SuperTuxKart - en to szl translation catalogue (964 entries)

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
szl: Zawrzij

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
szl: Christoffel Kolumb

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
szl: Zagrej aby roz na kożdyj ôficjalnyj sztrece.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
szl: Ôgnia!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
szl: Cylnij 10 wōzykōw kulōm do kryngli.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
szl: Arcywrōg

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
szl: Cylnij tyn sōm wōzyk aby 5 razy w jednym wyścigu.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
szl: Maratōńczyk

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
szl: Skōńcz wyścig ze aby roz srogszōm liczbōm ôkrōnżyń niż wychodno.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
szl: Kiołzdocz

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
szl: Kiołzdej sie 5 razy w jednym ôkrōnżyniu.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
szl: Złoty Szofer

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
szl: Wygrej aby z 3 kōmputrami w normalnym wyścigu, prōbie czasu i we śledzyniu litera.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
szl: Miyłośnik Przispieszyń

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
szl: Użyj aby 10 przispieszyń we wyścigu.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
szl: Niyzastawialny

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
szl: Wygrej 5 pojedynczych wyścigōw ze rzyndu przeciwko aby 3 kōmputrōm. Dej pozōr, resztart wyścigu je traktowany jak porażka.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
szl: Miyłośnik Bananōw

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
szl: Zebier aby 5 bananōw w jednym wyścigu.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
szl: To sekret

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
szl: Naprowda... sekret.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
szl: Łowca Kopruchōw

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
szl: Pōmyśl sie, iże twoji przeciwnicy to kopruchy. Splaszcz ich klapaczkōm aby 5 razy we wyścigu.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
szl: Wiyncyj Jak Szczyńście

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
szl: Wygrej 10 pojedynczych wyścigōw jedyn za drugim na poziōmie Ekspert abo SuperTux przeciwko aby 5 kōmputrōm. Dej pozōr, resztart szpilu je traktowany za porażka.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
szl: Szpilplac ôd Pingwinōw

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
szl: Na Ôdludziu

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
szl: Na Miesiōnczek i Nazod

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
szl: Na Kōńcu Świata

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
szl: Instalacyjo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
szl: Ôdinstaluj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
szl: Nazod

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
szl: Ôbier preferowano zorta sterowanio

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
szl: Akcelerōmeter

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
szl: Żyroskop

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
szl: Kerownica

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
szl: Możesz to zmiynić niyskorzij we sztelōnkach ôd masziny tykowyj.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
szl: Zastosuj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
szl: Sztelōnki masziny tykowyj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
szl: Ôgōlne

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
szl: Maszina je aktywno

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
szl: Ôpaczne knefle

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
szl: Skala knefli

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
szl: Rozszyrzōne

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
szl: Mortwo Strefa

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
szl: Czułość X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
szl: Czułość Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
szl: Prziwrōć wychodne

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
szl: Ja

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
szl: Pociep

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
szl: Zaakceptuj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
szl: Sztelōnki grafiki

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
szl: Dynamiczne ôświytlynie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
szl: Ciynie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
szl: Poświata

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
szl: Prōmiynie światła

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
szl: Ciyniowanie wiyrchnie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
szl: Głymbokość ôstrości

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
szl: Poświata (kōntury)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
szl: Wygładzanie rantu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
szl: Rozmycie ruchu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
szl: Ôświytlynie IBL

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
szl: Rozproszanie światła

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
szl: Animowane postacie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
szl: Kōmpresyjo tekstur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
szl: Efekty tajlikowe

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
szl: Jakość ôbrazu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
szl: Ôsobliwości modelōw

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
szl: * Sztartnij zaś gra, coby wkludzić pōmiany

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
szl: Zawrzij

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
szl: Nagrej wyścig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
szl: Ino ôbocz powtōrka

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
szl: Porōwnej z inkszym duchym

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
szl: Zacznij wyścig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
szl: Porōwnej ducha

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
szl: Skasuj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
szl: Cyl

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
szl: Postymp

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
szl: Umiana hasła

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
szl: Teroźne hasło

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
szl: Nowe hasło

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
szl: Potwiyrdź

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
szl: Wyślij

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
szl: Nazod do wyścigu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
szl: Nazod do izby

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
szl: Powtōrz wyścig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
szl: Przerwij wyścig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
szl: Ôpcyje

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
szl: Pōmoc

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
szl: Wyjdź ze serwera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
szl: Widok

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
szl: 10 nojlepszych groczy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
szl: Ôdświyżōne

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
szl: Ôdzyskowanie kōnta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
szl: Dostaniesz email z dalszymi instrukcyjami, jak zresetować swoje hasło. Poczekej ciyrpliwie i w razie problymōw wejzdrzij do foldera ze spamym.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
szl: Wkludź miano ôd używocza i adresa email podane przi registracyji, żeby zresetować hasło.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
szl: Miano ôd używocza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
szl: E-mail

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
szl: Prawidła

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
szl: Zgodzōm sie z tymi warōnkami i mōm skōńczōne 13 lot.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
szl: Kōnfiguracyjo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
szl: Ciynżkość

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
szl: Nowicjusz

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
szl: Strzedniok

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
szl: Ekspert

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
szl: Styl gry

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
szl: Normalny wyścig

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
szl: Prōba czasowo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
szl: Batalijo

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
szl: Fuzbal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
szl: Hasło

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
szl: Prziłōncz sie

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
szl: Przidej grocza

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
szl: Miano

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
szl: Uciynżynia

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
szl: Wciś knefel 'Wszyjscy grocze gotowi' kej lista groczy bydzie gotowo.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
szl: Wszyjscy grocze gotowi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
szl: Wysnoż groczy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
szl: Informacyje ô używoczu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
szl: Przidej Kamrata

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
szl: Ôdkoż

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
szl: Ôcyń

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
szl: Spauzowano

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
szl: Nazod do gry

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
szl: Ôbier wozidło

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
szl: Nazod do myni

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
szl: Naciś do kōńca i puś...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
szl: Przipisz do ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
szl: Niy przipisuj

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
szl: Sztelōnki wyścigu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
szl: Dalij

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
szl: SuperTuxKart - przidowki

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
szl: Zaktualizowane

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
szl: Ôcyna >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
szl: Wōzyki

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
szl: Utwory

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
szl: Aryny

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
szl: Zainstalowane

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
szl: Sztandardowe

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
szl: Przidowki

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
szl: Wszyjsko

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
szl: Zasugi

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
szl: Wszyjske sztreki

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
szl: Edytuj Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
szl: Przeniyś wyżyj

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
szl: Przeniyś niżyj

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
szl: Przidej

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
szl: Edycyjo

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
szl: Spamiyntuje

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
szl: Liczba kōłek:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
szl: Ôpaczny kerōnek:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
szl: Wyścig z duchym

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
szl: Szukanie kroszōnek

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
szl: Pokoż ino nojlepsze czasy

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
szl: Porōwnej powtōrki

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
szl: Pokoż powtōrki dlo ôbranego poziōmu ciynżkości

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
szl: Pokoż powtōrki dlo teroźnyj wersyje

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
szl: Skryj wielogroczowe powtōrki

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
szl: Nagrej wyścig z guchym

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
szl: Wōzyki ôd kōmputra

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
szl: Ôpacznie

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
szl: Maksymalny czas (min.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
szl: Grupa sztrekōw

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
szl: Kōntynuuj spamiyntane GP

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
szl: Edytōr Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
szl: Nowy

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
szl: Kopiuj

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
szl: Przemianuj

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
szl: Spamiyntej Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
szl: Pōmoc gry SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
szl: Style gry

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
szl: Bōnusy

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
szl: Banany

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
szl: Historyjo

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
szl: Klasy wōzykōw

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
szl: Wielu groczy

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
szl: Zacznij samouczek

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
szl: Zbiyrej modre kastliki, dadzōm ci bōnusy.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
szl: Unikej bananōw!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
szl: Zbiyranie nitro przizwolo ci jechać warcij, jak naciśniesz ôdpedni knefel. Możesz zoboczyć swōj teroźny sztand nitro na skaźniku w prawym spodnim rogu ekranu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
szl: Jeźli widzisz taki knefel jak tyn, musisz skōńczyć wyzwanie, coby go ôdszperować.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
szl: Idzie sie kiołzdać po naciśniyńciu ôdpednigo knefla. Krōtke kiołzdanie pōmogo na ôstrych winklach. Dugsze kiołzdanie dowo srogszy szwōng. W czasie kiołzdanio niy idzie zmiynić rychtōnku jazdy, tōż ustow nojprzōd swōj wōzyk w ôdpednio strōna!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
szl: Możesz dostać ekstra szwōng, jak naciśniesz gaz przi „Do sztartu!” przed poczōntkym wyścigu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
szl: * Sztelōnki knefli idzie przejzdrzeć/edytować we ôpcyjach

