нітра ён мае.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
be: Калі вы блізка прытрымліваецеся іншага карта на працягу некалькіх секунд і спрабуеце яго абагнаць, вы атрымліваеце бонус да хуткасці ад сліпстрыму. Чым лягчэйшы ваш карт, тым лягчэй атрымаць бонус.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
be: У SuperTuxKart можна гуляць у рэжыме сумеснай гульні ў сеціве...

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
be: Спачатку націсніце кнопку сеціўнай гульні ў галоўным меню. Абярыце лакальнае злучэнне або глабальнае злучэнне (што патрабуе далучэння да інтэрнэту ў наладах). Затым вы можаце або стварыць свой сервер са спецыяльнымі наладамі, або знайсці які-небудзь сервер у спісе існуючых сервераў і далучыцца да яго. Некаторыя серверы ў спісе з'яўляюцца рэкамендаванымі і, магчыма, праводзяць рэйтынгавыя гонкі.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
be: Гульня на серверы пачнецца, калі яго ўладальнік (адзначаны каронай) вырашыць пачаць яе. Афіцыйныя серверы могуць пачаць гульню аўтаматычна праз пэўны час, калі на серверы дастаткова гульцоў. Затым гульцы абіраюць свой карт і галасуюць за трасу для наступнай гульні. Дадатковыя трасы можна абраць, толькі калі сервер і ўсе прысутныя гульцы маюць яе.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
be: ...або на той жа прыладзе.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
be: Па-першае, вам спатрэбяцца некалькі прыладаў уводу. Каб наладзіць іх, карыстайцеся адпаведным экранам наладаў. Ідэальна вам патрэбны некалькі геймпадаў або джойсцікаў, бо для гульні на клавіятуры(ах) кожнаму гульцу спатрэбяцца розныя наборы клавішаў. Але большасць клавіятур не падыходзяць для сумеснай гульні, таму што не падтрымліваюць адначасовае націсканне на некалькі клавішаў.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
be: Калі прылады ўводу наладжаныя, абярыце кнопку сумеснай гульні з падзеленым экранам ў галоўным меню. Кожны гулец можа націснуць кнопку стральбы на сваім геймпадзе ці клавіятуры, каб далучыцца да гульні, і выкарыстаць сваю прыладу ўводу, каб абраць свой карт. Гульня працягваецца, калі ўсе абралі свае карты. Увага: мыш нельга выкарыстоўваць для выбару карта.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
be: Выбар лепшага выніку

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
be: Круг на час

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
be: Гран-пры

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
be: Абярыце карт

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
be: Адзіночная гульня

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
be: Сумесная гульня з падзеленым экранам

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
be: Сеціўная гульня

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
be: Дадаткі

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
be: Навучанне

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
be: Лепшыя вынікі

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
be: Дасягненні

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
be: Рэдактар Гран-пры

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
be: Пра гульню

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
be: Стварэнне сервера

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
be: Назва сервера

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
be: Макс. колькасць гульцоў

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
be: Пароль для прыватнага сервера (неабавязкова)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
be: Стварыць

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
be: Лакальная сетка

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
be: Знайсці сервер

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
be: Стварыць сервер

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
be: Лобі

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
be: Пачаць гонку

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
be: Канфігурацыя

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
be: Падзяліць экран альбо гандыкапы для гульца

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
be: Лакальная сетка

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
be: Глабальная сетка

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
be: Увядзіце адрас сервера

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
be: Ваш профіль

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
be: Рэйтынг гульцоў

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
be: Сябры

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
be: Знайсці больш сяброў:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
be: Пошук

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
be: Глабальная сетка

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
be: Хуткая гульня

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
be: Налады рахунка

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
be: Пароль:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
be: Змяніць

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
be: Стварыць карыстальніка

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
be: Новы сеціўны рахунак

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
be: Існы сеціўны рахунак

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
be: Пазасеціўны рахунак

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
be: Лакальнае імя

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
be: Сеціўнае імя карыстальніка

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
be: Скінуць пароль

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
be: Вы можаце гуляць без стварэння сеціўнага рахунка, абраўшы пазасеціўны рахунак. Але пры гэтым вы не зможаце злучыцца з сябрамі, галасаваць за дадаткі і інш. Азнаёмцеся з нашымі ўмовамі канфідэнцыйнасці на http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
be: Выбар сервера

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
be: Паказваць прыватныя серверы

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
be: Выкарыстоўваць злучэнне па IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
be: Пошук карыстальнікаў

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
be: Параметры SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
be: Графіка

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
be: Аўдыё

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
be: Інтэрфейс

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
be: Гульцы

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
be: Кіраванне

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
be: Мова

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
be: Музыка

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
be: Уключана

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
be: Гучнасць

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
be: Гукавыя эфекты

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
be: Выдаліць канфігурацыю

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
be: Адключыць канфігурацыю

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
be: Назад да спіса прылад

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
be: Перайменаваць канфігурацыю

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
be: Уключыць зваротны водклік (калі падтрымліваецца)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
be: Налады Інтэрнэту

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
be: Заўсёды паказваць экран уваходу

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
be: Злучэнне з інтэрнэтам

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
be: Уключыць размовы ў сеціўных гульнях

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
be: Уключыць ліставанне ў сеткавых гульнях

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
be: Розныя налады

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
be: Асобныя гандыкапы для кожнага гульца

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
be: Выдаліць поўныя рэсурсы гульні

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
be: Націсніце Enter ці двойчы пстрыкніце па прыладзе, каб наладзіць яе.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
be: Дадаць прыладу

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
be: * Тое, якую канфігурацыю выкарыстаць, будзе вызначана паводле таго, якая кнопка 'Абраць' націснута для ўвахода ў гульню.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
be: Выгляд

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
be: Мінімапа

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
be: Раскладка падзеленага экрана сумеснай гульні

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
be: Памер шрыфту

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
be: Камера

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
be: Карыстальніцкая…

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
be: Паказваць FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
be: Паказваць зброю іншых картаў

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
be: Уключыць таймер для рэжыму гісторыі

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
be: Уключыць таймер для хуткага праходжання гульні

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
be: Разрозненне адмалёўкі

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
be: Узровень графічных эфектаў

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
be: Узровень эфектаў размытасці

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
be: Вертыкальная сінхранізацыя

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
be: Асабістыя налады…

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
be: Раздзяляльная здольнасць

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
be: На ўвесь экран

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
be: Памятаць месца акна

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
be: Ужыць новую раздзяляльную здольнасць

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
be: Абярыце цяжкасць

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
be: Абярыце рэжым гульні

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
be: Выкарыстоўвайце ўлева або ўправа, каб абраць каманду і націсніце «Агонь»

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
be: Чырвоная каманда

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
be: Сіняя каманда

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
be: Колькасць кругоў

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
be: Колькасць картаў-кампутараў

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
be: Колькасць ботаў у сіняй камандзе

