SuperTuxKart - en to es translation catalogue (1048 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
es: Extrayendo los datos del juego...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
es: Error extrayendo los datos del juego

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
es: Comprueba el espacio libre en el dispositivo o reinstala el SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
es: Salir

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
es: Cristóbal Colón

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
es: Juega a todos los circuitos oficiales al menos una vez.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
es: ¡Diana!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
es: Golpea a 10 karts con una bola de bolos

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
es: Archienemigo

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
es: Golpea al mismo kart al menos 5 veces en una carrera.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
es: Corredor de maratones

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
es: Acaba una carrera con por lo menos el doble de vueltas por defecto del circuito.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
es: Derrape compulsivo

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
es: Derrapa 5 veces en una misma vuelta.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
es: Conductor de oro

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
es: Gana contra un mínimo de 3 oponentes controlados por el ordenador en carrera normal, contrarreloj o siguie al líder.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
es: Amante de las mejoras

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
es: Usa 10 mejoras o más en una carrera.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
es: Imparable

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
es: Gana 5 carreras individuales seguidas contra un mínimo de 3 oponentes controlados por el ordenador. Cuidado, reiniciar una carrera cuenta como derrota.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
es: Amante de los plátanos

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
es: Recoge al menos 5 plátanos en una carrera.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
es: Es secreto

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
es: En serio... un secreto.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
es: Cazador de mosquitos

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
es: ¡Toma a tus oponentes por mosquitos! Con el matamoscas, aplástalos un mínimo de 5 veces en una carrera.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
es: Más allá de la suerte

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
es: Gana 10 carreras individuales seguidas en nivel Experto o SuperTux contra un mínimo de 5 oponentes controlados por el ordenador. Cuidado, reiniciar una carrera cuenta como derrota.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
es: Patio del pingüino

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
es: Fuera del circuito habitual

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
es: Hasta la luna y volver

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
es: En el fin del mundo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
es: Instalar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
es: Desinstalar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
es: Volver

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
es: Selecciona el tipo de controlador que prefieras.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
es: Acelerómetro

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
es: Giroscopio

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
es: Volante

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
es: Autoaceleración

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
es: Puedes cambiarlo más tarde en la configuración del dispositivo táctil.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
es: Aplicar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
es: Configuración del dispositivo táctil

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
es: Dispositivo activado

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
es: Botones invertidos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
es: Escala de los botones

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
es: Avanzado

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
es: Zona muerta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
es: Sensibilidad X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
es: Sensibilidad Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
es: Restaurar coniguración por defecto

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
es: Sí

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
es: Cancelar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
es: Aceptar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
es: Revertir

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
es: Configuración de la Cámara

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
es: Cámara del jugador

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
es: Campo de visión

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
es: Distancia

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
es: Ángulo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
es: Cámara suave

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
es: Cámara trasera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
es: Sigue la pelota en modo fútbol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
es: Reiniciar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
es: Configuración gráfica

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
es: Efectos avanzados (luces, etc.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
es: Sombras

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
es: Resplandor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
es: Rayos crepusculares

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
es: Oclusión ambiental

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
es: Profundidad de campo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
es: Resplandor (contornos)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
es: Suavizado

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
es: Difuminación de movimiento

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
es: Iluminación basada en imágenes

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
es: Dispersión luminosa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
es: Personajes animados

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
es: Compresión de texturas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
es: Efectos de partículas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
es: Calidad de la imagen renderizada

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
es: Detalle geométrico

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
es: Hay que reiniciar STK para aplicar la nueva configuración

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
es: Cerrar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
es: Grabar la carrera para una repetición fantasma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
es: Sólo mirar la repetición

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
es: Comparar con otro fantasma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
es: Empezar la carrera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
es: Comparar fantasma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
es: Eliminar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
es: Objectivo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
es: Progreso

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
es: Cambio de contraseña

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
es: Contraseña actual

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
es: Nueva contraseña

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
es: Confirmar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
es: Enviar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
es: Volver a la carrera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
es: Volver al vestíbulo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
es: Reiniciar la carrera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
es: Abandonar la carrera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
es: Opciones

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
es: Ayuda

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
es: Abandonar el servidor.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
es: Vista

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
es: Los 10 mejores jugadores

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
es: Refrescar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
es: Recuperación de la cuenta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
es: Recibirás un correo electrónico con más instrucciones sobre como reiniciar tu contraseña. Por favor sé paciente y asegúrate de comprobar tu carpeta de correo basura.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
es: Introduce el nombre de usuario y la dirección de correo electrónico que proporcionaste al registrarte para poder restablecer tu contraseña.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
es: Nombre de usuario

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
es: Correo electrónico

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
es: Términos y acuerdo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
es: Acepto los términos y tengo 13 años o más.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
es: Configuración del servidor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
es: Dificultad

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
es: Principiante

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
es: Intermedio

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
es: Experto

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
es: Modo de juego

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
es: Carrera normal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
es: Contrarreloj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
es: Batalla

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
es: Fútbol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
es: Contraseña

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
es: Unirse

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
es: Añadir este servidor a favoritos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
es: Añadir jugador

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
es: Nombre

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
es: Limitación

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
es: Pulsa el botón "Todos listos" cuando la lista de jugadores esté preparada.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
es: Todos listos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
es: Limpiar los jugadores

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
es: Información del usuario

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
es: Añadir amigo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
es: Rechazar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
es: Votar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
es: En pausa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
es: Volver al juego

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
es: Selecciona un kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
es: Volver al menú

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
es: Pulsa a fondo y suelta...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
es: Asignar a la tecla ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
es: No asignes nada

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
es: Configuración de la carrera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
es: Continuar

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
es: Complementos de SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
es: Actualizado

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
es: Puntuación >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
es: Circuitos

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
es: Instalado

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
es: Estándar

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
es: Complementos

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
es: Todos

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
es: Créditos

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
es: Todos los circuitos

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
es: Editar campeonato

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
es: Mover hacia arriba

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
es: Mover hacia abajo

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
es: Añadir

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
es: Editar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
es: Guardar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
es: Número de vueltas:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
es: Al revés

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
es: Selección de repetición fantasma

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
es: En busca de los huevos perdidos

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
es: Mostrar sólo los mejores tiempos

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
es: Comparar repetición

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
es: Mostrar sólo las repeticiones del nivel de dificultad actual

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
es: Mostrar sólo las repeticiones de la versión actual

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
es: Oculta las repeticiones multijugador

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
es: Grabar una repetición fantasma

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
es: Karts controlados por el ordenador

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
es: Al revés

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
es: Tiempo máximo (min.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
es: Conjunto de circuitos

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
es: Continuar un campeonato guardado

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
es: Editor de campeonatos

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
es: Nuevo

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
es: Copiar

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
es: Renombrar

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
es: Guardar el campeonato

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
es: Ayuda de SupertuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
es: Modos de juego

