SuperTuxKart - en to pt_BR translation catalogue (1034 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
pt_BR: Extraindo dados do jogo...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
pt_BR: Erro ao extrair os dados do jogo

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
pt_BR: Verifique se há espaço suficiente no dispositivo ou reinicie o SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
pt_BR: Sair

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
pt_BR: Cristóvão Colombo

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
pt_BR: Jogue pelo menos uma partida em cada uma das pistas oficiais.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
pt_BR: Acerte dez bolas de boliche em seus adversários.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
pt_BR: Arqui-Inimigo

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
pt_BR: Atinja um mesmo kart cinco vezes em uma só corrida.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
pt_BR: Maratonista

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
pt_BR: Termine uma corrida com pelo menos o dobro do número normal de voltas da pista.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
pt_BR: O Rappa

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
pt_BR: Derrape cinco vezes em uma só volta.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
pt_BR: Ás do volante

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
pt_BR: Ganhe de pelo menos três karts computadorizados nas modalidades corrida normal, corrida sem itens e siga o mestre.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
pt_BR: Amor ao poder

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
pt_BR: Use pelo menos dez itens em uma mesma corrida.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
pt_BR: Imbatível

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
pt_BR: Ganhe cinco corridas seguidas contra pelo menos três karts computadorizados.
    Tome cuidado, pois reiniciar uma corrida conta como derrota.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
pt_BR: Banana-split

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
pt_BR: Encoste em cinco bananas em uma só corrida.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
pt_BR: Segredinho

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
pt_BR: Sério. Não conte para ninguém.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
pt_BR: Senhor das Moscas

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
pt_BR: Acerte cinco golpes de mata-moscas em uma só corrida.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
pt_BR: Não é só sorte

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
pt_BR: Ganhe dez corridas seguidas contra pelo menos cinco karts computadorizados nas dificuldades Experiente ou Super Tux.
    Tome cuidado, pois reiniciar uma corrida conta como derrota.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
pt_BR: Brincadeira de Pinguim

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
pt_BR: Espírito de Aventura

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
pt_BR: Ida e Volta à Lua

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
pt_BR: Jornada ao Fim do Mundo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
pt_BR: Instalar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
pt_BR: Desinstalar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
pt_BR: Voltar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
pt_BR: Selecione o tipo de controle desejado

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
pt_BR: Acelerômetro

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
pt_BR: Giroscópio

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
pt_BR: Volante

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
pt_BR: Aceleração automática

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
pt_BR: Para alterar essa configuração depois, acesse o menu de opções para dispositivos táteis.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
pt_BR: Aplicar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
pt_BR: Configurações para dispositivos táteis

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
pt_BR: Geral

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
pt_BR: Dispositivo habilitado

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
pt_BR: Botões invertidos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
pt_BR: Tamanho dos botões

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
pt_BR: Avançado

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
pt_BR: Zona insensível

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
pt_BR: Sensibilidade eixo X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
pt_BR: Sensibilidade eixo Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
pt_BR: Retornar aos valores padrão

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
pt_BR: Sim

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
pt_BR: Aceitar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
pt_BR: Reverter

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
pt_BR: Configurações da Câmera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
pt_BR: Câmera do jogador

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
pt_BR: Campo visual

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
pt_BR: Distância

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
pt_BR: Ângulo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
pt_BR: Eliminar movimentos bruscos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
pt_BR: Câmera traseira

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
pt_BR: Focar na bola no modo futebol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
pt_BR: Valores originários

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
pt_BR: Configurações gráficas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
pt_BR: Pipeline avançado (luzes, etc.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
pt_BR: Sombras

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
pt_BR: Incandescência

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
pt_BR: Feixes de luz

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
pt_BR: Oclusão ambiental

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
pt_BR: Profundidade do campo visual

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
pt_BR: Brilho nos contornos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
pt_BR: Suavização de bordas (anti-aliasing)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
pt_BR: Movimentos borrados

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
pt_BR: Iluminação por imagens

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
pt_BR: Dispersão de luz

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
pt_BR: Personagens animados

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
pt_BR: Compressão de texturas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
pt_BR: Partículas

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
pt_BR: Qualidade das imagens

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
pt_BR: Detalhamento geométrico

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
pt_BR: * Reinicie o STK para aplicar as novas configurações

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
pt_BR: Fechar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
pt_BR: Confirmar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
pt_BR: Gravar replay para o modo fantasma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
pt_BR: Apenas assistir

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
pt_BR: Comparar com outro fantasma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
pt_BR: Iniciar partida

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
pt_BR: Comparar fantasma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
pt_BR: Remover

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
pt_BR: Objetivo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
pt_BR: Progresso

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
pt_BR: Alterar senha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
pt_BR: Senha atual

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
pt_BR: Nova senha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
pt_BR: Confirmar senha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
pt_BR: Enviar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
pt_BR: Retornar ao jogo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
pt_BR: Retornar ao saguão

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
pt_BR: Reiniciar partida

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
pt_BR: Desistir da partida

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
pt_BR: Configurações

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
pt_BR: Ajuda

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
pt_BR: Sair do servidor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
pt_BR: Visualizar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
pt_BR: Ranking mundial

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
pt_BR: Atualizar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
pt_BR: Recuperar conta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
pt_BR: Enviaremos um e-mail com instruções para você recuperar sua senha. Tenha paciência, e não se esqueça de olhar a caixa de spam também.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
pt_BR: Informe o seu nome de usuário e o seu e-mail de cadastro.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
pt_BR: Nome de usuário

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
pt_BR: E-mail

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
pt_BR: Termos de Compromisso

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
pt_BR: Estou de acordo com os termos acima e tenho pelo menos 13 anos de idade.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
pt_BR: Configurações do servidor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
pt_BR: Dificuldade

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
pt_BR: Amador

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
pt_BR: Intermediário

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
pt_BR: Experiente

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: SuperTux
pt_BR: Super Tux

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
pt_BR: Modalidade

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
pt_BR: Corrida normal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
pt_BR: Corrida sem itens

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
pt_BR: Batalha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
pt_BR: Futebol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
pt_BR: Senha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
pt_BR: Entrar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
pt_BR: Adicionar aos favoritos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
pt_BR: Adicionar jogador

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
pt_BR: Nome

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
pt_BR: Desvantagem

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
pt_BR: Aperte em "Todos prontos" quando todos os jogadores já estiverem a postos.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
pt_BR: Todos prontos

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
pt_BR: Remover jogadores

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
pt_BR: Dados do usuário

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
pt_BR: Adicionar como amigo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
pt_BR: Recusar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
pt_BR: Votar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
pt_BR: Pausado

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
pt_BR: Voltar ao jogo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
pt_BR: Selecionar kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
pt_BR: Voltar ao menu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
pt_BR: Aperte até o final e depois solte...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
pt_BR: Mapear à tecla ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
pt_BR: Não mapear nada

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
pt_BR: Opções da partida

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
pt_BR: Continuar

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
pt_BR: Complementos do SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
pt_BR: Atualizados há

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
pt_BR: Nota ≥

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
pt_BR: Pistas

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
pt_BR: Instalados

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
pt_BR: Oficiais

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
pt_BR: Complementares

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
pt_BR: Todos

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
pt_BR: Créditos

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
pt_BR: Pistas

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
pt_BR: Editar campeonato

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
pt_BR: Antecipar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
pt_BR: Postergar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
pt_BR: Inserir

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
pt_BR: Modificar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
pt_BR: Salvar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
pt_BR: Número de voltas:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
pt_BR: Sentido reverso:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
pt_BR: Selecionar fantasma

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
pt_BR: Ovos escondidos

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
pt_BR: Mostrar somente os melhores tempos

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
pt_BR: Comparar replay

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
pt_BR: Apenas replays da dificuldade atual

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
pt_BR: Somente replays da versão atual do SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
pt_BR: Ocultar replays do modo multijogador

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
pt_BR: Gravar replay para modo fantasma

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
pt_BR: Karts controlados pelo computador

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
pt_BR: Sentido contrário

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
pt_BR: Duração (em minutos)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
pt_BR: Grupo de pistas

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
pt_BR: Continuar campeonato salvo

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
pt_BR: Editor de campeonatos

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
pt_BR: Novo

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
pt_BR: Copiar

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
pt_BR: Renomear

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
pt_BR: Salvar campeonato

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
pt_BR: Ajuda do SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
pt_BR: Modalidades

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
pt_BR: Itens

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
pt_BR: Modo História

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
pt_BR: Tipos de kart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
pt_BR: Modo multijogador

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
pt_BR: Iniciar tutorial

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
pt_BR: Pegue as caixas de presente para ganhar poderes especiais.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
pt_BR: Não encoste nas bananas!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
pt_BR: Colete os cilindros azuis para aumentar seu estoque de nitro, indicado no canto inferior direito da tela. Aperte o botão correspondente para usá-lo.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
pt_BR: Este cadeado indica algo que ainda precisa ser desbloqueado no Modo História.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
pt_BR: Derrape seu kart para fazer curvas mais fechadas. Se você derrapar por algum tempo, aparecerão faíscas amarelas e vermelhas que aumentam a sua velocidade. Não é possível passar a virar para a outra direção durante uma derrapagem.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
pt_BR: Para largar com mais velocidade, comece a acelerar assim que o sinal amarelo se acender, no "Prepare-se!"

