SuperTuxKart - en to nn translation catalogue (1032 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
nn: Pakkar ut speldata …

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
nn: Feil ved utpakking av speldata

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
nn: Sjå til at du har nok ledig diskplass, eventuelt installer SuperTuxKart på nytt.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
nn: Avslutt

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
nn: Spel alle dei offisielle banene minst éin gong kvar.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
nn: Treff 10 køyretøy med bowlingkuler.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
nn: Erkefiende

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
nn: Treff same køyretøy minst 5 gongar i same løp.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
nn: Maratonar

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
nn: Gjennomfør eit løp med minst dobbelt så mange rundar som er standard.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
nn: Storsladdar

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
nn: Sladd 5 gongar i same runde.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
nn: Gullsjåfør

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
nn: Vinn mot minst 3 datamotstandarar i eit vanleg løp, eit tidsløp og eit «følg leiaren»-løp.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
nn: Bonuselskar

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
nn: Bruk 10 eller fleire bonusar i same løp.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
nn: Ustoppeleg

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
nn: Vinn 5 løp på rad mot minst 3 datamotstandarar. Merk at å starta eit løp på nytt tel som eit tap.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
nn: Bananelskar

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
nn: Samla minst 5 bananar i same løp.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
nn: Det er hemmeleg

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
nn: Verkeleg … ein løyndom.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
nn: Flugejegar

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
nn: Handter motstandarane som fluger! Bruk flugesmekka til å klaska til dei minst 5 gongar i same løp.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
nn: Griseflaks

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
nn: Vinn 10 løp på rad på ekspert- eller SuperTux-vanskegraden mot minst 5 datamotstandarar. Merk at å starta eit løp på nytt tel som eit tap.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
nn: Pingvinkampen

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
nn: Utanfor allfarveg

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
nn: Til månen og tilbake

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
nn: Ved verdas ende

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
nn: Installer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
nn: Avinstaller

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
nn: Tilbake

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
nn: Vel kva type styring du føretrekkjer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
nn: Akselerometer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
nn: Gyroskop

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
nn: Ratt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
nn: Autoakselerasjon

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
nn: Du kan endra det seinare i innstillingane for peikeskjerm.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
nn: Bruk

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
nn: Innstillingar for peikeskjerm

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
nn: Generelt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
nn: Eining tilgjengeleg

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
nn: Inverterte knappar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
nn: Knappskalering

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
nn: Avansert

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
nn: Daudsone

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
nn: Følsemd X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
nn: Følsemd Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
nn: Tilbakestill til standard

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
nn: Ja

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
nn: Avbryt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
nn: Godta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
nn: Tilbakestill

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
nn: Kameraoppsett

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
nn: Spelarkamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
nn: Synsfelt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
nn: Avstand

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
nn: Vinkel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
nn: Jamn kamerarørsle

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
nn: Baklengskamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
nn: Følg ballen i fotballmodus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
nn: Tilbakestill

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
nn: Grafikkoppsett

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
nn: Avanserte effektar (lyssetjing m.m.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
nn: Skuggar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
nn: Glød

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
nn: Lyssjakt (gudestrålar)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
nn: Omgjevnadsskugge

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
nn: Djupneskarpleik

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
nn: Kantlinjeglød

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
nn: Kantutjamning

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
nn: Rørslesløring

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
nn: Biletbasert lyssetjing

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
nn: Lysspreiing

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
nn: Animerte figurar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
nn: Teksturkomprimering

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
nn: Partikkeleffektar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
nn: Biletkvalitet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
nn: Detaljgrad for geometri

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
nn: * Start spelet på nytt for å ta i bruk dei nye innstillingane

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
nn: Lukk

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
nn: Lagra løpet for skuggeopptak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
nn: Vis berre skuggeopptak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
nn: Samanlikna med anna skuggekøyretøy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
nn: Start løp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
nn: Samanlikna skuggekøyretøy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
nn: Fjern

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
nn: Mål

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
nn: Framgang

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
nn: Passordendring

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
nn: Gjeldande passord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
nn: Nytt passord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
nn: Stadfest

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
nn: Send

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
nn: Tilbake til løpet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
nn: Tilbake til lobbyen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
nn: Start løpet på nytt

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
nn: Gje opp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
nn: Oppsett

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
nn: Hjelp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
nn: Kopla frå tenaren

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
nn: Vis

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
nn: Dei 10 beste

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
nn: Oppdater

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
nn: Gjenopprett konto

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
nn: Du får tilsendt ein e-post med informasjon om korleis du nullstillar passordet ditt. Ver tolmodig, og eventuelt sjekk i mappa for reklame-e-post.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
nn: Skriv inn brukarnamnet og e-postadressa du oppgav ved registreringa dersom du vil nullstilla passordet ditt.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
nn: Brukarnamn

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
nn: E-postadresse

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
nn: Bruksvilkår

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
nn: Eg godtek vilkåra over, og er minst 13 år gammal.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
nn: Tenaroppsett

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
nn: Vanskegrad

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
nn: Nybegynnar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
nn: Vidarekommen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
nn: Ekspert

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
nn: Spelmodus

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
nn: Vanleg løp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
nn: Tidsløp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
nn: Kamp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
nn: Fotball

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
nn: Passord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
nn: Vert med

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
nn: Bokmerk denne tenaren

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
nn: Legg til spelar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
nn: Namn

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
nn: Handikapp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
nn: Trykk på «Alle spelarane er klare» når spelarlista er ferdig.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
nn: Alle spelarane er klare

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
nn: Fjern spelarar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
nn: Brukarinfo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
nn: Legg til venn

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
nn: Avslå

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
nn: Røyst

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
nn: Pause

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
nn: Tilbake til spelet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
nn: Vel køyretøy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
nn: Tilbake til menyen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
nn: Trykk heilt inn og slepp …

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
nn: Bruk «Escape»-knappen

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
nn: Tildel ingenting

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
nn: Set opp løp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
nn: Hald fram

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
nn: SuperTuxKart-tillegg

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
nn: Oppdatert

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
nn: Karakter >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
nn: Køyretøy

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
nn: Baner

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
nn: Arenaar

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
nn: Installert

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
nn: Tillegg

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
nn: Alle

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
nn: Bidragsytarar

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
nn: Alle banene

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
nn: Rediger turnering

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
nn: Flytt opp

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
nn: Flytt ned

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
nn: Legg til

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
nn: Rediger

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
nn: Lagra

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
nn: Talet på rundar:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
nn: Baklengs:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
nn: Val for skuggeopptak

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
nn: Eggejakt

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
nn: Vis berre tidsrekordane

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
nn: Samanlikna skuggeopptak

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
nn: Vis berre skuggeopptak med lik vanskegrad

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
nn: Vis berre skuggeopptak frå same spelversjon

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
nn: Gøym skuggeopptak med fleire spelarar

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
nn: Lagra skuggeopptak

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
nn: Datamotstandarar

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
nn: Baklengs

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
nn: Tidsgrense (minutt)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
nn: Banegruppe

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
nn: Hald fram på lagra turnering

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
nn: Rediger turnering

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
nn: Ny

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
nn: Kopier

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
nn: Endra namn

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
nn: Lagra turnering

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
nn: SuperTuxKart-hjelp

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
nn: Spelmodus

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
nn: Bonusar

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
nn: Bananar

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
nn: Forteljings­modus

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
nn: Køyreeigenskapar

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
nn: Fleire spelarar

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
nn: Start opplæringsbana

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
nn: Samla blå gåveesker. Dei gjev deg våpen og andre fordelar.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
nn: Unngå bananar!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
nn: Nitroar gjev deg høgare fart når du held inne nitrotasten/-knappen. Du kan sjå kor mykje nitro du har att i nitromålaren nede til høgre på skjermen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
nn: Viss du ser ein knapp med ein lås som denne, må du fullføra ei utfordring for å låsa han opp.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
nn: Du kan sladda ved å halda inne ein eigen tast/knapp. Fleire stutte sladdingar hjelper deg å ta krappare svingar, mens lengre sladding gjev deg meir fart. Du kan ikkje slutta å svinga mens du sladdar, så pass på at køyretøyet peikar i rett retning før du startar sladdinga.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
nn: Du kan auka startfarten ved å akselerera når nedteljinga til løpet viser «Ferdig!».