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
szl: SuperTuxKart mo pora trybōw gry:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
szl: Normalny wyścig: wszyjske szlagi przizwolōne, tōż zbiyrej bōnusy i używej ich mōndrze!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
szl: Prōba czasowo: niy mo bōnusōw, tōż możesz przetestować swoje kōnszty kerowcy!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
szl: Jedź za liderym: bydź na drugim placu. Ôstatni grocz bydzie zdyskwalifikowany, jak czas ôsiōngnie 0. Pozōr: jazda przed liderym tyż eliminuje!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
szl: Sōm trzi zorty trybu batalije: We trzistrzałowyj musisz trzaskać inkszych brōniōm, aże stracōm wszyjske swoje życio. W Kożdy na Kożdego wygrowo grocz, kery trefi inkszych nojwiyncyj razy w czasie szpilu. W Zdobydź Fana Twoja drużyna musi prziniyść fana ôpacznika do swojij bazy, zatym ôpacznik weznie Wasza fana.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
szl: Fuzbal: Użyj swojigo wōzyka, coby wciś bal do tora.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
szl: Szukanie kroszōnek: Znojdź wszyjske skryte jajca.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
szl: Wyścig z duchym: Ścigej sie z duchym we prōbie czasowyj jak tyż we szukaniu kroszōnek i nagrej włosnego ducha!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
szl: * Moc z tych trybōw gry idzie zagrać we formie Grand Prix - zamiast grać jedyn wyścig, gro sie wiyncyj jedyn za drugim. Im wyżyj w rankingu, tym wiyncyj pōnktōw dostaniesz. Na kōńcu, grocz z nojsrogszōm liczbōm pōnktōw wygrowo puchar.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
szl: W wyścigu pōmogōm ci bōnusy do zbiyranio:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
szl: Kauguma - ôchrōń sie tarczōm abo użyj przi patrzyniu nazod, coby ôstawić lepkawo lilowo kałuża za sobōm.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
szl: Strzałka - dowo sroge przispiyszynie. Dej pozōr, coby niy stracić kōntrole nad swojim wōzykym!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
szl: Ciasto - ciepane we nojbliższego przeciwnika, perfekt z bliska i na dugich prostych. Tyko tyż inksze wōzyki, co sōm blisko wybuchu..

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
szl: Guliksztoper - ciepnij do przodku, żeby chycić przeciwnika, abo ciepnij do zadku, żeby przeciwnik przestoł widzieć.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
szl: Kula do kryngli - kulo sie do przodku, aż w coś trzaśnie, ôdbijo sie ôd ścian. Jeźli patrzisz do zadku, to kula bydzie puszczōno tyż do zadku..

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
szl: Falszyrm - spowolnio wszyjske wōzyki na lepszych pozycyjach.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
szl: Podmiyniocz - gyszynki ôstowajōm umiyniajōm sie we banany, a nitro w kauguma i na ôdwyrtka bez krōtki czas.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
szl: Bal do basketbalu - ôdbijo sie w kerōnku lidera, może splaszczyć i spowolnić wōzyki, co sōm jeji drōdze.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
szl: Klapaczka - splaszczo bliske wōzyki i je spowolnio. Może być tyż użyto, coby wychrōnić falszyrmy i bōmby.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
szl: Trzaśniyńcie w banan może prziniyś przilepiynie sie do wōzyka jednyj z tych rzeczy:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
szl: Ankra - naroz spowolnio wōzyk.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
szl: Falszyrm - spowolnio wōzyk niy tak wartko jak ankra. Im warcij jedziesz, tym barzij spowolnio.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
szl: Bōmba - wybucho po krōtkim czasie i wyciepuje wōzyk w luft. Trzaśnij w inkszy wōzyk, coby przeniyś bōmba na inkszego grocza.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
szl: Zły Nolok chyciōł Gnu! Ôto pora skazōwek, co mogōm ci pōmōc:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
szl: Ta ikōna na mapie ôznaczo wyzwania, co jeszcze niy sōm skōńczōne. W prawym gōrnym rogu ekranu możesz tyż ôboczyć, wiela teroz mosz pōnktōw. Skōńcz tyla wyzwań, wiela możesz, a Nolok przizwoli ci ścigać sie ze sobōm. Wygrej wyścig, coby uwolnić Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
szl: Jak kōńczysz wyzwanie, to dostowosz puchar. Kożdy puchar je wert pora pōnktōw. Im wyższy ôbrany poziōm ciynżkości, tym lepszy puchar i wiyncyj pōnktōw.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
szl: Kej bydziesz mieć tyla pōnktōw, wiela pokazuje ta ikōna, to dostaniesz niyspodzianka. Je ich pora do zebranio..

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
szl: Niy wszyjske wōzyki jeżdżōm tak samo! Ône noleżōm do rozmajtych klas:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
szl: Masa - sōm trzi klasy wōzykōw, podle jejich masy: leke, postrzednie i ciynżke. Na ciynższe słabszy wpływ majōm spadochrōny i lepij strzimujōm wybuchy.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
szl: Przispiyszynie - nojbarzij sie przidowo przi sztarcie, po strzaśniyńciu abo na sztrece z wielōma ôstrymi winklami. Im wōzyk je lekszy, tym warcij prziśpiyszo, nojbarzij przi niskim szwōngu.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
szl: Maksymalny szwōng - im wyższy, tym warcij może jechać twōj wōzyk. Nojbarzij przidajne na sztrekach z dugimi prostymi i delikatnymi winklami. Ciynżyjsze wōzyki majōm srogszy maksymalny szwōng..

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
szl: Wydajność nitro - im srogszo, tym mynij spotrzebujesz nitro, coby nabrać szwōngu. Leksze wōzyki spotrzebowujōm mynij nitro.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
szl: Jeźli bydziesz jechać bez pora sekund blisko za inkszym wōzykym, to dostaniesz ekstra przispiyszynie za bōnus. Czym lekszy je twōj wōzyk, tym to je prostsze.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
szl: W SuperTuxKart idzie grać w trybie dlo wielu groczy bez internet...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
szl: Nojprzōd ôbier ikōna „online” we przodnim myni. Ôbier lokalne abo globalne połōnczynie (wymogo włōnczōnego internetu we ôpcyjach). Potym możesz stworzić włosny serwer z ôbranymi ôpcyjami abo znojś na wykazie taki, co istniyje, i prziwstoć dō niego. Niykere z nich sōm rekōmyndowane, ôpcyjōnalnie z rankingym.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
szl: ... abo na tyj samyj maszinie:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
szl: Po piyrsze, potrzebujesz poru kōntrolerōw. Użyj ekranu kōnfiguracyje, żeby je nasztalować. Nojlepij mieć wiyncyj gamepadōw abo joystickōw. Na tastaturach kożdy grosz bydzie potrzebować inkszego kōmpletu knefli, a z wiynksza tastatury niy pasujōm do gdy we wiyncyj ôsōb, bo niy spiyrajōm wielu jednoczesnych prziciśniyńć knefli.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
szl: Jak kōntrolery bydōm skōnfigurowane, to ôbier ikōna „Dzielōny ekran” we przodnim myni. Coby prziwstoć do szpilu, kożdy grocz musi naciś knefel „ôgyń” na swojim kōntrolerze abo tastaturze. Grocze mogōm używać lecyjakij masziny do ôbioru swojigo wōzyka. Szpil bydzie kōntynuowany, jak wszyjscy ôbierōm swoje wōzyki. Mysz niy może być używano w czasie tyj ôperacyje.

