SuperTuxKart - en to mk translation catalogue (1065 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
mk: Извлекување податоци за играта...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
mk: Грешка во извлекувањето податоци за играта

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
mk: Проверете го преостанатиот мемориски простор на уредот или преинсталирајте го СуперТуксКарт.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
mk: Откажи се

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
mk: Кристофер Колумбо

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
mk: Играјте ја секоја официјална стаза барем еднаш.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
mk: Погодок!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
mk: Удрете 10 возила со топка за куглање.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
mk: Главен Непријател

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
mk: Удрете го истото возило барем 5 пати во текот на една трка.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
mk: Маратонец

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
mk: Завршете трка со барем два пати повеќе кругови од оригиналниот број кругови на стазата.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
mk: Лизгачки-ред

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
mk: Лизгајте 5 пати во текот на еден круг.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
mk: Златен возач

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
mk: Победете против најмалку 3 AI роботи во обична трка, временски-ограничена трка, и следете го лидерот трка.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
mk: Напојувачка Љубов

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
mk: Искористете 10 или повеќе напојувања во трка.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
mk: Незапирлив

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
mk: Победете 5 самостојни трки по ред против најмалку 3 AI роботи. Бидете внимателни, рестартирањето на трката се смета за загуба.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
mk: Банана Љубител

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
mk: Соберете барем 5 банани во една трка.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
mk: Тајна е

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
mk: Навистина ... тајна.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
mk: Ловец на Комарци

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
mk: Сметајте ги вашите противници за комарци! Со мрежата, сплескајте ги барем 5 пати во трката.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
mk: Без Среќа

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
mk: Победете 10 самостојни трки по ред во Експерт или СуперТукс против најмалку 5 AI роботи. Бидете внимателни, рестартирањето на трката се смета за загуба.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
mk: Пингвиново Игралиште

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
mk: Изолирано Место

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
mk: До Месечината и Назад

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
mk: На Крајот на Светот

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
mk: Инсталирај

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
mk: Деинсталирај

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
mk: Назад

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
mk: Одберете тип на контролер по Ваш избор

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
mk: Акцелерометар

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
mk: Жироскоп

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
mk: Волан

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
mk: Автоматско забрзување

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
mk: Можете да го смените подоцна во touch device нагодувањата.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
mk: Примени

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
mk: Touch Device Нагодувања

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
mk: Генерално

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
mk: Уредот е овозможен

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
mk: Превртени копчиња

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
mk: Скалирање на копчиња

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
mk: Напредно

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
mk: Мртва зона

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
mk: Чувствителност X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
mk: Чувствителност Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
mk: Врати ги стандардите

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
mk: Да

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
mk: Откажи

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
mk: Прифати

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
mk: Врати

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
mk: Камера Нагодувања

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
mk: Камера на играч

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
mk: Видно поле

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
mk: Растојание

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
mk: Агол

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
mk: Мазна камера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
mk: Задна камера

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
mk: Следи ја топката во режим на фудбал

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
mk: Ресетирај

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
mk: Графички Нагодувања

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
mk: Напреден pipeline (светла, итн.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
mk: Сенки

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
mk: Светлосни зраци (Божји зраци)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
mk: Амбиенталeн occlusion

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
mk: Длабочина на поле

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
mk: Сјае (Контури)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
mk: Заматување на движењето

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
mk: Светлина базирана на слика

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
mk: Расејување на Светлината

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
mk: Анимирани ликови

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
mk: Компресија на текстура

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
mk: Ефекти на честичка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
mk: Квалитет на рендер слика

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
mk: Детали за геометријата

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
mk: * Рестартирајте го СТК за да поставите нови нагодувања

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
mk: Затвори

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
mk: Ок

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
mk: Снимајте ја трката за дух снимка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
mk: Гледајте само снимка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
mk: Споредете со друг дух

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
mk: Започни ја Tрката

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
mk: Спореди дух

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
mk: Отстрани

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
mk: Гол

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
mk: Напредок

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
mk: Промена на Лозинка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
mk: Тековна Лозинка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
mk: Нова Лозинка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
mk: Потврди

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
mk: Поднеси

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
mk: Назад кон Трката

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
mk: Назад кон лобито

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
mk: Рестартирај ја Трката

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
mk: Откажи ја Трката

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
mk: Опции

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
mk: Помош

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
mk: Напушти го Серверот

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
mk: Поглед

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
mk: Топ 10 играчи

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
mk: Освежи

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
mk: Враќање на Акаунтот

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
mk: Ќе добиете електронска пошта со понатамошни инструкции за тоа како да ја ресетирате вашата лозинка. Ве молиме бидете трпеливи и проверувајте ја вашата спам папка.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
mk: Пополнете ги корисничкото име и адресата на електронската пошта кои ги поставивте при регистрацијата, за да можете да ја ресетирате лозинката.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
mk: Корисничко име

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
mk: Електронска пошта

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
mk: Услови и Договор

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
mk: Се согласувам со горенаведените услови и сум 13 години или постар/а.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
mk: Конфигурација на Серверот

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
mk: Тежина

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
mk: Почетник

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
mk: Напредно

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
mk: Експерт

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: SuperTux
mk: СуперТукс

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
mk: Режим на игра

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
mk: Обична Трка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
mk: Временски Ограничена Трка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
mk: Борба

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
mk: Фудбал

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
mk: Лозинка

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
mk: Приклучи се

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
mk: Обележи го серверот

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
mk: Додади играч

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
mk: Име

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
mk: Хендикеп

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
mk: Притиснете го 'Сите играчи подготвени' копчето откако листата на играчи ќе биде подготвена.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
mk: Сите играчи подготвени

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
mk: Избриши играчи

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
mk: Информации за Корисникот

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
mk: Додади Пријател

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
mk: Одбиј

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
mk: Гласај

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
mk: Паузирано

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
mk: Назад кон Играта

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
mk: Одбери возило

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
mk: Назад кон менито

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
mk: Притиснете целосно и ослободете...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
mk: Доделете го ESC копчето

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
mk: Не доделувајте ништо

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
mk: Поставки за Трката

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
mk: Продолжи

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
mk: СуперТуксКарт Додатоци

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
mk: Ажурирано

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
mk: Рејтинг >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
mk: Возила

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
mk: Стази

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
mk: Арени

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
mk: Инсталирано

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
mk: Стандард

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
mk: Додатоци

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
mk: Сите

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
mk: Заслуги

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
mk: Сите Стази

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
mk: Измени Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
mk: Движи се нагоре

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
mk: Движи се надолу

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
mk: Додади

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
mk: Измени

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
mk: Зачувај

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
mk: Број на кругови:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
mk: Обратно:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
mk: Дух Снимка Селекција

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
mk: Лов на Јајца

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
mk: Само покажувај ги најдобрите времиња

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
mk: Спореди снимка

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
mk: Само покажувај снимки кои соодвествуваат на тековната тежина

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
mk: Само покажувај снимки кои соодвествуваат на тековната верзија

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
mk: Сокриј мултиплејер снимки

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
mk: Сними дух снимка

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
mk: AI робот возила

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
mk: Обратно

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
mk: Максимум време (мин.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
mk: Следи група

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
mk: Продолжи го зачуваниот GP

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
mk: Grand Prix изменувач

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
mk: Ново

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
mk: Копирај

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
mk: Преименувај

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
mk: Зачувај Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
mk: СуперТуксКарт Помош

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
mk: Режими на Игра

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
mk: Напојувања

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
mk: Банани

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
mk: Режим Приказна

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
mk: Класеви на возила

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
mk: Мултиплејер

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
mk: Започни го упатството

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
mk: Собирајте ги сините подароци, тие ќе ви дадат напојувања.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
mk: Избегнувајте ги бананите!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
mk: Собирањето нитро ви овозможува забрзување кога и да посакате со притискање на соодветното копче. Можете да си го видите тековното ниво на нитро долу во десниот дел на екранот.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
mk: Ако видите копче со катанец како овој, тогаш морате да извршите предизвик за да го отклучите.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
mk: Можете да се лизгате преку притискање на специјално копче. Последователни кратки лизгања ви помагаат да свртите на остри кривини; додека средни лизгања ќе ве забрзаат, долги лизгања уште повеќе. Не можете да престанете да вртите додека лизгате, затоа позиционирајте го вашето возило внимателно претходно!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
mk: Можете да добиете почетно забрзување преку притискање на копчето за забрзување при 'Позор!', пред почетокот на трката.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
mk: * Тековните сетови на копчиња можат да се видат/променат во менито за Опции

