SuperTuxKart - en to cs translation catalogue (1038 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
cs: Extrahování herních dat…

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
cs: Chyba při extrakci herních dat

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
cs: Zkontrolujte zbývající místo na zařízení nebo přeinstalujte SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
cs: Ukončit

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
cs: Kryštof Kolumbus

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
cs: Projeďte si alespoň jednou každou z oficiálních tratí.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
cs: Zásah!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
cs: Zasáhněte 10 motokár bowlingovou koulí.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
cs: Úhlavní nepřítel

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
cs: Zasáhněte stejnou motokáru nejméně 5krát v jednom závodu.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
cs: Maratonec

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
cs: Dokončete nějaký závod s nejméně dvojnásobkem výchozího počtu kol.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
cs: Řada smyků

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
cs: Proveďte 5 smyků v jednom kole.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
cs: Zlatý řidič

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
cs: Vyhrajte proti nejméně 3 počítačem ovládaným motokárám v režimech normálního závodu, závodu na čas a následujte vedoucího.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
cs: Vášeň pro bonusy

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
cs: Použijte 10 nebo více bonusů v závodě.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
cs: Nezastavitelný

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
cs: Vyhrajte 5 samostatných závodů v řadě proti nejméně 3 počítačem ovládaným motokárám. Pozor, restart závodu se počítá jako ztráta.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
cs: Milovník banánů

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
cs: Nasbírejte alespoň 5 banánů v jednom závodě.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
cs: Je to tajné

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
cs: Opravdu … tajemství.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
cs: Lovec komárů

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
cs: Udělejte ze svých soupeřů komáry! V závodě alespoň 5 z nich plácačkou rozmáčkněte.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
cs: Za hranicí štěstí

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
cs: Vyhrajte 10 samostatných závodů v řadě v režimech Expert nebo SuperTux proti nejméně 5 počítačem ovládaným motokárám. Pozor, restart závodu se počítá jako ztráta.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
cs: Hřiště tučňáků

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
cs: Mimo vyjetou kolej

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
cs: Na měsíc a zpět

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
cs: Na konci světa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
cs: Nainstalovat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
cs: Odinstalovat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
cs: Zpět

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
cs: Vyberte požadovaný typ ovládání

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
cs: Akcelerometr

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
cs: Gyroskop

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
cs: Volant

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
cs: Automatické zrychlení

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
cs: Můžete jej později změnit v nastavení dotykového zařízení.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
cs: Použít

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
cs: Nastavení dotykového zařízení

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
cs: Obecné

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
cs: Zařízení je povoleno

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
cs: Prohozená tlačítka

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
cs: Rozsah tlačítek

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
cs: Pokročilé

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
cs: Mrtvá zóna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
cs: Citlivost X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
cs: Citlivost Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
cs: Obnovit výchozí nastavení

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
cs: Ano

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
cs: Zrušit

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
cs: Přijmout

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
cs: Vrátit zpět

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
cs: Nastavení kamery

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
cs: Kamera hráče

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
cs: Zorné pole

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
cs: Vzdálenost

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
cs: Úhel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
cs: Klidná kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
cs: Zpětná kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
cs: Následovat míč v módu fotbalu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
cs: Resetovat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
cs: Nastavení grafiky

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
cs: Pokročilé efekty (světla, atd.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
cs: Stíny

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
cs: Bloom (rozptýlené světlo)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
cs: Světelné paprsky

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
cs: Zastínění okolím

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
cs: Hloubka ostrosti

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
cs: Záře (obrysy)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
cs: Vyhlazování hran

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
cs: Pohybová neostrost

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
cs: Osvětlení založené na obrázku

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
cs: Rozptyl světla

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
cs: Animované postavy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
cs: Komprese textur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
cs: Částicové efekty

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
cs: Kvalita vykreslovaného obrazu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
cs: Geometrické podrobnosti

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
cs: * Nová nastavení se projeví až po ukončení a opětovném spuštění STK

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
cs: Zavřít

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
cs: Nahrát závod pro opakovačku s duchem

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
cs: Pouze zhlédnout opakovačku

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
cs: Porovnat s jiným duchem

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
cs: Start závodu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
cs: Porovnat ducha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
cs: Odstranit

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
cs: Cíl

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
cs: Postup

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
cs: Změna hesla

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
cs: Stávající heslo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
cs: Nové heslo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
cs: Potvrdit

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
cs: Odeslat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
cs: Vrátit se do závodu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
cs: Návrat do čekárny

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
cs: Restartovat závod

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
cs: Vzdát závod

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
cs: Možnosti

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
cs: Nápověda

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
cs: Opustit server

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
cs: Zobrazit

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
cs: Nejlepších 10 hráčů

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
cs: Načíst znovu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
cs: Obnovení účtu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
cs: Obdržíte e-mail s dalšími pokyny, jak obnovit heslo. Prosím, buďte trpěliví a ujistěte se, že jste zkontrolovali i složku se spamem.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
cs: Aby bylo možné obnovit heslo, vyplňte uživatelské jméno a e-mailovou adresu, které jste zadali při registraci.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
cs: Uživatelské jméno

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
cs: E-mail

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
cs: Podmínky použití

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
cs: Souhlasím s výše uvedenými podmínkami a je mi 13 let a více.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
cs: Nastavení serveru

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
cs: Obtížnost

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
cs: Nováček

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
cs: Pokročilý

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
cs: Herní režim

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
cs: Normální závod

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
cs: Závod na čas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
cs: Bitva

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
cs: Fotbal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
cs: Heslo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
cs: Připojit

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
cs: Přidat tento server do záložek

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
cs: Přidat hráče

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
cs: Název

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
cs: Jakmile bude seznam hráčů připraven, stiskněte tlačítko 'Všichni hráči připraveni'.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
cs: Všichni hráči připraveni

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
cs: Vymazat hráče

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
cs: Informace o uživateli

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
cs: Přidat kamaráda

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
cs: Odmítnout

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
cs: Hlasovat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
cs: Pozastaveno

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
cs: Návrat do hry

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
cs: Výběr motokáry

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
cs: Návrat do nabídky

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
cs: Plně stiskněte a uvolněte…

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
cs: Přiřadit ke klávese ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
cs: Nic nepřiřazovat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
cs: Nastavení závodu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
cs: Pokračovat

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
cs: Doplňky pro SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
cs: Aktualizováno

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
cs: Hodnocení >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
cs: Motokáry

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
cs: Tratě

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
cs: Arény

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
cs: Nainstalováno

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
cs: Standardní

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
cs: Zásuvné moduly

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
cs: Všechny

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
cs: Poděkování

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
cs: Všechny tratě

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
cs: Upravit Velkou cenu

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
cs: Přesunout nahoru

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
cs: Přesunout dolů

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
cs: Přidat

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
cs: Upravit

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
cs: Uložit

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
cs: Počet kol:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
cs: Opačný směr:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
cs: Výběr opakovačky s duchem

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
cs: Lov vajíček

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
cs: Ukázat pouze nejlepší časy

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
cs: Porovnat opakovačku

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
cs: Zobrazovat pouze opakovačky odpovídající aktuální obtížnosti

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
cs: Zobrazit pouze opakovačky odpovídající aktuální verzi

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
cs: Skrýt opakovačky z hry více hráčů

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
cs: Nahrát pro opakovačku s duchem

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
cs: Počet počítačem ovládaných motokár

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
cs: Opačný směr

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
cs: Maximální doba (min.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
cs: Skupina tratí

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
cs: Pokračovat v uložené VC

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
cs: Editor Velké ceny

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
cs: Nová

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
cs: Kopírovat

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
cs: Přejmenovat

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
cs: Uložit Velkou cenu

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
cs: Nápověda k SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
cs: Herní režimy

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
cs: Bonusy

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
cs: Banány

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
cs: Režim příběhu

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
cs: Třídy motokár

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
cs: Hra více hráčů

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
cs: Spustit výuku

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
cs: Sbírejte modré krabice. Přidají vám bonusy.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
cs: Vyhněte se banánům!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
cs: Sběr nitra vám umožní získat zvýšení rychlosti, kdykoliv budete chtít, stisknutím přiřazené klávesy nebo tlačítka. Svou současnou úroveň nitra můžete vidět na indikátoru v pravém dolním rohu obrazovky závodu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
cs: Vidíte-li tlačítko se zámkem jako je toto, musíte pro odemčení splnit výzvu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
cs: Pomocí speciální klávesy nebo tlačítka můžete udělat smyk. Postupné krátké smyky pomáhají dělat ostré zatáčky; zatímco střední smyky zvýší vaši rychlost, dlouhé smyky ještě více. Při smyku nemůžete přestat zatáčet, takže nejprve pečlivě orientujte svou motokáru!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
cs: Urychlit start můžete stisknutím tlačítka zrychlení při povelu 'Pozor!' před startem závodu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
cs: * Stávající přiřazení kláves lze zobrazit/změnit v nabídce Možnosti

