SuperTuxKart - en to fr translation catalogue (1045 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
fr: Extraction des données de jeu...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
fr: Une erreur est survenue lors de l'extraction des données du jeu

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
fr: Vérifiez l'espace disque restant ou réinstallez SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
fr: Quitter

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
fr: Joue à chaque piste officielle au moins une fois.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
fr: Strike !

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
fr: Frappe 10 karts avec une boule de bowling.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
fr: L’ennemi juré

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
fr: Frappe le même kart au moins 5 fois dans la même course.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
fr: Marathonien

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
fr: Finissez une course avec au moins deux fois le nombre par défaut de tours de la piste.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
fr: Dérapages en série

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
fr: Dérape 5 fois dans le même tour.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
fr: Un vrai pilote de Formule 1 !

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
fr: Gagne contre au moins 3 IAs dans une Course normale, Course contre la montre et Suit le chef.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
fr: Mordu des bonus

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
fr: Utilise 10 bonus ou plus dans une course.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
fr: Impossible de t’arrêter !

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
fr: Gagne 5 courses à la suite contre au moins 3 IAs. Attention, redémarrer une course compte pour un échec.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
fr: L’amoureux des bananes

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
fr: Récolte au moins 5 bananes en une course.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
fr: C’est un secret !

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
fr: Vraiment… un secret.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
fr: Chasseur de moustique

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
fr: Prend tes concurrents pour des moustiques ! Avec la tapette, aplatis les au moins 5 fois en une course.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
fr: Au-delà de la chance

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
fr: Gagne 10 courses à la suite en Expert ou SuperTux contre au moins 5 IAs. Attention, redémarrer une course compte pour un échec.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
fr: Terrain de jeu des manchots

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
fr: Hors des sentiers battus

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
fr: Jusqu’à la lune

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
fr: Au bout du monde

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
fr: Installer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
fr: Désinstaller

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
fr: Retour

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
fr: Sélectionne un type de contrôleur que tu préfères

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
fr: Accéléromètre

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
fr: Volant de voiture

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
fr: Accélération automatique

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
fr: Vous pouvez le changer plus tard, dans les paramètres de l'écran tactile.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
fr: Appliquer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
fr: Paramètres de l'écran tactile

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
fr: Général

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
fr: Appareil activé

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
fr: Boutons inversés

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
fr: Taille des boutons

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
fr: Avancé

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
fr: Zone morte

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
fr: Sensibilité X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
fr: Sensibilité Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
fr: Revenir aux valeurs par défaut

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
fr: Oui

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
fr: Annuler

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
fr: Accepter

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
fr: Revenir

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
fr: Paramètres de la caméra

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
fr: Caméra du joueur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
fr: Champ de vision

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
fr: Caméra lissée

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
fr: Caméra arrière

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
fr: Suivre le ballon de football

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
fr: Réinitialiser

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
fr: Paramètres graphiques

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
fr: Moteur de rendu avancé (lumières, etc.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
fr: Ombres

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
fr: Flou lumineux (bloom)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
fr: Puits de lumière

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
fr: Occlusion ambiante

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
fr: Profondeur de champ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
fr: Contours en surbrillance

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
fr: Anticrénelage

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
fr: Flou cinétique

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
fr: Éclairage basé sur l’image

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
fr: Diffusion de la lumière

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
fr: Personnages animés

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
fr: Compression des textures

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
fr: Effets de particules

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
fr: Qualité de rendu d'image

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
fr: Détail de la géométrie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
fr: * Redémarrer STK pour appliquer les nouveaux paramètres

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
fr: Fermer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
fr: Enregistrer la course pour la rejouer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
fr: Regarder seulement

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
fr: Comparer à un autre enregistrement

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
fr: Commencer la course

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
fr: Comparer l'enregistrement

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
fr: Supprimer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
fr: Objectif

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
fr: Avancement

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
fr: Changement de mot de passe

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
fr: Mot de passe actuel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
fr: Nouveau mot de passe

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
fr: Confirmer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
fr: Soumettre

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
fr: Retour à la course

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
fr: Retour au salon

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
fr: Recommencer la course

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
fr: Abandonner la course

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
fr: Aide

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
fr: Quitter le serveur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
fr: Afficher

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
fr: Top 10 des joueurs

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
fr: Actualiser

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
fr: Récupération de compte

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
fr: Tu vas bientôt recevoir un courriel avec les instructions pour changer ton mot de passe. Sois patient et vérifie ton dossier de spam.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
fr: Saisis le nom et l’adresse de messagerie que tu as fournis lors de l’inscription pour réinitialiser ton mot de passe.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
fr: Nom d’utilisateur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
fr: Courriel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
fr: Conditions d’utilisation

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
fr: J’accepte les conditions ci-dessus et je certifie avoir plus de 13 ans.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
fr: Configuration du serveur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
fr: Difficulté

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
fr: Intermédiaire

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
fr: Mode de jeu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
fr: Course normale

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
fr: Contre-la-montre

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
fr: Bataille

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
fr: Football

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
fr: Mot de passe

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
fr: Rejoindre

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
fr: Ajouter ce serveur aux favoris

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
fr: Ajouter le joueur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
fr: Nom

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
fr: Appuyez sur le bouton "Tous les joueurs sont prêts" lorsque la liste des joueurs est prête.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
fr: Tous les joueurs sont prêts

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
fr: Effacer les joueurs

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
fr: Informations sur l’utilisateur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
fr: Ajouter un ami

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
fr: Décliner

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
fr: Pause

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
fr: Retour au jeu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
fr: Sélectionne un kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
fr: Retour au menu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
fr: Appuie complètement et relâche

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
fr: Assigner à la touche Échap

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
fr: Ne rien assigner

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
fr: Réglages de la course

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
fr: Continuer

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
fr: Extensions SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
fr: Mise à jour

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
fr: Note >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
fr: Pistes

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
fr: Arènes

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
fr: Installé

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
fr: Extensions

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
fr: Tout

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
fr: Générique

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
fr: Toutes les pistes

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
fr: Éditer le Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
fr: Monter d’un niveau

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
fr: Descendre d’un niveau

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
fr: Ajouter

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
fr: Éditer

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
fr: Enregistrer

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
fr: Nombre de tours :

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
fr: À l’envers :

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
fr: Sélection d'un enregistrement

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
fr: Chasse aux œufs

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
fr: Afficher uniquement les meilleurs temps

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
fr: Comparer l'enregistrement

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
fr: Afficher uniquement les enregistrements correspondant à la difficulté courante

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
fr: Afficher uniquement les enregistrements correspondant à la version courante

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
fr: Masquer les enregistrements multijoueurs

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
fr: Enregistrer la course pour la rejouer

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
fr: Karts de l’IA

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
fr: À l’envers

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
fr: Temps maximum (min.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
fr: Groupe de piste

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
fr: Continuer le GP sauvegardé

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
fr: Éditeur de Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
fr: Nouveau

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
fr: Copier

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
fr: Renommer

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
fr: Enregistrer le Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
fr: Aide SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
fr: Modes de jeu

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
fr: Bonus

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
fr: Bananes

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
fr: Mode histoire

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
fr: Classes de karts

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
fr: Multijoueur

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
fr: Débuter le tutoriel

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
fr: Ramasse les boîtes bleues : elles contiennent des armes et divers bonus.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
fr: Évite les bananes !

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
fr: Collecter de la nitro vous permet d'avoir un bonus de vitesse quand vous le souhaitez en pressant la touche ou le bouton approprié. Vous pouvez voir votre niveau actuel de nitro dans la jauge en bas à droite de l'interface de course.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
fr: Si tu vois un bouton avec un cadenas comme celui-ci, tu dois réussir un défi pour le déverrouiller.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
fr: Vous pouvez déraper en pressant une touche ou un bouton spécial. De courts dérapages successifs aident dans les virages serrés, des dérapages moyens augmentent votre vitesse, des longs davantage. Vous ne pouvez pas arrêter de tourner en cours de dérapage, donc avant cela orientez votre kart soigneusement !