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
mk: СуперТуксКарт вклучува повеќе режими на игра:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
mk: Регуларна Трка: Секое користење на напојувања е дозволено, па затоа соберете и искористете ги паметно!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
mk: Временски Ограничена Трка: Не содржи напојувања, само вашите возачки способности се важни!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
mk: Следете го лидерот: Целете за второ место, бидејќи последното возило ќе биде дисквалификувано секој пат кога бројачот ќе стигне до нула. Бидете внимателни: одењето пред лидерот исто така ќе ве елиминира!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
mk: Постојат 3 режими на борба: Во 3 Погодоци Борба, треба да ги удирате останатите со оружје додека не ги загубат сите нивни животи. Во Секој-За-Себе, играчот кој најмногу ќе ги удри останатите ќе победи во дадено ограничување на удари или време. Во Фати го Знамето, вашиот тим треба да го донесе знамето на другиот тим до вашата територија на знаме, се додека вашето знаме не е одземено од другиот тим.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
mk: Фудбал: Искористете го вашето возило за да ја бутнете топката во голот.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
mk: Лов на јајца: Истражувајте стази за да ги пронајдете сите скриени јајца.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
mk: Дух снимка: Тркајте се против дух снимки во временски-ограничена трка или лов на јајца, и снимете си ваша!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
mk: * Многу од овие режими на игра можат да бидат играни како Grand Prix: наместо играње една трка, вие играте повеќе по ред. Колку подобар ранг добиете, толку повеќе поени добивате. На крај, играчот со најмногу поени победува.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
mk: За да ви се помогне да победите, постојат некои напојувања кои можете да ги собирате:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
mk: Гума за Џвакање - одбранете се со штит, или користете ја додека гледате наназад за да оставите розева леплива трага позади вас.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
mk: Стрелки за забрзување - ви даваат силно забрзување. Но бидете внимателни да не изгубите контрола врз вашето возило!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
mk: Торта - се фрла кон најблискиот противник, најдобра при кратки опсези и при долги и прави делови. Исто така влијае врз останатите возила кои се блиску до експлозијата.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
mk: Алатка за отпушување - фрлете ја право за да го повлечете противникот назад, или фрлете ја додека гледате наназад за да ослепите противник.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
mk: Топка за Куглање - се движи право додека не погоди, може да отскокнува од ѕидови. Ако гледате наназад, ќе биде фрлена наназад.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
mk: Падобран - ги успорува сите возила кои се подобро пласирани од вас.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
mk: Променувач - подароците се трансформираат во банани, нитрото во гума за џвакање, и обратно за кратко време.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
mk: Кошаркарска Топка - отскокнува кон лидерот, и може да ги сплеска и успори останатите возила по патот.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
mk: Мрежа - ги сплескува возилата кои се во близина, успорувајќи ги. Може да се искористи и за отстранување на падобрани и бомби.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
mk: Земањето банана може да доведе до следниве нешта да се закачат за возилото:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
mk: Сидро - одеднаш го успорува возилото.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
mk: Падобран - го успорува возилото, уште повеќе и од сидрото. Колку побрзо се движите, толку повеќе ќе ве успори.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
mk: Бомба - експлодира после некое време, фрлајќи го возилото во воздух. Допрете се до друго возило за да му ја пренесете бомбата.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
mk: Лошиот Нолок го заробил Гну! Еве ви неколку совети кои ќе ви помогнат:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
mk: Оваа икона на мини мапата ги покажува достапните предизвици кои не сте ги завршиле. Во горниот десен дел од екранот ви се прикажани поените кои моментално ги имате. Завршете колку е можно повеќе предизвици, и Нолок ќе прифати да се трка со вас. Победете за да го ослободите Гну!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
mk: Кога ќе завршите предизвик, добивате пехар. Секој пехар носи одредени поени. Со колку поголема тежина сте го завршиле предизвикот, толку подобар пехар ќе добиете со повеќе поени.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
mk: Кога ќе го добиете бројот на поени прикажан под оваа икона, ќе добиете изненадување. Постојат повеќе различни подароци за собирање.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
mk: Не сите возила возат исто! Тие припаѓаат на класи со повеќе различности:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
mk: Маса - постојат три класи на возила, во зависност од нивната маса: лесни, средни и тешки. Потешките возила помалку го чувствуваат ефектот на падобраните и се поотпорни на експлозии.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
mk: Забрзување - особено корисно при почетокот, после незгода, или при стази со многу остри кривини. Колку полесно возило, толку побрзо забрзува, особено при ниски брзини.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
mk: Максимална брзина - колку поголема, толку побрзо возилото може да се движи. Особено корисна при прави стази и благи кривини. Потешките возила имаат поголема максимална брзина.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
mk: Нитро ефикасност - Колку е поголема, толку поголема брзина можете да добиете од нитрото. Полесните возила имаат поголема нитро ефикасност.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
mk: Ако следите некое возило многу блиску за неколку секунди, ќе добиете бонус брзина при претркување. Колку е полесно возилото, толку е полесно да се добие бонус брзината.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
mk: СуперТуксКарт може да се игра како мултиплејер онлајн...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
mk: Прво, селектирајте ја 'онлајн' иконата во главното мени. Одберете или локална мрежа или глобална мрежа (бара интернет за да се овозможи во опциите). Потоа, можете или да креирате ваш сопствен сервер со персонализирани опции, или да пребарувате сервер на кој ќе се приклучите од листата на постоечки сервери. Некои од нив се препорачани сервери со опционално рангирани трки.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
mk: Кога сте веќе во некој сервер, трката ќе започне кога сопственикот (симболизиран со круна) ќе одлучи. Официјалните сервери можат автоматски да ги започнат трките само кога ќе има доволно играчи. Потоа, можете да си го одберете возилото и да гласате за следната стаза за тркање. Додатна стаза се дозволува само ако постои кај сите приклучени играчи и самиот сервер.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
mk: ... или на истиот уред:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
mk: Прво, ќе ви бидат потребни повеќе влезни уреди. Користете го екранот за влезна конфигурација за да ги поставите уредите. Повеќе гејмпади или џојстикови се идеални: на тастатурата(тастатурите), на секој играч ќе му требаат различни сетови на копчиња, и повеќете тастатури не се соодветни за мултиплејер бидејќи тие не поддржуваат повеќе истовремени притиснувања на копчиња.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
mk: Кога влезните уреди ќе бидат конфигурирани, одберете ја 'Поделен екран за мултиплејер' иконата во главното мени. Секој играч може да го притисне 'fire' копчето на својот гејмпад или тастатура за да се приклучи во играта, и да го одбере своето возило. Играта продолжува кога сите ќе одберат возило. Забележете дека глувчето може и да не се искористи за оваа операција.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
mk: Селекција на Висок Резултат

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
mk: Пробен Круг

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
mk: Одберете Возило

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
mk: Самостоен играч

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
mk: Поделен Екран за Мултиплејер

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
mk: Онлајн

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
mk: Додатоци

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
mk: Упатство

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
mk: Високи Резултати

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
mk: Постигнувања

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
mk: Grand Prix Изменувач

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
mk: За

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
mk: Креирање на Сервер

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
mk: Име на серверот

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
mk: Максимален број на играчи

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
mk: Лозинка за приватен сервер (опционално)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
mk: Креирај

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
mk: Локална мрежа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
mk: Пронајди Сервер

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
mk: Креирај Сервер

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
mk: Лоби

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
mk: Започни трка

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
mk: Конфигурација

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
mk: Овозможи поделен екран или хендикеп за играчот

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
mk: Локална мрежа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
mk: Глобална мрежа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
mk: Внесете ја адресата на серверот

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
mk: Вашиот профил

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
mk: Рангирања на играчот

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
mk: Пријатели

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
mk: Пребарувај повеќе пријатели:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
mk: Пребарувај

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
mk: Глобална Мрежа

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
mk: Брза Игра

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
mk: Акаунт Нагодувања

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
mk: Лозинка:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
mk: Промени

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
mk: Електронска пошта:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
mk: Креирај Корисник