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
cs: SuperTuxKart nabízí několik herních režimů:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
cs: Běžný závod: Všechny údery jsou povoleny, takže sbírejte bonusy a chytře je používejte!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
cs: Závod na čas: Neobsahuje žádné bonusy, takže záleží pouze na vašich řidičských schopnostech!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
cs: Následujte vedoucího: Jezděte na druhém místě, protože poslední motokára bude diskvalifikována pokaždé, když odpočítávání dosáhne nuly. Pozor: za jízdu před vedoucím budete vyloučeni taky!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
cs: Existují 3 typy bitevního režimu: V režimu Bitva na 3 zásahy musíte zasáhnout ostatní zbraněmi, dokud neztratí všechny své životy. V režimu Volný pro vše vyhraje hráč, který zasáhne ostatní nejvícekrát v daném časovém limitu. V režimu Zmocni se vlajky musí váš tým přivézt vlajku druhého týmu na vaši vlastní vlajkovou základnu, dokud vaše vlajka není polapena jiným týmem.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
cs: Fotbal: Použijte svou motokáru k natlačení míče do branky.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
cs: Lov vajíček: Prozkoumejte tratě a najděte všechna skrytá vejce.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
cs: Opakovačka s duchem: Závoďte proti záznamu s duchem v závodu na čas nebo v režimu lovu vajec a nahrajte si vlastní!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
cs: * Většinu těchto herních režimů lze hrát v módu Velké ceny: místo jednoho závodu jich pojedete několik v řadě. Čím lépe se umístíte, tím více bodů získáte. Kdo má na konci nejvíc bodů vyhrává pohár.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
cs: Abyste si usnadnili cestu k výhře, můžete sbírat následující bonusy:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
cs: Žvýkačka – chraňte se jí jako štítem, nebo při pohledu dozadu upusťte za sebe jako růžovou lepkavou louži.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
cs: Zip – umožní vám výrazné zvýšení rychlosti. Ale dejte si pozor, abyste neztratili kontrolu nad svou motokárou!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
cs: Dort – házejte na nejbližší soupeře, nejlépe na krátkých vzdálenostech a dlouhých rovinkách. Ovlivňuje také ostatní motokáry v blízkosti výbuchu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
cs: Zvon – trefte protivníkova záda a přitáhněte se. Nebo se ohlédněte a hoďte zvon dozadu – soupeř, kterého trefíte, přijde o výhled.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
cs: Bowlingová koule – jede rovně dokud nenarazí, může se odrážet od stěn. Pokud se podíváte zpět, bude hozena dozadu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
cs: Padák – zpomalí všechny hráče před vámi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
cs: Prohazovačka – dárky se na krátkou chvíli přemění na banány, plechovky s nitrem na žvýkačky a naopak.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
cs: Basketbalový míč – odrazí se za vedoucím a může přitom přimáčknout a zpomalit ostatní motokáry, se kterými se setká.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
cs: Plácačka – rozplácne motokáry v blízkosti a tím je zpomalí. Lze ji také použít k odstranění padáků a bomb.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
cs: Náraz do banánu může mít za následek, že se připojí k motokáře jedna z následujících položek:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
cs: Kotva – způsobuje náhlé zpomalení motokáry.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
cs: Padák – zpomaluje motokáru, progresivněji než kotva. Čím rychleji jedete, tím silněji zpomaluje.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
cs: Bomba – po určité době vybuchne a vyhodí motokáru do vzduchu. Nárazem do jiné motokáry přehodíte bombu na jiného hráče.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
cs: Zlý Nolok polapil Gnu! Zde je několik tipů, které vám pomohou:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
cs: Tato ikona na minimapě zobrazuje dostupné výzvy, které jste nedokončili. V pravém horním rohu obrazovky se také dozvíte, kolik bodů aktuálně máte. Dokončete co nejvíce výzev a Nolok přijme závod proti vám. Vyhrajte a osvobozte Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
cs: Když dokončíte výzvu, dostanete pohár. Každý pohár má hodnotu několika bodů. Čím vyšší obtížnost jste dokončili, tím lepší pohár a více bodů dostanete.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
cs: Když získáte pod touto ikonou uvedený počet bodů, budete odměněni. Je jich tu několik k výběru.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
cs: Ne všechny motokáry jezdí stejně! Patří do tříd s několika rozdíly:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
cs: Hmotnost – existují tři třídy motokár, v závislosti na jejich hmotnosti: lehké, střední a těžké. Těžší motokáry jsou méně ovlivněny padáky a jsou odolnější vůči výbuchům.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
cs: Zrychlení – obzvláště užitečné při startu, po nehodě nebo na tratích s mnoha ostrými zatáčkami. Čím je motokára lehčí, tím rychleji zrychluje, zejména při nízkých rychlostech.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
cs: Maximální rychlost – čím vyšší je, tím rychleji může jet motokára. Zvláště užitečné na tratích s přímým vedením a mírnými zatáčkami. Těžší motokáry mají vyšší maximální rychlost.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
cs: Nitro efektivita – čím vyšší je, tím vyšší rychlost dostanete z plechovky nitra. Lehčí motokára bude mít vyšší nitro efektivitu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
cs: Pokud budete několik vteřin těsně následovat další motokáru, dostanete aerodynamický rychlostní bonus, když ji předjedete. Čím lehčí je vaše motokára, tím je to jednodušší.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
cs: SuperTuxKart lze hrát on-line v režimu pro více hráčů…:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
cs: Nejprve vyberte ikonu „On-line“ v hlavní nabídce. Vyberte místní síť nebo globální síť (v možnostech je třeba povolit internet). Potom si můžete vytvořit svůj vlastní server s vlastními volbami nebo si nějaký vyhledat v seznamu existujících serverů, ke kterým se můžete připojit. Některé z nich jsou doporučované servery s možností hodnocení závodů.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
cs: Pokud jde o server, závod začne, jakmile to rozhodne jeho vlastník (symbolizovaný korunou). Oficiální servery mohou automaticky spustit start pouze pokud je dostatek hráčů. Poté si můžete vybrat svou motokáru a hlasovat pro další trať, na které se bude závodit. Tratě ze zásuvných modulů jsou povoleny pouze pokud se vyskytují u všech připojených hráčů a na serveru.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
cs: … nebo na stejném zařízení:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
cs: Nejprve budete potřebovat několik vstupních zařízení. Pomocí obrazovky pro nastavení vstupu je nastavte. Ideální je více gamepadů nebo joysticků: na klávesnici (klávesnicích) bude každý hráč potřebovat jinou sadu kláves a většina klávesnic není vhodná pro hru více hráčů, protože nepodporují více současných stisknutí kláves.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
cs: Pokud jsou vstupní zařízení nastavena, vyberte ikonu „Hra více hráčů“ v hlavní nabídce. Každý hráč může stisknout klávesu „Střelba“ svého gamepadu nebo klávesnice, aby se připojil ke hře, a pomocí svého vstupního zařízení vybrat svou motokáru. Hra pokračuje, když si každý vybral svou motokáru. Pro tuto operaci nelze použít myš.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
cs: Výběr nejlepšího skóre

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
cs: Počet kol na čas

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
cs: Velká cena

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
cs: Vyberte si motokáru

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
cs: Hra jednoho hráče

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
cs: Hra více hráčů

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
cs: On-line

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
cs: Zásuvné moduly

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
cs: Výuka

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
cs: Nejlepší skóre

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
cs: Úspěchy

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
cs: Editor Velké ceny

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
cs: O hře

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
cs: Vytvoření serveru

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
cs: Název serveru

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
cs: Maximální počet hráčů

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
cs: Heslo pro privátní server (volitelně)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
cs: Vytvořit

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
cs: Místní síť

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
cs: Najít server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
cs: Vytvořit server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
cs: Čekárna

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
cs: Start závodu

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
cs: Nastavení

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
cs: Povolit rozdělenou obrazovku nebo handicapy pro hráče

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
cs: Místní síť

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
cs: Globální síť

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
cs: Zadejte adresu serveru

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
cs: Váš profil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: ...
cs: …