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
be: Выпадковы Гран-пры

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
be: Увайсці

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
be: Памятаць пароль

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
be: Выдаліць

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
be: Колер карта

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
be: Афармленне інтэрфейсу можна памяняць у наладах інтэрфейсу.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
be: Вы зможаце бачыць зброю іншых картаў, калі ўключыце гэта ў наладах інтэрфейсу.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
be: Памеры шрыфту можна змяніць у наладах інтэрфейсу.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
be: У меню даведкі ёсць шмат карыснай інфармацыі.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
be: У рэжыме адзіночнай гульні вы можаце глядзець і спаборнічаць з запісанымі паўторамі гонак на час.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
be: Вы можаце наведаць https://supertuxkart.net/, каб больш даведацца пра гульню.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
be: Расход нітра маленькімі порцыямі - гэта больш эфектыўна.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
be: Карыстайцеся паскаральнікамі, толькі калі гэта бяспечна. Доўгія прамыя ідэальныя для гэтага.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
be: Не выкарыстоўвайце некалькі паскаральнікаў адразу, замест гэтага пачакайце, пакуль бонус да хуткасці пройдзе.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
be: Слізгайце, калі гэта бяспечна, гэта значна павялічвае вашу хуткасць.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
be: Мухабойку можна выкарыстаць, каб пазбавіцца ад бомбаў ці парашутаў.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
be: Вы не можаце спыніць паварот падчас слізгання. Добры напрамак карту ў пачатку слізгання вельмі важны.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
be: Вы можаце атрымаць стартавы бонус, калі націсніце паскарэнне падчас сігналу "Увага".

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
be: Тармазіце, каб пазбавіцца ад парашута хутчэй.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
be: У першую чаргу, сфакусуйцеся на тым, куда едзе ваш карт.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
be: Кнопка выратавання вельмі карысная.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
be: Будзьце асцярожныя каля іншых картаў, яны могуць вас атакаваць!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
be: Баскетбольны мяч можна знішчыць, калі дакладна стрэліць назад шаром для боўлінга, піражком або вантузам.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
be: Не сутыкайцеся з іншымі картамі, бо гэта запавольвае вас.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
be: Вы можаце карыстацца шарамі для боўлінга, каб штурхнуць або заблакаваць футбольны мяч або шайбу.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
be: У футболе: каб дасягнуць добрых рэзультатаў, заўсёды дзейнічайце, як каманда.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
be: У футболе: Калі вы прамахнуліся міма мяча і супернік набліжаецца, паспрабуйце стукнуць яго зброяй або заблакаваць яго шлях.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
be: У футболе: Добрая ратацыя пазіцый (атакуючых і абарончых) неабходная для добрага рэзультату.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
be: У футболе: добра мець не менш за 2 вялікія бутэлькі з нітра.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
be: У футболе: ніколі не выкарыстоўвайце тры шары для боўлінга адначасова.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
be: Не стойце на шляху таварыша па камандзе, што вядзе мяч. Але трэба спрабаваць атакаваць супернікаў, каб перашкодзіць ім забіць гол.

note: I18N: ../stk-assets/karts/adiumy/kart.xml
en: Adiumy
be: Адзюма

note: I18N: ../stk-assets/karts/amanda/kart.xml
en: Amanda
be: Аманда

note: I18N: ../stk-assets/karts/beastie/kart.xml
en: Godette
be: Гадэтта

note: I18N: ../stk-assets/karts/emule/kart.xml
en: Emule
be: Вослік

note: I18N: ../stk-assets/karts/gavroche/kart.xml
en: Gavroche
be: Гаўрош

note: I18N: ../stk-assets/karts/gnu/kart.xml
en: Gnu
be: Гну

note: I18N: ../stk-assets/karts/hexley/kart.xml
en: Hexley
be: Хекслі

note: I18N: ../stk-assets/karts/kiki/kart.xml
en: Kiki
be: Кікі

note: I18N: ../stk-assets/karts/konqi/kart.xml
en: Konqi
be: Конкі

note: I18N: ../stk-assets/karts/nolok/kart.xml
en: Nolok
be: Нолак

note: I18N: ../stk-assets/karts/pidgin/kart.xml
en: Pidgin
be: Піджын

note: I18N: ../stk-assets/karts/puffy/kart.xml
en: Puffy
be: Паффі

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Pepper
be: Пеппер

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_wizard/kart.xml
en: Sara
be: Сара

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
be: Сюзанна

note: I18N: ../stk-assets/karts/tux/kart.xml
en: Tux
be: Тукс

note: I18N: ../stk-assets/karts/wilber/kart.xml
en: Wilber
be: Ўілбер

note: I18N: ../stk-assets/karts/xue/kart.xml
en: Xue
be: Сʼю

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
be: Старажытная бездань

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
be: Іншапланетны Сігнал

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
be: Лабірынт старажытнага Калізея

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
be: Горад Кандэла

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
be: Баявы востраў

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
be: Чорны лес

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
be: Сакрэтная пячора

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
be: Храм какавы

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
be: Кукурузнае перакрыжаванне

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
be: Форт магмы

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
be: Востраў Гран Парадыза

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
be: Гасіенда

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
be: Ледзяное футбольнае поле

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
be: Штосьці не так, маленькі хіпі? Твой вялікі лідар гну знік?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
be: О так, глядзі, ён цяпер у маім замку і будзе паданы на абед…

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
be: Але я сумленнае стварэнне, таму прапаную ўгоду.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
be: Калі ты зможаш перамагчы мяне ў гонцы, я вызвалю гэтага старога дзівака.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
be:  Але ты, гаротны валацуга, ніколі не зможаш адолець мяне — караля картаў!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
be: Лас-Дунас-Арэна

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
be: Футбольны стадыён Лас-Дзюнас

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
be: Вакол маяка

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
be: Старая рудня

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
be: Мінігольф

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
be: Клас матэматыкі Олівера

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
be: Гарбузовы Парк

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
be: Асабняк Равэнбрыдж

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
be: Зыбучыя пяскі

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
be: Сажалка Нэссі

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
be: Паўночны курорт

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
be: Снежны пік

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
be: Футбольнае поле

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
be: Стадыён

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
be: Прадпрыемства STK

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
be: Храм

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
be: Вулканічны востраў

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
be: Сад Дзэн

en: Completed achievement "%s".
be: Завершанае дасягненне «%s».

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
be: Не атрымалася злучыцца з северам дадаткаў SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
be: Памылка пры атрыманні навін: «%s».

en: Normal Race (Grand Prix)
be: Звычайная гонка (Гран-пры)

en: Time-Trial (Grand Prix)
be: Гонка на час (Гран-Пры)

en: Time-Trial - beat the replay
be: Гонка на час - пабейце паўтор

en: Time-Trial - nitro challenge
be: Гонка на час - нітра-выпрабаванне

en: Normal Race (single race)
be: Звычайная гонка (адна гонка)

en: Time-Trial (single race)
be: Гонка на час (адна гонка)

en: Follow the Leader (single race)
be: Руш за лідарам (адна гонка)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
be: Рэжым: адваротны

en: New track '%s' now available
be: Даступна новая траса «%s»

en: New game mode '%s' now available
be: Даступны новы рэжым «%s»

en: New Grand Prix '%s' now available
be: Даступны новы Гран-пры «%s»

en: New difficulty '%s' now available
be: Даступны новы ўзровень складанасці «%s»

en: New kart '%s' now available
be: Даступны новы карт «%s»

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
be: Рэжым хуткага прахождання гульні адключаны. Ён можа быць уключаны, толькі калі гульня не была закрыта пасля запуску рэжыма гісторыі.
    