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
mk: Нов Онлајн Акаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
mk: Постоечки Онлајн Акаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
mk: Офлајн Акаунт

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
mk: Локално Име

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
mk: Онлајн Корисничко Име

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
mk: Ресетирај лозинка

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
mk: Можете да играте без да креирате онлајн акаунт така што ќе селектирате офлајн акаунт. Но тогаш нема да можете да се поврзете со пријателите, да гласате за додатоци итн. Ве молиме прочитајте ја нашата изјава за приватност на http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
mk: Селекција на Сервер

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
mk: Покажи приватен сервер(и)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
mk: Користи IPv6 конекција

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
mk: Пребарување корисник

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
mk: СуперТуксКарт Опции

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
mk: Графика

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
mk: Аудио

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
mk: Интерфејс

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
mk: Играчи

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
mk: Контроли

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
mk: Јазик

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
mk: Музика

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
mk: Овозможено

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
mk: Глас

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
mk: Звучни Ефекти

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
mk: Избриши Конфигурација

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
mk: Оневозможи Конфигурација

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
mk: Назад кон листа на уреди

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
mk: Преименувај Конфигурација

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
mk: Овозможи принудна повратна информација (ако е поддржано)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
mk: Интернет опции

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
mk: Секогаш прикажувај екран за најава

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
mk: Приклучи се на Интернет

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
mk: Овозможи онлајн чет

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
mk: Овозможи чет во онлајн игри

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
mk: Разни опции

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
mk: Овозможи хендикеп по играч

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
mk: Деинсталирај целосна содржина на играта

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
mk: Притисни ентер или двоен клик на уред за да се конфигурира

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
mk: Додади уред

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
mk: * Која конфигурација ќе се користи ќе зависи од тоа кое 'Селектирај' копче е притиснато за приклучување во играта.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
mk: Тема

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
mk: Мини мапа

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
mk: Распоред на Поделен Екран за Мултиплејер

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
mk: Големина на фонт

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
mk: Камера

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
mk: Спецификации...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
mk: Приказ на рамки во секунда

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
mk: Прикажи ги напојувањата на другите возила

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
mk: Овозможи тајмер за режим приказна

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
mk: Овозможи speedrun тајмер

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
mk: Рендер резолуција

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
mk: Ниво на Графички Ефекти

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
mk: Ниво на Ефект на Заматување

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
mk: Вертикална Синхронизација

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
mk: Персонализирани нагодувања...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
mk: Резолуција

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
mk: Целосен екран

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
mk: Памти локација на прозорец

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
mk: Постави нова резолуција

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
mk: Одберете тежина

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
mk: Одберете режим на игра

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
mk: Користете лево/десно за да го одберете вашиот тим и притиснете fire

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
mk: Црвен Тим

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
mk: Син Тим

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
mk: Број на кругови

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
mk: Број на AI робот возила

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
mk: Број на AI робот возила за синиот тим

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
mk: Случаен Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
mk: Најава

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
mk: Запамти лозинка

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
mk: Избриши

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
mk: Боја на возило

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
mk: Темата на корисничкиот интерфејс може да се промени во опциите на корисничкиот интерфејс.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
mk: Можете да ги видите напојувањата на другите возила преку овозможување на истото во опциите на корисничкиот интерфејс.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
mk: Големината на фонтот може да се промени во опциите на корисничкиот интерфејс.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
mk: Помошното мени има многу корисни информации.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
mk: Во самостоен-играч, можете да гледате и да предизвикувате снимени временско-ограничени трки.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
mk: Можете да ја посетите https://supertuxkart.net/ страната за повеќе информации во врска со играта.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
mk: Кратки користења на нитро се поефективни.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
mk: Користете стрелки за забрзување само кога е безбедно. Долги и прави линии се идеални.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
mk: Не користете повеќе стрелки за забрзување брзо по ред, наместо тоа, почекајте додека забрзувањето не се намали.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
mk: Лизгањето ве прави многу побрзи, правете го кога е безбедно.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
mk: Мрежата може да се користи за отстранување бомби или падобрани.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
mk: Не може да се прекине со вртење додека се лизгате. Добра позиција на возилото при стартот на лизгањето е најважно.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
mk: Добивате почетно забрзување ако започнете со забрзувањето за време на "Позор".

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
mk: Кочењето овозможува да се ослободите од падобраните побрзо.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
mk: Најпрво, фокусирајте се на тоа каде вашето возило оди.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
mk: Клучот (копчето) за спасување е многу корисно.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
mk: Бидете внимателни кога сте блиску до другите возила, тие можат да ве нападнат!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
mk: Кошаркаските топки можат да се уништат ако прецизно удрите наназад со топка за куглање, торта, или алатка за отпушување.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
mk: Обидете се да не се судрите позади со останатите возила, бидејќи тоа ќе ве успори.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
mk: Можете да користите топки за куглање за да ја бутнете и блокирате топката.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
mk: Во фудбал, секогаш работете тимски за добри резултати.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
mk: Ако ја промашите топката и противникот ви се приближува, обидете се да го удрите со напојување или да му го блокирате патот.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
mk: Добра ротација на позициите (напад и одбрана) е од суштинско значење.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
mk: Соберете барем 2 големи лименки нитро.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
mk: Никогаш не користете три топки за куглање сите од еднаш.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
mk: Не им го попречувајте патот на членовите од вашиот тим кои ја носат топката, но можете да се обидете да ги удрите противниците за да ги запрете да добијат поени.

note: I18N: ../stk-assets/karts/adiumy/kart.xml
en: Adiumy
mk: Адиуми

note: I18N: ../stk-assets/karts/amanda/kart.xml
en: Amanda
mk: Аманда

note: I18N: ../stk-assets/karts/emule/kart.xml
en: Emule
mk: Емул

note: I18N: ../stk-assets/karts/gavroche/kart.xml
en: Gavroche
mk: Гаврош

note: I18N: ../stk-assets/karts/gnu/kart.xml
en: Gnu
mk: Гну

note: I18N: ../stk-assets/karts/hexley/kart.xml
en: Hexley
mk: Хексли

note: I18N: ../stk-assets/karts/kiki/kart.xml
en: Kiki
mk: Кики

note: I18N: ../stk-assets/karts/konqi/kart.xml
en: Konqi
mk: Конки

note: I18N: ../stk-assets/karts/nolok/kart.xml
en: Nolok
mk: Нолок

note: I18N: ../stk-assets/karts/pidgin/kart.xml
en: Pidgin
mk: Пиџин

note: I18N: ../stk-assets/karts/puffy/kart.xml
en: Puffy
mk: Пафи

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Pepper
mk: Пепер

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_wizard/kart.xml
en: Sara
mk: Сара

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
mk: Сузан

note: I18N: ../stk-assets/karts/tux/kart.xml
en: Tux
mk: Тукс

note: I18N: ../stk-assets/karts/wilber/kart.xml
en: Wilber
mk: Вилбер

note: I18N: ../stk-assets/karts/xue/kart.xml
en: Xue
mk: Ксу

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
mk: Праисториска Бездна

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
mk: Вонземјански Сигнал

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
mk: Антички Колосеумски Лавиринт

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
mk: Кандела Град

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
mk: Борбен Остров

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
mk: Црна Шума

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
mk: Пештера Х

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
mk: Какаов Храм

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
mk: Премин кроз Пченкарно Поле

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
mk: Кула Магма

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
mk: Гран Парадизо Остров

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
mk: Хациенда

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
mk: Ледено Фудбалско Игралиште

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
mk: Што е, мали хипици? Вашиот голем лидер Гну го нема?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
mk: Ах да, гледате, тој е во мојот замок сега и ќе биде сервиран за вечера...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
mk: Но јас сум фер суштество, па ќе ви направам договор.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
mk: Ако можете да ме победите во тркање, ќе го ослободам стариов.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
mk: Но вие мали патетични смотковци никогаш нема да можете да ме победите мене - Крал на возилата!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
mk: Арена Лас Дунас

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
mk: Фудбалски Стадион Лас Дунас

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
mk: Околу Светилникот

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
mk: Стар Рудник

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
mk: Мини Голф

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
mk: Часот по Математика на Оливер

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
mk: Тиква Парк

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
mk: Палата Гавранов Мост

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
mk: Поместувачки Песок

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
mk: Езерцето на Неси

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
mk: Северно Одморалиште

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
mk: Снежен Врв

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
mk: Фудбалско Игралиште

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
mk: Стадионот

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
mk: СТК Претпријатие

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
mk: Храм

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
mk: Вулкански Остров

note: I18N: ../stk-assets/tracks/xr591/track.xml
en: XR591
mk: ХР591

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
mk: Зен Градина

en: Completed achievement "%s".
mk: Завршено достигнување "%s".