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
es: Mejoras

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
es: Plátanos

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
es: Historia

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
es: Clases de karts

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
es: Multijugador

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
es: Empezar el tutorial

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
es: Recoge las cajas azules, te darán mejoras.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
es: ¡Evita los plátanos!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
es: Recoger nitros te permite alcanzar mayor velocidad cuando quieras pulsando la tecla o botón correspondiente. Puedes ver tu nivel actual de nitro en el indicador situado en la parte inferior derecha de la pantalla de juego.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
es: Si ves un botón con un candado como este, necesitas completar un reto para desbloquearlo.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
es: Puedes derrapar pulsando una tecla o botón especial. Los derrapes cortos y seguidos te ayudan a coger curvas cerradas. Los medios aumentan tu velocidad, y los largos más aún. No puedes dejar de girar cuando derrapas, ¡así que orienta bien tu kart antes!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
es: Puedes obtener una mejora en el arranque pulsando el botón de acelerar en el "¡Listos!", antes de empezar la carrera.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
es: * La asignación de teclas actual puede verse/cambiarse en el menú Opciones.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
es: SuperTuxKart tiene diferentes modos de juego:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
es: Carrera normal: ¡Todo está permitido, así que coge mejoras y haz buen uso de ellas!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
es: Contrarreloj: no hay mejoras, así que ¡sólo importa tu habilidad al volante!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
es: Sigue al líder: Corre por el segundo puesto, ya que el último kart será descalificado cada vez que el contador llegue a cero. Cuidado: ¡si vas por delante del líder también serás eliminado!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
es: Hay tres tipos de modos de batalla: En la batalla a 3 golpes debes atacar a los demás con armas hasta que pierdan todas su vidas. En la batalla por libre, el jugador que golpee más a los demás ganará una vez se alcance un cierto objectivo o límite de tiempo. En el modo de capturar la bandera, tu equipo debe traer la bandera del otro equipo a vuestra base, siempre que vuestra bandera no haya sido capturada por el otro equipo.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
es: Fútbol: Usa tu kart para empujar la pelota dentro de la portería.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
es: En busca de los huevos perdidos: Explora circuitos para encontrar todos los huevos escondidos.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
es: Repetición fantasma: Corre contra repeticiones fantasma en modo contrarreloj o búsqueda de los huevos perdidos, ¡y graba el tuyo propio!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
es: * La mayoría de estos modos de juego pueden jugarse como un campeonato: en vez de jugar una sola carrera, juegas varias consecutivamente. Cuanto mejor sea tu posición, más puntos obtendrás. Al final, el jugador con más puntos ganará la copa.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
es: Para ayudarte a ganar, hay ciertas mejoras que puedes recoger:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
es: Chicle - protégete con un escudo, o úsalo mientras miras hacia atrás para dejar una mancha rosa y pegadiza detrás de ti.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
es: Turbo - te dará un gran incremento de velocidad. ¡Pero procura no perdrer el control del tu kart!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
es: Pastel - lanzado contra el rival más próximo, mejor a poca distància i en rectas largas. También afecta a otros karts cerca de la explosión.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
es: Desatascador - lánzalo hacia adelante para tirar de un oponente hacia atrás, o lánzalo mientras miras hacia atrás para que pierda visión.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
es: Bola de bolos - va recto hasta que se topa topa con algo, rebota en las paredes. Si estás mirando atrás, la bola se lanzará hacia atrás.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
es: Paracaídas - frena a todos los karts mejor posicionados

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
es: Intercambiador - las cajas se transforman en plátanos, las botellas de nitro en chicles, y viceversa por un corto periodo de tiempo.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
es: Pelota de baloncesto - rebota tras el líder, y puede aplastar y frenar karts por el camino.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
es: Matamoscas - aplastará a los karts a su alrededor, frenándolos. También se puede usar para eliminar paracaídas i bombas.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
es: Coger un plátano puede provocar que una de las sigüientes cosas se te pegue al kart:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
es: Ancla - frena el kart de golpe.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
es: Paracaídas - frena el kart de forma más progresiva que el ancla. Cuanto más rápdio vas, más te frena.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
es: Bomba - detona al cabo de un tiempo, lanzando al kart por los aires. Choca con otro kart para pasarle la bomba.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
es: ¡El malvado Nolok ha capturado a Gnu! Aquí tienes algunos consejos para ayudarte:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
es: Este icono en el mapa en miniatura muestra los retos disponibles que aún no has completado. En la parte superior derecha de la pantalla también te dice cuantos puntos tienes actualmente. Completa tantos retos como sea posible, y Nolok aceptará competir contra ti. ¡Gana para liberar a Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
es: Cuando completas un reto, rcibes una copa. Cada copa vale varios puntos. Cuanto más difícil sea el reto que hayas completado, mejor será la copa y más puntos valdrá.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
es: Cuando obtengas el número de puntos indicado debajo de este icono, recibirás un regalo sorpresa. Hay varios para recoger.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
es: ¡No todos los karts se conducen igual! Pertenecen a clases con varias diferencias:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
es: Masa - hay tres clases de kart, dependiendo de su masa: ligero, medio y pesado. A los karts más pesados no les afectan tanto los paracaídas, y son más resistentes a las explosiones.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
es: Aceleración: especialmente útil en el inicio, después de un accidente o en circuitos con muchas curvas cerradas. Cuanto más ligero sea el kart, más rápdio acelerará, especialmente a baja velocidad.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
es: Velocidad máxima: cuanto más alta sea, más rápido puede ir el kart. Especialmente útil en circuitos con muchas rectas y curvas suaves. Los karts más pesados tienen una velocidad punta más alta.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
es: Eficiencia de nitro: cuanto más alta sea, más velocidad podrás obtener de una botella de nitro. Cuanto más ligero sea el kart, mayor será su eficiencia de nitro.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
es: Si sigues de cerca a otro kart durante unos segundos, obtendrás un extra de velocidad de rebufo cuando lo adelantes. Cuanto más ligero sea el kart, más fácil es.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
es: SuperTuxKart se puede jugar en modo multijugador en línea...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
es: Primero, selecciona el icono 'en línea' del menú principal. Elige o bien red local, o bien global (es necesario tener activado el acceso a Internet en las opciones). Después, puedes o bien crear tu propio servidor con opciones a medida, o bien buscar entre la lista de servidores existentes para unirte. Algunos de ellos son servidores recomendados con carreras opcionales con classificaciones.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
es: Una vez estés en un servidor, una carrera comenzará en cuanto su propietario (simbolitzado con la corona) lo decida. Los servidores oficiales pueden comenzar carreras automáticamente sólo cuando haya suficientes jugadores. Entonces, podrás elegir tu kart i votar por el próximo circuito donde correr. Un un circuito de complemento sólo se permite si existe en todos los jugadores que se han unido y en el servidor.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
es: ... o en el mismo dispositivo:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
es: Primero, necesitarás varios dispositivos de entrada. Usa la pantalla de configuración de dispositivos de entrada para configurarlos. Tener múltiples mandos o joysticks es lo ideal: en los teclados cada jugador necesitará un conjunto diferente de teclas, y la mayoría de teclados no son apropiados para un juego multijugador, ya que no permiten pulsar muchas teclas a la vez.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
es: Una vez que se han configurado los dispositivos de entrada, selecciona el icono 'Multijugador en pantalla dividida' en el menú principal. Cada jugador puede pulsar la tecla 'Fuego' de su mando o teclado para unirse a la partida, y usar su dispositivo de entrada para seleccionar su kart. Nótese que no se puede usar el ratón para esta operación.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
es: Selección de mejores puntuaciones

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
es: Competición de vueltas

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
es: Campeonatos

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
es: Elige un kart

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
es: Un jugador

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
es: Multijugador en pantalla dividida

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
es: Conectado

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
es: Complementos

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
es: Mejores puntuaciones

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
es: Logros

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
es: Editor de campeonatos

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
es: Acerca de

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
es: Creación del servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
es: Nombre del servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
es: Máximo número de jugadores

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
es: Contraseña para el servidor privado (opcional)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
es: Crear

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
es: Red local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
es: Encontrar servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
es: Crear servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
es: Vestíbulo

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
es: Empezar carrera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
es: Configuración

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
es: Activa la pantalla dividida o las limitaciones de los jugadores

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
es: Red local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
es: Red global

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
es: Introduce la dirección del servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
es: Tu perfil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
es: Clasificaciones de los jugadores

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
es: Amigos

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
es: Buscar más amigos:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
es: Buscar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
es: Red global

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
es: Partida rápida

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
es: Configuración de la cuenta

