SuperTuxKart - en to ca translation catalogue (1047 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
ca: S'estan extraient les dades del joc...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
ca: Error en l'extracció de dades del joc

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
ca: Comprova l'espai lliure del dispositiu o reinstal·la el SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
ca: Sortir

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
ca: Cristòfol Colom

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
ca: Juga a tots els circuits oficials com a mínim una vegada.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
ca: Diana!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
ca: Encerta 10 karts amb una bola de bitlles.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
ca: Arxienemic

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
ca: Encerta el mateix kart un mínim de 5 vegades en una cursa.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
ca: Corredor de maratons

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
ca: Acaba una cursa amb com a mínim el doble de voltes per defecte del circuit.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
ca: Derrapatge compulsiu

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
ca: Derrapa 5 vegades en una mateixa volta.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
ca: Conductor d'or

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
ca: Guanya contra un mínim de 3 oponents controlats per l'ordinador en cursa normal, contra rellotge i segueix al líder.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
ca: Amant de les millores

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
ca: Fes servir 10 millores o més en una cursa.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
ca: Imparable

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
ca: Guanya 5 curses individuals seguides contra un mínim de 3 oponents controlats per l'ordinador. Compte, reiniciar una cursa compta com a derrota.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
ca: Amant dels plàtans

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
ca: Recull un mínim 5 plàtans en una cursa.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
ca: És secret

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
ca: De debò... un secret.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
ca: Caçador de mosquits

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
ca: Pren als teus oponents per mosquits! Amb el matamosques, esclafa'ls un mínim de 5 vegades en una cursa.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
ca: Més enllà de la sort

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
ca: Guanya 10 curses individuals seguides en nivell Expert o SuperTux contra un mínim de 5 oponents controlats per l'ordinador. Compte, reiniciar una cursa compta com a derrota.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
ca: Pati del pingüí

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
ca: Fora del circuit habitual

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
ca: Fins a la lluna i tornar

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
ca: A la fi del món

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
ca: Instal·lar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
ca: Desinstal·lar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
ca: Tornar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
ca: Selecciona el tipus de controlador que prefereixis

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
ca: Acceleròmetre

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
ca: Giroscopi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
ca: Volant

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
ca: Autoacceleració

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
ca: Pots modificar-ho més tard a la configuració del dispositiu tàctil.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
ca: Aplica-ho

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
ca: Configuració del dispositiu tàctil

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
ca: Dispositiu habilitat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
ca: Botons invertits

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
ca: Escala dels botons

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
ca: Avançat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
ca: Zona morta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
ca: Sensibilitat X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
ca: Sensibilitat Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
ca: Restaura la configuració predeterminada

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
ca: Sí

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
ca: Cancel·la

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
ca: Accepta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
ca: Desfés el canvi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
ca: Configuració de la càmera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
ca: Càmera del jugador

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
ca: Camp de visió

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
ca: Distància

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
ca: Càmera suau

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
ca: Càmera del darrere

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
ca: Segueix la pilota en mode futbol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
ca: Reinicia

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
ca: Configuració gràfica

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
ca: Efectes avançats (llums, etc.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
ca: Ombres

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
ca: Lluïssor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
ca: Rajos crepusculars

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
ca: Oclusió ambiental

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
ca: Profunditat de camp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
ca: Resplendor (contorns)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
ca: Antialiàsing

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
ca: Difuminació de moviment

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
ca: Il'luminació basada en imatges

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
ca: Dispersió lluminosa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
ca: Personatges animats

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
ca: Compressió de textures

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
ca: Efectes de partícules

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
ca: Qualitat de la imatge renderitzada

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
ca: Detall geomètric

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
ca: Cal reiniciar el STK per aplicar la nova configuració

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
ca: Tancar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
ca: D'acord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
ca: Grava la cursa per a la repetició fantasma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
ca: Mirar la repetició i prou

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
ca: Compara amb un altre fantasma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
ca: Comença la cursa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
ca: Compara fantasma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
ca: Elimina

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
ca: Objectiu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
ca: Progrés

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
ca: Canvi de contrasenya

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
ca: Contrasenya actual

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
ca: Nova contrasenya

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
ca: Confirma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
ca: Envia

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
ca: Tornar a la cursa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
ca: Tornar al rebedor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
ca: Reiniciar la cursa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
ca: Abandonar la cursa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
ca: Opcions

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
ca: Ajuda

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
ca: Abandonar el servidor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
ca: Vista

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
ca: Els 10 millors jugadors

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
ca: Refresca

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
ca: Recuperació del compte

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
ca: Rebràs un correu electrònic amb més instruccions sobre com reiniciar la teva contrasenya. Sigues pacient i assegura't de comprovar la teva carpeta de correu brossa.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
ca: Introdueix el nom d'usuari i l'adreça de correu electrònic que vas proporcionar al registrar-te per poder restablir la teva contrasenya.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
ca: Nom d'usuari

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
ca: Correu electrònic

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
ca: Termes i acord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
ca: Accepto els termes i tinc 13 anys o més.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
ca: Configuració del servidor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
ca: Dificultat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
ca: Novell

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
ca: Intermedi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
ca: Mode de joc

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
ca: Cursa normal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
ca: Contra rellotge

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
ca: Batalla

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
ca: Futbol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
ca: Contrasenya

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
ca: Unir-se

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
ca: Afegeix a la llista de preferits

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
ca: Afegeix jugador

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
ca: Nom

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
ca: Limitació

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
ca: Prem el botó 'Tots llestos' quan la llista de jugadors estigui llesta.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
ca: Tots llestos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
ca: Neteja els jugadors

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
ca: Informació de l'usuari

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
ca: Afegeix amic

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
ca: Rebutjar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
ca: Vota

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
ca: En pausa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
ca: Tornar a la partida

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
ca: Selecciona un kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
ca: Tornar al menú

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
ca: Prem a fons i deixa anar...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
ca: Assignar a la tecla ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
ca: No assignis res

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
ca: Configuració de la cursa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
ca: Continua

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
ca: Complements del SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
ca: Actualitzat

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
ca: Puntuació >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
ca: Circuits

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
ca: Arenes

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
ca: Instal·lat

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
ca: Estàndard

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
ca: Complements

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
ca: Tots

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
ca: Crèdits

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
ca: Tots els circuits

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
ca: Edita el campionat

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
ca: Mou cap amunt

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
ca: Mou cap avall

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
ca: Afegeix

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
ca: Edita

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
ca: Desa

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
ca: Nombre de voltes:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
ca: A l'inrevés:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
ca: Selecció de la repetició fantasma

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
ca: A la recerca dels ous perduts

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
ca: Mostra només els millors temps

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
ca: Compara repetició

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
ca: Mostra només les repeticions del nivell de dificultat actual

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
ca: Mostra només les repeticions de la versió actual

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
ca: Amaga les repeticions multijugador

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
ca: Grava una repetició fantasma

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
ca: Karts controlats per l'ordinador

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
ca: A l'inrevés

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
ca: Màxim de temps (min.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
ca: Conjunt de circuits

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
ca: Continua un campionat desat

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
ca: Editor de campionats

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
ca: Nou

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
ca: Copia

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
ca: Canvia el nom

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
ca: Desa el campionat

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
ca: Ajuda del SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
ca: Modes de joc

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
ca: Millores

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
ca: Plàtans

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
ca: Història

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
ca: Classes de karts

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
ca: Multijugador

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
ca: Comença el tutorial

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
ca: Recull les caixes blaves, et donaran millores.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
ca: Evita els plàtans!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
ca: Recollir nitro et permet obtenir augments de velocitat quan vulguis prement la tecla o el botó corresponent. Pots veure el teu nivell actual de nitro a l'indicador que hi ha a la part inferior dreta de la pantalla.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
ca: Si veus un botó amb un cadenat com aquest, cal que completis un repte per desbloquejar-lo.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
ca: Pots derrapar prement una tecla o botó especial. Els derrapatges curts i seguits t'ajuden a agafar corbes tancades. Els derrapatges mitjans faran augmentar la teva velocitat, i els llargs encara més. No pots deixar de girar quan derrapes, així que orienta bé el teu kart abans!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
ca: Pots obtenir una millor arrencada prement el botó d'accelerar en el "Llestos!", abans de començar la cursa.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
ca: * Les assignacions de tecles actuals es poden veure/modificar al menú d'opcions