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
fr: Vous pouvez obtenir une impulsion au début de la course en appuyant sur le bouton d'accélération lorsque "Prêt" s'affiche.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
fr: * Les commandes peuvent être consultées ou modifiées dans le menu Options

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
fr: SuperTuxKart contient plusieurs modes de jeu :

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
fr: Course normale : tous les coups sont permis, alors collecte des bonus et utilise-les judicieusement !

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
fr: Contre-la-montre : Pas de bonus - seuls tes talents de conduite comptent !

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
fr: Suis le meneur : vise le second rang, car le dernier kart sera éliminé à chaque fois que le décompte atteint zéro. Attention : dépasser le meneur va aussi conduire à l'élimination !

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
fr: Il y a trois types de modes de bataille : Dans Bataille en 3 coups, vous aurez besoin de toucher les autres avec des armes avant qu'ils ne perdent toutes leurs vies. Dans Chacun pour soi, le joueur qui touche les autres le plus gagnera suivant un certain objectif de coups ou dans le temps impartit. Dans Capture le drapeau, votre équipe à besoin de ramener le drapeau de l'autre équipe à votre propre base, tant que votre drapeau n'est pas capturé par l'autre équipe.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
fr: Football : Utilise ton kart pour pousser le ballon dans le but.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
fr: Chasse aux œufs : explore les pistes afin de trouver tous les œufs cachés.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
fr: Course contre un enregistrement : Faites la course contre des enregistrements fantômes en mode contre-la-montre ou chasse aux œufs, et enregistrez les vôtres !

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
fr: * Plusieurs de ces modes de jeu sont disponibles en mode Grand Prix : plusieurs courses sont disputées au lieu d’une seule. Meilleure est votre position, plus vous gagnez de points. À la fin, le joueur ayant le plus de points remporte la coupe.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
fr: Afin de vous aider à obtenir la victoire, des bonus peuvent être collectés :

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
fr: Chewing-gum - te protège avec un bouclier, ou laisse une flaque rose collante derrière toi lorsque tu regardes en arrière.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
fr: Zipper - vous donne un puissant bonus de vitesse. Mais attention à ne pas perdre le contrôle de votre kart !

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
fr: Gâteau - se lance sur ton plus proche rival, idéal à courte distance et sur de longues routes droites. Affecte aussi les autres karts près de l'explosion.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
fr: Ventouse - lance-la droit devant pour tirer un opposant vers l’arrière, ou lance-la en regardant en arrière pour obstruer la vue d’un concurrent.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
fr: Boule de bowling - roule en ligne droite jusqu'à ce qu'elle frappe, elle peut rebondir sur les murs. Elle sera lancée en arrière si tu regardes derrière toi.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
fr: Parachute - ralentit tous les karts en meilleure position.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
fr: Échangeur - pour une courte durée, les coffrets cadeaux sont transformés en bananes et vice-versa, et les nitros, en chewing-gums.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
fr: Balle de basket - poursuit le premier joueur, et peut écraser et ralentir les karts sur son passage.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
fr: Tapette à mouche - aplatit les karts qui s'approchent de toi pour les ralentir. Peut aussi enlever les parachutes et les bombes.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
fr: Un kart qui frappe une banane se retrouvera avec un de ces malus :

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
fr: Ancre - ralentit le kart subitement.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
fr: Parachute - ralentit le kart plus progressivement que l'ancre. Plus le kart va vite, plus le ralentissement est important.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
fr: Bombe - explose en lançant le kart dans les airs après une courte période de temps. Cogne ton kart sur un adversaire pour lui passer la bombe.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
fr: Le vil Nolok a capturé Gnu ! Voici quelques conseils pour vous aider :

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
fr: Cette icône sur la mini-carte montre les défis disponibles que vous n'avez pas complétés. Dans le coin supérieur-droit de l'écran, elle vous indique aussi combien de points vous avez actuellement. Complétez autant de défis que possible, et Nolok acceptera de faire la course contre vous. Gagnez pour libérer Gnu !

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
fr: Quand vous complétez un défi, vous obtenez une coupe. Chaque coupe vaut plusieurs points. Plus la difficulté dans laquelle vous avez complété le défi est élevée, meilleure est la coupe et plus elle vaut de points.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
fr: Quand vous obtenez le nombre de points indiqué sous cette icône, vous recevrez une surprise. Il y en a plusieurs à collecter.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
fr: Les karts ne se conduisent pas tous pareil ! Ils appartiennent à des classes avec plusieurs différences :

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
fr: Masse - il y a trois classes de karts, selon leur masse : léger, moyen et lourd. Les karts plus lourds sont moins affectés par les parachutes et sont plus résistants aux explosions.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
fr: Accélération - particulièrement utile au départ, après un accident, ou dans les circuits avec beaucoup de virages serrés. Plus un kart est léger, plus il accélère vite, en particulier quand sa vitesse est faible.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
fr: Vitesse maximale - plus elle est élevée, plus vite va le kart. Particulièrement utile dans les circuits avec des lignes droites et des virages peu serrés. Les karts plus lourds ont une plus grande vitesse maximale.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
fr: Efficacité nitro - Plus elle est élevée, plus la nitro augmente la vitesse. Un kart léger aura une plus grande efficacité nitro.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
fr: Si vous suivez de près un autre kart pendant quelques seconds, vous obtiendrez un bonus d'aspiration quand vous le doublerez. Plus votre kart est léger, plus c'est facile.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
fr: Il est possible de jouer à SuperTuxKart en multijoueur en réseau...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
fr: D'abord, choisissez l'icône "En ligne" dans le menu principal. Choisissez le réseau local, ou le réseau global (nécessite qu'Internet soit activé dans les options). Puis, vous pouvez alors créer votre propre serveur avec des options personnalisées, ou chercher parmi une liste de serveurs à rejoindre. Certains d'entre eux sont des serveurs sûr, pour certains avec des courses classées.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
fr: Une fois dans un serveur, une course débutera quand son propriétaire (symbolisé par la couronne) le décide. Un serveur officiel peut être configuré pour débuter automatiquement une fois qu'il y a assez de joueurs. Vous pouvez alors choisir votre kart et voter pour la prochaine piste. Une piste extension est offerte seulement si elle est installée chez tous les joueurs connectés au serveur.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
fr: ... ou sur le même appareil:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
fr: Tout d’abord, tu vas avoir besoin de plusieurs périphériques. Va dans le menu de configuration pour les régler. Avoir plusieurs manettes est idéal : sur clavier, chaque joueur aura besoin d’un ensemble différent de touches, et la plupart des claviers ne sont pas appropriés pour le jeu multijoueur car ils ne supportent qu’un nombre limité d’appuis de touches simultanés.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
fr: Lorsque plusieurs périphériques sont configurés, sélectionne 'Multijoueur écran divisé' sur le menu principal. Chaque joueur appuie sur la touche 'feu' de son périphérique pour rejoindre la partie et sélectionne son kart. La partie se poursuit lorsque tous le joueurs ont choisi leur kart. La souris ne peut pas être utilisée pour cette opération.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
fr: Sélection du score

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
fr: Tours contre-la-montre

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
fr: Choisis un kart

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
fr: Solo

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
fr: Multijoueur écran divisé

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
fr: En ligne

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
fr: Extensions

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
fr: Tutoriel

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
fr: Meilleurs scores

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
fr: Succès

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
fr: Éditeur de Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
fr: À propos

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
fr: Création du serveur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
fr: Nom du serveur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
fr: Nombre max de joueurs

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
fr: Mot de passe pour serveur privé (optionnel)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
fr: Créer

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
fr: Réseau local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
fr: Trouver un serveur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
fr: Créer un serveur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
fr: Salle d’attente

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
fr: Commencer la course

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
fr: Activer l'écran partagé ou les handicaps du joueur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
fr: Réseau local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
fr: Réseau global

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
fr: Entrez l'adresse du serveur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
fr: Ton profil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
fr: Classement des joueurs

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
fr: Amis

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
fr: Chercher des amis :

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
fr: Rechercher

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
fr: Réseau global

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
fr: Partie rapide

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
fr: Paramètres du compte

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
fr: Mot de passe :

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
fr: Modifier

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
fr: Email :

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
fr: Créer un utilisateur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
fr: Nouveau compte en ligne

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
fr: Compte en ligne existant