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
es: Contraseña:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
es: Cambiar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
es: Dirección de correo electrónico:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
es: Crear usuario

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
es: Nueva cuenta en línea

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
es: Cuenta en línea existente

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
es: Cuenta fuera de línea

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
es: Nombre local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
es: Nombre de usuario en línea

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
es: Reinicia la contraseña

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
es: Puedes jugar sin crear una cuenta en línea seleccionando una cuenta fuera de línea. Pero entonces no podrás conectarte con amigos, votar complementos, etc. Lee nuestra declaración de privacidad en http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
es: Selección del servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
es: Muestra los servidores privados

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
es: Utilizar conexión IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
es: Buscar usuarios

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
es: Opciones de SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
es: Gráficos

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
es: Sonido

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
es: Interfaz

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
es: Jugadores

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
es: Controles

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
es: Idioma

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
es: Música

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
es: Activado

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
es: Volumen

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
es: Efectos de sonido

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
es: Eliminar configuración

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
es: Desactiva la configuración

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
es: Volver a la lista de dispositivos

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
es: Renombra la configuración

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
es: Activar la retroalimentación de fuerza (si está soportada)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
es: Opciones de Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
es: Mostrar siempre la pantalla de inicio de sesión

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
es: Conectarse a Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
es: Activa el chat en línea

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
es: Activa el chat en las partidas por red

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
es: Opciones diversas

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
es: Activa las limitaciones por jugador

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
es: Desinstalar los recursos completos

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
es: Pulsa intro o haz doble clic sobre un dispositivo para configurarlo

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
es: Añadir un dispositivo

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
es: * La configuración a usar dependerá de qué tecla 'Seleccionar' se pulse para unirse a la partida.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
es: Apariencia

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
es: Mapa en miniatura

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
es: Disposición de la pantalla dividida

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
es: Tamaño de la fuente

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
es: Cámara

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
es: A medida...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
es: Mostrar FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
es: Muestra las mejoras de los otros karts

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
es: Activa el temporizador del modo historia

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
es: Activa el temporizador de speedrun

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
es: Resolución del renderizado

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
es: Nivel de efectos gráficos

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
es: Nivel de difuminación

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
es: Sincronización Vertical

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
es: Configuración personalizada...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
es: Resolución

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
es: Pantalla completa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
es: Recordar la posición de la ventana

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
es: Aplicar la nueva resolución

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
es: Elige una dificultad

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
es: Selecciona un modo de juego

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
es: Usa izquierda/derecha para elegir tu equipo y pulsa 'Fuego'.

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
es: Equipo Rojo

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
es: Equipo Azul

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
es: Número de vueltas

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
es: Karts controlados por el ordenador

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
es: Número de karts azules controlados por el ordenador

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
es: Campeonato aleatorio

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
es: Iniciar sesión

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
es: Recordar la contraseña

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
es: Borrar

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
es: Color del kart

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
es: La apariencia de la interfaz de usuario se puede cambiar desde las opciones de interfaz de usuario.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
es: Puedes ver las mejoras de los otros karts activándolo en las opciones de interfaz de usuario.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
es: El tamaño de la fuente se puede cambiar desde las opciones de interfaz de usuario.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
es: El menú de ayuda contiene mucha información útil.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
es: En modo de un jugador, puedes mirar y desafiar las contrarrelojes guardadas.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
es: Puedes visitar https://supertuxkart.net/ para más información sobre el juego.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
es: Los incrementos de nitro cortos son más eficientes.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
es: Usa los turbos sólo cuando sea seguro. Las rectas largas son ideales.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
es: No uses varios turbos seguidos, es mejor esperar a que desparezca el incremento de velocidad.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
es: Derrapar te hace ir más rápido, hazlo siempre que sea seguro.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
es: El matamoscas se puede usar para eliminar bombas o paracaídas.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
es: No puedes parar mientras derrapas. Una buena orientación del kart al empezar a derrapar es fundamental.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
es: Arrancarás más rápido en el inicio de la carrera si empiezas a acelerar durante el "Listos".

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
es: Frenar ayuda a desacerse más rápido de los paracaídas.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
es: Primero y más importante, céntrate en ver hacia dónde va tu kart.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
es: La tecla (o botón) de rescate es muy útil.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
es: Ve con cuidado cuando estés cerca de otros karts, ¡podrían atacarte!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
es: Las pelotas de baloncesto se pueden destruir disparando hacia atrás con precisión una bola de bolos, un pastel o un desatascador.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
es: Procura evitar chocar contra l parte trasera de los otros karts, ya que eso te frenará.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
es: Puedes usar bolas de bolos para empujar y bloquear la pelota.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
es: En el fútbol, trabajad siempre como un equipo para conseguir buenos resulados.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
es: Si pierdes la pelota y un oponente se acerca, intenta golpearle con un arma o cerrarle el paso.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
es: Una buena rotación de las posiciones (ataque y defensa) es esencial.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
es: Asegúrate de guardar como mínimo 2 botellas grandes de nitro.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
es: No uses nunca las tres bolas de bolos al mismo tiempo.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
es: No entorpezcas a un compañero de equipo que tenga la pelota, aunque puedes intentar golpear a los oponentes que intenten impedir que marque gol.

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
es: Abismo antediluviano

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
es: Señal alienígena

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
es: El laberinto del antiguo Coliseo

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
es: Isla de batalla

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
es: Selva negra

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
es: Cueva X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
es: Templo del cacao

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
es: Campo de maíz

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
es: Isla Gran Paradiso

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
es: Campo de fútbol helado

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
es: ¿Qué pasa, pequeños hippies? ¿Vuestro gran líder Gnu ha desaparecido?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
es: ¡Oh,sí! Ahora está en mi castillo, y será servido como cena...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
es: Pero soy una criatura justa, así que os ofreceré un trato.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
es: Si podéis ganarme en una carrera, soltaré al vejestorio.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
es:  ¡Pero nunca podréis vencerme, patéticos idiotas, porque yo soy el rey de los karts!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
es: Arena Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
es: Estadio de fútbol Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
es: Alrededor del faro

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
es: La vieja mina

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
es: Clase de mates de Oliver

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
es: Parque de las calabazas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
es: Mansión Ravenbridge

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
es: Arenas movedizas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
es: El estanque de Nessie

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
es: Resort nórdico

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
es: Pico nevado

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
es: Campo de fútbol

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
es: El estadio

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
es: Templo

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
es: Isla volcánica

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
es: Jardín zen

en: Completed achievement "%s".
es: Has completado el logro "%s".

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
es: No se ha podido conectar al servidor de complementos de SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
es: Error descargando noticias: '%s'.

en: Normal Race (Grand Prix)
es: Carrera normal (campeonato)

en: Time-Trial (Grand Prix)
es: Carrera contrarreloj (campeonato)

en: Time-Trial - beat the replay
es: Carrera contrarreloj - derrotar a la repetición

en: Time-Trial - nitro challenge
es: Carrera contrarreloj - reto de nitro

en: Normal Race (single race)
es: Carrera normal (una carrera)

en: Time-Trial (single race)
es: Carrera contrarreloj (una carrera)

en: Follow the Leader (single race)
es: Sigue al líder (una carrera)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
es: Modo: Al revés

en: New track '%s' now available
es: Nuevo circuito '%s' ahora disponible

en: New game mode '%s' now available
es: Nuevo modo de juego '%s' ahora disponible

en: New Grand Prix '%s' now available
es: Nuevo campeonato '%s' ahora disponible

en: New difficulty '%s' now available
es: Nueva dificultad '%s' ahora disponible

en: New kart '%s' now available
es: Nuevo kart '%s' ahora disponible

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
es: Modo speedrun desactivado. Sólo se puede activar si el juego no se ha cerrado después de iniciar el modo historia.
    
    Cerrar el juego antes de completar el modo historia invalida el temporizador.
    