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
ca: SuperTuxKart té diferents modes de joc:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
ca: Cursa normal: Tots els cops estan permesos, o sigui que agafa millores i fes-ne un bon ús!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
ca: Contra rellotge: no conté millores, o sigui que només compten les teves habilitats al volant!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
ca: Segueix al líder: Corre per quedar segon, doncs el darrer kart serà desqualificat cada vegada que el comptador arribi a zero. Compte: anar per davant del líder també t'eliminarà!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
ca: Hi ha tres tipus de modes de batalla: A la batalla a 3 cops cal que ataquis als altres amb armes fins que perdin totes les seves vides. A la batalla per lliure, el jugador que colpegi més als altres guanyarà un cop s'arribi a un cert objectiu o límit de temps. En el mode de capturar la bandera, el teu equip ha de portar la bandera de l'altre equip a la vostra base, sempre que la vostra bandera no hagi estat capturada per l'altre equip.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
ca: Futbol: Fes servir el teu kart per ficar la pilota la porteria.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
ca: A la recerca dels ous perduts: explora circuits per trobar tots els ous amagats

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
ca: Repetició fantasma: Corre contra repeticions fantasma en mode contra rellotge o recerca dels ous perduts, i grava el teu propi!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
ca: * La majoria d'aquests modes de joc també es poden jugar com un campionat: en comptes de jugar una sola cursa, s'en juguen vàries seguides. A millor posició, més punts. Al final, el jugador amb més punts guanya la copa.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
ca: Per ajudar-te a guanyar, hi ha algunes millores que pots recollir:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
ca: Xiclet - protegeix-te amb un escut, o fes-lo servir mentre mires enrere per deixar una taca rosa enganxosa darrera teu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
ca: Turbo - et donarà un gran increment de velocitat. Però procura no perdre el control del teu kart!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
ca: Pastís - llençat contra el rival més proper, millor a poca distància i en rectes llargues. També afecta a altres karts a prop de l'explosió.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
ca: Desembussador - llença'l cap endavant per estirar un oponent pel darrera, o llença'l mentre mires cap enrere per fer que un d'ells perdi visió.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
ca: Bola de bitlles - va recte fins que topa amb alguna cosa, rebota a les parets. Si mires darrere teu, serà llençada cap enrere.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
ca: Paracaigudes - frena tots els karts millor posicionats.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
ca: Intercanviador - les caixes es transformen en plàtans, les ampolles de nitro en xiclets, i viceversa durant un curt període de temps.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
ca: Pilota de bàsquet - rebota empaitant el líder, i pot esclafar i frenar karts pel camí.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
ca: Matamosques - esclafarà els karts al teu voltant, frenant-los. També es pot fer servir per eliminar paracaigudes i bombes.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
ca: Agafar un plàtan pot provocar que una de les següents coses se t'enganxi al kart:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
ca: Àncora - frena el kart de cop.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
ca: Paracaigudes - frena el kart de manera més progressiva que l'àncora. Quan més ràpid vas, més et frena.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
ca: Bomba - detona al cap d'una estona, fent saltar el kart pels aires. Xoca amb un altre kart per passar-li la bomba.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
ca: El malvat Nolok ha capturat a en Gnu! Aquí tens uns consells per ajudar-te:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
ca: Aquesta icona al mapa en miniatura mostra els reptes disponibles que encara no has completat. A la part superior dreta de la pantalla també et diu quants punts tens actualment. Completa tants reptes com sigui possible, i Nolok acceptarà competir amb tu. Guanya per alliberar a en Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
ca: Quan completes un repte, reps una copa. Cada copa val varis punts. Com més difícil sigui el repte que hagis completat, millor serà la copa i més punts valdrà.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
ca: Quan obtinguis el nombre de punts indicat a sota d'aquesta icona, rebràs un regal sorpresa. N'hi ha varis per recollir.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
ca: No tots els karts es condueixen igual! Pertanyen a classes amb vàries diferències:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
ca: Massa - hi ha tres classes de kart, depenent de la seva massa: lleuger, mitjà i pesat. Als karts més pesats no els afecten tant els paracaigudes, i són més resistents a les explosions.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
ca: Acceleració: especialment útil a l'inici, després d'un accident o en circuits amb moltes corbes tancades. Com més lleuger sigui el kart, més ràpid accelerarà, especialment a baixa velocitat.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
ca: Velocitat màxima: com més alta sigui, més ràpid pot anar el kart. Especialment útil en circuits amb moltes rectes i corbes suaus. Els karts més pesats tenen una velocitat punta més alta.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
ca: Eficiència de nitro: com més alta sigui, més velocitat podràs obtenir d'una ampolla de nitro. Com més lleuger sigui el kart, major serà la seva eficiència de nitro.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
ca: Si segueixes de prop un altre kart durant uns segons, obtindràs un extra de velocitat de rebuf quan l'adelantis. Com més lleuger sigui el kart, més fàcil és.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
ca: SuperTuxKart es pot jugar en mode multijugador en línia...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
ca: Primer, selecciona la icona 'en línia' del menú principal. Tria o bé xarxa local, o bé global (cal tenir habilitat l'accés a Internet a les opcions). Després, pots o bé crear el teu propi servidor amb opcions a mida, o bé buscar entre la llista de servidors existents per unir-te. Alguns d'ells són servidors recomanats amb curses opcionals amb classificacions.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
ca: Un cop estiguis en un servidor, una cursa començarà tan bon punt el seu propietari (simbolitzat amb la corona) ho decideixi. Els servidors oficials poden començar curses automàticament només quan hi ha suficients jugadors. Aleshores, podràs triar el teu kart i votar pel proper circuit on córrer. Un circuit de complement només es permet si existeix a tots els jugadors que s'han unit i al servidor.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
ca: ... o al mateix dispositiu:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
ca: Primer, necessitareu diferents dispositius d'entrada. Feu servir la pantalla de configuració de dispositius d'entrada per configurar-los. Tenir múltiples comandaments o joysticks és lo ideal: als teclats cada jugador necessitarà un joc de tecles diferent, i la majoria de teclats no són adequats per al mode multijugador perquè no permeten moltes tecles pitjades alhora.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
ca: Un cop configurats els dispositius d'entrada, selecciona la icona 'Multijugador en pantalla dividida' al menú principal. Cada jugador pot prémer la tecla 'Foc' del seu comandament o teclat per unir-se a la partida, i fer servir el seu dispositu d'entrada per triar el seu kart. El joc continua quan tothom ha seleccionat el seu kart. Cal tenir en compte que el ratolí no es pot fer servir en aquesta operació.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
ca: Selecció de millors puntuacions

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
ca: Competició de voltes

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
ca: Campionats

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
ca: Tria un kart

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
ca: Un jugador

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
ca: Multijugador en pantalla dividida

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
ca: En línia

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
ca: Complements

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
ca: Millors puntuacions

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
ca: Assoliments

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
ca: Editor de campionats

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
ca: Quant a

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
ca: Creació del servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
ca: Nom del servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
ca: Nombre màxim de jugadors

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
ca: Contrasenya per al servidor privat (opcional)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
ca: Crea

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
ca: Xarxa local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
ca: Troba un servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
ca: Crea un servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
ca: Rebedor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
ca: Comença la cursa

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
ca: Configuració

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
ca: Habilita la pantalla dividida o les limitacions dels jugadors

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
ca: Xarxa local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
ca: Xarxa global