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
fr: Compte hors-ligne

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
fr: Nom local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
fr: Nom d’utilisateur en ligne

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
fr: Réinitialiser le mot de passe

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
fr: Tu peux jouer sans t'enregistrer en sélectionnant un compte hors-ligne. Toutefois, tu ne pourras pas voir tes amis, noter les extensions, etc. Notre déclaration de confidentialité est disponible sur http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
fr: Sélection du serveur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
fr: Afficher les serveurs privés (et eux seuls)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
fr: Utiliser la connexion IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
fr: Recherche d’utilisateurs

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
fr: Options SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
fr: Graphismes

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
fr: Joueurs

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
fr: Commandes

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
fr: Langue

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
fr: Musique

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
fr: Activé

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
fr: Effets sonores

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
fr: Supprimer la configuration

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
fr: Désactiver la configuration

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
fr: Retour à la liste des périphériques

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
fr: Renommer la configuration

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
fr: Activer le retour de force (si supporté)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
fr: Options Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
fr: Toujours afficher l’écran de connexion

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
fr: Se connecter à Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
fr: Activer le chat en ligne

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
fr: Activer le chat durant les parties en ligne

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
fr: Options diverses

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
fr: Activer les handicaps par joueur

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
fr: Désinstalle tout les actifs de tout le jeu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
fr: Appuie sur Entrée ou double-clique sur un périphérique pour le configurer

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
fr: Ajouter un périphérique

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
fr: * La configuration à utiliser sera déduite de la touche « Sélectionner » utilisée pour rejoindre la partie.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
fr: Thème

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
fr: Minicarte

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
fr: Sens de l'écran partagé

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
fr: Taille de la police

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
fr: Caméra

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
fr: Personnaliser...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
fr: Afficher le nombre d’images par seconde (FPS)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
fr: Afficher les bonus tenus par les autres karts

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
fr: Activer le chronomètre en mode histoire

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
fr: Activer le chronomètre pour speedrun

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
fr: Résolution de rendu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
fr: Niveau d’effets visuels

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
fr: Niveau d'effets de flou

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
fr: Syncronisation verticale

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
fr: Paramètres personnalisés …

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
fr: Résolution

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
fr: Plein écran

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
fr: Mémoriser la position de la fenêtre

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
fr: Appliquer la nouvelle résolution

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
fr: Sélectionne une difficulté

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
fr: Sélectionne un mode de jeu

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
fr: Utilise les boutons gauche/droite pour choisir ton équipe puis appuie sur la touche tirer

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
fr: L'équipe des rouges

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
fr: L'équipe des bleus

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
fr: Nombre de tours

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
fr: Nombre de karts IA

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
fr: Nombre de karts IA équipe bleu

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
fr: Grand Prix aléatoire

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
fr: S'identifier

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
fr: Mémoriser le mot de passe

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
fr: Supprimer

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
fr: Couleur du kart

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
fr: L´interface graphique peut être modifiée dans le menu des options d'interface.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
fr: Vous pouvez voir les bonus des autres karts en l´activant dans les options de l´interface.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
fr: La taille de la police peut être configurée dans le menu des options d'interface.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
fr: Le menu d´aide possède un grand nombre d´informations utiles.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
fr: En mode solo, tu peux regarder des courses contre-la-montre pré-enregistrées... ou tenter d'obtenir un meilleur temps.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
fr: Visite https://supertuxkart.net/ pour plus d'information sur le jeu.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
fr: Utiliser la nitro par courtes impulsions est plus efficace.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
fr: Utilise les zippers uniquement lorsque c'est sécuritaire. Les longues lignes droites sont idéales.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
fr: Évite d'utiliser plusieurs zippers rapidement, attend plutôt que l'effet s'estompe avant d'en utiliser un second.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
fr: Le dérapage te rend bien plus rapide, utilise-le dès que possible.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
fr: La tapette à mouche peut servir à retirer les bombes et les parachutes.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
fr: Lors d'un dérapage, impossible d'aller en ligne droite! Bien orienter le kart avant de commencer le dérapage est crucial.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
fr: Tu peux obtenir une poussée au départ en appuyant sur la touche accélérer durant "Prêt".

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
fr: Freiner permet de se débarasser d'un parachute plus rapidement.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
fr: Tout d'abord, concentrez-vous sur la destination de votre kart.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
fr: La touche Sauvetage est très utile.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
fr: Attention lorsque d'autres karts sont près de toi, ils pourraient t'attaquer!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
fr: Les ballons de basket peuvent être détruits avec un tir précis vers l'arrière d'une boule de bowling, d'un gâteau ou d'une ventouse.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
fr: Essaye d´éviter de cogner l´arrière des autres karts, car cela te ralentirait.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
fr: Tu peux utiliser des boules de bowling pour pousser et bloquer la balle.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
fr: Dans le football, travaillez en équipe pour réussir.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
fr: Si vous ratez la balle et qu´un adversaire approche, essayez de le toucher avec un bonus ou bloquer leur la voie.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
fr: Une bonne rotation des positions (Offensive et défensive) est essentielle.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
fr: Faites en sorte de garder au moins de 2 grosses bouteilles de nitro.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
fr: N´utilisez jamais trois boules de bowling en même temps.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
fr: Ne vous placez jamais sur la voie d´un coéquipier en train de rapporter la balle, cependant vous pouvez cogner les adversaires pour les empêcher de marquer des points.

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_wizard/kart.xml
en: Sara
fr: Sata

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
fr: Abysses antédiluviennes

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
fr: Signal Sidéral

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
fr: Antique Colisée labyrinthique

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
fr: La cité Candela

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
fr: Île de comaa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
fr: Forêt-Noire

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
fr: Caverne X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
fr: Temple cacao

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
fr: Croisée campagnarde

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
fr: Fort magma

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
fr: L’île Grand Paradiso

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
fr: Terrain de football glacé

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
fr: Qu’y a-t-il, petits hippies ? Votre chef le grand gnu est absent ?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
fr: Oh oui, vois-tu, il est dans mon château en ce moment et il sera servi pour le dîner …

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
fr: Mais je suis une créature honnête, alors je vais te faire une offre.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
fr: Si tu me bats à la course, je libérerai le vieux bonhomme.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
fr: Mais jamais de pathétiques petits abrutis comme vous ne réussiront à me vaincre moi, le roi du karting !

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
fr: Arène Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
fr: Le stade de soccer Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
fr: Autour du phare

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
fr: Vieille mine

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
fr: Classe de maths d’Oliver

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
fr: Parc des potirons

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
fr: Manoir du pont au corbeau

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
fr: Sables mouvants

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
fr: L’étang de Nessie

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
fr: Station nordique

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
fr: Pic enneigé

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
fr: Terrain de football

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
fr: Le stade

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
fr: STK Entreprise

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
fr: Ile volcanique

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
fr: Jardin zen

en: Completed achievement "%s".
fr: Succès « %s » accompli.

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
fr: Impossible de se connecter au serveur des extensions de SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
fr: Erreur lors du téléchargement des nouvelles : « %s ».

en: Normal Race (Grand Prix)
fr: Course Normale (Grand Prix)

en: Time-Trial (Grand Prix)
fr: Contre la montre (Grand Prix)

en: Time-Trial - beat the replay
fr: Contre la montre - battre la reprise

en: Time-Trial - nitro challenge
fr: Contre la montre - défi nitro

en: Normal Race (single race)
fr: Course Normale (course simple)

en: Time-Trial (single race)
fr: Contre la montre (course simple)

en: Follow the Leader (single race)
fr: Suivre le meneur (course simple)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
fr: Mode : Inversé

en: New track '%s' now available
fr: Nouvelle piste « %s » déverrouillée

en: New game mode '%s' now available
fr: Nouveau mode de jeu « %s » déverrouillé

en: New Grand Prix '%s' now available
fr: Nouveau Grand Prix « %s » déverrouillé

en: New difficulty '%s' now available
fr: Nouvelle difficulté « %s » déverrouillée

en: New kart '%s' now available
fr: Nouveau kart « %s » déverrouillé

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
fr: Le mode speedrun est désactivé. Il peut être activé uniquement si le jeu n'a pas été fermé depuis que le mode histoire a été lancé.
    