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
nn: * Du kan sjå og endra gjeldande tasteoppsett i «Oppsett»-menyen

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
nn: SuperTuxKart har fleire spelmodusar:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
nn: Vanleg løp: Alt er lov, så plukk opp våpen og bruk dei på motstandarane!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
nn: Tidsløp: Inneheld ingen bonusar, så berre køyreteknikken din avgjer resultatet.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
nn: Følg leiaren: Prøv å heile tida vera på andreplass, sidan køyretøyet på sisteplass vert diska kvar gong teljaren når null. Obs: Er du framfor leiaren, vert du også diska!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
nn: Det finst tre ulike kampmodusar: I «3 liv» vinn du når du skadar motstandarane med våpen heilt til dei ikkje har fleire liv att. I «Fritt vilt» vinn spelaren som skadar andre flest gongar innan ei viss tids- eller treffgrense. I «Flaggrov» må laget ditt få flagget til motstandarlaget til flaggbasen dykkar samtidig som dykkar eige flagg ikkje vert teke av det andre laget.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
nn: Fotball: Køyr på ballen for å sparka han i mål.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
nn: Eggejakt: Utforsk banene for å finna alle dei gøymde egga.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
nn: Skuggeopptaksløp: Spel mot «skuggen» til andre spelarar i tidsløp eller eggejakt, og ta opp ditt eige skuggeopptak.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
nn: * Du kan òg spela mange av spelvariantane i turnering. I staden for å køyra eitt løp, køyrer du då fleire på rad. Jo betre plassering du har i eit løp, desto fleire poeng får du. Spelaren som sit att med flest poeng til slutt, vinn turneringa.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
nn: For å hjelpa deg å vinna kan du plukka opp bonusgjenstandar:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
nn: Tyggis: Vern deg med eit skjold eller, viss du ser bakover, lat etter deg ein rosa klisterpøl.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
nn: Fartspil: Gjev deg ei kort stund ein kraftig fartsauke. Men pass på at du ikkje mistar kontrollen over køyretøyet!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
nn: Kake: Vert hiven mot den næraste motstandaren. Verkar best på korte avstandar eller på lange, rette vegstrekningar. Verkar òg på køyretøy i nærleiken av eksplosjonen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
nn: Sugekopp: Skyt framover for å trekkja ein motstandar bakover, eller skyt mens du ser bakover for å sperra utsikta.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
nn: Bowlingball: Rullar rett framover til han treff noko (og sprett når han treff autovernet). Sjå bakover for å rulla han ut bak deg.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
nn: Fallskjerm: Sakkar farten til alle framfor deg.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
nn: Forvandling: Gjer for ei kort stund om gåver til bananar, eller nitroflasker til tyggis (eller omvendt).

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
nn: Basketball: Sprett etter personen som leiar, og kan skvisa og sakka andre køyretøy på vegen.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
nn: Flugesmekke: Skvis bilar i nærleiken, noko som sakkar farten deira. Kan òg brukast til å fjerna fallskjermar og bomber.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
nn: Køyrer du på ein banan, vert éin av desse hengjande på køyretøyet ditt:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
nn: Anker: Sakkar brått ned farten din.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
nn: Fallskjerm: Sakkar farten din gradvis ned. Jo raskare du køyrer, jo større effekt har han.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
nn: Bombe: Eksploderer etter ei kort stund – og blåser då køyretøyet til himmels. Dult borti ein annan spelar for å overføra bomba til han.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
nn: Den vonde Nolok har teke Gnu til fange! Her har du nokre tips:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
nn: Dette ikonet på minikartet viser tilgjengelege utfordringar som du ikkje har klart enno. Oppe til høgre viser det deg òg kor mange poeng du har. Viss du klarar alle utfordringane, vil Nolok gå med på eit løp mot deg. Vinn for å frigjera Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
nn: Når du klarar ei utfordring, får du ein pokal. Kvar pokal er verd fleire poeng. Jo høgare vanskegrad du klarar utfordringa på, jo meir verdifull pokal får du.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
nn: Når du har fått så mange poeng som vert viste under dette ikonet, får du ei gåve. Det finst fleire ulike gåver du kan få.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
nn: Køyreeigenskapane varierer mellom køyretøya. Det finst fleire ulike eigenskapar:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
nn: Vekt: Det finst tre vektklassar for køyretøya – lett, middels og tung. Tyngre køyretøy vert mindre påverka av fallskjermar, og dei toler eksplosjonar betre.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
nn: Akselerasjon: Er spesielt nyttig i starten av løpet, etter ulukker og på baner med mange krappe svingar. Jo lettare køyretøyet er, jo raskare akselererer det, spesielt ved låg fart.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
nn: Toppfart: Høg toppfart gjer at du kan køyra raskare. Er spesielt nyttig på baner med lange, rette vegstrekningar og slake svingar. Tyngre køyretøy har høgare toppfart.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
nn: Nitroeffektivitet: Jo høgare effektivitet, jo meir fart får du frå ei flaske nitro. Lettare køyretøy har høgare effektivitet.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
nn: Viss du følgjer rett etter eit anna køyretøy i nokre sekund, gjev dragsugseffekten deg fartsbonus når du køyrer forbi. Lettare køyretøy gjer dette enklare.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
nn: Du kan spela SuperTuxKart saman med andre over nettet …:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
nn: Vel først «Over nettet» på hovudmenyen. Vel anten lokalnettverk eller Internett (Internett-tilgang må vera påslått i innstillingane). Du kan så oppretta din eigen tenar med innstillingane du føretrekkjer, eller velja ein tenar som andre har oppretta. Nokre av tenarane er anbefalte og har rankinglister.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
nn: Når du er inne på ein tenar, startar eit løp når eigaren (merkt med ei krone) vel å starta det. Offisielle tenarar kan starta løp automatisk når det er komme mange nok spelarar. Du kan så velja køyretøy og stemma på kva bane de skal spela. Tilleggsbaner kan brukast berre viss dei er installerte både hos alle spelarane og på tenaren.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
nn: … eller på same maskin:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
nn: De treng fleire styreeiningar. Gå til oppsettmenyen for styreeiningar for å setja dei opp. Det beste er å ha fleire handhaldne spelkontrollarar eller styrespakar. De kan òg spela på (eitt eller fleire) tastatur, men kvar spelar må ha sine eigne tastar, og dei fleste tastatura støttar ikkje at ein held inne mange tastar samtidig.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
nn: Når de har sett opp styreeiningane, vel «Fleire spelarar (delt skjerm)» frå hovudmenyen. Kvar spelar må så trykkja på «Skyt»-knappen på si styreeining for å slutta seg til spelet. Spelet held fram når alle spelarane har valt eit køyretøy. Merk at de ikkje kan bruka musa til å velja køyretøy.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
nn: Beste tider

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
nn: Flest rundar

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
nn: Turnering

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
nn: Vel køyretøy

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
nn: Éin spelar

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
nn: Fleire spelarar (delt skjerm)

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
nn: Over nettet

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
nn: Tillegg

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
nn: Opplæringsbane

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
nn: Beste tider

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
nn: Bragder

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
nn: Rediger turnering

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
nn: Om

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
nn: Tenaroppretting

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
nn: Namnet på tenaren

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
nn: Maks tal på spelarar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
nn: Passord for privat tenar (om ønskjeleg)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
nn: Opprett

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
nn: Lokalnettverk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
nn: Finn tenar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
nn: Opprett tenar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
nn: Start løp

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
nn: Oppsett

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
nn: Bruk delt skjerm eller spelarhandikapp

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
nn: Lokalnettverk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
nn: Internett

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
nn: Skriv inn tenaradresse

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
nn: Profilen din

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
nn: Rankingliste

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
nn: Vennar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
nn: Sjå etter fleire vennar:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
nn: Søk

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
nn: Internett

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
nn: Kjappstart

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
nn: Kontoinnstillingar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
nn: Passord:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
nn: Endra

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
nn: E-postadresse:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
nn: Opprett brukar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
nn: Ny nettkonto

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
nn: Eksisterande nettkonto

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
nn: Fråkoplakonto

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
nn: Brukarnamn (lokalt)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
nn: Brukarnamn (nett)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
nn: Tilbakestill passordet

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
nn: Du kan spela utan å oppretta ein nettkonto ved å velja ein fråkoplakonto. Merk at du då blant anna ikkje kan spela mot vennar over nettet eller røysta på speltillegg. Du kan lesa om korleis me handterer personvern på http://privacy.supertuxkart.net/.

