SuperTuxKart - en to bs translation catalogue (768 entries)

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
bs: Izađi

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
bs: Kristofer Kolumbo

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
bs: Igraj na svakoj osnovnoj stazi najmanje jednom.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
bs: Udar!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
bs: Udari 10 kartova kuglom.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
bs: Najveći neprijatelj

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
bs: Udari isti kart najmanje 5 puta u istoj trci.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
bs: Maratonac

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
bs: Završi trku sa najmanje duplo više krugova od difoltnog broja.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
bs: Drifter

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
bs: Zlatni vozač

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
bs: Pobjedi najmanje 3 Kompjuterska vozila u normalnoj trci, vremjenom ograničenoj trci i u praćenju vođe.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
bs: Ljubitelj poklona

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
bs: Iskoristi 10 ili više poklona u trci

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
bs: Nezaustavljiv

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
bs: Pobjedi 5 samostalnih trka protiv najmanje 3 kompjuterska vozila. Pazi, ponavljanje trke računa se kao poraz.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
bs: Lepak za banane

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
bs: Sakupi najmanje 5 banana u jednoj trci.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
bs: To je tajna

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
bs: Stvarno... velika tajna.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
bs: Ubica komaraca

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
bs: Uzmi svoje protivnike za komarce! Spljošti ih peckalicom najmanje 5 puta u trci.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
bs: Iza Sreće

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
bs: Pobjedi 10 zasjebnih trka za redom na Ekspert  ili SuperTaks modu sa najmanje 5 kompjuterskih vozila.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
bs: Pingvinsko igralište

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
bs: Po utabanoj stazi

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
bs: Do mjeseca i nazad

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
bs: Na kraju svijeta.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
bs: Instaliraj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
bs: Deinstaliraj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
bs: Nazad

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
bs: Izaberite vrstu kontrola koju zelite

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
bs: Brzinometar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
bs: Giroskop

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
bs: Volan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
bs: Mozete promeniti kasnije u opcijama uređaja na dodir.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
bs: Primeni

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
bs: Opcije uređaja na dodir

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
bs: Opšte

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
bs: Uređaj ukljucen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
bs: Obrnuti tasteri

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
bs: Skala tastera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
bs: Napredno

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
bs: Mrtva zona

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
bs: Osjetljivost X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
bs: Osjetljivost Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
bs: Vrati na pocetno

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
bs: Da

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
bs: Odbij

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
bs: Prihvati

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
bs: Grafičke opcije

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
bs: Napredni cjevovod (svjetla,itd.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
bs: Sjenke

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
bs: Rumjenilo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
bs: Sijevanje (grom)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
bs: Zatvaranje ambijenta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
bs: Dubina polja

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
bs: Svetlucanje (Spoljasnje linije)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
bs: Glatkoća krivih linija

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
bs: Zamućenje pokreta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
bs: Osvjetljenje slike

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
bs: Animirani likovi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
bs: Sažimanje tekstura

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
bs: Efekti čestica

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
bs: Kvalitet prikazane slike

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
bs: Geometrijski detalji

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
bs: * Restartuj igru za primenu novih opcija

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
bs: Zatvori

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
bs: Važi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
bs: Snimi kretanje za prikaz duha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
bs: Gledaj samo ponovni snimak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
bs: Uporedi sa drugim duhom

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
bs: Započni trku

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
bs: Uporedi duha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
bs: Ukloni

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
bs: Gol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
bs: Napredak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
bs: Promeni lozinku

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
bs: Trenutna lozinka

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
bs: Nova lozinka

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
bs: Potvrdi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
bs: Pošalji

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
bs: Nazad na trku

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
bs: Restartuj trku

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
bs: Predaj trku

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
bs: Opcije

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
bs: Pomoć

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
bs: Pregled

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
bs: Top 10 igrača

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
bs: Osvježi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
bs: Nalog za oporavak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
bs: Dobićete imejl sa daljim instrukcijama kako resetovati svoju lozinku.Molimo vas da budete strpljivi i proverite svoj imejl

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
bs: Dopunite u korisničkom imenu i imejlu adresu registracije kako bi ste resetov
    ali lozinku

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
bs: Korisničko ime

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
bs: Imejl

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
bs: Uslovi sporazuma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
bs: Slažem se sa sporazumima iznad i imam više od 13 godina.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
bs: Težina

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
bs: Početnik

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
bs: Srednji

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
bs: Ekspert

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: SuperTux
bs: SuperTaks

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
bs: Vrsta igre

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
bs: Obična trka

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
bs: Trka na vrijeme

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
bs: Borba

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
bs: Nogomet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
bs: Lozinka

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
bs: Priključi se

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
bs: Dodaj igrača

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
bs: Ime

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
bs: Hendikep

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
bs: Pritisnite "Svi igrači spremni" dugme nakon što je lista igrača spremna.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
bs: Svi igrači spremni

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
bs: O korisniku

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
bs: Dodaj prijatelja

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
bs: Odbij

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
bs: Glasaj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
bs: Zaustavljeno

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
bs: Nazad na igru

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
bs: Izaberi kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
bs: Nazad na početni meni

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
bs: Pritisnite skroz i pustite...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
bs: Dodjeli dugmetu ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
bs: Ne dodjeli ničemu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
bs: Namještanje nove trke