    Закрыццё гульні да таго, як рэжым гісторыі быў пройдзены, інвалідуе таймер.
    
    Каб выкарыстоўваць рэжым хуткага праходжання гульні, калі ласка, стварыце новы профіль.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
be: Госць

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
be: Госць %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
be: Ваш файл канфігурацыі пашкоджаны. Ён будзе выдалены і заменены новым.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
be: Ваш файл канфігурацыі занадта стары. Ён будзе выдалены і заменены новым.

en: Video recording started.
be: Пачаўся запіс відэа.

en: Video saved in "%s".
be: Відэа захавана ў «%s».

en: Encoding progress:
be: Прагрэс кадавання:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
be: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Пінг: %dмс

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
be: Парада: %s

en: Loading
be: Запуск

en: Mass
be: Маса

en: Maximum speed
be: Максімальная хуткасць

en: Acceleration
be: Паскарэнне

en: Nitro efficiency
be: Эфектыўнасць нітра

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
be: %s (з гандыкапам)

en: %s is ready
be: %s гатовы

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
be: [няма]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
be: Левая кнопка мышы

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
be: Правая кнопка мышы

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
be: Скасаваць

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
be: Сярэдняя кнопка мышы

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
be: X1-кнопка мышы

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
be: X2-кнопка мышы

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
be: Таб

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
be: Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
be: Esc

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
be: Прагал

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
be: Улева

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
be: Уверх

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
be: Управа

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
be: Уніз

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
be: Дапамога

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
be: Левы Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
be: Правы Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
be: − (Мінус)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
be: / (Дзяленне)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
be: Левы Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
be: Правы Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
be: Левы Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
be: Правы Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
be: Левае Menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
be: Правае Menu

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
be: DPad %d геймпада

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
be: Вось %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
be: Вось %d інвертавана

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
be: Вось %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
be: Кнопка геймпада %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
be: Кнопка мышы %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
be: Вось мышы %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
be: Калі ласка, пераналадзьце прызначэнні кнопак.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
be: Ваш файл канфігурацыі ўвода не сумяшчальны з гэтай версіяй STK.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
be: Кіраўніцтва

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
be: Старт

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
be: Левы джойсцік націснуты

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
be: Правы джойсцік націснуты

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
be: Левае плячо

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
be: Правае плячо

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
be: DPad уверх

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
be: DPad уніз

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
be: DPad улева

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
be: DPad управа

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
be: Левы джойсцік управа

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
be: Левы джойсцік улева

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
be: Левы джойсцік уніз

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
be: Левы джойсцік уверх

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
be: Правы джойсцік управа

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
be: Правы джойсцік улева

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
be: Правы джойсцік уніз

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
be: Правы джойсцік уверх

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
be: Левы курок

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
be: Правы курок

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
be: «%s» ігнаруецца. Трэба было далучацца да гульні раней!

en: Only the Game Master may act at this point!
be: Толькі гаспадар гульні можа гэта!

en: %s has low battery level.
be: %s мае нізкі ўзровень батарэі.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
be: Падлучыце ваш Wiimote да кіраўніка Bluetooth і націсніце Ok. Падрабязней глядзіце на https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
be: Націсніце адначасова кнопкі 1 і 2 на вашым wiimote каб перайсці ў рэжым выяўлення, затым націсніце «Добра». Падрабязней на https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
be[0]: Знойдзены %d Wiimote
be[1]: Знойдзены %d Wiimote
be[2]: Знойдзены %d Wiimote
be[3]: Знойдзены %d Wiimote

en: Could not detect any wiimote :/
be: Не атрымалася выявіць ніводнага wiimote :/

en: Getting ready to race
be: Рыхтуемся да гонкі

en: Penalty time!!
be: Штрафны час!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
be: Не разганяйцеся да сігналу 'Увага!'

en: You can have at most 3 lives!
be: Вы можаце мець максімум 3 жыцця!

en: +1 life.
be: +1 жыццё.

en: You were too slow!
be: Вы былі занадта павольныя!

en: You won the race!
be: Вы перамаглі ў гонцы!

en: You finished the race in rank %d!
be: Вы завяршылі гонку на пазіцыі %d!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
be: %s пакінуў гульню.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
be: SuperTuxKart можа падлучацца да сервера, каб спампаваць дадаткі і паведамляць вам пра абнаўленні. Калі ласка, прачытайце нашую палітыку прыватнасці тут: https://supertuxkart.net/Privacy. Жадаеце, каб гэта было ўключана? (Каб змяніць гэта пазней, перайдзіце ў налады, абярыце «Асноўнае», і змяніце «Злучэнне з інтэрнэтам»).

en: Your screen resolution is too low to run STK.
be: Раздзяляльная здольнасць вашага экрана занадта нізкая для STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
be: Ваш відэадрайвер занадта стары. Калі ласка, абнавіце яго.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
be: Вашы графічныя драйверы занадта старыя. Калі ласка, праверце, ці ёсць да іх абнаўленні. SuperTuxKart рэкамендуе драйверы, што падтрымліваюць %sабо лепш. Гульня, хутчэй за ўсё, будзе працаваць, але ў рэжыме зніжанай графікі.

en: Server connection timed out.
be: Час злучэння з серверам выйшаў

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
be: %s узяў чырвоны сцяг!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
be: Чырвоны сцяг цяпер вернуты!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
be: %s узяў сіні сцяг!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
be: Cіні сцяг цяпер вернуты!

en: %s captured the blue flag!
be: %s захапіў сіні сцяг!

en: %s captured the red flag!
be: %s захапіў чырвоны сцяг!

en: Eggs: %d / %d
be: Яйкі: %d / %d

en: Leader
be: Лідар

en: Final lap!
be: Апошні круг!

en: Lap %i
be: Круг %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
be: %s ад %s

en: New fastest lap
be: Новы лепшы круг

en: WRONG WAY!
be: НЯПРАВІЛЬНЫ НАКІРУНАК!

en: %s scored a goal!
be: %s забіў гол!

en: Oops, %s made an own goal!
be: Ой, аўтагол ад %s!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
be[0]: %i запаска для карта з'явілася!
be[1]: %i запаскі для карта з'явіліся!
be[2]: %i запасак для карта з'явілася!
be[3]: %i запасак для карта з'явілася!

en: You have been eliminated!
be: Вас дыскваліфікавалі!

en: '%s' has been eliminated.
be: «%s» дыскваліфікаваны.

en: Server has been shut down.
be: Сервер быў выключаны.

en: You were kicked from the server.
be: Вас вытурылі з сервера.

en: You were kicked: Ping too high.
be: Вас вытурылі з сервера - пінг занадта высокі.

en: Bad network connection is detected.
be: Выяўлена кепскае падключэнне да сеціва.

en: Bot
be: Бот

en: %s disconnected.
be: %s адлучаны.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
be: Націсніце імя гульца ў спісе, каб даведацца пра яго рэйтынг і кіраваць дзеяннямі ў адносінах да яго.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
be: Складанасць: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
be: Максімум гульцоў: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
be: Рэжым гульні: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
be: Ліміт часу