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
ca: Introdueix l'adreça del servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
ca: El teu perfil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
ca: Classificacions del jugador

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
ca: Amics

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
ca: Busca més amics:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
ca: Cercar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
ca: Xarxa global

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
ca: Partida ràpida

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
ca: Paràmetres del compte

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
ca: Contrasenya:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
ca: Canvia-ho

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
ca: Adreça de correu electrònic:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
ca: Crea un usuari

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
ca: Nou compte en línia

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
ca: Compte en línia existent

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
ca: Compte fora de línia

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
ca: Nom local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
ca: Nom d'usuari en línia

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
ca: Reinicia la contrasenya

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
ca: Pots jugar sense crear un compte en línia seleccionant un compte fora de línia. Però aleshores no podràs connectar-te amb amics, votar complements, etc. Llegeix la nostra declaració de privacitat a http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
ca: Selecció del servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
ca: Mostra els servidors privats

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
ca: Fes servir connexió IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
ca: Cerca usuaris

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
ca: Opcions del SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
ca: Gràfics

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
ca: So

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
ca: Interfície

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
ca: Jugadors

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
ca: Idioma

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
ca: Música

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
ca: Habilitat

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
ca: Volum

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
ca: Efectes de so

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
ca: Esborra la configuració

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
ca: Deshabilita la configuració

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
ca: Tornar a la llista de dispositius

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
ca: Reanomena la configuració

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
ca: Activar la retroalimentació de força (si està suportada)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
ca: Opcions d'Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
ca: Mostra sempre la pantalla d'inici de sessió

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
ca: Connectar-se a Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
ca: Habilita el xat en línia

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
ca: Habilita el xat a les partides en xarxa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
ca: Opcions diverses

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
ca: Habilita les limitacions per jugador

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
ca: Desinstal·lar els recursos complets

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
ca: Prem intro o fes doble clic sobre un dispositiu per configurar-lo

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
ca: Afegeix un dispositiu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
ca: * La configuració a emprar dependrà de quina tecla 'Seleccionar' es premi per unir-se a la partida.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
ca: Aparença

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
ca: Mapa en miniatura

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
ca: Disposició de la pantalla dividida

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
ca: Mida de la font

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
ca: Càmera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
ca: A mida...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
ca: Mostrar FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
ca: Mostra les millores dels altres karts

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
ca: Habilita el temporitzador en el mode història

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
ca: Habilita el temporitzador de speedrun

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
ca: Resolució de renderització

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
ca: Nivell d'efectes gràfics

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
ca: Nivell de difuminació

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
ca: Sincronització vertical

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
ca: Configuració a mida...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
ca: Resolució

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
ca: Pantalla completa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
ca: Recorda la posició de la finestra

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
ca: Aplica la nova resolució

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
ca: Selecciona un nivell de dificultat

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
ca: Selecciona un mode de joc

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
ca: Fes servir esquerra/dreta per triar el teu equip i prem 'Foc'

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
ca: Equip vermell

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
ca: Equip blau

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
ca: Nombre de voltes

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
ca: Karts controlats per l'ordinador

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
ca: Nombre de karts blaus controlats per l'ordinador

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
ca: Campionat aleatori

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
ca: Inicia una sessió

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
ca: Recorda la contrasenya

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
ca: Esborra

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
ca: Color del kart

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
ca: L'aparença de la interfície es pot canviar des de les opcions d'interfície d'usuari.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
ca: Pots veure les millores dels altres karts activant-ho a les opcions d'interfície d'usuari.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
ca: La mida de la font es pot canviar des de les opcions d'interfície d'usuari.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
ca: El menú d'ajuda conté molta informació útil.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
ca: En mode d'un jugador, pots mirar i desafiar les contra rellotges desades.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
ca: Pots visitar https://supertuxkart.net/ per obtenir més informació sobre el joc.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
ca: Els increments de nitro curts són més eficients.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
ca: Fes servir els turbos quan sigui segur. Les rectes llargues són ideals.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
ca: No facis servir múltiples turbos seguits. És millor esperar fins que l'increment de velocitat hagi desaparegut.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
ca: Derrapar et fa anar molt mes ràpid, fes-ho semrpe que sigui segur.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
ca: El matamosques es pot fer servir per eliminar bombes o paracaigudes.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
ca: No pots parar mentre derrapes. Una bona orientació del kart al començar el derrapatge és fonamental.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
ca: Arrencaràs més ràpid a l'inici de la cursa si comences a accelerar durant el "Llestos".

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
ca: Frenar ajuda a desfer-se dels paracaigudes més ràpid.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
ca: Primer i més important, centra't en veure cap a on va el teu kart.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
ca: La tecla (o botó) de rescat és molt útil.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
ca: Ves amb compte quan estiguis a prop dels altres karts, podrien atacarte!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
ca: Les pilotes de bàsquet es poden destruir disparant enrere amb precisió una bola de bitlles, un pastís o un desembussador.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
ca: Procura no xocar contra la part del darrera dels altres karts, doncs això et frenarà.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
ca: Pots fer servir boles de bitlles per empènyer i bloquejar la pilota.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
ca: En el futbol, treballeu sempre com un equip per aconseguir bons resulats.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
ca: Si perds la pilota i un oponent s'acosta, prova de colpejar-lo amb un arma o barra-li el pas.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
ca: Una bona rotació de les posicions (atac i defensa) és essencial.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
ca: Assegura't de guardar com a mínim 2 ampolles grans de nitro.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
ca: No facis servir mai les tres boles de bitlles alhora.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
ca: No entorpeixis a un company d'equip que tingui la pilota, tot i que pot intentar colpejar als oponents que intentin impedir que marqui un gol.

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
ca: Abisme antediluvià

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
ca: Senyal extraterrestre

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
ca: El laberint de l'antic Coliseu

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
ca: Illa de batalla

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
ca: Selva negra

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
ca: Cova X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
ca: Temple del cacau

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
ca: Camp de moresc

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
ca: Illa Gran Paradiso

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
ca: Camp de futbol gelat

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
ca: Què passa, petits hippys? El vostre gran líder Gnu ha desaparegut?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
ca: Oh, sí! Veuràs, ara mateix es troba al meu castell, i serà servit com a sopar...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
ca: Però sóc una criatura justa, així que us oferiré un tracte.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
ca: Si podeu guanyar-me en una cursa, deixaré anar al vell xaruc.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
ca:  Però vosaltres, patètics gamarussos, mai sereu capaços de guanyar-me a mi, el rei dels karts!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
ca: Estadi de Les Dunes

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
ca: Estadi de futbol Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
ca: Al voltant del far

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
ca: La vella mina

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
ca: Classe de mates de l'Oliver

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
ca: Parc de les carbasses

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
ca: Mansió Ravenbridge

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
ca: Arenes movedisses

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
ca: L'estany de Nessie

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
ca: Resort nòrdic

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
ca: Pic nevat

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
ca: Camp de futbol

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
ca: L'estadi

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
ca: Illa volcànica

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
ca: Jardí zen

en: Completed achievement "%s".
ca: Has completat l'assoliment '%s'.

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
ca: No s'ha pogut connectar al servidor de complements de SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
ca: Error descarregant notícies: '%s'.

en: Normal Race (Grand Prix)
ca: Cursa normal (campionat)

en: Time-Trial (Grand Prix)
ca: Contra rellotge (campionat)

en: Time-Trial - beat the replay
ca: Contra rellotge - supera la repetició

en: Time-Trial - nitro challenge
ca: Contra rellotge - repte de nitro

en: Normal Race (single race)
ca: Cursa normal (una cursa)

en: Time-Trial (single race)
ca: Contra rellotge (una cursa)

en: Follow the Leader (single race)
ca: Segueix al líder (una cursa)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
ca: Mode: A l'inrevés

en: New track '%s' now available
ca: Nou circuit '%s' ja disponible

en: New game mode '%s' now available
ca: Nou mode de joc '%s' ja disponible

en: New Grand Prix '%s' now available
ca: Nou campionat '%s'  ja disponible

en: New difficulty '%s' now available
ca: Nou nivell de dificultat '%s' ja disponible

en: New kart '%s' now available
ca: Nou kart '%s' ja disponible

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
ca: Mode speedrun deshabilitat. Només es pot habilitar si el joc no s'ha tancat des de que es va iniciar el mode història.
    