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
pt_BR: * Acesse o menu de configurações para visualizar ou alterar os controles

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
pt_BR: O SuperTuxKart apresenta diversas modalidades de jogo:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
pt_BR: Corrida normal: Contém diversos itens espalhados na pista. Utilize-os com inteligência para vencer.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
pt_BR: Corrida sem itens: Só as habilidades ao volante contam!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
pt_BR: Siga o mestre: Procure ficar sempre em segundo, pois quem estiver na frente do líder ou em último será eliminado periodicamente.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
pt_BR: Há três tipos de batalha:
    "Três vidas": você começa com três vidas e perde uma toda vez que for atingido por um item.
    "Luta livre": vence quem atingir os oponentes mais vezes, até o contador de tempo ou de pontos chegar ao final.
    "Pega-bandeira": os jogadores se separam em dois times, ganhando um ponto sempre que trouxerem a bandeira da equipe adversária para a própria base, sem a própria bandeira estar nas mãos do outro time.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
pt_BR: Futebol: Abuse de sua destreza (ou canhotice) para levar a bola ao gol!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
pt_BR: Ovos escondidos: Encontre todos os ovos da pista!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
pt_BR: Modo fantasma: Enfrente fantasmas dos modos "Corrida sem itens" e "Ovos escondidos", ou grave um novo!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
pt_BR: * É possível jogar diversas dessas modalidades em modo campeonato. Ou seja, você joga várias partidas seguidas, em vez de uma isolada. No final, vence quem acumular mais pontos.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
pt_BR: As caixas de presente contêm diversos itens:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
pt_BR: Chiclete - Ele forma um escudo protetor. Se você o utilizar olhando para trás, ele funcionará como uma espécie de mina.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
pt_BR: Seta turbo - Dá um grande impulso de velocidade. Cuidado para não perder o controle!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
pt_BR: Torta - Vai em direção ao adversário mais próximo, afetando também os que estiverem bem perto dele. Acertá-la é mais fácil em retas e a curtas distâncias.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
pt_BR: Desentupidor - Se acertar um adversário à frente, diminui a velocidade dele. Se acertar um atrás, tampa a sua vista.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
pt_BR: Bola de boliche - Vai sempre reto, ricocheteando nas paredes, até acertar um adversário. Também pode ser atirada para trás.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
pt_BR: Paraquedas - Diminui a velocidade dos karts que estiverem na sua frente.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
pt_BR: Magia - Transforma, por alguns segundos, os presentes em bananas e os nitros em chicletes. As bananas viram presentes e os chicletes, barris de nitro.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
pt_BR: Bola de basquete - Vai quicando até atingir o primeiro colocado, sendo capaz de esmagar vários oponentes em seu percurso.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
pt_BR: Mata-moscas - Esmaga os oponentes que estiverem ao seu lado, deixando-os muito mais lentos. Também remove paraquedas e bombas-relógio.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
pt_BR: Se você encostar em uma banana, um destes objetos se prenderá ao seu kart:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
pt_BR: Âncora - Desacelera abruptamente o seu kart.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
pt_BR: Paraquedas - Também diminui a velocidade, mas de forma menos abrupta e mais duradoura.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
pt_BR: Bomba-relógio - Explode depois de algum tempo. Encoste em outro kart para repassá-la.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
pt_BR: O malvadão do Nolok sequestrou o Gnu! Eis algumas dicas para derrotá-lo:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
pt_BR: Esse ícone mostra, no minimapa, os desafios que ainda não foram concluídos. A sua quantidade de pontos é indicada no canto superior direito da tela. Acumule pontos suficientes para o Nolok aceitar o seu duelo e ganhe dele para libertar o Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
pt_BR: Quando você vence um desafio, ganha um troféu e uma certa quantidade de pontos, que aumenta de acordo com o nível de dificuldade.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
pt_BR: Você ganha uma surpresa sempre que alcançar a quantidade de pontos indicada embaixo desse ícone.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
pt_BR: Há três categorias de karts, que se diferenciam da seguinte forma:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
pt_BR: Peso: Os karts podem ser leves, pesados ou médios. Os pesados são mais resistentes a paraquedas e explosões.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
pt_BR: Aceleração: Ajuda muito no início da corrida, após acidentes e em pistas com curvas muito fechadas. Os karts leves são os que aceleram mais rapidamente, enquanto os pesados demoram mais para adquirir velocidade.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
pt_BR: Velocidade máxima: Indica a velocidade que o kart pode alcançar. Altas velocidades ajudam muito em pistas com muitas retas e curvas leves. A velocidade máxima dos karts pesados é maior que a dos leves.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
pt_BR: Nitroeficiência: Os karts leves são os mais eficientes, ganhando mais velocidade com o uso do nitro.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
pt_BR: Se você ficar logo atrás de um adversário por alguns segundos, em seu vácuo, ganhará um impulso de velocidade. Com um kart leve, isso é mais fácil.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
pt_BR: O SuperTuxKart pode ser jogado com vários amigos em rede...

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
pt_BR: Para tanto, selecione a opção "Multijogador em rede" no menu principal. Em seguida, escolha entre "Rede local" ou "Jogar pela internet". Para jogar na internet, marque a caixa "Conectar-se à internet" no menu de configurações. Por fim, selecione entre os servidores existentes ou crie um novo, com suas próprias especificações. Alguns dos servidores em destaque podem inclusive afetar sua pontuação no ranking mundial.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
pt_BR: Geralmente é o jogador com a coroa que inicia as partidas. Nos servidores oficiais, elas só podem começar se houver um número mínimo de jogadores. Iniciada a partida, os jogadores escolhem seus karts e, em seguida, a pista. Pistas complementares só estarão disponíveis se estiverem instaladas no servidor e também nos dispositivos de todos os jogadores presentes.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
pt_BR: ...ou em um mesmo dispositivo:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
pt_BR: Nesse caso, o ideal é empregar um controlador, entre gamepads, joysticks e teclados, para cada jogador, pois a maioria dos teclados não funciona direito quando diversas teclas são pressionadas ao mesmo tempo. Para configurar os controladores, acesse o menu de configurações. Infelizmente não é possível utilizar o mouse para controlar seu kart.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
pt_BR: Depois de configurar os controladores, selecione a opção "Multijogador local" na tela inicial do SuperTuxKart. Em seguida, cada jogador aperta sua respectiva tecla de tiro para entrar na partida, que começará após todos os jogadores escolherem seus karts.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
pt_BR: Melhores tempos

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
pt_BR: Contagem de voltas

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
pt_BR: Campeonato

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
pt_BR: Escolha seu kart

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
pt_BR: Um jogador

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
pt_BR: Multijogador local

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
pt_BR: Complementos

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
pt_BR: Recordes

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
pt_BR: Conquistas

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
pt_BR: Campeonatos personalizados

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
pt_BR: Créditos

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
pt_BR: Novo servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
pt_BR: Nome do servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
pt_BR: Máximo de jogadores

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
pt_BR: Senha (se o servidor for privado)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
pt_BR: Criar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
pt_BR: Rede local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
pt_BR: Procurar servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
pt_BR: Criar servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
pt_BR: Saguão

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
pt_BR: Iniciar partida

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
pt_BR: Configurações

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
pt_BR: Jogar com mais de um jogador neste dispositivo

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
pt_BR: Rede local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
pt_BR: Jogar pela internet

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
pt_BR: Servidor específico

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
pt_BR: Perfil pessoal

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
pt_BR: Classificação dos jogadores

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
pt_BR: Amigos

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
pt_BR: Encontrar outros amigos:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
pt_BR: Buscar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
pt_BR: Jogar pela internet

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
pt_BR: Seleção automática

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
pt_BR: Configurações da conta

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
pt_BR: Senha:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
pt_BR: Alterar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
pt_BR: Criar usuário

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
pt_BR: Nova conta para a internet

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
pt_BR: Conta existente

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
pt_BR: Conta local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
pt_BR: Nome local

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
pt_BR: Nome na internet

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
pt_BR: Restaurar senha

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
pt_BR: Não é necessário criar uma conta para a internet para jogar. No entanto, isso impede de se conectar a amigos e dar notas para complementos, entre outras coisas. Para consultar nossa política de privacidade, em inglês, acesse https://privacy.supertuxkart.net.