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
szl: Ôbier wozidło

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
szl: Jedyn grocz

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
szl: Dzielōny ekran

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
szl: Przidowki

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
szl: Samouczek

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
szl: Ôsiōngniyńcia

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
szl: Edytōr Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
szl: Informacyje

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
szl: Tworzynie serwera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
szl: Miano ôd serwera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
szl: Maksymalno liczba groczy

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
szl: Hasło do prywatnego serwera (ôpcyjōnalnie)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
szl: Utwōrz

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
szl: Nec lokalny

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
szl: Znojdź serwer

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
szl: Stwōrz serwer

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
szl: Izba

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
szl: Zacznij wyścig

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
szl: Kōnfiguracyjo

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
szl: Włōncz dzielōny ekran abo uciynżynia

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
szl: Nec lokalny

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
szl: Nec globalny

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
szl: Wkludź adresa ôd serwera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
szl: Twōj profil

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
szl: Ranking groczy

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
szl: Kamracio

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
szl: Szukej wiyncyj kamratōw:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
szl: Szukej

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
szl: Nec globalny

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
szl: Wartko gra

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
szl: Sztelōnki kōnta

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
szl: Hasło:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
szl: Zmiyń

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
szl: Stwōrz używocza

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
szl: Nowe kōnto online

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
szl: Gotowe kōnto online

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
szl: Kōnto offline

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
szl: Lokalne miano

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
szl: Miano online

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
szl: Zresetuj hasło

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
szl: Możesz grać bez tworzynio kōnta online, jeźli ôbieresz kōnto offline. Ale w takim przipadku niy bydzie szło sie łōnczyć ze kamratami, ôcyniać przidowkōw itd. Wejzdrzij na nasze prawidła prywatności na http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
szl: Ôbiōr serwera

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
szl: Pokoż prywatne serwery

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
szl: Używej połōnczynio IPV6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
szl: Szukej używocza

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
szl: Ôpcyje SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
szl: Grafika

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
szl: Źwiynk

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
szl: Interfejs

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
szl: Grocze

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
szl: Kōntrolery

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
szl: Mowa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
szl: Muzyka

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
szl: Włōnczōne

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
szl: Głośność

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
szl: Efekty źwiynkowe

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
szl: Skasuj kōnfiguracyjo

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
szl: Zastow kōnfiguracyjo

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
szl: Nazod do listy maszin

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
szl: Przemianuj kōnfiguracyjo

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
szl: Ôpcyje internetowe

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
szl: Dycki pokazuj ekran logowanio

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
szl: Połōncz sie z necym

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
szl: Włōncz czat online

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
szl: Włōncz godki we grach online

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
szl: Roztōmajte ôpcyje

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
szl: Włōncz uciynżynia dlo groczy

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
szl: Ôdinstaluj wszyjske dane gry

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
szl: Naciś enter abo kliknij dwa razy na maszinie, coby jōm skōnfigurować

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
szl: Przidej maszina

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
szl: * Naciśniyńcie knefla „Ôbier” w czasie prziwstowanie do szpilu nasztaluje, keryj kōnfiguracyje użyć.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
szl: Skōra

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
szl: Minimapa

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
szl: Rozkłod dzielōnego ekranu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
szl: Srogość fōntu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
szl: Pokazuj FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
szl: Pokoż brōnie ôd inkszych wōzykōw

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
szl: Włōncz rachownik trybu historyje

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
szl: Włōncz rachownik Speedrun

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
szl: Poziōm efektōw graficznych

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
szl: Poziōm efektōw rozmycio

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
szl: Włosne sztelōnki...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
szl: Rozdzielczość

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
szl: Połny ekran

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
szl: Spamiyntej położynie ôkna

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
szl: Potwiyrdź nowo rozdzielczość

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
szl: Ôbier poziōm ciynżkości

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
szl: Ôbier tryb gry

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
szl: Użyj knefli lewo/prawo do ôbranio swojij drużyny i wciś ôgyń

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
szl: Czerwōno Drużyna

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
szl: Modro Drużyna

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
szl: Liczba kōłek

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
szl: Liczba przeciwnkōw

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
szl: Liczba kōmputrōw we modryj drużynie

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
szl: Losowe Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
szl: Baza kluczy kōnta

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
szl: Spamiyntej hasło

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
szl: Skasuj

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
szl: Farba ôd wōzyka

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
szl: Skōra interfejsu idzie umiynić we sztelōnkach.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
szl: Możesz widzieć ulepszynia ôd inkszych wōzykōw, jak to włōnczysz we sztelōnkach.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
szl: Srogość fōnta idzie zmiynić we ôpcyjach.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
szl: Myni pōmocy mo moc przidajnych informacyji.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
szl: W trybie jednego grocza możesz ôglōndać abo ścigać sie ze nagranymi prōbami czasowymi.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
szl: Możesz nawiydzić https://supertuxkart.net/ coby przewiedzieć sie wiyncyj ô grze.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
szl: Krōtke przispiyszynia z użyciym nitro sōm barzij skuteczne.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
szl: Używej strzałek ino jak to je bezpieczne. Nojlepsze sōm duge proste.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
szl: Niy używej poru strzałek na roz. Lepij poczekej, aż przispiyszynie bydzie sie kōńczyć.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
szl: Jedziesz moc warcij, jak sie kiołzdosz. Używej kiołzdanio tam, kaj je to bezpieczne.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
szl: Możesz użyć klapaczki, coby pozbyć sie bōmby abo falszyrmu.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
szl: W czasie kiołzdanio niy idzie przestać skryncać. Ôdpedni kerōnek wōzyka na poczōntku kiołzdanio je nojwożniyjszy.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
szl: Możesz dostać ekstra przispiyszynie na sztarcie, jak zaczniesz prziśpiyszać w czasie kōmyndy „Do sztartu!”.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
szl: Brymzowanie przizwolo warcij pozbyć sie falszyrmu.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
szl: Piyrsze i nojwożniyjsze, skup sie na tym, kaj twōj wōzyk jedzie.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
szl: Knefel retōnku sie fest przidowo.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
szl: Dej pozōr, jak żeś je blisko inkszych wōzykōw. Mogōm cie napaś!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
szl: Bale do basketbalu idzie zniszczyć strzałym do zadku kulōm do kryngli, ciastym abo guliksztoprym.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
szl: Prōbuj niy wjyżdżać we inksze wōzyki ze zadku, bo cie to spowolni.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
szl: Możesz użyć kul do kryngli, żeby ciś i blokować bal.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
szl: We fuzbalu dycki grej we drużynie, żeby były wyniki.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
szl: Jak niy cylniesz w bal, a przeciwnik sie zbliżo, to sprōbuj go trzasnōńć bōnusym abo zablokować drōga.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
szl: Dobro umiana pozycyji (atak i ôbrōna) je potrzebno.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
szl: Pamiyntej, żeby mieć na zaś dwa sroge banioki nitro.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
szl: Nigdy niy używej wszyjskich trzech kul do kryngli we tym samym czasie.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
szl: Niy zajyżdżej drōgi kamratowi ze drużyny, jak mo bal, ale możesz trzaskać we przeciwnikōw, co go prōbujōm zastawić.

note: I18N: ../stk-assets/karts/suzanne/kart.xml
en: Suzanne
szl: Zuzka

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
szl: Morske Głymbiny

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
szl: Miasto Candela

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
szl: Wojynno Wyspa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
szl: Czorny Las

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
szl: Grota X

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
szl: Szekuladowo Krajina

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
szl: Pole Kukurzice

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
szl: Rajsko Wyspa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
szl: Hacjynda

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
szl: Lodowy Szpilplac

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
szl: Co sie stało, małe hipisy? Wasz wielki lider Gnu sie straciōł?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
szl: No ja, widzicie, ôn je teroz we mojim zōmku i bydzie podany na wieczerzo...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
szl: Ale joch je fair, tōż propōnuja umowa.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
szl: Jak mie pokōnocie we wyścigu, to uwolnia starego cudoka.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
szl:  Ale wy, żałosne gupieloki, nigdy niy pokōnocie mie - Krōla Wōzykōw!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
szl: Aryna Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
szl: Stadiōn Las Dunas

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
szl: Naôbkoło Morskij Latarnie

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
szl: Staro Gruba

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
szl: Klasa Matymatyczno ôd Olivera

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
szl: Park Dyniowy

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
szl: Wila Ravenbridge

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
szl: Zmiynne Pioski

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
szl: Stow ôd Nessie

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
szl: Pōłnocny Kurort

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
szl: Śniyżno Szpica

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
szl: Szpilplac do fuzbalu

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
szl: Stadiōn

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
szl: Na Szifie Kosmicznym

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
szl: Świōntynia

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
szl: Wulkaniczno Wyspa

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
szl: Zygroda Zen

en: Completed achievement "%s".
szl: Skōńczōne ôsiōngniyńcie „%s”.