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
be: Ліміт галоў

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
be: Тып футбола: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
be: Прагрэс Гран-пры: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
be: Усе гульцы далучыліся да чырвонай або да сіняй каманды.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
be: Цяпер вы ўладальнік сервера

en: Connection refused: Server is busy.
be: У злучэнні адмоўлена: сервер заняты

en: Connection refused: You are banned from the server.
be: У злучэнні адмоўлена: вас заблакавалі на серверы

en: Connection refused: Server password is incorrect.
be: У злучэнні адмоўлена: хібны пароль.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
be: У злучэнні адмоўлена: даныя гульні несумяшчальныя.

en: Connection refused: Server is full.
be: У злучэнні адмоўлена: няма месца на серверы.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
be: У злучэнні адмоўлена: хібнае падлучэнне гульца.

en: Failed to start the network game.
be: Не ўдалося пачаць сеціўную гульню.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
be: Гульня скончылася, вы больш не можаце далучыцца да гульні ці назіраць яе.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
be: У арэне больш няма месца - далучэнне да гульні адключана.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
be: Толькі 1 гулец застаўся, вяртаемся ў лобі.

en: Server owner quit the game.
be: Уладальнік сервера выйшаў з гульні.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
be: Вы будзеце назіраць наступную гульню.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
be: %s далучыўся да чырвонай каманды.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
be: %s далучыўся да сіняй каманды.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
be: %s далучыўся да гульні.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
be: Націсніце <%s> або <%s>, каб назіраць іншага гульца; <%s> або <%s>, каб змяніць становішча камеры.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
be: Паспяхова паскардзіліся на %s.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
be: Не ўдалося спампаваць рэсурсы, праверце памяць вашай прылады і злучэнне з Інтэрнэтам і паспрабуйце пазней яшчэ раз.

en: No quick play server available.
be: Няма даступных для хуткай гульні сервераў.

en: Cannot connect to server %s.
be: Немагчыма злучыцца з серверам.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
be: Не ўдалося выявіць нумар порта для сервера %s.

en: Network grand prix has been finished.
be: Сеціўнае Гран-пры завершана.

en: Time Trial (Grand Prix)
be: Часовая гонка (Гран-пры)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
be: Свабодная гульня

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
be: Захоп сцяга

en: %s is now online.
be: %s зараз у сеціве.

en: %s and %s are now online.
be: %s і %s зараз у сеціве.

en: %s, %s and %s are now online.
be: %s, %s і %s зараз у сеціве.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
be[0]: %d сябар цяпер анлайн.
be[1]: %d сябры цяпер анлайн.
be[2]: %d сяброў цяпер анлайн.
be[3]: %d сяброў цяпер анлайн.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
be: %s цяпер на серверы "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
be[0]: У вас %d новы запыт на сяброўства!
be[1]: У вас %d новыя запыты на сяброўства!
be[2]: У вас %d новых запытаў на сяброўства!
be[3]: У вас %d новых запытаў на сяброўства!

en: You have a new friend request!
be: У вас новы запыт на сяброўства!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
be: Немагчыма злучыцца з серверам. Праверце злучэнне з інтэрнэтам і паспрабуйце яшчэ раз.

en: Default
be: Прадвызначаны

en: None
be: Няма

en: Random
be: Выпадковы

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
be: Файл вынікаў занадта стары.
    Усе вынікі выдалены.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
be: Руш за лідарам

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
be: Бітва 3 удараў

en: Incomplete replay file will not be saved.
be: Файл незавершанага паўтору не будзе захаваны.

en: Replay saved in "%s".
be: Паўтор захаваны ў «%s».

en: 1 week
be: 1 тыдзень

en: 2 weeks
be: 2 тыдні

en: 1 month
be: 1 месяц

en: 3 months
be: 3 месяцы

en: 6 months
be: 6 месяцаў

en: 9 months
be: 9 месяцаў

en: 1 year
be: 1 год

en: 2 years
be: 2 гады

en: Add-on name
be: Назва дадатка

en: Updated date
be: Дата абнаўлення

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
be: Не ўсталявана

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
be: %s, аўтар %s

en: Please wait while addons are updated
be: Калі ласка, пачакайце, пакуль дадаткі абновяцца

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
be: Выбачайце, пры звароце да сайта дадаткаў адбылася памылка. Пераканайцеся, што вы злучаны з інтэрнэтам і што SuperTuxKart не блакуецца фаерволам.

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
be: стандартныя

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
be: Заблакавана: перамажыце ў дзейных спаборніцтвах, каб атрымаць доступ да новых!

en: Random Arena
be: Выпадковая арэна

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
be[0]: %d арэна недаступная ў самотнай гульне.
be[1]: %d арэны недаступная ў самотнай гульне.
be[2]: %d арэн недаступная ў самотнай гульне.
be[3]: %d арэн недаступна ў самотнай гульне.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
be: Падмэты

[ctx: achievement_info]
en: Progress
be: Прагрэс

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
be: Выканаць усе падмэты

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
be: Выканаць усе падмэты адначасова

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
be: Выканаць хаця б адну падмэту

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
be: Колькасць выкананых падмэтаў павінна дасягнуць пазначанай велічыні

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
be: Перамог у гонках

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
be: Перамог у звычайных гонках

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
be: Перамог у гонках на час

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
be: Перамог у гонках 'руш за лідарам'

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
be: Перамог у гонках запар

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
be: Перамог у гонках на складанасцях Эксперт або Супер Тукс запар

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
be: Стартаў на складанасці Пачатковец

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
be: Фінішаў на складанасці Пачатковец

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
be: Стартаў на складанасці Сярэднячок

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
be: Фінішаў на складанасці Сярэднячок

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
be: Стартаў на складанасці Эксперт

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
be: Фінішаў на складанасці Эксперт

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
be: Стартаў на складанасці Супер Тукс

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
be: Фінішаў на складанасці Супер Тукс

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
be: Звычайных гонак пачата

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
be: Звычайных гонак скончана

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
be: Гонак на час пачата

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
be: Гонак на час скончана

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
be: Пачата гонак 'Руш за лідарам'

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
be: Скончана гонак 'Руш за лідарам'

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
be: Пачата бітваў 3 удараў

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
be: Скончана бітваў 3 удараў

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
be: Пачата футбольных матчаў

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
be: Скончана футбольных матчаў

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
be: Пачата паляванняў на яйкі

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
be: Скончана паляванняў на яйкі

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
be: Пачата гонак супраць паўтора з прывідам

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
be: Скончана гонак супраць паўтора з прывідам

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
be: Пачата гульняў "Захоп сцяга"

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
be: Скончана гульняў "Захоп сцяга"

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
be: Пачата свабодных гульняў

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
be: Скончана свабодных гульняў

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
be: Бонусаў выкарыстана

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
be: (1 гонка)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
be: Удараў шаром для боўлінга

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
be: Удараў мухабойкай

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
be: Усяго ўдараў

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
be: Удараў супраць аднаго і таго ж карта

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
be: Бананаў сабрана

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
be: Слізганне

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
be: (1 круг)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
be: Гонак пачата

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
be: (не больш, чым на адной афіцыйнай трасе)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
be: Скончаных гонак

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
be: Скончаных гонак у адваротным напрамку

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
be: Скончана гонак без супернікаў

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
be: Гонак з меншай, чым агадана, колькасцю кругоў

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
be: Гонак з большай, чым агадана, колькасцю кругоў

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
be: Гонак з колькасцю кругоў большай агаданай у два разы і больш

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
be: Пачата паляванняў на яйкі

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
be: Скончана паляванняў на яйкі

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
be: (афіцыйныя трасы, што адпавядаюць мэце)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
be: Новыя геймпады і джойсцікі аўтаматычна з'явяцца ў спісе, калі вы далучыце іх да гэтай прылады.
    
