SuperTuxKart - en to ro translation catalogue (263 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
ro: Se extrag datele jocului ...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
ro: Eroare extragere date joc

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
ro: Verificați spațiul rămas pe dispozitiv sau reinstalați SuperTuxKart.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
ro: Iesire

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
ro: Cristofor Columb

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
ro: Joacă fiecare pistă oficială cel puțin o dată.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
ro: Lovitură!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
ro: Lovește 10 karturi cu o minge de popice.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
ro: Adversar suprem

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
ro: Lovește același kart de cel puțin 5 ori în aceeași cursă.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
ro: Maratonist

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
ro: Termină o cursă cu cel puțin dublu numărul de tur implicit al pistei.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
ro: As în derapaje

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
ro: Patinează de 5 ori într-o rundă

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
ro: Pilot de aur

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
ro: Câștiga împotriva a cel puțin 3 roboți în cursa normală, cursa cronometrată, și urmărește liderul.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
ro: Dragoste de powerup-uri

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
ro: Folosește peste 10 powerup-uri într-o cursă.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
ro: De neoprit

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
ro: Câștigă 5 curse la rând împotriva a cel puțin 3 AIs. Atenție, repornirea unei curse este considerată o pierdere.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
ro: Fan banane

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
ro: Colectează minim 5 banane într-o cursă.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
ro: E secret

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
ro: Serios... e secret.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
ro: Vânătoarea de țânțari

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
ro: Luați adversarii ca țânțari! Cu swatter, zdrobește-i de cel puțin 5 ori într-o cursă.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
ro: Dincolo de noroc

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
ro: Câștigă 10 curse individuale la rând în Expert sau SuperTux împotriva a cel puțin 5 AIs. Atenție, repornirea unei curse este considerată o pierdere.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
ro: Curtea Penguinilor

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
ro: În afara pistei bătute

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
ro: Până la lună și înapoi

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
ro: La sfârșitul lumii

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
ro: Instalează

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
ro: Dezinstalează

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
ro: Înapoi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
ro: Selecteaza tipul de control pe care il preferi.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
ro: Accelometru

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
ro: Giroscop

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
ro: Volan

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
ro: Puteți să o modificați ulterior în setările dispozitivului tactil.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
ro: Aplică

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
ro: Atingeți Setări dispozitiv

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
ro: Dispozitiv activat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
ro: Butoane inversate

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
ro: Marimea Butonului

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
ro: Advansat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
ro: Zonă moartă

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
ro: Sensitivitatea X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
ro: Sensitivitatea Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
ro: Restabiliti setarile de baza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
ro: Da

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
ro: Anulează

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
ro: Acepta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
ro: Setări cameră

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
ro: Camera de la jucator

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
ro: Distanta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
ro: Unghi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
ro: Cameră netedă

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
ro: Camera pe spate

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
ro: Setări grafice

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
ro: Conductă avansată (lumini etc.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
ro: Umbre

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
ro: Arborele luminii (razele lui Dumnezeu)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
ro: Ocluzia ambientală

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
ro: Adancimea terenului

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
ro: Strălucire (contururi)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
ro: Neclaritate de miscare

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
ro: illuminare bazată pe imagine

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
ro: Împrăștierea de lumina

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
ro: Caractere Animate

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
ro: Compresia texturii

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
ro: Efecte asupra particulelor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
ro: Calitatea imaginii redate

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
ro: Detali Geometrice

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
ro: * Repornește STK pentru aplicarea noilor setări

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
ro: Închide

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
ro: Înregistrați cursa pentru reluarea fantomelor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
ro: Urmăriți doar reluarea

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
ro: Comparați cu o altă fantomă

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
ro: Începe cursa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
ro: Comparați fantoma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
ro: Elimina

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
ro: Tinta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
ro: Progres

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
ro: Schimba parola

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
ro: Parola curenta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
ro: Parola Noua

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
ro: Confirma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
ro: Trimite

