SuperTuxKart - en to pt translation catalogue (1028 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
pt: O STK está a extrair os dados do jogo...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
pt: Ocorreu um erro ao extrair os dados do jogo

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
pt: Verifica se o teu dispositivo tem espaço suficiente ou tenta reinstalar o jogo.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
pt: Sair

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
pt: Cristóvão Colombo

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
pt: Joga cada pista oficial pelo menos uma vez.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
pt: Atinge 10 karts com uma bola de boliche.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
pt: Arqui-Rival

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
pt: Atinge o mesmo kart pelo menos 5 vezes numa corrida.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
pt: Maratonista

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
pt: Termina uma corrida com pelo menos o dobro do número padrão de voltas de uma pista.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
pt: Derrapagens consecutivas

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
pt: Derrapa 5 vezes numa única volta.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
pt: Condutor de Ouro

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
pt: Ganha uma corrida contra pelo menos 3 inteligências artificiais em uma corrida normal, uma corrida em contra-relógio e em uma corrida de seguir o líder.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
pt: Amor aos Powerups

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
pt: Usa 10 ou mais powerups numa corrida.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
pt: Imparável

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
pt: Ganha 5 corridas seguidas contra pelo menos 3 inteligências artificiais. Cuidado. Reiniciar uma corrida contará como perder a corrida.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
pt: Amante de Bananas

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
pt: Apanha um mínimo de 5 bananas numa corrida.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
pt: É um segredo

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
pt: A sério... é um segredo.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
pt: Caçador de Mosquitos

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
pt: Trata os teus oponentes como mosquitos! Com o mata-moscas, esmaga-os pelo menos 5 vezes numa corrida.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
pt: Além da sorte

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
pt: Ganha 10 corridas de seguida na dificuldade Perito ou SuperTux contra pelo menos 5 inteligências artificiais. Cuidado. Reiniciar uma corrida contará como perder a corrida.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
pt: Parque dos Pinguins

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
pt: Pista Fora dos Circuitos Habituais

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
pt: Até à Lua e de Volta

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
pt: No Fim do Mundo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
pt: Instalar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
pt: Desinstalar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
pt: Voltar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
pt: Seleciona o tipo de controlador que preferes

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
pt: Acelerómetro

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
pt: Giroscópio

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
pt: Volante

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
pt: Aceleração automática

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
pt: Podes alterar mais tarde nas configurações de dispositivos de toque.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
pt: Aplicar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
pt: Definições do Dispositivo de Toque

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
pt: Geral

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
pt: Dispositivo ativado

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
pt: Botões invertidos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
pt: Escala dos botões

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
pt: Avançado

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
pt: Zona morta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
pt: Sensibilidade X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
pt: Sensibilidade Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
pt: Restaurar padrão

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
pt: Sim

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
pt: Cancelar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
pt: Aceitar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
pt: Reverter

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
pt: Definições de Câmera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
pt: Câmera de Jogo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
pt: CDV (Campo de Visão)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
pt: Distancia

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
pt: Ângulo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
pt: Camara Suave

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
pt: Câmera de Trás

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
pt: Seguir a bola no modo Futebol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
pt: Reverter

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
pt: Definições Gráficas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
pt: Elementos avançados (luzes, etc.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
pt: Sombras

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
pt: Resplandecer

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
pt: Eixo de luz (raios de Deus)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
pt: Oclusão do ambiente

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
pt: Campo de visão

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
pt: Aura (linhas de contorno)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
pt: Anti-serrilhado

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
pt: Desfoque de movimento

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
pt: Luz baseada em imagem

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
pt: Dispersão da Luz

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
pt: Personagens animados

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
pt: Compressão de texturas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
pt: Efeitos de partículas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
pt: Qualidade da imagem renderizada

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
pt: Detalhes da geometria

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
pt: * Reinicia o STK para aplicar as alterações.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
pt: Fechar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
pt: Aceitar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
pt: Gravar uma repetição fantasma da corrida

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
pt: Assistir apenas à repetição

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
pt: Comparar com outro fantasma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
pt: Iniciar a corrida

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
pt: Comparar fantasma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
pt: Remover

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
pt: Objetivo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
pt: Progresso

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
pt: Alterar a palavra-passe

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
pt: Palavra-passe atual

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
pt: Nova palavra-passe

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
pt: Confirmar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
pt: Submeter

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
pt: Voltar à Corrida

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
pt: Voltar ao lobby

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
pt: Reiniciar Corrida

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
pt: Desistir da Corrida

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
pt: Opções

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
pt: Ajuda

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
pt: Sair do Servidor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
pt: Ver

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
pt: Os 10 melhores jogadores

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
pt: Atualizar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
pt: Recuperação da Conta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
pt: Vais receber um email com informações detalhadas sobre como alterar a palavra-chave. Por favor tem paciência e lembra-te de verificar a pasta de emails indesejados ou spam.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
pt: Preenche o nome de utilizador e o endereço de email que introduziste ao criar a conta para poderes alterar a tua palavra-passe.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
pt: Nome de Utilizador

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
pt: E-mail

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
pt: Termos de Acordo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
pt: Concordo com os termos apresentados e tenho mais de 13 anos.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
pt: Configuração do Servidor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
pt: Dificuldade

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
pt: Principiante

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
pt: Intermédio

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
pt: Perito

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
pt: Modo de jogo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
pt: Corrida normal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
pt: Contra-relógio

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
pt: Batalha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
pt: Futebol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
pt: Palavra-chave

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
pt: Entrar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
pt: Adicionar servidor aos marcadores

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
pt: Adicionar jogador

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
pt: Nome

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
pt: Desvantagem

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
pt: Clica no botão 'Todos os jogadores prontos' após a lista de jogadores estar pronta.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
pt: Todos os jogadores prontos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
pt: Limpar jogadores

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
pt: Informação do Utilizador

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
pt: Adicionar Amigo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
pt: Recusar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
pt: Votar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
pt: Em pausa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
pt: Voltar ao Jogo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
pt: Escolher o kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
pt: Voltar ao menu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
pt: Pressiona completamente e larga...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
pt: Atribuir à tecla ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
pt: Não atribuir nada

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
pt: Configuração de Corridas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
pt: Continuar

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
pt: Add-Ons do SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
pt: Atualizado

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
pt: Avaliação >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
pt: Pistas

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
pt: Instalado

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
pt: Padrão

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
pt: Todos

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
pt: Créditos

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
pt: Todas as Pistas

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
pt: Editar campeonato

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
pt: Mover para cima

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
pt: Mover para baixo

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
pt: Adicionar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
pt: Editar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
pt: Guardar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
pt: Número de voltas:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
pt: Sentido contrário:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
pt: Seleção de Repetição Fantasma

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
pt: Caça aos Ovos

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
pt: Mostrar apenas os melhores tempos

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
pt: Comparar repetição

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
pt: Mostrar apenas repetições na dificuldade atual

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
pt: Mostrar apenas repetições que correspondem à versão atual

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
pt: Ocultar repetições de corridas multi-jogador

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
pt: Gravar uma repetição fantasma

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
pt: Karts I.A

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
pt: Sentido contrário

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
pt: Tempo máximo (minutos)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
pt: Grupo de pistas

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
pt: Continuar Campeonato gravado

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
pt: Editor de Campeonato

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
pt: Novo

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
pt: Copiar

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
pt: Mudar o nome

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
pt: Guardar Campeonato

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
pt: Ajuda do SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
pt: Modos de Jogo