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
bs: Nastavi

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
bs:  SuperTuxKart Dodaci

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
bs: Ažurirano

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
bs: Ocene >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
bs: Kartovi

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
bs: Staze

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
bs: Arene

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
bs: Standardno

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
bs: Dodaci

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
bs: Sve

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
bs: Zasluge

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
bs: Sve trake

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
bs: Napravi Grand pri

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
bs: Pomjeri gore

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
bs: Pomjeri dole

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
bs: Dodaj

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
bs: Izmeni

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
bs: Sačuvaj

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
bs: Broj krugova

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
bs: Unazad:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
bs: Odabir ponovnog snimka duha

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
bs: Potraga za Jajima

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
bs: Prikaži samo nasjbolja vrijemena

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
bs: Uporedi ponovni snimak

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
bs: Prikaži ponovne snimke trenutne težine igre

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
bs: Prikaži samo ponovne snimke ove verzije

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
bs: Sakrij ponovne snimke moda više igrača

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
bs: Snimi ponovni snimak duha

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
bs: Kompjuterski kartovi

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
bs: Unazad

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
bs: Maksimalno vrijeme (min.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
bs: Grupa traka

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
bs: Nastavi zapamćen GP

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
bs: Grand pri editor

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
bs: Novo

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
bs: Kopiraj

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
bs: Preimenuj

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
bs: Zapamti Grand pri

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
bs: Pomoć

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
bs: Vrste igre

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
bs: Pojačanja

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
bs: Banane

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
bs: Priča

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
bs: Klase kartova

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
bs: Pokreni tutorijal

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
bs: Sakupljaj plave kutije poklona, oni daju pojačanja.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
bs: Izbegavaj banane!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
bs: Skupljanje nitra omogućava ti ubrzanje gdje god želiš, pritiskanjem određenog tastera. Možeš vidjeti količinu nitra u donjem desnom uglu na ekranu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
bs: Ako vidiš dugme s katancem, kao ovo, moraš završiti izazov kako bi ga otključao.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
bs: Možeš proklizavati pritiskanjem specijalnog tastera ili dugmeta. Uspješni kratka proklizavanja pomažu hvatanju oštrih skretanja; dok srednja proklizavanja pojačavaju tvoju brzinu, a duga proklizavanja još više. Ne možeš zaustaviti skretanje pri proklizavanju, zato  oprezno orijentiši kart!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
bs: SuperTuxKart ima nekoliko modova igre:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
bs: Obična trka:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
bs: Trka na vrijeme: Ne sadrži pojačanja, već samo iskustvo u vožnji je bitno!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
bs: Prati vođu-trka za drugo mesto, poslednji ispada, takođe i onaj koji pretiče vođu

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
bs: Postoje 3 vrste borbe: U Borbi na 3 Udarca, trebate udarati druge oružjem dok ne izgube sve živote. U Borbi Svakog za Sebe, igrač koji udari druge određeni broj puta ili najviše puta za neko vrijeme pobjeđuje. U Osvoji Zastavu-modu, tvoj tim treba donijeti zastavu drugog tima do vaše baze, dok god vaša zastava nije osvojena od strane drugog tima.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
bs: Fudbal-koristi vozilo da ubaciš loptu u gol.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
bs: Potraga za jajima-istražuj trake i nađi sva skrivena jaja

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
bs: Ponovni snimak duha: Trkaj se protiv ponovnih snimaka duha u tci na vrijeme ili lovu na jaja, i snimite svoj!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
bs: Kako bi lakše pobjedio koristi poklone koje možeš sakupiti:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
bs: Žvaka-štiti te od neprijatelja,gledanjem unazad možeš ispustiti lijepljivu žvaku na put.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
bs: Lanser - daće ti veliko ubrzanje. Ali pazi da ne izgubiš kontrolu nad kartom!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
bs: Kolač - baca se na najbližeg rivala, najbolji je na kratkoj relaciji na pravom putu. Pogađa i druge kartove blizu eksplozije.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
bs: Klip-baci na nekoga kako bi ga povukao, ili baci unazad i zaslijepeo ga.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
bs: Kugla - kotrlja se pravo dok ne udari, može se odbijati od zidova. Ako gledate unazad, biće bačena unazad.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
bs: Padobran-usporava kartove ispred vas

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
bs: Zamena - pokloni se transformišu u banane, boce nitra u žvake i obrnuto, na kratko vrijeme.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
bs: Košarkaška lopta-skakuće sve do prvog, ponekad usput uspori ostale kartove.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
bs: Peckalica - spljoštiće kartove u blizini, usporivši ih. Takođe se može koristiti za uklanjanje padobrana i bombi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
bs: Udaranje banane može uzrokovati jednu od sledećih stvari da se zakači na vozilo:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
bs: Sidro - iznenada usporava kart.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
bs: Padobran - usporava kart, jače od sidra. Što brže ideš, više te usporava.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
bs: Bomba - detonira se posle nekog vrijemena, bacivši kart u vazduh. Udari se o drugi kart kako bi preneo bombu na njega.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
bs: Zli Nolok je zarobio Gnua! Evo nekoliko savjeta za pomoć:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
bs: Ikonica na minimapi pokazuje dostupne izazove koji nisu ispunjeni. U gornjem desnom uglu ekrana, takodje pokazuje koliko poena trenutno imaš. Ispuni što više izazova, i Nolok će prihvatiti da se trka protiv tebe. Pobijedi da oslobodiš Gnua!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
bs: Kada ispunite izazov, dobijete pehar. Svahi pehar. Svaki pehar vrijedi nekoliko poena. Na što većoj težini ispunite izazov, bolji pehar dobijate i vrijedi više poena.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
bs: Kada dobijete broj poena prikazan ispod ove ikonice, dobićete iznenađenje. Ima ih nekoliko za sakupljanje.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
bs: Ne voze svi kartovi isto! Oni pripadaju klasam sa nekoliko razlika:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
bs: Brzina - posebno korisna na startu, posle skretanja sa staze, ili na stazama sa dosta oštrih skretanja. Što je kart lakši, lakše ubrzava, posebno u malim brzinama.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
bs: Maksimalna brzina - Što je veća, kart može brže ići. Posebno korisna na stazama sa pravim putevima i blagim skretanjima. Teži kartovi imaju veću krajnju brzinu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
bs: Ako idete blizu iza drugog karta par sekundi, dobićete ubrzanje kada ga prestignete. Što je lakši kart, lakše pretiče.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
bs: SuperTuxKart može se igrati u više igrača na mreži...:

