SuperTuxKart - en to th translation catalogue (974 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
th: กำลังแตกไฟล์ข้อมูลเกม

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
th: มีปัญหาก่ารแตกไฟล์ข้อมูลเกม

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
th: ตรวจสอบพื้นที่ของอุปกรณ์หรือติดตั้ง SuperTuxKart ใหม่

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
th: ออก

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
th: เล่นสนามหลักอย่างน้อยหนึ่งครั้ง

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
th: ตีรถแข่ง 10 คันด้วยลูกโบว์ลิ่ง

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
th: ตีรถแข่งอย่างน้อย 5 ครั้งในเกมเดียวกัน

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
th: จบการแข่งขันอย่างน้อยสองรอบตามค่าเริ่มต้นของรอบการแข่งขัน

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
th: ลื่นไถล 5 ครั้งใน 1 รอบ

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
th: ชนะอย่างน้อย 3 เอไอในการแข่งขันปกติ,การทำเวลา,และตามผู้นำ

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
th: ใช้เพาเวอร์อัพมากกว่า 10 ครั้งในการแข่งขัน

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
th: ชนะการแข่งขันแบบเดี่ยวติดต่อกัน 5 ครั้ง รถแข่ง 3 เอไอ โปรดทราบการเริ่มต้นใหม่ของการแข่งขันจะถือว่าแพ้

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
th: สะสมกล้วยอย่างน้อย 5 ชิ้นในการแข่งขันหนึ่งครั้ง

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
th: มันเป็นความลับ

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
th: จริง ๆ ... นี่คือความลับ

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
th: ใช้ไม้ตียุงตีฝ่ายตรงข้ามอย่างน้อย 5 ครั้งต่อการแข่งขัน

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
th: ชนะ 10 ครั้งในการแข่ง 1 ครั้ง แบบซุปเปอร์ทัคขั้นต่ำ 5 ai ห้ามแข่งขันใหม่

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
th: Off the Beaten Track

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
th: ติดตั้ง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
th: ถอนการติดตั้ง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
th: กลับ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
th: เลือกประเภทการควบคุมที่คุณต้องการ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
th: วัดความเร่ง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
th: วัดความเร็วเชิงมุม

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
th: พวงมาลัยเสมือน

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
th: การเร่งความเร็วอัตโนมัติ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
th: คุณสามารถเปลี่ยนได้ในภายหลังในการตั้งค่าอุปกรณ์แบบสัมผัส

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
th: เปลี่ยนแปลง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
th: ตั้งค่าหน้าจอสัมผัส

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
th: ทั่วไป

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
th: เปิดการใช้งานอุปกรณ์

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
th: ปุ่มกลับด้าน

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
th: ขนาดปุ่ม

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
th: ขั้นสูง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
th: จุดตาย

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
th: ความไว X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
th: ความไว Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
th: คืนค่าเริ่มต้น

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
th: ใช่

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
th: ยกเลิก

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
th: ยอมรับ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
th: กลับสู่สภาพเดิม

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
th: การตั้งค่ากล้อง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
th: กล้องของผู้เล่น

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: FOV
th: ค่าขอบเขตการมองเห็น

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
th: ระยะทาง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
th: มุม

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
th: ความราบรื่นของกล้อง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
th: กล้องด้านหลัง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
th: ติดตามบอลในโหมดฟุตบอล

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
th: รีเซ็ต

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
th: ตั้งค่ากราฟฟิก

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
th: คุณภาพการเรนเดอร์

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
th: เริ่มต้น STK ใหม่เพื่อการเปลี่ยนแปลงค่า

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
th: ปิด

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
th: ตกลง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
th: บันทึกการแข่งขันสำหรับโกสรีเพลย์

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
th: ดูรีเพลย์อย่างเดียว

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
th: เปรียบเทียบกับโกสอื่น

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
th: เริ่มการแข่งขัน

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
th: เปรียบเทียบโกส

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
th: เอาออก

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
th: โกล!!!

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
th: ความคืบหน้า

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
th: เปลี่ยนรหัสผ่าน

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
th: รหัสผ่านเดิม

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
th: รหัสผ่านใหม่

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
th: ยืนยัน

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
th: ส่ง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
th: กลับไปแข่งขัน

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
th: กลับไปห้องโถง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
th: แข่งใหม่

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
th: ยอมแพ้

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
th: ตัวเลือก

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
th: ช่วยเหลือ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
th: ออกจากเซิร์ฟเวอร์

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
th: ดู

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
th: 10 ผู้เล่นหลัก

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
th: รีเฟรช

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
th: กู้คืนบัญชี

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
th: โปรดเช็คอีเมลที่รีเซ็ตรหัสผ่านและหากไม่ได้รับให้ไปดูที่สแปมเมส์

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
th: ใส่ชื่อผู้ใช้และอีเมลที่คุณลงทะเบียนเพื่อรีเซ็ตรหัสผ่าน

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
th: ชื่อผู้ใช้งาน

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
th: อีเมล

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
th: เงื่อนไขและข้อตกลง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
th: ฉันยอมรับว่า ฉันมีอายุ 13 ปีขึ้นไป

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
th: ตั้งค่าเซิร์ฟเวอร์

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
th: ความยาก

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
th: ง่าย

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
th: ปานกลาง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
th: ยาก

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: SuperTux
th: ซุปเปอร์ทัค

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
th: โหมดเกม

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
th: แข่งขันแบบปกติ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
th: ทำเวลา

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
th: ปะทะ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
th: ฟุตบอล

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
th: รหัสผ่าน

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
th: เข้าร่วม

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
th: บุ๊คมาร์คเซิร์ฟเวอร์นี้

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
th: เพิ่มผู้เล่น

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
th: ชื่อ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
th: แต้มต่อ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
th: กดปุ่ม 'ผู้เล่นทุกคนพร้อม' หลังจากรายการผู้เล่นพร้อม

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
th: ผู้เล่นทั้งหมดพร้อม

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
th: ล้างผู้เล่น

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
th: ข้อมูลผู้ใช้

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
th: เพิ่มเพื่อน

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
th: ปฏิเสธ

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
th: โหวด

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
th: หยุดชั่วครวา

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
th: กลับสู่เกม

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
th: เลือกรถแข่ง

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
th: กลับสู่เมนู

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
th: กดอย่างเต็มที่และปล่อย ...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
th: กำหนดให้กับปุ่ม ESC

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
th: ไม่ต้องมอบหมายอะไร

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
th: เริ่มต้นการแข่งขัน

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
th: ต่อไป

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
th: ส่วนเพิ่มเติมของ SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
th: อัพเดท

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
th: อันดับ> =

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
th: รถแข่ง

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
th: สนามแข่ง

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
th: สนามรบ

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
th: ติดตั้งแล้ว

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
th: มาตรฐาน

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
th: ส่วนเพิ่มเติม

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
th: ทั้งหมด

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
th: เครดิต

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
th: สนามแข่งทั้งหมด

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
th: แก้ไขกรังด์ปรีซ์

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
th: เลื่อนขึ้น

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
th: เลื่อนลง

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
th: เพิ่ม

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
th: แก้ไข

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
th: บันทึก

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
th: จำนวนรอบ:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
th: กลับทาง:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
th: เลือกโกสรีเพลย์

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
th: ล่าไข่

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
th: แสดงเวลาที่ดีที่สุดเท่านั้น

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
th: เปรียบเทียบรีเพลย์

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
th: แสดงรีเพลย์ที่ตรงกับความยากของเกมในปัจจุบันเท่านั้น

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
th: แสดงรีเพลย์ที่ตรงกับเวอร์ชันปัจจุบันเท่านั้น

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
th: ซ่อนรีเพลย์ผู้เล่นหลายคน

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
th: บันทึกโกสรีเพลย์

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
th: รถแข่ง ai

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
th: กลับทาง

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
th: เวลาสูงสุด (นาที)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
th: กลุ่มของสนามแข่ง

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
th: บันทึก GP ต่อไป

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
th: แก้ไขกรังด์ปรีซ์

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
th: สร้างใหม่

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
th: คัดลอก

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
th: เปลี่ยนชื่อ

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
th: บันทึกกรังปรีซ์

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
th: ความช่วยเหลือ SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
th: โหมดเกม

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
th: เพาเวอร์อัพ

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
th: กล้วย

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
th: โหมดสตอรี่

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
th: ประเภทรถแข่ง

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
th: หลายผู้เล่น

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
th: เริ่มต้นสอนการเล่นเกม

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
th: รวบรวมกล่องของขวัญสีน้ำเงินมีเพาเวอร์อัพอยู่ข้างใน

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
th: หลีกเลี่ยงกล้วย!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
th: สะสมไนโตรช่วยให้เร่งความเร็วที่เพิ่มขึ้นเมื่อใดก็ตามที่คุณต้องการโดยกดปุ่มหรือปุ่มที่เหมาะสม คุณสามารถดูระดับไนโตรได้ในมาตรวัดที่ด้านล่างขวาของหน้าจอการแข่งขัน

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
th:  หากคุณเห็นปุ่มที่มีการล็อคเช่นนี้คุณจะต้องทำแชลเล็นจเพื่อปลดล็อค

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
th: คุณสามารถลื่นไถลได้โดยกดปุ่มหรือปุ่มพิเศษ ไถลสั้นอย่างต่อเนื่องช่วยในการเลี้ยวที่ดี สามารถจะเพิ่มความเร็วของคุณ คุณไม่สามารถหยุดหมุนขณะลื่นไถลได้ดังนั้นให้รถแข่งของคุณหมุนอย่างระมัดระวัง

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
th: คุณสามารถรับการเร่งการเริ่มต้นได้โดยกดปุ่มเร่งความเร็วที่ 'เริ่มต้น!' ก่อนเริ่มการแข่งขัน

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
th: การเชื่อมโยงคีย์ปัจจุบันสามารถเห็น / เปลี่ยนแปลงได้ในเมนูตัวเลือก

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
th: ฟีเจอร์ของ SuperTuxKart มีหลายโหมดเกม:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
th: การแข่งขันปกติ:อนุญาตระเบิดทั้งหมดรวบรวมเพาเวอร์อัพและใช้อย่างชาญฉลาด!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
th: ทำเวลา:ไม่มีเพาเวอร์อัพแต่ทักษะการขับขี่ของคุณมีความสำคัญเท่านั้น!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
th: ตามผู้นำ:ตามรถแข่งผู้นำห้ามขับนำผู้นำ มีเวลานับถอยหลังเพื่อตัดรถแข่งคันสุดท้ายออก

