SuperTuxKart - en to el translation catalogue (1039 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
el: Εξαγωγή των δεδομένων του παιχνιδιού...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
el: Σφάλμα εξαγωγής δεδομένων του παιχνιδιού

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
el: Έλενξε τον υπόλοιπο αποθηκευτικό χώρο της συσκευής ή επανεγκατέστησε το SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
el: Έξοδος

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
el: Χριστόφορος Κολόμβος

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
el: Παίξε κάθε πίστα απο τουλάχιστον μία φορά.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
el: Χτύπησε 10 καρτ με την μπάλα μπόουλινγκ.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
el: Κύριος εχθρός

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
el: Χτύπα το ίδιο καρτ τουλάχιστον 5 φορές σε έναν αγώνα.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
el: Μαραθωνοδρόμος

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
el: Τερμάτισε έναν αγώνα με τουλάχιστον τον διπλάσιο αριθμό γύρων από την προεπιλογή.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
el: Drifter

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
el: Drift 5 φορές σε ένα γύρο.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
el: Χρυσός οδηγός

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
el: Νίκησε τουλάχιστον 3 kart ρομπότ σε κανονικό αγώνα, δοκιμασία χρόνου και ακολούθώντας τον αρχηγό.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
el: Αγάπη για τα Powerups

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
el: Χρησιμοποίησε 10 ή περισσότερα powerup σε έναν αγώνα.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
el: Ασταμάτητος

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
el: Κέρδισε 5 αγώνες στην σειρά ενάντια σε τουλάχιστον 3 ρομπότ σε ατομικό αγωνά. Προσοχή, επανακίνηση του αγώνα μετράει ότι έχασες.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
el: Μπανανάκιας

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
el: Μάζεψε τουλάχιστον 5 μπανάνες σε έναν αγώνα.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
el: Είναι μυστικό

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
el: Πραγματικά ... ένα μυστικό.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
el: Κυνηγός κουνουπιών

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
el: Να φέρεσαι στους αντιπάλους σου σαν κουνούπια! Με την μυγοσκοτώστρα, λιώσε τους τουλάχιστον 5 φορές σε έναν αγώνα.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
el: Τυχεράκιας

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
el: Κέρδισε 10 συνεχόμενους αγώνες στην κατηγορία Επαγγελματίας ή SuperTux ενάντια σε τουλάχιστον 5 ρομπότ, σε ατομικούς αγώνες. Προσοχή, επανακίνηση του αγώνα μετράει για ήττα.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
el: Παιχνιδότοπος πιγκουίνων

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
el: Πρωτάθλημα Εκτός Δρόμου

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
el: Στο φεγγάρι και πίσω

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
el: Στο τέλος του κόσμου

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
el: Εγκατάσταση

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
el: Απεγκατάσταση

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
el: Πίσω

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
el: Επιλέξτε τον τρόπο χειρισμού που προτιμάτε

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
el: Ταχύτητα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
el: Γυροσκόπιο

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
el: Τιμόνι

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
el: Αυτόματη επιτάχυνση

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
el: Μπορείς να το αλλάξεις αργότερα στις ρυθμίσεις της συσκευής αφής.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
el: Εφαρμογή

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
el: Ρυθμίσεις συσκευής αφής

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
el: Γενικά

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
el: Η συσκευή ενεργοποιήθηκε

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
el: Αντεστραμμένα κουμπιά

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
el: Μέγεθος κουμπιών

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
el: Προχωρημένα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
el: Νεκρή ζώνη

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
el: Ευαισθησία X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
el: Ευαισθησία Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
el: Επαναφορά προεπιλογών

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
el: Ναι

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
el: Άκυρο

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
el: Αποδοχή

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
el: Επαναφορά

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
el: Ρυθμίσεις της Κάμερας

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
el: Η Κάμερα του Παίχτη

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
el: Πεδίο Ορατότητας

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
el: Απόσταση

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
el: Γωνία

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
el: Ομαλή κάμερα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
el: Πίσω Κάμερα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
el: Ακολούθησε την μπάλα στο Ποδόσφαιρο

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
el: Επαναφορά

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
el: Ρυθμίσεις γραφικών

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
el: Προχωρημένος δίαυλος (φώτα, κ.λπ.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
el: Σκιές

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
el: Λάμψη

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
el: Φωτεινές ακτίνες (Ακτίνες Ηλίου)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
el: Βάθος πεδίου

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
el: Λάμψη (Περιγράμματων)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
el: Θόλωμα κίνησης

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
el: Φωτισμός βασισμένος στην εικόνα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
el: Σκέδαση Φωτός

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
el: Κινούμενοι χαρακτήρες

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
el: Συμπίεση γραφικών

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
el: Ποιότητα Εφέ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
el: Ποιότητα αποδιδόμενης εικόνας

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
el: Λεπτομέρεια γεωμετρίας

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
el: * Επανεκκίνηση του STK για εφαρμογή νέων ρυθμίσεων

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
el: Κλείσιμο

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
el: Καταγραφή του αγώνα ως replay φάντασμα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
el: Προβολή μόνο το replay

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
el: Σύγκριση με ένα άλλο φάντασμα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
el: Έναρξη αγώνα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
el: Σύγκριση Φαντάσματος

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
el: Αφαίρεση

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
el: Γκολ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
el: Πρόοδος

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
el: Αλλαγή κωδικού

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
el: Τρέχον Κωδικός

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
el: Νέος Kωδικός

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
el: Επιβεβαίωση

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
el: Υποβολή

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
el: Επιστροφή στον αγώνα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
el: Πίσω στο Δωμάτιο Αναμονής

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
el: Επανεκκίνηση αγώνα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
el: Παραίτηση Aγώνα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
el: Ρυθμίσεις

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
el: Βοήθεια

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
el: Βγές από τον server

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
el: Προβολή

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
el: 10 Καλύτεροι Παίκτες

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
el: Ανανέωση

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
el: Ανάκτηση Λογαριασμού

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
el: Θα λάβετε ένα email με περαιτέρο οδηγίες για το πώς να επαναφέρετε τον κωδικό πρόσβασής σας. Παρακαλώ να είστε υπομονετικοί και να είστε σίγουροι οτι ελέγξατε τον φάκελο spam.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
el: Συμπληρώστε το όνομα χρήστη και το email που δώσατε κατά την εγγραφή για να μπορέσετε να επαναφέρετε τον κωδικό σας.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
el:  Όνομα Χρήστη

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
el: Όροι και Συμφωνία

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
el: Συμφωνώ με τους παραπάνω όρους και είμαι 13 ετών και άνω.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
el: Ρυθμίσεις Server

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
el: Δυσκολία

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
el: Αρχάριος

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
el: Μαθητευόμενος

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
el: Επαγγελματίας

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
el: Κατηγορία παιχνιδιού

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
el: Κανονικός αγώνας

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
el: Δοκιμασία Χρόνου

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
el: Μονομαχία

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
el: Ποδόσφαιρο

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
el: Κωδικός

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
el: Σύνδεση

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
el: Προσθήκη αυτού του διακομιστή στους σελιδοδείκτες

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
el: Προσθήκη παίκτη

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
el: Όνομα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
el: Μειονέκτημα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
el: Πάτα το 'Ολοι οι παίκτες έτοιμοι' όταν η λίστα με τους παίκτες είναι έτοιμη.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
el: Όλοι οι παίκτες έτοιμοι

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
el: Αφαίρεση παικτών

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
el: Πληροφορίες χρήστη

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
el: Προσθήκη φίλου

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
el: Απόρριψη

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
el: Ψήφος

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
el: Σε παύση

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
el: Επιστροφή στο παιχνίδι

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
el: Επιλογή καρτ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
el: Πίσω στο μενού

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
el: Πατήστε το κουμπί και αφήστε το...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
el: Ανάθεση στο κουμπί ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
el: Χωρίς ανάθεση

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
el: Ρύθμιση αγώνα

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
el: Συνέχεια

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
el: Πρόσθετα SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
el: Ενημερωμένα

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
el: Βαθμολογία >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
el: Πίστες

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
el: Αρένες

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
el: Εγκατεστημένο

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
el: Βασικές

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
el: Πρόσθετα

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
el: Όλες

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
el: Συντελεστές

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
el: Όλες οι πίστες

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
el: Επεξεργασία Πρωταθλήματος

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
el: Μετακίνηση επάνω

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
el: Μετακίνηση κάτω

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
el: Προσθήκη

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
el: Επεξεργασία

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
el: Αποθήκευση

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
el: Αριθμός γύρων:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
el: Αντίστροφα:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
el: Επιλογή replay φάντασμα

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
el: Κυνήγι αυγών

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
el: Προβολή μόνο των καλύτερων χρόνων

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
el: Σύγκριση replay

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
el: Εμφάνιση replay με βάση την επιλεγμένη δυσκολία

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
el: Δείξε replay μόνο απο την τρέχουσα έκδοση

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
el: Κρύψιμο των replay απο τους αγώνες με φίλους

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
el: Καταγραφή ενός replay φαντάσματος

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
el: Kart ρομπότ

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
el: Αντίστροφα

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
el: Μέγιστος χρόνος (λεπ.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
el: Ομάδα πίστας

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
el: Συνέχεια αποθηκεύμενου GP

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
el: Επεξεργαστής Πρωταθλήματος

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
el: Νέο

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
el: Αντιγραφή

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
el: Μετονομασία

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
el: Αποθήκευση Πρωταθλήματος

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
el: Βοήθεια SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
el: Κατηγορίες Παιχνιδιού

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
el: Μπανάνες

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
el: Ίστορια

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
el: Κατηγορίες Kart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
el: Αγώνες με άλλους παίκτες