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
bs: Grand pri

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
bs: Izaberi vozilo

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
bs: Jedan igrač

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
bs: Na mreži

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
bs: Dodaci

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
bs: Tutorijal

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
bs: Dostignuća

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
bs: Stvaralac Grand prija

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
bs: O igri

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
bs: Napravi server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
bs: Ime servera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
bs: Maks. broj igrača

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
bs: Lozinka za privatni server (opcionalno)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
bs: Napravi

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
bs: Lokalno umrežavanje

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
bs: Pronađi server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
bs: Napravi server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
bs: Serverski hol

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
bs: Započni trku

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
bs: Odobri razdvojen ekran ili smetnje igračima

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
bs: Lokalno umrežavanje

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
bs: Globalno umrežavanje

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
bs: Unesite adresu servera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
bs: Vaš profil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
bs: Rangiranje igrača

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
bs: Prijatelji

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
bs: Traži druge prijatelje:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
bs: Pretraži

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
bs: Globalno umrežavanje

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
bs: Brza igra

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
bs: Opcije naloga

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
bs: Lozinka

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
bs: Promjeni

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
bs: Novi korisnik

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
bs: Novi nalog na mreži

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
bs: Postojaći nalog na mreži

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
bs: Nalog van mreže

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
bs: Lokalno ime

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
bs: Korisničko ime na mreži

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
bs: Resetuj lozinku

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
bs: Možete igrati bez pravljenja naloga na mreži. Tada se nemožete povezati sa prijateljima, glasati za dodatke itd. Molimo vas da pročitate  naš ugovor o pravima na  http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
bs: Odabir servera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
bs: Prikaži privatni server(e)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
bs: Pretraga korisnika

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
bs: Opcije

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
bs: Grafika

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
bs: Zvuk

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
bs: Igrači

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
bs: Kontrole

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
bs: Jezik

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
bs: Muzika

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
bs: Uključeno

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
bs: Jačina zvuka

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
bs: Efekti zvuka

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
bs: Obriši konfiguraciju

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
bs: Onemogući Konfiguraciju

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
bs: Nazad na listu uređaja

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
bs: Uvijek prikaži ekran za prijavljivanje

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
bs: Poveži se na mrežu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
bs: Omogući smetnje svakom igraču

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
bs: Pritisni enter ili dvaput klikni za konfiguraciju

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
bs: Dodaj uređaj

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
bs: Odabir opcija zavisi od dugmeta koje je pritisnuta za ulazak u igru

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
bs: Tema

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
bs: Mini mapa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
bs: Broj sličica po sekundi

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
bs: Nivo grafičkih efekata

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
bs: Proizvoljne opcije

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
bs: Rezolucija

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
bs: Ceo ekran

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
bs: Zapamti mesto prozora na ekranu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
bs: Primeni novu rezoluciju

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
bs: Izaberi težinu

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
bs: Izaberi vrstu igre

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
bs: Koristi lijevo/desno da odabereš tim i pritisni ,,pucaj"

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
bs: Crveni tim

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
bs: Plavi tim

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
bs: Broj krugova

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
bs: Broj kompjuterskih vozila

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
bs: Nasumični odabir Grand prija

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
bs: Uloguj se

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
bs: Zapamti lozinku

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
bs: Obriši

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
bs: Boja vozila

note: I18N: ../stk-assets/karts/adiumy/kart.xml
en: Adiumy
bs: Adjumi

note: I18N: ../stk-assets/karts/emule/kart.xml
en: Emule
bs: Emula

note: I18N: ../stk-assets/karts/gavroche/kart.xml
en: Gavroche
bs: Gavroš

note: I18N: ../stk-assets/karts/hexley/kart.xml
en: Hexley
bs: Heksli

note: I18N: ../stk-assets/karts/konqi/kart.xml
en: Konqi
bs: Konki

note: I18N: ../stk-assets/karts/pidgin/kart.xml
en: Pidgin
bs: Golupko

note: I18N: ../stk-assets/karts/puffy/kart.xml
en: Puffy
bs: Bodljikavi

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
bs: Suzana

note: I18N: ../stk-assets/karts/wilber/kart.xml
en: Wilber
bs: Vilber

note: I18N: ../stk-assets/karts/xue/kart.xml
en: Xue
bs: Zu

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
bs: Prepotopski Ponor

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
bs: Grad Kandela

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
bs: Borbeno Ostrvo

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
bs: Pećina X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
bs: Kakao Hram