    Каб дадаць канфігурацыю клавіятуры, вы можаце выкарыстоўваць кнопку ніжэй, АДНАК звярніце ўвагу, што большасць клавіятур падтрымлівае толькі абмежаваную колькасць адначасовых націсканняў клавіш і, такім чынам, непрыдатныя для шматкарыстальніцкай гульні. (Але вы можаце падключыць да гэтай прылады некалькі клавіятур. Памятайце, што ў гэтым выпадку кожнаму па-ранейшаму патрэбны розныя спалучэнні клавіш.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
be: Дадаць Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
be: Дадаць канфігурацыю клавіятуры

en: Update
be: Абнавіць

en: Version: %d
be: Версія: %d

en: featured
be: рэкамендуецца

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
be: Памер: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
be: Выбачайце, не атрымалася спампаваць дадатак

en: Problems installing the addon '%s'.
be: Праблемы з усталёўкай дадатка «%s».

en: Try again
be: Паспрабаваць зноў

en: Problems removing the addon '%s'.
be: Праблемы з выдаленнем дадатка «%s».

en: Background download completed.
be: Фонавая спампоўка скончаная.

en: Background download
be: Спампаваць у фоне

en: Background download has already started.
be: Фонавая спампоўка ужо пачалася.

en: Current password invalid.
be: Бягучы пароль хібны.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
be: Пароль мусіць быць даўжынёй ад 8 да 30 сімвалаў!

en: Passwords don't match!
be: Паролі не супадаюць!

en: Password successfully changed.
be: Пароль паспяхова зменены.

en: Validating info
be: Праверка інфармацыі

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
be[0]: Пацвердзіць памер экрана з цягам %i секунды
be[1]: Пацвердзіць памер экрана з цягам %i секунд
be[2]: Пацвердзіць памер экрана з цягам %i секунд
be[3]: Пацвердзіць памер экрана з цягам %i секунд

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
be: Разрозненні, меншыя за 1024x768 або 1280x720, не падтрымліваюцца. Некаторыя часткі інтэрфейсу могуць працаваць няправільна.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
be: Здымка дронам

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
be: Адвольны

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
be: Выключана

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
be: Толькі важнае

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
be: Нізкі

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
be: Высокі

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
be: Вельмі нізкі

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
be: SuperTuxKart спампуе поўныя рэсурсы гульні (што ўключаюць тэкстуры высокай якасці і музыку) для лепшай якасці гульні. Калі вы не маеце wifi-злучэння, ваша мабільнае злучэнне з Інтэрнэтам будзе выкарыстана.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
be: SuperTuxKart спампуе поўныя рэсурсы гульні (што ўключаюць тэкстуры высокай якасці і музыку) для лепшай якасці гульні.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
be: Увядзіце адрас сервера. Вы можаце таксама дапісаць да яго порт, аддзелены двукроп'ям, або абраць адрас у спісе.

en: Invalid server address: %s.
be: Хібны адрас сервера: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
be: У адваротным напрамку

[ctx: column_name]
en: Difficulty
be: Складанасць

[ctx: column_name]
en: Laps
be: Кругі

[ctx: column_name]
en: Time
be: Час

[ctx: column_name]
en: Kart
be: Карт

[ctx: column_name]
en: User
be: Карыстальнік

[ctx: column_name]
en: Version
be: Версія

en: No
be: Не

en: Track
be: Траса

en: Top %d High Scores
be: %d лепшых вынікаў

en: Number of karts: %d
be: Колькасць картаў: %d

en: Time target: %s
be: Мэта часу: %s

en: Laps: %d
be: Колаў: %d

en: Reverse: %s
be: У адваротным напрамку: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
be: (Пуста)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
be: Выкарыстоўваць зыходны колер

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
be: Выбраць колер са слайдэру

en: Don't show again
be: Не паказваць зноў

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
be: Інфармацыя пра гульца

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
be: Імя гульца: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
be: Лакацыя гульца: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
be: Адлучэнне

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
be: Змяніць каманду

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
be: Уключыць гандыкап

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
be: Выключыць гандыкап

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
be: Паскардзіцца на гульца

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
be: Атрымліваем інфармацыю пра рэйтынг %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
be: Распавесці пра гэтага гульца (%s) адміністратару сервера:

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
be: Націсніце любую клавішу…
    (ESC для адмены)

en: Press any key...
be: Націсніце любую клавішу...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
be: Чат зараз выключаны, уключыце яго ў меню наладаў.

en: Back to Battle
be: Назад да бітвы

en: Setup New Game
be: Новая гульня

en: Restart Battle
be: Перазапусціць бітву

en: Exit Battle
be: Выйсці з бітвы

en: Setup New Race
be: Новая гонка

en: Exit Race
be: Выйсці з гонкі

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
be: %s пакуль не мае рэйтынгу

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
be: %s мае месца %d у рэйтынгу з рэзультатам %f.

en: Username and/or email address invalid.
be: Імя і/або пароль карыстальніка хібныя.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
be: Калі ласка, прачытайце ўмовы карыстання SuperTuxKart на "%s". Вы мусіце пагадзіцца з гэтымі ўмовамі, каб зарэгаваць рахунак для STK. Калі ў вас ёсць пытанні або каментары адносна ўмоў, хтосьці з каманды распрацоўшчыкаў з задавальненнем дапаможа вам.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
be: Нітра-спаборніцтва

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
be: Паўтор гонкі з прывідам

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
be: Кругоў: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
be: Тып: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
be: Неабходны ранг: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
be: Неабходны час: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
be: Неабходная колькасць нітра: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
be: Колькасць картаў са штучным інтэлектам: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
be: Рэжым бітвы

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
be: Тып футболу

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
be: Лакацыя сервера: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
be: Бягучая траса: %s

en: Rank
be: Ранг

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
be: Гулец

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
be: Рэйтынг

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
be: Час гульні

en: Remove from bookmarks
be: Выдаліць з закладак

en: Input device already exists.
be: Прылада ўводу ўжо існуе

en: No player available for connecting to server.
be: Гульцоў для злучэння з серверам няма.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
be: Імя карыстальніка: %s

en: Cancel Request
be: Скасаваць запыт

en: Today
be: Сёння

en: Friend request sent!
be: Запыт на сяброўства адпраўлены!

en: Friend request accepted!
be: Запыт на сяброўства ўхвалены!

en: Friend request declined!
be: Запыт на сяброўства адхілены!