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
el: Έναρξη εκπαίδευσης

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
el: Μάζεψε δώρα, θα σου δώσουνε διάφορα powerups.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
el: Απέφυγε τις μπανάνες!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
el: Μαζεύοντας nitro σου επιτρέπει να έχεις ώθηση όποτε το θελήσεις πατόντας το κατάλληλο πλήκτρο. Μπορείς να δείς το επίπεδο nitro που έχεις στον μπλε δείκτη στο κάτω δεξιά μέρος της οθόνης.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
el: Αν δεις μια κλειδαριά σαν αυτήν, χρειάζεται να ολοκληρώσεις μία πρόκληση για να το ξεκλειδώσεις.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
el: Μπορείς να κάνεις drift πατώντας ένα ειδικό κουμπί. Συνεχόμενα μικρά drift βοηθάνε για να πάρεις κλειστές στροφές. Μεσαία drift θα αυξήσουν την ταχύτητα σου και τα μακριά drifts ακόμη πιο πολύ. Δεν μπορείς να σταματήσεις να στρίβεις ενώ κάνεις drift, για αυτό προσέξε την γωνία του kart σου πριν απο ένα!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
el: Μπορείτε να πάρετε μια ώθηση εκκίνησης πατώντας το κουμπί επιτάχυνσης στο 'Έτοιμοι!', πριν από την έναρξη του αγώνα.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
el: * Οι συνδυασμοί πλήκτρων μπορούν να προβληθούν/αλλαχθούν στις Ρυθμίσεις του μενόυ.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
el: Το SuperTuxKart έχει πολλές κατηγορίες παιχνιδιού:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
el: Κανονικός Αγώνας: Όλα τα χτυπήματα επιτρέπονται για αυτό συλλέξτε powerups και χρησιμοποιήστε τα έξυπνα.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
el: Δοκιμασίες Χρόνου: δεν περιλαμβάνουν powerups, μόνο οι ικανότητες σου σαν οδηγός μετράνε!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
el: Ακολούθα τον αρχηγό: Τρέξε για την δεύτερη θέση, καθώς το τελευταίο kart θα αποκλείεται κάθε φορά που ο χρόνος δείχνει μηδέν. Προσοχή: αν πας μπροστά από τον αρχηγό, επίσης θα αποκλειστείς!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
el: Υπάρχουν 3 ειδών μονομαχίες: Στην Μονομαχία τριών ζωών πρέπει να χτυπήσεις τους άλλους με όπλα μέχρι να χάσουνε όλες τις ζωές τους. Στο Free-For-All, ο παίκτης που θα φτάσει πρώτος των αριθμό πόντων ή θα μαζέψει τους περισσότερους μέσα στο χρονικό όριο νικάει. Στο Πιάστε την Σημαία, η ομάδα σου χρειάζεται να πάρει την αντιπάλη σημαία και να την φέρει στην βάση της χωρίς να χάσετε την δικιά σας.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
el: Ποδόσφαιρο: Χρησιμοποίησε το καρτ σου για να σπρώξεις την μπάλα στην αντίπαλη εστία.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
el: Κυνήγι αυγών: Εξερεύνησε τις πίστες για να βρείς όλα τα κρυμένα αυγά.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
el: Replay Φαντάσμα: Αγωνίσου εναντίων replay φαντασμάτων σε αγώνες χρόνου ή κυνήγι αυγών και κατέγραψε τα δικά σου!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
el: * Οι περισσότερες κατηγορίες παιχνιδιού μπορούν να παιχτούν με τον τρόπο του πρωταθλήματος: αντί να παίξεις ένα μόνο αγώνα, μπορείτε να παίξεις πολλούς στην σειρά. Όσο πιο ψηλή θέση στην κατάταξη πάρεις, τόσους περισσότερους πόντους παίρνεις. Στο τέλος, ο παίκτης με τους περισσότερους πόντους κερδίζει το κύπελο.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
el: Για να βοηθήσουν να κερδίσεις, υπάρχουν κάποια powerups που μπορείς να μαζέψεις:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
el: Τσιχλόφουσκα - προστάτεψε τον εαυτό σου με μια ασπίδα, ή χρησιμοποίησε την καθώς κοιτάς πίσω για να αφήσεις μία κολώδη ροζ λακούβα πίσω σου.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
el: Το Boost - θα σου δώσει ένα μεγάλο bonus ταχύτητας. Πρόσεχε όμως μη χάσεις τον έλεγχο του kart σου!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
el: Κεκάκι - πέταξε το κεκάκι σε έναν κοντινό αντίπαλο. Δουλεύει καλύτερα σε κοντινές αποστάσεις και ευθείες. Επίσης επηρεάζει και τα kart που είναι κοντά στην έκρηξη.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
el: Βεντούζα - ρίξε ευθεία για να τραβήξεις ένα αντίπαλο πίσω, ή ρίξε καθώς κοιτάς πίσω για να κάνεις κάποιον να χάσει την ορατότητα του.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
el: Μπάλα Μπόουλινγκ - πηγαίνει ευθεία μέχρι να χτυπήσει κάποιον, μπορεί να κάνει γκελ στους τοίχους. Άμα κοιτάς πίσω θα πεταχτεί προς τα πίσω.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
el: Αλεξίπτωτο - επιβραδύνει όλα τα kart που βρίσκονται σε υψηλότερη θέση.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
el: Μετατροπέας -  Τα δώρα μετατρέπονται σε μπανάνες, τα μπουκάλια nitro σε τσίχλες, και ανάποδα για ένα σύντομο χρονικό διάστημα.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
el: Μπάλα μπάσκετ - αναπηδά προς τον αρχηγό, και μπορεί να τσαλαπατήσει και να καθυστερήσει τα kart που θα βρεθούν στον δρόμο της.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
el: Μυγοσκοτώστρα - θα λιώσει τα kart που περνάνε από κοντά και θα τα επιβραδύνει. Μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί για να αφαιρέσει αλεξίπτωτα και βόμβες.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
el: Χτυπώντας μια μπανάνα, έχει ως αποτέλεσμα ένα από τα ακόλουθα να προσαρτηθούν στο kart:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
el: Άγκυρα - επιβραδύνει το kart ξαφνικά

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
el: Αλεξίπτωτο - επιβραδύνει το kart, πιο πολύ απο την άγκυρα. Όσο πιο γρήγορα πηγαίνεις, τόσο πιο πολύ σε επιβραδύνει.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
el: Βόμβα - ενεργοποιείται μετά από λίγη ώρα και πετάει το kart στον αέρα. Χτυπήστε ένα άλλο kart με το δικό σας και θα του μεταφέρετε την βόμβα.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
el: Ο κακός Nolok έχει πιάσει τον Gnu! Μερικές συμβουλές για να σας βοηθήσουν:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
el: Αυτό το εικονίδιο στον χάρτη δείχνει την διαθέσιμες προκλήσεις που δεν έχεις νικήσει. Πάνω δεξιά της οθόνης σου, λέει επίσης πόσους πόντους έχεις αυτην την στιγμή. Νικήσε όσες περισσότερες προκλήσεις μπορείς και ο Nolok θα δεχθεί να αγωνιστεί μαζί σου. Νικήσε τον για να ελευθερώσεις τον Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
el: Όταν νικήσεις μία πρόκληση, παίρνεις ένα κύπελλο. Κάθε κύπελλο αξίζει αρκετούς πόντους. Όσο η δυσκολία που νικάς την πρόκληση ανεβαίνει, το κύπελο που κερδίζεις είναι καλύτερο και οι πόντοι περισσότεροι.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
el: Όταν μαζέψεις τους πόντους που γράφονται κάτω από αυτό το εικονίδιο, θα κερδίσεις μία έκπληξη. Υπάρχουν αρκετές για να κερδίσεις.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
el: Δεν συμπεριφέρονται όλα τα kart το ίδιο στον δρόμο! Ανήκουν σε κατηγορίες με αρκετές διαφορές μεταξύ τους:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
el: Βάρος - υπάρχουν τρείς κατηγορίες καρτ, ανάλογα με το βάρος: ελαφριά, μεσσαία και βαριά. Τα πιό βαριά καρτ δεν τα επηρεάζει τόσο το αλεξίπτωτο και αντέχουν πιό πολύ τις εκρήξεις.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
el: Επιτάχυνση - πολύ χρήσιμη στην αρχή, μετά από ένα τρακάρισμα ή σε πίστες με κλειστές στροφές. Όσο πιο ελαφρύ είναι το kart, τόσο πιο γρήγορα επιταχύνει, ειδικά σε μικρές ταχύτητες.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
el: Μέγιστη ταχύτητα - όσο πιο ψηλή είναι, τόσο πιο γρήγορα πηγαίνει το kart. Πολύ χρήσιμη σε ευθείες ή σε ομαλές στροφές. Πιο βαριά kart έχουν μεγαλύτερη τελική ταχύτητα.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
el: Αποδοτικότητα Nitro - Όσο ποιο υψηλή είναι,τόσο περισσότερη ταχύτητα θα πάρεις από μία μπουκάλα Nitro.Ένα ελαφρύτερο kart θα έχει μεγαλύτερη αποδοτικότητα Nitro.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
el: Άμα ακολουθήσεις οποιοδήποτε kart από πίσω, για μερικά δευτερόλεπτα, θα πάρεις ένα δώρο ταχύτητας όταν το ξεπεράσετε. Όσο πιο ελαφρύ είναι το kart σου, τόσο πιο εύκολο είναι.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
el: SuperTuxKart μπορείς να το παίξεις σε κατηγορία online...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
el: Πρώτα επέλεξε την 'online' κατηγορία στο κεντρικό μενού. Επέλεξε τοπικό δίκτυο ή παγκόσμιο (απαιτείται η επιλογή σύνδεση στο internet στις ρυθμίσεις). Μετά, μπορείς να δημιουργήσεις τον δικό σου server με προσαρμοσμένες ρυθμίσεις ή να ψάξεις για έναν ήδη υπάρχων (server). Κάποιοι από αυτούς είναι επίσημοι με προαιρετικά βαθμολογούμενους αγώνες

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
el: Καθώς είστε στον διακομιστή, ο αγώνας θα ξεκινήσει όταν το αποφασίσει ο ιδιοκτήτης (τον αναγνωρίζετε από το στέμμα). Στους επίσημους διακομιστές μπορεί να ξεκινήσουν αυτόματα αγώνες όταν υπάρχουν αρκετοί παίκτες. Μετά, μπορείτε να επιλέξετε το kart σας και να ψηφίσετε ποια θα είναι η επόμενη πίστα. Μια πρόσθετη πίστα επιτρέπεται μόνο αν την έχουν όλοι οι παίκτες και ο διακομιστής.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
el: ... ή στην ίδια συσκευή:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
el: Πρώτα θα χρειαστείται αρκετές συσκευές χειρισμού. Χρησιμοποίησε την κατηγορία χειρισμός στις ρυθμίσεις, για να τις φτιάξεις. Πολλά χειριστήρια είναι ιδανικότερα: σε πληκρολόγιο(α), κάθε παίκτης χρειάζεται διαφορετικά κουμπιά και τα περισσότερα δεν υποστηρίζουν ταυτόχρονο πάτημα κουμπίων. Αυτό τα καθιστά δύσκολα για αγώνες με φίλους.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
el: Όταν οι συσκευές εισόδου ρυθμιστούν, επιλέξτε το εικονίδιο "Παιχνίδι πολλών παικτών σε διαχωρισμένη οθόνη" στο κυρίως μενού. Ο κάθε παίκτης μπορεί να πατήσει το κουμπί "πυρ" του χειριστηρίου ή πληκτρολογίου για να μπει στο παιχνίδι και να χρησιμοποιήσει τη συσκευή εισόδου για να επιλέξει το kart του. Το παιχνίδι συνεχίζεται όταν όλοι έχουν επιλέξει το kart τους. Έχετε υπόψιν ότι το ποντίκι ίσως να μην μπορεί να χρησιμοποιηθεί για αυτήν την ενέργεια.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
el: Επιλογή Υψηλών Βαθμολογιών

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
el: Δοκιμή γύρου

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
el: Πρωτάθλημα

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
el: Επίλεξτε Καρτ

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
el: Ατομικός Αγώνας

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
el: Χώρισμενες Οθόνες με Πόλλους παίκτες

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
el: Εκπαίδευση

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
el: Υψηλές Βαθμολογίες

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
el: Βραβεία

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
el: Επεξεργασία Πρωταθλήματος

