SuperTuxKart - en to fi translation catalogue (1045 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
fi: Puretaan pelidataa...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
fi: Pelidatan purkuvirhe

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
fi: Tarkista laitteella olevan vapaan tallennustilan määrä tai asenna SuperTuxKart uudelleen.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
fi: Poistu

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
fi: Kristoffer Kolumbus

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
fi: Pelaa jokaista virallista rataa vähintään kerran.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
fi: Kaato!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
fi: Osu kymmeneen autoon keilapallolla.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
fi: Arkkivihollinen

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
fi: Osu samaan autoon vähintään viisi kertaa yhden kisan aikana.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
fi: Maratoonari

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
fi: Suorita kilpailu ajaen vähintään kaksinkertainen määrä kierroksia oletuskierroksiin nähden.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
fi: Luisuttaja

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
fi: Suorita sivuluisu 5 kertaa yhden kierroksen aikana.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
fi: Kultakuski

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
fi: Voita vähintään 3 tietokonepelaajaa vastaan normaalissa kisassa, aika-ajokisassa ja seuraa johtajaa -kisassa.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
fi: Esinerakkautta

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
fi: Käytä vähintään kymmentä esinettä kilpailussa.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
fi: Pysäyttämätön

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
fi: Voita 5 yksittäistä kisaa peräkkäin vähintään 3 tietokonepelaajaa vastaan. Huomaa, että kisan käynnistäminen uudelleen lasketaan häviöksi.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
fi: Banaanirohmu

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
fi: Kerää vähintään viisi banaania yhdessä kilpailussa.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
fi: Se on salaisuus

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
fi: Oikeasti... salaisuus.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
fi: Itikan metsästäjä!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
fi: Mäiski vastustajiasi kuin itikoita! Litistä vähintään 5 vastustajaa kärpäslätkällä kisan aikana.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
fi: Enemmän kuin tuuria

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
fi: Voita 10 yksittäistä Kokenut- tai SuperTux-tason kisaa peräkkäin vähintään 5 tietokonepelaajaa vastaan. Huomaa, että kisan käynnistäminen uudelleen lasketaan häviöksi.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
fi: Pingviinien leikkikenttä

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
fi: Sivussa valtavirrasta

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
fi: Kuuhun ja takaisin

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
fi: Maailman laidalla

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
fi: Asenna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
fi: Poista asennus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
fi: Takaisin

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
fi: Valitse ensisijainen ohjaustapa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
fi: Kiihtyvyysanturi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
fi: Gyroskooppi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
fi: Ratti

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
fi: Automaattinen kiihdytys

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
fi: Voit vaihtaa sen myöhemmin kosketuslaitteen asetuksista.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
fi: Toteuta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
fi: Kosketuslaitteen asetukset

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
fi: Yleistä

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
fi: Laite käytössä

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
fi: Käänteiset painikkeet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
fi: Painikkeiden skaalaus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
fi: Lisäasetukset

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
fi: Katvealue

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
fi: Herkkyys X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
fi: Herkkyys Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
fi: Palauta oletukset

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
fi: Kyllä

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
fi: Peru

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
fi: Hyväksy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
fi: Palauta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
fi: Kameran asetukset

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
fi: Pelaajan kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
fi: Näkökenttä

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
fi: Etäisyys

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
fi: Kulma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
fi: Sutjakka kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
fi: Takakamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
fi: Seuraa palloa jalkapallotilassa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
fi: Nollaus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
fi: Graafiset asetukset

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
fi: Hienot grafiikat (valaistus yms.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
fi: Varjot

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
fi: Valokeila (jumalsäteet)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
fi: Ympäristövalon tukkiminen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
fi: Terävyysalue

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
fi: Hohto (ääriviivat)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
fi: Reunanpehmennys

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
fi: Liikepehmennys

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
fi: Kuvapohjainen valaistus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
fi: Valon sironta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
fi: Animoidut hahmot

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
fi: Tekstuuripakkaus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
fi: Partikkelitehosteet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
fi: Renderöidyn kuvan laatu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
fi: Geometrian yksityiskohdat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
fi: * Käynnistä STK uudelleen, jotta muutokset tulevat voimaan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
fi: Sulje

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
fi: Nauhoita ralli haamu-uusintaa varten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
fi: Katso vain uusinta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
fi: Vertaa toiseen haamuun

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
fi: Aloita kilpailu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
fi: Vertaa haamua

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
fi: Poista

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
fi: Tavoite

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
fi: Edistyminen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
fi: Salasanan vaihto

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
fi: Nykyinen salasana

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
fi: Uusi salasana

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
fi: Vahvista

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
fi: Vaihda salasana

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
fi: Takaisin kilpailuun

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
fi: Takaisin aulaan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
fi: Käynnistä kilpailu uudelleen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
fi: Luovuta kilpailu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
fi: Asetukset

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
fi: Ohje

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
fi: Lopeta palvelin

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
fi: Näytä

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
fi: 10 parasta pelaajaa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
fi: Päivitä

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
fi: Tilin palautus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
fi: Saat sähköpostiviestin, jossa on lisäohjeet salasanan nollausta varten. Ole kärsivällinen ja tarvittaessa tarkista roskapostikansiosi.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
fi: Anna rekisteröitymisen yhteydessä antamasi käyttäjätunnus ja salasana, jotta voit nollata salasanan.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
fi: Käyttäjätunnus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
fi: Sähköposti

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
fi: Käyttöehdot

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
fi: Hyväksyn yllä olevat ehdot ja olen vähintään 13 vuotta vanha.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
fi: Palvelinasetukset

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
fi: Vaikeustaso

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
fi: Aloittelija

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
fi: Keskitaso

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
fi: Kokenut

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
fi: Pelimuoto

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
fi: Normaali kilpailu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
fi: Aika-ajo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
fi: Taistelu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
fi: Jalkapallo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
fi: Salasana

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
fi: Liity

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
fi: Lisää palvelin kirjanmerkkeihin

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
fi: Lisää pelaaja

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
fi: Nimi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
fi: Tasoitus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
fi: Paina 'Kaikki pelaajat valmiina' -nappia kun pelaajalista on valmis.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
fi: Kaikki pelaajat valmiina

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
fi: Tyhjennä pelaajat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
fi: Käyttäjätiedot

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
fi: Lisää kaveri

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
fi: Kieltäydy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
fi: Äänestä

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
fi: Pysäytetty

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
fi: Takaisin peliin

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
fi: Valitse auto

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
fi: Takaisin valikkoon

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
fi: Paina pohjaan ja vapauta...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
fi: Aseta näppäimelle ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
fi: Älä aseta mitään

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
fi: Kilpailun asetukset

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
fi: Jatka

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
fi: SuperTuxKartin lisäosat

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
fi: Päivitetty

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
fi: Arvostelu >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
fi: Autot

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
fi: Radat

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
fi: Areenat

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
fi: Asennettu

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
fi: Vakio

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
fi: Lisäosat

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
fi: Kaikki

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
fi: Tekijät

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
fi: Kaikki radat

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
fi: Muokkaa Grand Prix'tä

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
fi: Siirry ylös

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
fi: Siirry alas

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
fi: Lisää

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
fi: Muokkaa

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
fi: Tallenna

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
fi: Kierrosten määrä:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
fi: Käänteinen:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
fi: Haamu-uusinnan valinta

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
fi: Munajahti

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
fi: Näytä vain parhaat ajat

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
fi: Vertaa uusintaa

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
fi: Näytä vain nykyistä vaikeutasoa vastaavat uusinnat

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
fi: Näytä vain nykyistä versiota vastaavat uusinnat

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
fi: Piilota moninpeliuusinnat

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
fi: Nauhoita haamu-uusinta

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
fi: Tietokonevastustajat

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
fi: Käänteinen suunta

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
fi: Enimmäisaika (min)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
fi: Rataryhmä

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
fi: Jatka tallennettua GP'tä

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
fi: Grand Prix -editori

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
fi: Uusi

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
fi: Kopioi

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
fi: Nimeä uudelleen

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
fi: Tallenna Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
fi: SuperTuxKartin ohje

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
fi: Pelimuodot

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
fi: Esineet

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
fi: Banaanit

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
fi: Tarinapeli

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
fi: Autoluokat

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
fi: Moninpeli

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
fi: Aloita opastus

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
fi: Kerää sinisiä lahjapaketteja, saat niistä esineitä.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
fi: Vältä banaaneja!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
fi: Nitroa keräämällä voit lisätä nopeuttasi milloin haluat painamalla siihen tarkoitettua näppäintä tai nappia. Näet nykyisen nitron määrän ruudun oikeassa alareunassa olevasta mittarista.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
fi: Jos näet oheisen kaltaisen lukollisen painikkeen, sinun täytyy suorittaa haaste avataksesi lukituksen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
fi: Voit saada autosi luisuun painamalla tähän tarkoitettua näppäintä tai nappia. Peräkkäiset lyhyet luisut auttavat tiukoissa mutkissa, kun taas keskipitkät ja pitkät luisut lisäävät vauhtiasi. Et pysty kääntämään autoasi luisun aikana, joten suuntaa autosi oikein sitä ennen!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
fi: Voit saada alkukiihdytyksen lähdössä painamalla kaasua, kun "Valmiit!"-teksti ilmestyy näkyviin juuri ennen kilpailun alkua.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
fi: * Nykyisiä näppäinasetuksia voi tarkastella/muokata Asetukset-valikossa