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
cs: Hodnocení hráčů

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
cs: Přátelé

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
cs: Poohlédnout se po dalších kamarádech:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
cs: Hledat

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
cs: Celosvětová síť

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
cs: Rychlá hra

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
cs: Nastavení účtu

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
cs: Heslo:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
cs: Změnit

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
cs: Vytvořit uživatele

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
cs: Nový on-line účet

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
cs: Existující on-line účet

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
cs: Off-line účet

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
cs: Místní název

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
cs: On-line uživatelské jméno

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
cs: Resetovat heslo

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
cs: Můžete hrát bez vytvoření on-line účtu výběrem režimu off-line účet. Pak se ale nemůžete připojit k přátelům, hlasovat pro zásuvné moduly atd. Přečtěte si prosím naše prohlášení o ochraně soukromí na http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
cs: Výběr serveru

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
cs: Zobrazit soukromé servery

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
cs: Použít připojení IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
cs: Hledání uživatele

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
cs: Předvolby pro SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
cs: Grafika

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
cs: Zvuk

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
cs: Rozhraní

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
cs: Hráči

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
cs: Ovládání

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
cs: Jazyk

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
cs: Hudba

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
cs: Zapnuto

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
cs: Hlasitost

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
cs: Zvukové efekty

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
cs: Smazat nastavení

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
cs: Vypnout nastavování

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
cs: Zpět k seznamu zařízení

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
cs: Přejmenovat konfiguraci

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
cs: Povolit zpětnou vazbu (pokud je podporována)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
cs: Internetové možnosti

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
cs: Vždy zobrazovat přihlašovací obrazovku

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
cs: Připojit k Internetu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
cs: Povolit chatování on-line

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
cs: Povolit chatování v on-line hrách

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
cs: Různé možnosti

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
cs: Používat handicapy pro hráče

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
cs: Odinstalovat všechny herní prvky

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
cs: Stiskněte enter nebo poklepejte na zařízení, které chcete nastavit

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
cs: Přidat vstupní zařízení

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
cs: * Kterou konfiguraci budete chtít použít, bude vyvozeno z toho, kterou klávesu 'Vybrat' stisknete při vstupu do hry.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
cs: Motiv vzhledu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
cs: Minimapa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
cs: Rozdělení obrazovky hry pro více hráčů

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
cs: Velikost písma

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
cs: Kamera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
cs: Vlastní…

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
cs: Zobrazovat počet snímků/s

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
cs: Zobrazit bonusy ostatních motokár

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
cs: Zapnout odpočet režimu příběhu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
cs: Zapnout rychlostní odpočet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
cs: Rozlišení vykreslování

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
cs: Úroveň grafických efektů

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
cs: Úroveň efektů rozostření

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
cs: Vertikální synchronizace

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
cs: Vlastní nastavení…

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
cs: Rozlišení

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
cs: Celá obrazovka

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
cs: Zapamatovat si umístění okna

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
cs: Použít nové rozlišení

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
cs: Vyberte obtížnost

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
cs: Vyberte herní režim

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
cs: Tlačítky vlevo/vpravo zvolte svůj tým a stiskněte tlačítko střelby

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
cs: Červený tým

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
cs: Modrý tým

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
cs: Počet kol

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
cs: Počet počítačem ovládaných motokár

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
cs: Počet počítačem ovládaných motokár modrého týmu

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
cs: Náhodná Velká cena

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
cs: Přihlášení

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
cs: Zapamatovat heslo

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
cs: Odstranit

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
cs: Barva motokáry

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
cs: Motiv vzhledu uživatelského rozhraní lze změnit v možnostech uživatelského rozhraní.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
cs: Můžete vidět bonusy ostatních motokár, pokud je povolíte v možnostech uživatelského rozhraní.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
cs: Velikost písma lze změnit v možnostech uživatelského rozhraní.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
cs: Nabídka nápovědy obsahuje spoustu užitečných informací.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
cs: V režimu pro jednoho hráče můžete sledovat a zkoušet překonat zaznamenaný závod na čas.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
cs: Další informace o hře naleznete na adrese https://supertuxkart.net/.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
cs: Krátké dávky nitra jsou účinnější.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
cs: Zipy používejte pouze tehdy, je-li to bezpečné. Ideální jsou dlouhé rovné cesty.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
cs: Nepoužívejte více zipů rychle v řadě, místo toho počkejte, až se rychlost sníží.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
cs: Smyky vás dělají mnohem rychlejší, dělejte je kdykoli je to bezpečné.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
cs: Plácačka lze použít k odstranění bomb nebo padáků.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
cs: Během smyku nemůžete přestat zatáčet. Dobrá orientace motokáry na začátku smyku je prvořadá.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
cs: Pokud začnete zrychlovat už během povelu „Pozor!“, podpoříte své zrychlení.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
cs: Brzdění umožňuje rychleji se zbavit padáků.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
cs: V první řadě se zaměřte na to, kam vaše motokára jede.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
cs: Záchranná klávesa (tlačítko) je velmi užitečná.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
cs: Buďte opatrní, když jste blízko k jiným motokárám, mohou vás napadnout!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
cs: Basketbalové míče lze zničit pomocí přesných zpětných výstřelů bowlingovou koulí, dortem nebo zvonem.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
cs: Pokuste se zabránit nárazu do zad jiných motokár, protože vás to zpomalí.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
cs: Můžete použít bowlingové koule k odtlačení a blokování míče.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
cs: Ve fotbale vždy pracujte jako tým, abyste dosáhli dobrých výsledků.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
cs: Pokud vám chybí míč a soupeř se blíží, zkuste ho zasáhnout pomocí bonusů nebo zablokujte jeho cestu.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
cs: Dobrá rotace pozic (útok a obrana) je nezbytná.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
cs: Ujistěte se, že máte zásobu aspoň dvou velkých plechovek ceněného nitra.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
cs: Nikdy nepoužívejte všechny tři bowlingové koule najednou.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
cs: Nesnažte se zbytečně bránit spoluhráči vezoucímu míč, ale můžete se pokusit zasáhnout soupeře a pokusit se tak zabránit jim vstřelit branku.

note: I18N: ../stk-assets/karts/gnu/kart.xml
en: Gnu
cs: Pakůň Gnu

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Pepper
cs: Paprika

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_wizard/kart.xml
en: Sara
cs: Sára

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
cs: Předpotopní propast

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
cs: Mimozemský signál

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
cs: Bludiště dávného kolosea

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
cs: Město Candela

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
cs: Bitevní ostrov

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
cs: Černý les

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
cs: Jeskyně X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
cs: Kakaový chrám

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
cs: Kros kukuřičným polem

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
cs: Pevnost Magma

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
cs: Ostrov Velký ráj

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
cs: Ledové fotbalové hřiště

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
cs: Co se děje, prckové? Snad vám nechybí váš šéf pakůň?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
cs: Jasně, koukni, je v mém zámku a bude podáván k večeři…

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
cs: Ale já jsem spravedlivý tvor, takže ti nabídnu dohodu.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
cs: Když mě porazíš na trati, tak toho starce pustím.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
cs:  Takoví spratci jako vy, mě nikdy nemůžou porazit – krále všech motokár!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
cs: Písečné duny

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
cs: Fotbalový stadion Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
cs: Kolem majáku

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
cs: Starý důl

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
cs: Hodina matiky

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
cs: Dýňový park

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
cs: Zámek Ravenbridge

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
cs: Tekuté písky

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
cs: Jezero Lochnesky

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
cs: Severní letovisko

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
cs: Sněžný vrchol

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
cs: Fotbalové hřiště

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
cs: Stadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
cs: Podnik STK

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
cs: Chrám

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
cs: Sopečný ostrov

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
cs: Japonská zahrada

en: Completed achievement "%s".
cs: Cíl „%s“ dosažen.

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
cs: Nepodařilo se připojit k serveru doplňků SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
cs: Chyba při stahování novinek: '%s'.

en: Normal Race (Grand Prix)
cs: Normální závod (Velká cena)

en: Time-Trial (Grand Prix)
cs: Závod na čas (Velká cena)

en: Time-Trial - beat the replay
cs: Závod na čas – porazte záznam z jízdy

en: Time-Trial - nitro challenge
cs: Závod na čas – nitro výzva

en: Normal Race (single race)
cs: Normální závod (jediný závod)

en: Time-Trial (single race)
cs: Závod na čas (jediný závod)

en: Follow the Leader (single race)
cs: Následujte vedoucího (jediný závod)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
cs: Režim: Opačný směr

en: New track '%s' now available
cs: Nová trať '%s' nyní k dispozici

en: New game mode '%s' now available
cs: Nový herní režim '%s' nyní k dispozici

en: New Grand Prix '%s' now available
cs: Nová Velká cena '%s' je nyní k dispozici

en: New difficulty '%s' now available
cs: Nová obtížnost '%s' nyní k dispozici

en: New kart '%s' now available
cs: Nová motokára '%s' nyní k dispozici

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
cs: Rychlostní režim deaktivován. Lze jej aktivovat pouze pokud hra nebyla ukončena od spuštění režimu příběhu.
    