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
el: Σχετικά

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
el: Δημιουργία server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
el: Όνομα του server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
el: Μέγιστος αριθμός παικτών

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
el: Κωδικός για τον ιδιωτικό server (προαιρετικό)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
el: Δημιουργία

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
el: Παιχνίδι στο Τοπικό Δίκτυο

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
el: Αναζήτηση server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
el: Δημιουργία server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
el: Δωμάτιο αναμονής

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
el: Εκκίνιση αγώνα

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
el: Ρυθμίσεις server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
el: Ενεργοποιήστε splitscreen η μειονεκτήματα παικτών

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
el: Παιχνίδι στο Τοπικό Δίκτυο

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
el: Παγκόσμιο

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
el: Γράψε την διεύθυνση του server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
el: Το προφίλ σας

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
el: Κατάταξη παικτών

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
el: Φίλοι

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
el: Ψάξε για περισσότερους φίλους:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
el: Αναζήτηση

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
el: Παγκόσμιο

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
el: Γρήγορο παιχνίδι

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
el: Ρυθμίσεις λογαριασμού

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
el: Κωδικός:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
el: Αλλαγή

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
el: Δημιουργία χρήστη

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
el: Νέος online λογαριασμός

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
el: Ήδη υπάρχων online λογαριασμός

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
el: Λογαριασμός εκτός σύνδεσης

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
el: Τοπικό όνομα

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
el: Online όνομα χρήστη

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
el: Ανάνεωση κωδικού

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
el: Μπορείς να παίξεις χωρίς να δημιουργήσεις ένα online λογαριασμό, επιλέγοντας ένα λογαριασμό εκτός σύνδεσης. Αν και τότε δεν μπορείς να συνδεθείς με τους φίλους,  να ψηφίσεις για πρόσθετα κλπ. Παρακαλούμε διαβάστε τη δήλωση απορρήτου στο http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
el: Επιλογή server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
el: Εμφάνιση ιδιωτικού(ών) server

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
el: Χρησιμοποίεισε IPv6 σύνδεση

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
el: Αναζήτηση χρήστη

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
el: Ρυμίσεις SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
el: Γραφικά

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
el: Ήχος

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
el: Περιβάλλον

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
el: Παίκτες

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
el: Χειρισμός

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
el: Γλώσσα

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
el: Μουσική

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
el: Ενεργοποιημένο

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
el: Ένταση

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
el: Ηχητικά εφέ

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
el: Διαγραφή διαμόρφωσης

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
el: Απενεργοποίηση Διαμόρφωσης

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
el: Πίσω στην λίστα συσκευών

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
el: Μετονομασία Ρυθμίσης

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
el: Ρυθμίσεις Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
el: Να εμφανίζεται πάντα η οθόνη σύνδεσης

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
el: Σύνδεση στο Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
el: Ενεργοποίησε την συζήτηση online

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
el: Ενεργοποιήση συζήτησης στα online παιχνίδια

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
el: Λοιπές Ρυθμίσεις

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
el: Ενεργοποίηση μειονεκτημάτων ανά παίκτη

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
el: Απεγκατάσταση αρχείων πλήρους παιχνιδιού

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
el: Πάτα enter ή κάντε διπλό κλικ σε μία συσκευή για να την διαμορφώσεις

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
el: Προσθήκη συσκευής

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
el: * Ποια διαμόρφωση θα χρησιμοποιηθεί συμπεραίνεται από το ποιο πλήκτρο «Επιλογή» έχει πατηθεί για συμμετοχή στο παιχνίδι.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
el: Θέμα

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
el: Μίνι-Χάρτης

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
el: Μορφή διαχωρισμού οθόνης σε παιχνίδι πολλών παικτών

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
el: Μεγέθος Γραμμάτων

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
el: Κάμερα

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
el: Προσαρμογή...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
el: Εμφάνιση των FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
el: Εμφάνισε τις  δυνάμεις που έχουν τα άλλα κάρτ.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
el: Ενεργοποίησε το story mode χρονόμετρο

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
el: Ενεργοποίησε το speedrun χρονόμετρο

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
el: Απεικόνιση ανάλυσης

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
el: Επίπεδο γραφικών

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
el: Επίπεδο Εφέ Θολώματος

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
el: Κατακόρυφος συγχρονισμός

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
el: Προσαρμοσμένες ρυθμίσεις...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
el: Ανάλυση

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
el: Πλήρης οθόνη

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
el: Απομνημόνευση θέσης παραθύρου

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
el: Εφαρμογή νέας ανάλυσης

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
el: Επέλεξε δυσκολία

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
el: Επιλογή κατηγορίας παιχνιδιού

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
el: Χρησιμοποίησε το αριστερό / δεξί για να επιλέξεις την ομάδα σου και πάτησε πυρ

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
el: Κόκκινη Ομάδα

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
el: Μπλε Ομάδα

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
el: Αριθμός γύρων

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
el: Αριθμός kart ρομπότ

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
el: Αρθιμός kart ρομπότ για την μπλέ ομάδα

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
el: Τυχαίο Πρωτάθλημα

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
el: Σύνδεση

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
el: Απομνημόνευση κωδικού πρόσβασης

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
el: Διαγραφή

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
el: Χρώμα Kart

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
el: Το θέμα διεπαφής χρήστη μπορεί να αλλάξει στις ρυθμίσεις διεπαφής.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
el: Μπορείτε να δείτε τα powerup των άλλων kart ενεργοποιώντας την επιλογή στις ρυθμίσεις διεπαφής.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
el: Το μέγεθος γραμματοσειράς μπορεί να αλλάξει στις επιλογές διεπαφής χρήστη.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
el: Το μενού βοήθειας έχει πολλές χρήσιμες πληροφορίες.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
el: Σε παιχνίδι ενός παίκτη, μπορείτε να δείτε και να ανταγωνιστείτε τις καταγεγραμμένες δοκιμασίες χρόνου.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
el: Μπορείτε να επισκεφτείτε το https://supertuxkart.net/ για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το παιχνίδι.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
el: Οι μικρές επιταχύνσεις nitro είναι ποιο αποδοτικές.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
el: Χρησιμοποιήστε τα βελάκια επιτάχυνσης μόνο όταν είναι ασφαλές. Οι μεγάλες ευθείες είναι ιδανικές.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
el: Μην χρησιμοποιείτε πολλά βελάκια επιτάχυνσης στην σειρά, αντιθέτως, περιμένετε μέχρι να λήξει η πρόσθετη ώθηση.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
el: Το Drift σου δίνει ώθηση, κάντο όταν είναι ασφαλές.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
el: Η μυγοσκοτώστρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να αφερέσει βόμβες η αλεξίπτωτα.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
el: Δεν μπορείτε να σταματήσετε να περιστρέφεστε καθώς κάνετε drift. Ο καλός προσανατολισμός του kart στην αρχή του drift είναι πολύ σημαντικός.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
el: Λαμβάνετε μία ώθηση εκκίνησης αν ξεκινήσετε να επιταχύνετε κατά την διάρκεια του "Έτοιμοι".

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
el: Το φρενάρισμα σου επιτρέπει να ξεφορτωθείς τα αλεξίπτωτα ποιο γρήγορα.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
el: Πρώτο και κυριότερο,συγκεντρώθητε στο που πηγαίνει το kart σας.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
el: Το κουμπί που σε σώζει, είναι πολύ χρήσιμο.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
el: Πρόσοχε όταν βρισκέσε κοντά σε αλλα karts, υπάρχει μια πιθανότητα να σου επιτεθούνε!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
el: Οι μπάλες καλαθοσφαίρισης μπορούν να καταστραφούν χρησιμοποιώντας ακριβείς οπίσθιες βολές με μία μπάλα μπόουλινγκ, ένα κέικ, ή μία βεντούζα.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
el: Προσπαθήστε να αποφεύγετε την σύγκρουση με το πίσω μέρος άλλων καρτ καθώς θα σας επιβραδύνει.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
el: Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε  μπάλα του μπόουλινγκ για να σπρωξέται και να μπλοκάρεται την μπάλα.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
el: Στο ποδόσφαιρο,πάντα δουλέψτε ως ομάδα για καλά αποτελέσματα.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
el: Αν χάσετε την μπάλα και ένα αντίπαλος πλησιάζει, προσπαθήστε να τον χτυπήσετε με ένα powerup ή να του κλείσετε τον δρόμο.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
el: Η καλή εναλλαγή των θέσεων (επίθεσης και άμυνας) είναι απαραίτητη.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
el: Σιγουρευτείτε ότι έχετε αποθηκεύσετε τουλάχιστον 2 μεγάλα μπουκάλια nitro.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
el: Πότε μην χρησιμοποιείτε τις τρεις μπάλες του μπόουλινγκ όλες την ίδια χρονική στιγμή.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
el: Μην μπαίνετε στο δρόμο συμπαίκτη που έχει τη μπάλα, μπορείτε όμως να δοκιμάσετε να χτυπήσετε αντιπάλους, επιχειρώντας να τους σταματήσετε να σκοράρουν.

note: I18N: ../stk-assets/karts/gnu/kart.xml
en: Gnu
el: Γκνου

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Pepper
el: Πέπερ

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_wizard/kart.xml
en: Sara
el: Σάρα

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
el: Θαλάσσια Άβυσσος

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
el: Εξωγήινο Σήμα

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
el: Αρχαίος λαβύρινθος του "Colosseum"

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
el: Κέρινη πόλη

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
el: Το νησί της μάχης

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
el: Σκοτεινό Δάσος

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
el: Σπήλαιο X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
el: Ναός του κακάο

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
el: Η διάβαση με τα καλαμπόκια

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
el: Κάστρο Μάγμα

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
el: Νησί Μεγάλου Παραδείσου

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
el: Γήπεδο Χόκευ

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
el: Τι συμβαίνει, μικροί χίππιδες; Ο σπουδαίος αρχηγός gnu σας λείπει;

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
el: Α ναι, βλέπεις, είναι στο κάστρο μου τώρα και θα σερβιριστεί για δείπνο...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
el: Αλλά είμαι ένα δίκαιο πλάσμα, γι' αυτό θα κάνουμε μια συμφωνία.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
el: Αν μπορείς να με κερδίσεις σε αγώνα, θα ελευθερώσω  τον γεροξεκούτη.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
el: Αλλά εσείς οι αξιολύπητοι ανόητοι δεν θα μπορέσετε ποτέ να νικήσετε εμένα τον Βασιλιάς των Karts!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
el: Αρένα Λας Ντούνας

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
el: Στάδιο ποδοσφαίρου Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
el: Γύρω από τον φάρο

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
el: Παλιό ορυχείο

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
el: Μίνιγκολφ

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
el: Τάξη μαθηματικών του Όλιβερ

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
el: Πάρκο της Κολοκύθας

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
el: Η έπαυλη του Revenbridge

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
el: Κινούμενη άμμος

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
el: Η Λυμνούλα της Νέσσυ

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
el: Βόρειο εξοχικό

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
el: Χιονισμένη κορυφή

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
el: Γήπεδο ποδοσφαίρου

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
el: Το στάδιο

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
el: Ναός

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
el: Ηφαιστειακό Νησί

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
el: Ο κήπος του Zen

en: Completed achievement "%s".
el: Ολοκληρώση βραβείου "%s".