    Tancar el joc abans de completar el mode història invalida el temporitzador.
    
    Per fer servir el mode speedrun, fes servir un nou perfil, si us plau.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
ca: Convidat/da

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
ca: Convidat %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
ca: El teu fitxer de configuració tenia un format incorrecte, així que s'ha esborrat i s'en crearà un de nou.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
ca: El teu fitxer de configuració era massa antic, així que s'ha esborrat i s'en crearà un de nou.

en: Video recording started.
ca: S'ha iniciat la gravació de video

en: Video saved in "%s".
ca: Video desat a "%s".

en: Encoding progress:
ca: Codificació en curs:

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
ca: Consell: %s

en: Loading
ca: Carregant

en: Mass
ca: Massa

en: Maximum speed
ca: Velocitat màxima

en: Acceleration
ca: Acceleració

en: Nitro efficiency
ca: Eficiència de nitro

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
ca: %s (limitat)

en: %s is ready
ca: %s està llest

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
ca: [cap]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
ca: Botó esquerre del ratolí

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
ca: Botó dret del ratolí

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
ca: Cancel·lar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
ca: Botó central del ratolí

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
ca: Botó X1 del ratolí

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
ca: Botó X2 del ratolí

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
ca: Retrocés

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
ca: Tabulador

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
ca: Netejar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
ca: Retorn

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Shift
ca: Majúscules

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
ca: Pausa

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Caps Lock
ca: Bloqueig de majúscules

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
ca: Escapada

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
ca: Convertir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Nonconvert
ca: No convertir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
ca: Acceptar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
ca: Canvi de mode

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
ca: Espai

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Up
ca: Retrocedir pàgina

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Down
ca: Avançar pàgina

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: End
ca: Fi

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
ca: Inici

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
ca: Esquerra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
ca: Amunt

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
ca: Dreta

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
ca: Avall

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
ca: Seleccionar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
ca: Imprimir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print Screen
ca: Imprimir pantalla

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
ca: Inserir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
ca: Suprimir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
ca: Ajuda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
ca: Logo esquerra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
ca: Logo dreta

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
ca: Dormir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
ca: Teclat numèric 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
ca: Teclat numèric 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
ca: Teclat numèric 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
ca: Teclat numèric 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
ca: Teclat numèric 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
ca: Teclat numèric 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
ca: Teclat numèric 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
ca: Teclat numèric 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
ca: Teclat numèric 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
ca: Teclat numèric 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
ca: Separador

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
ca: - (Resta)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
ca: / (Divisió)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Num Lock
ca: Bloqueig del teclat numèric

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Scroll Lock
ca: Bloqueig de desplaçament

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
ca: Majúscules esquerra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
ca: Majúscules dreta

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
ca: Control esquerra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
ca: Control dreta

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
ca: Menú esquerra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
ca: Menú dreta

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
ca: Botó 'punt de vista' del comandament %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
ca: Eix %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
ca: Eix %d invertit

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
ca: Eix %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
ca: Botó %d del comandament

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
ca: Botó %d del ratolí

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
ca: Eix %d %s del ratolí

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
ca: Reconfigura les teves tecles.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
ca: El teu fitxer de configuració de dispositius d'entrada no és compatible amb aquesta versió de STK.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
ca: Guia

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
ca: Botó 'Start'

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
ca: Prémer botó analògic esquerre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
ca: Prémer botó analògic dret

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
ca: Botó superior frontal esquerre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
ca: Botó superior frontal dret

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
ca: D-Pad amunt

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
ca: D-Pad avall

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
ca: D-Pad esquerra

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
ca: D-Pad dreta

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
ca: Botó analògic esquerre dreta

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
ca: Botó analògic esquerre esquerra

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
ca: Botó analògic esquerre avall

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
ca: Botó analògic esquerre amunt

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
ca: Botó analògic dret dreta

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
ca: Botó analògic dret esquerra

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
ca: Botó analògic dret avall

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
ca: Botó analògic dret amunt

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
ca: Gallet esquerre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
ca: Gallet dret

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
ca: S'ignora a '%s'. Hauries d'haver entrat abans per poder jugar!

en: Only the Game Master may act at this point!
ca: Només el creador de la partida pot actuar en aquest punt!

en: %s has low battery level.
ca: %s té poca bateria.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
ca: Connecta el teu wiimote al gestor de Bluetooth, i després fes clic al botó "D'acord". Instruccions detallades a https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
ca: Prem els botons 1+2 alhora en el teu wiimote per posar-lo en mode descobriment, i després fes clic a "D'acord". Instruccions detallades a https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
ca[0]: S'ha trobat %d wiimote
ca[1]: S'han trobat %d wiimotes

en: Could not detect any wiimote :/
ca: No s'ha pogut detectar cap Wiimote

en: Getting ready to race
ca: Preparant-se per córrer

en: Penalty time!!
ca: Temps de penalització!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
ca: No acceleris abans del 'Llestos!'

en: You can have at most 3 lives!
ca: Pots tenir 3 vides com a molt!

en: +1 life.
ca: +1 vida.

en: You were too slow!
ca: Has estat massa lent!

en: You won the race!
ca: Has guanyat la cursa!

en: You finished the race in rank %d!
ca: Has acabat la cursa en %dª posició!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
ca: %s ha abandonat la partida.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
ca: El SuperTuxKart pot connectar-se a un servidor per descarregar complements i notificar-te sobre actualitzacions. Llegeix la nostra política de privacitat a https://supertuxkart.net/Privacy. T'agradaria habilitar aquesta característica? (Per canviar aquest paràmetre més endavant, vés a les opcions, selecciona la pestanya "General", i edita els paràmetres "Connectar-se a Internet").

en: Your screen resolution is too low to run STK.
ca: La resolució de la teva pantalla és massa baixa per executar el STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
ca: La versió del teu controlador és massa antiga. Si us plau, instal·la la darrera versió.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
ca: El treu controlador gràfic sembla ser molt antic. Si us plau, comprova si hia una actualització disponible. SuperTuxKart recomana un controlador que admeti %s o millor. El joc probablement funcioni, però en un mode gràfic reduit.

en: Server connection timed out.
ca: La connexió amb el servidor ha excedit el temps d'espera.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
ca: %s té la bandera vermella!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
ca: La bandera vermella ha tornat!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
ca: %s té la bandera blava!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
ca: La bandera blava ha tornat!

en: %s captured the blue flag!
ca: %s ha capturat la bandera blava!

en: %s captured the red flag!
ca: %s ha capturat la bandera vermella!

en: Eggs: %d / %d
ca: Ous: %d / %d

en: Leader
ca: Líder

en: Final lap!
ca: Última volta!

en: Lap %i
ca: Volta %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
ca: %s per %s

en: New fastest lap
ca: Nova volta ràpida

en: WRONG WAY!
ca: DIRECCIÓ CONTRÀRIA!

en: %s scored a goal!
ca: %s ha marcat un gol!

en: Oops, %s made an own goal!
ca: Ups, %s ha marcat un gol en pròpia porta!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
ca[0]: S'ha engendrat %i kart de rodes de recanvi!
ca[1]: S'han engendrat %i karts de rodes de recanvi!

en: You have been eliminated!
ca: Estàs eliminat!

en: '%s' has been eliminated.
ca: '%s' ha estat eliminat

en: Server has been shut down.
ca: El servidor s'ha tancat.

en: You were kicked from the server.
ca: T'han expulsat del servidor.

en: You were kicked: Ping too high.
ca: T'han expulsat. El teu ping era massa alt.