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
bs: Preko Žitnih Polja

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
bs: Hram Magme

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
bs: Otok Vjelikih Snova

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
bs: Hacijenda

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
bs: Ledeni Fudbalski Teren

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
bs: Šta nije uredu, mali hipici? Nedostaje vam vaš vođa gnu?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
bs: O da, vidite, on je u mom dvorcu i biće serviran za večeru...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
bs: Ali ja sam fer stvorenje, pa ću sklopiti dogovor s vama.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
bs: Ako me pobjedite u trci, oslobodiću matorog osobenjaka.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
bs: Ali  vi jadni mali nitkovići nikada nećete pobjediti mene - Kralja trkačkih vozila!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
bs: Las Dunas Fudbalski Stadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
bs: Stari Rudnik

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
bs: Mini Golf

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
bs: Oliverov Kabinet Matematike

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
bs: Živi Pjesak

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
bs: Severno Odmaralište

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
bs: Sniježni Vrh

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
bs: Stadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
bs: STK Preduzeće

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
bs: Hram

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
bs: Vulkansko Ostrvo

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
bs: Zen Bašta

en: Completed achievement "%s".
bs: Otključano dostignuće"%s"

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
bs: Neuspiješno povezivanje na SuperTuxKart server dodataka.

en: Error downloading news: '%s'.
bs: Greška pri preuzimanju vesti: '%s'

en: Normal Race (Grand Prix)
bs: Normalna Trka (Grand Pri)

en: New track '%s' now available
bs: Nova traka '%s' je dostupna

en: New game mode '%s' now available
bs: Nova vrsta igre '%s' je dostupna

en: New Grand Prix '%s' now available
bs: Novi Grand pri '%s' je dostupan

en: New difficulty '%s' now available
bs: Nova težina igre '%s' je dostupna

en: New kart '%s' now available
bs: Novo vozilo '%s' je dostupno

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
bs: Gost

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
bs: Gost %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
bs: Vaša konfig. fascikla je neispravna, pa je izbrisana i nova će se stvoriti

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
bs: Vaša konfig. fascikla je bila prestara, pa je obrisana a nova će biti stvorena

en: Video recording started.
bs: Snimanje ekrana  je počelo.

en: Video saved in "%s".
bs: Video sačuvan u "%s".

en: Encoding progress:
bs: Proces kodiranja:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
bs: Slika po sekundi: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms

en: Loading
bs: Učitavanje

en: Mass
bs: Masa

en: Maximum speed
bs: Maksimalna brzina

en: Acceleration
bs: Ubrzavanje

en: Nitro efficiency
bs: Efikasnost nitra

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
bs: %s (usporen)

en: %s is ready
bs: %s je spreman

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
bs: [nijedan]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
bs: Lijevi Klik Miša

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
bs: Desni Klik Miša

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
bs: Izađi

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
bs: Točkić Na Mišu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
bs: 1 Klik Miša

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
bs:  2 Klika Miša

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
bs: Bekspejs

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
bs: Očisti

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
bs: Nazad

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Shift
bs: Šift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
bs: Kontrola

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Alt/Menu
bs: Alt/Meni

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
bs: Pauza

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Caps Lock
bs: Kaps Lok

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Final
bs: Finalno

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
bs: Izlaz

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
bs: Pretvori

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Nonconvert
bs: Ne pretvori

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
bs: Prihvati

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
bs: Promena Vrste

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
bs: Razmak

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Up
bs: Stranica Gore

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Down
bs: Stranica Dole

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: End
bs: Kraj

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
bs: Lična

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
bs: Lijevo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
bs: Gore

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
bs: Desno

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
bs: Dole

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
bs: Izaberi

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
bs: Štampanje

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Exec
bs: Izvrši

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print Screen
bs: Štampaj Ekran

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
bs: Ubaci

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
bs: Obriši

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
bs: Pomoć

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
bs: Lijevi Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
bs: Desni Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
bs: Aplikacije

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
bs: Spavanje

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
bs: Dugme- Broj 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
bs: Dugme- Broj 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
bs: Dugme- Broj 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
bs: Dugme- Broj 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
bs: Dugme- Broj 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
bs: Dugme- Broj 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
bs: Dugme- Broj 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
bs: Dugme- Broj 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
bs: Dugme- Broj 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
bs: Dugme- Broj 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
bs: Razdvajač

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
bs: -(Oduzmi)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
bs: Decimalno

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
bs: / (Podeljeno)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
bs: Lijevi Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
bs:  Desni Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
bs: Lijeva Kontrola

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
bs: Desna Kontrola

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
bs: Lijevi Meni

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
bs: Desni Meni

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
bs: Igraj

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Zoom
bs: Zumiraj

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Oem Clear
bs: Očisti Proizvođača

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
bs: Gejmpedski poklopac %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
bs: Ose %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
bs: Osovina %d invertovana

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
bs: Osovina %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
bs: Gejmpedsko dugme %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
bs: Dugme Miša %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
bs: Osovina miša %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
bs: Molimo vas ponovo namestite dugmad igre

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
bs: Datoteka podešavanja unosa nije kompitibilna sa ovom verzijom Igre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
bs: D-Dugme gore

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
bs: D-Dugme dole

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
bs: D-Dugme lijevo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
bs: D-Dugme desno

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
bs: Lijevi okidač

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
bs:  Desni okidač

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
bs: Zanemarujem '%s'. Trebali ste se ranije povezati kako bi igrali!

en: Only the Game Master may act at this point!
bs: Glavni kontroler  se koristi za meni!