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
el: Αποτυχία σύνδεσης με τον server προσθέτων του SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
el: Σφάλμα λήψης ειδήσεων: '%s'.

en: Normal Race (Grand Prix)
el: Κανονικός Αγώνας (Πρωτάθλημα)

en: Time-Trial (Grand Prix)
el: Δοκιμασία-χρόνου (Πρωτάθλημα)

en: Time-Trial - beat the replay
el: Δοκιμασία-Χρόνου - Νίκησε το High score

en: Time-Trial - nitro challenge
el: Δοκιμασία-Χρόνου - nitro πρόκληση

en: Normal Race (single race)
el: Κανονικός Αγώνας (ατομικός αγώνας)

en: Time-Trial (single race)
el: Δοκιμασία-χρόνου (ατομικός αγώνας)

en: Follow the Leader (single race)
el: Ακολούθησε τον αρχηγό (ατομικό παιχνίδι)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
el: Mode: Ανάποδα

en: New track '%s' now available
el: Είναι διαθέσιμη η νέα πίστα '%s'

en: New game mode '%s' now available
el: Είναι διαθέσιμη η νέα κατηγορία παιχνιδιού '%s'

en: New Grand Prix '%s' now available
el: Είναι διαθέσιμο το νέο Πρωτάθλημα '%s'

en: New difficulty '%s' now available
el: Είναι διαθέσιμη η νέα δυσκολία '%s'

en: New kart '%s' now available
el: Είναι διαθέσιμο το νέο kart '%s'

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
el: Η κατηγορία speedrun είναι απενεργοποιημένη. Μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο αν το παιχνίδι δεν έχει κλείσει από τη στιγμή έναρξης της κατηγορίας ιστορίας.
    
    Κλείσιμο του παιχνιδιού πριν την ολοκλήρωση της κατηγορίας ιστορίας ακυρώνει το χρονόμετρο.
    
    Για να χρησιμοποιήσετε την κατηγορία speedrun, παρακαλώ χρησιμοποιείστε ένα νέο προφίλ.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
el: Επισκέπτης

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
el: Επισκέπτης %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
el: Το αρχείο διαμόρφωσης ήταν κατεστραμένο, έτσι διαγράφηκε και ένα νέο θα δημιουργηθεί.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
el: Το αρχείο διαμόρφωσης ήταν πολύ παλιό, έτσι διαγράφηκε και ένα νέο θα δημιουργηθεί.

en: Video recording started.
el: Άρχισε η εγγραφή βίντεο.

en: Video saved in "%s".
el: Το βίντεο αποθηκεύτηκε στο "%s".

en: Encoding progress:
el: Πρόοδος κωδικοποίησης:

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
el: Συμβουλη: %s

en: Loading
el: Φόρτωση

en: Mass
el: Βάρος

en: Maximum speed
el: Μέγιστη ταχύτητα

en: Acceleration
el: Επιτάχυνση

en: Nitro efficiency
el: Αποδοτικότητα Nitro

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
el: %s (μειονέκτημα)

en: %s is ready
el: Ο %s είναι έτοιμος

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
el: [κανένα]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
el: Αριστερό πλήκτρο ποντικιού

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
el: Δεξί πλήκτρο ποντικιού

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
el: Άκυρο

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
el: Μεσαίο πλήκτρο ποντικιού

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
el: Πλήκτρο ποντικιού Χ1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
el: Πλήκτρο ποντικιού Χ2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
el: Καθαρισμός

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
el: Παύση

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Final
el: Τελικός

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
el: Μετατροπή

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Nonconvert
el: Μημετατροπή

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
el: Αποδοχή

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
el: Αλλαγή κατάστασης

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
el: Αριστερά

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
el: Επάνω

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
el: Δεξιά

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
el: Κάτω

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
el: Επιλογή

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
el: Εκτύπωση

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Exec
el: Εκτελ.

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
el: Βοήθεια

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
el: Αριστερό Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
el: Δεξί Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
el: Εφαρμ.

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
el: Ύπνος

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
el: Αριθμητικό πληκτρολόγιο 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
el: Αριθμητικό πληκτρολόγιο 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
el: Αριθμητικό πληκτρολόγιο 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
el: Αριθμητικό πληκτρολόγιο 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
el: Αριθμητικό πληκτρολόγιο 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
el: Αριθμητικό πληκτρολόγιο 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
el: Αριθμητικό πληκτρολόγιο 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
el: Αριθμητικό πληκτρολόγιο 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
el: Αριθμητικό πληκτρολόγιο 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
el: Αριθμητικό πληκτρολόγιο 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
el: Διαχωριστικό

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
el: - (Αφαίρεση)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
el: Δεκαδικό

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
el: / (Διαίρεση)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
el: Αριστερό Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
el: Δεξί Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
el: Αριστερό Control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
el: Δεξί Control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
el: Αριτερό μενού

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
el: Δεξί μενού

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Attn
el: Προσ.

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
el: Παίξε

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Zoom
el: Ζουμ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Oem Clear
el: Οem καθαρό

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
el: Άξονας %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
el: Άξονας %d ανεστραμμένος

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
el: Άξονας %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
el: Πλήκτρο gamepad %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
el: Πλήκτρο ποντικιού %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
el: Άξονας ποντικιού %d%s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
el: Παρακαλώ επαναδιαμορφώστε τους συνδυασμούς πλήκτρων.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
el: Το αρχείο συσκευών χειρισμού δεν είναι συμβατό με αυτή την έκδοση του STK

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
el: Οδηγός

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
el: Έναρξη

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
el: Πάτημα αριστερού μοχλού

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
el: Πάτημα δεξιού μοχλού

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
el: Αριστερό πίσω κουμπί

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
el: Δεξί πίσω κουμπί

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
el: Dpad επάνω

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
el: Dpad κάτω

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
el: Dpad αριστερά

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
el: Dpad δεξιά

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
el: Αριστερός μοχλός δεξία

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
el: Αριστερός μοχλός αριστερά

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
el: Αριστερός μοχλός κάτω

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
el: Αριστερός μοχλός πάνω

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
el: Δεξιός μοχλός δεξιά

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
el: Δεξιός μοχλός αριστερά

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
el: Δεξιός μοχλός κάτω

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
el: Δεξιός μοχλός πάνω

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
el: Αριστερή σκανδάλη

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
el: Δεξιά σκανδάλη

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
el: Αγνόηση '%s'. Έπρεπε να συνδεθείς νωρίτερα για να παίξεις!

en: Only the Game Master may act at this point!
el: Μόνο ο υπεύθυνος του παιχνιδιού μπορεί να δράσει σε αυτό το σημείο!

en: %s has low battery level.
el: Το %s έχει χαμηλό επίπεδο μπαταρίας.

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
el[0]: Βρέθηκε %d wiimote
el[1]: Βρέθηκαν %d wiimote

en: Could not detect any wiimote :/
el: Δεν ανιχνεύθηκε κάποιο wiimote :/

en: Getting ready to race
el: Ετοιμαστείτε για αγώνα

en: Penalty time!!
el: Ποινή χρόνου!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
el: Μην επιταχύνης πριν το 'Έτοιμοι'

en: You can have at most 3 lives!
el: Μπορείτε να έχετε το πολύ 3 ζωές!

en: +1 life.
el: +1 ζωή.

en: You were too slow!
el: Ήσουνα πολυ αργός!

en: You won the race!
el: Κέρδισες τον αγώνα!

en: You finished the race in rank %d!
el: Ολοκληρώσατε τον αγώνα στην %d θέση!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
el: %s έφυγε απο το παινχίδι.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
el: Το SuperTuxKart μπορεί να συνδεθεί σε ένα διακομιστή για λήψη προσθέτων και να σας ειδοποιήσει για ενημερώσεις. Παρακαλώ διαβάστε την πολιτική απορρήτου στο https://supertuxkart.net/Privacy. Θα θέλατε να ενεργοποιηθεί αυτό το στοιχείο; (Για να αλλάξετε αυτή τη ρύθμιση αργότερα, πηγαίνετε στις ρυθμίσεις, επιλέξτε την καρτέλα "Γενικά" και επεξεργαστείτε το "Σύνδεση στο Internet").

en: Your screen resolution is too low to run STK.
el: Η ανάλυση της οθόνης σας είναι πολύ χαμηλή για να τρέξει το STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
el: Η έκδοση του οδηγού γραφικών είναι πολύ παλιά. Παρακαλώ εγκαταστήστε τον πιο πρόσφατο οδηγό γραφικών.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
el: Το πρόγραμμα οδήγησης γραφικών φαίνεται να είναι πολύ παλιό. Ελέγξτε εάν υπάρχη διαθέσιμη ενημέρωση. Το SuperTuxKart συνιστά ένα πρόγραμμα οδήγησης που υποστηρίζει %s ή καλύτερο. Το παιχνίδι θα συνεχίσει να τρέχει, αλλά σε λειτουργία μειωμένα γραφικά.

en: Server connection timed out.
el: Η σύνδεση στον server δεν αποκρίνεται.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
el: %s Έχει την κόκκινη σημαία!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
el: Η κόκκινη σημαία επέστρεψε!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
el: %s Έχει την μπλε σημαία!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
el: Η μπλε σημαία επέστρεψε!

en: %s captured the blue flag!
el: %s Έπιασε την μπλε σημαία!

en: %s captured the red flag!
el: %s Έπιασε την κόκκινη σημαία!

en: Eggs: %d / %d
el: Αυγά: %d / %d

en: Leader
el: Αρχηγός

en: Final lap!
el: Τελευταίος γύρος!

en: Lap %i
el: Γύρος %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
el: %s από τον %s

en: New fastest lap
el: Νέος ταχύτερος γύρος

en: WRONG WAY!
el: ΛΑΘΟΣ ΚΑΤΕΥΘΥΝΣΗ!

en: %s scored a goal!
el: %s σκόραρε ένα γκολ!

en: Oops, %s made an own goal!
el: Ούπς,%s έβαλε αυτογκόλ!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
el[0]: %i εφεδρικό λάστιχο καρτ έχει γεννηθεί!
el[1]: %i kart με εφεδρικά λάστιχα έχουν γεννηθεί!

en: You have been eliminated!
el: Αποκλείστικες!

en: '%s' has been eliminated.
el: Ο «%s» αποκλείστηκε.

en: Server has been shut down.
el: Ο Server έχει κλείσει.

en: You were kicked from the server.
el: Σας διώξανε από τον server.

en: You were kicked: Ping too high.
el: Σας διωξάνε: Το Ping είναι πολύ υψήλο.

en: Bad network connection is detected.
el: Ανιχνεύθηκε κακή σύνδεση στο internet.

en: Bot
el: Ρόμποτ

en: %s disconnected.
el: %s Αποσυνδέθηκε

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
el: Πατήστε ένα όνομα παίκτη απο την λίστα για τις ρυθμισείς και πληροφορίες κατάταξης.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
el: Δυσκολία: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
el: Μέγιστος αριθμός παίκτων: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
el: Κατηγορία παιχνιδιού: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
el: Όριο χρόνου