    Para usar el modo speedrun, utiliza un nuevo perfil, por favor.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
es: Invitado

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
es: Invitado %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
es: Tu fichero de configuración estaba mal formado, así que ha sido borrado y uno nuevo será creado.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
es: Tu fichero de configuración era demasiado antiguo, así que ha sido borrado y uno nuevo será creado.

en: Video recording started.
es: Grabación de vídeo iniciada.

en: Video saved in "%s".
es: Vídeo guardado en "%s".

en: Encoding progress:
es: Progreso de la codificación:

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
es: Consejo: %s

en: Loading
es: Cargando

en: Mass
es: Masa

en: Maximum speed
es: Velocidad máxima

en: Acceleration
es: Aceleración

en: Nitro efficiency
es: Eficiencia de nitro

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
es: %s (limitado)

en: %s is ready
es: %s está listo

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
es: [ninguna]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
es: Botón izquierdo del ratón

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
es: Botón derecho del ratón

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
es: Cancelar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
es: Botón central del ratón

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
es: Botón X1 del ratón

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
es: Botón X2 del ratón

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
es: Retroceso

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
es: Tabulador

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
es: Limpiar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
es: Retorno

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Shift
es: Mayúsculas

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Alt/Menu
es: Alt/Menú

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
es: Pausa

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Caps Lock
es: Bloqueo de mayúsculas

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
es: Convertir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Nonconvert
es: No convertir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
es: Aceptar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
es: Cambio de modo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
es: Espacio

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Up
es: Retroceder página

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Down
es: Avanzar página

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: End
es: Fin

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
es: Inicio

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
es: Izquierda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
es: Arriba

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
es: Derecha

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
es: Abajo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
es: Seleccionar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
es: Imprimir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print Screen
es: Imprimir pantalla

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
es: Insertar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
es: Suprimir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
es: Ayuda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
es: Logo izquierda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
es: Logo derecha

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
es: Dormir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
es: Teclado numérico 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
es: Teclado numérico 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
es: Teclado numérico 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
es: Teclado numérico 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
es: Teclado numérico 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
es: Teclado numérico 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
es: Teclado numérico 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
es: Teclado numérico 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
es: Teclado numérico 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
es: Teclado numérico 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
es: Separador

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
es: - (Restar)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
es: / (Dividir)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Num Lock
es: Bloqueo del teclado numérico

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Scroll Lock
es: Bloqueo de desplazamiento

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
es: Mayúsculas izquierda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
es: Mayúsculas derecha

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
es: Control izquierda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
es: Control derecha

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
es: Menú izquierda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
es: Menú derecha

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
es: Botón direccional %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
es: Eje %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
es: Eje %d invertido

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
es: Eje %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
es: Botón del mando %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
es: Botón del ratón %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
es: Eje del ratón %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
es: Por favor, reconfigura tus teclas.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
es: Tu fichero de configuración no es compatible con esta versión de STK.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
es: Guía

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
es: Botón 'Start'

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
es: Pulsar botón analógico izquierdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
es: Pulsar botón analógico derecho

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
es: Botón superior frontal izquierdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
es: Botón superior frontal derecho

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
es: D-Pad arriba

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
es: D-Pad abajo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
es: D-Pad izquierda

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
es: D-Pad derecha

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
es: Botón analógico izquierdo derecha

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
es: Botón analógico izquierdo izquierda

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
es: Botón analógico izquierdo abajo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
es: Botón analógico izquierdo arriba

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
es: Botón analógico derecho derecha

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
es: Botón analógico derecho izquierda

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
es: Botón analógico derecho abajo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
es: Botón analógico derecho arriba

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
es: Gatillo izquierdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
es: Gatillo derecho

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
es: Ignorando a '%s'. ¡Tenías que haberte unido antes para jugar!

en: Only the Game Master may act at this point!
es: ¡Sólo el creador de la partida puede actuar en este punto!

en: %s has low battery level.
es: %s tiene bajo el nivel de batería.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
es: Conecta tu wiimote al gestor de Bluetooth y después haz clic en "Aceptar". Instrucciones detalladas en https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
es: Pulsa los botones 1+2 a la vez en tu wiimote para ponerlo en modo descubrimiento, y después haz clic en "Aceptar". Instrucciones detalladas en https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
es[0]: Se ha encontrado %d wiimote
es[1]: Se han encontrado %d wiimotes
es[2]: Se han encontrado %d wiimotes

en: Could not detect any wiimote :/
es: No se ha podido detectar ningún Wiimote

en: Getting ready to race
es: Preparándose para la carrera

en: Penalty time!!
es: ¡Tiempo de penalización!

en: Don't accelerate before 'Set!'
es: No aceleres antes del '¡Listos!'

en: You can have at most 3 lives!
es: Como mucho puedes tener 3 vidas!

en: +1 life.
es: +1 vida.

en: You were too slow!
es: ¡Has ido demasiado lento!

en: You won the race!
es: ¡Has ganado la carrera!

en: You finished the race in rank %d!
es: ¡Has finalizado la carrera en %dª posición!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
es: %s ha abandonado la partida.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
es: SuperTuxKart puede conectarse a un servidor para descargar complementos y notificarte sobre actualizaciones. Lee nuestra declaración de privacidad en https://supertuxkart.net/Privacy. ¿Te gustaría habilitar esta característica? (Para cambiar este parámetro más adelante, ve a las opciones, selecciona la pestaña "General" y edita "Conectarse a Internet").

en: Your screen resolution is too low to run STK.
es: La resolución de tu pantalla es demasiado baja para ejecutar STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
es: La versión de tu controlador gráfico es demasiado antigua. Por favor, instala la última versión.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
es: Tu controlador gráfico parece ser muy antiguo. Por favor, comprueba si hay una actualización disponible. SuperTuxKart recomienda un controlador que permita %s o mejor. El juego probablemente funcionará, pero en un modo gráfico reducido.

en: Server connection timed out.
es: La conexión con el servidor ha superado el tiempo de espera.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
es: ¡%s tiene la bandera roja!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
es: ¡La bandera roja ha vuelto!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
es: ¡%s tiene la bandera azul!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
es: ¡La bandera azul ha vuelto!

en: %s captured the blue flag!
es: ¡%s ha capturado la bandera azul!

en: %s captured the red flag!
es: ¡%s ha capturado la bandera roja!

en: Eggs: %d / %d
es: Huevos: %d / %d

en: Leader
es: Líder

en: Final lap!
es: ¡Última vuelta!

en: Lap %i
es: Vuelta %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
es: %s por %s

en: New fastest lap
es: Nueva vuelta rápida

en: WRONG WAY!
es: ¡DIRECCIÓN CONTRARIA!

en: %s scored a goal!
es: ¡%s ha marcado un gol!

en: Oops, %s made an own goal!
es: ¡Ups, %s ha marcado un gol en propia puerta!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
es[0]: Se ha engendrado %i kart de ruedas de recambio!
es[1]: Se han engendrado %i karts de ruedas de recambio!
es[2]: Se han engendrado %i karts de ruedas de recambio!

en: You have been eliminated!
es: ¡Has sido eliminado!

en: '%s' has been eliminated.
es: '%s' ha sido eliminado.

en: Server has been shut down.
es: El servidor ha sido cerrado.

en: You were kicked from the server.
es: Te han expulsado del servidor.

en: You were kicked: Ping too high.
es: Te han expulsado. Tu ping era demasiado alto.

en: Bad network connection is detected.
es: Se ha detectado una mala conexión de red.

en: %s disconnected.
es: %s se ha desconectado.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
es: Pulsa en el nombre del usuario de la lista para gestionar el jugador y ver información de su classificación.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
es: Dificultad: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
es: Máximos jugadores: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
es: Modo de juego: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
es: Límite de tiempo