    Fermer le jeu avant la fin du mode histoire annule le chronomètre.
    
    Pour utiliser le mode speedrun, veuillez créer un nouveau profil

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
fr: Invité

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
fr: Invité %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
fr: Ton fichier de configuration était corrompu, il a donc été réinitialisé.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
fr: Ton fichier de configuration est périmé, il a donc été réinitialisé.

en: Video recording started.
fr: Enregistrement vidéo lancé.

en: Video saved in "%s".
fr: Vidéo sauvegardée sur "%s".

en: Encoding progress:
fr: Progrès de l'encodage :

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
fr: IPS : %d/%d/%d - %d KTris, Ping : %dms

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
fr: Astuce : %s

en: Loading
fr: Chargement

en: Mass
fr: Masse

en: Maximum speed
fr: Vitesse maximale

en: Acceleration
fr: Accélération

en: Nitro efficiency
fr: Efficacité de la nitro

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
fr: %s (handicapé)

en: %s is ready
fr: %s est prêt

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
fr: [aucun]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
fr: Bouton gauche de la souris

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
fr: Bouton droit de la souris

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
fr: Annuler

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
fr: Bouton du milieu de la souris

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
fr: Bouton de la souris X1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
fr: Bouton de la souris X2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
fr: Retour arrière

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
fr: Tabulation

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
fr: Effacer

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
fr: Entrée

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Caps Lock
fr: Verrouillage Majuscule

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Kana
fr: § !

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
fr: Echap

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Nonconvert
fr: NonConvert

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
fr: Accepter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
fr: Espace

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Up
fr: Page Haut

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Down
fr: Page Bas

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: End
fr: Fin

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
fr: Début

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
fr: Gauche

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
fr: Haut

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
fr: Droit

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
fr: Bas

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
fr: Sélectionner

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
fr: Imprimer

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Exec
fr: Exécuter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print Screen
fr: Impression écran

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
fr: Insérer

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
fr: Supprimer

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
fr: Aide

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
fr: Logo de gauche

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
fr: Logo de droite

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
fr: Applications

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
fr: Pavé numérique 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
fr: Pavé numérique 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
fr: Pavé numérique 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
fr: Pavé numérique 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
fr: Pavé numérique 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
fr: Pavé numérique 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
fr: Pavé numérique 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
fr: Pavé numérique 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
fr: Pavé numérique 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
fr: Pavé numérique 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
fr: Séparateur

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
fr: - (Num)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
fr: Décimal

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
fr: / (Diviser)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Num Lock
fr: Verrouillage pavé numérique

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
fr: Shift gauche

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
fr: Shift droit

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
fr: Control gauche

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
fr: Control droit

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
fr: Menu de gauche

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
fr: Menu de droite

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Crsel
fr: CrSel

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Exsel
fr: ExSel

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Ereof
fr: EreOf

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
fr: Jouer

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Oem Clear
fr: Effacer Oem

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
fr: Manette, « hat » %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
fr: Axe %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
fr: Axe %d inversé

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
fr: Axe %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
fr: Manette, bouton %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
fr: Souris, bouton %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
fr: Souris, axe %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
fr: Veuillez reconfigurer vos touches.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
fr: Ton fichier de configuration des commandes n’est pas compatible avec cette version de STK.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
fr: Commencer

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
fr: Appui sur le stick analogique gauche

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
fr: Appui sur le stick analogique droit

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
fr: Bouton d'action gauche

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
fr: Bouton d'action droit

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
fr: Touche directionnelle haut

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
fr: Touche directionnelle bas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
fr: Touche directionnelle gauche

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
fr: Touche directionnelle droit

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
fr: Stick analogique gauche à droite

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
fr: Stick analogique gauche à gauche

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
fr: Stick analogique gauche en bas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
fr: Stick analogique gauche en haut

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
fr: Stick analogique droit à droite

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
fr: Stick analogique droit à gauche

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
fr: Stick analogique droit en bas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
fr: Stick analogique droit en haut

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
fr: Gâchette gauche (LT)

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
fr: Gâchette droite (RT)

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
fr: Désolé « %s ». Il est trop tard pour rejoindre la partie !

en: Only the Game Master may act at this point!
fr: À ce stade, seul le Maître de jeu peut agir !

en: %s has low battery level.
fr: La pile de %s a une charge faible.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
fr: Connecte ta Wiimote dans le gestionnaire Bluetooth, puis clique sur Ok. Des instructions détaillées sont disponibles sur https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
fr: Appuie simultanément sur les boutons 1 et 2 de ta Wiimote pour activer le mode découverte, puis clique sur Ok. Des instructions détaillées sont disponibles sur https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
fr[0]: %d wiimote trouvée
fr[1]: %d Wiimotes détectées
fr[2]: %d Wiimotes détectées

en: Could not detect any wiimote :/
fr: Aucune Wiimote détectée :/

en: Getting ready to race
fr: Préparation de la course en cours

en: Penalty time!!
fr: Temps de pénalité !

en: Don't accelerate before 'Set!'
fr: N’accélère pas avant "prêt"  !

en: You can have at most 3 lives!
fr: Tu peux avoir un maximum de 3 vies !

en: +1 life.
fr: +1 vie.

en: You were too slow!
fr: Tu étais trop lent !

en: You won the race!
fr: Tu as gagné la course !

en: You finished the race in rank %d!
fr: Vous avez fini la course au rang %d!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
fr: %s a quitté la partie.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
fr: SuperTuxKart peut se connecter à un serveur pour télécharger des extensions et t’avertir des mises à jour. Notre politique de confidentialité est disponible sur https://supertuxkart.net/Privacy. Souhaites-tu que ces fonctionnalités soient activées ? (Pour modifier ton choix plus tard, va dans les options, sélectionne l’onglet «Général », et modifie « Se connecter à Internet » et « Envoyer des statistiques anonymes sur la configuration matérielle »).

en: Your screen resolution is too low to run STK.
fr: Votre résolution d'écran est trop petite pour utiliser STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
fr: Ton pilote graphique est trop vieux. Installe les derniers pilotes graphiques.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
fr: Vos pilotes de carte graphique semblent désuets. Veuillez vérifier si une mise à jour est disponible. SuperTuxKart recommande un pilote supportant %s ou mieux. Le jeu fonctionnera probablement, mais avec des graphismes réduits.

en: Server connection timed out.
fr: Impossible de se connecter, le serveur ne répond pas.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
fr: %s a le drapeau rouge !

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
fr: Le drapeau rouge est revenu !

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
fr: %s a le drapeau bleu !

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
fr: Le drapeau bleu est revenu !

en: %s captured the blue flag!
fr: %s a capturé le drapeau bleu !

en: %s captured the red flag!
fr: %s a capturé le drapeau rouge !

en: Eggs: %d / %d
fr: Œufs : %d / %d

en: Leader
fr: Meneur

en: Final lap!
fr: Dernier tour !

en: Lap %i
fr: Tour %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
fr: %s par %s

en: New fastest lap
fr: Nouveau meilleur temps au tour

en: WRONG WAY!
fr: MAUVAISE DIRECTION !

en: %s scored a goal!
fr: %s a marqué un but !

en: Oops, %s made an own goal!
fr: Oups, %s a marqué contre son camp !