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
th: โหมดการต่อสู้ 3 ประเภท:  โจมตี 3 ครั้ง  คุณจะต้องโจมตีผู้อื่นด้วยอาวุธจนกว่าพวกเขาจะเสียชีวิต ส่วนฟรีฟอออร์ผู้ที่โจมตีมากที่สุดเป็นผู้ชนะและมีการจับเวลา ส่วนเก็บธง ต้องจับธงของฝ่ายตรงข้ามมาใส่ฝ่ายตัวเอง

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
th: ฟุตบอล: ใช้รถแข่งของคุณเพื่อผลักบอลเข้าประตู

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
th: ล่าหาไข่:สำรวจเส้นทางเพื่อค้นหาไข่ที่ซ่อนอยู่ทั้งหมด

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
th: โกสรีเพลย์: แข่งกับกับรีเพลย์ในโหมดทำเวลาหรือล่าไข่และบันทึกของคุณเอง!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
th: โหมดเกมเหล่านี้จำนวนมากยังสามารถเล่นในแบบกรังด์ปรีซ์: แทนที่จะเล่นแบบเดี่ยวคุณเล่นได้หลายโหมด ยิ่งคุณได้อันดับดีเท่าไหร่ก็ยิ่งได้คะแนนมากเท่านั้น ในท้ายที่สุดผู้เล่นที่มีคะแนนมากที่สุดได้ถ้วยรางวัล

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
th: คุณสามารถเก็บเพาเวอร์อัพ ทำให้คุณชนะได้

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
th: หมากฝรั่ง-ป้องกันคุณจากอาวุธได้ หรือมองด้านหลังวางหมากฝรั่งทำให้เคลื่อนที่ได้ช้าลง.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
th: ซิป-ทำให้เคลื่อนที่ได้เร็วขึ้น

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
th: เค้ก - โยนที่คู่ต่อสู้ที่ใกล้ที่สุด นอกจากนี้ยังมีผลต่อรถแข่งอื่น ๆ ใกล้ๆกันเกิดการระเบิด

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
th: ไม้ดูดส้วม - ดึงคู่ต้อสู้หรือทำให้รถด้านหลังมองไม่เห็น

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
th: ลูกโบว์ลิ่ง - วิ่งตรงไปโจมตี สามารถสะท้อนกำแพงได้

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
th: ร่มชูชีพ - ลดความเร็วคู่ต่อสู้ทั้งหมดที่อยู่ข้างหน้า

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
th: ตัวสลับ - สลับกล่องของขวัญเป็นกล้วย ขวดไนโตรเป็นหมากฝรั่งระยะสั้นๆ

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
th: บาสเก็ตบอล-เด้งดึ๋งไปหาอันดับที่ 1 เพื่อทำให้รถเคลื่อนที่ช้าลง

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
th: ไม้ตีแมลงวัน - ตีรถคู่แข่งให้ช้าลงและสามารถเอาระเบิดออก

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
th: การชนกล้วยทำให้สิ่งต่อไปนี้ติดอยู่กับรถแข่ง:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
th: ตะขอ - ทำให้รถแข่งช้าลงในทันที

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
th: ร่มชูชีพ - ทำให้รถแข่งช้าลงกว่าสมออื่น ๆ ยิ่งคุณไปเร็วเท่าไหร่แรงก็ยิ่งช้าลงเท่านั้น

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
th: ระเบิด - ทำให้เกิดการระเบิดหลังจากผ่านไประยะหนึ่งแล้วกระเด็นขึ้นไปในอากาศ ชนรถแข่งอีกคันเพื่อโอนระเบิดออกไป

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
th: Nolok ตัวร้ายจับ  Gnu! นี่คือเคล็ดลับที่จะช่วยคุณ

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
th: ไอคอนนี้บนแผนที่ย่อแสดงถึงแชลเล็นจที่ทำไม่สำเร็จ ทำทุกแชลเล็นจให้สำเร็จ Nolok จะยอมแข่งขันกับคุณ ถ้าชนะปล่อย Gnu!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
th: เมื่อคุณผ่านแชลเล็นจคุณจะได้รับถ้วย แต่ละถ้วยมีค่าหลายคะแนน ยิ่งความยากในการทำแชลเล็นจของคุณมากเท่าไหร่ถ้วยยิ่งดีและแต้มยิ่งคุ้ม

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
th: เมื่อคุณได้รับคะแนนตามจำนวนที่ระบุด้านล่างไอคอนนี้คุณจะได้รับความประหลาดใจ มีให้เลือกหลายแบบ

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
th: รถแข่งทุกคันไม่เหมือนกัน! มีความแตกต่างหลายประเภทหลายประการ:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
th: น้ำหนัก - มีหลายประเภทเบาปานกลางและหนัก รถแข่งที่หนักกว่าได้รับผลกระทบจากร่มชูชีพน้อยกว่าและทนทานต่อการระเบิดมากขึ้น

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
th: การเร่งความเร็ว - มีประโยชน์อย่างยิ่งในช่วงเริ่มต้นหลังเกิดอุบัติเหตุหรือในเส้นทางที่มีโค้งเว้ามาก รถแข่งที่เบาจะยิ่งเร่งความเร็วโดยเฉพาะความเร็วต่ำ

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
th: ความเร็วสูงสุด - ยิ่งสูงเท่าไหร่ก็ยิ่งเร็วเท่านั้น มีประโยชน์อย่างยิ่งในสนามแข่งที่โค้ง รถแข่งที่หนักกว่ามีความเร็วสูงสุดที่สูงกว่า

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
th: การใช้ไนโตร - ยิ่งต่ำเท่าไหร่ความเร็วยิ่งมากขึ้นที่คุณจะได้รับจากไนโตร รถแข่งที่มีน้ำหนักเบาก็จะยิ่งลดการใช้ไนโตร

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
th: หากคุณติดตามรถแข่งคันอื่นอย่างใกล้ชิดเป็นเวลาสองสามวินาทีคุณจะได้รับโบนัสความเร็วเมื่อคุณแซง รถแข่งที่เบาของคุณจะง่ายขึ้น

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
th: SuperTuxKart สามารถเล่นได้ในโหมดผู้เล่นหลายคนออนไลน์ ...

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
th: อันดับแรก ให้เลือกไอคอน 'ออนไลน์' ในเมนูหลัก เลือกเครือข่ายท้องถิ่นหรือเครือข่ายทั่วโลก (ต้องเปิดใช้งานอินเทอร์เน็ตในตัวเลือก) จากนั้นคุณสามารถสร้างเซิร์ฟเวอร์ของคุณเองด้วยตัวเลือกที่กำหนดเองหรือค้นหาจากรายการเซิร์ฟเวอร์ที่มีอยู่เพื่อเข้าร่วม บางคนเป็นเซิร์ฟเวอร์ที่แนะนำพร้อมการจัดอันดับแบบเลือกได้

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
th: เมื่ออยู่ในเซิร์ฟเวอร์ การแข่งขันจะเริ่มขึ้นเมื่อเจ้าของ (สัญลักษณ์มงกุฎ) ตัดสินใจเช่นนั้น เซิร์ฟเวอร์อย่างเป็นทางการอาจเริ่มการแข่งขันอัตโนมัติเมื่อมีผู้เล่นเพียงพอเท่านั้น จากนั้น คุณสามารถเลือกรถโกคาร์ทของคุณและโหวตให้สนามต่อไปที่จะแข่งได้ อนุญาตให้ใช้แทร็กเสริมได้ก็ต่อเมื่อมีอยู่ในผู้เล่นที่เข้าร่วมทั้งหมดและเซิร์ฟเวอร์

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
th: ... หรือบนอุปกรณ์เดียวกัน:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
th: อันดับแรกคุณจะต้องใช้อุปกรณ์อินพุตหลายตัว ใช้หน้าจอการกำหนดค่าอินพุตเพื่อตั้งค่า เกมแพดหรือจอยสติ๊กหลายตัวเหมาะอย่างยิ่ง บนแป้นพิมพ์ผู้เล่นแต่ละคนจะต้องแยกออกจากกันและแป้นพิมพ์ไม่เหมาะสำหรับผู้เล่นหลายคนเพราะไม่สนับสนุนการกดปุ่มหลายปุ่มพร้อมกัน

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
th: เมื่อกำหนดค่าอุปกรณ์อินพุตให้เลือกไอคอน 'ผู้เล่นหลายคน' ในเมนูหลัก ผู้เล่นแต่ละคนสามารถกดปุ่ม 'fire' ของเกมแพดหรือแป้นพิมพ์เพื่อเข้าร่วมเกมและใช้อุปกรณ์อินพุตเพื่อเลือกรถรถแข่ง เกมจะดำเนินต่อไปเมื่อทุกคนเลือกรถแข่ง โปรดทราบว่าอาจไม่ใช้เมาส์สำหรับการดำเนินการนี้

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
th: การเลือกคะแนนสูง

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Grand Prix
th: กรังด์ปรีซ์

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
th: เลือกรถแข่ง

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
th: ผู้เล่นเดี่ยว

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
th: แบ่งหน้าจอหลายผู้เล่น

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
th: ออนไลน์

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
th: ส่วนเพิ่มเติม

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
th: การสอน

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
th: คะแนนสูง

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
th: ผู้ชนะ

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
th: ตัวแก้ไขกรังด์ปรีซ์

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
th: เกี่ยวกับ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
th: การสร้างเซิร์ฟเวอร์

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
th: ชื่อของเซิร์ฟเวอร์

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
th: จำนวนผู้เล่นสูงสุด

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
th: รหัสผ่านสำหรับเซิร์ฟเวอร์ส่วนตัว (ไม่บังคับ)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
th: สร้าง

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
th: เครือข่ายท้องถิ่น

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
th: ค้นหาเซิร์ฟเวอร์

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
th: สร้างเซิร์ฟเวอร์

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
th: ห้องโถ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
th: เริ่มการแข่งขัน

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
th: การตั้งค่า

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
th: เปิดใช้งานหน้าจอแยกหรือแต้มต่อผู้เล่น

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
th: เครือข่ายท้องถิ่น

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
th: เครือข่ายทั่วโลก

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
th: ป้อนที่อยู่เซิร์ฟเวอร์

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
th: โปรไฟล์ของคุณ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
th: อันดับผู้เล่น