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
pt: Modo História

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
pt: Classes de karts

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
pt: Multi-Jogador

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
pt: Começar o tutorial

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
pt: Apanha caixas de presente azuis, estas vão dar-te powerups.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
pt: Evita as bananas!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
pt: Apanhar nitro permite obteres impulsos de velocidade quando quiseres carregando na tecla ou botão apropriados. Podes ver o teu nível atual de nitro no nível que está no canto inferior direito do ecrã durante a corrida.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
pt: Se vires um botão com um cadeado como este, terás de completar um desafio para desbloqueá-lo.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
pt: Podes derrapar carregando numa tecla ou botão especiais. Várias derrapagens curtas sucessivas ajudam a fazer curvas apertadas; enquanto que derrapagens médias irão aumentar a tua velocidade, as derrapagens longas ainda mais. Não podes parar enquanto estiveres a derrapar, por isso orienta o teu kart com cuidado antes de sair da curva!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
pt: Podes começar uma corrida com um impulso premindo o botão de acelerar quando a palavra "Preparar!" aparecer, antes do começo da corrida

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
pt: * Os atalhos de teclado podem ser vistos e alterados no menu de Opções

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
pt: O SuperTuxKart tem vários modos de jogo:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
pt: Corrida Normal: Todos os powerups são permitidos, por isso, recolhe-os e usa-os com eficiência!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
pt: Corrida contra-relógio: Não há powerups, por isso as tuas habilidades de condução é o que importa!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
pt: Seguir o Líder: Disputa pelo segundo lugar,  porque o último carro será desqualificado sempre que o cronómetro chega ao zero. Atenção: Ir à frente do líder também poderá fazer seres eliminado!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
pt: Existem três tipos de modo de batalha: Em "Batalha de 3 Vidas" tens de acertar nos teus adversários com armas até que eles percam as suas vidas. Em "Todos Contra Todos" o jogador que acertar mais nos outros vence, em quantidade de acertos ou em limite de tempo. Em "Captura a Bandeira", a tua equipa tem de trazer a bandeira da equipa adversária até à base da tua equipa, desde que a tua bandeira não seja capturada pela outra equipa.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
pt: Futebol: Usa o teu kart para empurrar a bola para a baliza adversária para marcar golos.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
pt: Caça aos Ovos: Explora as pistas para encontrar todos os ovos escondidos.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
pt: Corrida de Repetição Fantasma: Corre contra repetições fantasmas no modo "Corrida Contra o Relógio" ou "Caça aos Ovos"! Também poderás gravar as tuas próprias repetições.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
pt: * Muitos destes modos também podem ser jogados como se fosse um Campeonato. Em vez de fazeres uma corrida, jogas várias de seguida. Quanto melhor for a tua posição, mais pontos ganhas. No fim, o jogador que tiver mais pontos ganha a taça.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
pt: Para ajudar-te a ganhar, aqui estão alguns powerups que podes apanhar:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
pt: Pastilha Elástica - Protege-te com um escudo, ou utiliza-a enquanto olhas para trás para deixar a pastilha elástica atrás de ti.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
pt: Zipper (Impulsão): Dá-te um grande impulso de velocidade. Mas cuidado para não perderes o controlo do teu kart!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
pt: Bolo: Dispara contra o rival mais próximo, é melhor em distâncias curtas e retas compridas. Também afeta outros karts próximos da explosão.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
pt: Desentupidor - Acerta no kart à tua frente para o puxares para trás, ou no que está atrás para o cegares.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
pt: Bola de Bowling: É lançada em frente até atingir alguém. A bola faz ricochete nas paredes. Se estiveres a olhar para trás, a bola será lançada para trás.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
pt: Pára-quedas - Abranda todos os karts à tua frente.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
pt: Alternador: Caixas de presentes são transformadas em bananas, garrafas de nitro em pastilhas elásticas, e vice-versa por um curto período de tempo.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
pt: Bola de Basquete - Saltita atrás do líder e pode esmagar ou abrandar karts que se meterem no seu caminho.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
pt: Mata-Moscas - Esmaga os karts próximos, abrandando-os. Também pode ser usada para remover pára-quedas e bombas.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
pt: Apanhar uma banana pode resultar num dos seguintes efeitos no kart:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
pt: Âncora - abranda repentinamente o kart.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
pt: Pára-quedas: Abranda o kart, mas menos que a âncora. Quanto mais rápido fores, mais irá diminuir a tua velocidade.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
pt: Bomba: explode após algum tempo, atirando o kart ao ar. Bate noutro kart para transferir a bomba para o outro kart.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
pt: O malvado Nolok capturou Gnu! Aqui estão algumas dicas para ajudar-te:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
pt: Este ícone no mini-mapa mostra os desafios disponíveis que não completaste. No canto superior direito do ecrã, também mostra os pontos que tens atualmente. Completa o maior número de desafios possível e Nolok aceitará correr contra ti. Ganha para libertares o Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
pt: Quando completas um desafio, ganhas uma taça. Cada taça vale vários pontos. Quanto maior for a dificuldade do desafio concluído, melhor será a taça e mais pontos serão adicionados.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
pt: Quando ganhas o número de pontos indicado abaixo deste ícone, serás presenteado com uma surpresa. Existem várias para colecionar.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
pt: Nem todos os karts se conduzem da mesma forma. Cada um pertence a classes com várias diferenças:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
pt: Peso - existem três classes de karts, dependendo do seu peso: leve, médio e pesado. Os karts mais pesados são menos afetados por pára-quedas e são mais resistentes a explosões.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
pt: Aceleração: útil no início da corrida, após um acidente ou em pistas com muitas curvas fechadas. Quanto mais leve for o kart, mais rápido ele acelera, especialmente a baixas velocidades.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
pt: Velocidade máxima: quanto maior, mais rápido o kart pode ir. É útil em pistas com linhas retas e curvas suaves. Os karts mais pesados têm uma velocidade máxima superior.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
pt: Eficiência do nitro - Quanto maior for, maior será o impulso que terás de uma garrafa de nitro. Um kart mais leve terá uma eficiência de nitro maior.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
pt: Se seguires de trás de outro kart por alguns segundos, receberás um bónus de cone de ar quando fores ultrapassá-lo. Quanto mais leve for o teu kart, mais fácil será fazê-lo.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
pt: SuperTuxKart pode ser jogado no modo multi-jogador online...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
pt: Primeiro, seleciona o ícone "online" no menu principal. Escolhe entre rede local ou rede global (isto requer que a Internet esteja ativada nas opções). Em seguida, podes criar o teu próprio servidor com opções personalizadas ou escolher entre uma lista de servidores existentes para participar. Alguns servidores são servidores recomendados com a opção de corridas de classificação.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
pt: Assim que entrares num servidor, a partida começará quando o dono decidir (indicado por uma coroa). Servidores oficiais poderão começar assim que houver jogadores suficientes. Irás poder escolher o teu kart e votar na proxima pista ou arena assim que o servidor iniciar a contagem decrescente. Um addon só podera ser usado se o servidor e todos os jogadores presentes o tiverem.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
pt: ... ou no mesmo dispositivo:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
pt: Primeiro necessitarás de vários dispositivos de entrada. Usa a tecla de configuração de entrada para configurá-los. Vários gamepads ou controlos são ideais: no(s) teclado(s), cada jogador necessita de um conjunto diferente de teclas, e a maioria dos teclados não é apropriada para o modo multi-jogador porque não suportam o uso de várias teclas em simultâneo.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
pt: Quando dispositivos de entrada estiverem configurados, seleciona 'Multi-Jogador em Ecrã Dividido' no menu principal. Cada jogador poderá pressionar o botão 'Disparar' do seu controlador ou teclado para juntar ao jogo, e usar o seu dispositivo de entrada para escolher o seu kart. O jogo continuará quando todos os jogadores tiverem selecionado o seu kart. Nota que o rato poderá não ser usado nesta operação.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
pt: Seleção de Melhores Tempos

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
pt: Contagem de Voltas

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
pt: Campeonato

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
pt: Escolhe um Kart

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
pt: Um jogador

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
pt: Multi-Jogador em Ecrã Dividido

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
pt: Add-Ons

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
pt: Melhores Tempos

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
pt: Proezas

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
pt: Editor de Campeonato

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
pt: Sobre

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
pt: Criação de Servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
pt: Nome do servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
pt: Número máximo de jogadores

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
pt: Palavra-chave para o servidor privado (opcional)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
pt: Criar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
pt: Rede Local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
pt: Encontrar Servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
pt: Criar Servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
pt: Iniciar corrida