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
pt_BR: Selecionar servidor

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
pt_BR: Exibir servidores privados

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
pt_BR: Apenas servidores com IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
pt_BR: Buscar usuário

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
pt_BR: Configurações do SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
pt_BR: Gráficos

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
pt_BR: Áudio

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
pt_BR: Jogadores

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
pt_BR: Controladores

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
pt_BR: Idioma

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
pt_BR: Música

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
pt_BR: Habilitado

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
pt_BR: Efeitos sonoros

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
pt_BR: Excluir configuração

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
pt_BR: Desabilitar configuração

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
pt_BR: Voltar à lista de dispositivos

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
pt_BR: Renomear configuração

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
pt_BR: Ativar vibração no controle, se houver suporte

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
pt_BR: Configurações de Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
pt_BR: Sempre mostrar a tela de login

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
pt_BR: Conectar-se à Internet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
pt_BR: Habilitar chat em rede

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
pt_BR: Habilitar chat em jogos em rede

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
pt_BR: Outras configurações

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
pt_BR: Ativar desvantagens individuais

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
pt_BR: Desinstalar pacote de alta resolução

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
pt_BR: Para configurar um dispositivo, selecione-o e aperte Enter, ou clique duas vezes sobre ele

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
pt_BR: Inserir controlador

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
pt_BR: * O jogador utilizará o controlador cuja tecla ou botão apertou para entrar na partida.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
pt_BR: Aparência

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
pt_BR: Minimapa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
pt_BR: Divisão da tela para multijogador local

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
pt_BR: Tamanho da fonte

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
pt_BR: Câmera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
pt_BR: Personalizar

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
pt_BR: Mostrar FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
pt_BR: Exibir os itens dos outros jogadores

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
pt_BR: Exibir cronômetro do modo história

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
pt_BR: Habilitar cronômetro de "speedrun"

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
pt_BR: Porcentagem utilizada da tela

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
pt_BR: Nível gráfico

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
pt_BR: Nível de borramento

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
pt_BR: Sincronização vertical

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
pt_BR: Configurações personalizadas...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
pt_BR: Resolução

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
pt_BR: Tela cheia

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
pt_BR: Lembrar posição da janela

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
pt_BR: Aplicar nova resolução

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
pt_BR: Dificuldade

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
pt_BR: Modalidade

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
pt_BR: Utilize os botões de direita e esquerda para escolher seu time e confirme com o botão de disparo

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
pt_BR: Time vermelho

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
pt_BR: Time azul

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
pt_BR: Número de voltas

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
pt_BR: Karts controlados pelo computador

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
pt_BR: Karts azuis computadorizados

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
pt_BR: Sortear campeonato

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
pt_BR: Lembrar senha

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
pt_BR: Excluir

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
pt_BR: Cor do kart

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
pt_BR: Há diversos temas gráficos disponíveis nas configurações de interface.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
pt_BR: Para ver os itens dos outros jogadores, habilite a opção correspondente nas configurações de interface.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
pt_BR: Acesse as configurações de interface para alterar o tamanho da fonte.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
pt_BR: O menu de ajuda contém várias informações úteis.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
pt_BR: No modo de um jogador, você pode assistir aos fantasmas de corridas sem itens e até mesmo correr contra eles.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
pt_BR: Para mais informações sobre o jogo, visite https://supertuxkart.net.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
pt_BR: É melhor utilizar o nitro em disparos curtos, e não todo de uma só vez.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
pt_BR: Procure utilizar as setas de turbo em retas longas, para não escapar da pista.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
pt_BR: Não use todas as setas turbo de uma só vez. Espere acabar o efeito da primeira antes de ativar a próxima.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
pt_BR: Derrape sempre que puder, pois isso aumenta a velocidade do kart.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
pt_BR: O mata-moscas também serve para remover paraquedas e bombas-relógio.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
pt_BR: Não é possível parar de virar durante uma derrapagem. Portanto, direcione bem o kart antes de começá-la.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
pt_BR: Na hora da largada, você sairá mais rápido se começar a acelerar quando o sinal laranja se acender.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
pt_BR: Para se livrar de um paraquedas, o melhor a fazer é frear.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
pt_BR: O mais importante é focar na direção em que seu kart está indo.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
pt_BR: O botão ou tecla de resgate do kart é muito útil.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
pt_BR: Tome cuidado ao se aproximar de outros karts, pois eles podem arremessar algo!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
pt_BR: Para destruir uma bola de basquete em sua direção, arremesse uma bola de boliche, um desentupidor ou uma torta para trás.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
pt_BR: Evite bater na traseira dos outros karts, pois isso diminui sua velocidade.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
pt_BR: Utilize bolas de boliche para acelerar ou isolar a bola de futebol.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
pt_BR: O bom entrosamento entre os jogadores é essencial no futebol.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
pt_BR: Se você errar a bola enquanto um adversário se aproxima, atinja-o com um item ou bloqueie o seu caminho.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
pt_BR: É muito importante que alguns jogadores fiquem na defesa e outros no ataque.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
pt_BR: Sempre tenha pelo menos dois barris de nitro estocados.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
pt_BR: Nunca use as três bolas de boliche de uma só vez.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
pt_BR: Não tente roubar a bola de um companheiro de equipe. Em vez disso, atinja os adversários para eles não impedirem o gol.

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
pt_BR: Fossas Primevais

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
pt_BR: Contato Alienígena

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
pt_BR: Labirinto dos Gladiadores

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
pt_BR: Cidade de Candela

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
pt_BR: Ilha das Toninhas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
pt_BR: Floresta Negra

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
pt_BR: Caverna Misteriosa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
pt_BR: Templo do Cacau

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
pt_BR: Campos de Milho

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
pt_BR: Fortaleza Magmática

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
pt_BR: Ilha de Gran-Paradiso

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
pt_BR: Campo de Hóquei

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
pt_BR: O que aconteceu, seus bobocas? O grande líder de vocês sumiu?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
pt_BR: He he! Ele está no meu castelo agora, e logo irá para a panela!

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
pt_BR: Mas como sou um monstrinho justo, farei um acordo com vocês!

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
pt_BR: Se vocês me vencerem em uma corrida, soltarei o velhaco.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
pt_BR: Mas eu tenho certeza que vocês, bichinhos patéticos, jamais ganhariam de mim, o rei dos karts!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
pt_BR: Arena de Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
pt_BR: Estádio de Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
pt_BR: Volta do Farol

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
pt_BR: Mina Antiga

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
pt_BR: Minigolfe

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
pt_BR: Aula de Matemática

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
pt_BR: Parque das Abóboras

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
pt_BR: Pontal dos Corvos

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
pt_BR: Areias Movediças

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
pt_BR: Lago do Nessie

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
pt_BR: Refúgio do Norte

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
pt_BR: Picos Nevados

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
pt_BR: Campo de Futebol

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
pt_BR: Estádio Esportivo

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
pt_BR: Templo

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
pt_BR: Ilha Vulcânica

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
pt_BR: Jardim Zen

en: Completed achievement "%s".
pt_BR: Você conquistou o título "%s"!

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
pt_BR: Não foi possível se conectar ao servidor de complementos do SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
pt_BR: Erro ao baixar as notícias: "%s"

en: Normal Race (Grand Prix)
pt_BR: Corrida normal (campeonato)

en: Time-Trial (Grand Prix)
pt_BR: Corrida sem itens (campeonato)

en: Time-Trial - beat the replay
pt_BR: Corrida sem itens - supere o fantasma

en: Time-Trial - nitro challenge
pt_BR: Corrida sem itens - coleta de nitro

en: Normal Race (single race)
pt_BR: Corrida normal (individual)

en: Time-Trial (single race)
pt_BR: Corrida sem itens (corrida individual)

en: Follow the Leader (single race)
pt_BR: Siga o mestre (corrida individual)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
pt_BR: Direção: Reversa

en: New track '%s' now available
pt_BR: Pista "%s" liberada

en: New game mode '%s' now available
pt_BR: Modo de jogo "%s" liberado

en: New Grand Prix '%s' now available
pt_BR: Campeonato "%s" liberado

en: New difficulty '%s' now available
pt_BR: Dificuldade "%s" liberada

en: New kart '%s' now available
pt_BR: Kart "%s" liberado

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
pt_BR: Modo speedrun desativado. Ele só permanece ativo enquanto a sessão em modo história não for interrompida.
    