en: Friend removed!
be: Сябар выдалены!

en: Friend request cancelled!
be: Запыт на сяброўства скасаваны!

en: Processing
be: Апрацоўка

en: Fetching last vote
be: Атрыманне апошняга голасу

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
be: Вы можаце змяніць рэйтынг націсканнем на зорачкі ніжэй.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
be: Вы яшчэ не галасавалі за гэты дадатак. Абярыце жадаемы рэйтынг націсканнем на зорачкі ніжэй

en: Vote successful! You can now close the window.
be: Голас залічаны! Вы можаце закрыць акно.

en: Performing vote
be: Выкананне галасавання

en: Random Track
be: Выпадковая траса

en: Are you sure you want to remove '%s'?
be: Сапраўды жадаеце выдаліць «%s»?

en: Do you want to save your changes?
be: Жадаеце захаваць змены?

en: Laps
be: Кругі

en: Reversed
be: Адвернута

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
be: Падчас спробы захавання Гран-пры адбылася памылка.

en: Select a track
be: Абярыце трасу

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
be: Вы завяршылі лёгкае спаборніцтва! Набрана балаў на гэтым узроўні: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
be: Вы завяршылі сярэдняе спаборніцтва! Набрана балаў на гэтым узроўні: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
be: Вы завяршылі цяжкае спаборніцтва! Набрана балаў на гэтым узроўні: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
be: Вы завяршылі спаборніцтвы SuperTux! Набрана балаў на гэтым узроўні: %i/%i

en: You unlocked %s!
be: Вы разблакавалі %s!

en: Challenge Completed
be: Спаборніцтва завершана

en: You unlocked track %0
be: Вы разблакавалі трасу %0

en: You unlocked grand prix %0
be: Вы разблакавалі Гран-пры %0

[ctx: column_name]
en: Track
be: Траса

[ctx: column_name]
en: Players
be: Гульцы

en: Reload
be: Перазагрузіць

en: Please enter the name of the grand prix
be: Задайце назву для Гран-пры

en: Please select a Grand Prix
be: Калі ласка, абярыце Гран-пры

en: User defined
be: Вызначаныя карыстальнікам

en: Name is empty.
be: Назва пустая.

en: Another grand prix with this name already exists.
be: Іншы Гран-пры з такой назвай ужо існуе.

en: Name is too long.
be: Назва занадта доўгая.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
be: Пашчасціць наступным разам!

en: You completed a challenge!
be: Вы завяршылі спаборніцтва!

en: You won the Grand Prix!
be: Вы перамаглі ў Гран-Пры!

en: You completed the Grand Prix!
be: Вы завяршылі Гран-пры!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
be: Колькасць картаў

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
be: Вы ўпэўнены, што хочаце выдаліць запіс з лепшых вынікаў?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
be: Вы ўпэўнены, што хочаце выдаліць усе запісы з лепшых вынікаў?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
be: Далучыце клавіятуру ці геймпад, каб згульць у сумесную гульню з раздзяленнем экрана

en: Random Kart
be: Выпадковы карт

en: Locked
be: Заблакавана

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
be: Націсніце «Абраць», каб далучыцца да гульні

en: Would you like to play the tutorial of the game?
be: Ці жадаеце прайсці навучанне гульні?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
be: Вы не можаце гуляць у сеціве без доступу ў інтэрнэт. Калі жадаеце, перайдзіце ў налады і ўключыце «Злучэнне з інтэрнэтам».

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
be: Вы не можаце спампаваць дадаткі без доступу ў інтэрнэт. Калі жадаеце спампаваць іх, перайдзіце ў налады і ўключыце «Злучэнне з інтэрнэтам».

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
be: Вы не можаце спампаваць дадаткі без доступу ў інтэрнэт. Калі жадаеце спампаваць іх, перайдзіце ў налады і ўключыце «Злучэнне з інтэрнэтам».
    
    Але вы можаце выдаліць ужо усталяваныя дадаткі.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
be: Модуль дадаткаў выключаны ў наладах

en: Please wait while the add-ons are loading
be: Калі ласка, пачакайце, пакуль дадаткі загрузяцца

en: Are you sure you want to quit STK?
be: Ці вы упэўненыя, што хочаце выйсці з STK?

en: Create LAN Server
be: Стварыць LAN-сервер

en: %s's server
be: Сервер %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
be: Трасы Гран-пры адсутнічаюць

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
be: Назва мусіць быць даўжынёй ад 4 да 30 сімвалаў!

en: Incorrect characters in password!
be: У паролі хібныя сімвалы!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
be: Гатовы

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
be: Далучыцца

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
be: Глядзець

en: Install addon
be: Усталяваць дадатак

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
be: Пачакайце, пакуль бягучая гульня (%s) скончыцца, разліковы час чакання: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
be: Пачакайце, пакуль бягучая гульня скончыцца, разліковы час чакання: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
be: Пачакайце, пакуль бягучая гульня (%s) скончыцца, разліковы прагрэс: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
be: Пачакайце, пакуль бягучая гульня скончыцца, разліковы прагрэс: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
be: Пачакайце, пакуль бягучая гульня скончыцца.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
be[0]: Гульня пачнецца, калі будзе больш за %d гульца.
be[1]: Гульня пачнецца, калі будзе больш за %d гульцы.
be[2]: Гульня пачнецца, калі будзе больш за %d гульцоў.
be[3]: Гульня пачнецца, калі будзе больш за %d гульцоў.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
be[0]: Старт праз %d секунду, або калі ўсе гульцы націснуць кнопку 'Гатовы'.
be[1]: Старт праз %d секунды, або калі ўсе гульцы націснуць кнопку 'Гатовы'.
be[2]: Старт праз %d секунд, або калі ўсе гульцы націснуць кнопку 'Гатовы'.
be[3]: Старт праз %d секунд, або калі ўсе гульцы націснуць кнопку 'Гатовы'.

en: Connecting to server %s
be: Злучэнне з серверам %s

en: Finding a quick play server
be: Пошук сервера хуткай гульні

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
be: Засталося часу: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
be: Мэты

en: Fetching achievements
be: Атрыманне дасягненняў

en: %s's profile
be: Профіль %s

en: Since
be: Ад

en: Status
be: Статус

en: Fetching friends
be: Атрыманне сяброў

en: New Request
be: Новы запыт

en: Pending
be: Чаканне

en: Offline
be: Па-за сецівам

en: Enter new E-mail below
be: Увядзіце новы E-mail ніжэй

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
be: Новы E-mail павінен мець ад 5 да 254 сімвалаў!

en: New Email is invalid!
be: Новы E-mail несапраўдны!

en: E-mail changed!
be: E-mail зменены!

en: Failed to change E-mail: %s
be: Не ўдалося змяніць E-mail: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
be: Вам трэба ўвайсці ў сеціўны акаўнт, каб гуляць у глабальным сеціве. Націсніце сваё імя карыстальніка наверсе.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
be: Вы не можаце гуляць у сеціве без доступу ў інтэрнэт. Калі жадаеце, перайдзіце ў налады, абярыце «Інтэрфейс карыстальніка», і ўключыце «Злучэнне з інтэрнэтам».