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
pt: Configuração

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
pt: Ativar divisão do ecrã ou desvantagem em jogadores

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
pt: Rede local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
pt: Rede global

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
pt: Introduzir endereço do servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
pt: O teu perfil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
pt: Classificações de jogadores

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
pt: Amigos

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
pt: Procurar mais amigos:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
pt: Procurar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
pt: Rede Global

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
pt: Jogo Rápido

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
pt: Definições da Conta

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
pt: Palavra-passe:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
pt: Alterar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
pt: Criar Utilizador

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
pt: Nova Conta Online

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
pt: Conta Online Existente

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
pt: Conta Offline

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
pt: Nome Local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
pt: Nome de utilizador Online

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
pt: Limpar palavra-chave

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
pt: Podes jogar sem criar uma conta online selecionando uma conta offline. Mas assim não poderás ligar-te aos teus amigos, votar em add-ons, etc. Por favor lê o nosso acordo de privacidade em http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
pt: Seleção do Servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
pt: Mostrar servidores privados

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
pt: Usar conecção IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
pt: Procurar Utilizador

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
pt: Opções do SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
pt: Gráficos

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
pt: Áudio

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
pt: Jogadores

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
pt: Controlos

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
pt: Idioma

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
pt: Música

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
pt: Ativado

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
pt: Efeitos Sonoros

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
pt: Eliminar Configuração

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
pt: Desativar Configuração

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
pt: Voltar à lista de dispositivos

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
pt: Renomear Configuração

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
pt: Ativar vibração (Force Feedback, se for suportado)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
pt: Opções de Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
pt: Mostrar sempre o ecrã de início de sessão

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
pt: Ligar à Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
pt: Ativar bate-papo online

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
pt: Ativar conversa em jogos pela Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
pt: Opções extra

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
pt: Ativar desvantagem em jogadores

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
pt: Desinstalar o pacote completo dos recursos do jogo

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
pt: Carrega na tecla Enter ou clica 2 vezes num dispositivo para o configurar

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
pt: Adicionar dispositivo

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
pt: * A configuração a usar será assumida da qual a tecla "Selecionar" é premida para entrares no jogo.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
pt: Tema

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
pt: Mini-mapa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
pt: Tipo de Ecrã Dividido

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
pt: Tamanho do tipo de letra

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
pt: Câmera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
pt: Personalizada...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
pt: Mostrar FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
pt: Mostrar os powerups dos outros karts

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
pt: Ativar o temporizador para o Modo História

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
pt: Ativar o temporizador para Speedrun

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
pt: Resolução da renderização

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
pt: Nível de Efeitos Gráficos

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
pt: Nivel de Efeitos de Desfoque

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
pt: Sincronização Vertical

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
pt: Definições personalizadas...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
pt: Resolução

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
pt: Ecrã inteiro

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
pt: Memorizar localização da janela

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
pt: Aplicar nova resolução

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
pt: Seleciona uma dificuldade

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
pt: Escolhe o modo de jogo

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
pt: Usa esquerda/direita para escolher a tua equipa e pressiona disparar

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
pt: Equipa Vermelha

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
pt: Equipa Azul

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
pt: Número de voltas

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
pt: Número de karts I.A

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
pt: Número de Karts I.A na equipa azul

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
pt: Campeonato Aleatório

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
pt: Entrar

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
pt: Lembrar palavra-chave

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
pt: Eliminar

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
pt: Cor do kart

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
pt: O tema da Interfaçe pode ser mudada nas definições de IU.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
pt: Poderás ver os powerups dos outros karts ao ativares a sua opção nas definições de IU.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
pt: O tamanho da fonte de letras pode ser mudado nas definições de IU.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
pt: A secção de ajuda contem imensas informações úteis.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
pt: No modo Um Jogador, podes ver e correr contra repetições de contra-relógio.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
pt: Podes visitar https://supertuxkart.net/ para mais informações sobre o jogo.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
pt: Carregar apenas uma vez, sem manter premido, para usar o nitro, é mais eficiente.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
pt: Usa zippers só quando for ideal. Secções longas em linha reta são um bom exemplo para o uso de zippers.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
pt: Não uses vários zippers de seguida, espera até que o seu efeito desapareça, se não acabas por desperdiçá-los.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
pt: Derrapar faz-te mais rápido, por isso derrapa sempre que for possível.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
pt: O mata-moscas pode ser usado para remover bombas ou pára-quedas.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
pt: Não consegues parar de virar enquanto derrapas. Uma boa orientação do teu kart no começo de uma derrapagem é primordial.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
pt: Podes ter um impulso no principio da corrida se começares a acelerar no momento em que "Preparar" aparecer.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
pt: Travar até um certo ponto livra-te dos pára-quedas mais rapidamente.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
pt: Tem sempre em foco onde o teu kart vai.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
pt: O botão de resgatar (reiniciar, que te põe de volta na pista em segurança) é muito útil.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
pt: Tem cuidado quando estiveres perto de outros karts, eles podem-te atacar!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
pt: Bolas de basket podem ser destruidas atingindo-as com bolas de bowling, bolos or desentupidores.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
pt: Evita bater por detrás dos outros, isto vai-te abrandar.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
pt: Podes usar bolas de bowling para chutar ou bloquear a bola.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
pt: No modo futebol, trabalha sempre com a tua equipa para obter bons resultados.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
pt: Se falhares em acertar na bola e um adversário estiver a aproximar-se, tenta acertar-lhes com um powerup ou bloqueia o seu caminho.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
pt: Uma boa rotação de posições entre a equipa (ataque e defesa) é essencial.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
pt: Tenta sempre apanhar e guardar pelo menos dois barris de nitro.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
pt: Nunca dispares as três bolas de bowling todas de seguida.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
pt: Não atrapalhes o teu colega de equipa se este estiver com a bola, poderás sempre atingir adversários a tentar pará-lo de marcar.

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
pt: Suzana

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
pt: Abismo Antedeluviano

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
pt: Sinal Alienígena

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
pt: Labirinto dos Gladiadores

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
pt: Cidade das Candelas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
pt: Ilha da Batalha

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
pt: Floresta Negra

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
pt: Templo do Cacau

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
pt: Atravessamento do Campo de Milho

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
pt: Forte Magma

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
pt: Ilha Grande Paraíso

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
pt: Fazenda

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
pt: Campo de Futebol Gelado

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
pt: O que é que se passa? O vosso líder desapareceu?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
pt: Sim, ele está no meu castelo e servir-me-á para sempre...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
pt: Mas como sou uma criatura justa, por isso proponho-te um acordo.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
pt: Se me conseguires vencer na corrida, eu liberto o teu líder.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
pt:  Mas as suas ações patéticas nunca me conseguirão vencer - Rei dos Karts!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
pt: Arena Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
pt: Estádio de futebol Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
pt: À Volta do Farol

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
pt: Mina Antiga

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
pt: Mini-golfe

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
pt: Aula de Matemática do Oliver

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
pt: Parque da Abóbora

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
pt: Mansão Ravenbridge

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
pt: Areias Movediças

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
pt: Pocinha do Nessie

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
pt: Estância do Norte

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
pt: Pico de Neve

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
pt: Campo de Futebol

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
pt: Estádio

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
pt: Empresa STK

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
pt: Templo

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
pt: Ilha do Vulcão

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
pt: Jardim Zen

en: Completed achievement "%s".
pt: Proeza concluída "%s".