    Se o modo história for interrompido, a contagem do tempo será anulada.
    
    Para reabilitar o modo speedrun, seria necessário criar um novo perfil.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
pt_BR: Convidado

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
pt_BR: Convidado %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
pt_BR: Foi encontrado um problema em seu arquivo de configuração. Ele foi excluído e será substituído.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
pt_BR: Seu arquivo de configuração estava muito antigo, sendo portanto excluído e substituído.

en: Video recording started.
pt_BR: Gravando vídeo.

en: Video saved in "%s".
pt_BR: Vídeo salvo em "%s".

en: Encoding progress:
pt_BR: Andamento da codificação:

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
pt_BR: Dica: %s

en: Loading
pt_BR: Carregando

en: Mass
pt_BR: Peso

en: Maximum speed
pt_BR: Velocidade máxima

en: Acceleration
pt_BR: Aceleração

en: Nitro efficiency
pt_BR: Nitroeficiência

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
pt_BR: %s (com desvantagem)

en: %s is ready
pt_BR: %s está pronto

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
pt_BR: [nenhuma]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
pt_BR: Botão esquerdo do mouse

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
pt_BR: Botão direito do mouse

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
pt_BR: Cancelar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
pt_BR: Botão do meio do mouse

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
pt_BR: Botão X1 do mouse

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
pt_BR: Botão X2 do mouse

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
pt_BR: Limpar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
pt_BR: Enter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
pt_BR: Ctrl

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
pt_BR: Esc

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
pt_BR: Aceitar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
pt_BR: Espaço

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
pt_BR: Seta esquerda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
pt_BR: Seta para cima

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
pt_BR: Seta direita

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
pt_BR: Seta para baixo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
pt_BR: Ajuda

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
pt_BR: Logo esquerdo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
pt_BR: Logo da direita

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
pt_BR: Repousar

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
pt_BR: 0 da calculadora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
pt_BR: 1 da calculadora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
pt_BR: 2 da calculadora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
pt_BR: 3 da calculadora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
pt_BR: 4 da calculadora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
pt_BR: 5 da calculadora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
pt_BR: 6 da calculadora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
pt_BR: 7 da calculadora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
pt_BR: 8 da calculadora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
pt_BR: 9 da calculadora

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
pt_BR: Separador

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
pt_BR: - (sinal de menos)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
pt_BR: / (barra)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
pt_BR: Shift esquerdo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
pt_BR: Shift da direita

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
pt_BR: Ctrl esquerdo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
pt_BR: Ctrl da direita

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
pt_BR: Menu esquerdo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
pt_BR: Menu da direita

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Exsel
pt_BR: Excel

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
pt_BR: Executar

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
pt_BR: Direcional digital %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
pt_BR: Eixo %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
pt_BR: Eixo %d invertido

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
pt_BR: Eixo %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
pt_BR: Botão %d do controle

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
pt_BR: Botão %d do mouse

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
pt_BR: Eixo %d %s do mouse

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
pt_BR: Reconfigure as teclas de controle.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
pt_BR: O arquivo de configuração dos controles não é compatível com esta versão do STK.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
pt_BR: Guia

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
pt_BR: Analógico esquerdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
pt_BR: Analógico direito

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
pt_BR: Gatilho superior esquerdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
pt_BR: Gatilho superior direito

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
pt_BR: Digital para cima

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
pt_BR: Digital para baixo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
pt_BR: Digital para a esquerda

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
pt_BR: Digital para a direita

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
pt_BR: Direita no analógico esquerdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
pt_BR: Esquerda no analógico esquerdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
pt_BR: Para baixo no analógico esquerdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
pt_BR: Para cima no analógico esquerdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
pt_BR: Direita no analógico direito

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
pt_BR: Esquerda no analógico direito

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
pt_BR: Para baixo no analógico direito

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
pt_BR: Para cima no analógico direito

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
pt_BR: Gatilho inferior esquerdo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
pt_BR: Gatilho inferior direito

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
pt_BR: Ignorando '%s'. Você devia ter entrado antes no jogo!

en: Only the Game Master may act at this point!
pt_BR: Só o primeiro jogador pode controlar o menu!

en: %s has low battery level.
pt_BR: %s está com pouca bateria.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
pt_BR: Sincronize o wiimote com o gerenciador de Bluetooth e clique em OK. Para maiores detalhes, acesse https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
pt_BR: Aperte os botões 1 e 2 do wiimote ao mesmo tempo para o tornar detectável. Em seguida, clique em OK. Para instruções mais detalhadas, acesse https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
pt_BR[0]: %d wiimote encontrado
pt_BR[1]: %d wiimotes detectados
pt_BR[2]: %d wiimotes detectados

en: Could not detect any wiimote :/
pt_BR: Não foi possível detectar nenhum wiimote :/

en: Getting ready to race
pt_BR: Preparando-se para a corrida

en: Penalty time!!
pt_BR: Penalização

en: Don't accelerate before 'Set!'
pt_BR: Não acelere antes do sinal amarelo

en: You can have at most 3 lives!
pt_BR: Não é possível ter mais de três vidas!

en: +1 life.
pt_BR: Vida extra.

en: You were too slow!
pt_BR: Você foi devagar demais!

en: You won the race!
pt_BR: Parabéns! Ganhou a corrida!

en: You finished the race in rank %d!
pt_BR: Chegou em %d°!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
pt_BR: %s saiu da partida.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
pt_BR: O SuperTuxKart se conecta ao nosso servidor central para baixar notícias e complementos. Nossa política de privacidade está disponível para consulta em https://supertuxkart.net/Privacy. Você deseja ativar essa opção? Para ativá-la ou desativá-la posteriormente, entre no menu de configurações e acesse a aba "Geral".

en: Your screen resolution is too low to run STK.
pt_BR: Sua tela está com uma resolução baixa demais para o STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
pt_BR: Seu driver de vídeo está em uma versão muito antiga. Atualize-o.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
pt_BR: Parece que seu driver de vídeo está em uma versão muito antiga. Não haveria uma mais recente disponível? Para o jogo poder rodar, colocaremos os gráficos em um nível bem baixo. Recomendamos utilizar um driver compatível com %s ou superior.

en: Server connection timed out.
pt_BR: A conexão com o servidor caiu.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
pt_BR: %s pegou a bandeira vermelha!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
pt_BR: A bandeira vermelha voltou para a base!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
pt_BR: %s pegou a bandeira azul!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
pt_BR: A bandeira azul voltou para a base!

en: %s captured the blue flag!
pt_BR: %s conseguiu trazer a bandeira azul à própria base!

en: %s captured the red flag!
pt_BR: %s conseguiu trazer a bandeira vermelha à própria base!

en: Eggs: %d / %d
pt_BR: Ovos encontrados: %d / %d

en: Leader
pt_BR: Mestre

en: Final lap!
pt_BR: Última volta!

en: Lap %i
pt_BR: %iª volta

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
pt_BR: %s, por %s

en: New fastest lap
pt_BR: Volta mais rápida

en: WRONG WAY!
pt_BR: CONTRAMÃO!

en: %s scored a goal!
pt_BR: %s marcou um gol!

en: Oops, %s made an own goal!
pt_BR: Oops, %s fez um gol contra!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
pt_BR[0]: 1%i kart de estepe foi criado!
pt_BR[1]: %i pneus de kart apareceram na pista! Eles dão vida extra!
pt_BR[2]: %i pneus de kart apareceram na pista! Eles dão vida extra!

en: You have been eliminated!
pt_BR: Você foi eliminado!

en: '%s' has been eliminated.
pt_BR: %s foi eliminado.

en: Server has been shut down.
pt_BR: O servidor foi desligado.

en: You were kicked from the server.
pt_BR: Você foi removido do servidor.

en: You were kicked: Ping too high.
pt_BR: Removido do servidor. Ping alto demais.

en: Bad network connection is detected.
pt_BR: Má conexão

en: Bot
pt_BR: Computadorizado

en: %s disconnected.
pt_BR: %s se desconectou.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
pt_BR: Aperte em um dos jogadores da lista para o gerenciar e ver sua qualificação no ranking mundial.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
pt_BR: Dificuldade: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
pt_BR: Máximo de jogadores: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
pt_BR: Modalidade: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
pt_BR: Limite de tempo

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
pt_BR: Limite de gols

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
pt_BR: Tipo de partida: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
pt_BR: Corridas concluídas: %d/%d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
pt_BR: Todos os jogadores entraram no time vermelho ou azul.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
pt_BR: Agora é você quem controla o servidor.