en: Bad network connection is detected.
ca: S'ha detectat una mala connexió de xarxa.

en: %s disconnected.
ca: %s s'ha desconnectat.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
ca: Fes clic al nom de l'usuari de la llista per gestionar el jugador i veure informació de la seva classificació.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
ca: Dificultat: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
ca: Màx. jugadors: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
ca: Mode de joc: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
ca: Límit de temps

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
ca: Límit de gols

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
ca: Tipus de partida de futbol: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
ca: Progrés del campionat: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
ca: Tots els jugadors s'han unit a l'equip blau o al vermell.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
ca: Ara ets el propietari del servidor.

en: Connection refused: Server is busy.
ca: Connexió rebutjada. El servidor està ocupat.

en: Connection refused: You are banned from the server.
ca: Connexió rebutjada. T'han expulsat del servidor.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
ca: Connexió rebutjada. La contrasenya del servidor no és correcta.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
ca: Connexió rebutjada. Les dades del joc són incompatibles.

en: Connection refused: Server is full.
ca: Connexió rebutjada. El servidor està ple.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
ca: Connexió rebutjada. S'està connectant un jugador invàlid.

en: Failed to start the network game.
ca: No s'ha pogut iniciar la partida en xarxa.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
ca: La partida s'ha acabat, ja no t'hi pots unir en directe ni observar-la.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
ca: No queda lloc a l'arena - unir-se en directe es troba deshabilitat.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
ca: Només queda un jugador, tornant al rebedor.

en: Server owner quit the game.
ca: El propietari del servidor ha abandonat la partida.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
ca: Estaràs observant la propera partida.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
ca: %s s'ha unit a l'equip vermell.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
ca: %s s'ha unit a l'equip blau.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
ca: %s s'ha unit a la partida.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
ca: Prem <%s> o <%s> per canviar de jugador, <%s> o <%s> per canviar la posició de la càmera.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
ca: %s ha estat reportat.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
ca: No s'han pogut descarregar els recursos, comprova el teu espai d'emmagatzematge o la teva connexió a Internet i torna-ho a provar.

en: No quick play server available.
ca: No hi ha disponible cap servidor de partides ràpides.

en: Cannot connect to server %s.
ca: No s'ha pogut connectar al servidor %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
ca: No s'ha pogut detectar el número de port del servidor %s.

en: Network grand prix has been finished.
ca: El campionat per xarxa s'ha acabat.

en: Time Trial (Grand Prix)
ca: Contra rellotge (campionat)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
ca: Per lliure

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
ca: Captura la bandera

en: %s is now online.
ca: %s està en línia.

en: %s and %s are now online.
ca: %s i %s estan en línia.

en: %s, %s and %s are now online.
ca: %s, %s i %s estan en línia.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
ca[0]: %d amic en línia.
ca[1]: %d amics en línia.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
ca: %s ara està al servidor "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
ca[0]: Tens %d petició d'amistat!
ca[1]: Tens %d peticions d'amistat!

en: You have a new friend request!
ca: Tens una nova petició d'amistat!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
ca: No s'ha pogut connectar al servidor. Comprova la teva connexió a Internet o torna-ho a provar més tard.

en: Default
ca: Predeterminat

en: None
ca: Cap

en: Random
ca: Aleatori

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
ca: El fitxer de puntuacions era massa antic,
    totes les puntuacions han estat esborrades.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
ca: Segueix al líder

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
ca: Batalla a 3 cops

en: Incomplete replay file will not be saved.
ca: El fitxer incomplet de repetició no es desarà.

en: Replay saved in "%s".
ca: Repetició desada a "%s".

en: 1 week
ca: 1 setmana

en: 2 weeks
ca: 2 setmanes

en: 1 month
ca: 1 mes

en: 3 months
ca: 3 mesos

en: 6 months
ca: 6 mesos

en: 9 months
ca: 9 mesos

en: 1 year
ca: 1 any

en: 2 years
ca: 2 anys

en: Add-on name
ca: Nom del complement

en: Updated date
ca: Data d'actualització

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
ca: No instal·lat

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
ca: %s per %s

en: Please wait while addons are updated
ca: Espera mentre s'actualitzen els complements

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
ca: S'ha produït un error mentre es contactava amb el servidor de complements. Assegura't que estàs connectat a Internet i que el Supertuxkart no està bloquejat per un tallafocs

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
ca: Estàndard

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
ca: Bloquejat: resol els reptes actius per accedir a més!

en: Random Arena
ca: Arena aleatòria

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
ca[0]: %d arena no disponible amb un sol jugador.
ca[1]: %d arenes no disponibles amb un sol jugador.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
ca: Subobjectius

[ctx: achievement_info]
en: Progress
ca: Progrés

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
ca: Assoleix tots els subobjectius

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
ca: Assoleix tots els subobjectius alhora

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
ca: Assoleix com a mínim un subobjectiu

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
ca: La suma de subobjectius ha d'arribar al valor indicat

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
ca: Curses guanyades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
ca: Curses normals guanyades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
ca: Curses contra rellotge guanyades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
ca: Curses segueix al líder guanyades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
ca: Curses consecutives guanyades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
ca: Curses consecutives guanyades en nivell Expert o SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
ca: Curses de nivell principiant començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
ca: Curses de nivell principiant acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
ca: Curses de nivell intermig començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
ca: Curses de nivell intermig acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
ca: Curses de nivell expert començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
ca: Curses de nivell expert acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
ca: Curses de nivell SuperTux començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
ca: Curses de nivell SuperTux acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
ca: Curses normals començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
ca: Curses normals acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
ca: Curses contra rellotge començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
ca: Curses contra rellotge acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
ca: Curses segueix al líder començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
ca: Curses segueix al líder acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
ca: Batalles a 3 cops començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
ca: Batalles a 3 cops acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
ca: Partits de futbol començats

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
ca: Partits de futbol acabats

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
ca: Recerques d'ous començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
ca: Recerques d'ous acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
ca: Curses amb repetició fantasma començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
ca: Curses amb repetició fantasma acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
ca: Partits de capturar la bandera començats

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
ca: Partits de capturar la bandera acabats

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
ca: Partits per lliure començats

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
ca: Partits per lliure acabats

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
ca: Millores utilitzades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
ca: (1 cursa)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
ca: Cops amb la bola de bitlles

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
ca: Cops amb el matamosques

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
ca: Tots els cops

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
ca: Cops contra el mateix kart

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
ca: Plàtans recollits

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
ca: Derrapar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
ca: (1 volta)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
ca: Curses començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
ca: (màxim en un circuit oficial)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
ca: Curses acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
ca: Curses a l'inrevés acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
ca: Curses acabades en solitari

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
ca: Curses amb menys del nombre de voltes per defecte

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
ca: Curses amb més del nombre de voltes per defecte

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
ca: Curses amb com a mínim el doble de voltes que el nombre per defecte

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
ca: Recerques d'ous començades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
ca: Recerques d'ous acabades

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
ca: (circuits oficials que encaixen amb l'objectiu)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
ca: Nous comandaments i joysticks apareixeran automàticament a la llista quan els connectis a aquest dispositiu.
    
    Per afegir una configuració de teclat pots fer servir el botó inferior, PERÒ tingues en compte que la majoria de teclats només permeten una limitada quantitat de tecles pitjades simultàniament, i per tant no són apropiats per als modes multijugador. (Tanmateix, pots connectar diferents teclats a l'ordinador. Recorda que tot i així tothom necessitarà un joc de tecles diferent).