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
nn: Tenarval

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
nn: Vis private tenarar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
nn: Bruk IPv6-tilkopling

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
nn: Brukarsøk

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
nn: SuperTuxKart-oppsett

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
nn: Grafikk

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
nn: Lyd

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
nn: Brukar­flate

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
nn: Spelarar

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
nn: Styring

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
nn: Språk

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
nn: Musikk

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
nn: På

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
nn: Lydstyrke

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
nn: Lydeffektar

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
nn: Slett oppsett

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
nn: Slå av styreoppsettet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
nn: Tilbake til einingslista

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
nn: Endra namn på styreoppsettet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
nn: Slå på fysisk respons (viss støtta)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
nn: Internett-val

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
nn: Vis alltid påloggingsvindauget

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
nn: Kopla til Internett

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
nn: Slå på nettprat

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
nn: Slå på nettprat for spel over nettet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
nn: Ymse val

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
nn: Bruk spelarspesifikke handikapp

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
nn: Avinstaller fullstendige speldata

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
nn: Trykk «Enter» eller dobbeltklikk på eit oppsett for å endra det

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
nn: Legg til kontrollar

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
nn: * Kva oppsett som vert brukt, vert automatisk valt basert på tasten du brukar til å slutta deg til spelet.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
nn: Tema

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
nn: Minikart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
nn: Fleire spelarar (delt skjerm)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
nn: Skriftstorleik

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
nn: Kamera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
nn: Tilpassa …

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
nn: Vis talet på bilete per sekund

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
nn: Vis kva bonusar motspelarar har

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
nn: Vis totaltid i forteljingsmodus

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
nn: Vis totaltid for «speedrun»-forsøk

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
nn: Oppteiknings­oppløysing

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
nn: Grafiske effektar

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
nn: Sløringseffektar

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
nn: Vertikal synkronisering

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
nn: Tilpassa innstillingar …

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
nn: Oppløysing

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
nn: Fullskjerm

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
nn: Hugs vindaugsplasseringa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
nn: Bruk ny oppløysing

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
nn: Vel vanskegrad

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
nn: Vel spelmodus

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
nn: Bruk venstre/høgre til å velja lag, og trykk så start

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
nn: Raudt lag

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
nn: Blått lag

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
nn: Talet på rundar

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
nn: Talet på datamotstandarar

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
nn: Talet på blå datamotstandarar

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
nn: Tilfeldig turnering

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
nn: Innlogging

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
nn: Hugs passordet

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
nn: Slett

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
nn: Køyretøy­farge

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
nn: Du kan velja tema for brukarflata under «Brukarflate» i innstillingane.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
nn: Du kan slå på vising av kva bonusar motstandarane har under «Brukarflate» i innstillingane.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
nn: Du kan endra skriftstorleiken under «Brukarflate» i innstillingane.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
nn: Hjelpemenyen har mykje nyttig informasjon.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
nn: I éinspelarmodus kan du sjå om att og prøva å slå tidlegare lagra tidsløp.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
nn: Du finn meir informasjon om spelet på https://supertuxkart.net/.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
nn: Du får best effekt av kortvarig nitrobruk.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
nn: Berre bruk fartspiler når det er trygt. Lange, rette vegstrekningar i ideelt.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
nn: Ikkje bruk fleire fartspiler rett etter kvarandre. Vent heller til du har sakka farten igjen.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
nn: Sladding gjev mykje ekstra fart, så bruk det når det er trygt å bruka det.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
nn: Du kan bruka flugesmekka til å fjerna bomber og fallskjermar.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
nn: Du kan ikkje slutta å svinga mens du sladdar, så det er viktig at køyretøyet peikar i rett retning før du startar sladdinga.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
nn: Du får større startfart om set i gang med å akselerera alt ved «ferdig»-steget under startnedteljinga.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
nn: Viss du bremsar, kvittar du deg med fallskjermen raskare.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
nn: Først og fremst bør du konsentrera deg om kor du køyrer.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
nn: Redningsknappen er veldig nyttig.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
nn: Pass på når andre køyretøy er i nærleiken – dei kan prøva å angripa deg!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
nn: Du kan knusa basketballar viss du siktar godt når du kastar bowlingkuler, kaker eller sugekoppar baklengs.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
nn: Prøv å unngå å krasja med andre køyretøy – det mistar du mykje fart av.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
nn: Du kan bruka bowlingkuler til å skyva eller blokkera ballen.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
nn: I fotballmodus, hugs å arbeida som eit lag for å lukkast.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
nn: Viss du bommar på ballen og ein motstandar nærmar seg, kast ein bonusgjenstand på han eller still deg i vegen.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
nn: God plasseringsveksling (åtak og forsvar) er kjempeviktig.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
nn: Prøv å fylla opp med nitro tilsvarande minst to store flasker.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
nn: Bruk aldri dei tre bowlingkulene samtidig.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
nn: Gå ikkje i vegen for ein medspelar som har ballen. Men du kan godt takla motstandarar når dei har ballen.

note: I18N: ../stk-assets/karts/sara_the_racer/kart.xml
en: Pepper
nn: Pepar

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
nn: Djuphavsdykket

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
nn: Romsignal

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
nn: Labyrinten i Colosseum

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
nn: Landsbyen Lumen

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
nn: Kampøya

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
nn: Svartskogen

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
nn: Hole X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
nn: Kakaotempelet

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
nn: Maisgule marker

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
nn: Gran Paradiso ferieøy

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
nn: Haciendaen

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
nn: Frosen fotballbane

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
nn: Kva er gale, små hippiar? Saknar de den store gnu-leiaren dykkar?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
nn: De skjønar, han er i slottet mitt no, og vert servert til kveldsmat …

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
nn: Men eg er eit vennleg vesen, så me kan gjera ei avtale.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
nn: Viss de kan slå meg i kappløp, skal eg sleppa den gamle sulliken fri.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
nn:  Men de patetiske små naut slår aldri meg – køyrekongen!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
nn: Las Dunas arena

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
nn: Las Dunas stadion

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
nn: Rundt fyrtårnet

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
nn: Den gamle gruva

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
nn: Olivers mattetime

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
nn: Tusenfrykt

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
nn: Ramnkloppen herregard

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
nn: Solfylte sanddyner

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
nn: Nessies innsjø

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
nn: Høgfjellshotell

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
nn: Snødekte svingar

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
nn: Fotballbane

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
nn: Stadionet

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
nn: STK AS

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
nn: Tempel

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
nn: Vulkanøya

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
nn: Zen-hagen

en: Completed achievement "%s".
nn: Klarte bragda «%s»!