en: Connection refused: Server is busy.
pt_BR: Servidor ocupado.

en: Connection refused: You are banned from the server.
pt_BR: Você foi banido desse servidor.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
pt_BR: Senha incorreta.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
pt_BR: Dados incompatíveis com o servidor.

en: Connection refused: Server is full.
pt_BR: Servidor lotado.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
pt_BR: Jogador inválido.

en: Failed to start the network game.
pt_BR: Não foi possível iniciar a partida em rede.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
pt_BR: A partida já terminou. Não é mais possível participar ou assistir.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
pt_BR: Não há lugares restantes e não é possível entrar no meio de partidas neste servidor.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
pt_BR: Apenas um jogador presente. Voltando ao saguão.

en: Server owner quit the game.
pt_BR: O dono do servidor saiu do jogo.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
pt_BR: Você só assistirá à próxima partida.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
pt_BR: %s entrou para o time vermelho.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
pt_BR: %s entrou para o time azul.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
pt_BR: %s entrou no jogo.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
pt_BR: Aperte <%s> ou <%s> para escolher outro alvo, e <%s>  ou <%s> para alterar a câmera.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
pt_BR: Sua denúncia contra %s foi recebida.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
pt_BR: Não foi possível baixar o pacote. Verifique se há espaço suficiente em disco e se a sua conexão à internet está funcionando.

en: No quick play server available.
pt_BR: Nenhum servidor disponível para entrada imediata.

en: Cannot connect to server %s.
pt_BR: Não foi possível entrar no servidor %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
pt_BR: Não foi possível detectar o número da porta do servidor %s.

en: Network grand prix has been finished.
pt_BR: O campeonato chegou ao fim!

en: Time Trial (Grand Prix)
pt_BR: Corridas sem itens (campeonato)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
pt_BR: Luta livre

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
pt_BR: Pega-bandeira

en: %s is now online.
pt_BR: %s se conectou.

en: %s and %s are now online.
pt_BR: %s e %s se conectaram.

en: %s, %s and %s are now online.
pt_BR: %s, %s e %s se conectaram.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
pt_BR[0]: %d amigo está online neste momento.
pt_BR[1]: Há %d amigos conectados.
pt_BR[2]: Há %d amigos conectados.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
pt_BR: %s entrou no servidor "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
pt_BR[0]: Você tem %d nova requisição de amizade!
pt_BR[1]: Você recebeu %d novas solicitações de amizade!
pt_BR[2]: Você recebeu %d novas solicitações de amizade!

en: You have a new friend request!
pt_BR: Você recebeu uma nova solicitação de amizade!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
pt_BR: Não foi possível entrar no servidor. Veja se a sua conexão à internet está em ordem ou tente mais tarde.

en: Default
pt_BR: Normal

en: None
pt_BR: Nenhum

en: Random
pt_BR: Sortear

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
pt_BR: O arquivo de recordes local estava muito antigo
    e todos eles foram removidos.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
pt_BR: Siga o mestre

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
pt_BR: Três vidas

en: Incomplete replay file will not be saved.
pt_BR: O fantasma de replay está incompleto e não será salvo.

en: Replay saved in "%s".
pt_BR: Fantasma salvo em "%s".

en: 1 week
pt_BR: Uma semana

en: 2 weeks
pt_BR: Duas semanas

en: 1 month
pt_BR: Um mês

en: 3 months
pt_BR: Três meses

en: 6 months
pt_BR: Seis meses

en: 9 months
pt_BR: Nove meses

en: 1 year
pt_BR: Um ano

en: 2 years
pt_BR: Dois anos

en: Add-on name
pt_BR: Nome do complemento

en: Updated date
pt_BR: Última atualização

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
pt_BR: Não instalados

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
pt_BR: %s
    Autoria: %s

en: Please wait while addons are updated
pt_BR: Aguarde a atualização dos complementos

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
pt_BR: Houve um erro ao tentar contatar o servidor dos complementos. Verifique sua conexão à internet e se o SuperTuxKart não está bloqueado por um firewall.

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
pt_BR: Oficiais

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
pt_BR: Bloqueado: supere mais desafios do Modo História para destravá-lo!

en: Random Arena
pt_BR: Sortear arena

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
pt_BR[0]: %d arena indisponível no modo de um jogador.
pt_BR[1]: %d arenas indisponíveis no modo de um jogador.
pt_BR[2]: %d arenas indisponíveis no modo de um jogador.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
pt_BR: Metas

[ctx: achievement_info]
en: Progress
pt_BR: Andamento

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
pt_BR: Alcance todas as metas abaixo

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
pt_BR: Alcance todas as metas intermediárias ao mesmo tempo

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
pt_BR: Alcance pelo menos uma meta intermediária

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
pt_BR: A soma das metas intermediárias precisa alcançar esse valor

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
pt_BR: Corridas ganhas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
pt_BR: Corridas normais ganhas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
pt_BR: Vitórias em corridas sem itens

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
pt_BR: Corridas ganhas no modo Siga o mestre

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
pt_BR: Corridas ganhas em sequência

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
pt_BR: Corridas ganhas em sequência nos níveis Experiente ou Super Tux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
pt_BR: Corridas iniciadas no nível Amador

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
pt_BR: Corridas finalizadas no nível Amador

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
pt_BR: Corridas iniciadas no nível Intermediário

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
pt_BR: Corridas finalizadas no nível Intermediário

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
pt_BR: Corridas iniciadas no nível Experiente

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
pt_BR: Corridas finalizadas no nível Experiente

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
pt_BR: Corridas iniciadas no nível Super Tux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
pt_BR: Corridas finalizadas no nível Super Tux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
pt_BR: Corridas normais iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
pt_BR: Corridas normais finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
pt_BR: Corridas sem itens iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
pt_BR: Corridas sem itens finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
pt_BR: Corridas iniciadas no modo Siga o mestre

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
pt_BR: Corridas finalizadas no modo Siga o mestre

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
pt_BR: Batalhas iniciadas no modo Três vidas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
pt_BR: Batalhas finalizadas no modo Três vidas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
pt_BR: Partidas de futebol iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
pt_BR: Partidas de futebol finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
pt_BR: Buscas por ovos iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
pt_BR: Buscas por ovos finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
pt_BR: Corridas iniciadas no modo fantasma

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
pt_BR: Corridas finalizadas no modo fantasma

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
pt_BR: Partidas de pega-bandeira iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
pt_BR: Partidas de pega-bandeira finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
pt_BR: Lutas livres iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
pt_BR: Lutas livres finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
pt_BR: Itens usados

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
pt_BR:  (em uma mesma corrida)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
pt_BR: Golpes dados com bolas de boliche

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
pt_BR: Golpes de mata-moscas dados

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
pt_BR: Todos os acertos

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
pt_BR: Golpes contra um mesmo kart

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
pt_BR: Bananas encostadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
pt_BR: Derrapagem

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
pt_BR:  (em uma mesma volta)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
pt_BR: Corridas iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
pt_BR:  (ou o número máximo em uma pista oficial)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
pt_BR: Corridas finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
pt_BR: Corridas finalizadas no sentido reverso

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
pt_BR: Corridas finalizadas sozinho

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
pt_BR: Corridas com número de voltas inferior ao normal

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
pt_BR: Corridas com número de voltas superior ao normal

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
pt_BR: Corridas com pelo menos o dobro do número normal de voltas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
pt_BR: Buscas por ovos iniciadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
pt_BR: Buscas por ovos finalizadas

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
pt_BR:  (em pistas oficiais)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
pt_BR: Novos gamepads e joysticks aparecem na lista assim que são conectados.
    
    Aperte o botão abaixo para inserir uma nova configuração separada para o teclado. Lembre-se que a maioria dos teclados não funcionam direito quando vários botões são apertados ao mesmo tempo, sendo portanto inadequados para o modo multijogador local.
    
    Uma saída seria conectar mais de um teclado ao dispositivo. No entanto, ainda assim seria necessário mapear teclas diferentes para cada jogador.