    Ukončení hry před dokončením režimu příběhu zneplatní odpočet.
    
    Chcete-li použít rychlostní režim, použijte nový profil.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
cs: Host

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
cs: Host %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
cs: Soubor nastavení byl poškozen, proto byl smazán a bude vytvořen nový.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
cs: Soubor nastavení byl zastaralý, proto byl smazán a bude vytvořen nový.

en: Video recording started.
cs: Zahájeno nahrávání videa.

en: Video saved in "%s".
cs: Video uloženo do „%s“.

en: Encoding progress:
cs: Průběh enkódování:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
cs: FPS: %d/%d/%d –⁠ %d tisíc trojúh., ping: %d ms

en: Loading
cs: Načítání

en: Mass
cs: Hmotnost

en: Maximum speed
cs: Maximální rychlost

en: Acceleration
cs: Zrychlení

en: Nitro efficiency
cs: Nitro efektivita

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
cs: %s (handicapovaný)

en: %s is ready
cs: %s je připraven

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
cs: [nezadáno]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
cs: Levé tlačítko myši

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
cs: Pravé tlačítko myši

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
cs: Storno

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
cs: Prostřední tlačítko myši

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
cs: Tlačítko myši X1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
cs: Tlačítko myši X2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
cs: Tabulátor

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
cs: Enter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
cs: Přijmout

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
cs: Mezerník

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
cs: Doleva

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
cs: Nahoru

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
cs: Doprava

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
cs: Dolů

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
cs: Levé Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
cs: Pravé Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
cs: 0 na numerické klávesnici

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
cs: 1 na numerické klávesnici

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
cs: 2 na numerické klávesnici

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
cs: 3 na numerické klávesnici

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
cs: 4 na numerické klávesnici

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
cs: 5 na numerické klávesnici

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
cs: 6 na numerické klávesnici

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
cs: 7 na numerické klávesnici

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
cs: 8 na numerické klávesnici

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
cs: 9 na numerické klávesnici

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
cs: - (odčítání)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
cs: Desetinná čárka

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
cs: / (dělení)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
cs: Levý Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
cs: Pravý Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
cs: Levý Control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
cs: Pravý Control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
cs: Levé Menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
cs: Pravé Menu

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
cs: Gamepad má %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
cs: Osa %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
cs: Osa %d převrácena

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
cs: Osa %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
cs: Tlačítko gamepadu %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
cs: Tlačítko myši %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
cs: Osa myši %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
cs: Prosím přenastavte své nastavení kláves.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
cs: Formát souboru s nastaveními ovládacích zařízení není slučitelný s touto verzí SuperTuxKart.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
cs: Průvodce

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
cs: Stisk levé páčky

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
cs: Stisk pravé páčky

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
cs: Levý nárazník

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
cs: Pravý nárazník

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
cs: DPad nahoru

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
cs: DPad dolů

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
cs: DPad doleva

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
cs: DPad doprava

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
cs: Levá páčka doprava

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
cs: Levá páčka doleva

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
cs: Levá páčka dolů

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
cs: Levá páčka nahoru

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
cs: Pravá páčka doprava

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
cs: Pravá páčka doleva

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
cs: Pravá páčka dolů

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
cs: Pravá páčka nahoru

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
cs: Levý spouštěč

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
cs: Pravý spouštěč

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
cs: „%s“ je ignorováno. Abyste se mohli zúčastnit, je třeba se do hry připojit dříve!

en: Only the Game Master may act at this point!
cs: V tomto okamžiku může jednat pouze hráč zakládající hru!

en: %s has low battery level.
cs: %s má nízkou úroveň nabití baterie.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
cs: Připojte svůj Wiimote ovladač do správce Bluetooth a poté klikněte na tlačítko OK. Podrobný návod je na https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
cs: Stiskněte současně tlačítka 1 + 2 na svém Wiimote ovladači, přepnete jej do režimu vyhledávání, poté klikněte na tlačítko Budiž. Podrobný návod je na https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
cs[0]: Nalezen %d Wiimote ovladač
cs[1]: Nalezeny %d Wiimote ovladače
cs[2]: Nalezeno %d Wiimote ovladačů
cs[3]: Nalezeno %d Wiimote ovladačů

en: Could not detect any wiimote :/
cs: Nepodařilo se nalézt žádný Wiimote ovladač :/

en: Getting ready to race
cs: Připravuje se závod

en: Penalty time!!
cs: Trestný čas!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
cs: Nezrychlujte před povelem 'Pozor!'

en: You can have at most 3 lives!
cs: Můžete mít maximálně 3 životy!

en: +1 life.
cs: +1 život.

en: You were too slow!
cs: Byli jste příliš pomalí!

en: You won the race!
cs: Vyhráli jste závod!

en: You finished the race in rank %d!
cs: Dokončili jste závod na %d. místě!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
cs: %s opustil(a) hru.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
cs: SuperTuxKart se může připojit k serveru a stahovat doplňky a upozorňovat vás na aktualizace. Přečtěte si prosím naše zásady ochrany osobních údajů na adrese https://supertuxkart.net/Privacy. Chcete tuto funkci povolit? (Budete-li chtít toto nastavení změnit později, přejděte na možnosti, vyberte kartu „Obecné“ a upravte volbu „Připojit k Internetu“).

en: Your screen resolution is too low to run STK.
cs: Vaše rozlišení obrazovky je příliš nízké pro spuštění STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
cs: Ovladač grafické karty, který je nyní používán na tomto systému, je zastaralý. Nainstalujte jeho nejnovější verzi.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
cs: Váš grafický ovladač se zdá být velmi starý. Zkontrolujte, zda je k dispozici aktualizace. SuperTuxKart doporučuje ovladač podporující %s nebo lepší. Hra pravděpodobně ještě poběží, ale v redukovaném grafickém režimu.

en: Server connection timed out.
cs: Časový limit připojení k serveru vypršel.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
cs: %s má červenou vlajku!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
cs: Červená vlajka se vrátila!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
cs: %s má modrou vlajku!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
cs: Modrá vlajka se vrátila!

en: %s captured the blue flag!
cs: %s získal modrou vlajku!

en: %s captured the red flag!
cs: %s získal červenou vlajku!

en: Eggs: %d / %d
cs: Vejce: %d / %d

en: Leader
cs: Vedoucí

en: Final lap!
cs: Poslední kolo!

en: Lap %i
cs: Kolo %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
cs: %s od %s

en: New fastest lap
cs: Nové nejrychlejší kolo

en: WRONG WAY!
cs: ŠPATNÝ SMĚR!

en: %s scored a goal!
cs: %s vstřelil gól!

en: Oops, %s made an own goal!
cs: Ajaj, %s si dal vlastní gól!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
cs[0]: Vznikla %i náhradní pneumatika pro motokáru!
cs[1]: Vznikly %i náhradní pneumatiky pro motokáru!
cs[2]: Vzniklo %i náhradních pneumatik pro motokáru!
cs[3]: Vzniklo %i náhradních pneumatik pro motokáru!

en: You have been eliminated!
cs: Byli jste vyřazeni!

en: '%s' has been eliminated.
cs: „%s“ byl vyřazen.

en: Server has been shut down.
cs: Server byl vypnut.

en: You were kicked from the server.
cs: Byli jste vykopnutí ze serveru.

en: You were kicked: Ping too high.
cs: Byli jste vykopnuti: Příliš vysoký ping.

en: Bad network connection is detected.
cs: Bylo zjištěno špatné připojení k síti.

en: %s disconnected.
cs: %s odpojen.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
cs: Stiskněte jméno hráče v seznamu pro správu hráčů a informace o hodnocení.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
cs: Obtížnost: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
cs: Maximálně hráčů: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
cs: Herní režim: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
cs: Limit času