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
th: เพื่อน

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
th: มองหาเพื่อนเพิ่ม:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
th: ค้นหา

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
th: เครือข่ายทั่วโลก

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
th: เล่นแบบรวดเร็ว

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
th: การตั้งค่าบัญชี

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
th: รหัสผ่าน:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
th: เปลี่ยนแปลง

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
th: อีเมล:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
th: สร้างผู้ใช้งาน

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
th: สร้างบัญชีออนไลน์ใหม่

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
th: มีบัญชีออนไลน์

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
th: บัญชีออฟไลน์

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
th: ชื่อท้องถิ่น

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
th: ชื่อผู้ใช้ออนไลน์

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
th: รีเซ็ตรหัสผ่าน

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
th: คุณสามารถเล่นได้โดยไม่ต้องสร้างบัญชีออนไลน์โดยเลือกบัญชีออฟไลน์ แม้ว่าคุณจะไม่สามารถเชื่อมต่อกับเพื่อน ๆ ลงคะแนนให้กับ ส่วนเพิ่มเติม ฯลฯ ได้โปรดอ่านนโยบายความเป็นส่วนตัวของเราที่ http://privacy.supertuxkart.net

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
th: การเลือกเซิร์ฟเวอร์

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
th: แสดงเซิร์ฟเวอร์ส่วนตัว

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
th: ใช้การเชื่อมต่อแบบ IPv6

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
th: ค้นหาผู้ใช้

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
th: ตัวเลือกของ SuperTuxKart

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
th: กราฟิก

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
th: เสียง

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
th: อินเตอร์เฟซ

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
th: ผู้เล่น

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
th: การควบคุม

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
th: ภาษา

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
th: เพลง

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
th: เปิดการใช้งาน

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
th: เสียง

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
th: เอฟเฟกต์เสียง

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
th: ลบการกำหนดค่า

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
th: ปิดใช้งานการกำหนดค่า

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
th: กลับไปที่รายการอุปกรณ์

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
th: เปลี่ยนชื่อการกำหนดค่า

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
th: เปิดใช้งานการฟีดแบคแบบบังคับ (หากได้รับการสนับสนุน)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
th: ตัวเลือกอินเทอร์เน็ต

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
th: แสดงหน้าจอเข้าสู่ระบบเสมอ

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
th: เชื่อมต่อกับอินเทอร์เน็ต

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
th: เปิดใช้งานการแชทออนไลน์

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
th: เปิดใช้งานการแชทในออนไลน์ในเกม

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
th: ตัวเลือกเบ็ดเตล็ด

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
th: เปิดใช้งานหน้าจอแยกหรือแต้มต่อผู้เล่น

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
th: ถอนการติดตั้งเนื้อหาเกมเต็ม

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
th: กด Enter หรือดับเบิลคลิกที่อุปกรณ์เพื่อกำหนดค่า

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
th: เพิ่มอุปกรณ์

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
th: * การกำหนดค่าที่จะใช้จะถูกอนุมานว่ามีการกดปุ่ม 'เลือก' ใดเพื่อเข้าร่วมเกม

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
th: สกิน

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
th: แผนที่ขนาดเล็ก

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
th: แบ่งหน้าจอผู้เล่นหลายคน

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
th: ขนาดตัวอักษร

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
th: กล้อง

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
th: กำหนดเอง...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
th: แสดง FPS

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
th: แสดงเพาเวอร์อัพของรถคันอื่น

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
th: เปิดใช้งานการจับเวลาโหมดสตอรี่

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
th: เปิดใช้งานตัวจับเวลา speedrun

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
th: ความละเอียดในการแสดงผล

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
th: ระดับเอฟเฟคของกราฟิก

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
th: ระดับ blur เอฟเฟกต์

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
th: ซิงค์แนวตั้ง

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
th: การตั้งค่าที่กำหนดเอง...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
th: ความละเอียด

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
th: เต็มหน้าจอ

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
th: จำตำแหน่งของหน้าต่าง

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
th: ใช้ความละเอียดใหม่

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
th: เลือกความยาก

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
th: เลือกโหมดเกม

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
th: ใช้ซ้าย / ขวา(ลูกศร)เพื่อเลือกทีมของคุณและกด fire

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
th: ทีมสีแดง

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
th: ทีมสีน้ำเงิน

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
th: จำนวนรอบ

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
th: จำนวนรถแข่ง AI

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
th: จำนวนรถแข่งเอไอทีมสีน้ำเงิน

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
th: สุ่มกรังด์ปรีซ์

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
th: เข้าสู่ระบบ

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
th: จดจำรหัสผ่าน

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
th: ลบออก

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
th: สีรถแข่ง

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
th: สกิน UI สามารถเปลี่ยนแปลงได้ในตัวเลือก UI

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
th: คุณสามารถดูเพาเวอร์อัพของรถแข่งอื่น ๆ ได้โดยเปิดใช้งานในตัวเลือก UI

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
th: ขนาดตัวอักษรสามารถเปลี่ยนแปลงได้ในตัวเลือก UI

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
th: เมนูช่วยเหลือมีข้อมูลที่เป็นประโยชน์มากมาย

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
th: ในผู้เล่นเดี่ยวคุณสามารถดูและชาเลนจ์ตามเวลาที่บันทึกไว้ได้

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
th: คุณสามารถเยี่ยมชม https://supertuxkart.net/ สำหรับข้อมูลเพิ่มเติมเกี่ยวกับเกม

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
th: การเพิ่มไนโตรสั้นนั้นมีประสิทธิภาพมากกว่า

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
th: ใช้ซิปมื่อปลอดภัยเท่านั้น เส้นตรงยาวเป็นอุดมคติ

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
th: อย่าใช้หลายซิปอย่างรวดเร็วในแถวแทนรอจนกว่าการเพิ่มความเร็วจะหมดไป

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
th: การลื่นไถลทำให้คุณเร็วขึ้นมากทำอย่างปลอดภัยทุกครั้ง

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
th: ไม้ตีแมลงวันสามารถใช้เอาระเบิดตั้งเวลาหรือร่มชูชีพออกไป

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
th: คุณไม่สามารถหยุดหมุนได้ในขณะที่ลื่นไถล การวางแนวรถแข่งที่ดีในช่วงเริ่มต้นของการลื่นไถลเป็นสิ่งสำคัญยิ่ง

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
th: คุณจะได้รับการเพิ่มสตาร์ทอัพหากคุณเริ่มเร่งความเร็วในช่วง "Set"

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
th: การเบรกช่วยให้สามารถกำจัดร่มชูชีพได้เร็วขึ้น

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
th: ก่อนและสำคัญที่สุดมุ่งเน้นไปที่รถแข่งของคุณไป

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
th: ช่วยเหลือ(ปุ่ม)มีประโยชน์มาก

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
th: ระวังเมื่ออยู่ใกล้กับรถแข่งอื่นพวกเขาอาจโจมตีคุณ!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
th: บาสเก็ตบอลสามารถถูกทำลายได้โดยการใช้ ลูกโบว์ลิ่ง เค้ก หรือ ไม้ดูดส้วม ไปทางด้านหลัง

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
th: พยายามหลีกเลี่ยงการชนด้านหลังของรถอื่นเพราะมันจะทำให้คุณช้าลง

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
th: คุณสามารถใช้ลูกโบว์ลิ่งเพื่อผลักและป้องกันลูกบอล

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
th: ในวงการฟุตบอลทำงานเป็นทีมเพื่อผลลัพธ์ที่ดีเสมอ

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
th: หากคุณพลาดลูกบอลและฝ่ายตรงข้ามกำลังใกล้เข้ามาให้ลองกดปุ่มเพาเวอร์อัพหรือขวางทาง

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
th: การหมุนตำแหน่งที่ดี (การโจมตีและป้องกัน) เป็นสิ่งจำเป็น

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
th: ตรวจสอบให้แน่ใจว่าได้เก็บไนโตรอย่างน้อย 2 ถัง

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
th: อย่าใช้ลูกโบว์ลิ่งทั้งสามลูกพร้อมกัน

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
th: อย่าเข้าไปในทางของเพื่อนร่วมทีมที่ถือลูกบอลแม้ว่าคุณสามารถพยายามตีฝ่ายตรงข้ามพยายามที่จะหยุดพวกเขาจากการให้คะแนน

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
th: เกิดอะไรขึ้นฮิปปี้น้อย ผู้นำ gnu ที่ยิ่งใหญ่ของคุณหายไป?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
th: โอ้ใช่เห็นเขาอยู่ในปราสาทของฉันตอนนี้และจะได้รับอาหารมื้อเย็น ...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
th: แต่ฉันเป็นสัตว์ที่ยุติธรรมดังนั้นฉันจะทำให้คุณตกลง

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
th: หากคุณสามารถเอาชนะฉันในการแข่งรถฉันจะปล่อยโคเดอร์ตัวเก่าออกให้ฟรี

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
th: แต่คุณน่าสงสารและโง่เง่าจะไม่สามารถเอาชนะฉัน - ราชาแห่งรถแข่ง! 5555

note: I18N: ../stk-assets/tracks/minigolf/track.xml
en: Minigolf
th: Old Mine

en: Completed achievement "%s".
th:  อะชีฝเม็นทสมบูรณ์ "%s"

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์ Add-on ของ SuperTuxKart

en: Error downloading news: '%s'.
th: เกิดข้อผิดพลาดในการดาวน์โหลดข่าว: '%s'

en: Normal Race (Grand Prix)
th: การแข่งขันแบบปกติ (กรังปรีซ์)

en: Time-Trial (Grand Prix)
th: ทำเวลา (กรังปรีซ์)

en: Time-Trial - beat the replay
th: ทำเวลา- เอาชนะรีเพลย์

en: Time-Trial - nitro challenge
th: ทำเวลา-ไนโตรไนโตรแชลเล็นจ

en: Normal Race (single race)
th: การแข่งขันแบบปกติ (แข่งเดี่ยว)

en: Time-Trial (single race)
th: ทำเวลา (แข่งเดี่ยว)

en: Follow the Leader (single race)
th: ติดตามผู้นำ (การแข่งขันเดี่ยว)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
th: โหมด: กลับทาง

en: New track '%s' now available
th: สนามแข่งใหม่ '%s' พร้อมใช้งานแล้ว

en: New game mode '%s' now available
th: โหมดเกมใหม่ '%s' พร้อมใช้งานแล้ว

en: New Grand Prix '%s' now available
th: กรังปรีซ์ใหม่ %sพร้อมใช้งานแล้ว

en: New difficulty '%s' now available
th: ความยาก %s พร้อมใช้งานแล้ว

en: New kart '%s' now available
th: รถแข่งใหม่ %s พร้อมใช้งานแล้ว

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
th: ปิดใช้งานโหมด Speedrun มันสามารถเปิดใช้งานได้เฉพาะเมื่อเกมไม่ได้ถูกปิดตั้งแต่เปิดตัวโหมดสตอรี่
    การปิดเกมก่อนที่ความสมบูรณ์ของโหมดสตอรี่จะยกเลิกการจับเวลา
    หากต้องการใช้โหมด speedrun โปรดใช้โปรไฟล์ใหม่