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
pt_BR: Inserir Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
pt_BR: Nova configuração de teclado

en: Update
pt_BR: Atualizar

en: Version: %d
pt_BR: Versão: %d

en: featured
pt_BR: Recomendada

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
pt_BR: Tamanho: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
pt_BR: Não foi possível baixar o complemento

en: Problems installing the addon '%s'.
pt_BR: Não foi possível instalar o complemento "%s".

en: Try again
pt_BR: Tente mais tarde

en: Problems removing the addon '%s'.
pt_BR: Não foi possível remover o complemento "%s".

en: Background download completed.
pt_BR: Download concluído em segundo plano.

en: Background download
pt_BR: Download em segundo plano

en: Background download has already started.
pt_BR: O download já foi iniciado em segundo plano.

en: Current password invalid.
pt_BR: A senha atual é inválida.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
pt_BR: A senha deve ter entre 8 e 30 caracteres!

en: Passwords don't match!
pt_BR: As senhas se diferem!

en: Password successfully changed.
pt_BR: A senha foi modificada.

en: Validating info
pt_BR: Validando os dados

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
pt_BR[0]: Confirme a resolução em até %i segundo
pt_BR[1]: %i segundos restantes para confirmar a resolução
pt_BR[2]: %i segundos restantes para confirmar a resolução

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
pt_BR: Não há suporte para resoluções inferiores a 1024x768 e 1280x720. Se utilizadas, algumas partes da interface poderão apresentar problemas.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
pt_BR: Câmera aérea

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
pt_BR: Personalizada

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
pt_BR: Nenhuma

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
pt_BR: Só as essenciais

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
pt_BR: Baixo

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
pt_BR: Alto

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
pt_BR: Muito baixo

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
pt_BR: Para aprimorar o seu divertimento, o SuperTuxKart baixará o pacote de alta resolução, adequado para dispositivos mais potentes. Se você não estiver conectado a um ponto de acesso Wi-Fi, isso será descontado do pacote de dados de sua operadora de telefonia.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
pt_BR: Com o fim de aprimorar seu divertimento, o SuperTuxKart baixará o seu pacote de alta resolução, adequado para dispositivos mais potentes.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
pt_BR: Digite o endereço do servidor. Inclua ":" e o número da porta, se quiser.
    Você também pode escolher um dos servidores passados, listados abaixo.

en: Invalid server address: %s.
pt_BR: Endereço inválido: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
pt_BR: Reverso

[ctx: column_name]
en: Difficulty
pt_BR: Dificuldade

[ctx: column_name]
en: Laps
pt_BR: Voltas

[ctx: column_name]
en: Time
pt_BR: Tempo

[ctx: column_name]
en: User
pt_BR: Usuário

[ctx: column_name]
en: Version
pt_BR: Versão

en: No
pt_BR: Não

en: Track
pt_BR: Pista

en: Top %d High Scores
pt_BR: Os %d melhores tempos

en: Number of karts: %d
pt_BR: Número de karts: %d

en: Time target: %s
pt_BR: Meta de tempo: %s

en: Laps: %d
pt_BR: Voltas: %d

en: Reverse: %s
pt_BR: Sentido reverso: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
pt_BR: (nenhum)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
pt_BR: Cor original

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
pt_BR: Escolher uma cor personalizada

en: Don't show again
pt_BR: Não mostrar novamente

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
pt_BR: Dados do jogador

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
pt_BR: Nome de jogador: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
pt_BR: País do jogador: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
pt_BR: Remover do servidor

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
pt_BR: Trocar de time

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
pt_BR: Habilitar desvantagem

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
pt_BR: Desabilitar desvantagem

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
pt_BR: Denunciar jogador

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
pt_BR: Puxando a classificação de %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
pt_BR: Denunciar esse usuário (%s) para a administração do servidor:

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
pt_BR: Pressione uma tecla qualquer...
    (ou ESC para cancelar)

en: Press any key...
pt_BR: Pressione uma tecla qualquer...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
pt_BR: Bate-papo desativado. Para habilitá-lo, acesse o menu de configurações.

en: Back to Battle
pt_BR: Voltar à batalha

en: Setup New Game
pt_BR: Configurar novo jogo

en: Restart Battle
pt_BR: Reiniciar batalha

en: Exit Battle
pt_BR: Sair da batalha

en: Setup New Race
pt_BR: Nova corrida

en: Exit Race
pt_BR: Sair da corrida

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
pt_BR: %s ainda não obteve pontos.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
pt_BR: %s está em %d° lugar no ranking mundial, com %f pontos.

en: Username and/or email address invalid.
pt_BR: Nome de usuário e/ou email inválido.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
pt_BR: Acesse "%s" para ler os termos e condições do SuperTuxKart. É necessário estar de acordo com eles para registrar uma conta. Em caso de dúvidas ou comentários a respeito deles, entre em contato com um dos membros da equipe de desenvolvimento. Eles terão o maior prazer em ajudar.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
pt_BR: Coleta de nitro

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
pt_BR: Modo fantasma

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
pt_BR: Voltas: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
pt_BR: Tipo: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
pt_BR: Resultado mínimo: %iº lugar

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
pt_BR: Tempo mínimo necessário: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
pt_BR: Pontos de Nitro Necessários: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
pt_BR: Quantidade de adversários: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
pt_BR: Batalha

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
pt_BR: Tipo de jogo

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
pt_BR: Localização do servidor: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
pt_BR: Pista atual: %s

en: Rank
pt_BR: Classificação

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
pt_BR: Jogador

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
pt_BR: Pontuação

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
pt_BR: Tempo de jogo

en: Remove from bookmarks
pt_BR: Remover dos favoritos

en: Input device already exists.
pt_BR: Este controlador já está cadastrado.

en: No player available for connecting to server.
pt_BR: Nenhuma conta de jogador disponível para se conectar ao servidor.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
pt_BR: Nome de usuário: %s

en: Cancel Request
pt_BR: Revogar solicitação

en: Today
pt_BR: Hoje

en: Friend request sent!
pt_BR: A solicitação foi enviada!

en: Friend request accepted!
pt_BR: A solicitação foi aceita!

en: Friend request declined!
pt_BR: Solicitação recusada!

en: Friend removed!
pt_BR: Removido da lista de amigos!

en: Friend request cancelled!
pt_BR: Solicitação revogada!

en: Processing
pt_BR: Processando

en: Fetching last vote
pt_BR: Baixando o último voto

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
pt_BR: Para alterar a sua avaliação, clique em uma das estrelinhas.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
pt_BR: Você ainda não votou neste complemento. Para votar, clique nas estrelinhas.

en: Vote successful! You can now close the window.
pt_BR: Parabéns! Seu voto foi computado!

en: Performing vote
pt_BR: Computando o voto

en: Random Track
pt_BR: Sortear pista

en: Are you sure you want to remove '%s'?
pt_BR: Deseja mesmo remover "%s"?

en: Do you want to save your changes?
pt_BR: Deseja salvar as alterações?

en: Laps
pt_BR: Voltas

en: Reversed
pt_BR: Reverso

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
pt_BR: Houve um erro ao salvar seu campeonato

en: Select a track
pt_BR: Escolha sua pista

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
pt_BR: Parabéns! Você completou esse desafio na dificuldade Amador! Pontos obtidos: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
pt_BR: Parabéns! Você completou esse desafio na dificuldade intermediária! Pontos obtidos: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
pt_BR: Parabéns! Você completou esse desafio no nível Experiente! Pontos obtidos: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
pt_BR: Parabéns! Você alcançou os requisitos da dificuldade Super Tux! Pontos obtidos: %i/%i

en: You unlocked %s!
pt_BR: Você desbloqueou %s!

en: Challenge Completed
pt_BR: Desafio superado

en: You unlocked track %0
pt_BR: Você desbloqueou a pista %0

en: You unlocked grand prix %0
pt_BR: Você desbloqueou o campeonato %0

[ctx: column_name]
en: Track
pt_BR: Pista

[ctx: column_name]
en: Players
pt_BR: Jogadores

en: Reload
pt_BR: Recarregar

en: Please enter the name of the grand prix
pt_BR: Digite o nome do campeonato

en: Please select a Grand Prix
pt_BR: Escolha um campeonato

en: User defined
pt_BR: Personalizado

en: Name is empty.
pt_BR: Nenhum nome foi inserido.

en: Another grand prix with this name already exists.
pt_BR: Já existe um campeonato com esse nome.

en: Name is too long.
pt_BR: Nome comprido demais.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
pt_BR: Melhor sorte na próxima vez!

en: You completed a challenge!
pt_BR: Parabéns! Você superou um desafio!

en: You won the Grand Prix!
pt_BR: Parabéns! Você venceu o campeonato!

en: You completed the Grand Prix!
pt_BR: O campeonato chegou ao fim!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
pt_BR: Quantidade de karts

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
pt_BR: Deseja mesmo remover esse recorde?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
pt_BR: Deseja mesmo remover todos os recordes?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
pt_BR: Conecte um teclado ou gamepad ao dispositivo para disponibilizar o modo multijogador local

en: Random Kart
pt_BR: Sortear kart

en: Locked
pt_BR: Bloqueado

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
pt_BR: Atenção:
    Para entrar no jogo, cada jogador deve apertar o botão "Selecionar/Avançar" em seu respectivo controlador.

en: Would you like to play the tutorial of the game?
pt_BR: Deseja jogar o tutorial do jogo?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
pt_BR: Não é possível jogar online se não houver acesso à internet. Para ativá-lo, acesse o menu de configurações e marque a caixa "Conectar-se à internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
pt_BR: Sem acesso à internet, não é possível baixar complementos. Para ativá-lo, acesse o menu de configurações e marque a caixa "Conectar-se à internet".