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
nn: Klarte ikkje kopla til tenaren for SuperTuxKart-tillegg.

en: Error downloading news: '%s'.
nn: Feil ved nedlasting av nyheiter: «%s»

en: Normal Race (Grand Prix)
nn: Vanleg løp (turnering)

en: Time-Trial (Grand Prix)
nn: Tidsløp (turnering)

en: Time-Trial - beat the replay
nn: Tidsløp – slå skuggekøyretøyet

en: Time-Trial - nitro challenge
nn: Tidsløp – nitroutfordring

en: Normal Race (single race)
nn: Vanleg løp (enkeltløp)

en: Time-Trial (single race)
nn: Tidsløp (enkeltløp)

en: Follow the Leader (single race)
nn: Følg leiaren (enkeltløp)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
nn: Retning: baklengs

en: New track '%s' now available
nn: Den nye bana «%s» er no tilgjengeleg

en: New game mode '%s' now available
nn: Den nye spelmodusen «%s» er no tilgjengeleg

en: New Grand Prix '%s' now available
nn: Den nye turneringa «%s» er no tilgjengeleg

en: New difficulty '%s' now available
nn: Den nye vanskegraden «%s» er no tilgjengeleg

en: New kart '%s' now available
nn: Det nye køyretøyet «%s» er no tilgjengeleg

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
nn: «Speedrun»-modus er slått av. Han kan berre slåast på dersom spelet ikkje har blitt lukka sidan du starta forteljingsmodusen.
    
    Viss du lukkar spelet før fullføring av forteljingsmodus, er ikkje lenger tidtakaren gyldig.
    
    Viss du vil bruka «speedrun»-modus, lag ein ny profil.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
nn: Gjest

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
nn: Gjest %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
nn: Oppsettfila var øydelagt, og vart derfor sletta.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
nn: Oppsettfila var for gammal, og vart derfor sletta.

en: Video recording started.
nn: Videoopptak starta.

en: Video saved in "%s".
nn: Videoen vart lagra i «%s».

en: Encoding progress:
nn: Kodar video:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
nn: FPS: %d/%d/%d – %d kilotrekantar – ping: %d ms

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
nn: Tips: %s

en: Loading
nn: Lastar

en: Mass
nn: Vekt

en: Maximum speed
nn: Toppfart

en: Acceleration
nn: Akselerasjon

en: Nitro efficiency
nn: Nitroeffektivitet

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
nn: %s (handikappa)

en: %s is ready
nn: %s er klar

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
nn: [ingen]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
nn: Venstre museknapp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
nn: Høgre museknapp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
nn: Avbryt

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
nn: Midtre museknapp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
nn: X1-museknapp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
nn: X2-museknapp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
nn: Rettetast

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Tab
nn: Tabulator

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
nn: Enter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
nn: Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Alt/Menu
nn: Alt/meny

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
nn: Mellomrom

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
nn: Venstre

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
nn: Opp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
nn: Høgre

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
nn: Ned

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
nn: Vel

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
nn: Hjelp

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
nn: Venstre logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
nn: Høgre logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
nn: Meny

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
nn: Kvilemodus

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
nn: - (bindestrek)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
nn: Desimal

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
nn: / (skråstrek)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
nn: Venstre Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
nn: Høgre Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
nn: Venstre kontroll

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
nn: Høgre kontroll

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
nn: Venstre meny

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
nn: Høgre meny

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
nn: Spel

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
nn: Spelkontroll-hatt %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
nn: Akse %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
nn: Akse %d snudd

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
nn: Akse %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
nn: Spelkontroll-knapp %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
nn: Museknapp %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
nn: Museakse %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
nn: Set opp tastane på nytt.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
nn: Spelstyringsfila er ikkje kompatibel med denne versjonen av spelet.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
nn: Venstre tommelspake trykk

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
nn: Høgre tommelspake trykk

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
nn: Venstre skulderknapp

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
nn: Høgre skulderknapp

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
nn: Styrekross opp

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
nn: Styrekross ned

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
nn: Styrekross venstre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
nn: Styrekross høgre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
nn: Venstre tommelspake høgre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
nn: Venstre tommelspake venstre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
nn: Venstre tommelspake ned

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
nn: Venstre tommelspake opp

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
nn: Høgre tommelspake høgre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
nn: Høgre tommelspake venstre

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
nn: Høgre tommelspake ned

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
nn: Høgre tommelspake opp

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
nn: Venstre triggerknapp

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
nn: Høgre triggerknapp

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
nn: «%s» kom ikkje med. Du må melda deg på tidlegare om du vil verta med!

en: Only the Game Master may act at this point!
nn: Berre spelleiaren kan gjera noko no!

en: %s has low battery level.
nn: %s har lite batteri att.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
nn: Kopla Wii-kontrollaren til Bluetooth-handsamaren, og trykk så «OK». Du finn meir informasjon på https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
nn: Trykk knapp 1 og 2 samtidig på Wii-kontrollaren for å setja han i oppdagingsmodus. Trykk så «OK». Du finn meir informasjon på https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
nn[0]: Fann %d Wii-kontrollar
nn[1]: Fann %d Wii-kontrollarar

en: Could not detect any wiimote :/
nn: Fann ikkje nokon Wii-kontrollar

en: Getting ready to race
nn: Gjer klar løp

en: Penalty time!!
nn: Straffetid!

en: Don't accelerate before 'Set!'
nn: Ikkje køyr før startsignalet går!

en: You can have at most 3 lives!
nn: Du kan maks ha 3 liv!

en: +1 life.
nn: +1 liv.

en: You were too slow!
nn: Du var for treg!

en: You won the race!
nn: Du vann løpet!

en: You finished the race in rank %d!
nn: Du fullførte løpet med %d poeng!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
nn: %s forlét spelet.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
nn: SuperTuxKart kan kopla til ein tenar for å lasta ned speltillegg og varsla deg om oppdateringar. Les meir om personvern på https://supertuxkart.net/Privacy. Ønskjer du å bruka denne funksjonaliteten? (For å endra dette seinare kan du gå til innstillingsvindauget, velja fana «Generelt» og kryssa av for «Kopla til Internett».)

en: Your screen resolution is too low to run STK.
nn: Skjermoppløysinga di er for låg til at du kan køyra STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
nn: Skjermkortdrivaren din er for gammal, og du må oppgradera han.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
nn: Skjermkortdrivaren din er veldig gammal. Sjå om det har komme ei drivaroppdatering. SuperTuxKart verkar best med ein drivar som støttar %s eller høgare. Spelet vil framleis køyra, men med redusert grafikkvalitet.

en: Server connection timed out.
nn: Tidsavbrot på sambandet til tenaren.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
nn: %s har det raude flagget!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
nn: Det raude flagget er tilbake!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
nn: %s har det blå flagget!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
nn: Det blå flagget er tilbake!

en: %s captured the blue flag!
nn: %s tok det blå flagget!

en: %s captured the red flag!
nn: %s tok det raude flagget!

en: Eggs: %d / %d
nn: Egg: %d/%d

en: Leader
nn: Leiar

en: Final lap!
nn: Siste runde!

en: Lap %i
nn: Runde %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
nn: %s av %s

en: New fastest lap
nn: Ny runderekord

en: WRONG WAY!
nn: FEIL VEG!

en: %s scored a goal!
nn: %s skåra!

en: Oops, %s made an own goal!
nn: Uff då – %s skåra sjølvmål!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
nn[0]: Det er no sett ut %i vogn med reservehjul!
nn[1]: Det er no sett ut %i vogner med reservehjul!

en: You have been eliminated!
nn: Du er no ute av løpet!

en: '%s' has been eliminated.
nn: %s er no ute av spelet.

en: Server has been shut down.
nn: Tenaren er stengd ned.

en: You were kicked from the server.
nn: Du vart sparka ut av tenaren.

en: You were kicked: Ping too high.
nn: Du vart sparka ut: For høge ping-verdiar.

en: Bad network connection is detected.
nn: Oppdaga dårleg nettverkssamband.

en: %s disconnected.
nn: %s kopla frå.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
nn: Trykk på spelarnamnet i lista for spelarhandsaming og rankingoversikt.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
nn: Vanskegrad: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
nn: Makstal spelarar: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
nn: Spelmodus: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
nn: Tidsgrense

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
nn: Målgrense

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
nn: Type fotballspel: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
nn: Turneringsframgang: %d/%d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
nn: Alle spelarane er på same lag.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
nn: Du er no eigar av tenaren.