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
th: แขก

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
th: โกสต์ %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
th: ไฟล์กำหนดค่าของคุณมีรูปแบบไม่ถูกต้องดังนั้นจึงถูกลบและไฟล์ใหม่จะถูกสร้างขึ้น

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
th: ไฟล์กำหนดค่าของคุณเก่าเกินไปดังนั้นจึงถูกลบและจะมีการสร้างใหม่

en: Video recording started.
th: เริ่มการบันทึกวิดีโอแล้ว

en: Video saved in "%s".
th: วิดีโอถูกบันทึกใน "%s"

en: Encoding progress:
th: ความคืบหน้าการเข้ารหัส:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
th: FPS:%d/%d/%d*%d KTris, Ping: %dms

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
th: ทิป %s

en: Loading
th: กำลังโหลด

en: Mass
th: น้ำหนัก

en: Maximum speed
th: ความเร็วสูงสุด

en: Acceleration
th: การเร่งความเร็ว

en: Nitro efficiency
th: ประสิทธิภาพการใช้ไนโตร

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
th: %s (พิการ)

en: %s is ready
th: %sพร้อม

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
th: [ไม่มี]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
th: ปุ่มเมาส์ซ้าย

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
th: ปุ่มเมาส์ขวา

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
th: ยกเลิก

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
th: ปุ่มตรงกลางของเมาส์

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
th: ปุ่ม  X1 ของเมาส์

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
th: ปุ่ม X2 ของเมาส์

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Final
th: สิ้นสุด

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Convert
th: แปลง

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Nonconvert
th: ไม่แปลง

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Accept
th: ยอมรับ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Modechange
th: เปลี่ยนโหมด

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Help
th: ช่วยเหลือ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Logo
th: โลโก้ด้านซ้าย

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Logo
th: โลโก้ด้านขวา

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Apps
th: แอพ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
th: ปุ่มเลข 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
th: ปุ่มเลข 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
th: ปุ่มเลข 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
th: ปุ่มเลข 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
th: ปุ่มเลข 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
th: ปุ่มเลข 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
th: ปุ่มเลข 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
th: ปุ่มเลข 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
th: ปุ่มเลข 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
th: ปุ่มเลข 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
th: ปุ่ม Shift ซ้าย

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
th: ปุ่ม Shift ขวา

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
th: ปุ่ม Control ซ้าย

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
th: ปุ่ม Control ขวา

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
th: เมนูด้านซ้าย

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
th: เมนูขวา

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Play
th: เล่น

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Zoom
th: ขยาย

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
th: ปุ่มเกมแพดแฮท %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
th: แกน %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
th: แกน %d กลับด้าน

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
th: แกน %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
th: ปุ่มเกมแพด %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
th: ปุ่มเมาส์ %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
th: แกนเมาส์ %d%s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
th: โปรดกำหนดค่าการเชื่อมโยงคีย์ของคุณอีกครั้ง

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
th: ไฟล์กำหนดค่าอินพุตของคุณเข้ากันไม่ได้กับ STK รุ่นนี้

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
th: คู่มือ

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
th: เริ่มต้น

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
th: กด thumbstick ด้านซ้าย

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
th: กด thumbstick ด้านขวา

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
th:  DPad บน

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
th: DPad ล่าง

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
th: DPad ซ้าย

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
th: DPad ขวา

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
th:  thumbstick ด้านซ้าย ทางขวา

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
th:  thumbstick ด้านซ้าย ทางซ้าย

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
th:  thumbstick ด้านซ้าย ลงล่าง

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
th:  thumbstick ด้านซ้าย ขึ้นบน

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
th:  thumbstick ด้านขวา ทางขวา

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
th:  thumbstick ด้านขวา ทางซ้าย

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
th:  thumbstick ด้านขวา ลงล่าง

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
th:  thumbstick ด้านขวา ขึ้นบน

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
th: ทิกเกอร์ด้านซ้าย

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
th: ทิกเกอร์ด้านขวา

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
th: ละเลย %s คุณต้องเข้าร่วมก่อนหน้านี้เพื่อเล่น!

en: Only the Game Master may act at this point!
th: ในตอนนี้มีเพียง Game Master เท่านั้น!

en: %s has low battery level.
th: %sมีระดับแบตเตอรี่ต่ำ

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
th: เชื่อมต่อ wiimote ของคุณกับตัวจัดการ Bluetooth จากนั้นคลิกตกลง รายละเอียดคำแนะนำที่ https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
th: กดปุ่ม 1+2 พร้อมกันบน wiimote ของคุณเพื่อตั้งค่าให้อยู่ในโหมดการค้นพบ จากนั้นคลิกตกลง รายละเอียดคำแนะนำที่  https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
th[0]: ค้นพบ %dwiimotes

en: Could not detect any wiimote :/
th: ไม่พบ wiimote  : /

en: Getting ready to race
th: เตรียมพร้อมสำหรับการแข่งขัน

en: Penalty time!!
th: เวลาลงโทษ !!

en: Don't accelerate before 'Set!'
th: อย่าเร่งความเร็วก่อนเริ่มต้น

en: You can have at most 3 lives!
th: คุณมี 3 ชีวิต

en: +1 life.
th: +1 ชีวิต.

en: You were too slow!
th: คุณช้าเกินไป!

en: You won the race!
th: คุณชนะการแข่งขัน!

en: You finished the race in rank %d!
th: คุณจบการแข่งขันในอันดับ %d!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
th: %sออกจากเกม

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
th: SuperTuxKart อาจเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์เพื่อดาวน์โหลดส่วนเสริมและแจ้งการอัปเดตให้คุณทราบ โปรดอ่านนโยบายความเป็นส่วนตัวของเราที่ https://supertuxkart.net/Privacy คุณต้องการเปิดใช้คุณลักษณะนี้หรือไม่ (หากต้องการเปลี่ยนการตั้งค่านี้ในภายหลัง ให้ไปที่ตัวเลือก เลือกแท็บ 'ทั่วไป' และแก้ไข "เชื่อมต่อกับอินเทอร์เน็ต")

en: Your screen resolution is too low to run STK.
th: ความละเอียดของหน้าจอต่ำในการรัน STK.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
th: ไดร์เวอร์การ์ดจอเก่ามาก.โปรดติดตั้งเวอร์ชั่นใหม่.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
th: ไดรเวอร์กราฟิกของคุณดูเหมือนจะเก่ามาก. โปรดตรวจสอบว่ามีการอัพเดตหรือไม่. SuperTuxKart แนะนำไดรเวอร์ที่รองรับ %s หรือดีกว่า เกมดังกล่าวจะยังคงทำงาน แต่อยู่ในโหมดลดกราฟิก

en: Server connection timed out.
th: การเชื่อมต่อเซิร์ฟเวอร์หมดเวลา

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
th: %s  มีธงแดง!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
th: ธงสีแดงกลับมาแล้ว!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
th: %s มีธงฟ้า!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
th: ธงสีน้ำเงินกลับมาแล้ว!

en: %s captured the blue flag!
th: %sยึดธงฟ้า!

en: %s captured the red flag!
th: %sยึดธงแดง!

en: Eggs: %d / %d
th: ไข่ %d/%d

en: Leader
th: ผู้นำ

en: Final lap!
th: รอบสุดท้าย!

en: Lap %i
th: รอบ %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
th: %sโดย%s

en: New fastest lap
th: รอบที่เร็วที่สุด

en: WRONG WAY!
th: ผิดทาง!

en: %s scored a goal!
th: %sทำประตู!

en: Oops, %s made an own goal!
th: อ๊ะ %s ทำเข้าประตูตัวเอง!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
th[0]: %iอะไหล่รถแข่งมาแล้ว

en: You have been eliminated!
th: คุณถูกกำจัดแล้ว!

en: '%s' has been eliminated.
th: '%s'ถูกกำจัดแล้ว

en: Server has been shut down.
th: เซิร์ฟเวอร์ถูกปิด

en: You were kicked from the server.
th: คุณถูกเตะจากเซิร์ฟเวอร์

en: You were kicked: Ping too high.
th: คุณถูกเตะ: ปิงสูงเกินไป

en: Bad network connection is detected.
th: ตรวจพบการเชื่อมต่อเครือข่ายไม่ดี

en: Bot
th: บอท

en: %s disconnected.
th: %s หยุดการเชื่อมต่อ

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
th: กดชื่อผู้เล่นในรายการเพื่อจัดการผู้เล่นและข้อมูลการจัดอันดับ

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
th: ความยาก %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
th: ผู้เล่นสูงสุด %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
th: โหมดเกม %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
th: เวลาที่จำกัด

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
th: เป้าหมายที่จำกัด

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
th: ประเภทการแข่งขันฟุตบอล %s

en: Grand prix progress: %d / %d
th: ความคืบหน้ากรังปรีซ์%d/%d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
th: ผู้เล่นทั้งหมดเข้าทีมแดงหรือทีมฟ้า

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
th: ตอนนี้คุณเป็นเจ้าของเซิร์ฟเวอร์

en: Connection refused: Server is busy.
th: การเชื่อมต่อถูกปฏิเสธ: เซิร์ฟเวอร์ไม่ว่าง

en: Connection refused: You are banned from the server.
th: การเชื่อมต่อถูกปฏิเสธ: คุณถูกแบนจากเซิร์ฟเวอร์

en: Connection refused: Server password is incorrect.
th: การเชื่อมต่อถูกปฏิเสธ: รหัสผ่านเซิร์ฟเวอร์ไม่ถูกต้อง

en: Connection refused: Game data is incompatible.
th: การเชื่อมต่อถูกปฏิเสธ: ข้อมูลเกมเข้ากันไม่ได้

en: Connection refused: Server is full.
th: การเชื่อมต่อถูกปฏิเสธ: เซิร์ฟเวอร์เต็ม

en: Connection refused: Invalid player connecting.
th: การเชื่อมต่อถูกปฏิเสธ: การเชื่อมต่อผู้เล่นไม่ถูกต้อง

en: Failed to start the network game.
th: ไม่สามารถเริ่มเกมในเครือข่าย

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
th: เกมดังกล่าวสิ้นสุดลงคุณจะไม่สามารถเข้าร่วมหรือชมภาพสดได้อีกต่อไป