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
el: Όριο Γκολ

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
el: Κατηγορία παιχνιδιού ποδοσφαίρου: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
el: Πρόοδος Πρωταθλήματος: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
el: Όλοι οι παίκτες μπήκανε στην κόκκινη ή την μπλε ομάδα.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
el: Είσαι πλέον ο ιδιοκτήτης του server.

en: Connection refused: Server is busy.
el: Η σύνδεση απορρίφθηκε: Ο Server είναι απασχολημένος

en: Connection refused: You are banned from the server.
el: Η σύνδεση απορρίφθηκε: Σε έχουν μπλοκάρει σε αυτόν τον server.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
el: Η σύνδεση απορρίφθηκε: Ο κωδικός του server είναι λάθος.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
el: Η σύνδεση απορρίφθηκε: Τα δεδομένα του παιχνιδιού δεν ταιριάζουν.

en: Connection refused: Server is full.
el: Η σύνδεση απορρίφθηκε: Ο Server είναι γεμάτος.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
el: Η σύνδεση απορρίφθηκε: Ο παίκτης που συνδέεται δεν είναι έγκυρος.

en: Failed to start the network game.
el: Απέτυχε η συνδέση.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
el: Το παιχνίδι εχει τελειώσει, εσύ δεν μπορείς να μπεις κατα την διαρκεια του παιχνιδίου ή να παρακουλουθής οποίονδηποτε.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
el: Κανένας δεν περιμένει μέσα στον χόρο της αρένας - Συνδέση κατα την διαρκεία του παιχνιδιού είναι απενεργοποιημένη.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
el: Μόνο 1 παίκτης περιμένει, για να επιστρέψει το Δωμάτιο αναμονής.

en: Server owner quit the game.
el: Ο ιδιοκτήτης του server έφυγε από το παιχνίδι

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
el: Θα παρακολουθήσεις το επόμενο παιχνίδι.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
el: %s μπήκε στην κόκκινη ομάδα.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
el: %s μπήκε στην μπλε ομάδα.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
el: %s μπήκε στον παιχνίδι.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
el: Πατήστε <%s> ή <%s> για να αλλάξεις το στοχευμένο παίκτη, <%s> ή <%s> για την θέση της κάμερας.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
el: Πετύχε το παράπονο %s.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
el: Αποτυχία κατεβάσματος αρχείων,ελέγξτε τον αποθηκευτικό σας χώρο ή την σύνδεση στο ίντερνετ και προσπαθήστε ξανά αργότερα.

en: No quick play server available.
el: Δεν υπάρχει server διαθέσιμος για γρήγορο παιχνίδι.

en: Cannot connect to server %s.
el: Δεν είναι δυνατή η σύνδεση στον server  %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
el: Αποτυχία αναγνώρισης αριθμού θύρας διακομιστή %s.

en: Network grand prix has been finished.
el: Το Πρωτάθλημα στο Internet ολοκληρώθηκε.

en: Time Trial (Grand Prix)
el: Δοκιμασία χρόνου (Πρωτάθλημα)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
el: Πιάστε Την Σημαία

en: %s is now online.
el: %s είναι τώρα online.

en: %s and %s are now online.
el: %s και %s είναι τώρα online.

en: %s, %s and %s are now online.
el: %s, %s και %s είναι τώρα online.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
el[0]: %d φίλος είναι τώρα online.
el[1]: %d φίλοι είναι τώρα online.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
el: %s είναι τώρα στον server "%s"

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
el[0]: Έχετε %d νέο αιτήμα φιλίας!
el[1]: Έχεις %d νέα αιτήματα φιλίας!

en: You have a new friend request!
el: Έχεις ένα νέο αίτημα φιλίας!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
el: Αδύνατη η σύνδεση με τον server. Ελέγξτε τη σύνδεσή σας με το internet ή δοκιμάστε ξανά αργότερα.

en: Default
el: Προεπιλογή

en: None
el: Κανένα

en: Random
el: Τυχαία

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
el: Το αρχείο με τις υψηλότερες βαθμολογίες ήταν πολύ παλιό,
    όλες οι υψηλότερες βαθμολογίες έχουν διαγραφεί.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
el: Ακολούθησε τον αρχηγό

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
el: Μονομαχία με 3 ζωές

en: Incomplete replay file will not be saved.
el: Μη ολοκληρωμένο αρχείο replay αγώνα δεν θα αποθηκευθεί.

en: Replay saved in "%s".
el: Το replay αποθηκεύθηκε στο "%s".

en: 1 week
el: 1 εβδομάδα

en: 2 weeks
el: 2 εβδομάδες

en: 1 month
el: 1 μήνας

en: 3 months
el: 3 μήνες

en: 6 months
el: 6 μήνες

en: 9 months
el: 9 μήνες

en: 1 year
el: 1 έτος

en: 2 years
el: 2 έτη

en: Add-on name
el: Όνομα πρόσθετου

en: Updated date
el: Ημερομηνία ενημέρωσης

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
el: Μη Εγκατεστημένο

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
el: %s από τον %s

en: Please wait while addons are updated
el: Παρακαλώ περιμένετε καθώς ενημερώνονται τα πρόσθετα

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
el: Λυπόμαστε , ένα σφάλμα συνέβη κατά την επικοινωνία με το site των πρόσθετων. Σιγουρέψου ότι είσαι συνδεδεμένος στο Internet και ότι το SuperTuxKart δεν είναι μπλοκαρισμένο από έναν firewall.

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
el: Βασικές

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
el: Κλειδωμένο: λύσε ενεργές προκλήσεις για να κερδίσεις πρόσβαση σε περισσότερες!

en: Random Arena
el: Τυχαία αρένα

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
el[0]: %d αρένα μη διαθέσιμη στη λειτουργία παιχνιδιού ενός παίκτη.
el[1]: %d αρένες δεν είναι διαθέσιμες στη λειτουργία παιχνιδιού ατομικού αγώνα.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
el: Δοκιμασίες

[ctx: achievement_info]
en: Progress
el: Πρόοδος

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
el: Ολοκλήρωσε όλους τους υποστόχους

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
el: Ολοκλήρωσε όλους τους υποστόχους ταυτόχρονα

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
el: Ολοκλήρωσε τουλάχιστον έναν υποστόχο

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
el: Το σύνολο των υποστόχων πρέπει να φτάσει αυτόν τον αριθμό.

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
el: Αγώνες που νίκησες

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
el: Κανονικούς αγώνες που νίκησες

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
el: Δοκιμασίες χρόνου που νίκησες

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
el: Ακολουθόντας-τον-Αρχηγό αγώνες που νίκησες

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
el: Αγώνες στην σειρά που νίκησες

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
el: Aγώνες στην σειρά που νίκησες στην δυσκολία Επαγγελματίας ή SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
el: Οι αρχάριοι αγώνες που ξεκίνησαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
el: Οι αρχάριοι αγώνες που ολοκληρώθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
el: Αγώνες Μαθητευόμενου που ξεκίνησαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
el: Αγώνες Μαθητευόμενου που ολοκληρώθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
el: Επαγγελματικοί αγώνες που ξεκίνησαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
el: Επαγγελματικοί αγώνες που ολοκληρώθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
el: SuperTux αγώνες που ξεκίνησαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
el: SuperTux αγώνες που ολοκληρώθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
el: Κανονικοί αγώνες ξεκινήσανε

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
el: Κανονικοί αγώνες ολόκληρωθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
el: Δοκιμασίες χρόνου ξεκινήσανε

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
el: Δοκιμασίες χρόνου ολόκληρωθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
el: Ακολουθόντας-τον-Αρχηγό αγώνες που ξεκίνησαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
el: Ακολουθόντας-τον-Αρχηγό αγώνες που ολοκληρώθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
el: Η μονομαχία 3 χτυπημάτων Άρχισε

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
el: Η μονομαχία 3 χτυπημάτων Ολοκληρώθηκε

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
el: Οι ποδοσφαιρικοί αγώνες ξεκίνησαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
el: Οι ποδοσφαιρικοί αγώνες ολόκληρωθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
el: Κυνήγι αυγών ξεκίνησαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
el: Κυνήγι αυγών ολόκληρωθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
el: Αγώνες που ξεκίνησαν με ένα replay φάντασμα

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
el: Αγώνες που ολόκληρωθηκαν με ένα replay φάντασμα

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
el: Πιάστε-την-Σημαία αγώνες που ξεκίνησαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
el: Πιάστε-την-Σημαία αγώνες που ολοκληρώθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
el: Free-for-All αγώνες που ξεκίνησαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
el: Free-for-All αγώνες που ολοκληρώθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
el: Powerups χρησιμοποιήθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
el: (1 αγώνας)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
el: Χτυπήματα με την μπάλα του bowling

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
el: Χτυπήματα με την μυγοσκοτώστρα

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
el: Όλα τα χτυπήματα

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
el: Χτυπήματα ενάντια στο ίδιο kart

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
el: Μπανάνες μαζεύτηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
el: Drift

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
el: (1 γύρος)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
el: Αγώνες ξεκινήσανε

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
el: (μέγιστο σε μία επίσημη πίστα)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
el: Αγώνες ολόκληρωθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
el: Αγώνες με αντίθετη κατεύθυνση που ολοκληρώθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
el: Οι αγώνες που ολοκλήρωσες μόνος σου

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
el: Αγώνες με λίγοτερους γύρους απο την προεπιλογή

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
el: Αγώνες με περισσότερους γύρους από την προεπιλογή

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
el: Αγώνες με διπλάσιους γύρους από την προεπιλογή

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
el: Κυνήγι αυγών ξεκίνησαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
el: Κυνήγι αυγών που ολοκληρώθηκαν

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
el: (επίσημες πίστες που ταιριάζουν στον στόχο)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
el: Νέα χειριστήρια θα εμφανιστούν αυτόματα στη λίστα όταν τα συνδέσετε σε αυτήν τη συσκευή.
    