en: Connection refused: Server is busy.
nn: Nekta tilkopling: Tenaren er oppteken.

en: Connection refused: You are banned from the server.
nn: Nekta tilkopling: Du er utestengd frå tenaren.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
nn: Nekta tilkopling: Feil passord til tenaren.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
nn: Nekta tilkopling: Speldataa er ikkje kompatible.

en: Connection refused: Server is full.
nn: Nekta tilkopling: Tenaren er full.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
nn: Nekta tilkopling: Ugyldig spelar prøvde å kopla seg til.

en: Failed to start the network game.
nn: Klarte ikkje starta nettverksspelet.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
nn: Løpet er ferdig, så du kan ikkje lenger delta eller vera tilskodar.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
nn: Kan ikkje delta, då det ikkje er fleire ledige plassar i arenaen.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
nn: Berre 1 spelar att. Går tilbake til lobbyen.

en: Server owner quit the game.
nn: Tenareigaren avslutta spelet.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
nn: Du vert tilskodar til neste løp.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
nn: %s vart med på det raude laget.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
nn: %s vart med på det blå laget.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
nn: %s vart med.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
nn: Trykk <%s> eller <%s> for å byta målspelar og <%s> eller <%s> for å byta kameraplassering.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
nn: Spelaren %s er no rapportert.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
nn: Klarte ikkje lasta ned speldata. Sjå til at du har nok ledig plass og at du er kopla til nettet, og prøv så på nytt.

en: No quick play server available.
nn: Ingen kjappstart-tenar er tilgjengeleg.

en: Cannot connect to server %s.
nn: Klarte ikkje kopla til tenaren %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
nn: Klarte ikkje oppdaga portnummer for tenaren %s.

en: Network grand prix has been finished.
nn: Nettverksturneringa er no ferdig.

en: Time Trial (Grand Prix)
nn: Tidsløp (turnering)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
nn: Fritt vilt

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
nn: Flaggrov

en: %s is now online.
nn: %s er no tilkopla.

en: %s and %s are now online.
nn: %s og %s er no tilkopla.

en: %s, %s and %s are now online.
nn: %s, %s og %s er no tilkopla.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
nn[0]: %d venn er no tilkopla.
nn[1]: %d vennar er no tilkopla.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
nn: %s er no på tenaren «%s».

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
nn[0]: Du har fått %d ny venneførespurnad!
nn[1]: Du har fått %d nye venneførespurnadar!

en: You have a new friend request!
nn: Du har fått ein ny venneførespurnad!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
nn: Klarte ikkje kopla til tenaren. Kontroller at Internett-sambandet fungerer, og prøv så på nytt.

en: Default
nn: Standard

en: None
nn: Ingen

en: Random
nn: Tilfeldig

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
nn: Rekordfila var for gammal, og
    alle rekordane vart derfor fjerna.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
nn: Følg leiaren

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
nn: Tre liv

en: Incomplete replay file will not be saved.
nn: Ufullstendig skuggeopptaksfil vert ikkje lagra.

en: Replay saved in "%s".
nn: Skuggeopptak lagra i «%s».

en: 1 week
nn: 1 veke

en: 2 weeks
nn: 2 veker

en: 1 month
nn: 1 månad

en: 3 months
nn: 3 månadar

en: 6 months
nn: 6 månadar

en: 9 months
nn: 9 månadar

en: 1 year
nn: 1 år

en: 2 years
nn: 2 år

en: Add-on name
nn: Namn

en: Updated date
nn: Dato oppdatert

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
nn: Ikkje installert

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
nn: %s av %s

en: Please wait while addons are updated
nn: Vent mens tillegga vert oppdaterte

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
nn: Klarte ikkje kontakta nettstaden som har speltillegga. Sjå til at du er kopla til Internett, og at ein brannmur ikkje hindrar SuperTuxKart å få kontakt med nettet.

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
nn: Vanleg

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
nn: Låst: Fullfør utfordringar for å få tilgang til meir!

en: Random Arena
nn: Tilfeldig arena

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
nn[0]: %d arena ikkje tilgjengeleg i éinspelarmodus.
nn[1]: %d arenaar ikkje tilgjengelege i éinspelarmodus.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
nn: Delmål

[ctx: achievement_info]
en: Progress
nn: Framgang

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
nn: Gjennomfør alle delmåla

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
nn: Gjennomfør alle delmåla samtidig

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
nn: Gjennomfør minst eitt delmål

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
nn: Talsummen til delmåla må oppnå vald verdi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
nn: Vunne løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
nn: Vunne vanlege løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
nn: Vunne tidsløp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
nn: Vunne «følg leiaren»-løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
nn: Vunne løp på rad

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
nn: Vunne løp på rad med vanskegraden ekspert eller SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
nn: Starta nybegynnarløp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
nn: Fullførte nybegynnarløp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
nn: Starta vidarekomne løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
nn: Fullførte vidarekomne løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
nn: Starta ekspertløp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
nn: Fullførte ekspertløp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
nn: Starta SuperTux-løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
nn: Fullførte SuperTux-løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
nn: Starta vanlege løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
nn: Fullførte vanlege løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
nn: Starta tidsløp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
nn: Fullførte tidsløp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
nn: Starta «følg leiaren»-løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
nn: Fullførte «følg leiaren»-løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
nn: Starta «3 liv»-kampar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
nn: Fullførte «3 liv»-kampar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
nn: Starta fotballkampar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
nn: Fullførte fotballkampar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
nn: Starta eggejakter

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
nn: Fullførte eggejakter

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
nn: Starta løp med skuggeopptak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
nn: Fullførte løp med skuggeopptak

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
nn: Starta flaggrov-kampar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
nn: Fullførte flaggrov-kampar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
nn: Starta «Fritt vilt»-kampar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
nn: Fullførte «Fritt vilt»-kampar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
nn: Brukte bonusar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
nn:  (1 løp)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
nn: Treff med bowlingkuler

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
nn: Treff med flugesmekka

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
nn: Alle treff

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
nn: Samanstøyt med same køyretøy

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
nn: Samla bananar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
nn: Sladding

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
nn:  (1 løp)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
nn: Starta løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
nn:  (maks på éi offisiell bane)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
nn: Fullførte løp

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
nn: Fullførte løp baklengs

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
nn: Fullførte løp åleine

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
nn: Løp med færre rundar enn er standard

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
nn: Løp med fleire rundar enn er standard

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
nn: Løp med minst dobbelt så mange rundar som er standard

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
nn: Starta eggejakter

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
nn: Fullførte eggejakter

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
nn:  (offisielle baner i samsvar med mål)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
nn: Nye spel­kontrollarar og styre­spakar vil automatisk dukka opp i spelkontrollar­oversikta når du koplar dei til.
    
    Du kan leggja til eit tasteoppsett med knappen nedanfor. Men merk at dei fleste tastatura ikkje støttar at du held inne mange tastar samtidig, og vil derfor fungera dårleg for fleire spelarar. Du kan òg kopla til fleire tastatur, men hugs at alle spelarane likevel må bruka ulike tastar.