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
th: ไม่มีสถานที่ที่เหลืออยู่ในสนามรบ- ปิดการเข้าร่วมแบบสด

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
th: เหลือผู้เล่นเพียง 1 คนกลับไปที่ห้องโถง

en: Server owner quit the game.
th: เจ้าของเซิร์ฟเวอร์ออกจากเกม

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
th: คุณจะได้ชมเกมถัดไป

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
th: %sเข้าร่วมทีมสีแดง

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
th: %sเข้าร่วมทีมสีน้ำเงิน

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
th: %sเข้าร่วมเกม

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
th: กด <%s> หรือ <%s> เพื่อเปลี่ยนผู้เล่นเป้าหมาย <%s> หรือ <%s> สำหรับตำแหน่งกล้อง

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
th: รายงานสำเร็จแล้ว %s

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
th: ดาวน์โหลดเนื้อหาไม่สำเร็จ ตรวจสอบพื้นที่เก็บข้อมูลหรือการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตแล้วลองอีกครั้งในภายหลัง

en: No quick play server available.
th: ไม่มีเซิร์ฟเวอร์การเล่นด่วน

en: Cannot connect to server %s.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์%s

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
th: ไม่สามารถตรวจจับหมายเลขพอร์ตสำหรับเซิร์ฟเวอร์ %s

en: Network grand prix has been finished.
th: เครือข่ายกรังปรีซ์เสร็จสิ้นแล้ว

en: Time Trial (Grand Prix)
th: ทำเวลา (กรังปรีซ์)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
th: ฟรีฟอออร์

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
th: ยึดธง

en: %s is now online.
th: %sกำลังออนไลน์อยู่

en: %s and %s are now online.
th: %sและ%sตอนนี้ออนไลน์

en: %s, %s and %s are now online.
th: %s,%sมและ%sตอนนี้ออนไลน์

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
th[0]: %dเพื่อนกำลังออนไลน์

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
th: %sขณะนี้อยู่บนเซิร์ฟเวอร์%s

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
th[0]: คุณ %dมีคำขอเป็นเพื่อนใหม่!

en: You have a new friend request!
th: คุณมีคำขอเป็นเพื่อนใหม่!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
th: ไม่สามารถเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์ ตรวจสอบการเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ตของคุณหรือลองอีกครั้งในภายหลัง

en: Default
th: ค่าเริ่มต้น

en: None
th: ไม่มี

en: Random
th: สุ่ม

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
th: ไฟล์บันทึกคะแนนสูงสุดมันเก่าเกินไป
    คะแนนสูงสุดทั้งหมดถูกลบ

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
th: ตามผู้นำ

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
th: ตี 3 ครั้ง

en: Incomplete replay file will not be saved.
th: ไฟล์รีเพลย์ที่ไม่สมบูรณ์จะไม่ถูกบันทึก

en: Replay saved in "%s".
th: รีเพลย์ถูกบันทึกใน "%s"

en: 1 week
th: 1 สัปดาห์

en: 2 weeks
th: 2 สัปดาห์

en: 1 month
th: 1 เดือน

en: 3 months
th: 3 เดือน

en: 6 months
th: 6 เดือน

en: 9 months
th: 9 เดือน

en: 1 year
th: 1 ปี

en: 2 years
th: 2 ปี

en: Add-on name
th: ชื่อ Add-on

en: Updated date
th: วันที่อัพเดท

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
th: ไม่ได้ติดตั้ง

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
th: %s โดย %s

en: Please wait while addons are updated
th: โปรดรอในขณะที่มีการอัปเดตส่วนเสริม

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
th: ขออภัยเกิดข้อผิดพลาดขณะติดต่อเว็บไซต์ Add-on ตรวจสอบให้แน่ใจว่าคุณเชื่อมต่อกับอินเทอร์เน็ตและ SuperTuxKart ไม่ได้ถูกบล็อกโดยไฟร์วอลล์

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
th: มาตรฐาน

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
th: ล็อค: แก้ปัญหาแชลเล็นเพื่อรับการเข้าถึงมากขึ้น!

en: Random Arena
th: สุ่มสนามรบ

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
th[0]: %dสนามรบไม่พร้อมใช้งานในผู้เล่นคนเดียว

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
th: เป้าหมายย่อย

[ctx: achievement_info]
en: Progress
th: ความคืบหน้า

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
th: เติมเต็มเป้าหมายย่อยทั้งหมด

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
th: บรรลุเป้าหมายย่อยทั้งหมดในเวลาเดียวกัน

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
th: บรรลุเป้าหมายย่อยอย่างน้อยหนึ่งประตู

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
th: ผลรวมของประตูย่อยต้องถึงค่าที่ระบุ

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
th: ชนะการแข่งขัน

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
th: ชนะการแข่งขันแบบปกติ

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
th: ชนะการแข่งขันแบบทำเวลา

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
th: ชนะการแข่งขันแบบตามผู้นำ

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
th: ชนะการแข่งขันติดต่อกัน

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
th: การแข่งขันที่ชนะติดต่อกันในระดับผู้เชี่ยวชาญหรือซุปเปอร์ทัค

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
th: เริ่มการแข่งขันแบบง่าย

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
th: สิ้นสุดการแข่งขันแบบง่าย

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
th: เริ่มการแข่งขันแบบปานกลาง

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
th: สิ้นสุดการแข่งขันแบบปานกลาง

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
th: เริ่มการแข่งขันแบบยาก

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
th: สิ้นสุดการแข่งขันแบบยาก

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
th: เริ่มการแข่งขันแบบซุปเปอร์ทัค

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
th: สิ้นสุดการแข่งขันแบบซุปเปอร์ทัค

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
th: เริ่มการแข่งขันแบบปกติ

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
th: สิ้นสุดการแข่งขันแบบปกติ

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
th: เริ่มการแข่งขันแบบทำเวลา

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
th: สิ้นสุดการแข่งขันแบบทำเวลา

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
th: เริ่มการแข่งขันแบบตามผู้นำ

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
th: สิ้นสุดการแข่งขันแบบตามผู้นำ

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
th: โจมตี 3 ครั้งเริ่มต้นแล้ว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
th: โจมตี 3 ครั้งสิ้นสุดแล้ว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
th: เริ่มการแข่งขันแบบฟุตบอล

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
th: สิ้นสุดการแข่งขันแบบฟุตบอล

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
th: ล่าไข่เริ่มต้น

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
th: ล่าไข่สำเร็จแล้ว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
th: การแข่งขันเริ่มต้นขึ้นด้วยโกสต์รีเพลย์

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
th: การแข่งขันสิ้นสุดขึ้นด้วยโกสต์รีเพลย์

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
th: การเก็บธงเริ่มต้นแล้ว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
th: การเก็บธงสิ้นสุดแล้ว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
th: การแข่งขันฟรีฟอออร์เริ่มต้นแล้ว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
th: การแข่งขันฟรีฟอออร์สิ้นสุดแล้ว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
th: ใช้เพาเวอร์อัพแล้ว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
th:  (1 ผู้เล่น)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
th: โดนลูกโบว์ลิ่ง

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
th: โดนไม้ตีแมลงวัน

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
th: ฮิตทั้งหมด

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
th: ตีกับรถแข่งเดียวกัน

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
th: รวบรวมกล้วย

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
th: ลื่นไถล

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
th:  (1 รอบ)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
th: การแข่งขันเริ่มต้นแล้ว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
th: (สูงสุดในหนึ่งสนามแข่งอย่างเป็นทางการ)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
th: แข่งขันเสร็จแล้ว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
th: แข่งขันกลับทิศทางเสร็จแล้ว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
th: การแข่งขันเสร็จสิ้นทีคนเดียว

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
th: การแข่งขันที่มีจำนวนรอบน้อยกว่าค่าเริ่มต้น

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
th: การแข่งขันที่มีมากกว่าจำนวนรอบเริ่มต้น

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
th: แข่งด้วยจำนวนรอบเริ่มต้นอย่างน้อยสองครั้ง

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
th: เริ่มต้นการเก็บไข่

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
th: สิ้นสุดการเก็บไข่

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
th: (สนามแข่งอย่างเป็นทางการที่ตรงกับเป้าหมาย)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
th: เกมแพดและจอยสติ๊กใหม่จะปรากฏในรายการโดยอัตโนมัติเมื่อคุณเชื่อมต่อกับอุปกรณ์นี้
    
    ในการเพิ่มการกำหนดค่าแป้นพิมพ์ คุณสามารถใช้ปุ่มด้านล่าง อย่างไรก็ตาม โปรดทราบว่าแป้นพิมพ์ส่วนใหญ่รองรับการกดพร้อมกันในจำนวนที่จำกัดเท่านั้น ดังนั้นจึงไม่เหมาะสำหรับการเล่นเกมแบบผู้เล่นหลายคน (อย่างไรก็ตาม คุณสามารถเชื่อมต่อคีย์บอร์ดหลายตัวกับอุปกรณ์นี้ได้ โปรดจำไว้ว่าทุกคนยังคงต้องใช้การโยงคีย์ที่แตกต่างกันในกรณีนี้)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
th: เพิ่ม Wiimote

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
th: เพิ่มการตั้งค่าของแป้นพิมพ์

en: Update
th: อัปเดต

en: Version: %d
th: เวอร์ชัน %d

en: featured
th: ฟีเจอร์

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
th: ขนาด: %s

en: Sorry, downloading the add-on failed
th: ขออภัย การดาวน์โหลดส่วนเสริมล้มเหลว

en: Problems installing the addon '%s'.
th: ปัญหาในการติดตั้งส่วนเสริม %s

en: Try again
th: ลองอีกครั้ง

en: Problems removing the addon '%s'.
th: ปัญหาในการลบส่วนเสริม %s

en: Background download completed.
th: ดาวน์โหลดเบื้องหลังเสร็จแล้ว

en: Background download
th: ดาวน์โหลดเบื้องหลัง

en: Background download has already started.
th: การดาวน์โหลดเบื้องหลังเริ่มต้นขึ้นแล้ว

en: Current password invalid.
th: รหัสผ่านปัจจุบันไม่ถูกต้อง

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
th: รหัสผ่านต้องมีความยาวระหว่าง 8 ถึง 30 ตัวอักษร!