    Για να προσθέσετε μια ρύθμιση πληκτρολογίου, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το παρακάτω κουμπί, ΩΣΤΟΣΟ παρακαλώ λάβετε υπόψη ότι τα περισσότερα πληκτρολόγια υποστηρίζουν περιορισμένο αριθμό ταυτόχρονων πιέσεων πλήκτρων και είναι επομένως ακατάλληλα για παιχνίδι πολλών παικτών. ( Μπορείτε, ωστόσο, να συνδέσετε πολλαπλά πληκτρολόγια σε αυτή τη συσκευή. Σε αυτήν την περίπτωση, θυμηθείτε ότι ακόμα όλοι χρειάζονται διαφορετικά δεσμευμένα πλήκτρα.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
el: Προσθήκη Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
el: Προσθήκη διαμόρφωσης πληκτρολογίου

en: Update
el: Ενημέρωση

en: Version: %d
el: Έκδοση: %d

en: featured
el: προτεινόμενο

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
el: Mέγεθος: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
el: Λυπούμαστε, η λήψη του πρόσθετου απέτυχε.

en: Problems installing the addon '%s'.
el: Προβλήματα κατά την εγκατάσταση του πρόσθετου '%s'.

en: Try again
el: Προσπαθήστε ξανά

en: Problems removing the addon '%s'.
el: Προβλήματα κατά την αφαίρεση του πρόσθετου '%s'.

en: Background download completed.
el: Η λήψη στο παρασκήνιο έχει ολοκληρωθεί.

en: Background download
el: Λήψη στο παρασκήνιο

en: Background download has already started.
el: Η λήψη στο παρασκήνιο έχει ήδη ξεκινήσει.

en: Current password invalid.
el: Ο τρέχων κωδικός είναι λάθος.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
el: Ο κωδικός πρέπει να είναι μεταξύ 8 και 30 χαρακτήρες!

en: Passwords don't match!
el: Οι κωδικοί δεν ταιριάζουν!

en: Password successfully changed.
el: Ο κωδικός σας άλλαξε με επιτυχία.

en: Validating info
el: Επικύρωση πληροφοριών

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
el[0]: Επιβεβαίωσε την ανάλυση σε %i δευτερόλεπτο
el[1]: Επιβεβαίωσε την ανάλυση σε %i δευτερόλεπτα

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
el: Αναλύσεις μικρότερες από 1024x768 ή 1280x720 δεν υποστηρίζονται. Κάποια σημεία τους SuperTuxKart μπορεί να μην δουλεύουν σωστά.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
el: Καταδίωξη Drone

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
el: Προσαρμογή

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
el: Απενεργοποιημένο

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
el: Σημαντικά μόνο

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
el: Χαμηλή

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
el: Υψηλή

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
el: Πολύ χαμηλή

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
el: Το SuperTuxKart θα κάνει λήψη όλων των στοιχείων (συμπεριλαμβανομένων των υψηλής ποιότητας γραφικών και μουσικής) για καλύτερη εμπειρία παιχνιδιού, με βάση το οποίο θα χρησιμοποιηθούν τα δεδομένα κινητής, αν δεν έχετε μια ασύρματη σύνδεση.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
el: Το SuperTuxKart θα κάνει λήψη όλων των στοιχείων (συμπεριλαμβανομένων των υψηλής ποιότητας γραφικών και μουσικής) για μια καλύτερη εμπειρία παιχνιδιού.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
el: Εισάγετε την διεύθυνση του εξυπηρετητή ακολουθούμενη προαιρετικά από : και την θύρα ή επιλέξτε μια διεύθυνση από την λίστα.

en: Invalid server address: %s.
el: Λάθος διεύθυνση server: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
el: Ανάποδα

[ctx: column_name]
en: Difficulty
el: Δυσκολία

[ctx: column_name]
en: Laps
el: Γύροι

[ctx: column_name]
en: Time
el: Χρόνος

[ctx: column_name]
en: User
el: Χρήστης

[ctx: column_name]
en: Version
el: Έκδοση

en: No
el: Όχι

en: Track
el: Πίστα

en: Top %d High Scores
el: Οι Κορυφαίες %d Υψηλές Βαθμολογίες

en: Number of karts: %d
el: Αριθμός των kart: %d

en: Time target: %s
el: Χρονικό περιθώριο: %s

en: Laps: %d
el: Γύροι: %d

en: Reverse: %s
el: Αντίστροφοι: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
el: (Κενό)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
el: Χρησιμοποίησε το αυθεντικό χρώμα

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
el: Διάλεξε χρώμα από την παλέτα χρωμάτων

en: Don't show again
el: Μην το εμφανίσεις ξανά

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
el: Πληροφορίες πάικτη

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
el: Όνομα παίκτη: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
el: Διεύθυνση παίκτη: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
el: Διώξτον

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
el: Επιλέξτε ομαδα

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
el: Ενεργοποίηση μειωμένης ταχύτητας

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
el: Απενεργοποίηση μειωμένης ταχύτητας

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
el: Παραπονό στον Παίκτη

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
el: Λήψη πληροφοριών κατάταξης για τον %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
el: Πες στον διαχειριστή του server για αυτόν τον παίκτη (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
el: Πατήστε οποιοδήποτε κουμπί...
    (Πατήστε ESC για ακύρωση)

en: Press any key...
el: Πάτα οποιόδηποτε πλήκτρο...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
el: Η συζήτηση είναι απενεργοποιημένη, ενεργοποίησέ την στις ρυθμίσεις.

en: Back to Battle
el: Πίσω στη Μάχη

en: Setup New Game
el: Φτιάξε Νέο Παιχνίδι

en: Restart Battle
el: Επανάληψη Μάχης

en: Exit Battle
el: Έξοδος από τη μάχη

en: Setup New Race
el: Νέος Aγώνας

en: Exit Race
el: Έξοδος από τον αγώνα

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
el: %s δεν έχει κατάταξη ακόμα.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
el: %s είναι η θέση %d στην κατάταξη με score %f.

en: Username and/or email address invalid.
el:  Το όνομα χρήστη ή/και η διεύθυνση email είναι άκυρα.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
el: Παρακαλούμε διαβάστε τους όρους για το SuperTukKart στο '%s'. Πρέπει να συμφωνείται με αυτούς τους όρους για να δημιουργήσετε ένα λογαριασμό στο STK. Άμα έχετε ερωτήσεις ή σχόλια σχετικά με τους όρους, ένα μέλος της όμαδας ανάπτυξης θα σας βοηθήσει.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
el: Πρόκληση νίτρου

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
el: Αγώνας με replay φάντασμα

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
el: Γύροι: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
el: Τύπος: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
el: Απαιτούμενη θέση: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
el: Απαιτούμενος χρόνος : %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
el: Απαιτούμενοι βαθμοί νίτρου : %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
el: Αριθμός kart ρομπότ:%i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
el: Κατηγορία μάχης

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
el: Κατηγορία ποδοσφαιρικού αγώνα

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
el: Διεύθυνση Server: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
el: Τρέχον πίστα: %s

en: Rank
el: Θέση

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
el: Παίκτης

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
el: Βαθμολογία

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
el: Χρόνος που έχει παίξει

en: Remove from bookmarks
el: Αφαίρεση από τους σελιδοδείκτες

en: Input device already exists.
el: Η συσκευή χειρισμού υπάρχει ήδη.

en: No player available for connecting to server.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος παίκτης για να συνδεθείτε στον server.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
el: Όνομα Χρήστη: %s

en: Cancel Request
el: Ακύρωση αίτησης

en: Today
el: Σήμερα

en: Friend request sent!
el: Το αίτημα φιλίας στάλθηκε!

en: Friend request accepted!
el: Το αίτημα φιλίας έγινε αποδεκτο!

en: Friend request declined!
el: Το αίτημα φιλίας απορρίφθηκε!

en: Friend removed!
el: Ο φίλος Αφαιρέθηκε!

en: Friend request cancelled!
el: Το αίτημα φιλίας ακυρώθηκε!

en: Processing
el: Επεξεργασία

en: Fetching last vote
el: Λήψη τελευταίας ψήφου

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
el: Μπορείτε να προσαρμόσεις την προηγούμενη βαθμολογία σου κάνοντας κλικ στα αστέρια από κάτω.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
el: Δεν έχεις ακόμη ψηφίσει για αυτό το πρόσθετο. Επελεξε την επιθυμητή βαθμολογία σου κάνοντας κλικ στα αστέρια κάτω

en: Vote successful! You can now close the window.
el: Ψηφοφορία επιτυχής! Μπορείτε να κλείσετε το παράθυρο.

en: Performing vote
el: Εκτέλεση ψηφοφορίας

en: Random Track
el: Τυχαία πίστα

en: Are you sure you want to remove '%s'?
el: Είσαι βέβαιος ότι θέλεις να αφαιρέσεις το '%s'?

en: Do you want to save your changes?
el: Θέλεις να αποθηκεύσεις τις αλλαγές σου;

en: Laps
el: Γύροι

en: Reversed
el: Αντίστροφα

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
el: Παρουσιάστηκε σφάλμα κατά την αποθήκευση του πρωταθλήματος.

en: Select a track
el: Επιλέξτε πίστα

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
el: Ολοκλήρωσες την εύκολη πρόκληση! Πόντους που κέρδισες σε αυτό το επίπεδο: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
el: Ολοκλήρωσες την πρόκληση Μαθητευόμενου! Πόντοι που κέρδισες σε αυτό το επίπεδο: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
el: Ολοκλήρωσες την δύσκολη πρόκληση! Πόντοι που κέρδισες σε αυτό το επίπεδο: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
el: Ολοκλήρωσες την πρόκληση SuperTux! Πόντοι που κέρδισες σε αυτό το επίπεδο: %i/%i

en: You unlocked %s!
el: Ξεκλείδωσες %s!

en: Challenge Completed
el: Η Πρόκληση ολοκληρώθηκε

en: You unlocked track %0
el: Ξεκλείδωσες την πίστα %0

en: You unlocked grand prix %0
el: Ξεκλείδωσες το Πρωτάθλημα %0

[ctx: column_name]
en: Track
el: Πίστα

[ctx: column_name]
en: Players
el: Παίκτες

en: Reload
el: Επαναφόρτωση

en: Please enter the name of the grand prix
el: Παρακαλώ γράψτε το όνομα του πρωταθλήματος

en: Please select a Grand Prix
el: Παρακαλώ επιλέξτε Πρωτάθλημα

en: User defined
el: Καθορισμένο από το χρήστη

en: Name is empty.
el: Το όνομα είναι άδειο.

en: Another grand prix with this name already exists.
el: Ένα άλλο πρωτάθλημα με αυτό το όνομα ήδη υπάρχει.

en: Name is too long.
el: Το όνομα είναι πολύ μεγάλο.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
el: Καλύτερη τύχη την επόμενη φορά!

en: You completed a challenge!
el: Ολοκλήρωσες μια πρόκληση!

en: You won the Grand Prix!
el: Νίκησες το Πρωτάθλημα!

en: You completed the Grand Prix!
el: Ολοκλήρωσες το Πρωτάθλημα!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
el: Αριθμός των karts

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε αυτήν την υψηλή βαθμολογία;

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
el: Είστε σίγουροι ότι θέλετε να αφαιρέσετε όλες τις υψηλές βαθμολογίες σας;

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
el: Συνδέστε ένα πληκτρολόγιο ή ένα χειριστήριο για να παίξετε παιχνίδι πολλών παικτών με διαχωρισμό οθόνης

en: Random Kart
el: Τυχαίο Kart

en: Locked
el: Κλειδωμένο

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
el: Όλοι:
    Πάτησε το πλήκτρο "Select" για να μπείς στο παιχνίδι

en: Would you like to play the tutorial of the game?
el: Θα ήθελες να παίξεις το tutorial του παιχνιδιού;

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
el: Δεν μπορείτε να παίξετε online χωρίς πρόσβαση στο internet. Αν θέλετε να παίξετε online, πηγαίνετε στις ρυθμίσεις, επιλέξτε την καρτέλα «Ρυθμίσεις Χρήστη» και ελέγξτε το "Σύνδεση στο Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
el: Δεν μπορείται να κατεβάσετε πρόσθετα χωρίς σύνδεση στο internet. Άμα θέλετε να κατεβάσετε πρόσθετα πηγαίνετε στις ρυθμίσεις, επιλέξτε την κατηγορία 'Ρυθμίσεις Χρήστη' και επιλέξτε "Σύνδεση στο Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
el: Δεν μπορείται να κατεβάσετε πρόσθετα χωρίς σύνδεση στο internet. Άμα θέλετε να κατεβάσετε πρόσθετα, πηγαίνετε στις ρυθμίσεις, επιλέξτε την καρτελα 'Ρυθμίσεις Χρήστη' και ελέγξτε "Σύνδεση στο Internet".
    
