SuperTuxKart - en to tr translation catalogue (1036 entries)

note: I18N: In Android UI, po_extract_game_data
en: Extracting game data...
tr: Oyun verileri ayıklanıyor...

note: I18N: In Android UI, po_extract_error
en: Game data extraction error
tr: Oyun verisi ayıklama hatası

note: I18N: In Android UI, po_extract_error_msg
en: Check remaining device space or reinstall SuperTuxKart.
tr: Cihazda kalan alanını kontrol edin veya SuperTuxKart'ı yeniden kurun.

note: I18N: In Android UI, po_quit I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Quit
tr: Çık

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Christoffel Columbus
tr: Kristof Kolomb

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Play every official track at least once.
tr: Her bölümü en az bir kez oyna.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Strike!
tr: Vurgun!

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit 10 karts with a bowling-ball.
tr: Bowling topları ile 10 araç vur.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Arch Enemy
tr: Baş Düşman

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Hit the same kart at least 5 times in one race.
tr: Aynı araca bir yarışta en az 5 kez vurun.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Marathoner
tr: Maratoncu

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Finish a race with at least twice the track's default lap number.
tr: Bir yarışı pistin varsayılan tur sayısının en az iki katı ile bitirin.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid-row
tr: Patinajcı

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Skid 5 times in a single lap.
tr: Tek bir turda 5 kez kaydırın.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Gold driver
tr: Altın Sürücü

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win against at least 3 AIs in normal race, time-trial, and follow the leader.
tr: Normal yarışta en az 3 Yapay zekaya karşı kazanın, deneme yapın ve lideri takip edin.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Powerup Love
tr: Güçartışı Sever

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Use 10 or more powerups in a race.
tr: Bir yarışta 10 veya daha fazla güç artışları kullanın.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Unstoppable
tr: Durdurulamaz

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 5 single races in a row against at least 3 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
tr: En az 3 Yapay zekaya karşı arka arkaya 5 tek yarış kazanın. Dikkat edin, bir yarışı yeniden başlatmak bir kayıp olarak sayılır.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Banana Lover
tr: Muz Sever

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Collect at least 5 bananas in one race.
tr: Bir yarışta en az 5 muz topla.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: It's secret
tr: O gizli

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Really ... a secret.
tr: Gerçekten ... bir sır.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Mosquito Hunter
tr: Sivri Sinek Avcısı

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Take your opponents for mosquitos! With the swatter, squash them at least 5 times in a race.
tr: Rakiplerini sivrisineklere götür! Renk örneği ile, yarışta en az 5 kez ezin.

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Beyond Luck
tr: Şansın Ötesinde

note: I18N: ./data/achievements.xml
en: Win 10 single races in a row in Expert or SuperTux against at least 5 AIs. Beware, restarting a race counts as a loss.
tr: En az 5 Yapay zekaya karşı Uzman veya SuperTux'ta arka arkaya 10 yarış kazanın. Dikkat edin, bir yarışı yeniden başlatmak bir kayıp olarak sayılır.

note: I18N: ./data/grandprix/1_penguinplayground.grandprix
en: Penguin Playground
tr: Penguen Oyun Alanı

note: I18N: ./data/grandprix/2_offthebeatentrack.grandprix
en: Off the Beaten Track
tr: Yenen Yoldan Dışarı

note: I18N: ./data/grandprix/3_tothemoonandback.grandprix
en: To the Moon and Back
tr: Aya Gidiş ve Geliş

note: I18N: ./data/grandprix/4_atworldsend.grandprix
en: At World's End
tr: Dünyanın Sonunda

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Install
tr: Kur

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action
en: Uninstall
tr: Kaldır

note: I18N: ./data/gui/dialogs/addons_loading.stkgui I18N: Add-on screen action I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgu
en: Back
tr: Geri

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: Select a type of control that you prefer
tr: Tercih ettiğiniz kontrol türünü seçin

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Accelerometer
tr: İvme

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.
en: Gyroscope
tr: Denge

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: Control type
en: Steering wheel
tr: Direksiyon

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Auto acceleration
tr: Otomatik hızlanma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui
en: You can change it later in touch device settings.
tr: Daha sonra dokunmatik cihaz ayarlarında değiştirebilirsiniz.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/init_android.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/ka
en: Apply
tr: Uygula

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Touch Device Settings
tr: Dokunmatik Cihaz Ayarları

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/
en: General
tr: Genel

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Device enabled
tr: Cihaz aktif

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Inverted buttons
tr: Ters çevrilmiş düğmeler

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Buttons scale
tr: Düğmeler ölçeği

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Advanced
tr: Gelişmiş

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Deadzone
tr: Ölü bölge

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity X
tr: Hassasiyet X

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui I18N: In the multitouch settings screen
en: Sensitivity Y
tr: Hassasiyet Y

note: I18N: ./data/gui/dialogs/android/multitouch_settings.stkgui
en: Restore defaults
tr: Varsayılanları geri yükle

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog
en: Yes
tr: Evet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_dialog.stkgui I18N: In a 'are you sure?' dialog I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: 
en: Cancel
tr: İptal

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info
en: Accept
tr: Kabul Et

note: I18N: ./data/gui/dialogs/confirm_resolution_dialog.stkgui I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Revert
tr: Geri çevir

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui
en: Camera Settings
tr: Kamera Ayarları

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Player camera
tr: Oyuncu kamerası

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Distance
tr: Mesafe

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Angle
tr: Açı

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Smooth camera
tr: Pürüzsüz kamera

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera settings
en: Backward camera
tr: Geriye sarım kamerası

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Follow ball in soccer mode
tr: Futbol kipinde topu takip et

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_camera_settings.stkgui I18N: In the ui/camera screen
en: Reset
tr: Sıfırla

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui
en: Graphics Settings
tr: Grafik Ayarları

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Advanced pipeline (lights, etc.)
tr: Gelişmiş yollar (ışıklar vb.)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Shadows
tr: Gölgeler

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Bloom
tr: Tazelenme

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light shaft (God rays)
tr: Gövde ışığı (ışık huzmesi)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Ambient occlusion
tr: Çevresel perdeleme

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Depth of field
tr: Alan derinliği

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Glow (Outlines)
tr: Parıltı (ana hatlar)

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Anti-aliasing
tr: Kenar yumuşatma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Motion blur
tr: Hareket bulanıklığı

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Image-based lighting
tr: Görüntü tabanlı aydınlatma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Light Scattering
tr: Işık saçılması

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Animated characters
tr: Hareketli karakterler

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Texture compression
tr: Doku sıkıştırma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Particle effects
tr: Parça efektleri

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Rendered image quality
tr: Görüntü işleme kalitesi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: Geometry detail
tr: Geometrik ayrıntılar

note: I18N: ./data/gui/dialogs/custom_video_settings.stkgui I18N: Video settings
en: * Restart STK to apply new settings
tr: * Ayarları uygulamak için oyunu yeniden başlatın

note: I18N: ./data/gui/dialogs/debug_slider.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog 
en: Close
tr: Kapat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/enter_address_dialog.stkgui I18N: In the enter address dialog I18N: ./data/gui/dialogs/general_text_field_dialog.stkgui I18N: In the general textfield dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_di
en: OK
tr: Tamam

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Record the race for ghost replay
tr: Hayaletin için yarışı kaydet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Watch replay only
tr: Sadece Hayaleti İzle

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action
en: Compare to another ghost
tr: Başka bir hayaletle karşılaştır

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix i
en: Start Race
tr: Yarışı Başlat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info screen action
en: Compare ghost
tr: Hayaletleri Karşılaştır

note: I18N: ./data/gui/dialogs/ghost_replay_info_dialog.stkgui I18N: Ghost replay info action I18N: ./data/gui/dialogs/high_score_info_dialog.stkgui I18N: High score info screen action I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I1
en: Remove
tr: Kaldır

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Objective shown in achievement dialog
en: Goal
tr: Hedef

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/achievement_progress_dialog.stkgui I18N: Progress shown in achievement dialog I18N: Progress in achievement
en: Progress
tr: İlerleme

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Password Change
tr: Parola Değiştir

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: Current Password
tr: Mevcut Parola

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog
en: New Password
tr: Yeni Parola

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Confirm
tr: Onayla

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/change_password.stkgui I18N: In the change password dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: Submit
tr: Gönder

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Back to Race
tr: Yarışa Geri Dön

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Show in network ingame dialog to allow user to go back to lobby to end spectating (for example)
en: Back to lobby
tr: Lobiye Dön

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Restart Race
tr: Yarışı Yeniden Başlat

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Give Up Race
tr: Yarışı Bırak

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Options
tr: Seçenekler

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Help
tr: Yardım

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/network_ingame_dialog.stkgui I18N: Race paused button
en: Quit Server
tr: Sunucudan Çık

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/notification_dialog.stkgui I18N: User info dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui
en: View
tr: Görünüm

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui I18N: In player rankings dialog
en: Top 10 players
tr: En iyi 10 oyuncu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/player_rankings_dialog.stkgui
en: Refresh
tr: Yenile

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Account Recovery
tr: Hesap Kurtarma

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_info.stkgui I18N: In the recovery dialog
en: You will receive an email with further instructions on how to reset your password. Please be patient and be sure to check your spam folder.
tr: Parolanızı nasıl sıfırlayacağınıza dair daha fazla talimat içeren bir e-posta alacaksınız. Lütfen sabırlı olun ve spam klasörünüzü kontrol ettiğinizden emin olun.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui
en: Fill in the username and email address you supplied at registration to be able to reset your password.
tr: Parolanızı sıfırlayabilmek için kayıt sırasında verdiğiniz kullanıcı adını ve e-posta adresini girin.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Username
tr: Kullanıcı adı

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/recovery_input.stkgui I18N: In the recovery dialog I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Email
tr: Eposta

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Terms and Agreement
tr: Şartlar ve Sözleşme

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/registration_terms.stkgui I18N: In the registration dialog
en: I agree to the above terms and am 13 years or older.
tr: Yukarıdaki koşulları kabul ediyorum ve 13 yaşında veya daha büyüğüm.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen
en: Server Configuration
tr: Sunucu Yapılandırması

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Difficulty
tr: Zorluk

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Novice
tr: Acemi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Intermediate
tr: Orta Seviye

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Difficulty I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Expert
tr: Uzman

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: In the server configuration screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Game mode
tr: Oyun kipi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Normal Race
tr: Normal Yarış

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: ./data/
en: Time Trial
tr: Zamana Karşı

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui
en: Battle
tr: Savaş

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_configuration_dialog.stkgui I18N: Multiplayer game mode I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: Game mode
en: Soccer
tr: Futbol

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Password
tr: Parola

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Join
tr: Katıl

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/server_info_dialog.stkgui I18N: In the server info dialog
en: Bookmark this server
tr: Bu sunucuya yer işareti koy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Add player
tr: Oyuncu ekle

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Name
tr: İsim

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Handicap
tr: Handikap

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Press the 'All players ready' button after the player list is ready.
tr: Oyuncu listesi hazır olduktan sonra 'Tüm oyuncular hazır' düğmesine basın.

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: All players ready
tr: Tüm oyuncular hazır

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/splitscreen_player_dialog.stkgui I18N: Splitscreen player in network
en: Clear players
tr: Oyuncuları temizle

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: User Info
tr: Kullanıcı Bilgisi

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Add Friend
tr: Arkadaş Ekle

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/user_info_dialog.stkgui I18N: User info dialog
en: Decline
tr: Reddet

note: I18N: ./data/gui/dialogs/online/vote_dialog.stkgui I18N: In the vote dialog
en: Vote
tr: Oy

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: ./data/gui/dialogs/race_paused_dialog.stkgui
en: Paused
tr: Durdu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to Game
tr: Oyuna Dön

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Select kart
tr: Araç seç

note: I18N: ./data/gui/dialogs/overworld_dialog.stkgui I18N: In the in-game dialog
en: Back to menu
tr: Menüye Dön

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When changing input configurations
en: Press fully and release...
tr: Tamamen basın ve bırakın...

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign to ESC key
tr: ESC tuşuna ata

note: I18N: ./data/gui/dialogs/press_a_key_dialog.stkgui I18N: When configuring input
en: Assign nothing
tr: Hiçbir tuş atama

note: I18N: ./data/gui/dialogs/select_challenge.stkgui I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui
en: Race Setup
tr: Yarış Kurulumu

note: I18N: ./data/gui/dialogs/tutorial_message_dialog.stkgui I18N: Button in tutorial I18N: ./data/gui/screens/cutscene.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts
en: Continue
tr: Devam

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui
en: SuperTuxKart Addons
tr: SuperTuxKart Eklentileri

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only recently updated items
en: Updated
tr: Güncel

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, in the filtering bar, to enable a filter that will show only items with good rating
en: Rating >=
tr: Beğeni >=

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen
en: Karts
tr: Araçlar

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Tracks
tr: Yollar

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In the addons screen I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: Section in arena tracks selection screen
en: Arenas
tr: Arenalar

note: I18N: ./data/gui/screens/addons_screen.stkgui I18N: In addons screen, above the list of addons to be installed
en: Installed
tr: Kurulmuş

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: In the UI options, Camera setting: Standard
en: Standard
tr: Standart

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: Add-Ons
tr: Eklentiler

note: I18N: ./data/gui/screens/arenas.stkgui I18N: track group I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Time filters for add-ons I18N: name of the tab that will show arenas from all groups I18N: name of the tab that will show tracks from all groups
en: All
tr: Tümü

note: I18N: ./data/gui/screens/credits.stkgui I18N: Title in credits screen
en: Credits
tr: Hazırlayanlar

note: I18N: ./data/gui/screens/easter_egg.stkgui I18N: Section in easter egg tracks selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen I18N: ./data/gui/screens/tracks.stkgui I18N: In the track selection screen
en: All Tracks
tr: Tüm Yollar

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Title in edit grand prix screen
en: Edit Grand Prix
tr: Grand Prix Düzenle

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move up
tr: Yukarı taşı

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Move down
tr: Aşağı taşı

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Add
tr: Ekle

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui
en: Edit
tr: Düzenle

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_gp.stkgui I18N: Menu item
en: Save
tr: Kaydet

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Number of laps:
tr: Tur sayısı:

note: I18N: ./data/gui/screens/edit_track.stkgui I18N: In the edit track screen
en: Reverse:
tr: Tersine çevir:

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Ghost Replay Selection
tr: Hayaletinin Seçimi

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode
en: Egg Hunt
tr: Yumurta Avı

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show the best times
tr: Sadece en iyi zamanları göster

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Compare replay
tr: Tekrarı karşılaştır

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current difficulty
tr: Sadece mevcut zorluk ile eşleşen tekrarları göster

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Only show replays matching the current version
tr: Yalnızca geçerli sürümle eşleşen tekrarları göster

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Hide multiplayer replays
tr: Çok oyunculu tekrarları gizle

note: I18N: ./data/gui/screens/ghost_replay_selection.stkgui I18N: In the ghost replay selection screen
en: Record a ghost replay
tr: Kayıtlı Hayaletlerin

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: AI karts
tr: Yapay zeka araçlar

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Reverse
tr: Tersine çevir

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen I18N: In track screen
en: Maximum time (min.)
tr: En fazla süre (dak.)