en: Passwords don't match!
th: รหัสผ่านไม่ตรงกัน!

en: Password successfully changed.
th: เปลี่ยนรหัสผ่านสำเร็จแล้ว

en: Validating info
th: กำลังตรวจสอบข้อมูล

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
th[0]: ยืนยันความละเอียดภายใน %i วินาที

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
th: ไม่รองรับความละเอียดที่เล็กกว่า 1024x768 หรือ 1280x720 บางส่วนของ UI อาจทำงานไม่ถูกต้อง

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
th: กำหนดเอง

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
th: ใช้การไม่ได้

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
th: สำคัญเท่านั้น

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
th: ต่ำ

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
th: สูง

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
th: ต่ำมาก

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
th: SuperTuxKart จะดาวน์โหลดเนื้อหาทั้งหมด (รวมถึงเทกเจอร์และเพลงคุณภาพสูง) เพื่อประสบการณ์การเล่นเกมที่ดียิ่งขึ้น ซึ่งจะใช้ข้อมูลมือถือของคุณหากคุณไม่มีการเชื่อมต่อไวไฟ

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
th: SuperTuxKart จะดาวน์โหลดเนื้อหาทั้งหมด (รวมถึงเทกเจอร์และเพลงคุณภาพสูง) เพื่อประสบการณ์การเล่นเกมที่ดียิ่งขึ้น

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
th: ป้อนที่อยู่เซิร์ฟเวอร์ ตามด้วย : จากนั้นพอร์ตหรือเลือกที่อยู่จากรายการ

en: Invalid server address: %s.
th: ที่อยู่เซิร์ฟเวอร์ไม่ถูกต้อง %s

[ctx: column_name]
en: Reverse
th: ย้อนกลับ

[ctx: column_name]
en: Difficulty
th: ความยาก

[ctx: column_name]
en: Laps
th: รอบ

[ctx: column_name]
en: Time
th: เวลา

[ctx: column_name]
en: Kart
th: รถแข่ง

[ctx: column_name]
en: User
th: ผู้ใช้

[ctx: column_name]
en: Version
th: เวอร์ชัน

en: No
th: ไม่

en: Track
th: สนามแข่ง

en: Top %d High Scores
th: %d คะแนนสูงสุด

en: %s: %s
th: %s:%s

en: Number of karts: %d
th: จำนวนรถแข่ง %d

en: Laps: %d
th: รอบ:%d

en: Reverse: %s
th: รีเวิร์ส %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
th: (ว่าง)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
th: ใช้สีดั้งเดิม

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
th: เลือกสีจากแถบเลื่อน

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
th: ข้อมูลผู้เล่น

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
th: ชื่อผู้เล่น: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
th: ตำแหน่งของผู้เล่น %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
th: เตะ

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
th: เปลี่ยนทีม

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
th: เปิดใช้งานแต้มต่อ

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
th: ปิดใช้งานแต้มต่อ

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
th: รายงานผู้เล่น

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
th: กำลังเรียกข้อมูลการจัดอันดับสำหรับ %s

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
th: แจ้งผู้ดูแลระบบเซิร์ฟเวอร์เกี่ยวกับผู้เล่นนี้ (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
th: กดปุ่มใดก็ได้...
    (กด ESC เพื่อยกเลิก)

en: Press any key...
th: กดปุ่มใดก็ได้...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
th: แชทถูกปิดใช้งาน เปิดใช้งานในเมนูตัวเลือก

en: Back to Battle
th: กลับสู่การต่อสู้

en: Setup New Game
th: ตั้งค่าเกมใหม่

en: Restart Battle
th: เริ่มการต่อสู้ใหม่

en: Exit Battle
th: ออกจากการต่อสู้

en: Setup New Race
th: จัดเตรียมการแข่งขันใหม่

en: Exit Race
th: ออกจากแข่งขัน

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
th: %sยังไม่มีอันดับ

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
th: %sเป็นตัวเลข%dในการจัดอันดับด้วยคะแนน%f

en: Username and/or email address invalid.
th: ชื่อผู้ใช้และ / หรือที่อยู่อีเมลไม่ถูกต้อง

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
th: โปรดอ่านข้อกำหนดและเงื่อนไขสำหรับ SuperTuxKart ที่ %s คุณต้องยอมรับข้อกำหนดเหล่านี้เพื่อลงทะเบียนบัญชีสำหรับ STK หากคุณมีคำถามหรือความคิดเห็นเกี่ยวกับข้อกำหนดเหล่านี้ หนึ่งในสมาชิกของทีมพัฒนายินดีที่จะช่วยเหลือคุณ

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
th: ไนโตรแชลเล็นจ

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
th: แข่งขันโกสรีเพลย์

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
th: รอบ %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
th: ประเภท %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
th: อันดับที่ต้องการ: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
th: เวลาที่ต้องการ: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
th: ไนโตรที่ต้องการ: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
th: จำนวนรถแข่ง AI:%i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
th: โหมดปะทะ

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
th: ประเภทเกมฟุตบอล

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
th: ตำแหน่งเซิร์ฟเวอร์%s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
th: สนามแข่งปัจจุบัน%s

en: Rank
th: อันดับ

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
th: ผู้เล่น

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
th: คะแนน

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
th: เวลาเล่น

en: Remove from bookmarks
th: นำออกจากบุ๊กมาร์ก

en: Input device already exists.
th: มีอุปกรณ์อินพุตอยู่แล้ว

en: No player available for connecting to server.
th: ไม่มีผู้เล่นที่สามารถเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์ได้

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
th: ชื่อผู้ใช้:%s

en: Cancel Request
th: ยกเลิกการร้องขอ

en: Today
th: วันนี้

en: Friend request sent!
th: ส่งคำขอเป็นเพื่อน!

en: Friend request accepted!
th: ยอมรับคำขอเป็นเพื่อน!

en: Friend request declined!
th: คำขอเป็นเพื่อนถูกปฏิเสธ!

en: Friend removed!
th: เพื่อนถูกลบ!

en: Friend request cancelled!
th: คำขอเป็นเพื่อนถูกยกเลิก!

en: Processing
th: การประมวลผล

en: Fetching last vote
th: กำลังเรียกคะแนนโหวตล่าสุด

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
th: คุณสามารถปรับคะแนนก่อนหน้าของคุณโดยคลิกที่ดาวด้านล่าง

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
th: คุณยังไม่ได้ลงคะแนนให้ส่วนเสริมนี้ เลือกคะแนนที่คุณต้องการโดยคลิกที่ดาวด้านล่าง

en: Vote successful! You can now close the window.
th: โหวตสำเร็จ! คุณสามารถปิดหน้าต่างได้แล้ว

en: Performing vote
th: ทำการลงคะแนน

en: Random Track
th: สุ่มสนามแข่ง

en: Are you sure you want to remove '%s'?
th: คุณแน่ใจหรือว่าต้องการนำ '%s' ออก?

en: Do you want to save your changes?
th: คุณต้องการบันทึกการเปลี่ยนแปลงของคุณหรือไม่?

en: Laps
th: รอบ

en: Reversed
th: กลับด้าน

note: I18N: Indicate that the grand prix is modified and not saved
en: %s (+)
th: %s(+)

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
th: เกิดข้อผิดพลาดขณะพยายามบันทึกกรังปรีซ์ของคุณ

en: Select a track
th: เลือกสนามแข่ง

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
th: คุณทำแชลเล็นจง่าย ๆ ! คะแนนที่ได้รับในระดับนี้:%i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
th: คุณทำแชลเล็นจปานกลาง ! คะแนนที่ได้รับในระดับนี้ %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
th: คุณทำแชลเล็นจแบบยาก ! คะแนนที่ได้รับในระดับนี้: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
th: คุณทำภารกิจ SuperTux สำเร็จแล้ว! คะแนนที่ได้รับในระดับ %i /%i

en: You unlocked %s!
th: คุณปลดล็อค %s แล้ว !

en: Challenge Completed
th: แชลเล็นจเสร็จสมบูรณ์

en: You unlocked track %0
th: คุณปลดล็อกสนามแข่ง %0  แล้ว

en: You unlocked grand prix %0
th: คุณปลดล็อกกรังปรีซ์ %0

[ctx: column_name]
en: Track
th: สนามแข่ง

[ctx: column_name]
en: Players
th: ผู้เล่น

en: Reload
th: โหลดซ้ำ

en: Please enter the name of the grand prix
th: กรุณากรอกชื่อกรังปรีซ์

en: Please select a Grand Prix
th: โปรดเลือกกรังด์ปรีซ์

en: User defined
th: กำหนดโดยผู้ใช้

en: Name is empty.
th: ชื่อว่าง

en: Another grand prix with this name already exists.
th: กรังปรีซ์ชื่อนี้มีอยู่แล้ว

en: Name is too long.
th: ชื่อยาวเกินไป

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
th: โชคดีในครั้งต่อไป!

en: You completed a challenge!
th: คุณทำแชลเล็นจเสร็จสมบูรณ์

en: You won the Grand Prix!
th: คุณชนะกรังด์ปรีซ์!

en: You completed the Grand Prix!
th: คุณทำกรังด์ปรีซ์สำเร็จ!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
th: จำนวนรถแข่ง

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบรายการที่ได้คะแนนสูงนี้?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบคะแนนสูงสุดทั้งหมดของคุณ?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
th: เชื่อมต่อแป้นพิมพ์หรือเกมแพดเพื่อเล่นผู้เล่นหลายคนแบบแบ่งหน้าจอ

en: Random Kart
th: สุ่มรถแข่ง

en: Locked
th: ถูกล็อค

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
th: ทุกคน:
    กดปุ่ม 'เลือก' เพื่อเข้าร่วมเกม

en: Would you like to play the tutorial of the game?
th: คุณต้องการเล่นบทช่วยสอนของเกมหรือไม่?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
th: คุณไม่สามารถเล่นออนไลน์ได้โดยไม่ต้องใช้อินเทอร์เน็ต หากคุณต้องการเล่นออนไลน์ ให้ไปที่เมนูตัวเลือก แล้วเลือก "เชื่อมต่อกับอินเทอร์เน็ต"