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
pt: Não foi possível ligar ao servidor de add-ons do SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
pt: Erro ao descarregar as notícias: '%s'.

en: Normal Race (Grand Prix)
pt: Corrida Normal (Campeonato)

en: Time-Trial (Grand Prix)
pt: Contra-relógio (Campeonato)

en: Time-Trial - beat the replay
pt: Contra-relógio - Ganha contra o fantasma

en: Time-Trial - nitro challenge
pt: Contra-relógio - desafio coleta de nitro

en: Normal Race (single race)
pt: Corrida normal (corrida única)

en: Time-Trial (single race)
pt: Contra-relógio (corrida única)

en: Follow the Leader (single race)
pt: Seguir o líder (corrida única)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
pt: Modo: sentido contrário

en: New track '%s' now available
pt: A pista %s já está disponível.

en: New game mode '%s' now available
pt: O modo de jogo %s já está disponível.

en: New Grand Prix '%s' now available
pt: O Campeonato %s já está disponível.

en: New difficulty '%s' now available
pt: O nível de dificuldade %s já está disponível.

en: New kart '%s' now available
pt: O kart %s já está disponível.

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
pt: Modo Speedrun desativado. Só pode ser ativado se o jogo não foi fechado desde o inicio do modo história.
    
    Fechar o jogo antes de completares o modo história invalida o temporizador.
    
    Para usares o modo speedrun, por favor usa um perfil novo.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
pt: Convidado

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
pt: Convidado %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
pt: O ficheiro de configurações está danificado por isso foi eliminado. Vai ser criado um novo.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
pt: O ficheiro de configurações é antigo e por isso foi eliminado. Vai ser criado um novo.

en: Video recording started.
pt: Começou a gravação do vídeo.

en: Video saved in "%s".
pt: Vídeo gravado em "%s".

en: Encoding progress:
pt: Processo de codificação:

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
pt: Dica: %s

en: Loading
pt: A carregar

en: Mass
pt: Peso

en: Maximum speed
pt: Velocidade máxima

en: Acceleration
pt: Aceleração

en: Nitro efficiency
pt: Eficiência do nitro

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
pt: %s (em desvantagem)

en: %s is ready
pt: %s está pronto.

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
pt: [nenhum]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
pt: Botão Esquerdo do Rato

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
pt: Botão Direito do Rato

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
pt: Cancelar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
pt: Botão do Meio do Rato

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
pt: Botão do Rato X1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
pt: Botão do Rato X2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
pt: Retroceder

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
pt: Pausa

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
pt: Espaço

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
pt: Esquerda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
pt: Cima

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
pt: Direita

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
pt: Baixo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
pt: Selecionar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
pt: Imprimir

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
pt: Ajuda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
pt: Logotipo Esquerdo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
pt: Logotipo Direito

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
pt: Sleep (adormecer)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
pt: Numérico 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
pt: Numérico 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
pt: Numérico 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
pt: Numérico 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
pt: Numérico 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
pt: Numérico 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
pt: Numérico 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
pt: Numérico 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
pt: Numérico 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
pt: Numérico 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
pt: Separador

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
pt: - (subtrair)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
pt: / (dividir)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
pt: Shift Esquerdo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
pt: Shift Direito

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
pt: Control Esquerdo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
pt: Control Direito

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
pt: Menu Esquerdo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
pt: Menu Direito

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
pt: Hat %d do comando

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
pt: Eixo %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
pt: Eixo %d invertido

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
pt: Eixo %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
pt: Botão %d do comando

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
pt: Botão %d do rato

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
pt: Eixo do rato %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
pt: Por favor configura os atalhos de teclado.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
pt: O teu ficheiro de configuração não é compatível com esta versão do SuperTuxKart.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
pt: Guia

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
pt: Iniciar

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
pt: Botão analógico esquerdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
pt: Botão analógico direito

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
pt: Ombro esquerdo (L1 em comandos Playstation)

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
pt: Ombro direito  (R1 em comandos Playstation)

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
pt: DPad cima

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
pt: DPad baixo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
pt: DPad esquerda

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
pt: DPad direita

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
pt: Manipulo esquerdo (Direita)

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
pt: Manipulo esquerdo (Esquerda)

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
pt: Manipulo esquerdo (Baixo)

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
pt: Manipulo esquerdo (Cima)

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
pt: Manipulo direito (Direita)

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
pt: Manipulo direito (Esquerda)

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
pt: Manipulo direito (Baixo)

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
pt: Manipulo direito (Cima)

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
pt: Gatilho esquerdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
pt: Gatilho direito

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
pt: A ignorar '%s'. Tens de entrar mais cedo para poderes jogar!

en: Only the Game Master may act at this point!
pt: Neste momento, só o jogador do perfil atual pode atuar!

en: %s has low battery level.
pt: %s está com pouca bateria.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
pt: Liga o teu Wiimote ao gerenciador Bluetooth, depois clica em Ok. Instruções detalhadas em https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
pt: Pressiona os botões 1+2 simultaneamente no teu Wiimote para ativar o modo Descoberta e depois clica em Ok. Instruções detalhadas em https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
pt[0]: Foi encontrado %d wiimote
pt[1]: Foram encontrados %d wiimotes
pt[2]: Foram encontrados %d wiimotes

en: Could not detect any wiimote :/
pt: Não foi possível detetar nenhum wiimote :/

en: Getting ready to race
pt: A preparar para correr

en: Penalty time!!
pt: Penalidade!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
pt: Não aceleres antes de 'Preparar!'

en: You can have at most 3 lives!
pt: Podes ter no máximo 3 vidas!

en: +1 life.
pt: +1 vida.

en: You were too slow!
pt: Foste demasiado lento!

en: You won the race!
pt: Ganhaste a corrida!

en: You finished the race in rank %d!
pt: Acabaste em número %d!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
pt: %s saiu do jogo.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
pt: O SuperTuxKart poderá connectar ao servidor para baixar add-ons e notificar-te de atualizações. Por favor lê a nossa política de privacidade em https://supertuxkart.net/Privacy. Gostarias de ativar esta função? (Podes mudar esta opção mais tarde em definições, na secção "Geral" e clicar na opção "Ligar à Internet".)

en: Your screen resolution is too low to run STK.
pt: A tua resolução do ecrã é demasiado baixa para o jogo.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
pt: A versão dos video drivers que tens instalada é demasiado antigo. Por favor atualiza os video drivers para os mais recentes.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
pt: O teu driver de gráficos parece ser muito antigo. Por favor verifica se existe uma atualização disponível. O SuperTuxKart recomenda um driver que suporte %s ou superior. Mesmo assim, provavelmente o jogo poderá ser executado, mas no modo de gráficos reduzidos.

en: Server connection timed out.
pt: A conexão ao servidor excedeu o tempo limite.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
pt: %s tem a bandeira vermelha!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
pt: A bandeira vermelha voltou à base!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
pt: %s tem a bandeira azul!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
pt: A bandeira azul voltou à base!

en: %s captured the blue flag!
pt: %s capturou a bandeira azul!

en: %s captured the red flag!
pt: %s capturou a bandeira vermelha!

en: Eggs: %d / %d
pt: Ovos: %d / %d

en: Leader
pt: Líder

en: Final lap!
pt: Última volta!

en: Lap %i
pt: Volta %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
pt: %s por %s

en: New fastest lap
pt: Nova volta mais rápida

en: WRONG WAY!
pt: DIREÇÃO ERRADA!

en: %s scored a goal!
pt: %s marcou um golo!

en: Oops, %s made an own goal!
pt: Oops, %s marcou na própria!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
pt[0]: Surgiu %i pneu sobresselente de karts!
pt[1]: Surgiram %i karts com pneus sobresselentes!
pt[2]: Surgiram %i karts com pneus sobresselentes!

en: You have been eliminated!
pt: Foste eliminado!

en: '%s' has been eliminated.
pt: %s foi eliminado.

en: Server has been shut down.
pt: O servidor foi desligado.

en: You were kicked from the server.
pt: Foste expulso do servidor.

en: You were kicked: Ping too high.
pt: Foste expulso: o teu ping é demasiado alto (tempo de resposta com o servidor).

en: Bad network connection is detected.
pt: Foi detetada uma ligação má à rede.

en: %s disconnected.
pt: %s desconectou.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
pt: Pressiona o nome do jogador na lista para a gestão de jogadores e informações de classificação.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
pt: Dificuldade: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
pt: Máximo de jogadores: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
pt: Modo de jogo: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
pt: Limite de tempo