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
pt_BR: Sem acesso à internet, não é possível baixar complementos. Para ativá-lo, acesse o menu de configurações e marque a caixa "Conectar-se à internet".
    
    No entanto, ainda assim é possível excluir complementos.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
pt_BR: O módulo dos complementos está desativado no menu de configurações

en: Please wait while the add-ons are loading
pt_BR: Carregando complementos, aguarde...

en: Are you sure you want to quit STK?
pt_BR: Deseja mesmo sair do STK?

en: Create LAN Server
pt_BR: Criar servidor em rede local

en: %s's server
pt_BR: Servidor de %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
pt_BR: Número de pistas no campeonato

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
pt_BR: O nome precisa ter entre 4 e 30 caracteres!

en: Incorrect characters in password!
pt_BR: A senha apresenta caracteres inválidos!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
pt_BR: Pronto

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
pt_BR: Entrar na partida

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
pt_BR: Assistir

en: Install addon
pt_BR: Instalar complemento

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
pt_BR: Espere a partida atual (%s) chegar ao fim. Tempo restante estimado: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
pt_BR: Espere a partida atual chegar ao fim. Tempo restante estimado: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
pt_BR: Espere a partida atual (%s) chegar ao fim. Andamento: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
pt_BR: Espere a partida atual chegar ao fim. Andamento: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
pt_BR: Espere a partida atual chegar ao fim.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
pt_BR[0]: O jogo começará quando houver mais de %d jogador.
pt_BR[1]: A partida se iniciará se houver mais de %d jogadores presentes.
pt_BR[2]: A partida se iniciará se houver mais de %d jogadores presentes.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
pt_BR[0]: Começando dentro de %d segundo ou quando todos pressionarem o botão 'Pronto'.
pt_BR[1]: A partida se iniciará em %d segundos ou após todos os jogadores apertarem o botão "Pronto".
pt_BR[2]: A partida se iniciará em %d segundos ou após todos os jogadores apertarem o botão "Pronto".

en: Connecting to server %s
pt_BR: Entrando no servidor %s

en: Finding a quick play server
pt_BR: Procurando servidor para entrada imediata

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
pt_BR: Tempo restante: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
pt_BR: Objetivo

en: Fetching achievements
pt_BR: Baixando lista de conquistas

en: %s's profile
pt_BR: Perfil de %s

en: Since
pt_BR: Desde

en: Status
pt_BR: Situação

en: Fetching friends
pt_BR: Baixando lista de amigos

en: New Request
pt_BR: Solicitação nova

en: Pending
pt_BR: Pendente

en: Offline
pt_BR: Desconectado

en: Enter new E-mail below
pt_BR: Digite o novo e-mail no campo abaixo

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
pt_BR: O novo e-mail precisa ter de 5 a 254 caracteres!

en: New Email is invalid!
pt_BR: Esse novo e-mail não é válido!

en: E-mail changed!
pt_BR: E-mail alterado!

en: Failed to change E-mail: %s
pt_BR: Não foi possível alterar o e-mail %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
pt_BR: É necessário estar conectado a uma conta online para se divertir na internet. Clique no seu nome de usuário, na parte de cima da tela, para se conectar.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
pt_BR: Não é possível jogar online sem acesso à internet. Para ativá-lo, acesse o menu de configurações e, na aba "Interface", marque a caixa "Conectar-se à internet".

en: Searching
pt_BR: Procurando

en: Exit game
pt_BR: Sair do jogo

en: Could not create player '%s'.
pt_BR: Não foi possível criar o jogador "%s".

en: User name cannot be empty.
pt_BR: O nome de usuário não pode ficar em branco.

en: Online username and password must not be the same!
pt_BR: O nome de usuário e a senha da conta online não podem ser idênticos.

en: Emails don't match!
pt_BR: Os e-mails se diferem.

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
pt_BR: O nome de usuário só pode conter pontos, hífens, sublinhados e caracteres alfanuméricos sem acentuação.

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
pt_BR: O nome de usuário para a internet precisa ter de 3 a 30 caracteres!

en: Online username must not start with a number!
pt_BR: O nome de usuário para a internet não pode começar com um número!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
pt_BR: O e-mail precisa ter de 5 a 254 caracteres!

en: Email is invalid!
pt_BR: E-mail inválido!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
pt_BR: Você receberá um e-mail dizendo como ativar sua conta. Tenha paciência, e não se esqueça de olhar a caixa de spam também.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
pt_BR: O acesso à internet está desabilitado. Para ativá-lo, acesse o menu de configurações.

[ctx: column_name]
en: Name
pt_BR: Nome

[ctx: column_name]
en: Game mode
pt_BR: Modalidade

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
pt_BR: Administrador

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
pt_BR: Distância (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
pt_BR: Desconhecido

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
pt_BR: Nenhum endereço IPv4 detectado. Diversos servidores podem estar inacessíveis.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
pt_BR: Nenhum endereço IPv6 detectado. Alguns servidores podem ficar inacessíveis.

en: No server is available.
pt_BR: Nenhum servidor disponível

en: Fetching servers
pt_BR: Baixando lista de servidores

en: Server Bookmarks
pt_BR: Servidores favoritos

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
pt_BR: Se mais da metade dos jogadores selecionar a mesma pista e as mesmas configurações, a votação terminará antecipadamente.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
pt_BR: Itens em locais aleatórios

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
pt_BR: Número de gols

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
pt_BR: Sentido reverso

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
pt_BR: Desafio indisponível. Supere os disponíveis para liberar outros!

en: Action
pt_BR: Efeito

en: Key binding
pt_BR: Tecla ou botão

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
pt_BR: Desabilitar controlador

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
pt_BR: Habilitar controlador

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
pt_BR: Habilitar configuração

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
pt_BR: Comandos de jogo

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
pt_BR: Comandos de navegação no menu

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
pt_BR: Virar à esquerda

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
pt_BR: Virar à direita

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
pt_BR: Acelerar

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
pt_BR: Frear / Ré

note: I18N: Key binding name
en: Fire
pt_BR: Disparar item

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
pt_BR: Usar nitro

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
pt_BR: Olhar para trás

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
pt_BR: Chamar resgate

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
pt_BR: Pausar o jogo

note: I18N: Key binding name
en: Up
pt_BR: Para cima

note: I18N: Key binding name
en: Down
pt_BR: Para baixo

note: I18N: Key binding name
en: Left
pt_BR: Esquerda

note: I18N: Key binding name
en: Right
pt_BR: Direita

note: I18N: Key binding name
en: Select
pt_BR: Selecionar/Avançar

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
pt_BR: Cancelar/Voltar

en: * A blue item means a conflict with another configuration
pt_BR: * Mapeamentos em azul estão em conflito com outras configurações

en: * A red item means a conflict in the current configuration
pt_BR: * Mapeamentos em vermelho estão em conflito com outros, da mesma configuração

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
pt_BR: Não é recomendável mapear a tecla "Shift" para um comando, pois os comandos só podem ser atribuídos um caractere maiúsculo ou minúsculo, e não para ambos.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
pt_BR: Deseja mesmo excluir para sempre essa configuração?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
pt_BR: Digite o novo nome da configuração. Deixe em branco para voltar ao nome predefinido.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
pt_BR: Permite que os jogadores habilitem desvantagem para si no modo multijogador local, durante a seleção de karts.
    Serve para dar uma chance aos outros jogadores.

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
pt_BR: Instalar pacote de alta resolução

en: Are you sure to uninstall full game assets?
pt_BR: Deseja mesmo desinstalar o pacote de alta resolução?

en: Keyboard %i
pt_BR: Teclado %i

en: Touch Device
pt_BR: Dispositivo tátil

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
pt_BR: Toque em um dispositivo para configurá-lo

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
pt_BR: Idioma do sistema

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
pt_BR: Canto inferior esquerdo

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
pt_BR: À direita

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
pt_BR: Nenhum

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
pt_BR: No meio

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
pt_BR: Muito pequeno

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
pt_BR: Pequeno

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
pt_BR: Médio

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
pt_BR: Grande

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
pt_BR: Muito grande

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
pt_BR: Só é possível habilitar o modo "speedrun" se o modo história já não tiver sido iniciado antes.
    