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
mk: Неуспешно поврзување со СуперТуксКарт серверот за додатоци.

en: Error downloading news: '%s'.
mk: Грешка при преземање вести: '%s'.

en: Normal Race (Grand Prix)
mk: Обична трка (Grand Prix)

en: Time-Trial (Grand Prix)
mk: Временски-Ограничена Трка (Grand Prix)

en: Time-Trial - beat the replay
mk: Временски-Ограничена Трка - победи ја снимката

en: Time-Trial - nitro challenge
mk: Временски-Ограничена Трка - нитро предизвик

en: Normal Race (single race)
mk: Обична Трка (една трка)

en: Time-Trial (single race)
mk: Временски-Ограничена Трка (една трка)

en: Follow the Leader (single race)
mk: Следи го Лидерот (една трка)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
mk: Режим: Наназад

en: New track '%s' now available
mk: Нова стаза '%s' сега достапна

en: New game mode '%s' now available
mk: Нов режим на игра '%s' сега достапен

en: New Grand Prix '%s' now available
mk: Нов Grand Prix '%s' сега достапен

en: New difficulty '%s' now available
mk: Нова тежина '%s' сега достапна

en: New kart '%s' now available
mk: Ново возило '%s' сега достапно

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
mk: Speedrun режим на игра оневозможен. Може да се овозможи само ако играта не била затворена од започнувањето на приказната.
    
    Исклучувањето на играта пред завршетокот на приказната го поништува тајмерот.
    
    За да можете да го користите speedrun режимот на игра, ве молиме користете нов профил.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
mk: Гостин/ка

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
mk: Гостин/ка %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
mk: Вашиот конфигурациски фајл бил деформиран, па затоа е избришан и ќе биде креиран нов.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
mk: Вашиот конфигурациски фајл бил престар, па затоа е избришан и ќе биде креиран нов.

en: Video recording started.
mk: Видео снимањето е започнато.

en: Video saved in "%s".
mk: Видеото е зачувано во "%s".

en: Encoding progress:
mk: Напредок на кодирање:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
mk: Рамки во секунда: %d/%d/%d - %d KTris, Пинг: %dms

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
mk: Совет: %s

en: Loading
mk: Вчитување

en: Mass
mk: Маса

en: Maximum speed
mk: Максимална брзина

en: Acceleration
mk: Забрзување

en: Nitro efficiency
mk: Нитро ефикасност

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
mk: %s (хендикепирано)

en: %s is ready
mk: %s е подготвен

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
mk: [ништо]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
mk: Левото Копче на Глувчето

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
mk: Десното Копче на Глувчето

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
mk: Откажи

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
mk: Средното Копче на Глувчето

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
mk: Х1 Копче на Глувчето

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
mk: Х2 Копче на Глувчето

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
mk: Clear/Избриши

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
mk: Return/Врати

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Shift
mk: Shift/Помести

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
mk: Control/Контрола

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
mk: Pause/Пауза

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Final
mk: Final/Финално

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
mk: Accept/Прифати

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
mk: Modechange/Промена на режим

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Up
mk: Page Up/Страница Нагоре

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Down
mk: Page Down/Страница Надолу

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: End
mk: End/Крај

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
mk: Home/Дома

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
mk: Лево

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
mk: Горе

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
mk: Десно

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
mk: Долу

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
mk: Select/Селектирај

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
mk: Принт

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print Screen
mk: Print Screen/Принт Екран

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
mk: Внеси

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
mk: Избриши

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
mk: Помош

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
mk: Лево Лого

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
mk: Десно Лого

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
mk: Апликации

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
mk: Издвојувач

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
mk: - (Одземање)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
mk: Децимала

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
mk: / (Делење)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
mk: Left Shift/Лево Поместување

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
mk: Right Shift/Десно Поместување

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
mk: Left Control/Лева Контрола

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
mk: Right Control/Десна Контрола

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
mk: Лево мени

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
mk: Десно мени

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Zoom
mk: Zoom/Зголеми

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
mk: Гејмпад капа %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
mk: Оска %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
mk: Оска %d превртена

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
mk: Оска %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
mk: Гејмпад копче %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
mk: Копче за глувче %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
mk: Оска за глувче %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
mk: Ве молиме ре-конфигурирајте ги сетовите на вашите копчиња.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
mk: Вашиот влезен конфигурациски фајл не е компатибилен со оваа верзија на СТК.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
mk: Guide/Водич

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
mk: Start/Започни

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
mk: Left thumbstick press/Копче за лев палец

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
mk: Right thumbstick press/Копче за десен палец

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
mk: Left shoulder/Лево рамо

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
mk: Right shoulder/Десно рамо

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
mk: DPad up/DPad нагоре

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
mk: DPad down/DPad надолу

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
mk: DPad left/DPad лево

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
mk: DPad right/DPad десно

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
mk: Left thumbstick right/Копче за лев палец надесно

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
mk: Left thumbstick left/Копче за лев палец налево

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
mk: Left thumbstick down/Копче за лев палец надолу

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
mk: Left thumbstick up/Копче за лев палец нагоре

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
mk: Right thumbstick right/Копче за десен палец надесно

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
mk: Right thumbstick left/Копче за десен палец налево

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
mk: Right thumbstick down/Копче за десен палец надолу

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
mk: Right thumbstick up/Копче за десен палец нагоре

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
mk: Left trigger/Лево чкрапало

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
mk: Right trigger/Десно чкрапало

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
mk: Игнорирање '%s'. Требаше да се приклучите порано за да играте!

en: Only the Game Master may act at this point!
mk: Само Господарот на Играта може да дејствува сега!

en: %s has low battery level.
mk: %s има ниско ниво на батерија.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
mk: Поврзете го вашиот wiimote со Bluetooth менаџерот, потоа притиснете Ок. Подетални инструкции на https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
mk: Притиснете ги копчињата 1+2 истовремено на вашиот wiimote за да го ставите во discovery mode, потоа притиснете Ок. Подетални инструкции на https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
mk[0]: Пронајдено %d wiimote
mk[1]: Пронајдени %d wiimotes

en: Could not detect any wiimote :/
mk: Не може да детектираме било каков wiimote :/

en: Getting ready to race
mk: Припрема за трка

en: Penalty time!!
mk: Пенал!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
mk: Не забрзувајте пред 'Позор!'

en: You can have at most 3 lives!
mk: Можете да имате најмногу 3 животи!

en: +1 life.
mk: +1 живот.

en: You were too slow!
mk: Бевте преспори!

en: You won the race!
mk: Победивте во трката!

en: You finished the race in rank %d!
mk: Ја завршивте трката со ранг %d!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
mk: %s ја напушти играта.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
mk: СуперТуксКарт се поврзува со сервер за да презема додатоци и ве известува за ажурирања. Ве молиме прочитајте ја нашата полиса за приватност на https://supertuxkart.net/Privacy. Дали би сакале оваа опција да ја овозможите? (За да го смените ова нагодување подоцна, одете во опции, одберете 'Генерално', и изменете во "Приклучи се на Интернет").

en: Your screen resolution is too low to run STK.
mk: Вашата резолуција на екран е прениска за да може да работи СТК.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
mk: Вашата верзија на драјвер е престара. Ве молиме инсталирајте ги последните видео драјвери.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
mk: Изгледа дека вашиот графички драјвер е многу стар. Ве молиме проверете дали е достапно ажурирање за него. СуперТуксКарт препорачува драјвер кој поддржува %s или повеќе. Играта најверојатно ќе ви работи, но во намален-графички режим.

en: Server connection timed out.
mk: Конекцијата со серверот истече.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
mk: %s го има црвеното знаме!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
mk: Црвеното знаме е вратено!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
mk: %s го има синото знаме!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
mk: Синото знаме е вратено!

en: %s captured the blue flag!
mk: %s го фати синото знаме!

en: %s captured the red flag!
mk: %s го фати црвеното знаме!