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
bs[0]: Nađeno %d wiimotes
bs[1]: Nađeno %d wiimotes
bs[2]: Nađeno %d wiimotes

en: Could not detect any wiimote :/
bs: Nije moguće detektovati wiimote :/

en: Penalty time!!
bs: Kazneno vrijeme!

en: You can have at most 3 lives!
bs: Možete imati najviše 3 života!

en: +1 life.
bs: +1 život

en: You won the race!
bs: Pobijedili ste!

en: Your screen resolution is too low to run STK.
bs: Vaša rezolucija ekrana je previše slaba za pokretanje STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
bs: Izdanje upravljačkih programa video drajvera je staro. Molimo vas instalirajte najnovije izdanje

en: Server connection timed out.
bs: Vrijeme za konekciju isteklo.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
bs: %s ima crvenu zastavu!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
bs: Crvena zastava je vraćena!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
bs: %s ima plavu zastavu!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
bs: Plava zastava je vraćena

en: %s captured the blue flag!
bs: %s je uhvatio plavu zastavu!

en: %s captured the red flag!
bs: %s je uhvatio crvenu zastavu!

en: Eggs: %d / %d
bs: Jaja: %d / %d

en: Leader
bs: Vođa

en: Final lap!
bs: Posljednji krug!

en: Lap %i
bs: Krug %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
bs: %s od %s

en: New fastest lap
bs: Novi najbrži krug

en: WRONG WAY!
bs: POGREŠAN SMJER!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
bs[0]: %i vozilo spasilac je stvoreno!
bs[1]: %i vozila spasilaca je stvoreno!
bs[2]: %i vozila spasilaca je stvoreno!

en: You have been eliminated!
bs: Eleminisani ste!

en: '%s' has been eliminated.
bs: '%s' je eliminisan

en: Server has been shut down.
bs: Server je zatvoren.

en: You were kicked from the server.
bs: Izbačeni ste sa servera.

en: Bad network connection is detected.
bs: Loša internet konekcija primjećena.

en: %s disconnected.
bs: %s se diskonektovao.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
bs: Pritisni ime igrača na listi za podešavanje igrača i informacije o rangiranju.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
bs: Težina: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
bs: Maks. igrača: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
bs: Mod igre: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
bs: Ograničenje vrijemena

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
bs: Limit golova

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
bs: Vrsta fudbalske igre: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
bs: Grand Pri u toku: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
bs: Svi igrači su ušli u crveni ili plavi tim.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
bs: Vi ste sada vlasnik servera.

en: Connection refused: Server is busy.
bs: Konekcija prekinuta: Server je zauzet.

en: Connection refused: You are banned from the server.
bs: Konekcija prekinuta: Zabranjeni ste na serveru.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
bs: Konekcija prekinuta: Šifra servera je netačna.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
bs: Konekcija prekinuta: Podaci igre nisu kompatibilni.

en: Connection refused: Server is full.
bs: Konekcija prekinuta: Server je pun.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
bs: Konekcija prekinuta: Neodgovarajući igrač se povezuje.

en: No quick play server available.
bs: Nema dostupnih brzih servera.

en: Cannot connect to server %s.
bs: Nije moguće povezati se na server %s.

en: Network grand prix has been finished.
bs: Onlajn grand pri je završen.

en: Time Trial (Grand Prix)
bs: Vrijemenom ograničena trka (Grand Pri)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
bs: Svako za Sebe

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
bs: Osvoji Zastavu

en: %s is now online.
bs: %s je sada na mreži

en: %s and %s are now online.
bs: %s i %s su na mreži

en: %s, %s and %s are now online.
bs: %s, %s i %s su sada na mreži

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
bs[0]: %d prijatelja su na mreži
bs[1]: %d prijatelja su na mreži
bs[2]: %d prijatelja su na mreži

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
bs: %s je sada na serveru "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
bs[0]: Imate %d novih zahteva za prijateljstvo!
bs[1]: Imate %d novih zahteva za prijateljstvo!
bs[2]: Imate %d novih zahteva za prijateljstvo!

en: You have a new friend request!
bs: Imate novi zahtev za prijateljstvo!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
bs: Nije moguće povezati se na server. Proverite svoju konekciju ili pokušajte ponovo kasnije.

en: Default
bs: Obično

en: None
bs: Nijedan

en: Random
bs: Nasumično

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
bs: Fascikla sa najboljim uspesima bila je prestara,
    svi uspesi su izbrisani.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
bs: Prati Vođu

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
bs: Borba na 3 Udarca

en: Incomplete replay file will not be saved.
bs: Nedovršeni snimak neće biti zapamćen.

en: Replay saved in "%s".
bs: Ponovni snimak sačuvan u "%s".

en: 1 week
bs: 1 nedjelja

en: 2 weeks
bs: 2 nedjelje

en: 1 month
bs:  1 mjesec

en: 3 months
bs: 3 mjeseca

en: 6 months
bs: 6 mjeseci

en: 9 months
bs: 9 mjeseci

en: 1 year
bs: 1 godina

en: 2 years
bs: 2 godine

en: Add-on name
bs: Ime dodatka

en: Updated date
bs: Datum ažuriranja

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
bs: %s od %s

en: Please wait while addons are updated
bs: Molim sačekajte dok se dodaci ažuriraju