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
fi: SuperTuxKart sisältää lukuisia eri pelitiloja:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
fi: Normaali kilpailu: Kaikki keinot sallittuja, joten kerää esineitä ja käytä niitä järkevästi!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
fi: Aika-ajo: ei sisällä esineitä, joten vain ajotaidoillasi on merkitystä!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
fi: Seuraa johtajaa: Pysy toisena, sillä viimeisenä oleva kilpailija poistetaan kisasta joka kerta kun laskuri menee nollaan. Varo myös menemästä johtajan edelle - silloinkin sinut poistetaan!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
fi: Taistelumuotoja on 3 erilaista: Kolmen iskun taistelussa toiset kilpailijat yritetään saada menettämään kaikki elämänsä osumalla heihin aseilla. Kaikki vastaan kaikki -kisassa voittaa pelaaja, joka osuu toisiin eniten tietyn aikarajan tai osumamäärärajan sisällä. Lipunryöstö -kisassa joukkueesi täytyy tuoda toisen joukkueen lippu omaan tukikohtaanne sekä välttää oman lippunne kaappaus.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
fi: Jalkapallo: Käytä autoasi työntääksesi pallon maaliin.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
fi: Munajahti: Löydä kaikki radoille piilotetut munat.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
fi: Haamu-uusinta: Kisaa haamu-uusintoja vastaan aika-ajossa tai munajahdissa ja nauhoita oma uusintasi!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
fi: * Monia näistä pelimuodoista voi pelata myös Grand Prix -tyyliin, eli yhden kisan sijasta pelataan monta peräkkäin. Mitä paremmin sijoitut, sitä enemmän saat pisteitä. Eniten pisteitä saanut voittaa.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
fi: Seuraavat kerättävät esineet voivat auttaa sinua voittoon:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
fi: Purukumi - käytä suojakilpenä, tai jätä tahmea pinkki klöntti taaksesi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
fi: Turbo - antaa huomattavasti lisää nopeutta. Mutta varo, ettet menetä autosi hallintaa!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
fi: Kakku - heitetään lähintä vastustajaa päin, paras teho lyhyillä etäisyyksillä ja pitkillä suorilla. Vaikuttaa myös muihin jysäyksen lähellä oleviin autoihin.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
fi: Imukuppi - Heitä eteenpäin kiskoaksesi edellä olevaa kilpailijaa takaisin, tai taaksepäin seuraajasi näköesteeksi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
fi: Keilapallo - kulkee suoraan kunnes osuu johonkin, voi kimmota seinämistä. Jos katsot taakse heittäessäsi pallon, pallo suuntautuu taaksepäin.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
fi: Laskuvarjo - hidastaa kaikkia edelläsi olevia kilpailijoita.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
fi: Vaihtaja - lahjapaketit muutetaan banaaneiksi, nitropullot purukumeiksi ja päinvastoin lyhyeksi aikaa.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
fi: Koripallo - pomppii kärjessä olevan perään, saattaa lytätä ja hidastaa muita autoja.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
fi: Kärpäslätkä - osuu lähellä oleviin autoihin ja hidastaa niiden kulkua. Voidaan käyttää myös laskuvarjojen ja pommien poistamiseen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
fi: Banaaniin osuminen voi johtaa jonkin seuraavista kiinnitymiseen autoon:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
fi: Ankkuri - hidastaa autoa yhtäkkiä.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
fi: Laskuvarjo - hidastaa autoa, vaikutus on suurempi kuin ankkurilla. Mitä kovempaa kuljet, sitä enemmän laskuvarjo hidastaa kulkuasi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
fi: Pommi - räjähtää hetken viiveellä ja heittää auton ilmaan. Törmää toiseen autoon, jos haluat siirtää pommin siihen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
fi: Paha Nolok on kaapannut Gnu'n! Tässä muutamia vinkkejä avuksesi:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
fi: Tämä kuva pienoiskartalla osoittaa haasteet, joita et ole vielä suorittanut. Se myös kertoo ruudun oikeassa ylänurkassa, kuinka monta pistettä sinulla tällä hetkellä on. Suorita mahdollisimman monta haastetta, niin Nolok hyväksyy haasteen kisata sinua vastaan. Voita hänet vapauttaaksesi Gnun!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
fi: Suoritettuasi haasteen saat pokaalin. Jokainen pokaali on tietyn pistemäärän arvoinen. Mitä korkeammalla vaikeustasolla suoritat haasteen, sitä suurempi on pokaalin pistemäärä.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
fi: Saat yllätyslahjan, kun saavutat tämän kuvan alapuolella osoitetun määrän pisteitä. Yllätyksiä on useita kerättäväksi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
fi: Kaikki autot eivät ole samanlaisia! Ne kuuluvat eri ominaisuuksilla varustettuihin luokkiin:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
fi: Paino - autoja on kolme eri painoluokkaa; kevyt, tavallinen ja raskas. Laskuvarjot ja räjähdykset vaikuttavat vähemmän raskaisiin kuin kevyisiin autoihin.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
fi: Kiihtyvyys - erityisen hyödyllinen lähdössä, onnettomuuden jälkeen tai paljon kurveja sisältävissä radoissa. Mitä kevyempi auto, sitä nopeammin se kiihtyy, varsinkin matalilla nopeuksilla.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
fi: Enimmäisnopeus - mitä korkeampi, sitä kovempaa auto kulkee. Erityisen hyödyllinen paljon suoria tai pieniä kurveja sisältävillä radoilla. Painavilla autoilla on kevyempiä autoja korkeampi enimmäisnopeus.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
fi: Nitron tehokkuus - mitä korkeampi se on, sitä enemmän vauhtia saat nitropurkista. Nitrotehokkuus on kevyemmällä ajokilla korkeampi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
fi: Jos seuraat toista autoa lähietäisyydellä muutaman sekunnin ajan, saat peesauksesta vauhtiedun, kun ohitat auton. Mitä kevyempi autosi on, sen helpompaa edun saaminen on.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
fi: SuperTuxKartia voi pelata moninpelitilassa verkossa:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
fi: Aluksi, valitse 'verkkopeli'-ikoni päävalikosta. Valitse joko paikallisverkko tai maailmanlajuinen verkko (vaatii internet-yhteyden sallimisen asetuksissa). Sitten, voit luoda oman serverisi mukautettavilla valinnoilla, tai etsiä listasta olemassaolevia servereitä, joihin liittyä. Jotkut niistä ovat suositeltuja servereitä vapaaehtoisesti sijoitukseen vaikuttavilla kisoilla.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
fi: Kun olet palvelimella, kisa alkaa sen omistajan (merkitty kruunulla) päättäessä niin. Virallisilla palvelimilla kisa voi alkaa automaattisesti vain kun kasassa on tarpeeksi pelaajia. Sen jälkeen, voit valita ajokkisi ja äänestää seuraavaa rataa. Lisärata sallitaan vain mikäli se on olemassa kaikille pelaajille sekä palvelimella.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
fi: ... tai samalla laitteella:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
fi: Ensiksi tarvitset useamman syöttölaitteen. Laita niiden asetukset kuntoon ohjainasetuksissa. Useamman peliohjaimen tai joystickin käyttö on suositeltavaa. Myös näppäimistö(i)llä pelaaminen on mahdollista, mutta jokaisella pelaajalla täytyy olla eri näppäinasetukset ja useimmat näppäimistöt tukevat varsin rajoitettua määrää yhtäaikaisia näppäimenpainalluksia.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
fi: Kun syöttölaitteiden asetukset on tehty, valitse kuvake 'moninpeli jaetulla ruudulla' päävalikosta. Jokainen pelaaja painaa peliohjaimensa tai näppäimistönsä ampumisnäppäintä liittyäkseen peliin, ja käyttäen ohjausnäppäimiä valitakseen ajokkinsa. Peli jatkuu kun jokainen on valinnut ajokkinsa. On huomioitavaa että hiirtä ei voida käyttää tähän tarkoitukseen.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
fi: Huippupisteiden valinta

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
fi: Kierrosajo

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
fi: Valitse auto

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
fi: Yksinpeli

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
fi: Jaetun näytön moninpeli

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
fi: Verkkopeli

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
fi: Lisäosat

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
fi: Opaskierros

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
fi: Huippupisteet

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
fi: Saavutukset

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
fi: Grand Prix -editori

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
fi: Tietoja

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
fi: Palvelimen luonti

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
fi: Palvelimen nimi

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
fi: Pelaajien enimmäismäärä

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
fi: Salasana yksityisille palvelimille (valinnainen)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
fi: Luo