en: Eggs: %d / %d
mk: Јајца: %d / %d

en: Leader
mk: Лидер

en: Final lap!
mk: Последен круг!

en: Lap %i
mk: Круг %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
mk: %s од %s

en: New fastest lap
mk: Нов најбрз круг

en: WRONG WAY!
mk: ПОГРЕШЕН ПАТ!

en: %s scored a goal!
mk: %s постигна гол!

en: Oops, %s made an own goal!
mk: Упс, %s даде автогол!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
mk[0]: %i резервна гума за возила се појави!
mk[1]: %i резервни гуми за возила се појавија!

en: You have been eliminated!
mk: Елиминирани сте!

en: '%s' has been eliminated.
mk: '%s' е елиминиран.

en: Server has been shut down.
mk: Серверот се исклучи.

en: You were kicked from the server.
mk: Исфрлени сте од серверот.

en: You were kicked: Ping too high.
mk: Исфрлени сте: Превисок Пинг.

en: Bad network connection is detected.
mk: Детектирана е лоша мрежна конекција.

en: Bot
mk: Бот

en: %s disconnected.
mk: %s се дисконектира.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
mk: Притиснете го името на играчот од листата за информации во врска со рангирања и управување со играч.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
mk: Тежина: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
mk: Максиумум играчи: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
mk: Режим на игра: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
mk: Временско ограничување

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
mk: Ограничување на голови

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
mk: Тип на фудбалска игра: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
mk: Grand prix напредок: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
mk: Сите играчи се приклучија на црвениот или синиот тим.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
mk: Вие сте сега сопственик на серверот.

en: Connection refused: Server is busy.
mk: Врската е одбиена: Серверот е зафатен.

en: Connection refused: You are banned from the server.
mk: Врската е одбиена: Забранет ви е пристап до серверот.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
mk: Врската е одбиена: Лозинката за серверот е погрешна.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
mk: Врската е одбиена: Податоците за играта не се компатибилни.

en: Connection refused: Server is full.
mk: Врската е одбиена: Серверот е преполн.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
mk: Врската е одбиена: Неважечки играч се конектира.

en: Failed to start the network game.
mk: Неуспешно стартување на мрежната игра.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
mk: Играта е завршена, не можете да се приклучите во живо или да гледате повеќе.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
mk: Нема повеќе слободни места во арената - приклучувањето во живо е оневозможено.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
mk: Само 1 играч преостанат, враќање кон лобито.

en: Server owner quit the game.
mk: Сопственикот на серверот ја напушти играта.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
mk: Ќе ја набљудувате следната игра.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
mk: %s се приклучи кон црвениот тим.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
mk: %s се приклучи кон синиот тим.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
mk: %s се приклучи во играта.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
mk: Притиснете <%s> или <%s> за да го смените моменталниот играч, <%s> или <%s> за позицијата на камерата.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
mk: Успешно пријавен %s.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
mk: Неуспешно преземање на содржините, проверете го вашиот мемориски простор или интернет конекција и обидете се повторно подоцна.

en: No quick play server available.
mk: Нема достапен сервер за брза игра.

en: Cannot connect to server %s.
mk: Не може да се конектирате со серверот %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
mk: Неуспешна детекција на бројот на порта за серверот %s.

en: Network grand prix has been finished.
mk: Мрежниот grand prix е завршен.

en: Time Trial (Grand Prix)
mk: Временски Ограничен (Grand Prix)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
mk: Секој-За-Себе

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
mk: Фати Го Знамето

en: %s is now online.
mk: %s сега е онлајн.

en: %s and %s are now online.
mk: %s и %s сега се онлајн.

en: %s, %s and %s are now online.
mk: %s, %s и %s сега се онлајн.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
mk[0]: %d пријател е сега онлајн.
mk[1]: %d пријатели се сега онлајн.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
mk: %s сега е на серверот "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
mk[0]: Имате %d ново барање за пријател!
mk[1]: Имате %d нови барања за пријател!

en: You have a new friend request!
mk: Имате ново барање за пријател!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
mk: Не можете да се конектирате со серверот. Проверете ја вашата интернет конекција или обидете се повторно подоцна.

en: Default
mk: Стандардно

en: None
mk: Ништо

en: Random
mk: Случајно

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
mk: Фајлот со високи резултати е престар,
    сите високи резултати се избришани.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
mk: Следете го Лидерот

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
mk: 3 Погодоци Борба

en: Incomplete replay file will not be saved.
mk: Нецелосниот снимка-фајл нема да биде зачуван.

en: Replay saved in "%s".
mk: Снимката е зачувана во "%s".

en: 1 week
mk: 1 недела

en: 2 weeks
mk: 2 недели

en: 1 month
mk: 1 месец

en: 3 months
mk: 3 месеци

en: 6 months
mk: 6 месеци

en: 9 months
mk: 9 месеци

en: 1 year
mk: 1 година

en: 2 years
mk: 2 години

en: Add-on name
mk: Име на додаток

en: Updated date
mk: Ажуриран датум

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
mk: Не е инсталирано

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
mk: %s од %s

en: Please wait while addons are updated
mk: Ве молиме почекајте додека додатоците се ажурираат

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
mk: Жалам, настана грешка при комуникацијата со веб страната за додатоци. Осигурајте се дека сте приклучени на Интернет и дека СуперТуксКарт не е блокиран од firewall

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
mk: стандард

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
mk: Заклучено : решете активни предизвици за да добиете влез кон повеќе!

en: Random Arena
mk: Случајна Арена

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
mk[0]: %d арена недостапна во самостоен играч.
mk[1]: %d арени недостапни во самостоен играч.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
mk: Подцели

[ctx: achievement_info]
en: Progress
mk: Напредок

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
mk: Исполнете ги сите подцели

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
mk: Исполнете ги сите подцели истовремено

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
mk: Исполнете барем една подцел

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
mk: Збирот на подцелите мора да ја достигне посочената вредност

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
mk: Победени трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
mk: Победени обични трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
mk: Победени временско-ограничени трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
mk: Победени Следи-го-Лидерот трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
mk: Победени последователни трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
mk: Победени последователни трки во Експерт или СуперТукс

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
mk: Започнати трки за почетници

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
mk: Завршени трки за почетници

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
mk: Започнати напредни трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
mk: Завршени напредни трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
mk: Започнати експерт трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
mk: Завршени експерт трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
mk: Започнати СуперТукс трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
mk: Завршени СуперТукс трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
mk: Започнати обични трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
mk: Завршени обични трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
mk: Започнати временско-ограничени трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
mk: Завршени временско-ограничени трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
mk: Започнати Следи-го-Лидерот трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
mk: Завршени Следи-го-Лидерот трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
mk: Започнати 3 Погодоци борби

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
mk: Завршени 3 Погодоци борби

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
mk: Започнати фудбалски натпревари

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
mk: Завршени фудбалски натпревари

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
mk: Започнати Лов на Јајца

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
mk: Завршени Лов на Јајца

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
mk: Започнати трки со дух снимки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
mk: Завршени трки со дух снимки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
mk: Започнати Фати-го-Знамето натпревари

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
mk: Завршени Фати-го-Знамето натпревари

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
mk: Започнати Секој-за-Себе натпревари

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
mk: Завршени Секој-за-Себе натпревари

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
mk: Искористени напојувања

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
mk: (1 трка)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
mk: Удари со топка за куглање

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
mk: Удари со мрежа

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
mk: Сите удари

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
mk: Удари против исто возило

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
mk: Собрани банани

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
mk: Лизгање

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
mk: (1 круг)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
mk: Започнати трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
mk: (максимум на една официјална стаза)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
mk: Завршени трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
mk: Завршени обратен смер трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
mk: Завршени самостојни трки

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
mk: Трки со помалку кругови од стандардниот број кругови

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
mk: Трки со повеќе кругови од стандардниот број кругови

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
mk: Трки со барем два пати повеќе кругови од стандардниот број кругови

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
mk: Започнати лов на јајца

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
mk: Завршени лов на јајца

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
mk: (официјални стази кои соодвествуваат на целта)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
mk: Новите гејмпадови и џојстикови автоматски ќе се појават во листата кога ќе ги поврзете со овој уред.
    