    Se o modo história for interrompido, a cronometragem do speedrun será anulada.
    
    Com isso, seria necessário criar um perfil novo para o reativar.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
pt_BR: FPS máximo

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
pt_BR: Integral

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
pt_BR: Com a sincronização vertical habilitada, a placa gráfica desenha novos quadros
    apenas quando o monitor puder exibi-los.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
pt_BR: Integral: Um quadro de imagem a cada atualização do monitor

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
pt_BR: A sincronização vertical funcionará apenas se os drivers de vídeo forem compatíveis.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
pt_BR: Partículas: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
pt_BR: Personagens animados: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
pt_BR: Luzes dinâmicas: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
pt_BR: Dispersão da luz: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
pt_BR: Suavização de bordas: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
pt_BR: Oclusão ambiental (AO): %s

en: Shadows: %s
pt_BR: Sombras: %s

en: Shadows: %i
pt_BR: Sombras: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
pt_BR: Incandescência: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
pt_BR: Brilho nos contornos: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
pt_BR: Feixes de luz: %s

en: Rendered image quality: %s
pt_BR: Qualidade da imagem: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
pt_BR: Movimentos borrados: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
pt_BR: Profundidade do campo visual: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
pt_BR: Deseja habilitar o acesso à internet, que está desativado?

en: You need to enter a password.
pt_BR: É necessário informar a senha.

en: Logging out '%s'
pt_BR: Desconectando a conta "%s"

en: Logging in '%s'
pt_BR: Conectando com a conta "%s"

en: You can't delete the only player.
pt_BR: Não é possível excluir o único jogador presente.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
pt_BR: Deseja mesmo excluir o jogador "%s"?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
pt_BR: Em suas marcas,

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
pt_BR: Preparar,

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
pt_BR: JÁ!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
pt_BR: GOL!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
pt_BR: Aguardando os outros jogadores

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
pt_BR: Aguardando o servidor

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
pt_BR: por

en: Collect nitro!
pt_BR: Colete nitro!

en: Follow the leader!
pt_BR: Siga o mestre!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
pt_BR: Os %i primeiros

en: Challenge Failed
pt_BR: Que pena! Não superou o desafio!

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
pt_BR: Para iniciar o tutorial, aperte na figurinha do pódio

en: Press fire to start the tutorial
pt_BR: Aperte o botão de disparo para iniciar o tutorial

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
pt_BR: Aperte no ícone do pódio para iniciar o desafio

en: Press fire to start the challenge
pt_BR: Aperte o botão de disparo para iniciar

en: Quit the server
pt_BR: Sair do servidor

en: You completed challenges!
pt_BR: Você superou desafios!

en: Abort Grand Prix
pt_BR: Desistir do campeonato

en: Restart
pt_BR: Reiniciar

en: Back to challenge selection
pt_BR: Voltar ao mapa dos desafios

en: Race against the new ghost replay
pt_BR: Correr contra o novo fantasma

en: Back to the menu
pt_BR: Voltar ao menu

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
pt_BR: Deseja mesmo desistir do campeonato?

en: Red Team Wins
pt_BR: Vitória do time vermelho

en: Blue Team Wins
pt_BR: Vitória do time azul

en: It's a draw
pt_BR: Empatou!

en: Eliminated after %s
pt_BR: Eliminado aos %s

en: Eliminated
pt_BR: Eliminado

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
pt_BR: (gol contra)

en: Track %i/%i
pt_BR: Corrida %i/%i

en: Grand Prix progress:
pt_BR: Corridas disputadas:

en: Highscores
pt_BR: Recordes

en: Best lap time: %s
pt_BR: Melhor volta: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
pt_BR: (de %s)

en: You completed the challenge!
pt_BR: Parabéns! Superou o desafio!

en: You failed the challenge!
pt_BR: Que pena! Não superou o desafio!

en: Reached Requirements of SuperTux
pt_BR: Você alcançou os requisitos da dificuldade Super Tux!

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
pt_BR: Diversos itens na pista, para ajudar a vencer!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
pt_BR: Só seu talento ao volante conta!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
pt_BR: Fique na frente dos adversários, mas sem ultrapassar o mestre!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
pt_BR: Colete itens e elimine os adversários!

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
pt_BR: Bola na rede é gol!

en: Explore tracks to find all hidden eggs
pt_BR: Encontre todos os ovos escondidos na pista!

en: Race against ghost karts and try to beat them!
pt_BR: Encare na pista os fantasmas de suas corridas passadas!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
pt_BR: Faça o maior número de voltas possível em um determinado período.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
pt_BR: Aperte no ícone vermelho ou azul para trocar de time.

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
pt_BR: Criada por %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
pt_BR: Máximo de jogadores: %d

en: Number of red team AI karts
pt_BR: Karts vermelhos computadorizados

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
pt_BR: Algumas pistas ainda precisam ser desbloqueadas para esse campeonato ficar disponível!

note: I18N: track group name
en: all
pt_BR: todas

en: Locked!
pt_BR: Bloqueado!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
pt_BR: Supere todos os desafios para abrir o portal do chefão!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
pt_BR: Você não tem pontos o suficiente
    para encarar esse desafio.
    Os desafios disponíveis
    estão indicados no mapa.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
pt_BR: Aperte <%s> para acelerar, e <%s> e <%s> para fazer curvas.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
pt_BR: Para acelerar, aperte na parte de cima do volante. Para fazer curvas, vire-o para os lados.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
pt_BR: Para acelerar, puxe o acelerador para cima. Para fazer curvas, incline seu dispositivo para os lados.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
pt_BR: Para acelerar, puxe o acelerador para cima. Para fazer curvas, gire o seu dispositivo.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
pt_BR: Colete os presentes e aperte <%s> para destruir esses caixotes!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
pt_BR: Colete os presentes e aperte o ícone da bola de boliche para destruir esses caixotes!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
pt_BR: Aperte <%s> para olhar para trás.
    Para atirar para trás, aperte <%s> enquanto aperta <%s>!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
pt_BR: Para olhar para trás, aperte o ícone do espelho.
    Para atirar para trás, aperte o ícone do espelho e deslize o dedo para o da bola de boliche!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
pt_BR: Aperte <%s> para usar o nitro!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
pt_BR: Aperte o ícone do nitro para utilizá-lo.

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
pt_BR: Colete os cilindros de nitro. Eles serão utilizados depois desta curva.

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
pt_BR: Aperte <%s> quando estiver em apuros.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
pt_BR: Aperte o ícone do pássaro para ser resgatado!

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
pt_BR: Para derrapar, comece a virar o kart e aperte <%s>, sem soltar.
    Derrapadas curtas ajudam a fazer uma curva mais fechada.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
pt_BR: Para derrapar, acelere e aperte o ícone da derrapagem, sem soltar.
    Derrapadas curtas ajudam a fazer uma curva mais fechada.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
pt_BR: Se você derrapar por um tempo, aparecerão faíscas que aumentam a velocidade após a derrapagem.

en: You are now ready to race. Good luck!
pt_BR: Agora você está pronto para as corridas. Divirta-se!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
pt_BR: Corridas de kart em 3D e código aberto

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
pt_BR: tux;jogo;corrida;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
pt_BR: Karts. Nitro. Ação! O SuperTuxKart é um jogo de corrida tridimensional e de código aberto, com grande variedade de personagens, pistas e modos de jogo. Focamos mais na diversão do que no realismo, procurando agradar a todas as idades.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
pt_BR: Há diversos tipos de pistas no SuperTuxKart. Temos pistas debaixo d'água, no meio rural, na selva e até mesmo no espaço! Abuse de suas habilidades na direção para se desviar dos outros karts e das bananas, e tome cuidado com as bolas de boliche, os chicletes, as tortas e os desentupidores atirados pelos adversários.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
pt_BR: Participe de corridas, entre em campeonatos, diminua seu tempo nas pistas, mostre seu talento com a bola e encare seus adversários no modo batalha! Para mostrar do que é capaz, entre no modo online e enfrente jogadores de todas as partes do mundo!

en: This game has no ads.
pt_BR: Este jogo não contém anúncios.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
pt_BR: Esta é uma versão experimental do SuperTuxKart. Ela contém diversas melhorias que estão sendo testadas pelos usuários antes de serem implementadas em definitivo na próxima versão oficial.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
pt_BR: Essa versão de testes pode ser instalada junto com a versão oficial em um mesmo dispositivo.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
pt_BR: Se você deseja mais estabilidade, recomendamos instalar a versão oficial: %s

en: SuperTuxKart Team
pt_BR: A equipe do SuperTuxKart