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
fi: Paikallisverkko

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
fi: Etsi palvelin

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
fi: Luo palvelin

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
fi: Aula

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
fi: Aloita kisa

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
fi: Määritykset

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
fi: Salli jaettu näyttö tai pelaajien tasoitukset

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
fi: Paikallisverkko

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
fi: Maailmanlaajuinen verkko

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
fi: Anna palvelimen osoite

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
fi: Profiilisi

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
fi: Pelaajasijoitukset

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
fi: Kaverit

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
fi: Etsi lisää kavereita:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
fi: Etsi

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
fi: Maailmanlaajuinen verkko

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
fi: Pikapeli

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
fi: Tilin asetukset

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
fi: Salasana:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
fi: Vaihda

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
fi: Sähköposti:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
fi: Luo käyttäjä

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
fi: Uusi verkkotili

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
fi: Olemassa oleva verkkotili

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
fi: Yhteydetön tili

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
fi: Paikallinen nimi

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
fi: Verkkopelitunnus

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
fi: Nollaa salasana

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
fi: Voit pelata luomatta verkkotiliä valitsemalla "Yhteydetön tili". Yhteydettömällä tilillä et voi yhdistää kavereidesi kanssa, äänestää lisäosia jne. Lue yksityisyyssuoja osoitteessa http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
fi: Palvelinvalinta

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
fi: Näytä yksityispalvelin (tai palvelimet)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
fi: Käytä IPv6-yhteyttä

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
fi: Käyttäjähaku

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
fi: SuperTuxKartin asetukset

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
fi: Grafiikka

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
fi: Ääni

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
fi: Käyttöliittymä

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
fi: Pelaajat

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
fi: Ohjaimet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
fi: Kieli

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
fi: Musiikki

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
fi: Käytössä

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
fi: Voimakkuus

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
fi: Äänitehosteet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
fi: Poista näppäinasetukset

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
fi: Poista asetukset käytöstä

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
fi: Takaisin laitelistaan

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
fi: Nimeä asetukset uudelleen

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
fi: Käytä force feedbackia (jos tuki olemassa)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
fi: Internet-asetukset

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
fi: Näytä aina kirjautumisnäkymä

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
fi: Yhdistä internetiin

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
fi: Käytä keskustelua verkkopeleissä

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
fi: Salli keskustelu verkkopeleissä

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
fi: Muut valinnat

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
fi: Käytä pelaajakohtaisia tasoituksia

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
fi: Poista koko pelin resurssit

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
fi: Kaksoisnapsauta laitetta tai paina enter sen kohdalla säätääksesi asetuksia

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
fi: Lisää laite

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
fi: * Käytettävä asetus päätellään sen mukaan, minkä ohjaimen "Valitse"-näppäintä painetaan peliin liitymisen yhteydessä.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
fi: Ulkoasu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
fi: Pienoiskartta

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
fi: Jaetun näytön moninpelin asettelu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
fi: Fontin koko

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
fi: Kamera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
fi: Mukautettu...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
fi: Näytä ruudunpäivitysnopeus (FPS)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
fi: Näytä muiden autojen esineet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
fi: Käytä tarinatilan ajastinta

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
fi: Käytä speedrun-ajastinta

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
fi: Hahmonnuksen tarkkuus

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
fi: Graafisten tehosteiden taso

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
fi: Liikepehmennyksen tehosteiden taso

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
fi: Vertikaalinen synkronointi

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
fi: Omat asetukset...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
fi: Resoluutio

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
fi: Koko näytön tila

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
fi: Muista ikkunan sijainti

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
fi: Käytä uutta resoluutiota

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
fi: Valitse vaikeustaso

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
fi: Valitse pelimuoto

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
fi: Käytä vasenta tai oikeaa näppäintä valitaksesi joukkueesi ja paina sitten ampumisnäppäintä

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
fi: Punainen joukkue

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
fi: Sininen joukkue

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
fi: Kierrosten määrä

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
fi: Tietokoneen ohjaamien pelaajien määrä

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
fi: Sinisen joukkueen tietokoneen ohjaamien autojen määrä

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
fi: Satunnainen Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
fi: Kirjaudu

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
fi: Muista salasana

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
fi: Poista

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
fi: Auton väri

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
fi: Käyttöliittymän teemaa on mahdollista vaihtaa käyttöliittymän asetuksista.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
fi: Näet muiden ajokkien lisävoimistukset kytkemällä tuon ominaisuuden käyttöliittymäasetuksissa päälle.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
fi: Fontin kokoa on mahdollista muuttaa käyttöliittymän asetuksista.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
fi: Ohjevalikko sisältää paljon hyödyllistä tietoa.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
fi: Yksinpelissä voit katsella ja haastaa nauhoitettuja aika-ajoja.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
fi: Lisätietoja pelistä on saatavilla pelin verkkosivustolla osoitteessa https://supertuxkart.net/

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
fi: Lyhyt nitroavitukset ovat pitkiä tehokkaampia.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
fi: Käytä turboa vain sen ollessa turvallista. Pitkät suorat ovat ihanteellisia.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
fi: Älä käytä useita turboja nopeasti peräkkäin. Sen sijaan odota, että vaikutus menee ohi, ennen kuin käytät uuden turbon.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
fi: Sivuluisu tekee sinusta paljon nopeamman, käytä sitä sen ollessa turvallista.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
fi: Kärpäslätkällä voi poistaa pommeja ja laskuvarjoja.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
fi: Et voi pysäyttää kääntöä sivuliirron aikana. Ajokin hyvä suuntima liirron alkaessa on ratkaisevaa.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
fi: Saat lähdölle lisäpotkun jos aloitat kaasuttamisen "valmiit" aikana.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
fi: Jarruttamalla pääset laskuvarjoista eroon nopeammin.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
fi: Keskity ensisijaisesti siihen, mihin autosi on kulkemassa.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
fi: Pelastusnäppäin (button) on erittäin hyödyllinen.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
fi: Ole varovainen muiden autojen läheisyydessä, ne saattavat hyökätä kimppuusi!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
fi: Koripalloja voidaan tuhota käytettäessä tarkkaa taaksepäinlaukausta keilapallolla, kakulla tai imukupilla.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
fi: Koeta välttää törmäämästä muiden ajokkien perään, se hidastaa sinua.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
fi: Voit käyttää keilapalloja työntääksesi ja estääksesi pallon.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
fi: Jalkapallossa työskentele aina joukkueena parhaan tuloksen takaamiseksi.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
fi: Mikäli et osu palloon ja kanssakilpailija lähestyy, koeta iskeä lisävoimistuksen avulla tai liiku tukoksi heidän reitilleen.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
fi: Hyvä asemanvaihdanta (niin hyökätessä kuin puolustaessakin) on ratkaisevaa.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
fi: Varmista että varastoit vähintään 2 isoa nitropurkkia.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
fi: Älä koskaan käytä kaikkia kolmea keilapalloa samanaikaisesti.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
fi: Älä ajaudu palloa pitävän joukkuekaverin tielle, vaikka voitkin yrittää osua vastustajiin, jotka yrittävät estää omiasi tekemästä maalia.

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Pepper
fi: Paprika

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
fi: Vedenalainen maailma

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
fi: Muukalaissignaali

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
fi: Muinainen Colosseum-labyrintti

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
fi: Taistelusaari

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
fi: Schwarzwald

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
fi: Luola X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
fi: Kaakaotemppeli

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
fi: Maissipellon risteys

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
fi: Magmalinnoitus

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
fi: Gran Paradiso -saari

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
fi: Jäinen jalkapallokenttä

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
fi: Mikä hätänä, pikkukaverit? Onko suuri johtajanne Gnu kadonnut?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
fi: Niin, nähkääs, hän on nyt linnassani ja kohta hänet tarjoillaan illallisena...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
fi: Mutta olen reilu otus, joten teen teille tarjouksen.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
fi: Jos voitatte minut kilvanajossa, vapautan vanhan höppänän.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
fi:  Mutta te typerykset ette koskaan tule voittamaan minua, mikroautoilun kuningasta!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
fi: Las Dunasin areena

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
fi: Las Dunas -jalkapallostadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
fi: Majakan ympäri

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
fi: Vanha kaivos

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
fi: Oliverin matikantunti

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
fi: Kurpitsapuisto

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
fi: Korppisillan kartano

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
fi: Liikkuvat hiekat

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
fi: Nessien lampi

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
fi: Pohjoinen hiihtokeskus

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
fi: Lumihuippu

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
fi: Jalkapallokenttä

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
fi: Stadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
fi: Temppeli

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
fi: Tulivuorisaari

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
fi: Zen-puutarha

en: Completed achievement "%s".
fi: Suoritettiin saavutus "%s".