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
cs: Limit branek

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
cs: Typ fotbalové hry: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
cs: Průběh Velké ceny: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
cs: Všichni hráči se připojili k červenému nebo modrému týmu.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
cs: Nyní jste vlastníkem serveru.

en: Connection refused: Server is busy.
cs: Připojení odmítnuto: Server je zaneprázdněn.

en: Connection refused: You are banned from the server.
cs: Připojení odmítnuto: Ze serveru jste zakázáni.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
cs: Připojení odmítnuto: Heslo serveru je nesprávné.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
cs: Připojení odmítnuto: Údaje hry nejsou kompatibilní.

en: Connection refused: Server is full.
cs: Připojení odmítnuto: Server je plný.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
cs: Připojení odmítnuto: Připojení neplatného hráče.

en: Failed to start the network game.
cs: Nepodařilo se spustit síťovou hru.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
cs: Hra skončila, už se nemůžete živě připojit nebo dívat.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
cs: Žádné zbývající místo v aréně – připojení zakázáno.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
cs: Zbývá pouze 1 hráč, návrat do čekárny.

en: Server owner quit the game.
cs: Vlastník serveru ukončil hru.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
cs: Budete sledovat další hru.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
cs: %s se připojil(a) k červenému týmu.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
cs: %s se připojil(a) k modrému týmu.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
cs: %s se připojil ke hře.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
cs: Stiskněte <%s> nebo <%s> pro změnu zaměřeného hráče, <%s> nebo <%s> pro polohu kamery.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
cs: %s úspěšně nahlášen.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
cs: Nepodařilo se stáhnout herní prvky, zkontrolujte úložný prostor nebo připojení k internetu a zkuste to znovu později.

en: No quick play server available.
cs: Není k dispozici žádný server rychlé hry.

en: Cannot connect to server %s.
cs: Nelze se připojit k serveru %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
cs: Nepodařilo se zjistit číslo portu pro server %s.

en: Network grand prix has been finished.
cs: Síťová Velká cena byla dokončena.

en: Time Trial (Grand Prix)
cs: Závod na čas (Velká cena)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
cs: Volný pro vše

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
cs: Zmocni se vlajky

en: %s is now online.
cs: %s je nyní on-line.

en: %s and %s are now online.
cs: %s a %s jsou nyní on-line.

en: %s, %s and %s are now online.
cs: %s, %s a %s jsou nyní on-line.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
cs[0]: %d přítel je nyní on-line.
cs[1]: %d přátelé jsou nyní on-line.
cs[2]: %d kamarádů je nyní on-line.
cs[3]: %d kamarádů je nyní on-line.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
cs: %s je nyní na serveru "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
cs[0]: Máte %d novou žádost o přátelství!
cs[1]: Máte %d nové žádosti o přátelství!
cs[2]: Máte %d nových žádostí o kamarádství!
cs[3]: Máte %d nových žádostí o kamarádství!

en: You have a new friend request!
cs: Máte novou žádost o kamarádství!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
cs: Nelze se připojit k serveru. Zkontrolujte své připojení k Internetu a případně
    před dalším pokusem zkuste počkat.

en: Default
cs: Výchozí

en: None
cs: Žádný

en: Random
cs: Náhodně

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
cs: Soubor s nejvyšším skóre byl příliš starý,
    všechna nejvyšší skóre byla smazána.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
cs: Následujte vedoucího

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
cs: Bitva na 3 zásahy

en: Incomplete replay file will not be saved.
cs: Neúplný soubor s opakovačkou nebude uložen.

en: Replay saved in "%s".
cs: Opakovačka uložena do „%s“.

en: 1 week
cs: 1 týden

en: 2 weeks
cs: 2 týdny

en: 1 month
cs: 1 měsíc

en: 3 months
cs: 3 měsíce

en: 6 months
cs: 6 měsíců

en: 9 months
cs: 9 měsíců

en: 1 year
cs: 1 rok

en: 2 years
cs: 2 roky

en: Add-on name
cs: Název doplňku

en: Updated date
cs: Datum aktualizace

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
cs: Nenainstalováno

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
cs: %s od %s

en: Please wait while addons are updated
cs: Chvíli strpení, aktualizují se doplňky

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
cs: Omlouváme se, během připojování k webu doplňků se vyskytla chyba. Ověřte, že jste připojení k Internetu a že SuperTuxKart není blokován bránou firewall

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
cs: standardní

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
cs: Zamčeno: splňte aktivní výzvy k získání přístupu!

en: Random Arena
cs: Náhodná aréna

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
cs[0]: %d aréna není k dispozici v režimu hry jednoho hráče.
cs[1]: %d arény nejsou k dispozici v režimu hry jednoho hráče.
cs[2]: %d arén není k dispozici v režimu hry jednoho hráče.
cs[3]: %d arén není k dispozici v režimu hry jednoho hráče.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
cs: Dílčí cíle

[ctx: achievement_info]
en: Progress
cs: Postup

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
cs: Splňte všechny dílčí úkoly

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
cs: Splňte všechny dílčí úkoly najednou

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
cs: Splňte alespoň jeden dílčí úkol

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
cs: Součet dílčích úkolů musí dosáhnout uvedené hodnoty

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
cs: Vyhrané závody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
cs: Vyhrát normální závod

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
cs: Vyhrát závod na čas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
cs: Vyhrát závod následujte vedoucího

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
cs: Postupné vítězství v závodech

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
cs: Postupné vítězství v režimech Expert nebo SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
cs: Začaté nováčkovské závody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
cs: Dokončené nováčkovské závody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
cs: Začaté středně pokročilé závody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
cs: Dokončené pokročilé závody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
cs: Začaté expert závody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
cs: Dokončené expert závody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
cs: Začaté SuperTux závody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
cs: Dokončené závody SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
cs: Začaté normální závody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
cs: Dokončené normální závody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
cs: Začaté závody na čas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
cs: Dokončené závody na čas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
cs: Začaté závody následuj vedoucího

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
cs: Dokončené závody následuj vedoucího

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
cs: Začatá bitva na 3 zásahy

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
cs: Dokončená bitva na 3 zásahy

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
cs: Začaté fotbalové zápasy

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
cs: Dokončené fotbalové zápasy

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
cs: Začaté lovy vajíček

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
cs: Dokončené lovy vajíček

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
cs: Začaty závody opakovaček s duchem

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
cs: Dokončené závody opakovaček s duchem

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
cs: Začaté zápasy o vlajku

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
cs: Dokončené zápasy o vlajku

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
cs: Začaté zápasy volné pro všechny

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
cs: Dokončené zápasy volné pro všechny

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
cs: Použité bonusy

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
cs:  (1 závod)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
cs: Zásahy bowlingovou koulí

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
cs: Zásahy plácačkou

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
cs: Všechny zásahy

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
cs: Zásahy stejné motokáry

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
cs: Posbírané banány

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
cs: Smyk

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
cs:  (1 kolo)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
cs: Závody začaly

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
cs:  (maximum na jedné oficiální trati)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
cs: Závody dokončeny

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
cs: Dokončené závody v opačném směru

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
cs: Závod dokončen samotný

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
cs: Závody s méně než výchozím počtem kol

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
cs: Závody s více než výchozím počtem kol

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
cs: Závody s nejméně dvojnásobkem výchozího počtu kol

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
cs: Začaté lovy vajíček

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
cs: Dokončené lovy vajíček

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
cs:  (oficiální trasy odpovídající cíli)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
cs: Nové gamepady a joysticky se automaticky objeví v seznamu, když je připojíte k tomuto zařízení.
    