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
szl: Niy idzie połōnczyć sie ze serwerym przidowkōw SuperTuxKart.

en: Error downloading news: '%s'.
szl: Feler pobiyranio wiadōmości: „%s”.

en: Normal Race (Grand Prix)
szl: Normalny wyścig (Grand Prix)

en: Time-Trial (Grand Prix)
szl: Prōba czasowo (Grand Prix)

en: Time-Trial - beat the replay
szl: Prōba czasowo - pobij powtōrka

en: Time-Trial - nitro challenge
szl: Prōba czasowo - zbiyranie nitro

en: Normal Race (single race)
szl: Normalny wyścig (jedyn wyścig)

en: Time-Trial (single race)
szl: Prōba czasowo (jedyn wyścig)

en: Follow the Leader (single race)
szl: Jedź za Liderym (jedyn wyścig)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
szl: Przeciwny rychtōnek

en: New track '%s' now available
szl: Nowo sztreka '%s' je dostympno

en: New game mode '%s' now available
szl: Nowy tryb szpilu '%s' je dostympny

en: New Grand Prix '%s' now available
szl: Nowe Grand Prix '%s' je dostympne

en: New difficulty '%s' now available
szl: Nowy poziōm ciynżkości '%s' je dostympny

en: New kart '%s' now available
szl: Nowy grocz '%s' je dostympny

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
szl: Tryb Speedrun je zastawiōny. Może być włōnczōny ino wtynczos, jak gra niy ôstała zawarto ôd czasu włōnczynio trybu historyje
    
    Zawarcie gry przed skōńczyniym trybu historyje uniyważnio licznik czasu.
    
    Coby użyć trybu Speedrun, stwōrz nowy profil.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
szl: Gość

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
szl: Gość %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
szl: Zbiōr kōnfiguracyjny bōł niynoleżny, tōż bōł skasowany i nowy bydzie stworzōny.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
szl: Zbiōr konfiguracyjny bōł za stary, tōż bōł skasowany i nowy bydzie stworzōny.

en: Video recording started.
szl: Nagrowanie wideo sie zaczło.

en: Video saved in "%s".
szl: Wideo spamiyntane we „%s”.

en: Encoding progress:
szl: Postymp kodowanio:

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
szl: Skazōwka: %s

en: Loading
szl: Wgrowanie

en: Mass
szl: Masa

en: Maximum speed
szl: Maksymalny szwōng

en: Acceleration
szl: Przispiyszynie

en: Nitro efficiency
szl: Efektywność nitro

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
szl: %s (z uciynżyniym)

en: %s is ready
szl: %s je gotowy

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
szl: [nic]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
szl: Lewy Knefel Myszy

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
szl: Prawy Knefel Myszy

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
szl: Pociep

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
szl: Postrzodkowy Knefel Myszy

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
szl: Knefel Myszy X1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
szl: Knefel Myszy X2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Clear
szl: Wysnoż

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Return
szl: Enter

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
szl: Kōntrola

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Alt/Menu
szl: Alt/Myni

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
szl: Pauza

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
szl: Esc

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
szl: Kōnwertuj

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
szl: Zaakceptuj

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
szl: Spacyjo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Up
szl: Strōna w gōra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Page Down
szl: Strōna w dōł

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Home
szl: Katalog dōmowy

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
szl: Lewo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
szl: Gōra

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
szl: Prawo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
szl: Dōł

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Select
szl: Ôbier

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Print
szl: Durkowanie

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Insert
szl: Wstowka

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Delete
szl: Skasuj

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
szl: Pōmoc

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
szl: Lewy Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
szl: Prawy Logo

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Sleep
szl: Uspanie

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Separator
szl: Separatōr

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: - (Subtract)
szl: - (Ôdyjmowanie)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Decimal
szl: Dziesiyntny

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: / (Divide)
szl: / (Dzielynie)

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
szl: Lewy Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
szl: Prawy Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
szl: Lewy Control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
szl: Prawy Control

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
szl: Lewy Myni

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
szl: Prawy Myni

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
szl: Ôdgrowanie

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
szl: Gamepad kerōnek %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
szl: Ôś %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
szl: Ôś %d ôdwrōcōno

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
szl: Ôś %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
szl: Knefel gamepada %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
szl: Knefel myszy %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
szl: Aksa myszy %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
szl: Nasztaluj sterowanie jeszcze roz.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
szl: Twōj wchodowy zbiōr konfiguracyjny niyma zgodliwy z tōm wersyjōm STK.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
szl: Przewodnik

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
szl: Zaczyńcie

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
szl: Wciśniyńcie lewego joysticka

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
szl: Wciśniyńcie prawego joysticka

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
szl: Lewe ramia

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
szl: Prawe ramia

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
szl: Gōra

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
szl: Dōł

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
szl: Lewo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
szl: Prawo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
szl: Lewy szalter prawo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
szl: Lewy szalter lewo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
szl: Lewy szalter dōł

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
szl: Lewy szalter gōra

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
szl: Prawy szalter prawo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
szl: Prawy szalter lewo

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
szl: Prawy szalter dōł

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
szl: Prawy szalter gōra

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
szl: Lewy spust

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
szl: Prawy spust

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
szl: Ignorowanie '%s'. Trzeba było wczaśnij prziwstoć do gry!

en: Only the Game Master may act at this point!
szl: Ino Majster Gry może sam fungować!

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
szl[0]: Znod sie %d Wiimote
szl[1]: Znodły sie %d Wiimote
szl[2]: Znodło sie %d Wiimote

en: Could not detect any wiimote :/
szl: Niy szło wykryć żodnego Wiimote :/

en: Penalty time!!
szl: Korny czas!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
szl: Niy naciskej gazu przed „Do sztartu!”

en: You can have at most 3 lives!
szl: Możesz mieć nojwyżyj 3 życia!

en: +1 life.
szl: +1 życie.

en: You were too slow!
szl: Za pōmału!

en: You won the race!
szl: Wyścig wygrany!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
szl: %s wyszoł z gry.

en: Your screen resolution is too low to run STK.
szl: Twoja rozdzielczość ekranu je za nisko, żeby sztartnōńć gra.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
szl: Twōj kludzocz karty graficznyj je za stary. Zainstaluj nojnowszo wersyjo.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
szl: Kludzocz karty graficznyj wyglōndo na barzo stary. Wejzdrzij, czy je dostympno aktualizacyjo. SuperTuxKart rekōmynduje kludzocz, co spiyro aby %s. Gra powinna fungować, ale we trybie ze ôgraniczōnōm grafikōm.

en: Server connection timed out.
szl: Skōńczōł sie limit czasu połōnczynio z serwerym.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
szl: %s mo czerwōno fana!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
szl: Czerwōno fana wrōciyła!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
szl: %s mo modro fana!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
szl: Modro fana wrōciyła!

en: %s captured the blue flag!
szl: %s zdobywo modro fana!

en: %s captured the red flag!
szl: %s zdobywo czyrwōno fana!

en: Eggs: %d / %d
szl: Kroszōnki: %d / %d

en: Leader
szl: Lider

en: Final lap!
szl: Ôstatnie kōłko!

en: Lap %i
szl: Kōłko nr %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
szl: %s, autōr: %s

en: New fastest lap
szl: Nowe nojwartsze kōłko

en: WRONG WAY!
szl: W ZŁO STRŌNA!

en: %s scored a goal!
szl: %s strzylo tora!

en: Oops, %s made an own goal!
szl: Ije, %s strzylo samobōja!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
szl[0]: %i ôpōna na wymiana była stworzōno!
szl[1]: %i ôpōny na wymiana były stworzōne!
szl[2]: %i ôpōn na wymiana było stworzōnych!