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
es: Límite de goles

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
es: Tipo de partida de fútbol: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
es: Progreso del campeonato: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
es: Todos los jugadores se han unido al equipo rojo o azul.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
es: Ahora eres el propietario del servidor.

en: Connection refused: Server is busy.
es: Conexión rechazada: el servidor está ocupado.

en: Connection refused: You are banned from the server.
es: Conexión rechazada: has sido expulsado del servidor.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
es: Conexión rechazada: la contraseña del servidor es incorrecta.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
es: Conexión rechazada: Los datos del juego son incompatibles.

en: Connection refused: Server is full.
es: Conexión rechazada: el servidor está lleno.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
es: Conexión rechazada: se está conectando un jugador inválido.

en: Failed to start the network game.
es: No se ha podido iniciar la partida en red.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
es: La partida ha terminado, ya no puedes unirte en directo ni observarla.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
es: No queda sitio en la arena - unirse en directo desactivado.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
es: Sólo queda un jugador, volviendo al vestíbulo.

en: Server owner quit the game.
es: El propietario del servidor ha abandonado la partida.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
es: Estarás observando la próxima partida.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
es: %s se ha unido al equipo rojo.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
es: %s se ha unido al equipo azul.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
es: %s se ha unido a la partida.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
es: Pulsa <%s> o <%s> para cambiar de jugador, <%s> o <%s> para cambiar la posición de la cámara.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
es: %sha sido reportado.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
es: No se han podido descargar los recursos. Comprueba tu espacio de almacenamiento o tu conexión a Internet, y vuelve a intentarlo.

en: No quick play server available.
es: No hay ningún servidor de partidas rápidas disponible.

en: Cannot connect to server %s.
es: No se ha podido conectar al servidor %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
es: No se ha podido detectar el número de puerto del servidor %s.

en: Network grand prix has been finished.
es: El campeonato por red ha finalizado.

en: Time Trial (Grand Prix)
es: Carrera contrarreloj (campeonato)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
es: Por libre

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
es: Capturar la bandera

en: %s is now online.
es: %s está en línea.

en: %s and %s are now online.
es: %s y %s están en línea.

en: %s, %s and %s are now online.
es: %s, %s y %s están en línea.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
es[0]: %d amigo está en línea.
es[1]: %d amigos están en línea.
es[2]: %d amigos están en línea.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
es: %s ahora está en el servidor "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
es[0]: ¡Tienes %d nueva petición de amistad!
es[1]: ¡Tienes %d nuevas peticiones de amistad!
es[2]: ¡Tienes %d nuevas peticiones de amistad!

en: You have a new friend request!
es: ¡Tienes una nueva petición de amistad!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
es: No se ha podido conectar al servidor. Comprueba tu conexión a Internet o vuelve a intentarlo más tarde.

en: Default
es: Predeterminado

en: None
es: Ninguno

en: Random
es: Aleatorio

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
es: El archivo de máximas puntuaciones era demasiado antiguo,
    todas las máximas puntuaciones han sido borradas.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
es: Sigue al líder

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
es: Batalla a 3 golpes

en: Incomplete replay file will not be saved.
es: No se guardará archivo de repetición incompleto.

en: Replay saved in "%s".
es: Repetición guardada en "%s".

en: 1 week
es: 1 semana

en: 2 weeks
es: 2 semanas

en: 1 month
es: 1 mes

en: 3 months
es: 3 meses

en: 6 months
es: 6 meses

en: 9 months
es: 9 meses

en: 1 year
es: 1 año

en: 2 years
es: 2 años

en: Add-on name
es: Nombre del complemento

en: Updated date
es: Fecha de actualización

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
es: No instalado

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
es: %s por %s

en: Please wait while addons are updated
es: Espera mientras se cargan los complementos

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
es: Ocurrió un error cuando se conectaba con la página de complementos. Asegúrate de que estás conectado a Internet y de que SuperTuxKart no está bloqueado por un cortafuegos

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
es: Estándar

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
es: Bloqueado : ¡completa los retos activos para tener acceso a más!

en: Random Arena
es: Arena aleatoria

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
es[0]: %d arena no disponible en modo de un jugador
es[1]: %d arenas no disponibles en modo de un jugador
es[2]: %d arenas no disponibles en modo de un jugador

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
es: Subobjetivos

[ctx: achievement_info]
en: Progress
es: Progreso

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
es: Cumple todos los subobjetivos

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
es: Cumple todos los subobjetivos a la vez

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
es: Cumple como mínimo un subobjetivo

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
es: La suma de subobjetivos debe alcanzar el valor indicado

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
es: Carreras ganadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
es: Carreras normales ganadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
es: Carreras contrarreloj ganadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
es: Carreras sigue al líder ganadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
es: Carreras consecutivas ganadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
es: Carreras consecutivas ganadas en nivel Experto o SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
es: Carreras de nivel prinicpiante empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
es: Carreras de nivel prinicpiante acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
es: Carreras de nivel intermedio empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
es: Carreras de nivel intermedio acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
es: Carreras de nivel experto empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
es: Carreras de nivel experto acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
es: Carreras de nivel SuperTux empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
es: Carreras de nivel SuperTux acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
es: Carreras normales empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
es: Carreras normales acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
es: Carreras contrarreloj empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
es: Carreras contrarreloj acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
es: Carreras sigue al líder empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
es: Carreras sigue al líder acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
es: Batallas a 3 golpes empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
es: Batallas a 3 golpes acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
es: Partidos de fútbol empezados

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
es: Partidos de fútbol acabados

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
es: Búsquedas de huevos empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
es: Búsquedas de huevos acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
es: Carreras con repetición fantasma empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
es: Carreras con repetición fantasma acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
es: Partidas capturar la bandera empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
es: Partidas capturar la bandera acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
es: Partidas por libre empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
es: Partidas por libre acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
es: Mejoras utilizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
es: (1 carrera)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
es: Golpes con la bola de bolos

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
es: Golpes con el matamoscas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
es: Todos los golpes

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
es: Golpes contra el mismo kart

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
es: Plátanos recogidos

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
es: Derrapar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
es: (1 vuelta)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
es: Carreras empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
es: (máximo en un circuito oficial)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
es: Carreras acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
es: Carreras al revés acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
es: Carreras acabadas en solitario

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
es: Carreras con menos vueltas que el número por defecto

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
es: Carreras con más vueltas que el número por defecto

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
es: Carreras con como mínimo el doble de vueltas que el número por defecto

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
es: Búsquedas de huevos empezadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
es: Búsquedas de huevos acabadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
es: (circuitos oficiales que encajan con el objetivo)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
es: Nuevos mandos y joysticks aparecerán automáticamente en la lista cuando los conectes a este dispositivo.
    
    Para añadir una configuración de teclado, usa el botón de abajo, SIN EMBARGO ten en cuenta que la mayoría de los teclados sólo permiten pulsar simultáneamente un número limitado de teclas y por tanto son inadecuados para el modo multijugador. (Puedes, no obstante, conectar varios teclados a tu ordenador. Recuerda que en este caso cada uno seguirá necesitando distintas combinaciones de teclas).