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
pt: Limite de golos

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
pt: Tipo de partida de futebol: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
pt: Progresso do Campeonato: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
pt: Todos os jogadores juntaram-se à equipa vermelha ou azul.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
pt: Agora és o dono do servidor.

en: Connection refused: Server is busy.
pt: Ligação recusada: o servidor está ocupado.

en: Connection refused: You are banned from the server.
pt: Ligação recusada: estás banido do servidor.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
pt: Ligação recusada: a palavra-chave está incorreta.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
pt: Ligação recusada: os dados do jogo são incompatíveis.

en: Connection refused: Server is full.
pt: Ligação recusada: o servidor está cheio.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
pt: Ligação recusada: jogador inválido a ligar.

en: Failed to start the network game.
pt: Não foi possível iniciar o jogo online.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
pt: O jogo terminou. Não podes mais participar ao vivo ou ser espetador.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
pt: Não há lugares restantes na arena - Participação ao vivo desativada.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
pt: Apenas 1 jogador restante. A voltar ao lobby.

en: Server owner quit the game.
pt: O dono do servidor saiu do jogo.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
pt: Irás assistir ao próximo jogo.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
pt: %s entrou na equipa vermelha.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
pt: %s entrou na equipa azul.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
pt: %s entrou no jogo.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
pt: Pressiona <%s> ou <%s> para mudar o jogador alvo, <%s> ou <%s> para mudar a posiçâo da câmera.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
pt: %s denunciado com sucesso.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
pt: Falha ao descarregar os recursos adicionais. Verifique o espaço de armazenamento ou ligação à Internet e tente novamente.

en: No quick play server available.
pt: Não está disponível nenhum servidor de jogo rápido.

en: Cannot connect to server %s.
pt: Não foi possível ligar ao servidor %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
pt: Falha ao detetar o número da porta do servidor %s

en: Network grand prix has been finished.
pt: O campeonato online foi concluído.

en: Time Trial (Grand Prix)
pt: Contra-relógio (Campeonato)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
pt: Todos contra Todos

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
pt: Capturar a Bandeira

en: %s is now online.
pt: %s está agora online.

en: %s and %s are now online.
pt: %s e %s estão agora online.

en: %s, %s and %s are now online.
pt: %s, %s e %s estão agora online.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
pt[0]: %d amigo está na rede.
pt[1]: %d amigos estão online.
pt[2]: %d amigos estão online.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
pt: %s está agora no servidor "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
pt[0]: Tens %d novo pedido de amizade!
pt[1]: Tens %d novos pedidos de amizade!
pt[2]: Tens %d novos pedidos de amizade!

en: You have a new friend request!
pt: Tens um novo pedido de amizade!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
pt: Falha ao ligar ao servidor. Verifica a tua ligação à internet e tenta de novo.

en: Default
pt: Padrão

en: None
pt: Nenhum

en: Random
pt: Aleatório

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
pt: O ficheiro de recordes era muito antigo.
    Foram eliminados todos os recordes.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
pt: Seguir o Líder

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
pt: Batalha de 3 Vidas

en: Incomplete replay file will not be saved.
pt: O ficheiro de repetição incompleto não será gravado.

en: Replay saved in "%s".
pt: Repetição gravada em "%s".

en: 1 week
pt: 1 semana

en: 2 weeks
pt: 2 semanas

en: 1 month
pt: 1 mês

en: 3 months
pt: 3 meses

en: 6 months
pt: 6 meses

en: 9 months
pt: 9 meses

en: 1 year
pt: 1 ano

en: 2 years
pt: 2 anos

en: Add-on name
pt: Nome do add-on

en: Updated date
pt: Últ. atualização

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
pt: Não instalado

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
pt: %s por %s

en: Please wait while addons are updated
pt: Por favor aguarda enquanto os add-ons são atualizados...

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
pt: Ocorreu um erro na ligação ao síte de add-ons. Certifica-te que tens a ligação ativa e que o SuperTuxKart não está a ser bloqueado pela firewall.

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
pt: padrão

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
pt: Bloqueado: tens de superar os desafios para teres acesso a mais!

en: Random Arena
pt: Arena Aleatória

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
pt[0]: %d arena não disponíveis no modo um jogador.
pt[1]: %d arenas não disponíveis no modo um jogador.
pt[2]: %d arenas não disponíveis no modo um jogador.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
pt: Sub-objetivos

[ctx: achievement_info]
en: Progress
pt: Progresso

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
pt: Cumpre todos os subobjetivos

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
pt: Cumprir todos os subobjetivos ao mesmo tempo

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
pt: Cumprir pelo menos um subobjetivo

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
pt: A soma dos subobjetivos deve atingir o valor indicado

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
pt: Corridas ganhas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
pt: Corridas normais ganhas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
pt: Corridas contra-relógio ganhas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
pt: Corridas seguir o líder ganhas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
pt: Corridas consecutivas ganhas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
pt: Corridas consecutivas ganhas na dificuldade Perito ou SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
pt: Corridas iniciadas na dificuldade Novato

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
pt: Corridas finalizadas na dificuldade Novato

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
pt: Corridas iniciadas na dificuldade Intermédio

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
pt: Corridas finalizadas na dificuldade Intermédio

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
pt: Corridas iniciadas na dificuldade Perito

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
pt: Corridas finalizadas na dificuldade Perito

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
pt: Corridas iniciadas na dificuldade SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
pt: Corridas finalizadas na dificuldade SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
pt: Corridas normais iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
pt: Corridas normais finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
pt: Corridas contra-relógio iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
pt: Corridas contra-relógio finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
pt: Corridas Seguir o líder iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
pt: Corridas Seguir o líder finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
pt: Batalhas de 3 vidas iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
pt: Batalhas de 3 vidas terminadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
pt: Partidas de futebol iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
pt: Partidas de futebol finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
pt: Caças aos ovos iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
pt: Caças aos ovos finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
pt: Corridas iniciadas com repetição fantasma

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
pt: Corridas finalizadas com repetição fantasma

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
pt: Partidas de Captura a Bandeira iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
pt: Partidas de Captura a Bandeira finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
pt: Partidas de Todos contra Todos iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
pt: Partidas de Todos contra Todos finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
pt: Powerups utilizados

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
pt: (numa corrida)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
pt: Karts atingidos com bolas de bowling

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
pt: Karts atingidos com o mata-moscas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
pt: Todos os atingimentos

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
pt: Atingimentos contra o mesmo kart

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
pt: Bananas apanhadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
pt: Derrapagens

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
pt: (numa volta)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
pt: Corridas iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
pt: (máximo numa pista oficial)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
pt: Corridas finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
pt: Corridas no sentido contrário finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
pt: Corridas finalizadas sozinho

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
pt: Corridas com menos que o número padrão de voltas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
pt: Corridas com mais que o número padrão de voltas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
pt: Corridas com pelo menos o dobro do número padrão de voltas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
pt: Caças aos ovos iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
pt: Caças aos ovos finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
pt: (pistas oficiais que correspondem ao objetivo)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
pt: Novos comandos vão aparecer automaticamente na lista quando os conectares ao teu dispositivo.
    