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
bs: Žao nam je, došlo je do greške prilikom kontaktiranja web stranice dodataka. Pobrinite se da ste spojeni na internet i da SuperTuxKart nije blokiran od strane firewall

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
bs: standardno

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
bs: Zaključano : završite preostale izazove kako bi ste otključali ostale

en: Random Arena
bs: Nasumična Arena

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
bs[0]: %d arena nedostupna u igri jenog igrača.
bs[1]: %d arena nedostupno u igri jenog igrača.
bs[2]: %d arena nedostupno u igri jenog igrača.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
bs: Podciljevi

[ctx: achievement_info]
en: Progress
bs: Naprijedak

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
bs: Ispuni sve podciljeve

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
bs: Ispuni sve podciljeve u isto vrijeme

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
bs: Ispuni makar jedan podcilj

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
bs: Broj podciljeva mora dostići prikazanu vrijednost

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
bs: Trke pobijeđene

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
bs: Normalne trke pobijeđene

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
bs: Trke na vrijeme pobijeđene

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
bs: Prati Vođu-trke pobijeđene

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
bs: Uzastopno pobijeđene trke

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
bs: Uzastopno pobijeđene trke na Ekspert ili SuperTaks težini

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
bs: Novajlija-trka započeto

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
bs: Novajlija-trka završeno

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
bs: Srednji-trka započeto

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
bs: Srednji-trka završeno

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
bs: Ekspert-trka započeto

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
bs: Ekspert-trka završeno

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
bs: SuperTux-trka započeto

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
bs: Supertux trka završeno

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
bs: Normalnih trka započeto

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
bs: Normalnih trka završeno

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
bs: Svako za Sebe mečeva započeto

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
bs: (1 trka)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
bs: Udarci kuglom

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
bs: Udarci peckalicom

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
bs: Svi udarci

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
bs: Proklizavanje

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
bs: (1 krug)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
bs: Dodaj Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
bs: Dodaj podešavanje tastature

en: Update
bs: Ažuriranje

en: Version: %d
bs: Verzija: %d

en: featured
bs: Novo

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
bs: Veličina: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
bs: Izvinite, preuzimanje dodatka nije uspelo

en: Problems installing the addon '%s'.
bs: Problem instaliranja dodatka '%s'

en: Try again
bs: Probaj ponovo

en: Problems removing the addon '%s'.
bs: Problem uklanjanja dodatka '%s'

en: Current password invalid.
bs: Trenutna lozinka nije validna

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
bs: Šifra mora imati 8 do 30 karaktera!

en: Passwords don't match!
bs: Pogrešna lozinka!

en: Password successfully changed.
bs: Lozinka uspešno promenjena.

en: Validating info
bs: Podaci o ispravnosti

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
bs[0]: Potvrdi rezoluciju u %i sekundi
bs[1]: Potvrdi rezoluciju u %i sekundi
bs[2]: Potvrdi rezoluciju u %i sekundi

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
bs: Prilagođeno

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
bs: Onemogućeno

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
bs: Samo bitni

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
bs: Nisko

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
bs: Visoko

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
bs: Veoma Nisko

en: Invalid server address: %s.
bs: Pogrešna adresa servera: %s.

en: No
bs: Ne

en: Track
bs: Staza

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
bs: (Prazno)

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
bs: Izbaci

en: Setup New Race
bs: Namjesti novu trku

en: Exit Race
bs: Izađi iz trke

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
bs: %s nema rangiranja.

en: Username and/or email address invalid.
bs: Korisničko ime i/ili imejl adresa nisu validni

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
bs: Molim pročitajte uslove za SuperTuxKart na '%s'. Morate se složiti sa ovim uslovima kako biste registrovali nalog za STK. Otkačivanjem kvadratića ispod, potvrđujete da razumijete ove uslove. Ako imate bilo kakvih pitanja ili komentara u vezi sa ovim uslovima, jedan od članova naprijednog tima bi vam rado pomogao.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
bs: Nitro izazov

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
bs: Ponovni snimak trke s duhom

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
bs: Krugovi: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
bs: Traženo mjesto: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
bs: Traženo vrijeme: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
bs: Traženi broj Nitro Poena: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
bs: Broj kompjuterskih vozila: %i

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
bs: Vrsta fudbalske igre

en: Rank
bs: Mjesto

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
bs: Igrač

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
bs: Rezultati

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
bs: Vrijeme igrano

en: Input device already exists.
bs: Uređaj već postoji.

en: No player available for connecting to server.
bs: Nema dostupnih igrača za povezivanje na server.

en: Cancel Request
bs: Otkaži Zahtjev

en: Today
bs: Danas

en: Friend request sent!
bs: Zahtjev za prijateljstvo je poslat!

en: Friend request accepted!
bs: zahtjev za prijateljstvo prihvaćen!

en: Friend request declined!
bs: Zahtjev za prijateljstvo otkazan!

en: Friend removed!
bs: Prijatelj uklonjen!

en: Friend request cancelled!
bs: Potvrda zahtjeva za prijateljstvo otkazana!

