SuperTuxKart - en to jbo translation catalogue (114 entries)

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
jbo: la kristofyl.kolumbus

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
jbo: la clabajykla

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
jbo: la solji ma'ekla

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
jbo: la badna prami

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
jbo: la mipri

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
jbo: je'u mipri

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
jbo: la blusfani kalte

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
jbo: la zipcpi kelpanka

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
jbo: la nurma be la munje

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
jbo: xruti

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
jbo: go'i

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
jbo: fitytoltu'i

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
jbo: vimcu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
jbo: lo ni mulno

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
jbo: lo ca lerpoijaspu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
jbo: lo cnino lerpoijaspu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
jbo: randa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
jbo: lo pilno cmene

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
jbo: lo nintadni

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
jbo: lo certu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
jbo: lo bolci te jivna

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
jbo: lo lerpoijaspu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
jbo: cmene

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
jbo: lo pilno datni

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
jbo: jmina lo pendo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
jbo: xruti fi lo nu kelci

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
jbo: .i ko cuxna lo karce

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
jbo: ranji

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
jbo: lo karce

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
jbo: lo finti liste

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
jbo: jmina

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
jbo: rejgau

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
jbo: lo nu sovda sisku

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
jbo: lo runmenli karce

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
jbo: cnino

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
jbo: fukygau

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
jbo: .i .e'u ko rivbi tu'a lo badna

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
jbo: .i ko cuxna lo karce

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
jbo: lo te cnemu

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
jbo: zbasu

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
jbo: zbasu lo samtcise'u

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: ...
jbo: to pe'u do ko denpa toi

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
jbo: lo pendo

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
jbo: sisku

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
jbo: zbasu tu'a lo pilno

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
jbo: le dikno cmene

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
jbo: lei sance

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
jbo: lo jivna

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
jbo: zgike

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
jbo: samjongau fi la INternet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
jbo: jmina lo cabra

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
jbo: morji lo lerpoijaspu

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
jbo: vimcu

note: I18N: ../stk-assets/karts/nolok/kart.xml
en: Nolok
jbo: la nolok

note: I18N: ../stk-assets/karts/tux/kart.xml
en: Tux
jbo: la tuks

note: I18N: ../stk-assets/karts/xue/kart.xml
en: Xue
jbo: la ksu'es

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
jbo: la damba daplu

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
jbo: la cakla malsi

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
jbo: la fort.magmas

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
jbo: .i ku'i mi pairnu'i danlu .iseki'u mi friti fi do

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
jbo: .i ku'i do noi mabla bebna cu na ze'eba kakne lo nu jinga fi mi no'u la xagrai be le ka karcykla

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
jbo: la muvdu canre

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
jbo: la entyrprais

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
jbo: la malsi

note: I18N: ../stk-assets/tracks/xr591/track.xml
en: XR591
jbo: la xyrymumsospav

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
jbo: la zen.purd

en: Completed achievement "%s".
jbo: .i do se cnemu fu %s

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
jbo: le vitke

en: %s is ready
jbo: .i %s bredi

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
jbo: no da

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
jbo: cfagau

en: Only the Game Master may act at this point!
jbo: lo nu jivna kei jatna ku po'o cu se curmi lo nu zukte kei ca ku

en: Could not detect any wiimote :/
jbo: .uinai pu na ganse tu'a lo me la'o gy.Wiimote.gy.

en: Leader
jbo: ti ralju

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
jbo: la'o gy.%s.gy. fi'e la'o gy.%s.gy.

en: '%s' has been eliminated.
jbo: .i la'o gy.%s.gy. pu se vimcu

en: %s is now online.
jbo: .i tu'a la'o gy.%s.gy. ca samjo'e

en: %s and %s are now online.
jbo: .i tu'a la'o gy.%s.gy. .e la'o gy.%s.gy. ca samjo'e

en: %s, %s and %s are now online.
jbo: .i tu'a la'o gy.%s.gy. .e la'o gy.%s.gy. .e la'o gy.%s.gy. ca samjo'e

en: None
jbo: no da

en: Random
jbo: cunso

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
jbo: la ci nundarxi

en: 1 week
jbo: lo pa jeftu

en: 2 weeks
jbo: lo re jeftu

en: 1 month
jbo: lo pa masti

en: 3 months
jbo: lo ci masti

en: 6 months
jbo: lo xa masti

en: 9 months
jbo: lo so masti

en: 1 year
jbo: lo pa nanca

en: 2 years
jbo: lo re nanca

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
jbo: la'o gy.%s.gy. fi'e la'o gy.%s.gy.

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
jbo: jmina lo me la'o gy.Wiimote.gy.

en: Password successfully changed.
jbo: .i lo lerpoijaspu pu snura se galfi

en: No
jbo: na go'i

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
jbo: no da

en: Cancel Request
jbo: fitytoltu'i le nu cpedu

en: Friend removed!
jbo: lo pendo cu se vimcu

en: You completed a challenge!
jbo: do pu mulgau lo pa nandu

en: Random Kart
jbo: lo cunso karce

en: %s's server
jbo: lo samtcise'u po la'o gy.%s.gy.

en: %s's profile
jbo: lo predatni be la'o gy.%s.gy.

en: Searching
jbo: .i ca'o sisku

note: I18N: Key binding name
en: Fire
jbo: cecla

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
jbo: ti'a catlu

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
jbo: nurgau

note: I18N: Key binding name
en: Select
jbo: cuxna

en: You need to enter a password.
jbo: .i do nitcu lo nu samci'a lo lerpoijaspu

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
jbo: fi'e

en: Follow the leader!
jbo: .i ko jersi le ralju

en: Press fire to start the challenge
jbo: .i ko da'ergau le cecla tezu'e lo nu lo nandu cu cfari

en: You completed challenges!
jbo: do pu mulgau lo nandu

en: Red Team Wins
jbo: .i la xunre bende cu jinga

en: Blue Team Wins
jbo: .i la blanu bende cu jinga

note: I18N: track group name
en: all
jbo: ro da