    Para adicionar uma configuração para o teu teclado, usa o botâo abaixo, MAS tem em atenção que a maioria dos teclados só registam um número limitado de teclas pressionadas ao mesmo tempo, sendo assim inapropriado para multi-jogador. (No entanto poderás conectar vários teclados neste dispositivo. Não te esqueças que todos os teclados têm de ser mapeados com controlos.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
pt: Adicionar Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
pt: Adicionar Configuração de Teclado

en: Update
pt: Atualizar

en: Version: %d
pt: Versão: %d

en: featured
pt: destacado

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
pt: Tamanho: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
pt: Ocorreu um erro ao transferir o add-on.

en: Problems installing the addon '%s'.
pt: Ocorreu um erro ao instalar o add-on %s.

en: Try again
pt: Tentar novamente

en: Problems removing the addon '%s'.
pt: Ocorreu um erro ao remover o add-on %s.

en: Background download completed.
pt: Download em segundo plano completo.

en: Background download
pt: Download em segundo plano

en: Background download has already started.
pt: O download em segundo plano já foi iniciado.

en: Current password invalid.
pt: A palavra-chave atual não está correta.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
pt: A palavra-chave tem de ter entre 8 e 30 caracteres!

en: Passwords don't match!
pt: As palavras-chave não são iguais!

en: Password successfully changed.
pt: A palavra-chave foi alterada com sucesso.

en: Validating info
pt: A validar a informação

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
pt[0]: Confirma a resolução dentro de %i segundo
pt[1]: Confirma a resolução dentro de %i segundos
pt[2]: Confirma a resolução dentro de %i segundos

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
pt: As resoluções menores que 1024x768 ou 1280x720 não são suportadas. Algumas partes da interface podem não funcionar corretamente.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
pt: Câmera de Drone

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
pt: Personalizado

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
pt: Desativado

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
pt: Apenas importantes

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
pt: Baixo

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
pt: Alto

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
pt: Muito Baixo

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
pt: O SuperTuxKart vai descarregar todos os recursos (incluindo texturas de alta qualidade) para uma melhor experiencia de jogo, isto irá usar os teus dados moveis se não tiveres uma conecção à internet.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
pt: O SuperTuxKart vai transferir todos os recursos do jogo (inclui texturas de alta qualidade e música) para uma melhor experiência.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
pt: Escreve o endereço do servidor, seguido opcionalmente de : e a porta ou seleciona o endereço da lista.

en: Invalid server address: %s.
pt: Endereço do servidor inválido: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
pt: Inverso

[ctx: column_name]
en: Difficulty
pt: Dificuldade

[ctx: column_name]
en: Laps
pt: Voltas

[ctx: column_name]
en: Time
pt: Tempo

[ctx: column_name]
en: User
pt: Utilizador

[ctx: column_name]
en: Version
pt: Versão

en: No
pt: Não

en: Track
pt: Pista

en: Top %d High Scores
pt: Os %d Melhores Tempos

en: Number of karts: %d
pt: Número de karts: %d

en: Time target: %s
pt: Meta de tempo: 1 %s

en: Laps: %d
pt: Voltas: %d

en: Reverse: %s
pt: Sentido Contrário: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
pt: (Vazio)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
pt: Usar cor original

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
pt: Escolher uma cor do slider

en: Don't show again
pt: Não mostrar novamente

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
pt: Informação do jogador

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
pt: Nome do jogador: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
pt: Localização do jogador: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
pt: Expulsar

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
pt: Alterar equipa

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
pt: Ativar desvantagem

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
pt: Desativar desvantagem

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
pt: Denunciar jogador

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
pt: A obter informação de classificação de %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
pt: Denunciar ao administrador sobre deste jogador (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
pt: Pressiona qualquer tecla/botão...
    (Pressiona ESC para cancelar)

en: Press any key...
pt: Pressiona qualquer botão...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
pt: O chat está desativado, ativa-o no menu de opções.

en: Back to Battle
pt: Voltar à partida de Batalha

en: Setup New Game
pt: Configurar um Novo Jogo

en: Restart Battle
pt: Reiniciar partida de Batalha

en: Exit Battle
pt: Sair da partida de Batalha

en: Setup New Race
pt: Configurar nova corrida

en: Exit Race
pt: Sair da Corrida

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
pt: %s ainda não tem classificação.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
pt: %s está em número %d no ranking com uma pontuação de %f.

en: Username and/or email address invalid.
pt: O nome de utilizador e/ou endereço de email não estão corretos.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
pt: Por favor lê os termos e condições de utilização do SuperTuxKart em '%s'. Tens de concordar com estes termos por forma a criar uma conta para o SuperTuxKart. Se tiveres qualquer questão ou comentário sobre estes termos, um dos membros da equipa de desenvolvimento pode ajudar-te.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
pt: Desafio de coleta de nitro

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
pt: Corrida contra fantasma

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
pt: Voltas: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
pt: Tipo: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
pt: Posição Necessária: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
pt: Tempo Necessário: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
pt: Pontos Nitro Necessários: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
pt: Número de Karts I.A: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
pt: Modo de batalha

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
pt: Tipo de partida de futebol

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
pt: Localização do servidor: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
pt: Pista atual: %s

en: Rank
pt: Posição

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
pt: Jogador

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
pt: Classificações

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
pt: Tempo jogado

en: Remove from bookmarks
pt: Remover dos marcadores

en: Input device already exists.
pt: O dispositivo de entrada já existe.

en: No player available for connecting to server.
pt: Não existe nenhum jogador disponível para se ligar ao servidor.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
pt: Nome de utilizador: %s

en: Cancel Request
pt: Cancelar Pedido

en: Today
pt: Hoje

en: Friend request sent!
pt: Pedido de amizade enviado!

en: Friend request accepted!
pt: Pedido de amizade aceite!

en: Friend request declined!
pt: Pedido de amizade recusado!

en: Friend removed!
pt: Amigo removido!

en: Friend request cancelled!
pt: Pedido de amizade cancelado!

en: Processing
pt: A processar

en: Fetching last vote
pt: A obter o último voto

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
pt: Podes alterar a classificação que atribuíste anteriormente clicando nas estrelas abaixo.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
pt: Ainda não votaste neste add-on. Escolhe a classificação que preferes clicando nas estrelas abaixo

en: Vote successful! You can now close the window.
pt: Voto bem sucedido! Podes agora fechar a janela.

en: Performing vote
pt: Realizar voto

en: Random Track
pt: Pista Aleatória

en: Are you sure you want to remove '%s'?
pt: Tens a certeza que queres remover '%s'?

en: Do you want to save your changes?
pt: Queres gravar as tuas alterações?

en: Laps
pt: Voltas

en: Reversed
pt: Sentido contrário

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
pt: Ocorreu um erro ao tentar gravar o teu Campeonato.

en: Select a track
pt: Seleciona uma pista

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
pt: Completaste o desafio fácil! Pontos ganhos neste nível: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
pt: Completaste o desafio intermédio! Pontos ganhos neste nível: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
pt: Completaste o desafio difícil! Pontos ganhos neste nível: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
pt: Completaste o desafio SuperTux! Pontos que ganhaste neste nível: %i/%i

en: You unlocked %s!
pt: Desbloqueaste %s!

en: Challenge Completed
pt: Desafio Terminado

en: You unlocked track %0
pt: Desbloqueaste a pista %0

en: You unlocked grand prix %0
pt: Desbloqueaste o Grande Prémio %0

[ctx: column_name]
en: Track
pt: Pista

[ctx: column_name]
en: Players
pt: Jogadores

en: Reload
pt: Recarregar

en: Please enter the name of the grand prix
pt: Por favor escreve o nome do campeonato

en: Please select a Grand Prix
pt: Por favor seleciona um Campeonato

en: User defined
pt: Utilizador definido

en: Name is empty.
pt: O nome está em branco.

en: Another grand prix with this name already exists.
pt: Já existe um Campeonato com este nome.

en: Name is too long.
pt: O nome é demasiado longo.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
pt: Pode ser que tenhas mais sorte na próxima vez!

en: You completed a challenge!
pt: Completaste um desafio!

en: You won the Grand Prix!
pt: Ganhaste o Campeonato!

en: You completed the Grand Prix!
pt: Terminaste o Campeonato!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
pt: Número de karts

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
pt: Tens a certeza que queres remover este tempo recorde?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
pt: Tens a certeza que queres remover todos os tempos recorde?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
pt: Conecta um teclado ou comando para jogar em ecrã dividido

en: Random Kart
pt: Kart Aleatório

en: Locked
pt: Bloqueado

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
pt: Todos os jogadores:
    Carrega no botão 'Selecionar' para entrar no jogo

en: Would you like to play the tutorial of the game?
pt: Gostarias de jogar o tutorial do jogo?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
pt: Não podes jogar online sem ter acesso à internet. Se queres jogar online, acede ao menu de opções e ativa a opção "Ligar à Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
pt: Não podes descarregar add-ons sem acesso à Internet. Se quiseres descarregar add-ons, acede ao menu de opções e ativa a opção "Ligar à Internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
pt: Não podes descarregar add-ons sem acesso à Internet. Se quiseres 
    descarregar add-ons, acede ao menu de opções e ativa a opção "Ligar à Internet".
    