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
nn: Legg til Wii-kontrollar

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
nn: Legg til tasteoppsett

en: Update
nn: Oppdater

en: Version: %d
nn: Versjon: %d

en: featured
nn: Anbefalt

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
nn: Storleik: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
nn: Klarte ikkje lasta ned tillegget

en: Problems installing the addon '%s'.
nn: Problem med installering av tillegget «%s».

en: Try again
nn: Prøv på nytt

en: Problems removing the addon '%s'.
nn: Problem med fjerning av tillegget «%s».

en: Background download completed.
nn: Bakgrunnsnedlastinga er no fullført.

en: Background download
nn: Bakgrunnsnedlasting

en: Background download has already started.
nn: Bakgrunnsnedlastinga er alt starta.

en: Current password invalid.
nn: Det gjeldande passordet er ugyldig.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
nn: Passordet må vera mellom 8 og 30 teikn langt.

en: Passwords don't match!
nn: Passorda er ikkje like.

en: Password successfully changed.
nn: Passordet er no endra.

en: Validating info
nn: Kontrollerer informasjon

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
nn[0]: Stadfest endring av oppløysinga innan %i sekund
nn[1]: Stadfest endring av oppløysinga innan %i sekund

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
nn: Skjermoppløysingar lågare enn 1024 × 768 og 1280 × 720 er ikkje offisielt støtta. Delar av spelet kan sjå feil ut.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
nn: Dronefølgje

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
nn: Tilpassa

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
nn: Av

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
nn: Berre viktige

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
nn: Låg

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
nn: Høg

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
nn: Veldig låg

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
nn: SuperTuxKart vil lasta ned fullstendige speldata (grafikk av høgare kvalitet og musikk), for å gje ei betre speloppleving. Dette vil bruka mobildata dersom du ikkje er tilkopla Wi-Fi.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
nn: SuperTuxKart vil lasta ned fullstendige speldata (grafikk av høgare kvalitet og musikk), for å gje ei betre speloppleving.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
nn: Skriv inn tenaradressa, eventuelt etterfølgt av kolon («:») og portnummer, eller vel adresse frå lista.

en: Invalid server address: %s.
nn: Ugyldig tenaradresse: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
nn: Baklengs

[ctx: column_name]
en: Difficulty
nn: Vanskegrad

[ctx: column_name]
en: Laps
nn: Rundar

[ctx: column_name]
en: Time
nn: Tid

[ctx: column_name]
en: Kart
nn: Køyretøy

[ctx: column_name]
en: User
nn: Brukar

[ctx: column_name]
en: Version
nn: Versjon

en: No
nn: Nei

en: Track
nn: Bane

en: Top %d High Scores
nn: Dei %d beste tidene

en: Number of karts: %d
nn: Talet på køyretøy: %d

en: Time target: %s
nn: Tidsmål: %s

en: Laps: %d
nn: Rundar: %d

en: Reverse: %s
nn: Baklengs: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
nn: (Tom)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
nn: Bruk opphavleg farge

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
nn: Vel ein farge frå fargestolpen

en: Don't show again
nn: Ikkje vis fleire gongar

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
nn: Spelarinfo

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
nn: Spelarnamn: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
nn: Spelarplassering: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
nn: Spark ut

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
nn: Byt lag

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
nn: Bruk handikapp

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
nn: Ikkje bruk handikapp

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
nn: Rapporter spelar

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
nn: Hentar rankingpoeng for %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
nn: Fortel tenaradministratoren om spelaren (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
nn: Trykk ein tast …
    (Trykk «Escape» for å avbryta.)

en: Press any key...
nn: Trykk ein tast …

en: Chat is disabled, enable in options menu.
nn: Prat i lobbyen er slått av. Du kan slå det på i innstillingane.

en: Back to Battle
nn: Tilbake til kampen

en: Setup New Game
nn: Set opp ny kamp

en: Restart Battle
nn: Start kampen på nytt

en: Exit Battle
nn: Avslutt kampen

en: Setup New Race
nn: Set opp nytt løp

en: Exit Race
nn: Avslutt løpet

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
nn: %s har ikkje fått rankingpoeng enno.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
nn: %s ligg på %d. plass på rankinglista, med %f poeng.

en: Username and/or email address invalid.
nn: Brukarnamnet eller e-postadressa er ugyldig.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
nn: Du finn bruksvilkåra for SuperTuxKart på «%s» Du må godta desse for å kunna registrera ein konto. Dersom du har spørsmål eller kommentarar, kan eit medlem av utviklingslaget hjelpa deg.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
nn: Nitroutfordring

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
nn: Skuggeopptaksløp

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
nn: Rundar: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
nn: Nødvending plassering: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
nn: Nødvendig tid: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
nn: Nødvendige nitropoeng: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
nn: Talet på datamotstandarar: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
nn: Kampmodus

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
nn: Type fotballspel

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
nn: Tenarplassering: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
nn: Gjeldande bane: %s

en: Rank
nn: Plass

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
nn: Spelar

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
nn: Poeng

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
nn: Tid spelt

en: Remove from bookmarks
nn: Fjern frå bokmerke

en: Input device already exists.
nn: Styreeininga finst frå før.

en: No player available for connecting to server.
nn: Ingen spelar tilgjengeleg for kopling til tenar.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
nn: Brukarnamn: %s

en: Cancel Request
nn: Avbryt førespurnad

en: Today
nn: I dag

en: Friend request sent!
nn: Venneførespurnad send!

en: Friend request accepted!
nn: Venneførespurnad godteken!

en: Friend request declined!
nn: Venneførespurnad avslått!

en: Friend removed!
nn: Venn fjerna!

en: Friend request cancelled!
nn: Venneførespurnad avbroten!

en: Processing
nn: Handsamar

en: Fetching last vote
nn: Hentar siste røyst

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
nn: Du kan endra karakteren du gav tidlegare ved å trykkja på stjernene under.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
nn: Du har ikkje røysta på dette tillegget enno. Vel karakter ved å trykkja på ei av stjernene nedanfor.

en: Vote successful! You can now close the window.
nn: Røyst registrert! Du kan no lukka vindauget.

en: Performing vote
nn: Røystar

en: Random Track
nn: Tilfeldig bane

en: Are you sure you want to remove '%s'?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna «%s»?

en: Do you want to save your changes?
nn: Vil du lagra endringane?

en: Laps
nn: Rundar

en: Reversed
nn: Baklengs

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
nn: Det oppstod ein feil ved lagringa av turneringa.

en: Select a track
nn: Vel bane

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
nn: Du klarte den lette utfordringa, og tente %i/%i poeng!

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
nn: Du klarte den middels vanskelege utfordringa, og tente %i/%i poeng!

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
nn: Du klarte den vanskelege utfordringa, og tente %i/%i poeng!

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
nn: Du klarte den SuperTux-vanskelege utfordringa, og tente %i/%i poeng!

en: You unlocked %s!
nn: Du låste opp %s!

en: Challenge Completed
nn: Klarte utfordringa

en: You unlocked track %0
nn: Du låste opp bana %0!

en: You unlocked grand prix %0
nn: Du låste opp turneringa %0!

[ctx: column_name]
en: Track
nn: Bane

[ctx: column_name]
en: Players
nn: Spelarar

en: Reload
nn: Last om att

en: Please enter the name of the grand prix
nn: Skriv inn eit namn på den nye turneringa

en: Please select a Grand Prix
nn: Vel ei turnering

en: User defined
nn: Sjølvlaga

en: Name is empty.
nn: Namnet er tomt.

en: Another grand prix with this name already exists.
nn: Det finst alt ei turnering med dette namnet.

en: Name is too long.
nn: Namnet er for langt.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
nn: Betre lukke neste gong!

en: You completed a challenge!
nn: Du klarte ei utfordring!

en: You won the Grand Prix!
nn: Du vann heile turneringa!

en: You completed the Grand Prix!
nn: Du fullførte turneringa!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
nn: Talet på køyretøy

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna denne rekorden?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna alle rekordane dine?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
nn: Kopla til eit tastatur eller ein spelkontrollar for å spela fleire over delt skjerm

en: Random Kart
nn: Tilfeldig køyretøy

en: Locked
nn: Låst

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
nn: Alle:
    Trykk på «Vel»-knappen for å verta med i spelet

en: Would you like to play the tutorial of the game?
nn: Ønskjer du å spela opplæringsbana?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
nn: Du kan ikkje spela over nettet utan Internett-tilgang. Viss du vil spela over nettet, vel «Kopla til Internett» i innstillingane.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
nn: Du kan ikkje lasta ned tillegg utan Internett-tilgang. Viss du vil lasta ned nye tillegg, vel «Kopla til Internett» i innstillingane.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
nn: Du kan ikkje lasta ned tillegg utan Internett-tilgang. Viss du vil lasta ned nye tillegg, vel «Kopla til Internett» i innstillingane.
    