    Μπορείται όμως να διαγράψετε ήδη εγκατεστημένα πρόσθετα.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
el: Τα πρόσθετα είναι προς το παρόν απενεργοποιημένα στην οθόνη Επιλογές

en: Please wait while the add-ons are loading
el: Παρακαλώ περιμένετε καθώς φορτώνονται τα πρόσθετα

en: Are you sure you want to quit STK?
el: Είσαι σίγουρος/ρη ότι θέλεις να βγείς από το STK;

en: Create LAN Server
el: Δημιουργία server τοπικού δικτύου

en: %s's server
el: server %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
el: Νουμ. αγώνα(ων) πρωταθλήματος

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
el: Το όνομα πρέπει να είναι μεταξύ 4 και 30 χαρακτήρων!

en: Incorrect characters in password!
el: Άκυροι χαρακτήρες στον κωδικό!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
el: Έτοιμος

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
el: Σύνδεση κατα την διάρκεια του παιχνιδιού

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
el: Παρακολούθηση

en: Install addon
el: Εγκαταστήστε το πρόσθετο

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
el: Παρακαλώ περίμενετε για το τρέχων παιχνίδι (%s) τέλος υπολογιζμένος τον περισσευούμενο χρόνο: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
el: Παρακαλώ περιμένετε για να τελειώσει το τρέχων παιχνίδι, εκτμιση του χρόνου που απομένει: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
el: Παρακαλώ περιμένετε για το τρέχων παιχνίδι (%s) τέλος, υπολογίστε την πρόoδο: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
el: Παρακαλώ περιμένετε για να τελειώσει το τρέχων παιχνίδι, Εκτίμηση πρόοδου: %d%

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
el: Παρακαλώ περιμένετε για να τελειώσει το τρέχων παιχνίδι.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
el[0]: Το παιχνίδι θα ξεκινήσει όταν οι παίκτες θα είναι πάνω από %d.
el[1]: Το παιχνίδι θα ξεκινήσει όταν οι παίκτες θα είναι πάνω από %d.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
el[0]: Θα Ξεκινήσει μετά από %d δευτερόλεπτα, ή άμα όλοι έχουν πατίσει το κουμπί 'Έτοιμος'.
el[1]: Θα Ξεκινήσει μετά από %d δευτερόλεπτα, ή άμα όλοι έχουν πατίσει το κουμπί 'Έτοιμος'.

en: Connecting to server %s
el: Σύνδεση στον server %s

en: Finding a quick play server
el: Αναζήτηση server για γρήγορο παιχνίδι

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
el: Υπόλοιπος χρόνος:%d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
el: Γκολς

en: Fetching achievements
el: Λήψη Βραβείων

en: %s's profile
el: προφίλ του χρήστη %s

en: Since
el: Από

en: Status
el: Κατάσταση

en: Fetching friends
el: Λήψη φίλων

en: New Request
el: Νέο αίτημα

en: Pending
el: Εκκρεμεί

en: Offline
el: Εκτός σύνδεσης

en: Enter new E-mail below
el: Εισαγωγή νέου E-mail παρακάτω

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
el: Το νέο Email πρέπει να είναι από 5 έως 254 χαρακτήρες!

en: New Email is invalid!
el: Το νέο Email δεν είναι έγκυρο!

en: E-mail changed!
el: Το E-mail άλλαξε!

en: Failed to change E-mail: %s
el: Αποτυχία αλλαγής του E-mail: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
el: Πρέπει να είσαι συνδεδεμένος για να παίξετε Παγκόσμιο. Επιλέξτε το όνομα χρήστη σου από πάνω.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
el: Δεν μπορείτε να παίξετε online χωρίς πρόσβαση στο internet. Αν θέλετε να παίξετε online, πηγαίνετε στις επιλογές, επιλέξτε την καρτέλα «Ρυθμίσεις Χρήστη» και επεξεργαστείτε το "Σύνδεση στο Internet".

en: Searching
el: Γίνεται αναζήτηση

en: Exit game
el: Έξοδος παιχνιδιού

en: Could not create player '%s'.
el: Αδυναμία δημιουργίας παίκτη '%s'.

en: User name cannot be empty.
el: Το όνομα χρήστη δεν μπορεί να είναι άδειο.

en: Online username and password must not be the same!
el: Το όνομα και ο κωδικός στο διαδίκτυο δεν πρέπει να είναι ίδια!

en: Emails don't match!
el: Τα email δεν ταιριάζουν!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
el: Το online όνομα χρήστη πρέπει να είναι μεταξύ 3 και 30 χαρακτήρων!

en: Online username must not start with a number!
el: Το online όνομα χρήστη δεν πρέπει να ξεκινάει με έναν αριθμό!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
el: Το email πρέπει να είναι μεταξύ 5 και 254 χαρακτήρες!

en: Email is invalid!
el: Το email είναι άκυρο!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
el: Θα λάβετε ένα email με περαιτέρω οδηγίες για το πώς να ενεργοποιήσετε τον λογαριασμό σας. Παρακαλώ να είστε υπομονετικοί και να είστε σίγουροι οτι ελέγξατε τον φάκελο spam.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
el: Η πρόσβαση στο internet είναι απενεργοποιημένη, παρακαλώ ενεργοποιήστε την στις Ρυθμίσεις

[ctx: column_name]
en: Name
el: Όνομα

[ctx: column_name]
en: Game mode
el: Κατηγορία παιχνιδιού

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
el: Ιδιοκτήτης

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
el: Απόσταση (χλμ.)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
el: Άγνωστο

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
el: Δεν βρέθηκε IPv4, ίσως να μην μπορείτε να μπείτε σε όλους τους servers.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
el: Δεν βρέθηκε IPv6,ίσως να μην μπορείτε να μπείτε σε διακομιστές.

en: No server is available.
el: Δεν υπάρχει διαθέσιμος server.

en: Fetching servers
el: Λήψη των server

en: Server Bookmarks
el: Σελιδοδείκτες διακομιστών

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
el: Άμα οι περισσότεροι παίκτες διαλέξουν την ίδια πίστα και παραμέτρους αγώνα, η ψηφοφορία θα τελειώσει πιο νωρίς.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
el: Τυχαία τοποθέτηση αντικειμένων

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
el: Αριθμός γκολ για νικητή

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
el: Οδήγηση αντίστροφα

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
el: Κλειδωμένο: λύσε τρέχουσες προκλήσεις για να κερδίσεις πρόσβαση σε περισσότερες!

en: Action
el: Δράση

en: Key binding
el: Ανάθεση πλήκτρων

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
el: Απενεργοποίηση συσκευής

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
el: Ενεργοποίηση συσκευής

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
el: Ενεργοποίηση Διαμόρφωσης

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
el: Πλήκτρα παιχνιδιού

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
el: Πλήκτρα μενού

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
el: Στρίψιμο αριστερά

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
el: Στρίψιμο δεξιά

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
el: Επιτάχυνση

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
el: Φρένο / Ανάποδα

note: I18N: Key binding name
en: Fire
el: Πυρ

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
el: Νίτρο

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
el: Κοιτάξε πίσω

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
el: Διάσωση

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
el: Παύση παιχνιδιού

note: I18N: Key binding name
en: Up
el: Επάνω

note: I18N: Key binding name
en: Down
el: Κάτω

note: I18N: Key binding name
en: Left
el: Αριστερά

note: I18N: Key binding name
en: Right
el: Δεξιά

note: I18N: Key binding name
en: Select
el: Επιλογή

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
el: Άκυρο/Πίσω

en: * A blue item means a conflict with another configuration
el: * Ένα μπλε στοιχείο σημαίνει ασυμβατότητα με μια άλλη ρύθμιση

en: * A red item means a conflict in the current configuration
el: * Ένα κόκκινο στοιχείο σημαίνει μια σύγκρουση στην τρέχουσα διαμόρφωση

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
el: Προσοχή: το 'Shift' δεν είναι συνιστώμενο πλήκτρο. Όταν το shift πιέζεται κάτω, όλα τα πλήκτρα που περιέχουν χαρακτήρα διαφορετικό από κεφαλαίο, θα σταματήσουν να δουλεύουν.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
el: Είστε βέβαιοι ότι θέλετε να διαγράψετε οριστικά αυτήν τη διαμόρφωση;

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
el: Εισάγετε νέο όνομα ρυθμίσεων, αφήστε κενό για επαναφορά στην προκαθορισμένη τιμή.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
el: Στην κατηγορία για αγώνες με φίλους, οι παίκτες μπορούν να διαλέξουν να παίξουν μειονεκτηκά.
    (πιό δύσκολο) στην οθόνη επιλογής kart

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
el: Εγκατάσταση αρχείων πλήρους παιχνιδιού

en: Are you sure to uninstall full game assets?
el: Είσαι σίγουρος/ρη στο να γίνει απεγκατάσταση των αρχείων πλήρους παιχνιδιού;

en: Keyboard %i
el: Πληκτρολόγιο %i

en: Touch Device
el: Συσκευή αφής

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
el: Πάτησε πάνω σε μία συσκευή για να την ρυθμίσεις

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
el: Γλώσσα συστήματος

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
el: Κάτω-αριστερά

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
el: Στην δεξιά πλευρά

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
el: Κριμμένο

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
el: Κεντρικά

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
el: Κάθετα

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
el: Οριζόντια

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
el: Μικροσκοπικό

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
el: Μικρό

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
el: Μεσαίο

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
el: Μεγάλο

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
el: Τεράστιο

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
el: Η κατηγορία speedrun μπορεί να ενεργοποιηθεί μόνο αν το παιχνίδι δεν έχει κλείσει από τη στιγμή έναρξης της κατηγορίας ιστορίας.
    
    Κλείσιμο του παιχνιδιού πριν την ολοκλήρωση της κατηγορίας ιστορίας ακυρώνει το χρονόμετρο.
    