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Track group
tr: Yol grubu

note: I18N: ./data/gui/screens/gp_info.stkgui I18N: In the grand prix info screen
en: Continue saved GP
tr: Kaydedilen yarışa devam et

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Title in grand prix editor screen
en: Grand Prix editor
tr: Grand Prix düzenleyici

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: New
tr: Yeni

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item
en: Copy
tr: Kopyala

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_editor.stkgui I18N: Menu item I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Rename
tr: Adlandır

note: I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_lose.stkgui I18N: ./data/gui/screens/grand_prix_win.stkgui
en: Save Grand Prix
tr: Grand Prix Kaydet

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: SuperTuxKart Help
tr: SuperTuxKart Yardım

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Game Modes
tr: Oyun Kipleri

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Powerups
tr: Güç artışları

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Bananas
tr: Muzlar

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: ./dat
en: Story Mode
tr: Hikaye Kipi

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Kart classes
tr: Araç sınıfları

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: Tab in help menu I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui
en: Multiplayer
tr: Çok oyunculu

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui
en: Start the tutorial
tr: Öğreticiyi başlat

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collect blue gift boxes, they will give you powerups.
tr: Mavi hediye kutuları topla, onlar sana güç artışı verecek.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Avoid bananas!
tr: Muzlardan kaç!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: Collecting nitro allows you to get speed boosts whenever you wish by pressing the appropriate key or button. You can see your current level of nitro in the gauge at the bottom-right of the race screen.
tr: Nitro toplamak, uygun tuşa veya düğmeye basarak istediğiniz zaman hız artışı elde etmenizi sağlar. Mevcut nitro seviyenizi yarış ekranının sağ altındaki göstergede görebilirsiniz.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: If you see a button with a lock like this one, you need to complete a challenge to unlock it.
tr: Eğer burada olduğu gibi kilitli bir düğme görüyorsanız, onu açmak için bir meydan okumayı tamamlamanız gerekmektedir.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can skid by pressing a special key or button. Successive short skids help to take sharp turns; while medium skids will boost your speed, long skids more so. You can't stop turning while skidding, so orient your kart carefully before!
tr: Özel bir tuşa veya düğmeye basarak kayabilirsiniz. Ardışık kısa patinajlar keskin dönüşler yapmanıza yardımcı olur; orta patinajlar hızınızı arttırırken uzun patinajlar daha da yükselecek. Patinaj yaparken dönmeyi bırakamazsınız, bu nedenle aracınızı dikkatlice yönlendirin!

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: In the help menu
en: You can get a startup boost by pressing the accelerate button at 'Set!', before the race's start.
tr: Yarışa başlamadan önce 'Set!' De bulunan ivme düğmesine basarak bir başlangıç ​​takviyesi alabilirsiniz.

note: I18N: ./data/gui/screens/help1.stkgui I18N: in the help screen
en: * Current key bindings can be seen/changed in the Options menu
tr: * Mevcut tuş ciltleri, Seçenekler menüsünde görülebilir/değiştirilebilir

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui
en: SuperTuxKart features several game modes:
tr: SuperTuxKart çeşitli oyun kiplerine sahiptir:

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Regular Race: All blows allowed, so collect powerups and use them smartly!
tr: Düzenli Yarış: Tüm darbelere izin verilir, bu yüzden güç yükselticileri toplayın ve akıllıca kullanın!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Time Trial: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
tr: Zamana Karşı: Güç yükselticiler yok, bu nedenle sadece sürüş becerileriniz önemlidir!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Follow the leader: Run for second place, as the last kart will be disqualified every time the counter hits zero. Beware: going in front of the leader will get you eliminated too!
tr: Lideri takip et: Sayaç her sıfıra düştüğünde en son kalan yarış aracı elendiğinden ikinci olmak üzere yarışın. Dikkat: liderini önünde olmak da sizi eleyecek!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: There are 3 types of battle mode: In 3 Strikes Battle, you need to hit others with weapons until they lose all their lives. In Free-For-All, the player who hits others the most will win in a given hit or time limit. In Capture The Flag, your team needs to bring the flag of the other team to your own flag base, as long as your flag is not captured by the other team.
tr: 3 tür savaş kipi vardır: 3 Grev Savaşı'nda, hayatlarını kaybedinceye kadar başkalarına silahla vurmanız gerekir. Herkes tek'de diğerlerine en çok çarpan oyuncu belli bir vuruşta veya zaman sınırında kazanır. Bayrağı Yakala'da, takımınız diğer takımın bayrağını ele geçirmediği sürece, diğer takımın bayrağını kendi bayrak üssünüze getirmelidir.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Soccer: Use your kart to push the ball into the goal.
tr: Futbol: Topu kaleye itmek için aracınızı kullanın.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Egg hunt: Explore tracks to find all hidden eggs.
tr: Yumurta avı: Tüm gizli yumurtaları bulmak için yolları keşfedin.

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: Ghost replay: Race against ghost replays in time-trial or egg hunt mode, and record your own!
tr: Hayaletin: Zamana karşı veya yumurta avı kipinde hayaletine karşı yarış ve kendininkileri kaydet!

note: I18N: ./data/gui/screens/help2.stkgui I18N: In the help menu
en: * Many of these game modes can also be played in a Grand Prix fashion: instead of playing a single race, you play many in a row. The better you rank, the more points you get. In the end, the player with the most points wins the cup.
tr: * Bu oyun kiplerinin birçoğu Grand Prix biçiminde de oynanabilir: tek bir yarış oynamak yerine, birçok oyunu üst üste oynarsınız. Daha iyi rütbe, daha fazla puan alırsınız. Sonunda, en yüksek puana sahip olan oyuncu kupayı kazanır.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui I18N: In the help menu
en: To help you win, there are some powerups you can collect:
tr: Kazanmanıza yardımcı olmak için toplayabileceğiniz bazı güçlendirmeler var:

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: BubbleGum - protect yourself with a shield, or use while looking back to leave a sticky pink puddle behind you.
tr: Şişen Sakız - kendini bir kalkanla koru veya arkana bakarken pembe yapışkan bir baloncuk bırakmak için kullan

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Zipper - will give you a strong speed boost. But beware of not losing control of your kart!
tr: Fermuar - Size güçlü bir hız artışı sağlayacaktır. Ancak aracınızın kontrolünü kaybetmemek için dikkat edin!

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Cake - thrown at the closest rival, best on short ranges and long straights. It also affects other karts close to the explosion.
tr: Kek - en yakın rakibe atılmış, en iyi kısa menzillerde ve uzun boylarda. Ayrıca patlamaya yakın diğer kartları da etkiler.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Plunger - throw straight to pull an opponent back, or throw while looking back to make one lose sight.
tr: Pompa - rakibi geri çekmek için düz atın veya arkaya bakarak birinin görüşünü engellemek için atın.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Bowling Ball - goes straight until it strikes, it can bounce off walls. If you are looking back, it will be thrown backwards.
tr: Bowling Topu - Vuruncaya kadar düz gider, duvarlardan sekebilir. Geriye bakarsanız geriye doğru atılır.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Parachute - slows down all karts in a better position.
tr: Paraşüt - daha iyi konumdaki tüm araçları yavaşlatır

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swapper - gift boxes are transformed into bananas, nitro cans into bubblegums, and vice versa for a short time.
tr: Değiştirici - hediye kutuları, muzlara, nitro kutularına sakızlara dönüştürülür ve bunun tersi de kısa bir süredir.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Basket Ball - bounces after the leader, and might squash and slow down karts down on the way.
tr: Basket Topu - liderin arkasından zıplar ve önündeki araçları ezip yavaşlatabilir.

note: I18N: ./data/gui/screens/help3.stkgui
en: Swatter - will squash karts close by, slowing them down. Can also be used to remove parachutes and bombs.
tr: Sineklik - kartları yavaşlatır, yaklaştırır. Paraşüt ve bombaları kaldırmak için de kullanılabilir.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui
en: Hitting a banana can result in one of the following being attached to the kart:
tr: Bir muzun vurulması, aşağıdakilerden birinin karta bağlanmasıyla sonuçlanabilir:

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Anchor - slows down the kart suddenly.
tr: Çapa - birinci konumdaki aracı inanılmaz derecede yavaşlatır.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Parachute - slows down the kart, more progressively than the anchor. The faster you go, the stronger it slows you down.
tr: Paraşüt - kartı yavaşlatır, çapadan daha ilericidir. Ne kadar hızlı gidersen, o kadar güçlü olur seni yavaşlatır.

note: I18N: ./data/gui/screens/help4.stkgui I18N: In the help menu
en: Bomb - detonates after some amount of time, throwing the kart up in the air. Bump into another kart to transfer the bomb to it.
tr: Bomba - aracı bir süre sonra patlatır, aracı havaya fırlatır. Bombayı ona aktarmak için başka bir karta çarpın.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui
en: The evil Nolok has captured Gnu! Here are a few tips to help you:
tr: Kötü Nolok, Gnu'yu ele geçirdi! İşte size yardımcı olacak birkaç ipucu:

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: This icon on the minimap shows the available challenges you've not completed. In the top-right of the screen, it also tells you how many points you currently have. Complete as many challenges as possible, and Nolok will accept to race against you. Win to liberate Gnu!
tr: Haritadaki bu simge, tamamlamadığınız mevcut zorlukları gösterir. Ekranın sağ üst köşesinde, o anda kaç puanın bulunduğunu da gösterir. Mümkün olduğu kadar çok zorluk tamamla ve Nolok sana karşı yarışmayı kabul edecek. Gnu'yu kurtarmak için kazan!

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you complete a challenge, you get a cup. Each cup is worth several points. The higher the difficulty you completed the challenge in, the better the cup and the more points it is worth.
tr: Bir mücadeleyi tamamladığında, bir kupa alırsın. Her kupa birkaç puan değerinde. Mücadeleyi tamamladığınız zorluk ne kadar yüksekse, kupa o kadar iyi ve buna değecek kadar puan kazanın.

note: I18N: ./data/gui/screens/help5.stkgui I18N: In the help menu
en: When you get the number of points indicated below this icon, you'll be gifted a surprise. There are several to collect.
tr: Bu simgenin altında belirtilen puan sayısını aldığınızda, size bir sürpriz hediye verilecektir. Toplanacak birkaç tane var.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui
en: Not all karts drive the same! They belong to classes with several differences:
tr: Tüm araçlar aynı şekilde sürmez! Farklılıkları olan sınıflara aittirler:

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Mass - there are three classes of karts, depending on their mass: light, medium and heavy. Heavier karts are less affected by parachutes and are more resistant to explosions.
tr: Kütle - Kütlelerine bağlı olarak üç sınıf kart vardır: hafif, orta ve ağır. Daha ağır kartlar paraşütlerden daha az etkilenir ve patlamalara karşı daha dirençlidir.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Acceleration - especially useful at start, after an accident, or in tracks with a lot of sharp curves. The lighter the kart, the faster it accelerates, especially at low speeds.
tr: Hızlanma - özellikle başlangıçta, bir kazadan sonra veya çok fazla keskin viraj bulunan yollarda yararlıdır. Araç ne kadar hafif olursa, özellikle düşük hızlarda hızlanır.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Max speed - the higher it is, the faster the kart can go. Especially useful in tracks with straight lines and gentle curves. Heavier karts have a higher top speed.
tr: Azami hız - daha yüksek, araç daha hızlı gidebilir. Özellikle düz çizgiler ve yumuşak virajlı pistler için yararlıdır. Daha ağır araçlar daha yüksek bir hıza sahiptir.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: Nitro efficiency - The higher it is, the more speed you get from a can of nitro. A lighter kart will have higher nitro efficiency.
tr: Nitro verimi - Ne kadar yüksek olursa, bir nitro kutudan elde ettiğiniz hız o kadar artar. Daha hafif bir araç daha yüksek nitro verime sahip olacaktır.

note: I18N: ./data/gui/screens/help6.stkgui I18N: In the help menu
en: If you follow closely another kart for a few seconds, you'll get a slipstream speed bonus when you overtake it. The lighter your kart, the easier it is.
tr: Birkaç saniye daha yakından takip ederseniz, solladığınızda hızlı bir hız bonusu elde edersiniz. Aracınız ne kadar hafif olursa, o kadar kolay olur.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: SuperTuxKart can be played in multiplayer mode online...:
tr: SuperTuxKart çevrimiçi olarak çok oyunculu kipte oynatılabilir...:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, select the 'online' icon in the main menu. Choose either local networking, or global networking (requires internet to be enabled in the options). Then, you can either create your own server with custom options, or search among a list of existing servers to join. Some of them are recommended servers with optionally ranked races.
tr: İlk önce, ana menüdeki 'çevrimiçi' simgesini seçin. Yerel ağları veya genel ağları seçin (seçeneklerde İnternet'in etkinleştirilmesini gerektirir). Ardından, özel seçeneklerle kendi sunucunuzu oluşturabilir veya katılmak için mevcut sunucular arasında arama yapabilirsiniz. Bazıları isteğe bağlı olarak sıralanan yarışlara sahip sunucular önerilir.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: Once in a server, a race will begin once its owner (symbolized with the crown) decides so. Official servers may auto-start races only when there are enough players. Then, you can choose your kart and vote for the next track to race on. An addon track is allowed only if it exists on all joined players and the server.
tr: Bir sunucuya girdikten sonra, sahibi (taç ile belirtilir) karar verdikten sonra bir yarış başlayacaktır. Resmi sunucular yarışları yalnızca yeterli oyuncu olduğunda otomatik olarak başlatabilir. Ardından aracınızı seçebilir ve yarışacak bir sonraki bölüme oy verebilirsiniz. Bir eklenti bölümüne, yalnızca katılan tüm oynatıcılarda ve sunucuda varsa izin verilir.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: ... or on the same device:
tr: ... veya aynı cihazda:

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: First, you will need several input devices. Use the input configuration screen to set them up. Multiple gamepads or joysticks are ideal: on keyboard(s), each player will need a different set of keys, and most keyboards are not appropriate for multiplayer because they don't support multiple simultaneous keypresses.
tr: İlk önce, birkaç giriş aygıtına ihtiyacınız olacak. Onları ayarlamak için giriş yapılandırma ekranını kullanın. Birden fazla oyun kolu veya joystick idealdir: klavyelerde her bir oyuncunun farklı bir tuş takımına ihtiyacı olacaktır ve çoğu klavye çok oyunculu oyun için uygun değildir çünkü birden fazla eş zamanlı tuşa basmayı desteklemezler.

note: I18N: ./data/gui/screens/help7.stkgui I18N: In the help menu
en: When input devices are configured, select the 'Splitscreen Multiplayer' icon in the main menu. Each player can press the 'fire' key of their gamepad or keyboard to join the game, and use their input device to select their kart. The game continues when everyone selected their kart. Note that the mouse may not be used for this operation.
tr: Giriş aygıtları yapılandırıldığında, ana menüdeki 'Bölünmüş Ekranda Çoklu Oyuncu' simgesini seçin. Her oyuncu oyuna katılmak için oyun kolu veya klavyelerinin 'ateş' tuşuna basabilir ve araçlarını seçmek için giriş cihazlarını kullanabilir. Herkes aracını seçtiğinde oyun devam eder. Farenin bu işlem için kullanılamayabileceğini unutmayın.

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen
en: High Score Selection
tr: Yüksek Puan Seçimi

note: I18N: ./data/gui/screens/high_score_selection.stkgui I18N: In the high score selection screen I18N: Game mode I18N: Lap Trial: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
en: Lap Trial
tr: Tur Denemesi

note: I18N: ./data/gui/screens/karts.stkgui I18N: In the kart selection (player setup) screen I18N: ./data/gui/screens/online/network_karts.stkgui
en: Choose a Kart
tr: Bir Araç Seç

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Singleplayer
tr: Tek Oyunculu

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Splitscreen Multiplayer
tr: Bölmeli Ekran Çok Oyunculu

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Online
tr: Çevrimiçi

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: Main menu button
en: Addons
tr: Eklentiler

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Tutorial
tr: Öğretici

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: High Scores
tr: Yüksek Puanlar

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Achievements
tr: Başarılar

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: Grand Prix Editor
tr: Grand Prix Düzenleyicisi

note: I18N: ./data/gui/screens/main_menu.stkgui I18N: In the main screen
en: About
tr: Hakkında

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Server Creation
tr: Sunucu Oluştur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Name of the server
tr: Sunucunun adı

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Max. number of players
tr: En fazla oyuncu sayısı

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Password for private server (optional)
tr: Özel sunucu parolası (isteğe bağlı)

note: I18N: ./data/gui/screens/online/create_server.stkgui I18N: In the server creation screen
en: Create
tr: Oluştur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui
en: Local Networking
tr: Yerel Ağ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Find Server
tr: Sunucu Bul

note: I18N: ./data/gui/screens/online/lan.stkgui I18N: In the online multiplayer screen I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Create Server
tr: Sunucu Oluştur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In networking lobby I18N: In the networking lobby
en: Lobby
tr: Lobi

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby
en: Start race
tr: Yarışı başlat

note: I18N: ./data/gui/screens/online/networking_lobby.stkgui I18N: In the network lobby I18N: In networking lobby to configuration server settings
en: Configuration
tr: Yapılandırma

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: In the networking menu
en: Enable splitscreen or player handicaps
tr: Bölünmüş ekranı veya oyuncu handikaplarını etkinleştir

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Local networking
tr: Yerel ağ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Global networking
tr: Global ağ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Enter server address
tr: Sunucu adresi gir

note: I18N: ./data/gui/screens/online/online.stkgui I18N: Networking menu button
en: Your profile
tr: Profilin

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_achievements_tab.stkgui I18N: In the achievements screen
en: Player rankings
tr: Oyuncu sıralaması

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Friends
tr: Arkadaşlar

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: In the profile screen
en: Look for more friends:
tr: Daha fazla arkadaşa bak:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_friends.stkgui I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: Search
tr: Ara

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui
en: Global Networking
tr: Global Ağ

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_servers.stkgui I18N: In the online multiplayer screen
en: Quick Play
tr: Hızlı Oyna

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: Section in the profile screen
en: Account Settings
tr: Hesap Ayarları

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: Password:
tr: Parola:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui
en: Change
tr: Değiştir

note: I18N: ./data/gui/screens/online/profile_settings.stkgui I18N: In the online account settings screen
en: E-mail:
tr: E-posta:

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Create User
tr: Kullanıcı Oluştur

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: New Online Account
tr: Yeni Çevrimiçi Hesap

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Existing Online Account
tr:  Mevcut Çevrimiçi Hesap

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: Section in the register screen
en: Offline Account
tr: Çevrimdışı Hesap

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Local Name
tr: Yerel İsim

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: Online Username
tr: Çevrimiçi Kullanıcı Adı

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Reset password
tr: Parolayı sıfırla

note: I18N: ./data/gui/screens/online/register.stkgui I18N: In the registration dialog
en: You can play without creating an online account by selecting an offline account. Though then you can not connect to friends, vote for addons etc. Please read our privacy statement at http://privacy.supertuxkart.net
tr: Bir çevrimdışı hesap seçerek çevrimiçi bir hesap oluşturmadan oynayabilirsiniz. ancak arkadaşlarınıza bağlanamaz, eklentiler için oy veremezsiniz vs. Lütfen http://privacy.supertuxkart.net adresindeki gizlilik bildirimini okuyun.

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui
en: Server Selection
tr: Sunucu Seçimi

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Show private server(s)
tr: Özel sunucuları göster

note: I18N: ./data/gui/screens/online/server_selection.stkgui I18N: In the server selection screen
en: Use IPv6 connection
tr: IPv6 bağlantısını kullan

note: I18N: ./data/gui/screens/online/user_search.stkgui
en: User search
tr: Kullanıcı ara

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: ./data/gui/scre
en: SuperTuxKart Options
tr: SuperTuxKart Seçenekler

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Graphics
tr: Grafik

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Audio
tr: Ses ve Müzik

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Interface
tr: Arayüz

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Players
tr: Oyuncular

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Controls
tr: Kontroller

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: Section in the settings menu I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: ./data/gui/screens/options_language.stkgui I18N: ./data/gui/screens/opti
en: Language
tr: Diller

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Music
tr: Müzik

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is enabled
en: Enabled
tr: Etkin

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Volume
tr: Ses Seviyesi

note: I18N: ./data/gui/screens/options_audio.stkgui I18N: In the audio options screen
en: Sound Effects
tr: Ses Efektleri

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Delete Configuration
tr: Yapılandırmayı Sil

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen I18N: button to disable a keyboard configuration
en: Disable Configuration
tr: Yapılandırma Devre Dışı

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Back to device list
tr: Aygıt listesine geri dön

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Rename Configuration
tr: Yapılandırmayı Yeniden Adlandır

note: I18N: ./data/gui/screens/options_device.stkgui I18N: In the input configuration screen, for gamepad
en: Enable force feedback (if supported)
tr: Titreşimi etkinleştir (destekleniyorsa)

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Internet options
tr: İnternet seçenekleri

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Always show login screen
tr: Giriş ekranını her zaman göster

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Connect to the Internet
tr: İnternete bağlan

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting online
tr: Çevrimiçi sohbeti etkinleştir

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable chatting in online games
tr: Çevrimiçi oyunlarda sohbeti etkinleştir

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Miscellaneous options
tr: Çeşitli seçenekler

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: In the general settings
en: Enable per-player handicaps
tr: Oyuncu başına handikapları etkinleştir

note: I18N: ./data/gui/screens/options_general.stkgui I18N: For mobile version for STK, uninstall the downloaded assets
en: Uninstall full game assets
tr: Tüm oyun varlıklarını kaldır

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Press enter or double-click on a device to configure it
tr: Bir aygıtı yapılandırmak için üstündeyken enter tuşuna basın veya iki kere tıklayın

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: Add a device
tr: Aygıt ekle

note: I18N: ./data/gui/screens/options_input.stkgui I18N: In the input configuration screen
en: * Which config to use will be inferred from which 'Select' key is pressed to join the game.
tr: * Yapılandırmayı kullanmak için hangisinin kullanılacağını seçmek için oyuna katılırken "Seç" tuşuna basılır.

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Skin
tr: Görünüm

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Minimap
tr: Küçük Harita

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Splitscreen Multiplayer layout
tr: Bölmeli Ekran Çok Oyunculu düzeni

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Font size
tr: Yazı boyutu

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Camera
tr: Kamera

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Custom...
tr: Özel...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Display FPS
tr: FPS Göster

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Show other karts' held powerups
tr: Diğer araçların güç artışlarını göster

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the story mode timer
tr: Hikaye kipi zamanlayıcısını etkinleştir

note: I18N: ./data/gui/screens/options_ui.stkgui I18N: In the ui settings
en: Enable the speedrun timer
tr: Hızlı koşu zamanlayıcısını etkinleştir

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Render resolution
tr: İşleme çözünürlüğü

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Graphical Effects Level
tr: Grafik Efekt Seviyesi

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Blur Effects Level
tr: Bulanıklık Efekt Seviyesi

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Vertical Sync
tr: Dikey Eşitleyici

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Custom settings...
tr: Özel ayarlar...

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Resolution
tr: Çözünürlük

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Fullscreen
tr: Tam ekran

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Remember window location
tr: Pencere konumunu hatırla

note: I18N: ./data/gui/screens/options_video.stkgui I18N: In the video settings
en: Apply new resolution
tr: Yeni çözünürlüğü uygula

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a difficulty
tr: Bir zorluk seçin

note: I18N: ./data/gui/screens/race_setup.stkgui
en: Select a game mode
tr: Bir oyun kipi seçin

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Use left/right to choose your team and press fire
tr: Takımınızı seçmek için sol/sağ kullanın ve ateşe basın

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Red Team
tr: Kırmızı Takım

note: I18N: ./data/gui/screens/soccer_setup.stkgui I18N: In soccer setup screen
en: Blue Team
tr: Mavi Takım

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of laps
tr: Tur sayısı

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of AI karts
tr: Yapay zeka araç sayısı

note: I18N: ./data/gui/screens/track_info.stkgui I18N: In the track info screen
en: Number of blue team AI karts
tr: Mavi takım Araç sayısı

note: I18N: ./data/gui/screens/tracks_and_gp.stkgui I18N: In the track and grand prix selection screen
en: Random Grand Prix
tr: Rastgele Grand Prix

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: Used as a verb, appears on the main networking menu (login button)
en: Login
tr: Giriş yap

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Remember password
tr: Parolayı hatırla

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Delete
tr: Sil

note: I18N: ./data/gui/screens/user_screen.stkgui I18N: In the user screen I18N: ./data/gui/screens/user_screen_tab.stkgui
en: Kart color
tr: Araç rengi

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The UI skin can be changed in the UI options.
tr: Arayüz teması, Arayüz seçeneklerinden değiştirilebilir.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can see other karts' powerups by enabling it in the UI options.
tr: Arayüz seçeneklerinde etkinleştirerek diğer araçların güç artışlarını görebilirsiniz.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The font size can be changed in the UI options.
tr: Yazı tipi boyutu, kullanıcı arayüzü seçeneklerinde değiştirilebilir.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The help menu has lots of useful information.
tr: Yardım menüsünde birçok yararlı bilgi bulunur.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In single-player, you can watch and challenge recorded time-trials.
tr: Tek oyuncu kipinde, kayıtlı zamanlarınızı izleyebilir ve bunlara meydan okuyabilirsiniz.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can visit https://supertuxkart.net/ for more information about the game.
tr: Oyun hakkında daha fazla bilgi için https://supertuxkart.net/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Short nitro boosts are more efficient.
tr: Kısa nitro takviyeleri daha verimlidir.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Only use zippers when it is safe. Long straight lines are ideal.
tr: Fermuarları yalnızca güvenli olduğunda kullanın. Uzun düz çizgiler idealdir.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't use multiple zippers quickly in row, instead, wait until the speed boost wears off.
tr: Hızlı bir şekilde birden fazla fermuar kullanmayın, bunun yerine hız artışı bitene kadar bekleyin.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Skidding makes you much faster, do it whenever safe.
tr: Patinaj sizi çok daha hızlı yapar, güvenli olduğunda yapın.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The swatter can be used to remove bombs or parachutes.
tr: Sineklik bombaları veya paraşütleri engellemek için kullanılabilir.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can't stop turning while skidding. Good kart orientation at the skid's start is paramount.
tr: Kayma yaparken dönmeyi bırakamazsınız. Kızağın başlangıcında iyi araç yönü çok önemlidir.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You get a startup boost if you start accelerating during "Set".
tr: "Ayar" sırasında hızlanmaya başlarsanız bir başlangıç ​​artışı elde edersiniz.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Braking allows to get rid of parachutes quicker.
tr: Frenleme, paraşütlerden daha hızlı kurtulmanızı sağlar.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: First and foremost, focus on where your kart is going.
tr: Öncelikle ve en önemlisi, aracınızın nereye gittiğine odaklanın.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: The rescue key (button) is very useful.
tr: Kurtarma anahtarı (düğme) çok kullanışlıdır.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Be careful when close to other karts, they may attack you!
tr: Diğer araçlara yakın olduğunuzda dikkatli olun, size saldırabilirler!