    За да додадете конфигурација за тастатура, можете да го користите копчето доле, НО ве молиме забележете дека повеќете тастатури поддржуваат само ограничени истовремени притискања на копчиња и поради тоа не се прилагодени за мултиплејер игра. (Можете, сепак, да поврзете повеќе тастатури со овој уред. Запомнете дека во ваков случај повторно ќе бидат потребни различни сетови на копчиња за секого.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
mk: Додади Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
mk: Додади Конфигурација за Тастатура

en: Update
mk: Ажурирај

en: Version: %d
mk: Верзија: %d

en: featured
mk: вклучени

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
mk: Големина: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
mk: Жалам, преземањето на додатокот е неуспешно

en: Problems installing the addon '%s'.
mk: Проблеми при инсталирање на додатокот '%s'.

en: Try again
mk: Обидете се повторно

en: Problems removing the addon '%s'.
mk: Проблеми при отстранување на додатокот '%s'.

en: Background download completed.
mk: Завршено преземање на позадина.

en: Background download
mk: Преземање на позадина

en: Background download has already started.
mk: Преземањето на позадина веќе започна.

en: Current password invalid.
mk: Моменталната лозинка не е валидна.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
mk: Лозинката треба да биде помеѓу 8 и 30 карактери долга!

en: Passwords don't match!
mk: Лозинките не се поклопуваат!

en: Password successfully changed.
mk: Успешна промена на лозинка.

en: Validating info
mk: Проверка на информации

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
mk[0]: Потврдете резолуција во наредната %i секунда
mk[1]: Потврдете резолуција во наредните %i секунди

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
mk: Резолуциите помали од 1024x768 или 1280x720 не се поддржани. Некои делови од корисничкиот интерфејс може неправилно да работат.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
mk: Дронска потера

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
mk: Спецификации

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
mk: Оневозможено

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
mk: Само важно

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
mk: Ниско

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
mk: Високо

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
mk: Многу Ниско

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
mk: СуперТуксКарт ја презема целосната содржина (вклучувајќи висок квалитет на текстури и музика) за подобро гејминг искуство, ова ќе го користи вашиот мобилен интернет ако немате wifi конекција.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
mk: СуперТуксКарт ја презема целосната содржина (вклучувајќи висок квалитет на текстури и музика) за подобро гејминг искуство.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
mk: Внесете ја опционално адресата на серверот попратена со : и потоа порта или селектирајте адреса од листа.

en: Invalid server address: %s.
mk: Невалидна адреса на сервер: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
mk: Обратно

[ctx: column_name]
en: Difficulty
mk: Тежина

[ctx: column_name]
en: Laps
mk: Кругови

[ctx: column_name]
en: Time
mk: Време

[ctx: column_name]
en: Kart
mk: Возило

[ctx: column_name]
en: User
mk: Корисник

[ctx: column_name]
en: Version
mk: Верзија

en: No
mk: Не

en: Track
mk: Стаза

en: Top %d High Scores
mk: Топ %d Високи Резултати

en: Number of karts: %d
mk: Број на возила: %d

en: Time target: %s
mk: Временска цел: %s

en: Laps: %d
mk: Кругови: %d

en: Reverse: %s
mk: Обратно: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
mk: (Празно)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
mk: Користи оригинална боја

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
mk: Одберете боја од лизгачот

en: Don't show again
mk: Не прикажувај повторно

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
mk: Информација за играчот

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
mk: Име на играчот: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
mk: Локација на играчот: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
mk: Исфрли

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
mk: Промени тим

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
mk: Овозможи хендикеп

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
mk: Оневозможи хендикеп

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
mk: Пријави играч

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
mk: Преземање информации за рангирањето на %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
mk: Обрати се на сервер администраторот во врска со овој играч (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
mk: Притиснете било кое копче...
    (Притиснете ESC за да откажете)

en: Press any key...
mk: Притиснете било кое копче...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
mk: Четот е оневозможен, овозможете го во менито за опции.

en: Back to Battle
mk: Назад кон Борба

en: Setup New Game
mk: Постави Нова Игра

en: Restart Battle
mk: Рестартирај ја Борбата

en: Exit Battle
mk: Излези од Борбата

en: Setup New Race
mk: Постави Нова Трка

en: Exit Race
mk: Излези од Трката

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
mk: %s сеуште нема рангирање.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
mk: %s е број %d во рангирањата со резултат од %f.

en: Username and/or email address invalid.
mk: Неважечко корисничко име и/или адреса на електронска пошта.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
mk: Ве молиме прочитајте ги правилата и условите за СуперТуксКарт на '%s'. Мора да се согласите со овие правила за да регистрирате акаунт за СТК. Ако имате некои прашања или коментари во врска со овие правила, некој од членовите на развојниот тим со задоволство ќе ви помогне.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
mk: Нитро предизвик

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
mk: Дух снимка трка

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
mk: Кругови: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
mk: Тип: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
mk: Потребен Ранг: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
mk: Потребно Време: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
mk: Потребни Нитро Поени: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
mk: Број на AI робот возила: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
mk: Режим на Борба

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
mk: Тип на фудбалска игра

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
mk: Локација на серверот: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
mk: Моментална стаза: %s

en: Rank
mk: Ранг

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
mk: Играч

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
mk: Резултати

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
mk: Време играно

en: Remove from bookmarks
mk: Отстрани од обележувачи

en: Input device already exists.
mk: Влезен уред веќе постои.

en: No player available for connecting to server.
mk: Нема достапен играч за поврзување со сервер.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
mk: Корисничко име: %s

en: Cancel Request
mk: Откажи Барање

en: Today
mk: Денес

en: Friend request sent!
mk: Испратено барање за пријател!

en: Friend request accepted!
mk: Прифатено барање за пријател!

en: Friend request declined!
mk: Одбиено барање за пријател!

en: Friend removed!
mk: Пријателот е отстранет!

en: Friend request cancelled!
mk: Откажано барање за пријател!

en: Processing
mk: Се процесира

en: Fetching last vote
mk: Преземање на последниот глас

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
mk: Можете да го прилагодите вашиот претходен рејтинг преку притискање на ѕвездите подолу.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
mk: Се уште немате гласано за овој додаток. Одберете го вашиот посакуван рејтинг преку притискање на ѕвездите подолу

en: Vote successful! You can now close the window.
mk: Успешно гласање! Сега можете да го затворите прозорецот.

en: Performing vote
mk: Вршење на гласање

en: Random Track
mk: Случајна Стаза

en: Are you sure you want to remove '%s'?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да отстраните '%s'?

en: Do you want to save your changes?
mk: Дали сакате да ги зачувате вашите промени?

en: Laps
mk: Кругови

en: Reversed
mk: Обратно

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
mk: Настана грешка при обидот за зачувување на вашиот grand prix.

en: Select a track
mk: Одберете стаза

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
mk: Го завршивте едноставниот предизвик! Поени добиени на ова ниво: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
mk: Го завршивте напредниот предизвик! Поени добиени на ова ниво: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
mk: Го завршивте тешкиот предизвик! Поени добиени на ова ниво: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
mk: Го завршивте СуперТукс предизвикот! Поени добиени на ова ниво: %i/%i

en: You unlocked %s!
mk: Отклучивте %s!

en: Challenge Completed
mk: Предизвикот е завршен

en: You unlocked track %0
mk: Ја отклучивте стазата %0

en: You unlocked grand prix %0
mk: Го отклучивте grand prix %0

[ctx: column_name]
en: Track
mk: Стаза

[ctx: column_name]
en: Players
mk: Играчи

en: Reload
mk: Повторно вчитај

en: Please enter the name of the grand prix
mk: Ве молиме внесете го името на grand prix-от

en: Please select a Grand Prix
mk: Ве молиме одберете Grand Prix

en: User defined
mk: Дефинирано од корисникот

en: Name is empty.
mk: Името е празно.

en: Another grand prix with this name already exists.
mk: Постои друг grand prix со ова име.

en: Name is too long.
mk: Името е предолго.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
mk: Поголема среќа следен пат!

en: You completed a challenge!
mk: Го завршивте предизвикот!

en: You won the Grand Prix!
mk: Го победивте Grand Prix-от!

en: You completed the Grand Prix!
mk: Го завршивте Grand Prix-от!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
mk: Број на возила

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го отстраните овој обид со висок резултат?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да ги отстраните сите ваши високи резултати?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
mk: Поврзете тастатура или гејмпад за да играте мултиплејер на поделен екран

en: Random Kart
mk: Случајно Возило

en: Locked
mk: Заклучено

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
mk: Сите:
    Притиснете го 'Одбери' копчето за да се приклучите во играта

en: Would you like to play the tutorial of the game?
mk: Дали би сакале да ја играте упатство-играта?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
mk: Не можете да играте онлајн без пристап до интернет. Ако сакате да играте онлајн, одете во менито за опции, и притиснете  "Поврзете се на интернет".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
mk: Не можете да преземате додатоци без пристап до интернет. Ако сакате да преземате додатоци, одете во менито за опции, и притиснете "Поврзете се на интернет".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
mk: Не можете да преземате додатоци без пристап до интернет. Ако сакате да преземате додатоци, одете во менито за опции, и притиснете "Поврзете се на интернет".
    