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
fi: Yhdistäminen SuperTuxKart-lisäosien palvelimeen epäonnistui.

en: Error downloading news: '%s'.
fi: Virhe uutisia ladattaessa: '%s'.

en: Normal Race (Grand Prix)
fi: Normaali kilpailu (Grand Prix)

en: Time-Trial (Grand Prix)
fi: Aika-ajo (Grand Prix)

en: Time-Trial - beat the replay
fi: Aika-ajo - voita uusinta

en: Time-Trial - nitro challenge
fi: Aika-ajo - nitrohaaste

en: Normal Race (single race)
fi: Tavallinen kilpailu (yksittäinen kilpailu)

en: Time-Trial (single race)
fi: Aika-ajo (yksittäinen kilpailu)

en: Follow the Leader (single race)
fi: Seuraa johtajaa (yksittäinen kisa)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
fi: Tila: käänteinen

en: New track '%s' now available
fi: Uusi rata, "%s", on nyt käytössäsi

en: New game mode '%s' now available
fi: Uusi pelimuoto, "%s", on nyt käytössäsi

en: New Grand Prix '%s' now available
fi: Uusi Grand Prix, "%s", on nyt käytössäsi

en: New difficulty '%s' now available
fi: Uusi vaikeusaste, "%s", on nyt käytössäsi

en: New kart '%s' now available
fi: Uusi auto, "%s", on nyt käytössäsi

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
fi: Speedrun-pikapeluutila on kytketty pois. Se voidaan kytkeä päälle vain jos peliä ei ole suljettu tarinatilan käynnistämisen jälkeen.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
fi: Vierailija

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
fi: Vieras %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
fi: Asetustiedosto oli viallinen, joten se poistettiin ja uusi luodaan tilalle.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
fi: Asetustiedosto oli liian vanha, joten se poistettiin ja uusi luodaan tilalle.

en: Video recording started.
fi: Videon tallennus aloitettu.

en: Video saved in "%s".
fi: Video tallennettu sijaintiin "%s".

en: Encoding progress:
fi: Pakkauksen edistyminen:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
fi: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %d ms

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
fi: Vinkki: %s

en: Loading
fi: Ladataan

en: Mass
fi: Paino

en: Maximum speed
fi: Enimmäisnopeus

en: Acceleration
fi: Kiihtyvyys

en: Nitro efficiency
fi: Nitron tehokkuus

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
fi: %s (tasoitettu)

en: %s is ready
fi: %s on valmis

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
fi: [ei mitään]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
fi: Hiiren vasen painike

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
fi: Hiiren oikea painike

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
fi: Peru

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
fi: Hiiren keskipainike

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
fi: Hiiren X1-painike

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
fi: Hiiren X2-painike

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
fi: Askelpalautin

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
fi: Enter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
fi: Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
fi: Esc

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
fi: Hyväksy

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
fi: Välilyönti

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
fi: Vasen

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
fi: Ylös

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
fi: Oikea

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
fi: Alas

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
fi: Vasen Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
fi: Oikea Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
fi: Sovellukset

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
fi: Uninäppäin

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
fi: Sormio 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
fi: Sormio 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
fi: Sormio 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
fi: Sormio 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
fi: Sormio 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
fi: Sormio 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
fi: Sormio 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
fi: Sormio 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
fi: Sormio 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
fi: Sormio 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
fi: Erotinmerkki

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
fi: - (vähennä)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
fi: Desimaalierotin

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
fi: / (jaa)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
fi: Vasen Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
fi: Oikea Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
fi: Vasen Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
fi: Oikea Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
fi: Vasen Menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
fi: Oikea Menu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
fi: Toista

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
fi: Peliohjaimen hattu %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
fi: Akseli %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
fi: Akseli %d käännetty

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
fi: Akseli %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
fi: Peliohjaimen nappi %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
fi: Hiiren näppäin %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
fi: Hiiren akseli %d%s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
fi: Ole hyvä ja tee näppäinasetukset uudelleen.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
fi: Asetustiedosto ei ole yhteensopiva tämän STK:n version kanssa.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
fi: Opas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
fi: Vasemman peukalotatin painallus

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
fi: Oikean peukalotatin painallus

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
fi: Vasen olkapää

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
fi: Oikea olkapää

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
fi: Suuntanäppäin ylös

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
fi: Suuntanäppäin alas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
fi: Suuntanäppäin vasemmalle

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
fi: Suuntanäppäin oikealle

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
fi: Vasemman peukalotatin liike oikealle

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
fi: Vasemman peukalotatin liike vasemmalle

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
fi: Vasemman peukalotatin liike alas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
fi: Vasemman peukalotatin liike ylös

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
fi: Oikean peukalotatin liike oikealle

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
fi: Oikean peukalotatin liike vasemmalle

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
fi: Oikean peukalotatin liike alas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
fi: Oikean peukalotatin liike ylös

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
fi: L2-painike

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
fi: R2-painike

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
fi: Jätetään '%s' huomiotta. Sinun olisi tullut liittyä aiemmin pelataksesi!

en: Only the Game Master may act at this point!
fi: Vain pelin johtaja voi tehdä muutoksia tässä vaiheessa!

en: %s has low battery level.
fi: %s alhainen virtataso.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
fi: Yhdistä wiimote Bluetooth-hallintaan ja paina sitten OK. Tarkemmat ohjeet osoitteessa https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
fi: Paina wiimoten painikkeita 1+2 samanaikaisesti asettaaksesi sen löydettävään tilaan, ja napsauta sitten OK. Lisätietoja osoitteessa https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
fi[0]: Löydetty %d wiimote
fi[1]: Löydetty %d wiimotea

en: Could not detect any wiimote :/
fi: Yhtäkään Wiimotea ei löytynyt :/

en: Getting ready to race
fi: Valmistaudutaan kilpailuun

en: Penalty time!!
fi: Sakkoaika!

en: Don't accelerate before 'Set!'
fi: Älä kiihdytä ennen "Valmiit!"-vaihetta

en: You can have at most 3 lives!
fi: Sinulla voi olla korkeintaan 3 elämää!

en: +1 life.
fi: +1 elämä.

en: You were too slow!
fi: Olit liian hidas!

en: You won the race!
fi: Voitit kilpailun!

en: You finished the race in rank %d!
fi: Kisa päättyi osaltasi sijoitukseen %d!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
fi: %s poistui pelistä.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
fi: SuperTuxKart voi yhdistää palvelimelle ladatakseen lisäosia sekä ilmoittaakseen sinulle päivityksistä. Lue yksityisyyskäytäntömme osoitteessa https://supertuxkart.net/Privacy. Haluatko että tämä kyseinen ominaisuus kytketään päälle? (Muuttaaksesi tätä asetusta myöhemmin, mene asetuksiin, valitse välilehti 'Yleistä', ja muokkaa "Yhdistä internetiin")

en: Your screen resolution is too low to run STK.
fi: Näyttösi resoluutio on liian matala STK:n pelaamista varten.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
fi: Ajuriversiosi on liian vanha. Asenna näytönohjaimen uusin ajuri.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
fi: Näytönohjaimesi ajuri vaikuttaa olevan erittäin vanha. Tarkista onko sille saatavilla päivitystä. SuperTuxKart suosittelee ajuria, joka tarjoaa %s-tuen tai uudemmalle. Kaikesta huolimatta peli luultavasti toimii, mutta matalassa grafiikkatilassa.

en: Server connection timed out.
fi: Palvelinyhteys aikakatkaistiin.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
fi: %s sai punaisen lipun!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
fi: Punainen lippu on palautunut!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
fi: %s sai sinisen lipun!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
fi: Sininen lippu on palautunut!

en: %s captured the blue flag!
fi: %s kaappasi sinisen lipun!

en: %s captured the red flag!
fi: %s kaappasi punaisen lipun!

en: Eggs: %d / %d
fi: Munia: %d / %d

en: Leader
fi: Johtaja

en: Final lap!
fi: Viimeinen kierros!

en: Lap %i
fi: %i. kierros

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
fi: %s (%s)

en: New fastest lap
fi: Uusi nopein kierros

en: WRONG WAY!
fi: VÄÄRÄ SUUNTA!

en: %s scored a goal!
fi: %s teki maalin!

en: Oops, %s made an own goal!
fi: Hups, %s teki oman maalin!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
fi[0]: %i vararengasauto lisätty!
fi[1]: %i vararengasautoa lisätty!

en: You have been eliminated!
fi: Sinut poistettiin kisasta!

en: '%s' has been eliminated.
fi: %s on poistettu.

en: Server has been shut down.
fi: Palvelin on sammutettu.

en: You were kicked from the server.
fi: Sinut potkittiin pois palvelimelta.

en: You were kicked: Ping too high.
fi: Sinut potkittiin pois: ping on liian korkea.

en: Bad network connection is detected.
fi: Verkkoyhteydessä havaittiin ongelmia.

en: Bot
fi: Botti

en: %s disconnected.
fi: %s katkaisi yhteyden.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
fi: Paina pelaajan nimeä listassa hallitaksesi pelaajia ja nähdäksesi sijoitustietoja.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
fi: Vaikeustaso: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
fi: Pelaajia enintään: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
fi: Pelitila: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
fi: Aikaraja

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
fi: Maaliraja

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
fi: Jalkapallopelin tyyppi: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
fi: Grand prix'n edistyminen: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
fi: Kaikki pelaajat liittyivät punaiseen tai siniseen joukkueeseen.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
fi: Olet nyt palvelimen omistaja.