    Men du kan godt sletta tillegg du tidlegare har lasta ned.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
nn: Tillegg-modulen er slått av i «Oppsett»-menyen

en: Please wait while the add-ons are loading
nn: Vent mens tillegga vert lasta inn

en: Are you sure you want to quit STK?
nn: Er du sikker på at du vil avslutta STK?

en: Create LAN Server
nn: Opprett LAN-tenar

en: %s's server
nn: %s sin tenar

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
nn: Baner i turnering

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
nn: Namnet må vera mellom 4 og 30 teikn langt.

en: Incorrect characters in password!
nn: Ugyldige teikn i passordet!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
nn: Klar

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
nn: Delta

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
nn: Tilskodar

en: Install addon
nn: Installer tillegg

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
nn: Vent til løpet («%s») er ferdig. Det er om lag så lenge til: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
nn: Vent til løpet er ferdig. Det er om lag så lenge til: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
nn: Vent til løpet («%s») er ferdig. Det har komme om lag så langt: %s %.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
nn: Vent til løpet er ferdig. Det har komme om lag så langt: %s %.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
nn: Vent til løpet er ferdig.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
nn[0]: Spelet startar når det er fleire enn %d spelar.
nn[1]: Spelet startar når det er fleire enn %d spelarar.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
nn[0]: Startar om %d sekund, eller når alle har trykt på «Klar».
nn[1]: Start om %d sekund, eller når alle har trykt på «Klar».

en: Connecting to server %s
nn: Koplar til tenaren «%s»

en: Finding a quick play server
nn: Leitar etter ein kjappstart-tenar

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
nn: Tid att: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
nn: Mål

en: Fetching achievements
nn: Hentar bragder

en: %s's profile
nn: Profilen til %s

en: Since
nn: Sidan

en: Fetching friends
nn: Hentar vennar

en: New Request
nn: Ny førespurnad

en: Pending
nn: Ventar

en: Offline
nn: Fråkopla

en: Enter new E-mail below
nn: Skriv inn ny e-postadresse nedanfor

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
nn: Den nye e-postadressa må vera mellom 5 og 254 teikn lang.

en: New Email is invalid!
nn: Den nye e-postadressa er ugyldig.

en: E-mail changed!
nn: E-postadressa er no endra.

en: Failed to change E-mail: %s
nn: Klarte ikkje endra e-postadresse: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
nn: Du må vera logga inn før du kan spela over Internett. Trykk på brukarnamnet ditt ovanfor.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
nn: Du kan ikkje spela over nettet utan Internett-tilgang. Viss du ønskjer å spela over nettet, gå til oppsettvindauget, vel fana «Brukarflate» og kryss av for «Kopla til Internett».

en: Searching
nn: Søkjer

en: Exit game
nn: Avslutt spelet

en: Could not create player '%s'.
nn: Klarte ikkje leggja til spelaren «%s».

en: User name cannot be empty.
nn: Brukarnamnet kan ikkje vera tomt.

en: Online username and password must not be the same!
nn: Nettbrukarnamnet og passordet kan ikkje vera like.

en: Emails don't match!
nn: E-postadressene er ikkje like.

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
nn: Nettbrukarnamnet kan berre innehalda bokstavane a–z (store/små), siffer, punktum, bindestrek og understrek.

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
nn: Nettbrukarnamnet må vera mellom 3 og 30 teikn langt.

en: Online username must not start with a number!
nn: Første teikn i nettbrukarnamnet kan ikkje vera eit siffer.

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
nn: E-postadressa må vera mellom 5 og 254 teikn lang.

en: Email is invalid!
nn: E-postadressa er ugyldig.

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
nn: Du får tilsendt ein e-post med informasjon om korleis du tek i bruk kontoen. Ver tolmodig, og eventuelt sjekk i mappa for reklame-e-post.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
nn: Internett-tilgang er slått av. Du kan slå han på i innstillingane.

[ctx: column_name]
en: Name
nn: Namn

[ctx: column_name]
en: Game mode
nn: Spelmodus

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
nn: Eigar

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
nn: Avstand (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
nn: Ukjend

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
nn: Fann ikkje IPv4-tilgang. Det kan vera du ikkje får tilgang til nokon tenarar.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
nn: Fann ikkje IPv6-tilgang. Det kan vera du ikkje får tilgang til nokon tenarar.

en: No server is available.
nn: Ingen tenarar er tilgjengelege.

en: Fetching servers
nn: Hentar tenaroversikt

en: Server Bookmarks
nn: Tenarbokmerke

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
nn: Viss fleirtalet av spelarane har valt same bane og innstillingar, vert avstemminga avslutta før tida.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
nn: Tilfeldig plassering av gjenstandar

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
nn: Talet på mål å vinna

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
nn: Køyr baklengs

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
nn: Låst: Fullfør utfordringar for å få tilgang til meir!

en: Action
nn: Handling

en: Key binding
nn: Tastebinding

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
nn: Fjern oppsett

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
nn: Bruk eining

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
nn: Slå på styreoppsettet

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
nn: Speltastar

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
nn: Menytastar

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
nn: Sving til venstre

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
nn: Sving til høgre

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
nn: Akselerer

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
nn: Brems/baklengs

note: I18N: Key binding name
en: Fire
nn: Skyt

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
nn: Sjå bakover

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
nn: Redning

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
nn: Pause

note: I18N: Key binding name
en: Up
nn: Opp

note: I18N: Key binding name
en: Down
nn: Ned

note: I18N: Key binding name
en: Left
nn: Venstre

note: I18N: Key binding name
en: Right
nn: Høgre

note: I18N: Key binding name
en: Select
nn: Vel

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
nn: Avbryt/tilbake

en: * A blue item means a conflict with another configuration
nn: * Eit blått element tyder at det er ein konflikt med eit anna oppsett

en: * A red item means a conflict in the current configuration
nn: * Raud tekst tyder at det er ein konflikt i oppsettet

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
nn: Åtvaring: Du bør ikkje bruka tasten «Shift», sidan alle tastar som endrar teikn når du held inne «Shift» ikkje vil fungera skikkeleg.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
nn: Er du sikker på at du vil fjerna dette oppsettet?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
nn: Vel namn på det nye oppsettet. La feltet stå tomt for å bruka standardnamnet.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
nn: Spelarar kan velja handikappa (vanskelegare)
    profilar på køyretøyskjermen

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
nn: Installer fullstendige speldata

en: Are you sure to uninstall full game assets?
nn: Er du sikker på at du vil avinstaller fullstendige speldata?

en: Keyboard %i
nn: Tastatur %i

en: Touch Device
nn: Peikeskjerm-eining

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
nn: Trykk på eininga du vil setja opp

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
nn: Systemspråket

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
nn: Nede til venstre

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
nn: På høgre side

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
nn: Gøymt

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
nn: Sentrert

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
nn: Venstre/høgre

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
nn: Oppe/nede

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
nn: Veldig liten

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
nn: Liten

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
nn: Middels

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
nn: Stor

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
nn: Veldig stor

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
nn: «Speedrun»-modus kan berre slåast på dersom spelet ikkje har blitt lukka sidan du starta forteljingsmodusen.
    
    Viss du lukkar spelet før fullføring av forteljingsmodus, er ikkje lenger tidtakaren gyldig.
    