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
ca: Afegeix un Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
ca: Afegeix configuració de teclat

en: Update
ca: Actualitza

en: Version: %d
ca: Versió: %d

en: featured
ca: Destacats

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
ca: Mida: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
ca: No s'ha pogut descarregar el complement

en: Problems installing the addon '%s'.
ca: Problemes instal·lant el complement '%s'.

en: Try again
ca: Tornar-ho a provar

en: Problems removing the addon '%s'.
ca: Problemes eliminant el complement '%s'.

en: Background download completed.
ca: Descàrrega en segon pla completada.

en: Background download
ca: Descàrrega en segon pla

en: Background download has already started.
ca: La descàrrega en segon pla ja ha començat.

en: Current password invalid.
ca: La contrasenya actual no és vàlida

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
ca: La contrasenya ha de tenir entre 8 i 30 caràcters!

en: Passwords don't match!
ca: Les contrasenyes no coïncideixen!

en: Password successfully changed.
ca: La contrasenya s'ha canviat correctament.

en: Validating info
ca: S'està validant la informació

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
ca[0]: Confirma la resolució abans de %i segon
ca[1]: Confirma la resolució abans de %i segons

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
ca: Les resolucions més petites de 1024x768 o 1280x720 no estan suportades. Algunes parts de la interfície d'usuari podrien no funcionar correctament.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
ca: Seguiment de dron

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
ca: A mida

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
ca: Deshabilitat

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
ca: Només lo important

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
ca: Baix

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
ca: Alt

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
ca: Molt baix

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
ca: El SuperTuxKart descarregarà els recursos complets (inclosos textures d'alta qualitat i música) per a una millor experiència de joc. Això farà servir les teves dades mòbils si no tens una connexió wifi.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
ca: El SuperTuxKart descarregarà recursos complets (inclosos textures d'alta qualitat i música) per a una millor experiència de joc.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
ca: Introdueix l'adreça del servidor opcionalment seguida per : i després el port, o selecciona una adreça de la llista.

en: Invalid server address: %s.
ca: Adreça del servidor invàlida: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
ca: A l'inrevés

[ctx: column_name]
en: Difficulty
ca: Dificultat

[ctx: column_name]
en: Laps
ca: Voltes

[ctx: column_name]
en: Time
ca: Temps

[ctx: column_name]
en: User
ca: Usuari

[ctx: column_name]
en: Version
ca: Versió

en: Track
ca: Circuit

en: Top %d High Scores
ca: Les %d millors puntuacions

en: Number of karts: %d
ca: Nombre de karts: %d

en: Time target: %s
ca: Objectiu de temps: %s

en: Laps: %d
ca: Voltes: %d

en: Reverse: %s
ca: A l'inrevés: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
ca: (Buit)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
ca: Fes servir el color original

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
ca: Tria un color amb el botó lliscant

en: Don't show again
ca: No ho tornis a mostrar

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
ca: Informació del jugador

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
ca: Nom del jugador: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
ca: Ubicació del jugador: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
ca: Expulsar

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
ca: Canvia d'equip

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
ca: Activa les limitacions

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
ca: Desctiva les limitacions

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
ca: Reporta el jugador

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
ca: Obtenint la informació de classificació de %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
ca: Explica-li a l'administrador del servidor sobre aquest jugador (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
ca: Prem qualsevol tecla...
    (Prem ESC per cancel·lar)

en: Press any key...
ca: Prem qualsevol tecla

en: Chat is disabled, enable in options menu.
ca: El xat està deshabilitat, activa'l des del menú d'opcions

en: Back to Battle
ca: Tornar a la batalla

en: Setup New Game
ca: Configurar una nova partida

en: Restart Battle
ca: Reiniciar la batalla

en: Exit Battle
ca: Sortir de la batalla

en: Setup New Race
ca: Configurar una nova cursa

en: Exit Race
ca: Sortir de la cursa

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
ca: %s encara no té cap classificació.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
ca: %s és el número %d de la classificació amb una puntuació de %f.

en: Username and/or email address invalid.
ca: El nom d'usuari i/o el correu electrònic no són vàlids.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
ca: Si us plau, llegeix els termes i condicions del SuperTuxKart a '%s'. Has d'acceptar aquests termes per poder registrar un compte per al STK. Si tens cap pregunta o comentari relacionat amb aquests termes, un dels membres de l'equip de desenvolupament estarà encantat d'ajudar-te.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
ca: Repte de nitro

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
ca: Cursa de repetició fantasma

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
ca: Voltes: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
ca: Tipus: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
ca: Posició requerida: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
ca: Temps requerit: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
ca: Punts de nitro requerits: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
ca: Karts controlats per l'ordinador: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
ca: Mode de batalla

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
ca: Tipus de partida de futbol

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
ca: Ubicació del servidor: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
ca: Circuit actual: %s

en: Rank
ca: Classificació

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
ca: Jugador

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
ca: Puntuacions

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
ca: Temps jugat

en: Remove from bookmarks
ca: Elimina de la llista de preferits

en: Input device already exists.
ca: El dispositiu d'entrada ja existeix.

en: No player available for connecting to server.
ca: No hi ha cap jugador disponible per connectar-se al servidor.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
ca: Nom d'usuari: %s

en: Cancel Request
ca: Cancel·la la sol·licitud

en: Today
ca: Avui

en: Friend request sent!
ca: La petició d'amistat s'ha enviat!

en: Friend request accepted!
ca: La petició d'amistat ha estat acceptada!

en: Friend request declined!
ca: La petició d'amistat s'ha rebutjat!

en: Friend removed!
ca: S'ha eliminat l'amic!

en: Friend request cancelled!
ca: La petició d'amistat s'ha cancel·lat!

en: Processing
ca: S'està processant

en: Fetching last vote
ca: Obtenint el darrer vot

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
ca: Pots canviar la teva qualificació anterior fent clic a les estrelles d'aquí sota.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
ca: Encara no has votat per aquest complement. Selecciona la qualificació que desitgis fent clic a les estrelles inferiors

en: Vote successful! You can now close the window.
ca: El vot s'ha enviat correctament! Ja pots tancar la finestra.

en: Performing vote
ca: S'està realitzant la votació

en: Random Track
ca: Circuit aleatori

en: Are you sure you want to remove '%s'?
ca: Estàs segur que vols eliminar '%s'?

en: Do you want to save your changes?
ca: Vols desar els canvis?

en: Laps
ca: Voltes

en: Reversed
ca: A l'inrevés

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
ca: S'ha produït un error mentre s'intentava desar el teu campionat.

en: Select a track
ca: Selecciona un circuit

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
ca: Has completat el repte de nivell fàcil! Punts guanyats en aquest nivell: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
ca: Has completat el repte de nivell intermedi! Punts guanyats en aquest nivell: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
ca: Has completat el repte de nivell difícil! Punts guanyats en aquest nivell: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
ca: Has completat el repte del SuperTuxKart! Punts guanyats en aquest nivell: %i/%i

en: You unlocked %s!
ca: Has desbloquejat %s!

en: Challenge Completed
ca: Repte completat

en: You unlocked track %0
ca: Has desbloquejat el circuit %0

en: You unlocked grand prix %0
ca: Has desbloquejat el campionat %0

[ctx: column_name]
en: Track
ca: Circuit

[ctx: column_name]
en: Players
ca: Jugadors

en: Reload
ca: Torna a carregar

en: Please enter the name of the grand prix
ca: Introdueix el nom del campionat

en: Please select a Grand Prix
ca: Selecciona un campionat

en: User defined
ca: Definits per l'usuari

en: Name is empty.
ca: El nom és buit.

en: Another grand prix with this name already exists.
ca: Ja existeix un altre campionat amb aquest nom.

en: Name is too long.
ca: El nom és massa llarg.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
ca: Més sort la propera vegada!

en: You completed a challenge!
ca: Has completat un repte!

en: You won the Grand Prix!
ca: Has guanyat el campionat!

en: You completed the Grand Prix!
ca: Has completat el campionat!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
ca: Nombre de karts

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
ca: Segur que vols eliminar aquesta puntuació?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
ca: Segur que vols eliminar totes les teves millors puntuacions?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
ca: Connecta un teclat o un comandament per jugar en pantalla dividida

en: Random Kart
ca: Kart aleatori

en: Locked
ca: Bloquejat

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
ca: Tothom:
    Premeu el botó 'Seleccionar' per unir-vos a la partida

en: Would you like to play the tutorial of the game?
ca: Vols jugar al tutorial del joc?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
ca: No pots jugar en línia sense accés a Internet. Si vols jugar en línia, vés al menú d'opcions i selecciona "Connectar-se a Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
ca: No pots descarregar complements sense accés a Internet. Si vols descarregar complements, vés al menú d'opcions i selecciona "Connectar-se a Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
ca: No pots descarregar complements sense accés a Internet. Si vols descarregar complements, vés al menú d'opcions i selecciona "Connectar-se a Internet".
    