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
es: Añadir Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
es: Añadir configuración de teclado

en: Update
es: Actualizar

en: Version: %d
es: Versión: %d

en: featured
es: Destacados

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
es: Tamaño: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
es: No se ha podido descargar el complemento

en: Problems installing the addon '%s'.
es: Problemas instalando el complemento '%s'.

en: Try again
es: Inténtalo de nuevo

en: Problems removing the addon '%s'.
es: Problemas eliminando el complemento '%s'.

en: Background download completed.
es: Descarga en segundo plano completada.

en: Background download
es: Descarga en segundo plano

en: Background download has already started.
es: La descarga en segundo plano ya ha empezado.

en: Current password invalid.
es: La contraseña actual no es válida.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
es: ¡La contraseña debe tener entre 8 y 30 caracteres!

en: Passwords don't match!
es: ¡Las contraseñas no coinciden!

en: Password successfully changed.
es: Contraseña cambiada correctamente.

en: Validating info
es: Validando información

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
es[0]: Confirma la resolución antes de %i segundo
es[1]: Confirma la resolución antes de %i segundos
es[2]: Confirma la resolución antes de %i segundos

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
es: Las resoluciones más pequeñas de 1024x768 o 1280x720 no están soportadas. Algunas partes de la interfaz pueden no funcionar correctamente.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
es: Seguimiento de dron

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
es: Personalizada

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
es: Desactivado

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
es: Sólo lo importante

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
es: Bajo

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
es: Alto

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
es: Muy bajo

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
es: SuperTuxKart descargará los recursos completos (incluídos texturas de alta calidad y música) para una mejor experiencia de juego. Esto usará tus datos móviles si no tienes una conexión wi fi.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
es: SuperTuxKart descargará los recursos completos (incluidas texturas de alta calidad y música) para una mejor experiencia de juego.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
es: Introduce la dirección del servidor opcionalmente seguida de : y el puerto, o elige una dirección de la lista.

en: Invalid server address: %s.
es: Dirección del servidor inválida: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
es: Al revés

[ctx: column_name]
en: Difficulty
es: Dificultad

[ctx: column_name]
en: Laps
es: Vueltas

[ctx: column_name]
en: Time
es: Tiempo

[ctx: column_name]
en: User
es: Usuario

[ctx: column_name]
en: Version
es: Versión

en: Track
es: Circuito

en: Top %d High Scores
es: Las %d mejores puntuaciones

en: Number of karts: %d
es: Número de karts: %d

en: Time target: %s
es: Objetivo de tiempo: %s

en: Laps: %d
es: Vueltas: %d

en: Reverse: %s
es: Al revés: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
es: (Vacío)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
es: Usar el color original

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
es: Elige un color con el deslizador

en: Don't show again
es: No volver a mostrar

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
es: Información del jugador

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
es: Nombre del jugador: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
es: Ubicación del jugador: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
es: Expulsar

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
es: Cambiar de equipo

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
es: Activar limitaciones

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
es: Desactivar limitaciones

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
es: Reportar al jugador

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
es: Obteniendo la información de clasificación de %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
es: Cuéntale al administrador del servidor acerca de este jugador (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
es: Pulsa cualquier tecla...
    (Pulsa ESC para cancelar)

en: Press any key...
es: Pulsa cualquier tecla

en: Chat is disabled, enable in options menu.
es: El chat está desactivado, actívalo desde el menú de opciones

en: Back to Battle
es: Volver a la batalla

en: Setup New Game
es: Configurar una nueva partida

en: Restart Battle
es: Reiniciar la batalla

en: Exit Battle
es: Salir de la batalla

en: Setup New Race
es: Configurar una nueva carrera

en: Exit Race
es: Salir de la carrera

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
es: %s todavía no tiene clasificación.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
es: %s es el número %d de la clasificación con una puntuación de %f.

en: Username and/or email address invalid.
es: Nombre de usuario y/o correo electrónico no válido.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
es: Por favor, lee los términos y condiciones del SuperTuxKart en '%s'. Debes aceptar estos términos para poder registrar una cuenta para el STK. Si tienes alguna pregunta o comentaro relacionado con estos términos, uno de los miembros del equipo de desarrollo estará encantado de ayudarte.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
es: Reto de nitro

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
es: Carrera de repetición fantasma

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
es: Vueltas: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
es: Tipo: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
es: Posición requerida: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
es: Tiempo requerido: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
es: Puntos de nitro requeridos: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
es: Karts controlados por el ordenador: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
es: Modo de batalla

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
es: Tipo de partida de fútbol

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
es: Ubicación del servidor: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
es: Circuito actual: %s

en: Rank
es: Posición

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
es: Jugador

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
es: Puntuaciones

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
es: Tiempo jugado

en: Remove from bookmarks
es: Eliminar de favoritos

en: Input device already exists.
es: El dispositivo de entrada ya existe.

en: No player available for connecting to server.
es: No hay ningún jugador disponible para conectarse al servidor.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
es: Nombre de usuario: %s

en: Cancel Request
es: Cancelar petición

en: Today
es: Hoy

en: Friend request sent!
es: ¡Petición de amistad enviada!

en: Friend request accepted!
es: ¡Petición de amistad aceptada!

en: Friend request declined!
es: ¡Petición de amistad rechazada!

en: Friend removed!
es: ¡Amigo eliminado!

en: Friend request cancelled!
es: ¡Petición de amistad cancelada!

en: Processing
es: Procesando

en: Fetching last vote
es: Obteniendo el último voto

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
es: Puedes cambiar tu calificación anterior haciendo clic en las estrellas inferiores.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
es: Todavía no has votado por este complemento. Selecciona la calificación que desees haciendo clic en las estrellas inferiores

en: Vote successful! You can now close the window.
es: ¡El voto se ha enviado correctamente! Ya puedes cerrar la ventana.

en: Performing vote
es: Realizando voto

en: Random Track
es: Circuito aleatorio

en: Are you sure you want to remove '%s'?
es: ¿Estás seguro de que quieres eliminar '%s'?

en: Do you want to save your changes?
es: ¿Quieres guardar los cambios?

en: Laps
es: Vueltas

en: Reversed
es: Al revés

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
es: Se ha producido un error mientras se intentaba guardar tu campeonato.

en: Select a track
es: Selecciona un circuito

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
es: ¡Has completado el reto de nivel fácil! Puntos ganados en este nivel: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
es: ¡Has completado el reto de nivel intermedio! Puntos ganados en este nivel: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
es: ¡Has completado el reto de nivel difícil! Puntos ganados en este nivel: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
es: ¡Has completado el reto SuperTuxKart! Puntos ganados en este nivel: %i/%i

en: You unlocked %s!
es: ¡Has desbloqueado %s!

en: Challenge Completed
es: Reto completado

en: You unlocked track %0
es: Has desbloqueado el circuito %0

en: You unlocked grand prix %0
es: Has desbloqueado el campeonato %0

[ctx: column_name]
en: Track
es: Circuito

[ctx: column_name]
en: Players
es: Jugadores

en: Reload
es: Volver a cargar

en: Please enter the name of the grand prix
es: Introduce el nombre del campeonato

en: Please select a Grand Prix
es: Selecciona un campeonato

en: User defined
es: Definidos por el usuario

en: Name is empty.
es: El nombre está vacío.

en: Another grand prix with this name already exists.
es: Ya existe otro campeonato con ese nombre.

en: Name is too long.
es: El nombre es demasiado largo

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
es: ¡Más suerte la próxima vez!

en: You completed a challenge!
es: ¡Has completado un reto!

en: You won the Grand Prix!
es: ¡Has ganado el campeonato!

en: You completed the Grand Prix!
es: ¡Has completado el campeonato!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
es: Número de karts

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
es: ¿Seguro que quieres eliminar esta puntuación?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
es: ¿Seguro que quieres eliminar todas tus mejores puntuaciones?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
es: Conecta un teclado o un mando para jugar en pantalla dividida

en: Random Kart
es: Kart aleatorio

en: Locked
es: Bloqueado

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
es: Todo el mundo:
    ¡Pulsad el botón 'Seleccionar' para uniros a la partida!

en: Would you like to play the tutorial of the game?
es: ¿Quieres jugar al tutorial del juego?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
es: No puedes jugar en línea sin acceso a Internet. Si quieres jugar en línea, ve al menú de opciones y selecciona "Conectarse a Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
es: No puedes descargar complementos sin acceso a Internet. Si quieres descargar complementos, ve al menú de opciones y selecciona "Conectarse a Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
es: No puedes descargar complementos sin acceso a Internet. Si quieres descargar complementos, ve al menú de opciones y selecciona "Conectarse a Internet".
    