en: You have been eliminated!
szl: Je żeś poza wyścigym!

en: '%s' has been eliminated.
szl: '%s' je poza wyścigym.

en: Server has been shut down.
szl: Serwer ôstoł zawarty.

en: You were kicked from the server.
szl: Wyciepli cie ze serwera.

en: You were kicked: Ping too high.
szl: Wyciepli cie ze serwera: za dugi ping.

en: Bad network connection is detected.
szl: Złe połōnczynie necowe było wykryto.

en: %s disconnected.
szl: %s sie rozłōnczōł.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
szl: Ôbier miano ôd grocza na wykazie, coby zarzōndzać groczym i widzieć informacyjo ô rankingu.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
szl: Poziōm ciynżkości: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
szl: Maksymalno liczba groczy: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
szl: Tryb gry: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
szl: Limit czasu

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
szl: Limit torōw

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
szl: Typ gry we fuzbal: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
szl: Postymp Grand Prix: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
szl: Wszyjscy grocze sōm we czerwōnyj abo modryj drużynie.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
szl: Je żeś teroz posiedziciel serwera.

en: Connection refused: Server is busy.
szl: Połōnczynie ôdciepniynte: Serwer je zajynty.

en: Connection refused: You are banned from the server.
szl: Połōnczynie ôdciepniynte: Mosz bana na tym serwerze.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
szl: Połōnczynie ôdciepniynte: Hasło serwera je niynoleżne.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
szl: Połōnczynie ôdciepniynte: Dane gry sōm niykōmpatybilne.

en: Connection refused: Server is full.
szl: Połōnczynie ôdciepniynte: Serwer je połny.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
szl: Połōnczynie ôdciepniynte: Niynoleżny grocz.

en: Failed to start the network game.
szl: Niy podarziło sie sztartnōńć necowyj gry.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
szl: Gra sie skōńczyła, niy możesz już prziwstoć ani ôbserwować.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
szl: Niy styko już placu na arynie - prziwstowanie je zastawiōne.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
szl: Ôstoł ino 1 grocz, wrocanie do izby.

en: Server owner quit the game.
szl: Posiedziciel serwera wyszoł ze gry.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
szl: Bydziesz ôglōndać nastympno gra.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
szl: %s prziwstoł do czerwōnyj drużyny.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
szl: %s prziwstoł do modryj drużyny.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
szl: %s prziwstoł do gry.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
szl: Wciś <%s> abo <%s>, żeby umiynić grocza cylu, <%s> abo <%s> do pozycyje kamery.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
szl: Sprownie zgłoszōne %s.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
szl: Niy szło pobrać danych. Wejzdrzij, wiela mosz placu i czy je połōnczynie ze internetym, i sprōbuj zaś.

en: No quick play server available.
szl: Niy ma dostympnych serwerōw gibkij gry.

en: Cannot connect to server %s.
szl: Niy idzie sie połōnczyć z serwerym %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
szl: Niy szło wykryć numeru ôd portu na serwerze %s.

en: Network grand prix has been finished.
szl: Necowe Grand Prix je skōńczōne.

en: Time Trial (Grand Prix)
szl: Prōba czasowo (Grand Prix)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
szl: Kożdy na kożdego

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
szl: Chyć fana

en: %s is now online.
szl: %s je dostympny.

en: %s and %s are now online.
szl: %s i %s sōm dostympni.

en: %s, %s and %s are now online.
szl: %s, %s i %s sōm dostympni.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
szl[0]: %d kamrat je dostympny.
szl[1]: %d kamratōw je dostympnych.
szl[2]: %d kamratōw je dostympnych.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
szl: %s je teroz na serwerze „%s”.

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
szl[0]: Mosz %d nowe zaproszynie!
szl[1]: Mosz %d nowe zaproszynio!
szl[2]: Mosz %d nowych zaproszyń!

en: You have a new friend request!
szl: Mosz nowe zaproszynie do kamratōw!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
szl: Niy idzie połōnczyć sie z serwerym. Wejzdrzij na swoje połōnczynie necowe abo sprōbuj zaś niyskorzij.

en: Default
szl: Wychodno

en: None
szl: Żodyn

en: Random
szl: Losowy

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
szl: Zbiōr wynikōw bōł za stary.
    wszyjske nojlepsze wyniki były skasowane.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
szl: Jedź za Liderym

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
szl: Trzistrzałowo batalijo

en: Incomplete replay file will not be saved.
szl: Niykōmpletny zbiōr powtōrki niy bydzie spamiyntany.

en: Replay saved in "%s".
szl: Powtōrka spamiyntano we „%s”.

en: 1 week
szl: 1 tydziyń

en: 2 weeks
szl: 2 tydnie

en: 1 month
szl: 1 miesiōnc

en: 3 months
szl: 3 miesiōnce

en: 6 months
szl: 6 miesiyncy

en: 9 months
szl: 9 miesiyncy

en: 1 year
szl: 1 rok

en: 2 years
szl: 2 lata

en: Add-on name
szl: Miano ôd przidowka

en: Updated date
szl: Data aktualizacyje

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
szl: Niyzainstalowany

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
szl: %s, autōr: %s

en: Please wait while addons are updated
szl: Czekej, przidowki sie aktualizujōm

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
szl: Niy idzie sie połōnczyć ze serwerym przidowkōw. Wejzdrzij, czy mosz połōnczynie ze internetym i eli twōj firewall niy blokuje SuperTuxKart

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
szl: sztandardowe

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
szl: Zaszperowane: skōńcz aktywne wyzwania, coby dostać wiyncyj!

en: Random Arena
szl: Losowo aryna

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
szl[0]: %d aryna niydostympno w trybie dlo jednego grocza.
szl[1]: %d aryny niydostympne w trybie dlo jednego grocza.
szl[2]: %d aryn niydostympnych w trybie dlo jednego grocza.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
szl: Niższe cyle

[ctx: achievement_info]
en: Progress
szl: Postymp

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
szl: Zrealizuj wszyjske niższe cyle

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
szl: Zrealizuj wszyjske niższe cyle w tym samym czasie

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
szl: Zrealizuj aby jedyn niższy cyl

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
szl: Suma niższych cylōw musi tyknōńć skozanyj werty

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
szl: Wygrane wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
szl: Wygrane normalne wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
szl: Wygrane prōby czasowe

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
szl: Wygrane wyścigi śledzynio Lidera

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
szl: Wygrane wyścigi jedyn za drugim

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
szl: Wygrane wyścigi jedyn za drugim na poziōmie Ekspert abo SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
szl: Zaczynte wyścigi na poziōmie Nowicjusz

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
szl: Skōńczōne wyścigi na poziōmie Nowicjusz

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
szl: Zaczynte wyścigi na poziōmie Strzedniok

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
szl: Skōńczōne wyścigi na poziōmie Strzedniok

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
szl: Zaczynte wyścigi na poziōmie Ekspert

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
szl: Skōńczōne wyścigi na poziōmie Ekspert

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
szl: Zaczynte wyścigi na poziōmie SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
szl: Skōńczōne wyścigi na poziōmie SuperTux

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
szl: Zaczynte normalne zawody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
szl: Skōńczōne normalne zawody

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
szl: Zaczynte prōby czasowe

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
szl: Skōńczōne prōby czasowe

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
szl: Zaczynte wyścigi śledzynio Lidera

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
szl: Skōńczōne wyścigi śledzynio Lidera

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
szl: Zaczynte trzistrzałowe batalije

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
szl: Skōńczōne trzistrzałowe batalije

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
szl: Zaczynte szpile we fuzbal

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
szl: Skōńczōne szpile we fuzbal

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
szl: Zaczynte szukania kroszōnek

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
szl: Skōńczōne szukania kroszōnek

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
szl: Zaczynte wyścigi z duchym

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
szl: Skōńczōne wyścigi z duchym

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
szl: Zaczynte szpile chytanio fany

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
szl: Skōńczōne szpile chytanio fany

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
szl: Zaczynte szpile kożdy na kożdego

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
szl: Skōńczōne szpile kożdy na kożdego

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
szl: Użyte bonusy

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
szl:  (1 wyścig)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
szl: Cylniyńcia kulōm do kryngli

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
szl: Cylniyńcia klapaczkōm

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
szl: Wszyjske cylniyńcia

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
szl: Szlagi w tyn sōm wōzyk

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
szl: Zebrane banany

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
szl: Kiołzdanie

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
szl:  (1 kōłko)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
szl: Zaczynte wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
szl:  (maksymalnie na jednyj ôficjalnyj sztrece)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
szl: Skōńczōne wyścigi

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
szl: Skōńczōne wyścigi we przeciwnym rychtōnku

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
szl: Skōńczōne wyścigi przed siebie

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
szl: Wyścigi z myńszōm wielościōm kōłek niż wychodno

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
szl: Wyścigi ze srogszōm wielościōm kōłek niż wychodno

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
szl: Wyścigi z aby dwa razy srogszōm wielościōm kōłek niż wychodno

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
szl: Zaczynte szukania kroszōnek

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
szl: Skōńczōne szukania kroszōnek

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
szl:  (ôficjalne sztreki, co pasujōm do cylu)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
szl: Nowe gamepady i joysticki autōmatycznie sie pokożōm na liście, jak je podłōnczysz do tyj masziny.
    