    Podes no entanto eliminar add-ons descarregados anteriormente.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
pt: De momento o módulo de add-ons está desativado no ecrã de opções.

en: Please wait while the add-ons are loading
pt: Por favor aguarda enquanto os add-ons são carregados

en: Are you sure you want to quit STK?
pt: Tens a certeza que queres sair do STK?

en: Create LAN Server
pt: Criar servidor de rede local

en: %s's server
pt: Servidor de %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
pt: Nº de pistas para o campeonato

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
pt: O nome tem de ter entre 4 e 30 caracteres!

en: Incorrect characters in password!
pt: Caracteres incorretos na palavra-chave!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
pt: Pronto

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
pt: Participação ao vivo

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
pt: Assistir ao jogo

en: Install addon
pt: Instalar addon

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
pt: Por favor aguarda que o jogo atual (%s) termine: Tempo restante estimado: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
pt: Por favor aguarda que o jogo atual termine, tempo previsto: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
pt: Por favor aguarda que o jogo atual (%s) termine, progresso estimado: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
pt: Por favor aguarda que o jogo atual termine, progresso previsto: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
pt: Por favor aguarda que o jogo atual termine.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
pt[0]: O jogo irá começar se existirem mais do que %d jogador.
pt[1]: O jogo irá começar se existirem mais do que %d jogadores.
pt[2]: O jogo irá começar se existirem mais do que %d jogadores.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
pt[0]: A começar dentro de %d segundo ou quanto todos pressionarem o botão 'Pronto'.
pt[1]: A começar dentro de %d segundos ou quando todos pressionarem o botão 'Pronto'.
pt[2]: A começar dentro de %d segundos ou quando todos pressionarem o botão 'Pronto'.

en: Connecting to server %s
pt: A Ligar ao servidor %s

en: Finding a quick play server
pt: A procurar por um servidor de jogo rápido

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
pt: Tempo restante: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
pt: Objetivos

en: Fetching achievements
pt: A obter proezas

en: %s's profile
pt: Perfil de %s

en: Since
pt: Desde

en: Status
pt: Estado

en: Fetching friends
pt: A obter lista de amigos

en: New Request
pt: Novo Pedido

en: Pending
pt: Pendente

en: Enter new E-mail below
pt: Escreve o E-mail novo em baixo

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
pt: O novo E-Mail deverá ter entre 5 e 254 caracteres!

en: New Email is invalid!
pt: Novo E-Mail inválido!

en: E-mail changed!
pt: O E-Mail foi alterado!

en: Failed to change E-mail: %s
pt: Não foi possivel mudar o E-Mail: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
pt: Tens de estar autenticado para jogar na rede global. Clica no teu nome de utilizador acima.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
pt: Não podes jogar online sem acesso à Internet. Se quiseres jogar online, vai a opções, seleciona o separador "Interface de Utilizador" e edita "Ligar à Internet".

en: Searching
pt: A procurar

en: Exit game
pt: Sair do jogo

en: Could not create player '%s'.
pt: Não foi possível criar o jogador '%s'.

en: User name cannot be empty.
pt: O nome de utilizador não pode estar em branco.

en: Online username and password must not be the same!
pt: O nome de usuário e a senha online não podem ser iguais!

en: Emails don't match!
pt: Os emails não são iguais!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
pt: O nome de utilizador online tem de ter entre 3 e 30 caracteres apenas!

en: Online username must not start with a number!
pt: O nome de utilizador online não pode começar com um número!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
pt: O email tem de ter entre 5 e 254 caracteres!

en: Email is invalid!
pt: O email é inválido!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
pt: Irás receber um email com informações detalhadas sobre a ativação da conta. Tem um pouco de paciência e verifica se o email não foi parar à pasta de emails indesejados ou spam.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
pt: O acesso à internet está desativado, por favor ativa-a nas opções

[ctx: column_name]
en: Name
pt: Nome

[ctx: column_name]
en: Game mode
pt: Modo de jogo

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
pt: Dono

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
pt: Distância (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
pt: Desconhecido

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
pt: Não foi detetado IPv4, não poderás conseguir entrar em servidores.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
pt: Não foi detetado IPv6, não poderás conseguir entrar em servidores.

en: No server is available.
pt: Não está disponível nenhum servidor

en: Fetching servers
pt: A obter servidores

en: Server Bookmarks
pt: Marcadores de Servidor

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
pt: Se uma maioria de jogadores escolher a mesma pista e as mesmas configurações da corrida, a votação terminará.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
pt: Localização aleatória dos itens

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
pt: Número de golos necessários

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
pt: Conduzir no sentido contrário

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
pt: Bloqueado: tens de superar os desafios para teres acesso a mais!

en: Action
pt: Ação

en: Key binding
pt: Tecla associada

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
pt: Desativar Dispositivo

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
pt: Ativar Dispositivo

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
pt: Ativar Configuração

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
pt: Teclas de Jogo

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
pt: Teclas do Menu

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
pt: Virar à Esquerda

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
pt: Virar à Direita

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
pt: Acelerar

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
pt: Travar / Marcha Atrás

note: I18N: Key binding name
en: Fire
pt: Disparar

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
pt: Olhar Para Trás

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
pt: Reboque

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
pt: Pausa no Jogo

note: I18N: Key binding name
en: Up
pt: Cima

note: I18N: Key binding name
en: Down
pt: Baixo

note: I18N: Key binding name
en: Left
pt: Esquerda

note: I18N: Key binding name
en: Right
pt: Direita

note: I18N: Key binding name
en: Select
pt: Selecionar

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
pt: Cancelar/Voltar

en: * A blue item means a conflict with another configuration
pt: * Um item azul significa um conflito com outra configuração

en: * A red item means a conflict in the current configuration
pt: * Um item vermelho significa um conflito na configuração atual

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
pt: Aviso: não deves utilizar a tecla Shift. Quando essa tecla é pressionada, todas as teclas de caracteres que tenham um caracter diferente em maiúsculas irão deixar de funcionar.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
pt: Tens a certeza que queres eliminar permanentemente esta configuração?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
pt: Escreve o nome da configuração nova, deixa em branco para reverter para o nome predefinido.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
pt: No modo multi-jogador, os jogadores podem selecionar perfis em
    desvantagem (mais difícil) no ecrã de seleção do kart

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
pt: Instalar o pacote completo dos recursos do jogo

en: Are you sure to uninstall full game assets?
pt: Tens a certeza de que queres desinstalar o pacote completo dos recursos do jogo?

en: Keyboard %i
pt: Teclado %i

en: Touch Device
pt: Dispositivo Tátil

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
pt: Toca num dispositivo para o configurares

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
pt: Língua do Sistema

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
pt: No fundo à esquerda

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
pt: No lado direito

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
pt: Oculto

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
pt: No Centro

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
pt: Muito pequeno

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
pt: Pequeno

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
pt: Médio

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
pt: Grande

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
pt: Muito grande

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
pt: O modo Speedrun só pode ser ativado se o jogo não foi fechado desde o inicio do modo história.
    
    Fechar o jogo antes de completares o modo história invalida o temporizador.
    