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
th: คุณไม่สามารถดาวน์โหลดส่วนเสริมได้โดยไม่ต้องเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ต หากคุณต้องการดาวน์โหลดโปรแกรมเสริม ให้ไปที่เมนูตัวเลือก แล้วเลือก "เชื่อมต่อกับอินเทอร์เน็ต"

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
th: คุณไม่สามารถดาวน์โหลดส่วนเสริมได้โดยไม่ต้องเชื่อมต่ออินเทอร์เน็ต หากคุณต้องการดาวน์โหลดโปรแกรมเสริม ให้ไปที่เมนูตัวเลือก แล้วเลือก "เชื่อมต่อกับอินเทอร์เน็ต"
    
    อย่างไรก็ตาม คุณสามารถลบส่วนเสริมที่ดาวน์โหลดไว้แล้วได้

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
th: โมดูลส่วนเสริมถูกปิดใช้งานในหน้าจอตัวเลือก

en: Please wait while the add-ons are loading
th: โปรดรอสักครู่ขณะกำลังโหลดส่วนเสริม

en: Are you sure you want to quit STK?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการออกจาก STK?

en: Create LAN Server
th: สร้างเซิร์ฟเวอร์บน LAN

en: %s's server
th: %sเซิร์ฟเวอร์

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
th: จำนวนสนามแข่งของกรังด์ปรีซ์

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
th: ชื่อต้องมีความยาวระหว่าง 4 ถึง 30 ตัวอักษร!

en: Incorrect characters in password!
th: อักขระไม่ถูกต้องในรหัสผ่าน!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
th: พร้อม

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
th: เข้าร่วมสด

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
th: ผู้ชม

en: Install addon
th: ติดตั้งส่วนเสริม

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
th: โปรดรอการสิ้นสุดของเกมปัจจุบัน (%s) เวลาที่เหลือโดยประมาณ:%s

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
th: โปรดรอการสิ้นสุดของเกมปัจจุบัน เวลาที่เหลืออยู่โดยประมาณ: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
th: โปรดรอการสิ้นสุดของเกมปัจจุบัน (%s) ความคืบหน้าโดยประมาณ: %s%

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
th: โปรดรอการสิ้นสุดของเกมปัจจุบัน ความคืบหน้าโดยประมาณ: %d%

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
th: โปรดรอการสิ้นสุดของเกมปัจจุบัน

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
th[0]: เกมจะเริ่มหากมีผู้เล่นมากกว่า %d

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
th[0]: เริ่มต้นหลังจาก %d วินาทีหรือเมื่อทุกคนกดปุ่ม 'พร้อม'

en: Connecting to server %s
th: กำลังเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์ %s

en: Finding a quick play server
th: หาเซิฟเวอร์เล่นด่วน

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
th: เวลาที่เหลือ:%d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
th: โกลด์

en: Fetching achievements
th: กำลังเรียกอะชีฟวเม้นท์

en: %s's profile
th: %s โปรไฟล์

en: Since
th: ตั้งแต่

en: Status
th: สถานะ

en: Fetching friends
th: กำลังเรียกเพื่อน

en: New Request
th: คำขอใหม่

en: Pending
th: รอดำเนินการ

en: Offline
th: ออฟไลน์

en: Enter new E-mail below
th: ใส่อีเมลใหม่ด้านล่าง

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
th: อีเมลใหม่ต้องมีความยาวระหว่าง 5 ถึง 254 อักขระ!

en: New Email is invalid!
th: อีเมลใหม่ไม่ถูกต้อง!

en: E-mail changed!
th: อีเมลเปลี่ยน!

en: Failed to change E-mail: %s
th: ไม่สามารถเปลี่ยนอีเมล: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
th: คุณต้องเข้าสู่ระบบเพื่อเล่นเครือข่ายทั่วโลก คลิกชื่อผู้ใช้ของคุณด้านบน

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
th: คุณไม่สามารถเล่นออนไลน์ได้โดยไม่ต้องใช้อินเทอร์เน็ต หากคุณต้องการเล่นออนไลน์ ไปที่ตัวเลือก เลือกแท็บ 'อินเทอร์เฟซผู้ใช้' และแก้ไข "เชื่อมต่อกับอินเทอร์เน็ต"

en: Searching
th: กำลังค้นหา

en: Exit game
th: ออกจากเกม

en: Could not create player '%s'.
th: ไม่สามารถสร้างผู้เล่น %s

en: User name cannot be empty.
th: ต้องระบุชื่อผู้ใช้

en: Emails don't match!
th: อีเมลไม่ตรงกัน!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
th: ชื่อผู้ใช้ออนไลน์ต้องมีความยาวระหว่าง 3 ถึง 30 ตัวอักษร!

en: Online username must not start with a number!
th: ชื่อผู้ใช้ออนไลน์ต้องไม่ขึ้นต้นด้วยตัวเลข!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
th: อีเมลต้องมีความยาวระหว่าง 5 ถึง 254 อักขระ!

en: Email is invalid!
th: อีเมล์ไม่ถูกต้อง!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
th: คุณจะได้รับอีเมลพร้อมคำแนะนำเพิ่มเติมเกี่ยวกับการเปิดใช้งานบัญชี โปรดอดใจรอและตรวจสอบโฟลเดอร์สแปมของคุณ

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
th: การเข้าถึงอินเทอร์เน็ตถูกปิดใช้งาน โปรดเปิดใช้งานในตัวเลือก

[ctx: column_name]
en: Name
th: ชื่อ

[ctx: column_name]
en: Game mode
th: โหมดเกม

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
th: เจ้าของ

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
th: ระยะทาง (กม.)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
th: ไม่ทราบ

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
th: ไม่พบ IPv4 คุณอาจไม่สามารถเข้าร่วมเซิร์ฟเวอร์ใดๆ

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
th: ไม่พบ IPv6 คุณอาจไม่สามารถเข้าร่วมเซิร์ฟเวอร์ใดๆ

en: No server is available.
th: ไม่มีเซิร์ฟเวอร์ที่พร้อมใช้งาน

en: Fetching servers
th: กำลังดึงเซิร์ฟเวอร์

en: Server Bookmarks
th: บุ๊กมาร์กเซิร์ฟเวอร์

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
th: หากผู้เล่นส่วนใหญ่เลือกเส้นทางและการตั้งค่าการแข่งขันเดียวกัน การลงคะแนนจะสิ้นสุดก่อนกำหนด

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
th: สุ่มตำแหน่งของไอเท็ม

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
th: จำนวนประตูที่จะชนะ

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
th: ขับถอยหลัง

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
th: ล็อค: แก้ปัญหาแชลเล็นเพื่อรับการเข้าถึงมากขึ้น!

en: Action
th: แอกชั่น

en: Key binding
th: การผูกคีย์

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
th: ปิดการใช้งานอุปกรณ์

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
th: เปิดใช้งานอุปกรณ์

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
th: เปิดใช้งานการกำหนดค่า

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
th: เกมคีย์

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
th: เมนูคีย์

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
th: เลี้ยวซ้าย

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
th: เลี้ยวขวา

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
th: เร่งความเร็ว

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
th: เบรค / ถอยหลัง

note: I18N: Key binding name
en: Nitro
th: ไนโตร

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
th: ดูด้านหลัง

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
th: ช่วยเหลือ

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
th: พักเกม

note: I18N: Key binding name
en: Up
th: บน

note: I18N: Key binding name
en: Down
th: ล่าง

note: I18N: Key binding name
en: Left
th: ซ้าย

note: I18N: Key binding name
en: Right
th: ขวา

note: I18N: Key binding name
en: Select
th: เลือก

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
th: ยกเลิก/กลับ

en: * A blue item means a conflict with another configuration
th: * รายการสีน้ำเงินหมายถึงข้อขัดแย้งกับการกำหนดค่าอื่น

en: * A red item means a conflict in the current configuration
th: * รายการสีแดงหมายถึงข้อขัดแย้งในการกำหนดค่าปัจจุบัน

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
th: คำเตือน: 'Shift' ไม่ใช่คีย์ที่แนะนำ เมื่อกด 'Shift' คีย์ทั้งหมดที่มีอักขระที่แตกต่างกันในตัวพิมพ์ใหญ่จะหยุดทำงาน

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
th: คุณแน่ใจหรือไม่ว่าต้องการลบการกำหนดค่านี้อย่างถาวร

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
th: ป้อนชื่อการกำหนดค่าใหม่ เว้นว่างไว้เพื่อเปลี่ยนค่าเริ่มต้น

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
th: ในโหมดผู้เล่นหลายคน ผู้เล่นสามารถเลือกผู้พิการได้ (ยากขึ้น) โปรไฟล์บนหน้าจอการเลือกรถแข่ง

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
th: ติดตั้งเนื้อหาเกมตัวเต็ม

en: Are you sure to uninstall full game assets?
th: คุณแน่ใจหรือว่าถอนการติดตั้งเนื้อหาเกมตัวเต็ม?

en: Keyboard %i
th: คีย์บอร์ด%i

en: Touch Device
th: อุปกรณ์สัมผัส

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
th: แตะที่อุปกรณ์เพื่อกำหนดค่า

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
th: ภาษาของระบบ

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
th: ที่มุมซ้ายล่าง

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
th: อยู่ทางขวา

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
th: ซ่อน

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
th: ศูนย์กลาง

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
th: แนวตั้ง

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
th: แนวนอน

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
th: ขนาดเล็กมาก

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
th: เล็ก

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
th: ปานกลาง

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
th: ใหญ่

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
th: ขนาดใหญ่มาก

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
th: โหมด Speedrun สามารถเปิดใช้งานได้ก็ต่อเมื่อเกมยังไม่ปิดตั้งแต่เปิดตัวสตอรี่
    
    การปิดเกมก่อนที่สตอรี่จะเสร็จสิ้นจะทำให้ตัวจับเวลาเป็นโมฆะ
    
    หากต้องการใช้โหมด speedrun โปรดใช้โปรไฟล์ใหม่

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
th: FPS สูงสุด

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
th: เต็ม

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
th: Vsync บังคับให้กราฟิกการ์ดจัดหาเฟรมใหม่
    เฉพาะเมื่อจอภาพพร้อมที่จะแสดงผลเท่านั้น

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
th: เต็ม: หนึ่งเฟรมต่อการรีเฟรชจอภาพ

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
th: Vsync จะไม่ทำงานหากไดรเวอร์ของคุณไม่รองรับ