    Viss du vil bruka «speedrun»-modus, lag ein ny profil.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
nn: Maksgrense for bilete per sekund

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
nn: Vertikal synkronisering («vsync») tvingar skjermkortet til å
    senda eit nytt bilete først når skjermen er klar til å visa det.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
nn: Full: eitt bilete per skjermoppdatering

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
nn: Vsync verkar berre dersom drivaren støttar det.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
nn: Partikkeleffektar: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
nn: Animerte figurar: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
nn: Dynamisk lyssetjing: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
nn: Lysspreiing: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
nn: Kantutjamning: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
nn: Omgjevnadsskugge: %s

en: Shadows: %s
nn: Skuggar: %s

en: Shadows: %i
nn: Skuggar: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
nn: Glød: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
nn: Kantlinjeglød: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
nn: Lyssjakt (gudestrålar): %s

en: Rendered image quality: %s
nn: Biletkvalitet: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
nn: Rørslesløring: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
nn: Djupneskarpleik: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
nn: Internett-tilgangen er slått av. Vil du slå han på?

en: You need to enter a password.
nn: Du må oppgje passord.

en: Logging out '%s'
nn: Loggar ut «%s»

en: Logging in '%s'
nn: Loggar inn «%s»

en: You can't delete the only player.
nn: Du kan ikkje sletta den einaste spelaren.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
nn: Er du sikker på at du vil sletta spelaren «%s»?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
nn: Klar

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
nn: Ferdig

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
nn: Køyr!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
nn: MÅL!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
nn: Ventar på andre

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
nn: Ventar på tenaren

note: I18N: string used to show the song title (e.g. "Sunny Song")
en: "%s"
nn: «%s»

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
nn: av

en: Collect nitro!
nn: Samla nitro!

en: Follow the leader!
nn: Følg leiaren!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
nn: %i beste

en: Challenge Failed
nn: Klarte ikkje utfordringa

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
nn: Trykk på podiet for å starta opplæringsbana

en: Press fire to start the tutorial
nn: Trykk skyt for å starta opplæringsbana

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
nn: Trykk på podiet for å starta utfordringa

en: Press fire to start the challenge
nn: Trykk skyt for å starta utfordringa

en: Quit the server
nn: Kopla frå tenaren

en: You completed challenges!
nn: Du klarte utfordringar!

en: Abort Grand Prix
nn: Avbryt turneringa

en: Restart
nn: Start på nytt

en: Back to challenge selection
nn: Tilbake til val av utfordring

en: Race against the new ghost replay
nn: Spel mot det nye skuggeopptaket

en: Back to the menu
nn: Tilbake til menyen

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
nn: Er du sikker på at du vil avbryta turneringa?

en: Red Team Wins
nn: Det raude laget vann

en: Blue Team Wins
nn: Det blå laget vann

en: It's a draw
nn: Uavgjort

en: Eliminated after %s
nn: Ute etter %s

en: Eliminated
nn: Ute

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
nn: (Sjølvmål)

en: Track %i/%i
nn: Bane %i/%i

en: Grand Prix progress:
nn: Turneringsframgang

en: Highscores
nn: Beste tider

en: Best lap time: %s
nn: Beste rundetid: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
nn: av %s

en: You completed the challenge!
nn: Du klarte utfordringa!

en: You failed the challenge!
nn: Du klarte ikkje utfordringa!

en: Reached Requirements of SuperTux
nn: Oppfylte SuperTux-krava

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
nn: Alt er lov, så plukk opp våpen og bruk dei på motstandarane!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
nn: Inneheld ingen bonusar, så berre køyreteknikken din avgjer resultatet!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
nn: Følg etter leiaren, men hald deg bak han!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
nn: Treff dei andre med våpen heilt til dei ikkje har nokon liv att.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
nn: Få ballen i motsett mål for å skåra poeng.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
nn: Utforsk banene for å finna alle dei gøymde egga!

en: Race against ghost karts and try to beat them!
nn: Køyr mot skuggekøyretøy og prøv å slå dei!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
nn: Fullfør så mange rundar du klarar innan oppgjeven tid.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
nn: Trykk på den raude eller blå fotballen for å velja lag

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
nn: Bana er laga av %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
nn: Makstal spelarar: %d

en: Number of red team AI karts
nn: Talet på raude datamotstandarar

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
nn: Du kan ikkje spela denne turneringa, då ho inneheld baner som ikkje er opplåste.

note: I18N: track group name
en: all
nn: alle

en: Locked!
nn: Låst!

en: %s MB
nn: %s MiB

en: %s KB
nn: %s KiB

note: I18N: Format for dates (%d = day, %m = month, %Y = year). See http://www.cplusplus.com/reference/ctime/strftime/ for more info about date formats.
en: %d/%m/%Y
nn: %d.%m.%Y

en: Complete all challenges to unlock the big door!
nn: Klar alle utfordringane for å låsa opp den store døra!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
nn: Du treng fleire poeng
    for å kunna prøva deg på
    denne utfordringa. Du
    kan sjå kva utfordringar
    som tilgjengelege på kartet.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
nn: Akselerer med <%s>, og styr med <%s> og <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
nn: Akselerer ved å trykka oppe på rattet, og styr ved å dra det til venstre og høgre.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
nn: Akselerer ved å flytta akselerometeret oppover, og styr ved å vippa mobilen/eininga.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
nn: Akselerer ved å flytta akselerometeret oppover, og styr ved å dreia mobilen/eininga.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
nn: Plukk opp gåver, og trykk så skyteknappen <%s> for å verta kvitt desse kassane!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
nn: Plukk opp gåver, og trykk så på bowlingkula for å verta kvitt desse kassane!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
nn: Trykk <%s> for å sjå bak deg.
    Utløys våpenet med <%s> mens du held inne <%s> for å skyta det bakover!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
nn: Trykk på spegelen for å sjå bak deg.
    Skyt bakover ved å halda inne spegelen mens du sveipar til bowlingkula!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
nn: Trykk <%s> for å bruka nitroflaskene!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
nn: Trykk på nitroflaska for å bruka nitroen!

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
nn: Plukk opp nitroflasker (me skal bruka dei etter svingen).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
nn: Oi sann! Når du får problem, kan du trykkja <%s> for å verta redda.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
nn: Oi sann! Når du får problem, kan du trykkja på fuglen for å verta redda.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
nn: Akselerer og trykk <%s> mens du svingar for å sladda.
    Om du sladdar litt, kan du klara å ta krappare svingar.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
nn: Akselerer og trykk på sladdehjula mens du svingar for å sladda.
    Om du sladdar litt, kan du klara å ta krappare svingar.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
nn: Viss du klarar å sladda i fleire sekund, får du også ein fartsbonus som lønn for strevet!

en: You are now ready to race. Good luck!
nn: Du er no klar til å køyra ekte løp. Lukke til!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
nn: Eit racerspel i 3D med open kjeldekode

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
nn: tux;spel;billøp;racerspel;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
nn: Racerkøyretøy – nitroar – action! SuperTuxKart eit racerspel i 3D, med open kjeldekode og mange ulike køyretøy, baner og spel­modusar. Målet er eit spel med meir vekt på underhaldning enn på realisme – eit som gjev mykje moro for folk i alle aldrar.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
nn: Me har fleire baner du kan køyra på – med spennande tema som djuphavet, bonde­landet, jungelen og verds­rommet! Køyr så godt du kan, for å unngå at motstandarane klarar å komma forbi deg. Og ikkje et bananane! Pass deg òg for bowling­kulene, suge­koppane, tyggisane og kakene som motstandarane prøver å hiva på deg for å øydeleggja.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
nn: Du kan blant anna konkurrera mot vennar eller datamaskina i enkeltløp, ulike turneringar og kampmodus, eller prøva å slå gamle tidsrekordar! Og ønskjer du ei større utfordring, kan du møta og prøva deg mot spelarar frå heile verda via nettet!

en: This game has no ads.
nn: Spelet er heilt utan reklame.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
nn: Dette er ein ustabil testversjon av SuperTuxKart med dei nyaste forbetringane. Han er hovudsakleg meint for testing, slik at den endelege versjonen vert så god som mogleg.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
nn: Denne versjonen kan installerast parallelt med den stabile versjonen på denne eininga.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
nn: Viss du vil vera sikra ei meir stabil spel­oppleving, bør du bruka den stabile versjonen: %s

en: SuperTuxKart Team
nn: SuperTuxKart-utviklarlaget
