SuperTuxKart - en to sq translation catalogue (27 entries)

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
sq: Tek bota perfundon

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
sq: Prapa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
sq: Kthehy ne garë

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
sq: Fute tek ESC tasti

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
sq: Arenat

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
sq: Shtesat

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
sq: Të gjitha

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
sq: Te gjitha  kënget

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
sq: Largohu nga bananet!

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
sq: Shtesat

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
sq: Rreth nesh

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
sq: Zëri

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
sq: Kthehu tek prapa tek lista e paisjeve

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
sq: Shto paisjet

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
sq: Aprovo rezulucionin e ri

en: %s is ready
sq: %s është gati

en: '%s' has been eliminated.
sq: '%s' është eliminuar.

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
sq: 3 Grevistë ne Ndeshje

en: Add-on name
sq: Emri i shteses

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
sq: Shto/ndrysho konfiguracionin e tastatures

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
sq: (Bosh)

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
sq: Fatë të mbarë heres tjeter!

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
sq: Përshpejto

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
sq: A jeni i sigurt qe deshironi ta shlyeni kete konfiguracion perfundimisht?

en: Abort Grand Prix
sq: Ndalo Garen e madhe

en: Back to the menu
sq: Kthehu në menu

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
sq: Te gjitha te shtenat lejohen, keshtu qe kap nje arm dhe bej kerdi duke i perdorur!