    Coby przidać sztelōnki tastatury, użyj knefla niżyj, Pamiyntej ale, iże z wiynksza tastatury spiyrajōm ino ôgraniczōno wielość wciśniyntych knefli, tōż niy nadowajōm sie do szpilōw dlo wielu groczy. (Możesz ale podłōnczyć pora tastatur. Pamiyntej, iże wtynczos kożdy musi mieć inksze sztelōnki knefli).

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
szl: Przidej Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
szl: Przidej kōnfiguracyjo tastatury

en: Update
szl: Zaktualizuj

en: Version: %d
szl: Wersyjo: %d

en: featured
szl: zalycane

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
szl: Srogość: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
szl: Pobiyranie przidowka sie niy podarziło

en: Problems installing the addon '%s'.
szl: Sōm problymy ze instalacyjōm przidowka „%s”.

en: Try again
szl: Sprōbuj zaś

en: Problems removing the addon '%s'.
szl: Sōm problymy ze kasowaniym przidowka „%s”.

en: Current password invalid.
szl: Teroźne hasło je niynoleżne.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
szl: Hasło musi mieć ôd 8 do 30 znakōw!

en: Passwords don't match!
szl: Hasła niy pasujōm do siebie!

en: Password successfully changed.
szl: Hasło ôstało zmiyniōne.

en: Validating info
szl: Weryfkowanie danych

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
szl[0]: Potwiyrdź rozdzielczość w %i sekunda
szl[1]: Potwiyrdź rozdzielczość w %i sekundy
szl[2]: Potwiyrdź rozdzielczość w %i sekund

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
szl: Rozdzielczości myńsze aniżeli 1024x768 abo 1280x720 niy sōm spiyrane. Niykere czynści interfejsu mogōm niy pokazować sie sprownie.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
szl: Włosne

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
szl: Zastawiōny

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
szl: Ino wożne

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
szl: Niski

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
szl: Wysoki

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
szl: Barzo niski

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
szl: SuperTuxKart pobiere wszyjske dane (społym ze wszyjskimi sztrekami, wysokij jakości teksturami i muzykōm) dlo lepszego kōmfortu granio. Bydzie użyte połōnczynie mobilne, jeźli niy mosz wifi.

en: Invalid server address: %s.
szl: Niynoleżno adresa ôd serwera: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
szl: Ôpacznie

[ctx: column_name]
en: Difficulty
szl: Ciynżkość

[ctx: column_name]
en: Laps
szl: Kōłka

[ctx: column_name]
en: Time
szl: Czas

[ctx: column_name]
en: Kart
szl: Wōzyk

[ctx: column_name]
en: User
szl: Używocz

[ctx: column_name]
en: Version
szl: Wersyjo

en: No
szl: Niy

en: Track
szl: Śpiywka

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
szl: (Prōzny)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
szl: Użyj wychodnyj farby

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
szl: Ôbier farba szaltrym

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
szl: Informacyje ô groczu

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
szl: Miano ôd grocza: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
szl: Lokalizacyjo ôd grocza: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
szl: Wyciep

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
szl: Zmiyń drużyna

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
szl: Włōncz uciynżynia

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
szl: Zastow uciynżynia

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
szl: Zgłoś grocza

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
szl: Pobiyranie informacyje ô rankingu ôd %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
szl: Powiydz administratorowi serwera ô tym groczu (%s):

en: Press any key...
szl: Naciś lecyjaki knefel...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
szl: Czat je zastawiōny, możesz go włōnczyć w ôpcyjach.

en: Setup New Race
szl: Nowy wyścig

en: Exit Race
szl: Zawrzij wyścig

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
szl: %s niy ma jeszcze rankingu.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
szl: %s je na %d placu w rankingu ze liczbōm pōnktōw %f.

en: Username and/or email address invalid.
szl: Miano ôd używocza abo adresa email sōm niynoleżne.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
szl: Wejzdrzij na prawidła SuperTuxKart na „%s”. Żeby zaregistrować kōnto, musisz sie zgodzić z tymi warōnkami. Jak mosz jakeś pytania abo uwogi co do tych warōnkōw, to ftoś z naszyj grupy rod ci pōmoże.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
szl: Zbiyranie nitro

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
szl: Wyścig ze duchym

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
szl: Kōłka: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
szl: Zorta: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
szl: Wymogany plac: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
szl: Wymogany czas: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
szl: Wymogane pōnkty nitro: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
szl: Liczba kōmputrōw: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
szl: Batalijo

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
szl: Typ gry we fuzbal

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
szl: Lokalizacyjo serwera: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
szl: Teroźno sztreka: %s

en: Rank
szl: Plac

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
szl: Grocz

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
szl: Pōnkty

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
szl: Czas granio

en: Input device already exists.
szl: Maszina wchodu już istniyje.

en: No player available for connecting to server.
szl: Niy ma dostympnych groczy do połōnczynio z serwerym.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
szl: Miano ôd używocza: %s

en: Cancel Request
szl: Pociep zaproszynie

en: Today
szl: Dzisiej

en: Friend request sent!
szl: Zaproszynie wysłane!

en: Friend request accepted!
szl: Zaproszynie zaakceptowane!

en: Friend request declined!
szl: Zaproszynie ôdciepniynte!

en: Friend removed!
szl: Kamrat wyciepniynty!

en: Friend request cancelled!
szl: Zaproszynie pociepniynte!

en: Processing
szl: Przetworzanie

en: Fetching last vote
szl: Pobiyranie ôstatnij ôcyny

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
szl: Możesz zmiynić swoja poprzednio ôcyna klikniyńciym na gwiozdki niżyj.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
szl: Tyn przidowek jeszcze niy mo ôcyny ôd ciebie. Ôcyń go bez klikniyńcie we gwiozdki niżyj

en: Vote successful! You can now close the window.
szl: Welowanie sie podarziło. Możesz teroz zawrzić ôkno.

en: Performing vote
szl: Ôcynianie

en: Random Track
szl: Losowo sztreka

en: Are you sure you want to remove '%s'?
szl: Je żeś zicher, iże chcesz skasować „%s”?

en: Do you want to save your changes?
szl: Chcesz zapisać swoje zmiany?

en: Laps
szl: Kōłka

en: Reversed
szl: Ôpacznie

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
szl: Doszło do felera przi prōbie spamiyntanio grand prix.

en: Select a track
szl: Ôbier sztreka

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
szl: Proste wyzwanie skōńczōne! Zdobyte pōnkty na tym poziōmie: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
szl: Postrzednie wyzwanie skōńczōne! Zdobyte pōnkty na tym poziōmie: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
szl: Ciynżke wyzwanie skōńczōne! Zdobyte pōnkty na tym poziōmie: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
szl: Moc ciynżke wyzwanie skōńczōne! Zdobyte pōnkty na tym poziōmie: %i/%i

en: You unlocked %s!
szl: Mosz ôdszperowane %s!

en: Challenge Completed
szl: Wyzwanie skōńczōne

en: You unlocked track %0
szl: Mosz ôdszperowano sztreka %0

en: You unlocked grand prix %0
szl: Mosz ôdszperowane grand prix %0

[ctx: column_name]
en: Track
szl: Śpiywka

[ctx: column_name]
en: Players
szl: Grocze

en: Reload
szl: Wgrej zaś

en: Please enter the name of the grand prix
szl: Wkludź miano ôd grand prix

en: Please select a Grand Prix
szl: Ôbier Grand Prix

en: User defined
szl: Ôd używocza

en: Name is empty.
szl: Miano je prōzne.

en: Another grand prix with this name already exists.
szl: Je już inksze Grand Prix ze takim mianym.

en: Name is too long.
szl: Miano je za duge.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
szl: Powodzynio na nastympny roz!

en: You completed a challenge!
szl: Wyzwanie je skōńczōne!

en: You won the Grand Prix!
szl: Wygrywosz Grand Prix!

en: You completed the Grand Prix!
szl: Mosz skōńczōne Grand Prix!