en: Processing
bs: Obrađivanje

en: Fetching last vote
bs: Dobijanje podataka o zadnjem glasu

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
bs: Svoje ocene možete da prilagodite klikom na zvijezdice ispod

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
bs: Dosad niste glasali za ovaj dodatak. Ocenite ga klikom na zvijezdice ispod

en: Vote successful! You can now close the window.
bs: Uspješno glasanje! Sada možete zatvoriti prozor.

en: Performing vote
bs: Glasanje

en: Random Track
bs: Nasumična staza

en: Are you sure you want to remove '%s'?
bs: Dali ste sigurni da želite odbaciti '%s'?

en: Do you want to save your changes?
bs: Da li želite zapamtiti promene?

en: Laps
bs: Krugovi

en: Reversed
bs: Obrnuto

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
bs: Greška pri pamćenju vašeg Grand prija.

en: Select a track
bs: Izaberite stazu

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
bs: Završili ste laki izazov! Poena na ovom nivou: %i%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
bs: Završili ste srednji izazov! Poena na ovom nivou: %i%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
bs: Završili ste teški izazov! Poena na ovom nivou: %i%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
bs: Ispunili ste SuperTux izazov! Poeni na ovom nivou: %i/%i

en: You unlocked %s!
bs: Otključali ste %s!

en: Challenge Completed
bs: Izazov Ispunjen

en: You unlocked track %0
bs: Otkljucali ste Stazu %0

en: You unlocked grand prix %0
bs: Otključali ste Grand pri %0

en: Reload
bs: Ponovo Učitaj

en: Please enter the name of the grand prix
bs: Unesite ime Grand prija

en: Please select a Grand Prix
bs: Molim odaberite Grand pri

en: User defined
bs: Korisnički određeno

en: Name is empty.
bs: Ime je prazno

en: Another grand prix with this name already exists.
bs: Već postoji Grand pri sa istim imenom.

en: Name is too long.
bs: Ime je predugačko

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
bs: Više sreće sljedeći put!

en: You completed a challenge!
bs: ispunili ste izazov!

en: You won the Grand Prix!
bs: Osvojio si Grand Pri!

en: You completed the Grand Prix!
bs: završili ste Grand pri

en: Random Kart
bs: Nasumično vozilo

en: Locked
bs: Zaključano

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
bs: Svi:
    Pritisnite 'Izaberi' dugme kako biste se pridružili igri

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
bs: Kartica dodataka je trenutno onemogućena na ekranu opcija

en: Please wait while the add-ons are loading
bs: Molim sačekajte dok se dodaci učitavaju

en: Create LAN Server
bs: Napravi LAN server

en: %s's server
bs: %s-ov server

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
bs: Br. grand pri staze(a)

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
bs: Ime treba sadržati od 4 do 30 karaktera!

en: Incorrect characters in password!
bs: Netačni znaci u šifri!

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
bs[0]: Igra će početi kada ima više od %d igrača.
bs[1]: Igra će početi kada ima više od %d igrača.
bs[2]: Igra će početi kada ima više od %d igrača.

en: Connecting to server %s
bs: Povezivanje na server %s

en: Finding a quick play server
bs: Pronalaženje brzog servera

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
bs: Preostalo vrijeme: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
bs: Ciljevi

en: Fetching achievements
bs: Dobavljanje podataka o dostignućima

en: %s's profile
bs: %s-ov profil

en: Since
bs: Od

en: Fetching friends
bs: Dobavljanje podataka o prijateljima

en: New Request
bs: Novi Zahtjev

en: Pending
bs: Na čekanju

en: Offline
bs: Van mreže

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
bs: Ne možete igrati na mreži bez interneta. Ako želite igrati na mreži, idite u opcije, izaberite 'Korisnički Interfejs', zatim ''Poveži se na Internet''

en: Searching
bs: Traženje

en: Exit game
bs: Izađi iz igre

en: Could not create player '%s'.
bs: Nije moguće stvoriti igrača '%s'.

en: User name cannot be empty.
bs: Korisničko ime ne može biti prazno.

en: Emails don't match!
bs: Pogrešna imejl adresa!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
bs: Korisničko ime na mreži mora imati od 3 do 30 karaktera!

en: Online username must not start with a number!
bs: Korisničko ime na mreži ne sme počinjati sa brojem!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
bs: Imejl adresa mora imati od 5 do 254 karaktera!

en: Email is invalid!
bs: Imejl adresa nije validna!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
bs: Vi ćete dobiti e-mail sa daljnjim uputstvima o aktivaciji računa. Molimo vas da budete strpljivi i budite sigurni da provjerite spam folder.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
bs: Pristup internetu je onemogućen, molim omogućite ga u opcijama

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
bs: Nepoznata

en: No server is available.
bs: Nema dostupnih servera.

en: Fetching servers
bs: Prikupljanje podataka o serveru

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
bs: Ako većina igrača izabere istu stazu i podešavanja trke, glasanje će se ubrzo završiti.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
bs: Nasumična lokacija stvari

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
bs: Broj golova za pobjedu

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
bs: Vozi unazad

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
bs: Zaključano: završite ostale izazove kako biste dobili pristup!