    Però sí que pots eliminar complements ja descarregats.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
ca: El mòdul de complements actualment es troba deshabilitat a la finestra d'opcions

en: Please wait while the add-ons are loading
ca: Espera mentre es carreguen els complements

en: Are you sure you want to quit STK?
ca: Segur que vols sortir del STK?

en: Create LAN Server
ca: Crea un servidor local

en: %s's server
ca: Servidor de %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
ca: Nº de circuits al campionat

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
ca: El nom ha de tenir entre 4 i 30 caràcters!

en: Incorrect characters in password!
ca: Caràcters invàlids a la contrasenya!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
ca: Preparat

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
ca: Unir-se en directe

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
ca: Observar

en: Install addon
ca: Instal·la el complement

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
ca: Si us plau, espera't a que la partida actual (%s) s'acabi. Temps restant estimat: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
ca: Si us plau, espera't a que acabi la partida actual. Temps restant estimat: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
ca: Si us plau, espera't a que la partida actual (%s) s'acabi. Progrés estimat: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
ca: Si us plau, espera't a que acabi la partida actual. Progrés estimat: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
ca: Si us plau, espera't a que acabi la partida actual.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
ca[0]: La partida començarà si hi ha més de %d jugador.
ca[1]: La partida començarà si hi ha més de %d jugadors.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
ca[0]: Començant en %d segon, o quan tothom hagi premut el botó 'Llestos'.
ca[1]: Començant en %d segons, o quan tothom hagi premut el botó 'Preparat'.

en: Connecting to server %s
ca: Connectant al servidor %s

en: Finding a quick play server
ca: Buscant un servidor de partides ràpides

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
ca: Temps restant: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
ca: Objectius

en: Fetching achievements
ca: Obtenint assoliments

en: %s's profile
ca: Perfil de %s

en: Since
ca: Des de

en: Status
ca: Estat

en: Fetching friends
ca: Obtenint amics

en: New Request
ca: Nova petició

en: Pending
ca: Pendent

en: Offline
ca: Fora de línia

en: Enter new E-mail below
ca: Introdueix la nova adreça a sota

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
ca: L'adreça ha de tenir entre 5 i 254 caràcters!

en: New Email is invalid!
ca: La nova adreça no és vàlida!

en: E-mail changed!
ca: S'ha canviat l'adreça!

en: Failed to change E-mail: %s
ca: No s'ha pogut canviar l'adreça: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
ca: Has d'iniciar sessió per poder jugar a la xarxa global. Fes clic al teu nom d'usuari aquí dalt.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
ca: No pots jugar en línia sense accés a Internet. Si vols jugar en línia, vés a les opcions, selecciona la pestanya "Interfície d'usuari", i edita el paràmetre "Connectar-se a Internet".

en: Searching
ca: S'està cercant

en: Exit game
ca: Surt del joc

en: Could not create player '%s'.
ca: No s'ha pogut crear el jugador '%s'.

en: User name cannot be empty.
ca: El nom d'usuari no pot estar buit.

en: Online username and password must not be the same!
ca: La contrasenya i el nom d'usuari en línia no poden ser el mateix!

en: Emails don't match!
ca: Els correus electrònics no coincideixen!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
ca: El nom d'usuari en línia només pot contenir caràcters (ASCII) alfanumèrics, punts, guions i guions baixos!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
ca: El nom d'usuari en línia ha de tenir entre 3 i 30 caràcters!

en: Online username must not start with a number!
ca: El nom d'usuari en línia no pot començar per un número!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
ca: El correu electrònic ha de tenir entre 4 i 254 caràcters!

en: Email is invalid!
ca: El correu electrònic no és vàlid!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
ca: Rebràs un correu electrònic amb més instruccions sobre l'activació del compte. Sigues pacient i assegura't de comprovar la teva carpeta de correu brossa.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
ca: L'accés a Internet es troba deshabilitat, activa'l a les opcions

[ctx: column_name]
en: Name
ca: Nom

[ctx: column_name]
en: Game mode
ca: Mode de joc

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
ca: Propietari

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
ca: Distància (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
ca: Desconegut

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
ca: No s'ha detectat IPv4. És posssible que no puguis unir-te a cap servidor.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
ca: No s'ha detectat IPv6. És posssible que no puguis unir-te a cap servidor.

en: No server is available.
ca: No hi ha cap servidor disponible.

en: Fetching servers
ca: Obtenint servidors

en: Server Bookmarks
ca: Servidors preferits

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
ca: Si una majoria de jugadors selecciona el mateix circuit i la mateixa configuració de cursa, la votació acabarà abans d'hora.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
ca: Localització aleatòria dels elements

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
ca: Nombre de gols per guanyar

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
ca: Condueix a l'inrevés

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
ca: Bloquejat: resol els reptes actius per accedir-ne a més!

en: Action
ca: Acció

en: Key binding
ca: Tecla assignada

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
ca: Deshabilita el dispositiu

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
ca: Habilita el dispositiu

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
ca: Habilita la configuració

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
ca: Tecles del joc

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
ca: Tecles del menú

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
ca: Gira a l'esquerra

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
ca: Gira a la dreta

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
ca: Accelera

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
ca: Fre / Marxa enrera

note: I18N: Key binding name
en: Fire
ca: Foc

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
ca: Mirar enrere

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
ca: Rescat

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
ca: Pausa

note: I18N: Key binding name
en: Up
ca: Amunt

note: I18N: Key binding name
en: Down
ca: Avall

note: I18N: Key binding name
en: Left
ca: Esquerra

note: I18N: Key binding name
en: Right
ca: Dreta

note: I18N: Key binding name
en: Select
ca: Selecciona

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
ca: Cancel·lar/Tornar

en: * A blue item means a conflict with another configuration
ca: * Un element blau indica un conflicte amb una altra configuració

en: * A red item means a conflict in the current configuration
ca: Un element vermell indica un conflicte a la configuració actual

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
ca: Atenció: La tecla 'Majúscules' no és una tecla gaire recomanable. Quan es premi aquesta tecla deixaran de funcionar totes les tecles que continguin un caràcter diferent en majúscules.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
ca: Estàs segur que vols esborrar permanentment aquesta configuració?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
ca: Introdueix un nou nom per a la configuració. Deixa'l buit per revertir-lo al valor per defecte.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
ca: En mode multijugador els jugadors poden seleccionar perfils limitats
    (més difícils) a la pantalla de selecció de karts

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
ca: Instal·lar els recursos complets

en: Are you sure to uninstall full game assets?
ca: Estàs segur de que vols desinstal·lar els recursos complets?

en: Keyboard %i
ca: Teclat %i

en: Touch Device
ca: Dispositiu tàctil

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
ca: Fes un toc sobre un dispositiu per configurar-lo

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
ca: Idioma del sistema

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
ca: A baix a l'esquerra

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
ca: Al costat dret

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
ca: Ocult

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
ca: Centrat

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
ca: Horitzontal

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
ca: Molt petita

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
ca: Petita

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
ca: Mitjana

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
ca: Gran

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
ca: Molt gran

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
ca: El mode speedrun només es pot habilitar si el joc no s'ha tancat des de que es va iniciar el mode història.
    
    Tancar el joc abans de completar el mode història invalida el temporitzador.
    