    Chcete-li přidat konfiguraci klávesnice, můžete použít níže uvedené tlačítko, AVŠAK pamatujte, že většina klávesnic podporuje pouze omezené množství současných stisků kláves, a jsou proto nevhodné pro hraní více hráčů. (K tomuto zařízení však můžete připojit více klávesnic. Nezapomeňte ale, že v tomto případě všichni stále potřebují různé klávesové zkratky.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
cs: Přidat Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
cs: Přidat nastavení klávesnice

en: Update
cs: Aktualizovat

en: Version: %d
cs: Verze: %d

en: featured
cs: oblíbené

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
cs: Velikost: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
cs: Omlouváme se, ale stahování doplňku se nezdařilo

en: Problems installing the addon '%s'.
cs: Problémy s instalací doplňku „%s“.

en: Try again
cs: Zkuste znovu

en: Problems removing the addon '%s'.
cs: Problémy s odinstalací doplňku „%s“.

en: Background download completed.
cs: Stahování na pozadí bylo dokončeno.

en: Background download
cs: Stahování na pozadí

en: Background download has already started.
cs: Stahování na pozadí již začalo.

en: Current password invalid.
cs: Stávající heslo je chybně zadané.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
cs: Je třeba, aby heslo bylo dlouhé nejméně 8 a nejvíce 30 znaků!

en: Passwords don't match!
cs: Hesla se neshodují!

en: Password successfully changed.
cs: Heslo bylo úspěšně změněno.

en: Validating info
cs: Ověřování informací

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
cs[0]: Potvrďte rozlišení během %i sekundy
cs[1]: Potvrďte rozlišení během %i sekund
cs[2]: Potvrďte rozlišení během %i sekund
cs[3]: Potvrďte rozlišení během %i sekund

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
cs: Rozlišení menší než 1024x768 nebo 1280x720 nejsou podporována. Některé části uživatelského rozhraní nemusí fungovat správně.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
cs: Pronásledování dronem

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
cs: Vlastní

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
cs: Zakázáno

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
cs: Pouze důležité

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
cs: Nízká

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
cs: Vysoká

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
cs: Velmi nízká

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
cs: SuperTuxKart stáhne veškeré herní prvky (včetně vysoce kvalitních textur a hudby) pro váš lepší herní zážitek. Pokud nemáte připojení Wi-Fi, použijí se k tomu vaše mobilní data.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
cs: SuperTuxKart stáhne veškeré herní prvky (včetně vysoce kvalitních textur a hudby) pro váš lepší herní zážitek.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
cs: Zadejte adresu serveru, případně také : a číslo portu, nebo vyberte adresu ze seznamu.

en: Invalid server address: %s.
cs: Neplatná adresa serveru:  %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
cs: Opačný směr

[ctx: column_name]
en: Difficulty
cs: Obtížnost

[ctx: column_name]
en: Laps
cs: Kola

[ctx: column_name]
en: Time
cs: Čas

[ctx: column_name]
en: Kart
cs: Motokára

[ctx: column_name]
en: User
cs: Uživatel

[ctx: column_name]
en: Version
cs: Verze

en: No
cs: Ne

en: Track
cs: Trať

en: Top %d High Scores
cs: %d nejlepších výsledků

en: Number of karts: %d
cs: Počet motokár: %d

en: Time target: %s
cs: Cílový čas: %s

en: Laps: %d
cs: Kola: %d

en: Reverse: %s
cs: Opačný směr: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
cs: (Prázdné)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
cs: Použít původní barvu

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
cs: Barvu zvolíte posuvníkem

en: Don't show again
cs: Nezobrazovat znovu

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
cs: Informace o hráči

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
cs: Jméno hráče: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
cs: Umístění hráče: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
cs: Vykopnout

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
cs: Změnit tým

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
cs: Povolit handicap

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
cs: Zakázat handicap

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
cs: Nahlásit hráče

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
cs: Načítání informací o hodnocení pro %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
cs: Říct správci serveru o tomto hráči (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
cs: Stiskněte jakoukoli klávesu...
    (Pro zrušení stiskněte ESC)

en: Press any key...
cs: Stiskněte libovolnou klávesu…

en: Chat is disabled, enable in options menu.
cs: Chat vypnut, zapnete v nabídce předvoleb.

en: Back to Battle
cs: Vrátit se do bitvy

en: Setup New Game
cs: Nastavit novou hru

en: Restart Battle
cs: Restartovat zápas

en: Exit Battle
cs: Opustit bitvu

en: Setup New Race
cs: Nastavit nový závod

en: Exit Race
cs: Odejít ze závodu

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
cs: %s zatím nemá žádné hodnocení.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
cs: %s je číslo %d v žebříčku se skóre %f.

en: Username and/or email address invalid.
cs: Uživatelské jméno a/nebo e-mailová adresa jsou neplatné.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
cs: Přečtěte si prosím smluvní podmínky pro SuperTuxKart na adrese '%s'. S těmito podmínkami musíte souhlasit, abyste si mohli zaregistrovat účet pro STK. Máte-li jakékoli dotazy nebo připomínky k těmto podmínkám, nějaký z členů vývojového týmu vám rád pomůže.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
cs: Nitro výzva

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
cs: Opakovaný závod s duchem

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
cs: Kol: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
cs: Typ: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
cs: Požadované hodnocení: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
cs: Požadovaný čas: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
cs: Požadovaných nitro bodů: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
cs: Počet motokár ovládaných počítačem: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
cs: Režim bitvy

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
cs: Typ fotbalové hry

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
cs: Umístění serveru: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
cs: Současná trať: %s

en: Rank
cs: Pořadí

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
cs: Hráč

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
cs: Výsledky

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
cs: Odehraný čas

en: Remove from bookmarks
cs: Odebrat ze záložek

en: Input device already exists.
cs: Vstupní zařízení již existuje.

en: No player available for connecting to server.
cs: Pro připojení k serveru není k dispozici žádný hráč.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
cs: Uživatelské jméno: %s

en: Cancel Request
cs: Zrušit požadavek

en: Today
cs: Dnes

en: Friend request sent!
cs: Žádost o přátelství odeslána!

en: Friend request accepted!
cs: Žádost o přátelství přijata!

en: Friend request declined!
cs: Žádost o přátelství odmítnuta!

en: Friend removed!
cs: Kamarád odebrán!

en: Friend request cancelled!
cs: Žádost o přátelství zrušena!

en: Processing
cs: Zpracovávání

en: Fetching last vote
cs: Načítání posledního hlasování

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
cs: Můžete upravit své předchozí hodnocení kliknutím na správný počet hvězd níže.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
cs: Ještě jste nehlasovali pro tento zásuvný modul. Vyberte požadované hodnocení kliknutím na počet hvězd níže

en: Vote successful! You can now close the window.
cs: Hlasování bylo úspěšné! Nyní můžete zavřít okno.

en: Performing vote
cs: Provádění hlasování

en: Random Track
cs: Náhodná trať

en: Are you sure you want to remove '%s'?
cs: Opravdu chcete odstranit „%s“?

en: Do you want to save your changes?
cs: Chcete uložit změny?

en: Laps
cs: Kol

en: Reversed
cs: Obráceně

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
cs: Vyskytla se chyba při pokusu uložit vaši Velkou cenu.

en: Select a track
cs: Vyberte trať

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
cs: Dokončili jste snadnou výzvu! Body získané na této úrovni: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
cs: Dokončili jste středně obtížnou výzvu! Body získané na této úrovni: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
cs: Dokončili jste obtížnou výzvu! Body získané na této úrovni: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
cs: Dokončili jste výzvu! Body získané na této úrovni:  %i/%i

en: You unlocked %s!
cs: Odemkli jste %s!

en: Challenge Completed
cs: Výzva dokončena

en: You unlocked track %0
cs: Odemkli jste trať %0

en: You unlocked grand prix %0
cs: Odemkli jste Velkou cenu %0

[ctx: column_name]
en: Track
cs: Trať

[ctx: column_name]
en: Players
cs: Hráči

en: Reload
cs: Načíst znovu

en: Please enter the name of the grand prix
cs: Zadejte název této Velké ceny

en: Please select a Grand Prix
cs: Vyberte Velkou cenu

en: User defined
cs: Určeno uživatelem

en: Name is empty.
cs: Název je prázdný.

en: Another grand prix with this name already exists.
cs: Další Velká cena s tímto názvem již existuje.

en: Name is too long.
cs: Název je příliš dlouhý.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
cs: Příště více štěstí!

en: You completed a challenge!
cs: Dokončili jste výzvu!

en: You won the Grand Prix!
cs: Vyhráli jste velkou cenu!

en: You completed the Grand Prix!
cs: Velká cena dokončena!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
cs: Počet motokár

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
cs: Opravdu chcete smazat toto vysoké skóre?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
cs: Opravdu chcete smazat všechna svá nejlepší skóre?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
cs: Připojte klávesnici nebo gamepad, abyste mohli hrát hru pro více hráčů

en: Random Kart
cs: Náhodná motokára

en: Locked
cs: Zamčeno

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
cs: Všem:
    Do hry se zapojíte stiskem tlačítka „Vybrat“

en: Would you like to play the tutorial of the game?
cs: Chtěli byste hrát tutoriál s výukou hry?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
cs: Nemůžete hrát on-line bez přístupu k internetu. Pokud chcete hrát on-line, přejděte do nabídky Možnosti a zaškrtněte volbu „Připojit k Internetu“.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
cs: Zásuvné moduly nelze stahovat bez přístupu k internetu. Pokud chcete stahovat zásuvné moduly, přejděte do nabídky Možností a zaškrtněte volbu "Připojit k Internetu".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
cs: Zásuvné moduly nelze stahovat bez přístupu k internetu. Pokud chcete stahovat zásuvné moduly, přejděte do nabídky Možností a zaškrtněte volbu "Připojit k Internetu".
    Můžete však odstranit již stažené zásuvné moduly.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
cs: Modul „Doplňky“ je momentálně vypnutý v nabídce „Předvolby“

en: Please wait while the add-ons are loading
cs: Chvíli strpení, načítají se doplňky

en: Are you sure you want to quit STK?
cs: Opravdu chcete opustit STK?