    Сепак вие можете да избришете веќе преземени додатоци.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
mk: Модулот за додатоци е моментално оневозможен на екранот за опции

en: Please wait while the add-ons are loading
mk: Ве молиме почекајте додека додатоците се вчитуваат

en: Are you sure you want to quit STK?
mk: Дали сте сигурни дека сакате да го исклучите СТК?

en: Create LAN Server
mk: Креирај LAN сервер

en: %s's server
mk: Серверот на %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
mk: Број на grand prix стаза(и)

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
mk: Името треба да биде помеѓу 4 и 30 карактери долго!

en: Incorrect characters in password!
mk: Погрешни карактери во лозинката!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
mk: Подготвен/а

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
mk: Приклучи се во живо

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
mk: Набљудувај

en: Install addon
mk: Инсталирај додаток

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
mk: Ве молиме почекајте за крајот на моменталната игра (%s), проценето преостанато време: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
mk: Ве молиме почекајте за крајот на моменталната игра, проценето преостанато време: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
mk: Ве молиме почекајте за крајот на моменталната игра (%s), проценет напредок: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
mk: Ве молиме почекајте за крајот на моменталната игра, проценет напредок: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
mk: Ве молиме почекајте за крајот на моменталната игра.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
mk[0]: Играта ќе започне ако има повеќе од  %d играч.
mk[1]: Играта ќе започне ако има повеќе од %dиграчи.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
mk[0]: Почнува после %d секунда, или откако сите ќе го притиснат копчето 'Подготвен/а'
mk[1]: Почнува после %d секунди, или откако сите ќе го притиснат копчето 'Подготвен/а'.

en: Connecting to server %s
mk: Поврзување со серверот %s

en: Finding a quick play server
mk: Пребарување сервер за брза игра

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
mk: Преостанато време: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
mk: Голови

en: Fetching achievements
mk: Преземање на постигнувањата

en: %s's profile
mk: Профилот на %s

en: Since
mk: Од

en: Status
mk: Статус

en: Fetching friends
mk: Преземање на пријателите

en: New Request
mk: Ново Барање

en: Pending
mk: Во очекување

en: Offline
mk: Офлајн

en: Enter new E-mail below
mk: Внесете нова електронска пошта долу

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
mk: Новата електронска пошта треба да биде помеѓу 5 и 254 карактери долга!

en: New Email is invalid!
mk: Новата електронска пошта не е важечка!

en: E-mail changed!
mk: Електронската пошта е променета!

en: Failed to change E-mail: %s
mk: Неуспешна промена на електронска пошта: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
mk: Вие морате да бидете логирани за да играте на Глобалната мрежа. Кликнете го вашето корисничко име горе.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
mk: Вие не можете да играте онлајн без пристап до интернет. Ако сакате да играте онлајн, одете во опции, селектирајте tab 'Кориснички Интерфејс', и уредете "Поврзете се на интернет".

en: Searching
mk: Се пребарува

en: Exit game
mk: Излези од играта

en: Could not create player '%s'.
mk: Не може да се креира играч '%s'.

en: User name cannot be empty.
mk: Корисничкото име не може да биде празно.

en: Online username and password must not be the same!
mk: Онлајн корисничкото име и лозинка не смеат да бидат исти!

en: Emails don't match!
mk: Електронските пошти не се поклопуваат!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
mk: Онлајн корисничкото име може да содржи само алфанумерички  (ASCII) карактери, точки, коси црти и долни црти!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
mk: Онлајн корисничкото име треба да биде помеѓу 3 и 30 карактери долго!

en: Online username must not start with a number!
mk: Онлајн корисничкото име не смее да започнува со бројка!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
mk: Електронската пошта треба да биде помеѓу 5 и 254 карактери долга!

en: Email is invalid!
mk: Електронската пошта не е важечка!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
mk: Ќе добиете електронска пошта со понатамошни инструкции во врска со активирање на акаунтот. Ве молиме бидете трпеливи и проверувајте ја вашата спам папка.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
mk: Пристапот до интернет е оневозможен, ве молиме овозможете го во опциите.

[ctx: column_name]
en: Name
mk: Име

[ctx: column_name]
en: Game mode
mk: Режим на игра

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
mk: Сопственик

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
mk: Растојание (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
mk: Непознато

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
mk: Не е детектирана IPv4, нема да можете да се приклучите кон серверите.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
mk: Не е детектирана IPv6, нема да можете да се приклучите кон серверите.

en: No server is available.
mk: Нема достапен сервер.

en: Fetching servers
mk: Преземање на серверите

en: Server Bookmarks
mk: Обележувачи на сервер

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
mk: Ако мнозинство играчи ги одберат истите поставки и истата стаза, гласањето ќе заврши порано.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
mk: Случајна локација на предмет

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
mk: Број на голови за победа

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
mk: Вози обратно

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
mk: Заклучено: решете активни предизвици за да добиете влез кон повеќе!

en: Action
mk: Акција

en: Key binding
mk: Сет копчиња

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
mk: Оневозможи Уред

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
mk: Овозможи Уред

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
mk: Овозможи Конфигурација

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
mk: Game Keys/Копчиња за игра

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
mk: Menu Keys/Копчиња за мени

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
mk: Врти Лево

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
mk: Врти Десно

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
mk: Забрзај

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
mk: Закочи / Оди во рикверц

note: I18N: Key binding name
en: Fire
mk: Пукај

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
mk: Нитро

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
mk: Погледни Назад

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
mk: Спаси

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
mk: Паузирај Игра

note: I18N: Key binding name
en: Up
mk: Горе

note: I18N: Key binding name
en: Down
mk: Долу

note: I18N: Key binding name
en: Left
mk: Лево

note: I18N: Key binding name
en: Right
mk: Десно

note: I18N: Key binding name
en: Select
mk: Select/Селектирај

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
mk: Откажи/Назад

en: * A blue item means a conflict with another configuration
mk: * Сина ставка значи конфликт со друга конфигурација

en: * A red item means a conflict in the current configuration
mk: * Црвена ставка значи конфликт во тековната конфигурација

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
mk: Предупредување:  Копчето 'Shift' не е препорачано копче. Кога се притиска 'Shift', сите копчиња кои содржат карактер што се различни во големи букви ќе престанат да работат.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
mk: Дали сте сигурни дека сакате трајно да ја избришете оваа конфигурација?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
mk: Внесете ново име на конфигурација, оставете празно за да се врати стандардната вредност.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
mk: Во мултиплејер режимот, играчите можат да селектираат хендикепирани
    (потешки) профили на екранот за селекција на возило

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
mk: Инсталирај ја целосната содржина на играта

en: Are you sure to uninstall full game assets?
mk: Дали сте сигурни дека ќе ја деинсталирате целосната содржина на играта?

en: Keyboard %i
mk: Тастатура %i

en: Touch Device
mk: Touch Device/Touch Уред

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
mk: Притиснете на уред за да го конфигурирате

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
mk: Системски Јазик

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
mk: Долу-лево

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
mk: На десната страна

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
mk: Скриено

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
mk: Центрирано

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
mk: Вертикално

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
mk: Хоризонтално

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
mk: Многу мал

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
mk: Мал

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
mk: Среден

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
mk: Голем

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
mk: Многу голем

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
mk: Speedrun режимот може да биде овозможен само ако играта не била затворена од започнувањето на приказната.
    
    Исклучувањето на играта пред завршетокот на приказната го поништува тајмерот.
    