en: Connection refused: Server is busy.
fi: Yhteys estettiin: palvelin on varattu.

en: Connection refused: You are banned from the server.
fi: Yhteys estettiin: sinulla on porttikielto palvelimelle.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
fi: Yhteys estetty: palvelimen salasana oli väärin.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
fi: Yhteys estetty: pelin tiedot eivät ole yhteensopivia.

en: Connection refused: Server is full.
fi: Yhteys estettiin: palvelin on täynnä.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
fi: Yhteys estettiin: Virheellinen pelaaja yritti muodostaa yhteyden.

en: Failed to start the network game.
fi: Verkkopelin käynnistäminen epäonnistui.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
fi: Peli on päättynyt, et voi enää liittyä suoraan tai katsella.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
fi: Areenalla ei ole tilaa – suoraan liittyminen ei ole mahdollista.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
fi: Vain 1 pelaaja jäljellä, palataan aulaan.

en: Server owner quit the game.
fi: Palvelimen omistaja lopetti pelin.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
fi: Olet katselutilassa seuraavassa pelissä.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
fi: %s liittyi punaiseen joukkueeseen.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
fi: %s liittyi siniseen joukkueeseen.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
fi: %s liittyi peliin.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
fi: Paina <%s> tai <%s> vaihtaaksesi kohdepelaajaa, <%s> tai <%s> valitaksesi kamera-asennon.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
fi: Pelaajasta %s ilmoitettiin onnistuneesti.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
fi: Tiedostojen lataaminen epäonnistui. Tarkista vapaan tallennustilan määrä ja internetyhteyden tila, yritä sitten uudelleen.

en: No quick play server available.
fi: Ei pikapelipalvelinta saatavilla.

en: Cannot connect to server %s.
fi: Ei voida yhdistää palvelimeen %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
fi: Palvelimen %s porttinumeron havaitseminen epäonnistui.

en: Network grand prix has been finished.
fi: Verkko- Grand Prix on päättynyt.

en: Time Trial (Grand Prix)
fi: Aika-ajo (Grand Prix)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
fi: Kaikki vastaan kaikki

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
fi: Lipunryöstö

en: %s is now online.
fi: %s on nyt linjoilla.

en: %s and %s are now online.
fi: %s ja %s ovat nyt linjoilla.

en: %s, %s and %s are now online.
fi: %s, %s ja %s ovat nyt linjoilla.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
fi[0]: %d kaveri on nyt linjoilla.
fi[1]: %d kaveria on nyt linjoilla.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
fi: %s on nyt palvelimella "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
fi[0]: Sinulla on %d uusi kaveripyyntö!
fi[1]: Sinulla on %d uutta kaveripyyntöä!

en: You have a new friend request!
fi: Sinulla on uusi kaveripyyntö!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
fi: Palvelimeen yhdistäminen epäonnistui. Tarkista internetyhteyden tila tai yritä myöhemmin uudelleen.

en: Default
fi: Oletus

en: None
fi: Ei

en: Random
fi: Satunnainen

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
fi: Huippupisteiden tiedosto oli liian vanha.
    Kaikki huippupisteet on nyt nollattu.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
fi: Seuraa johtajaa

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
fi: Kolmen iskun taistelu

en: Incomplete replay file will not be saved.
fi: Puutteellista uusintatiedostoa ei tallenneta.

en: Replay saved in "%s".
fi: Uusinta tallennettu "%s".

en: 1 week
fi: 1 viikko

en: 2 weeks
fi: 2 viikkoa

en: 1 month
fi: 1 kuukausi

en: 3 months
fi: 3 kuukautta

en: 6 months
fi: 6 kuukautta

en: 9 months
fi: 9 kuukautta

en: 1 year
fi: 1 vuosi

en: 2 years
fi: 2 vuotta

en: Add-on name
fi: Lisäosan nimi

en: Updated date
fi: Päivitetty

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
fi: Ei asennettu

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
fi: %s, tekijä: %s

en: Please wait while addons are updated
fi: Odota, lisäosia päivitetään

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
fi: Lisäosasivustoon ei saatu yhteyttä. Tarkista, että yhteys internetiin toimii ja ettei palomuuri estä SuperTuxKartia ottamasta yhteyttä verkkoon.

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
fi: vakio

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
fi: Lukittu. Suorita aktiivisia haasteita saadaksesi käyttöön uusia ominaisuuksia!

en: Random Arena
fi: Satunnainen areena

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
fi[0]: %d areena ei käytettävissä yksinpelissä.
fi[1]: %d areenaa ei käytettävissä yksinpelissä.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
fi: Alitavoitteet

[ctx: achievement_info]
en: Progress
fi: Edistyminen

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
fi: Täytä kaikki alitavoitteet

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
fi: Täytä kaikki alitavoitteet samanaikaisesti

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
fi: Täytä vähintään yksi alitavoite

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
fi: Alitavoitteiden summan täytyy saavuttaa osoitettu arvo

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
fi: Kilpailuja voitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
fi: Tavallisia kilpailuja voitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
fi: Aika-ajokilpailuja voitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
fi: Seuraa johtajaa -kilpailuja voitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
fi: Peräkkäin voitettuja kilpailuja

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
fi: Peräkkäin voitettuja Kokenut- tai SuperTux-tason kilpailuja

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
fi: Aloittelijatason kilpailuja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
fi: Aloittelijatason kilpailuja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
fi: Keskitason kilpailuja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
fi: Keskitason kilpailuja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
fi: Kokenut-tason kisoja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
fi: Kokenut-tason kisoja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
fi: SuperTux-kilpailuja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
fi: SuperTux-kilpailuja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
fi: Tavallisia kilpailuja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
fi: Tavallisia kilpailuja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
fi: Aika-ajokilpailuja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
fi: Aika-ajokilpailuja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
fi: Seuraa johtajaa -kilpailuja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
fi: Seuraa johtajaa -kilpailuja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
fi: Kolmen iskun taistelut aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
fi: Kolmen iskun taistelut suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
fi: Jalkapallopelejä aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
fi: Jalkapallopelejä suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
fi: Munajahteja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
fi: Munajahteja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
fi: Haamu-uusintakilpailuja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
fi: Haamu-uusintakilpailuja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
fi: Lipunryöstö -kilpailuja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
fi: Lipunryöstö -kilpailuja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
fi: Kaikki vastaan kaikki -kilpailuja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
fi: Kaikki vastaan kaikki -kilpailuja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
fi: Esineitä käytetty

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
fi: (1 kilpailu)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
fi: Keilapallon osumia

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
fi: Osumia kärpäslätkällä

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
fi: Kaikki osumat

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
fi: Osumat samaan autoon

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
fi: Banaaneja kerätty

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
fi: Sivuluisu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
fi: (1 kierros)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
fi: Kilpailuja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
fi: (maksimi yhdellä virallisella radalla)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
fi: Kilpailuja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
fi: Käänteisen suunnan kilpailuja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
fi: Kilpailuja suoritettu yksin

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
fi: Kilpailuja oletusmäärää vähemmällä määrällä kierroksia

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
fi: Kilpailuja oletusmäärää suuremmalla määrällä kierroksia

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
fi: Kilpailuja vähintään kaksinkertaisella määrällä kierroksia oletusmäärään nähden

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
fi: Munajahteja aloitettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
fi: Munajahteja suoritettu

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
fi: (viralliset radat, jotka sopivat tavoitteeseen)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
fi: Uudet pad-ohjaimet ja sauvaohjaimet ilmestyvät luetteloon automaattisesti kytkiessäsi ne tähän laitteeseen.
    
    Lisää näppäimistöasetus, käyttämällä allaolevaa painiketta, mutta ota KUITENKIN huomioon että useimmat näppäimistöt tukevat yhdenaikaisia näppäinpainalluksia vain rajallisesti ja ovat täten sopimattomia moninpeliin. (Tästä huolimatta, voit liittää useita näppäimistöjä tähän laitteeseen. Muistathan että tässäkin tapauksessa kaikki pelaajat tarvitsevat edelleenkin eri näppäinsidonnat.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
fi: Lisää Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
fi: Lisää uudet näppäinasetukset

en: Update
fi: Päivitä

en: Version: %d
fi: Versio: %d

en: featured
fi: suositeltu

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
fi: Koko: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
fi: Lisäosan lataaminen epäonnistui

en: Problems installing the addon '%s'.
fi: Lisäosan "%s" asentaminen epäonnistui.

en: Try again
fi: Yritä uudelleen

en: Problems removing the addon '%s'.
fi: Lisäosan "%s" poistaminen epännistui.

en: Background download completed.
fi: Taustalataus valmistui.

en: Background download
fi: Taustalataus

en: Background download has already started.
fi: Taustalataus on jo käynnistynyt.

en: Current password invalid.
fi: Nykyinen salasana on virheellinen.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
fi: Salasanan tulee olla pituudeltaan 8-30 merkkiä!