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
ro: Înapoi la Cursă

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
ro: Înapoi la lobby

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
ro: Reincepe cursa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
ro: Iesi din Cursa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
ro: Optiuni

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
ro: Ajutor

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
ro: Iesi din server

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
ro: Vezi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
ro: Top 10 jucatori

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
ro: Reîncarca

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
ro: Recuperaza contul

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
ro: Veți primi un e-mail cu instrucțiuni suplimentare despre cum să vă resetați parola. Vă rugăm să aveți răbdare și să vă asigurați că vă verificați dosarul de spam.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
ro: Ca sa poti reseta parola ta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
ro: Numele

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
ro: Termeni și acord

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
ro: Sunt de acord cu termenii de mai sus și am 13 ani sau mai mult.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
ro: Configurare server

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
ro: Dificultate

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
ro: Intermediar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
ro: Modul de joc

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
ro: Cursa normala

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
ro: Cursa contra timp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
ro: Batalie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
ro: Fotbal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
ro: Parola

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
ro: Intra

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
ro: Adauga Jucator

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
ro: Nume

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
ro: Apăsați butonul „Toți jucătorii gata” după ce lista de jucători este gata.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
ro: Toti jucatorii pregatiti

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
ro: Jucatori limpezi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
ro: Informații despre utilizator

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
ro: Adauga prieten

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
ro: Refuza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
ro: Voteaza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
ro: Pauza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
ro: Inapoi in joc

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
ro: Selecteaza kart

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
ro: Inapoi in meniu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
ro: Apăsați complet și eliberați ...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
ro: Alocați cheii ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
ro: Nu alocați nimic

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
ro: Configurarea cursei

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
ro: Continuă

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
ro: Suplimente SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
ro: Actualizat

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
ro: Evaluare >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
ro: Karturi

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
ro: Piste

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
ro: Arene

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
ro: Instalat

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
ro: Suplimente

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
ro: Toate

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
ro: Autori

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
ro: Toate piesele

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
ro: Editați Marele Premiu

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
ro: Misca in sus

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
ro: Misca in jos

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
ro: Adauga

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
ro: Editeaza

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
ro: Salveaza

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
ro: Numărul de ture:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
ro: Cu spatele

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
ro: Selecția Reluarea Fantoma

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
ro: Arata doar cele mai bune timpuri

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
ro: Comparați reluarea

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
ro: Afișați doar reluări care se potrivesc cu dificultatea curentă

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
ro: Afișați numai redări care corespund versiunii actuale

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
ro: Ascundeți redările multiplayer

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
ro: Înregistrați o reluare fantomă

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
ro: Karturi IA

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
ro: Inapoi

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
ro: Urmăriți grupul

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
ro: Continuați GP-ul salvat

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
ro: Editor de marele premiu

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
ro: Nou

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
ro: Copiaza

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
ro: Redenumeste

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
ro: Salvați Marele Premiu

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
ro: Ajutor SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
ro: Moduri de joc

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
ro: Powerupuri

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
ro: Banane

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
ro: Modul poveste

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
ro: Clasa Karturilor

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
ro: Incepe tutorialul

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
ro: Colecteaza cadourile albastre ca sa primesti powerup

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
ro: Evită bananele!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
ro: Colectarea nitro vă permite să obțineți creșteri de viteză ori de câte ori doriți, apăsând tasta sau butonul corespunzător. Puteți vedea nivelul dvs. actual de nitro în tubul din partea dreaptă jos a ecranului cursei.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
ro: Dacă vedeți un buton cu o blocare ca acesta, trebuie să faceți o provocare pentru a-l debloca.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
ro: Puteți derula apăsând o tastă sau un buton special. Patinajele scurte succesive ajută la luarea de viraje bruste; în timp ce derapajele medii vă vor crește viteza, derapajele lungi cu atât mai mult. Nu te poți opri din virare în timp ce derapezi, așa că orientează-ți kartul cu atenție înainte!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
ro: Folosestesti kartul ca sa impingi mingea in poarta

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
ro: Controleaza kartul

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
ro: Daca te uiti in spate, o sa arunci in spate