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Basketballs can be destroyed using precise backward shots with a bowling ball, cake, or plunger.
tr: Basket topları bir bowling topu, kek veya dalgıç ile hassas geri atışlar kullanılarak yok edilebilir.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Try to avoid crashing into other the backs of other karts, as it will slow you down.
tr: Sizi yavaşlatacağından diğer araçlara arkadan çarpmamaya çalışın.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: You can use bowling balls to push and block the ball.
tr: Topu itmek ve engellemek için bowling toplarını kullanabilirsiniz.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: In soccer, always work as a team for good results.
tr: Futbolda, her zaman iyi sonuçlar için bir ekip olarak çalışın.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: If you miss the ball and an opponent is approaching, try hitting them with a powerup or block their way.
tr: Topu kaçırırsanız ve bir rakip yaklaşıyorsa, onlara bir güçlendirme ile vurmayı deneyin veya yollarını engelleyin.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Good rotation of positions (attack and defense) is essential.
tr: Pozisyonların iyi dönmesi (saldırı ve savunma) esastır.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Make sure to store at least 2 big cans worth of nitro.
tr: En az 2 büyük kutu nitro depoladığınızdan emin olun.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Never use the three bowling balls all at the same time.
tr: Asla üç bowling topunu aynı anda kullanmayın.

note: I18N: ./data/tips.xml
en: Don't get in the way of a teammate carrying the ball, though you can try to hit opponents attempting to stop them from scoring.
tr: Topu taşıyan bir takım arkadaşının önüne geçmeyin, oysa rakiplerinin golünü atmaya çalışan rakipleri vurmaya çalışabilirsiniz.

note: I18N: ../stk-assets/tracks/abyss/track.xml
en: Antediluvian Abyss
tr: Su Altı Akvaryumu

note: I18N: ../stk-assets/tracks/alien_signal/track.xml
en: Alien Signal
tr: Uzaylı Sinyali

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ancient_colosseum_labyrinth/track.xml
en: Ancient Colosseum Labyrinth
tr: Antik Kolezyum Labirenti

note: I18N: ../stk-assets/tracks/arena_candela_city/track.xml I18N: ../stk-assets/tracks/candela_city/track.xml
en: Candela City
tr: Candela Şehri

note: I18N: ../stk-assets/tracks/battleisland/track.xml
en: Battle Island
tr: Savaş Adası

note: I18N: ../stk-assets/tracks/black_forest/track.xml
en: Black Forest
tr: Kara Orman

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cave/track.xml
en: Cave X
tr: Gizemli Mağara

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cocoa_temple/track.xml
en: Cocoa Temple
tr: Kakao Tapınağı

note: I18N: ../stk-assets/tracks/cornfield_crossing/track.xml
en: Cornfield Crossing
tr: Mısır Tarlası

note: I18N: ../stk-assets/tracks/fortmagma/track.xml
en: Fort Magma
tr: Mağma Kalesi

note: I18N: ../stk-assets/tracks/gran_paradiso_island/track.xml
en: Gran Paradiso Island
tr: Gran Paradiso Adası

note: I18N: ../stk-assets/tracks/hacienda/track.xml
en: Hacienda
tr: Çiftlik

note: I18N: ../stk-assets/tracks/icy_soccer_field/track.xml
en: Icy Soccer Field
tr: Buzlu Futbol Sahası

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: What's wrong, little hippies? Your great gnu leader is missing?
tr: Ne oldu küçük hippiler? Muhteşem GNU lideriniz mi kayıp?

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: Oh yes, see, he's in my castle now and will be served for supper...
tr: Ooo, evet. Şimdi benim kalemde ve akşam yemeği verilecek...

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: But I'm a fair creature, so I'll make you a deal.
tr: Ama ben adil bir yaratığım, o yüzden sana bir anlaşma yapacağım.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en: If you can beat me at racing, I will free the old codger.
tr: Eğer beni yarışta yenebilirsen, yaşlı moruğu serbest bırakacağım.

note: I18N: Cutscene subtitle from ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml I18N: ../stk-assets/tracks/introcutscene2/scene.xml
en:  But you pathetic little twerps will never be able to beat me - King of the Karts!
tr:  Fakat siz beceriksiz ahmaklar beni asla yenemeyeceksiniz - Araçların Kralı!

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunasarena/track.xml
en: Las Dunas Arena
tr: Las Dunas Arenası

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lasdunassoccer/track.xml
en: Las Dunas Soccer Stadium
tr: Las Dunas Futbol Stadyumu

note: I18N: ../stk-assets/tracks/lighthouse/track.xml
en: Around the Lighthouse
tr: Deniz Feneri Çevresi

note: I18N: ../stk-assets/tracks/mines/track.xml
en: Old Mine
tr: Eski Maden

note: I18N: ../stk-assets/tracks/olivermath/track.xml
en: Oliver's Math Class
tr: Oliver'in Matematik Sınıfı

note: I18N: ../stk-assets/tracks/pumpkin_park/track.xml
en: Pumpkin Park
tr: Balkabağı Parkı

note: I18N: ../stk-assets/tracks/ravenbridge_mansion/track.xml
en: Ravenbridge Mansion
tr: Ravenbridge Konağı

note: I18N: ../stk-assets/tracks/sandtrack/track.xml
en: Shifting Sands
tr: Bataklık Kumları

note: I18N: ../stk-assets/tracks/scotland/track.xml
en: Nessie's Pond
tr: Nessie'nin Göleti

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowmountain/track.xml
en: Northern Resort
tr: Kuzey Mesire

note: I18N: ../stk-assets/tracks/snowtuxpeak/track.xml
en: Snow Peak
tr: Kar Tepesi

note: I18N: ../stk-assets/tracks/soccer_field/track.xml
en: Soccer Field
tr: Futbol Sahası

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stadium/track.xml
en: The Stadium
tr: Stadyum

note: I18N: ../stk-assets/tracks/stk_enterprise/track.xml
en: STK Enterprise
tr: STK Kurumsal

note: I18N: ../stk-assets/tracks/temple/track.xml
en: Temple
tr: Tapınak

note: I18N: ../stk-assets/tracks/volcano_island/track.xml
en: Volcan Island
tr: Volkan Adası

note: I18N: ../stk-assets/tracks/zengarden/track.xml
en: Zen Garden
tr: Zen Bahçesi

en: Completed achievement "%s".
tr: "%s" başarısı tamamlandı.

en: Failed to connect to the SuperTuxKart add-ons server.
tr: SuperTuxKart eklenti sunucusuna bağlanamadı.

en: Error downloading news: '%s'.
tr: Haber indirme hatası: '%s'.

en: Normal Race (Grand Prix)
tr: Normal Yarış (Grand Prix)

en: Time-Trial (Grand Prix)
tr: Zamana Karşı (Grand Prix)

en: Time-Trial - beat the replay
tr: Zamana Karşı - tekrar geçme

en: Time-Trial - nitro challenge
tr: Zamana Karşı - nitro meydan okuma

en: Normal Race (single race)
tr: Normal Yarış (tekli yarış)

en: Time-Trial (single race)
tr: Zamana Karşı (tekli yarış)

en: Follow the Leader (single race)
tr: Lideri Takip Et (tekli yarış)

note: I18N: In the Select challenge dialog, tell user this challenge has reversed laps
en: Mode: Reverse
tr: Kip: Ters

en: New track '%s' now available
tr: Yeni yol '%s' şimdi uygun

en: New game mode '%s' now available
tr: Yeni oyun kipi '%s' şimdi uygun

en: New Grand Prix '%s' now available
tr: Yeni Grand Prix '%s' şimdi uygun

en: New difficulty '%s' now available
tr: Yeni zorluk '%s' şimdi uygun

en: New kart '%s' now available
tr: Yeni araç '%s' şimdi uygun

en: Speedrun mode disabled. It can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
tr: Hızlı koşu kipi devre dışı. Yalnızca hikaye kipinin başlatılmasından bu yana oyun kapatılmadıysa etkinleştirilebilir.
    
    Oyunun hikaye kipinin tamamlanmasından önce kapatılması zamanlayıcıyı geçersiz kılar.
    
    Hızlı koşu kipini kullanmak için lütfen yeni bir profil kullanın.

note: I18N: Name of first guest player (without number)
en: Guest
tr: Konuk

note: I18N: Name of further guest players, with a 1, 2, ... attached
en: Guest %d
tr: Misafir %d

en: Your config file was malformed, so it was deleted and a new one will be created.
tr: Yapılandırma dosyanız hatalıydı, bu yüzden silindi ve yeni bir tane oluşturulacak.

en: Your config file was too old, so it was deleted and a new one will be created.
tr: Yapılandırma dosyanız çok eskiydi, bu yüzden silindi ve yeni bir tane oluşturulacak.

en: Video recording started.
tr: Video kaydı başladı.

en: Video saved in "%s".
tr: Video kaydedildi "%s".

en: Encoding progress:
tr: Kodlama ilerlemesi:

en: FPS: %d/%d/%d - %d KTris, Ping: %dms
tr: Fps: %d/%d/%d - %d Ktris, Ping: %dms

note: I18N: Tip shown in gui for giving player hints
en: Tip: %s
tr: İpucu: %s

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: Mass
tr: Ağırlık

en: Maximum speed
tr: Azami hız

en: Acceleration
tr: Hızlanma

en: Nitro efficiency
tr: Nitro verimi

note: I18N: 'handicapped' indicates that per-player handicaps are activated for this kart (i.e. it will drive slower)
en: %s (handicapped)
tr: %s (engelli)

en: %s is ready
tr: %s hazır

note: I18N: Unbound key binding
en: [none]
tr: [hiçbiri]

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Left Mouse Button
tr: Sol Fare Tuşu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Right Mouse Button
tr: Sağ Fare Tuşu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Cancel
tr: İptal

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: Middle Mouse Button
tr: Fare Orta Tuşu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X1 Mouse Button
tr: X1 Fare Tuşu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: mouse button
en: X2 Mouse Button
tr: X2 Fare Tuşu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Backspace
tr: Geri tuşu

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Control
tr: Kontrol

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Alt/Menu
tr: Alt/Menü

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Pause
tr: Duraklat

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Escape
tr: Esc

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Space
tr: Boşluk

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left
tr: Sol

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Up
tr: Yukarı

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right
tr: Sağ

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Down
tr: Aşağı

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 0
tr: Sayısal tuş 0

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 1
tr: Sayısal tuş 1

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 2
tr: Sayısal tuş 2

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 3
tr: Sayısal tuş 3

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 4
tr: Sayısal tuş 4

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 5
tr: Sayısal tuş 5

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 6
tr: Sayısal tuş 6

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 7
tr: Sayısal tuş 7

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 8
tr: Sayısal tuş 8

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Numpad 9
tr: Sayısal tuş 9

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Shift
tr: Sol Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Shift
tr: Sağ Shift

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Control
tr: Sol Kontrol

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Control
tr: Sağ Kontrol

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Left Menu
tr: Sol Menü

[ctx: input_key]
note: I18N: input configuration screen: keyboard key
en: Right Menu
tr: Sağ Menü

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad hats
en: Gamepad hat %d
tr: Oyun kolu şapkası %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d %s
tr: Eksenler %d %s

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d inverted
tr: Eksen %d ters çevrilmiş

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad axes
en: Axis %d
tr: Eksen %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for gamepad buttons
en: Gamepad button %d
tr: Oyun kolu düğmesi %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse button %d
tr: Fare düğmesi %d

note: I18N: to appear in input configuration screen, for mouse (might not be used at all)
en: Mouse axis %d %s
tr: Fare ekseni %d %s

note: I18N: shown when config file is too old
en: Please re-configure your key bindings.
tr: Lütfen tuş bağlantılarınızı yeniden yapılandırın.

en: Your input config file is not compatible with this version of STK.
tr: Girdi yapılandırma dosyanız STK'nın bu sürümüyle uyumlu değil.

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Guide
tr: Rehber

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Start
tr: Başlat

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick press
tr: Sol başparmak çubuğu bas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick press
tr: Sağ başparmak çubuğu bas

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left shoulder
tr: Sol omuz

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right shoulder
tr: Sağ omuz

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad up
tr: Yukarı haraket tuşu

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad down
tr: Aşşağı haraket tuşu

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad left
tr: Sol haraket tuşu

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: DPad right
tr: Sağ haraket tuşu

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick right
tr: Sol başparmak çubuğu sağ

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick left
tr: Sol başparmak çubuğu sol

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick down
tr: Sol başparmak çubuğu aşağı

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left thumbstick up
tr: Sol başparmak çubuğu yukarı

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick right
tr: Sağ başparmak çubuğu sağ

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick left
tr: Sağ başparmak çubuğu sol

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick down
tr: Sağ başparmak çubuğu aşağı

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right thumbstick up
tr: Sağ başparmak çubuğu yukarı

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Left trigger
tr: Sol tetik

note: I18N: name of buttons on gamepads
en: Right trigger
tr: Sağ tetik

en: Ignoring '%s'. You needed to join earlier to play!
tr: '%s' Yok sayılıyor. Oynamak için daha önce katılmanız gerekiyordu!

en: Only the Game Master may act at this point!
tr: Yalnızca Oyun Kurucusu burada hareket edebilir!

en: %s has low battery level.
tr: %s düşük pil seviyesi.

en: Connect your wiimote to the Bluetooth manager, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
tr: Wii kumandanızı Bluetooth yöneticisine bağlayın, ardından Tamam'a basın. Ayrıntılı anlatım https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Press the buttons 1+2 simultaneously on your wiimote to put it in discovery mode, then click on Ok. Detailed instructions at https://supertuxkart.net/Wiimote
tr: Wii kumandanızda düğme 1 ve 2 ye aynı anda basıp keşfetme moduna alın, ardından Tamam'a basın. Detaylı anlatım https://supertuxkart.net/Wiimote

en: Found %d wiimote | Found %d wiimotes
tr[0]: %d wiimote bulundu
tr[1]: %d wiimotes bulundu

en: Could not detect any wiimote :/
tr: Hiç wiimote tespit edilmedi :/

en: Getting ready to race
tr: Yarışa hazırlanıyor

en: Penalty time!!
tr: Ceza zamanı!!