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
fr[0]: %ipneu de rechange entre en jeu!
fr[1]: %ipneus de rechange entrent en jeu !
fr[2]: %ipneus de rechange entrent en jeu !

en: You have been eliminated!
fr: Tu as été éliminé !

en: '%s' has been eliminated.
fr: « %s » a été éliminé.

en: Server has been shut down.
fr: Le serveur a été arrêté.

en: You were kicked from the server.
fr: Vous avez été expulsé du serveur.

en: You were kicked: Ping too high.
fr: Vous avez été expulsé du serveur : Réseau trop lent

en: Bad network connection is detected.
fr: Une mauvaise connexion réseau est détectée.

en: Bot
fr: Robot

en: %s disconnected.
fr: %s s'est déconnecté.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
fr: Cliquez le nom d'un joueur dans la liste pour accéder aux informations de classement et aux options de gestion.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
fr: Difficulté : %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
fr: Nombre maximal de joueurs : %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
fr: Mode du jeu : %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
fr: Limite de temps

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
fr: Limites des objectifs

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
fr: Type de jeu de Soccer : %s

en: Grand prix progress: %d / %d
fr: Progression du grand prix : %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
fr: Tous les joueurs ont rejoint l'équipe rouge ou bleu.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
fr: Vous êtes maintenant le propriétaire du serveur.

en: Connection refused: Server is busy.
fr: Connexion refusée : Le serveur est occupé.

en: Connection refused: You are banned from the server.
fr: Connexion refusée : Vous êtes banni du serveur.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
fr: Connexion au serveur refusée : mot de passe invalide.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
fr: Connexion refusée : Les données du jeu sont incompatibles.

en: Connection refused: Server is full.
fr: Connexion refusée : le serveur est plein.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
fr: Connexion refusée : Joueur invalide se connectant.

en: Failed to start the network game.
fr: Erreur lors du démarrage de la partie en ligne

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
fr: La partie est terminée, vous ne pouvez plus la rejoindre ou la regarder.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
fr: Plus de place dans l'arène - impossible de rejoindre la partie.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
fr: Seulement 1 joueur restant, retour au lobby.

en: Server owner quit the game.
fr: Le propriétaire du serveur a quitté la partie.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
fr: Tu seras spectateur sur la prochaine partie.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
fr: %s a rejoint l'équipe rouge.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
fr: %s a rejoint l'équipe bleue.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
fr: %s a rejoint la partie.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
fr: Appuyez sur <%s> ou <%s> pour changer le joueur visé, <%s> ou <%s> pour la position de la caméra.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
fr: Rapporté avec succès%s.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
fr: Échec du téléchargement des ressources, vérifiez votre espace de stockage ou votre connexion Internet et réessayez plus tard.

en: No quick play server available.
fr: Aucun serveur disponible pour partie rapide.

en: Cannot connect to server %s.
fr: Impossible de se connecter au serveur %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
fr: La tentative de détection du numéro de port pour le serveur a échoué %s.

en: Network grand prix has been finished.
fr: Le grand prix en réseau vient de se terminer.

en: Time Trial (Grand Prix)
fr: Contre la montre (Grand Prix)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
fr: Mêlée générale

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
fr: Capture le drapeau

en: %s is now online.
fr: %s est maintenant en ligne.

en: %s and %s are now online.
fr: %s et %s sont maintenant en ligne.

en: %s, %s and %s are now online.
fr: %s, %s et %s sont maintenant en ligne.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
fr[0]: %d ami est maintenant en ligne.
fr[1]: %d amis sont maintenant en ligne.
fr[2]: %d amis sont maintenant en ligne.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
fr: %s est sur le serveur "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
fr[0]: Tu as %d nouvelle demande d'amitié !
fr[1]: Tu as %d nouvelles demandes d’amitié !
fr[2]: Tu as %d nouvelles demandes d’amitié !

en: You have a new friend request!
fr: Tu as une nouvelle demande d'amitié !

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
fr: Impossible de se connecter au serveur. Vérifie que tu es bien connecté à Internet ou réessaie plus tard.

en: Default
fr: Par défaut

en: None
fr: Aucun

en: Random
fr: Aléatoire

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
fr: Le fichier des meilleurs scores était trop vieux,
     il a donc été supprimé.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
fr: Suis le meneur

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
fr: Bataille en 3 coups

en: Incomplete replay file will not be saved.
fr: L'enregistrement incomplet ne sera pas sauvegardé.

en: Replay saved in "%s".
fr: Enregistrement sauvegardé sur "%s".

en: 1 week
fr: 1 semaine

en: 2 weeks
fr: 2 semaines

en: 1 month
fr: 1 mois

en: 3 months
fr: 3 mois

en: 6 months
fr: 6 mois

en: 9 months
fr: 9 mois

en: 1 year
fr: 1 an

en: 2 years
fr: 2 ans

en: Add-on name
fr: Nom de l’extension

en: Updated date
fr: Date de mise à jour

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
fr: Non installé

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
fr: %s par %s

en: Please wait while addons are updated
fr: Veuillez patienter durant la mise à jour des extensions

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
fr: Désolé, une erreur s’est produite lors de la connexion au site web des extensions. Assure-toi d’être connecté à Internet et vérifie que SuperTuxKart n’est pas bloqué par un pare-feu.

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
fr: Standard

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
fr: Verrouillé : remporte des défis pour y accéder !

en: Random Arena
fr: Arène aléatoire

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
fr[0]: %d arène non disponible pour le jeu solo.
fr[1]: %d arènes non disponibles pour le jeu solo.
fr[2]: %d arènes non disponibles pour le jeu solo.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
fr: Sous-objectifs

[ctx: achievement_info]
en: Progress
fr: Avancement

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
fr: Complète tous les sous-objectifs

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
fr: Complète tous les sous-objectifs en même temps

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
fr: Complète au moins un sous-objectif

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
fr: La somme de tous les sous-objectifs doit atteindre la valeur indiquée

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
fr: Courses gagnées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
fr: Courses normales gagnées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
fr: Courses contre-la-montre remportées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
fr: Courses Suis le meneur gagnées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
fr: Courses consécutives remportées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
fr: Courses consécutives gagnées en Expert ou SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
fr: Courses novices commencées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
fr: Courses novices complétées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
fr: Courses intermédiaires commencées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
fr: Courses intermédiaires complétées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
fr: Courses commencées en difficulté expert

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
fr: Courses finies en difficulté expert

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
fr: Courses commencées en difficulté SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
fr: Courses finies en difficulté SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
fr: Courses normales commencées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
fr: Courses normales complétées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
fr: Courses contre-la-montre commencées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
fr: Courses contre-la-montre complétées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
fr: Courses Suis le meneur commencées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
fr: Courses Suis le meneur complétées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
fr: Batailles en 3 coups démarrées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
fr: Batailles en 3 coups terminées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
fr: Matchs de football commencés

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
fr: Matchs de football complétés

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
fr: Chasses aux œufs commencées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
fr: Chasses aux œufs complétées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
fr: Courses commencées avec une course enregistrée

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
fr: Courses complétées avec une course enregistrée

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
fr: Matchs capture de drapeaux commencés

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
fr: Matchs capture de drapeaux complétés

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
fr: Matchs chacun pour soi commencés

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
fr: Matchs chacun pour soi complétés

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
fr: Bonus utilisés

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
fr: (1 course)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
fr: Coups de boule de bowling

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
fr: Coups de tapette à mouche

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
fr: Tous les coups

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
fr: Coups contre le même kart

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
fr: Bananes collectées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
fr: Dérapage

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
fr:  (1 tour)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
fr: Courses commencées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
fr: (maximum sur une seule course officielle)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
fr: Courses finies

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
fr: Courses finies en direction inverse

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
fr: Courses finies seul

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
fr: Courses avec moins le nombre par défaut de tours de la piste.

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
fr: Courses avec plus le nombre par défaut de tours de la piste.

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
fr: Courses avec au moins deux fois plus le nombre par défaut de tours de la piste.

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
fr: Chasse aux œufs commencées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
fr: Chasse aux œufs terminées

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
fr: (courses officielles correspondant à l'objectif)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
fr: Les manettes de jeu apparaîtront automatiquement dans la liste quand tu les connecteras à ton appareil.
    