en: Passwords don't match!
fi: Salasanat eivät täsmää!

en: Password successfully changed.
fi: Salasana vaihdettu onnistuneesti.

en: Validating info
fi: Varmistetaan tietoja

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
fi[0]: Vahvista resoluutio %i sekunnissa
fi[1]: Vahvista resoluutio %i sekunnissa

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
fi: Vain 1024x768 ja 1280x720 ja sitä suuremmat näyttötarkuudet ovat tuettuja. Jotkin osat käyttöliittymästä eivät välttämättä toimi kunnolla.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
fi: Lennokkijahti

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
fi: Oma

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
fi: Ei käytössä

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
fi: Vain tärkeä

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
fi: Matala

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
fi: Korkea

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
fi: Erittäin matala

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
fi: SuperTuxKart lataa kaikki resurssit (mukaan lukien korkeatasoiset tekstuurit ja musiikin) hyvän pelikokemuksen saavuttamiseksi. Tämä käyttää mobiilidatayhteyttä, jos käytössä ei ole wifi-yhteyttä.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
fi: SuperTuxKart lataa kaikki resurssit (mukaan lukien korkealaatuiset tekstuurit ja musiikin) hyvän pelikokemuksen saavuttamiseksi.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
fi: Kirjoita palvelimen osoite (valinnaisesti perässä : ja portin numero) tai valitse osoite listalta.

en: Invalid server address: %s.
fi: Virheellinen palvelimen osoite: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
fi: Käänteinen

[ctx: column_name]
en: Difficulty
fi: Vaikeustaso

[ctx: column_name]
en: Laps
fi: Kierrokset

[ctx: column_name]
en: Time
fi: Aika

[ctx: column_name]
en: Kart
fi: Auto

[ctx: column_name]
en: User
fi: Käyttäjä

[ctx: column_name]
en: Version
fi: Versio

en: No
fi: Ei

en: Track
fi: Rata

en: Top %d High Scores
fi: Huippupisteiden %d parasta

en: Number of karts: %d
fi: Autojen määrä: %d

en: Time target: %s
fi: Aikatavoite: %s

en: Laps: %d
fi: Kierroksia: %d

en: Reverse: %s
fi: Käänteinen: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
fi: (Tyhjä)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
fi: Käytä alkuperäistä väriä

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
fi: Valitse väri säätimestä

en: Don't show again
fi: Älä näytä uudestaan

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
fi: Pelaajatiedot

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
fi: Pelaajan nimi: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
fi: Pelaajan sijainti: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
fi: Potkaise

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
fi: Vaihda joukkuetta

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
fi: Käytä tasoitusta

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
fi: Älä käytä tasoitusta

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
fi: Ilmoita pelaajasta

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
fi: Noudetaan pelaajan %s sijoitustietoja

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
fi: Ilmoita palvelimen ylläpidolle tästä pelaajasta (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
fi: Paina mitä tahansa painiketta...
    (Paina ESC peruaksesi)

en: Press any key...
fi: Paina mitä tahansa näppäintä...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
fi: Keskustelu on pois käytöstä, ota se käyttöön asetusvalikosta.

en: Back to Battle
fi: Takaisin taisteluun

en: Setup New Game
fi: Määritä uusi peli

en: Restart Battle
fi: Käynnistä taistelu uudelleen

en: Exit Battle
fi: Poistu taistelusta

en: Setup New Race
fi: Uusi kilpailu

en: Exit Race
fi: Poistu kilpailusta

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
fi: Pelaajalla %s ei ole vielä sijoitusta.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
fi: %s on sijalla %d pistemäärällä %f.

en: Username and/or email address invalid.
fi: Virheellinen käyttäjätunnus ja/tai sähköpostiosoite.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
fi: Lue SuperTuxKartin käyttöehdot osoitteessa %s. Sinun täytyy hyväksyä käyttöehdot, jotta voit luoda STK-tilin. Jos sinulla on kysymyksiä tai kommentteja ehtoihin liittyen, STK:n kehitystiimin jäsenet vastaavat niihin mieluusti.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
fi: Nitro-haaste

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
fi: Haamu-uusinta

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
fi: Kierroksia: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
fi: Tyyppi: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
fi: Vaadittu sijoitus: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
fi: Vaadittu aika: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
fi: Vaaditut nitropisteet: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
fi: Tietokoneen ohjaamien autojen määrä: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
fi: Taistelutila

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
fi: Jalkapallopelin tyyppi

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
fi: Palvelimen sijainti: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
fi: Nykyinen rata: %s

en: Rank
fi: Sijoitus

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
fi: Pelaaja

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
fi: Pisteet

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
fi: Peliaika

en: Remove from bookmarks
fi: Poista kirjanmerkeistä

en: Input device already exists.
fi: Syötelaite on jo olemassa.

en: No player available for connecting to server.
fi: Ei pelaajaa, joka voisi yhdistää palvelimeen

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
fi: Käyttäjätunnus: %s

en: Cancel Request
fi: Peru pyyntö

en: Today
fi: Tänään

en: Friend request sent!
fi: Kaveripyyntö lähetetty!

en: Friend request accepted!
fi: Kaveripyyntö hyväksytty!

en: Friend request declined!
fi: Kaveripyyntö hylätty!

en: Friend removed!
fi: Kaveri poistettu!

en: Friend request cancelled!
fi: Kaveripyyntö peruttu!

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Fetching last vote
fi: Noudetaan viimeistä ääntä

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
fi: Voit muokata aiempaa arvosteluasi napsauttamalla alapuolella olevia tähtiä.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
fi: Et ole vielä äänestänyt tätä lisäosaa. Arvostele lisäosa napsauttamalla alla olevia tähtiä

en: Vote successful! You can now close the window.
fi: Äänestys onnistui! Voit nyt sulkea ikkunan.

en: Performing vote
fi: Suoritetaan äänestystä

en: Random Track
fi: Satunnainen rata

en: Are you sure you want to remove '%s'?
fi: Poistetaanko varmasti '%s'?

en: Do you want to save your changes?
fi: Haluatko tallentaa muutoksesi?

en: Laps
fi: Kierrokset

en: Reversed
fi: Käänteinen

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
fi: Grand Prix'tä tallennettaessa tapahtui virhe.

en: Select a track
fi: Valitse rata

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
fi: Suoritit helpon haasteen! Tässä tasossa ansaittuja pisteitä: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
fi: Suoritit keskitason haasteen! Tässä tasossa ansaittuja pisteitä: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
fi: Suoritit vaikean haasteen! Tässä tasossa ansaittuja pisteitä: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
fi: Suoritit SuperTux-haasteen! Tässä tasossa ansaittuja pisteitä: %i/%i

en: You unlocked %s!
fi: Onnea, avasit hahmon %s!

en: Challenge Completed
fi: Haaste suoritettu

en: You unlocked track %0
fi: Avasit radan %0

en: You unlocked grand prix %0
fi: Avasit %0 -Grand Prix'n lukituksen

[ctx: column_name]
en: Track
fi: Rata

[ctx: column_name]
en: Players
fi: Pelaajat

en: Reload
fi: Päivitä

en: Please enter the name of the grand prix
fi: Anna nimi Grand Prix'lle

en: Please select a Grand Prix
fi: Valitse Grand Prix

en: User defined
fi: Käyttäjän määrittämä

en: Name is empty.
fi: Nimi on tyhjä.

en: Another grand prix with this name already exists.
fi: Toinen grand prix samalla nimellä on jo olemassa.

en: Name is too long.
fi: Nimi on liian pitkä.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
fi: Parempi onni ensi kerralla!

en: You completed a challenge!
fi: Suoritit haasteen!

en: You won the Grand Prix!
fi: Voitit Grand Prix'in!

en: You completed the Grand Prix!
fi: Läpäisit Grand Prix'n!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
fi: Autojen määrä

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
fi: Haluatko varmasti poistaa tämän tietueen huippupisteistä?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
fi: Haluatko varmasti poistaa kaikki huippupisteesi?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
fi: Yhdistä näppäimistö tai peliohjain pelataksesi moninpeliä jaetulla näytöllä

en: Random Kart
fi: Satunnainen auto

en: Locked
fi: Lukittu

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
fi: Kaikki:
    Painakaa valintapainiketta liittyäksenne peliin

en: Would you like to play the tutorial of the game?
fi: Haluatko pelata pelin opaskierroksen?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
fi: Verkossa ei voi pelata ilman internetyhteyttä. Jos haluat pelata verkossa, mene Asetukset-valikkoon ja valitse "Yhdistä internetiin".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
fi: Et voi ladata lisäosia ilman pääsyä internetiin. Jos haluat ladata lisäosia, mene Asetukset-valikkoon ja rastita "Yhdistä internetiin".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
fi: Et voi ladata lisäosia ilman pääsyä internetiin. Jos haluat ladata lisäosia, mene Asetukset-valikkoon ja rastita "Yhdistä internetiin".
    