    За да можете да го користите speedrun режимот, ве молиме користете нов профил.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
mk: Максимум рамки во секунда

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
mk: Целосно

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
mk: Vsync форсира графичката картичка да се снабдува со нова рамка
    само кога мониторот е подготвен да го прикаже.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
mk: Целосно: една рамка по освежување на мониторот

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
mk: Vsync нема да работи ако вашите драјвери не го поддржуваат.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
mk: Ефекти на честичка: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
mk: Анимирани ликови: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
mk: Динамички светла: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
mk: Расејување на светлината: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
mk: Амбиентален occlusion: %s

en: Shadows: %s
mk: Сенки: %s

en: Shadows: %i
mk: Сенки: %i

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
mk: Сјае (Контури): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
mk: Светлосни зраци (Божји зраци): %s

en: Rendered image quality: %s
mk: Квалитет на рендер слика: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
mk: Заматување на движењето: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
mk: Длабочина на поле: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
mk: Пристапот до интернет е оневозможен. Дали сакате да го овозможите?

en: You need to enter a password.
mk: Треба да внесете лозинка.

en: Logging out '%s'
mk: Одјава на '%s'

en: Logging in '%s'
mk: Најава на '%s'

en: You can't delete the only player.
mk: Не можете да го избришете единствениот играч.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
mk: Дали навистина сакате да го избришете играчот '%s'?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
mk: Подготовка!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
mk: Позор!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
mk: Оди!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
mk: ГОЛ!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
mk: Чекање на останатите

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
mk: Чекање на серверот

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
mk: од

en: Collect nitro!
mk: Собирај нитро!

en: Follow the leader!
mk: Следи го лидерот!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
mk: Топ %i

en: Challenge Failed
mk: Неуспешен Предизвик

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
mk: Притиснете ја иконата за подиум за да го започнете упатството

en: Press fire to start the tutorial
mk: Притиснете пукај за да го започнете упатството

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
mk: Притиснете ја иконата за подиум за да го започнете предизвикот

en: Press fire to start the challenge
mk: Притиснете пукај за да го почнете предизвикот

en: Quit the server
mk: Напуштете го серверот

en: You completed challenges!
mk: Завршивте предизвици!

en: Abort Grand Prix
mk: Прекини Grand Prix

en: Restart
mk: Рестартирај

en: Back to challenge selection
mk: Назад до избор на предизвици

en: Race against the new ghost replay
mk: Тркај се против новата дух снимка

en: Back to the menu
mk: Назад кон менито

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
mk: Дали навистина сакате да го прекинете Grand Prix-от?

en: Red Team Wins
mk: Црвениот Тим Победи

en: Blue Team Wins
mk: Синиот Тим Победи

en: It's a draw
mk: Нерешено е

en: Eliminated after %s
mk: Елиминиран после %s

en: Eliminated
mk: Елиминиран

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
mk: (Сопствен Гол)

en: Track %i/%i
mk: Стаза %i/%i

en: Grand Prix progress:
mk: Grand Prix напредок:

en: Highscores
mk: Високи резултати

en: Best lap time: %s
mk: Најдобро време за кругот: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
mk: од %s

en: You completed the challenge!
mk: Го завршивте предизвикот!

en: You failed the challenge!
mk: Не успеавте во предизвикот!

en: Reached Requirements of SuperTux
mk: Постигнати Барања за СуперТукс

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
mk: Секакви напојувања се дозволени, па затоа фатете оружја и искористете ги паметно!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
mk: Не содржи напојувања, само вашите возачки способности се важни!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
mk: Продолжувајте со лидерското возило но не го претекнувајте!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
mk: Удирајте други со оружја додека не ги изгубат сите нивни животи.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
mk: Турнете ја топката во спротивниот гол за да дадете голови.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
mk: Истражувајте стази за да ги пронајдете сите скриен јајца.

en: Race against ghost karts and try to beat them!
mk: Тркајте се против духовни возила и обидете се да ги победите!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
mk: Поминете колку што е можно повеќе кругови во дадено време.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
mk: Притиснете црвена или сина икона за фудбал за да го промените тимот

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
mk: Стаза од %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
mk: Максимум играчи поддржани: %d

en: Number of red team AI karts
mk: Број на AI робот возила за црвениот тим

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
mk: Не можете да го играте овој Grand Prix бидејќи содржи стази кои не се отклучени!

note: I18N: track group name
en: all
mk: сите

en: Locked!
mk: Заклучено!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
mk: Завршете ги сите предизвици за да ја отклучите големата врата!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
mk: Потребни ви се повеќе поени
    за да го извршите овој предизвик!
    Проверете ја минимапата за
    достапни предизвици.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
mk: Забрзајте со <%s>, и управувајте со <%s> и <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
mk: Забрзајте со допирање на погорниот дел од воланот, и управувајте со движење лево или десно.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
mk: Забрзајте движејќи го акцелераторот нагоре, и управувајте навалувајќи го вашиот уред.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
mk: Забрзајте движејќи го акцелераторот нагоре, и управувајте ротирајќи го вашиот уред.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
mk: Собирајте кутии со подароци, и испуштете го оружјето со <%s> за да ги разнесете овие кутии!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
mk: Собирајте кутии со подароци, и испуштете ги со притискање на иконата за куглање за да ги разнесете овие кутии!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
mk: Притиснете <%s> за да погледнете позади.
    Испуштете го оружјето со <%s>  додека притискате <%s> за да го испуштите позади!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
mk: Притиснете ја иконата за огледало за да погледнете позади.
    Испуштете го оружјето позади држејќи ја иконата за огледало и потоа лизгајте до иконата за куглање!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
mk: Користете го нитрото што сте го собрале со притискање на <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
mk: Користете го нитрото што сте го собрале со притискање на иконата за нитро

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
mk: Собирајте шишиња нитро (ќе ги искористиме после кривината).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
mk: Упс! Кога сте во неволја, притиснете <%s> за да бидете спасени.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
mk: Упс! Кога сте во неволја, притиснете ја иконата за птица за да бидете спасени.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
mk: Забрзајте и притиснете го <%s> копчето додека се вртите за да лизгате.
    Лизгањето за кратко време може да ви помогне да свртите побрзо за да направите остри кривини.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
mk: Забрзајте и притиснете ја иконата за лизгање додека се вртите за да лизгате.
    Лизгањето за кратко време може да ви помогне да свртите побрзо за да направите остри кривини.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
mk: Забележете дека ако успеете да лизгате за неколку секунди, ќе добиете бонус забрзување како награда!

en: You are now ready to race. Good luck!
mk: Сега сте спремни за тркање. Со среќа!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
mk: 3D open-source тркачка картинг игра

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
mk: тукс;игра;трка;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
mk: Возила. Нитро. Акција! Супертукскарт е 3Д отворен-код аркаден тркач со разновидност од ликови, стази и режими за играње. Нашата цел е да создадеме игра која што е повеќе интересна отколку реална, и да обезбедиме пријатно искуство за сите возрасти.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
mk: Имаме неколку стази со различни теми за играчите да уживаат, од возење под вода, селски обработливи површини, џунгли или дури во вселената! Дадете го вашето најдобро додека избегнувате други возила бидејќи можат да ве престигнат, но не јадете ги бананите! Внимавајте на топки за куглање, алатки за отпушување, гума за џвакање, и торти фрлени од вашите противници

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
mk: Можете да се тркате во самостојна игра со други возила, да се натпреварувате во еден од повеќе Grand Prix-ови, обидете се да го поминете вашиот најдобар резултат во временско ограничени трки самостојно, играјте во режимот борба против компјутерот или вашите пријатели, и повеќе! За поголем предизвик, придружете се онлајн и запознајте играчи од целиот свет и докажете ги вашите возачки вештини!

en: This game has no ads.
mk: Оваа игра нема додатоци.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
mk: Ова е нетсабилна верзија од СуперТуксКарт која содржи најнови подобрувања. Издадена е главно за тестирање, да ја направиме стабилна СТК колку што е можно подобро.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
mk: Оваа верзија може да се инсталира паралелно со стабилната верзија на уредот.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
mk: Ако ви треба повеќе стабилност, размислете за користење на стабилната верзија: %s

en: SuperTuxKart Team
mk: СуперТуксКарт Тим