    Pour ajouter une configuration clavier, tu peux utiliser le boutons ci-dessous, CEPENDANT garde en tête que la plupart des claviers n'acceptent qu'un nombre limité d'appuis simultanés et qu'utiliser un seul clavier sera inapproprié en multijoueur. (En revanche, tu peux connecter plusieurs claviers à cet appareil. Souviens-toi seulement que chacun devra tout de même choisir des touches différentes dans ce cas.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
fr: Ajouter une Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
fr: Ajouter une configuration de clavier

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Version: %d
fr: Version : %d

en: featured
fr: à l’honneur

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
fr: Taille : %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
fr: Désolé, le téléchargement de l’extension a échoué

en: Problems installing the addon '%s'.
fr: Problèmes lors de l’installation de l’extension « %s ».

en: Try again
fr: Réessayer

en: Problems removing the addon '%s'.
fr: Problèmes lors de la suppression de l’extension « %s ».

en: Background download completed.
fr: Le téléchargement en arrière plan est terminé.

en: Background download
fr: Téléchargement en arrière-plan

en: Background download has already started.
fr: Le téléchargement en arrière plan est déjà commencé.

en: Current password invalid.
fr: Mot de passe actuel invalide.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
fr: La taille du mot de passe doit être comprise entre 8 et 30 caractères !

en: Passwords don't match!
fr: Les mots de passe ne correspondent pas !

en: Password successfully changed.
fr: Mot de passe modifié avec succès.

en: Validating info
fr: Validation des infos

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
fr[0]: Confirme la résolution d'ici %i seconde
fr[1]: Confirme la résolution d'ici %i secondes
fr[2]: Confirme la résolution d'ici %i secondes

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
fr: Les résolutions plus petites que 1024x768 ou 1280x720 ne sont pas supportées. Certaines parties de l'interface utilisateur risquent de ne pas fonctionner correctement.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
fr: Vue de dessus

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
fr: Personnalisation

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
fr: Désactivé

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
fr: Important seulement

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
fr: Basse

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
fr: Élevée

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
fr: Très basse

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
fr: SuperTuxKart va télécharger toutes les données (en incluant les textures de hautes qualités et les musiques) pour une meilleure expérience de jeu, cela utilisera vos données mobiles si vous n´avez pas de connexion wifi.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
fr: SuperTuxKart va télécharger les données (incluant des textures de haute qualité et la musique) pour une meilleure expérience de jeu.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
fr: Entrez l’adresse du serveur optionnellement suivie d'un : et du numéro de port, ou sélectionnez une adresse de la liste.

en: Invalid server address: %s.
fr: Adresse de serveur invalide : %s

[ctx: column_name]
en: Reverse
fr: À l’envers

[ctx: column_name]
en: Difficulty
fr: Difficulté

[ctx: column_name]
en: Laps
fr: Tours

[ctx: column_name]
en: Time
fr: Temps

[ctx: column_name]
en: User
fr: Utilisateur

en: No
fr: Non

en: Track
fr: Piste

en: Top %d High Scores
fr: Les %d meilleurs scores

en: %s: %s
fr: %s : %s

en: Number of karts: %d
fr: Nombre de karts : %d

en: Time target: %s
fr: Temps à battre: %s

en: Laps: %d
fr: Tours : %d

en: Reverse: %s
fr: Direction opposée : %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
fr: (Vide)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
fr: Utiliser la couleur originale

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
fr: Choisir une couleur avec la barre de sélection

en: Don't show again
fr: Ne plus afficher

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
fr: Informations sur le joueur

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
fr: Nom du joueur :%s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
fr: Emplacement du joueur : %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
fr: Expulser

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
fr: Changement d'équipe

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
fr: Activer le handicap

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
fr: Désactiver le handicap

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
fr: Signaler un joueur

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
fr: Récupération des informations de classement pour %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
fr: Informer l'administrateur du serveur sur ce joueur (%s) :

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
fr: Appiyez sur une touche...
    (Echap pour annuler)

en: Press any key...
fr: Appuyez sur une touche...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
fr: Le chat est désactivé, vous pouvez l'activer dans les options.

en: Back to Battle
fr: Retour au combat

en: Setup New Game
fr: Préparer une nouvelle partie

en: Restart Battle
fr: Recommencer le combat

en: Exit Battle
fr: Sortir du combat

en: Setup New Race
fr: Régler une nouvelle course

en: Exit Race
fr: Quitter la course

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
fr: %s n'a pas encore de rang.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
fr: %s est numéro %d au classement avec un score de %f.

en: Username and/or email address invalid.
fr: Le nom d’utilisateur et/ou l’adresse de messagerie sont invalides.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
fr: Veuillez lire les termes et conditions pour SuperTuxKart sur '%s'. Vous devez accepter ces termes afin de créer un compte STK. Si vous avez des questions ou commentaires à propos de ces termes, un des membres de l'équipe de développement vous aidera avec plaisir.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
fr: Défi nitro

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
fr: Course contre un enregistrement

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
fr: Tours : %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
fr: Type : %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
fr: Rang requis : %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
fr: Temps requis : %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
fr: Points de Nitro requis : %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
fr: Nombre de joueurs IA : %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
fr: Mode bataille

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
fr: Type de jeu de Soccer

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
fr: Emplacement du serveur : %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
fr: Piste actuelle : %s

en: Rank
fr: Classement

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
fr: Joueur

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
fr: Temps de jeu

en: Remove from bookmarks
fr: Retirer des favoris

en: Input device already exists.
fr: Le périphérique d'entrée existe déjà.

en: No player available for connecting to server.
fr: Aucun joueur disponible pour la connexion au serveur.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
fr: Nom d'utilisateur : %s

en: Cancel Request
fr: Annuler la requête

en: Today
fr: Aujourd’hui

en: Friend request sent!
fr: Requête d’amitié envoyée !

en: Friend request accepted!
fr: Requête d’amitié acceptée !

en: Friend request declined!
fr: Requête d’amitié déclinée !

en: Friend removed!
fr: Ami retiré !

en: Friend request cancelled!
fr: Requête d’amitié annulée !

en: Processing
fr: Traitement en cours

en: Fetching last vote
fr: Récupération du dernier vote

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
fr: Tu peux modifier ton vote en cliquant sur les étoiles ci-dessous.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
fr: Tu n’as pas encore voté pour cette extension. Clique sur les étoiles ci-dessous pour la noter.

en: Vote successful! You can now close the window.
fr: Vote réussi ! Tu peux maintenant fermer la fenêtre.

en: Performing vote
fr: Vote en cours …

en: Random Track
fr: Piste aléatoire

en: Are you sure you want to remove '%s'?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer « %s » ?

en: Do you want to save your changes?
fr: Veux-tu enregistrer tes modifications ?

en: Laps
fr: Tours

en: Reversed
fr: Inversé

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
fr: Une erreur est survenue en sauvegardant le Grand Prix.

en: Select a track
fr: Sélectionne une piste

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
fr: Bravo, tu as remporté le défi facile et gagné %i/%i points !

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
fr: Bravo, tu as remporté le défi intermédiaire et gagné %i/%i points !

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
fr: Bravo, tu as remporté le défi difficile et gagné %i/%i points !

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
fr: Bravo, tu as remporté le défi SuperTux et gagné %i/%i points !

en: You unlocked %s!
fr: Tu as déverrouillé %s !

en: Challenge Completed
fr: Défi réussi

en: You unlocked track %0
fr: Tu as déverrouillé la piste %0

en: You unlocked grand prix %0
fr: Tu as déverrouillé le Grand Prix %0

[ctx: column_name]
en: Track
fr: Piste

[ctx: column_name]
en: Players
fr: Joueurs

en: Reload
fr: Recharger

en: Please enter the name of the grand prix
fr: Veuillez saisir le nom du Grand Prix

en: Please select a Grand Prix
fr: Veuillez sélectionnez un Grand Prix

en: User defined
fr: Défini par l’utilisateur

en: Name is empty.
fr: Le nom est vide.

en: Another grand prix with this name already exists.
fr: Un autre Grand Prix portant le même nom existe déjà.

en: Name is too long.
fr: Le nom est trop long.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
fr: Tu auras plus de chance la prochaine fois !

en: You completed a challenge!
fr: Tu as remporté un défi !

en: You won the Grand Prix!
fr: Tu as gagné le Grand Prix !

en: You completed the Grand Prix!
fr: Tu as complété le Grand Prix !

[ctx: column_name]
en: Number of karts
fr: Nombre de karts

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
fr: Voulez-vous vraiment retirer ce score?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
fr: Voulez-vous vraiment retirer tous vos scores?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
fr: Branche un clavier ou une manette pour jouer en écran partagé multijoueurs.

en: Random Kart
fr: Kart aléatoire

en: Locked
fr: Verrouillé

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
fr: Tout le monde : 
    Appuyez sur le bouton « Sélection » pour rejoindre la partie

en: Would you like to play the tutorial of the game?
fr: Veux-tu jouer au tutoriel du jeu ?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
fr: Tu ne peux pas jouer en ligne sans accès à Internet. Si tu veux le faire, va dans les options, et coche la case « Se connecter à Internet ».