en: Don't accelerate before 'Set!'
tr: Yarış hazır olmadan önce Hızlanma!

en: You can have at most 3 lives!
tr: En fazla 3 canınız olabilir!

en: +1 life.
tr: +1 can.

en: You were too slow!
tr: Çok yavaştın!

en: You won the race!
tr: Yarışı kazandınız!

en: You finished the race in rank %d!
tr: Yarışı %d sırada bitirdin!

note: I18N: Message shown in game to tell player left the game in network
en: %s left the game.
tr: %s oyundan ayrıldı.

en: SuperTuxKart may connect to a server to download add-ons and notify you of updates. Please read our privacy policy at https://supertuxkart.net/Privacy. Would you like this feature to be enabled? (To change this setting at a later time, go to options, select tab 'General', and edit "Connect to the Internet").
tr: SuperTuxKart, eklentileri indirmek ve güncellemeleri size bildirmek için bir sunucuya bağlanabilir. Lütfen https://supertuxkart.net/Privacy adresindeki gizlilik politikamızı okuyun. Bu özelliğin etkinleştirilmesini ister misiniz? (Bu ayarı daha sonra değiştirmek için seçeneklere gidin, "Genel" sekmesini seçin ve "İnternete Bağlan" ı düzenleyin).

en: Your screen resolution is too low to run STK.
tr: STK'yı çalıştırmak için ekran çözünürlüğü çok düşük.

en: Your driver version is too old. Please install the latest video drivers.
tr: Sürücünüz çok eski. Lütfen enson ekran sürücülerini yükleyin.

en: Your graphics driver appears to be very old. Please check if an update is available. SuperTuxKart recommends a driver supporting %s or better. The game will likely still run, but in a reduced-graphics mode.
tr: Grafik sürücünüz çok eski görünüyor. Lütfen bir güncelleme olup olmadığını kontrol edin. SuperTuxKart %s veya daha iyisini destekleyen bir sürücü önerir. Oyun muhtemelen hala çalışır, ancak düşük grafik kipinde.

en: Server connection timed out.
tr: Sunucu bağlantısı zaman aşımına uğradı.

note: I18N: Show when a player gets the red flag in CTF
en: %s has the red flag!
tr: %s kırmızı bayrağı aldı!

note: I18N: Show when the red flag is returned to its base in CTF
en: The red flag has returned!
tr: Kırmızı bayrak geri döndü!

note: I18N: Show when a player gets the blue flag in CTF
en: %s has the blue flag!
tr: %s mavi bayrağı aldı!

note: I18N: Show when the blue flag is returned to its base in CTF
en: The blue flag has returned!
tr: Mavi bayrak geri döndü!

en: %s captured the blue flag!
tr: %s mavi bayrağı ele geçirdi!

en: %s captured the red flag!
tr: %s kırmızı bayrağı ele geçirdi!

en: Eggs: %d / %d
tr: Yumurtalar: %d / %d

en: Leader
tr: Lider

en: Final lap!
tr: Son tur!

en: Lap %i
tr: Tur %i

[ctx: fastest_lap]
en: %s by %s
tr: %s, %s tarafından

en: New fastest lap
tr: Yeni en hızlı tur

en: WRONG WAY!
tr: YANLIŞ YÖN!

en: %s scored a goal!
tr: %s bir gol attı!

en: Oops, %s made an own goal!
tr: Yuhhh, %s kendi kalesine gol attı!

en: %i spare tire kart has been spawned! | %i spare tire karts have been spawned!
tr[0]: %i% s yedek lastik kartı üretildi!
tr[1]: %i yedek lastik kartı üretildi!

en: You have been eliminated!
tr: Elendiniz!

en: '%s' has been eliminated.
tr: '%s' yok edildi.

en: Server has been shut down.
tr: Sunucu kapatıldı.

en: You were kicked from the server.
tr: Sunucudan atıldın.

en: You were kicked: Ping too high.
tr: Atıldın: Ping çok yüksek.

en: Bad network connection is detected.
tr: Kötü ağ bağlantısı tespit edildi.

en: %s disconnected.
tr: %s bağlantısı kesildi.

note: I18N: Message shown in network lobby to tell user that player name is clickable
en: Press player name in the list for player management and ranking information.
tr: Oyuncu yönetimi ve sıralama bilgileri için listede oyuncu adına basın.

note: I18N: In the networking lobby I18N: In server info dialog
en: Difficulty: %s
tr: Zorluk: %s

note: I18N: In the networking lobby
en: Max players: %d
tr: En fazla oyuncu: %d

note: I18N: In server info dialog
en: Game mode: %s
tr: Oyun kipi: %s

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Time limit
tr: Zamana karşı

note: I18N: In the create server screen for soccer server
en: Goals limit
tr: Gol sınırı

note: I18N: In the networking lobby
en: Soccer game type: %s
tr: Futbol oyunu türü: %s

en: Grand prix progress: %d / %d
tr: Grand prix ilerlemesi: %d / %d

note: I18N: Display when all players are in red or blue team, which the race will not be allowed to start
en: All players joined red or blue team.
tr: Tüm oyuncular kırmızı veya mavi takıma katıldı.

note: I18N: Display when a player is allow to control the server
en: You are now the owner of server.
tr: Artık sunucunun sahibisiniz.

en: Connection refused: Server is busy.
tr: Bağlantı reddedildi: Sunucu meşgul.

en: Connection refused: You are banned from the server.
tr: Bağlantı reddedildi: Sunucudan yasaklandınız.

en: Connection refused: Server password is incorrect.
tr: Bağlantı reddedildi: Sunucu parolası yanlış.

en: Connection refused: Game data is incompatible.
tr: Bağlantı reddedildi: Oyun verileri uyumlu değil.

en: Connection refused: Server is full.
tr: Bağlantı reddedildi: Sunucu dolu.

en: Connection refused: Invalid player connecting.
tr: Bağlantı reddedildi: Geçersiz oyuncu bağlanıyor.

en: Failed to start the network game.
tr: Ağ oyunu başlatılamadı.

note: I18N: Error message shown if live join or spectate failed in network
en: The game has ended, you can't live join or spectate anymore.
tr: Oyun sona erdi, artık katılamazsınız ya da izleyemezsiniz.

note: I18N: Error message shown if live join failed in network
en: No remaining place in the arena - live join disabled.
tr: Arenada yer kalmadı - canlı katılım kapalı.

note: I18N: Error message shown if only 1 player remains in network
en: Only 1 player remaining, returning to lobby.
tr: Sadece 1 oyuncu kaldı, lobiye dönülüyor.

en: Server owner quit the game.
tr: Sunucu sahibi oyundan ayrıldı.

note: I18N: Status shown to player when he will be spectating the next game
en: You will be spectating the next game.
tr: Bir sonraki oyunu izleyeceksiniz.

note: I18N: Show when player join red team of the started game in network
en: %s joined the red team.
tr: %s kırmızı takıma katıldı.

note: I18N: Show when player join blue team of the started game in network
en: %s joined the blue team.
tr: %smavi takıma katıldı.

note: I18N: Show when player join the started game in network
en: %s joined the game.
tr: %s oyuna katıldı.

note: I18N: Message shown in game to tell the player it's possible to change the camera target in spectate mode of network
en: Press <%s> or <%s> to change the targeted player, <%s> or <%s> for the camera position.
tr: Bas <%s> yada <%s> hedeflenen oyuncuyu değiştirmek için, <%s> yada <%s> kamera konumu için.

note: I18N: Tell player he has successfully report this named player
en: Successfully reported %s.
tr: Başarıyla rapor edildi %s.

note: I18N: Shown when there is download error for assets download in the first run
en: Failed to download assets, check your storage space or internet connection and try again later.
tr: Varlıklar indirilemedi, depolama alanınızı veya internet bağlantınızı kontrol edip tekrar deneyin.

en: No quick play server available.
tr: Hızlı oyun sunucusu yok.

en: Cannot connect to server %s.
tr: Sunucuya bağlanamıyor %s.

note: I18N: Show the failed detect port server name
en: Failed to detect port number for server %s.
tr: Sunucu için port numarası algılanamadı %s

en: Network grand prix has been finished.
tr: Ağ grand prix'i bitirdi.

en: Time Trial (Grand Prix)
tr: Zamana Karşı (Grand Prix)

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Free-For-All
tr: Herkes Tek

note: I18N: Game mode I18N: In the create server screen for battle server
en: Capture The Flag
tr: Bayrağı Yakala

en: %s is now online.
tr: %s şuan çevrimiçi.

en: %s and %s are now online.
tr: %s ve %s şuan çevrimiçi.

en: %s, %s and %s are now online.
tr: %s, %s ve %s şuan çevrimiçi.

note: I18N: Only used for count > 3
en: %d friend is now online. | %d friends are now online.
tr[0]: %d arkadaş şuan çevrimiçi.
tr[1]: %d arkadaş şuan çevrimiçi.

note: I18N: Tell your friend if he is on any server in game
en: %s is now on server "%s".
tr: %s şimdi sunucuda "%s".

en: You have %d new friend request! | You have %d new friend requests!
tr[0]: %d yeni arkadaşlık isteğin var!
tr[1]: %d yeni arkadaşlık isteğin var!

en: You have a new friend request!
tr: Yeni bir arkadaş isteğiniz var!

en: Unable to connect to the server. Check your internet connection or try again later.
tr: Sunucuya bağlanılamıyor. İnternet bağlantınızı kontrol edin veya daha sonra tekrar deneyin.

en: Default
tr: Varsayılan

en: None
tr: Hiçbiri

en: Random
tr: Rastgele

en: The highscore file was too old,
    all highscores have been erased.
tr: Yüksek skor dosyası çok eskiydi,
    tüm yüksek skorlar silindi.

note: I18N: Game mode
en: Follow the Leader
tr: Lideri Takip Et

note: I18N: Game mode
en: 3 Strikes Battle
tr: 3 Vuruşlu Savaş

en: Incomplete replay file will not be saved.
tr: Tamamlanmamış tekrar dosyası kaydedilmeyecek.

en: Replay saved in "%s".
tr: Tekrar kaydedildi "%s"

en: 1 week
tr: 1 hafta

en: 2 weeks
tr: 2 hafta

en: 1 month
tr: 1 ay

en: 3 months
tr: 3 ay

en: 6 months
tr: 6 ay

en: 9 months
tr: 9 ay

en: 1 year
tr: 1 yıl

en: 2 years
tr: 2 yıl

en: Add-on name
tr: Eklenti ismi

en: Updated date
tr: Güncelleme zamanı

note: I18N: Addon not installed for fillter
en: Not installed
tr: Kurulu değil

[ctx: addons]
note: I18N: as in: The Old Island by Johannes Sjolund
en: %s by %s
tr: %s, %s tarafından

en: Please wait while addons are updated
tr: Eklentiler güncelleninceye kadar bekleyin

en: Sorry, an error occurred while contacting the add-ons website. Make sure you are connected to the Internet and that SuperTuxKart is not blocked by a firewall
tr: Üzgünüz, eklendi web sitesine erişilirken bir hata oluştu. Internet'e bağlı olduğunuzu ve SuperTuxKart'ın güvenlik duvarı tarafından engellenmediğinden emin olun.

note: I18N: arena group name I18N: track group name I18N: kart group name
en: standard
tr: standart

en: Locked : solve active challenges to gain access to more!
tr: Kilitli : Daha fazlasına erişmek için aktif meydan okumaları hallet

en: Random Arena
tr: Rastgele Arena

en: %d arena unavailable in single player. | %d arenas unavailable in single player.
tr[0]: %darenası tek oyuncuda kullanılamıyor.
tr[1]: %d arenası tek oyuncuda kullanılamıyor.

[ctx: achievement_info]
en: Subgoals
tr: Alt hedefler

[ctx: achievement_info]
en: Progress
tr: İlerleme

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals
tr: Tüm alt hedefleri doldur

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill all the subgoals at the same time
tr: Tüm alt hedefleri aynı anda doldur

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: Fulfill at least one subgoal
tr: En az bir alt hedef yerine getir

note: I18N: For achievements, a parent goal linking logically several subgoals
en: The sum of the subgoals must reach the indicated value
tr: Alt hedeflerin toplamı belirtilen değere ulaşmalı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races won
tr: Kazanılan yarışlar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races won
tr: Kazanılan normal yarışlar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races won
tr: Kazanılan zamana karşı yarışları

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races won
tr: Kazanılan lideri takip et yarışları

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races
tr: Kazanılan ardışık yarışlar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Consecutive won races in Expert or SuperTux
tr: Uzman veya SuperTux’da arka arkaya kazanılan yarışlar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races started
tr: Acemi yarışları başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Novice races finished
tr: Acemi yarışları tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races started
tr: Ara yarışlar başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Intermediate races finished
tr: Ara yarışlar tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races started
tr: Uzman yarışları başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Expert races finished
tr: Uzman yarışları tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races started
tr: SuperTux yarışları başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: SuperTux races finished
tr: SuperTux yarışları tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races started
tr: Normal yarışlar başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Normal races finished
tr: Normal yarışlar tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races started
tr: Zamana karşı yarışları başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Time-trial races finished
tr: Zamana karşı yarışları tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races started
tr: Lideri takip et yarışları başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Follow-the-Leader races finished
tr: Lideri takip et yarışları tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles started
tr: 3 Vuruş savaşları başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: 3 Strikes battles finished
tr: 3 Vuruş savaşları tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches started
tr: Futbol maçları başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Soccer matches finished
tr: Futbol maçları tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts started
tr: Yumurta avları başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg Hunts finished
tr: Yumurta avları tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started with a ghost replay
tr: Hayaletinle yarışlar başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished with a ghost replay
tr: Hayaletinle yarışlar tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches started
tr: Bayrak yakalama maçları başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Capture-the-Flag matches finished
tr: Bayrak yakalama maçları tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches started
tr: Herkes tek maçları başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Free-for-All matches finished
tr: Herkes tek maçları tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Powerups used
tr: Kullanılan güç artışları

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 race)
tr:  (1 yarış)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bowling ball hits
tr: Bowling topu vuruşları

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Swatter hits
tr: Sineklik vuruşları

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: All hits
tr: Tüm isabetler

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Hits against the same kart
tr: Aynı araca karşı başarı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Bananas collected
tr: Muz toplayıcı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals. I18N: Key binding name
en: Skidding
tr: Savrulma

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (1 lap)
tr:  (1 tur)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races started
tr: Başlatılan yarışlar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (maximum on one official track)
tr: (resmi bir yolda en fazla)

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished
tr: Tamamlanan yarışlar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Reverse direction races finished
tr: Ters yön yarışları tamamlandı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races finished alone
tr: Yarışlar yalnız bitti

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with less than the default lap number
tr: Varsayılan tur sayısından daha az olan yarışlar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with more than the default lap number
tr: Varsayılan tur sayısından daha fazla olan yarışlar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Races with at least twice as much as the default lap number
tr: Varsayılan tur sayısının en az iki katı olan yarışlar

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts started
tr: Yumurta avları başladı

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en: Egg hunts finished
tr: Yumurta avları bitti

note: I18N: A goal for achievements. If this text is in (), it's a precision added to multiple different goals.
en:  (official tracks matching the goal)
tr: (hedefle eşleşen resmi yollar)

en: New gamepads and joysticks will automatically appear in the list when you connect them to this device.
    