    Para usares o modo speedrun, por favor usa um perfil novo.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
pt: Máximo de FPS (Frames por Segundo)

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
pt: Sincronizaçâo Completa

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
pt: SyncV força a placa de gráficos para fornecer um novo fotograma
    só quando o monitor estiver pronto a mostrá-lo.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
pt: Cheio: um fotograma por refresco de monitor

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
pt: SyncV não vai funcionar se as tuas placas não suportarem.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
pt: Efeitos de Partículas: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
pt: Personagens Animadas: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
pt: Luzes dinâmicas: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
pt: Dispersão da luz: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
pt: Suavização: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
pt: Oclusão do ambiente: %s

en: Shadows: %s
pt: Sombras: %s

en: Shadows: %i
pt: Sombras: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
pt: Resplandecer : %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
pt: Brilho (esboços) : %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
pt: Raios de luz: %s

en: Rendered image quality: %s
pt: Qualidade da imagem renderizada: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
pt: Desfoque de Movimento: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
pt: Profundidade de campo: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
pt: O acesso à internet está desativado. Queres ativá-lo?

en: You need to enter a password.
pt: Tens de introduzir a palavra-chave.

en: Logging out '%s'
pt: Terminar sessão '%s'

en: Logging in '%s'
pt: Iniciar sessão '%s'

en: You can't delete the only player.
pt: Não podes eliminar o único jogador.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
pt: Queres mesmo eliminar o jogador '%s'?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
pt: Atenção!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
pt: Preparar!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
pt: Partida!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
pt: GOLO!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
pt: À espera dos outros

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
pt: A esperar pelo servidor

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
pt: por

en: Collect nitro!
pt: Apanha as garrafas de nitro!

en: Follow the leader!
pt: Segue o líder!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
pt: Os primeiros %i

en: Challenge Failed
pt: Desafio falhado

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
pt: Toca no pódio para começar o tutorial

en: Press fire to start the tutorial
pt: Carrega em "disparar" para começar o tutorial

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
pt: Toca no pódio para começar o desafio

en: Press fire to start the challenge
pt: Carrega em "disparar" para começar o desafio

en: Quit the server
pt: Sair do servidor

en: You completed challenges!
pt: Terminaste os desafios!

en: Abort Grand Prix
pt: Abortar Campeonato

en: Restart
pt: Reiniciar

en: Back to challenge selection
pt: Voltar à seleção de desafios

en: Race against the new ghost replay
pt: Correr contra o fantasma novo

en: Back to the menu
pt: Voltar ao menu

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
pt: Queres mesmo abortar o Campeonato?

en: Red Team Wins
pt: A equipa vermelha ganhou

en: Blue Team Wins
pt: A equipa azul ganhou

en: It's a draw
pt: É um empate

en: Eliminated after %s
pt: Eliminado após %s

en: Eliminated
pt: Eliminado

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
pt: (Própria Baliza)

en: Track %i/%i
pt: Pista %i/%i

en: Grand Prix progress:
pt: Progresso do campeonato:

en: Highscores
pt: Recordes

en: Best lap time: %s
pt: Melhor volta: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
pt: por %s

en: You completed the challenge!
pt: Completaste o desafio!

en: You failed the challenge!
pt: Falhaste o desafio!

en: Reached Requirements of SuperTux
pt: Requisitos da dificuldade SuperTux atingidos

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
pt: Todos os powerups são permitidos, por isso, recolhe-os e usa-os com eficiência!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
pt: Não há poweups, por isso as tuas habilidades de condução é o que importa!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
pt: Fica perto do líder mas não o ultrapasses.

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
pt: Atinge os outros com armas até eles perderem todas as vidas.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
pt: Empurra a bola para a baliza do adversário para marcar golos.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
pt: Explora as pistas para encontrar todos os ovos escondidos

en: Race against ghost karts and try to beat them!
pt: Corre contra karts fantasmas e tenta batê-los!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
pt: Complete o maior número de voltas em um determinado período de tempo.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
pt: Pressiona os ícones vermelho ou azul para mudar de equipa

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
pt: Pista por %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
pt: Nº máximo de jogadores suportados: %d

en: Number of red team AI karts
pt: Número de Karts A.I na equipa vermelha

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
pt: Precisas de desbloquear pistas presentes neste Campeonato para o aceder!

note: I18N: track group name
en: all
pt: todos

en: Locked!
pt: Bloqueado!

note: I18N: Format for dates (%d = day, %m = month, %Y = year). See http://www.cplusplus.com/reference/ctime/strftime/ for more info about date formats.
en: %d/%m/%Y
pt: %Y/%m/%d

en: Complete all challenges to unlock the big door!
pt: Completa todos os desafios para abrir a porta grande!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
pt: Precisas de mais pontos
    para entrar neste desafio!
    Verifica o mini-mapa para
    ver os desafios disponíveis.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
pt: Acelera com <%s> e vira com <%s> e <%s>

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
pt: Acelera tocando na parte de cima do volante, e vira movendo para a esquerda ou direita.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
pt: Acelera movendo o acelerador para cima, e vira inclinando o teu dispositivo.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
pt: Acelera movendo o acelerador para cima, e vira rodando o teu dispositivo.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
pt: Apanha as caixas de prémios e dispara a arma com <%s> para destruir as caixas!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
pt: Apanha presentes, e dispara tocando no ícone da bola de bowling para derrubares estas caixas!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
pt: Pressiona <%s> para olhares para trás.
    Dispara a arma pressionando <%s>  enquanto pressionas <%s> para disparar para trás de ti!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
pt: Toca no ícone do espelho para olhares para trás.
    Dispara a arma para trás de ti mantendo o dedo no ícone do espelho e em seguida deslizando-o para o ícone da bola de bowling!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
pt: Usa o nitro que apanhaste carregando na tecla <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
pt: Usa o nitro que apanhaste tocando no ícone da garrafa de nitro

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
pt: Apanha as garrafas de nitro (vamos usá-las após a curva).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
pt: Oh não! Quando estiveres preso ou saires da pista, carrega na tecla <%s> para chamar o Thunderbird e voltares ao percurso.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
pt: Oops! Quando estiveres com problemas, carrega no ícone do Thunderbird para ser resgatado.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
pt: Acelera e pressiona <%s> enquanto viras para derrapar.
    Derrapar por um curto periodo de tempo ajuda-te a virar melhor em curvas apertadas.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
pt: Acelera e toca no botão de derrapagen enquanto viras para derrapar.
    Derrapar por um curto periodo de tempo ajuda-te a virar melhor em curvas apertadas.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
pt: Nota que se derrapares durante vários segundos, terás um impulso extra como recompensa!

en: You are now ready to race. Good luck!
pt: Estás pronto para correr. Boa sorte!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
pt: Um jogo 3D de karting com mascotes de aplicativos open source.

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
pt: tux;jogo;corrida

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
pt: Karts. Nitro. Ação! SuperTuxKart é um jogo 3D de karting arcade com uma variedade de personagens, pistas e vários modos de jogo. O nosso objectivo é criar um jogo que se foque mais na diversão do que no realismo, e dar uma experiência disfrutante aos jogadores de todas as idades.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
pt: Temos uma grande diversidade de pistas para os jogadores disfrutar, desde corridas debaixo de água, em quintas rurais, selvas ou até no espaço! Corre ao máximo enquanto desvias-te de outros karts e os deixes para trás, só não comas as bananas! Cuidado com bolas de bowling, desentupidores, pastilha elástica e bolos explosivos disparados pelos teus adversários.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
pt: Podes correr contra IA no modo "Um Jogador" em corridas normais, campeonatos, contra o relógio (também poderás fazer contra relógios sozinho) e até fazer Caça aos Ovos. Poderás também convidar amigos e jogar também no modo Batalha e Futebol. Se quiseres um desafio maior, entra no modo Online e junta-te a jogadores de todo o mundo e prova do que és capaz!

en: This game has no ads.
pt: Este jogo não contém anúncios.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
pt: Esta é uma versão de teste. Contém as mais recentes modificações e improvisos. É usada para manter o jogo o mais estavel e optimizado possivel

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
pt: Esta versão pode ser instalada separadamente com a versão oficial.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
pt: Se precisares de estabilidade, ou de melhor performance, tenta usar a versão oficial: %s

en: SuperTuxKart Team
pt: Equipa SuperTuxKart