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
fr: Vous ne pouvez pas télécharger d'extensions sans accès à Internet. Si vous souhaitez télécharger des extensions, allez dans les options, et cochez "Se connecter à Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
fr: Vous ne pouvez pas télécharger d'extensions sans accès Internet. Si vous souhaitez télécharger des extensions, allez dans les options, et cochez "Se connecter à Internet".
    
    Vous pouvez cependant supprimer des extensions déjà téléchargées.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
fr: Le module des extensions est actuellement désactivé dans les options

en: Please wait while the add-ons are loading
fr: Veuillez patienter durant le chargement des extensions

en: Are you sure you want to quit STK?
fr: Voulez-vous vraiment quitter STK?

en: Create LAN Server
fr: Créer un serveur LAN

en: %s's server
fr: Serveur de %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
fr: Nb. de piste(s) du grand prix

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
fr: La taille du nom doit être comprise entre 4 et 30 caractères !

en: Incorrect characters in password!
fr: Le mot de passe contient des caractères invalides!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
fr: Prêt

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
fr: Rejoindre

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
fr: Regarder

en: Install addon
fr: Installer l'extension

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
fr: Veuillez attendre la fin de la partie en cours (%s), temps restant estimé : %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
fr: Veuillez attendre la fin de la partie en cours, temps restant estimé %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
fr: Veuillez attendre la fin de la partie en cours (%s), estimation : %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
fr: Veuillez attendre la fin de la partie en cours, estimation : %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
fr: Veuillez attendre la fin de la partie en cours.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
fr[0]: La partie va commencer s'il y a plus d'%djoueur.
fr[1]: La partie va commencer s'il y a plus de %d joueurs.
fr[2]: La partie va commencer s'il y a plus de %d joueurs.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
fr[0]: Début dans %d seconde, ou lorsque tout le monde aura pressé le bouton "prêt".
fr[1]: Début dans %d secondes, ou lorsque tout le monde aura pressé le bouton "prêt".
fr[2]: Début dans %d secondes, ou lorsque tout le monde aura pressé le bouton "prêt".

en: Connecting to server %s
fr: Connexion au serveur %s

en: Finding a quick play server
fr: Trouver un serveur pour partie rapide

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
fr: Temps restant : %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
fr: Objectifs

en: Fetching achievements
fr: Récupération des succès

en: %s's profile
fr: Profil de %s

en: Since
fr: Depuis

en: Status
fr: État

en: Fetching friends
fr: Récupération des amis

en: New Request
fr: Nouvelle requête

en: Pending
fr: En attente

en: Offline
fr: Hors ligne

en: Enter new E-mail below
fr: Entrez le nouvel e-mail ci-dessous

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
fr: Le nouvel e-mail doit contenir entre 5 et 254 caractères!

en: New Email is invalid!
fr: Le nouvel e-mail est invalide!

en: E-mail changed!
fr: E-mail modifié!

en: Failed to change E-mail: %s
fr: Échec de modification de l'e-mail : %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
fr: Vous devez être connecté pour jouer par Internet. Cliquez votre nom d'utilisateur ci-dessus.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
fr: Tu ne peux pas jouer en ligne sans accès à Internet. Si tu veux le faire, va dans les options, sélectionne l’onglet « Général » et coche la case « Se connecter à Internet ».

en: Searching
fr: Recherche en cours

en: Exit game
fr: Quitter la partie

en: Could not create player '%s'.
fr: Échec lors de la création du joueur « %s ».

en: User name cannot be empty.
fr: Le nom d'utilisateur ne peut pas être vide.

en: Online username and password must not be the same!
fr: Le pseudo en ligne et le mot de passe ne doivent pas être identiques !

en: Emails don't match!
fr: Les courriels saisis ne correspondent pas !

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
fr: Le pseudo en ligne ne doit contenir que des caractères alphanumériques (ASCII), des points, des tirets et des tirets bas !

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
fr: La taille du nom d’utilisateur en ligne doit être comprise entre 3 et 30 caractères !

en: Online username must not start with a number!
fr: Le nom d’utilisateur en ligne ne doit pas commencer par un nombre !

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
fr: La taille du courriel doit être comprise entre 5 et 254 caractères !

en: Email is invalid!
fr: Le courriel est invalide !

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
fr: Tu vas bientôt recevoir un courriel avec les instructions pour activer ton compte. Sois patient et vérifie ton dossier de spam.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
fr: L’accès internet est désactivé, veuillez l’activer dans les options

[ctx: column_name]
en: Name
fr: Nom

[ctx: column_name]
en: Game mode
fr: Mode de jeu

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
fr: Propriétaire

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
fr: Inconnue

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
fr: Pas d´IPv4 détectée, vous ne pourrez pas rejoindre de serveurs.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
fr: Pas d´IPv6 détectée, vous ne pourrez pas rejoindre de serveurs.

en: No server is available.
fr: Aucun serveur disponible.

en: Fetching servers
fr: Récupération de la liste des serveurs

en: Server Bookmarks
fr: Serveurs favoris

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
fr: Si une majorité de joueurs sélectionnent la même piste et les mêmes paramètres, le vote se terminera sans attendre.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
fr: Placer les items aléatoirement

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
fr: Nombre de buts pour l’emporter

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
fr: Conduire en sens opposé

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
fr: Verrouillé : remporte des défis pour y accéder !

en: Key binding
fr: Touche assignée

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
fr: Désactiver le périphérique

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
fr: Activer le périphérique

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
fr: Activer la configuration

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
fr: Commandes de jeu

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
fr: Touches pour le menu

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
fr: Tourner à gauche

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
fr: Tourner à droite

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
fr: Accélérer

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
fr: Frein / Reculer

note: I18N: Key binding name
en: Fire
fr: Tirer

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
fr: Regarder en arrière

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
fr: Sauvetage

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
fr: Suspendre le jeu

note: I18N: Key binding name
en: Up
fr: Haut

note: I18N: Key binding name
en: Down
fr: Bas

note: I18N: Key binding name
en: Left
fr: Gauche

note: I18N: Key binding name
en: Right
fr: Droite

note: I18N: Key binding name
en: Select
fr: Sélectionner

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
fr: Annuler/Retour

en: * A blue item means a conflict with another configuration
fr: * Un élément en bleu représente un conflit avec une autre configuration

en: * A red item means a conflict in the current configuration
fr: * Un élément en rouge représente un conflit avec la configuration actuelle

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
fr: Avertissement : utiliser la touche Maj est déconseillée car lorsqu’elle est enfoncée, toute touche qui contient un caractère différent en majuscule cessera de fonctionner.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir définitivement supprimer cette configuration ?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
fr: Entrez un nouveau nom de configuration, laissez le vide pour revenir à la valeur par défaut.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
fr: En multijoueur, les joueurs peuvent sélectionner des profils
    avec handicaps (difficulté accrue) sur l’écran de sélection de karts

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
fr: Installe tout les actifs de tout le jeu

en: Are you sure to uninstall full game assets?
fr: Êtes-vous certain de désinstaller tous les actifs de tout le jeu ?

en: Keyboard %i
fr: Clavier %i

en: Touch Device
fr: Écran tactile

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
fr: Appuyez sur un dispositif pour le configurer.

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
fr: Langue du système

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
fr: En bas à gauche

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
fr: À droite

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
fr: Masquée

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
fr: Centrée

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
fr: Très petite

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
fr: Petite

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
fr: Médium

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
fr: Grande

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
fr: Très grande

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
fr: Le mode speedrun peut seulement être activé si le jeu n'a pas été fermé depuis que le mode histoire a été lancé.
    
    Fermer le jeu avant la fin du mode histoire annule le chronomètre.
    