    To add a keyboard config, you can use the button below, HOWEVER please note that most keyboards only support a limited amount of simultaneous keypresses and are thus inappropriate for multiplayer gameplay. (You can, however, connect multiple keyboards to this device. Remember that everyone still needs different keybindings in this case.)
tr: Yeni oyun kolu ve oyun çubukları, bu cihaza bağlandığınızda otomatik olarak listede görünecektir.
    
    Bir klavye yapılandırması eklemek için, aşağıdaki düğmeyi kullanabilirsiniz, ancak, çoğu klavyenin yalnızca sınırlı miktarda eş zamanlı tuşa basmayı desteklediğini ve bu nedenle çok oyunculu oyun için uygun olmadığını lütfen unutmayın. (Ancak, bu cihaza birden fazla klavye bağlayabilirsiniz. Bu durumda herkesin hala farklı tuş bağlantılarına ihtiyacı olduğunu unutmayın.)

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Wiimote
tr: Wiimote Ekle

note: I18N: In the 'add new input device' dialog
en: Add Keyboard Configuration
tr: Klavye Yapılandırması Ekle

en: Update
tr: Güncelle

en: Version: %d
tr: Sürüm: %d

en: featured
tr: öne çıkan

note: I18N: File size of game assets or addons downloading
en: Size: %s
tr: Boyut:%s

en: Sorry, downloading the add-on failed
tr: Üzgünüz, eklenti indirme başarısız

en: Problems installing the addon '%s'.
tr: '%s' eklentisini yüklerken hata.

en: Try again
tr: Tekrar dene

en: Problems removing the addon '%s'.
tr: '%s' eklentisini kaldırırken hata.

en: Background download completed.
tr: Arka planda indirme tamamlandı.

en: Background download
tr: Arka planda indir

en: Background download has already started.
tr: Arka planda indirme zaten başladı.

en: Current password invalid.
tr: Mevcut parola geçersiz.

en: Password has to be between 8 and 30 characters long!
tr: Parola 8 ile 30 karakter arasında olmalıdır!

en: Passwords don't match!
tr: Parolalar uyuşmuyor!

en: Password successfully changed.
tr: Parola başarıyla değiştirildi.

en: Validating info
tr: Bilgi doğrulanıyor

note: I18N: In the 'confirm resolution' dialog, that's shown when switching resoluton
en: Confirm resolution within %i second | Confirm resolution within %i seconds
tr[0]: Çözünürlüğü %i saniye içinde onayla
tr[1]: Çözünürlüğü %i saniye içinde onayla

en: Resolutions smaller than 1024x768 or 1280x720 are unsupported. Some parts of the UI may not work correctly.
tr: 1024x768 veya 1280x720'den küçük çözünürlükler desteklenmez. Kullanıcı Arayüzünün bazı bölümleri doğru çalışmayabilir.

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Drone chase
en: Drone chase
tr: Drone kovalamaca

note: I18N: In the UI options, Camera setting: Custom I18N: custom video settings
en: Custom
tr: Kişisel

note: I18N: Geometry level disabled : lowest level, no details I18N: in the graphical options tooltip; indicates a graphical feature is disabled
en: Disabled
tr: Devre Dışı

note: I18N: if only important particles effects is enabled
en: Important only
tr: Sadece önemli

note: I18N: Geometry level low : few details are displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is low
en: Low
tr: Düşük

note: I18N: Geometry level high : everything is displayed I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is high
en: High
tr: Yüksek

note: I18N: in the graphical options tooltip; indicates the rendered image quality is very low
en: Very Low
tr: Çok Düşük

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience, this will use your mobile data if you don't have a wifi connection.
tr: SuperTuxKart daha iyi oyun deneyimi için tam varlıkları (yüksek kaliteli dokular ve müzik dahil) indirir, bir kablosuz bağlantınız yoksa mobil verilerinizi kullanır.

note: I18N: In download assets dialog
en: SuperTuxKart will download full assets (including high quality textures and music) for better gaming experience.
tr: SuperTuxKart, daha iyi oyun deneyimi için tüm varlıkları (yüksek kaliteli dokular ve müzik dahil) indirecektir.

en: Enter the server address optionally followed by : and then port or select address from list.
tr: Sunucu adresini girin ve ardından isteğe bağlı olarak adresin sonuna : koyup port'u yazınız yada listeden adres seçiniz.

en: Invalid server address: %s.
tr: Geçersiz sunucu adresi: %s.

[ctx: column_name]
en: Reverse
tr: Ters

[ctx: column_name]
en: Difficulty
tr: Zorluk

[ctx: column_name]
en: Laps
tr: Turlar

[ctx: column_name]
en: Time
tr: Zaman

[ctx: column_name]
en: Kart
tr: Araç

[ctx: column_name]
en: User
tr: Kullanıcı

[ctx: column_name]
en: Version
tr: Sürüm

en: No
tr: Hayır

en: Track
tr: Yol

en: Top %d High Scores
tr: En İyi %d Yüksek Puanlar

en: Number of karts: %d
tr: Araç sayısı: %d

en: Time target: %s
tr: Zaman hedefi: %s

en: Laps: %d
tr: Turlar: %d

en: Reverse: %s
tr: Tersten: %s

note: I18N: for empty highscores entries
en: (Empty)
tr: (Boş)

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Use original color
tr: Orijinal renk kullan

note: I18N: In kart color choosing dialog
en: Pick a color from slider
tr: Kaydırıcıdan bir renk seçin

en: Don't show again
tr: Bir daha gösterme

note: I18N: In the network player dialog
en: Player info
tr: Oyuncu bilgisi

note: I18N: In the network player dialog
en: Player name: %s
tr: Oyuncu ismi: %s

note: I18N: In the network player dialog, show the player location with country name (based on IP geolocation)
en: Player location: %s
tr: Oyuncu konumu: %s

note: I18N: In the network player dialog
en: Kick
tr: Kov

note: I18N: In the network player dialog
en: Change team
tr: Takım değiştir

note: I18N: In the network player dialog
en: Enable handicap
tr: Handikap aktif

note: I18N: In the network player dialog
en: Disable handicap
tr: Handikap pasif

note: I18N: In the network player dialog, report player about for example abusive behaviour in game
en: Report player
tr: Oyuncuyu raporla

note: I18N: In the network player dialog, showing when waiting for the result of the ranking info of a player
en: Fetching ranking info for %s
tr: %s için sıralama bilgisi alınıyor

note: I18N: In the network player dialog, instruction for reporting player
en: Tell server administrator about this player (%s):
tr: Sunucu yöneticisine bu oyuncuyu anlat (%s):

note: I18N: In press a key dialog, tell user to press a key to bind configuration
en: Press any key...
    (Press ESC to cancel)
tr: Herhangi bir tuşa bas...
    (İptal etmek için ESC'ye basınız)

en: Press any key...
tr: herhangi bir tuşa bas...

en: Chat is disabled, enable in options menu.
tr: Sohbet devre dışı, seçenekler menüsünden etkinleştirin.

en: Back to Battle
tr: Savaşa Geri Dön

en: Setup New Game
tr: Yeni Oyun Kur

en: Restart Battle
tr: Savaşı Yeniden Başlat

en: Exit Battle
tr: Savaştan Çık

en: Setup New Race
tr: Yeni Yarış Kur

en: Exit Race
tr: Yarıştan Çık

note: I18N: In the network player dialog, indiciating a network player has no ranking
en: %s has no ranking yet.
tr: %s henüz bir sıralamada yok.

en: %s is number %d in the rankings with a score of %f.
tr: %s,%f puan alan sıralamalarda %d sayısıdır.

en: Username and/or email address invalid.
tr: Kullanıcı adı veya eposta adresi geçersiz.

en: Please read the terms and conditions for SuperTuxKart at '%s'. You must agree to these terms in order to register an account for STK. If you have any questions or comments regarding these terms, one of the members of the development team would gladly assist you.
tr: Lütfen SuperTuxKart'ın şartlarını ve koşullarını '%s' de okuyun. STK'ya bir hesap açmak için bu şartları kabul etmelisiniz. Bu şartlarla ilgili herhangi bir sorunuz veya yorumunuz varsa, geliştirme ekibinin üyelerinden biri size memnuniyetle yardımcı olacaktır.

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Nitro challenge
tr: Nitro meydan okuması

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Ghost replay race
tr: Hayaletine Karşı Yarış

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Laps: %i
tr: Turlar: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog, type of this challenge
en: Type: %s
tr: Tür: %s

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Rank: %i
tr: Gerekli Sıra %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Time: %i
tr: Gerekli Zaman: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Required Nitro Points: %i
tr: Gerekli Nitro Puanları: %i

note: I18N: In the Select challenge dialog
en: Number of AI Karts: %i
tr: Yapay Zeka Araç Sayısı: %i

note: I18N: In the create server screen, show various battle mode available
en: Battle mode
tr: Savaş kipi

note: I18N: In the create server screen
en: Soccer game type
tr: Futbol oyunu türü

note: I18N: In the server info dialog, show the server location with country name (based on IP geolocation)
en: Server location: %s
tr: Sunucu konumu: %s

note: I18N: In server info dialog, showing the current track playing in server
en: Current track: %s
tr: Mevcut yol: %s

en: Rank
tr: Sıra

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user name on server
en: Player
tr: Oyuncu

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the scores of user calculated by player rankings
en: Scores
tr: Puanlar

note: I18N: Show above the player list in server info dialog, tell the user time played on server
en: Time played
tr: Oynanan zaman

en: Remove from bookmarks
tr: Yer imlerinden kaldır

en: Input device already exists.
tr: Giriş cihazı zaten var.

en: No player available for connecting to server.
tr: Sunucuya bağlanmak için uygun oyuncu yok.

note: I18N: In the user info dialog
en: Username: %s
tr: Kullanıcı adı: %s

en: Cancel Request
tr: İsteği İptal Et

en: Today
tr: Bugün

en: Friend request sent!
tr: Arkadaşlık isteği gönderildi!

en: Friend request accepted!
tr: Arkadaşlık isteği kabul edildi!

en: Friend request declined!
tr: Arkadaşlık isteği reddedildi!

en: Friend removed!
tr: Arkadaş kaldırıldı!

en: Friend request cancelled!
tr: Arkadaşlık isteği iptal edildi!

en: Processing
tr: İşleniyor

en: Fetching last vote
tr: Son oy alınıyor

en: You can adapt your previous rating by clicking the stars beneath.
tr: Önceki derecelendirmenizi altındaki yıldızları tıklatarak uyarlayabilirsiniz.

en: You have not yet voted for this addon. Select your desired rating by clicking the stars beneath
tr: Bu eklentiye henüz oy vermediniz. Altındaki yıldızlara tıklayarak istediğiniz puanı seçin

en: Vote successful! You can now close the window.
tr: Başarıyla oy verildi! Şimdi pencereyi kapatabilirsiniz.

en: Performing vote
tr: Başarı oylaması

en: Random Track
tr: Rastgele Yol

en: Are you sure you want to remove '%s'?
tr: '%s' silmek istediğine emin misin?

en: Do you want to save your changes?
tr: Değişiklikleri kaydetmek istiyor musunuz?

en: Laps
tr: Turlar

en: Reversed
tr: Ters

en: An error occurred while trying to save your grand prix.
tr: Senin grand prix kaydedilmeye çalışılırken bir hata oluştu.

en: Select a track
tr: Bir yol seç

en: You completed the easy challenge! Points earned on this level: %i/%i
tr: Kolay görevi tamamladın! Bu seviyede kazanılan puanlar: %i/%i

en: You completed the intermediate challenge! Points earned on this level: %i/%i
tr: Ara görevi tamamladın! Bu seviyede kazanılan puanlar: %i/%i

en: You completed the difficult challenge! Points earned on this level: %i/%i
tr: Zor görevi tamamladın! Bu seviyede kazanılan puanlar: %i/%i

en: You completed the SuperTux challenge! Points earned on this level: %i/%i
tr: SuperTux göevini tamamladın! Bu seviyede kazanılan puanlar: %i/%i

en: You unlocked %s!
tr: %sKilidini açtın!

en: Challenge Completed
tr: Mücadele Tamamlandı

en: You unlocked track %0
tr: %0 yolunu açtınız

en: You unlocked grand prix %0
tr: Grand prix %0 kilidini açtınız

[ctx: column_name]
en: Track
tr: Yol

[ctx: column_name]
en: Players
tr: Oyuncular

en: Reload
tr: Tekrar yükle

en: Please enter the name of the grand prix
tr: Lütfen grand prix adını girin

en: Please select a Grand Prix
tr: Lütfen bir Grand Prix seçin

en: User defined
tr: Kullanıcı tanımlı

en: Name is empty.
tr: İsim boş.

en: Another grand prix with this name already exists.
tr:  Bir diğer grand prix ile aynı adı taşıyor.

en: Name is too long.
tr: İsim çok uzun.

note: I18N: when failing a GP
en: Better luck next time!
tr: Bir dahaki oyunda iyi şanslar!

en: You completed a challenge!
tr: Bir görev tamamladınız!

en: You won the Grand Prix!
tr: Grand Prix'i kazandınız!

en: You completed the Grand Prix!
tr: Grand Prix'i tamamladınız!