en: Create LAN Server
cs: Vytvořit LAN server

en: %s's server
cs: Server %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
cs: Počet kol velké ceny

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
cs: Je třeba, aby délka názvu byla 4 až 30 znaků!

en: Incorrect characters in password!
cs: Nepatřičné znaky v hesle!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
cs: Připraveno

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
cs: Živě připojit

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
cs: Pozorovat

en: Install addon
cs: Nainstalovat doplněk

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
cs: Počkejte prosím na konec aktuální hry (%s), odhadovaný zbývající čas: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
cs: Počkejte prosím na konec aktuální hry, odhadovaný zbývající čas: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
cs: Počkejte prosím na konec aktuální hry (%s), odhadovaný pokrok: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
cs: Počkejte prosím na konec aktuální hry, odhadovaný pokrok: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
cs: Počkejte prosím na konec aktuální hry.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
cs[0]: Hra začne, pokud je zde více než %d hráč.
cs[1]: Hra začne, pokud je zde více než %d hráčů.
cs[2]: Hra začne, pokud je zde více než %d hráčů.
cs[3]: Hra začne, pokud je zde více než %d hráčů.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
cs[0]: Start začne po %d sekundách, nebo jakmile každý stiskne tlačítko „Připraveno“.
cs[1]: Start začne po %d sekundách, nebo jakmile každý stiskne tlačítko „Připraveno“.
cs[2]: Start začne po %d sekundách, nebo jakmile každý stiskne tlačítko „Připraveno“.
cs[3]: Start začne po %d sekundách, nebo jakmile každý stiskne tlačítko „Připraveno“.

en: Connecting to server %s
cs: Připojení k serveru %s

en: Finding a quick play server
cs: Vyhledání serveru rychlé hry

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
cs: Zbývající čas: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
cs: Cíle

en: Fetching achievements
cs: Načítání úspěchů

en: %s's profile
cs: Profil %s

en: Since
cs: Od

en: Status
cs: Stav

en: Fetching friends
cs: Načítání kamarádů

en: New Request
cs: Nová žádost

en: Pending
cs: Čeká

en: Offline
cs: Nepřipojen

en: Enter new E-mail below
cs: Níže zadejte nový e-mail

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
cs: Nový e -mail musí mít 5 až 254 znaků!

en: New Email is invalid!
cs: Nový e -mail je neplatný!

en: E-mail changed!
cs: E-mail změněn!

en: Failed to change E-mail: %s
cs: Nepodařilo se změnit e-mail: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
cs: Abyste mohli hrát přes globální síť, musíte být přihlášeni. Klikněte na své uživatelské jméno výše.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
cs: Nemůžete hrát on-line bez přístupu k internetu. Pokud chcete hrát on-line, přejděte na Možnosti, zvolte záložku 'Uživatelské rozhraní', a upravte volbu "Připojit k internetu".

en: Searching
cs: Hledání

en: Exit game
cs: Ukončit hru

en: Could not create player '%s'.
cs: Nelze vytvořit hráče „%s“.

en: User name cannot be empty.
cs: Uživatelské jméno je třeba vyplnit.

en: Online username and password must not be the same!
cs: On-line uživatelské jméno a heslo nesmí být stejné!

en: Emails don't match!
cs: E-maily se neshodují!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
cs: On-line uživatelské jméno může obsahovat pouze alfanumerické (ASCII) znaky, tečky, pomlčky a podtržítka!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
cs: On-line uživatelské jméno musí být dlouhé nejméně 3 a nejvíce 30 znaků!

en: Online username must not start with a number!
cs: On-line uživatelské jméno nesmí začínat číslem!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
cs: Je třeba, aby e-mailová adresa byla dlouhá nejméně 5 a nejvíce 254 znaků!

en: Email is invalid!
cs: E-mail je neplatný!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
cs: Obdržíte e-mail s dalšími pokyny týkající se aktivace účtu. Prosím, buďte trpěliví a ujistěte se, že jste zkontrolovali i složku se spamem.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
cs: Přístup k Internetu je zakázán – povolte ho v předvolbách

[ctx: column_name]
en: Name
cs: Název

[ctx: column_name]
en: Game mode
cs: Herní režim

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
cs: Vlastník

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
cs: Vzdálenost (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
cs: Není známo

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
cs: Nebyla detekována žádná IPv4, možná se nebudete moci připojit k žádným serverům.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
cs: Nebyla detekována žádná IPv6, možná se nebudete moci připojit k žádným serverům.

en: No server is available.
cs: Není k dispozici žádný server.

en: Fetching servers
cs: Načítání serverů

en: Server Bookmarks
cs: Serverové záložky

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
cs: Pokud většina hráčů vybere stejné nastavení trati a závodu, hlasování skončí brzy.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
cs: Náhodně rozmístěné položky

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
cs: Počet splněných cílů do vítězství

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
cs: Jet pozpátku

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
cs: Zamčeno: splň aktivní výzvy k získání přístupu!

en: Action
cs: Akce

en: Key binding
cs: Přiřazená klávesa

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
cs: Zakázat zařízení

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
cs: Povolit zařízení

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
cs: Zapnout nastavení

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
cs: Herní klávesy

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
cs: Klávesy nabídky

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
cs: Zatočit doleva

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
cs: Zatočit doprava

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
cs: Zrychlení

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
cs: Brzda / zpátečka

note: I18N: Key binding name
en: Fire
cs: Střelba

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
cs: Ohlédnout se

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
cs: Záchrana

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
cs: Pozastavit hru

note: I18N: Key binding name
en: Up
cs: Zrychlení

note: I18N: Key binding name
en: Down
cs: Dolů

note: I18N: Key binding name
en: Left
cs: Doleva

note: I18N: Key binding name
en: Right
cs: Doprava

note: I18N: Key binding name
en: Select
cs: Vybrat

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
cs: Zrušit/Zpět

en: * A blue item means a conflict with another configuration
cs: * Modrá položka znamená konflikt s jiným nastavením

en: * A red item means a conflict in the current configuration
cs: * Červená položka znamená konflikt ve stávajícím nastavení

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
cs: Upozornění: Klávesa „Shift“ se nedoporučuje. Pokud zmáčknete „Shift“, všechny klávesy které představují znak, který je odlišný při stisknuté klávese „Shift“, zde přestanou fungovat.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
cs: Opravdu chcete trvale smazat toto nastavení?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
cs: Zadejte nový název konfigurace, ponechte prázdné, pokud chcete vrátit výchozí hodnotu.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
cs: V režimu hry více hráčů si mohou hráči vybrat handicapované
    (obtížnější) profily na obrazovce s výběrem motokáry

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
cs: Nainstalovat plné herní prvky

en: Are you sure to uninstall full game assets?
cs: Opravdu chcete odinstalovat veškeré herní prvky?

en: Keyboard %i
cs: Klávesnice %i

en: Touch Device
cs: Dotykové zařízení

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
cs: Klepnutím na zařízení jej nakonfigurujte

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
cs: Systémový jazyk

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
cs: Vlevo dole

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
cs: Na pravé straně

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
cs: Skryté

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
cs: Na středu

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
cs: Svisle

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
cs: Vodorovně

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
cs: Velmi malé

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
cs: Malé

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
cs: Střední

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
cs: Velké

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
cs: Velmi velké

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
cs: Rychlostní režim lze aktivovat pouze v případě, že hra nebyla ukončena od spuštění režimu příběhu.
    