    Voit kuitenkin poistaa jo ladattuja lisäosia.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
fi: Lisäosamoduuli ei ole tällä hetkellä käytössä Asetukset-valikossa

en: Please wait while the add-ons are loading
fi: Odota, lisäosia ladataan

en: Are you sure you want to quit STK?
fi: Haluatko varmasti lopettaa STK:n?

en: Create LAN Server
fi: Luo LAN-palvelin

en: %s's server
fi: Käyttäjän %s palvelin

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
fi: Grand Prix -ratojen määrä:

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
fi: Nimen tulee olla pituudeltaan 4-30 merkkiä!

en: Incorrect characters in password!
fi: Vääriä kirjaimia salasanassa!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
fi: Valmis

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
fi: Liity suoraan

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
fi: Katsele

en: Install addon
fi: Asenna lisäosa

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
fi: Odota kunnes nykyinen peli (%s) päättyy. Aikaa jäljellä arviolta: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
fi: Odota kunnes nykyinen peli päättyy. Aikaa jäljellä arviolta: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
fi: Odota kunnes nykyinen peli (%s) päättyy. Arvioitu edistyminen: %s %.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
fi: Odota kunnes nykyinen peli päättyy. Arvioitu edistyminen: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
fi: Odota kunnes nykyinen peli päättyy.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
fi[0]: Peli alkaa, kun mukana on enemmän kuin %d pelaaja.
fi[1]: Peli alkaa, kun mukana on enemmän kuin %d pelaajaa.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
fi[0]: Alkaa %d sekunnin kuluttua, tai kun kaikki ovat painaneet "Valmis"-painiketta.
fi[1]: Alkaa %d sekunnin kuluttua, tai kun kaikki ovat painaneet "Valmis"-painiketta.

en: Connecting to server %s
fi: Yhdistetään palvelimeen %s

en: Finding a quick play server
fi: Etsitään pikapelipalvelin

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
fi: Aikaa jäljellä: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
fi: Tavoitteet

en: Fetching achievements
fi: Noudetaan saavutuksia

en: %s's profile
fi: Käyttäjän %s profiili

en: Since
fi: Lähtien

en: Status
fi: Tila

en: Fetching friends
fi: Noudetaan kavereita

en: New Request
fi: Uusi määrä

en: Pending
fi: Odottaa

en: Offline
fi: Ei linjoilla

en: Enter new E-mail below
fi: Kirjoita uusi sähköpostiosoite alapuolelle

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
fi: Uuden sähköpostiosoitteen tulee olla 5-254 merkkiä pitkä!

en: New Email is invalid!
fi: Uusi sähköpostiosoite on virheellinen!

en: E-mail changed!
fi: Sähköpostiosoite vaihdettu!

en: Failed to change E-mail: %s
fi: Sähköpostiosoitteen vaihtaminen epäonnistui: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
fi: Sinun täytyy olla kirjautunut, jotta voit pelata maailmanlaajuisessa verkossa. Napsauta käyttäjänimeäsi yläpuolelta.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
fi: Verkossa ei voi pelata ilman internetyhteyttä. Jos haluat ladata lisäosia, mene Asetukset -> Käyttöliittymä ja valitse "Yhdistä internetiin"

en: Searching
fi: Etsitään

en: Exit game
fi: Poistu pelistä

en: Could not create player '%s'.
fi: Käyttäjän "%s" luominen epäonnistui.

en: User name cannot be empty.
fi: Käyttäjänimi ei voi olla tyhjä.

en: Online username and password must not be the same!
fi: Verkkopelin käyttäjätunnuksen ja salasanan ei pidä olla samoja!

en: Emails don't match!
fi: Sähköpostiosoitteet eivät täsmää!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
fi: Nimimerkit verkkopeleissä voivat sisältää vain aakkosnumeerisia (ASCII) merkkejä, pisteitä, viivoja ja alaviivoja!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
fi: Verkkopelitunnuksen tulee olla pituudeltaan 3-30 merkkiä!

en: Online username must not start with a number!
fi: Verkkopelitunnus ei saa alkaa numerolla!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
fi: Sähköpostiosoitteen on oltava 5-254 merkkiä pitkä!

en: Email is invalid!
fi: Sähköpostiosoite on virheellinen!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
fi: Saat sähköpostiviestin, jossa on lisäohjeet tilin aktivointia varten. Ole kärsivällinen ja tarvittaessa tarkista roskapostikansiosi.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
fi: Pääsy internetiin on estetty, muuta valintaa asetuksista

[ctx: column_name]
en: Name
fi: Nimi

[ctx: column_name]
en: Game mode
fi: Pelimuoto

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
fi: Omistaja

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
fi: Etäisyys (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
fi: Tuntematon

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
fi: IPv4:ää ei havaittu, liittyminen palvelimille ei välttämättä ole mahdollista.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
fi: IPv6:tta ei havaittu, liittyminen palvelimille ei välttämättä ole mahdollista.

en: No server is available.
fi: Ei palvelinta käytettävissä.

en: Fetching servers
fi: Noudetaan palvelimia

en: Server Bookmarks
fi: Palvelinten kirjanmerkit

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
fi: Jos suurin osa pelaajista valitsee saman radan ja kisa-asetukset, äänestys päättyy aiemmin.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
fi: Satunnainen esineiden sijainti

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
fi: Voittoon tarvittavien maalien määrä

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
fi: Aja vastasuuntaan

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
fi: Lukittu: suorita aktiivisia haasteita saadaksesi käyttöön uusia ominaisuuksia!

en: Action
fi: Toiminto

en: Key binding
fi: Näppäinsidos

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
fi: Poista laite käytöstä

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
fi: Ota laite käyttöön

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
fi: Ota asetukset käyttöön

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
fi: Pelinäppäimet

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
fi: Valikkonäppäimet

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
fi: Ohjaa vasemmalle

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
fi: Ohjaa oikealle

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
fi: Kiihdytä

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
fi: Jarru/peruutus

note: I18N: Key binding name
en: Fire
fi: Ampumisnäppäin

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
fi: Katso taakse

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
fi: Pelastus

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
fi: Pysäytä peli

note: I18N: Key binding name
en: Up
fi: Ylös

note: I18N: Key binding name
en: Down
fi: Alas

note: I18N: Key binding name
en: Left
fi: Vasen

note: I18N: Key binding name
en: Right
fi: Oikea

note: I18N: Key binding name
en: Select
fi: Valitse

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
fi: Peru/takaisin

en: * A blue item means a conflict with another configuration
fi: * Sininen merkintä tarkoittaa ristiriitaa toisen asetuksen kanssa

en: * A red item means a conflict in the current configuration
fi: * Punainen merkintä tarkoittaa ristiriitaa nykyisten asetusten kanssa

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
fi: Varoitus: Shift-näppäimen käyttöä ei suositella. Shift-näppäintä painettaessa kaikki ne näppäimet, jotka tuottavat eri merkin yhdessä Shift-näppäimen kanssa, eivät toimi.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
fi: Haluatko varmasti poistaa nämä asetukset?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
fi: Syötä asetuksille uusi nimi, jätä tyhjäksi palataksesi vakioarvoihin.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
fi: Moninpelimuodossa pelaajat voivat valita tasoitettuja
    (vaikeampia) profiileja autonvalintanäkymässä

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
fi: Asenna koko pelin resurssit

en: Are you sure to uninstall full game assets?
fi: Haluatko varmasti poistaa koko pelin resurssit?

en: Keyboard %i
fi: Näppäimistö %i

en: Touch Device
fi: Kosketuslaite

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
fi: Napauta laitetta säätääksesi sen asetuksia

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
fi: Järjestelmän kieli

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
fi: Vasen alareuna

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
fi: Oikea laita

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
fi: Piilotettu

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
fi: Keskitetty

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
fi: Pystysuunta

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
fi: Vaakasuunta

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
fi: Erittäin pieni

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
fi: Pieni

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
fi: Tavallinen

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
fi: Suuri

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
fi: Erittäin suuri

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
fi: Speedrun-pikapeluutila voidaan kytkeä päälle vain jos peliä ei ole suljettu tarinatilan käynnistämisen jälkeen.
    
    Pelin sulkeminen ennen tarinatilan loppuun saattamista mitätöi ajastimen.
    