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
ro: Parasuta - incetineste toate karturile in pozitii bune

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
ro: Suplimente

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
ro: Despre joc

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
ro: Sunet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
ro: Jucători

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
ro: Controale

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
ro: Activat

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
ro: Volum

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
ro: Efecte sonore

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
ro: Șterge configurația

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
ro: Înapoi la lista dispozitivelor

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
ro: Adaugă un dispozitiv

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
ro: * Configurația folosită va fi dedusă din tasta  'Select' apăsată pentru intrarea în joc.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
ro:  dar sunteți niște neisprăviți jalnici și nu mă învingeți pe mine - Regele karturilor!

en: New kart '%s' now available
ro: Nou cart „%s” acuma disponibil

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
ro: %s (cu handicap)

en: %s is ready
ro: %s este gata

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
ro: [niciuna]

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
ro: Axa %d %s

en: Penalty time!!
ro: Timp de penalizare!

en: You won the race!
ro: Ai castigat cursa!

en: Leader
ro: Lider

en: Final lap!
ro: Tura finală!

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
ro: %s de %s

en: New fastest lap
ro: O noua cea mai rapida curba

en: WRONG WAY!
ro: DRUM GRESIT!

en: '%s' has been eliminated.
ro: '%s' a fost eliminat.

en: %s is now online.
ro: %s s-a conectat.

en: %s and %s are now online.
ro: %s și %s sunt acum conectați.

en: %s, %s and %s are now online.
ro: %s, %s și %s sunt acum conectați.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
ro: Urmează liderul

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
ro: Luptă cu 3 lovituri

en: 1 week
ro: 1 săptămână

en: 2 weeks
ro: 2 săptămâni

en: 1 month
ro: 1 lună

en: 3 months
ro: 3 luni

en: 6 months
ro: 6 luni

en: 9 months
ro: 9 luni

en: 1 year
ro: 1 an

en: 2 years
ro: 2 ani

en: Update
ro: Actualizare

en: Version: %d
ro: Versiune: %d

en: featured
ro: recomandări

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
ro: Mărime: %s

en: Problems removing the addon '%s'.
ro: Probleme la îndepărtarea suplimentului „%s”

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
ro: Personalizat

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
ro: Dezactivat

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
ro: (gol)

en: Setup New Race
ro: Configurează o nouă cursă

en: Exit Race
ro: Ieșire din cursă

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
ro: Mai mult noroc data viitoare!

en: %s's server
ro: serverul lui %s

en: %s's profile
ro: profilul lui %s

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
ro: Dezactivează dispozitiv

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
ro: Activează dispozitiv

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
ro: Accelereație

note: I18N: Key binding name
en: Fire
ro: Foc

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
ro: Salvare

note: I18N: Key binding name
en: Up
ro: În sus

note: I18N: Key binding name
en: Down
ro: Jos

note: I18N: Key binding name
en: Left
ro: Stanga

note: I18N: Key binding name
en: Right
ro: Dreapta

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
ro: Renunță/Înapoi

en: * A blue item means a conflict with another configuration
ro: * Un obiect albastru indică un conflict cu altă configuraţie

en: * A red item means a conflict in the current configuration
ro: * Un obiect roșu indică un conflict în configurația actuală

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
ro: Limba sistemului

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
ro: Pe locuri!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
ro: Pe poziţii!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
ro: Start!

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
ro: de

en: Follow the leader!
ro: Urmăreşte liderul

en: Abort Grand Prix
ro: Anulează Marele Premiu

en: Back to the menu
ro: Înapoi la meniu

en: Highscores
ro: Cele mai bune rezultate

en: %s MB
ro: %s MO

en: %s KB
ro: %s KO

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
ro: Folosiți nitro-ul pe care l-ați colectat apăsând <%s>!

en: You are now ready to race. Good luck!
ro: Acum esti gata de cursa. Mult Noroc!

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
ro: tux;joc;cursa

en: SuperTuxKart Team
ro: Echipa SuperTuxKart