    Ukončení hry před dokončením režimu příběhu zneplatní odpočet
    
    Chcete-li použít rychlostní režim, použijte nový profil.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
cs: Maximální FPS

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
cs: Plná

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
cs: Vertikální synchronizace nutí grafickou kartu k dodání nového
    snímku pouze pokud je monitor připraven k jeho zobrazení.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
cs: Plná: jeden snímek na jedno obnovení monitoru

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
cs: Vertikální synchronizace nebude fungovat, pokud to vaše ovladače nepodporují.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
cs: Částicové efekty: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
cs: Animované postavy: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
cs: Dynamická světla: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
cs: Rozptyl světla: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
cs: Vyhlazování hran: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
cs: Zastínění okolím: %s

en: Shadows: %s
cs: Stíny: %s

en: Shadows: %i
cs: Stíny: %i

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
cs: Záře (obrysy): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
cs: Světelné paprsky: %s

en: Rendered image quality: %s
cs: Kvalita vykreslovaného obrazu: 1%s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
cs: Pohybová neostrost: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
cs: Hloubka ostrosti: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
cs: Přístup k internetu je zakázán. Chcete ho povolit?

en: You need to enter a password.
cs: Je třeba zadat heslo.

en: Logging out '%s'
cs: Odhlášení '%s'

en: Logging in '%s'
cs: Přihlašování '%s'

en: You can't delete the only player.
cs: Není možné smazat posledního zbývajícího hráče.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
cs: Opravdu chcete hráče „%s“ smazat?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
cs: Připravit!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
cs: Pozor!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
cs: Start!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
cs: GÓL!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
cs: Čekání na ostatní

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
cs: Čeká se na server

note: I18N: string used to show the song title (e.g. "Sunny Song")
en: "%s"
cs: „%s“

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
cs: od

en: Collect nitro!
cs: Sbírejte nitro!

en: Follow the leader!
cs: Následujte vedoucího!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
cs: Prvních %i

en: Challenge Failed
cs: Výzva selhala

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
cs: Klepnutím na ikonu pódia spustíte výuku

en: Press fire to start the tutorial
cs: Stiskněte tlačítko střelby pro zahájení výuky

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
cs: Klepnutím na ikonu pódia zahajte výzvu

en: Press fire to start the challenge
cs: Stiskněte tlačítko střelby pro zahájení výzvy

en: Quit the server
cs: Opustit server

en: You completed challenges!
cs: Dokončili jste výzvy!

en: Abort Grand Prix
cs: Ukončit Velkou cenu

en: Back to challenge selection
cs: Zpět na výběr výzev

en: Race against the new ghost replay
cs: Závod proti nové opakovačce s duchem

en: Back to the menu
cs: Zpět do nabídky

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
cs: Opravdu chcete ukončit Velkou cenu?

en: Red Team Wins
cs: Vyhrává červený tým

en: Blue Team Wins
cs: Vyhrává modrý tým

en: It's a draw
cs: Je to remíza

en: Eliminated after %s
cs: Eliminován po %s

en: Eliminated
cs: Vyřazen

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
cs: (vlastní gól)

en: Track %i/%i
cs: Trať %i/%i

en: Grand Prix progress:
cs: Průběh Velké ceny:

en: Highscores
cs: Nejvyšší skóre

en: Best lap time: %s
cs: Nejlepší čas kola: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
cs: od %s

en: You completed the challenge!
cs: Dokončili jste výzvu!

en: You failed the challenge!
cs: Neuspěli jste ve výzvě!

en: Reached Requirements of SuperTux
cs: Splněny požadavky úrovně SuperTux

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
cs: Všechny údery povoleny, takže sbírejte zbraně a chytře je použijte!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
cs: Neobsahuje žádné bonusy, takže rozhodují pouze řidičské schopnosti!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
cs: Držte se vedoucího, ale nepředjíždějte ho!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
cs: Střílejte po ostatních zbraněmi dokud neztratí všechny životy.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
cs: Dotlačte míč do protihráčovy branky.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
cs: Prozkoumejte tratě a najděte všechna skrytá vejce

en: Race against ghost karts and try to beat them!
cs: Závoďte proti motokárám duchů a pokuste se je porazit!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
cs: Dokončete co nejvíce kol za daný čas.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
cs: Stisknutím červené nebo modré fotbalové ikony změníte tým

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
cs: Autor tratě: %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
cs: Nejvyšší umožněný počet hráčů: %d

en: Number of red team AI karts
cs: Počet počítačem ovládaných motokár červeného týmu

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
cs: Tuto Velkou cenu nemůžete hrát, protože obsahuje tratě, které nejsou odemčené!

note: I18N: track group name
en: all
cs: vše

en: Locked!
cs: Zamčeno!

note: I18N: Format for dates (%d = day, %m = month, %Y = year). See http://www.cplusplus.com/reference/ctime/strftime/ for more info about date formats.
en: %d/%m/%Y
cs: %d. %m. %Y

en: Complete all challenges to unlock the big door!
cs: Dokončete všechny výzvy, abyste odemkli velké dveře!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
cs: Potřebujete více bodů
    pro vstup do této výzvy!
    Zkontrolujte minimapu
    na dostupné výzvy.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
cs: Pomocí <%s> zrychlujte a <%s> a <%s> řiďte.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
cs: Zrychlujte dotykem na horní část volantu a šoférujte pohybem doleva nebo doprava.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
cs: Zrychlujte pohybem akcelerátoru směrem vzhůru a šoférujte nakloněním zařízení.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
cs: Zrychlujte pohybem akcelerátoru směrem vzhůru a šoférujte otáčením zařízení.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
cs: Dárky buď sbírejte, nebo je rozstřílejte pomocí <%s>, aby je nedostali soupeři!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
cs: Dárky buď sbírejte, nebo je rozstřílejte pomocí ikony bowlingu, aby je nedostali soupeři!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
cs: Stisknutím <%s> se ohlédnete za sebe.
    Pomocí <%s> a při současném stisknutí <%s> vystřelíte zbraň dozadu!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
cs: Stisknutím ikony zrcadla se podíváte dozadu.
    Zbraň vystřelíte za sebe tak, že podržíte ikonu zrcadla, a poté zaútočíte bowlingovou ikonou!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
cs: Použijte posbírané nitro stisknutím <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
cs: Použijte posbírané nitro stisknutím ikony nitro

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
cs: Sbírejte láhve s nitrem (použijeme je za zatáčkou).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
cs: Jejda! Když jste v potížích, zachraňte se stisknutím <%s>.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
cs: Jejda! Když jste v potížích, zachraňte se stisknutím ikony ptáka.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
cs: Zrychlujte a stiskněte klávesu <%s>, přitom točte do smyku.
    Krátkodobý smyk vám může pomoci projet ostré zatáčky rychleji.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
cs: Zrychlujte a stiskněte ikonu smyku, přitom točte do smyku.
    Krátkodobý smyk vám může pomoci projet ostré zatáčky rychleji.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
cs: Všimněte si, že pokud zvládnete několik sekund řídit smykem, dostanete jako odměnu bonusové zrychlení!

en: You are now ready to race. Good luck!
cs: Nyní jste připravení na závod. Hodně štěstí!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
cs: 3D open source závodní hra motokár

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
cs: tux;hra;závod;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
cs: Motokáry. Nitro. Akce! SuperTuxKart je 3D arkádová závodní hra s otevřeným zdrojovým kódem, která nabízí různé postavy, tratě a režimy. Naším cílem je vytvořit hru, která je spíš zábavnější než realistická a poskytne příjemný zážitek všem věkovým skupinám.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
cs: Máme několik tratí s různými tématy, které si hráči mohou užít, od tratí pod vodou, venkovských a zemědělských tratí, džunglí nebo dokonce trať ve vesmíru! Snažte se ze všech sil vyhýbat se ostatním motokárám, protože vás mohou předjet, ale nejezte banány! Dávejte pozor na bowlingové koule, zvony, žvýkačky a dorty hozené vašimi protivníky.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
cs: Můžete absolvovat samostatný závod s jinými motokáry, soutěžit v jedné z několika Velkých cen, pokusit se porazit vysoké skóre v závodech na čas, hrát bojový režim proti počítači nebo svým přátelům a další! Pro ještě větší výzvu se připojte on-line a potkejte se s hráči z celého světa a prokažte své závodní schopnosti!

en: This game has no ads.
cs: Tato hra neobsahuje žádné reklamy.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
cs: Toto je nestabilní verze SuperTuxKart, která obsahuje nejnovější vylepšení. Je vydávána hlavně pro testování, aby byla stabilní verze SuperTuxKart co nejlepší.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
cs: Tuto verzi lze na zařízení nainstalovat paralelně se stabilní verzí.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
cs: Pokud potřebujete větší stabilitu, zvažte použití stabilní verze: %s

en: SuperTuxKart Team
cs: Tým SuperTuxKart