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
szl: Podłōncz tastatura abo gamepad, żeby zagrać na dzielōnym ekranie

en: Random Kart
szl: Losowy wōzyk

en: Locked
szl: Zablokowane

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
szl: Wszyjscy:
    Naciś „Ôbier” coby prziwstoć do szpilu

en: Would you like to play the tutorial of the game?
szl: Chcesz ôbejzdrzeć samouczek?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
szl: Niy idzie grać online bez dostympu do internetu. Jeźli chcesz grać online, zaznacz pole „Połōncz sie ze necym” we ôpcyjach.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
szl: Niy idzie pobiyrać przidowkōw bez dostympu do necu. Jeźli chcesz pobiyrać przidowki, zaznacz pole „Połōncz sie ze necym” we ôpcyjach.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
szl: Niy możesz pobiyrać przidowkōw bez dostympu do internetu. Jeźli chcesz pobiyrać przidowki, zaznacz pole „Połōncz sie ze necym” we ôpcyjach.
    
    Możesz ale kasować już pobrane przidowki.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
szl: Przidowki sōm teroz zastawiōne w ôpcyjach

en: Please wait while the add-ons are loading
szl: Czekej, przidowki sōm ladowane

en: Create LAN Server
szl: Stwōrz serwer LAN

en: %s's server
szl: Serwer %s

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
szl: Liczba sztrek grand prix

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
szl: Miano musi mieć ôd 4 do 30 znakōw!

en: Incorrect characters in password!
szl: Niynoleżne znaki we haśle!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
szl: Gotowo

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
szl: Prziłōncz sie

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
szl: Ôbserwuj

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
szl: Poczekej do kōńca teroźnego szpilu (%s), rachowany czas: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
szl: Poczekej do kōńca teroźnego szpilu, rachowany czas: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
szl: Poczekej do kōńca teroźnego szpilu (%s), rachowany postymp: %s%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
szl: Poczekej do kōńca teroźnego szpilu, rachowany postymp: %d%.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
szl: Poczekej do kōńca teroźnego szpilu.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
szl[0]: Szpil sie zacznie, jak bydzie wiyncyj niż %d grocz.
szl[1]: Szpil sie zacznie, jak bydzie wiyncyj niż %d groczy.
szl[2]: Szpil sie zacznie, jak bydzie wiyncyj niż %d groczy.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
szl[0]: Poczōntek po %d sekundzie abo jak wszyjscy wcisnōm knefel „Fertich”.
szl[1]: Poczōntek po %d sekundach abo jak wszyjscy wcisnōm knefel „Fertich”.
szl[2]: Poczōntek po %d sekundach abo jak wszyjscy wcisnōm knefel „Fertich”.

en: Connecting to server %s
szl: Łōnczynie z serwerym %s

en: Finding a quick play server
szl: Znojdowanie serwera gibkigo szpilu

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
szl: Ôstało czasu: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
szl: Cyle

en: Fetching achievements
szl: Pobiyranie ôsiōngniyńć

en: %s's profile
szl: Profil %s

en: Since
szl: Ôd

en: Status
szl: Sztand

en: Fetching friends
szl: Pobiyranie listy kamratōw

en: New Request
szl: Nowe zaproszynie

en: Pending
szl: Ôczekuje

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
szl: Musisz sie wlogować, żeby grać we globalnym necu. Kliknij swoje miano wyżyj.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
szl: Niy możesz grać online bez dostympu do internetu. Jeźli chcesz grać online, to zaznacz pole „Połōncz sie z necym” we sztelōnkach we zokłodce „Interfejs używocza”.

en: Searching
szl: Wyszukowanie

en: Exit game
szl: Wyjdź ze gry

en: Could not create player '%s'.
szl: Niy szło stworzić grocza „%s”.

en: User name cannot be empty.
szl: Miano ôd używocza niy może być prōżne.

en: Emails don't match!
szl: Emaile niy pasujōm do siebie!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
szl: Miano online ôd używocza musi mieć ôd 3 do 30 znakōw!

en: Online username must not start with a number!
szl: Miano online ôd używocza niy może zaczynać sie numerym!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
szl: Adresa email musi mieć ôd 5 do 254 znakōw!

en: Email is invalid!
szl: Adresa e-mail je niynoleżno!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
szl: Dostaniesz email z dalszymi instrukcyjami, jak aktywować kōnto. Poczekej ciyrpliwie i wejzdrzij tyż do folderu ze spamym.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
szl: Dostymp do necu je zastawiōny, włōncz go we sztelōnkach

[ctx: column_name]
en: Name
szl: Miano

[ctx: column_name]
en: Game mode
szl: Styl gry

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
szl: Posiedziciel

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
szl: Ôdl. (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
szl: Niyznōme

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
szl: Niy szło wykryć IPv4, możliwe, że niy bydzie szło sie łōnczyć ze serwerami.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
szl: Niy szło wykryć IPv6, możliwe, że niy bydzie szło sie łōnczyć ze serwerami.

en: No server is available.
szl: Niy ma dostympnych serwerōw.

en: Fetching servers
szl: Pobiyranie serwerōw

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
szl: Jeźli wiynkszość groczy ôbiere ta sama sztreka i sztelōnki wyścigu, to welowanie skōńczy sie wczaśnij.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
szl: Losowo lokacyjo przedmiotōw

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
szl: Liczba torōw, coby wygrać

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
szl: Ôpaczny kerōnek

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
szl: Zaszperowane: skōńcz aktywne wyzwania, coby dostać wiyncyj!

en: Action
szl: Akcyjo

en: Key binding
szl: Przipisanie knefli

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
szl: Zastow maszina

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
szl: Włōncz maszina

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
szl: Włōncz kōnfiguracyjo

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
szl: Knefle gry

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
szl: Knefle myni

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
szl: Skrynt w lewo

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
szl: Skrynt w prawo

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
szl: Gaz

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
szl: Brymza / Cofanie

note: I18N: Key binding name
en: Fire
szl: Ôgyń

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
szl: Wejzdrzynie do zadku

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
szl: Retōnek

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
szl: Pauza

note: I18N: Key binding name
en: Up
szl: Gōra

note: I18N: Key binding name
en: Down
szl: Dōł

note: I18N: Key binding name
en: Left
szl: Lewo

note: I18N: Key binding name
en: Right
szl: Prawo

note: I18N: Key binding name
en: Select
szl: Ôbier

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
szl: Pociep/Nazod

en: * A blue item means a conflict with another configuration
szl: * Modry ôbiekt ôznaczo kōnflikt ze inkszōm kōnfiguracyjōm

en: * A red item means a conflict in the current configuration
szl: * Czerwōny ôbiekt ôznaczo kōnflikt we teroźnych sztelōnkach

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
szl: Pozōr: „Shift” to niyma zalycany knefel. Jak „Shift” bydzie wciśniynty, to wszyjske knefle, co jejich znak je inkszy, kedy to je srogo litera, przestanōm fungować..