en: Action
bs: Akcija

en: Key binding
bs: Prečice dugmadi

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
bs: Onemogući Uređaj

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
bs: Omogući Uređaj

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
bs: Omogući Konfiguraciju

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
bs: Dugmad Igre

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
bs: Dugmad Menija

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
bs: Skreni Lijevo

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
bs: Skreni Desno

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
bs: Ubrzaj

note: I18N: Key binding name
en: Fire
bs: Pucaj

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
bs: Pogled unazad

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
bs: Spasi

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
bs: Zaustavi Igru

note: I18N: Key binding name
en: Up
bs: Gore

note: I18N: Key binding name
en: Down
bs: Dole

note: I18N: Key binding name
en: Left
bs: Lijevo

note: I18N: Key binding name
en: Right
bs: Desno

note: I18N: Key binding name
en: Select
bs: Odaberi

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
bs: Izađi/Nazad

en: * A blue item means a conflict with another configuration
bs: *Plava stavka znači da ima sukog sa drugim podešavanjem

en: * A red item means a conflict in the current configuration
bs: *Crvena stavka označava da ima sukob sa trenutnim podešavanjem

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
bs: Upozorenje: 'Shift' nije preporučeno dugme. Kada se  'Shift'  pritisne , svu dugmad koji sadrže znak koja se razlikuju kao veliko slovo će prestati raditi.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
bs: Da li ste sigurni da želite prinudno da obrišete ova podešavanja?

en: Keyboard %i
bs: Tastatura %i

en: Touch Device
bs: Uređaj za dodir

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
bs: Jezik

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
bs: Dolje-lijevo

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
bs: S desne strane

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
bs: Skriven

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
bs: Efekti čestica: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
bs: Animirani Likovi: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
bs: Živo Osvetljenje: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
bs: Omekšavanje: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
bs: Okluzija Ambijenta: %s

en: Shadows: %s
bs: Sene: %s

en: Shadows: %i
bs: Sene: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
bs: Zračenje: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
bs: Sjaj (Obrisa): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
bs: Lijeva Palica (Božji zraci): %s

en: Rendered image quality: %s
bs: Kvalitet prikazane slike: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
bs: Zamućenje Pokreta: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
bs: Dubina Polja: %s

en: You need to enter a password.
bs: Morate uneti lozinku.

en: Logging out '%s'
bs: Odjavljivanje '%s'

en: Logging in '%s'
bs: Prijavljivanje na '%s'

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
bs: Spremni!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
bs: Pozor!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
bs: Kreni!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
bs: GOL!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
bs: Čekanje za ostale

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
bs: od

en: Collect nitro!
bs: Sakupi nitro!

en: Follow the leader!
bs: Prati vođu!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
bs: Prvih %i

en: Challenge Failed
bs: Izazov nije ispunjen

en: Press fire to start the tutorial
bs: Pritisni pucaj da započneš tutorijal

en: Press fire to start the challenge
bs: Pritisni pucaj kako bi započeo izazov

en: Quit the server
bs: Izađi iz servera

en: You completed challenges!
bs: Završili ste izazove!

en: Abort Grand Prix
bs: Poništi Grand pri

en: Restart
bs: Ponovo pokreni

en: Back to challenge selection
bs: Nazad na odabir izazova

en: Race against the new ghost replay
bs: Trka protiv novog ponovnog snimka duha

en: Back to the menu
bs: Nazad na glavni meni

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
bs: Da li stvarno želite da poništite Grand pri?

en: Red Team Wins
bs: Crveni tim je pobjedio

en: Blue Team Wins
bs: Plavi tim je pobedio

en: It's a draw
bs: Neriješeno

en: Eliminated
bs: Eliminisan

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
bs: (Auto Gol)

en: Track %i/%i
bs: Staza %i%i

en: Grand Prix progress:
bs: Napredak u Grand priju:

en: Highscores
bs: Uspesi

en: Best lap time: %s
bs: Najbolje prolazno vrijeme: %s

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
bs: Sva oružja dozvoljena, zato ih hvataj i dobro iskoristi!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
bs: Nema poklona, samo iskustvo u vožnji se računa!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
bs: Budi blizu vođe, ali ga ne pretiči!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
bs: Gađaj druge oružjem dok ne izgube sve živote.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
bs: Ubacite loptu u protivnički gol kako bi ste postigli pogodak.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
bs: Pretražite staze kako bi ste našli skrivena jaja

en: Race against ghost karts and try to beat them!
bs: Trkajte se protiv duhova vozila i pokušajte da ih pobjedite!

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
bs: Staza od %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
bs: Maksimalan broj igrača podržan: %d

note: I18N: track group name
en: all
bs: sve

en: Locked!
bs: Zaključano

en: Complete all challenges to unlock the big door!
bs: Ispunite sve izazove kako biste otključali vjelika vrata!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
bs: Treba vam više poena
    kako biste ušli u ovaj izazov!
    Proverite mini-mapu za
    dostupne izazove

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
bs: Ubrzajte sa <%s>, i skrećite sa <%s> i <%s>.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
bs: Sakupljajte poklone, i pucajte sa <%s> kako bi oduvali kutije!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
bs: Koristite nitro koji ste sakupili pritiskajući <%s>!

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
bs: Sakupljajte boce nitro-a (koristićemo ih posle skretanja).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
bs: Ups! Kada ste u problemu, pritisnite <%s> kako biste bili spašeni.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
bs: Ako driftujete na nekoliko sekundi, dobićete bonus ubrzanje!

en: You are now ready to race. Good luck!
bs: Sada ste spremni za trku. Srećno!