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
th: Particles Effects:%s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
th: Animated characters%s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
th: Dynamic lights:%s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
th: Light scattering:%s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
th: Anti-aliasing%s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
th: Ambient occlusion%s

en: Shadows: %s
th: Shadows %s

en: Shadows: %i
th: Shadows %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
th: Bloom%s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
th: Glow (Outlines)%s

en: Rendered image quality: %s
th: คุณภาพการเรนเดอร์ %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
th: Motion blur %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
th: Depth of field%s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
th: การเข้าถึงอินเทอร์เน็ตถูกปิดใช้งาน คุณต้องการเปิดใช้งานหรือไม่

en: You need to enter a password.
th: คุณต้องใส่รหัสผ่าน

en: Logging out '%s'
th: ออกจากระบบ %s

en: Logging in '%s'
th: เข้าสู่ระบบ %s

en: You can't delete the only player.
th: คุณไม่สามารถลบผู้เล่นคนเดียวได้

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
th: คุณต้องการลบผู้เล่น %s จริงหรือ

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
th: พร้อม!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
th: ตั้ง!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
th: ไป!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
th: โกลท์!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
th: รอคนอื่น

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
th: กำลังรอเซิร์ฟเวอร์

note: I18N: string used to show the song title (e.g. "Sunny Song")
en: "%s"
th: %s

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
th: โดย

en: Collect nitro!
th: รวบรวมไนโตร!

en: Follow the leader!
th: ตามผู้นำ!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
th: สูงสุด%i

en: Challenge Failed
th: แชลเล็นจล้มเหลว

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
th: กดไอคอนโพเดี่ยมเพื่อเริ่มการสอน

en: Press fire to start the tutorial
th: กด fire เพื่อเริ่มบทช่วยสอน

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
th: กดไอคอนโพเดี่ยมเพื่อเริ่มชาเลนจ์

en: Press fire to start the challenge
th: กด fire เพื่อเริ่มแชลเล็นจ

en: Quit the server
th: ออกจากเซิร์ฟเวอร์

en: You completed challenges!
th: ล็อค: แชลเล็นสำเร็จ!

en: Abort Grand Prix
th: ออกจากการแข่งขันแบบกรังด์ปรีซ์

en: Restart
th: เริ่มต้นใหม่

en: Back to challenge selection
th: กลับไปเลือกแชลเล็นจ

en: Race against the new ghost replay
th: แข่งกับโกรท์รีเพลย์ใหม่

en: Back to the menu
th: กลับไปที่เมนู

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
th: คุณต้องการยกเลิกกรังปรีซ์หรือไม่?

en: Red Team Wins
th: ทีมแดงชนะ

en: Blue Team Wins
th: ทีมสีน้ำเงินชนะ

en: It's a draw
th: มันคือการจับสลาก

en: Eliminated after %s
th: คัดออกหลังจาก%s

en: Eliminated
th: ถูกคัดออก

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
th: (เป้าหมายของเรา)

en: Track %i/%i
th: สนามแข่ง %i/%i

en: Grand Prix progress:
th: ความคืบหน้ากรังปรีซ์:

en: Highscores
th: คะแนนสูง

en: Best lap time: %s
th: รอบเวลาที่ดีที่สุด:%s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
th: โดย%s

en: You completed the challenge!
th: คุณทำชาเลนจ์สำเร็จแล้ว!

en: You failed the challenge!
th: คุณทำชาเลนจ์ล้มเหลว!

en: Reached Requirements of SuperTux
th: บรรลุข้อกำหนดของ SuperTux

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
th: อนุญาตระเบิดทั้งหมดดังนั้นคว้าอาวุธและใช้พวกเขาอย่างชาญฉลาด

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
th: ไม่มีเพาเวอร์อัพ ทักษะการขับรถของคุณเท่านั้นที่สำคัญ!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
th: ให้ทันกับรถผู้นำแต่ไม่แซงมัน!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
th: ใช้อาวุธโจมตีผู้อื่นจนกว่าพวกเขาจะตาย

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
th: ผลักลูกบอลเข้าไปประตูของฝ่ายตรงข้าม

en: Explore tracks to find all hidden eggs
th: สำรวจสนามแข่งเพื่อหาไข่ที่ซ่อนอยู่ทั้งหมด

en: Race against ghost karts and try to beat them!
th: แข่งกับโกสต์และพยายามเอาชนะพวกมัน!

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
th: กดไอคอนฟุตบอลสีแดงหรือสีน้ำเงินเพื่อเปลี่ยนทีม

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
th: สนามแข่งโดย %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
th: จำนวนผู้เล่นสูงสุด: %d

en: Number of red team AI karts
th: จำนวนรถแข่ง AI สีแดง

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
th: คุณไม่สามารถเล่นกรังปรีซ์นี้ได้เนื่องจากมีสนามแข่งที่ไม่ได้ปลดล็อก!

note: I18N: track group name
en: all
th: ทั้งหมด

en: Locked!
th: ล๊อก!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
th: ทำทุกแชลเล็นเพื่อปลดล็อกประตูใหญ่!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
th: คุณต้องการคะแนนมากขึ้น
    เพื่อเข้าสู่แชลเล็น!
    ตรวจสอบแผนที่ย่อ
    แชลเล็นที่มีอยู่

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
th: เร่งด้วย <%s> และเลี้ยวด้วย <%s> และ <%s>

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
th: เร่งความเร็วโดยแตะส่วนบนของล้อ และบังคับเลี้ยวโดยเลื่อนไปทางซ้ายหรือขวา

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
th: เร่งความเร็วด้วยการเลื่อนคันเร่งขึ้นด้านบน และบังคับเลี้ยวด้วยการเอียงอุปกรณ์

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
th: เร่งความเร็วโดยเลื่อนคันเร่งขึ้นด้านบน และบังคับด้วยการหมุนอุปกรณ์

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
th: รวบรวมกล่องของขวัญและยิงอาวุธด้วย <%s> เพื่อระเบิดกล่องเหล่านี้!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
th: รวบรวมกล่องของขวัญและยิงโดยกดที่ไอคอนโบว์ลิ่งเพื่อระเบิดกล่องเหล่านี้!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
th: กด <%s> เพื่อดูย้อนหลัง
    ยิงอาวุธด้วย <%s> ในขณะที่กด <%s> เพื่อยิงข้างหลัง!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
th: กดไอคอนกระจกมองหลัง ยิงอาวุธด้านหลังโดยกดไอคอนกระจกค้างไว้แล้วปัดไปที่ไอคอนโบว์ลิ่ง!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
th: ใช้ไนโตรที่คุณรวบรวมโดยกด <%s>!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
th: ใช้ไนโตรที่คุณรวบรวมโดยกดที่ไอคอนไนโตร

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
th: เก็บขวดไนโตร (เราจะใช้หลังโค้ง)

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
th: อ๊ะ! เมื่อคุณประสบปัญหา ให้กด <%s> เพื่อรับการช่วยเหลือ

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
th: อ๊ะ! เมื่อคุณประสบปัญหา ให้กดที่ไอคอนรูปนกเพื่อรับการช่วยเหลือ

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
th: เร่งความเร็วและกดปุ่ม <%s> ขณะเลี้ยวเพื่อลื่นไถล
    การลื่นไถลในระยะเวลาสั้นๆ สามารถช่วยให้คุณเลี้ยวได้เร็วขึ้นเพื่อเลี้ยวหักศอก

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
th: เร่งและกดไอคอนลื่นไถลขณะหมุนเพื่อลื่นไถล
    การลื่นไถลในระยะเวลาสั้นๆ สามารถช่วยให้คุณเลี้ยวได้เร็วขึ้นเพื่อเลี้ยวหักศอก

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
th: โปรดทราบว่าหากคุณจัดการเพื่อลื่นไถลเป็นเวลาหลายวินาทีคุณจะได้รับโบนัสการเร่งความเร็วเป็นรางวัล!

en: You are now ready to race. Good luck!
th: คุณพร้อมที่จะแข่งขัน ขอให้โชคดี

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
th: เกมแข่งรถโอเพ่นซอร์ส 3 มิติ

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
th: รถแข่ง ไนโตร. แอกชั่น! SuperTuxKart เป็นเกมโอเพ่นซอร์สแข่งรถแบบอาเขต 3 มิติที่มีตัวละคร สนามแข่ง และโหมดต่างๆ ให้เล่นมากมาย เป้าหมายของเราคือการสร้างเกมที่สนุกกว่าความเป็นจริง และมอบประสบการณ์ที่สนุกสนานสำหรับทุกวัย

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
th: เรามีสนามแข่งหลายสนามที่มีธีมหลากหลายให้ผู้เล่นได้เพลิดเพลิน ตั้งแต่การขับรถใต้น้ำ พื้นที่เพาะปลูกในชนบท ป่า หรือแม้แต่ในอวกาศ! พยายามอย่างดีที่สุดในขณะที่หลีกเลี่ยงรถแข่งคันอื่นเพราะอาจแซงคุณได้ แต่อย่ากินกล้วย! ดูลูกโบว์ลิ่ง ที่ดูดส้วม หมากฝรั่ง และเค้กที่ฝ่ายตรงข้ามโยน

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
th: คุณสามารถแข่งเดี่ยวกับรถแข่งอื่น แข่งขันในกรังปรีซ์ หลายๆ แห่ง พยายามเอาชนะคะแนนสูงสุดในการทดสอบเวลาด้วยตัวของคุณเอง เล่นโหมดการต่อสู้กับคอมพิวเตอร์หรือเพื่อนของคุณ และอื่นๆ อีกมากมาย! เพื่อความท้าทายที่มากขึ้น เข้าร่วมออนไลน์และพบกับผู้เล่นจากทั่วทุกมุมโลกและพิสูจน์ทักษะการแข่งรถของคุณ!

en: This game has no ads.
th: เกมนี้ไม่มีโฆษณา

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
th: นี่คือ SuperTuxKart เวอร์ชันที่ไม่เสถียรซึ่งมีการปรับปรุงล่าสุด มันถูกปล่อยออกมาเพื่อการทดสอบเป็นหลัก เพื่อทำให้ STK เสถียรดีที่สุด

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
th: เวอร์ชันนี้สามารถติดตั้งควบคู่ไปกับเวอร์ชันเสถียรบนอุปกรณ์ได้

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
th: หากคุณต้องการความเสถียรมากขึ้น ให้พิจารณาใช้เวอร์ชันเสถียร:%s