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
szl: Na zicher chcesz doimyntnie skasować ta kōnfiguracyjo?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
szl: Wkludź nowe miano ôd kōnfiguracyje, ôstow prōzne, żeby prziwrōcić wychodno werta.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
szl: W trybie dlo wielu groczy na ekranie ôbiyranio
    wōzykōw idzie ôbrać profile z uciynżyniami

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
szl: Zainstaluj wszyjske dane gry

en: Are you sure to uninstall full game assets?
szl: Na zicher chcesz ôdinstalować wszyjske dane gry?

en: Keyboard %i
szl: Tastatura %i

en: Touch Device
szl: Maszina tykowo

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
szl: Klupnij w maszina, żeby jōm skōnfigurować

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
szl: Jynzyk ôd systymu

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
szl: Na spodku z lewyj

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
szl: Z prawyj strōny

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
szl: Skryty

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
szl: Wypostrzodkowane

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
szl: Piōnowo

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
szl: Poziōmo

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
szl: Barzo mały

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
szl: Mały

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
szl: Postrzedni

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
szl: Srogi

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
szl: Barzo srogi

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
szl: Tryb Speedrun może być włōnczōny ino wtynczos, jak gra niy ôstała zawarto ôd czasu włōnczynio trybu historyje
    
    Zawarcie gry przed skōńczyniym trybu historyje uniyważnio licznik czasu.
    
    Coby użyć trybu Speedrun, stwōrz nowy profil.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
szl: Maksymalne FPS

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
szl: Połny

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
szl: Synchrōnizacyjo piōnowo wymuszo wysyłanie nowyj rōmki
    dopiyro kej mōnitōr je gotowy, coby jōm pokozać.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
szl: Połno: jedna rōmka na ôdświyżynie mōnitora

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
szl: Synchrōnizacyjo piōnowo niy bydzie fungować,
    jak jij niy spiyro kludzocz.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
szl: Efekty tajlikowe: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
szl: Animowane postacie: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
szl: Dynamiczne światła: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
szl: Rozproszanie światła: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
szl: Wygładzanie rantu: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
szl: Ciyniowanie powiyrchnie: %s

en: Shadows: %s
szl: Ciynie: %s

en: Shadows: %i
szl: Ciynie: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
szl: Poświata: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
szl: Poświata (kōntury): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
szl: Prōmiynie światła: %s

en: Rendered image quality: %s
szl: Jakość ôbrazu: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
szl: Rozmycie ruchu: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
szl: Głymbokość ôstrości: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
szl: Dostymp do necu je zastawiōny. Chcesz go włōnczyć?

en: You need to enter a password.
szl: Musisz wkludzić hasło.

en: Logging out '%s'
szl: Ôdlogowowanie '%s'

en: Logging in '%s'
szl: Wlogowowanie '%s'

en: You can't delete the only player.
szl: Niy idzie skasować jedynego grocza.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
szl: Na zicher chcesz skasować grocza: %s?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
szl: Gotowi!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
szl: Do sztartu!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
szl: SZTART!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
szl: TOR!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
szl: Ôczekowanie na inkszych

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
szl: Ôczekowanie na serwer

note: I18N: string used to show the song title (e.g. "Sunny Song")
en: "%s"
szl: „%s”

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
szl: ôd

en: Collect nitro!
szl: Zbiyrej nitro!

en: Follow the leader!
szl: Jedź za Liderym!

en: Challenge Failed
szl: Wyzwanie sie niy podarziło

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
szl: Naciś ikōna podium, coby zaczōńć samouczek

en: Press fire to start the tutorial
szl: Naciś „Ôgyń”, coby zaczōńć samouczek

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
szl: Naciś ikōna podium, coby zaczōńć wyzwanie

en: Press fire to start the challenge
szl: Naciś „Ôgyń”, coby zaczōńć wyzwanie

en: Quit the server
szl: Wyjdź ze serwera

en: You completed challenges!
szl: Wyzwania skōńczōne!

en: Abort Grand Prix
szl: Pociep Grand Prix

en: Restart
szl: Ôd nowa

en: Back to challenge selection
szl: Nazod do ôbioru wyzwanio

en: Race against the new ghost replay
szl: Ścigej sie ze nowym duchym

en: Back to the menu
szl: Nazod do myni

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
szl: Na zicher chcesz pociepnōńć Grand Prix?

en: Red Team Wins
szl: Drużyna czerwōno wygrowo

en: Blue Team Wins
szl: Drużyna modro wygrowo

en: It's a draw
szl: Rymis

en: Eliminated
szl: Ôdpado

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
szl: (Samobōjczy)

en: Track %i/%i
szl: Sztreka %i/%i

en: Grand Prix progress:
szl: Postymp Grand Prix:

en: Highscores
szl: Nojlepsze wyniki

en: Best lap time: %s
szl: Nojlepsze kōłko: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
szl: ôd %s

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
szl: Wszyjske szlagi sōm przizwolōne, tōż weź brōń i zrōb z nij użytek!

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
szl: Niy zawiyro bonusów, tōż możesz przetestować swoje kōnszty kerowcy!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
szl: Trzim sie za liderym, ale niy wyprzedzej go!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
szl: Trzaskej inkszych brōniami, aż stracōm wszyjske życia.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
szl: Pociś bal do przeciwnyj klotki, żeby zdobyć tora.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
szl: Znojdź wszyjske skryte jajca

en: Race against ghost karts and try to beat them!
szl: Ścigej sie z duchami i sprōbuj je pokōnać!

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
szl: Wciś czerwōno abo modro ikōna fuzbalu, żeby umiynić drużyna

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
szl: Autōr sztreki: %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
szl: Maksymalno liczba groczy: %d

en: Number of red team AI karts
szl: Liczba kōmputrōw we czerwōnyj drużynie

note: I18N: track group name
en: all
szl: wszyjsko

en: Locked!
szl: Zaszperowane!

en: %s MB
szl: %s MB

note: I18N: Format for dates (%d = day, %m = month, %Y = year). See http://www.cplusplus.com/reference/ctime/strftime/ for more info about date formats.
en: %d/%m/%Y
szl: %d.%m.%Y

en: Complete all challenges to unlock the big door!
szl: Skōńcz wszyjske wyzwania, żeby ôtworzić brama!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
szl: Potrzebujesz wiyncyj 
    pōnktōw coby zaczōńć
    to wyzwanie. Zobocz
    dostympne wyzwania
    na mapie.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
szl: Dowej gaz ze <%s> i skryncej ze <%s> i <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
szl: Dowej gaz bez tykanie gōrnyj tajle kerownicy i skryncej bez ruszanie niōm w lewo abo w prawo.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
szl: Dowej gaz bez ruszanie szaltra do wiyrchu, a skryncej bez przechylanie swojij masziny.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
szl: Dowej gaz bez ruszanie szaltra do wiyrchu, a skryncej bez przekryncanie swojij masziny.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
szl: Zebier gyszynki i wystrzyl brōń kneflym <%s>, coby sie pozbyć tych kastli!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
szl: Zebier gyszynki i wystrzyl brōń bez naciśniyńcie ikōny z kulōm, coby pozbyć sie tych kastli!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
szl: Wciś <%s>, żeby wejzdrzeć do zadku.
    Strzylej <%s>, a wciś <%s>, żeby strzylać do zadku!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
szl: Wciś ikōna zdrzadła, żeby wejzdrzeć do zadku.
    Wystrzyl brōń do zadku bez trzimanie ikōny zdrzadła i przeciōngniyńcie do ikōny kryngli!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
szl: Użyj zebranego nitro kneflym <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
szl: Użyj zebranego nitro bez naciśniyńcie ikōny nitro

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
szl: Zebier flaszki z nitro (użyjymy ich za winklym).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
szl: Ups! W razie problymōw wciś <%s>, coby zawołać pōmoc.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
szl: Ups! W razie problymōw wciś ikōna ze ptokym, coby zawołać pōmoc.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
szl: Wciś gaz i naciś knefel <%s> przi skryncaniu, żeby sie kiołzdać.
    Krōtke kiołzdanie może ci pōmōc skryncać warcij przi ôstrych winklach.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
szl: Wciś gaz i naciś ikōna kiołzdanio przi skryncaniu, żeby sie kiołzdać.
    Krōtke kiołzdanie może ci pōmōc skryncać warcij przi ôstrych winklach.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
szl: Dej pozōr, iże jak poradzisz sie kiołzdać bez pora sekund, to dostaniesz bōnusowe przispiyszynie za nadgroda!

en: You are now ready to race. Good luck!
szl: Je żeś fertich do wyścigu. Powodzynio!