    Για να χρησιμοποιήσετε την κατηγορία speedrun, παρακαλώ χρησιμοποιείστε ένα νέο προφίλ.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
el: Μεγιστά FPS

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
el: Μέγιστο

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
el: Το Vsync αναγκάζει την κάρτα γραφικών να παρέχει νέα καρέ
    μόνο αν όταν η οθόνη είναι έτοιμη να τα απεικονίσει.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
el: Πλήρες: ένα καρέ ανά ανανέωση οθόνης

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
el: Vsync δεν θα λειτουργήσει, άμα οι drivers που έχεις, δεν υποστηρίζονται.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
el: Ποιότητα Εφέ: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
el: Κινούμενοι χαρακτήρες: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
el: Δυναμικός φωτισμός: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
el: Σκέδαση φωτός: %s

en: Shadows: %s
el: Σκιές: %s

en: Shadows: %i
el: Σκιές: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
el: Λάμψη : %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
el: Λάμψη (περιγράμματων): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
el: Φωτεινές ακτίνες (ακτίνες Ηλίου) : %s

en: Rendered image quality: %s
el: Ποιότητα αποδιδόμενης εικόνας: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
el: Θόλωμα κίνησης: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
el: Βάθος πεδίου: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
el: Η πρόσβαση στο internet είναι απενεργοποιημένη. Θέλετε να την ενεργοποιήσετε;

en: You need to enter a password.
el: Θα πρέπει να εισάγετε έναν κωδικό πρόσβασης.

en: Logging out '%s'
el: Γίνεται αποσύνδεση του '%s'

en: Logging in '%s'
el: Γίνεται σύνδεση στο '%s'

en: You can't delete the only player.
el: Δεν μπορείς να διαγράψεις τον μοναδικό παίκτη

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
el: Είσαι σίγουρος οτι θέλεις να διαγράψεις τον παίκτη '%s';

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
el: Λάβετε θέσεις!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
el: Έτοιμοι!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
el: Πάμε!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
el: ΓΚΟΛ!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
el: Περιμέντε για άλλους

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
el: Περιμένετε για τον server

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
el: από τον

en: Collect nitro!
el: Σύλλεξε νίτρο!

en: Follow the leader!
el: Ακολούθησε τον αρχηγό!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
el: Καλύτεροι %i

en: Challenge Failed
el: Η πρόκληση απέτυχε

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
el: Πατήστε το εικονίδιο του πόντιουμ για να ξεκινήσει η εκπαίδευση.

en: Press fire to start the tutorial
el: Πάτησε πυρ για να ξεκινήσετε την εκπαίδευση

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
el: Πάτα το εικονίδιο βάθρου για να ξεκινήσει η πρόκληση

en: Press fire to start the challenge
el: Πάτα πυρ για να αρχίσει η πρόκληση.

en: Quit the server
el: Έξοδος από τον server

en: You completed challenges!
el: Ολοκλήρωσες τις προκλήσεις!

en: Abort Grand Prix
el: Έξοδος Πρωταθλήματος

en: Restart
el: Επανεκκίνηση

en: Back to challenge selection
el: Πίσω στην επιλογή πρόκλησης

en: Race against the new ghost replay
el: Αγώνας ενάντιων του νέου replay φαντάσματος

en: Back to the menu
el: Πίσω στο μενού

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
el: Θέλεις πραγματικά να εγκαταλείψεις το Πρωτάθλημα;

en: Red Team Wins
el: Κέρδισε η κόκκινη ομάδα

en: Blue Team Wins
el: Κέρδισε η μπλε ομάδα

en: It's a draw
el: Είναι ισοπαλία

en: Eliminated after %s
el: Αποκλεισμός μετά από %s

en: Eliminated
el: Αποκλείστηκε

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
el: (Αυτογκόλ)

en: Track %i/%i
el: Πίστα %i/%i

en: Grand Prix progress:
el: Πρόοδος του Πρωταθλήματος:

en: Highscores
el: Υψηλές βαθμολογίες

en: Best lap time: %s
el: Χρόνος καλύτερου γύρου: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
el: Από τον %s

en: You completed the challenge!
el: Ολοκλήρωσες την πρόκληση!

en: You failed the challenge!
el: Απέτυχες την πρόκληση!

en: Reached Requirements of SuperTux
el: Έφτασες στις απαιτήσεις του "Supertuxkart"

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
el: Όλα τα χτηπήματα επιτρέπονται, οπότε πιάστε όπλα και χρησιμοποιήστε τα έξυπνα!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
el: Δεν περιέχει powerups, έτσι παίζουν ρόλο μόνο οι οδηγικές σας ικανότητες!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
el: Μείνε κοντά στον αρχηγό, αλλά μην τον προσπεράσετε!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
el: Χτύπησε τους αντιπάλους σου με όπλα, μέχρι να χάσουν όλες τους τις ζωές.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
el: Σπρώξτε την μπάλα στο αντίπαλο τέρμα για να βάλετε γκολ.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
el: Εξερευνήστε τις πίστες για να βρείτε όλα τα κρυμένα αυγά

en: Race against ghost karts and try to beat them!
el: Αγωνιστείτε ενάντια σε kart-φαντάσματα και προσπαθήστε να τα νικήσετε!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
el: Ολοκλήρωσε όσους περισσότερους γύρους μπορείς σε ένα συγκεκριμένο χρονικό διάστημα.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
el: Πάτησε το κοκκίνο ή το μπλέ ικονίδιο για να αλλάξεις ομάδα

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
el: Πίστα από τον %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
el: Μέγιστος αριθμός παικτών που υποστηρίζονται: %d

en: Number of red team AI karts
el: Αριθμός kart ρομπότ για την κόκκινη ομάδα

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
el: Δεν μπορείς να παίξεις αυτό τον μαραθώνιο απο αγώνες, επείδη περιέχει πίστες τις οποίες δεν έχεις ξεκληδώσει!

note: I18N: track group name
en: all
el: Όλες

en: Locked!
el: Κλειδωμένο!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
el: Ολοκλήρωσε όλες τις προκλήσεις για να ξεκλειδώσεις την Πύλη!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
el: Χρειάζεσε περισσότερους βαθμούς
    για να παίξεις αυτή την πρόκληση! 
    Έλεγξε τον χάρτη για
    διαθέσιμες προκλήσεις.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
el: Επιτάχυνε με το <%s> και στρίψε με το <%s> και το <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
el: Επιταχύνετε αγγίζοντας το πάνω μέρος του τροχού και κουνηθείτε αριστερά ή δεξιά για να στρίψετε.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
el: Επιταχύνετε μετακινώντας το γκάζι προς τα πάνω και στρίψτε γέρνοντας τη συσκευή σας.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
el: Επιταχύνετε μετακινώντας το γκάζι προς τα πάνω και στρίψτε περιστρέφοντας τη συσκευή σας.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
el: Μάζεψε δώρα και ρίξε με το όπλο πατώντας  <%s> για να ρίξεις μακριά τα κουτιά!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
el: Μάζεψε δώρα, και όπλισε πατώντας το εικονείδιο του bowling για να πετάξεις μακρία αυτά τα κουτία!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
el: Πατήστε <%s> για να δείτε πίσω.
    Εκτοξεύστε το όπλο με <%s> ενώ πατάτε <%s> για να εκτοξεύσετε πίσω!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
el: Πατήστε το εικονίδιο του καθρέπτη για να κοιτάξετε πίσω σας.
    Πυροβολήστε με το όπλο προς τα πίσω κρατώντας πατημένο το εικονίδιο του καθρέπτη και έπειτα σύρετε στο εικονίδιο του μπόουλινγκ!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
el: Χρησιμοποίησε το νίτρο που μάζεψες πατώντας  <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
el: Χρησιμοποίεισε το nitro που μάζεψες πατώντας το εικονείδιο του nitro

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
el: Σύλλεξε μπουκάλια νίτρου (θα τα χρησιμοποιήσουμε μετά την στροφή)

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
el: Ουπς! Όταν είσαι σε μπελάδες πάτα το <%s> για να σωθείς.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
el: Oops! Όταν είσαι μέσα στην παγίδα, πάτα το εικονείδιο του πουλίου για να σε σώσει.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
el: Επιταχύνετε και πατήστε το κουμπί <%s>  ενώ στρίβετε για να κάνετε drift.
    Κάνοντας drift για λίγο μπορεί να σας βοηθήσει να στρίψετε γρηγορότερα για να πάρετε τις απότομες στροφές.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
el: Επιταχύνετε και πατήστε το εικονίδιο του drift καθώς στρίβετε για να κάνετε drift.
    Κάνοντας drift για λίγο μπορεί να σας βοηθήσει να στρίψετε γρηγορότερα για να πάρετε τις απότομες στροφές.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
el: Αν καταφέρεις να κάνεις drift για αρκετά δευτερόλεπτα, θα πάρεις ως ανταμοιβή επιτάχυνση!

en: You are now ready to race. Good luck!
el: Τώρα είσαι έτοιμος για αγώνα. Καλή τύχη!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
el: Ενα 3D ανοιχτού κώδικα παιχνίδι  αγώνων με κάρτ

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
el: tux;παιχνίδι;αγώνας;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
el: Καρτ. Nitro. Πάμε! To SuperTuxKart είναι ένα τρισδιάστατο, ανοικτού λογισμικού ηλεκτρονικό παιχνίδι αγώνων δρόμου, με ποικιλία χαρακτήρων, πιστών και κατηγοριών για να παίξετε. Στόχος μας είναι να φτιάξουμε ένα παιχνίδι το οποίο είναι περισσότερο διασκεδαστικό παρά ρεαλιστικό και να παρέχει μια ευχάριστη εμπειρία για όλες τις ηλικίες.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
el: Υπάρχουν διάφορες πίστες με διάφορα θέματα ώστε όλοι οι παίκτες να παιρνάνε καλά, από οδήγηση κάτω απο το νερό, αγροτικές περιοχές, ζούγκλες η ακόμα και στο διάστημα! Προσπάθησε όσο μπορείς να αποφύγεις άλλα karts όπου μπορούν να σε προσπεράσουν, όμως μην πέσεις πάνω στις μπανάνες! Να έχεις το νου σου για μπάλες του bowling, βεντούζες, φούσκες και cakes όπου θα έρθουν απο τους αντιπάλους σου.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
el: Μπορείς να κάνεις μονο 'εναν αγώνα ενάντιον άλλων karts, να ανταγωνιστείς σε ενα από τα διάφορους μαραθώνιους απο αγώνες, προσπάθησε να ξεπεράσεις το καλύτερο χρονο στους αγώνες ταχύτητας από μόνο σου, δοκίμασε αγώνες αναμέτρησεις εναντίον του υπολογιστή η των φίλλων σου, και πολλά άλλα! Για μια πιο δύσκολη πρόσκληση, μπες online και συνάντησε άλλους παίκτες απο όλες τις γωνιές του κόσμου και απέδιξε τους, τις ικανότητες σου!

en: This game has no ads.
el: Αυτό το παιχνίδι δεν περιέχει διαφημίσεις.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
el: Αυτή είναι μια ασταθής έκδοση του SuperTuxKart που περιέχει τις τελευταίες βελτιώσεις. Έχει εκδοθεί κυρίως για δοκιμές, ώστε να γίνει η σταθερή έκδοση του STK όσο το δυνατόν καλύτερη.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
el: Αυτή η έκδοση μπορεί να εγκατασταθεί παράλληλα με την σταθέρη έκδοση στην συσκευή.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
el: Αν χρειάζεσε περισσότερη σταθερότητα, δοκίμασε να χρησιμοποιήσεις την σταθερή έκδοση:%s

en: SuperTuxKart Team
el: Ομάδα SuperTuxKart