[ctx: column_name]
en: Number of karts
tr: Araç sayısı

en: Are you sure you want to remove this high score entry?
tr: Bu yüksek skoru kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Are you sure you want to remove all of your high scores?
tr: Bütün yüksek skorlarınızı kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: Connect a keyboard or gamepad to play splitscreen multiplayer
tr: Bölünmüş çok oyunculu oyun oynamak için bir klavye veya oyun kolu bağla

en: Random Kart
tr: Rastgele Araç

en: Locked
tr: Kilitli

en: Everyone:
    Press the 'Select' button to join the game
tr: Herkes:
    Oyuna katılmak için 'Seç' düğmesine basın

en: Would you like to play the tutorial of the game?
tr: Oyun öğreticisini oynamak ister misiniz?

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
tr: İnternet erişimi olmadan çevrimiçi oynayamazsınız. Çevrimiçi oynamak için seçenekler menüsüne gidin ve "İnternete bağlan" seçeneğini işaretleyin.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
tr: İnternet bağlantısı olmadan eklentileri indiremezsiniz. Eklentileri indirmek istiyorsanız, seçenekler menüsüne gidin ve "İnternete bağlan" seçeneğini işaretleyin.

en: You can not download addons without internet access. If you want to download addons, go in the options menu, and check "Connect to the Internet".
    
    You can however delete already downloaded addons.
tr: İnternet bağlantısı olmadan eklentileri indiremezsiniz. Eklentileri indirmek istiyorsanız, seçenekler menüsüne gidin ve "İnternete bağlan" seçeneğini işaretleyin.
    
    Ancak önceden indirilmiş eklentileri silebilirsiniz.

en: The add-ons module is currently disabled in the Options screen
tr: Eklentiler modülü şuan Ayarlar ekranından devre dışı bırakılmış

en: Please wait while the add-ons are loading
tr: Eklentiler yükleninceye kadar bekleyin

en: Are you sure you want to quit STK?
tr: Oyundan çıkmak istediğinizden emin misiniz?

en: Create LAN Server
tr: LAN Sunucusu Oluştur

en: %s's server
tr: %s'in sunucusu

note: I18N: In the create server screen
en: No. of grand prix track(s)
tr: Grand prix pistlerinin sayısı

en: Name has to be between 4 and 30 characters long!
tr: İsim 4 ile 30 karakter arasında olmalıdır!

en: Incorrect characters in password!
tr: Parola içinde yanlış karakterler var!

note: I18N: In the networking lobby, ready button is to allow player to tell server that he is ready for next game for owner less server
en: Ready
tr: Hazır

note: I18N: Live join is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Live join
tr: Canlı katılım

note: I18N: Spectate is displayed in networking lobby to allow players to join the current started in-progress game
en: Spectate
tr: Seyret

en: Install addon
tr: Eklenti kur

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated remaining time: %s.
tr: Lütfen mevcut oyunun (%s) sonunu bekleyin, kalan tahmini süre: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with remaining time
en: Please wait for the current game's end, estimated remaining time: %s.
tr: Lütfen mevcut oyunun sona ermesini bekleyin, kalan tahmini süre: %s.

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent, showing the current track name inside bracket
en: Please wait for the current game's (%s) end, estimated progress: %s%.
tr: Lütfen mevcut oyunun (%s) sonunu bekleyin, tahmini ilerleme: %%s

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish with progress in percent
en: Please wait for the current game's end, estimated progress: %d%.
tr: Lütfen mevcut oyunun sona ermesini bekleyin, tahmini ilerleme: %%d

note: I18N: In the networking lobby, show when player is required to wait before the current game finish
en: Please wait for the current game's end.
tr: Lütfen mevcut oyunun bitmesini bekleyin.

en: Game will start if there is more than %d player. | Game will start if there are more than %d players.
tr[0]: %d'den fazla oyuncu varsa oyun başlayacaktır.
tr[1]: %d'den fazla oyuncu varsa oyun başlayacaktır.

note: I18N: In the networking lobby, display the starting timeout for owner-less server to begin a game
en: Starting after %d second, or once everyone has pressed the 'Ready' button. | Starting after %d seconds, or once everyone has pressed the 'Ready' button.
tr[0]: %d saniye sonra veya herkes 'hazır' düğmesine bastıktan sonra başlayacak.
tr[1]: %d saniye sonra veya herkes 'hazır' düğmesine bastıktan sonra başlayacak.

en: Connecting to server %s
tr: Sunucuya bağlanıyor %s

en: Finding a quick play server
tr: Hızlıca bir oyun sunucusu bul

note: I18N: In kart screen, show before the voting period in network ends.
en: Remaining time: %d
tr: Kalan süre: %d

note: I18N: Goals in achievement
en: Goals
tr: Hedefler

en: Fetching achievements
tr: Başarılar getiriliyor

en: %s's profile
tr: %s'in profili

en: Since
tr: Tarihi

en: Status
tr: Durum

en: Fetching friends
tr: Arkadaşlar alınıyor

en: New Request
tr: Yeni İstek

en: Pending
tr: Bekliyor

en: Offline
tr: Çevrimdışı

en: Enter new E-mail below
tr: Yeni e-postayı aşağıya giriniz

en: New Email has to be between 5 and 254 characters long!
tr: Yeni e-posta 5 ile 254 karakter arasında olmalıdır!

en: New Email is invalid!
tr: Yeni e-posta geçersiz!

en: E-mail changed!
tr: E-posta değiştirildi!

en: Failed to change E-mail: %s
tr: E-postayı değiştirirken hata oldu: %s

note: I18N: Shown to players when he is not is not logged in
en: You must be logged in to play Global networking. Click your username above.
tr: Genel ağda oynamak için giriş yapmalısınız. Yukarıdaki kullanıcı adınızı tıklayın.

en: You can not play online without internet access. If you want to play online, go to options, select  tab 'User Interface', and edit "Connect to the Internet".
tr: İnternet bağlantısı olmadan çevrimiçi oynayamazsınız. Eğer çevrimiçi oynamak istiyorsanız, seçeneklere gidip, 'Kullanıcı Arayüzü' sekmesini seçin, ve "İnternete bağlan" seçeneğini düzenleyin.

en: Searching
tr: Aranıyor

en: Exit game
tr: Oyundan çık

en: Could not create player '%s'.
tr: '%s' oyuncusu oluşturulamadı.

en: User name cannot be empty.
tr: Kullanıcı adı boş olamaz.

en: Online username and password must not be the same!
tr: Kullanıcı adınız ve şifreniz aynı olmamalı!

en: Emails don't match!
tr: E-postalar uyuşmuyor!

en: Online username can only contain alphanumeric (ASCII) characters, periods, dashes and underscores!
tr: Çevrimiçi kullanıcı adı yalnızca alfanümerik (ASCII) karakterler, noktalar, tireler ve alt çizgiler içerebilir!

en: Online username has to be between 3 and 30 characters long!
tr: Çevrimiçi kullanıcı adı 3 ile 30 karakter arasında olmalıdır!

en: Online username must not start with a number!
tr: Çevrimiçi kullanıcı adı bir sayı ile başlayamaz!

en: Email has to be between 5 and 254 characters long!
tr: Eposta 5 ile 254 karakter uzunluğunda olmalıdır.

en: Email is invalid!
tr: Eposta geçersiz!

en: You will receive an email with further instructions regarding account activation. Please be patient and be sure to check your spam folder.
tr: Hesap etkinleştirme ile ilgili daha fazla talimat içeren bir e-posta alacaksınız. Lütfen sabırlı olun ve gereksiz klasörünü kontrol ettiğinizden emin olun.

en: Internet access is disabled, please enable it in the options
tr: İnternet erişimi devre dışı, lütfen seçeneklerden aktif edin

[ctx: column_name]
en: Name
tr: İsim

[ctx: column_name]
en: Game mode
tr: Oyun kipi

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, owner of server, only displayed if it's localhost or friends'
en: Owner
tr: Sahip

[ctx: column_name]
note: I18N: In server selection screen, distance to server
en: Distance (km)
tr: Mesafe (km)

note: I18N: In server selection screen, unknown distance to server
en: Unknown
tr: Bilinmeyen

note: I18N: Message shown to user if no IPv4 detected by STK
en: No IPv4 detected, you may not be able to join any servers.
tr: IPv4 algılanmadı, hiçbir sunucuya katılamayabilirsiniz.

note: I18N: Message shown to user if no IPv6 detected by STK
en: No IPv6 detected, you may not be able to join any servers.
tr: IPv6 algılanmadı, hiçbir sunucuya katılamayabilirsiniz.

en: No server is available.
tr: Sunucu mevcut değil.

en: Fetching servers
tr: Sunucular alınıyor

en: Server Bookmarks
tr: Sunucu Yer İmleri

note: I18N: In track screen for networking, clarify voting phase
en: If a majority of players all select the same track and race settings, voting will end early.
tr: Çoğu oyuncu aynı pist ve yarış ayarlarını seçerse, oylama erken sona erer.

note: I18N: In track screen I18N: In the track info screen
en: Random item location
tr: Rasgele nesne konumu

note: I18N: In track screen
en: Number of goals to win
tr: Kazanmak için gol sayısı

note: I18N: In the track info screen
en: Drive in reverse
tr: Tersten sür

en: Locked: solve active challenges to gain access to more!
tr: Kilitli: daha fazlasına erişmek için aktif zorlukları çöz!

en: Action
tr: Aksiyon

en: Key binding
tr: Anahtar bağlama

note: I18N: button to disable a gamepad configuration
en: Disable Device
tr: Aygıtı Devre Dışı Bırak

note: I18N: button to enable a gamepad configuration
en: Enable Device
tr: Aygıtı Aktifleştir

note: I18N: button to enable a keyboard configuration
en: Enable Configuration
tr: Yapılandırmayı Etkinleştir

note: I18N: Key binding section
en: Game Keys
tr: Oyun Tuşları

note: I18N: Key binding section
en: Menu Keys
tr: Menü Tuşları

note: I18N: Key binding name
en: Steer Left
tr: Sol Yap

note: I18N: Key binding name
en: Steer Right
tr: Sağ Yap

note: I18N: Key binding name
en: Accelerate
tr: Hızlandırıcı

note: I18N: Key binding name
en: Brake / Reverse
tr: Fren / Geri

note: I18N: Key binding name
en: Fire
tr: Ateş

note: I18N: Key binding name
en: Look Back
tr: Arkaya Bak

note: I18N: Key binding name
en: Rescue
tr: Kurtarma

note: I18N: Key binding name
en: Pause Game
tr: Oyunu Duraklat

note: I18N: Key binding name
en: Up
tr: Yukarı

note: I18N: Key binding name
en: Down
tr: Aşağı

note: I18N: Key binding name
en: Left
tr: Sol

note: I18N: Key binding name
en: Right
tr: Sağ

note: I18N: Key binding name
en: Select
tr: Seç

note: I18N: Key binding name
en: Cancel/Back
tr: İptal / Geri

en: * A blue item means a conflict with another configuration
tr: * Bir mavi öge, başka bir yapılandırmayla çakışma demektir.

en: * A red item means a conflict in the current configuration
tr: * Bir kırmızı öge, geçerli yapılandırmayle çakışma demektir.

en: Warning: The 'Shift' is not a recommended key. When 'Shift' is pressed down, all keys that contain a character that is different in upper-case will stop working.
tr: Uyarı: 'Shift' önerilen bir anahtar değildir. 'Shift' tuşuna basıldığında, büyük harflerden farklı bir karakter içeren tüm tuşlar çalışmayı durduracaktır.

note: I18N: shown before deleting an input configuration
en: Are you sure you want to permanently delete this configuration?
tr: Bu yapılandırmayı kalıcı olarak silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Enter new configuration name, leave empty to revert default value.
tr: Yeni yapılandırma adını girin, varsayılan değeri geri döndürmek için boş bırakın.

note: I18N: Tooltip in the UI menu. Use enough linebreaks to make sure the text fits the screen in low resolutions.
en: In multiplayer mode, players can select handicapped
    (more difficult) profiles on the kart selection screen
tr: Çok oyunculu kipte, oyuncular handikap seçimi yapabilir
    araç seçim ekranında (daha zor) profiller gibi

note: I18N: For mobile version for STK, install the full game assets which will download from stk server
en: Install full game assets
tr: Tüm oyun varlıklarını kur

en: Are you sure to uninstall full game assets?
tr: Oyun varlıklarının tümü kaldırılacak emin misiniz?

en: Keyboard %i
tr: Klavye %i

en: Touch Device
tr: Dokunmatik Cihaz

note: I18N: In the input configuration screen, help for touch device
en: Tap on a device to configure it
tr: Yapılandırmak için bir cihaza hafifçe dokunun

note: I18N: in the language choice, to select the same language as the OS
en: System Language
tr: Sistem Dili

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: In the bottom-left
tr: Sol altta

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: On the right side
tr: Sağ tarafta

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Hidden
tr: Gizli

note: I18N: In the UI options, minimap position in the race UI
en: Centered
tr: Ortalanmış

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method in the race UI
en: Vertical
tr: Dikey

note: I18N: In the UI options, splitscreen_method position in the race UI
en: Horizontal
tr: Yatay

note: I18N: In the UI options, Very small font size
en: Very small
tr: Çok küçük

note: I18N: In the UI options, Small font size
en: Small
tr: Küçük

note: I18N: In the UI options, Medium font size
en: Medium
tr: Orta

note: I18N: In the UI options, Large font size
en: Large
tr: Büyük

note: I18N: In the UI options, Very large font size
en: Very large
tr: Çok büyük

en: Speedrun mode can only be enabled if the game has not been closed since the launch of the story mode.
    
    Closing the game before the story mode's completion invalidates the timer.
    
    To use the speedrun mode, please use a new profile.
tr: Hızlı koşu kipi, yalnızca hikaye kipinin başlamasından bu yana oyun kapatılmadıysa etkinleştirilebilir.
    
    Oyunun hikaye kipi tamamlanmasından önce kapatılması zamanlayıcıyı geçersiz kılar.
    