    Pour utiliser le mode speedrun, veuillez créer un nouveau profil

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
fr: FPS maximum

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
fr: Complet

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
fr: Vsync force la carte graphique à fournir une nouvelle image seulement quand le moniteur est prêt à l'afficher.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
fr: Complet : une image à chaque rafraîchissement d'écran

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
fr: Vsync ne va pas fonctionner si votre pilote graphique ne le supporte pas.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
fr: Effets de particules : %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
fr: Personnages animés : %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
fr: Lumières dynamiques : %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
fr: Diffusion de lumière: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
fr: Anticrénelage : %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
fr: Occlusion ambiante : %s

en: Shadows: %s
fr: Ombres : %s

en: Shadows: %i
fr: Ombres : %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
fr: Flou lumineux (bloom) : %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
fr: Contours en surbrillance : %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
fr: Puits de lumière : %s

en: Rendered image quality: %s
fr: Qualité de rendu d'image : %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
fr: Flou cinétique : %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
fr: Profondeur de champ : %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
fr: L'accès internet est désactivé. Voulez-vous l'activer ?

en: You need to enter a password.
fr: Le mot de passe est obligatoire.

en: Logging out '%s'
fr: Déconnexion de « %s »

en: Logging in '%s'
fr: Connexion sous le nom « %s »

en: You can't delete the only player.
fr: Impossible de supprimer le seul joueur.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
fr: Voulez-vous vraiment supprimer joueur '%s ' ?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
fr: À vos marques !

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
fr: Prêt ?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
fr: Partez !

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
fr: BUT !

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
fr: En attente des autres

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
fr: En attente du serveur

note: I18N: string used to show the song title (e.g. "Sunny Song")
en: "%s"
fr: «%s»

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
fr: par

en: Collect nitro!
fr: Ramasse de la nitro !

en: Follow the leader!
fr: Suis le meneur !

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
fr: %i premiers

en: Challenge Failed
fr: Défi perdu

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
fr: Clique sur le podium pour démarrer le tutoriel

en: Press fire to start the tutorial
fr: Appuie sur « tirer » pour commencer le tutoriel

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
fr: Clique sur le podium pour commencer le défi

en: Press fire to start the challenge
fr: Appuie sur « tirer » pour commencer le défi

en: Quit the server
fr: Quitter le serveur

en: You completed challenges!
fr: Tu as remporté des défis !

en: Abort Grand Prix
fr: Abandonner le Grand Prix

en: Restart
fr: Recommencer

en: Back to challenge selection
fr: Retour à la sélection du défi

en: Race against the new ghost replay
fr: Jouer contre la nouvelle course enregistrée

en: Back to the menu
fr: Retour au menu

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
fr: Veux-tu vraiment interrompre le Grand Prix ?

en: Red Team Wins
fr: Les Rouges l’emportent

en: Blue Team Wins
fr: Les Bleus l’emportent

en: It's a draw
fr: Match nul

en: Eliminated after %s
fr: Éliminé après %s

en: Eliminated
fr: Éliminé

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
fr: (dans son propre but)

en: Track %i/%i
fr: Piste %i/%i

en: Grand Prix progress:
fr: Progrès dans le Grand Prix :

en: Highscores
fr: Meilleurs scores

en: Best lap time: %s
fr: Tour le plus rapide : %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
fr: par %s

en: You completed the challenge!
fr: Défi complété!

en: You failed the challenge!
fr: Défi échoué!

en: Reached Requirements of SuperTux
fr: Les conditions requises de SuperTux sont atteintes

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
fr: Tous les coups sont permis, alors collecte des armes et utilise-les judicieusement !

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
fr: Pas de bonus - seuls tes talents de conduite comptent !

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
fr: Talonne le meneur, mais sans le dépasser !

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
fr: Tire sur tes rivaux jusqu’à ce qu’ils perdent toutes leurs vies.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
fr: Pousse la balle dans la cage adverse pour marquer un but.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
fr: Explore les pistes afin de trouver tous les œufs cachés

en: Race against ghost karts and try to beat them!
fr: Fais la course contre un kart fantôme et tente de le dépasser !

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
fr: Fais autant de tours que tu pourras dans le temps imparti.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
fr: Appuyez l´icône de ballon rouge ou bleu pour changer d´équipe.

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
fr: Piste par %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
fr: Nombre maximal de joueurs supportés : %d

en: Number of red team AI karts
fr: Nombre de karts IA équipe rouge

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
fr: Vous ne pouvez pas jouer à ce grand prix car il contient des pistes verrouillées!

note: I18N: track group name
en: all
fr: toutes

en: Locked!
fr: Verrouillé !

en: %s MB
fr: %s Mio

en: %s KB
fr: %s Kio

en: Complete all challenges to unlock the big door!
fr: Remporte tous les défis pour déverrouiller la grande porte !

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
fr: Tu as besoin de plus de
    points pour relever ce défi !
    Consulte la carte pour
    visualiser les défis disponibles.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
fr: Accélère avec <%s> et oriente-toi avec <%s> et <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
fr: Accélère en touchant le haut du volant, et dirige le kart en déplaçant vers la gauche ou la droite.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
fr: Accélère en déplaçant l'accélérateur vers le haut, et dirige le kart en inclinant ton appareil.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
fr: Accélère en déplaçant l'accélérateur vers le haut, et dirige le kart en tournant ton appareil.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
fr: Récolte les coffrets cadeaux, et utilise l’arme grâce à la touche <%s> pour détruire ces boîtes !

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
fr: Collecte les cadeaux et appuie sur l'icône de boule de bowling pour faire feu et souffler les caisses!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
fr: Appuie sur <%s> pour regarder en arrière.
    Sors ton arme avec <%s> et maintiens la touche <%s> appuyée pour tirer derrière toi !

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
fr: Appuie sur l'icône miroir pour regarder vers l'arrière.
    Pour faire feu vers l'arrière, garde enfoncé l'icône miroir puis glisse vers l'icône boule de bowling !

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
fr: Utilise la nitro que tu as récoltée en appuyant sur <%s> !

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
fr: Utilise la nitro que tu as collectée en appuyant sur l'icône nitro

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
fr: Récolte des bouteilles de nitro (nous allons les utiliser après le virage).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
fr: Oups ! Quand tu es en difficulté, appuie sur <%s> pour être secouru.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
fr: Oups ! Quand tu es en difficulté, appuie sur l'icône oiseau pour être secouru.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
fr: Accélère et appuie sur la touche <%s> en tournant pour déraper.
    Déraper pendant un court moment permet de mieux aborder les virages serrés.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
fr: Pour déraper, accélère et appuie sur l'icône de dérapage tout en tournant.
    Déraper sur une courte distance peut aider à tourner plus rapidement afin de prendre un virage serré.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
fr: Remarque que si tu arrives à déraper pendant plusieurs secondes, tu recevras un bonus de vitesse en récompense !

en: You are now ready to race. Good luck!
fr: Tu es maintenant prêt à faire la course. Bonne chance !

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
fr: Un jeu libre de course de karts en 3D

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
fr: tux;jeu;course;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
fr: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart est un jeu de course arcade en 3D avec une variété de personnages, pistes et modes de jeu. Notre objectif est de créer un jeu orienté vers le divertissement plutôt que le réalisme et d'offrir une expérience agréable pour les joueurs de tous ages.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
fr: Nous avons plusieurs circuits dans plusieurs thématiques : des pistes sous-marines, des fermes rurales, des jungles ou même dans l'espace! Faites de votre mieux pour éviter les autres karts car ils tenteront de vous doubler, mais ne mangez pas les bananes! Prenez garde aux boules de bowling, aux ventouses, aux gommes et gâteaux lancés par vos adversaires.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
fr: Vous pouvez faire une simple course contre d'autres karts, compétitionner dans un de nos grand prix, tenter de battre le score au contre la montre, faire la bataille contre l'ordinateur ou vous amis, et plus! Plus un plus grand défi, rejoignez le jeu en ligne et rencontrez des joueurs des quatre coins du monde et prouvez vos talents de conducteur!

en: This game has no ads.
fr: Ce jeu ne contient aucune publicité.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
fr: Ceci est une version non stable de SuperTuxKart qui contient les dernières améliorations. Elle est disponible principalement afin de tester, afin que la version stable soit aussi bonne que possible.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
fr: Cette version peut être installée en même temps que la version stable sur cet appareil.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
fr: Si vous désirez davantage de stabilité, utilisez la version stable : %s

en: SuperTuxKart Team
fr: L'équipe SuperTuxKart