    Per fer servir el mode speedrun, fes servir un nou perfil, si us plau.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
ca: FPS màxims

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
ca: Completa

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
ca: Vsync obliga a la targeta gràfica a proporcionar un nou quadre
    només quan el monitor està llest per mostrar-lo.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
ca: Complet: un quadre per cada refresc del monitor

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
ca: Vsync no funcionarà si els teus controladors gràfics no ho suporten.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
ca: Efectes de partícules: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
ca: Personatges animats: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
ca: Llums dinàmiques: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
ca: Dispersió lluminosa: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
ca: Antialiàsing: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
ca: Oclusió ambiental: %s

en: Shadows: %s
ca: Ombres: %s

en: Shadows: %i
ca: Ombres: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
ca: Lluïssor: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
ca: Resplendor (contorns): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
ca: Rajos crepusculars (rajos de Déu): %s

en: Rendered image quality: %s
ca: Qualitat de la imatge renderitzada: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
ca: Difuminació de moviment: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
ca: Profunditat de camp: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
ca: L'accés a Internet està deshabilitat. Vols habilitar-lo?

en: You need to enter a password.
ca: Cal que introdueixis una contrasenya.

en: Logging out '%s'
ca: S'està desconnectant '%s'

en: Logging in '%s'
ca: S'està connectant '%s'

en: You can't delete the only player.
ca: No pots eliminar a l'únic jugador.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
ca: Realment vols eliminar el jugador '%s'?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
ca: Preparats!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
ca: Llestos!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
ca: Ja!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
ca: GOL!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
ca: Esperant als altres

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
ca: Esperant al servidor

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
ca: per

en: Collect nitro!
ca: Recull nitro!

en: Follow the leader!
ca: Segueix al líder!

en: Challenge Failed
ca: Repte no superat

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
ca: Prem la icona del podi per començar el tutorial

en: Press fire to start the tutorial
ca: Prem 'Foc' per començar el tutorial

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
ca: Prem la icona del podi per començar el repte

en: Press fire to start the challenge
ca: Prem 'Foc' per començar el repte

en: Quit the server
ca: Abandonar el servidor

en: You completed challenges!
ca: Has completat reptes!

en: Abort Grand Prix
ca: Avorta el campionat

en: Restart
ca: Reiniciar

en: Back to challenge selection
ca: Tornar a la selecció de reptes

en: Race against the new ghost replay
ca: Corre contra la nova repetició fantasma

en: Back to the menu
ca: Tornar al menú

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
ca: Realment vols avortar el campionat?

en: Red Team Wins
ca: L'equip vermell guanya

en: Blue Team Wins
ca: L'equip blau guanya

en: It's a draw
ca: Empatats

en: Eliminated after %s
ca: Eliminat després de %s

en: Eliminated
ca: Eliminat

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
ca: (en pròpia porta)

en: Track %i/%i
ca: Circuit %i/%i

en: Grand Prix progress:
ca: Progrés del campionat:

en: Highscores
ca: Millors temps

en: Best lap time: %s
ca: Millor volta: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
ca: per %s

en: You completed the challenge!
ca: Has completat el repte!

en: You failed the challenge!
ca: No has completat el repte!

en: Reached Requirements of SuperTux
ca: S'han complert els requisits del SuperTux

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
ca: Totes els cops estan permesos, o sigui que agafa armes i fes-ne un bon ús!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
ca: No conté armes, o sigui que només importa la teva habilitat al volant!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
ca: Segueix el kart del líder, però no l'avancis!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
ca: Ataca als altres amb armes fins que perdin totes les seves vides.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
ca: Empeny la pilota cap a la porteria contrària per marcar gols.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
ca: Explora circuits per trobar tots els ous amagats

en: Race against ghost karts and try to beat them!
ca: Corre contra cotxes fantasma i intenta guanyar-los!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
ca: Completa tantes voltes com sigui possible en un cert temps.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
ca: Prem la icona de futbol blava o vermella per canviar d'equip

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
ca: Circuit creat per %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
ca: Màx. jugadors permesos: %d

en: Number of red team AI karts
ca: Nombre de karts vermells controlats per l'ordinador

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
ca: No pots participar en aquest campionat perquè conté circuits que estan bloquejats!

note: I18N: track group name
en: all
ca: Tots

en: Locked!
ca: Bloquejat!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
ca: Completa tots els reptes per obrir la porta gran!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
ca: Necessites més punts
    per entrar en aquest repte!
    Busca els reptes disponibles
    al mapa en miniatura.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
ca: Accelera amb <%s>, i gira amb <%s> i <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
ca: Accelera tocant la part superior del volant, i gira movent-te a dreta o esquerra.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
ca: Accelera movent l'accelerador cap amunt, i gira inclinant el teu dispositiu.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
ca: Accelera movent l'accelerador cap amunt, i gira fent rotar el teu dispositiu.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
ca: Recull caixes de regal, i dispara l'arma amb <%s> per fer explotar aquestes capses!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
ca: Recull caixes de regal, i dispara prement la icona de les bitlles per fer explotar aquestes capses!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
ca: Prem <%s> per mirar enrere.
    Dispara l'arma amb <%s> mentre prems <%s> per disparar cap enrere!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
ca: Prem el botó del retrovisor per mirar cap enrere.
    Dispara l'arma cap enrere arrossegant la icona del mirall cap a la bola de bitlles!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
ca: Fes servir el nitro que has recollit prement <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
ca: Fes servir el nitro que has recollit prement la icona del nitro.

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
ca: Recull ampolles de nitro (les farem servir després de la corba).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
ca: Ups! Quan tinguis problemes, prem <%s> per ser rescatat.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
ca: Ups! Quan tinguis problemes, prem la icona de l'ocell per ser rescatat.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
ca: Accelera i prem la tecla <%s> mentre gires per derrapar.
    Derrapar una mica pot ajudar-te a girar més ràpid per agafar corbes tancades.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
ca: Accelera i prem la icona del derrapatge mentre gires per derrapar.
    Derrapar una mica pot ajudar-te a girar més ràpid per agafar corbes tancades.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
ca: Tingues en compte que si aconsegueixes derrapar durant varis segons, rebràs un increment de velocitat com a recompensa!

en: You are now ready to race. Good luck!
ca: Ja estàs preparat per competir.  Bona sort!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
ca: Un joc de curses de karts en 3D de codi obert.

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
ca: tux;joc;cursa;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
ca: Karts. Nitro. Acció! El SuperTuxKart és un joc de curses 3D de codi obert amb una gran varietat de personatges, circuits i maneres de jugar. El nostre objectiu és crear un joc que sigui més divertit que realista, i proporcionar una experiència agradable per a totes les edats.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
ca: Tenim varis circuits amb diferents ambientacions per disfrutar, des de conduir sota l'aigua, terres de cultiu rurals, selves o fins i tot l'espai! Dona-ho tot mentre evites que els altres karts t'avancin, però no et mengis els plàtans! Vigila amb les boles de bitlles, desembussadors, xiclets i pastissos llançats pels teus oponents.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
ca: Pots córrer una sola cursa contra altres karts, competir en un o varis campionats, intentar superar les puntuacions màximes en les teves pròpies curses contra rellotge, jugar en mode batalla contra l'ordinador o els teus amics, i més! Per a un desafiament encara més gran, competeix en línia contra jugadors de tot el món i demostra les teves habilitats al volant!

en: This game has no ads.
ca: Auest joc no té anuncis.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
ca: Aquesta és una versió inestable del SuperTuxKart que conté les últimes millores. Es publica principalment per provar-la, per fer que la versió estable del STK sigui tan bona com sigui possible.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
ca: Aquesta versió es pot instal·lar en paral·lel amb la versió estable en el dispositiu.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
ca: Si necessites més estabilitat, pots fer servir la versió estable: %s

en: SuperTuxKart Team
ca: L'equip del SuperTuxKart