    Käyttääksesi speedrun-pikapeluutilaa, ota käyttöön uusi profiili.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
fi: FPS enintään

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
fi: Täysi

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
fi: Vsync eli vertikaalinen synkronointi pakottaa näytönohjaimen tarjoamaan uuden kuvan vain silloin, kun näyttö on valmis näyttämään sen.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
fi: Täysi: yksi kuva näytön päivitystä kohden

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
fi: Vsync (vertikaalinen synkronointi) ei toimi, jos näytönohjaimen ajurit eivät tue sitä.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
fi: Partikkelitehosteet: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
fi: Animoidut hahmot: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
fi: Dynaaminen valaistus: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
fi: Valon sironta: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
fi: Reunojen pehmennys: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
fi: Ambientin okkluusio: %s

en: Shadows: %s
fi: Varjot: %s

en: Shadows: %i
fi: Varjot: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
fi: Kukoistus: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
fi: Hohto (ääriviivat): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
fi: Valokeila (jumalsäteet): %s

en: Rendered image quality: %s
fi: Renderöidyn kuvan laatu: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
fi: Liikepehmennys: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
fi: Terävyysalue: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
fi: Internetin käyttö on estetty. Haluatko käyttää internetiä?

en: You need to enter a password.
fi: Salasana vaaditaan.

en: Logging out '%s'
fi: Kirjataan ulos '%s'

en: Logging in '%s'
fi: Kirjataan sisään '%s'

en: You can't delete the only player.
fi: Et voi poistaa ainoaa pelaajaa.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
fi: Haluatko varmasti poistaa pelaajan '%s'?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
fi: Paikoillenne!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
fi: Valmiit!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
fi: Aja!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
fi: MAALI!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
fi: Odotetaan muita

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
fi: Odotetaan palvelinta

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
fi: tekijä:

en: Collect nitro!
fi: Kerää nitroa!

en: Follow the leader!
fi: Seuraa johtajaa!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
fi: %i:n kärki

en: Challenge Failed
fi: Haasteen suorittaminen epäonnistui

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
fi: Paina palkintokorokkeen kuvaketta aloittaaksesi opastuksen

en: Press fire to start the tutorial
fi: Paina ampumisnäppäintä aloittaaksesi opastuksen

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
fi: Paina palkintokorokkeen kuvaketta aloittaaksesi haasteen

en: Press fire to start the challenge
fi: Paina ampumisnäppäintä aloittaaksesi haasteen

en: Quit the server
fi: Lopeta palvelin

en: You completed challenges!
fi: Suoritit haasteet!

en: Abort Grand Prix
fi: Keskeytä Grand Prix

en: Restart
fi: Käynnistä uudelleen

en: Back to challenge selection
fi: Takaisin haasteen valintaan

en: Race against the new ghost replay
fi: Kilpaile uutta haamu-uusintaa vastaan

en: Back to the menu
fi: Takaisin valikkoon

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
fi: Haluatko varmasti keskeyttää Grand Prixin?

en: Red Team Wins
fi: Punainen joukkue voittaa

en: Blue Team Wins
fi: Sininen joukkue voittaa

en: It's a draw
fi: Tasapeli

en: Eliminated after %s
fi: Poistettu %s jälkeen

en: Eliminated
fi: Poistettu

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
fi: (Oma maali)

en: Track %i/%i
fi: Rata %i/%i

en: Grand Prix progress:
fi: Grand Prix'n tilanne:

en: Highscores
fi: Huippupisteet

en: Best lap time: %s
fi: Paras kierrosaika: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
fi: pelaaja %s

en: You completed the challenge!
fi: Suoritit haasteen!

en: You failed the challenge!
fi: Epäonnistuit haasteessa!

en: Reached Requirements of SuperTux
fi: Saavutettiin SuperTuxin vaatimukset

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
fi: Kaikki keinot ovat sallittuja, joten poimi aseita ja käytä niitä järkevästi!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
fi: Ei kerättäviä esineitä, joten vain ajotaito ratkaisee!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
fi: Pysy johtaja-auton vauhdissa, mutta älä ohita sitä!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
fi: Osu muihin pelaajiin aseilla niin kauan, kunnes he menettävät kaikki elämänsä.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
fi: Työnnä pallo vastakkaiseen häkkiin tehdäksesi maalin.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
fi: Löydä kaikki radoille piilotetut munat

en: Race against ghost karts and try to beat them!
fi: Kilpaile haamuautoja vastaan ja yritä voittaa ne!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
fi: Suorita mahdollisimman monta kierrosta annetussa ajassa.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
fi: Paina punaista tai sinistä jalkapallon kuvaketta vaihtaaksesi joukkuetta

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
fi: Radan tekijä: %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
fi: Enimmäispelaajien tuettu määrä: %d

en: Number of red team AI karts
fi: Punaisen joukkueen tietokoneen ohjaamien autojen määrä

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
fi: Et voi pelata tätä Grand Prix'tä, koska se sisältää ratoja, jotka on lukittu!

note: I18N: track group name
en: all
fi: kaikki

en: Locked!
fi: Lukittu!

en: %s MB
fi: %s Mt

en: %s KB
fi: %s kt

note: I18N: Format for dates (%d = day, %m = month, %Y = year). See http://www.cplusplus.com/reference/ctime/strftime/ for more info about date formats.
en: %d/%m/%Y
fi: %d.%m.%Y

en: Complete all challenges to unlock the big door!
fi: Suorita kaikki haasteet avataksesi suuren oven!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
fi: Tarvitset enemmän pisteitä
    voidaksesi ottaa osaa tähän
    haasteeseen! Katso mini-
    kartasta saatavilla olevat haasteet.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
fi: Kiihdytä painamalla <%s>, ohjaa näppäimillä <%s> ja <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
fi: Kosketa ratin yläosaa kaasuttaaksesi, ja ohjaa liikuttaen vasemmalle tai oikealle.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
fi: Liikuta kaasutinta ylöspäin kaasuttaaksesi, ja ohjaa kallistelemalla laitettasi.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
fi: Liikuta kaasutinta ylöspäin kaasuttaaksesi, ja ohjaa kiertämällä laitettasi.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
fi: Kerää lahjapaketteja. Näppäimellä <%s> voit ampua paketteja pois.

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
fi: Kerää lahjapaketteja, ja paina keilauskuvaketta ampuaksesi nuo laatikot taivaan tuuliin!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
fi: Paina <%s> katsoaksesi taakse.
    Ammu painamalla <%s>, ammu taaksepäin pitämällä <%s> pohjassa samanaikaisesti!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
fi: Paina peilikuvaketta katsoaksesi taakse.
    Ammu aseella taaksepäin painaen peilikuvaketta pitkään ja sitten sipaisemalla keilauskuvaketta!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
fi: Käytä keräämääsi nitroa näppäimellä <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
fi: Käytä keräämäsi nitro painamalla nitron kuvaketta.

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
fi: Kerää nitropulloja (voit käyttää niitä mutkan jälkeen).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
fi: O-ou! Kun olet pulassa, paina <%s> tullaksesi pelastetuksi.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
fi: Hups! Kun olet pulassa, paina linnun kuvaketta tullaksesi pelastetuksi.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
fi: Kaasuta ja paina <%s> näppäintä samalla kun käännyt liirtämään.
    Lyhytaikainen liirto auttaa sinua kääntymään nopeammin tehdäksesi tiukkoja käännöksiä.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
fi: Kaasuta ja paina liirtokuvaketta liirtoon kääntyessäsi.
    Lyhytaikainen liirto auttaa sinua kääntymään nopeammin tehdäksesi tiukkoja käännöksiä.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
fi: Jos onnistut pysymään sivuluisussa useamman sekunnin ajan, saat nopeusbonuksen palkinnoksi!

en: You are now ready to race. Good luck!
fi: Olet nyt valmiina kisaamaan. Onnea!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
fi: Avoimen lähdekoodin kolmiulotteinen kilpa-ajopeli

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
fi: tux;game;race;peli;ralli;kilpa-ajo;autopeli;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
fi: Ajokit. Nitrot. Toimintaa! SuperTuxKart on 3D avoimen lähdekoodin kolikkopelityylinen kilvanajopeli jossa on kirjava valikoima erilaisia hahmoja, ratoja, ja pelityyppejä. Tavoitteenamme on luoda peli joka on enemmänkin hauska kuin todenmukainen, sekä tarjota nautittava pelikokemus kaikenikäisille.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
fi: Pelattavana on useita ratoja eri teemoilla; aja veden alla, maaseudun viljelysmaalla, viidakossa tai jopa avaruudessa! Yritä parhaasi samalla muita autoja vältellen, ja muista olla syömättä banaaneja! Varo keilapalloja, imukuppeja, purukumia ja kakkuja, joita muut pelaajat kohdistavat vastustajiin.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
fi: Voit suorittaa yksittäisiä kisoja muita ajokkeja vastaan, ottaa mittaa jossakin lukuisista Grand Prix -osakilpailuista, pyrkiä rikkomaan aikaennätyksiä yksin, pelata taistelumuotoista kahakkaa tietokonetta tai ystäviäsi vastaan ja paljon muuta! Jos mielit isompien haasteiden pariin, aja kilpaa verkkopeleissä, missä pelaajia on kaikkialta maailmasta ja todista ajotaitosi!

en: This game has no ads.
fi: Tämä peli ei sisällä mainoksia.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
fi: Tämä on epävakaa versio SuperTuxKartista, joka sisältää uusimmat parannukset. Se julkaistaan pääasiallisesti testausta varten, jotta vakaasta STK:sta voidaan tehdä paras mahdollinen kokemus.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
fi: Tämä versio on mahdollista asentaa laitteelle vakaan version rinnalle.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
fi: Jos tarvitset enemmän vakautta, harkitse vakaan version käyttöä: %s

en: SuperTuxKart Team
fi: SuperTuxKart-tiimi