en: Searching
be: Пошук

en: Exit game
be: Выйсці з гульні

en: Could not create player '%s'.
be: Не атрымалася стварыць гульца «%s».

en: User name cannot be empty.
be: Імя карыстальніка не можа быць пустым.

en: Online username and password must not be the same!
be: Імя карыстальніка і пароль у анліне не павінны супадаць!

en: Emails don't match!
be: Адрасы электроннай пошты не супадаюць!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
be: Імя карыстальніка ў анлайне можа ўтрымліваць толькі літарна-лічбавыя (ASCII) сімвалы, кропкі, працяжнікі і падкрэсліванні!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
be: Сеціўнае імя карыстальніка мусіць быць даўжынёй ад 3 да 30 сімвалаў!

en: Online username must not start with a number!
be: Сеціўнае імя карыстальніка не можа пачынацца з лічбы!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
be: Адрас электроннай пошты мусіць быць даўжынёй ад 5 да 254 сімвалаў!

en: Email is invalid!
be: Хібны Email!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
be: Вы атрымаеце электронны ліст з далейшымі інструкцыямі для актывацыі рахунка. Калі ласка, будзьце церпялівымі і не забудзьцеся праверыць каталог са спамам.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
be: Доступ у інтэрнэт выключаны, уключыце яго ў параметрах

[ctx: column_name]
en: Name
be: Назва

[ctx: column_name]
en: Game mode
be: Рэжым гульні

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
be: Уладальнік

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
be: Дыстанцыя (км)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
be: Невядома

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
be: Не ўдалося выявіць IPv4, магчыма, вы не зможаце далучацца да сервераў.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
be: Не ўдалося выявіць IPv6, магчыма, вы не зможаце далучацца да сервераў.

en: No server is available.
be: Няма даступных сервераў.

en: Fetching servers
be: Атрыманне сервераў

en: Server Bookmarks
be: Серверныя закладкі

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
be: Калі большасць гульцоў абярэ трасу і налады гонкі, галасаванне скончыцца раней.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
be: Выпадкова размешчаныя бонусы

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
be: Колькасць галоў для перамогі

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
be: Адваротны накірунак

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
be: Заблакавана: каб атрымаць доступ, спачатку прайдзіце даступныя спаборніцтвы!

en: Action
be: Дзеянне

en: Key binding
be: Кнопка

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
be: Выключыць прыладу

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
be: Уключыць прыладу

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
be: Уключыць канфігурацыю

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
be: Гульнявыя дзеянні

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
be: Дзеянні ў меню

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
be: Кіраваць налева

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
be: Кіраваць направа

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
be: Паскарэнне

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
be: Тормаз / Задні ход

note: I18N: Key binding name
en: Fire
be: Атака

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
be: Нітра

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
be: Паглядзець назад

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
be: Паратунак

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
be: Прыпыніць гульню

note: I18N: Key binding name
en: Up
be: Вышэй

note: I18N: Key binding name
en: Down
be: Ніжэй

note: I18N: Key binding name
en: Left
be: Налева

note: I18N: Key binding name
en: Right
be: Направа

note: I18N: Key binding name
en: Select
be: Абраць

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
be: Скасаваць/назад

en: * A blue item means a conflict with another configuration
be: * Сіні элемент азначае канфлікт з іншай канфігурацыяй

en: * A red item means a conflict in the current configuration
be: * Чырвоны элемент азначае канфлікт з бягучай канфігурацыяй

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
be: Увага: не рэкамендуецца ўжываць «Shift», таму што пры яго націсканні клавішы ніжняга рэгістру могуць не працаваць.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
be: Вы ўпэўнены, што хочаце назаўжды выдаліць гэтую канфігурацыю?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
be: Увядзіце новае імя канфігурацыі, пакіньце пустым, каб вярнуць значэнне па змаўчанні.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
be: У рэжыме сумеснай гульні гульцы могуць абраць
    профілі з гандыкапам (больш складаныя)
    на экране выбару карта

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
be: Усталяваць поўныя рэсурсы гульні

en: Are you sure to uninstall full game assets?
be: Ці вы упэўнены, што хочаце выдаліць поўныя рэсурсы гульні?

en: Keyboard %i
be: Клавіятура %i

en: Touch Device
be: Сэнсарная прылада

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
be: Націсніце на прыладу, каб наладзіць яе

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
be: Сістэмная мова

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
be: Унізе злева

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
be: Справа

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
be: Схаваная

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
be: У цэнтры

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
be: Вертыкальная

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
be: Гарызантальная

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
be: Вельмі маленькі

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
be: Маленькі

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
be: Сярэдні

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
be: Вялікі

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
be: Велізарны

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
be: Рэжым хуткага прахождання гульні можа быць уключаны, толькі калі гульня не была закрыта пасля запуску рэжыма гісторыі.
    
    Закрыццё гульні да таго, як рэжым гісторыі быў пройдзены, інвалідуе таймер.
    
    Каб выкарыстоўваць рэжым хуткага праходжання гульні, калі ласка, стварыце новы профіль.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
be: Максімальны FPS

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
be: Поўная

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
be: Вертыкальная сінхранізацыя прымушае графічную карту згенераваць наступны кадр толькі тады, калі экран гатовы яго паказаць.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
be: Поўная: адзін кадр на кожнае аднаўленне экрану

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
be: Вертыкальная сінхранізацыя не будзе працаваць, калі вашы драйверы яе не падтрымліваюць.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
be: Эфекты часціц: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
be: Анімацыя персанажаў: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
be: Дынамічае асвятленне: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
be: Рассейванне святла: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
be: Згладжванне: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
be: Навакольная аклюзія: %s

en: Shadows: %s
be: Цені: %s

en: Shadows: %i
be: Цені: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
be: Свячэнне: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
be: Контурнае свячэнне: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
be: Промні святла (God rays): %s

en: Rendered image quality: %s
be: Якасць адмаляванай выявы: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
be: Размыццё руху: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
be: Глыбіня рэзкасці: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
be: Доступ у Інтэрнэт выключаны. Ці жадаеце уключыць яго?

en: You need to enter a password.
be: Вам неабходна ўвесці пароль.

en: Logging out '%s'
be: Выхад з «%s»

en: Logging in '%s'
be: Уваход у «%s»

en: You can't delete the only player.
be: Вы не можаце выдаліць адзінага гульца.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
be: Вы сапраўды хочаце выдаліць гульца '%s'?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
be: На старт!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
be: Увага!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
be: Руш!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
be: ГОЛ!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
be: Чаканне астатніх

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
be: Чакаем сервер

note: I18N: string used to show the song title (e.g. "Sunny Song")
en: "%s"
be: «%s»

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
be: у выкананні

en: Collect nitro!
be: Збірайце нітра!

en: Follow the leader!
be: Руш за лідарам!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
be: Топ %i

en: Challenge Failed
be: Спаборніцтва правалена

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
be: Націсніце значок подыума, каб пачаць навучанне

en: Press fire to start the tutorial
be: Націсніце атаку, каб пачаць навучанне

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
be: Націсніце значок подыума, каб пачаць спаборніцтва

en: Press fire to start the challenge
be: Націсніце атаку, каб пачаць спаборніцтва

en: Quit the server
be: Выйсці з сервера.