    Hızlı koşu kipini kullanmak için lütfen yeni bir profil kullanın.

note: I18N: In the video options, maximum frame per second
en: Maximum FPS
tr: Azami FPS

note: I18N: In the video options, full vertical sync (usually 60fps)
en: Full
tr: Tam

note: I18N: in graphical options. The \n is a newline character, place it where appropriate, two can be used if required.
en: Vsync forces the graphics card to supply a new frame
    only when the monitor is ready to display it.
tr: Vsync, grafik kartını yeni bir çerçeve sağlamaya zorlar
    yalnızca ekran görüntülemeye hazır olduğunda.

note: I18N: in graphical options.
en: Full: one frame per monitor refresh
tr: Tam: monitör yenileme başına bir kare

note: I18N: in graphical options.
en: Vsync will not work if your drivers don't support it.
tr: Sürücüler desteklemiyorsa Vsync çalışmaz.

note: I18N: in graphical options
en: Particles Effects: %s
tr: Parçacık Efektleri: %s

note: I18N: in graphical options
en: Animated Characters: %s
tr: Animasyonlu Karakterler: %s

note: I18N: in graphical options
en: Dynamic lights: %s
tr: Dinamik ışıklar: %s

note: I18N: in graphical options
en: Light scattering: %s
tr: Işık saçılması: %s

note: I18N: in graphical options
en: Anti-aliasing: %s
tr: Kenar yumuşatma: %s

note: I18N: in graphical options
en: Ambient occlusion: %s
tr: Çevresel perdeleme: %s

en: Shadows: %s
tr: Gölgeler: %s

en: Shadows: %i
tr: Gölgeler: %i

note: I18N: in graphical options
en: Bloom: %s
tr: Tazelenme: %s

note: I18N: in graphical options
en: Glow (outlines): %s
tr: Parıltı (ana hatlar): %s

note: I18N: in graphical options
en: Light shaft (God rays): %s
tr: Işık mili (Işınlar): %s

en: Rendered image quality: %s
tr: İşlenmiş resim kalitesi: %s

note: I18N: in graphical options
en: Motion blur: %s
tr: Hareket bulanıklığı: %s

note: I18N: in graphical options
en: Depth of field: %s
tr: Alan derinliği: %s

en: Internet access is disabled. Do you want to enable it?
tr: İnternet erişimi devre dışı. Etkinleştirmek ister misiniz?

en: You need to enter a password.
tr: Bir parola girmen gerekli.

en: Logging out '%s'
tr: Çıkış yapılıyor '%s'

en: Logging in '%s'
tr: Giriş yapılıyor '%s'

en: You can't delete the only player.
tr: Tek oyuncuyu silemezsin.

note: I18N: In the player info dialog (when deleting)
en: Do you really want to delete player '%s'?
tr: Gerçekten oyuncu silmek istiyor musunuz '%s'?

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Ready!
tr: Hazır!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Set!
tr: Dikkat!

note: I18N: as in "ready, set, go", shown at the beginning of the race
en: Go!
tr: Git!

note: I18N: Shown when a goal is scored
en: GOAL!
tr: GOL!

note: I18N: Shown waiting for other players in network to finish loading or waiting
en: Waiting for others
tr: Başkalarını bekliyorum

note: I18N: Shown waiting for the server in network if live join or spectate
en: Waiting for the server
tr: Sunucuyu bekliyorum

note: I18N: string used to show the author of the music. (e.g. "Sunny Song" by "John Doe")
en: by
tr: -

en: Collect nitro!
tr: Nitro biriktir!

en: Follow the leader!
tr: Lideri takip et!

note: I18N: When some GlobalPlayerIcons are hidden, write "Top 10" to show it
en: Top %i
tr: En İyi %i

en: Challenge Failed
tr: Mücadele Başarısız

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start tutorial
tr: Öğreticiye başlamak için podyum simgesine bas

en: Press fire to start the tutorial
tr: Ateş etme tuşu ile öğreticiyi başlat

note: I18N: Shown when multitouch GUI exists and press the podium (2, 1, 3 like) icon instead of fire button
en: Press podium icon to start the challenge
tr: Meydan okumaya başlamak için podyum simgesine bas

en: Press fire to start the challenge
tr: Mücadeleyi başlatmak için ateş düğmesine bas

en: Quit the server
tr: Sunucudan çık

en: You completed challenges!
tr: Görevleri tamamladınız!

en: Abort Grand Prix
tr: Grand Prix'i Durdur

en: Restart
tr: Yeniden Başlat

en: Back to challenge selection
tr: Meydan okuma seçimine geri dön

en: Race against the new ghost replay
tr: Hayaletine Karşı Tekrar Yarış

en: Back to the menu
tr: Menüye Dön

en: Do you really want to abort the Grand Prix?
tr: Gerçekten Büyük Yarış'ı iptal etmek istiyor musun?

en: Red Team Wins
tr: Kırmızı Takım Kazandı

en: Blue Team Wins
tr: Mavi Takım Kazandı

en: It's a draw
tr: Berabere

en: Eliminated after %s
tr: %s sonra elendi.

en: Eliminated
tr: Elendi

note: I18N: indicates a player that scored in their own goal in result screen
en: (Own Goal)
tr: (Kendi Kalesine Gol)

en: Track %i/%i
tr: Yol %i/%i

en: Grand Prix progress:
tr: Grand Prix ilerlemesi:

en: Highscores
tr: Yüksek Puanlar

en: Best lap time: %s
tr: En iyi tur zamanı: %s

note: I18N: is used to indicate who has the bast laptime (best laptime "by kart_name")
en: by %s
tr: %s tarafından

en: You completed the challenge!
tr: Meydan okumayı tamamladın!

en: You failed the challenge!
tr: Meydan okumada başarısız oldun!

en: Reached Requirements of SuperTux
tr: SuperTux'un Ulaşılan Gereksinimleri

en: All blows allowed, so catch weapons and make clever use of them!
tr: Tüm patlatmalara izin var, öyleyse silahları kap ve onları zekice kullan !

en: Contains no powerups, so only your driving skills matter!
tr: Güç nesneleri içermiyor, yani sadece sürüş yeteneğiniz için!

note: I18N: short definition for follow-the-leader game mode
en: Keep up with the leader kart but don't overtake it!
tr: Lider aracı takip et ama onu geçme!

en: Hit others with weapons until they lose all their lives.
tr: Öldürene kadar başkalarına silahla vur.

en: Push the ball into the opposite cage to score goals.
tr: Gol atmak için topu karşı kaleye doğru itin.

en: Explore tracks to find all hidden eggs
tr: Tüm gizli yumurtaları bulmak için yolları keşfedin.

en: Race against ghost karts and try to beat them!
tr: Hayalet araçlara karşı yarış ve onları yenmek için dene!

en: Complete as many laps as possible in a given amount of time.
tr: Sınırlı bir süre içinde tamamlayabildiğiniz kadar tur tamamlayın.

note: I18N: In soccer setup screen
en: Press red or blue soccer icon to change team
tr: Ekibi değiştirmek için kırmızı veya mavi futbol simgesine basın

note: I18N: when showing who is the author of track '%s' I18N: (place %s where the name of the author should appear)
en: Track by %s
tr: Yolu hazırlayan: %s

note: I18N: the max players supported by an arena.
en: Max players supported: %d
tr: En fazla oyuncu desteği: %d

en: Number of red team AI karts
tr: Kırmızı takım Araç sayısı

en: You cannot play this Grand Prix because it contains tracks that aren't unlocked!
tr: Kilidi açılmamış bölümler içerdiğinden bu Grand Prix'i oynayamazsınız!

note: I18N: track group name
en: all
tr: tümü

en: Locked!
tr: Kilitli!

en: Complete all challenges to unlock the big door!
tr: Tüm görevleri tamamlayıp büyük kapı kilidini açın!

en: You need more points
    to enter this challenge!
    Check the minimap for
    available challenges.
tr: Bu yarışa katılabilmek için
    daha fazla puana ihtiyacın var!
    Kullanılabilir daha
    küçük yarışlar seçin.

en: Accelerate with <%s>, and steer with <%s> and <%s>.
tr: <%s> ile hızlandır, bunlar ile yönlendir <%s> ve <%s>.

en: Accelerate by touching the upper part of the wheel, and steer by moving left or right.
tr: Tekerleğin üst kısmına dokunarak hızlandırın ve sola veya sağa hareket ettirerek yönlendirin.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by tilting your device.
tr: Hızlandırıcıyı yukarı doğru hareket ettirerek hızlandırın ve cihazınızı eğerek yönlendirin.

en: Accelerate by moving the accelerator upwards, and steer by rotating your device.
tr: Hızlandırıcıyı yukarı doğru hareket ettirerek hızlandırın ve cihazınızı döndürerek yönlendirin.

en: Collect gift boxes, and fire the weapon with <%s> to blow away these boxes!
tr: Hediye kutusu topla ve bu kutuları kullanmak için <%s> tuşu ile silahı ateşle!

en: Collect gift boxes, and fire by pressing the bowling icon to blow away these boxes!
tr: Hediye kutularını topla ve bu kutuları atmak için bowling simgesine basarak ateş et!

en: Press <%s> to look behind.
    Fire the weapon with <%s> while pressing <%s> to fire behind!
tr: Arkaya bakmak için <%s> tuşuna basın.
    <%s> tuşuna basarken silahı <%s> ile ateşleyin!

en: Press the mirror icon to look behind.
    Fire the weapon behind by holding the mirror icon and then swiping to the bowling icon!
tr: Geriye bakmak için ayna simgesine basın.
    Ayna simgesini tutarak ve bowling simgesine kaydırarak silahı ateşleyin!

en: Use the nitro you collected by pressing <%s>!
tr: Topladığın nitroyu kullanmak için <%s> tuşuna bas!

en: Use the nitro you collected by pressing the nitro icon
tr: Nitro simgesine basarak topladığınız nitroyu kullanın.

en: Collect nitro bottles (we will use them after the curve).
tr: Nitro şişeleri toplayın (bunları virajdan sonra kullanacağız).

en: Oops! When you're in trouble, press <%s> to be rescued.
tr: Olamaz! Başın dertte olduğunda, kurtarılmak için <%s> tuşuna bas.

en: Oops! When you're in trouble, press the bird icon to be rescued.
tr: Hata! Başınız beladayken kurtarılacak kuş simgesine basın.

en: Accelerate and press the <%s> key while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
tr: Kızağa dönerken hızlanın ve <%s> tuşuna basın.
    Kısa bir süreli patinaj keskin dönüşler yapmak için daha hızlı dönmenize yardımcı olabilir.

en: Accelerate and press the skid icon while turning to skid.
    Skidding for a short while can help you turn faster to take sharp turns.
tr: Kızağa dönerken kızak simgesini hızlandırın ve basın.
    Kısa bir süreli patinaj keskin dönüşler yapmak için daha hızlı dönmenize yardımcı olabilir.

en: Note that if you manage to skid for several seconds, you will receive a bonus speedup as a reward!
tr: Eğer birkaç saniye kaymayı başarırsan, ödül olarak bonus bir hızlandırma alacaksın!

en: You are now ready to race. Good luck!
tr: Artık yarışa hazırsın. İyi şanslar!

note: I18N: Generic name in desktop file entry, summary in AppData and short description in Google Play
en: A 3D open-source kart racing game
tr: 3D açık kaynaklı kart yarış oyunu

note: I18N: Keywords in desktop entry, translators please keep it separated with semicolons
en: tux;game;race;
tr: tux;oyun;yarış;

en: Karts. Nitro. Action! SuperTuxKart is a 3D open-source arcade racer with a variety of characters, tracks, and modes to play. Our aim is to create a game that is more fun than realistic, and provide an enjoyable experience for all ages.
tr: Araçlar. Nitro. Aksiyon! SuperTuxKart, çeşitli karakterler, pistler ve oynanacak kiplere sahip 3B açık kaynaklı bir oyun makinesi yarışçısıdır. Amacımız gerçekçi olmaktan çok daha eğlenceli bir oyun yaratmak ve her yaşa keyifli bir deneyim sunmaktır.

en: We have several tracks with various themes for players to enjoy, from driving underwater, rural farmlands, jungles or even in space! Try your best while avoiding other karts as they may overtake you, but don't eat the bananas! Watch for bowling balls, plungers, bubble gum, and cakes thrown by your opponents.
tr: Su altında, kırsal tarım arazilerinde, ormanlarda ve hatta uzayda sürüşten, oyuncuların eğlenmesi için çeşitli temalara sahip birkaç yolumuz var! Sizi geçebilecekleri için diğer araçlardan kaçınırken elinizden gelenin en iyisini yapın, ancak muzları yemeyin! Rakipleriniz tarafından fırlatılan bowling toplarına, pistonlara, sakızlara ve keklere dikkat edin.

en: You can do a single race against other karts, compete in one of several Grand Prix, try to beat the high score in time trials on your own, play battle mode against the computer or your friends, and more! For a greater challenge, join online and meet players from all over the world and prove your racing skills!
tr: Diğer araçlara karşı tek bir yarış yapabilir, birkaç Grand Prix'den birinde yarışabilir, zaman denemelerinde kendi başınıza yüksek puanı geçmeye çalışabilir, bilgisayara veya arkadaşlarınıza karşı savaş kipini oynayabilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz! Daha büyük bir meydan okuma için çevrimiçi katılın ve dünyanın her yerinden oyuncularla tanışın ve yarış becerilerinizi kanıtlayın!

en: This game has no ads.
tr: Bu oyunda reklam yok.

en: This is an unstable version of SuperTuxKart that contains latest improvements. It is released mainly for testing, to make stable STK as good as possible.
tr: Bu, en son geliştirmeleri içeren SuperTuxKart'ın kararsız bir sürümüdür. STK'yı olabildiğince iyi hale getirmek için esas olarak test için yayınlandı.

en: This version can be installed in parallel with the stable version on the device.
tr: Bu sürüm, cihazdaki kararlı sürümle paralel olarak kurulabilir.

en: If you need more stability, consider using the stable version: %s
tr: Daha fazla kararlılığa ihtiyacınız varsa kararlı sürümü kullanın: %s

en: SuperTuxKart Team
tr: SuperTuxKart Takımı