    Pero sí que puedes eliminar complementos ya descargados.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
es: El módulo de complementos está desactivado en la pantalla de opciones

en: Please wait while the add-ons are loading
es: Espera mientras se cargan los complementos

en: Are you sure you want to quit STK?
es: ¿Seguro que quieres salir de STK?

en: Create LAN Server
es: Crear servidor LAN

en: %s's server
es: Servidor de %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
es: Nº de circuitos del campeonato

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
es: ¡El nombre debe tener entre 4 y 30 caracteres!

en: Incorrect characters in password!
es: ¡Caracteres incorrectos en la contraseña!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
es: Preparado

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
es: Unirse en directo

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
es: Observar

en: Install addon
es: Instalar complemento

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
es: Por favor, espera a que la partida actual (%s) termine. Tiempo restante estimado: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
es: Por favor, espera a que termine la partida actual. Tiempo restante estimado: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
es: Por favor, espera a que la partida actual (%s) termine. Progreso estimado: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
es: Por favor, espera a que termine la partida actual. Progreso estimado: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
es: Por favor, espera a que termine la partida actual.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
es[0]: La partida empezará si hay más de %d jugador.
es[1]: La partida empezará si hay más de %d jugadores.
es[2]: La partida empezará si hay más de %d jugadores.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
es[0]: Empezando en %d segundo, o cuando todo el mundo haya pulsado el botón 'Listos'.
es[1]: Empezando en %d segundos, o cuando todo el mundo haya pulsado el botón 'Preparado'.
es[2]: Empezando en %d segundos, o cuando todo el mundo haya pulsado el botón 'Preparado'.

en: Connecting to server %s
es: Conectando con el servidor %s

en: Finding a quick play server
es: Buscando un servidor de partidas rápidas

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
es: Tiempo restante: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
es: Objetivos

en: Fetching achievements
es: Obteniendo logros

en: %s's profile
es: Perfil de %s

en: Since
es: Desde

en: Status
es: Estado

en: Fetching friends
es: Obteniendo amigos

en: New Request
es: Nueva petición

en: Pending
es: Pendiente

en: Offline
es: Desconectado

en: Enter new E-mail below
es: Introduce la nueva dirección debajo

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
es: La nueva dirección debe tener una longitud de entre 5 y 254 carácteres.

en: New Email is invalid!
es: ¡La nueva dirección no es válida!

en: E-mail changed!
es: ¡La dirección se ha cambiado!

en: Failed to change E-mail: %s
es: No se ha podido cambiar la dirección: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
es: Debes iniciar sesión para poder jugar en red global. Pulsa en tu nombre de usuario aquí arriba.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
es: No puedes jugar en línea sin acceso a Internet. Si quieres jugar en línea, ve a las opciones, selecciona la pestaña "Interfaz de usuario", y edita el parámetro "Conectarse a Internet".

en: Searching
es: Buscando

en: Exit game
es: Salir del juego

en: Could not create player '%s'.
es: No se ha podido crear el jugador '%s'.

en: User name cannot be empty.
es: El nombre de usuario no puede estar vacío.

en: Online username and password must not be the same!
es: ¡El usuario en línea y la contraseña no pueden ser iguales!

en: Emails don't match!
es: ¡Los correos electrónicos no coinciden!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
es: Los nombres de usuario en línea sólo pueden contener carácteres (ASCII) alfanuméricos, puntos, guiones y guiones bajos.

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
es: ¡El nombre de usuario en línea debe tener entre 3 y 30 caracteres!

en: Online username must not start with a number!
es: ¡El nombre de usuario en línea no puede empezar por un número!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
es: ¡El correo electrónico debe tener entre 4 y 254 caracteres!

en: Email is invalid!
es: ¡El correo electrónico no es válido!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
es: Recibirás un correo electrónico con más instrucciones sobre la activación de la cuenta. Sé paciente y asegúrate de comprobar tu carpeta de correo basura.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
es: El acceso a Internet se encuentra desactivado, actívalo en las opciones

[ctx: column_name]
en: Name
es: Nombre

[ctx: column_name]
en: Game mode
es: Modo de juego

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
es: Propietario

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
es: Distancia (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
es: Desconocido

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
es: No se ha detectado IPv4. Es posible que no puedas unirte a ningún servidor.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
es: No se ha detectado IPv6. Es posible que no puedas unirte a ningún servidor.

en: No server is available.
es: No hay servidores disponibles.

en: Fetching servers
es: Obteniendo servidores

en: Server Bookmarks
es: Servidores Favoritos

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
es: Si una mayoría de jugadores selecciona el mismo circuito y la misma configuración de carrera, el voto terminará antes de tiempo.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
es: Localización aleatoria de los elementos

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
es: Número de goles para ganar

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
es: Conducir al revés

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
es: Bloqueado: ¡completa los retos activos para tener acceso a más!

en: Action
es: Acción

en: Key binding
es: Tecla asignada

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
es: Desactivar dispositivo

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
es: Activar dispositivo

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
es: Aactiva la configuración

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
es: Teclas del juego

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
es: Teclas del menú

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
es: Girar a la izquierda

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
es: Girar a la derecha

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
es: Acelerar

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
es: Freno / Marcha atrás

note: I18N: Key binding name
en: Fire
es: Fuego

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
es: Mirar atrás

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
es: Rescate

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
es: Pausar el juego

note: I18N: Key binding name
en: Up
es: Arriba

note: I18N: Key binding name
en: Down
es: Abajo

note: I18N: Key binding name
en: Left
es: Izquierda

note: I18N: Key binding name
en: Right
es: Derecha

note: I18N: Key binding name
en: Select
es: Seleccionar

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
es: Cancelar/Volver

en: * A blue item means a conflict with another configuration
es: * Un elemento azul indica un conflicto con otra configuración

en: * A red item means a conflict in the current configuration
es: Un elemento rojo indica un conflicto en la configuración actual

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
es: Cuidado: la tecla 'Mayúsculas' no se recomienda. Cuando se pulse esta tecla dejarán de funcionar todas las teclas que contengan un carácter que sea diferente en mayúsculas.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
es: ¿Seguro que quieres eliminar permanentemente esta configuración?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
es: Introduce un nuevo nombre para la configuración. Déjalo vacío para revertirlo al valor por defecto.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
es: En modo multijugador, los jugadores pueden seleccionar perfiles limitados
    (más difíciles) en la pantalla de selección de karts

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
es: Instalar los recursos completos

en: Are you sure to uninstall full game assets?
es: ¿Estás seguro de que quieres desinstalar los recursos completos?

en: Keyboard %i
es: Teclado %i

en: Touch Device
es: Dispositivo táctil

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
es: Da un toque sobre un dispositivo para configurarlo

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
es: Idioma del sistema

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
es: Abajo a la izquierda

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
es: En el lado derecho

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
es: Oculto

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
es: Centrado

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
es: Muy pequeña

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
es: Pequeña

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
es: Media

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
es: Grande

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
es: Muy grande

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
es: El modo speedrun sólo se puede activar si el juego no se ha cerrado después de iniciar el modo historia.
    
    Cerrar el juego antes de completar el modo historia invalida el temporizador.
    