en: You completed challenges!
be: Вы завяршылі спаборніцтвы!

en: Abort Grand Prix
be: Скасаваць Гран-пры

en: Restart
be: Перазапуск

en: Back to challenge selection
be: Назад да выбару спаборніцтва

en: Race against the new ghost replay
be: Правесці паўтор гонкі з прывідам

en: Back to the menu
be: Назад да меню

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
be: Вы сапраўды хочаце скасаваць Гран-пры?

en: Red Team Wins
be: Перамаглі чырвоныя

en: Blue Team Wins
be: Перамаглі сінія

en: It's a draw
be: Гэта нічыя

en: Eliminated after %s
be: Ліквідацыя праз %s

en: Eliminated
be: Выбыў

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
be: (Гол сабе)

en: Track %i/%i
be: Траса %i/%i

en: Grand Prix progress:
be: Прагрэс Гран-пры:

en: Highscores
be: Лепшыя вынікі

en: Best lap time: %s
be: Лепшы час круга: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
be: ад %s

en: You completed the challenge!
be: Вы завяршылі спаборніцтва!

en: You failed the challenge!
be: Вы правалілі спаборніцтва!

en: Reached Requirements of SuperTux
be: Патрабаванні для складанасці SuperTux дасягнутыя

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
be: Усе прыёмы дазволены, таму бярыце зброю і ўжывайце яе напоўніцу!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
be: Без бонусаў; маюць значэнне толькі навыкі кіравання!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
be: Трымайцеся за лідарам, але не абганяйце яго!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
be: Атакуйце іншых, пакуль яны не страцяць сваё жыццё.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
be: Забівайце мяч у брамы супернікаў.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
be: Даследуйце трасы ў пошуках усіх схаваных яек

en: Race against ghost karts and try to beat them!
be: Едзьце з картамі-прывідамі і спрабуйце абагнаць іх!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
be: Завяршыце як мага больш кругоў за дадзены прамежак часу.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
be: Націсніце чырвоную або сінюю іконку футбола, каб змяніць каманду

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
be: Аўтар %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
be: Максімальная колькасць гульцоў: %d

en: Number of red team AI karts
be: Колькасць ботаў у чырвонай камандзе

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
be: Вы не можаце гуляць у гэтае Гран-Пры, бо некаторыя трасы ў ім яшчэ не разблакаваныя!

note: I18N: track group name
en: all
be: усе

en: Locked!
be: Заблакавана!

en: %s MB
be: %s МБ

en: %s KB
be: %s КБ

note: I18N: Format for dates (%d = day, %m = month, %Y = year). See http://www.cplusplus.com/reference/ctime/strftime/ for more info about date formats.
en: %d/%m/%Y
be: %d.%m.%Y

en: Complete all challenges to unlock the big door!
be: Завяршыце ўсе спаборніцтвы, каб адчыніць вялікія дзверы!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
be: Вам патрэбна больш балаў для
    ўдзелу ў гэтым спаборніцтве!
    Шукайце даступныя
    спаборніцтвы на мінімапе.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
be: Паскарайцеся пры дапамозе <%s> і кіруйце — <%s> і <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
be: Паскарайцеся з дапамогай націску на верхнюю частку руля. Каб павярнуць, перамясціце дотык налева/направа.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
be: Каб паскорыцца, перадвіньце акселератар наверх. Каб павярнуць, нахіліце вашу прыладу.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
be: Каб паскорыцца, перадвіньце акселератар наверх. Каб павярнуць, павярніце вашу прыладу.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
be: Збірайце скрыні з падарункамі ды страляйце пры дапамозе <%s>, каб прыбраць вялікія скрыні з дарогі!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
be: Збірайце скрыні з падарункамі ды страляйце пры дапамозе іконкі шара для боўлінга, каб прыбраць вялікія скрыні з дарогі!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
be: Націсніце <%s>, каб азірнуцца.
    Страляйце ўзад пры дапамозе <%s>, утрымліваючы <%s>!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
be: Націсніце на іконку люстэрка, каб паглядзець назад.
    Каб запусціць зброю назад, націсніце на іконку люстэрка і правядзіце ад яе да іконцы стральбы!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
be: Выкарыстоўвайце назбіранае нітра пры дапамозе <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
be: Націсніце іконку нітра, каб выкарыстаць сабраныя нітра-зарады

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
be: Збірайце бутэлькі з нітра (выкарыстаем іх пасля павароту).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
be: Вой! Калі ў вас праблемы, націсніце <%s> для выратавання.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
be: Вой! Калі ў вас праблемы, націсніце іконку птушкі для выратавання.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
be: Разганіцеся і націсніце <%s> падчас заносу.
    Слізганне дапаможа вам мінуць крутыя павароты хутчэй.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
be: Разганіцеся і націсніце іконку заносу пры павароце, каб пайсці ў занос.
    Слізганне на кароткі час дапаможа вам мінуць крутыя павароты хутчэй.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
be: Звярніце ўвагу, што калі вы кантралюеце занос некалькі секунд, то атрымаеце бонус хуткасці!

en: You are now ready to race. Good luck!
be: Цяпер вы падрыхтаваны да гонкі. Удачы!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
be: 3D-гульня для гонак на картах з адкрытым зыходным кодам

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
be: tux;game;race;тукс;такс;гульня;гонка;футбол;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
be: Карты. Нітра. Старт! SuperTuxKart - гэта 3D аркадныя гонкі з адкрытым зыходным кодам і разнастайнымі персанажамі, трасамі і рэжымамі гульні. Наша мэта - стварыць гульню, ад якой гульцы любога ўзросту атрымаюць задавальненне, з большым акцэнтам на працэсс гульні, чым на рэалістычнасць.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
be: У гульні ёсць шмат разнастайных трэкаў - пад вадой, на ферме, у джунглях, альбо нават у космасе! Пакажыце, на што вы здольныя, але пазбягайце сутыкненняў з іншымі картамі, бо яны могуць абагнаць вас, і з бананамі! Будзьце ўважлівыя з шарамі для боўлінга, вантузамі, жуйкамі і піражкамі ад вашых супернікаў.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
be: Вы можаце правесці адну гонку супраць іншых картаў, паспаборнічаць у адным з некалькіх Гран-пры, паспрабаваць самастойна пабіць лепшы час, гуляць у рэжыме бою супраць кампутара або сваіх сяброў і многае іншае! Далучайцеся да анлайн і сустракайцеся з гульцамі з усяго свету і пакажыце свае гоначныя навыкі!

en: This game has no ads.
be: Гэтая гульня не змяшчае рэкламы.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
be: Гэтая версія SuperTuxKart - нестабільная, але мае нядаўнія паляпшэнні. Яна выпушчаная ў асноўным для тэстаў, каб зрабіць стабільную версію як мага лепш.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
be: Вы можаце ўсталяваць гэтую версію на вашай прыладзе паралельна са стабільнай версіяй.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
be: Калі вам патрэбна больш стабільнасці, вы можаце карыстацца стабільнай версіяй: %s

en: SuperTuxKart Team
be: Каманда SuperTuxKart