    Para usar el modo speedrun, utiliza un nuevo perfil, por favor.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
es: FPS Máximos

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
es: Completa

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
es: Vsync obliga a la tarjeta gráfica a proporcionar un nuevo cuadro
    sólo cuando el monitor está listo para mostrarlo.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
es: Completo: un cuadro por cada refresco del monitor

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
es: Vsync no funcionará si tus controladores gràficos no lo soportan.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
es: Efectos de partículas: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
es: Personajes animados: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
es: Luces dinámicas: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
es: Dispersión luminosa: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
es: Antialiasing: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
es: Oclusión ambiental: %s

en: Shadows: %s
es: Sombras: %s

en: Shadows: %i
es: Sombras: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
es: Resplandor: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
es: Resplandor (contornos): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
es: Rayos crepusculares (rayos de Dios): %s

en: Rendered image quality: %s
es: Calidad de la imagen renderizada: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
es: Difuminación de movimiento: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
es: Profundidad de campo: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
es: El acceso a Internet está desactivado. ¿Quieres activarlo?

en: You need to enter a password.
es: Debes introducir una contraseña.

en: Logging out '%s'
es: Cerrando sesión '%s'

en: Logging in '%s'
es: Iniciando sesión '%s'

en: You can't delete the only player.
es: No se puede eliminar al único jugador.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
es: ¿Realmente quieres eliminar al jugador '%s'?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
es: ¡Preparados!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
es: ¡Listos!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
es: ¡Ya!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
es: ¡GOL!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
es: Esperando a los demás

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
es: Esperando al servidor

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
es: por

en: Collect nitro!
es: Recoge nitro!

en: Follow the leader!
es: Sigue al líder!

en: Challenge Failed
es: Reto no superado

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
es: Pulsa el icono del podio para empezar el tutorial

en: Press fire to start the tutorial
es: Pulsa 'Fuego' para comenzar el tutorial

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
es: Pulsa el icono del podio para empezar el reto

en: Press fire to start the challenge
es: Pulsa 'Fuego' para comenzar el reto

en: Quit the server
es: Abandonar el servidor.

en: You completed challenges!
es: ¡Has completado retos!

en: Abort Grand Prix
es: Cancelar el campeonato

en: Restart
es: Reiniciar

en: Back to challenge selection
es: Volver a la selección de retos

en: Race against the new ghost replay
es: Correr contra la nueva repetición fantasma.

en: Back to the menu
es: Volver al menú

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
es: ¿Realmente quieres abortar el campeonato?

en: Red Team Wins
es: El equipo rojo gana

en: Blue Team Wins
es: El equipo azul gana

en: It's a draw
es: Empatados

en: Eliminated after %s
es: Eliminado tras %s

en: Eliminated
es: Eliminado

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
es: (En propia puerta)

en: Track %i/%i
es: Circuito %i/%i

en: Grand Prix progress:
es: Progreso del campeonato:

en: Highscores
es: Máximas puntuaciones

en: Best lap time: %s
es: Mejor vuelta: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
es: por %s

en: You completed the challenge!
es: ¡Has completado el reto!

en: You failed the challenge!
es: ¡No has completado el reto!

en: Reached Requirements of SuperTux
es: Alcanzados los Requerimientos de SuperTux

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
es: ¡Todo está permitido, así que coge las armas y haz un buen uso de ellas!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
es: No hay armas, así que ¡sólo importa tu habilidad al volante!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
es: Sigue al kart líder, ¡pero no lo adelantes!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
es: Golpea a otros con armas hasta que pierdan todas sus vidas.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
es: Empuja la pelota hacia la portería contraria para marcar goles.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
es: Explora circuitos para encontrar todos los huevos escondidos

en: Race against ghost karts and try to beat them!
es: ¡Compite contra karts fantasma y trata de ganarles!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
es: Completa tantas vueltas como sea posible en un tiempo determinado.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
es: Pulsa el icono de fútbol rojo o azul para cambiar de equipo

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
es: Circuito creado por %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
es: Máximos jugadores permitidos: %d

en: Number of red team AI karts
es: Número de karts rojos controlados por el ordenador

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
es: ¡No puedes jugar a este campeonato porque contiene circuitos que no están desbloqueados!

note: I18N: track group name
en: all
es: Todos

en: Locked!
es: ¡Bloqueado!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
es: ¡Completa todos los retos para desbloquear la puerta grande!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
es: ¡Necesitas más puntos
    para entrar en este reto!
    Busca los retos disponibles
    en el mapa en miniatura.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
es: Acelera con <%s>, y gira con <%s> y <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
es: Acelera tocando la parte superior del volante, y gira moviéndote a derecha e izquierda.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
es: Acelera moviendo el acelerador hacia arriba, y gira inclinando tu dispositivo.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
es: Acelera moviendo el acelerador hacia arriba, y gira rotando tu dispositivo.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
es: ¡Recoge cajas de regalo, y dispara el arma con <%s> para hacer explotar esas cajas!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
es: ¡Recoge cajas de regalo, y dispara pulsando el icono de los bolos para hacer explotar esas cajas!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
es: Pulsa <%s> para mirar detrás de ti.
    ¡Dispara el arma con <%s> mientras pulsas <%s> para disparar hacia atrás!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
es: Pulsa el botón del retrovisor para mirar hacia atrás.
    Dispara el arma por detrás arrastrando el icono del retrovisor hacia el icono de los bolos.

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
es: ¡Usa la nitro que has recogido pulsando <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
es: ¡Usa la nitro que has recogido pulsando el icono de nitro!

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
es: Recoge botellas de nitro (las usaremos después de la curva).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
es: ¡Ups! Cuando tengas problemas, pulsa <%s> para que te rescaten.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
es: ¡Ups! Cuando tengas problemas, pulsa el icono del pájaro para que te rescaten.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
es: Acelera y pulsa la tecla <%s> mientras giras para derrapar.
    Derrapar un poco puede ayudarte a girar más rápido para tomar curvas cerradas.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
es: Acelera y pulsa el icono del derrape mientras giras para derrapar.
    Derrapar un poco puede ayudarte a girar más rápido para tomar curvas cerradas.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
es: Ten en cuenta que si consigues derrapar durante varios segundos, ¡recibirás un incremento de velocidad como recompensa!

en: You are now ready to race. Good luck!
es: Ya estás preparado para competir. ¡Buena suerte!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
es: Un juego de carreras de karts en 3D de código abierto.

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
es: tux;juego;carreras;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
es: Karts. Nitro. ¡Acción! SuperTuxKart es un juego de carreras 3D de código abierto con una gran variedad de personajes, circuitos y formas de jugar. Nuestro objectivo es crear un juego que sea más divertido que realista, y proporcionar una experiencia agradable para todas las edades.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
es: Tenemos unos cuantos circuitos con temas varios para el disfrute de los jugadores, desde carreras subacuáticas, granjas rurales, junglas o incluso en el espacio! Hazlo lo mejor posible y evita a los otros karts, ya que pueden adelantarte, ¡pero no comas los plátanos! Cuidado con las bolas de bolos, los desatascadores, los chicles y los pasteles lanzados por tus oponentes.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
es: Puedes correr una carrera suelta contra otros karts, competir en uno de los varios Campeonatos, intentar batir la máxima puntuación en las contrarreloj tú solo, jugar el modo batalla contra el ordenador o contra tus amigos, ¡y más! ¡Si quieres un reto mayor, únete al online y reúnete con jugadores de todo el mundo para probar tus habilidades de corredor!

en: This game has no ads.
es: Este juego no tiene anuncios.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
es: Esta es una versión inestable de SuperTuxKart que contiene las últimas mejoras. Se publica principalmente para probarla, para hacer que la versión estable de STK sea tan buena com sea posible.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
es: Esta versión se puede instalar en paralelo con la versión estable en el dispositivo.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
es: Si necesitas más estabilidad, puedes usar la versión estable: %s

en: SuperTuxKart Team
es: El equipo de SuperTuxKart.
